Tampon Korkunuz Burun Ameliyatınızı Geciktirmesin

Burun estetiği sonrası burun tamponu kaçıncı günde çıkar ?

Tampon Korkunuz Burun Ameliyatınızı Geciktirmesin

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

Burun tamponu nedir ?

Burun tamponu burun ameliyatları öncesi ve burun ameliyatı sonrasında burna geçici süreyle konulan plastik / silikon materyalden yapılma malzemedir. Silikon burun tamponu (yukarıdaki fotoğrafta görülen) en sık kullanılan tipidir.

Değişken. Bazen 2-3. gününde. Bazen de, çok eğri -geçmişte travma almış- bir burnun ameliyatından sonra burun tamponunun 1. hafta kalmasını tercih ederek 7. günde alabiliyorum. Sıklıkla 2-7. gün arasında.

Burun estetiği sonrası tampon kaç gün kalır ?

(Tercihlerim) Burun estetiği sonrası tampon 3-4. günden itibaren çıkarılabilir. Kapalı burun ameliyatında ise tampon genellikle 2-3. günden itibaren çıkabilir.

İleri seviyede (aşırı) eğrilik, revizyon burun ameliyatı ve benzeri durumlarda bu süre bir haftaya kadar uzayabilmektedir.

Ancak bu standard değildir: bazı ameliyatlar tamponsuz gerçekleştirilmektedir, bazı cerrahlar ise tamponsuz ameliyatı tercih etmektedir. Bir rakam vermek gerekirse kaba anlamda 3-7 gün demek uygun.

Kaç tip burun tamponu vardır ? Silikon burun tamponu nedir ?

Eriyen ve erimeyen birçok burun tamponu var.  Eskiden kullanılan upuzun bez tamponlar yüzünden insanlarda ‘tampon paranoyası’ gelişmiştir. Ancak artık durum çok değişti: Burun ameliyatı (burun estetiği) sonrasında en sık kullanılan burun tamponu silikon tampondur.

Yukarıda fotoğrafı gözüken Doyle tampon dediğimiz oluklu silikon burun tamponu. Silikon tampon içinde hava kanalı (oluklu) olup nefes almayı mümkün kılar ve yumuşacıktır.

Burnun boyutuna göre oluğun üzerindeki kısım kesilerek şekillendirilip küçültülebilir ve böylece ameliyat sonrası dönemde ve çıkarılırken ağrı yapmaz.

Burun ameliyatında tampon neden konur ? Gerekli midir ?

Burun tamponunun görevi inşaat mühendisliğinde binaları taşıyan temel / kolonlar yapılırken kullanılan tahta kalaslarla aynıdır. Burun iyileşene kadar dokuların birbiriyle istenildiği şekilde ve düzgünce iyileşmesini sağlar. Kalıp görevi görür. Yapılan ameliyatı garanti altına alır. Burundaki duvarlar arasında ameliyat sonrası oluşan yapışmaları önler. Dokuların iyi oturmasını sağlar.

Burun tamponundaki oluklar ne işe yarar ?

Oluklar tampon takılan süre boyunca burunda hava kanallarının açık kalmasını ve hastanın rahat nefes alıp vermesini, burnunu rahat temizlemesini sağlar. Burnun ‘içe şişmesini’ engeller. Burun ameliyat sonrası dönemde dışa doğru ve içe doğru ödemlenip şişmek ister.

Tamponsuz burun ameliyatı, tamponsuz burun estetiği mümkün müdür ?

Tabii ki. Travmatik olmayan, ciddi septum deviasyonlarının eşlik etmediği burunlarda burun estetiği tamponsuz yapılabilir. Burun estetiğinizin tamponsuz yapılabilirliğine ancak muayene sonrası karar verilebilir.

Burun ameliyatında tampon ne zaman çıkarılır ?

Burundan tampon çıkarmanın standard bir zamanı maalesef yok. İki faktöre bağlı değişebiliyor: (1) Ameliyatı yapan cerrahın tercihine (2) Yapılan burun ameliyatına (her burun ameliyatı aynı değil). Peki ben nasıl yapıyorum ? Bazen tamponsuz burun ameliyatı yapıyoruz.

Genellikle burun eğriliği ameliyatında 2-3 gün yeterli oluyor. Eğrilik çok kötü olduğunda bazen bir haftaya kadar bu süre uzatılabiliyor. Burun estetiği ameliyatlarında ise bir hafta tampon koymak tercihim.

Bazen artı ve eksilerini hastayla konuşarak tamponsuz burun ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Burun tamponu nasıl çıkarılır ?

Basitçe ve ağrısızca ! Tamponu burna tespit eden dikiş kesilir, tampon hareketli hale gelir. Böylece burnun sağ ve sol deliğinden çekilerek tamponlar çıkarılabilir.

Burundan tampon çıkarma acıtır mı ?

Kullanılan silikon tampon burun ameliyatları için özel üretilmektedir. Yumuşacıktır, bu iş içindir. Burun boyutuna göre küçültülebilir. Ameliyat sonraki dönemdeki burun bakımı iyi yapılırsa burunda kabuklanma ve yapışmalar olmaz.

Burunda kuruma olmadığında da tamponlar acısız ve saniyelik bir işlemle basitçe alınabilir. Ameliyat sırasında bir dikiş ile tespit edilen tampon böylece burunda kaldığı süre boyunca öne (hapşırmayla) ve arkaya (boğaza) oynamasını ve rahatsızlık yaratmasını önler.

Tampon çıkarılırken bu dikiş kesilir, serbestleşen tampon çekilir.

Tamponsuz burun ameliyatı – tamponsuz burun estetiği yapılabilir mi?

Evet. Kendi pratiğimde uygun hastalarımda tamponsuz burun ameliyatı ve tamponsuz burun estetiği tercih edebiliyorum. Her hastada bunu yapmıyorum, peki hastamı nasıl seçiyorum ? Gerçekten kişide yoğun bir eğrilik yoksa, ve iyileşme sürecinde tamponun gerçekten bir avantaj sağlayacağını düşünmüyorsam tamponsuz burun estetiği yapabiliyorum.

Özellikle burnun dışında şekil değişikliği olacak ve burnun içindeki problemler sınırlıysa ameliyatlarımı tamponsuz yapıyorum.

Burun ameliyatı üzerine Kanal B Röportajı

Burun estetiği sonrası burun tamponu kaçıncı günde çıkar ? 2014-08-02T21:03:11+03:00 2018-11-13T22:23:04+03:00 Dr. Berke Özücer

Источник: http://www.berkeozucer.com/ameliyatlar/burun-estetigi/merak-edilenler/burun-tamponu/

Burun Ameliyatlarında Tampon Korkusuna Son

Tampon Korkunuz Burun Ameliyatınızı Geciktirmesin
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Memorial Kayseri Hastanesi

Burun ameliyatlarında hastaların korkulu rüyası haline gelen tampon uygulaması artık tarih oluyor. Tamponsuz burun ameliyatlarıyla bir yandan iyileşme süreci hızlanırken diğer yandan ise hastalar acı ve ağrı hissetmeden masadan kalkıp gündelik işlerini yapabiliyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü uzmanları tamponsuz burun ameliyatlarının hastanın yaşam konforu ve iyileşme süresine etkileri hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı olan burundan nefes almak

Burun, solunum sisteminin başlangıç organıdır. Havanın ana girişi burundan olur ve burun, içindeki bazı anatomik yapılar sayesinde havayı ısıtır, filtre eder ve temizleyerek, broşlara ve akciğerlerle gönderir.

Oysa ağız solunumunda ortamdaki hava herhangi bir filtreden geçmeden direkt olarak bademciklerle ve boğaz duvarına temas etmektedir.

Burnundan nefes alamayan insanlar özellikle uyurken ağız solunumu yaptıkları için sabah ağız kuruluğu ve boğazlarında yanma şikayetiyle uyanmaktadır.

Ağız solunumu hastalık oluşumuna zemin hazırlıyor

Birçok insan ağız yolu ile solunum yaptığından burnundan nefes alamadığının farkında değildir.

Özellikle gece uykuda yatar pozisyonda burun tıkanıklığı daha belirgin hale gelen hastalar filtre edilmeyen,  temizlenmeyen ve ısıtılmayan havayı soludukları için  sık tekrarlayan farenjit sorunu yaşamaktadır.

Sabahları yorgun uyanma, yeterli oksijen alamama, gece uyku kalitesinin düşük olması nedeniyle ertesi gün uyuklama, iş ve okul başarısızlığı, konsantrasyon eksikliği gibi olumsuz bir tablo ortaya çıkmaktadır. Birçok hasta trafik kazası ya da bir darbe sonrası bir anda burun tıkanıklığı yaşamaz.

Gelişimsel düzeyde 12-15 yaşından itibaren burunları eğilmeye başlar ve hasta buna adapte olarak, burnundan nefes ve koku alamadığının farkına varmaz. Ancak ameliyat sonrası bu konforu hisseden hastalar farenjit, bronşit, sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları gibi sorunlardan kurtulmaktadır.

Burun ameliyatlarında tampon tarihe karışıyor

Burun ameliyatlarında günümüzde çok farklı çeşitte yöntemler mevcuttur ve uygulanmaktadır. Burundaki kıkırdak ve kemik düzeyindeki ameliyatlarda genellikle aynı teknikler kullanılmaktadır yani var olan problem ve eğrilik neredeyse, o bölge düzeltilmektedir. Ameliyat sonrası genelde buruna tampon konulmaktadır.

Tamponun tercih edilmesinin en önemli nedeni, ameliyat sahasına kan pıhtısı birikerek burnun şişmesi riskinin bulunmasıdır. Ancak özel bir teknik ile yapılan burun ameliyatları sonrası tampon kullanımına gerek kalmamaktadır. Ameliyatta en arkadan öne doğru eriyen dikişlerle hastanın düzeltilen bölgesi sabitlenmektedir.

“Septal stapler” denilen özel aletler, tel zımba mantığı ile yara yüzeylerini birbirine iple zımbalar. Ameliyat bitiminde tampon yerine sekiz ayrı noktadan iple zımbalama yapılmaktadır. Bu sayede; tampon uygulamadan tampon etkisi sağlanır ve ameliyat sonrası kanama riski en aza indirilir.

Tampon kullanılmadan yapılan ameliyatlarda; gözaltında morarma ya da yanakta şişme gibi sorunlar oluşmadan, hasta ameliyat sonrası dönemini konforlu bir şekilde geçirmektedir.

Tamponla 1 hafta tamponsuz 1 günde iyileşme

Tampon konularak yapılan burun ameliyatlarında tampon, 3 gün ya da en erken 72 saatte alınabilir. Bu süre içinde burun tamamen tıkalıdır, şiş ve ödemli, gözaltlarına kadar morarmış bir şekilde kalır. İçine hava girmesini sağlayan ve kurumasını engelleyen ortası delikli tamponlar da kullanılmaktadır ancak bu da kurumayı ve tıkanmaya engel değildir.

Tamponun çıkarılması esnasında hastanın psikolojisi de olumsuz etkilenmektedir. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta sonra işine dönebilir. Tamponun, burnun orta hattındaki kıkırdak ve dokularda erimeye neden olabilen bir etkisi de bulunmaktadır. Tampon konulmadan yapılan burun ameliyatları sonrası hasta ameliyat olduğu gün tüm gündelik işlerini yapabilir.

Öncelikle burnundan nefes alır ve kaliteli bir uyku uyumaya hemen başlayabilir. Bunun dışında gezebilir, eğlenebilir ve banyo yapabilir. Hastanın burnunda herhangi bir kanama olursa içine çok az miktarda pamuk konulmaktadır ve bunun da hasta açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

Hastalar herhangi bir sorunları yoksa ameliyat oldukları gün taburcu olabilir.

Güncellenme Tarihi: 29 Aralık 2017Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2013

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-ameliyatlarinda-tampon-korkusuna-son/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть