Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Nane Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar, bitki çayları insan sağlığına olan faydaları nedeniyle önemli ve de olumlu bir etki göstermiş, sıkça kullanılmıştır. Özellikle de tüm bitki çaylarının içerisinde temel alınan nane çayının faydaları konulu bu yazımızda, bu bitkisel mucizenin insan sağlığı açısından ne denli önem teşkil ettiğine şahit olacaksınız.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane çayı, tüm bitkisel çayların içerisinde olmazsa olmazlardan biridir. Karışım çayların içerisinde temel olarak yer verilen nane çayı, şifalı bitki çaylarının ana bileşenidir.

Sağlığa pek çok alanda yarar sağlayan nane çayının faydaları sırasıyla incelenecek olursa, aşağıdaki gibidir.

 • Mide sağlığı için oldukça faydalıdır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korunmayı sağlar
 • Ağız sağlığı için faydalıdır
 • Bulantı ve kusma şikayetlerini önler
 • Mentol etkisi vardır ve bu sayede öksürüğe iyi gelir. Sinüsleri rahatlatır.
 • Stres ve uykusuzlukla mücadele eder.

Sindirime Faydaları

Nane çayı sindirime oldukça faydalı bir çaydır. Hem nane çayı hem de nane yağı, binlerce yıldır mide ve bağırsak sorununu yatıştırmak için kullanılmıştır.

Nane çayında bulunan mentol, sindirim sistemini rahatlatır, ağrı, şişkinlik ya da kramp hissetmeden, gazı itmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sistemlerimiz vücutlarımızı zararlı organizmalardan korur, ancak çoğu zaman başarısız olur, bu da soğuk algınlığı, flus, virüsler, gıda zehirlenmesi, zatürre ve diğer birçok hastalığa neden olur.

Nane çayının bağışıklık sistemine faydaları, anti-bakteriyel etkisinden gelmektedir. Böylece bakteriyel enfeksiyonlar, virüsler ve daha pek çok hastalıkla daha iyi mücadele edebilir.

Tavsiye İçerik:  Maydanoz Çayı

Nane çayı, insan vücudunun sağlıklı kalması için gerekli olan B vitamini, kalsiyum, potasyum ve antioksidanların eser elementlerine de sahiptir.

Ağız Sağlığına Faydaları

Nane denilince ilk akla gelen şüphesiz ki ferahlıktır. Bu nedenle nane çayının faydaları arasında en sevdiğimiz, içerdiği mentolden gelen ferahlık hissidir.

Özellikle soğan, sarımsak, biber ve baharat tüketimi sonucu kötü ağız kokusu meydana gelir. Bu nedenle bu tür besinlerin tüketiminden sonra, bir fincan nane çayı içmek sadece sindirime yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda nefesi iyileştirmeye de yardımcı olur.

Çünkü nane çayındaki mentol, dişlerinizde veya ağzınızda sıkışmış olan ve ağız kokusuna neden olabilen mikropları öldürecek doğal anti-bakteriyel özellikler içerir.

Bulantı ve Kusmayı Önler

İnfluenza, gıda zehirlenmesi, taşıt tutması, kulak iltihabı, hamilelik ve aşırı alkol tüketimi bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Nane çayı antispazmodiktir, bu nedenle kusmaya neden olan mide rahatsızlığı yaşamanın sıkıntısını hafifletir.

Öksürük ve Tıkanıklığa İyi Gelir

Kötü bir soğuk algınlığı veya grip hastalığına yakalanmak, tahriş olmuş bir boğaz ve beraberinde aşırı öksürüğe meydan verir. Nane çayının faydaları arasında geçmiş yıllardan beri en yaygın olarak kullandığımız, öksürüğe iyi gelmesidir.

Sıcak nane çayı içmek, sadece boğazınızdaki balgamı kırmaya yardımcı olmaz, mentol bu rahatsız edici boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Mentol ayrıca, boğazınızdaki ve göğsünüzdeki kasları gevşetmeye yardımcı olur, böylece öksürük azalır. Sinüslerin doğal şekilde temizlenmesinde de oldukça etkilidir.

Stresle Mücadelede Nane Çayı

Nane çayının faydaları hususunda, çağımızın vebası stres de nasibini almıştır. Nane çayı içmek en yaygın bilinen faydası ile sadece sindirim sisteminize yardımcı olmaz, aynı zamanda zihninizi sakinleştirmeye de faydalıdır.

Nane çayında bulunan mentol doğal bir anti-spazmodik ve yatıştırıcıdır. Bu nedenle nane çayı tüketimi, zihinsel stresin anında rahatlamasını sağlar.

Nane çayının bir diğer güzelliği de, anti-enflamatuar bileşikler içermesidir. Bu sayede doğal olarak tansiyonunuzu ve vücut ısınızı düşürmenize yardımcı olur.

Nane Çayı Uykusuzluğa İyi Gelir!

Birçok insan uykusuzluktan yakınır ve uyumak için fazladan yardıma ihtiyaç duyar. Ancak haklı olarak, yan etkilere neden olan uyku haplarını kullanmak istemez.

İşte bu noktada yine nane çayının faydaları diyoruz. Çünkü yatmadan önce bu yatıştırıcı çayın bir fincanını içmek, hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Çayın mentol kısmı kaslarınızın gevşemesine, yaşadığınız herhangi bir sağlık sorununu da yatıştırmaya olanak sağlar.

Nane Çayı Konsantrasyonu Arttırır

Çalışma alanınızı çevreleyen çok fazla etkinlik olduğunda işinize odaklanmak zor olabilir. Bu gibi durumlarda bir fincan nane çayı içmek odaklanmaya ve konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Hatta nane çayının faydaları konusunda bu çayı koklamanın bile konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bu da içerdiği mentolden gelen bir faydadır.

Mentol aslında beynin hafıza merkezinin bir parçası olan beynin hipokampüsünü uyarır. Böylece mentol kokusunu alırken daha çok uyanık hissedersiniz.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayının yukarıda saydığımız tüm sağlık faydalarından yararlanmak isteyenler, nane çayı nasıl yapılır? sorusunu soracaktır eminiz. Biz de bu nedenle bilmeyenler için taze nane çayı tarifini yazımızın bu kısmında sizlerle paylaşmak istedik.

Nane çayı nasıl yapılır? Taze nane çayı tarifi için gerekli malzemeler:

Tavsiye İçerik:  Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Taze nane yaprakları
 • Su
 • Limon ya da portakal dilimleri
 • İsteğe göre bal

Nane çayını hazırlamak için, öncelikle elinizdeki taze nane yapraklarını bir havan yardımıyla ezin. Bu işlem esnasında nanenin içeriğindeki doğal aroma ve yağlar ortaya çıkacak ve çayınız daha şifalı bir hale gelecektir.

Ezdiğiniz yaprakları bir kenara alın. Yaklaşık 250 ml. kadar suyu iyice kaynatın. Sonrasında ezdiğiniz taze yapraklarını suyun içerisine ekleyin. Ocağın altını kapatın ve kaynamakta olan nane çayının ağzını kapatıp 5 dk kadar demlenmeye bırakın.

Nane çayınız hazır olunca süzüp fincana alın. İçerisine limon ya da portakal dilimleri ile tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Nane Çayının Zararları Nelerdir?

Nane çayının zararları nelerdir? diye merak edenler için şunu belirtmek gerekir, nane çayının faydaları olmakla birlikte, bazı durumlarda dikkat edilmesi gereken yan etkileri olabilir.

Nane çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Mentol alerjiniz varsa, çay içmeyin.
 • Gebe kadınlar küçük miktarlarda nane çayı alabilirler, ancak aşırı kusma yaşıyorlarsa bir doktora başvurmalıdırlar.
 • Nane çayı bazı insanlarda mide yanmasına neden olabilir. Çay içtikten sonra herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, içmeyi bırakın.

Источник: https://faydalarizararlari.net/nane-cayinin-faydalari/

Nane Çayının Faydaları ve Zararları, Nane Çayı Tarifi ve Yararları | Cilt Bakımı

Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Çok uzun zamanlardan beri en popüler bitkilerden biri nanedir.  Yiyecek, dezenfektan, tatlandırıcı olarak olarak bir çok kullanım alanı vardır. C vitamini, manganes, omega3, mentol, trifitofan içerdiği bilinen yararlı maddelerdir.

Adında da anlaşılacağı üzere nane çayı, taze veya kurutulmuş nane yapraklarını demlendirerek yapılır. Tadı oldukça lezzetli ve ferahlatıcıdır. Genelde diş macunu ve sakızlardan tadı bilinir.Beden sağlığı açısından tepeden tırnağa pek çok yararları vardır. Tüm dünyanın sofralarda kullandığı vazgeçilmez bir tattır. İçeriğinde yüksek oranda mentol vardır.

Nane Çayının Yararları

Nane çayı tüketmek neye iyi gelir ve nane çayının bilinmeyen faydaları hakkında merak ettikleriniz yazımızda…

Hafıza problemlerini çözer

Nane içindeki aromalar sayesinde hafızanın güçlendirdiği araştırmalar sonucı kanıtlanmıştır. Beyin bu aramoya tepki vererek, şaşırtıcı bir şekilde uyanıklığa geçiş yapar. Durgun olan hafızayı canlandırır.

Birşeylere tepki vermeniz geç kalıyorsa, bu beyne iletilen mesajların geç yorumlanmasından dolayı meydana gelmektedir. Nane çayı sayesinde beyin her zaman atak ve tetikte olur. Konsantreyi arttırır.

Sabahları güç uyananlardansanız ve erken uyanınca rahatsızlıklar hissediyorsanız nane çayını mutlaka günlük rutininize eklemelisiniz.

Baş ağrısını giderir.

Herhangi bir anda gelişen ya da gerginlik sebebiyle ortaya çıkan baş ağrısını nane çayı sayesinde giderebilirsiniz.

Sabahları içilen bir bardak nane çayı sayesinde gün içinde baş ağrısına sebep verecek duyarlılıktaki hormonları kontrol altına alır.

İçmeden önce nane çayının harika aromasınnı içinize çekerek ferahlamayı hissedin. Gün içinde baş ağrınız ortaya çıkarsa mutlaka mideniz boş iken tüketmelisiniz.

Kas ağrıları

Antremanlardan ya da uzun yürüyüşlerden sonra vücutta bir miktar laktik asit birikimi olur. Bu durumda kaslarda ağrı mrydana gelir. Nane çayının içeriğindeki amino asit ve çeşitli bileşikler sayesinde, kaslardakı ağrı ve yangılar hafifler. Kaslar rahatlamaya geçer. Aynı zamanda adet zamanında rahimi rahatlatarak, günlük hayatınıza devam edebilecek hayat kalitesini sağlar.

Radyasyon ışımalarına karşı korur

Güneşin zararlı ışınların olan ultraviole A ve ultraviole B özellikle yaz aylarında cilde ve cildi oluşturan hücrelere pek çok zarar verir. Cildin yüzeyinden geçerek alt katmanlara kadar iner.

Yani bu zarar sadece yüzeysel değildir. Kalıcı lekeler  oluşturabilir. Nane çayı ise bu zarar gören hücreleri iyileştirir.

Yeni hücrelerin oluşmasını destekleyip, oluşumunu hızlanmasını sağlayarak, eskilerinin yerine koyar.

Nane Çayı Neye Yarar

Dişleri korur.

Nane ve mentol ferahlığı pek çok diş macunu ve ağız çalkalama suyunun içinde bulunmaktadır. Bu durum sadece tat için değildir.

İçeriğinde kimyasal bir bileşik olan klorheksidin sayesinde dişleri günlük tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden kaynaklı asit saldırısına karşı korur.

Eğer diş eti veya diş ağrınız var ise; nane içerek bu durumu birazcık da olsa rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda kötü ağız kokusunu giderirken, dişlerin rengini sarıdan beyaza çevirir.

Nezle ve gribi tedavi eder.

Doktorlar bitki çaylarını nezle ve gribi tedavi ederken destek için tavsiye ederler. Nane çayı da tavsiye edilen çaylar arasında yer alır. Vücuda giren pek çok bakteri ve virüsü öldürür. Nane çayının içeriğindeki mentol sayesinde öksürük kolayca giderilir. Nezle ve grip sırasında sıklıkla hissedilen göğüs ve sırt ağrısına da iyi gelir.

Sindirimi kolaylaştırır.

Nane – limon çayını pek çok kez midenizi bozduğunuzda, mideniz bulandığında ya da hazımsızlık yaşadığınızda mutlaka tüketmişsinizdir.

Çünkü nane, mideyi yatıştıran, mide kaslarını gevşeterek hazmı kolaylaştırıp, iyileştiren doğal bir bitkidir. Midede rahatsızlığa neden olan sıvıları ya da yiyeyceği hızla uzaklaştırır.

Yemeklerden sonra ortaya çıkan gaz sancılarını ortadan kaldırır. Bulantıyı keser. Özellikle mide üşütmelerinin en etkili doğal ilacıdır.

Kilo kaybına yardımcı olur.

Kilo kaybettiren, aynı zamanda her bünyeye uyumlu olan tek bir besin ya da diyet programı yoktur. Ancak nane çayı kilo kaybına yardımcı olur. İçeriğindeki doğal bileşenler vücuda alınan proteinlerin kolayca moleküllere ayırarak vücuda yararlı hale getirir. İştahı keser. Bu da nane çayının aroması sayesinde olur.

Sinusleri boşaltır.

Nezle ya da grip olduğunuzda burnunuz akmaya başlar. Bunun nedeni ise sinüslerde biriken aşırı sıvıdır. Eğer burun akmazsa çok fazla baş ağrısı ve nefes alamama gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkar.

Günlük yaşam kalitenizi düşürür. Nane çayı ise sinüslerin akması için birbirdir. Aynı zamanda boğazdaki ağrıyı geçirir. Nane çayını içerken aynı zamanda buharını koklamak burnunuzun açılması için yeterlidir.

Bowel sendromu hastalığının olumsuz etkilerini yok eder.

Sindirim sisteminde bulunan bu hastalık, zaman zaman şişkinlik, gaz ve hazımsızlık problemleri ile ortaya çıkar. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Sabahları içilen bir bardak nane çayı sayesinde ne zaman atak yapacağı bilinmeyen bowel sendromunun %50 kadar kontrol altına alınabilir. Ataklardaki rahatsızlıklar hafifler.

Tüberküloz tedavisinde kullanılır.

Tüberküloz diğer adıyla verem hastalığında meydana gelen iltihapla savaşır. Hastalığın daha kötü hale gelmesini ya da tekrarlamasını engeller.

Stresi kontrol altına alır.

Nanenin içeriğindeki mentol sayesinde beyin faaliyetlerini harekete geçirirken, stres seviyesini de azaltır. Stres, günümüzde beyni fonksiyonlarını etkilemesi ile bilinir. Böylelikle düşünme gücü etkili bir hale gelir. Sağlam kafanın, sağlam vücutta olacağı da çok eskiden söylediği haklı bir özdeyiştir.

Nane Çayının Cilde Faydaları

Cildi güzelleştirir.

Günlük düzenli olarak tükettiğiniz nane çayı sayesinde kimyasal olarak üretilen yüz kremlerini ve bakımını bir kenara atacaksınız. Çünkü pek çok cilt problemini ortadan kaldırır. Yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi vardır. Cilt dokusunu düzenler.

 • Yağlı cilde iyi gelir.
 • Ciltte bulunan tahrişleri giderir.
 • Akneleri iyileştirir.
 • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Yolculuk sırasında yaşanan mide bulantısını geçirir.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Nane Çayı Tüyleri Azaltır Mı

Nane çayı içmek zamanla tüylerde azalma ve tüylerin dökülmesinde çok etkilidir. Nane çayı içenlerin tüylerinde seyrekleşme ve dökülme görülür.

Nane Çayının Tansiyona Etkisi

Nane çayı tansiyonu düşürmek için harika etkiye sahip bir çaydır. Uzmanlar tansiyon hastalarının nane çayı tüketmelerini önermektedir. Tansiyonun yükselmesini önleyen nane çayı kesinlikle aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

İyi bir nane çayı, taze nane yapraklarından yapılır. Etkisi kuru naneyle yapılana göre çok daha fazla ve güçlüdür. Öncelikle aldığınız naneyi iyice yıkayın.

Nane demetini, yaprakları aşağıya doğru gelecek şekilde silkeleyip fazla suyunu atmasını sağlayın. Yapraklarını bıçak kullanmadan el yardımı ile koparıp, bir tabağa yayın. 1 saat kadar kurumasını sağlayın.

Eğer tam oalrak kurumalarını istiyorsanız, gazete kağıdına sererek, bir kaç gün güneş altında bırakabilirsiniz.

250 ml kaynayan suya 1,5 çorba kaşığı kadar taze naneyi ekleyin . Eğer kurutulmuş nane kullanacaksanız, bu oran 2 çorba kaşığına çıkarımalıdır. Nanenin aroması uçucu olduğundan, ağzı kapalı olarak yaklaşık 10 dakika boyunca kısık ateşte demlendirin. Süzdükten sonra, tercihe göre 1 çay kaşığı bal ya da limon suyu ile tatlandırın.

Günlük nane çayı ne kadar içilmelidir?

Nane çayı tüketimi kontrol altında olmalıdır. Fazla tüketiminden dolayı istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Hatta zehirlenme görüldüğü bile kayıtlar altına alınmıştır. Bunun için günlük maksimum 4 bardak yani1 litreye denk gelen nane çayı tüketilmelidir.

Nane Çayının Zararları

Nane çayının yaralarının oldukça fazla olmasının yanında beklenmeyen yan etki gösterdiği durumlarda vardır.

Hamilelere tavsiye edilmez.

Bu çay regli dönemlerinde kramplara, mide bulantısı ve baş ağrısına karşı en etkili çözümdür. Çünkü rahimde kan akışını hızlandırarak, rahatlamayı sağlar.

Ancak bu durum hamile ya da hamilelik beklentisi olan kişilerde zararlıdır. Rahatlayan ve kan akışı hızlanan rahim hamilelerde düşüğe neden olabilir. Hamile iseniz mutlaka doktorunuza danışıp bu çayı tüketmelisiniz.

Aynı zamanda bebeğe geçebildiğinden emziren annelerde nane çayı tüketmemelidir.

Mide fıtığı ya da reflüsü olanlar için nane çayı tüketimi uygun değildir.

Doktor tarafından teşhis dilmiş reflü veya mide fıtığınız var ise genelde doktorlar nane çayı içimini uygun bulmaz. Mide fıtığında, midenin üst kısmı diyaframa baskı yaparak, göğüsü sıkıştırır.

Bu da zaman zaman göğüste ağrıya neden olur. Nane çayı bu yemek borusu ise mide arasındaki kası gevşeterek, asit akışının geri kaçmasınsa neden olur.

Bu da daha çok göğüs ağrısı, daha çok reflü sıkıntısına neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Alerjik reaksiyon denilince akla kaşınan ve kızaran deri, başağrsı, boğaz şişliği, ayakların tutmaması gibi durumlar akla gelebilir. Alerjik reasiyonlar aslında insanların bağışıklık sistemi üzerinde meydana gelir.

Bağışıklık sistemi bu maddeyi vücut için güvenli olmadığını algılayıp, bu belirtileri gösterir. Nanenin otuna karşı alerjiniz var ise; çayını da tüketemezsiniz anlamına gelmektedir. Ancak nane alerjisi az görülür.

Eğer beklenmeyen bir etki görürseniz mutlaka doktora başvurunuz.

Toksidite tehsi vardır.

Nane içeriğinde bir böcek ve sinek kovucu olarak bilinen pestisitlerden puljon denilen bir madde içerir. Eğer çok fazla nane çayı içerseniz bu madde yüzünden vücutta zehirlenme görülebilir.

Ani kan şekeri seviyesi değişimi yapar.

Nane çayının, kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Eğer diyabetseniz ve aynı zamanda ilaç tedavisi görüyorsanız nane çayı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurunuz. Çünkü olumsuz yönde diyabet ilaçlarında etkileşime girebilmektedir.

Bebek ve çocuklar için zararlıdır.

Yetişkinler için iyi ve yararlı olan bir doğal bitki aynı zamanda bebek ve çocuklar için zararlı olabilir. Nane çayının çocuk ve bebekler üzerinde pek çok yan etkisi vardır.

Öncelikle tadı bu yaş grubundakiler için oldukça kuvvetlidir. Damak lezzetlerine çok kötü gelir. Aynı zamanda nefes problemlerine yol açabilir.

Tüm doğal çayları bebek ve çocuklara vermden önce mutlaka bir çocuk doktoru ile görüşmelisiniz.

Satınaldığınız yerlere dikkat edin.

Naneyi ister taze ister kuru olarak satın alın, bu bitkiye dışarıdan bir şeyler bulaşma ihtimali yüksektir. Taze aldığınız naneyi iyice yıkamak çözüm olabilirken, kuru nane satın alırken bilindik ve paketlenmiş markaları tercih etmelisiniz.

İlaçlarla etkileşime geçer.

Özellikle organ nakillerden sonra kullanılan bir ilaç olan cyclosporine gibi güçlü ilaçla etkileşime geçtiğinde, hastanın hayatı tehye girebilmektedir. Planlanan başka tür ameliyatlarınız var ise; 4-5 gün önceden başlayarak nane çayı tüketimi sonlandırılmalıdır. Aynı zamanda nane karaciğer üzerinde çalışan maddeler içerir.

Karaciğerde sindirilip kana karışan ilaçlar tüketiyorsanız, ilaç prospektüsünü okuyarak ya da doktora danışarak nane çayı içilip içilemediği hakkında bilgi edinmelisiniz.

Ek olarak nane çayı safra kesesindeki küçük taşları eritebilirken, safra kesesi için tıbbi olarak alınan ilaçlarla etkileşime girerek , ilacın bir işe yaramamasına neden olur.

Hazımsızlık

Çok fazla nane çayı içmek, hazımsızlığa neden olur. Aynı zamanda hazmı kolaylaştıran ilaçların etkileşime geçememesine neden olur.

Demir emilimini azaltır.

Anemisi yani kansızlığı olan kişiler dikkatli tüketmelidir.

Testeron seviyesini düşürür.

Menstrüal döngüye de etki eden bu hormon, yumurtlama, adet düzensizlğine neden olabilir. Bu yüzden nane çayı dikkatli tüketilmelidir.

Nane çayının faydaları, nane çayının yararları ve nane çayının zararları hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/nane-cayinin-faydalari/

Nane çayının faydaları – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Bitkisel çaylar (infüzyon olarak da bilinir) yüzyıllar boyunca geniş bir hastalık yelpazesi için doğal ilaçlar ve genel sağlık ve sağlıklı yaşamın destekçileri olarak kullanılmıştır. Dünyadaki sağlıklı bitki çaylarının tamamının içinde nane çayı, en çok kullanılanlardan ve en çok saygı duyulanlardan biridir.

Lezzetli ve yatıştırıcı bir içecek olmanın yanı sıra, nane çayı, özellikle baş ağrısı olanlara, sinüs problemlerine veya mide problemlerine karşı birçok sağlık avantajı sunmaktadır.

Tıbbi olarak yüzyıllardır kullanılmıştır ve alternatif şifacılar, bitki sağlığı uzmanları ve diğerleri tarafından çeşitli rahatsızlıkların tedavisi olarak ve vücut ve zihin için çeşitli faydalar sağlayan genel bir sağlık toniği olarak önerilir. Nane çayının özel sağlık kullanımı hakkında ve neden bu kadar çok insanın sağlığına yararlı olduğu konusunda bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Nane Çayı Baş Ağrısına İyi Gelir

Bazı baş ağrısı hastaları için ağrı kesici şaşırtıcı derecede gereksizdir. Bu şanslı insanlardan biri olabilirsin.

Bir daha öldürücü baş ağrıları yaşarsanız, aspirin ya da diğer ağrı kesicileri kullanmak yerine taze ya da kurutulmuş nane yaprakları elde etmeyi deneyin.

Birkaç dakika demlenmiş nane çayını yudumladıktan sonra, ağrınızın herhangi bir yan etki veya gereksiz yere ilaç almadan iyileştiğini görebilirsiniz.

Nane çayı sıklıkla stres veya zayıf diyetten kaynaklanan baş ağrılarını durdurmada etkilidir. Bu baş ağrısı tipik olarak beyindeki kan damarlarını kısıtlar ve yoğun ağrıya neden olur. Ağrı kesici etkili nane çayı, beyindeki kan damarlarını rahatlatarak baş ağrılarını durdurur. İlginçtir, nanenin aroması bile baş ağrılarında ve soğuk algınlığında yardımcı olabilir.

Nane Çayı Sinüs Sorunlarıyla Savaşır

Nanedeki mentol; ferahlatıcı, buz gibi ama güzel bir lezzet veren, doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Nanenin en keyifli bitki çaylarından biri olmasının yanı sıra, mentol de sinüs problemleriyle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

Nane içerisindeki mentol; sinüslerde ve boğazda iltihaplı mukoz membranlarını yatıştırarak (dolayısıyla sinüs geçişlerini bloke etmeyi ve rahat nefes almayı engeller) ince bir mukoza haline getirir ve bir dekonjestan (balgam ve mukus tıkanıklığı açıcı) gibi davranır. Ayrıca, nane çayının buharını burundan solumak, balgamı parçalayıp mukusu incelterek birçok sinüs problemini hafifletebilir. Nane çayı, sinüs enfeksiyonunuz (sinüzit) varsa veya sık sık soğuk veya mevsimsel alerjilerden muzdarip oluyorsanız; dünyanın en yararlı içeceği haline dönüşür.

Nane Çayı Karın Ağrılarını Yatıştırır

Mid ağrıları, mide kasılmaları, mide krampları, mide ekşimesi, gazi hazımsızlık ve ishal gibi pek çok mide rahatsızlığını yatıştırdığı ve sağlıklı sindirimi teşvik ettiği bilinen nane çayı bazen “karın şifacısı” olarak adlandırılır.

Yemekten sonra, yatmadan önce (özellikle eğer geç bir akşam yemeğine çıktıktan sonra mide ekşimesi yaşarsanız) alkol aldıysanız veya mide problemleri yaşarsanız özellikle etkilidir.
İlginçtir, nane özellikle İrritabl Bağırsak Sendromu olarak bilinen hastalığı tedavi etmek için en etkili doğal çare olarak gösterilmiştir.

Nane Çayı Zihinsel Gelişimi Destekler

Nane çayının sadece damak tadınıza değil aynı zamanda bedeninize de iyi geldiği görülüyor ayrıca zihninize de faydalıdır. Nane çayının sizi zihinsel olarak uyararak ve hafıza alımını iyileştirerek, beyin işlevini geliştirdiği gösterilmiştir.

Uyanıklığa olan etkilerinin, özellikle erken vakitte trafiğe çıkanlar için çok yararlı olduğu bilinmektedir.
Birçok kişi, dikkat ve hafıza artırıcı etkileri nedeniyle sınav ve çalışma için yararlı buluyor.

Naneyi besin olarak tüketmenin yanı sıra nane banyosu; doğal bir stres azaltıcı olarak iş görür.

Nane Çayı Menstrüel Krampları Azaltabilir

Genel olarak, nane çayı gevşetici kasları rahatlatmak için iyidir. Bu durum, atletlerden endişe duyan insanlara kadar herkese iyi bir tedavi başlangıcı sunabilir. Bununla birlikte, uterusun duvarlarındaki belirli iç kasların darlığının tedavisinde özellikle etkili görünüyor.

Görünüşe göre mentol, mide rahatsızlıklarını, stres ve adet kramplarını tedavi etmeye yardımcı olan anti-spazmodik etkilere sahiptir.

Menstrüasyona kadar geçen sürede ve menstruasyon boyunca günde 2-3 kez bir bardak nane çayı içilmesi, adet ve dismenore yaşayan birçok kadın için menstrüel krampları rahatlatmaya yardımcı olur.

Nane Çayı Bağışıklık Sistemini Destekliyor

Nane çayı ateş, öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan bakterilere karşı gelen antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bu lezzetli çayı içmek yalnızca hastalığın semptomlarını tedavi etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun hastalanmasını önler.

Nane ayrıca; B vitamini, potasyum, antioksidanlar ve kalsiyum gibi vücudun hastalıklardan kurtulma ve sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli fonksiyonları yerine getirebilmesine yardımcı olan bileşikler de içerir.

Nane Çayı Kötü Nefes Kokusunu Ortadan Kaldırır

Nane çayının güçlü, mentollü lezzeti ve antibakteriyel kalitesi nefesinizi temizlemenin en ideal yoludur. Antibakteriyel element, halitozise(ağız kokusu) neden olabilecek mikropları öldürür, çaydaki mentol ise kötü kokuyu bastırır ve nefesinizi taze ve temiz bırakır.

Nane Çayı’nın Diğer Sağlık Faydaları Nelerdir?

Yukarıda listelenen pek çok sağlık faydasına ek olarak, nane çayı;

• Antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. (Cilt temizleyici bir ajandır ve topik olarak uygulandığında bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır.

)• Analjezik olarak hareket eder (birçok ağrının kesmesine yardımcı olur)• Bazı sivilcelerde (sedef hastalığı ve bazı deri döküntüleri gibi) ve topik olarak uygulandığında artrit tedavisinde etkilidir.

• Bebeklerde kolik rahatsızlığını azaltır.

• Sindirim sisteminin yağ yakmasını teşvik eder.

• Safra kesesini iyileştirir ve safra kesesi taşlarını parçalamaya yardım eder. (Safra taşlarının parçalanmasına rağmen bir böbrek taşı ve safra kesesi taşı doktor bakımı ile alınmalıdır.)

Источник: https://www.aysetolga.com/nane-cayinin-faydalari

Nane çayının faydaları nelerdir?

Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Nane sakız ve diş macunu yapımında oldukça popüler bir lezzettir; aynı zamanda çayı mideyi sakinleştirmeye oldukça etkili, sindirime destekçi ve oldukça faydalı bir bitkidir.

Bu yatıştırıcı ve uyuşturucu etkisi sayesinde genellikle baş ağrısı, cilt tahrişi, bulantı, ishal, adet krampları, gaz ve depresyon ilişkili kaygının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca soğuk algınlık belirtilerinde ve göğüs bölgesi ağrıları için losyonlarda kullanılmaktadır.

Test tüplerinde, nane anti bakteriyel, anti mantar ve anti viral özellikleri sayesinde bakteri, mantar ve bazı virüs türlerini öldürebilmektedir.

Mentol ve metil salisilât nanenin ana maddeleridir ve antispazmodik özellikleri nedeniyle gastrointestinal sistem üzerinde yakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bazı araştırmalar hazımsızlık sorunları ve irritabl barsak sendromu içinde nane kullanımını desteklemektedir. (1)

Oldukça güçlü olan nane çayı küçük miktarlarda vitamin A, vitamin C, vitamin B2, bakır, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum içerir. Antioksidanlarla dolu olan bu çay yaşlanma karşıtı etki için mükemmel bir seçenektir. Nane çayı içmenin oldukça faydalı olmasının nedeni sahip olduğu aktif bir bileşen olarak bilinen mentol özelliğinden gelmektedir. (2)

Nane çayının sağlığa faydaları

Sindirimi destekler: Nane yağı ve nane çayı çeşitli sindirim, mide ve bağırsak sorunları için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Hatta arkeolojik kanıtlar aslında nane bitkisinin 10.000 yıl öncesinden beri besin takviyesi olarak kullanıldığını kanıtlamıştır.

Nane çayı gaz giderici olarak bilinmektedir, bu da vücutta birikme nedeniyle oluşan şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlıklarına neden olan gazın giderilmesin yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca nane çayı sindirim verimliliğini artırmak için safra akışını uyarır ve sağlıklı bağırsak hareketlerine teşvik eder.

Nane çayı gaz giderici olduğu gibi analjezik bir etkiye de sahiptir; bu yüzden kramplar, şişkinlikler ve hazımsızlık nedeniyle oluşan ağrıları yatıştırmaktadır. Nedeni ise bağırsak ve sindirim sistemindeki kasları gevşetmesinden kaynaklanmaktadır.

İshal, irritabl bağırsak sendromu ve kabızlık gibi problemlere yardımcı olan nane çayı sistem hareketlerine daha iyi bir aktivite düzeyi getirmektedir. (3)

Ateşi düşürür: Nanenin sahip olduğu mentol etkisi soğutma görevi görerek yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. Nanedeki mentol faktörü vücudu terleterek soğumasını sağlamaktadır. Nane çayının sindirilmesiyle toksinler terleme yoluyla vücuttan dışarı atılır ve böylece vücuttaki ateş düşmektedir. Nane çayı içmek ayrıca yüksek ateşin yarattığı semptomlara da iyi gelmektedir.

Stresi rahatlatır: Zihin ve beden stres tarafından sarılmış ise bir fincan sakinleştirici nane çayı içmek size biraz rahatlamaya sağlayacaktır. Nane çayındaki mentol bir kas gevşetici olarak çalışarak gergin kasları rahatlatmaktadır. Eğer bitkin düşmüş hissediyorsanız uyumadan önce bir fincan nane çayı içmeniz size rahat ve dinlendirici bir uyku için yardımcı olacaktır. (4)

Kötü nefesi azaltır: Kötü nefes probleminden muzdarip olan kişiler daha hoş bir koku sağlaması için nane çayını yudumlayabilirler. Düzenli olarak nane çayı içmenin kalıcı kötü nefes problemlerinden kurtulmak isteyenlere yardımcı olacağı söylenmektedir, ancak bu iddiaların bilimsel anlamda tamamen onaylanması gerekmektedir. (5)

Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir: Tıkanıklık, ateş, burun akıntısı soğuk algınlık ve gribin en tipik belirtileridir. Neyse ki bu belirtileri ortadan kaldırmak için çayını yaparak kullanabileceğiniz bir nane bitkisi mevcuttur.

Nane çayının içinde bulunan mentol doğal bir dekonjestan olarak kabul edilir; öksürük ve nefes almada zorluğa neden olan balgama sökmeye yardımcı olmaktadır.

Naneyi insanlar genelde yağ olarak göğüs bölgesini ovmak için kullanmaktadır fakat sadece bu değil solunum ve burun tıkanıklığı için yardımcı pek çok kreme de dâhil olmaktadır. Nane bitkisinin yapraklarında astıma yardımcı olduğu söylenen rozmarinik asit bulunmaktadır.

Bu asidi doğal yollarla almak nefesi daha kolay açmayı sağlayacaktır. Eğer öksürük ve boğaz ağrısından şikâyetçiyseniz bu sıcak içecek size bir rahatlama sağlayacaktır. (6)

Adet ağrılarını tedavi eder: Nane çayı genel olarak daralan kasları gevşetmeye yardımcıdır. Bu çay sporculardan tutan kaygı ve endişeden muzdarip insanlara kadar herkes için faydalı olmaktadır. Bununla birlikte rahim duvarı kaslarını ve bazı belirli kaslarından dolayı oluşan rahatsızlıkları tedavi etmektedir.

Mentolün sahip olduğu antispazmodik özellikler mide rahatsızlıklarının yanı sıra menstrüel krampların tedavisine de yardımcı olmaktadır. 2 ya da 3 gün boyunca günde bir fincan nane çayı içmek regl sırasındaki krampları hafifletmekte ve regl öncesinde yaşanan PMS ve Dismenore rahatsızlıklarını yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

(7)

Karaciğeri ve safra kesesini destekler: İyi çalışır durumda bir karaciğer ve safra kesesi sahibi olmak için düzenli olarak nane çayı içmekte fayda vardır.

Her derde deva olabilen bu bitki ağrılı safra kesesi ataklarını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca düzenli olarak nane çayı tüketimi küçük safra kesesi taşlarını eriterek genel tedavi planına etkisini gösterebilmektedir. (8)

Kilo vermeye yardımcıdır: Eğer çok paralar harcamak istemediğiniz sihirli bir çay arıyorsanız nane çayı en doğrusu olacaktır ve böylece nane çayının faydalarından da biraz yararlanmış olursunuz. Bu naneli lezzeti tüketmek iştah bastıcı olarak görev yapması ve daha az yemek yemenin sağlanması için yardımcı olacaktır.

Nane çayını yeşil çay ile harmanlayarak tüketmek yaptığınız egzersiz programlarıyla beraber metabolizmanın hızlanmasını destekleyecek ve maksimum sonuç almanızı sağlayacaktır.

Yine de nane çayı çoğu insanın istediği gibi büyük kilo kayıplarına neden olmasa da düzenli tüketimi yeme içme ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için oldukça yardımcı olacaktır. (9)

Kusma ve mide bulantısına iyi gelir: Her hangi bir hastalığa yakalanmak mide bulantısı ve kusma gibi tatsız durumlara yol açabilmektedir.

Nane çayı gevşeticidir; bu yüzden tekne, uçak ya da hastalık nedeniyle hissedilen mide bulantısı ve kusma ihtimalini azalmaya yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda hastalık nedeniyle oluşan mide ağrısını azaltmakta, nanenin sahip olduğu anti inflamatuarlar nitelikler midenizin normale dönmesini sağlamaktadır. (10)

Hafızayı kuvvetlendirir: Eğer bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı erişkinlerde uzun süre nane çayı tüketimi çalışan belleği artırmaktadır. (11)

Uykuya yardımcıdır: Nane çayı kafein içermemekte ve uyuma problemi yaşayan insanlara genellikle tavsiye edilmektedir. Eğer ağır bir yemek sonrası midenin sakinleşmesi gerekiyorsa bu bitkisel ve şifalı çay oldukça iyi gelmektedir. Genellikle iyi bir gece uykusu için önerilmesinin de nedeni budur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Anti bakteriyel özellikler içerdiği için nane çayı içmek bağışıklık sistemini desteklemekte ve güçlendirmektedir. (12)

Baş ağrısını hafifletir: Nane çayı genellikle stres ve kötü beslenmenin neden olduğu baş ağrılarını durdurmada etkilidir.

  Baş ağrılarının genelde nedeni beyindeki kan damarlarının sıkışmasıdır. Etkili ağrı kesiciler beyindeki kan damarlarını gevşeterek ağrıyı kesmektedir.

Nane çayı da aynen bu şekilde çalışarak beyindeki kan damarlarını gevşetip baş ağrısı olanlarda rahatlama sağlamaktadır. (13)

Diş ağrısını giderir: Çok yönlü bir bitki olan nanenin bir başka yararı da ağzınızdaki ağrıları dindirme yeteneğidir.

Eğer nane çayınızı yudumlarken diş ağrısı, hafif bir yara ya da iltihaplı diş etleriniz varsa çayınızı ağzınızın içinde döndürerek yudumlamak bu sıkıntıları hafifletecektir.

Ağrıyan diş ve diş etlerine sıcak çayı doğrudan uygulayabileceğiniz gibi nemli bir nane çay poşetini kullanmakta etkili olacaktır. (14)

Nane çayının cilde olan faydaları

 • Yağlı cildi tedavi eder: Çağlardan beridir mentol yağlı ciltleri tedavi etmek için kullanılmaktadır. Cildimiz kir ve toz parçacıklarını çekmede adeta bir mıknatıs gibi davranır. Nane yapraklarının temel unsuru olan mentol yağ bezlerinden gelen yağın salgılanmasını engellemektedir. Bu da yağsız ve kusursuz bir cilde sahip olmak için size yardımcı olacaktır.
 • Cilt tahrişini tedavi eder: Eğer cildiniz hassas ve sık olarak tahriş sorunuz yaşıyorsanız sıcak nane çayını deneyebilirsiniz. Zamanla cildinizdeki alerji ve tahrişi yatışmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca nanenin soğutma özelliği böcek sokması, döküntü, cilt iltihabı ve yanma gibi durumları yatıştıracaktır.
 • Akneyi tedavi eder: Nane yaprağında mevcut olan mentol sivilce ve akneleri kurutmaya yardımcı olmaktadır. Mentolün soğutma etkisinin yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler üzerinde büyülü bir etkisi vardır. (15)

Saçı uzatmaya yardımcı olur: Nane çayı kafa derisi üzerindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerine yardımcı olmaktadır. Böylece saçın güçlü bir şekilde büyümesi sağlanmaktadır. Eğer saçınızdaki açılmalardan şikâyetçiyseniz nane çayını deneyip farkı gözlemleyebilirsiniz. (16)

Nane çayı tarifi

Nane çayının hazırlanışı

 • Size taze nane yaprakları denemeyi öneririz. Onları iyice durulayın ve tercihen bir havanın içinde ezin. Bu tıbben yararlı olan yağların serbest kalmasını sağlayacaktır.
 • Eğer taze nane yaprakları yoksa hazır çay paketlerinde olanları da aynı işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
 • 250 ml suyu kaynattıktan sonra 5 dakika daha bekleyin sonra ateşin kapatın ve nane yapraklarını ya poşet çayı içine ekleyin. Bitki çayları kaynamak yerine sıcak buharla demlendiğinde daha iyi sonuç vermektedir.
 • 5-10 dakika üstünü kapattığınız çayı bekletin ama soğumasına izin vermeyin.
 • Daha sonra çayın içindeki nane yapraklarını fincanınızdan çıkarmalısınız.
 • Çayın lezzetini artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Genellikle bunun en iyi yolu bal, süt, limon ve limon suyudur. Portakal dilimleri de kullanılabilir. Bunlar eklemek için güzel olabilir fakat diğer yandan nane çayının lezzetini maskelemesine de izin vermemelisiniz. (17)

Adaçaylı, dağ kekikli, naneli çay

Kekik, nane ve adaçayı öksürük ve ateş için iyidir. Kekik güçlü bir antiseptik olarak, adaçayı mukus birikimini engellemek için kullanılmaktadır. Nanenin sahip olduğu uçucu yağ ise soğuk algınlıkta yaşanan tıkanıklığı hafifletmek ve nefesi açmak için düşünülmektedir.

 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 fincan kaynamış su

Bir çay topuna ya da süzgece otları yerleştirin.

Üzerine sıcak suyu dökün ve üstünü kapatarak 8-10 dakika bekleyin.

Bal ile tatlandırın. 3-4 gün boyunca günde 1 ya da 2 bardak sıcak olarak tüketebilirsiniz. (18)

Limonlu, zencefilli, naneli çay

 • Sıcak su
 • 1 parça zencefil kökü
 • 1 adet limon
 • 1-2 çay kaşığı bal
 • 2 adet taze nane yaprağı

Elektrikli çay makinesinde ya da ocakta suyu kaynatın. Su sıcakken limonun suyunu sıkın. Zencefil kökünü ve nane yapraklarını dilimleyin. Daha sonra sıcak suyu zencefil, nane, limon suyu ve balın üzerine dökün. 5 dakika bekledikten sonra çayınız servise hazır olacaktır. (19)

Nane çayı maskesi

Bir bardak nane çayı midenizi rahatlattığı gibi cildinizi de gençleştirir. Bu neden düzenli nane çayı tüketimi cilt yağını dengeleyip kusursuz bir cilde kavuşturur. Değişen mevsimlerde bir bardak nane çayıyla kendinizi ödüllendirebilir, geri kalanı ile de yüzünüz için kullanabilirsiniz.

 • 1 fincan taze nane yaprağı
 • 1 fincan sıcak su

5-10 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Hazırladığınız nane çayına pamuğu batırarak yavaşça yüzünüze sürerek uygulayabilirsiniz. (20)

Nane çayının zararları

 • Gastro- özofageal reflü hastalığı olan kişilerin nane çayı içmesi önerilmemektedir. Kasların gevşemesine neden olacağı için mide içeriğinin yukarı doğru hareket etmesine sebep olabilir.
 • Eğer ilaç kullanıyorsanız nane çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız ve nane çayını ilaç tedavisi sırasında aldığınız durumlarda neler olabileceğini kontrol ettirmelisiniz.
 • Günde 5-6 bardağı geçen nane çayı aşırı doz olarak nitelendirilmektedir. Bu şekilde tüketmekten kaçınmalısınız; fazla tüketirseniz ishale neden olabilir. Eğer fazla tüketmeye devam ederseniz düzensiz kalp atışı, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve iştah kaybına neden olabilir. (21)

Hamilelikte nane çayı tüketimi: Nane çayının ve nanenin diğer formlarının hamilelik sırasında tüketilmemesi önerilmemektedir.

“Gale Encyclopedia of Alternative Medicine” çalışmaları özellikle geçmişte düşük gibi bir durum yaşanmışsa nane çayı tüketimini kesinlikle önermemektedir. Nane çoğu anne için güvenli olsa da büyük miktarda da düşük tetikleyicisidir.

Çocuklarda nane çayı tüketimi: Küçük çocuklara ve bebeklere çok küçük dozlarda olsa dahi nane çayı vermemelisiniz. Nanenin sahip olduğu hoş kokulu yağ çocuklarda solunum problemlerine neden olabilir. Emziren annelerinde nane çayını tüketmemesi önerilmektedir. (22)

Источник: https://www.acil.net/nane-cayinin-faydalari-nelerdir/

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Tıbbi Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Adından da anlaşılacağı gibi nane çayı nane karışımıdır. Bilimsel adı Mentha piperita olmaktadır. Evlerimizde kolaylıkla hazırlanmakta olan bu çay tamamen doğal ve yeterli kafein içerdiği için, çok sayıda sağlık faydalarını bünyesinde barındırmaktadır.

Birkaç iyileştirici özellikleri de bulunmaktadır. Bunlar bulantı, kusma, bağırsak sendromu, ishal, ve baş ağrısı gibi çeşitli mide hastalıklarını tedavi etmesidir.

Çağlardan beri hekimler böcek ısırıkları, ateş, yanıklar, iltihapları, ateş ve vücut ağrısı muzdarip insanlar için nane özleri ile yapılan içecekler tavsiye etmiştir.

Nane temel bileşeni vücudunuzun sensörlerin yeteneğine sahip mentol özelliği ile nane tüketimiyle birlikte serin ve rahat hissederler. Böylece, bu bitkisel çay genellikle ateşten muzdarip insanlar için tavsiye edilir.

Nane çayı sayısız sağlık yararları için çeşitli ulusların insanları tarafından tüketilmektedir. Tıp uygulayıcıları veya hekimler mide ile ilgili sorunlardan ve enfeksiyonlardan kurtulmak için bu çayı önermektedir. Nane çayının ferahlatıcı kokusu yanında, kötü nefesten kurtulmak için de kullanılabilir.

Nane çayı; ishal, hazımsızlık ve spazm şansını düşürücü, mide kasları rahatlatıcı ve yatıştırıcı gibi özel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağırsaktaki gazları yok etmeye yardımcı olur.

Nanenin temel bileşeni mentol olduğundan, çayı serinletici ve naneli aroması verir. Bu uçucu yağ, kalsiyum, B vitaminleri ve potasyumdan oluşur.

Ancak bunlara ek olarak nane çayının bizler için birçok yararı bulunmaktadır.

1.Bulantı ve Kusma

Bir araba, tekne veya uçakta seyahat ederken,birçok kişi, bir kusma eğilimi ya da bulantı durumlarını yaşamaktadır. Neyse ki, durum bir fincan sıcak nane çayı ile yok edilebilir. Ayrıca, diğer bağırsak, mide ağrısı ve benzeri hareket ile ilgili sorunlar tedavi edilebilmektedir.

Daha önce söylediğimiz gibi, bu bitki bir soğutma elemanı olarak işlev görebilir ve bu yüzden hazımsızlığa neden olan ağrıyı yatıştırmada kişilere yardım ettiği kanıtlanmıştır. Gıdaların tüketimi sonrasında oluşan mide gazlarının dışarı kolayca atılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle hızlı bir şekilde yemeğinizi sindirerek vücudunuzun metabolizma hızını artırmaktadır.

3.Bağırsak Sendromu

Eğer kronik bağırsak sendromu varsa, neden güvenilir ve bunun yanı sıra organik olan bir doğal çözüm denemiyorsunuz? Doğal bir şekilde vücudunuzu tedavi etmesinin yanında hekimler tarafından reçeteli olan ilaçlarından da daha ucuzdur. Sadece bir bardak sıcak nane çayı ile kendinizi ödüllendirin. Sadece birkaç dakika içinde faydalarını hissedeceksiniz.

4.Cilt Faydaları

Çağlardan beri nane veya mentol, yağlı cilt tedavisinde kullanılmaktadır. Cildimiz kir ve toz parçacıkları için bir mıknatıs gibi çalışmaktadır. Mentol, nane yaprakları temel unsuru, yağ bezleri yağın salgılanmasını azaltır. Bu da, yağsız ve kusursuz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Cildiniz hassassa ve sık sık tahriş meydana geliyorsa, sıcak bir fincan nane çayı sizlere iyi gelecektir. Zamanla, cildinizdeki alerji ve tahrişi yatıştıracaktır. Nane soğutma özelliği olması sayesinde böcek sokması, döküntü, cilt iltihabı ve yanıkların etkilerini yok etmektedir.

Nane yaprakları mentol bulundurduğu için mevcut sivilce veya aknelerden kurtulmakta sizlere yardımcı olmaktadır. Mentolün soğutma etkisi yağlı ve sivilce eğilimli cilt üzerinde büyülü bir etki yapar.

5.Güçlü Saçlar

Saçlarınızın azalması konusunda endişeliyseniz, nane çayı sizlere yardımcı olacaktır. Nane kafa derisi için iyi bir uyarıcısı olarak çalışır ve saç büyümesini destekler. Kan damarları yatıştırır ve saç köklerine kan akışını artırmak için saçınızın sağlığını uyarır.

6.Kötü Ağız Kokusu

Güçlü, mentollü lezzeti ve antibakteriyel kalitesi nefesinizi daha iyi yapmak için ideal bir yoldur. Antibakteriyel ve mentol, kötü kokuyu yok ederek, taze ve temiz bir nefesiniz olmasını sağlamaktadır. Ağız kokusu neden olan mikropları öldürür.

7.Kilo Kaybı

Nane yağı ve organik bileşenlerden bazıları sayesinde ve kimi zaman kokusu ile iştahınızı yok etmektedir. Özellikle obeziteyle mücadelede ve kilo vermek isteyen kişilere nane çayı verilmektedir.

8.Stres Seviyeleri

Doğal sakinleştirici ve mentol spazm doğası da çok iyi bir zihinsel stres gidericidir. Nane çayının içerisinde bulunan anti-inflamatuar, kan basıncını ve vücut ısısını düşürmek ve sizlerin gevşemesine yardımcı olmaktadır. Bu nane yağının çok popüler olmasının nedeni bir parçası olan aromaterapidir ama nane çayının etkileri de nane çayına çok benzer.

9.Ateş Düşürücü

Nane çayı mentol etkisi sayesinde ve soğuk etkisini düşündüğümüz zaman, ateş düşürücü için pek düşülmemektedir. Ama nane çayı bir ana bileşen olarak mentol bulundurduğundan nane çayı içme, dış terlemeye neden olabilir ve mentol ise vücudunuzun içini soğutur. Bu aslında “tatili” bir ateş ve ilişkili enflamasyon ve rahatsızlıkları azaltabilir.

1.Reflü

Nane çayı içerken, çay mide kasları ve sfinkter kasları gevşetir çünkü gastroözofageal reflü hastalığı veya Mide sorunlarına sahip olanlar, hastalıkları hakkında oluşan semptomlarında bir artış görebilir. Bu özofagus yukarı akış ve mevcut belirtileri kötüleştirebilen mide asidine yol açabilir.

2.Hamileler

Gebelik sırasında nane çayı içmek bir düşük olması riskini artırabilir. Özellikle nane çayı içmenin bu riski arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ancak dikkatli olmalısınız.

Bir düşük geçmişiniz varsa hamilelik sırasında ya da hamile olmaya çalıştığınız süre boyunca nane çayı içmeden kaçınmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda, bu bebek ve küçük çocuklar için tehli olabilir, bunun için emziren insanların nane çayı içmemeleri gerekmektedir.

3.Diğer İlaçlar ile Etkileşimler

Bazı durumlarda, nane çayının diğer ilaçlarla etkileşimde olduğu bulunmuştur.

 Eğer reçetesiz veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, nane çayını içmeyi planlamak için ve güvenli olup olmadığı konusunda emin olmak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Eğer mentol her türlü bulunuyorsa, bu yan etkilerin riskini artırır.

Bu durumda nane çayı içmekten kaçınmalıdır. Ama belirtiler artırabileceği için özellikle astım sağlık sorunundan muzdarip kişiler varsa nane çayı içmeden kaçınmaları gerekmektedir.

4.Diğer Sonuçları

Herhangi bir bitki aşırı dozlarda kullanımı genel sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve bu nane için de aynıdır. Eğer naneyi aşırı miktarda tüketmek kramp, ishal, uyuşukluk, kas ağrısı, yavaş kalp hızı ve titremeye neden olabilir. Nane çayı hazırlandığı zaman dikkatli olunmalıdır.

Dozaj tavsiye limit dahilinde olup olmadığını belirlemek için her fincanda kullanılmakta olan yaprakların miktarını kontrol edin. İdeal olarak, nane çayı her kupa için bir gram civarında içermelidir.

 Bu potansiyel yan etkileri önlemek için, her gün nane çayı fazla iki veya üç porsiyon içecek şekilde planlamanız gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/nane-cayinin-faydalari-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть