Tip 2 Diyabet Teşhisi ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 Diyabet Teşhisi ve Tedavisi

Tip 2 diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet tedavi edilememektedir, ancak yönetimi mümkündür ve yöntemleri şunları içerebilir:

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Muhtemelen diyabet ilaçları veya insülin tedavisi
 • Kan şekeri kontrolü

Bu adımlar, kan şekeri seviyesini normal seviyeye yakın tutmanıza yardımcı olur, böylece komplikasyonların gecikmesi veya önlemesi sağlanır. (1)

Sağlıklı Beslenme

Herhangi bir diyabet diyeti mevcut değildir. Bununla birlikte, diyetinizi bu yüksek lifli, az yağlı gıdalarla dengelemek önemlidir:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tüm tahıllar

Ayrıca hayvansal ürünlerin, rafine karbonhidratların ve tatlıların da az yenmesi gerekmektedir.

Düşük glisemik indeks gıdalar da yararlı olabilir. Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerinde ne kadar hızlı bir artışa neden olduğunu ölçer. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar kan şekerini hızla yükseltir. Düşük glisemik indeks gıdalar ise dengeli bir kan şekeri elde edilmesine yardımcı olabilir. Düşük bir glisemik indeksi olan gıdalar tipik olarak lif açısından daha yüksek gıdalardır.

Sağlıklı beslenme için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (2)

Düzenli Egzersiz

Herkesin düzenli olarak yapılan egzersize ihtiyacı vardır ve tip 2 diyabetli insanlar için de bu istisna değildir. Bir egzersiz programına başvurmadan önce en doğrusu doktorunuzla bu durumu konuşmaktır. Sonra yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteleri seçebilirsiniz. Egzersizleri mümkün oldukça haftada 5 kez, 30 dakika kadar yapmaya çalışın.

Fiziksel aktivite kan şekerini düşürür. Herhangi bir etkinlikten önce kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Kan şekerinizi düşüren şeker hastalığına yakalanırsanız, düşük kan şekeri oluşumunu önlemek için egzersiz yapmadan önce bir aperatif yemeniz gerekebilir. (3)

Kan Şekeri Seviyesinin Düzenli Kontrolü

Tedavi planınıza bağlı olarak, günde birkaç kez kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Doktorunuza ne sıklıkla kan şekeri kontrol etmenizi istediğini sorun. Kan şekeri seviyenizin hedef aralıklarınızın altında kalmasını sağlamanın tek yolu dikkatli bir takip yöntemidir.

Diyabet İlaçları ve İnsülin Tedavisi

Tip 2 diyabetli bazı kişiler diyetle ve egzersizle kan şekeri düzeylerini tek başlarına kontrol altında tutabilirken çoğu kişi de şeker hastalığı veya insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Hangi ilaçların en doğrusu olduğuna karar verirken, kan şekeri seviyeniz ve sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları da dâhil olmak üzere birçok faktör değerlendirilmektedir. (4)

Tip 2 diyabet için uygulanabilecek olası tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Metformin: Metformin, tip 2 diyabet için öngörülen ilk ilaçtır. Vücudunuzdaki dokuların insülin hassasiyetini arttırarak çalışır, böylelikle vücudunuz daha etkili insülin kullanır.
 • Sülfonilüreler: Bu ilaçlar vücudunuzun insülin salgılamasına yardımcı olur. Bu sınıftaki ilaç örnekleri, Olası yan etkiler arasında düşük kan şekeri ve kilo artışı bulunmaktadır.
 • Meglitinidler: Bu ilaçlar, pankreasta daha fazla insülin salgılanmasına yardımcı olurlar.
 • DPP-4 inhibitörleri: Bu ilaçlar kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, ancak hafif bir etkiye sahiptir. (5)
 • GLP-1 reseptör agonistleri: Bu ilaçlar sindirimi yavaşlatır ve Sülfonilüreler kadar olmasa da kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.
 • SGLT2 önleyicileri: Bunlar piyasadaki en yeni diyabet ilaçları olarak bilinir. Şekerin kan dolaşımına karışmasını önleyerek çalışırlar. Bunun yerine, şeker idrarla atılır.
 • İnsülin tedavisi: Tip 2 diyabetli bazı insanlara da insülin tedavisi gerekir. Eskiden insülin tedavisi son çare olarak kullanılırdı, ancak bugün yararları nedeniyle sıklıkla daha erken reçete edilmeye başlanmıştır.
 • Normal sindirim ağız yoluyla alınan insülin ile etkileşime girdiğinden insülin enjekte edilmelidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz gündüz ve gece boyunca kullanılacak bir insülin türü karışımını reçete edebilir. Genellikle, tip 2 diyabetli insanlar geceleri uzun etkili bir atış ile insülin kullanımına başlarlar. (6)

Tip 2 Diyabet Ameliyatı / Bariatrik Cerrahi

Tip 2 diyabetiniz varsa ve vücut kitle indeksi 35’in üzerindeyse, kilo kaybı bariatrik cerrahi uygulanabilir. İnce bağırsağın bir bölümünü baypas eden ameliyatlar, diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha fazla kan şekeri düzeyine etki eder.

Yalnız bu ameliyatların yüksek ölüm riski bulunmaktadır. Ek olarak, şiddetli yaşam tarzı değişiklikleri gereklidir ve uzun vadeli komplikasyonlar, beslenme yetersizliklerini ve osteoporozu içerebilmektedir. (7)

Hamilelik

Tip 2 diyabetli kadınların hamilelik süresi boyunca tedavileri değiştirebilir. Birçok kadın hamilelik sırasında insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Kolesterol düşürücü ilaçlar ve bazı kan basıncı ilaçları hamilelik sırasında kullanılamaz.

Diyabetik retinopati belirtileri varsa, hamilelik sırasında kötüleşebilir. Hamileliğinizin ilk üç ayında ve doğumdan bir yıl sonra göz hekiminizi ziyaret edin. (8)

Alternatif Tedaviler

Kan şekeri seviyeleri için birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak bunların faydalı olup olmadığı tıbben onaylanmamıştır. Çelişkili bulgular nedeniyle, kan şekeri yönetime yardımcı olması için alternatif tedavi önerilmemektedir.

Alternatif bir terapi uygulamaya karar verirseniz, doktorunuzun verdiği ilaçları almayı bırakmayın. (9)

Tip 2 Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tip 2 diyabet teşhisi ve tedavisi için başvurabileceğiniz doktorlar şunlardır:

 • Aile hekimi
 • Dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı)
 • Çocuk doktoru
 • Diyetisyen
 • Endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) (10)

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun önemli yakıt kaynağı olan şeker (glukoz) metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet durumunda vücut ya insülinin (hücrenin şeker hareketini düzenleyen bir hormon) etkisine karşı direnir veya normal bir glikoz seviyesini korumak için yeterli insülin üretmez.

Yetişkinlerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, çocuklukta obezite arttıkça çocukları giderek etkilemeye başlamıştır.

Tip 2 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak sağlıklı kilo vermek ve egzersiz yapmak hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol altına almak için yeterli değilse, diyabet ilaçlarına veya insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir. (11)

Tip 2 diyabet hastalığı nedir fazlası için tıklayınız

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet başlangıcı yavaş yavaş gelişebileceğinden, tip 2 diyabet belirtileri de kademeli olarak gelişir. Vücut yavaş yavaş insülin direnci oluşturur veya yeterli insülin yapamaz. Tip 2 diyabet nasıl anlaşılır? Fark edebileceğiniz tip 2 diyabet belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Yaraların çok yavaş iyileşmesi (veya enfeksiyonun geç iyileşmesi)
 • İştah artışı ve çok susama
 • İdrara çıkma artışı
 • Bulanık görme

Bu belirtileri fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın. (12)

Tip 2 diyabet belirtileri daha fazla bilgi için

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet neden olur? Tip 2 diyabet durumunda pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut üretilen insülini düzgün kullanmaz. Tip 2 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir ancak şu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir:

 • 40 yaş üstünde olma
 • Fazla kilo
 • Ailede diyabet geçmişi bulunması
 • Hamilelik sırasında gestasyonel diyabetin gelişmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol (13)

Tip 2 diyabet nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/tip-2-diyabet-tedavisi/

Tip 2 Diyabet Ve Tedavi Rehberi

Tip 2 Diyabet Teşhisi ve Tedavisi

Tip 2 gerçekten sürekli sizinle kalmak zorunda olan bir hastalık mı? Kesinlikle hayır! Tip 2 diyabet için yeni bakış açısı yazımda.

Tip 2 diyabet kontrolsüz kan şekeri ile seyreden, vücudun kötü insülin cevabı ile oluşan bir metabolik hastalık. Tip 1 diyabetin aksine yaşam tarzı ve beslenme ile yakından alakalı olan tip 2 diyabet çoğu zaman önlenebilen bir hastalık.

Diyabet vakalarının neredeyse %90’ı tip 2 diyabetten oluşur. Bu sebeple eğildiğimiz nokta bu.

Tip 1 diyabet pankreasın insülin üreten hücrelerine vücudun otoimmün yanıt oluşturması -yani saldırması- sonucunda vücudun insülin üretememesi olarak tanımlanıyor.

Bu sebeple tip 1 diyabet çoğu zaman önlenemez ve geri döndürülemez (bu konu ile ilgili araştırmalar devam ediyor) bir hastalık.

Tip 2 diyabet nasıl oluşur?

Tip 2 diyabet tip 1 diyabetin aksine insülin üretiminde problem olan bir hastalık değil. Kötü yaşam tarzı ve beslenmenin etkisiyle -ki bu durum fazla kilo gibi sonuçlar doğruyor- vücudun insülin cevabının azalması ile başlıyor.

Azalan bu insülin yanıtını biz insülin direnci olarak adlandırıyoruz. Devam eden insülin direnci ardından kan şekeriniz yüksek seyreder ve vücudunuz daha fazla insülin salarak kan şekerini düşürmek için zorlar.

Daha fazla çalışmaya başlayan insülin üreten hücreleriniz tam olarak net olmayan bir mekanizma ile kaybedilmeye başlar. Bu durum artık diyabetin gelişmeye başladığını bizlere gösterir.

Tip 2 diyabetin belirtileri

Tip 2 diyabetin belirtilerini sizinle sadece yol gösterici olması açısından paylaşıyorum. Eğer tip 2 diyabet hakkında bir şüpheniz varsa lütfen doktorunuza danışın.

Aşırı susama: Yüksek kan şekeri daha fazla idrar üretmenize neden olur. Bu durum daha fazla sıvı kaybetmenize ve o sıvıyı tamamlamak için daha fazla susamanıza sebep olur.

Sık hissedilen yorgunluk: Hücreleriniz insülin aracılığı ile glukoz alamaz ise yeteri kadar enerji üretemez. Bu durum sizi yorgun hissettirir.

Bulanık görme: Yüksek kan şekeri gözünüzde bulunan lenslerden sıvının çekilmesine sebep olur. Sıvı düzeyi değişen lensin yoğunluğu da değişir ve yoğunluk ile lensin kırıcılığı da değişir. Sonuç olarak bulanık görme oluşur.

Aslında tip 2 diyabet ile ilgili yapılacak çok daha iyi bir şey var. O da kan şekeri kontrolü. Çünkü kan şekeri kontrolü başka birçok sebepten oluşabilecek bu semptomlar yerine size ciddi ve net bir cevap verir.

Herhangi bir eczanede yaptıracağınız kan şekeri kontrolü bizim için yeterli. Gelin bu kontrolü nasıl yaptıracağınızdan bahsedeyim.

Öncelikle açlık, tokluk ve şeker yükleme testi ile üç farklı test yöntemi var. Basit ve parmak ucu kan testi ile uygulayabileceğiniz için ben açlık kan şekerine bakmayı öneriyorum.

Başlangıç için bir gecelik açlığa ihtiyacımız var. Gece boyunca yaklaşık sekiz saatlik açlık yaşamalı ve sabah hiçbir şey yemeden kan şekerinize baktırmalısınız.

Parmak ucu kan şekeri değeriniz eğer,

 • 100 mg/dL (5.6 mmol/L) ise normal,
 • 100 ile 125 mg/dL (5.6 ile 6.9 mmol/L) ise prediyabetik yani diyabete yatkın,
 • 126 mg/dL (7 mmol/L) ise muhtemelen diyabetsiniz.

Yazının asıl amacına sonunda geldik. Bu başlık altında tip 2 diyabetin medikal tedavisi ve bu tedavi ile kişinin ilaçlara bağımlı hayatına devam etmesinden bahsetmeyeceğim. Zira bu durum benim amacımın dışında kalıyor.

Burada tedavinin gereksiz olduğunu kesinlikle düşünmediğimi belirtmek istiyorum. Seçilmiş bireylerde tip 2 diyabetin geri döndürülebileceğini belirtiyorum.

Benim bahsetmek istediğim konu yeni tip 2 diyabet tanısı almış, hala şeker regülasyonu yapabilecek kapasitede olan kişilerde tip 2 diyabeti geri döndürmek ve sağlıklı bir birey haline getirmek.

Aslında birçok yazıda parça parça bu konudan bahsettim ama toplu olarak tip 2 diyabetliler için bir yazı düzenlememiştim. Kronik tip 2 diyabetin çözümündeki ana hedeflerimizi başarmak aslında tip 2 diyabeti geriletmek için yeterli.

Bunlar kilo verme, insülin direncini kırmak ve diğer metabolik değerleri düzeltmek.

Bu konuda yapılmış birçok deneme ve çalışma var. Benim kendi programımı size açıklayacağım. Bunun yanında kesinlikle doktorunuz ile bu konuyu konuşmalı ve koordineli bir şekilde çalışmalısınız. Tek başına bu yöntemler tehli olabilir.

Tip 2 diyabet tedavisi için hazırladığım 28 günlük programa göz atmak için tip 2 diyabet tedavisi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Beslenme ve egzersiz ile diyabet tedavisi

Diyabet tedavisini iki parçaya ayırıyorum. Tedavi ile ilgili vereceğim bilgiler hakkında yazılmış başlı başına bazı yazılarım var. Yazı içinde bunlara değinecek ve link vereceğim. Okuduğunuz yazılardan sonra buraya dönmeyi unutmayın.

Beslenme ile diyabet tedavisi

Beslenme ilk ayağımız. İyi beslenmenin kan şekerini kontrol altında tutabileceğini bildiğimiz gibi yine iyi beslenmenin yağ oranını azaltıp, hücrelerin insüline daha hassas olmasını sağlayabiliriz.

Burada yapılmış araştırmalar ile beraber beraber kullanılması gereken üç farklı yöntem bulunuyor. Bunlar düşük kalori alımı, düşük karbonhidrat alımı ve uzun açlık süresi.

Bu üç farklı beslenme yaklaşımı ile vücut yağ miktarını azaltmak ana amacımız.

Aşırı düşük kalori alımı sağlıklı bireylerde önermediğim bir yöntem. Ama araştırmalar düşük kalorili beslenmenin kontrollü bir şekilde kısa zamanlı uygulamanın tip 2 diyabetli bireylerde diyabeti geriletebileceğini gösteriyor.

Araştırma 1:

Otuz katılımcı (25-80 yaş aralığında, BMI: 27-45 aralığında) tip 2 diyabet tanılı birey düşük kalorili diyetin, diyabet üzerindeki etkisini göstermek için araştırmaya katılıyor. Katılımcılara 43% karbonhidrat, 34% protein ve 19.5% yağ olan toplamda günlük 624 ile 700 kalori alacak şekilde günde üç kere beslenecekleri içecekler hazırlanıyor.

İçecekleri yedi gün tüketen bireyler ardından yine 624-700 kalorilik bir diyetle katı gıdalara geçiyor ve altı ay boyunca koruma evresine giriyor.

Altı ayın sonunda katılımcıların %43’ünün tüm kan şekeri düşüren ajanları bıraktığı ve açlık kan şekerinin 126 mg/dL (7 mmol/L) düzeyinden düşük olduğu görülüyor.

Aslında bu durum kilo vermenin ve düşük kalorili diyetin kontrollü bir şekilde yapıldığında tip 2 diyabetlilerde, diyabeti geri çevirebileceğini göstermekte.

Bir diğer yaklaşım düşük karbonhidrat alımı yapmak. Düşük karbonhidrat alımı insülin direncini geriletme ve kilo verme hususunda oldukça etkili bir yöntem.

Araştırma 2:

Obez ve tip 2 diyabet hastası olan on kişilik bir grup katılımcı ile düşük karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabet seyrindeki etkisi araştırılıyor.

Katılımcılar araştırmada 3111 kcal/d ile 2164 kcal/d aralığında değişen kalori miktarları (ortalama 737 kcal/d kalori açığı) ile iki hafta boyunca izleniyor. Bireyler iki haftanın sonunda,

 • Ortalama 1.34 kilogram kaybetmiş,
 • Ortalama HA1c değerinin %7.8’den %6.8’e inmiş,
 • İnsülin hassasiyetinin ise %75 arttığı,

olarak bulunuyor. Bu durum bize düşük karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabetli bireylerde ilaç ihtiyacını azaltma konusunda yardım edebileceğini ve tip 2 diyabeti geriletebileceğini göstermekte.

Bu konuyla ilgili oldukça fazla yazım var. O yazılardan en önemlileri düşük karbonhidrat mı, düşük yağ mı?, ketojenik diyet rehberi, insülin direnci rehberi olarak sıralayabilirim.

Uzun açlık periyotları diğer iki beslenme tarzı ile alakalı olarak benzer bir şekilde kilo vermeniz ve insülin direncini yenmeniz için yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili çalışmaları ve ayrıntılı bilgiyi intermittent fasting rehberinde paylaştım.

İntermittent fasting yapmak yoğun bir şekilde kan şekeri düşürme özelliği bulunan ilaçlar etkisi altında yapılmamalıdır. Bu durum ciddi kan şekeri düşüşlerine neden olabilir ve hayatınızı tehdit edebilir.

Son olarak bu beslenme tarzlarını kendinize özel dizayn etmeli ve yakın takip ile beraber uygulamalısınız. Beslenme düzenlemesi ciddi dikkat ve sorumluluk gerektirir. Ayrıca diyabetikseniz ve ilaç kullanıyorsanız beslenmenizi değiştirdiğiniz anda ilaç ihtiyacınızda değişecektir.

Bu sebeple doktorunuza tüm bu süreç boyunca danışmalı ve ilacınızın doz kontrolünü sık sık yaptırmalısınız. Eğer yeteri kadar uzun süre doğru beslenmeye devam ederseniz muhtemelen ilaç ihtiyacınız azalacaktır.

Egzersiz ile diyabet tedavisi

Tip 2 diyabet tedavisi başlığı altında bahsettiğim gibi tedavi sürecinde asıl olarak tip 2 diyabetin nedenlerini gidermeye çalışıyoruz. Egzersiz sırasında da bu nedenleri elimine etmek için çalışacağız. Bu sebeple daha fazla yağ yakmak ve daha çok insülin hassasiyeti oluşturmak ana amacımız.

Kas kütlesi insülin hassasiyeti oluşturma konusunda oldukça yetenekli ve insülin duyarlı dokulardan en fazla ağırlığa sahip olanı. Bu sebeple tip 2 diyabetin geri çevrilmesinde oldukça önemli.

Bu amaçları gözetirken karşımıza iki ana egzersiz seçeneği çıkıyor. İlki kardiyo ikincisi ise ağırlık antrenmanı. Her ikisi içinde önerim var.

Kardiyo için yüksek yoğunluklu interval antrenman yani HIIT, ağırlık antrenmanı için ise bileşik egzersizlerden yoğun bir tempo.

HIIT antrenman sonrası enerji ihtiyacını arttırması -ki biz buna afterburn etkisi diyoruz-  ve insülin hassasiyetini arttırması açısından önemli. Ağırlık antrenmanında bileşik egzersizleri kullanmak ise kas kütlesini arttırması, artan kas kütlesi ile beraber mevcut kas kütlesinin insülin hassasiyetini arttırması açısından önemli.

Bu konu ile ilgili araştırmaları ve ayrıntılı bilgileri HIIT nedir? ve bileşik vs izole egzersiz adlı yazılarımda bulabilirsiniz.

Tek başına egzersiz tip 2 diyabetin geri döndürülmesi konusunda yeterli olmasa da beslenme ile kombine edilmesi oldukça önemli.

Tip 2 diyabetli bireylerin nasıl egzersiz yapması gerektiği ile ilgili hala soru işaretleriniz varsa aşağıdaki videom size yardım edecektir.

Diyabeti geri döndürme: Sonuç

Tip 2 diyabet oldukça geniş ve ciddi bir hastalık. Bu ciddi hastalıktan muzdarip bireylerin -özellikle yeni tanı almış- birçoğunu doğru beslenme ve egzersiz temposu ile tip 2 diyabetten kurtarabileceğimizi biliyoruz.

Tabi ki öncelikle sizi takip eden hekim ile bu hususu görüşmeli ve kendisi hareket etmelisiniz.

Источник: https://www.fitekran.com/tip-2-diyabet-ve-tedavi-rehberi/

Diyabet Nedir, Tip 2 Diyabet Belirtileri, Tedavisi

Tip 2 Diyabet Teşhisi ve Tedavisi

diyabet nedir, tip2 diyabet belirtileri, tedavisi

Diyabet nedir sorusuna en sade haliyle cevap verecek olursak; pankreastan salgılanan insülin hormonunun vücut tarafından etkin bir şekilde kullanılamaması, salgılanan insülinin yetersiz olması veya hiç insülin salgılanamamasından kaynaklanan kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan metabolik bozukluğa, diyabet adı verilmektedir.

Diyabet Çeşitleri

diyabet çeşitleri

Günümüz modern tıp dünyasının tespitine göre diyabet çeşitleri 4 tip olarak belirlenmiştir.

 • Diyabet çeşitlerinden ilki genetik olarak insülin salgılaması mümkün olan beta hücrelerindeki bozukluk, genetik bir rahatsızlık ya da kullanılan başka ilaçlara bağlı olarak gelişen endokrinal bozukluk neticesinde görülen diyabet çeşididir.
 • Diyabet çeşitlerinden olan gebelik diyabeti ise adından da anlaşılacağı üzere hamilelikte gelişen diyabettir. Gizli şekerin hamilelik ile birlikte ortaya çıkması sonucu oluşan diyabet çeşididir.
 • Diyabetli kişilerin % 5 – 10’unu kapsayan diyabet çeşitlerinden diğeri ise tip 1 diyabet olarak bilinmektedir. Daha çok 25 yaş altı bireylerde ortaya çıkmaktadır. İnsülin salgılanmaması sonucu pankreastaki beta hücrelerinin tahribatı tip 1 diyabetin oluşmasına sebep olmaktadır. Tedavisi için mutlaka insülin takviyesine ihtiyaç vardır.
 • Diyabet çeşitlerinden en yaygın olarak görüleni tip 2 diyabet olarak bilinmektedir. Tip 2 diyabet genellikle 25 yaş üstü bireylerde görülen diyabet tipidir. Tip 2 diyabeti olan kişilerin genellikle fazla kilolu yapıda olması, aşırı kilo faktörünün tip 2 diyabetin sebepleri arasında görülmesini sağlamaktadır.

Diyabetli kişilerin % 90’ını kapsayan diyabet türü olan tip 2 diyabet nedir, tip 2 diyabet belirtileri, tip 2 diyabet nedenleri, tip 2 diyabet risk grupları, tip 2 diyabet tedavisi, tip 2 diyabet için öneriler konu başlıklarını detaylı bir şekilde incelediğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tip 2 Diyabet Nedir

Tip 2 diyabet nedir: Kişinin kan şekeri seviyesinin çok yüksek olması neticesinde oluşan ve genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan süreğen bir metabolik bozukluktur. İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir. İnsülin kandaki glukoz miktarını kontrol etmekle görevlidir.

Ayrıca insülin kandaki glukozu hücrelere taşır ve enerjiye dönüştürür. Ancak tip 2 diyabet durumunda yeterli insülin üretilmez ya da üretilen insülin etkin bir şekilde kullanılamaz.

Bu durum sonucunda vücudun sağlıklı çalışması için yeterli insülin üretmemesi ya da üretilen insüline tepki vermemesi ile tip 2 diyabet varlığından söz edilmektedir.

Tip 2 Diyabet Risk Grupları

40 yaş üzeri tüm yetişkinler tip 2 diyabet ile karşılaşabilirler. Ancak özellikle bazı bireyler tip 2 diyabet risk gruplarında yer almaktadır.

 • Birinci derece yakınlarında tip 2 diyabet olanlar
 • Fazla kilolu olanlar (obezite sınırı)
 • Yoğun stres altında olanlar
 • Kalp krizi gibi kalp ve damar hastalığı geçirmiş olanlar
 • Polikistik over sendromu geçirmiş kilolu kadınlar
 • Gebelik diyabeti yaşayanlar
 • 4, 5 kg ve üzeri bebek dünyaya getirmiş kadınlar
 • Depresyon ve şizofreni gibi sinir hastalıkları ilaçlarını uzun süre kullananlar
 • Glukoz toleransı bozuk olanlar
 • Açlık glisemi teşhisi konmuş olanlar
 • Özellikle Asya ve Afrika kökenli Amerikalılar ile Latin Amerikalılar

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabet tedavisi aksatılmaması gerekmektedir. Kaliteli yaşam standartlarında hayata devam etmek için gereken tedavinin titizlikle uygulanması gerekmektedir. Günümüzde uygulanan tip 2 diyabet tedavi yöntemleri ile glukoz düzeylerinin dengede tutulması amaçlanmaktadır.

Tip 2 diyabetli kişiler düzenli olarak doktor kontrolünde olarak sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilirler. Tip 2 diyabet tedavisinde başarılı sonuçlar almak için doktorunuza veya sağlık personeline soracağınız sorular ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorabileceğiniz sorular;

 • İlaç kullanmam gerekiyor mu?
 • Gerekliyse, ağızdan ilaç kullanabilir miyim?
 • İlaç ile birlikte ya da ilaç yerine insüline ihtiyacım var mı?
 • Kullanacağım ilaçların yan etkileri neler?
 • İlacı almayı unutursam ne yapmalıyım?
 • Diyet ve egzersiz yapmam bana ne kazandıracak?
 • Benim hedef kan şekeri düzeyim nedir?
 • Kan şekerimin düştüğünü nasıl anlarım?
 • Kan şekerimin yükseldiğini nasıl anlarım?
 • Kan şekerimi günde kaç kez ölçmeliyim?
 • Anormal kan şekeri düzeyi kaçtır?
 • Size ne zaman yardım için başvurmalıyım?

Tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan etkin ilaçlar sayesinde tip 2 diyabetin ilerlemesi engellenmektedir. Ancak tip 2 diyabet tedavisinde ilaç kadar hayat tarzı değişiklikleri de tedavi için çok önemsenmektedir.

Çünkü spor yapmak, sağlıklı beslenmek gibi hayat tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabet semptomlarını kontrol etmek çok daha kolay olmaktadır.

Tip 2 diyabetin ilerlemesini durdurmak için ilaç tedavisi kesinlikle aksatılmamalı ve sağlıklı yaşam tarzı benimsenmelidir.

Tip 2 Diyabet İçin Öneriler

Tip 2 diyabet için öneriler olarak öncelikli olarak tip 2 diyabet hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerektiği söylenebilir. Kişi kendini sağlıklı hissetse bile kan glukoz seviyesi normalden fazla olabilir. Kandaki glukoz seviyesinin normalden fazla olması durumuna prediyabet adı verilmektedir.

Prediyabet olasılığı tip 2 diyabetin habercisi olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek, düzenli olarak spor yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak, stres ve gergin ortamlardan uzak durmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri tip 2 diyabetiçin öneriler ve yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Özetle tip 2 diyabetiçin öneriler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Sağlıklı kiloya ulaşmayı hedefleyin.
 • Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
 • Alkol tüketiminde ölçüyü aşmayın.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Her yıl rutin muayene ve kontrollerinizi yaptırın.

Источник: https://www.faydaloji.com/diyabet-nedir-tip-2-diyabet-belirtileri-tedavisi/

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tip 2 Diyabet Teşhisi ve Tedavisi

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.

 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.