Tetik Nokta Enjeksiyonu

içerik

Tetikleme Noktası Enjeksiyon Yan Etkileri &İlaçlar

Tetik Nokta Enjeksiyonu

 • Tetikleme Noktası Enjeksiyon Merkezi
 • Ağrı Durumunda Olası Sebepler Slayt Gösterisi
 • Ağrı Kesmeyi Düşün
 • RA Ağrısını Azaltmaya Yönelik Müşterek Dostluk Egzersizleri
 • Hasta Yorumları: Tetikleme Noktası Enjeksiyonu – Yan Etkiler
 • Hasta Yorumları: Tetikleme Noktası Enjeksiyonu – Frekans
 • Tetikleyicinokta enjeksiyon( TPI) olguları
 • Tetikleyici nokta nedir?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonu nedir? ilaçları tetik nokta enjeksiyonunda olabilir mi?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonlarını hangi doktor türleri yönetir?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyon prosedürü nasıl gerçekleştirilir? tekniği , tetikleyici nokta enjeksiyonunu yönetmek için ne kullanılır?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonu ne zaman kullanılıyor?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonlarının komplikasyonları ve yan etkileri nedir?
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonlarının sıklığı ne sıklıkla uygulanır?

Tetik noktası enjeksiyonu( TPI) olguları

 • Tetikleme noktaları, kas spazmının, genellikle üst sırt ve omuz bölgelerinde bulunan odak alanlarıdır.
 • Bir tetik noktası enjeksiyonu ilacın doğrudan tetik noktasına enjekte edilmesini içerir.
 • Tetikleyici nokta enjeksiyonları fibromiyalji, gerilim baş ağrısı ve miyofasyal ağrı sendromu dahil bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılabilir.

Tetikleyici nokta nedir?

Tetik noktası, iskelet kasındaki spazm ve iltihaplanmanın odak alanlarıdır.

Arka sırtta ve omuz bölgelerinin arkasında bulunan rhomboid ve trapez sırt kasları tetik noktalarının ortak bir yeridir.

Bu bölgelerdeki tetik noktaları boyun ağrısı, omuz ağrısı ve baş ağrısı neden olabilir.Üst omurgaya ek olarak, tetik noktaları düşük sırtta veya ekstremitelerde daha az sıklıkla ortaya çıkabilir.

Sıklıkla tetik noktasının bulunduğu kas içerisinde palpe edilebilen bir nodül bulunur. Alan hassas ve sıkça itildiğinde, ağrı tetik noktasının kendisinden tetik noktasının etrafındaki bir alana yayılır.

Tetikleyici puanlar sıklıkla fibromiyalji, miyofasiyal ağrı sendromu, boyun ağrısı ve bel ağrısı gibi kronik kas-iskelet bozukluklarına eşlik eder. Bunlar gerilim baş ağrısı ve temporomandibular ağrı ile de görülebilir.

Akut travma veya tekrarlayan küçük yaralanma, tetikleyici noktaların gelişimine neden olabilir.

Periferik sinir ağrısı veya nöropati zayıflatıcı olabilir.

Anestezik ilaçlar ve kriyoablasyon ile basit tetikleme noktaları enjeksiyonu gibi basit tedavilere iyi yanıt verebilir( sinirlerin donmasını içeren bir ofis prosedürü).

Periferik sinir ağrısı örnekleri, interkostal nevralji, ilioinguinal nöroma, hipogastrik nöroma, lateral femoral kutanöz sinir tutulumu, interdigital nöroma ve ilgili sinir tuzaklarını içerir.

Ağrı yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinin »

Tetikleyici nokta enjeksiyonu nedir? ilaçları , tetik nokta enjeksiyonunda olabilir mi?

Bir tetik nokta enjeksiyonu( TPI) ağrı tedavisi için doğrudan tetik noktasına verilen bir enjeksiyondur.

Enjeksiyon, lidokain( Xylocaine) veya bupivakain( Marcaine), anestetikler karışımı veya tek başına bir kortikosteroid( kortizon ilacı) veya lidokain ile karıştırılmış bir anestetik olabilir.

Bazen, tek başına bir iğne tetikleme noktasına eklenir ve hiçbir ilaç enjekte edilmez. Bu yardımcı olabilir ve “kuru iğneleme” olarak anılır. Enjeksiyonla tetikleme noktası hareketsiz hale getirilir ve ağrı giderilir.

Tetikleyici nokta enjeksiyonlarını hangi doktor türleri yönetir?

Tetikleyici nokta enjeksiyonları sıklıkla romatologlar, ağrı doktorları ve fizikî tıp ve rehabilitasyon doktorları tarafından uygulanır. Bazı iç hastalıkları uzmanları, aile hekimliği doktorları, generalistler ve nörologlar tetik noktaları enjekte eder.

Tetikleyici nokta enjeksiyon prosedürü nasıl gerçekleştirilir? Tetikleyici nokta enjeksiyonunu yönetmek için hangi tekniği kullanılır?

Tetikleyici nokta enjeksiyonu, genellikle muayene masasında yatan veya muayene masasında oturan hasta ile sağlık profesyonelinin ofisinde yapılır. Tam teknik değişir. Prosedürü uygulayan sağlık uzmanı tetik noktasını manuel palpasyon ile bulur ve siteyi işaretler.

Ultrasonik rehberlik genellikle gerekli değildir. Daha sonra enjeksiyon bölgesi temizlenir. Alkol veya betadin gibi başka bir cilt temizleyicisi sıklıkla enjeksiyon bölgesini temizlemek için kullanılır.

Sıklıkla, etil klorür gibi uyuşturucu bir sprey, cildi anestezi altına almak ve gerçek enjeksiyonu daha az ağrılı yapmak için kullanılır.İğne daha sonra tetikleme noktasına sokulur ve ilaç enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra basit bir yapışkan bandaj uygulanabilir.

Enjeksiyondan sonra bölge ağrılı ise, buz, ısı, asetaminofen( Tilenol) veya reçetesiz anti-enflamatuar ilaçlar olan ibuprofen( Advil) veya naproksen sodyum kullanılabilir.

 • Ağrı Durumunda Şaşırtıcı Sebebi Slayt Gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yapın
 • RA Ağrısını Azaltmaya Yönelik Ortak Tatbikat Slayt Gösterisi

Tetikleyici nokta enjeksiyonu ne zaman kullanılır?

Tetikleme noktası enjeksiyonu, bir hastanın acı verici bir tetikleme noktası olduğunda, özellikle ağrı tetik noktasından çevresindeki bölgeye yayıldığı zaman kullanılır. Tetikleyici nokta enjeksiyonları, fibromiyalji ve miyofasyal ağrı sendromu gibi durumlar için bir tedavi olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, tetikleyici noktalar kronik ağrı sendromlarıyla sık tekrarlanır.

Tetikleyici nokta enjeksiyonlarının komplikasyonları ve yan etkileri nedir?

 • Okuyucular Açıklama 9
 • Hikayenizi Paylaşın

Tetikleyici nokta enjeksiyon prosedürünün potansiyel bir komplikasyonu enjeksiyon sonrası ağrıdır. Bu nispeten nadir görülür, ancak ortaya çıkabilir. Bu ağrı genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden gider.

Tetikleme noktasına herhangi bir ilaç enjekte edilmezse( kuru iğneleme) daha sık görülür.

Asetaminofen, ibuprofen veya naproksen sodyum gibi buz, ısı veya reçetesiz ilaçlar enjeksiyon sonrası ağrı için yararlı olabilir.

Tetikleyici noktaya steroid bir ilaç enjekte edildiyse, cildin altında biriken yağ derisinde birikme riski vardır. Sadece anestezi steroid ilaç verilmeden verildiğinde bu olmaz. Diğer yan etkiler tetik noktalı enjeksiyonlarla nadirdir ancak enfeksiyon ve kanama da dahil olmak üzere deride bir iğne delik açtığında ortaya çıkabilir.

Tetikleyici nokta enjeksiyonlarının ne sıklıkta uygulanması gerekiyor?

 • Okuyucular Açıklamaları 7
 • Hikayenizi Paylaşın

Optimal olarak, bir tetikleme noktası bir enjeksiyondan sonra giderilir. Bu, bir hastanın bir izole tetikleme noktasına sahip olması, özellikle de tetik noktasının nedeni kaldırılmışsa( tekrar eden küçük bir travmanın neden olduğu bir tetikleyici nokta veya artık gerçekleştirilemeyecek olan hareket gibi) meydana gelebilir.

Fibromiyalji ve miyofasyal ağrı sendromu gibi kronik rahatsızlıkların neden olduğu tetikleme noktaları, altta yatan problem yüzünden tekrar ortaya çıkma eğilimindedir. Bu durumlarda, tetikleyici nokta enjeksiyonları, düzenli veya gerektiğinde uygulanabilir. Tetikleyici nokta enjeksiyonlarının sıklığı enjekte edilen ilaca bağlıdır.

Sadece lidokain veya bir anestetik karışım enjekte edilirse, enjeksiyonlar devam eden tedavi olarak aylık olarak sıklıkla uygulanabilir.

Bir steroid ilaç enjekte edilirse, steroid ilaçtan doku hasarı ya da hasarlanma riski nedeniyle, TPE'ler tedavi eden sağlık profesyonelinin takdirine bağlı olarak daha az sıklıkla uygulanmalıdır.

Tıbbi olarak 7 /1/ 2016

'de İncelendi

REFERANSI:

Alvarez, David J., et al.”Tetik Noktaları: Tanı ve Yönetim.” Amerikan Aile Hekimi 65.4 Şubat 15, 2002: 653-661.

Источник: https://medicaltipes.com/tr/posts/20875

Tetikleme bölgesinde enjeksiyonu

Tetik Nokta Enjeksiyonu

Triggernaya alanı – Bir kasta ağrılı bölge. Tetik bölgesinde bir anlamda olabilir, kullanılabilirliği “düğüm” kasta ya da alan yoğunluğu. Ne zaman bir tetikleme bölgesi uygulanan basınç, Ağrı vücudun diğer bölgelerine uzanır.

Tetikleme bölgesinde enjeksiyonu – dikmek, Bu acı noktada hangi yürütülür. Enjeksiyon uzun etkili anestetik içerebilir, Sulu çözelti ya da kortikosteroid, inflamasyonu azaltmak için.

Ayrıca, bazen tetikleme bölümü içine giriş için kullanılır botulinum toksin enjeksiyonları. Bazen, doktor bir tetikleyici bölgeye bir iğne ekler, без введения лекарств.

Все это делается, tetik nokta ağrı döngüsünü durdurmak için.

Tetik bölümü içine enjekte nedenleri

Enjeksiyonlar tetikleme bölgesinde yapılmaktadır, ağrıyı azaltmak ve fiziksel fonksiyon geliştirmek için, fizik tedavi programına katılmak için fırsat var.

Tetik bölgesinde enjeksiyon olası komplikasyonları

Komplikasyonlar nadirdir, ama hiçbir işlem riski bulunmadığını garanti etmez. Eğer tetik bölgeye enjekte planlıyorsanız, Eğer olası komplikasyonlar hakkında bilmeniz gereken, bu içerebilir:

 • Ağrı, kanama veya enjeksiyon yerinde morarma;
 • Enfeksiyon;
 • Baş dönmesi;
 • Lokal anestezik veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar;
 • Organlara zarar, örneğin, ışık (nadiren);
 • diğer tedaviler için ihtiyaç, Enjeksiyon etkili değilse.

Faktörler, Bu komplikasyon riskini artırabilir:

Bunlar, aşağıdaki durumlarda tetikleme bölümü içine enjekte edilmemelidir:

 • Enjeksiyonlar veya uyuşturucu kullanılan lokal anestezik bir alerji var;
 • Enfeksiyon;
 • Bir kanama bozukluğu var;
 • Gebelik.

Işlem için Preparasyon

İşlem öncesi, doktor reçete ya da aşağıdaki yapabilir:

 • Tıbbi muayene ve tıbbi geçmişi incelemek;
 • Tahliller (örneğin, X-ışını, MRT);
 • Anestezi alerjisi hakkında bilgi isteyin, analjezik veya lateks.

Uyuşturucu almış hakkında doktorunuza danışın. Eğer istenebilir ameliyat öncesi bir hafta bazı ilaçlar alarak durdurmak için:

 • Bir miktar aspirin ve diğer steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (örneğin, İbuprofen, naproksen);
 • Kan inceltici ilaçlar, Warfarin gibi;
 • Antitrombositik ilaçlar, klopidogrel gibi.

Tetik nokta yere bağlı, Tedaviden sonra, belki, Eve teslim düzenlemek gerekir.

Anestezi

Sen, genellikle, Hasta işlem sırasında uyanık olacak. Bu lokal anestezi kullanılabilir, enjeksiyon yeri uyuşturmak için.

Usul Açıklaması

İlk olarak, ağrılı alanın çevresindeki deri antiseptik ile temizlenir. Sonraki doktor tetik bölgesini bulur. Bu parmaklarınızla ağrılı bölgeyi basarak yapılabilir. Sonra, tetik noktası bulunur bulunmaz, İnce iğne enjeksiyonu ağrı kesici veya kortikosteroid yapılır. Birden tetik noktaları varsa, Birden enjeksiyonları gerçekleştirmek gerekebilir.

Kullanılan bazı doktorlar rheotachygraphy (DOH), tetik noktaları bulmak için. Bu yöntemle,, İğne monitöre bilgi iletimi olur, doktor izin, tetik noktanın doğru konumunu sağlamak.

Tetikleme bölgesinde enjeksiyonu – Acıyor Will?

Ne zaman doktor okşamak tetik bölgesi, rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca yanma hissi hissedeceksiniz, İğne deriye geçerken. Enjeksiyon sonrası, bu kısa vadeli ağrı olabilir.

Bir hastanede Bakım

Hastane personeli enjeksiyon yerinde baskı ve ona bir bandaj empoze edecek.

Kısa bir süre için gözlenir, enjeksiyon hiçbir olumsuz tepkiler sağlamak için, ve daha sonra eve dönmek için ya da çalışmak mümkün.

Huzurevleri

Eve döndüğünüzde, Şu adımları izleyin:, Normal iyileşme sağlamak için:

 • Ağrıyı azaltmak için, Etkilenen alan üzerine buz veya soğuk kompres uygulayın 15-20 dakika, günde dört kez. Bir kaç gün içinde bunu yapabilirsiniz. Bir havlu sarın buz, Doğrudan cilde uygulamak etmeyin.
 • Doktorunuz tarafından önerilen şekilde ağrı ilacı. Ağrı birkaç gün içinde geçmesi gerekir;
 • Doktorunuzun talimatlarına uyun ve fizik tedavi egzersizleri. Belki, Eğer enjeksiyondan sonra yakında fizyoterapist ile karşılamak zorunda olacak, kas ağrısı azaltmak için egzersizler bir ders geçmesi.

Bazen ağrı haftalar, hatta aylarca hissedilebilir. Bazı durumlarda, Bu enjeksiyon bölgesini tetiklemek için birden fazla seans gerekebilir. Doktorunuza danışın, ne sıklıkta yordamı gerçekleştirmek için.

Tetik bölgesinde enjeksiyondan sonra doktora başvurun

Eve döndükten sonra, bir doktoru görmek gerekir, Aşağıdaki belirtilerden Eğer:

 • Enfeksiyon belirtileri, ateş ve titreme dahil;
 • Kırmızılık, ödem, artan ağrı, enjeksiyon yerinde kanama veya akıntı;
 • Nefes ya da göğüs ağrısı darlığı;
 • Uyuşma, iğneleyici, ağrısı veya zayıflığı;
 • Diğer ağrılı belirtiler.

Источник: https://omedicine.info/tr/in-ektsiya-v-triggernuyu-zonu.html

Tetik Nokta Tedavisi

Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik Nokta Tedavisi, diğer bir ismiyle miyofasyel tetik nokta terapisi, dünyada ilk defa Amerikalı tıp doktoru, Dr. Janet Travell tarafından uygulanarak tanıtılmıştır.

1940 lardan günümüze uygulanan tetik nokta terapisi alternatif tıbbın yeni bir dalı olarak kabul görmektedir.

Terapi uygulanan hastalar tarafından deneyimlenen olumlu sonuçlar sebebiyle tetik nokta terapisi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya ve ilgi görmeye başlamıştır.

Tetik Nokta Nedir?

Miyofasyal Tetik Nokta, diğer bir adıyla Trigger point olarak da tanımlanmaktadır. İskelet kaslarının gergin bantlarında elle muayene yöntemiyle hissedilen, oldukça lokalize ve çok hassas noktalardır.

Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı ise; bir ya da birden fazla kas grubunda görülen ağrı, hassasiyet ve tutuklukla karakterize edilen bir tür ağrı çeşididir.

Halk arasında kulunç, kas romatizması veya yel vurması gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.

Kaslarda oluşan ağrı sebebiyle hareket etme kısıtlılığına neden olur. Kasın daha fazla ya da daha az çalışmasına ve kaslar arasında dengesizliğe sebep olur.

Kaslarda yaşanan bu dengesizlik sebebiyle, zaman geçtikçe vücudun diğer bölgelerinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Örneklendirecek olursak; belde kısmında bulunan kaslarda, M.

Quadratus Lumborum’da bulunan tetik nokta kalça bölgesinde ağrıya neden olur. Bu durum tedavi edilmediği taktirde ileride diğer bölgeler de yaşanan sıkıntıya eşlik edecektir.

Tetik Noktalar

Kişinin yaşadığı miyofasyel ağrı sorunlarını tespit etmek için ilk önce kasların merkezi tetik noktalarını bulmaya dayanmaktadır. Vücudumuzda bulunan tetik noktalar, daima kas liflerinin hemen merkez (orta) noktasında bulunmaktadır.

Bu noktalar, motor sinirlerin içeri girip, kaslara kasılmasını söylediği ve sinyallerin ilettiği noktalardır. Buralar aynı zamanda sarkomerlerin kendini kilitlediği anda tetik nokta oluşturduğu noktalardır.

Kasın iç yapısını tanıyıp geniş bölgesini bilmek, aynı zamanda tetik noktalarını bulmaya yardım etmektedir.

 Tetik Nokta Ağrıları Nasıl Oluşur?

Kaza, düşme, gerilme yada aşırı çalışma durumu triger nokta oluşumunun en bilindik nedenlerindendir. Yaşanan travmalara bağlı olarak; kırıklar, çıkıklar ve kas yırtılmaları, yumuşak dokuda meydana gelen travmalar, yumuşak doku ve kemik enfeksiyonları trigger nokta oluşumuna sebep olabilirler.

Gluteal kasa yapılan enjeksiyonlar,yaşanan meslek hastalıkları, arka cepte sürekli taşınan, gluteal kasa basınç yapan cüzdan gibi aksesuarlar da bu durumun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Tamamen hareketsiz ve sporsuz yaşamak’da olduğu kadar, yapılan aşırı spor da trigger nokta oluşumuna neden olabilir.

Özellikle kasların aşırı bir şekilde bilinçsiz ve yanlış kullanımı trigger noktaların oluşumunda oldukça sık karşılaşılan nedenlerden olmaktadır.

En Sık Karşılaşılan Tetik Nokta Sebepleri

Kaza, düşme, gerilme ve aşırı çalışma tetik noktaların en çok bilinen nedenleridir.

Kasların haddinden fazla hor kullanımı.

Kasların kaçınılmaz hor kullanımı.

Farkında olmadan Kasların şüphelenilemeyen hor kullanımı.

Fibromiyalji.

Tetik Nokta Belirtileri

Miyofasyel tetik noktaların kişide oluşturduğu duyu belirtileri bir çok çeşitliliğe sahip olup sadece ağrılarla sınırlı kalmamaktadır. Yaşanan fonksiyon bozukluğu belirtileri, kaslarda aşırı sertleşme, aşırı halsizlik durumu, ödem ve bulantı, baş dönmesi, (postür) duruş bozuklukları gibi çok çeşitlidir.

Yansıyan Ağrılar.

Damarların ve Sinirlerin Sıkışması.

Otonomik oluşan Etkiler.

Hareket zorluğu yaşama problemleri.

Ruh Halinde yaşanan sorunlar.

Tetik Nokta Masajı

Tetik nokta masajı kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının sebep olduğu ağrıları hafifletmek ve hatta tamamen yok etmek için uygulanır.

Özellikle baş ağrıları, boyun tutulmaları, tutulmuş omuzlar, sırt ağrıları, bel ağrıları, bel tutulmaları ve siyatik için son derece faydalıdır. Tetik nokta masajında kaslar en ince ayrıntısına kadar derinlenmesine incelenmektedir.

Yapılan bu uygulamada yüzeye yakın kaslar bağ dokular eklemler ve daha derindeki bağ dokular üzerinde detaylı bir şekilde çalışılmaktadır.

Tetik nokta masajında, tetik noktalar nedeniyle kısalıp genişleyen kaslar sinirleri sıkıştırdığı için uyuşma, karıncalanma, yanma ve hassasiyet artışı gibi anormal duyulara neden olabilmektedir.

Baldır bölgesinde bulunan kasın tetik nokta dolaşımı etkileyerek bilek ve ayakta şişliğe neden olabilmektedir. Boyun kasında aynı şey el ve bilekte şişmeye sebep olabilir.

Tetik noktalar kasları kısa ve çok sert hale gelmesini sağlayarak hareketlerin kısıtlanmasına, kasların daha hızlı ve çabuk yorulmasına, eklem hareketleri esnasında takılmalara yol açabilmektedir.

Tetik Nokta Masajı Nasıl Yapılır?

Tedavi Yöntemleri

Tetik nokta enjeksiyonu

Sprey ve germe

Derin darbe masajı

En çok uygulanan yöntemlerdir. Doğrudan tetik noktaya hedef alarak uygulanan derin darbe masajıdır. Sprey ve germe yöntemine göre tetik noktalar üzerinde daha özgün bir çalışma etkisine sahip olan ve kas tutunma noktaları bakımından çok daha az risk içermektedir.

Doğrudan uygulanması açısından derin darbe masajını hemen hemen enjeksiyon uygulaması kadar etkili kılarken kan damarları ve sinirlerin etrafında enjeksiyon uygulaması çok tehli olduğundan özellikle bu bölgelerde enjeksiyona göre çok daha fazla faydalı bir yöntemdir.

Derin darbe masajı bu tedavide en kolay uygulanan yöntemlerden biridir.

Tetik Noktalar Hangi Bölgelerde Bulunur?

Tetik noktaların en sık görüldüğü yerler boyun ve sırt kaslarıdır. Bunun haricinde, omuz, dirsek, bel, kalça ve diz bölgelerinde’de sıklıkla görülebilmektedir.

Tetik Nokta Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Tetik nokta tedavisinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. En çok bilinenleri şunlardır:

Tetik nokta enjeksiyonu

Tetik noktaya uygulanan kuru iğneleme

Akupunktur

Sprey germe tekniği

Masaj

Basınç uygulama

İlaç tedavileri

Fizik tedavi yöntemleri

Tetik Nokta Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Tetik nokta enjeksiyonu tipik olarak düşük doz lokal anestetik bir ilacın hassasiyet ve dikkatli bir uygulama ile tetik nokta içerisine verilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Miyofasyal kaynaklı yaşanan baş ağrılarında ve tetik nokta ağrılarında mükemmel fayda sağlayan ve çok basit bir yöntemdir. Yapılan tetik nokta enjeksiyonu kesinlikle ağrılı bir uygulama değildir ve hekiminiz gerekli gördüğü taktirde belirli aralıklarla tekrarlanabilmektedir.

Temel etki mekanizmasının işleyişi kas spazmının odak noktasını etkisi altına alarak zayıflatmaktır.

Comments

comments

Источник: http://alibestamikepekci.com/tetik-nokta-tedavisi/

Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik Nokta Enjeksiyonu

 • Tetik noktaları, genellikle üst sırt ve omuz bölgelerinde bulunan kas spazmının odak alanlarıdır.
 • Bir tetikleme noktası enjeksiyonu, doğrudan tetikleme noktasına ilacın enjekte edilmesini içerir.
 • Tetik nokta enjeksiyonları, fibromiyalji, gerilim baş ağrısı ve miyofasiyal ağrı sendromu gibi bir dizi rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.

Tetik noktaları, iskelet kasındaki spazm ve inflamasyonun odak alanlarıdır. Omuz sırtının arkasında ve arkasında yer alan rhomboid ve trapezius sırt kasları, tetik noktalarının ortak bir bölgesidir. Bu bölgelerdeki tetik noktaları boyun ağrısı, omuz ağrısı ve baş ağrısına neden olabilir.

Üst omurgaya ek olarak, düşük noktalarda veya daha nadir olarak ekstremitelerde tetik noktaları da oluşabilir.

Genellikle tetik noktasında bulunan kasta palpe edilebilen bir nodül vardır. Alan ihale edilir ve sıkça itildiğinde, tetikleme noktasından tetikleme noktasının etrafındaki alana doğru ağrı yayılır.

Tetik noktaları, sıklıkla fibromiyalji, miyofasiyal ağrı sendromu, boyun ağrısı ve bel ağrısı gibi kronik kas-iskelet sistemi bozukluklarına eşlik eder. Gerilim baş ağrısı ve temporomandibular ağrı ile de oluşabilir.

Akut travma veya tekrarlayan hafif yaralanma, tetik noktalarının gelişmesine yol açabilir.

Bir tetikleme noktası enjeksiyonu (TPI), ağrı yönetimi için doğrudan tetik noktasına verilen bir enjeksiyondur.

Enjeksiyon, lidokain (Xylocaine) veya bupivakain (Marcaine), anestetiklerin bir karışımı veya tek başına kortikosteroid (kortizon ilacı) veya lidokain ile karıştırılmış bir anestetik olabilir.

Bazen, tetik noktasına sadece bir iğne sokulur ve hiçbir ilaç enjekte edilir. Bu yararlı olabilir ve “kuru iğneleme” olarak adlandırılır. Enjeksiyon ile tetik noktası inaktif hale getirilir ve ağrı giderilir.

Tetik nokta enjeksiyonları sıklıkla romatologlar, ağrı yönetimi doktorları ve fizik tıp ve rehabilitasyon doktorları tarafından yönetilmektedir. Bazı iç hastalıkları, aile hekimi doktorları, genel doktorlar ve nörologlar tetikleme noktası enjeksiyonları yaparlar.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları perfom tetik nokta enjeksiyonlarını nasıl yapar? Doktorların tetikleme noktası enjeksiyonu yapmak için kullandıkları teknik nedir?

Tetik nokta enjeksiyonu, genellikle hasta ya midenin sınav masasında ya da sınav masasında otururken hasta ile birlikte, sağlık profesyonelinin ofisinde gerçekleştirilir. Kesin teknik değişir. Prosedürü gerçekleştiren sağlık uzmanı, tetikleme noktasını manuel palpasyonla bulur ve siteyi işaretler.

Ultrason rehberliği genellikle gerekli değildir. Enjeksiyon bölgesi daha sonra temizlenir. Enjeksiyon bölgesini temizlemek için alkol veya betadin gibi başka bir cilt temizleyici yaygın olarak kullanılır.

Sıklıkla, cildi anestezi etmek ve gerçek enjeksiyonu daha az ağrılı hale getirmek için etil klorür gibi bir uyuşturucu spreyi kullanılır. İğne daha sonra tetik noktasına yerleştirilir ve ilaç enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra, basit bir yapışkan bandaj uygulanabilir.

Enjeksiyondan sonra alan ağrılı ise, buz, ısı, asetaminofen (Tylenol) veya tezgah üstü, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar örneğin ibuprofen (Advil) veya naproksen sodyum kullanılabilir.

Tetik nokta enjeksiyonu, hastanın ağrılı bir tetikleme noktası olduğunda, özellikle de tetikleme noktasından çevreye doğru yayıldığı zaman kullanılır. Tetik nokta enjeksiyonları, fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu gibi durumlar için tedavi olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, tetik noktaları genellikle kronik ağrı sendromları ile tekrarlamaktadır.

Tetikleme noktası enjeksiyonlarının komplikasyonları ve yan etkileri nelerdir?

Tetikleme noktası enjeksiyon prosedüründen potansiyel bir komplikasyon, enjeksiyon sonrası ağrıdır. Bu nispeten nadirdir, ancak ortaya çıkabilir. Bu ağrı genellikle birkaç gün sonra kendini çözer.

Tetik noktasına hiçbir ilaç enjekte edilmediğinde daha yaygındır (kuru iğneleme).

Asetaminofen, ibuprofen veya naproksen sodyum gibi buz, ısı veya reçetesiz ilaçlar, enjeksiyon sonrası ağrı için yararlı olabilir.

Steroid ilacı tetik noktasına enjekte edilirse, derinin altındaki yağın küçülmesi ve ciltte bir diş çıkarma riski vardır. Bu, herhangi bir steroid ilacı olmadan sadece anestezi enjekte edildiğinde ortaya çıkmaz. Diğer yan etkiler, tetikleme noktası enjeksiyonları ile seyrek olmakla birlikte, enfeksiyon ve kanama dahil olmak üzere deriyi deldiyse herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Hastaların tetikleme noktası enjeksiyonlarına ne sıklıkla ihtiyacı olacak?

Optimal olarak, bir tetikleme noktası bir enjeksiyondan sonra çözülür. Bu, bir tetikleme noktasının (özellikle de tekrarlayan küçük bir travma veya artık gerçekleştirilmeyen hareketin neden olduğu bir tetikleme noktası gibi) çıkarıldığı durumlarda, bir izole tetikleme noktasına sahip olduğunda ortaya çıkabilir.

Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu gibi kronik durumların neden olduğu tetikleme noktaları, altta yatan problem nedeniyle tekrarlama eğilimindedir. Bu durumlarda tetikleme noktası enjeksiyonları, düzenli veya gerektiği şekilde uygulanabilir. Tetikleme noktası enjeksiyonlarının sıklığı, enjekte edilen ilaca bağlıdır.

Eğer sadece lidokain veya anestezik madde karışımı enjekte edilirse, enjeksiyonlar aylık olarak sık olarak devam eden tedavi olarak uygulanabilir.

Bir steroid ilacı enjekte edilirse, TPI'lar tedavi edici sağlık hizmetleri uzmanının takdirine bağlı olarak, steroid hasarı nedeniyle doku hasarı veya büzülme riski nedeniyle daha az sıklıkta uygulanmalıdır.

Источник: https://tr.doctorforhelp.com/trigger-point-injection-89374

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть