Tatlı krizi nasıl önlenebilir?

içerik

Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Tatlı krizi nasıl önlenebilir?

Tatlı krizini nedir sorusunu cevaplayıp, tatlı krizini önlemek için yöntemler paylaştığımız yazımızda son olarak tatlı krizi nasıl geçer sorusuna cevap verdik.

Birçok sporcunun diyet döneminde karşılaştığı, birçok kadının regl iken kabusu olan tatlı krizini nedir?, tatlı krizi neden olur? sorularına cevap vereceğim.

Ardından tatlı krizini önlemek için yapmanız gerekenleri açıklayacağım bu yazıyı başucunuzdan ayırmayacaksınız.

Tatlı krizi nedir?

Tatlı aslında sonradan öğrenilen bir lezzet değil. İnsanın ilk tercihi. Eğer bir bebeğe tatlı bir şeyler verirseniz, sonradan alacağı sütü beğenmemesine sebep olursunuz. Bu örnek durumun tamamen damak tadı ile alakalı olduğunu doğruluyor.

Ayrıca tatlı beyinde endorfin ve seratonin salgılanmasını sağlayarak mutlu hissetmesine sebep olur.

Tatlı krizi, tok yada açken hissettiğiniz yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir. Bu istek bazı durumlarda günlük hayatınızın konforunu etkiler, sizi mutsuz eder ve performansınızı düşürür.

Bu durum şeker bağımlılığı ve beyninizin şekere verdiği yanıt ile alakalıdır.

Tatlı krizi neden olur?

Araştırmalar tatlı krizine sebep olan birçok etkenden bahsetmekte. Bunlar şeker bağımlılığı,kötü beslenme, hastalıklar, hormonal ve psikolojik durumlar olarak sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmada göre toplumun büyük kısmı aldığı günlük kalorinin 1/3’ünü hala şekerlerden karşılamakta. Bu araştırma günümüzde şeker bağımlılığının ne düzeyde olduğunu açıkça göstermekte.

Şeker bağımlılığı: Yapılan araştırmalar şekerin oluşturduğu bağımlılığın birçok uyuşturucu madde, sigara ve alkolden daha güçlü olduğunu göstermekte. Bu bağımlılık sizin sık sık tatlı krizine girmenize sebep olabilir.

Kötü diyet: Beyniniz vücudunuzun doğru çalışması için bütün verileri değerlendirir. Bunlardan biri ise kan şekeridir. Kötü bir diyet kan şekerinizin hızlı düşmesine sebep olabilir.

Düşen kan şekeri beyninize “hey ben açım ve hızlı bir şekilde kan şekerimi yükseltmem lazım” mesajı gönderir. İletilen bu mesaj beyniniz tarafından “şeker yemem gerek” olarak olarak algılanacak ve tatlı krizine girmenize sebep olacaktır.

Basit karbonhidratlar ve işlenmiş birçok gıda kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Hızlı yükselen kan şekeriniz vücudunun yüksek şekeri düşürmek için kullandığı mekanizmalar ile aynı hızda düşürülür.

Hızla düşen kan şekeri ise hızlı ve derin bir açlık hissi oluşturur. Bu sebeple kötü beslenme alışkanlığı direkt olarak daha çok yemek yemenize sebep olur.

Hastalıklar: Birçok hastalığın tatlı krizi yapabileceği düşünülmekte. Bunlardan bazıları, mantar enfeksiyonu, adrenalin salgı bozukluğudur.

Hormonal ve psikolojik durumlar: Menapoz ve regl öncesi dönem tatlı krizinin en yoğun yaşandığı hormonal durumlardan ikisi olarak sayılabilir. Yoğun stres ve depresyonda tatlı isteğini arttıran psikolojik durumlardan sayılabilir.

Tatlı krizi nasıl önlenir?

Tatlı krizinin tanımını ve sebeplerini inceledikten sonra artık tatlı krizini nasıl önlenebileceğini sıralayabiliriz.

Aç kalmayın

Aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeriniz beyniniz tarafından acilen kan şekerini yükseltmem gerekiyor olarak algılanır.

Bu durum tatlı yeme isteği doğuracaktır. Çünkü tatlı (şeker içeren besinler) hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir.

Aç kalmanın tatlı krizi ile sonlanabileceğini artık biliyorsunuz. Bu sebeple düzenli beslenin ve aç kalmayın.

Yoğun protein alımı tatlı krizlerini geçiştirmenize yardım edebilir. Bu sebeple protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Vitamin, mineral ve supplement alımına dikkat edin

Karbonhidrat metabolizmasında ve enerji üretim yolaklarında etkili olan birçok enzim, taşıyıcı ve ana yapı elemanları vitamin, mineral ve bazı özel maddelere ihtiyaç duyar.

Bu metabolizma ve üretim sistemlerinin düzgün çalışmaması sizi tatlı krizine sokabilir.

Tatlı krizlerini önlemek için

 • Vitamin B
 • Krom
 • Koenzime Q-10
 • Vitamin C
 • Asetil L-Karnitin
 • Glutamin

kullanabilirsiniz.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, tatlı krizlerinde yardımcı olabilecek, içinde Krom da bulunan Lynitine L-Carnitine Complex ürününü incelemenizi öneririm, bu bağlantıya tıklayarak ürünü sitemiz üzerinden edinebilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın

Bazı araştırmalar vücudunuzda oluşan sıvı kaybının meydana getirdiği su içme isteğinin beyin tarafından tatlı yeme isteği olarak algılanabileceğini göstermekte.

Bu sebeple sıvı bol bol sıvı tüketin ve dehidrate olmamaya dikkat edin. Dehidratasyon (sıvı kaybı) rehberi ve ne kadar su tüketmeliyim? adlı yazılar size nasıl sıvı eksikliğinden korunmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar beyninizde bulunan dopamin hormonunun düzeyini arttırır. Artan dopamin hormonu ise sizi derin bir açlık ve tatlı arayışı evresine sürükler.

Bu kısır döngüye kapılmamak için işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Uykusuz kalmayın

Yapılan araştırmalar yorgun bir bedenin ayakta kalmak için daha çok şekere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Bu sebeple en iyi dinlenme yöntemi olan uyku periyodunu önemseyin, düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin.

Uyku mutlu kalmanızı sağlar. Mutlu kalmanızı sağlayan yüksek seratonin ve endorfin hormon düzeyleri ise tatlı krizine girmenizi engeller.

Tatlı krizi nasıl geçer?

Tüm çabalarınıza rağmen tatlı krizine girdiniz. Oluşan o yoğun tatlı isteğinizi geçirmek için size birkaç önerim var. Öncelikle şuan tatlı krizi yaşıyorsanız çözümü için videomu izleyebilirsiniz. Ardından diğer yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz.

Sıcak duş alın

Alacağınız sıcak bir duş, vücudunuzun rahatlamasına yardım eder. Sıcak duş sayesinde rahatlayan zihniniz odaklandığı tatlı isteğinden bir nebze ayrılacaktır.

Egzersiz yapın

Egzersiz vücudunuzda mutluluk hormonu olarak da anılan endorfin hormonlarının salınımı arttırır. Artan endorfin hormonu beyninizin ihtiyaç duyduğu ödüllendirme hissini doyuracak ve sizi tatlı krizinden kurtaracaktır.

Yapmanız gereken şey tempolu ve uzun bir koşuya çıkmak ya da evde egzersiz yapmak.

Dikkatinizi dağıtın

Tatlı krizi sırasında tek odaklandığınız şey birkaç parça çikolata ya da bir dilim pasta olabilir. Odaklandığınız tatlı isteğinden kısa süreli ayrılmanız tatlı krizinizin ciddiyetini azaltabilir.

Bunun için arkadaşlarınızı aramayı, sevdiğiniz bir işi yapmayı veya güzel bir dizi izlemeyi deneyebilirsiniz.

Doğru tatlıyı seçmeyi öğrenin

Tatlı krizinde duyduğunuz tatlı ihtiyacını doğru şekilde yönlendirmeyi öğrenin. Eğer tatlı bir şeyler yemeye karar verdiyseniz, doğru besini bulmak sizin için oldukça önemli.

Bu sebeple doğal tatlandırıcıları tercih edin ya da küçük bir parça ile isteğinizi yatıştırın.

Yapay tatlandırıcılar içerdiği yoğun şekerli tat ile tatlı krizinizi daha kötü hale getirecektir. Bu sebeple kalori ihtiva etmeyen yapay tatlandırıcılardan uzak durun.

Bu konuda doğal tatlandırıcılar sizin için uygun bir tercih olacaktır.

Okumanızda fayda var: Diyette meyve tüketilebilir mi?, 5 Doğal tatlandırıcı.

Tatlı krizini geçiren besinler

Tatlı krizinde iken kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal birkaç alternatifimiz var. Bu listeyi yanınızdan ayırmayın.

Ayrıca işlenmemiş bitter çikolata ve düşük şeker içeriğine sahip meyveler ile beslenebilirsiniz.

Tatlı krizini kendinizden uzak tutmak için altın öneriler

 • Stresten uzak durun.Stres mutsuz olmanıza sebep olur. Mutsuz bir zihin iste kendini daha iyi hissetmek için tatlıya ihtiyaç duyar. Sık yaşanan tatlı krizlerinin altında kronik stres ve mutsuzluk yatıyor olabilir.
 • Kahve miktarını azaltın.Yapılan araştırmalar kahvenin içinde bulunan kafeinin kan şekerini yükselttiğini gösterdi. Hızlı yükselen kan şekeri aynı hızla düşerek bir anda tatlı krizine girmenize sebep olabilir.
 • Sakız çiğneyin.Sakızın sizi acıktırmaktan başka bir şey yapmadığını düşünebilirsiniz. Bu düşünce bir yandan doğru olsa dahi, naneli sakızlarda bulunan şeker ve ferahlatıcı tat beyninizi uyararak tatlı ihtiyacınızı tatmin edebilir.
 • Kendinizi ödüllendirin.Tatlı beyninizin ödüllendirme mekanizmasını tatmin eder. Kendinizi ara sıra ödüllendirerek beyninizin kendini tatlı ile ödüllendirmesini önleyin.

Tatlı krizi hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladım. Peki sizin tatlı krizine karşı acil durum planınız var mı? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Источник: //www.fitekran.com/tatli-krizini-onlemek-icin-yapmaniz-gerekenler/

Tatlı Krizi İçin Tatlı Çözümler

Tatlı krizi nasıl önlenebilir?

Tatlılar, porsiyonu kaçırdığımızda selülitten geniş bir kalçaya kadar birçok soruna sebep olabilen; ama yendiğinde mutluluğu tavan yaptıran besinler! Başımızın “tatlı” belaları… “Ne onlarla, ne onlarsız” tabirine uyuyor bu yiyecekler.

Peki tatlıya neden bu kadar düşkünüz ve neden bu bir kriz haline dönüşebiliyor? Aslında hiç tatlı yemeden de sağlıklı yaşamak mümkün; hatta bu acı bir gerçek olsa da, vücudun tatlıya ihtiyacı bile yok. Vücut aldığı karbonhidratı parçalayarak zaten şeker elde ediyor. Üstüne bir de tatlı besinler tüketildiğinde fazla şeker alımı gerçekleşiyor.

Diyette Tatlı Krizi

Bizi tatlı krizine sürükleyen durumlara değinecek olursak;

Adet öncesi sendromu: Kadınların %90’ından fazlasında bu durum görülür.

Regl döneminde hormonların seviyelerinde değişmeler olur ve bu da kan şekerinin düzenlenmesini zorlaştırır, bu nedenle kadınlar regl dönemlerinde tatlıya daha düşkün olurlar.

Özellikle çikolata tüketme isteği oluşmasında ise, çikolatanın iyi bir demir kaynağı olması nedeniyle bu dönemde oluşan kan ve demir kaybınının dengelenmesinde çok etkili olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri: Vücutta demir gibi bazı mineral eksiklikleri ortaya çıktığında tatlıya olan eğilimin arttığı görülmüştür. Kişinin rutin sağlık kontrollerini yaptırması bu noktada büyük önem taşır.

Bağırsak parazitleri: Bağırsak parazitleri bağırsakların yapısında doğal olarak bulunup, birtakım görevler üstlenirler.

Ancak bazı bağırsak paraziti türleri, sindirim sonrasında vücuda kazandırılması gereken enerjiyi alırlar ve bu da kişide açlık hissine sebep olur. Bu nedenle bağırsak parazitinin normal seviyelerde olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Kişi eğer kan şekerini dengeleyemiyor, sürekli tatlı yeme isteği duyuyor ise ve bu durumu etkileyen başka sebepler yoksa, ilk olarak parazitler akla gelmelidir.

Polikistik Over Sendromu

Çoğu kadında görülen polikistik over sendromu, kan şekerini büyük ölçüde etkileyerek tatlı krizini tetikler. Bu sendromu yaşayanlarda tatlıya olan meyil daha fazla görülür.

Bu sebeple polikistik over sendromu olan kadınlar doktor kontrolü altında olmalıdır.

Aynı zamanda bu hastalığı olan kadınların kilo almaları kolay olacağından, bir diyetisyen ile birlikte beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir.

Duygusal Durum

Üzüntü, stres, mutsuzluk, depresyon ve hayal kırıklığı gibi duygusal durumlarda iştah merkezi tetiklenerek, özellikle tatlıya olan eğilim artabilir. Tatlı besinler serotonin hormonunun (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlayarak, mutluluk hissiyatının oluşmasını tetikler. Bu nedenle bu tip ruhsal durumlarda tatlıya olan eğilim artar.

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Peki bu kriz anlarında sağlıklı olan neler yiyebiliriz? İşte kriz anında güvenle tüketebileceğiniz 10 besin:

 • Bitter çikolata kaplanmış kuru meyveler: örnek ölçü olarak bitter çikolata ile kaplanmış 3 adet kuru kayısı verilebilir.  
 • Kurutulmuş meyvelerle yapılmış toplar: Sevdiğiniz kuru meyveleri haşlayıp, içine isteğinize göre tarçın ve vanilya ekleyerek karışımı rondodan geçirin ve top şeklini verin. 1 ceviz büyüklüğündeki bir top, 1 porsiyondur.  
 • Çöp şişte meyve: Yaz mevsiminde sevdiğiniz bir meyveyi çöp sişe geçirerek, benmari usulü eritilmiş bitter çikolataya batırın ve bir tepsiye alın. Sonra buzdolabının buzluk kısmında donmaya bırakın. Tatlı krizi anlarında gönül rahatlığıyla bir tane alıp, serin serin tüketin. Bütün tatlılar zararlı olacak diye bir kural yoktur.  
 • Bitter çikolata: Sadece çikolata tüketmek istiyorsanız, kesinlikle bitter olanlarını tercih edin; çünkü o anda vücudun istediği, yoğun oranda çikolatadır. Bunu sütlü çikolatayla sağlayabilmeniz için gerekenden fazla miktarda çikolata yemeniz gerekir. Bitter çikolata bu isteği daha hızlı keser, iki küçük kare parça bitter çikolata ile bu krizi atlatabilirsiniz.  
 • Tarçın: Kan şekerini düzenlemede etkili olduğundan, mümkün olan her şeye tarçın ekleyebilirsiniz.  
 • Ballı ya da rendelenmiş çikolatalı meyve salatası: İstediğiniz meyveleri (3 yemek kaşığını geçmemeli) küçük küçük doğrayın. Üzerine biraz tarçın ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ya da 1 küçük kare bitter çikolata rendeleyin.  
 • Parfe: Light yoğurdu, kuru meyveleri, tarçını, hatta isterseniz kuruyemişleri ve biraz rendelenmiş çikolatayı bir kaba koyarak karıştırın. Streç filme koyup sarıp buzluğa atın. Kriz anında parfeden 1 parmak kalınlığında kesip gönül rahatlığıyla tüketin.  
 • Fırınlanmış meyve dilimleri: Yapması çok olan bu tatlının tarifinde dilediğiniz her meyveyi kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir meyveyi dilimleyin. Dilimleri tepsiye dizerek üzerlerine biraz vanilya, tarçın ve susam gezdirin ve 5 dakika fırınlayın. Hem şekeri uçan meyveler tatlı hale gelir, hem de doğal şeker almış olursunuz. Tatlı kriziniz çok şiddetliyse, meyveleri fırından çıkarmaya yakın üzerlerine biraz rendelenmiş bitter çikolata serpebilirsiniz.  
 • Kendi dondurmanızı yapın: Dondurmayı zahmetli bir şekilde yapmak zorunda değilsiniz, 2 madde üstte yazan parfe tarifini kullanarak da kendi dondurmanızı yapabilirsiniz. Parfeyi dondurma kalıplarına dökerek dondurun.  
 • Sütlü tatlılar:  Sütlü tatlınıza rafine şeker eklememeye özen gösterin. Şekersiz olarak pişirin ve içene meyve ekleyin. Özellikle ananas gibi şekeri kuvvetli hissedilen meyveler seçerseniz, tatmin olmanız daha kolay olur.

Bu kadar sağlıklı ve lezzetli tatlı tarifi varken, yalnızca yerken iyi hissettiren şerbetli tatlılar tüketerek olumsuz sonuçlar görmeyi kim ister?

Источник: //www.diyetkolik.com/tatli-krizi-icin-tatli-cozumler/

Tatlı krizi nasıl önlenir | Tatlı krizini aşmanın yolları | Diyet tatlı

Tatlı krizi nasıl önlenebilir?

Kategori: Öneriler – 4.481Yorum Yazın

Tatlı krizi nasıl önlenir? Bazen canınız ille de şekerli bir şeyler isteyebilir. Bu durumda tatlı bir şey yemediğinizde sinirli olabilirsiniz. Hatta eliniz ayağınız titreyebilir. Bu durum sizin tatlı krizine girdiğinizin göstergesidir.

Tatlı krizine çözüm hemen şekerli besinlere saldırmak mıdır? Daha sağlıklı yöntemlerle tatlı krizi nasıl aşılır? Bu yazıda tatlı krizi için öneriler, tatlı krizi nasıl atlatılır fikirleri yer alıyor.

Unutmayın tatlı krizini önlemenin yolları aynı zamanda kalp krizini nasıl önleriz sorusuna da bir cevap oluşturabilir.

Eğer tatlı krizine giriyor ve kendinizi tutamayıp ipin ucunu kaçırıyorsanız kilo vermeniz ve ideal kilonuzu korumanız çok zor oluyor. Bu nedenle diyet uzmanları ara öğün öneriyor. Günde iki veya üç kez ara öğün yaparak açlık ve tatlı krizlerini yenebilirsiniz. Tatlı krizini yapan İnsülin salgısındaki ani yükselmeler ve düşmelerdir. Ara öğün yaparak seviyeyi dengeli götürebilirsiniz.

Tatlı krizi hangi hastalığın habercisidir?

Kadınlar tatlı krizine sıklıkla girebilir. Bu durum kadınların adet döngüsünden kaynaklanabilir. Bu duruma regl tatlı krizi deniyor. Adet dönemi ile ilgili tatlı krizleri herhangi bir hastalığın habercisi değildir.

Hangi durumda tatlı krizi hangi hastalığın habercisidir? Eğer tatlı kriziniz dönemsel değil sürekli ise hastalık belirtisi olabilir. Sürekli tatlı krizi durumunda bir doktor kontrolünü öneriyoruz.

Reaktif Hipoglisemi hastalığın belirtisi olarak bu tatlı krizleri gösterilebilir. Bu hastalık tedavi edilmediği durumlarda diyabet hastalığına evrilebilir.

Tatlı krizini önlemek için ara öğünleri atlamayın! Photo: Pexels – Pixabay

Diyette tatlı krizi nasıl bastırılır?

Diyet tatlı krizi yaşamanızı tetikleyebilir. Diyet tatlı krizi için gerekli ortamı hazırlayan bir beslenme biçimine dönüşebilir.  Diyette tatlı krizi nasıl bastırılır sorusu aynı zamanda kalp ve damar sağlığını da ilgilendirmektedir. Çünkü yüksek şekerli gıdaların en çok rahatsız ettiği organlar kalp ve damardır.

Sağlıklı tatlı krizi nasıl bastırılır önerileri hayat kurtarabilir. Siz de beslenmenizde tatlı krizi için sağlıklı tarifleri deneyin.

Şeker krizi nasıl önlenir?

Diyette tatlı krizini önlemek için (tatli krizini önlemek için) basit adımlar atabilirsiniz.

 • Yiyecek ve içeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Özellikle sütlü tatlılarla tarçın mükemmel bir uyum sağlar.
 • Ayçekirdeği, badem gibi kuruyemişler kan şekerinin yükselmesini engeller.
 • Şeker krizi nasıl önlenir? Probiyotiklerle beslenmeye çalışın. Turşular, kimchi, kefir, ekşi yoğurt bu kategoride öne çıkan probiyotikler arasında yer alıyor.
 • Diyette tatlı krizini önlemek için (tatli krizini önlemek için) bitter çikolata yardımcı olabilir. Elbette yüksek kakao oranı olan, şeker seviyesi düşük bitter çikolatalardan söz ediyoruz.
 • Canan Karatay tatlı krizi yani reaktif hipoglisemi başladığında gün kurusu kayısı, kuru meyveler, badem, ceviz gibi kuruyemişleri yemeyi öneriyor. Canan Karatay tatlı krizi, tatlı krizleri nasıl önlenir konusu için www.canankarataydiyet.com sitesinde çok doyurucu bilgileri inceleyebilirsiniz.
 • Sakız çiğneyin. Elbette şekersiz sakın çiğneyin!

Tatlı krizi için öneriler

Tatlı krizi için öneriler hem tatlı krizi nasıl engellenir sorusuna cevap oluşturuyor hem de kilo aldırmayan sağlıklı alternatifler sunuyor.

Tatlı krizlerini aşmak için masum aperatif yiyecekler hazırlayabilirsiniz. İşte birkaç öneri:

 • 3 adet kuruyu kayısı ve bir adet ceviz
 • Yarım simit ve ayran
 • Meyveli yoğurt veya küçük kepekli sandviç
 • Sade dondurma üzerine tarçın
 • Tatlı krizini önleyen çay

Tatlı krizi düşük glisemik indeksi ara öğünlerle yatıştırılabiliyor

Tatlı krizine ne iyi gelir?

Uzmanlar tatlı krizi durumunun sağlıklı atlatılmasının önemini vurguluyor. Bu dönemde yüksek şeker tüketmek Allah korusun tatlı krizinin kalp krizi ile sonlanmasına bile neden olabilir.

2014 yılında JAMA Dahili Tıp’da yayınlanan bir çalışmada , Dr. Hu ve arkadaşları, yüksek şekerli bir diyet ile kalp hastalığından ölme riski arasında bir ilişki buldu.

15 yıllık çalışma süresince, kalorilerinin % 17 ila % 21’ini eklenmiş şekerden alan kişiler arasında, kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklardan ölenlerin oranı % 38 idi.

Bu oran tatlı krizi gibi dönemler dahil daha yüksek şekerli beslenenler açısından bakıldığında daha yüksekti.

Tatlı krizinde ne yapmalı?

Öncelikle suyla temas edin. Duş almak, denize girmek, abdest almak gibi suyla temas etmek tatlı krizinde ne yapmalı sorusunun ilk cevabıdır.

Tatlı krizi tarifleri yapmadan önce çıplak ayakla toprakta yürümek de iyi gelecektir. Vücudunuza topraklama yapmak tatlı krizine çözüm olabilir.

Tatlı krizine pratik tarifler

Tatlı krizine pratik tarifler yapabilirsiniz. Aşağıdaki tatlı krizine kilo aldırmayan çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. İşte kolay, etkili tatlı krizine kilo aldırmayan çözüm önerileri! Bu önerileri diyetteyken tatlı krizi nasıl önlenir sorusuna cevap olarak kabul edebilirsiniz.

 • Diyette tatlı krizi nasıl aşılır? Tenis topu büyüklüğünde meyve veya 1 avuç fındık veya badem tatlı krizine son verebilir.
 • Diyetteyken tatlı krizi nasıl önlenir? 4-5 adet çilek düşük glisemik indeksiyle sizi rahatlatır.
 • Sakız çiğneyebilirsiniz. Aromalı ama şekersiz olanları tercih edin.
 • Acı yiyecekler tatlı krizini önlemeye yardımcı oluyor. Örneğin zeytin, hindiba, roka, turp bunlardan sadece birkaçıdır.

Diyetteyken tatlı krizi nasıl önlenir? (Tatlı krizlerini önlemenin yolları)

Diyetteyken tatlı krizi diyeti yarıda bırakmanıza bile sebep olabilir. Bu nedenle basit tatlı krizlerini önlemenin yollarıdiyetteyken tatlı krizini aşmanızı sağlayabilir.

Diyet yaparken tatlı krizi yaşarsanız aşağıdaki adımlardan biri veya birkaçı işe yarayabilir.

Evde tatlı krizi nasıl atlatılır? (tatli krizi önlemek)

Evde tatlı krizi sizi yakaladığında çaresiz değilsiniz. Hemen evde tatlı krizi durumunda Gurmar çayı için. Bu çayın hem şekerin emilimini hem de yağ olarak depolanmasını azalttığı iddia ediliyor. Gurmar çayı tatlı krizine son verebilir.

Kuru incir içerisinde ceviz hem enerji verir hem ideal bir ara öğün sunar. İsterseniz tarçın ekleyebilirsiniz.

Bir iki dilim bitter çikolata masum bir öpücük etkisi yapıyor

Tatlı krizini önleyen çay

Tatlı krizini önleyen çay tarifi ile tatlı krizi nasıl bastırılır sorusuna cevap bulabilirsiniz. İşte çay ile tatlı krizi nasıl bastırılır tarifi verelim.

 • Bir limon
 • Yedi adet çubuk tarçın
 • Üç halka taze zencefil
 • Organik doğal bal

Tatlı krizini önleyen çay hazırlayabilmek için zencefil ve limonu bir fincana koyun. Üzerine bal ekleyin. son olarak kaynamış suyu ekleyin. Çubuk tarçınları içerisine koyun ve demlenmesini bekleyin. Afiyetle için!

İşte bal ile tatlı krizi nasıl bastırılır veya tatlı krizi nasıl geçer sorusunun muhteşem bir cevabıdır yukarıdaki çay tarifi!

Tatlı krizleri için tarifler (tatli krizi önlemek)

Tatlı krizlerini önlemenin yolları arasında tatlı krizleri için tarifler hazırlayabilirsiniz. Tatlı krizi farklı dönemlerde sizi yakalayabilir.

Hamilelikte tatlı krizi yaşayabilirsiniz, emzirirken tatlı krizi ortaya çıkabilir, diyet yaparken tatlı krizi gelirse epey yorucu olabilir.

Tüm bu tatsız durumlardan sizi kurtaracak tatlı krizi için kolay tarifler var.

Burada yer alan tatlı krizi tarifleri kolay hazırlanabilen etkili çözümlerdir. İşte tatlı krizleri için tarifler listesi! Biri mutlaka size uygundur. Tatlı krizi tatlıları veya diyabetik reçellerle yapacağınız tatlılar çözüm sunabilir.

Tatlı krizi tatlıları deyince incir uyutması kilo aldırmayan tatlı olarak hemen aklımıza geliyor. Kilo aldırmayan tatlı incin uyutması nasıl yapılır buradan tarifi alabilirsiniz.

Tatlı krizini aşmanın yolları

Tatlı krizini aşmanın yolları arasında yapabilecekleriniz var. İşte tatlı krizini aşmanın yolları!

Yeşil çay dondurması Japonya’da büyük bir hit, ve bu tarif onun özünü yakalamakla kalmayıp aynı zamanda şeker hastalarının ve şeker hastalarının olmayanlarının da tadını çıkarabileceği harika bir iş çıkarıyor.

Diyette tatlı krizi nasıl önlenir diyenler için de yeşil çay dondurması mükemmel bir çözümdür.

Nasıl yapılır?  Geleneksel çay seremonisinde halen kullanılan yeşil çay tozu olan matcha’yı kullanmanız yeterlidir. Gerçek çikolatayı dondurma haline getirmenin tek yolu budur. Tatlılık için diyabetik tatlandırıcı tercih edebilirsiniz.

Öncelikle sütü kaynatın. Demlediğiniz yeşil çayı içerisine ekleyin. Daha sonra tatlandırıcı ilave edin. Birlikte krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. Dondurma kaplarına dökerek buzdolabında donmasını sağlayın. Üzerine bir yaprak taze nane ekleyerek servis edebilirsiniz.

Tatlı krizine özel diyet diyet önerileri arasında Ahududu içerikli cheesecake barlar kullanılabilir. Chesecake tarifini bildiğiniz şekilde yapın. İçerisine istediğiniz miktarda ahududu ve tatlandırıcı ekleyin. Özellikle akşam tatlı krizi yaşarken bunu tüketebilirsiniz.

Hiç şeker kullanmadan tarçınlı süt içmek akşam tatlı krizi nasıl aşılır sorusuna verilebilecek iyi bir yanıttır. Bazı durumlarda sütün içerisine organik baldan birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Tatlı krizine pratik çözüm

Tatlı krizi tatlılarıtatlı krizine pratik çözüm sunabilir.

Şeker hastası değilseniz kilo aldırmayan tatlı tarifi olarak ‘incir uyutması’ idealdir.

Herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili olmayan tatlı krizi nedenlerini yok etmek için diyetteyim tatlı krizi yaşıyorum diyorsanız incir uyutmasını deneyin!

Diyet tatlı tarifleri, diyet kek tarifleri için buradan seçeneklere ulaşabilirsiniz.

İster Karatay tatlı krizi yaşayın isterseniz Dukanda tatlı krizi yaşayın incir uyutması kurtarıcınız olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: //www.diyetforever.com/tatli-krizi-nasil-onlenir/

Önlemek Aslında Mümkün: Gerçekten Tatlı Krizine Giriyor muyuz?

Tatlı krizi nasıl önlenebilir?

Gecenin bir yarısı yoktan yere bir anda gelip, bizi dolaba ya da mutfağa doğru koşturan o tatlı yeme isteği…

Kavanozların içinde şöyle kocaman bir çikolatalı kurabiyeyi bulduğunda kurabiye canavarına dönüşenlerimiz, paket paket çikolatayı görünce nasıl bittiğini anlamayanlarımız, o tatlı krizi anında şerbetli tatlıları tabak tabak gömenlerimiz var.

''Acilen tatlı bir şeyler yemen lazım'' diye bağıran bünyemizi doyurmak, o birkaç saniyelik rahatlama anı, ardından gelen pişmanlık hissi ve kapanış…

Bu durumu sık sık yaşayanlarımız, ''Tatlı krizim tuttu, kan şekerim düştü'' cümlesini kurmadan bir gün geçiremeyenlerimiz elimize mum diksin.

Aniden düşen kan şekerlerinizin nedenini, ''Tatlı krizi diye bir şey var mı?'' sorunun altında yatan gerçekleri bir bir incelemeye gidiyoruz. Sadece bu kadarla kalmak olmaz.

Bu krizleri önlemenin de birkaç yöntemini anlatacağız.

Şimdi bilimin sesine kulak verme zamanı! Buyursunlar.

Kan şekerinden daha fazlası: Neden tatlı krizine giriyoruz?

consiglifitness.it

İşin özü bizi günün belli belirsiz zamanlarında ya da gecenin bir yarısı yakalayan tatlı krizlerinin asıl nedenlerini bilmekten geçiyor. Bunun temelinde ciddi sağlık sorunları, psikolojik nedenler ya da ciddi bir bağımlılık yatıyor olabilir. Gelin şimdi bu iddiaların aslını astarını hep birlikte öğrenelim.

Şeker bağımlılığının sağlıksal ve psikolojik nedenleri

erdbeerlounge.de

Yale Üniversitesi'nin Dailymail'de yer alan bir araştırmasının sonucuna göre şekerli yiyecekler tüketmek, paketli hazır gıdaları sıkça yemek, beynin birçok noktasını uyarıyor ve bağımlılığa neden oluyor.

Bu süreç içerisinde tüketilen kötü karbonhidratlar, beraberinde daha çok karbonhidrat ve şeker tüketme isteğini de getiriyor, içinden çıkılmaz bir döngünün başlangıcı haline geliyor.

Bu da birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor.

Bizi şeker tüketmeye yönelten başlıca unsurlardan biri sözde kan şekerimizin düşmüş olması. Araştırmalara göre sözde yaşanan şeker krizlerinin altında bambaşka nedenler olabiliyor.

Kan şekerinin aniden düşmesi ya da yükselmesi kan şekeri düşüklüğü(hipoglisemi) ya da kan şekeri yüksekliği (hiperglisemi) hastalıklarının neden olduğu şeyler olabilir.

Yani ''Ay kan şekerim düştü, bir tatlı yiyeyim'' dediğiniz anların altında yatan temel problem sebebiyle olabilir.

homenaturalcures.com

Dr Jacob Teitelbaum'ın ''Beat Sugar Addiction Now!'' adlı kitabında çok farklı veriler ortaya çıkıyor.

Şeker krizlerinin altında ciddi bir bağlımlılığın yattığını ve bu bağımlılık nedeniyle kötü bakterilerin vücuda taşındığını, tiroidle ilgili rahatsızlıklardan tutun diabete kadar çok farklı hastalıkların temel nedenlerinden birinin şeker tüketimi olduğu yönünde birçok araştırma ve iddia var. Şeker hastalığı ve obezitenin temelinde yatan sorunlardan birinin de aşırı şeker tüketimi olduğunu bilmeyenlerimiz de yoktur.

Düzenli beslenmek her açıdan olduğu gibi şeker tüketiminde de karşımıza çıkıyor. Düzensiz ve sağlıksız besleniyor olmanın şeker bağımlılığını tetiklediği iddia ediliyor. Vücuttaki vitamin eksiklikleri ve düzensiz beslenmenin de şeker bağımlılığına iten sebeplerin başında geldiği de söyleniyor.

Özellikle az protein ve az sağlıklı yağ tüketen insanların, daha çok karbonhidrat ve şeker tükettiğine yönelik araştırmalar var. Bu araştırmalara göre B12 eksikliği, E vitamini ve D vitamini eksikliği, öğün atlamak, çok fazla karbonhidrat ve işlenmiş gıda tüketip az protein tüketmek daha çok şeker tüketmenize neden olabilir.

Bu da şeker krizlerinizin temelinde yatan nedenlerden biri olabilir.

Snickers Pasta Tarifi

Tüm bunların yanında kendi deneyimlerimizden de yola çıktığımızda, çok mutsuz, stresli ya da yorgun olduğumuz anlarda daha fazla şeker tüketimine yöneldiğimiz gerçeği de var.

Psikolojik açlıklarımızı şekerli yiyeceklerle dolduruyor, kısa ve hızlı sürede artan kan şekeri sayesinde kısacık da olsa mutlu olduğumuzu düşünüyoruz.

Yine yapılan araştırmalara göre özellikle çok stresli olan, depresyonda olan bireylerin daha fazla şeker tükettiği ve şeker tüketimi arttıkça ciddi bir kısır döngünün içerisine girildiği gözlemleniyor.

Kısacası vücudumuz ve beynimiz, psikolojik ve sağlıksal nedenlerden dolayı bize sinyaller veriyor olabilir. Biz bunu ''Canım tatlı istiyor'' şeklinde algılayarak onu daha büyük çıkmaz döngülerin içerisine sokuyor olabiliriz. Aman dikkat!

Elimizdeki o çikolataları bırakma zamanı: Şeker bağımlılığından nasıl kurtuluruz? Tatlı krizleri nasıl önlenir?

trackmy.fit

Yukarıda da belirttiğimiz gibi altında yatan birçok nedenin yanında özellikle şeker tüketmek aniden yükselen ve hemen düşen yiyecekler oldukları için bedenimizi de olumsuz yönlerde etkiliyor. Mutsuzluk, pişmanlık gibi hislerle de psikolojimizi olumsuz yönlerde etkilediği de aşikar. Bu bağımlılığa bir dur demek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var.

Öncelikle mutlaka bir uzmana başvurmalı ve altında yatan temel nedenlerle ilgili bir fikir sahibi olmalısınız. Ondan sonrası biraz da sizin elinizde.

Uzmanlar şeker bağımlılığından kurtulmak için işlenmiş hemen hemen tüm gıdalardan uzak durulması yönünde açıklamalarda bulunuyor. İddialara göre sadece paketlenmiş tatlı ürünlerde değil, hazır çorbalardan kurutulmuş gıdalara kadar lezzeti arttırmak amacıyla hemen hemen birçok üründe şeker kullanılıyor.

Hayatımızdan şekeri atmak sanıldığı kadar kolay değil aslında. Tatlı yemekten uzak dursak dahi tükettiğimiz ürünlerin birçoğunda şeker var. Bu nedenle temiz beslenmeye yönelmek en doğrusu.

İhtiyacımız kadar protein tüketmek, meyve ve sebzeleri beslenmemize daha çok dahil etmek ve elbette bolca hareket etmek de çok önemli.

İddialara göre bir bağımlılığı beyinde bitirmenin süresi 21 gün. 21 gün boyunca özellikle şekerden, paketli gıdalardan uzak durarak bu bağımlılığı bitirmeye başlayabilirsiniz.

Peki, bu süreç içerisinde hiç mi şeker tüketmeyeceğiz? Beynin ve vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesi ve enerji üretebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında şeker geliyor.

Bu süreç içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şekeri doğal şekerler içeren meyveleri tüketerek karşılamanız mümkün.

Bu süreçlerin bitiminde içinde rafine şeker kullanılmadan yapılan, sağlıklı tatlıları tüketmeniz de mümkün.

Bu aşamada bir uzmandan yardım almakta fayda var. Ama her şeyden önemli bedeninizin sesini dinlemek, onun için en iyisi neyse onu yapmak çok önemli.

Şimdi elinizdeki çikolatayı sakince yere bırakın. Artık krizlerinize nasıl dur diyeceğinizi biliyorsunuz.

Kaynakça: Dailymail, Beat Sugar Addiction Now, Neuroscience & Biobehavioral Reviews, Journal of Psychoactive Drugs

Источник: //yemek.com/tatli-krizi-nasil-onlenir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..