Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!

Tatlandırıcı Rehberi: Zararlı Mı?

Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!

Tatlandırıcılar sağlık açısından her zaman soru işareti oluşturan bir konu oldu. Bu konuya değindim, tatlandırıcı zararlı mı? sorusunu yazıda cevapladım.

Tatlandırıcı genelde şeker yerine kullanılan, insan dilinin tatlı tat duyusu uyaran maddelere verilen isim. Bu maddeler şekerden daha az kalori içermekle beraber bazen yapay bazen ise doğal olabiliyor.

Tatlandırıcıların son zamanda bu kadar fazla incelenmesinin sebebi; artan kilo kontrolü ihtiyacı sebebiyle yükselişe geçen tatlandırıcı kullanımı. Ayrıca artık neredeyse her ürünün diyet halinin bulunması, tatlandırıcıların daha fazla kullanılmasına ve incelenmesine neden oluyor.

Durum böyle iken tatlandırıcıların tamamen masum olduğunu düşünüyor musunuz? Ben duruma maalesef bu kadar pozitif yaklaşamıyorum. Yazının ilerleyen kısımlarında ne demek istediğimi sizde daha iyi anlayacaksınız.

Tatlandırıcı tipleri ve en sık kullanılan tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar çok geniş yelpazede bulunuyor. Burada hepsine yer vermem imkansız. Ama en çok kullanılan ve işinize yarayacak tatlandırıcıları aşağıda listeledim.

Aspartam: Aspartam sofra şekerinden 180-200 daha tatlı bir tatlandırıcıdır. Uzun yıllar birçok diyet ürünün içerisinde bulunmasına rağmen güvenilirlik konusundaki tartışmalar sebebiyle ürünlerden yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Bazı ürünlerin içindekiler kısmında aspartam, E951 olarak ifade ediliyor.

Sakkarin: Sakkarin sofra şekerinden 400-700 kat daha tatlı bir tatlandırıcı. En iyi tanınma yöntemi tüketildikten sonra ağızda bıraktığı metalik tat olarak ifade edilir.

Hayvan deneylerinde mesane kanseri riskini arttırdığı gösterilmesine rağmen insan üzerindeki çalışmalar hala soru işareti. Tamamen kalorisiz ve besin öğesi içermeyen bir tatlandırıcıdır.

 Bazı ürünlerin içindekiler kısmında sakkarin, E954 olarak adlandırılır.

Sükraloz: Sükraloz sofra şekerinden 600-1000 kat daha tatlı bir tatlandırıcı. Sükralozun bir kısmı dışkı ile atılırken bir kısmı emilir ve metabolize edilir. Emilmesi ve metabolize edilmesi her zaman için besinler açısından soru işareti doğrumakta. Bazı ürünlerin içindekiler kısmında sükraloz, E955 olarak adlandırılır.

Acesülfam potasyum: Genelde fırınlanacak ürünlerde kullanılan acesülfam potasyum (Ace K) sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.

Asesülfam potasyum ile ilgili çok fazla hayvan çalışması olmasına rağmen insan çalışması maalesef oldukça az.

Bu hayvan çalışmalarının bazılarında acesülfam potasyumun uzun vadeli hafıza fonksiyonlarına zarar verebileceği yönünde bulgular var. Bazı ürünlerin içerisindeki acesülfam potasyum, E950 olarak adlandırılır.

Yukarıda en sık kullanılan tatlandırıcıların bazılarını listeledim. Listeleme yaparken fark ettiyseniz bazı muhtemel zararlardan ayrıca bahsettim. Ama durum bu kadar basit değil ve sizin sık sık tatlandırıcı zararlı mı? sorusunu sorduğunuzu biliyorum.

Gelin muhtemel zararları inceleyelim.

Zararlardan önce bahsedilen tatlandırıcıların birçok tarafsız kurumdan onaylı olduğunu ve yıllardır kullanıldığını hatırlatmak istiyorum. Yani bu ürünlerin hiçbiri bedeninizi bir anda zehirlemez ve hayatınızı tehdit etmez.

Bu bakış açısından bakacaksanız hiçbir net zarar göremeyeceğinizi söylemek istiyorum. Ama uzun vadeli ve muhtemel zarar var mı? sorusuna cevabım kesinlikle evet.

Tatlandırıcılar ve kilo verme

Kilo vermek isteyen birçok kişi tatlandırıcıları tercih ediyor. Bunun sebebi şeker tadından vazgeçemeyip aynı zamanda kilo verme hedefine sahip olmaları.

Peki kalori alımını sadece tükettiğiniz besinler mi kontrol ediyor? Kesinlikle hayır. Çünkü beslenme sürecinde birçok farklı hormon ve duygu görev alıyor.

Bu konuda da baş rollerden biri ödüllendirme mekanizması. Çünkü tatlı tüketmek beyninizdeki ödüllendirme mekanizmasını çalıştırır. Bu mekanizmanın çalışması ile beraber kendinizi daha iyi hisseder ve tatlı duyusu ile mutluluk arasında bir bağlantı kurarsınız.

Durum böyle olunca tatlandırıcılar ile uyardığınız ödüllendirme mekanizması uzun vadede iştahınızın kontrolden çıkmasına ve kilo almanıza neden olabilir. Bu konuyla ilgili yazdığım diyette light içecek tüketilmeli mi? adlı yazımı okumanızı ayrıca tavsiye edeceğim.

Tatlandırıcı içeren besinler daha hızlı acıkmanızı sağlar. Bunun sebebi sanılanın aksine tatlandırıcıların kalori içermesi değil, beyninizi sürekli beslenmeye se etmesidir. Ayrıca tatlandırıcılardan bahsettiğim bölümde okuduğunuz üzere tatlandırıcıların çoğu hiç kalori içermez.

Sonuç: Bazı durumlarda tatlandırıcılar kilo kontrolüne yardım etse bile, çoğu durumda birkaç farklı yönden hedefinize ters olarak çalışabilir. Bu sebeple hiç tatlandırıcı kullanmamak ve tatlı ihtiyacınızı biraz sabırla beraber köreltmek en mantıklısı.

Tatlandırıcılar ve insülin salınımı

Tatlandırıcılar ve insülin konusu oldukça önemli. Zira çoğu diyabetik hasta tedavi sürecinde şeker alımını kısıtlamak için tatlandırıcı kullanıyor. Burada tip 1 diyabetlileri konu dışında bırakacağım çünkü kendileri zaten hiç insülin üretemedikleri için dışarıdan insülin almak zorunda.

Konumuz insülin direnci olan, tip 2 diyabet sınırında yada tip 2 diyabet olan bireyler. Çünkü bu bireylerde doğru kan şekeri kontrolü hastalığın geriye gitmesine hatta tedavi edilmesine yardım edebilir.

Tip 2 diyabet tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tip 2 diyabet ve tedavi rehberine göz atmanızı tavsiye edeceğim.

Tatlandırıcıların kan şekeri ve insülin düzeyleri ile ilgili yapılan araştırmalar ise oldukça çelişkili. Burada bazı araştırmaların “tatlandırıcı kan şekerini yükseltmez, insülin salınımını uyarmaz” sonucunu çıkardığını görürken, bazı araştırmaların “tatlandırıcı kan şekerini yükseltir ve insülin salınımını uyarır” sonucunu verdiğini görüyoruz.

Sonuçların bu kadar değişmesi ise muhtemel olarak beden yapısı, diyet ve genetikle ilgili. Ama elimizde tatlandırıcıların insülin piki oluşturduğu verisi var ve bu oldukça korkutucu.

Sonuç: Kilo verme hususunda olduğu gibi tatlandırıcı tüketimi bozuk kan şekeri regülasyonunu düzenlemeye yardım edecek potansiyelde olmasına rağmen minimal insülin pikine sebep olur. Bu durum bize kan şekeri hususnda riskli gruptaki bireylerin tatlandırıcıları tercih etmemesi gerektiğini gösteriyor.

Tatlandırıcılar ve mide florası

Sindirim sisteminiz ikinci beyninizdir ve bedeninizdeki birçok fonksiyonu kontrol eder. Bu kontrolün kumandası ise sindirim sisteminizde bulunan bakterilerde.

İşte tam olarak bu sebepten sindirim sistemi floranızın durumu oldukça önemli. Bakterilerin yaşaması, çoğalması ve doğru oranda olması ise yedikleriniz ile yakından ilişkili.

Durum böyle olunca tatlandırıcıların mide bakterileri üzerine etkisini incelemek oldukça kayda değer bir hal alıyor.

Sindirim sistemi florası ile ilgili bağırsak mikrobiyota rehberi adıyla blogta. Okumayı unutmayın.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ise sadece beş gün tatlandırıcı alan farelerin normalden daha kötü kan şekeri regülasyonuna sahip olduğunu gösteriyor. Bu farelerin mide florası, hiç florası olmayan bakterilere aktarıldığında ise durumun tekrarlandığı görülüyor.

Sonuç: Tatlandırıcılar mide floranızı bozar. Bu durum sadece kan şekerine değil, diğer tüm sağlıklı yaşam komponentlerine etki eder. Bu sebeple sağlıklı bir mide florası için tatlandırıcı tüketmemek en iyisi.

Stevia hakkında düşüncelerim

Stevianın doğal olması aslında onu bir adım öne çıkarıyor. Laboratuvar çalışmaları da steviyanın diğer tatlandırıcılara göre daha masum bir profil çizdiğini gösteriyor.

Ne yazık ki tatlandırıcılar konusunda gayet katıyım ve “tatlı, tatlıdır. Tüketilmemeli” düşüncesine sahibim. Durum böyle olunca aslında tat duyunuzu uyardığı için bile tatlandırıcıları kullanmamanız gerekiyor.

Ama eğer kesinlikle tatlandırıcı kullanacaksanız (diyabetik hastalarıma önerim bu yönde oluyor) stevia kullanımına yönelmenizi tavsiye edeceğim.

Sonuç: Tatlandırıcı kullanmalı mıyım?

Tatlandırıcılar özellikle hazır besinlerde kullanılmaya devam edecek. Zira sanayi bunu gerektiriyor. Durumu kavramak ve bu besinleri kısıtlamak, direkt olarak tatlandırıcı alımı yapmamak sizin elinizde. Tat duyunuzu tatmin etmek güçlü bir dürtü olmasına rağmen yaşamanız için elzem değil.

Ayrıca tarafsız kurumlarca onaylanan tatlandırıcıların sağlık açısından etkilerini uzun vadeli incelemek daha önemli. Durum böyle olunca tatlandırıcıları tamamen zararsız olarak adlandırmak doğru olmayacaktır.

Doğal tatlandırıcı çözümlerini kullanmak ve yavaş bir şekilde tatlı tadı hayatınızdan çıkarmak en doğrusu.

Sadece hayatınız tatlı olsun!

Источник: https://www.fitekran.com/tatlandirici-rehberi-zararli-mi/

Diyet Yaparken Tatlandırıcı Kullanmak

Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!

Diyet yaparken tatlandırıcı kullanmak şeker tüketimini azalttığından dolayı tercih edilebiliyor. Ancak diyet yaparken tatlandırıcı kullananlar “Tatlandırıcılar kilo aldırır mı?” ve “Tatlandırıcıların sağlık üzerindeki zararları” konuları göz ardı edilmemeli.

Tatlandırıcı Nedir?

Özellikle şeker hastaları için, şeker yerine kullanılabilecek, şeker tadını veren yapay maddelere tatlandırıcı adı verilmektedir. Şeker tadını veren bu yapay maddelerin enerji veren ve enerji vermeyen şeklinde çeşitli formları bulunmaktadır.

Farklı özelliklerine göre gruplandırılmış tatlandırıcı çeşitleri bulunmaktadır. Kimi tatlandırıcıların kalorileri varken kimileri kalorisizdir.

Tatlandırıcı Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal ve yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Doğal tatlandırıcılar doğada bulunan bitkilerden elde edilir. Kalorileri sıfır değildir; ancak şekere oranla çok daha azdır. Yapay tatlandırıcılar ise; laboratuvar ortamında kimyasal olarak elde edilirler.

Aspartam tatlandırıcılar arasında en çok kullanılanı ve bilinenidir. Yapay tatlandırıcıdır ve aspartam zararları halk arasında sıklıkla konuşulur. Kanserden, obeziteye kadar pek çok soruna neden açtığı söylenir.

Bu konuda pek çok araştırma da yapılmıştır. Net sonuçlar ortaya çıkmamakla beraber çok da masum bir tatlandırıcı olmadığı görülüyor. Aspartam direkt olarak kullanılabileceği gibi pişirilerek de tüketilebiliyor. Kalorisi ise; sıfırdır.

Sakkarin de yapay tatlandırıcılardan birisidir. Yine hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Direkt zararlı olarak adlandırılmasa da kontrollü olarak tüketilmesi önerilmektedir. Hamile ve emziren kadınların tüketimi ise; kesinlikle uygun bulunmuyor.

Zayıflama Amaçlı Tatlandırıcı Kullanımı

Diyetlerindeki şekeri çıkarıp, yerine yapay tatlandırıcıyı ekleyen zayıflamak isteyen bireylerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Temelinde şeker alımını kısıtlamak ve alınan kaloriyi azalmak olan tatlandırıcı kullanımı, bu anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.

Özellikle çayda fazlaca şeker kullanan ve şeker tadından vazgeçemeyen kilolu bireyler için tatlandırıcı kullanımı diyete uyumu kolaylaştırıp, motive edici olabilmektedir.

Buna ek olarak zaman zaman tatlandırıcı kullanarak hazırlanmış hazır veya ev yapımı gıdalar diyetteki sıkıcılığın önüne geçebilmekte ve diyetin uzun vadeli uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Ancak her şeye rağmen tatlandırıcı kullanımında yan etkileri de göz önünde bulundurulmalı.

Tatlandırıcı Kilo Aldırır Mı?

Tatlandırıcılar kalorileri açısından şekere göre daha masumdur. Ancak bu özelliklerine bakarak tatlandırıcılar kilo aldırmaz gibi bir önermeye doğru demek yanlış olur.

Tatlandırıcılar doğrudan daha az kalori aldırabilir; ancak kilo almanıza neden olabilir. Doğal ya da yapay olsun tatlandırıcılar kandaki şeker ve insülin düzeyinizi yükseltir. Böylelikle kısa süre içerisinde açlık hissetmenize neden olabilir. Ayrıca yağ yakımını yavaşlatır ve kalorilerin depolanarak yağa dönüşmesine neden olur.

Uzun süreli tatlandırıcı kullanımı ile metabolizma hızınız da yavaşlar. Böylelikle gün içerisinde aynı şekilde beslenseniz de kilo alırsınız ya da daha yavaş kilo verirsiniz.

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi? – Tatlandırıcı Markaları

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi?

Eğer tatlandırıcı kullanacaksanız en azından tatlandırıcı markaları arasındaki en sağlıklı ürünleri tercih etmeye özen göstermenizde fayda var. Mümkün oldukça yapay tatlandırıcılar yerine doğal tatlandırıcılara yönelmelisiniz.

Stevia Tatlandırıcı

Stevia bitkisel tatlandırıcılar içerisinde en sağlıklı kabul edilenlerden birisi. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda Stevia bitkisinin kısırlığa neden olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak daha sonra deneyin koşullarındaki yanlışlıklardan dolayı doğru sonuç vermediği açıklandı. 2000’li yıllara girerken bu tatlandırıcının kısırlık sonucunda herhangi bir etkisi olmadığı ortaya koyuldu.

Şimdiye kadar doğru olarak yapılan deneylerde de stevia hakkında kötü bir sonuç ortaya çıkmadı.

Stevia tatlandırıcı markası değil bir tatlandırıcı çeşidi. Takita gibi çeşitli markaların stevia toz tatlandırıcılarının yanı sıra tablet tatlandırıcıları da mevcut. Seçim yaparken içeriğini incelemeniz ve mümkün mertebe stevia oranı çok katkı maddesi az ürünleri seçmeniz doğru olur.

Splenda Tatlandırıcı

Splenda dukan diyeti ile beraber bilinirliği artan sukroloz içeren tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Aslında sukroloz da bir şeker çeşididir. Ancak vücut kalorisini kullanmaz. Bu nedenle kalorisiz tatlandırıcı olarak kabul edilir.

Şekerin 10 katı kadar tatlıdır. Kullanılırken bu ölçü göz önünde bulundurularak kullanılabilir. 1 kg şeker kullanacaksanız onun yerine 100 gram splenda kullanabilirsiniz.

Splenda tablet ve toz şekilde bulunuyor. Kullanım amacınıza göre tercih edebilirsiniz. Isıya dayanıklığı olduğundan dolayı tatlılarda şeker yerine kullanabilirsiniz.

Canderel Tatlandırıcı

Canderel farklı türlerde tatlandırıcılar üreten bir marka. Çoğu ürünün içerisinde aspartam yer alır. Eğer kullanacaksanız içeriğine göz atıp hangi çeşidini kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Canderel tatlandırıcı çeşitleri arasında arasında klasik, stevia ve green bulunuyor.

Süssli Tatlandırıcı

Süssli tatlandırıcı sakarin içerikli bir tatlandırıcı. Pek çok çeşidinin içerisinde ilave etken maddeler olduğu dikkat çekiyor. Kullanacaksanız içeriğini dikkatli şekilde okumaya özen gösterin.

Dulcaryl Tatlandırıcı

Dulcaryl de sakarin içeren tatlandırıcılardan bir tanesi. Yan etkileri en çok dikkat çeken tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Unutkanlık, yorgunluk, ağız kuruluğu gibi yan etkileri dikkat çekiyor. Sıcaklık nedeni ile bozulmadığından dolayı tatlılarda da kullanılabilir.

Zayıflama Sürecinde Tatlandırıcı Kullanımı ve Sağlık Üzerine Etkileri

Zamanla şeker hastaları dışında obez bireyler kilo vermek amaçlı ve diş sağlığını korumak isteyenler de diyetlerinde şekeri kısıtlayarak tatlandırıcılara yönelmişlerdir.

Özellikle enerji içermeyen yapay tatlandırıcıların ısıya dayanıklı olması sebebiyle reçel, kurabiye, kek ve çaya katılarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Ticari olarak da tatlandırıcı içeren diyet ürünler üretilmeye başlanmıştır.

Tatlandırıcıların Zararları

Yüksek doz tatlandırıcının baş ağrısı, baş dönmesi ve beyin tümörü, sakkarinin epitelyum doku hasarı ve siklamatın ishale neden olduğu tespit edilmiştir.

Hamilelikte annenin kullandığı tatlandırıcılar bebeğe geçip birikme yaptığı için toksik etkileri nedeniyle kesinlikle kullanılmamalıdır.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/zayiflama-surecinde-tatlandirici-kullanimi-ve-saglik-uzerine-etkileri/

Yapay Tatlandırıcılar ile Hazırlanmış Ürünlere Dikkat

Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!
Beslenme ve Diyet
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, “Yapay tatlandırıcılar” hakkında bilgi verdi.

“LİGHT”, “DİYET”, “ŞEKERSİZ”, “KALORİSİZ” VEYA “DİYABETİK” İBARELERİ BESİNLERİN SINIRSIZ TÜKETİLEBİLECEĞİ ANLAMINA GELMEZ Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden hastalıkların tedavisi için medikal tedavinin yanı sıra en etkin yol diyet tedavisidir. Bu hastalıkların tedavisi için diyetlerinde şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi kısıtlanır. Kısıtlamanın yanı sıra; diyabetli hastalarda tatlı algılama duyusunun azalması ve tatlı yiyeceklerin genelde sevilmesinden dolayı tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı; şeker yerine kullanılabilecek, aynı tadı veren ancak sağlık açısından sakıncası olmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Yapay tatlandırıcılar genel olarak 2 gruba ayrılır:

1) Enerji İçerenler

Sükroz: Sofra şekeri olarak da bilinen şeker pancarı ve kamışından elde edilen bir disakkarittir. Bal, mısır şurubu ve esmer şekerin yapısındadır.

Fruktoz: Fruktoz meyvelerde ve balda doğal olarak bulunmaktadır. Diyabetik ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Sorbitol: Sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunmaktadır. Günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve ishale yol açabilir.

Mannitol: Tatlılık derecesi glikoz kadardır. Gıda sanayinde, ciklet ve şeker üretiminde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Ksilitol: Meyve ve sebzelerde ( Çilek, malta eriği, karnabahar ) bulunmaktadır. Diş çürüklerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

2) Enerji İçermeyenler

Aspartam: Ülkemizde diyabetik baklavada, diyet içeceklerde, kahvaltılık tahıllarda, süt, yoğurt, tatlı, çay ve kahvede kullanılabilmektedir.

Asesülfam-K ( Asesülfam potasyum ): Çay, kahve, kahvaltılık tahıl, tatlı, çiklet, meyve ve diğer yiyeceklerde kullanılabilir.

Sakkarin: Çay şekerinden 300–400 kat daha fazla tatlıdır. Yüksek dozda sakarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır.

Siklamat: Sukroza göre 30 kere daha tatlıdır. Aşırı siklamat alımı ishale neden olmaktadır.

İdeal Bir Tatlandırıcı Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bakanlığı’nın “özel beslenme amaçlı gıdalar” tebliğinde kullanılmasına izin verilen yapay tatlandırıcılar belirlenmiştir.

İdeal bir tatlandırıcı; şekerin duyusal özelliklerini içeren, çözelti halindeyken renksiz, kokusuz, suda çabuk eriyebilen, ekonomik, fonksiyonel, ısıya dayanıklı, düşük kalorili, ağızda acı ve metalik tat bırakmayan hoş bir tada sahip olmalıdır. Toksik ve kanserojenik olmamalıdır.

Tatlandırıcı İle Hazırlanmış Ürünlerin Tüketim Sıklığına Ve Miktarına Dikkat!

Daha çok tercih edilen yapay tatlandırıcılar enerji içermeyenler olup tablet formu sıkça kullanılmaktadır. Özellikle tablet formu yüksek ısıda acı tat bırakmasından dolayı kaynamakta olan besinin içerisine atılmamalıdır.

Diyabetliler, obezler, ve kilolarını korumak isteyen kişiler için enerji içermeyen tatlandırıcılarla yapılan hazır yiyecek ve içeceklerin tüketimi sıklığına ve miktarına dikkat edilirse sağlığa zararlı olmaz.

Özellikle piyasada bulunan tatlandırıcı ile yapılmış bu hazır gıdaların etiket bilgisi ve beslenme programında yer alması için değişim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.

Çünkü besinlerde; “light”, “diyet”, “şekersiz”, “kalorisiz” veya “diyabetik” ibarelerinin olması bu besinleri herkesin rahatça, sınırsız tüketeceği anlamına gelmez.

Hamilelik Döneminde Yapay Tatlandırıcı Kullanmayın

Gebelikte kullanımı sakıncalı çünkü; laboratuvar hayvanlarında plasentayı geçerek fetüste biriktiği görülmüş ve bebek için sakıncalı hale gelmiştir. Bu nedenle de hamile kadınların tatlandırıcı kullanması yasaklanmıştır. Hazır gıda tüketimlerinin de mümkün olduğunca sınırlandırılması gerekmektedir.

Günde 10 Adet Kullanmanızda Sakınca Yok

Sağlığa zararı olmadığı bilinen aspartam, sakkarin ve asesulfam-K gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar yeterli ve dengeli bir beslenme kapsamında yiyecek ve içeceklerin tatlandırılmasında belirli ölçülerde tüketilebilir.

Bu miktarı Dünya Sağlık Örgütü ve besin ilaç örgütü günde 10 adete kadar kullanımının sakıncalı olmadığını bildirmişlerdir. Özellikle diyabetlilerde en yüksek günlük dozun öğretilmesi gerekir.

Amerikan Tıp Konseyi bu miktarı 2,5 mg/kg/gün olarak alımı sağlık olarak güvenli miktar olarak belirlemiştir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yapay-tatlandiricilar-ile-hazirlanmis-urunlere-dikkat/

Tatlandırıcı nedir? Tatlandırıcılar zararlı mı?

Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!

Tatlandırıcılar, aynı miktarı şekerden daha az enerji içeren ve şeker tadı verilen maddelerdir. Diyabet hastalarının veya obezite diyetinde şeker miktarının kısıtlanması gerekliliği nedeniyle şeker yerine kullanılan, şeker tadı veren maddelerdir. Bunlara tatlandırıcı denir ve 2 grupta toplanır. Tatlandırıcı nedir? Tatlandırıcılar zararlı mı?

Bunların enerji değeri vardır. Fazla miktarda alındıklarında kan şekerini yükseltirler. Bunlardan meyve şekeri (fruktoz) balda ve meyvede bulunur. Kek, pasta yapımında kullanılan tatlandırıcılar fruktozdur.

Sorbitol de tatlandırıcı olarak kullanılır. Sorbitol ısıya dayanıklıdır, pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz, ayrıca, kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve çikletlerin yapımı için uygundur.

Ancak fazla alındığında (günde 50-60 g’ın üzeri) ishal yapabilmektedir. Mannitol ve ksilitol ’de bu gruptadır.

Tatlandırıcı nedir? Tatlandırıcılar zararlı mı?

Enerji içermeyen tatlandırıcılar

Sakarin, Siklamat, Aspartam, asesülfam-K bu gruptadır. Sakarin, çay şekerinden 300 kat daha tatlıdır. Ağızda metalik bir tat bırakmaktadır. Yemeklerle birlikte pişirildiğinde bu acı tat artar. Sakarin günlük kullanımdaki dozları ile (örneğin 15-20 tablet) emniyetle kullanılabilir. Aspartam bir aminoasittir.

Şekerden 180 kat daha tatlıdır. Günlük dozlarda (15-20 tablet) zararlı yan etkisi yoktur. Diyet kola ve çikletlerin tatlandırılmasında kullanılmaktadır.

Ağızda metalik tat bırakmaz. Fenilketonüri denen doğumsal hastalığın varlığında kullanılmamalıdır.

Besin değeri olan ve enerji içeren tüm tatlandırıcılarla birlikte öğün planlanırken, karbonhidrat içerikleri ve enerji değerleri göz önünde bulundurulmalı, kan glikoz düzeyine etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Toplumumuzda yaygın olarak tüketilen tatlandırıcıların gereksiz kullanımlarını önlemek ve kullanılabilecek miktarlarının belirlenmesi için kullanılmadan önce mutlaka bir diyetisyene danışılmalıdır.

Buna göre, Türkiye’ de bulunan ve sıklıkla kullanılan tatlandırıcılardan bir kaçının günlük olarak maksimum kullanım miktarları (kabul edilebilir günlük alımları) ise şöyledir:

Tatlandırıcı Türü Maksimum Doz (mg / kg / gün)

Sakarin2,5
Aspartam 40
Asesülfam-K                               15
Siklamat 11

Peki tatlandırıcı denildiğinde neyi anlamalıyız. Bu konudaki en yetkili otorite olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ne diyor? İşte ayrıntılar…

Tatlandırıcılar – WHO

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük enerji alımının %10’unun şekerden gelmesi gerektiğini ifade etmektedir. Ancak diyabet ve kalp damar hastaları, obez bireyler günlük şeker tüketimlerini sınırlamak durumundadır.

Tatlandırıcılar bu kişilerin aldığı kaloriyi kontrol altına almak konusunda katkı sağlar. Diyabetli veya obez bireylerin beslenmesinde şeker miktarının kısıtlanması gerekir.

Bu bireylerin şeker yerine kullandığı, şeker tadı veren maddelere tatlandırıcı adı verilir.

Tatlandırıcılar, enerji içeren ve içermeyen olmak üzere ikiye ayrılır. Modern dünyada kilo artışına neden olmayan tatlı gıda yeme isteği, sakkarozdan çok daha tatlı olan ve tadı karşılamak için çok küçük miktarlarda kullanılması gereken düşük kalorili, enerji vermeyen tatlandırıcıların geliştirilmesini sağlamıştır.

İlk tatlandırıcı olan sakkarin, 1878 yılında üretilmiştir. Pek çok üründe karışımlar hâlinde kullanılan ve enerji vermeyen tatlandırıcılar, yalnızca şekerin tatlılığının yerini alır.

Bu nedenle kek ve reçel gibi ürünlerde ürünün işlevsel yapısının sağlanması için şekerin yerini alacak başka maddeler gerekir.

Bu noktada enerji içeren tatlandırıcılar devreye girer. Bunlar, şekerden türetilen ancak sakkaroz kadar tatlı olmayan tatlandırıcılardır ve kan şekerini yükseltmediklerinden diyabetli kişilerce tüketilebilir.

Düşük kalorili ve diyabetik gıdalar, genellikle bu enerji içeren ve içermeyen tatlandırıcıların bir kombinasyonunu içerir.

Enerji içermeyen tatlandırıcılar, tatlılığı verirken; enerji içerenler, tüketicinin beklediği yapıyı sağlar.

Eritritol, izomalt, laktitol, maltitol, sorbitol ve ksilitol enerji içeren tatlandırıcılar grubunda yer alır.

Asesülfam-K, aspartam, siklamat, sukraloz, sakkarin ve sukraloz ise enerji içermeyen tatlandırıcılardandır.

Yasal Düzenleme

Tatlandırıcılar ile ilgili yasal düzenlemeler, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, Avrupa Birliği Gıda Otoritesi, Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda ve Tarım Örgütü gibi kuruluşlar tarafından bilimsel veriler göz önüne alınarak oluşturulmaktadır. Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tatlandırıcıların kullanımı, ambalaj ve etiketlenmesi ile ilgili yasal düzenlemeleri yürütmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Tatlandırıcılar Tebliği  gıda maddelerini tatlandırmak amacıyla kullanılan tatlandırıcıları ve tüketiciye direkt sunulan tatlandırıcıların, gıda maddelerindeki kullanımını, ambalajlama ve etiketleme ile ilgili özelliklerini belirlemektir.

Tebliğ ayrıca gıda maddelerini tatlandırmak amacıyla kullanılan tatlandırıcıları ve tüketiciye direkt sunulan tatlandırıcıları kapsar.

Источник: https://www.gidahatti.com/tatlandirici-nedir-tatlandiricilar-zararli-mi/

Hamilelikte Tatlandırıcı Kullanılır Mı?

Tatlandırıcı Kullanımına Dikkat!

Hamilelik her kadının hayatında bir dönüm noktası konumunda ve beraberinde unutulmaz anlar yaşatıyor. Buna rağmen bu özel deneyim kimi zaman çeşitli zorluklara da sebep olmakta.

Anne adayı kadınların vücudunda çok sayıda fiziksel değişim yaşanırken, aynı zamanda yiyip içtiklerine de eskiye nazaran daha çok dikkat etmeleri ve bazı şeylerden ödün vermeleri gerekmekte. Kısacası hamilelikte eskisi kadar serbest davranmak mümkün olmuyor ve bazı kısıtlamalar kaçınılmaz hâle geliyor.

Merak edilen ve devamlı yöneltilen gebelikte tatlandırıcı kullanılır mı sorusuna da ayrı bir parantez açmak gerek. Bu yazımızda hamilelikte tatlandırıcı konusuna değinip uzmanların görüşlerinden yola çıkarak bilmediklerinize yanıt arayacağız.

Gebelikte Tatlandırıcı Kullanımı Güvenli Mi?

Kısaca yanıt vermek gerekirse, evet. Birçok kadın sorunsuz ve güvenli bir şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış yapay tatlandırıcıları kullanmaya devam edebilir.

Yapay tatlandırıcı maddelerde kalorisiz (ya da neredeyse kalorisiz) katkı maddeleri bulunurken, bunlar yiyeceklerde ve içeceklerde tatlı hissini yaratmak için tercih ediliyorlar. Aynı zamanda paketler hâlinde de bulunuyorlar ve böylece doğrudan yiyeceklere katmak mümkün oluyor.

Her  ne kadar tatlandırıcıların kanıtlanmış bir zarar olmasa da alınan katkı maddelerini minumuma indirmek adına çok sık kullanımaktan kaçınılması gerektiği düşünülmektedir.

Aspartam (NutraSweet ya da Equal), sukraloz (Splenda) ve sakarin (Sweet’N Low) gibi maddeler en yaygın tanınan tatlandırıcılar ve aynı zamanda birçok ülkenin sağlık bakanlıkları tarafından da güvenlik onayı almış durumdalar.

Aynı zamanda asesülfam potasyum, neotame ve avantajame gibi tatlandırıcı maddelerin kullanımı da güvenli kabul ediliyor. Tabi tatlandırıcı kullanımında aşırıya kaçmak bir takım riskleri beraberinde  getirebilir.

Bu yüzden tatlandırıcıları güvenilir alım düzeylerini aşmamak suretiyle kullanmanızı öneriyoruz.

Ayrıca konu ile alakalı olarak ilginizi çekebilir: Hamilelikte Diyet (Light) Ürün Kullanılır Mı?

Aspartam ve Gebelik

Diğer yanda üst düzey araştırmalarda bu tatlandırıcı maddeler pek çok hamile hayvan üzerinde kullanıldı ve gebelikte tatlandırıcı kullanılır mı sorusuna yanıt arandı fakat şimdiye kadar herhangi bir yan etkiye veya doğum kusuruna rastlanmadı. Tabii bir de istisna var; fenilketonüri adlı genetik hastalığa sahip olan kadınların hamilelik sırasında aspartam maddesinden kaçınmaları gerekiyor.

Bu genetik hastalığa sahip kadınların vücudunda, aspartam içinde yer alan ve amino asitlerin işlenmesini sağlayan enzim bulunmuyor. Bu yüzden de eğer aspartam sindirimi gerçekleştirirlerse, kanlarında yüksek miktarda fenialanin maddesi salgılanıyor ve ardından ortaya doğum kusurları çıkabiliyor.

Aspartam aynı zamanda bazı insanlarda baş ağrısına da yol açabilen bir madde. Eğer bu da başınıza gelirse endişelenmenize gerek yok çünkü şimdiye kadar bu baş ağrılarının bebeğe herhangi bir risk teşkil ettiği durum tespit edilmiş değil. Gebelikte baş ağrısı semptomunu arttıran aspartamdan  kendi rahatınız için zaman zaman kaçınmanız gerekebilir.

Stevia Tatlandırıcı

Bir diğer şeker ikamesi ise ‘Şeker Otu’ olarak da bilinen Stevia. Bu ‘doğal’ tatlandırıcı madde Stevia bitkisinden elde edilirken, yüksek oranda saflaştırılmış bir hâldeyse genellikle güvenli olarak kabul ediliyor.

Bu  ise şeker otunun sağlık kurumları tarafından resmi olarak onaylanmadığı fakat kullanımı durumunda da şimdiye kadar herhangi bir güvenlik riski oluşturmadığı anlamına geliyor. Tabi bu hiç risk olmadığı anlamına kesinlikle gelmiyor.

Tabii unutmamak gerekir ki, bütün ‘doğal’ olarak adlandırılan ya da diğer bitkilerden elde edilen ürünler güvenli olmamakta. Örneğin tamamen şeker otu yaprağından oluşan ya da rafine edilmemiş stevia bileşenleri güvenli kabul edilmiyor çünkü kan şekerine, böbreklere ve kardiyovasküler sisteme bazı etkileri var.

Şeker Alkolleri  – Sorbitol, Mannitol vs

Diğer yandan karbonhidrata karşı dayanıksızlığı olan, diyabet hastası veya insülin direnci düşük kişilerin tatlandırıcı kullanımlarını belli ölçüde kısıtlamaları gerekmektedir.

Bir de yine besleyici tatlandırıcılar sınıfında yer alan ve şeker alkolü olarak bilinen maddeler mevcut. Şeker alkolü genellikle üstünde ‘şekersiz’ yazan yiyeceklerde bulunuyor. Bu maddeler teknik olarak şeker olmasa da, daha sonra yağa dönüşebilen kaloriye sahipler.

Sorbitol, ksilitol, izomalt, manintol ve hidrojene nişasta gibi maddeler şeker alkolü sınıfında yer alıyor.

Özetlemek gerekirse, hamilelikte tatlandırıcı kullanımı belli birkaç durum haricinde herhangi bir riske sahip değil fakat sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ürünleri kullanmanız ve abartıya kaçmamanız şartıyla.

Aynı zamanda bu tatlandırıcılar aspartam maddesinden ötürü baş ağrısı gibi sorunlara da yol  açıyorsa, hamileliğinizin daha rahat geçmesi açısından kullanımını azaltabilirsiniz. Her tatlandırıcının günlük alınabilecek güvenilir alım düzeyleri vardır ve bu maksşumum değerlere ulaşmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Unutmayın ki sadece gebe kadınlarda değil normal bireylerde de aşırı katkı maddesi alımının zararlı olabileceği düşünülmektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte GDO'lu Besinlerden Uzak Durun! başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-tatlandirici/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.