Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Tetik Parmak Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik parmağı, parmaklarınızı büken ve parmak hassasiyetine ve ağrıya neden olan tendonların iltihaplanması nedeniyle oluşur. Bu durum parmaklarınızın hareketini sınırlar ve parmağınızı düzeltmeyi ve bükmeyi zorlaştırabilir.

Tetik Parmak Hastalığı Nedir?

Tetik parmak hastalığı özellikle başparmakta görülen, ancak diğer parmaklarda da oluşması mümkün olan, hastalığın olduğu parmağın bükülmesi esnasında yaşanan kasılma ve acı hissiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Hareket esnasında ani bir kitlenme yaşanması ve parmağın yeniden düzeltilmesi gayet zor olan bu hastalık hobileri ve işi sürekli tekrar isteyen kişilerde daha fazla görülmektedir.

Tetik Parmak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yumruk yapıldığı anlarda belirti vermektedir. Parmak kök bölümlerinde gerginlik ve rahatsızlık hissiyle ortaya çıkan bu hastalık, parmağın düz konuma getirilmesi anında ”klik” sesi ve rahatsız edici bir ağrı ile seyredebilmektedir. Ayrıca avuç içi hassasiyeti ve sabah uyanıldığında oluşan parmak sertliği de en bilinen belirtiler arasında yer almaktadır.

Tetik Parmak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalık, çoğu zaman hareket tekrarı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle başparmağın sürekli tekrarlar ile zorlanması durumunda oluşan bu hastalık, parmaklarda yer alan tendonların iltihaplanması nedeniyle de kendini göstermektedir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen bu hastalık, 40 ile 60 yaş arasındaki kişilerde ilerleyen yaş nedeniyle görülmektedir.

Bu hastalığın oluşumunda etkili olan gut hastalığı, diyabet ve romatoid artritin yanı sıra çiftçilik, müzisyenlik ve sanayi işçiliği yapan kişilerde de görülme olasılığı yüksektir.

Tetik Parmak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisindeki amaç, bölgede oluşan şişliği yok etmek ve yakalama refleksini geri kazandırmaktır.

Ameliyatsız tedavi söz konusu ise atel ya da kasları gevşetecek ilaç kombinasyonları etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra oluşacak ağrıyı ve iltihabı önlemek amacıyla da ek ilaçlar düzenlenmektedir.

Kişinin bu hastalığa yakalanmasına neden olan sebeplerden uzak durması da, tedavinin önemli bir parçasıdır.

Eğer bu yöntemlerle tedavi sağlanamıyorsa, hastaya cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Genellikle lokal anestezi ile uygulanan parmak ameliyatı, parmak tabanında yer alan kılıfın açılmasını ve tendonların rahatça hareket edebilmesini amaçlar.

Ameliyat sonrasında ise 1 hafta boyunca şişlik, ağrı ve hassasiyet görülebilmektedir. Nadiren de olsa bu semptomların geçmesi uzun sürmektedir. Böyle durumlarda ise el terapisi uygulaması tercih edilmektedir.

Tetik Parmağınızla Başa Çıkmanın En İyi 10 Yolu

Parmağınızı Dinlendirin

Tetik parmağıyla baş etmenin en iyi yollarından biri, etkilenen parmağınızı en az üç ila dört hafta dinlendirmektir. Doğru dinlenme, tendonu iyileştirmek için anahtar bir bileşendir. Ayrıca, iyileşme süresini hızlandırmanın yanı sıra, ağrıyı ve iltihabı da azaltacaktır.

Bir Atel kullanın

Ayrıca, etkilenen parmağınızı, ağrı ve iltihap azalıncaya kadar, mümkün olduğunca atelde tutmalısınız. Bir atel, etkilenen parmağı uzatılmış bir konumda tutar ve iyileşirken hareketi önler.

Soğuk Kompres Uygula

Durumunuzda günde birkaç kez soğuk kompres kullanarak iyileşme olduğunu da fark edebilirsiniz. İnce bir havluya birkaç buz küpü koyun ve sıkıca bağlayın. Bu buz torbasını etkilenen parmağa 10 dakika boyunca uygulayın. 5 dakika ara verin ve 2 veya 3 kez daha tekrarlayın. Bu basit çözümü, gerektiği kadar günde birkaç kez kullanın.

Sıcak Suya batırın

Soğuk bir kompres etkiliyken, etkilenen parmağın ılık suya batırılması da tendonları ve kasları gevşeterek iyileşme sürecinde rol oynayabilir. Bir kaseyi ılık suyla doldurun. İsteğe bağlı olarak, 1 çorba kaşığı Epsom tuzu ekleyin. Etkilenen parmağı 5 dakika boyunca bekletin. Gün boyunca 4 veya 5 kez yapın.

Germe Egzersizleri Yapın

Nazik egzersizler parmağınızdaki hareketliliğin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olur, böylece en kısa sürede en iyi şekilde çalışmaya geri döner.

Parmağınıza Masaj Yapın

Etkilenen parmağa düzenli olarak masaj yapmak, tetik parmağını tedavi etmenin başka bir iyi yoludur. Hafif bir masaj, dolaşımın artmasına, kasların gevşemesine ve şişliğin ve sertliğin azaltılmasına yardımcı olur. Mikrodalgada biraz zeytin, susam veya hindistancevizi yağı ısıtın. Etkilenen parmağın üzerine ılık yağ sürün.

Aloe Vera kullanın

Aloe vera, tetik parmağıyla ilişkili sertlik ve ağrının yanı sıra, iltihabı hafifletmeye yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Jeli aloe vera yaprağından çıkarın ve etkilenen parmağınızın üzerine günde 2 veya 3 kez sürün. Ek olarak aloe vera almayı tercih edebilirsiniz.

Bromelain

Ananaslarda (özellikle sapta) bulunan bir bileşik olan Bromelain, tetik parmağını tedavi etmeye yardımcı olmak için mükemmel bir ilaçtır. Ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar faydalar sağlar.

Zerdeçal ile tedavi

Tetikleyici parmak için başka bir iyi çare zerdeçal. İçinde kurkumin adı verilen bileşik, anti-enflamatuar bir madde olarak işlev görür, bu nedenle ağrı ve şişliği etkili bir şekilde azaltabilir.

Akupunktur uygulatın

Göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer iyi tedavi akupunkturdur. Etkilenen bölgeye giden kan akışını artırmaya yardımcı olur, bu da ağrıyı ve şişliği azaltır. Akupunkturda, iltihaplanma ve ağrının nedenini belirlemek için etkilenen bölgeye ve çevresine ince iğneler sokulur.

Ek İpuçları: Reçetesiz satılan steroid olmayan antienflamatuar ilaçları kullanın, ibuprofen gibi, acıyı hafifletmek için.

Ağrı ve şişliği hafifletmek için gerektiğinde arnika veya kapsaisin kremleri kullanın. Enflamasyonla savaşmak için günlük 2 ila 3 bardak zencefil çayı için.

Karaciğer, balık, çiğ sarımsak, ayçiçeği tohumu ve fındık gibi B6 vitamini bakımından zengin yiyecekleri yiyin.

Источник: //saglikhaberleri.com/tetik-parmak-hastaligi-nedir-belirtileri-nedenleri-ve-tedavi-yontemleri/

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda özellikle kadınlarda daha yoğun görülen tetik parmak hastalığı hakkında tüm merak edilen soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz. Uzman görüşlerinden yararlanarak hazırladığımız makalemizde tetik parmak neden olur ve tetik parmak hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

Tetik Parmak Sendromu Nedir?

Tetik parmak hastalığı tıpta Trigger finger adı ile anılan ve parmakların kilitlenerek ağrılara da neden olan bir hastalıktır. Kilitlenen parmağı düzleştirmek zordur ve genellikle acı vermektedir.

Tetik Parmak Sendromu Neden Olur?

Tetik parmak neden olur? Parmakların bükülmesini sağlayan tendonlar avuç içindeki makara benzeri sistemin içinden geçerler.

Tetik parmak hastalığı olan kişilerde bu tendonların kalınlaştığını ve avuç içinde ki makaraların kalınlaşarak daralması söz konusu olmaktadır. Tendon avuç içindeki makaradan geçerken sıkışır ve hasta parmağını büktüğü an takılı kalır. Parmağı yeniden açabilmek için tendonun kanal içinde serbest kalması gerekir.

Parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ip şeklinde dokulardır. Bunlar, parmakların sağa ve sola kaymasını engelleyen halka şeklindeki dokularla çevrilidir. Bu dokuların kalınlaşması tendonun sıkışmasına ve nodül oluşmasına neden olur.

Parmak hareketiyle tendon üzerindeki bu nodül halka içinden geçemez ve takılır. Devamında aşırı hareketle bu nodül halka içinden geçer ve parmak açılır. Parmakları aşırı kullanmak ve zorlamak tendonlarda nodül oluşumuna yol açar ve oluşan nodüller parmakta kilitlenmeye yani tetik parmak hastalığına neden olur.

Tetik parmak hastalığı genellikle Romatoid artrit, Gut, Diabet, Diyaliz Hastalarında daha sık görülmektedir.

Hastalığın ilk belirtikeri arasında özellikle baş parmak çevresinde ağrı ve parmak hareketlerinde zorlanma görülmektedir.

Hastalık ilerledikçe parmağın takılı kalması ve açılmaya uğraşıldığında tıklama sesi ile açılması söz konusudur. İlerledikçe takılmalar daha da fazlalaşmaya ve ağrılı olmaya başlar.

Tetik parmak neden olur? Kadınlarda tetik parmak hastalığının daha fazla görülmesinin nedeni temizlik, bulaşık yıkama gibi sık tekrarlanan hareketlerdir.

Bu hareketler tendonlarda yıpranmalara, şişme ve ağrılara yol açabilmektedir. Erkeklerde yine bazı meslek gruplarında yaygın görülmektedir.

Özellikle çiftçi, bahçıvan ya da aşçılarda tekrarlanan hareketlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Tedavisi

Tetik parmak hastalığı tanısı doktorun fizik muayenesi ile konulmaktadır. Avuç içinde şişlik, nodül ve kitleleri muayene ederek saptanır. Tedavisinin amacı bu şiliği indirmektir. Bu konuda hastalığın derecesi göre uygulanan tedavi yöntemleri vardır.

Tetik parmak hastalığı akut, subakut ve kronik dönemleri vardır. Akut dönemde Antienflamatuar ilaç tedavisi uygulanarak şişliğin ortadan kalkması sağlanır. Doktor gerekli görürse parmağa atel ile destekler.

Hastalığın başlangıç aşamasında bu tedavi ile hasta belli aralıklarla kontrol edilir. Parmağı rahatlatmak ve şişliğin inmesini sağlayacak masaj ve egzersizler uygulanmaktadır.

Tetik parmak fizik tedavi ile hem ağrı ve sızıların ortadan kalkması hem de takılmaya neden olan mekanizmanın rahatlatılması sağlanır.

Subakut dönem de tedavi ise tendonun kalınlaştığı bölgeye kortizon enjeksiyonu uygulanır. Bu tedavi edici özelliğinden daha d çok hastaya geçici bir süre rahatlama veren tedavi yöntemidir. Hastalığın ilk 3 aylık döneminde bu tedavi rahatlatma amacı ile yapılmaktadır.

Tetik parmak hastalığı kronik dönem tedavisinde cerrahi yöntemler söz konusu olmaktadır. Avuç içindeki makara sisteminin cerrahi müdahale ile gevşetilmesi gerekir. Rahatsızlığın 3 aydan daha uzun süredir var olduğu hastalara uygulanmaktadır.

Tetik parmak hastalığında ameliyat yöntemleri iki türlüdür. Kapalı ve açık teknikler uygulanmaktadır.

Kapalı ameliyat tekniğinde komplikasyon riski azdır ve hastanın elinde gevşeme sağlanmaktadır. Oldukça kısa ve kolay bir işlemdir. Küçük bir kesi açılır tutukluk yapan makara sistemi rahatlatılır ve dikişle kapatılır. Lokal anestezi uygulanır. Bu yöntemde sinir hasarı riski vardır.

Açık ameliyat tekniğinde ise yine avuç içinde küçük bir kesi açılır. Lokal anestezi iyi bölge uyuşturulur. Hastanın tendon kılıfı etrafında yakın seyreden damar sinir yapıları korumaya alınarak tendonun takıldığı tünel genişletilir. Dikiş atılarak yumuşak sargı yapılır.

Tetik parmak hastalığı olan kişilere doktor tarafından tedavi yöntemi belirlenir. Eğer ameliyat kaçınılmaz ise ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar doktor tarafından hastaya bildirilir. Bunların başında hasta eğer kan sulandırıcı ilaç ve vitamin kullanıyorsa bunlar kesilir. Sigara ve alkol kullanımı azaltılır.

Ameliyat sonrasında ise tetik parmak hastalığı olan kişiler günlük işlerine dönebilirler. Egzersizlerle cerrahi sonrası yapışmalar önlenir. Dikişler alındıktan sonra tetik parmak fizik tedavi uygulaması yapılabilmektedir. Genellikle hastalık tekrarlamaz.

Tetik parmak hastalığında ameliyatsız tedavi yöntemlerinden de bahsedecek olursak; lokal anestezi altında sorunlu parmağın tendonlarına keskin uçlu iğne ile girilerek parmak tabanında kasnak açılır. Yara bandı ile bölge korumaya alınır. Oldukça kısa süren bu işlem oldukça da etkilidir. Hasta günlük hayatına ara vermeden, ameliyat komplikasyonlarına maruz kalmadan dönebilir.

Tetik parmak fizik tedavi ve egzersizleri de özellikle hastalığın ilerlemesi durdurmak ve parmağın hareketini rahatlatmak açısından önemlidir.

Ortopedi uzmanı bölgeye uygulanacak ilaçlar, masaj ve egzersizleri önermektedir. En etkili egzersizlerden biri yumruk yapıp serbest bırakma yöntemidir.

Bu hem parmaklardaki kas ağrılarını hafifletir hem de daha güçlü bir kavrama sağlar.

Tetik parmak hastalığı tedavisinde bandaj uygulaması da önerilmektedir. Bu tendonlarda yıpranmaları önlemekte ve hastalığın ilerlemesini durdurabilmektedir.  Eğer hastanın kaslarında ve eklemlerinde iltihaplanma söz konusuysa, iltihap kurutucu ilaçlar önerilmektedir.

Tetik parmak hastalığı olan hastanın ağır kaldırmaması, elini çok yormaması, elini ne çok hareketsiz ne de çok hareketli kullanmaması sağlanmalıdır. Eli zorlamadan kullanmak en doğrusudur.

Tetik parmak hastalığında şişlik söz konusu ise masaj uygulaması bölgeyi rahatlatma açısından etkilidir. Hastalığın akut döneminde istirahat ve ilaç tedavisi hastalığın ilerlemesi durdurmaktadır.

Tetik Parmak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tetik parmak hastalığı tedavi edilmezse tendon kopması meydana gelebilir. Bu çok daha ciddi bir sorundur. Tendonlar el, kol ve parmakların hareket etmesini sağlayan yapılardır.  Bunların kopması demek hareket kaybı oluşması demektir ki bu da oldukça ciddi ve rahatsız edici bir sorundur.

O yüzden tetik parmak hastalığı henüz daha yeni başlıyorken tedavisi yapılmalı ve hastalığın ilerlemesi durdurulmalıdır. Eğer tedavi esilmezse tendon yırtılmalarının tedavisin çok daha zor ve zaman alıcı olduğu bilinmelidir. Parmağın alçıya alınması, ameliyata gerek duyulmasına kadar birçok kompikasyon gerçekleşebilmektedir.

Tetik parmak hastalığı ciddi bir sorun değildir. Ancak tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tetik parmak hastalığı belirtileri ile karşılaşıldığında hemen doktora gidilmelidir.

Tanısı basit bir muayene ile konulabilmekte ve daha hastalığın başında ise tetik parmak fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. İleri ki aşamalarında da oldukça kolay bir ameliyat ile hastalıktan tamamen kurtulmak söz konusudur.

Her hastalıkta olduğu gibi tetik parmak hastalığında da erken tanı ve doğru tedavi yöntemi çok önemlidir.

Bu makalemizde tetik parmak hastalığı hakkında bilinmesi gereken ve merak edilenleri siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istedir. Tetik parmak neden olur ve nasıl tedavi edilir sorularına yanıtlar verdik. Sağlıklı günler diliyoruz.

Kaynak: //www.pufnoktalari.net/tetik-parmak-sendromu-nedir-tedavisi-nasil-yapilir-tedavi-edilmezse-ne-olur/

Источник: //www.dahabilgi.com/tetik-parmak-sendromu-nedir-tedavisi-nasil-yapilir-tedavi-edilmezse-ne-olur/

Tetik Parmak Ameliyatı Ne Kadar Sürer Nasıl Yapılır Ücreti

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parmaklarda takılma ve ağrı olması durumu tetik parmak olarak adlandırılır. Bu durum çoğunlukla çiftçi, endüstriyel işçileri ve müzisyenlerde yaşanmakta yani parmakların sürekli aynı hareketleri tekrarlaması veya yoğun kuvvet uygulanması sebepli meydana gelmektedir.

Tetik parmak; parmaklarda aniden kitlenme ve kasılma gibi belirtiler gösterdiğinden kişilerin hayatını olumsuz olarak etkiler. Tetik parmak çoğunlukla küçük parmak, yüzük parmağı ve başparmakta yaşanmaktadır.

Tetik Parmak Nedir?

Tıpta  Tenosinovit Stenosing olarak bilinen tetik parmak hastalığında parmakların hareket ettirildiği anda kasılma veya kilitlenme yaşanmaktadır.Parmaklardaki kilitlenmenin açılması zordur ve çok yoğun ağrılara neden olmaktadır.

Tetik Parmak Belirtileri

 • Parmaklarda hareket anında ‘tık’ sesi gelmesi
 • Parmakların hareket ettirilmesinde zorlanma
 • Parmakların bükülü kalması
 • Etkilenen parmağa yakın yerde avuç içinde hassasiyet
 • Etkilenen parmağa yakın yerde avuç içinde  nodül (yumru) hissetmek

Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik parmağın iyileşmesi için hem ameliyat dışı hem de ameliyat ile tedavi mümkündür. Tetik parmak tedavisinde ilk olarak ameliyat uygulanmadan basit yöntemler denenir. Eğer bu yöntemler faydalı olmazsa ameliyata başvurulur. Her iki şekilde de amaç parmaktaki şişlikleri indirmek ve parmaklara eski hareket gücünü geri kazandırmaktır.

Ameliyatsız Tetik Parmak Tedavisi

Tetik parmak ameliyatında hastalığın durumu eğer hafifse ameliyatsız tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bunun için atel kullanımı veya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tetik parmağın sebebi parmağın çok zorlanması olduğu için kişinin bu tür hareketlerden kaçınması önemlidir.Yapılacak bazı parmak egzersizleri de iyileşmeye yardımcı olabilir.

Tetik Parmak Ameliyatı Nelerdir?

Tetik parmak ameliyatı için uygulanan 2 tip ameliyat vardır. Bunlar: açık cerrahi ve perkütan serbest bırakma cerrahisidir.

Açık Ameliyat

Tetik parmak ameliyatında hastalara lokal anestesi uygulanır. Açık ameliyatta avuç içinde küçük bir kesi açılır. Bu kesik içerisinden tendonların kılıfı kesilir ve bu sayede tendonun hareket ettirilmesi sağlanır. Son olarak da kesik yeri dikilir. Cerrahlat tetik ameliyatı için daha çok açık ameliyatı tercih etmektedirler.

Kapalı Ameliyat (Perkütan Serbest Bırakma Cerrahisi)

Tetik parmak ameliyatı için kullanılan kapalı ameliyatında lokal anestezi uygulanır. Doktor tendon kılıfını kesmek için herhangi bir kesik açmadan keskin bir iğne ile deri altına girer. Bu ameliyat yara izi bırakmasa da açık ameliyat kadar tercih edilmemektedir. Bunun sebebi ise tendonlara zarar verme risikini yüksek olmasıdır.

Tetik Parmak Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmelidir?

Tetik parmak ameliyatı öncesinde doktor hastanın fiziksel ve psikolojik tüm hastalıklarını bilmelidir. Doktorun hastalara ameliyat öncesi ve sonrası ile ilgili tüm bilgilerin vermesi gereklidir.

Tetik parmak ameliyatından 3 hafta önce hastaların kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmalıdır. Ayrıca hastalar C,D, E ve K vitamini, Ginseng, Gingko Biloba, Co-Enzim Q10 gibi bileşenleri içeren multivitamin ve beslenme desteği haplarınını kullanmayı ameliyattan bir süre önce bırakmalıdır.

Tetik parmak ameliyatı öncesinde sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı, mümkün değilse en aza indirilmelidir.

Tetik Parmak Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmelidir?

Tetik parmak ameliyatında uygulanan kapalı ameliyat (perkütan serbest bırakma cerrahisi) uygulamasından sonra yara izi kalmamaktadır. Parmaktaki delik yerlerinde küçük pansumanlar olacağından doktorun önerdiği aralıklarla pansuman yapılması gerekmektedir.

Tetik parmak ameliyatında uygulanan sıvının hacmi sebebiyle enjeksiyon sonrası uyuşma yaşanabilir. Bu uyuşmayı azaltmak için buz uygulaması ve iltihap sökücü ilaçlar faydalı olabilir.

Tetik parmak ameliyatı sonrası hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Hastalar normal yaşamlarına hemen dönebilmektedir.

Ameliyat sonrasında yapışmayı önlemek için hastanın egzersizlere erken başlaması gerekmektedir.

Ameliyatın ardından yaranın iyileşmesi 15 gün kadar sürer ve dikişiler de 2 hafta sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra doktor eğer gerekli görürse enf drenajı ya da fizik tedavi önerebilir.

Ameliyatın ardından 2 hafta sonra spora başlanabilir fakat parmak çok zorlanmamalıdır.

Tetik parmak ameliyatı ardından meydana gelen şişlikler de 15 gün içinde geçmektedir.

Tetik parmak ameliyatı ardından bazı hastalarda yara bölgesinde sertlikler görülebilir. Bu sertlikleri gidermek için masaj uygulaması faydalı olmaktadır.

Tetik Parmak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tetik ameliyatının ne kadar süreceği hastanın durumu ve ameliyatta uygulanacak tekniğe göre değişse de genel itibariyle 5-10 dakika sürmektedir. Tetik ameliyatı sonrasında hastanede kalmaya gerek kalmamaktadır. Hasta ameliyat sonrasında parmaklarını kolayca hareket ettirilebilmektedir yani kişinin normal hayata dönmesi hemen mümkün olmaktadır.

Tetik Parmak Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Tetik parmak ameliyatı devlet hastanelerinde yapıldığında SGK tarafından karşılanmaktadır.  Özel hastaneler tercih edildiğinde ücret ödenmesi gerekecektir. Ücret hastaneden hastaneye göre değişecektir. Bu yüzden kesin fiyat için kurumla iletişime geçilmelidir.

Источник: //selmasultan.com/tetik-parmak-ameliyati-hakkinda-her-sey

Tetik Parmak

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik parmak, eldeki tendonların iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar ve el hassasiyetine, ağrıya ve deformiteye neden olur. Durum, parmağınızın hareketini sınırlar ve parmağınızı düzeltmeyi imkansız hale getirebilir.

Semptomlar Tetik parmak semptomları nelerdir?

Sık görülen erken belirtiler şunlardır:

 • Baş parmağınızın tabanında veya başka bir parmağınızda kalan uzun bir ağız
 • parmağınızın tabanında palmiye yakınında bir yumru veya topak
 • parmağınızın tabanında hassasiyet < Etkilenen parmağınızdaki
 • rijitliği olan bir tıklama veya tıklama sesi

Eğer tedaviniz yoksa, tetik parmak ilerleyebilir. Gelişmiş belirtiler başparmak, başka bir parmak veya her ikisi de bükülmüş veya düz bir konumda kilitlenmiş olabilir. Tetik parmağınızın gelişmiş bir durumun varsa, diğer eli kullanmadan parmağınızı açamayabilirsiniz.

Sabah tetik parmak belirtileri daha kötü olma eğilimindedir. Parmak genellikle gevşer ve gün geçtikçe daha kolay hareket etmeye başlar.

Sebepler Tetik parmağa ne neden olur?

Parmaklarınızın birkaç küçük kemiği var. Tendonlar bu kemikleri kaslara bağlarlar. Kaslarınız kasılıyorsa veya sıktığınızda, tendonlarınız parmaklarınızı hareket ettirmek için kemiklerini çeker.

Fleksör tendon adı verilen uzun tendonlar, önkolundan ellerindeki kaslar ve kemiklere kadar uzanır. Fleksör tendonları, tendon için bir tünel gibi bir fleksör tendon kılıfı boyunca kayar. Tünel daralırsa, tendon kolayca hareket edemez. Tetik parmağında olan şey budur.

Tendom daralan kılıf boyunca kayarken, tahriş olur ve şişer. Hareket son derece zorlaşıyor. Enflamasyon, hareketin daha da kısıtlandığı bir çarpmanın oluşmasına neden olabilir. Bu, parmağınızın bükülmüş bir konumda kalmasına neden olur ve onu düzeltmek son derece zorlaşır.

Risk faktörleri Tetik parmak için kim risk altındadır?

Bazıları, tetik parmağınız diğerlerinden daha yüksektir. Örneğin, Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisine göre, kadınlarda erkeklerden daha yaygın.

Tetik parmağıyla ilişkili diğer risk faktörleri arasında şunlar bulunmaktadır:

, hipertiroidi

 • olan,
 • römatoid artritli
 • tüberküloz
 • olan, tekrarlayan etkinlikler yapan diyabetli
 • olan 40 ve 60 yaş arası müzik aleti çalma veya elle kullanılan aletlerin tekrar tekrar kullanılması gibi elinizi zorlayabilir
 • Cleveland Kliniğine göre, tetik parmak en çok müzisyeni, çiftçiyi ve endüstriyel çalışanı etkiliyor.

Teşhis Tetik parmak teşhisi nasıl?

Doktor genellikle tetik parmaklarını fizik muayene ve tıbbi geçmiş hakkında bazı basit sorularla teşhis edebilir

Doktorunuz hareketi tıklayarak karakteristik dinleyecek. Eğilmiş bir parmak ararlar. Ayrıca elinizi açıp kapadığınızı da gözlemleyebilirler. Tanı genellikle bir röntgen veya başka görüntüleme testi gerektirmez.

Tedaviler Tetik parmak nasıl tedavi edilir?

Tedaviler, semptomların ciddiyetine bağlıdır. Evde yapılan tedaviler şunları içerir:

4-6 hafta arası tekrarlayıcı faaliyetlerden kopmak

 • Hareketi kısıtlamak ve elini istirahat için bir parantez veya atel kullanmak,
 • şişmeyi azaltmak için ısı veya buz uygulamak
 • İlaçlar
 • İlaçlar iltihaplanmayı azaltmak için parmaklarınızı germek için hafifçe gererek tendon ve kasları rahatlatmak için gün boyunca birkaç kez sıcak suda elle tutun. Anti-inflamatuar ilaçlar şunları içerir:
 • ibuprofen

naproksen

reçeteli anti-inflamatuvarlar

 • steroid enjeksiyonları
 • Cerrahi
 • İlaçlar ve evde tedaviler işe yaramazsa, doktorunuz cerrahiyi tavsiye edebilir . Cerrahlar ayakta tedavi temelinde tetik parmak için ameliyat uygularlar. Anestezi atışı yaptıktan sonra, cerrah avuç içine küçük bir kesim yapar ve sıkışmış tendon kılıfını keser.
 • Tendo kılıf iyileştikçe, alan daha gevşektir ve parmağınızın daha kolay hareket etmesine yardımcı olur. Ameliyat riskleri enfeksiyonu ya da etkisiz cerrahi sonuçları içerir.

Cerrahi iyileşme birkaç hafta ila altı ay sürebilir. Doktorunuz ameliyat sonrası sertliği gidermek için fizik tedavi egzersizleri önerebilir, ancak genellikle gerekli değildir. Genel bir kural olarak, doktor tendon kılıfını serbest bıraktığında, tendon serbestçe hareket edebilir ve insanlar birkaç gün içinde normal faaliyetlerine dönebilir. Doktorunuz sütürleri 7-14 gün içinde kaldıracaktır.

Görünüm Tetik parmaklı insanlar için görünüm nedir?

Yaşam tarzı değişiklikleri ve etkinlikten kaçınma genellikle tetik parmak için etkili tedavilerdir. Kortikosteroid tedavisi de etkili olabilir, ancak semptomlar bu tedaviden sonra geri dönebilir.

Jones and Joint Surgery Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre araştırmacılar, semptomların kortikosteroid enjeksiyon tedavilerini aldıktan bir yıl sonra hastaların yüzde 56'sında geri döndüğünü buldular. Bu belirtiler, atışı aldıktan sonra genellikle birkaç ay geriye döndü.

Bununla birlikte, enjeksiyon hızlı ve basittir ve ameliyat geçirme işlemini daha rahat bir zamana kadar ertelemenize izin verebilir.

Bu araştırmacı araştırmacılar aynı zamanda insüline bağımlı diyabetli, daha genç ve birkaç semptomatik parmak sahibi hastanın, dönme belirtileri gösterme olasılığının daha fazla olduğunu tespit ettiler.

Источник: //tr.medic-life.com/trigger-finger-9906

Tetik Parmak Nedir,Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 17.04.2019 09:49

Parmakların hareketi esnasında yaşanan sızılı veya ağrılı takılma, parmağın düzleşmemesi ve kasılması tetik parmak hastalığı olarak nitelendirilir. Tıp literatüründe “Stenozan Tenosinovit” olarak geçen bu rahatsızlık parmaktaki tendon ve pulleylerde oluşan düzensizlik nedeniyle meydana gelir.

Tendonları ön kol kaslarından parmaklara kadar uzanan uzun bir ip olarak tarif edebiliriz. Pulleyler(makara) ise bu tendonların sağa veya sola kaymadan hareket etmesini yani tendonların hareket düzenini sağlayan halka şeklindeki dokulardır.

Pulley dokusu, farklı etkenler nedeniyle kalınlaşınca tendonu sıkar ve bu sıkma sonucu tendonda düğümcük oluşur. Parmağınızı hareket ettirdiğinizde tendon, pulleyden geçmeye çalışır fakat düğümcük nedeniyle pulley in içinde takıldığı için geçemez.

Bunu sonucunda parmak takılır ve kişi parmağını düzleştirmede problem yaşar. Bu rahatsızlık halk arasında “Parmak Kitlenmesi” olarak da bilinir. Genelde herkesin başına gelebilecek bu rahatsızlık özellikle 40 yaş üstü bayanlarda daha sık görülür.

Hastalık tedavi edilmez veya tedavi önemsenmez ve aksatılırsa tendon kopmasına neden olabilir.

Tetik Parmak Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık herhangi bir darbe veya yaralanma gibi durumlarda kendini göstermez. Tetik parmak oluşumunda en önemli unsur parmağın aşırı kullanılması, sürekli tekrarlayan zorlayıcı hareketler ve parmağa aşırı güç uygulanmasıdır.

Bu sebepleri göz önünde bulunduran uzmanlar gelişen teknoloji ile birlikte günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanımında el tendonunun aşırı kullanılmasından kaynaklı sıkışmaya ve parmak kilitlenmelerine yol açtığını belirtmektedir.

En önemli belirtisi isminden de anlaşılacağı üzere parmakların hareket esnasında takılmasıdır.

Öncelikle genelde sabahları parmakta sıkça takılmalar başlar ve bir süre sonra bu takılmalar gün içine yayılır ve daha belirgin hale gelirler.

Bunun yanı sıra hareket sırasında ve sonrasında oluşan ağrı, avuç içinde oluşan hassas şişlik ve parmağın çıkıp tekrar oturması hissi de önemli belirtileri arasındadır.

Tetik parmak hastalığı riskini arttıran şeyler şunlardır;

 • Genelde 40 ve 60 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.
 • Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın bir hastalıktır.
 • Diyabet, gut ve romatoid gartrit gibi hastalıklar tetik parmak hastalığına neden olabilir.
 • Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayan kimseler arasında yaygın bir hastalıktır.

Belirtileri şunlardır;

 • Sabahları parmak sertliği
 • Parmağınızı hareket ettirirken bir atma sesi ile birlikte “tık sesi”
 • Etkilenen parmağın tabanında avuç içi hassasiyet veya bir yumru hissetmek
 • Parmağın sürekli olarak aniden düz veya ortaya bükülmüş bir pozisyonda kilitlenmesi

Tetik Parmak Hastalığından Korunmak İçin

Bu hastalık için en büyük risk grubu gençlerdir. Uzmanlar uyarıyor, gençlerin sürekli telefon ile uğraşmaları büyük teh arz ediyor.

Tetik parmak hastalığından korunmak için yapmanız gerekenler;

 • Günde 3 saatten fazla akıllı telefon kullanılmamalıdır.
 • El ve parmaklar gün içinde dinlendirilmelidir.
 • Klavye kullanımında aşırı ve hızlı kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Ağrı hissedildiğinde erken müdahale edilmeli ve buz konulmalıdır.
 • En riskli parmak başparmaktır. Akıllı telefonu mümkün olduğunda iki elle kullanmaya ve başparmaklara fazla yüklenilmemeye gayret edilmelidir. 

Tedavi Yöntemleri ve Ameliyat

Tetik parmak rahatsızlığının tedavisinde ilk olarak bölgenin hareket ettirilmemesi ve atel adı verilen gereçle parmakların hareketsiz kalmasının desteklenmesi tercih edilir. Bu yöntem hastalığın ilk safhalarında etkilidir fakat bazı ileri düzeydeki rahatsızlıklarda sonuç vermemektedir.

Kortizonlu iğne yönteminin tetik parmak rahatsızlığında yaşanan sorunların ortadan kalkmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden ağrı ve takılma olan bölgeye kortizonlu iğne uygulanır. Ayrıca uzmanlar kortizonlu iğne tedavisinin hamile ve emziren annelere de güvenle uygulanabileceğini belirtmektedir.

 Yukarıdaki tedavi yöntemlerinin sonuç vermediği durumlarda geriye tek bir seçenek olarak cerrahi müdahale kalır. Öncelikle cerrahi müdahale küçümsenmeyerek kesinlikle ameliyathane ortamında yapılmalı. Operasyon, lokal anestezi ile avuç içinde açılan küçük bir kesiden girilerek yapılır. Tendonun hareketi esnasında takıldığı tünel genişletilir.

 Gerçekleşen küçük operasyon sonrasında hastalar hemen parmaklarını oynatabilirler. Fakat cerrahi müdahale sonrasında yara bölgesinde sertlikler oluşabilir. Bu sertlik herhangi bir korkuya neden olmamalıdır. Hastanın kendisinin yapacağı veya bir yakından rica edeceği hafif masajlarla düzelir.

Ameliyat sonrası genelde operasyon geçiren parmakta tekrar aynı sorunun yaşandığı görülmemektedir ama bir parmakta tetik parmak rahatsızlığına rastlandığı için diğer parmaklarda da bu rahatsızlığın görülme ihtimali yüksektir.

Ameliyat olmadan tetik parmak geçirme yöntemleri;

1. Atel Kullanımı

Parmağınızı sabit tutmak ve dış darbelerden muhafaza etmek için eczanelerden satın alabileceğiniz, parmak boyunda 2 adet plastik veya ahşap çıtayı, parmağınızın üst ve alt kısmına denk gelecek şekilde bir ip yardımı ile sabitleyebilirsiniz.

Parmağınızın hareketini kısıtlayarak dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dış darbelerden kurumak ve düz durmasını sağlayarak kan akışını kolaytıracaksınız. Dikkat etmeniz gereken tek şey ateli çok fazla sıkmamak ve gece uyurken çıkarmamaktır.

2. Soğuk Kompres

Gün içerisinde parmaklarınıza uygulayacağınız soğuk kompres de parmaktaki ağrı ve şişliğin azaltılmasında çok etkili bir yöntemdir. Temiz bir beze birkaç buz parçası koyun ve bağlayın. Tetik parmak durumunda olan parmağınızın birleştiği bölgeye tutun. Beş dakika ara vererek uyguladığınızda etkili olacaktır

3. Dinlendirme

Şayet devamlı parmaklarınızın çalıştırıldığı bir mesleğiniz varsa, ilk yapmanız gereken parmağınızı dinlendirebileceğiniz zaman ve ortamı sağlamaktır. Çalışmadığınız zamanlar parmağınızı olabildiğince kullanmaktan kaçınmalısınız. Çalışırken bile parmaklarınızı sık sık dinlendirmeyi unutmayın. 

4. Masaj

Masaj, parmaklarınızın kan dolaşımını açacak ve kaslarınızı gevşetecektir. Bu sayede iyileşme süreciniz hızlanacaktır. 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağına birkaç damla susam yağı, nane yağı veya hindistan cevizi yağı katın.

Bu kaşığı ocak üzerinde ısıtın. Elinizi yakmayacak bir ısıdayken parmağınıza sürün ve diğer parmaklarınızla masaj yapın. Eğer tetik parmağınız, başparmağınız ise resimde gördüğünüz yere güzelce masaj yapın.

 Günde 3-4 kez 5 dakika boyunda yapmalısınız.

5. Aloe Vera

Aloe vera, doğal bir iltihap giderici ve kas gevşetici özelliğe sahiptir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve amino asitler tahriş olmuş tendonların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aloe vera yaprağından elde edeceğiniz jeli parmağınıza masaj yaparak sürün bu tedavi yöntemini günde 3-4 defa uygulamaya özen gösterin.

Dikkat!

Parmağınız tamamen kilitlenmiş, ağrıyor, şişmişse acilen bir ortopedi doktoruna görünün. Antibiyotik ilaç, iğne çok hassas durumlarda ise cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. 

Önerilen İçerik; Çekiç Parmak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: //www.neoldu.com/tetik-parmak-hastaligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-875h.htm

Tetik parmak ameliyatı: Ne bekliyoruz

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik parmağı parmağınızı veya parmağınızı çarpık bir pozisyonda sıkıştırabilir. Acı ve sertliğe neden olur ve etkilenen basamağı hareket ettirmeyi zorlaştırır.

Diğer tedaviler başarılı değilse veya durum şiddetliyse, cerrahi genellikle tam hareketin geri kazanılmasında başarılı olur.

Tetik parmak ameliyatı için iyileşme süresi hızlıdır ve prosedürün başarı şansı yüksektir.

Tetik parmağı nedir?

Parmak veya tetik tenosinovitin tetiklenmesi, parmağın bir veya daha fazla eklemde belirli bir pozisyonda sıkışmasıdır.

Tetik parmağı parmağınızı hareket ettirmek veya kullanmak için zorlaştırabilir; ayrıca ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Durum herhangi bir parmağı veya baş parmağı etkileyebilir ve bir veya daha fazla parmakla oluşabilir. Tetik parmağı bazen parmakları olduğu kadar parmağı da etkileyebileceği için tetikleme basamağı olarak adlandırılır.

Tendonlar kemikleri kaslara bağlayarak hareket etmelerine izin verir. Tendonlar kılıf adı verilen bir örtü ile korunur. Tendon kılıfı iltihaplandığında, hareketi zorlaştırabilir ve bazen parmağı tetikleyebilir.

Tetik parmağının belirtileri şunlardır:

 • hareket ettiğinde veya üzerine basıldığında parmağınızın ya da başparmağınızın altındaki ağrı
 • parmağınızı veya başparmağınızı hareket ettirirken sertlik veya tıklama sesi
 • durum kötüleştiğinde, aniden doğrultmadan önce parmak veya başparmak kıvrılabilir ve sıkışabilir
 • parmak veya başparmak bükme ya da düzeltme yeteneği kaybı

Durum herhangi bir rakamı etkileyebilir, ancak elin ve baş parmağın dördüncü ve beşinci parmaklarında en yaygın olanıdır.

Ameliyat türleri

Tetik parmağı için üç tip ameliyat vardır:

 • Açık cerrahisi: Bir cerrah, avuç içinde küçük bir kesi yapar ve daha sonra tendonun hareket etmesi için daha fazla yer bırakmak üzere tendon kılıfını keser. Cerrah, yarayı kapatmak için dikişleri kullanacaktır. Bir kişiye tipik olarak bir lokal anestezi verilecek, bu yüzden herhangi bir acı hissetmemelidir.
 • Perkütan serbest bırakma cerrahisi: Bu ameliyat ayrıca lokal anestezi kullanılarak yapılır. Bir cerrah tendon kılıfını kesmek için rakamın altına bir iğne yerleştirir. Bu tip ameliyatlar bir yara bırakmaz.
 • Tenosinovektomi: Bir doktor, romatoid artritli kişilerde olduğu gibi ilk iki seçenek uygun değilse sadece bu prosedürü önerecektir. Tenosinovektomi tendon kılıfının bir kısmını çıkarmayı ve parmağın serbestçe hareket etmesini sağlar.

Açık cerrahi geleneksel olarak tıp uzmanları tarafından tercih edilmiştir çünkü çok düşük bir komplikasyon riski vardır.

Perkütan serbest bırakma ameliyatının tendon kılıfına yakın kan damarlarına veya sinirlerine zarar verebileceği küçük bir ihtimal vardır.

Bununla birlikte, perkütan serbest bırakma ameliyatı bir yara izi bırakmaz ve daha uygun maliyetlidir. 2016’da yapılan küçük bir araştırmada, insanların hem açık hem de perkütan serbest bırakma ameliyatı ile eşit düzeyde uzun süreli bir tatmin olduğu bulunmuştur.

Ameliyat yaklaşık 20 dakika sürecek ve bir kişi bir gecede hastanede kalmak zorunda kalmamalıdır. İşlem sırasında kişi uyanık kalacaktır, ancak lokal anestezi herhangi bir acı hissetmediğinden emin olacaktır.

Kurtarma ve sonrası bakım

Cerrahi başlangıçta bazı ağrı veya ağrıya neden olabilir. Doktorlar rahatlamak için reçetesiz ağrı kesiciler tavsiye edebilir.

Ameliyattan hemen sonra, bir kişi parmaklarını veya parmaklarını hareket ettirebilmelidir. İlk önce hareketlerle nazik olun; Tam hareketin 1 ila 2 hafta içinde geri dönmesi beklenebilir.

İnsanlar açık ameliyatı takip eden birkaç gün boyunca parmaklarının üzerinde bir pansuman tutmalıdır. Bundan sonra, yumuşak sabun ve su kullanarak yarayı temiz tutmalılar.

Bir kişinin dikişleri varsa, bir tıp uzmanının 2 ila 3 hafta sonra bunları çıkarması gerekebilir. Çözünebilir dikişler 3 hafta içinde çözülür.

Bir kişi, doktor veya günlük araç kullanma gibi günlük aktivitelere ne zaman başlayabileceklerini sormalıdır. Birden fazla parmak veya başparmak üzerinde tetik parmağı ameliyatı geçirmiş biri için iyileşme süresi daha uzun olabilir.

Bazı kişilerin, etkilenen basamağa tüm hareketi geri döndürmek için parmak egzersizleri yapması veya el tedavisi yapması gerekebilir.

Kim ameliyat gerektirir?

Tedavi edilmezse, tetik parmağı kalıcı hale gelebilir. Etkilenen parmak veya başparmak bir pozisyonda sıkışırsa, günlük görevleri daha zor hale getirebilir.

Ancak, tetik parmağı çoğu durumda ameliyatsız tedavi edilebilir. Cerrahi olmayan tedaviler şunları içerir:

 • hareket etmesini durdurmak için dikizlemek veya basmak
 • anti-inflamatuar ilaç almak
 • şişliği azaltmak için etkilenen basamağın tabanına steroidler enjekte
 • ağrıya neden olan aktiviteyi azaltmak veya geçici olarak durdurmak

Bu tedaviler işe yaramazsa, ameliyat gerekebilir. Cerrahiye karar vermeden önce, bir doktor, bir kişinin ne kadar acı içerdiğini, günlük aktivitelerini ne kadar etkilediğini ve ne kadar zamandır acıyı yaşadığını düşünecektir.

Tetik parmağı olan kişilerin yaklaşık yüzde 20 ila 50’sinde, durumu düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Tetik parmağı çocukları etkileyebilir, ancak cerrahi genellikle önerilen tedavi değildir. Çocuklarda tetik parmağı genellikle germe ve atel ile tedavi edilebilir.

Komplikasyonlar

Her üç tip tetikli parmak cerrahisi çok güvenli ve basit kabul edilir, bu yüzden komplikasyonlar pek olası değildir.

Bazı riskler vardır ve doktor ameliyat öncesi bunları açıklamalıdır. Bunlar şunları içerir:

 • yara
 • enfeksiyon
 • ağrı, sertlik veya rakamı hareket ettirmek için azaltılmış yetenek
 • sinir hasarı
 • eksik bırakma, yani rakam kısmen değil tam olarak hareket edebilir

Nedenler

Tetik parmağı herhangi birini etkileyebilir, ancak aşağıdaki grupların durumu geliştirme riski daha yüksektir:

 • 40 ila 60 yaş arası insanlar
 • KADIN
 • geçmişte bir el yaralanması olan insanlar
 • romatoid artritli insanlar
 • diyabetli insanlar

Direksiyon simidi veya gitar çalmak gibi tekrar eden hareketler tetik parmağına neden olabilir. Ancak çoğu durumda, kesin nedeni bilinmemektedir.

Tetik parmağı bazı tıbbi koşullara bağlıdır. Romatoid artrit şişmiş eklemlere ve eklem dokusuna neden olur ve bu iltihaplanma parmaklara ve parmaklara kadar uzanabilir. Basamaktaki tendonlar iltihaplanırsa, tetik parmağına neden olabilir.

Diyabetli insanlar da tetik parmağı geliştirme riski daha yüksektir. Bu durum diyabetli hastaların yüzde 10 ila 20’sini, ancak genel popülasyonun sadece yüzde 2 ila 3’ünü etkilemektedir. Diyabet ve tetik parmağı arasındaki bağlantı belirsizdir.

Görünüm

Tetik parmak ameliyatı genellikle etkilidir ve ameliyattan sonra sorunun tekrar olması olası değildir.

Cerrahi açık ve perkütan serbest bırakma yöntemlerinin her ikisi de yüksek bir başarı oranına sahiptir ve iyileşme nispeten hızlıdır.

Источник: //trmedbook.com/tetik-parmak-ameliyati-ne-bekliyoruz/

Tetik Parmak | Prof. Dr. Hakan Gündeş | El Cerrahisi Uzmanı

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik parmak hastalığı, parmaklarımızın hareketini sağlayan kirişleri (tendonlar) ilgilendiren bir durumdur. Tendonlar; kolumuzdaki kasların uç kısımlarıdır. Daha doğrusu kasların kemiklere yapışmasını ve gücünü iletmesini sağlayan ip şekli almış dokulardır.

Tendonları, parmaklarımızın hareketini sağlayacak şekilde kasların gücünü parmak kemiklerine ileten iplere benzetebiliriz. Tendon adı verilen ipler parmaklara ulaştıktan sonra pulley (makara) adı verilen ve tendonun sağa-sola kaymasını engelleyen halka şeklinde dokularla çevrilir (şekil 1).

Tendon bu halkaların içerisinde tünelin içinde giden tren gibi hareket eder. Pulley dokusunu bazı koşullarda aşırı kalınlaşarak tendonu sıkar ve boğar. Tendon dokusunda pulleyin sıkmasına bağlı olarak düğümcük (nodül) oluşur.

Parmağımızı hareket ettirmeye çalıştığımızda bu nodül pulleye takılarak zorlar, fakat daralma nedeni ile içinden geçemez (şekil 2). Dolayısı ile parmak açılamaz ve takılır (resim 3). Kaygı ile biraz daha fazla kuvvet uygulanınca ani olarak nodül pulleyin içinden geçer ve parmak açılır. Bu mekanizmaya tetikleşme veya tetik parmak denmektedir.

Zorlamalarla pulleyin içinden geçen nodül, reaksiyona ve ödeme (dokularda su toplanması)yol açar. Bu da tetikleşmenin artmasına neden olarak kısır bir döngü başlatır. Bu koşullara yangı (enflammasyon) da diyebiliriz. Bazı durumlarda parmak tamamen kilitli kalabilir.

Tetik parmak hastalığının iki formu mevcuttur.

1-Yeni doğan döneminden başlayarak çocuklarda gözlenen tetik parmak (şekil 4). Konjenital olarak da adlandırılır. Büyük çoğunlukla başparmakta gözlenir. Konjenital, doğum sonrası erken dönemde gözlenen patoloji anlamında olup, genetik veya kromozomsal bir anormalliği işaret etmez. Başka bir deyişle patoloji genetik geçişli değildir ve oluş sebebi bilinmemektedir.

2-Erişkinlerde gözlenen tetik parmak (şekil 5). Gene oluş mekanizması ve hastalığın nedeni açık olarak bilinmemektedir. Bölgesel travma başlatıcı faktör olabilir.

Diyabet, gut ve romatoid artrit (romatizma) hastalarında tetik parmak daha sık gözlenmekle birlikte, bu hastalıklar ile sebep-sonuç ilişkisi kurulamamıştır.

Her diyabet hastasında tetik parmak gözlenmesi beklenmediği gibi, her tetik parmak hastasında diyabet olduğunu düşünmemek gerekir.

TANI NASIL KONUR

En önemli belirtiler; parmakların avuç içine bitişik olduğu bölgede ağrı, parmak hareketleri ile zorlanma, basınç hissi ve sonraki evrelerde takılma ve kilitlenmedir. Takılma ve kilitlenme parmak hareketi ile oluşur. Parmak istirahat durumunda iken oluşmaz.

Tetik Parmak Tedavisi

Tedavide amaç ağrı, takılma hissi ve kilitlenmenin ortadan kaldırılması ve normal el fonksiyonlarının sağlanmasıdır. Parmağı hareketsiz tutacak atel adı verilen cihazlar, antienlammatuar ilaçlar ile birlikte kullanılabilir.

Genellikle erken evrede ağrının geçmesi sağlansa da hastaların büyük çoğunluğunda tetikleşme tekrar başlar. Yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu ağrı olan bölgeye usulüne uygun olarak yapılan kortikosteroid (kortizon) enjeksiyonunun (iğne) sorunları ortadan kaldırıcı etkisi olduğu yönündedir.

Enjeksiyonu atel ile desteklemenin sonucu değiştirmediği gözlenmiştir. Bu enjeksiyon gebelikte ve emzirirken de güvenle yapılabilir. Başarısız olunan hastalarda tetikleşme kilitlenme mevcut ise cerrahi tedavi tek seçenektir.

Cerrahi esnasında çevre damar/sinir paketleri dikkatlice korunarak kirişleri koruyan kalınlaşmış kılıf (pulley) kesilir ve tendonların rahatlaması sağlanır (şekil 6,7).

Tetik Parmak Ameliyatı

Ortopedi veya El Cerrahisi uzmanı muayenesi önemlidir. Cerrahi büyük çoğunluğunda günübirlik (hastanede kısa yatış) olarak uygulanır. Genel anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Bölgesel (aksiller blok veya RIVA) veya lokal anestezi uygulaması genellikle yeterli olmaktadır.

El cerrahisi uzmanı ile görüşmenizde özel koşullarınızdan bahsetmeniz (kronik hastalıklar, devamlı kullanılan ilaçlar vb) önemlidir. Cerrahi sonrası erken dönemde (ilk 3 gün)soğuk uygulama ve elin kalp seviyesinin üzerinde tutulması ağrı ve zonklamayı azaltacaktır. Erken dönemde elinizin çevresinde bir sargı olacaktır.

Sargı genellikle 5-7 gün arasında açılarak yaranın durumu kontrol edilir. Her hangi bir sıkıntı gözlenmiyor ise banyo yapmanız mümkün olacaktır. Bu sürenin sonunda nadiren fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasına geçilebilir.

Gene süreç, uygulanan cerrahi ve bileğinizin durumuna göre değişkenlik gösterse de 2-3 hafta içinde normal günlük hayata dönüş beklenebilir.

OLASI TERSLİKLER

Tetik parmak ameliyatında, en önemli terslik cerrahi, uygulanan bölgenin yakınında bulunan damar/ sinirin (dijital sinir/arter) yaralanması veya kesilmesi durumudur. Ameliyatın büyütme (özel gözlük)altında yapılması önemlidir. Sinirin yaralanması durumunda uzun ve sıkıntılı bir süreç başlar.

Bir diğer olası terslik pulleyin (kılıfın) yetersiz açılmasıdır. Bu durumda cerrahi sürecin tekrarlanması gerekir. Cerrahi yara bölgesinde doku yapışıklığı nedeni ile parmak hareketlerinde kısıtlılık, kronik ağrı (RSD), beklenen sonuçların geç veya hiç alınamaması akla ilk gelen tersliklerdir.

Источник: //www.hakangundes.com.tr/sayfalar-333-tetikparmak.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi