Tip 2 Diyabet

içerik

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet

İki ana diyabet türü vardır: tip 1 ve tip 2. Her iki diyabet tipi, vücudunuzun kan şekeri veya glikozu düzenleme şeklini etkileyen kronik hastalıklardır.

Glikoz vücudunuzun hücrelerini besleyen bir yakıttır, ancak hücrelerinize girmek için bir anahtara ihtiyacı vardır. İnsülin bu anahtardır.

Bu yazımızda “Tip 1 ve Tip 2 diyabet nedir?” sorusunu cevaplandırıp iki diyabet türü arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmezler. Bir anahtarın olmadığını düşünebilirsiniz.

Tip 2 diyabet hastaları, İnsüline yanıt vermeleri gerektiği gibi yanıt vermezler ve daha sonra hastalıkta genellikle yeterli insülin yapmazlar. Bunun bozuk bir anahtara sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

Her iki diyabet türü de kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir. Bu diyabet komplikasyon riskini arttırır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Her iki diyabet türü, kontrol edilmezse, aşağıdakiler gibi birçok benzer belirtiyi taşır:

 • Sık idrara çıkma
 • Çok susamak ve çok sıvı tüketimi
 • Çok aç hissetmek
 • Çok yorgun hissetmek
 • Bulanık görmek
 • Yaraların veya kesiklerin düzgün iyileşmemesi

Tip 1 diyabet hastaları ayrıca sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri yaşayabilir ve istemeden kilo verebilirler. Tip 2 diyabeti olan kişilerde ise ellerinde veya ayaklarında uyuşma ve karıncalanma olabilir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet belirtilerinin çoğu benzer olmasına rağmen, çok farklı şekillerde ortaya çıkarlar. Tip 2 diyabet hastalarının çoğunda yıllarca belirti olmaz. Sonra sık sık tip 2 diyabet belirtileri zamanla gelişir. Tip 2 diyabeti olan bazı kişilerin hiçbir belirtisi yoktur ve komplikasyonlar gelişene kadar durumlarını anlayamazlar.

Tip 1 diyabetin belirtileri hızlı, tipik olarak birkaç hafta boyunca gelişir. Bir zamanlar çocuk diyabeti bilinen tip 1 diyabet, genellikle çocuklukta veya ergenlikte gelişir. Ancak, daha sonra hayatında Tip 1 diyabet olmak da mümkündür.

Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 ve tip 2 diyabet benzer isimlere sahip olabilir, ancak benzersiz nedenlerle farklı hastalıklardır.

Tip 1 Diyabetin Sebepleri

Vücudun bağışıklık sistemi zararlı virüsler ve bakteriler gibi yabancı istilacılarla savaşmaktan sorumludur.

Tip 1 diyabet hastalarında, bağışıklık sistemi, hata olarak vücudun kendi sağlıklı hücrelerini yabancı istilacılar olarak anlar.

Bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve tahrip eder. Bu beta hücreler yok edildikten sonra, vücut insülin üretemez.

Araştırmacılar bağışıklık sisteminin neden vücudun kendi hücrelerine saldırdığını bilmiyorlar. Virüslere maruz kalma gibi genetik ve çevresel faktörlerle ilgili olabilir. Araştırma devam ediyor.

Tip 2 Diyabetin Sebepleri

Tip 2 diyabet hastaları insülin direncine sahiptir. Vücut hala insülin üretmekte, ancak etkili bir şekilde kullanamamaktadır. Araştırmacılar bazılarının neden insülin direnci oluşturup, diğerlerinin oluşturmadığından emin değildir, ancak aşırı kilo ve hareketsizlik gibi çeşitli yaşam tarzı faktörleri etkili olabilir.

Diğer genetik ve çevresel faktörler de etkilidir. Tip 2 diyabet gelişiminde, pankreasınız daha fazla insülin üreterek telafi etmeye çalışacaktır. Vücudunuz etkili bir şekilde insülin kullanamadığından, kan dolaşımınızda glikoz birikir.

Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Tip 2 diyabet, tip 1’den çok daha yaygındır. 2017 Ulusal Diyabet İstatistikleri raporuna göre, ABD’de diyabetli 30.3 milyon insan var. Bu 10 kişiden 1’e yakın bir rakam. Diyabetle yaşayan bu insanların yüzde 90 ila 95’i tip 2 diyabet hastası.

Diyabetli kişilerin yüzdesi yaşla birlikte artar. Genel popülasyonun yüzde 10’undan azının diyabeti vardır, ancak 65 yaş ve üstü kişilerde görülme oranı yüzde 25.2’ye ulaşıyor. 2015’te 18 yaşın altındaki çocukların sadece yüzde 0.18’inde diyabet vardı.

Erkekler ve kadınlar diyabeti neredeyse aynı oranda alıyorlar, ancak bazı ırklar ve etnik kökenlerde insidans oranları daha yüksek. Amerika yerlileri ve Alaska yerlileri hem kadınlarda hem de erkeklerde en yüksek diyabet prevalansına (oranına) sahiptir. Siyah ve Hispanik Nüfus, hispanik olmayan beyazlardan daha yüksek diyabet oranlarına sahip.

Tip 1 Ve Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet için risk faktörleri şunları içerir:

 • Aile Geçmişi: Ailesi veya tip 1 diyabetli kardeşi olan kişilerin geliştirme riski daha yüksektir.
 • Yaş: Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çocuklar ve ergenler, arasında en yaygın olanıdır.
 • Coğrafya: Tip 1 diyabet oranı, ekvatordan uzaklaştıkça artar.
 • Genetik: Bazı genlerin varlığı, tip 1 diyabet geliştirme riskinin arttığına işaret eder.

Tip 1 diyabet önlenemez.

Eğer şu durumlardan birine sahipseniz siz de tip 2 diyabet geliştirme riski altındasınız:

 • Prediyabet olması
 • Fazla kilolu ya da obez
 • Tip 2 diyabetli bir aile üyesine sahip olmak
 • 45 yaş üstü olmak
 • Fiziksel olarak etkin olmama
 • Hamilelik döneminde hiç gebelik diyabeti geçirmemişseniz
 • 9 kilodan ağır bir bebek doğumunda
 • Afrika-Amerikalı, İspanyol veya Latin Amerikan, Amerikan yerlisi veya Alaska yerlisi kökenlerine sahip olma
 • Polikistik over sendromu olması
 • Çok fazla karın yağına sahip olmak

Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltmak mümkün olabilir:

 • Sağlıklı olarak kilonuzu koruyun.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı bir kilo verme planı geliştirmek için doktorunuza danışın.
 • Aktivite seviyenizi arttırın.
 • Dengeli bir diyet yapın ve şekerli veya aşırı işlenmiş gıda alımınızı azaltın.

Tip 1 Ve Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için birincil test, glise edilmiş hemoglobin (A1C) testidir. A1C testi, son 2 ila 3 ay boyunca ortalama kan şekeri seviyenizi belirleyen bir kan testidir. Doktorunuz kanınızı alabilir veya size küçük parmak iğnelerinden verebilir.

Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç ay boyunca ne kadar fazlaysa, A1C seviyeniz o kadar yüksek olur. 6.5 veya daha yüksek bir A1C seviyesi diyabeti gösterir.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Tedavisi 

Tip 1 diyabetin tedavisi yoktur. Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmez, bu yüzden düzenli olarak vücudunuza enjekte edilmesi gerekir. Bazı insanlar mide, kol veya kalça gibi yumuşak dokuya günde birkaç kez enjeksiyon yapar. Diğer insanlar insülin pompaları kullanır. İnsülin pompaları, küçük bir tüp aracılığıyla vücuda sabit miktarda insülin sağlar.

Kan şekeri testi, tip 1 diyabetin yönetilmesinin önemli bir parçasıdır, çünkü seviyeler hızlı bir şekilde artabilir.

Tip 2 diyabet yalnızca diyet ve egzersizle kontrol edilebilir ve hatta tersine çevrilebilir, ancak birçok kişinin ekstra desteğe ihtiyacı vardır. Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değilse, doktorunuz vücudunuzun insülini daha etkin kullanmasına yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

Kan şekerinizi izlemek, diyabet yönetiminin önemli bir parçasıdır, çünkü hedef seviyelerinizi karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmenin tek yolu budur. Doktorunuz kan şekerinizi ara sıra veya daha sık test etmenizi önerebilir. Kan şekeriniz yüksekse, doktorunuz insülin enjeksiyonlarını önerebilir.

Dikkatli izleme ile kan şekeri seviyenizi normale döndürebilir ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Diyabet Diyeti

Beslenme yönetimi, diyabetle yaşayan insanlar için yaşamın önemli bir parçasıdır.

Tip 1 diyabetiniz varsa, belirli tür yiyecekleri yedikten sonra ne kadar insülin enjekte etmeniz gerekebileceğini belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışın. Örneğin, karbonhidratlar, tip 1 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesinin hızla artmasına neden olabilir. İnsülin alarak buna karşı koymanız gerekecek, ancak ne kadar insülin alacağınızı da bilmeniz gerek.

Tip 2 diyabet hastalarının sağlıklı beslenmeye odaklanması gerekir. Kilo kaybı genellikle tip 2 diyabet tedavi planının bir parçasıdır, bu nedenle doktorunuz düşük kalorili bir yemek planı önerebilir. Bu, hayvansal yağ ve abur cubur tüketiminizi azaltmak anlamına gelebilir.

Bunun yanında biotin, zeytin yaprağı ekstraktı ve ozon yağının da diyabete karşı koruyucu etkileri olduğu düşünülmektedir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 5,00 , 2 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/tip-1-ve-tip-2-diyabet-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet, kan şekerinin normalden daha yüksek olmasıyla sonuçlanan kronik bir hastalıktır. Çoğu kişi tip 2 diyabet başlangıcı belirtilerini hissetmemektedir.

Bununla birlikte, ortak belirtiler de bulunmaktadır ve bunları tanımak önemlidir. Tip 2 diyabetin birçok belirtisi, kan şekeri seviyeleri anormal derecede yüksek olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Tip 2 diyabet nasıl anlaşılır? Tip 2 diyabetin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Aşırı susama
 • Özellikle geceleri sıklaşan artan idrara çıkma isteği
 • Aşırı açlık
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Yaraların ve kesiklerin geç iyileşmesi (1)

Bu belirtilerin herhangi birinin düzenli olarak ortaya çıkması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. Kan testiyle gerçekleştirilen diyabet testi uygulanacaktır. Rutin diyabet taraması normal olarak 45 yaşında başlamaktadır.

Kan şekeri düzeyleri kişinin kendini nasıl hissettiğine etki edebilmektedir. Şeker hastalığının en yaygın belirtileri, yüksek glikoz düzeyleri nedeniyle oluşmaktadır. (2)

Artan İdrara Çıkmak İsteği

Yüksek glikoz seviyeleri sıvıları hücrelerinizden almayı zorlaştırmaktadır. Neticesinde böbreklere verilen sıvının miktarı artmaktadır. Bu durumda da normalden daha fazla idrara çıkma isteği oluşmaktadır. Diğer yandan, bu durum vücutta aşırı sıvı kaybına da neden olabilir.

Aşırı Susama

Doku kaybedildiğinde vücut susuz kalmaktadır. Artan susuzluk diyabet belirtilerinin bir sık görülen başka belirtilerinden biridir. Ne kadar çok idrara çıkılırsa, o kadar çok su içilmesi gerekir. (3)

Yorgunluk

Yorgun hissetmek, şeker hastalığının bir başka yaygın belirtilerinden biridir. Glikoz normalde vücudun ana enerji kaynaklarından biridir. Hücreler şekeri absorbe edemediğinde, kişi yorgun düşebilir veya bitkin hissedebilir.

Bulanık Görme

Kısa vadede, yüksek glikoz seviyeleri gözlerde şişmeye neden olabilir. Bu da bulanık görme ile sonuçlanır. Kan şekerini kontrol altına alma görme problemlerini düzeltmeye yardımcı olabilir. Kan şekeri seviyeleri uzun süre yüksek kalırsa, diğer göz problemleri de ortaya çıkabilir. (4)

Tekrarlayan Enfeksiyonlar ve Yaralar

Yüksek glikoz seviyeleri vücudun iyileşmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle kesikler ve yaralar gibi yaralanmalar daha uzun süre açık kalır. Bu onları enfeksiyona daha eğilimli bir hale getirmektedir.

Şeker hastaları da ciddi mesane enfeksiyonları riski altındadır. Şeker hastalığı olmayan insanlarda mesane enfeksiyonları genellikle ağrılıdır. Bununla birlikte, şeker hastaları ağrı hissetmeyebilir.

Böbreklere bulaşana kadar enfeksiyon bulguları ortaya çıkmayabilir. (5)

Tip 2 Diyabetin Acil Durum Belirtileri

Uzun süreli yüksek kan şekeri vücuda zarar verir. Bununla birlikte, düşük kan şekeri olan hipoglisemi de tıbbi olarak acil bir başka durum olabilir. Hipoglisemi, tehli derecede düşük kan şekeri seviyesi olduğunda ortaya çıkar. Tip 2 diyabetliler için, sadece insülin seviyesini yükselten ilaç kullanan insanlar düşük kan şekeri riski altındadır. (6)

Hipoglisemi belirtileri şunları içerir:

 • Sallama
 • Baş dönmesi
 • Açlık
 • Baş ağrısı
 • Terleme
 • Düşünmede zorluk çekme
 • Sinirlilik veya huysuzluk
 • Hızlı kalp atışı

Vücudunuzdaki insülin miktarını artıran ilaçlar kullanıyorsanız, düşük kan şekerinin nasıl tedavi edileceğini bildiğinizden emin olun. (7)

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabetli bazı çocuklar herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak diğer çocuklarda belirtiler fark edilebilir. Bu nedenle, ortak belirtileri gösterilse bile, risk faktörlerinden herhangi birisine sahipseniz çocuğunuzun doktoruyla konuşmalısınız.

Risk faktörleri şunları içerir:

 • Kilolu olma
 • Hareketsizlik
 • Yakın bir kan bağında tip 2 diyabet diyabet olması (genetik faktörler)
 • Irk

Tip 2 diyabet geliştiren çocuklar yetişkinlerle aynı belirtileri göstermektedir:

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Artan susama ve idrara çıkma isteği
 • İştah artışı
 • Kilo kaybı (her zamankinden daha fazla yiyip yine de kilo vermek)
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Yavaş iyileşen yaralar (8)

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun önemli yakıt kaynağı olan şeker (glukoz) metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet durumunda vücut ya insülinin (hücrenin şeker hareketini düzenleyen bir hormon) etkisine karşı direnir veya normal bir glikoz seviyesini korumak için yeterli insülin üretmez.

Yetişkinlerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, çocuklukta obezite arttıkça çocukları giderek etkilemeye başlamıştır.

Tip 2 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak sağlıklı kilo vermek ve egzersiz yapmak hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol altına almak için yeterli değilse, diyabet ilaçlarına veya insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir. (9)

Tip 2 diyabet hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet neden olur? Tip 2 diyabet durumunda pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut üretilen insülini düzgün kullanmaz. Tip 2 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir ancak şu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir:

 • 40 yaş üstünde olma
 • Fazla kilo
 • Ailede diyabet geçmişi bulunması
 • Hamilelik sırasında gestasyonel diyabetin gelişmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol (10)

Tip 2 diyabet nedenleri daha fazlası için

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır, ancak kontrol altına almak için yapılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Yemek alışkanlıklarında ve yaşam tarzında yapılan bazı değişiklikler diyabet ilaçlarıyla dengelenerek kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Ne yediğinizi planlayın ve dengeli bir yemek planı uygulayın.
 • Düzenli egzersiz yaparak vücut sağlığını destekleyin.
 • Reçete edildiyse ilaçları zamanında ve düzenli olarak alın.
 • Evde kan şekeri ve kan basıncınızı kontrol edin.
 • Diyabet doktorunuzla düzenli olarak görüştüğünüzden ve gerekli testlerin gerekli zamanlarda yapıldığından emin olun. (11)

Tip 2 Diyabet Ameliyatı

Tip 2 diyabetin tedavisi için herhangi bir ameliyat bulunmamaktadır, ancak tetikleyici faktörleri kontrol altına almak için diğer tıbbi koşullara ameliyat uygulanabilmektedir. Örneğin, obezite problemi varsa mide cerrahisinden (bariatrik cerrahi) yararlanılmaktadır. (12)

Tip 2 Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tip 2 diyabet teşhisi ve tedavisi için başvurabileceğiniz doktorlar şunlardır:

 • Aile hekimi
 • Dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı)
 • Çocuk doktoru
 • Diyetisyen
 • Endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Tip 2 diyabet tedavisi

Источник: https://www.acil.net/tip-2-diyabet-belirtileri/

Tip 2 Diyabet Vücudunuza Nasıl Zarar Veriyor?

Tip 2 Diyabet

Hayatımızda her gün daha fazla karşımıza çıkan bir hastalık.

Modern hayat bize muazzam bir rahatlık sağlıyor ama vücudumuz bu kadar rahata alışkın mı? Evrimsel süreçte atalarımız yiyeceği zar zor buluyor, onun için de çok enerji harcaması gerekiyor.

Biz ise marketten istediğimizi alıp yiyebiliyoruz. Bazen de aşırıya kaçıyoruz. Kan şekerinin bu durumlarda ani olarak yükselmesi ise çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor.

İşe diyabetin ne olduğunu anlatmakla başlayalım. Yediğimiz şekerli gıdaların kana karışmasıyla kan şekerimiz yükselir. Kan şekeri yükseldiğinde pankreastan insülin salgılanarak fazla şekerin hücrelerde depolanması istenir.

Kan şekeri çok yükseldiğinde salgılanan insülin miktarı da fazla olur. Eğer bu durum sık sık yaşanırsa tıplı dalgaların kayalara çarpıp onları aşındırması gibi insülin de hücrelerdeki insülin reseptörlerini aşındırır.

Sonunda da tip 2 diyabet olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar. Tip 2 diyabetin temelinde insülin direnci yatar.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet hastalarında hücreler insüline karşı çok hassas olmadığı için kanda dolaşan şekeri depolamakta zorluk çekerler. Bu yüzden hastaların kan şekeri sıklıkla normalden yüksek olup, bu durum hiperglisemi olarak adlandırılır. Hastaların metabolizması da karbonhidratı enerjiye çevirmekte çok zorlanır.

Kan şekeri hücrelere giremeyip kanda dolaştıkça inflamasyona neden olur ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hem de ciddi rahatsızlıklar. Örneğin körlük, kalp damar rahatsızlıklar, organ yetmezlikleri bunlardan bazılarıdır. Tip 2 diyabet yaşa bakmaz. Her yaştan insanda görülebilir.

Şu an dünyadaki her üç insandan birinin diyabetinin farkında olmadığı tahmin ediliyor.

Diyabet Kanser Riskini Artırabilir

Hangi Belirtilere Bakmalısınız?

Tip 2 diyabet diğer rahatsızlıklar gibi değildir. Kendisine özgü bir erken belirtisi yoktur. Kişinin sürekli çok susaması diyabete işaret edebilir. Bunun yanında ağız kuruluğu, iştahın artması, sık sık idrara çıkmak ve sıradışı kilo değişimleri de tip 2 diyabet belirtisi olabilir. Kan şekerinin artması ise baş ağrılarına, bulanık görmeye ve halsizliğe neden olur.

Hastalık ilerledikçe daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabet tedavisi zamanında başlamazsa idrar yolu enfeksiyonları, iyileşmesi zor yaralar, deride kaşıntı görülebilir.

Bunlar da daha ileri sağlık sorunlarına neden olur. İdrar yolu enfeksiyonu idrar yaparken yanma hissine ve idrarı zor yapmanıza yol açar.

Bu şekilde zincirleme olaylarla tip 2 diyabet hayat kalitenizi çok düşürür.

Tip 2 Diyabet Cinsel Hayatınızı da Etkiler

İnsülin dalgaları hücrelere vurdukça hücre zarındaki insülin reseptörlerini sersemletirler. Zaman içinde cinsel organlardaki kan damarları ve sinirler de bundan nasibini alır ve zarar görürler. Hücreler zarar gördükçe hassaslıkları azalır ve cinsel memnuniyet düşmeye başlar.

Hastalarda orgazm olamama sorunları baş gösterir. Kadınlarda vajinal kuruluk da ortaya çıkar. Diyabetli hastaların 3’te 1’i cinsel sorunlar yaşadıklarını söylemişlerdir. Erkeklerde bu sayı daha yüksektir.

Tip 2 diyabet hastası erkeklerin %35 – 70’i hayatlarının bir döneminde ereksiyon problemi yaşamışlardır.

Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

Bu hastalığın tam bir tedavisi mümkün olmasa da ortaya çıkmadan önce engellemek için bazı şeyler yapabiliriz. Zararlı alışkanlıklarımız, hayat tarzımızdaki yanlış uygulamalar tip 2 diyabet riskini artırır.

Özellikle kilolu olmak, az hareket etmek diyabetin en büyük tetikleyicilerindendir. Bunun yanında kırmızı et, yağlı ve şekerli yiyecekler ağırlıklı bir beslenme tarzı, yüksek kolesterol ve trigliserid seviyesi de hastalığın ortaya çıkma olasılığını artırır.

Spor yapmak, meyve sebze ağırlıklı beslenmek ve az yemek sağlıklı olmanın ön koşullarıdır.

Kontrol edebileceğiniz risk etkenlerini saydık. Bir de elinizde olmayan şeyler. Örneğin genetik yapınız. İspanyol kökenliler, Afro Amerikanlar,Amerika’nın yerlileri ve Asyalılar tip 2 diyabete daha yatkındır. Biz Türkler White yani beyaz ırklara giriyoruz.

Yani genetik olarak tehli grupta değiliz. Aile öykünüz de riski belirlemede çok büyük önem taşır. Bir ebeveyni veya kardeşi diyabet olan kişinin kendisi de risk altındadır. 45 yaşı diyabette kritik yaşlardan biridir. 45 yaşından sonra tip 2 diyabet riski artmaya başlar.

Her zaman genç kalamazsınız.

Kurubaklagiller ile Tip 2 Diyabete Dur Demek

İnsülin Hormonu Tam Olarak Ne Yapar?

Yukarıda kısaca bahsettik. İnsülin vücutta karbonhidrat moleküllerinin hücre içine alınmasını sağlayarak şekerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Şeker moleküllerinin parçalanması ağızda tükürüğün içinde bulunan amilaz enzimi ile başlar.

Midede sindirim tam olarak gerçekleştikten sonra glikoz, fruktoz gibi karbonhidrat monomerleri kana karışır. Kan şekeri yükselmeye başlayınca pankreas hemen şeker seviyesini dengelemek için insülin pompalar.

Böylece hem kan şekerinin düzeyi dengelenir hem de hücreler gıdalarını alır.

Ancak şeker seviyesinin çok yükselmesi çok fazla insülin ihtiyacını doğurur. Bir anda yüksek doz insülin kana karışınca insülin reseptörleri zamanla hassasiyetlerini kaybeder ve insülin direnci baş gösterir.

İnsülin direncine sahip hücreler artık insüline yanıt vermezler ve kandaki şeker hücrelere düzgün bir şekilde girmez.

Tip 2 diyabet tedavi edilmediği takdirde pankreas zamanla insülin üretimini azaltır ve çok ciddi hayati sonuçlar ortaya çıkabilir.

İnsülin Nasıl Keşfedildi? Bir Hormonun Akıl Almaz Hikayesi!

Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer diyabetten şüphelenmenizi gerektirecek belirtiler gösteriyorsanız doktorunuz sizden hemogram ve A1c testi isteyecektir. 2 – 3 ay boyunca kan şekeriniz takip edilir ve hangi belirtiler yaşadığınız dikkatlice not alınır. İdrarda glikoz çıkması da diyabetin belirtilerinden biridir.

Kan şekeriniz sürekli yüksek çıkıyorsa bunu kontrol altına almak için özel bir diyet uygulamanız gerekebilir. Kilo vermek ve günlük karbonhidrat alımınızı sınırlandırmak hayat kalitenizi artıracaktır. Hastaların bunu tek başlarına yapması pek kolay değildir. Doğru diyeti uygulamak için bir diyetisyenden yardım almak hastalar için en sağlıklı yoldur.

Egzersiz ve Sakinlik Çok Yararlıdır

Çok klişe bir cümle haline geldi ama yine de söylemek zorundayız. Egzersiz sağlığınız için çok faydalıdır. Stres yapmak vücudunuz için çok zararlıdır. Spor salonuna gidip 1,5 saat vücut geliştirme yapmanıza gerek yok. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmanız bile çok iyi gelecektir.

Yaşlı hastaların romatizma, eklem rahatsızlıkları yüzünden yorucu spor yapmaları kolay olmuyor. Bu gerçeği ben de kendi yakınlarımda yaşıyorum. Ancak yaşlı hastaların yürüyüş yapması, daha genç olanların günde 5-10 dakika bile olsa koşu yapmaları vücudu zinde tutar.

Hafif egzersizler bile fazla yağdan kurtulmanıza, tansiyonu düşürmenize yardımcı olur.

Tip 2 diyabet pek çok hastalık gibi stresi sevmiyor. Günlük hayatın sorunlarını kafaya takmamaya çalışın. Bırakın dolar kuru artsın, çocuklar torunlar istedikleri üniversiteyi kazanamasın. Hiçbir şeyin sonu değil. Sağlığınıza ve hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmaya çalışın.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

Источник: https://sinirbilim.org/tip-2-diyabet/

Tip 2 Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Toplumda, tip 2 diyabet daha sık bulunur. Bu diyabet türü, insüline bağımlı olmayan bir şeker hastalığıdır.

Hücrelere glikoz girişi olmadığı için, glikoz şekeri kanda kalır ve kan glikoz değeri yükselir. Tip 2 Diyabet nedir, belirtileri nelerdir ve ve tedavisi nasıl olur konusunda bu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak yazın, hepsini cevaplıyor olacağım.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet düzensiz hipergliseminin bir sonucunda gelişen insülin direnci ve pankreatik β-hücre disfonksiyonu ile karakterize bir metabolik bozukluktur. Ve dünya erişkin nüfusunun yaklaşık olarak  % 8,3 ün de bulunmaktadır.

Dünya genelinde görülen diyabet vakalarının yaklaşık %90’ını ise yine tip 2 diyabet oluşturmaktadır.  Gerek genetik aktarım gerekse çevresel etmenler ve yaşam koşulları günümüzde bu hastalığın görülme sıklığını daha da artırmaktadır.

Bu yazımızdan, Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? diyet detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında detayları izlemek istersiniz aşağıdaki video’ya da bakabilirsiniz:

Tip 2 diyabet her bireyde, her yerde ve her yaşta ortaya çıkabilir. Görülme riski daha fazla olan bireyler;

 • Ailesinde tip 2 diyabet öyküsü olanlar,
 • Şişman bireyler,
 • 4kg dan daha ağır bebek doğuranlar,
 • Stresli ortamda yaşayan bireylerde görülme oranı daha yüksektir.

Ayrıca bazı hormon hastalıkları da (akromegali, hipertiroidi gibi) tip 2 diyabete neden olabilir.

ÖNEMLİ NOT: BKI tablosunda gördüğünüz değerler WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmıştır.

Kendi BKI’nizi hesaplarken öncelikle vücut kilonuzu örneğin 58,3 kg olarak alıp bu değeri boyunuzun karesi örneğin 1.68 m× 1.68m =2.82 m2 ye bölmelisiniz.

Çıkan sonuca göre tablodan hangi grup içerisinde değerlendirildiğinizi görebilirsiniz. Normal değerlerin üzerindeki değerlerde tip 2 diyabet görülme sıklığı artmaktadır.

Vücut kitle indeksi (BKI) Hesaplama için tıklayın.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet belirtileri arasında aşağıdaki durumlar yer almaktadır:

 • Sık idrara çıkma,
 • Ağız kuruluğu ve ağız kokusu,
 • Çok su tüketme,
 • Sık acıkma,
 • Cilt yaralarının geç iyileşmesi,
 • Kuru ve kaşıntılı bir cilt,
 • Sık sık enfeksiyon gelişmesi,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma görülür.

Fakat bu belirtilere bakarak bu hastalığa sahip olduğunuzu söylemek doğru olmaz. Ya da belirtileri yaşamıyor olabilirsiniz fakat yine de diyabet olabilirsiniz. Doğru bir sonuç için mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Tip 2 Diyabetin Komplikasyonları Nelerdir?

Komplikasyon hastalıkların vücutta neden olduğu hasarlar için kullanılan bir terimdir. Diyabetin akut ve kronik olmak üzere 2 çeşit komplikasyonu bulunmaktadır.

Diyabetin Akut Komplikasyonları:

 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)- Kan şekerinin fazla düşmesi
 • Ketoasidoz -İnsülinin bulunmamasına bağlı ağır seyreden bir durumdur.
 • Laktik Asidoz- Vücutta laktik asit birikmesi
 • Bakteriyel/ Mantar enfeksiyonlar- Diyabetli kişilerde tüm organlarda bakteriyel ya da mantar enfeksiyonları daha sık görülür.

Diyabetin Kronik Komplikasyonları:

 • Kardiyovasküler Hastalık- Kardiyovasküler hastalıklar diyabetli bireylerde sıklıkla görülür ve genel olarak ölüm sebepleridir.
 • Retinopati ( Gözlerde Hasar): Şeker kontrolünü sağlayamayan bireylerde ağır görme bozuklukları ve körlüğe sık olarak rastlanır.
 • Nefropati (Böbreklerde Hasar): Diyabetli bireylerde böbreklerde hasar meydana gelir eğer kişi şeker kontrolünü tam sağlayamaz veya dikkat etmez ise bireylerde diyaliz ve böbrek naklini gerektirecek derecede ağır böbrek hasarları görülebilir.
 • Nöropati (Sinirlerin Hasarı): Diyabetli bireylerin %50 si oranında görülmektedir. Diyabetik sinir hastalıklarında ayaklarda ve ellerde duyu kaybı görülebilir. Bunun sonucu olarak ta hastalıktan etkilenen organlara amputasyon uygulanabilir. Amputasyon vücutta meydana gelen duyu kaybının görüldüğü bölgenin kesilmesi demektir. Duyu kaybı yüksek şeker nedeniyle diyabetli bireylerde sıklıkla görülür.
 • Ayak Komplikasyonları: Diyabetli bireylerde şeker yüksekliği ile ayakta yaralar açılabilir ve bu yaralar yüksek şekerden dolayı kapanmaz ve enfekte olabilir. Enfekte olan ayak eğer yeterince dikkat edilmezse ve şeker düşmez ise kangren olarak ayağın kesilmesi ile sonuçlanır.
 • İmpotans ( Cinsel Güçsüzlük)

Diyabetin komplikasyonları hem tip 1 hem de tip 2 için geçerlidir. Ve hem akut hem de kronik komplikasyonlar görülebilir.

Tip 2 Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tip 2 diyabet tanısı konulmuş bireyler doktor tarafından gerekli ilaç ya da insülin tedavisine başlanır. Bunun yanı sıra bireyler diyetisyene yönlendirilerek diyet tedavisi de eş zamanlı başlatılır. Diyet tedavisinde amaç bireyin yaşam tarzını, beslenme alışkanlıklarını ve egzersiz programlarını düzenleyerek bireyin kan şekerini ve vücut ağırlığını dengede tutmaktır.

Tedavide ilk adım bireyin hayatı boyunca uygulayacağı bir düzen kurmak ve bireye bunu öğretmektir.  Devamında bireye özgü sağlıklı bir diyet oluşturulur. Ve kişi şişmansa zayıflatılarak normal sınırlara getirilir.

Tip 2 Diyabetliler Ye Yemeli? Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle tip 2 diyabet olan bireyler için enerji alımı çok önemlidir. Kişinin ideal kilosuna bakılarak günlük alması gereken kalori miktarı hesaplanır. Buna göre hesaplanan kalorinin %45-60 ı karbonhidrat , %12-15 i protein , %25-30 u ise yağdan gelmelidir.

Örnek Diyabet Diyeti Listesi için tıklayın.

Karbonhidrat:

 • Diyabetli bireyler özellikle bu konuda çok dikkatli olmalılardır.
 • Karbonhidrat vücudumuzun olmazsa olmazlarındandır.
 • Fakat karbonhidrat alırken basit karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.
 • Bunun yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir.
 • Basit karbonhidratlara örnek olarak beyaz ekmek, beyaz undan yapılmış makarna ve diğer ürünleri örnek verebiliriz.
 • Kompleks karbonhidratlara ise kepekli ürünler, tam buğday ürünlerini örnek verebiliriz.

Protein:

 • Protein alımına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü diyabetli bireylerde karbonhidrat alımıyla kan şekeri bir anda yükselir ve sindirimin çabuk olmasından dolayı da bir anda düşmeye meyil eder.
 • Karbonhidratın yanında protein alınması ile kan şekerinin bir anda yükselmesi ve düşmesi engellenir.
 • Bunu da proteinin daha uzun sürede sindirimi sağlar. Peki proteini çok alalım o zaman demeyin çünkü diyabet karaciğer ve böbrek gibi organlara yük binmesine neden olur.
 • Fazla protein alımı da vücudumuzda böbreklere yük bindirmektedir. Protein kaynaklarına et, tavuk, yumurta, balık vb. örnektir.

Yağ: 

 • Diyabetlilerde yağ alımında özellikle iyi yağ kaynaklarından almaya özen gösterilmelidir.
 • Özellikle trans yağ, margarin ve diğer katı yağların alımı kısıtlanmalıdır.
 • İyi yağ kaynaklarına örnek olarak zeytinyağı, ceviz, çiğ badem ve diğer yağlı tohumları örnek verebiliriz.
 • Diyetlerde doymuş yağ (tereyağı gibi) oranı enerjinin %10 undan aşağı tutulmalıdır. Kolesterol ise 300 mg/dL nin altında tutulmalıdır.

Posa (Lif):

 • Posa hem kilo korunumunda hem de kan şekeri dengelenmesinde rolü vardır.
 • Posa içeriği yüksek doğal besinlerden tüketen diyabetli bireylerde kardiyovasküler rahatsızlıkların daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.
 • Ayrıca lifli gıdalardan beslenen bireylerde glisemik kontrolün iyileştiği de gözlemlenen sonuçlar arasındadır.
 • Günlük diyette alınması gereken miktar ise her 1000 kkal için 14 g alınması uygun görülmüştür.

Alkol:

 • Alkol alımı kesinlikle kısıtlanmalıdır.
 • Mümkün ise bırakılması tavsiye edilir.

Sodyum:

 • Diğer hastalıklarda olduğu gibi diyabet hastalığında da tuz alımı kısıtlanmalıdır. Çünkü diyabetlilerde hipertansiyon sıklıkla rastlanan bir durumdur.
 • Günlük tuz tüketimi 2 gr civarında tutulmalıdır.

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Diyabetli bireyler günlük 6 öğün beslenmelidir. Çünkü uzun süreli aç kalınması kan şekerinin bir anda düşmesine sebep olabilir.
 • Uzun süreli açlık sonunda beslenme kişide çarpıntı yapabilir.
 • Günlük 2- 2,5 L su tüketilmelidir.
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan, hazır ürünlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Diyabetliler Tatlandırıcı Kullanabilir mi?

Tatlandırıcıların çoğu yapaydır. Son dönemde tatlandırıcıların kansere sebebiyet verdiği de bazı araştırmalarda görülmüştür.

Fakat şekerden vazgeçemeyenler için kullanılabilir. Aspartam gibi kalorili tatlandırıcılar tercih edilirken kalori hesabına dikkat edilmelidir. Onun haricinde kalorisiz tatlandırıcılar kalori hesabına katılmazlar ayrıca kan şekerine etki etmezler.

NOT : “14 Kasım Dünya Diyabetliler Günüdür.”

Ayrıca, bir önceki Ülseratif Kolit Nedir? Beslenme Tedavisi başlıklı yazımıza göz atabilir. Şiddetli ve kanamalı bu kalın bağırsak hastalığı hakkında detayları ve örnek diyet listesini okuyabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

Источник: https://aysetugbasengel.com/tip-2-diyabet-nedir-belirtileri-tedavisi/

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tip 2 Diyabet

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.

 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть