Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

içerik

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Kendinizi mutsuz ve yorgun hissediyorsanız, uykularınız kaçıyorsa, gün içinde sık sık baş ve boyun bölgeniz ağrıyorsa bu durum depresyonda olduğunuza işaret ediyor olabilir.

Sadece psikolojik olarak değil, fizyolojik anlamda da kişiyi olumsuz etkileyen depresyon; fark etmeden gelerek yaşam kalitenizi düşürüyor. Bu durumda yakın çevrenin tavsiyeleri üzerine ilaç almaya başlamak ya da kendi kendine sorunun üstesinden gelmeye çalışmak daha ciddi tablolara yol açabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, depresyon ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

HER 50 KİŞİDEN BİRİNDE DEPRESYON

Psikolog Gizem Mine Çölümlü

Dünyada her 50 kişiden birinde görülen depresyon, ülkemizde en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Kişide psikolojik olduğu kadar fiziksel rahatsızlığa da yol açan depresyon “psikiyatrik rahatsızlıkların nezlesi” olarak tanımlanmaktadır.

Toplum ve aile içindeki bazı sorumluluklar; sevinç, coşku, üzüntü, öfke, keder, huzursuzluk ve endişe gibi duygu değişimlerin yaşamasına neden olmaktadır. Bu sancılı süreçler kontrol altına alınmadığında ise depresyon ortaya çıkabilmektedir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

 • Konsantrasyon problemi; karar vermede, hatırlamada sorun yaşamak
 • Açıklanamayan baş, boyun ve bel ağrısı yaşamak
 • Uykusuzluk ya da aşırı uyuyarak uyku değişikliği yaşamak
 • Enerjideki azalmanın sürekli bir yorgunluk yaşatması
 • Sorumsuz davranışların sebep olduğu dikkatsiz araba kullanma ya da kumar oynamak
 • Çaresizlik hissi, karamsarlık
 • Öfke ya da tahammülsüzlük, kendini ajite ve huzursuz hissetmek
 • Yineleyen ölüm düşüncesi, intihar girişimi

KADINLARDA UYKU, ERKEKLERDE ÖFKE NÖBETLERİ

Her hastalıkta olduğu gibi depresyonun da genetik sebepleri bulunmaktadır. Ailesinde herhangi bir depresyon hikayesi bulunan insanların diğer insanlara göre bu rahatsızlığa yakalanma riski daha fazladır.

Genetik sebeplerin dışında yalnızlık, ilişkilerde yaşanan problemler, ekonomik sorunlar ve çocukluk çağında yaşanan travmalar en önemli sebeplerdir. Nedenleri aynı olsa da kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla depresyon görülmektedir.

Erkeklerdeki en önemli belirtileri tahammülsüzlük, yorgunluğa eşlik eden öfke, sinirlilik, şiddet ve umursamaz davranışlar, kadınlarda ise yoğun bir şekilde suçluluk, uykuda artış, iştah ve kilo artışı olarak kendini göstermektedir.

DEPRESYON NEDENLERİ

 • Yalnızlık
 • Sosyal destek yetersizliği
 • İlişki problemleri
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Mali sorunlar
 • Ailede depresyon öyküsü
 • Erken çocukluk travması
 • Sağlık problemleri ve kronik ağrılar

MUTLAKA BİR UZMANA BAŞVURUN

Bazı durumlarda kişi depresyonda olduğunu kabul etmek istemez. Bu durumda kişi genellikle baş, karın, eklem ağrıları, çarpıntı ve nefes darlığı gibi belirtilerle ya da cinsel bozukluk belirtileri ile sıkça destek arayışı içine girebilir ve bu süreci arkadaş ve eş desteği ile aşmaya çalışabilir.

Birçok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı depresyon, tedavi edilmediği takdirde duygusal hasarlara, hayatı tehdit eden sağlık problemlerine, hatta kişiyi intihara sürükleyebilmektedir. Bu nedenle depresyon belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka alanında uzman bir psikolog tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çünkü uygulanan ilaç ve psikoterapi ile kalıcı bir tedavi uygulanabilir. Psikoterapide, depresyona neden olan yanlış inanışlar ve düşünce kalıpları yeniden yapılandırılarak, hastanın daha etkin bir biçimde sorunlarını yönetebilmesi sağlanabilmektedir.

Depresyon tedavisinde, ilaç tedavisi ve psikoterapi kombinasyonu şeklinde bir tedavi görmek kalıcı ve sağlam bir iyileşme için çok önemlidir. Uzman doktor önerisi ve takibi ile başlanan ilaç desteği, düzenli aralıklarla ve sürekli bir takip şeklinde olmalıdır.

Depresyon başlangıç, yoğunluk ve süreklilik özellikleri kişiden kişiye değiştiği için, bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılan ilaç ve ertelenen terapi desteği, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Sadece gözlem altında ve uzman işbirliği içinde, tedavi süreci güvenli ve etkin bir şekilde kontrol edilebilir.

Süreci destekleyici psikoterapi görüşmeleriyle de, depresyondaki yanlış inanışlar ve düşünce kalıpları yeniden yapılandırılır. Ayrıca psikoterapi ile danışanın daha etkin bir biçimde sorunlarını yönetebilmeleri sağlanır.

Источник: //www.saglikk.com/tavsiye-ile-antidepresan-alinmaz/

Antidepresan Nasıl Bırakılır, Bırakınca Ne Olur?

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Uzmanlar, antidepresan ilaçlarını aniden bırakırlarsa insanların ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalabileceğini söylüyorlar. NBC’nin hit televizyon dizisi “This Is Us” bu konuyla ve antidepresan yoksunluğu ile birlikte ortaya çıkan ciddi yan etkilerle mücadele etmeyi ele alıyor. Bu yazımızda “Antidepresan bırakınca ne olur?” sorusunu sizler için cevaplandıracağız.

Yeni sezon, Pearson ailesinin, Kate (Chrissy Metz) ve Toby’nin (Chris Sullivan) doğum yardımı ile bir aile kurmaya karar vermesine dair haberler ile başa çıkmasını ele alıyor. Doktorlar bu çifte başarı ihtimali vermiyorlar. Aslında, Kate ve Toby bir doğum uzmanına gittiğinde, Kate’in obezitesi nedeniyle sağlık endişelerini öne sürerek onlarla çalışmayı reddediyor.

Bununla birlikte, doktor daha sonra onların vakasını almayı kabul ediyor ve hala %90’lık bir başarısızlık ihtimaline sahip olduklarını söyler. Kate ve Toby’e yaptığı uyarıda doktor, Toby’nin uzun süreli antidepresan kullanımının, Kate’in kilo sorunları gibi bir sorun olduğu hakkında bilgilendiriyor.

Antidepresan Tedavisi İçin Psikoloğunuz ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden psikoloğunuzla hemen görüşebilirsiniz.

Psikoloğa Sor

Beyin kimyasallarını dengelemek ve anksiyete veya depresyon belirtilerini azaltmak için kullanılan antidepresanlar, bazı cinsel yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında libido azalması, ereksiyon ihtimalinin azalması ve düşük sperm sayısı bulunur. Toby, karısı onu terk ettiğinde ciddi bir şekilde depresyona girdikten sonra ilacı kullanmaya başladı.

Doğum uzmanı, antidepresan kullanımının doğurganlık ihtimalini etkileyebileceğini açıkladığı zaman, Toby bir şişe Zoloft’u tuvalete döküp bir anda ilacı bıraktı. Bu, gösterinin yeni sezonunda en baskın olay örgülerinden biri olabileceğini ortaya sürdü.  Zira antidepresanları aniden bırakmak ölümle sonuçlanabilecek kadar tehli olabilir.

Costa Mesa, Kaliforniya’daki New Vista Davranış Sağlığı İyileştirme Merkezi tıbbi direktörü Dr.

Matthew Goldenberg, “Bir doktorun ilaçlarınızı birden bırakmanızı önerdiği tıbbi bir acil durum olmadığı sürece, ilaçları aniden kesen bir ilaç yoktur” dedi.

“Amaç, 4 ila 6 ay boyunca bir dozda dengelenmek ve ardından ilaçları zaman içinde yavaşça azaltmak. Bu, size yaptığınız iyileştirmeleri sürdürme ve yoksunluk yaşamamanız için en iyi şansı veriyor” dedi.

Yoksunluk, bu sezonda izleyicilerin Toby’nin başına geldiğini gördüğü şeydir. Gerçekten de o, antidepresanların yan etkilerini araştırarak gördü.
Tipik olarak sakin tavrının yerine sinirli ve biraz hassas biri gelir.

Antidepresan Yoksunluk Sendromu ve Belirtileri

Antidepresan yoksunluğu, İngiliz araştırmalarına göre, antidepresan almayı bırakan insanların yarısından fazlasının yaşayacağı gerçek bir olgudur. Dahası, yoksunluk belirtileri veya antidepresan bırakma sendromu yaşayanların neredeyse yarısı belirtilerini “şiddetli” olarak tanımlayacaktır.

New York’taki Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki psikiyatri profesörü ve psikiyatri fakültesi uygulama organizasyonunun tıbbi direktörü Ravi N.

Shah, “Dozu azaltırken veya antidepresanları keserken, bazı insanlar, baş dönmesi, yorgunluk, genel halsizlik, cinsel sorunlar, ajitasyon, artan endişe ve hatta uyuşukluk veya karıncalanma dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamakla birlikte fiziksel ve duygusal belirtiler yaşayabilir” dedi.

Shah, “Ofisimde duyduğum en yaygın belirtiler, çok farklı hissetmek ve duygusal olarak rahatsız hissetmek.” Dedi. Antidepresan yoksunluğu yaşayan insanlarda ayrıca intihar düşünceleri de ortaya çıkabilir. Bu, potansiyel olarak hayati teh arz eden ilaçları bıraktırma seçimini yaptırır.

Üçüncü bölümde, Toby ve Kate’in erkek kardeşi Randall (Sterling K. Brown), Kate’in doktorundan haber beklerken, dizini gergin bir şekilde titrettiği görülüyor. Toby, Randall’a antidepresan aldığını itiraf ediyor ve Randall, kaygı önleyici ilaç kullandığını kabul ediyor. Toby, kayınbiraderine “Onsuz hayat oldukça korkunç oluyor” diyor.

Antidepresanlar Nasıl Düzgün Şekilde Bırakılır?

Her şeyin bir sırası var. Goldenberg, doktorunuzla konuşmanız gerektiğini söylüyor.

“Psikiyatristinizle her zaman konuşmalı ve ilaçları almanıza güvenli ve yavaş bir şekilde yardım etmek için bir plan geliştirmelisiniz.” Tavsiyesinde bulunuyor.

Hala yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz, ancak doktorlar ilaç dozunuzu azaltmak için sizinle birlikte çalışabilir, böylece yoksunluk ihtimali azalır ve etki azalır.

Çoğu durumda, antidepresan yoksunluğu zordur ancak geçicidir. Kaliforniya merkezli kurul onaylı bir psikiyatrist olan Dr. Alex Dimitriu, “Yoksunluk gerçekten zor olabilir, ancak hastaların en kötü belirtilerinin genellikle ilk haftada olduğunu da vurguluyorum.” dedi. “Genellikle, işlerin nasıl devam edeceğini belli etmezler.”

Toby’nin yaptığı gibi aniden bırakmak yerine, doktorunuz dozajınızı yavaş yavaş azaltmak için sizinle birlikte çalışabilir. Bir dozda stabilize ettiğinizde, daha düşük bir doza ölçüyü çekebilir.

Bu adım adım yaklaşım, beyninizdeki kimyasal değişikliklerin etkileri ile depresyon veya anksiyete belirtileri akışını yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olur.

Shah, “İyi haber şu ki bu tamamen yönetilebilir bir durum ve eğer hedefiniz antidepresandan kurtulmaksa, çoğu durumda bunu fiziksel belirtiler ile karşılaşmadan yapabileceksiniz” dedi.

Toby antidepresanlarını kendi eliyle bırakma kararını aldı. Doktoruna danışmadı. Kate’e bile söylemedi.

Gösterinin damga vurduğu anlardan birinde, kararından ötürü çıkan sonuçların yakında ortaya çıkacağı ortada. Toby yatak odasında karanlıkta neredeyse hareketsiz bir şekilde uzanırken görülür.

Kate içeri girer ve doktorunun, onu ilaç seviyesini ayarlama konusunda tartışmak için onu görmek istediğini söyler.

Shah, “İlacın tam olarak olması gerektiği gibi tesir etmesi gerektiği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız” dedi. “Bu durumlarda, meditasyona kalmanın riskleri ve faydalarını tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.” dedi.

Bu nedene Shah, bırakmaya karar vermeden önce doktorunuzla konuşmayı önemle belirtmektedir.
Dimitriu, “Neyse ki, çoğu durumda, yoksunluk döneminden sonra durumlar iyileşiyor.” dedi.

“Ayrıca, ilacı kullanmadan önceki durumlarına geri dönüyorlar, bu iyi bir durum olmayabilir.” dedi.

Antidepresan Nasıl Kullanılır?

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Depresyonunuz varsa, doktorunuz bu rahatsızlığınızı tedavi etmek için ilaç reçete edebilir. Depresyon tedavisinde kullanılan bu ilaca antidepresan denir. Birçok çeşit antidepresan vardır. Tedavinize cevap veren seçeneği bulmak zaman alabilir.

Doğru antidepresan seçeneğini bulmak için doktorunuzla çalışmanız önemlidir. Antidepresanların reçetesiz kullanımı size zarar verebilir.

Peki Antidepresan Nasıl Kullanılır?  Antidepresan kullanımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Antidepresan Nasıl Kullanılır? Doktorum benim için doğru antidepresanı nasıl seçebiliyor?

“Antidepresan Nasıl Kullanılır?” sorusunu yanıtlayabilmek için doktorunuz ilk olarak sizin için antidepresan ilaç seçerken muhtemelen aşağıdaki 10 konu hakkında düşünerek karar verecektir:

 1. Daha önce depresyonla mücadele ettiyseniz ve kullandığınız antidepresan tedavinize cevap verebildiyse, aynı antidepresan sizin için doğru ilaç seçimi olabilir mi?
 2. Kardeş, anne ve/veya baba, amca veya teyzelerinizden herhangi biri depresyon ile mücadele etti mi? Bu mücadelede antidepresan yardımı aldılar mı? ve son olarak bu yardımın faydasını gördüler mi?
 3. Bir antidepresanın seçimi sağlık durumunuza bağlıdır. Belli bir antidepresan herhangi bir sağlık probleminiz var ise kötü bir etkiye sahip olabilir. Bu durumda söz konusu anntidepresan sizin için doğru bir seçim olmayacaktır.
 4. Antidepresanların yan etkileri olabilir. Sizin için doğru antidepresan seçimi sağlığınız üzerinde en az yan etkisi olandır.
 5. Antidepresan seçimi, ne sıklıkla almanız gerektiğine göre değişiklik gösterebilir. Daha az sıklıkta antidepresan almanız gerekiyorsa ihtiyacınız olan dozları daha hızlı tamamlayacağınız için tedavinizde daha kolay olacaktır.
 6. Bazı antidepresanlar diğerlerine göre daha pahalıdır. Doktorunuz sizin için bütçenize uygun ve iyileşmenize katkı sağlayacak bir antidepresan seçimine yönelecektir.
 7. Doktorunuz reçete yazma tecrübesine sahip ve daha önce deneyimlediği bir antidepresan seçmek isteyecektir.
 8. Doktorunuz, uykusuzluk, kaygı ve enerji eksikliği gibi klasik belirtilere yardımcı olacak bir antidepresan seçecektir.
 9. Başka ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz kullanmak istediği antidepresanın diğer ilaçlarla nasıl etkileşimde buunacağını göz önünde bulunduracaktır.
 10. Bazı antidepresanlar bazı gıdalarla beraber kullanıldıklarında iyi sonuç vermeyeblirler. Doktorunuz size bu antidepresanlardan birini veriyorsa, diyetinize müdahale ederek hangi yiyecekleri yemeyi bırakmanız gerektiğini size bildirecektir.

Antidepresanlar, sakinleştiriciler ile benzer midir? Bağımlılığa sebep olurlar mı?

Hayır. Bu ilaçlar sakinleştirici değildir. Size haz vermezler ve dolayısıyla bağımlılık yapmazlar.

Antidepresanın işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayabilirim?

Daha iyi uyuyabileceksiniz. Günlük yükümlülüklerinizi daha iyi yerine getirecek ve kendinize daha iyi bakabileceksiniz. Daha fazla enerjiniz olacak. İştahınız normale yakın olacak.

Yaşama isteğiniz artacaktır. Siz, aileniz ve arkadaşlarınız bu değişiklikleri fark edeceksiniz. Fakat bu süreçte sabırlı olmak son derece önemli.

Depresyondan önce hissettiğini< o dinamik halinize geri dönmek biraz zaman alabilir.

Ne kadar süre antidepresan kullanmalıyım?

Antidepresanlar genellikle günlük kullanılan bir ilaçtır. Antidepresan kullanmanın olumlu sonuçlarını görmek bir ay kadar sürebilir. Tedaviniz için en uygun antidepresanı bulmak için farklı antidepresan türlerini veya miktarlar (dozlar) denemeniz gerekebilir.

Doktorunuz antidepresanınızı ne kadar sürede alacağınızı size bildirecektir. Bu depresyon ile savaştığınız ilk mücadelenizse, kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanızdan yaklaşık 6 ay sonraya kadar antidepresan kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

İkinci kez depresyon deneyimini yaşıyorsanız, ilacı en az bir yıl kullanmaya devam edebilirsiniz. Üçüncü kez ortaya çıkan depresyon, uzun süre antidepresan almaya devam etmenizi gerektirebilir.

Bu rakamlar fikir verebilmesi için ortalama değerleri belirtmektedir ve kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Antidepresanınızı kullanmayı aniden bırakırsanız istenmeyen yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Antidepresan kullanmak istemiyorsanız, önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ilacı çok çabuk durdurmanın yan etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Antidepresan kullanırken alkol alabilir miyim?

Antidepresan Nasıl Kullanılır? sorusuna cevap ararken aklımıza en çok takılan konulardan iri olan alkol kullanımına değinelim. Bu konuda ilk söyleyeceğimiz şey ilacın sizi nasıl etkilediğini anlayana kadar alkol tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Alkolün etkileri antidepresanın etkileri ile birleşerek sorunlara neden olabilir. Düzenli alkol tüketimi antidepresan kullanımını olumsuz etkiler ve depresyonunuzun tedavi sürecini zorlaştırabilir. Bazı tür ilaçlar çok alkol tüketilmesi durumunda nöbetlere yol açabilir.

Bir antidepresan kullanırken alkol tüketimi hakkında doktorunuza mutlaka danışın.

Antidepresanlar diğer ilaçlarımı etkiler mi?

Antidepresan Nasıl Kullanılır? sorusunu yanıtlayabilmek ve doğru kullanıma yönelmek için kullandığınız antidepresan ilacının diğer ilaçlarla etkileşimini anlayabilmeniz son derece önemlidir. Antidepresanlar birçok ilaç türü üzerinde etkiye sahip olabilir.

Eğer bir antidepresan kullanacaksanız, reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel sağlık ürünleri de dahil olmak üzere, kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında multaka doktorunuza bilgi verin.

Düzenli ilaçlarınızdan herhangi birinin antidepresan ile kombine edildiğinde sorunlara yol açması durumunda doktorunuza ve eczacınıza danışmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Antidepresanlar çocuklar ve gençler için güvenli midir?

Bazı durumlarda, antidepresanların kullanımı, çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde intihar düşüncelerinde ve intihar davranışlarında artışa bağlanabilmektedir.

Hatta öyle ki Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) antidepresanların 24 veya daha küçük yaşta olan çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde intihar riski ile ilgili uyarıda bulunmasını zorunlu tutmuştur.

Ancak bu durum, söz konusu yaş grubundaki kişilerin antidepresan kullanmaması gerektiği anlamına gelmez. Bu kişileri antidepresan kullanırken doktorları ve yakınları tarafından dikkatle izlenmeleri gerektiği anlamına gelir.

Birçok doktor, intihar riskini değerlendirmek için bir antidepresana başladıktan birkaç hafta sonra hastalarını tekrar görmek isteyecektir. Çocuğunuzun intihara meyilli olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuzu hemen uyarın veya çocuğunuzu en yakın acil servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Hamile kadınlarda antidepresan kullanımı

Hamile kalmayı planlıyorsanız, bu süreçten önce doktorunuzla ilaçlarınız hakkında mutlaka konuşun. Antidepresan kullanırken yanlışlıkla hamile kalırsanız, doktorunuza mutlaka bu konuyu aktarın. Kullandığınız antidepresanın siz ve bebeğiniz için güvenli olup olmadığını doktorunuz bilecek ve bu konuda sizi yönlendirecektir.

Unutmayın ki kullandığınız tüm ilaçlar anne sütüne geçer. Emzirmeyi planlıyorsanız veya şu anda emziriyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Çoğu durumda, depresyon ilaçları ile aynı zamanda doğum kontrol hapları veya hormon replasman tedavisine (HRT olarak da adlandırılır) yönelik ilaçları kullanmak doğru olmayabilir.

Bunun yanında hormon almak depresyon problemi yaşayan bazı kadınların daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Ancak, doğum kontrol haplarınız depresyon belirtilerine neden oluyorsa, bu durumu da mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doğum kontrol haplarınızın depresyona neden olup olmadığını öğrenmek için birkaç ay boyunca hamileliği önlemek için başka bir yöntem kullanmanızı önerilebilir.

Antidepresan Kullanımında Bu Konulara Dikkat

Antidepresanların Yan Etkileri Varmıdır?

Evet. Tüm antidepresanların bazı yan etkileri vardır. Ancak, bu durum antidepresan alan herkesin bu yan etkileri yaşayacağı anlamına gelmez. Yan etkilerin çoğu tedavinin ilk haftalarında gerçekleşir ve zamanla azalır.

Antidepresanların en yaygın yan etkileri nelerdir?

Antidepresan Nasıl Kullanılır? sorusuna yanıt ararken antidepresanınyan etkilerine değinmemizde yarar olacağını düşündük. Farklı antidepresan türleri farklı yan etkilere neden olabilir. Antidepresanların olası yan etkiler şunları içerebilir:

 • kaygı
 • mesane sorunları
 • bulanık görüş
 • kabızlık
 • ishal
 • ayağa kalkarken baş dönmesi
 • kuru ağız
 • aşırı yorgunluk
 • zayıflık hissi
 • el titreme
 • artan kalp hızı
 • artan uykular
 • uykusuzluk hastalığı
 • kas seğirmesi
 • mide bulantısı
 • cinsel işlev bozukluğu
 • titreme
 • kusma
 • kilo almak

Ya yan etkiler geçmezse?

Mutlaka doktorunuzla görüşün. Dozunuzu değiştirebilir veya yan etkilerden kurtulmak için başka bir antidepresan kullanmayı deneyebilirsiniz.

Antidepresan kesilme sendromu nedir?

Antidepresan ilacınızı almayı durdurmanız halinde antidepresan kesilme sendromu ortaya çıkabilir. Antidepresan kesilme sendromu tehli veya yaşamı tehdit edici nitelik taşımaz ve genellikle 1 hafta içinde geçer.

Semptomlar şunları içerir

 • kaygı
 • üzüntü duygular
 • sinirlilik
 • yorgunluk
 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ve kusma
 • baş dönmesi

Hangi antidepresanlar kesilme sendromu sorununa neden olabilir?

Paroksetin ve sertralin gibi bazı antidepresanların kullanımının sonlanması durumunda bu durum daha çok gözlemlnmiştir. Ancak bu sendromun oluşması herhangi bir antidepresan ilacının bırakılması ile ilişkilendirmek son derece zordur.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

Antidepresan Nasıl Kullanılır? sorusuna detaylı şekilde yanıt aradık ve doğru kullanım için doktorunuza mutlaka sormanız gereken sorularımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 • Depresyonum olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
 • İlç kullanamdan depresyonumu tedavi etmenin bir yolu var mı?
 • Depresyondaysam, ayrıca bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmalı mıyım?
 • Antidepresanların maliyetini düşürmek için ne yapabilirim?
 • Doğru dozajı bulmamız ne kadar sürer?

Kaynak: National Institutes of Health, MedlinePlus: Antidepressants

Post Views: 1.315

 • 'ta Paylaş
 • Tweet It

Источник: //www.hangisieniyi.com/antidepresan-nasil-kullanilir/

En İyi En Etkili Depresyon İlaçları (Hapları) Tavsiye Edilen En Yaygın Kullanılanlar … – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Günümüzün stresli dünyasında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi depresyondur. Öyle ki yapılan araştırmalara göre dünyadaki her 5 kişiden biri Türkiye ‘de ise her 4 kişiden bir kişi depresyon ile boğuşmaktadır. Hatta belki de bu oran daha fazladır.

Çünkü bu şu anda depresyon için ilaç kullanan insanların oranı baz alınarak hesaplanmış bir veridir. Her şekilde bu oran gösteriyor ki insanların birçoğu kendisini bu hayat akışına sokamamış ve bundan dolayı da şiddetli bir mutsuzluk hissediyor.

Zaman zaman her insanın karamsar ve umutsuz kaldığı anlar olabilir fakat depresyon bunun içinden çıkılamadığı durumlara denir. Hal bu kadar ciddi olunca da tıbbi yardım almak gerekebiliyor. Antidepresan adı verilen bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Çünkü doğrudan beyin üzerinde tesir kuvvetine sahip olan bu ilaçlar uzman eşliğinde kullanılmadığında tehli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden her ilaç gibi bu ilaç da mutlaka doktor eşliğinde alınmalıdır. Zaten bu ilaçların çoğu reçetesiz satılmamaktadır.

Reçetesiz Antidepresan ilacı da kesinlikle almayın. Bunların en etkili ve en güçlü olanlarını sizin için listeledik.

Prozac 20mg Kapsül

Prozac en çok bilinen antidepresanlardan birisidir. Seçici serotonin grubuna dâhil olan bu ilaç birçok farklı psikolojik rahatsızlığın tedavi süreçlerinde kullanılabilir. Bunların arasında; majör depresyon,  obsesif kompulsif bozukluklar gibi büyük rahatsızlıklar da bulunmaktadır.

Genelde önerilen doz günde yalnızca bir kapsül alınmasıdır. Fakat daha önce de bahsettiğim üzere bütün depresyon ilaçları doktor eşliğinde kullanılmalıdır. Ve doktorunuzun belirttiği ölçeklerde kullanılmalıdır.  Dozaj konusu hastalığın çeşidi veya ilerleme miktarına göre değişebilir.

Dolayısıyla doktorunuzun söylediği dozajın dışına çıkılması tehli olabilir. Bu ilaç alınırken kapsüllerin kesinlikle çiğnenmemesi gerekmektedir. Bir miktar su ile direkt olarak yutulmalıdır.

Yan etki olarak ise daha önce uyku bozuklukları, sersemlik ve karıncalanma hissi gibi bozukluklara rastlanılmıştır.

Lustral

Lustral da prozac benzeri bir antidepresandır. Sentralin maddesi içermesi ile oldukça güçlü bir formüle sahiptir. Antidepresanlar arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok tercih edilen ilaç Lustraldır. Depresyon, anksiyete bozuklukları veya travma sonrası stres gibi birçok farklı durum için kullanılabilir.

Tablet ya da kapsüller genelde yemekle birlikte veya yemekten sonra bir doz şeklinde kullanılır. İlacın kendi etkisini etkili bir şekilde ortaya çıkartabilmesi için bir hekim eşliğinde düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Lustral içerisinde birçok alerjik olabilecek madde bulundurabilen bir ilaçtır. O yüzden hekiminiz zaten gerekli testleri yapacaktır.

Bu aşamada sizin de kullandığınız ilaçlarınız, hamile olup olmadığınız gibi durumları bildirmeniz önem arz eder.

Duxet

Duxet bir diğer güçlü antidepresan ilaçtır. Düzenli olarak kullanılmaya başladıktan yaklaşık 2 hafta sonra etkisini göstermeye başlar ve bu konuda hızlı sonuç verdiği için öne çıkan ilaçlardan bir tanesidir. 28 kapsüllük ambalajlar içerisinde satılan Duxet günde 2 adet alınarak tedavinin çabuk olmasını amaçlamaktadır.

Fakat burada bahsedilen bütün dozlar genel olarak verilmiştir. Bu sebeple ne olursa oldun doktor tarafından söylenen doz kullanılmalıdır. Doktor hastalığınızın seyrine göre dozajı azaltıp veya arttırabilir. İlacın kullanıcılarının mutlaka 18 yaşının üstünde olması gerekiyor.

Yan etki olarak çeşitli alerjik kaşıntılar oluşturabilir.

Xanax Tablet

Xanax içeriği sayesinde çok güçlü bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda Xanax uyku verici bir ilaç olarak da kullanılabilir. Etken madde olarak alprazolam kullanılır. Bu etken maddelerin bilinmesi oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü bu maddelerin birçoğu bir takım insanlar için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Eğer bu maddelere alerjiniz varsa ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle Xanax oldukça güçlü bir ilaçtır. Bu sebeple doktorunuzun belirttiği dozun üstüne kesinlikle çıkılmamalıdır. Yüksek dojda kullanılması çok güçlü bir ilaç olduğu için karaciğer fonksiyon bozukluğuna dahi sebep olabilir.

Aynı zamanda astım, bronşit gibi diğer bir takım bozukluklara da sebep olabilir.

Serdep 50mg

Serdep de yine bir antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilaç içerisinde ise etken madde olarak sertralin hiroklorür kullanılır. Mutluluk verici olarak bilinen hormon olan seratonin üzerinde etki eder ve seratonin salgısını normale çekmeyi amaçlar.

Beyinde salgılanan bu hormonun normal seviyeye gelmesi için sinir hücreleri iletişimi normale çekmeye çalışır. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi rahatsızlıklar üzerinde büyük bir tesir gücünde sahiptir.

Aynı zamanda adet dönemi ruhsal gerilim yaşayan kadınlar tarafından da kullanılabilmektedir. Yine yukarıda sıraladığımız bütün ilaçlarda da söylediğimiz üzere mutlaka doktor eşliğinde ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyor iseniz doktorunuza bunu beyan etmeli ve eğer bu ilaçlardan birini kullanmış iseniz Serdep kullanmak için 14 gün beklemeniz gerekir.

Paxil

Paxil ise yine bir başka antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Etken madde olarak paroksetin kullanan Paxil yine oldukça etkili bir etki skalasına sahiptir.

Majör depresyon veya obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi bozuklukların tedavisi için kullanılan ilaçlardan birisidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey etken maddeye karşı her hangi bir alerjinin olup olmadığıdır.

Doktorunuz ile daha önce kullandığınız ilaçlar veya olası alerjileriniz konusunda konuşmanız gerekiyor.

Cymbalta

Çoğu kullanıcı tarafından Lustral ve Paxil gibi ilaçlardan daha iyi sonuç alındığı dile getirilmiştir. Özellikle etkileri arasında nöradrenalin özelliğinin de bulunması çoğu hasta için oldukça önemlidir. Düzenli kullanımı ile etkisi ortaya çıkıyor.

Özellikle öz güven eksikliğinin kronikleşmiş bir şekilde ortaya çıktığı obsesif bozukluklar için hem kolay hem de hızlı bir sonuç veriyor. Aynı zamanda yine obsesif kompulsif kategorisinde sayılabilecek sosyofobik insanlar için de oldukça etkili bir ilaç Anksiyete tedavisi için de oldukça sık kullanılır.

SNRI grubunda Prozac’a rakip olarak üretilmiş bir ilaçtır.

Yukarıdaki anlatılan ilaçlar sadece genel bilgi vermek içindir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız. 

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: //korkmazhaber.com/en-iyi-en-etkili-depresyon-ilaclari-haplari-tavsiye-edilen-en-yaygin-kullanilanlar-13223.htm

Antidepresan İlaçlar Zararlı mı?

Tavsiye ile antidepresan alınmaz!

Antidepresan İlaçlar Zararlı mı? Antidepresan ilaçların toplumumuza etkileri, yaygınlaşmalarına yönelik düşüncelerimi başka bir yazımda paylaşmıştım.

Gerçekten de toplumda bu tip gevşetici ilaçların kullanım oranı oldukça arttı. Psikiyatrik rahatsızlıkların doğal olmayan bu yolla çözümü, toplumsal açıdan ileriye dönük sorunlara neden olabilecektir.

Örneğin zamanla toplumun tipik özelliklerinde  dahi değişiklikler görülebilir.

Anti Depresan İlaçlar ve Toplumsal Etkiler

Amerika ile ilgili olarak anti depresan kullanımı konusunda bir laf geçmektedir. Prozac adlı antidepresan ilacın kullanımı o kadar artmıştır ki toplum için “prozac toplumu” tabiri kullanılmaktadır. Zaman değişti. Haliyle insanlar artık avcı toplayıcı değiller.

Hatta tarım devrimi ile değişen şartların bile çok çok ötesindeler. Önceleri tekerleğin icadı ile başlayan tarımsal/ticari faaliyetler ile küçük de olsa stres yaşarken günümüz stresinden uzaklardı. Şimdi mekanik araçların kullanılmaması nedeniyle günümüz şartlarındaki stres de fazlasıyla mekanik hale geldi.

Bilgisayar ekranınının bizi uyuşturması gibi düşünülebilir bu dediğim.

Mekanik icatlar arttıkça korna sesleri arttı, sanayi atıkları, hava kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği ciddi bir stres kaynağı oldu. İnsanoğlu buna uyum sağlıyor mutlaka; değişiyor. Ama stres etkileri ortadan kalkacak gibi değil. Ne kadar değişirsek değişelim uyum sağlamak yanında kendi doğamıza aykırı davranmış oluyoruz.

Mevcut stres bazı insanları daha duygusuz yapmış olabilir. Buna ek olarak strese dayanamayan insanlar anti depresanlara yöneldiler.

Eğer çok insan depresyon ilacı kullanıyorsa toplumsal boyutta farklılaşmalardan bahsedebiliriz. Bu da zamanla kültürü etkileyecektir. Zamanla da bireysel davranışlar toplumsal bakışa dönüşebilir.

Eğer prozac toplumu lafı geçiyorsa bu küçünsenmemesi gereken bir durumdur. Büyük ya da küçük bir takım sonuçları olacaktır.

Kişide Antidepresan İlaç Etkileri

Bireylerde çeşitli nedenlerle kullanıma bağlı olarak değişiklikler yaratır. Bazı etkileri gözlenebilir bazıları gözlenemez. Ben kendimden ve çevremdeki kullanan insanlardan yola çıkarak bilgiler aktarmaya çalışacağım. Yazımın herhangi bir yerinde yer alan herhangi bir bilgi tavsiyeden öteye geçmemelidir.

Doktor tavsiyesi yerine geçmemekle beraber her zaman devlet tarafından yetki verilmiş doktorlardan yardım alınız lütfen. Ben bir zamandır nette ve çevremde bu konuya kafa yormuş olduğum, bazı gözlemlerimi paylaşıp farkındalık yaratmak istediğim için bazı noktalara değineceğim. Genelde gözlemlemiş olduğum ilaç Lustral antidepresan ilacıdır.

Prozac, Paxil ya da diğer antidepresanlar da yakın özelliktedir.

Fiziksel ve psikolojik etkilerinden bazıları aşağıdaki gibidir ancak etkiler her bireyde ortaya çıkmayabilir veya aynı oranda olmayabilir.

1- Erkeklerde ejakülasyon (orgazm) gecikmesi

2- Uyku bozukluğu, düzensizliği

3- Diş gıcırdatma vb.

4- Ağız kuruluğu, terleme

5- Dispepsi (karın ağırısı), bulantı

6- İştahsızlık

7- Kilo kaybı, kilo alınması

8- Hareket bozuklukları

9- Heyecan düzensizliği

10- Kulakta çınlama

11- Cinsel istekte azalma

12- Esneme

13- İsteksizlik, sorumluluklarını yerine getirmeme, geç kalma

14- İntihara meyil!

vb. gibi etkileri görülür.

Bu etkileri yorumlarsak eğer genel hatlarıyla uykunuz, iştahınız etkilenebilir. Cinsel istek kadında daha çok olmak üzere her iki cinste de azalır. Heyecan durumunuz değişiklik gösterebilir.

CİNSEL İSTEK

Antidepresan ilaçlar ile kadınlarda libido enerjisinin ciddi oranda düştüğü söylenir. Etkisini tam olarak gösterdiği 3-6 aylarda özellikle yaşama yerleşir kişide yarattığı farklılıklar. Aile içi boşanmalar, flört döneminde ayrılıklar olarak etkisini gösterir. Bu herkesçe bilinmez ve göz ardı edilen bir etkidir ama insanlar farkında olmadan sorunlar yaşarlar.

Eğer bahsettiğimiz etkileri yaşarsa bir kadın, sevgilisi veya eşini kardeşi gibi görme ihtimali olacaktır. Hal böyle olunca itilme durumu yaşanacaktır.

Benim internette araştırmalarım, soru-cevaplar ile ulaştığım durum, hiç boşanma niyeti olmayan, kültürünün boşanmayı kınamasına rağmen, çekingen bir bayanın antidepresanı kullanışının üçüncü yılında eşinden boşanması gibi sonuçlardır.

Birinci ağızdan duyduklarımdandır. Oldukça muhafazakar bir aileden gelen ve yine muhafazakar şartlarda süren bir evlilikte boşanma davası açan taraf olan bu kadın ciddi bir örnektir.

Çekingen ve hatta erkek egemen toplum şartlarına boyun eğen birisi olduğunu bizzat biliyorum.

Yine genç bir kızın, erkek arkadaşının genç yaşta ölümüne onu sevdiği halde hiç tepki vermemesi birinci ağızdan duyduklarımdır. Bir psikoloji forumunda aldığım yanıttı. Genç bir kız vardı ve ağır doz anti depresan ilaç kullanıyordu. Erkek arkadaşı genç yaşta bir sebepten öldüğünde ağlamadığını söylemişti.

Nişanlısını çok seven bir bayanın hiçbir gerekçe yokken ilacı kullanışının sekizinci ayında nişanlısından ayrılması da birinci ağızdan duyduklarımdandır.

Bir başka vaka; çocuklu bir ailenin annenin antidepresan kullanması ise ailede farklılıkların ve aile boyu terapiye dönüşmesiydi. Bayanın eşi ilaç sürecinden sonra eşiyle uzaklaştıklarını söylemişti.

Bu tip bir sürü örnek var. İşin acı kısmı, artık libidonun düşmesi mi diyelim, cinsel isteksizlik mi diyelim ne dersek diyelim; bunu yaşayan bayan bu durumun ilacın etkisiyle olabileceğini düşünmek bile istemiyor.

Ben bu durumu Prof. Erol GÖKA’ya bile sordum ve kendisi yanıt vermedi. Konunun uzmanlarına danışmam gerektiğini söylemişti. Bu duruma kafayı takmış değilim ama sadece, bilinmeyen ve insanlara zarar veren bir duruma dikkat çekmek istiyorum. Anti depresan etkisindeki insan bir nevi uzaylılar tarafından zihni ele geçirilmiş gibi yaklaşabilir.

Anti depresan kullanan birisini düşünelim. Aslında kendi doğal hali değil ilaçlı hali. Ancak ilaç öyle bir hale getiriyor ki insanı, kendi doğal seçimleri gibi algılıyorlar. Evlilikleri yıkabilecek kadar etkiliyse burada ciddi bir sorun var demektir. Kişi ilacı bırakınca duygular, istekler geri dönünce durum daha iyi anlaşılabilir.

Bu ilaçları kullananlarda gördüğüm bir durum daha var. Dengesizlik gibi algılanabilecek olan gülerken, tepki verirken ayarlamama durumu. Garip haller yaşanmasına neden olan bu durumda insan, gülünmemesi gereken zamanlarda gülebiliyor, gülerken de ses düzeyini ayarlayamayabiliyor.

Bacaklarını merdivenden hızlıca inerken ayarlayamama gibi hareket düzensizlikleri yaşayabiliyor. Algıları zayıflayabiliyor. Sanki başka bir dünyada yaşıyormuş gibi olabiliyor. Mesela elinde uzunca bir boru taşıyan bir insan araba geçerken boruyu arabaya çarpmamak için dikkat eder. Ama ilaç kullanan kişi bu dikkati gözden kaçırabilir.

Elbette her zaman her insanda geçerli değildir.

UYKU DÜZENSİZLİĞİ

Uykularda düzensizlik olabilir, uykuda sıkıntı yaşanabilir. Uykunuzu etkilememesi için sabahları alabilirsiniz ilacınızı. Gece yatmadan alırsanız uykunuz etkilenebilir. İlk zamanlar sizi sabahın köründe ayağa dikebilir antidepresan ilaçlar. Ayrıca geceleri diş gıcırdatma durumu sözkonusu olabilir. Gün içinde çeneniz ağrıyorsa sebebi budur.

İNTİHARA MEYİL DURUMU

Antidepresan kullanan kişilerin intihara kolay yöneldiği görülmüştür. Yani kişi kendini nasıl bir ortamda görüyor tam bilemeyiz ama sanki hiç yaşamıyormuş gibi bir algı ile bu eylemi gerçekleştiriyor olabilir.

Yani ilaç kullanan kişilerin geç kalma, faturaları ödememe gibi durumlar yaşayıp, bunları da kafaya takmamaları gibi durumları anımsatıyor. İntihar kolaylaşıyor adeta.

Konuyu tam anlatamamış olsam da bilimsel çalışmalar bunun olduğunu söylüyor.

Aslında bağlılık hissini düşünürsek insan geride bırakacaklarını veya yaptığının sonuçlarını düşünerek intihardan uzak kalabilir. Ancak anti depresan ilaçlar, bu bağlılık vb hisleri yok ettiği için yaşamdan kopuş daha kolay hale gelebilir diye düşünüyorum.

SORUMSUZLUK

İlaç kullanan kişiler, kaygıları kafaya takmayarak rahatlamak üzere antidepresan alırlar. Bu kaygılar konusunda rahatlamak yanında birtakım düzensizlikler de ortaya çıkabilir.

Mesela randevularına hep erken giden kişi, bir süre sonra bütün randevularına geç kalabilirler. İşine giderken dakik davranan veya erken giden bir insan geç kalmaya başlayabilir.

Fatura ödemeleri gecikebilir, temizlik zamanları uzayabilir.. Ertelemeler vb. durumlar hayata girer.

Yine psikoloji forumları ve benzer mecralarda duyduğum yorumlardandır, yaşanmış durumlardır.

ANTİDEPRESANI BIRAKMAK

Bırakıldığında da bir takım sıkıntılar olacaktır. Bir çok insan bunu başaramadığı için üzülür. Bazı hastalar kolaylıkla bırakabilir bazılarında ise bazı semptomlar görülebilir. Baş dönmesi, anksiyete, baş ağrısı, ajitasyon, parestezi ve bulantı gibi sorunlar yaşanabilir. En önemlisi ilaca bağımlılık olmasa da verdiği rahatlığa olan ihtiyaç nedeniyle psikolojik boşluk hissedilebilir.

Depresyon ilaçları boş yere kullanılmaz. Elbette zayıf karakterde olup da tercih edenler vardır ama doktor tavsiyesi ile kullananlardan bahsetmek isterim. Çeşitli nedenler sonucu alınan bu antidepresan ilaçlar, bir boşluğu doldururcasına işlev görmektedirler. Dolayısıyla da antidepresan ortadan kalktığı vakit bazı boşluklar olacaktır.

Antidepresan ilaçlar vücutta fizyolojik ve psikolojik etkilere neden olur. Fiziki etkiler arasında bazıları erken kalkacaktır. Ama tam olarak vücut bir süre daha ister kendine gelebilmek için.

Örneğin ejakülasyon gecikmesi, cinsel isteksizlik hali vb durumlar erken ortadan kalksa bile çarpıntı (bazı kişilerde kalp atışının vücudun farklı bölgelerinde hissedilmesi durumu) gibi durumlar bir süre sonra yaşanabilir.

Bunun yanında psikolojik etkiler daha uzun süre korunmaktadır. Eğer ilaç kullanımı özellikle altı ay ve üzeriyse bu durum geçerli olabilir. Çok kısa süreli ve az dozlar elbette çok daha farklıdır. Yüksek dozlar hayatı daha çok değiştirdiği için ilaç bırakıldığında da farklılıklar daha fazla hissedilecektir.

Bırakabilirsiniz!

İlacı bırakmak zor olabilir ama ek önlemler ile bu başarılabilir.

Spor yapmak, çeşitli aktivitelere katılmak, kitap okumak/okuyabilmek, kurslara katılmak, iş değiştirmek ve benzer önlemler ile bu süreç ve sonrası için kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Her zaman en büyük güç içinizde olandır. Her insan başaramasa bu denememek için bahane olmamalı. İlaçlar her koşulda bünyeye zarar verir, vücudu yorar, doğallıktan uzaklaştırır.

Durumu elverişli olanlar, ağır psikolojik travmalardan, problemlerden uzak kalabilenler antidepresan ilaçlardan uzak kalmayı denemelidir. Uunutmayın ki fazla doz ve uzun süreli ilaç kullanımı karaciğere zarar verir, yaşamınızın doğallığını bozar; sizi hayattan daha da uzaklaştırır. Doktor tavsiyesi olmadan da kullanılmamalıdır..

Источник: //40dk.com/v2/antidepresan-ilaclar-zararli-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..