Tansiyonunuzu Egzersizle Dengeleyin

Yüksek ve Düşen Tansiyonu Ne Dengeler?

Tansiyonunuzu Egzersizle Dengeleyin
Yüsek ve düşen tansiyonu ne dengeler

Özellikle dengesiz beslenmeden dolayı geçmiş yıllara oranla tansiyon sorunu yaşayan kişi sayısı günümüzde daha fazladır.

Kimi kişiler yüksek tansiyondan dolayı sıkıntılar yaşarken kimisi de tansiyonunun düşük olmasından yakınır. Bu tip durumlarda imdadımıza yüksek ve düşen tansiyonu ne dengeler konusu koşmaktadır.

Bu makalede sizlere düşen tansiyonu ne dengeler ve yüksek tansiyonu ne dengeler konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Tansiyon; atar damarlarda yer alan kadının damarlara uygulamış olduğu basıncın şiddeti olarak tanımlanmaktadır.

Kan basıncı düşük olduğu zaman yapılan ölçümler sonucunda tansiyon değerleri düşük çıkarken, kanın uygulamış olduğu basıncın yüksek olduğu zamanlarda yapılan ölçümler sonucunda tansiyon değerleri yüksek çıkmaktadır.

Her iki durum da çeşitli sağlık yakınmalarının oluşmasına neden olduğu için tansiyonun dengelenmesi gerekmektedir.

Bu tanımlamalardan yola çıktığımızda tansiyon değerlerinin hem aşırı düşük hem de aşırı yüksek olması durumunda ciddi sağlık problemlerinin oluşacağını söyleyebiliriz. Yaşa göre tansiyon değerleri makalesine göz atarsanız, tansiyonunuzun normal değerlerinin kaç olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Not: Sizlere yüksek ve düşük tansiyonu dengelemek için kullanılan yaygın yöntemler hakkında bilgiler verecek olsa da tansiyon hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu bilmenizi isteriz.

Doğal yöntemlerle kalıcı çözümler bulunamaz. Tansiyon ayrıca hayati durum arz eden sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle tansiyonunuz için alanında uzman bir doktora görünmelisiniz.

Yüksek Tansiyonu Ne Dengeler

Sarımsak: yüksek tansiyon değerlerinin normal değerlere düşürülmesi için çok eski zamanlardan beri sarımsak kullanılmaktadır.

Sarımsak, içerisinde yer alan maddeler sayesinde damarların genişlemesini sağlayarak yüksek olan tansiyon değerlerini düşürür. Birçok kişi damar tıkanıklığından da yakınmaktadır.

Sarımsak ayrıca damarlarda pıhtı oluşumunu engelleyerek kalp damar sağlığını da korur. Bu yüzden hoş kokusu olmasa da sıklıkla sarımsak tüketmeye özen gösterin

Bitter çikolata: kalp damar sağlığına olan faydasıyla bilinen bitter çikolatanın tansiyonu düşürücü etkisi de vardır. Elbette her şeyin fazlasını tüketmek zararlı olduğu gibi bitter çikolata da fazla tüketilmemelidir. Tansiyonunuzu dengelemek ve kalp damar sağlığınızı koruma altına almak adına küçük porsiyonlar olarak bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Maydanoz limon karışımı: vücutta yer alan bazı maddeler tansiyon değerlerinin yükselmesine neden olur. Bu maddeler idrar yoluyla vücuttan atılmadığı müddetçe tansiyonun dengelenmesi mümkün değildir.

Bu tip durumlarda maydanoz ve limon ile bir içecek hazırlayarak tüketecek olursanız, tansiyonun yükselmesine neden olan bu maddeleri idrar yoluyla vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Limon ve maydanoz karışımın idrar söktürücü etkisi sayesinde tansiyon dengelenebilir.

Yulaf ezmesi: kandaki kötü kolesterol değerlerinin yükselmesi beraberinde hipertansiyon problemini getirmektedir.

Yulaf ezmesinin içerisinde yer alan lifler kandaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağlamaktadır. Bu durum da yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Eğer kötü kolesterol yüksekliğinden dolayı bir tansiyon yükselmesi söz konusuysa, sabahları yulaf ezmesi tüketerek tansiyonunuzun normal değerlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Çörekotu: en etkili tansiyon düşürücü bitkilerden birisi de çörekotudur. Bu şifalı besin kaynağı fazla tüketilecek olursa zararlı olabilir. Bu yüzden kesinlikle sınırlı oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Limon: yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde vücut için en önemli antioksidanlardan birisi de limondur. Antioksidan özelliği taşıyan maddeler vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Bu yüzden de limon yüksek tansiyon değerlerinin dengelenmesini sağlamaktadır.

Düşen Tansiyonu Ne Dengeler

Tuzlu ayran: halk arasında düşük tansiyonu dengelemek için en çok kullanılan yöntem, tuzlu ayran tüketilmesidir.

Eğer tansiyonunuzun düşük olmasından dolayı ciddi bir halsizlikle karşı karşıyaysanız, kısa süre içerisinde etki görebilmek için tuzlu ayran tüketebilirsiniz.

Tuz sizlerin de bildiğiniz gibi başta böbrekler olmak üzere vücuttaki organlara zarar verebilecek nitelikte bir maddedir. Bu yüzden tansiyonu sürekli olarak düşük olan kişiler, tuzlu ayran tüketmek yerine alanında uzman bir doktora görünerek tedavi olmalıdır.

Kahve: kahvenin içerisinde yer alan kafein kan basınının artmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı tansiyonu düşük olan bir kişi kahve tükettiğinde tansiyonu yükselerek normal değerlere gelir.

Meyan kökü: meyan kökünün içeriğinde yer alan gliserizin asidi, vücutta sodyum saklama kapasitesini arttırarak tansiyonun yükselmesini sağlamaktadır. Diyabet ve kalp hastalarında olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabileceğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

Zencefil: bu doğal şifa kaynağı hem yüksek hem de düşük tansiyonun normal değerlere gelmesini sağlamaktadır. Zencefili yapısal olarak incelediğimizde gingerol, shogaol, gingerdiona ve zingeron antioksidan içerdiğini görüyoruz. Bu maddeler sayesinde hem yüksek hem de düşük tansiyonu dengelemektedir.

Gün içerisinde yeterli oranda su tüketilmemesi de tansiyonun düşmesine neden olur. Bu yüzden özellikle sıklıkla düşük tansiyon problemi yaşayan kişilerin büyük bölümüne gün içerisinde daha fazla su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Sizler de düşük tansiyon problemi yaşıyorsanız, tüketim oranınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Источник: https://www.bilgitimi.com/yuksek-ve-dusen-tansiyonu-ne-dengeler.html

Tansiyonu Dengeleme Yöntemleri

Tansiyonunuzu Egzersizle Dengeleyin

İç organlarınızın düzenli olarak çalışmasını sağlayan kan basıncının dengede tutulması için tüketilen yiyeceklerin besin değerlerine dikkat etmek gereklidir.

Hayati önem taşıyan kalbimizin düzenli çalışmasını sağlayan kan basıncının dengede kalması sağlığımız için oldukça önemlidir. Kalbe giden kanın fazla ya da az basınç uygulaması tansiyon değerlerinde ani yükselmeye ya da düşmeye yol açar. Tansiyonun gün içinde sürekli değişim göstermesi normaldir.

Özellikle yemeklerden sonra, spor yaptıktan sonra, akşam üzeri ve uyumadan önceleri tansiyon değerleri değişiklik gösterir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre kadınların erkeklere göre tansiyon değerleri daha fazla değişim gösterdiği kanıtlanmıştır. Tansiyon değerlerinde ufak değişimler ciddi problemlere yol açmaz.

Ancak 1 aydan uzun süre yaptığınız tansiyon ölçümlerinde normal değerlerin sürekli üzerinde  ya da altında çıkması halinde mutlaka doktora gitmeniz gereklidir.

Tansiyonu Dengelemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Tuz, şeker ve yağ tüketimi tansiyonun hızla yükselmesine yol açar. Görme ve işitme bozukluğuna, baş ve kalp ağrılarına yol açan hiper tansiyon hastaları bu gıdalardan mutlaka uzak durmalıdır.
 • Fast- Food Yiyeceklerinden uzak durulmalıdır. Ayak üstü yenilen hazır gıdaların çoğu işlenmiş ve yağ içerir.

  Hamur işleri, tatlılar, kızartmalar yoğun şeker, yağ, tuz ve un içerir. Hem kilo almanıza hem de tansiyonunuzun hızla yükselmesine neden olur.

 • Hazır içeceklere dikkat edilmelidir. Kola, alkol gibi asitli içeceklerin yanı sıra paketlerde satılan enerji içecekleri, kahve ve meyve suları tansiyonun hızla değişim göstermesine neden olur.

 • Kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir. Oldukça faydalı olan tavuk eti hem daha az kalori almanızı hem de tansiyonunuzun uzun süre dengede kalmasını sağlar. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık tansiyonu dengeleyen en güçlü besinlerden birdir.
 • Lifli gıdaları daha fazla tüketin.

  Yulaf, greyfurt, sarı ve yeşil mercimek, havuç, bezelye, şeftali, kuru kayısı, şeftali, soya fasulyesi gibi lif değeri yüksek besinlerdeki vitamindeler yavaşça kana karışır. Ani tansiyon yükselmelerini önleyen lifli besinleri sık sık tüketerek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

 • Sigara tansiyonu yükselten güçlü bir maddedir.

  Sigara dumanı akciğerlerden kana karışarak kanın oksitlenmesine neden olur. Böylece kan basıncında hızla artış olarak tansiyonunuz yükselir.

 • Günlük su tüketimini arttırın. Hem tansiyon yüksekliğine hem de düşmesine iyi gelen en önemli besin sudur. Günde 2-3litre su içerek tansiyonunuzu sürekli dengede tutabilirsiniz.

  Tansiyon sorunu olanlar baş dönmesi, bulantı, göz kararması gibi sorunlar yaşadığında 1 bardak su içerek anında tansiyonu kolayca dengeleyebilir.

 • Egzersiz yaparak tansiyonu dengede tutabilirsiniz. Yüksek ve düşük tansiyon hastaları 30 dakikalık hafif egzersizler yaparak tansiyon sorununu ortadan kaldırabilir.

  Sabah ve akşamları yemeklerden sonra yapılan 20 dakikalık tempolu yürüyüşler kanın daha fazla oksijen almasını sağlayarak tansiyonu dengede tutar. Ancak yüksek tansiyon hastaları yüzme, ağırlık kaldırma yada koşu gibi ağır sporlardan kaçınmalıdır.

Düşük Tansiyon Nasıl Dengelenir?

Uzun süre açlık durumunda görülen kalp çarpıntısı, göz kararması, el ve ayak titremeleri, bilinç bulanıklığı, hafıza kaybı ve bayılma gibi sorunlar tansiyonun düştüğünü gösterir. Düşük tansiyonu hızla dengeleyen besinlerin başında su ve maden suyu gelir. İçerdiği zengin mineraller vücudun ihtiyacı olan besin öğeleri takviye eder.

Tuz ve bir bardak içilen tuzlu ayran sayesinde tansiyonu dengelemek mümkün. Siyah çay, kahve, çikolata, süt, badem, üzüm, fesleğen, biberiye çayı, meyan kökü, pancar ve havuç suyu düşük olan tansiyonunuzu yükselterek dengede kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca tuz oranı fazla olan şalgam suyu veya turşu suyu içerek de tansiyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Dengelenir?

Nefes almakta zorluk, kulak çınlaması, baş ve kalp ağrısı gibi belirtilere yol açan yüksek tansiyonu dengelemek için 4-5 adet çilek yiyebilirsiniz. Ceviz, kabak çekirdeği, portakal, muz, kavun, mango, yaban mersini, haşlanmış patates, sarımsak, bir tutam dere otu tüketerek düşürebilirsiniz. Ani tansiyon yükselmelerini önlemek için nar ya da limon suyu içmek faydalı olacaktır.

Tansiyonu Dengeleyen Bitkisel Kürler

Rezene Kürü

1 çay kaşığı rezene tohumu, 7 yaprak melisa yaprağı, 3-4 adet papatya, birer tutam maydanoz ve biberiyeyi bir kabın içinde bir bardak su ile kaynatıldıktan sonra ılık halde tüketilir. Günde 2 defa içebileceğiniz bu kürün içine limon sıkabilirsiniz.

Kekik Çayı

Kan şekeri, kötü kolesterolü ve tansiyonu dengeleyen bir bardak limonlu kekik çayı ile tansiyonunuzu normal değerlere getirmek mümkün.

Alıç ve Ökse Otu Çayı

Tansiyon değerlerini düşüremeyenler için birer tutam ökse otu ve alıcı kaynatarak içmeleri tavsiye edilir. Ancak oldukça etkili bir karışım olduğu için özellikle hamile bayanların içmeden önce doktoruna danışmaları gereklidir.

(1 votes, average: 4,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/tansiyonu-ne-dengeler

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.