Tedavi Edilmeyen Süt Dişi Çürüklerinin Yol Açtığı Sorunlar

Süt Dişlerinin Yerine Nasılsa Yenisi Gelecek Demeyin — Hamileyim.net

Tedavi Edilmeyen Süt Dişi Çürüklerinin Yol Açtığı Sorunlar

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler.

Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur.

Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmesini sağlayın

Toplumumuzda yaygın şekilde diş hekimi korkusu görülmektedir. Anne babaların en önemli görevlerinden biri; çocuklarını yetiştirirken onların ağız diş sağlığını korumak ve ileriki yaşamlarında diş hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları çok önemlidir.

Çocuğunuza şeker yedikten sonra en azından ağzını çalkalama alışkanlığını kazandırın

Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar artık evde anne baba ve bakıcı denetiminden çıkmakta ve kalabalık içinde alışkanlık geliştiren erken dönem bireyler olmaktadır. Bu da çocukların yuvada ya da ilkokul kantininde şekerli gıda tüketebileceği anlamına gelir.

Çocukların bu dönemde aşırı miktarlarda olmadığı sürece şekerli gıda tüketmelerinde sakınca yoktur. Ancak gıda tüketimi sonrası davranışları önem taşır. Örneğin; çocuk her şekerli gıda alınımdan sonra dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalamasının gerektiğini bilmelidir.

Kolayca uygulayabileceği bu durum, ağız ortamının asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Çürük gelişimi kompleks bir mekanizmadır. Çürük yapıcı bakteri; şeker, zaman ve dişin yapısı gibi bir çok farklı etkenin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu etkenlerden birinin yetersizliği veya yokluğu çürük oluşumunu engeller.

Diş çürüğü= Bakteri × karbohidrat (şeker) × konak faktörü (dişin yapısı) × zaman

Diş hekimliğindeki, koruyucu işlemler tam olarak bu bilgi ışığında ilerlemekte ve bu denklemdeki dört temel etkene müdahale etme alanı aramaktadır. Bakteri ve şekeri ağızdan uzaklaştırmanın ve çürük denklemini bozmanın en kolay yolu diş fırçalamaktır. Bu şekilde çürüğün gelişiminde ihtiyaç duyulan zaman faktörü de elenmiş olur.

Çocuklarda diş fırçalama bebeklikte başlamalı

Bebeklerde 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) dişleri temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa tıpkı el yıkama alışkanlığı gibi diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar.

Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne ve babanın kontrolü iyi olur.

Çocuğunuzu en geç 2. 5 yaşında diş hekimi ile tanıştırın

Çocuklar için diş fırçası ve macunu seçerken diş hekiminize danışmanızda yarar vardır.

Ağzında hiç sorunu olmayan 2,5 -3 yaşlarında bir bebek diş hekimi ile bu şekilde ilk randevusunu sadece dişlerini göstererek yani gülümseyerek atlatmış olur.

Çürük gelişim denklemini bozarak, çürük oluşumunu engellemenin bir yolu da konak faktörü olarak da adlandırdığımız diş yapısını güçlendirmektir.

Önlem alınmadığı sürece çürüğün önüne geçmek mümkün değil

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilememiştir. Ancak çürük sayısını, dişleri koruyarak ve güçlendirerek azaltmaya yönelik bazı dolgu malzemeleri günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanımı olan ?fissür örtücü? denilen malzemedir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücüler, bu olukların üzerini kapatarak, o bölgeye mikrop, yemek artıklarının sızmasını engelleyip çürük başlamasını önlemiş olur.

Fissür örtücüler aynı zamanda içerdikleri ?florid? iyonu ile dişlerin yapılarının kuvvetlendirilmesine de katkı da bulunur.

Bu işlem, tüm süt azılarına, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine, aynı zaman da yetişkinlerde yüksek çürük risk grubunda yer alan kişilere de uygulanabilir.

Çürük ile mücadelede Fluorid Uygulamaları işe yarıyor

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel (topikal) florid uygulanması ile bu direnç kazandırılır.

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur.

Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ederler ve dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar.

İşte böyle durumlar için profesyonel ?topikal florid? uygulamaları yapılmaktadır.

Profesyonel topikal fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından kullanılabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulaması yalnız dişleri çürümeye meyilli çocuklarda değil tüm çocuklarda güvenle uygulanır.

Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir.

Bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine getiriniz…

Süt dişlerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve güzel olmayan görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, çekilmedikleri zaman da genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir.

Süt dişleri geçici bir dönem ağızda bulundukları için anne ve babalar tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Ancak unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler, yalnız çocuğun yaşam boyu unutamayacağı tatsız ağrı tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, aynı zamanda sırada bekleyen kalıcı diş germlerine de (tohumlarına) zarar verir.

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir. 6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır, buna rağmen çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri ağızdadır.

Bu yüzden 6 yaş dişleri öncelikli olarak korunmalıdır? Karışık dişlenme dönemi 6 yaşla birlikte başlar ve aynı zamanda çocukların karışık beslenme dönemlerine de denk gelir.

İleride ergenlik dönemlerine kadar ki buda 12-13 yaşlarına denk gelir ve aynı zamanda karışık dişlenme sona erer; anne, baba çocuğun ağzındaki değişiklikleri takip etmeli, mutlaka yılda 1 kere diş hekimine götürmeli ve her yeni gelen kalıcı azı dişine fissür örtücü uygulatmalıdır.

12-13 yaşlarında kalıcı azıları ağzında çürüksüz ve hatta koruma altında olan bir çocuğun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler oluşmadan büyümesi koruyucu diş hekimliğinin ana hedeflerindendir.

Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürük olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçlı yani gülümsemek için olacaktır.

Источник: https://hamileyim.net/sut-dislerinin-bakimi-onemli/

Süt Dişi Çürükleri

Tedavi Edilmeyen Süt Dişi Çürüklerinin Yol Açtığı Sorunlar

Bebeğin doğumundan sonra 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, süt dişleri olarak adlandırılır. 6. Ayda alt çenede iki ön dişin çıkması ile başlayan diş çıkarma süreci, 30-36. aylar arasında tamamlanır. Süt dişlerinin çıkması tamamlandığında alt çenede 10 tane, üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi çıkması beklenmektedir.

Süt dişleri 7 yaşındaki çocuklarda alt çenedeki ön dişlerden başlar ve 8. yaşın sonuna kadar yerlerini daimi dişlere bırakır. 9 yaşından itibaren çocuklardaki üst çene dişleri ön dişlerden başlayarak 12 yaşın sonuna kadar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaktadır.

Süt dişlerinin çıkma zamanı ve kalıcı dişlere dönüşme zamanı, kişilerin genetik yapıları ve de beslenme kaliteleri ile de ilgili olarak değişkenlik göstermektedir.

Dişler üç tabakadan oluşmaktadır. Dışta bizim gördüğümüz beyaz kısmı oluşturan diş minesi, diş minesinin altında dentin tabakası ve de en içte dişin kalbi olarak adlandırabileceğimiz pulpa (diş özü) tabakası.

Diş minesi dişin en sert kısmı olup, yediğimiz ya da içtiğimiz besinlerin ısısından dişlerimin etkilenmesini engellemektedir. Eğer yiyeceklerin ısısından rahatsız olmaya başladıysak, diş minesinde bir çatlak veya incelme söz konusu demektir.

Yediğimiz yiyeceklerin veya içeceklerin bir kısmı mideye gönderilemeyip ağızımızda, dişlerimizin arasında kalır. Bu kalıntılar ağız içi ortamı kendisine yaşam alanı edinen mikroorganizmalar için besin kaynağıdır.

Mikroorganizmalar bu kalıntılarla beslendiklerinde, ortama asit bırakırlar. Bir süre sonra asite dayanamayan mine tabakası incelir, üzerinde çatlaklar oluşur ve sonunda erir.

Bu erime sonucunda diş çürük olarak nitelendirilir.

Dişin mine tabakası eridiğinde, mikroorganizmalar dişin dentin tabakasına girer. Bu tabaka, bakterilerin üremesi için çok daha verimli bir ortamdır. Dentin tabakasına ilerleyen bakteriler, hızlı bir şekilde üremeye devam ederek, dişin pulpa bölgesine ulaşırlar.

Dişin pulpa bölgesine ulaşan bakteriler, dişte apse ve dayanılmaz ağrılar oluştururlar. Dişin apse yapmasına rağmen doktora başvurulmadığında, diş ölecek ve ağrı kesilecektir. Ancak dişteki iltihap diğer dişleri ve de diğer dokuları tehdit etmeye devam edecektir.

Süt Dişi Çürükleri Neden Olur?

Süt dişlerinin içeriğinde, kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde bulunmaktadır. Organik madde miktarının fazla olması ve kalsiyum oranının azlığı, süt dişlerinin yerleşik dişlere oranla daha kolay ve daha hızlı çürümelerine sebep olmaktadır.

Bebeklerin emziklerine reçel, bal gibi şekerli gıdaların sürülerek henüz dişleri tam olgunlaşmamışken onları bu tarz şekerli gıdalara alıştırmak en büyük hatalardan biri olmaktadır. Ayrıca 2 yaşından sonra emzik kullanımına devam etmek ve de parmak emme gibi alışkanlıklar, süt dişlerinin çürümelerini kolaylaştırmaktadır.

Çocuklara uyku arasında süt, meyve suyu gibi gıdaların verilmesi bir beslenme düzensizliği oluşturmasının yanı sıra, süt dişlerinde çürükler oluşmasını da kolaylaştıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin biberonla uyumasına izin verecekseniz, diğer besinlerle değil de su dolu bir biberon olması çürük riskini azaltacaktır.

Çocuklara mümkün olduğunca erken yaşta diş fırçalamanın öğretilmesi ve de alışkanlık haline getirmesinin sağlanması, çürüklerin önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Çocuklara sürekli şekerli gıdalar vermek ya da ilkokul dönemine gelen çocukların kantinden şekerli gıdalar temin ederek devamlı olarak bu tür besinleri tüketmesi dişlerin çürümesindeki en büyük etkenlerden biridir.

Çocuğun tüketiminin kısıtlanması mümkün olmasa bile, bu tarz besinlerle beslendikten sonra dişlerini fırçalamasının sağlanması ya da ağızının çalkalanmasının gerekliliğinin öğretilmesi, onu da yapmıyorsa su içmesinin faydalı olacağının öğretilmesi süt dişlerinin sağlığı açısından önemlidir.

Her türlü önlem alınmasına rağmen, genetik faktörlerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çocuğun tükürük yapısının veya dişlerin çürüğe meyilli bir yapıda olması gibi faktörler daha farklı önlemlerin alınmasını da gerektirebilmektedir.

Süt Dişi Çürüklerinin Önemi

Süt dişlerinin geçici bir dönem için ağızda bulunuyor olması, birçok anne babanın bu dişlerin sağlığını önemsememesine sebep olmaktadır. Oysaki kalıcı dişlerin tohumlarına (germlerine) da zarar veren çürük süt dişleri, tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Çocuğun sadece ağrıya maruz kalmasından ziyade, ağız kokusu, çiğnemede zorluklar, beslenme bozuklukları, estetik olmayan ve de arkadaşlarının dalga geçmesine sebep olan görüntüye sahip olmasına neden olur.

Tedavi edilmeyen çürük dişler ilerleyen dönemlerde çekilmek zorunda kalır ve de çekilen diş ileride diş çarpıklığına ve çene gelişiminde bozukluklara sebep olur.

Çocuğun çürüyen dişinde ağrı oluşacağından, çocukta yemek yeme konusunda isteksizlik görülecektir. Bunun sonucunda da iyi beslenemeyen çocuk gelişim geriliği gösterecektir.

Çocuğun tedavi edilmeyen çürüğü iltihaplandığında ise, dinmek bilmeyen sızıları sonucunda uyku bozuklukları yaşamasına ve de gün içerisinde de sürekli huzursuz, huysuz bir tavır sergilemesine sebep olacaktır.

Komşu dişlere bulaşan iltihap ilerleyen dönemlerde dişin destek dokularında kayıplara ve de çenede kemik kaybına sebep olabilmektedir. Ön dişlerde oluşan ve de ilerleyen çürükler tüm bu etkilerin yanı sıra konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır.

Süt dişlerinin hepsi bir anda dökülüp yerine kalıcı dişler gelmemektedir.

Bu sebeple yeni çıkan ve henüz tam olarak sert mine tabakasını oluşturmamış olan kalıcı dişler, etraflarındaki çürük dişlerden sıçrayan bir çürük veya iltihap sonucunda daha olgunlaşmadan çürüyebilmekte veya enfekte olabilmektedir.

Henüz 7-8 yaşına gelmiş bir çocuk, süt dişlerinden sıçrayan çürük sebebiyle kalıcı dişini kaybedebilmekte ve de kanal tedavisi olmak zorunda kalabilmektedir.

Süt dişlerin hemen altında yer alan kalıcı diş tomurcukları, süt dişinde ilerleyen bir çürüğün iltihaba dönüşmesi durumunda zarar görebilmektedir. Kalıcı diş tomurcuğunun yapısında ve renginde kalıcı bozukluklar meydana gelebileceği gibi, iltihabın diğer süt dişlerine sıçraması ya da kemik erimesi durumunda gömülü kalabilmektedir.

Çürükteki ağrı sonucunda çocukta tek taraflı çiğneme alışkanlıkları gelişebilmektedir. Bu alışkanlık kalıcı dişler çıktıktan sonra da devam ederek ilerleyen dönemde diş taşı oluşumuna ve çene ekleminin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Süt Dişi Çürükleri Tedavisi

Süt dişi çürüklerinde mutlaka diş hekimine başvurulmalı ve de çürük ilerlemeden tedavisi sağlanmalıdır.

Çürük tedavisi, çürük oluşan dişin içerisinin mikroorganizmalardan ve de besin kalıntılarından temizlenerek dolgu yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Ancak çürük ilerlemişse kanal tedavisi ve hatta dişin çekimi bile gerekebilmektedir.

Genellikle çocuklar bu ağrılı tedavilere uyum gösteremediğinden, tedavi genel anestezi altında yapılmak zorunda kalınır.

Süt Dişi Çürükleri Nasıl Önlenebilir?

Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha hassas bir yapıdadır ve de çürümeleri daha kolaydır. Bu sebeple ağız hijyenine nasıl dikkat edeceği çocuğa mümkün olan en erken yaşta öğretilmelidir.

Çocukların büyüklere oranla daha kolay alışkanlık edindiği de göz önünde bulundurularak, çocuk dişlerini düzgün fırçalayamasa bile önce onun fırçalamasına izin verilmeli ve akabinde bir yetişkin tarafından dişleri fırçalanmalıdır.

Dişleri yeni çıkmaya başlayan küçük bebeklerde ise, diş ıslak bir gazlı bez ile temizlenmeli ve uyumadan önce bebeğe su içirilmelidir.

Çocuğunuzun parmak emme ve emzik alışkanlıklarını en geç 3 yaşında bırakması için gerekirse bir psikologdan yardım alın.

Bebeğinize uyurken sadece su verin. Kesinlikle süt veya başka bir besin maddesi ile dolu bir biberonla uyutmayın.

Emziği veya biberonu şekerli gıdalara bandırarak bebeğinizi şekere alıştırmayın.

Çocukların çok fazla şekerli gıdalar tükettikleri bilinmektedir. Şekerli gıdalar tükettikten sonra dişlerini fırçalamaları gerektiğini ya da ağızlarını çalkalamaları gerektiğini çocuklara öğrettiğinizde, çürükleri biraz daha uzak tutabilirsiniz.

İlk kalıcı dişler çıkmaya başladığında, çocuğunuzun dişlerinin çürümeye olan yatkınlığını diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Eğer çürümeye yatkın bir diş tipine sahipse, fissür örtücü ile çocuğunuzun kalıcı dişlerini koruma altına alabilirsiniz.

Çekilmek zorunda kalınan bir süt dişi olduğunda, komşu dişler bu alana kayarak alttan gelen dişin çıkışını engelleyebilirler. Bu sebeple diş hekiminizden yer tutucu uygulanmasını isteyin.

Çocuğunuzun dişlerine yüzeysel florid uygulanması ile direnç kazandırılabilir.

Ve tabi ki çocuğunuzla birlikte düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Источник: https://evdesifa.com/sut-disi-curukleri/

Dr. Dt. Ezel Yıldız ELMAS
Ağız ve Diş Sağlığı
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler.

Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur.

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sut-dislerinin-yerine-nasilsa-yenisi-gelecek-demeyin-erken-yasta-tedavi-sart/

Süt Dişleri Hakkında Her Şey

Tedavi Edilmeyen Süt Dişi Çürüklerinin Yol Açtığı Sorunlar

Dişler çiğneme ve konuşma fonksiyonlarına katkıları ile yaşam konforu oldukça önemlidir. İnsan hayatı boyunca ağız içerisinde 20 adet süt dişi ve 32 adet daimi diş çıkar.

Süt dişleri yaklaşık 6 aylıkken çıkmaya başlar ve 3 yaşına kadar çıkmaya devam eder. Zamanla süt dişlerinin yerini 6 yaşında çıkmaya başlayan daimi dişler alır. Genellikle 11-12 yaşlarında ağızdaki tüm süt dişleri dökülmüş olur.

Çoğu insanda 20 yaş civarında en gerideki daimi dişlerin çıkmasıyla diş dizisi tamamlanır.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

  ->  Üst ve alt çenede yer alan öndeki 8 diş 7-8 yaşlarında dökülür. Bu dişlerin dökülme sırası değişebilir.

  ->  Kanin (köpek) dişleri 10-12 yaş civarında dökülür.

  ->  Alt ve üst çenede yer alan azı dişleri ise 9-12 yaş aralığında değişen sıralar ile dökülebilir.

Süt Dişleri Nasıl Dökülür?

Süt dişleri de daimi dişler gibi kökleri sayesinde çene kemiğine ve periodontal bağlara tutunur. Belli bir zaman geçtikten sonra süt dişlerinin kökleri en alt noktasından başlayarak küçülmeye başlar.

Bu küçülmenin sebebi kanda bulunan ve diş kökü hücrelerini parçalayan hücrelerdir. Kökün belli bir kısmı küçüldükten sonra çeneye bağlanma kuvveti ortadan kaybolur ve diş sallanmaya başlar.

Sallanan diş ise ya kendiliğinden dökülür ya da diş hekimi tarafından çekilir.

Süt Dişleri Geç Dökülürse Ne Olur?

Bazı durumlarda süt dişleri dökülmesi gereken zamanda dökülmez. Bu da alttan gelecek daimi işin yanlış doğrultuda çıkmasına sebep olur. Yanlış doğrultuda çıkan dişler çocuğun ağzında kalıcı bir diş çarpıklığı meydana getirir.

O yüzden uygun yaş geldiğinde dökülmeyen dişlerin çekilmesi gerekir. Nadir de olsa süt dişinin hiç dökülmediği görülebilir. Dökülmeyen süt dişleri diş hekimi tarafından değerlendirilir ve buna göre ya çekilir ya da ağızda bırakılır.

Süt Dişi İle Daimi Dişlerin Farkları Nelerdir?

  -> Süt dişlerinin en dıştaki mine yapısı daimi dişlerinki kadar sert değildir ve daha çabuk kırılabilir.

  -> Süt dişlerinin mineralize yapısında daha fazla organik madde ve su bulunduğu için daha kolay çürürler.

  ->  Süt dişleri belli bir yaştan sonra köklerden başlayan bir erime ile dökülmeye başlar. Daimi dişler ise iyi bir bakım ile ömür boyu ağızda kalabilir.

Süt Dişi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  ->  Süt dişlerinin de ağızda görüldüğü andan itibaren yumuşak kıllı fırçalar ile fırçalanması gerekir.

  ->  Çocuk diş macunları kullanılmalıdır. Çünkü yetişkinlere göre olan macunlar süt dişlerini yıpratabilir. Süt dişleri kalıcı dişler kadar dayanıklı değildir.

  -> Çocukların dişleri ilk dönemlerde yalnızca ıslak fırçalar ile temizlenmelidir. Otuz aylık olduktan sonra fırçaların ucuna bezelye tanesi kadar macun koyulabilir. Ancak bu macunun flor içeriği yetişkin macunlarından daha düşük olmalıdır. Çünkü flor yutulduğu taktirde çocukların midesine zarar verebilir. Bu yüzden çocuklara özel diş macunları kullanılmalıdır.

  -> Çocukların düzenli olarak diş hekimlerine götürülerek muayene ettirilmesi gerekir. Çünkü olası problemlere ne kadar erken müdahale edilirse tedavinin başarısı da o kadar yüksek olur. Örneğin ileride çocuğun ön dişlerinin arasının açık olmasına sebep olacak yapısal bir bozukluk yıllar süren diş teli tedavisine gerek kalmadan temelinden halledilebilir.

  ->  Çocukların diş çürükleri veya başka diş sağlığı problemleri önemsenmelidir. Bunların tedavileri asla aksatılmamalıdır. Süt dişleri geçici olsalar da kalıcı dişlere süre kazandırırlar. Ayrıca süt dişleri yeterince muhafaza edilemezse bu durumdan daimi dişlerin çıkma şekli de etkilenir.

  ->  Çocukların parmak emme veya anormal yutkunma hareketleri varsa önlem alınmalıdır. Çünkü bu tür hareketler süt dişlerinde eğilme ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

Süt Dişi Bakımı Neden Önemlidir?

Süt dişlerinin iki temel görevi vardır. Birincisi daimi dişler çıkana kadar çocuğun çiğneme ve konuşma faaliyetlerini gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.

Diğeri ise daimi dişlerin düzenli bir şekilde ağız içerisine sıralanmasına yardımcı olmaktır. Süt dişleri erken dönemde kaybedilir veya eğrilirse çocuk için sıkıntılı bir durum ortaya çıkar.

Bu nedenle süt dişleri erken dönemde çekilirse yerine gelecek daimi dişin düzgün çıkabilmesi için yer tutucu adı verilen aparatlar kullanılır.

3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,33 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/sut-disleri-hakkinda-her-sey/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.