Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

içerik

Kolon Kanseri Belirtileri

Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

Kolon kanseri söz konusu olduğunda, ne kadar erken teşhis edilirse, kanserin tedavi edilmesi o kadar mümkün olmaktadır. Bu nedenle, erken evre belirtilerini dikkate almak hayati bir önem taşımaktadır. Sık karşılaşılan ortak belirtileri arasında karın ağrısı, doku dışkı veya parlak kırmızı kan bulunan dışkı, kalıcı ishal veya kabızlık gibi bağırsak hareketliği değişikleri bulunmaktadır.

Kolon kanseri nasıl anlaşılır? Araştırmalar gösteriyor ki, kolon kanseri başlangıcında pek çok hasta bunu fark edememektedir. Bunun nedeni ya herhangi dikkate belirtilerin yaşanmaması ya da belirtilerin diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılmasıdır.

Bir ortalama vermek gerekirse, kolon kanseri başlangıcından sonraki 5 ay içinde teşhis edilmediği takdirde, daha fazla yayılabilmektedir, bu da kanserin tedavi edilme şansını düşürebilmektedir. (1)

Sık Görülen Kolon Kanseri Belirtileri

Aşağıda sıralanmış olan belirtiler sadece kolon kanserine özel olan belirtiler değildir, çoğu zamanda, diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bağırsak enfeksiyonu, hemoroid, Crohn hastalığı gibi pek çok problem de bu tip belirtilere neden olabilmektedir.

Bu nedenle, belirtilerin bir uzman tarafından çok dikkatlice değerlendirilmesinde fayda vardır.

Kolon kanserinin belirtilerini tümörün kolonun tam olarak neresinde ortaya çıktığına bağlı olarak (lokal) ve sistemik veya tüm vücutta ortaya çıkan belirtiler şeklinde ayırmak mümkün olabilmektedir. (2)

Lokal belirtiler genellikle tuvalet alışkanlıklarını ve kolonun kendisini etkilemektedir. Kolon kanseri sırasında sık görülen lokal belirtiler ise şunlardır:

Bağırsak hareketlerinin değişmesi: Kolon kanseri nedeniyle bağırsak hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Dışkının renginde, boyutunda ve yapısında değişiklikler fark edilebilmektedir. (3)

 • Dışkı sıklığının değişmesi: Dışkı sıklığında birkaç günden fazla süren değişiklikler bir kolon kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir. Sık tuvalete çıkma, ishal ya da kabızlık bunlardan bazıları olabilmektedir.
 • Dışkı şeklinin değişmesi: Kolon kanseri geliştiğinde, dışkılar genellikle uzun bir şerit halindedir. Diğer bir deyişle, bir kalem gibi ince ve uzundur. Bunun nedeni, kolon içinde büyüyen tümörün kolon yolunu tıkamaya başlamasıdır.
 • Dışkı renginin değişmesi: Kolon kanseri neticesiyle, dışkı çok koyu renkli, parlak kırmızı renkli ya da kanlı olabilmektedir. Bunun nedeni kolonda meydana gelen kanamadır.
 • Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetme: Kişi sürekli olarak bağırsaklarında bir doluluk hissi hissedebilmektedir. Bu bir kolon kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Kolon kanseri nedeniyle ishal ve kabızlık yaşanması çok olasıdır. Bunun nedeni, bağırsaktaki tümörün geçişi kapatmasıdır. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklık sonucu da kabızlık gelişmektedir. İçerde birikenlerin çıkması sonucu da ishal ortaya çıkabilmektedir. (4)

Karın ağrısı ve kramp: Karın ağrısı veya kramp, kolon kanseri nedeniyle ortaya çıkabilir. En sık, karın ağrıları veya krampları, kolonunuzun sol tarafında bulunan kanserler ile ilişkili olmaktadır. Kramplar ayrıca tümör karın zarını tahriş ettiği için gelişebileceğinden, ileri seviye kolon kanseri belirtisi olabilmektedir.

Gaz ve Şişkinlik: Gün boyunca gaz çıkarmak sağlıklı bağırsak hareketliliğinin bir parçasıdır. Ancak, normalden aşırı olan gaz ve beraberinde şişkinlik yaşanması bir kolon kanseri belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte, aşırı gaz ve şişkinlik çoğu zaman, yeme alışkanlıkları ya da gıda intoleransları ile ilgilidir.

Mide bulantısı ve kusma: Tümör eğer proksimal kolonda (ince bağırsaklara daha yakın olan anlamında) geliştiyse bir tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler meydana gelebilmektedir. (5)

Sistemik kolon kanseri belirtileri tüm vücudu etkileyebilmektedir. Genel olarak ise şunları içermektedir:

Kilo kaybı: İstenmeyen ya da çaba sarf edilmeyen kilo kayıpları, kolon kanseri belirtileri arasında yer alan ciddi bir durumdur. Bunun nedeni, vücuttaki kanın ve besin değerlerinin kanserli hücreler tarafından büyümek için kullanılmasıdır. Diğer yandan, bazı tümörler vücudun metabolizmasını artırarak kilo vermesine yol açabilmektedir.

İştah kaybı: Aşılmadık iştah kaybı bir kolon kanseri belirtisi olabilmektedir. Bu belirti genellikle ilerlemiş olan kanser durumunda görülmektedir, ancak bazı hastalarda kolon kanserinin erken evrelerinde gelişebilmektedir. (6)

Sürekli yorgunluk: Aşırı yorgunluk genellikle spesifik bir kolon kanseri belirtisi değildir, ancak kanseri ilerlemiş kişilerde çok sık görülmektedir. Bu durum, dinlenmeye fırsat bulamayan kişinin kendisini yorgun hissetmesi gibi değildir. Daha çok sürekli olarak devam eden bir durumdur.

Hasta hissetmek: Kişinin kendisini hasta hissetmesi her zaman kayda değer bir belirti değildir, ancak bazen bu durumu ciddiye almak gerekmektedir. Kişi belirtiler nedeniyle vücudunda bir şeylerin yanlış gittiğini hissedebilmektedir. (7)

Az Sıklıkla Görülen Kolon Kanseri Belirtileri

Gelişen kolon kanseri bir evreye kadar teşhis edilmediği takdirde, aşağıda sıralanmış olan belirtilerin birinin ya da daha fazlasının yaşanması mümkün olabilmektedir:

Ateş: Bağırsaklarda gelişen tümör kırıldığı takdirde, ateşe yol açan bir apse gelişebilmektedir.

İdrarda hava kabarcıkları: Kolondaki tümörler mesaneye yerleştiği zaman, idrarda hava kabarcıkları görülebilmektedir.

Solunum problemleri: Kolon kanseri akciğerlere yayıldığı takdirde, nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı gibi belirtiler gelişebilmektedir.

Baş ağrısı ve nörolojik sorunlar: Kolon kanserinin beyne ve omuriliğe yayılmış olması durumunda, baş ağrısı, görme değişiklikleri, konfüzyon veya nöbet gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Kemik ağrısı: Kolon kanseri kemiklere yayıldığı takdirde, vücuttaki kalsiyum seviyeleri artabilmekte ve kemik ağrıları gelişebilmektedir. (8)

Kolon Kanseri Komplikasyonları

Kolon kanserinin yol açabileceği bazı komplikasyonlar şunlardır:

Anemi (Kansızlık): Tümör nedeniyle kolonda meydana gelen kanamalar, demir eksikliği anemisine yol açabilmektedir. Demir eksikliği anemisi nedeniyle de aşırı yorgunluk, baş dönmesi, çarpıntı ve nefes darlığı gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Sarılık: Kolon kanserinin komplikasyonlarından diğeri de sarılıktır. Kanserin karaciğere yayılması durumunda, karaciğer üzerinde bir baskı oluşmaktadır. Bu durumda ciltte ve gözlerde sarılık meydana gelebilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı: Kolon kanseri bağırsak tıkanıklığına yol açabilmektedir. Bu durum tümörün bağırsakları fiziksel olarak bloke ettiği anlamına gelmektedir. Tıkanıklığın şiddetine bağlı olarak, katılar, sıvılar ve hatta gazın kolondan geçmesi engellenebilmektedir. Bu da ağrılı mide kramplarına, şişkinliğe, kabızlığa ve bazen bulantı veya kusmaya yol açabilmektedir. (9)

Kolon Kanseri Nedir?

Kolorektal kanser olarak da bilinen kolon kanseri, kolonu ve rektumu da içeren kalın bağırsak kanseridir. Son yıllarda, tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasında bulunmakta olan kolon kanseri, tedavi edilmediği takdirde, ölümlere neden olabilmektedir. (10)

Kolon kanseri nedir? Geniş bilgi için tıklayın

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanseri neden olur? Kolon kanserinin tam nedeni bilmek mümkün değildir. Kolon hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz ve aşırı hücre büyümesinden kaynaklanan bu duruma neyin neden olduğu bilinmemektedir. Diğer yandan, artan yaş, sigara, alkol, alkol, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, aile öyküsü ya da obezite gibi risk faktörleri nedeniyle tetiklenebilmektedir. (11)

Kolon kanseri nedenleri ayrıntılı inceleyebilirsiniz

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri nasıl geçer? Kolon kanserinin tedavisi, kanserin tipine ve evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri arasında ise kolon kanseri ameliyatı, kemoterapi ve radyasyon tedavisi ya da bunların bir kombinasyonu bulunmaktadır. (12)

Kolon kanseri tedavisi makalemize göz atabilirsiniz

Kolon Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kolon kanseri tanısı ve tedavisi için tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve cerrahi onkolog gibi uzmanlara başvurulmaktadır. (13)

Источник: https://www.acil.net/kolon-kanseri-belirtileri/

Dikkat! Sık sık tekrarlayan ishal kolon kanserinin belirtisi olabilir

Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

Kolon kanseri, hayli ciddi sonuçlar doğurabilen ve sıkça görülen bir hastalık. En fazla 50 yaş ve üzeri bireylerde karşılaşılan kolon kanseri, obezite, hareketsizlik, alkol, kırmızı et ve hayvansal yağların aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkıyor.

Ayrıca çoğunlukla batı bölgelerinde karşılaşılıyor. Kadın veya erkek demeden etkisi altına alan kolon kanseri, yaygınlık oranıyla sıralandığında diğer kanser türleri arasında 3. sırada yer alıyor.

Erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale ise hastalara uzun yaşam fırsatı verebiliyor.

Yaş ilerledikçe risk oranı yükseliyor

50 yaşından sonra her kişiye, kolorektal tetkikler öneriliyor. Burada aileden gelen bağırsak polip hastalığı, ülseratif kolit ve bazı konjenital sendromlar, yüksek risk grubu olarak kabul ediliyor.

Kolorektal kanserlerde ortalama tanı koyma yaşı 62’dir. Yaş ilerledikçe risk oranı yükseliyor. Kolon kanseri çocukluk yaşlarında seyrek görülürken, genç yaştaki hastalarda genellikle ailevi – genetik faktörler etkili oluyor.

Kolon kanseri nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Sabah ishalleri yaşanıyorsa dikkat!

Kolon, anatomik olarak bakıldığında sağ alt karından yukarı ve sola doğru dolanıp anüste sonlanır.

Yaklaşık 1 metre uzunluğuna sahip kolon yani kalın bağırsak; sağ, yatay (transvers), inen (sol) ve son bağırsak (rektum) bölümleriyle değerlendirilir.

Kökenini bu anatomik bölümlerden alan kanserler; klinik, patolojik ve tedavi yaklaşımlarına göre farklı özellik ve davranışlara sahiptirler. Sağ ve sol kolon kanserlerinin alarm verici belirtileri de farklılık gösterir.

Sağ kolon kanserleri lümen içine doğru yavaş büyüyen kitleler oluşturur.

Bu özelliği nedeniyle sağ kolon kanserleri gizli kan kaybına bağlı anemi,  rektum kanserleri dışkıda kan görülmesi ile birlikte görülürken, sol kolon kanserleri dışkılama düzeni bozulması ve tekrarlayan ishal ile kendini hatırlatır.

Bu şikayetleri olan hastalara dikkatle yaklaşılması gerekiyor. Sabah ishalleri bir uyarıcı olabilir. Sık dışkılama ve dışkı çapında değişiklikler, gaz, kötü koku ve kilo kaybı eşlik eden diğer klinik bulgulardır.

Sol kolon kanserleri kolon duvarını sıkıştırıcı tarzda çepeçevre saran bir özelliğe sahiptir. Değişik derecelerde bağırsak geçişinde tıkanmalara neden olabilmektedir. Bu tıkanma belli bir dereceye ulaştığında, gelip geçen kıvrandırıcı karın ağrıları ve dışkılama düzeninde bozulmalar ortaya çıkar.

Sol kolon kanserlerinde başlangıçta kabızlık ön plandadır. Bir durgunluğa maruz kalan bağırsak muhtevası, ortamdaki bakterilerin faaliyetleri sonucu sulu kıvama dönüşerek ishal tarzında boşalabilir. Özellikle öncesinde kramp tarzında karın ağrıları ve seyrek dışkılama ile ardından görülen ishal tablosu, bir sol kolon tümörünün habercisi olabilir.

https://www.medikalakademi.com.tr/kolon-kanseri-tedavisi-cerrahi/

Bir gıda zehirlenmesi ve ishalin diğer nedenleri dışlanabildiği takdirde, özellikle orta yaşın üstündeki kişilerde, yukarıda tanımlandığı gibi tekrarlayan ishal durumu mevcut ise, kolon tümörü olasılığını aydınlatabilmek için mutlaka kolonoskopik incelemeye başvurulmalıdır. İnceleme ihmal edilirse, kolonun tam tıkanması söz konusu olabilir.

Kolonoskopik tarama altın standart

Dünya Sağlık Örgütü, kolon kanserinin erken tanısı için kolonoskopik incelemeyi altın standart olarak önermektedir.

Kolonoskopi testleri, teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha kolay, ağrısız ve kısa sürede yapılabilmektedir. Kolonoskopi, 50 yaşından sonra herkese yapılmalıdır.

Ancak ailede birden fazla kişide kalın bağırsak kanseri veya yaygın polip sorunu var ise, kolonoskopik taramanın 20 yaşından itibaren yapılması önerilir.

Polip tespit edildiyse en geç senede 1 kere kolonoskopi yapılmalı, polip kaybolduysa tarama 3 seneye indirilmelidir. Kanser tanısı mutlaka biyopsiyle konulmalıdır.

Kolon kanseri taraması için 50 yaş üstü kişilerde, Ulusal Kanser Enstitüsü’nce yılda bir kez parmakla rektal muayene ve gaitada gizli kan testi önerilmektedir.

Şüphe çeken durum saptananlarda ise kolonoskopi ve biyopsi eklenmelidir.

Erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale önemli

Kolon kanseri tedavisinde başarılı olabilmek için erken tanı büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle hastalığın belirtilerini yaşayan kişinin doktora başvurması, hastalığa neden olan sebeplerin özellikle poliplerin araştırılması ve belirlenmesi gerekir.

Kolorektal tümörlerin tedavisi ise; hastalığın boyutuna, yerleşim yerine, evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak planlanır.

https://www.medikalakademi.com.tr/kolon-kanseri-belirtileri/

Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılarak, bağırsak devamlılığı yeniden sağlanır. Bu sayede tümörün yayılması engellenir. Eğer kanser güvenlik mesafesi olmayacak kadar anüse yakın bir yere yerleşmiş ise, anüsün tamamen çıkarılması ve bağırsağın karın duvarında ağızlaştırılması gerekebilir.

İlaç tedavisi korkutmasın

Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar, kişinin hastalıkla savaşmasına yardımcı olması açısından çok ağır değildir. Operasyon sonrasında hasta mutlaka dinlenmelidir.

Kolon kanserleri, erken tanı konulduğu ve yeterli bir cerrahi işlem uygulandığı takdirde, başarıyla tedavi edilebilen ve hastaların uzun yaşam fırsatı elde edebildiği bir hastalıktır. Tedavi sürecinde ailenin desteği, hastayı daha hızlı bir iyileşme sürecine sokacaktır.

Yapılan tedavilerin dışında morali yüksek olan hasta, kısa zamanda tedaviye olumlu cevap verecektir.

Hareketsizlik, obezite ve aşırı sigara tüketimi hastalığı tetikliyor

Araştırmalar bazı davranış biçimlerinin kolorektal kanserle ilişkili olduğunu göstermektedir.

Fiziksel olarak hareketsizlik, obezite, aşırı alkol tüketimi, kırmızı veya işlenmiş et, rafine edilmiş tahıl ve hayvansal yağlar başta olmak üzere yağ açısından zengin beslenen kişilerde kolon kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca, sigara içen kişilerin kolorektal kansere yakalanma olasılığı içmeyenlere göre %40 daha fazladır.

Akdeniz tipi beslenme ve erken tanı kolon kanseri riskini azaltıyor

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dikkat-sik-sik-tekrarlayan-ishal-kolon-kanserinin-belirtisi-olabilir/

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

Kolon kanseri, sindirim sisteminin alt kısmında bulunan, bir çeşit kalın bağırsak kanseridir. Çoğu kolon kanseri çeşitleri küçük olarak, polip isimli iyi huylu kanser hücresi olmayan hücrelerin kümelenmesi ile ortaya çıkar.

İlerleyen zamanla birlikte bu kümelenmiş olan polipler, değişime uğrayarak kolon kanserine sebep olurlar. Polipler ufak boyuttadır ancak çok sayıda üretilirler.

Sırf bu yüzden kolon kanserinin ne zaman ortaya çıkabileceği belli olmadığı için sık sık rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bu tip bir kanser çeşidi erkeklerde en sık rastlanan üçüncü ve kadınlarda en sık rastlanan 4. kanser çeşididir. Risk faktörleri aile geçmişinde bulunan kolon kanserini kapsamaktadır.

Hastalığın oluşumu poliplerden olduğu için, bu poliplerin ortadan kaldırılması, hastalığın oluşmasını engelleyecek niteliktedir. Hastalığın teşhisi için sizlere yardımcı olabilecek bir belirtiler listesi yazımızın devamında verilecektir.

Bu belirtiler doğrultusunda bir doktora giderek size yapılacak olan biyopsi ve benzeri teşhis işlemleri ile hastalığın teşhisini yaptırabilirsiniz.

Kolon kanserinin sebepleri çoğu zaman açık değildir. Yani hastalığın oluşmasına direkt olarak etki eden bir etmen bulunmamaktadır.

Ancak uzman doktorlara göre bu hastalığın sebebi, sağlıklı olan hücrelerin bir değişim ile tehli ve ölümcül bir hale gelmesidir. Sağlıklı olan hücreler bölünmeye ve büyümeye devam ederler.

Ancak bu hücreler kanserojen hale geldiklerinde kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve bölünmeye başlarlar. Etraflarında bulunan dokuları ve yapıları işgal edip, vücudun diğer kısımlarına yayılırlar.

Mantar şeklinde bulunan polipler, ilk olarak kümelenmeye başlarlar. Bu kısım kanser öncesi kısım olarak isimlendirilir. Devam eden süreçte kolona yapışırlar. Polipler kanserojen hale gelmeden önce, onları ortadan kaldırmak kolon kanserini engelleyecektir.

Ayrıca kalıtsal gen mutasyonu da kolon kanseri riskini arttırır. Aile arasında genetik olarak geçiş yapabilen bir hastalıktır ancak oldukça düşük bir ihtimaldir. Aile fertlerinin herhangi birinde bulunan kolon kanseri, sizdeki kolon kanseri oluşma riskini arttıracağı için rutin kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayınız.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insanda erken safhalarda herhangi bir kolon kanseri belirtisine rastlanmaz. Ancak belirtiler ortaya çıktığında kanserin yerine ve büyüklüğüne göre çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları;

Kolon kanseri kalın bağırsağa bağlı olan bir kanser türü olduğu için bu organda belirtilerin oluşması oldukça muhtemeldir. Bu belirtiler arasında bağırsak hareket değişiklikleri ve sorunları, kabızlık, ishal ve dışkıda meydana gelen değişimlerdir. Ayrıca dışkıda rektal kanamalarda görülmesi olasıdır.

2.Mide Rahatsızlıkları

Kolon kanserinin bir diğer belirtisi de mide ağrılarıdır. Oluşan mide sorunları rahatsız edici seviyededir, mide krampları, gaz oluşumu ve çeşitli ağrılar meydana gelir. Ayrıca kusma durumu da mide rahatsızlıkları arasında sayılabilmektedir. Bu yüzden kolon kanseri belirtilerinden olan kusmayı da bu konu altında belirtmek gerekir.

3.Halsizlik

Poliplerden kanser oluşması sırasında kanser hastalığı büyümeye ve yayılmaya başlar. Bunun sonucu olarak oluşan kanser hücreleri vücudu yıpratmaya başlar. Bunun sonucu olarak halsizlik ve yorgunluk halleri ortaya çıkar. Gün içerisinde erken vakitlerde de olsa, yeterince uyumuş dahi olsanız enerjinizde azalma ve tükenme görülmesi muhtemeldir.

4.Diğer Sorunlar

Kolon kanseri sırasında meydana gelebilecek pek çok belirtiden bir kısmına daha değineceğiz. Bunlar açıklanamayan bir şekilde gerçekleşen kilo kaybı, dışkıda renk ve şekil değişiklikleri olması, rektumda meydana gelen ağrılar, bağırsaklarda iltihap ve enfeksiyon oluşması gibi belirtiler kolon kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda incelenen şartlar doğrultusunda herhangi bir belirti ortaya çıktığında derhal bir kontrol ettirmek gerekmektedir. Bir doktora giderek hastalık teşhisi için muayene olmalısınız. Ayrıca hastalığın erken teşhisi adına rutin bir şekilde, gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolon kanseri şüphesi ile gittiğiniz bir sağlık kuruluşunda hastalığın teşhisini yapabilmek için bir takım testlere tabi tutulursunuz. Rektal kanama veya bağırsak hareketlerinde oluşan değişimler gibi belirtiler ile hastalığı algılayabilmek için yapılan araştırmalardan bahsedeceğiz.

 • Sağlık uzmanı tarafından bir eldiven giyilerek rektumdan içeriye anüse doğru bir elle müdahale yapılır.
 • Bir diğer test ise dijital rectum testi olarak isimlendirilir. Meydana gelen kanamanın gerçekten rektumdan gelip gelmediğini kontrol etmek için yapılır. Acı verici bir test olmamasına rağmen bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Sadece bir kaç saniye almaktadır.

Kolonoskopi: Genel kontrol amaçlı testlerin dışında hastalığı daha net bir şekilde tespit edebilmek için kolonoskopi işlemi yapılır. Sindirim sisteminizin incelendiği bir testtir. Poliplerin, tümörlerin veya diğer anormalliklerin görülebilmesini sağlar. Endoskopik bir testtir.

Yani ince ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen bir tüp, anüs aracılığı ile içeriye sokulur. Kolona doğru ilerletilen bu tüp ile, bir ekran üzerinden görüntü alınır. Rahatsız edici bir testtir.

Yapılacak testten birkaç gün önce, eğer yapıyorsanız diyetinizi bırakmanız ve test sabahı herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Esnek Sigmiodoskopi: Kolonoskopiye benzer bir işlemdir. Çok daha küçük bir tüp ile yapılır. Rektum incelemesi için özellikle sol kolondan bir görüntü alınır.

CT Kolonografi: Kolonu incelemenin bir diğer yoludur. Bu testten önce dışkı atımının yapılmış olması gerekmektedir. Herhangi bir anormalliğin görülmesini sağlar. Ayrıca X-ray cihazı ile de çeşitli görüntüleme işlemleri yapılmakta ve hastalığın teşhisi için kullanılan yöntemlerden biridir.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde en çok yapılması istenen yöntem ameliyattır. Cerrahi bir operasyon ile kanser hücrelerinin oluşturduğu tümör veya kümelenme, toptan alınarak hastalıktan sorunsuz bir şekilde kurtulmak amaçlanır.

Ancak hastalığın ilerleyen safhalarında, kanser hücreleri çok daha fazla yayılma imkanı bulacağından ameliyat ile ilgili herhangi bir çözüme ulaşılamamaktadır. Tümörün tümü alınamaz ayrıca hastalığın nüksetmesi yani tekrarlaması olasıdır.

Bu yüzden daha farklı ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar;

 • Kemoterapi: Çoğu kişinin ismini duyduğunda çekindiği bir tedavi yöntemidir. Bunun sebebi ise bu tedavinin bir ilaç tedavisi olması ve ağır yan etkiler oluşturması olarak gözükebilir. Ağır ilaçlar verilerek kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Ancak bu durumun sonucu olarak kuvvetli ilaçlar, insan vücuduna da hasar verir. Bağışıklık sistemini azaltır ve saç dökülmesi gibi yan etkiler oluşturur. Hastalıktan kurtulunabilir ancak toparlanma süreci de bir o kadar zor hale gelir.
 • Radyoterapi: Ameliyattan sonra yapılan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi operasyondan önce verilen radyasyon, tümörün boyutunu küçültür. Bu da ameliyat ile tümörlerin tamamen alınmasını kolaylaştırır. Ayrıca ameliyattan önce uygulanan radyasyon, ameliyat başarılı geçse dahi hastalığın tekrarlanma ihtimalini de doğurur.

Bu sebeplerden ötürü en çok tavsiye edilen yöntem sadece ameliyattır. Uygulanacak başarılı bir müdahale ile hastalık tamamen alınır ve tekrarlama ihtimali de ortadan kalkar.

Bu yüzden size düşen görev sık sık rutin kontrollerden geçmeniz ve şüpheli bir kolon kanseri belirtisi oluşması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir.

Herhangi bir gecikme hastalığın tedavisini oldukça zor bir hale getireceği için erken teşhis, kolon kanserinde büyük bir öneme sahiptir.

Источник: https://evdesifa.com/kolon-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Kolon Kanseri Ameliyatı

Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

Kolon ince bağırsağın etrafında bulunan kalın bağırsağa denir. Kolon kanseri kalın bağırsakta kanser hücresi oluşumudur. Çoğu kolon kanseri iyi huylu hücre yığınları (polip) olarak başlar. Zamanla bu hücre yığınlarının bazıları kolon kanserine dönüşür. Polipler bazı belirtilere sebep olabilir ve belirlendiklerinde kolon kanseri oluşumunu önlemek için alınmaları önerilir.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon kanseri belirtileri hastalığın ilk evrelerinde görülmeyebilir. Belirtiler kanserin bağırsaktaki yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bazı kolon kanseri belirtileri:

 • 4 haftadan fazla süren kabız ya da ishal
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Karında kalıcı kramp veya gaz ağrısı
 • Bağırsağın tamamen boşalmadığı hissi
 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybıdır.

KOLON KANSERİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Çoğu durumda kolon kanserine neyin sebep olduğu bilinememektedir. Kanser hücreleri bir hücrenin DNA’sı zarar gördükten sonra anormal bölünmesiyle oluşur. Anormal bölünen hücreler birikir ve tümörü oluştururlar.

Hücrelerin DNA’sına zarar veren bu gen mutasyonları kalıtsal (aileden) olarak hastaya geçebilir.

Kalıtsal gen mutasyonları kesin olarak kansere sebep olmaz ancak bir bireyin kansere yakalanma riskini önemli ölçüde arttırır.

En çok bilinen kalıtsal kolon kanseri sendromları:

HNPCC (Lynch Sendromu): Kolon kanseri ve diğer kanserlere yakalanma riskini arttırır. Lynch sendromu olan insanların 50 yaşından önce kolon kanserine yakalanma riski yüksektir.

FAP: Kolon ve rektumun astarında binlerce polip gelişmesine sebep olan nadir bir hastalıktır. Tedavisi olmayan bu hastalığa sahip insanların 40 yaşından önce kolon kanserine yakalanma riskleri çok yüksektir.

Kalıtsal kolon kanseri sendromları genetik test yoluyla tespit edilebilir. Kolon kanseri riskini arttıran diğer etmenler:

 • Beslenme
 • Yaş
 • Kolon kanseri tedavisi görmüş olmak
 • Kronik bağırsak iltihapları
 • Ailenin kolon kanseri hikayesi
 • Fiziksel aktivite yetersizliği
 • Diyabet
 • Obezite
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Daha önce radyasyon terapisi görmüş olmak.

KOLON KANSERİ TANISINDA KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Kolon kanseri erken evrelerinde belirti vermeyen bir kanser türü olduğu için belirli aralıklarla tarama testleri yaptırılması önerilmektedir. Kolon kanserinin erken evrede teşhisi, tedavi şansını büyük ölçüde arttırır. Kolon kanseri tanısında kullanılan testler:

Kolonoskopi: Uzun, esnek ve silindir şeklindeki bir tüpe bağlı kamera sayesinde tüm kolon ve rektumun görüntülenmesidir. Görüntüleme sırasında kanser hücrelerinin varlığından şüphelenilen alandan doku numuneleri alınabilir (biyopsi).

Kan testi: Kolon kanseri hücreleri tarafından üretilen kimyasalları ölçmek amacıyla kullanılabilir. Kimyasalların kandaki seviyelerindeki değişim aynı zamanda kanser tedavisinin etkili olup olmadığını görmeye yardımcı olur.

Görüntüleme testleri: Kanserin varlığını ve yayıldığı bölgeleri görüntülemek için kullanılabilir.

KOLON KANSERİ EVRELERİ NELERDİR?

Kolon kanseri teşhisi konduktan sonra tedavide izlenecek yolun belirlenmesi için kanserin evresinin bilinmesi önemlidir. Kanserin evresinin belirlenmesi için karın ve göğsün bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gibi görüntüleme testleri uygulanabilir.

Kolon kanserinin evreleri:

 • 1. Evre: Kanser hücreleri kolonun astarındadır ve kolon duvarına ilerlememiştir.
 • 2. Evre: Kanser hücreleri kolon duvarına yayılmıştır fakat lenf düğümlerine ilerlememiştir.
 • 3.Evre: Kanser kolonun yakınındaki lenf düğümlerine sıçramış olabilir fakat diğer organlara yayılmamıştır.
 • 4.Evre: Kanser hücreleri diğer organlara yayılmıştır.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Kolon kanseri tedavisinde izlenecek yol hastanın genel sağlık durumu, kanseriN evresi ve bulunduğu bölge göz önünde bulundurularak belirlenir. Kolon kanseri tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri; cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek için ilaç kullanılan tedavi şeklidir. Kolon kanserinde kemoterapi genellikle lenf düğümlerine yayılmış evrede teşhis edilen kanserin ameliyatından sonra uygulanır.

Böylelikle kemoterapi kanserin tekrarlama riskini azaltabilir.

Kemoterapi aynı zamanda ameliyat öncesi kanseri küçültmek amacıyla ya da cerrahinin mümkün olmadığı durumlarda kanserin semptomlarını hafifletmek için de uygulanabilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Ameliyat öncesi tümörü küçültmek için, ameliyat sonrasında kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılabildiği gibi ileri evrede teşhis edilen kanserin semptomlarını hafifletmek için de uygulanabilir.

Hedeflenen İlaç Tedavisi

İlerlemiş kolon kanseri hastalarında kanser hücrelerinin büyümesini sağlayan mutasyonları hedef alan ilaçların kullanıldığı tedavi yöntemidir. Kemoterapiyle birlikte veya tek başına uygulanabilir.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden tedaviyi tamamlayan ilave bir katkı sağlamak için hasta, hastanın ailesi ve doktorlarıyla birlikte çalışır.

Erken evrede teşhis edilen kolon kanserinde uygulanan cerrahi tedaviler:

Kolonoskopi sırasında poliplerin çıkarılması: Tümör hücrelerinin küçük poliplerle sınırlı olduğu erken evre kolon kanseri tedavisinde polipler kolonoskopi sırasında vücuttan tamamen uzaklaştırılır.

Endoskopik mukozal rezeksiyon: Bu prosedürde kolonoskopide çıkarılamayacak büyüklükteki polipler vücuttan uzaklaştırılır. Kolon astarının bir kısmının poliplerle birlikte çıkarılması gerekebilir.

Parsiyel Kolektomi: Kanserin kolonla sınırlı olduğu durumlarda uygulanabilen bir cerrahi tedavi yöntemidir. İşlem sırasında kolonun kanserli kısmı ile birlikte kanserin her iki tarafında bulunan bir miktar sağlıklı doku vücuttan çıkarılır. Kanserli bölgede bulunan lenf düğümlerinden bir miktar alınarak kanser hücrelerinin varlığı test edilir.

Eğer lenf düğümlerinde kanser hücresine rastlanırsa kolonla birlikte çıkarılır. Kolonun veya rektumun sağlıklı kısımları yeniden bağlanarak operasyon sonlandırılır. Operasyon kolonun sol tarafında gerçekleştirildiğinde sol kolektomi, sağ tarafında gerçekleştiğinde sağ kolektomi, sigmoid kolonda gerçekleştirildiğinde ise sigmoid kolektomi olarak adlandırılır.

Kolon veya rektumun sağlıklı kısımlarının tekrar bağlanmasının mümkün olmadığı durumlarda dışkı için yeni bir çıkış yolu oluşturulması gerekir. Bu durumda karında açılan bir açıklık yoluyla dışkının bağırsaktan bir torbaya boşaltılması sağlanır.

Total Kolektomi: Kolonun tamamının çıkarıldığı ameliyattır. Dışkının vücudu terk etmesi için yeni bir yol yaratılmasını gerekli kılar.

Kolon kanseri tedavisinde uygulanan ameliyatlarda kullanılan cerrahi yöntemler:

Источник: https://www.davincicerrahisi.com/kolon-kanseri-ameliyati

Kolon Kanseri Belirtisi Tuvalet Varmış Hissi 

Kolon kanseri hastalığına yakalanan ve belirtilerini yavaş yavaş hissetmeye başlayan kişiler özellikle tuvalet konusunda dikkat etmeliler. Kişi tuvaletini yapma düzeni ve yapamama sorunu üzerine araştırma yaptığında hastalıkla ilgili belirtileri yakalayabilmektedir.

Kolon kanseri belirtilerinden bir diğeri bağırsakların boşalmadığını hissetmektir. Kişi devamlı tuvaleti varmış gibi dolu ve rahatsız hissetmektedir. Tuvaletini yapmak için lavaboya gittiğini fakat tamamıyla boşalmış gibi hissetmediğini dile getirmektedir.

Kolon Kanseri Belirtisi Ağrılı Dışkılama

Kolon kanserinin en sık görülen belirtilerinden biri de ağrılı dışkılamadır. Birçok hastanın kabızlıkla karşılaştırdığı ve bu nedenle dikkate almadığı bu sorun, kanser habercisi olabilmektedir.

Kolon kanseri belirtisi olan dışkılama sorunu kişinin tuvalete oturduğunda acı çekmesi ile başlamaktadır. Yapmadan önce, yaparken ve sonrasında artarak devam eden bir ağrı durumu söz konusu olmaktadır.

Ağrılı dışkılama devamlı takip edilmelidir. Durumda istikrar söz konusu ise kolonoskopi ile nedeni teşhis ettirilmelidir. Böylelikle kolon kanseri olup olmadığı daha detaylı şekilde rapor edilebilecektir.

Kolon Kanseri Belirtisi Dışkıda Kanama

Kolon kanseri evrelerine göre belirti sunan bir hastalıktır. Çoğu zaman çok geç kalındığında belirtiler ortaya çıktığı için kişinin temkinli davranması tavsiye edilmektedir.

Kolon kanseri için en önemli belirtilerden biri dışkılamadır. Kişi tuvalete çıkma alışkanlığını, tuvalette yaşadıklarını gözlemlemelidir. En önemlisi ise tuvalet esnasında kanla karşılaşmaktır. Dışkınızda kan görmeniz ne olursa olsun acil bir durumdur. Doktora gitmeniz, tahlil yaptırmanız çok önemlidir.

Kolon kanseri belirtisi olan dışkıda kanama, artarak devam eden bir belirtidir. İlk zamanlarda küçük kanamalar şeklinde kendini gösterse de sonrasında yoğun renkli, akışkan bir kanama durumu söz konusu olacaktır.

Kolon Kanseri Belirtisi İshal

Kolon kanseri nasıl anlaşılır sorusunun cevabı tuvalet alışkanlığında saklıdır. Kişi tuvaletini yapmak istediğinde üst üst birkaç günlük rutinini takip ederek yapmalıdır. Bu veriler, kolon kanseri ile ilgili önemli bilgi verecektir.

Kolon kanseri belirtilerinden biri olan ishal, bağırsak düzeninin değişmesine bağlıdır. Kişi ishale neden olabilecek herhangi bir besin tüketmemesine rağmen bu sıkıntı ile karşılaşıyorsa kolon kanseri ihtimali bulunmaktadır.

İshalin su gibi akışkan, renginin koyu ve keskin kokuda olması doktora gitmek için yeterlidir. Bununla beraber bir de kan tespit edilirse zaman kaybedilmeden uzmana danışılmalıdır. Yapılan tahliller sonrasında kolon kanseri teşhisi daha güvenli şekilde konulabilecektir.

Kolon Kanseri Belirtisi Kabızlık

Hemen herkes bağırsak düzenindeki değişimler sonrasında kolon kanseri belirtileri nelerdir sorusunu sormalıdır. Bağırsak düzeninde meydana gelen değişimler kabızlığı da ishali de gösterebilmektedir. Kolon kanseri ishal yapar ya da kolon kanseri kabızla başlar demek doğru değildir çünkü vücuda göre farklı değişimler olabilmektedir.

Normal dışkı kıvamından daha katı olan dışkının, vücuttan atılması zordur. Dışkının bağırsaklarda uzun süre kalması, kabızlık durumunu ortaya çıkarmaktadır. Kuruyan ve olduğu noktada bakteri artışını hızlandıran dışkı, bağırsakların temizlenememesine neden olmaktadır. Kolon kanseri belirtilerinden olan kabızlık, takip edilip gerekirse kolonoskopi ile netleştirilmelidir.

Kolon Kanseri Belirtisi Karın Ağrısı

Bağırsak kanseriyim, kolon kanseri hastasıyım diyen birçok kişinin vurguladığı belirtiler arasında karın ağrısı yer almaktadır. Kişiler normal dönemsel ağrılardan ziyade devamlı var olan ağrılardan bahsetmektedirler.

Kişi gece uykularını bölen ve şiddeti her geçen gün artan karın ağrısından şikâyet etmektedir. Sancılı olan ve sık sık kendini gösteren karın ağrısı tüm batın bölgesinde hissedilebilmektedir. Karın boşluğu ve bağırsak merkezli olan ağrı, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Hareket kısıtlaması, iştah kaybı ve tüm vücutta var olan kramplı bir etkiye neden olmaktadır.

Kolon Kanseri Belirtisi Bağırsak Ağrısı

Kolon kanseri olanların yorumlarını okuduğunuzda hepsinin şiddetli şekilde ağrı çektiğini görebilirsiniz. Özellikle ilerleyen süreçte hastaların bağırsak bölgesinde meydana gelen ağrılar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir.

Bağırsak ağrısı, karın ağrısından farklı olarak yalnızca bu bölgede ortaya çıkmaktadır. Şişkinlik ve sancının bir arada olduğu bu ağrılarda, kişi tuvaletini yapamama durumunda hissettiği acıyı hissetmektedir. Kabızlık gibi keskin ağrılara neden olan kolon kanseri, doktor kontrolüne gitmeyi mecbur kılmaktadır.

Kolon Kanseri Belirtisi Kramplar

Kolon kanseri belirtilerinden biri olan ve hastaların en önemli şikâyetlerinden kabul edilen durumlardan biri de kramplardır. Hasta henüz hastalık teşhisi konmadan kramp şikâyeti ile doktora gidebilmektedir çünkü yaşanan durumun herhangi bir sebebi yokmuş gibi görünmektedir.

Kolon kanserinde bağırsak ve karın kasları civarında aniden gelen ve zamansız yakalayan kramp problemi bulunmaktadır. Bağırsaklarda yaşanan bu sorunun kişinin sıçramasına, aniden acıyla irkilmesine ve sonrasında karın ağrısı şikâyetinde bulunmasına neden olmaktadır.

Kramplar karın boşluğunda olmakla beraber kimi zaman mideye de yansıyabilmektedir. Midede oluşan sancı ve keskin ağrılar da uzmanlar tarafından incelenmelidir.

Kolon Kanseri Belirtisi İştah Kaybı

Kolon kanseri belirtileri gizli olan kanser türlerinden biridir. Kişide anlamakta geç kalınan bazı ipuçları yaratabilen bir hastalık olduğu söylenebilmektedir.

İştah kaybı, kolon kanserinin temel belirtilerinden biridir. Kişinin beslenme alışkanlığını bozan hastalık, temelde sindirim ve boşaltım sistemine zarar vermektedir. Dolayısıyla kişinin midesinde ve bağırsaklarında yaşadığı sıkıntı, yemek yeme isteğini ortadan kaldırmaktadır.

İştah kaybı hemen her kanser türünde görülebilen bir durumdur fakat bazı kanserlerde, sonuç olarak bazılarında belirti olarak ortaya çıkmaktadır. İştahta azalma olduğunda kolon kanseri belirtileri arasından birkaçını daha yaşarsanız zaman kaybetmeden tahlillerinizi yaptırmalısınız.

Kolon Kanseri Belirtisi Kilo Kaybı

Kolon kanserinin en temel belirtilerinden bir diğeri kilo kaybıdır. İştah azalması, karın ve bağırsak bölgesinde ağrı yaşanması durumları kişinin yavaş yavaş kilo vermesine neden olmaktadır.

Kolon kanserinde ilk evreler kendini göstermediği için kişi zayıfladığını çok fark etmemektedir. İlerleyen evrelerde, kolon kanseri teşhisi konulduğunda ve hastalık kendini daha net göstermeye başladığında kilo kaybı da artış göstermektedir. Doktorun verdiği perhizi uygulamak, doğru şekilde beslenmek bu süreçte çok önemlidir.

Kilo kaybetmemek, vücudun kanserle mücadelesinde çok önemli bir detaydır. Kişi bağışıklık sisteminin gücünü yitirmemesi için yeterli beslenmeye, kilosunu sabit tutmaya özen göstermelidir.

Источник: https://www.kemoterapi.org/kolon-kanseri-belirtileri.html

Kolon kanserinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tekrarlayan ishal kolon kanseri belirtisi olabilir

Kolon kanseri en tehli Kolon diye adlandırdığımız kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır.

Özellikle batılı ülkelerde sık karşılaşılan kolon kanseri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Toplumda görülme sıklığı 10000 de 5 dolayındadır.

Erkekte ve kadında eşit oranda görülen kolon kanseri bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından 3. sırada yer alır.

Nedenleri:

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir.

Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır. Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır.

Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır.

Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

Belirtileri:

Kolon kanserinin başlangıç evresinde karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal ortaya çıkar. Ayrıca kabızlık olabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen kabızlık devam edebilir. Bu evrede bağırsak henüz daralmamıştır ve belirtiler bağırsak kanseri tanısı koymak için yeterli değildir.

Fakat hastada bu tip şikayetlerin olması hastanın mutlaka incelenmesini gerektirir. Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya koyar. Böylece herhangi bir hastalık varsa erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir.

Başlangıç evresinde tespit edilmeyen kolon kanseri –ki sıklıkla ülkemizde bu evrede doktora başvurulmadığından saptanamaz- ilerler ve kalın bağırsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıkarsa bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki maddeler burada birikmeye başlar ve atılamaz. Bağırsak kokuşması ortaya çıkar.

Bağırsak içeriği, bağırsağın kasılma sonucu ilerlemek ister fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlem çok zordur. Bu yüzden hastada önce kabızlık daha sonra ağrı atakları başlar.
Kolon kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez.

Kansızlık ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Fakat bu olay her zaman böyle sürmez. Bir-iki defadan sonra bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır. Hastanın durumu oldukça ağırlaşır. Kana zehirli maddelerin geçişi başlar.

Bu dönemde başvuran hastaların karınları açılır ve tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağı kararlaştırılır. Sıklıkla bu evrede tümörün çıkarılması çok zordur.

Tanısı:

Hastalığın tanısı günümüzde oldukça kolaydır. Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Bu sırada, polip varsa alınır ve incelenir. Risk altındaki kişiler ve polip alınan kişiler kolonoskopi ile takip edilir. Doktorun gerekli gördüğü sıklıkta bu işlem tekrarlanır.

Diğer bir yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılır. Ayrıca gaitada gizli kan araştırılır. Yani dışkıda kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Bunların dışında gerekirse bağırsaktan parça alınır ve incelenir.

Kolon kanserinden korunma:

Fazla lifli gıdalarla beslenme kolon kanserine karşı koruyucudur. Yapılan deneylerle bu durum ispatlanmıştır. İnsanlarda bol miktarda lifli besinlerin tercih edilmesi kolon kanseri görülme sıklığını azaltmaktadır. Çünkü bu maddeler, kanserojen maddelerin yoğunluğunu azaltmaktadır.

Yağlı besinlerle kolon kanseri arasında doğrudan ilişki vardır. Yağ oranı az besinlerin tüketilmesi gerekir. Kırmızı et ve yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle bu besinlerin az miktarlarda tüketilmesinde fayda vardır.Kolon kanserinden korunmanın bir diğer yolu ise düzenli kontroller yaptırmaktır.

Yapılan muayene ve kolon görüntüleme yöntemleri hastalığı önlemek veya erken tanı koymak için gereklidir. Özellikle ailesinde kolon kanseri olanların ve risk altındaki kişilerin yaptırması gerekir.

Bunların dışında egzersiz yapmak, yeşil çay tüketmek bağırsak düzenini sağladığından dolayı koruyucudur.

Yeşil çayda bulunan bir maddenin kanser gelişimini önlemede etkili olduğu belirtilmektedir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/kolon-kanserinin-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi-284453.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.