Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

Tansiyonu Düşüren Sebze ve Meyveler

Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

Yüksek tansiyon, tükettiğimiz gıdalarla yakından ilgilidir ve dengeli beslenme ile kan basıncı düşürülebilir.

Tansiyonu düşürmek için sebze ve meyvelerden yardım alabilirsiniz ancak buna ek olarak tuz tüketimini sınırlandırmalı ve eğer tansiyonunuz tehli boyutlarda yüksekse alkol ve sigara tüketimini kesinlikle bırakmalısınız.

Ayrıca, hareketsizliğin fazla kiloya ve fazla kiloların da yüksek tansiyona neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kendinize düzenli egzersiz programı belirleyerek kalp ve damar sağlığınızı korumak adına önemli bir adım atabilirsiniz.

Tansiyonu Düşüren Sebzeler

Çiğ sebze bakımından zengin olan diyet listelerinin yüksek tansiyon değerlerini normale çektiği biliniyor.

Günde 2-3 kase sebze yemek (sossuz, az yağlı ve az tuzlu) özellikle hipertansiyon hastalarına verilen ilk beslenme önerisi.

Ayrıca yeşil yapraklı sebzeleri buharda pişirerek veya haşlayarak sıcak yemek olarak da tüketebilirsiniz. Fazla pişirmenin ya da kızartmanın sebzenin besin değerini düşürdüğünü unutmayın.

Yapraklı Sebzeler: Ispanak, marul, lahana, pazı ve diğer yapraklı yeşillikler yüksek oranda lif ve mineral içerir. Bu tip sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi damar tıkanıklığı riskini azaltır ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Kudret Narı: Sitrulin olarak adlandırılan amino asit için iyi bir kaynak olan kudret narı tansiyonu düşürmek için oldukça etkili bir sebzedir.

Kereviz: Kerevizdeki “phthalides” adlı fitokimyasal, arter çeperindeki kas dokusunu rahatlatarak kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Havuç: Beta-karoten ve potasyum bakımından zengin olan havuç kalp hastalıkları riskini azaltmak ve tansiyonu düşürmek için önerilen sebzeler arasında yer almaktadır. Havucu çiğ olarak veya maydanozla veya nane birlikte suyunu sıkarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Domates: Tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu bilinen A, C ve E vitaminlerini içeren domates aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Domateste bulunan “likopen” kötü kolesterolün damar çeperinde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığa karşı koruma sağlar.

Tansiyonu Düşüren Meyveler

Birçok temel besin değerini içeren, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan meyveler, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli birer yardımcıdır.

Kuru Erik: Potasyum bakımından zengin olan kuru erik çok az miktarda sodyum içerir ve yüksek tansiyonu olanlar için ideal bir atıştırmalıktır. Potasyum, kan damarlarındaki pıhtılaşmayı önleyerek kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Kavun: Potasyum ve kan basıncını düşürmeye yardımcı magnezyum içeren kavun tansiyonu düşürmek için önerilen meyveler arasındadır. Kavun ve karpuz damar sertleşmesi riskini azaltmak için yenebilir.

Yabanmersini: Yabanmersini, çilek ve ahududu C vitamini, potasyum, besin lifi ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu özellikleri ile damarlarda plak oluşumunu riskini azaltırlar.

Muz: Potasyum bakımından oldukça zengin olan ve çok az miktarda sodyum içeren muz kan basıncı düzeyini normal değerlerde tutabilmek için önerilmektedir. Günde 2 adet muz yemek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Kayısı: Kayısı iyi bir potasyum ve A Vitamini kaynağıdır. Buna karşın çok az miktarda sodyum, doymuş yağ ve kolesterol içerir.

Portakal: Portakalın besin değeri oldukça yüksektir ve buna karşın kalorisi azdır. 326 mg potasyum içerirken hiç sodyum içermez. Bu sebeple tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek meyvelerin başında gelir.

Öneriler

 • Çeşitli soslarla sunulan sebze ve meyveleri satın almayın. Bunlar genelde çok fazla yağ, tuz ve şeker içerirler.
 • Tansiyonun düşmesine yardımcı olmak için yetişkinler her gün günde en az 5 farklı porsiyon meyve ve sebze yemelidirler. Bir porsiyon yaklaşık 80 gram ya da yaklaşık yumruğunuz büyüklüğünde olmalıdır. Elbette bu meyve ve sebzeleri seçerken dikkatli olunmalı ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
 • Taze meyve ve sebzeleri en kısa sürede yiyin. Zaman geçtikçe besin değerlerini kaybederler.
 • Sodyum bakımından fakir; kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerinin en az 2 tanesi bakımından zengin yiyecekleri seçin.
 • İşlenmiş ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Yukarıda belirtilenlerin dışında avokado, keten tohumu, yoğurt ve siyah çikolatanın da tansiyonu düşürebileceği düşünülmektedir. Keten tohumunu yoğurda karıştırabilir ya da mısır gevreğine serpebilirsiniz.
 • Kafeinin tansiyon üzerindeki etkisi belirsizdir. Ancak kafein tansiyonun en azından geçici olarak yükselmesine neden olabilir. Eğer halihazırda yüksek tansiyon probleminiz varsa ya da kafeinin tansiyonunuzu etkilediğini düşünüyorsanız kafein tüketimi hakkında doktorunuzla görüşün.
 • Tansiyonun düşmesi için günlük fiziksel aktivitenizi de arttırmanızda fayda vardır.

Uyarı: Tansiyonu düşüren meyve ve sebzeler yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Hiç bir koşulda teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçlarla kullanılmamalıdır. Tansiyonunuz yüksekse yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar hakkında en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Источник: //www.onikibilgi.com/tansiyonu-dusuren-sebze-ve-meyveler/

Tansiyonu Ne Düşürür: Tansiyonu Düşüren 7 Yiyecek

Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

Tansiyonunuz bir anda yükseliyor ya da düşüyorsa tansiyonu etkileyen yiyecek ve içecekleri bilmenizde fayda var demektir. Tam da bu yüzden tansiyonu ne düşürür, bugün birlikte öğrenelim, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara yardımcı olacak, düşük tansiyon sorunu yaşayanların ise uzak durması gereken yiyecekler içecekler nelerdir, birlikte keşfedelim diyoruz.

Gün içinde ani olarak gelişebilen yüksek ya da düşük tansiyon problemi göz kararmasından baş dönmesine, halsizlikten baygınlığa, birçok sağlık sorunu da beraberinde getiriyor, biliyorsunuz. Özellikle şu sıcaklarda işin içine bir de güneş çarpması, vücudun hızla su kaybetmesi gibi değişkenler de girince tansiyonu dengede tutmak bir hayli zor olabiliyor.

Siz siz olun, tansiyona ne iyi gelir hep aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bu bilgiler sizin ya da sevdiklerinizin işine çok yarayabilir, bizden söylemesi diyor ve lafı hiç uzatmadan sizi “Tansiyonu ne düşürür?” sorusunun yanıtlarıyla baş başa bırakıyoruz.

“Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?” diyenleri, kendisinde yüksek tansiyon olup olmadığını merak edenleri şöyle de alabiliriz: Yüksek Tansiyon Sorununuz Olup Olmadığını Gösteren 11 Ciddi İpucu

Tansiyon neden yükselir?

now.uiowa.edu

Ara ara tansiyonunuzda yükselmeler meydana geliyor, kendini halsizlik, ödem, şişkinlik ve burun kanaması gibi çeşitli şekillerde gösteriyorsa ya da artık kronikleşmiş bir yüksek tansiyon hastasıysanız tansiyonu ne düşürür sorusuna çok defa yanıt aramışsınız demektir.

Yüksek tansiyona iyi gelen, tansiyonu düşürmeye yardımcı olan yiyecek ve içeceklerden önce aklınızda bulundurmanız gereken ise tansiyonun neden yükseldiği aslında. Bu nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmakla işe başlarsanız tansiyonunuzun yükselmesine engel olabilirsiniz.

Buyursunlar tansiyonun yükselmesine neden olan en yaygın sebepler şöyle:

 • İşlenmiş gıdalar tüketmek
 • Aşırı tuzlu yiyecek ve içecekler tüketmek
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenmek
 • Fazla kilolu olmak
 • Gün içinde neredeyse hiç hareket etmemek, spor yapmamak
 • Uyku düzeninin olmaması, sık sık uykusuzluk sorunu yaşamak
 • Aşırı stres
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Genetik faktörler ve sahip olunan farklı hastalıkların yan etkileri
 • Tansiyonu ne düşürür?

  Tansiyon neden yükselir öğrendiğimize göre sıra geldi tansiyonu ne düşürür, öğrenmeye. Aşağıdaki yiyecek-içeceklerden destek alarak yükselen tansiyonunuzun dengelenmesini sağlayabilir, bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek tansiyonunuza kalıcı bir iyilik yapabilirsiniz.

  Limonlu su

  Yüksek tansiyona karşı en çok tanınan isimlerden biriyle, limonla başlıyoruz. Limon, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden damarların daralmasına neden olan zararlı maddeleri temizliyor.

  Bu sayede kan, damarlara yüksek bir basınç yapmak zorunda kalmıyor. Hal böyle olunca yüksek tansiyon probleminin önüne geçilmiş oluyor.

  Limonun bu etkisinden faydalanmak için her sabah bir bardak suyun içine yarım limonun suyunu taze taze sıkıp içmeniz yeterli olacaktır.

  Sarımsak

  Tıpkı limonlu su gibi sarımsak da yüksek tansiyonla mücadelede en çok başvurulan isimlerden biri. Limonla benzer bir şekilde antioksidan özellikler gösteren sarımsak, yükselen tansiyonu düşürme konusunda en hızlı etki eden yiyeceklerden de biri olarak biliniyor. Günde 1-2 diş kadar sarımsak yemeniz tansiyonunuzu dengeleme konusunda yeterli oluyor.

  Muz

  Muz, içinde bolca potasyum minerali bulunan bir meyve. Bu bol potasyum sayesinde de kan akışının düzenlenmesini sağlıyor. Kanın pıhtılaşmasının ve damarlarda yabancı maddelerin birikmesinin önüne geçen muz, bu sayede yüksek tansiyonun önüne geçiyor.

  Kakao

  Kakao, içindeki flavonoid adlı madde sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Bu özellikler sayesinde de damarların daralmasının önüne geçiyor, kan akışının seyrini bozacak maddelerin birikmesini engelliyor. Bu da yüksek tansiyon problemi yaşanma riskini en aza indirmesi anlamına geliyor.

  Kakaonun bu faydasından yararlanmak için gün içinde kakao oranı yüksek bir bitter çikolatadan 1-2 küçük parça ağzınıza atmanız yeterli olacaktır, bizden söylemesi.

  Kudret narı

  Listemizin belki de en az bilinen ama en mucizevi etkiler gösteren yiyeceği kudret narı.

  Görüntüsüyle ilk kez gören herkesi şaşırtmayı başaran bu meyve, içindeki yararlı maddeler sayesinde yüksek tansiyondan tutun da birçok kanser türüne kadar, sık yaşanan birçok sağlık probleminin iyileşme sürecine katkı sağlıyor.

  Aktarlardan ya da zamanıyken semt pazarlarından elde edebileceğiniz bu meyvenin içindeki kırmızı kısmı taze taze yiyebileceğiniz gibi meyvenin tamamını bir kavanoz dolusu zeytinyağının ya da balın içinde bekletip tüketebilirsiniz.

  Kudret narı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Kudret Narı

  Kavun

  Kavun da tıpkı muz gibi potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve. Bu sayede de damarları temizliyor ve daralmasının önüne geçiyor. Bu sayede kan akışınızın dengeli bir şekilde devam etmesi de sizi yüksek tansiyondan koruyor. Mis.

  Pancar suyu

  İçinde bulunan nitrat sayesinde kanın damarlarımızdan rahat rahat akıp geçmesini sağlayan, böylece de yüksek tansiyondan eser bırakmayan pancar suyu da en etkili tansiyon düşürücülerden.

  Kırmızı pancarı katı meyve sıkacağından geçirerek elde edeceğiniz bir bardak pancar suyunu afiyetle içerseniz kısa süre içinde tansiyonunuzun düştüğünü fark edebilirsiniz.

  Üstelik bu etkisinin yaklaşık 1 tam gün boyunca devam etiği de söyleniyor.

  Önemli bir not: Biz yukarıda yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı yiyeceklerden söz ettik ama sizin ciddi ve kronik bir tansiyon sorununuz varsa, tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu yiyeceklerden destek almadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kendinize iyilik yapmak isterken aksi bir durumla karşılaşmanızı istemeyiz. Sağlık bu, ihmale gelmez, aman diyelim.

  Источник: //yemek.com/tansiyonu-ne-dusurur/

  Tansiyonu Düşüren Bitkiler ve Baharatlar

  Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

  Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Kalpten pompalanan kan fazla güç ve basınç uyguladığında tansiyon yükselir. Beslenme tarzındaki değişiklikler yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda tansiyonu düşüren bitkiler ve baharatlar hakkında bilgi vereceğiz.

  Tansiyon kaç olmalı?

  Tansiyon ölçümünde iki değer ölçülür:

  • Sistolik Değer (Büyük tansiyon): Kalbin kasılması esnasında kan damarlarındaki basınç.
  • Diastolik Değer (Küçük tansiyon): Kalp her atıştan sonra gevşediğinde damarlardaki basınç.

  Büyük tansiyonun 130 üzerinde ve küçük tansiyonun 80 üzerinde okunması yüksek tansiyon olarak yorumlanır.

  Yüksek tansiyon başlangıçta herhangi bir belirti ortaya çıkarmadığından birçok kişi yüksek tansiyonu geç fark etmektedir. Bu nedenle uzmanlar tansiyonun düzenli olarak ölçtürülmesi gerektiğini belirtmektedir.

  • 18 yaş ve üzerindeki kişiler her 2 yılda bir tansiyonunu ölçtürmelidir.
  • 40 Yaş üzerindeki kadınlar ve erkekler tansiyonunu en az yılda 1 kere ölçtürmelidir.

  Genler, stres, kötü beslenme, sigara içme ve hareketsiz yaşam tarzı yüksek tansiyon nedenleri arasındadır. Yüksek tansiyon risk faktörlerini taşıyorsanız bu durum kalp krizi, felç, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı ve metabolik sendrom riskini arttırır. Bu nedenle yüksek tansiyon risk faktörlerini taşıyan kişiler tansiyonunu daha sık ölçtürmelidir.

  Yüksek tansiyon durumunda doktorunuzun başlattığı tedaviye ek olarak aşağıdaki tansiyonu düşüren bitkiler ve baharatlar destekçiniz olacaktır.

  1. Sarımsak

  Sarımsak tansiyonu düşüren bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Sarımsak özellikle de küçük tansiyonu düşüren nitrik asit üretimini arttırarak kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olur.

  2011 yılında Pharmacognosy Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sarımsak kasların rahatlamasını ve vazodilatasyonu sağlayan nitrik asit üretimini arttırmaktadır.

  Integrated Blood Pressure Control dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada da sülfür eksikliği probleminin tansiyonu yükseltebildiği ve sarımsaktan elde edilen organosülfür bileşenlerinin tansiyonu düşürebilecği belirtilmiştir.

  Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki sarımsak aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırma, kolesterolü düşürme ve kalp hastalığını önleme açısından da faydalıdır.

  • Her gün aç karnına 2 veya 3 diş sarımsak yiyin.
  • Alternatif olarak doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

  2. Tarçın

  Tarçın tansiyonu düşüren bitkiler arasında bir diğer önemli bitkidir.

  Bu güçlü antioksidan içeriğindeki sinamaldehit ve diğer suda çözünebilen organik bileşenler sayesinde tansiyonu düşürmektedir.

  2006 yılında Journal of the American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tarçın glukoz metabolizmasında ve tansiyonun düzenlenmesinde rol oynamaktadır.

  Tansiyonu düşüren bitkiler hakkında 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre kısa vadeli tarçın tüketimi büyük ve küçük tansiyonu düşürme etkisine sahiptir. Tarçın potansiyel olarak tansiyon düşürücü etkiye sahip olsa da bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

  • Siyah çay, yeşil çay ve diğer bitki çaylarınızın içine bir adet tarçın çubuğu kayın.
  • Ayrıca kahvaltılık gevreklere, yulaflı yiyeceklere ve hatta kahvenize bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz.

  3. Hibiskus

  Hibiskus yüzlerce yıldır tansiyonu düşürmek için farklı kültürlerde kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar da hibiskusun tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer aldığını ortaya koymuştur.

  2010 yılında Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada düzenli olarak hibiskus çayı içmenin yetişkinlerde tansiyonu düşüren bir etkisi olduğu belirtilmiştir.

  2015 yılında yapılan bir araştırmada uzmanlar hibiskus çayının büyük ve küçük tansiyonu düşürdüğünü belirtmiştir. Ancak bu verilerin doğrulanması için daha fazla deney yapılması gerekmektedir.

  Hibiskus bitkisi antioksidan ve anti-enflamatuvar özelliklerine ek olarak böbreklerdeki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur. Bu idrar söktürücü etkisi ile tansiyonu düşürür.

  1. 2 bardak su içerisine 2 adet kurutulmuş hibiskus çiçeği ekleyin.
  2. Suyu kaynatın.
  3. 5 dakika demlenmeye bırakın.
  4. Süzün ve içerisine bal ve limon ekleyin.
  5. Bu çayı günde 1 veya 2 kere içebilirsiniz.

  Detaylı bilgi için Hibiskus Çayının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

  4. Aluç

  Aluç da tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer almaktadır.

  Flavonoit ve kersetin açısından zengin olan aluç damarlardaki kan basıncını düşürür ve hipertansiyon riskini azaltır.

  2002 yılında yapılan bir araştırmada aluç bitkisinin istirahat halindeki büyük tansiyonu düşürdüğü belirtilmiştir. Ayrıca aluç çayı anksiyete problemine de iyi gelmektedir.

  • Yarım bardak suyun içerisinde 1 çay kaşığı aluç meyvesini kaynatın. 7-10 dakika dinlendirin. Elinizde kurutulmuş aluç bitkisi varsa bununla çay yapmak için bir gece önceden suda bekletebilirsiniz. Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki aluç bitkisini her gün içebilirsiniz.

  5. Reyhan

  Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki reyhan önemli miktarda ursolik asit ve öjenol içerir ve bu sayede tansiyonu düşürür. Sakinleşmeyi sağlayarak stresi azaltır. Bu şekilde de tansiyonun yükselmesine engel olur.

  2010 yılında yayınlanan bir araştırmada reyhanın tansiyonu düşüren bitkiler arasında olduğu belirtilmiştir. Reyhanın faydasını görmek için reyhan yapraklarını çorbalarınıza, yemeklerinize ve hamur işlerine ekleyebilirsiniz.

  6. Kakule

  Kakule de tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer almaktadır. Kakulenin tansiyon düşürücü etkisinin içeriğindeki flavonoitlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Kakule içerisinde kalp atış hızını düzenlemek ve tansiyonu kontrol altına almak için gerekli olan potasyum da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kakule bitkisinin hipertansiyona neden olan faktörler arasında sayılan stres ve depresyonu da azalttığını belirtmektedir.

  2009 yılında Indian Journal of Biochemistry and Biophysics dergisinde yayınlanan bir araştırmada katılımcılara birkaç ay boyunca her gün toz halinde kakule verilmiş ve bu kişilerde tansiyonun düştüğü gözlenmiştir.

  • İçeceklerinize kakule ekleyebilirsiniz. Ayrıca tatlı ve ekşi yiyeceklere de lezzet vermesi için kakule eklenebilir.
  • Her gün bir veya iki bardak kakule çayı içebilirsiniz. Kakule çayı yapmak için bir miktar kakule çekirdeğini 1 bardak kaynar suyun içerisinde bekleyip süzebilirsiniz.

  7. Yeşil Çay

  Yeşil çay içerisinde tansiyonu düşüren birçok madde bulunmaktadır. Antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleriyle güçlü yeşil çay tansiyonu düşüren bitkiler arasındadır.

  2004 yılında yayınlanan bir araştırmada 1 yıl boyunca günde yarım bardak yeşil çay tüketiminin deneklerde hipertansiyon riskini önemli oranda düşürdüğü tespit edilmiştir.

  1. Bir bardak sıcak suyun içerisine 1-2 çay kaşığı yeşil çay koyun.
  2. 5 dakika demlenmeye bırakın.
  3. Süzün ve içine bal ve limon ekleyin.
  4. Günde 2-3 bardak yeşil çay içmeye devam edin.

  8. Kedi Pençesi

  Geneleksel Çin tıbbında kedi pençesi tansiyonu düşüren bitkiler arasında kabul edilmektedir. Ayrıca kedi pençesi bitkisi platelet ve kan pıhtısı birikimini önlemekte, böylece kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.

  2011 yılında Pharmacognosy Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmada kedi pençesi hücrelerdeki kalsiyum kanallarını etkileyerek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır.

  • Küçük bir cezve içerisine yarım bardak su ve 1 yemek kaşığı kedi pençesi bitkisi ekleyin. Üzerini örtün ve 30 dakika bekletin. Süzün ve bal ve limon ekleyin. Bu çayı her gün içebilirsiniz.

  Dikkat: Hamile ve emziren kadınlar kedi pençesi bitkisi tüketmemelidir.

  Tansiyonu Düşüren Bitkiler: Ek İpuçları

  1. Sağlıklı ve düşük sodyumlu beslenin. Potasyum ve magnezyum yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.
  2. Haftanın en az 3 günü 30 dakika egzersiz yapın.
  3. Sigara içmeyin.

   Sigara damarlara zarar verir.

  4. Alkol tüketimini sınırlayın.
  5. Sağlıklı kilonuzu koruyun.
  6. Stres yönetimi tekniklerini öğrenerek stresi kontrol altına alın.
  7. Günde 7-8 saat uyuyun.

  Kaynaklar:

  Источник: //www.iyibakkendine.com/tansiyonu-dusuren-bitkiler-ve-baharatlar/

  Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

  Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

  Tansiyoninsan sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerin başında geliyor. Bunun içinsağlığınıza gereken özeni göstermelisiniz.

  Kalp kası kasılarak vücudun diğer organlarına kan akımını sağlar ve kan pompalar. Kan pompalama esnasında atardamarlara kan basıncı olur ve oluşan bu kan basıncına tansiyon denir. Kalp kasıldığı ve gevşediği esnada iki ayrı basınç oluşur. Bunlara diastolik ve sistolik kan basıncı denir.

  Sistolik büyük tansiyonu belirtirken diastolik ise küçük kan basıncını belirler. Kan basıncı herkeste farklı olarak ideal seviyesindedir. Rutin olarak normal kabul edilen değer 120 mmHg – 80 mmHg değeridir. Ama kişiye bağlı olarak buna yakın sonuçlar da alınabilir.

  Önemli olan düzenli olması ve vücudun bu basınçları belli bir seviyede tutabilmesidir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yeşil Kahve Nasıl Zayıflatır?

  Tansiyonu Neler Etkiler?

  Günlükolarak tükettiğiniz gıdalar tansiyon dengenizin değişmesine neden olabilir.Tansiyonu dengeleyen ve düşüren gıdalar yeşil yapraklı sebzeler, limon,domates, çilek, lifli gıdalar ve taze sıkılmış meyve sularıdır. Özellikle limontansiyon düşürmek için kullanılan bir besindir.

  Yüksek tansiyon hastası olankişilere bir bardak ılık su içerisine sıkılan limon tedavisi uygulanır. Sonolarak sarımsak tansiyon dengelemede sık olarak kullanılır. Her gün düzenliolarak bir diş yutulan sarımsak tansiyonunuzu dengeler. Tansiyon bazı kişilerdedüşmeye bazılarında ise artmaya meyillidir.

  Aşırı derecede artması ya dadüşmesi ciddi sorunlara yol açabilir.

  Yaşam Düzeyi Tansiyonu Etkiliyor

  Tansiyon düşmesi ya da azalması sorunu yaşam koşullarına ve genetik faktörlere bağlı olabilir. Bunların nedenleri araştırılarak bu soruna göre hayatımızı yönlendirmek gerekir.

  Artıyorsa ona göre bir beslenme düzeni takip edilmelidir. Birçok sebze ve meyve, süt ürünleri, balık, tam tahıllar, bazı kuruyemiş ve baharatlar tansiyonu düşürebilir.

  Her sorunda olduğu gibi yüksek tansiyon sorununda da sağlıklı bir beslenme düzeni en etkili çözümdür.

  Tansiyonunuz aşırı derecede düşmüşse yapmanız gereken ilk şey kahve içmek olabilir.

  Tansiyonu yükseltmek için önerilen yiyeceklerin sürekli tüketilmesi önerilmez, çünkü daha çok çikolata, kolalı içecekler, tatlılar ve konserve gibi tuzlu yiyecekler tansiyonu yükseltir.

  Bunların yerine tansiyonunuz aşırı düştüğünde tuzlu ayran içmek en iyisidir. Yüksek tansiyon sorunu olanların ise bunlardan kesinlikle uzak durması en iyisidir.

  Hipotansiyon ve Hiper Tansiyon Nedir?

  Hipotansiyon, tansiyon değerinin 90 mmHg altına düşmesine denir. Genç insanlarda ve küçük çocuklarda genellikle hipotansiyon görülür ve normaldir. Hipotansiyon kalp ve damar hastalıklarına karşı önlem niteliğindedir.

  Baş dönmesi, halsizlik ve baygınlık haline neden olabilir. Tuz içeriği yüksek serumlar ile tedavi edilir. Tansiyon değerinin 140 mmHg- 90 mmHg üzerine çıkmasına hipertansiyon denir.

  Hipertansiyon yaşlılarda, ailesinde hipertansiyon hastalığı olanlarda ve obezite sorunu olan kişilerde çok sık görülür.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Halsizliğe İyi Gelen Karışımlar

  Hipotansiyon kadar masum bir durum değildir. Tedavi edilmediği sürece kalp damar hastalıkları, felç ve ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Hipertansiyon sorununun çözülmesi için sağlıklı bir beslenme düzeni şarttır.

  Sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlaka rafine şeker içeren yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması gereklidir. Hipertansiyon hafife alınmamalıdır.

  Bu sorunu yaşayanlar sağlıksız bir beslenme düzenine daha doğrusu düzensizliğine devam ederse mutlaka olumsuz bir sonuçla karşılaşabilir.

  Tansiyon Nedenleri Nelerdir?

  Vücudumuzdaima tansiyonu dengelemek için çaba gösterir. Ama tansiyon değerimizi sürekliolarak düzenleyemediği durumlar da ortaya çıkabilir. Tansiyon değerlerinindeğişmesinin nedenlerini sıralayacak olursak şu nedenler başta gelir:

  • Kalp ve damar hastalıklarının varlığı
  • Düzensiz ve dengesiz beslenme
  • Ailede hipertansiyon ve hipotansiyon gibi rahatsızlıkların olması
  • Yetersiz su tüketimi
  • Aşırı tuz tüketimi ya da tuzsuz gıdalar tüketimi
  • Troid, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkların varlığı

  gibinedenler tansiyon değerlerinin azalmasına ya da artmasına neden olabilen genelsebeplerdir. Tansiyon ciddiye alınması gereken önemli bir hastalıktır. Tansiyonhastalarının düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri ve ilaçlarını düzenlialmaları hayati önem taşır. Tansiyon rahatsızlıklarını yaşamamak için düzenlive dengeli beslenerek egzersiz yapılmalıdır.

  Tansiyon Ve Sağlıklı Bir Yaşam

  Ülkemizde görülen en yaygın rahatsızlıklardan birisi yüksek tansiyondur. Ama çoğu kişi bunun farkında olmayabilir. Genel olarak belirtilerinden şikâyetçidir ama sebebinin yüksek tansiyon olduğu bilinmeyebilir. Genel olarak en sık görülen belirti enseden başlayan bir baş ağrısıdır. Kulaklarda bir çınlama ve baş dönmesi de yüksek tansiyonun yol açtığı rahatsızlıklardan birisidir.

  Limon ve sarımsağın yanı sıra domates, kereviz, havuç, acı biber, muz ve greyfurt gibi sebze ve meyveler de tansiyonu düşürüyor.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

  Önlem alınmadığı takdirde bu rahatsızlık gizli bir şekilde vücudunuzda ilerler ve ileride kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Eskiden daha ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlık olan hipertansiyon yaşı ülkemizde de giderek düşüyor. Hipertansiyon görülme yaşı neredeyse 13’e indi. Bunun en önemli nedeni sağlıksız beslenme ve hareketsizliktir.

  Yaşamını daha sağlıklı bir hale getirmemeniz durumunda kalp krizi ya da spazmı riski de artar. Yüksek tansiyon genel olarak elli yaşına kadar erkeklerde elli yaşından sonra ise kadınlarda görülebilir.

  Aşırı kilo, kalıtımsal nedenler, ailede diyabete yatkınlık da yüksek tansiyonun nedenleri arasındadır.

  Bunlara karşı hemen önlem alınması ve her zaman sağlıklı ve düzenli beslenilmesi tansiyondan korunmak için en iyi çözümdür.

  Yararlanılan Kaynaklar:

  • //www.medicalnewstoday.com/articles/322284.php
  • //www.gunes.com/saglik/tansiyon-dusuren-besinler-775311
  • //www.healthline.com/health/foods-good-for-high-blood-pressure

  Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

  Источник: //bakimliyim.org/tansiyonu-dusuren-yiyecekler/

  Tansiyonu Düşürmeye Faydalı Meyveler ve Karışımlar

  Tansiyon düşüren sebze ve meyveler..

  Hipertansiyon hastası olan kişiler beslenme konusunda her daim dikkatli olmalıdır. Bunun içinde beslenme listesine meyvelerin kendileri ve meyvelerden yapılan karışımlar eklenmelidir.

  Şeftali Ve Nektarin

  Orta boy Bir Şeftali ya da nektarin her gün bir insanın ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum ve potasyumu karşılar. Yüksek tansiyonu olan kişiler beslenme programına kesinlikle bu meyveyi ilave etmelidir. Düzenli şekilde tüketildiği zaman tansiyon düşmesi için birebirdir.

  Mango

  Kan basıncının düşmesine olanak sağlayan tatlı bir meyvedir. Hem lif hem de beta karoten kaynağıdır. Bunların ikisi de tansiyon düşmesine sağlayacak etkili çözümlerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda beta karoten etkisi olan meyvelerin kan basıncını düzenlediği ortaya çıkmıştır. Özellikle yazın tüketilen mango meyvesi dondurucuda da saklanabilir.

  Kayısı

  Kan basıncının düşmesini sağlayan kayısı kronik hastalıkların azaltılması konusunda da etkilidir. Salata içinde, kuru olarak ve kompostosu tüketilebilir. Kayısı hem C vitamini hem de Beta karoten yüklüdür. Beta karoten sağlıklı tansiyonun anahtarıdır. Lif içeriğine sahip olan kayısı beslenmeye dâhil edildiğinde düzenli şekilde tüketilmelidir.

  Avakado

  Avokado içeriğinde bulunan yağ asidi yüksek kan basıncı ve kolesterol seviyelerini azaltma konusunda çalışır. Avokado düzenli bir şekilde tüketildiğinde kalp sağlığı için gerekli olan folatı ve potasyumu da içermektedir. E,K,B ve A vitaminleri açısından oldukça zengindir.

  Karpuz

  L-sitrülin isim verilen ve kan basıncının düşmesini sağlayan amino asit içermektedir. Karpuz, likopen, A vitamini, potasyum yüklü olduğundan dolayı kalp sağlığını koruyan bir besindir. Bütün bu bileşenler kan basıncını düşürücü etkileri meydana çıkartır. Bu nefis meyve kesinlikle beslenme programına eklenmesi gerekir.

   Portakal

  Zengin vitamin içeriğine sahip olan portakal hipertansiyonun dengelenmesini sağlar. Gün içinde 1 adet portakal ya da bir bardak portakal suyu tüketilir. İçeriğinde bulunan lif ve C vitamini akciğer sağlığı içinde birebirdir.

  Greyfurt

  Greyfurt özgün ve keskin bir tat içerir. Özellikle olgunlaşmış olanlar tüketilmek adına tercih edilmelidir. Greyfurt ve turunçgil tarzındaki meyvelerin içeriğinde yer alan biyo flavonoidler kan basıncının düşürülmesinin yanı sıra kolesterol seviyelerinin de dengelenmesine olanak sağlar.

   Kavun

  Kavun, A ile C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengindir. Mevsiminde her gün düzenli bir şekilde 2 dilim kavun tüketilmesi yüksek tansiyonun düşürülmesi konusunda etkili bir sağlık çözümü olur. Ayriyeten B6, folat ve magnezyum açısından da oldukça zengindir.

  Nar- Elma Yeşil İçecek

  Malzemeler;

  • Nar suyu
  • 1adet soyulmuş muz
  • 1 adet elma
  • 2 su bardağı taze bebe ıspanak

  Tüm malzemeler listede olduğu sıra göre karıştırıcı içine eklenir. Ardından karıştırılır ve pürüzsüz bir kıvam elde etmek için 30 ile 60 saniye karıştırılmaya özen gösterilmelidir. Her gün bir su bardağı içilmesi tansiyonu düşürür.

  Nar- Erik Yeşil Smoothie

  Malzemeler;

  • Nar suyu
  • 1 adet soyulmuş muz
  • 2 büyük erik
  • 2 su bardağı taze bebe ıspanak

  Malzemeler sırasıyla blender içinde atılır. Tüm malzemelerin homojen bir karışıma ulaşması için mutlaka pütür kalmayınca kadar blender çalıştırılır. Bu karışım her gün hazırlanarak kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketilir.

  Portakal- Greyfurt Smoothie

  Malzemeler;

  • 2 su bardağı içme suyu
  • 1 adet soyulmuş muz
  • 1 adet kabukları soyulmuş kırmızı greyfurt
  • 3 adet lahana yaprağı yaprakları

  Smoothie için gerekli olan malzemeler karıştırıcı içine sırasıyla atılır ve pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar karıştırıcı çalıştırılır. Karışım her gün düzenli bir şekilde kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketilmelidir.

  Çikolatalı Kavun Smoothie

  Malzemeler

  • Badem sütü
  • 1 adet soyulmuş muz
  • 8 adet orta boy çilek
  • 1 su bardağı kavun
  • 1 çorba kaşığı kakao
  • 2 bardak taze bebe ıspanak
  • 1 çorba kaşığı chia tohumu, önceden ıslatılmış

  Hipertansiyonu düşürmeye yarayan smoothie pürüzsüz bir kıvam ile hazırlanmalıdır. Günlük beslenme listesinde mutlaka yer alması gerekir.

  Hipertansiyon beslenme dışında mutlaka uzman hekim kontrolü gereken durumdur. Bu hastalığı yaşayan kişilerin muhakkak uzman kontrollerini ve uzmanın verdiği ilaçları aksatmaması gerekir. İlaçların aksatılması ve düzensiz şekilde kullanılması sonucunda vücudun diğer organları kısa süre içinde zarar görmeye başlar.

  (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: //tansiyonum.com/tansiyonu-dusuren-meyveler

  Bezelye

  Bezelye düşük kalorili ve lezzetli bir sebzedir. Bol miktarda C vitamini ve lif içerir. İçerdiği bitkisel protein, folik asit ve diğer vitaminlerle kardiyovasküler sistemi korur. Antioksidan bakımından da zengin oluşuyla bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Bezelye tüm bu özellikleriyle tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ilk sıralarda olup rahatlıkla tüketilebilir.

  Kereviz

  Kereviz kan basıncının kontrol altına alınmasını sağlayarak kalbin ve kan damarlarının daha iyi çalışmasına etki eder.

  Kan şekerini dengede tutar ki bu özelliğiyle kan basıncının da iyi bir seviyede kalmasına yardım eder.

  Tansiyonu düşüren yiyecekler arasındaki kerevizin bir diğer özelliği de kilo verilmesine yardımcı olmasıdır. Sağlıklı bir kiloda olmak tansiyonun dengelenmesine yardım eder.

  Kerevizin faydaları nelerdir?

  Yeşil Fasülye

  Yeşil Fasülyenin tansiyon üzerine doğrudan etkisi vardır. Bunu üç yoldan gerçekleştirir. İlki yeşil fasülyenin içerdi bol miktardaki C vitaminidir. İkincisi lif kaynağı olmasıdır. Bu özelliğiyle yeşil fasülye kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Yeşil fasülyenin tansiyonu düşüren bir yiyecek olmasında sonuncu ve en etkili özelliği ise bol miktarda potasyum içermesidir.

  Yulaf Ezmesi

  Sağlıklı yiyecekler listelerinde yulaf ezmesini eminiz sıkça duymuşsunuzdur. Yulaf içerdiği besleyici gıda maddeleriyle insan vücuduna pek çok fayda sağlar. Ancak yüksek tansiyon hastasıysanız ve bunun için sürekli çok fazla ilaç kullanmaktan şikayetçiyseniz yulaf tüketiminizi artırarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

  Sadece her sabah bir kase yulaf tüketmeniz bile arada büyük bir fark yaratacaktır. Yulaf ezmesi alırken şeker içeren karışımlardan uzak durun. Kan şekerinizin aşırı yükselmesi ve kilo almanız yüksek tansiyon için negatif etki yaratacaktır. Şeker ve diğer ek maddeler içermeyen salt yulaf içeren ürünleri tercih edin. Yulafı süt ya da yoğurtla birlikte tüketmeyi tercih edin.

  Yoğurt

  Yoğurt potasyum, magnezyum ve bol miktarda kalsiyum içerir. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir gıdadır. Özellikle düzenli olarak az yağlı yoğurt tüketmenin yüksek tansiyona iyi geldiği tespit edilmiştir. Hem tansiyonu düzenlemesi hem de içerdiği besin maddeleri ve probiyotiklerle tam bir uzun yaşam yiyeceği olan yoğurtu sofralarınızdan eksik etmeyin.

  Ispanak

  Tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ıspanak en etkili olan sebzelerden biridir.

  Her türlü kalp rahatsızlığına karşı, felce, yaşlılığa bağlı olan göz hastalıklarına ve kansere karşı haftada iki ya da üç kere ıspanak yenilmesi gerekir.

  Tam bir antioksidan kaynağı olan ıspanak serbest radikallerin vücuda verdiği hasara karşı savaşır. Tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Salata ve yemek şeklinde ya da taze karışım içeceklere katılarak sıkça tüketilmesi gerekir.

  Çilek

  Çilek ıspanakla birlikte yüksek tansiyonu düşüren en etkili yiyecekler arasında yer alır. Çilekte çok yüksek oranda C vitamini ve tansiyonu düşürmeye yardımcı besin maddeleri bulunur.

  Süt

  Süt genellikle sadece çocuklar tarafından tüketilen bir içecek olarak bilinir. Ancak sütü her yaşta insan düzenli olarak tüketmelidir. Kan damarlarına zarar veren ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaran yüksek tansiyona karşı süt içilmelidir.

  Tansiyonu düşüren içecekler arasında en faydalı olanlardan biri olan süt bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda çocukluk yaşlarından erişkinliğe her yaşta bol miktarda süt tüketen kişilerde daha düşük oranda yüksek tansiyon vakalarına rastlandığı tespit edilmiştir.

  Tansiyonun dengede kalması için düzenli olarak şeker ya da başka katkı maddesi içermeyen az yağlı süt için.

  Pancar Suyu

  Yapılan bilimsel araştırmalarda günlük olarak içilen bir bardak pancar suyunun kan basıncı düşürmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Pancarı tansiyonu düşüren bir yiyecek olarak öğünlerinizde mutlaka tüketin. Tansiyonu düşüren içecekler arasında pancar suyu ilk sırada yer alır.

  Semiz Otu

  Genetik faktörler, aşırı kilolu olmak, yoğun stres altında olmak, düzensiz yaşam, dengesiz beslenme gibi etkenlerin dışında yüksek tansiyonun az bilinen sebeplerinden biri de magnezyum eksikliğidir.

  Semiz otu bitkisi tam anlamıyla bir magnezyum kaynağıdır. Bu özelliğiyle tansiyonu düşüren yiyecekler arasındadır.

  Aynı zamanda omega3 açısından zengin bir sebze olan semiz otunu tansiyonu dengede tutmak ve sağlıklı kalmak için sıkça tüketin.

  Sarımsak

  Halk arasında tansiyonu düşüren yiyecekler içinde en fazla bilineni şüphesiz sarımsaktır. Aslında sarımsak sadece tansiyonu düşürmez aynı zamanda kolesterolu düşürücü etkisi de vardır. Soğan da sarımsak gibi tansiyonu olan kişilere tavsiye edilen bir yiyecektir. Tansiyonu dengede tutmak için günde bir diş sarımsak yemeniz yeterli olacaktır.

  Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı?

  Yaşam boyu kan basıncını dengede tutmak için doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmanın yanı sıra doğru alışkanlıklar edinilmesi gerekir. Düzenli yaşam sağlığı korumanın ilk şartıdır. Günlük yaşantıda doğru seçimlerin alışkanlık haline getirilmesi tansiyonu uygun değerde tutmanın yanında, kullanılan ilaç dozunun da artırılmasını önler.

  Tansiyonu düşürmek için beslenme düzenine çok dikkat edilmesi, tansiyonu düşüren yiyecekler tercih edilmelidir. Her gün düzenli ve kaliteli uyku uyumak önemlidir. Bunun dışında gün içerisinde çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine tansiyonu düşüren bitkilerden yapılmış çaylar içilebilir.

  Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında bazı faktörler tetikleyici olabilir. Hareketsiz bir yaşam sürmek, aşırı kilo problemi, yanlış beslenme alışkanlıkları, şeker hastalığı, sürekli stres altında olmak yüksek tansiyona sebep olabilir.

  Genel bilinenin aksine tansiyonun yüksekliği sadece yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda yüksek tansiyon genetik olarak genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Önemli olan yaşam boyu dikkatli olmak, tansiyonu düşürmek için ne yapmalı kurallar listesini eksiksiz takip etmektir.

  Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı?

  • Mutlaka bir doktora görünülmelidir.
  • Evdeyseniz öncelikle kollarınızı bilek kısmından dirsek kısmına kadar soğuk suyla yıkamanız tansiyonu bir ya da iki derece düşürmenize yardımcı olacaktır.
  • Tansiyonunuz yükselmeden önlem almak en doğrusudur. Bu yüzden aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, katkılı gıdalar, hamur işleri ve hamur tatlıları, aşırı tuzlu yemekler, et ve etten yapılmış sucuk, pastırma, salam gibi yiyecekler yenmemesi gerekir. Bunların yerine tansiyonu düşüren yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Az tuz atılarak ya da hiç tuz konmadan hazırlanmış, bitkisel yağlarla pişirilmiş sebze yemekleri yemek tansiyonun yükselmesini engelleyecektir.

  Fazla tuzun zararları

  • Ayrıca tabakla önünüze gelen yemek ve salatalara fazladan tuz atma alışkanlığınız varsa bırakmalısınız.
  • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme düzeni tercih edilmelidir. Bol posa içeren, potasyum ve magnezyum açısından zengin tansiyonu düşüren yiyecekler yenmelidir.
  • Sigara ve alkol kullanımı yüksek tansiyonu olan kişiler için son derece sakıncalıdır.

  Sigarayı bırakmak için en etkili 3 yöntem

  • Düzenli yapılan hafif egzersizler vücudun tansiyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olacaktır. Ancak ağırlık kaldırmak gibi vücudu zorlayan egzersizlerden yüksek tansiyonu olan kişiler kaçınmalıdır. Yapılacak tüm egzersizler için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

  Источник: //blog.saglikliyasagenckal.com/tansiyonu-dusuren-yiyecekler-2/

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..