Tip 2 Diyabetin Nedenleri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Ve Tedavi Rehberi

Tip 2 Diyabetin Nedenleri ve Tedavisi

Tip 2 gerçekten sürekli sizinle kalmak zorunda olan bir hastalık mı? Kesinlikle hayır! Tip 2 diyabet için yeni bakış açısı yazımda.

Tip 2 diyabet kontrolsüz kan şekeri ile seyreden, vücudun kötü insülin cevabı ile oluşan bir metabolik hastalık. Tip 1 diyabetin aksine yaşam tarzı ve beslenme ile yakından alakalı olan tip 2 diyabet çoğu zaman önlenebilen bir hastalık.

Diyabet vakalarının neredeyse %90’ı tip 2 diyabetten oluşur. Bu sebeple eğildiğimiz nokta bu.

Tip 1 diyabet pankreasın insülin üreten hücrelerine vücudun otoimmün yanıt oluşturması -yani saldırması- sonucunda vücudun insülin üretememesi olarak tanımlanıyor.

Bu sebeple tip 1 diyabet çoğu zaman önlenemez ve geri döndürülemez (bu konu ile ilgili araştırmalar devam ediyor) bir hastalık.

Tip 2 diyabet nasıl oluşur?

Tip 2 diyabet tip 1 diyabetin aksine insülin üretiminde problem olan bir hastalık değil. Kötü yaşam tarzı ve beslenmenin etkisiyle -ki bu durum fazla kilo gibi sonuçlar doğruyor- vücudun insülin cevabının azalması ile başlıyor.

Azalan bu insülin yanıtını biz insülin direnci olarak adlandırıyoruz. Devam eden insülin direnci ardından kan şekeriniz yüksek seyreder ve vücudunuz daha fazla insülin salarak kan şekerini düşürmek için zorlar.

Daha fazla çalışmaya başlayan insülin üreten hücreleriniz tam olarak net olmayan bir mekanizma ile kaybedilmeye başlar. Bu durum artık diyabetin gelişmeye başladığını bizlere gösterir.

Tip 2 diyabetin belirtileri

Tip 2 diyabetin belirtilerini sizinle sadece yol gösterici olması açısından paylaşıyorum. Eğer tip 2 diyabet hakkında bir şüpheniz varsa lütfen doktorunuza danışın.

Aşırı susama: Yüksek kan şekeri daha fazla idrar üretmenize neden olur. Bu durum daha fazla sıvı kaybetmenize ve o sıvıyı tamamlamak için daha fazla susamanıza sebep olur.

Sık hissedilen yorgunluk: Hücreleriniz insülin aracılığı ile glukoz alamaz ise yeteri kadar enerji üretemez. Bu durum sizi yorgun hissettirir.

Bulanık görme: Yüksek kan şekeri gözünüzde bulunan lenslerden sıvının çekilmesine sebep olur. Sıvı düzeyi değişen lensin yoğunluğu da değişir ve yoğunluk ile lensin kırıcılığı da değişir. Sonuç olarak bulanık görme oluşur.

Aslında tip 2 diyabet ile ilgili yapılacak çok daha iyi bir şey var. O da kan şekeri kontrolü. Çünkü kan şekeri kontrolü başka birçok sebepten oluşabilecek bu semptomlar yerine size ciddi ve net bir cevap verir.

Herhangi bir eczanede yaptıracağınız kan şekeri kontrolü bizim için yeterli. Gelin bu kontrolü nasıl yaptıracağınızdan bahsedeyim.

Öncelikle açlık, tokluk ve şeker yükleme testi ile üç farklı test yöntemi var. Basit ve parmak ucu kan testi ile uygulayabileceğiniz için ben açlık kan şekerine bakmayı öneriyorum.

Başlangıç için bir gecelik açlığa ihtiyacımız var. Gece boyunca yaklaşık sekiz saatlik açlık yaşamalı ve sabah hiçbir şey yemeden kan şekerinize baktırmalısınız.

Parmak ucu kan şekeri değeriniz eğer,

 • 100 mg/dL (5.6 mmol/L) ise normal,
 • 100 ile 125 mg/dL (5.6 ile 6.9 mmol/L) ise prediyabetik yani diyabete yatkın,
 • 126 mg/dL (7 mmol/L) ise muhtemelen diyabetsiniz.

Yazının asıl amacına sonunda geldik. Bu başlık altında tip 2 diyabetin medikal tedavisi ve bu tedavi ile kişinin ilaçlara bağımlı hayatına devam etmesinden bahsetmeyeceğim. Zira bu durum benim amacımın dışında kalıyor.

Burada tedavinin gereksiz olduğunu kesinlikle düşünmediğimi belirtmek istiyorum. Seçilmiş bireylerde tip 2 diyabetin geri döndürülebileceğini belirtiyorum.

Benim bahsetmek istediğim konu yeni tip 2 diyabet tanısı almış, hala şeker regülasyonu yapabilecek kapasitede olan kişilerde tip 2 diyabeti geri döndürmek ve sağlıklı bir birey haline getirmek.

Aslında birçok yazıda parça parça bu konudan bahsettim ama toplu olarak tip 2 diyabetliler için bir yazı düzenlememiştim. Kronik tip 2 diyabetin çözümündeki ana hedeflerimizi başarmak aslında tip 2 diyabeti geriletmek için yeterli.

Bunlar kilo verme, insülin direncini kırmak ve diğer metabolik değerleri düzeltmek.

Bu konuda yapılmış birçok deneme ve çalışma var. Benim kendi programımı size açıklayacağım. Bunun yanında kesinlikle doktorunuz ile bu konuyu konuşmalı ve koordineli bir şekilde çalışmalısınız. Tek başına bu yöntemler tehli olabilir.

Tip 2 diyabet tedavisi için hazırladığım 28 günlük programa göz atmak için tip 2 diyabet tedavisi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Beslenme ve egzersiz ile diyabet tedavisi

Diyabet tedavisini iki parçaya ayırıyorum. Tedavi ile ilgili vereceğim bilgiler hakkında yazılmış başlı başına bazı yazılarım var. Yazı içinde bunlara değinecek ve link vereceğim. Okuduğunuz yazılardan sonra buraya dönmeyi unutmayın.

Beslenme ile diyabet tedavisi

Beslenme ilk ayağımız. İyi beslenmenin kan şekerini kontrol altında tutabileceğini bildiğimiz gibi yine iyi beslenmenin yağ oranını azaltıp, hücrelerin insüline daha hassas olmasını sağlayabiliriz.

Burada yapılmış araştırmalar ile beraber beraber kullanılması gereken üç farklı yöntem bulunuyor. Bunlar düşük kalori alımı, düşük karbonhidrat alımı ve uzun açlık süresi.

Bu üç farklı beslenme yaklaşımı ile vücut yağ miktarını azaltmak ana amacımız.

Aşırı düşük kalori alımı sağlıklı bireylerde önermediğim bir yöntem. Ama araştırmalar düşük kalorili beslenmenin kontrollü bir şekilde kısa zamanlı uygulamanın tip 2 diyabetli bireylerde diyabeti geriletebileceğini gösteriyor.

Araştırma 1:

Otuz katılımcı (25-80 yaş aralığında, BMI: 27-45 aralığında) tip 2 diyabet tanılı birey düşük kalorili diyetin, diyabet üzerindeki etkisini göstermek için araştırmaya katılıyor. Katılımcılara 43% karbonhidrat, 34% protein ve 19.5% yağ olan toplamda günlük 624 ile 700 kalori alacak şekilde günde üç kere beslenecekleri içecekler hazırlanıyor.

İçecekleri yedi gün tüketen bireyler ardından yine 624-700 kalorilik bir diyetle katı gıdalara geçiyor ve altı ay boyunca koruma evresine giriyor.

Altı ayın sonunda katılımcıların %43’ünün tüm kan şekeri düşüren ajanları bıraktığı ve açlık kan şekerinin 126 mg/dL (7 mmol/L) düzeyinden düşük olduğu görülüyor.

Aslında bu durum kilo vermenin ve düşük kalorili diyetin kontrollü bir şekilde yapıldığında tip 2 diyabetlilerde, diyabeti geri çevirebileceğini göstermekte.

Bir diğer yaklaşım düşük karbonhidrat alımı yapmak. Düşük karbonhidrat alımı insülin direncini geriletme ve kilo verme hususunda oldukça etkili bir yöntem.

Araştırma 2:

Obez ve tip 2 diyabet hastası olan on kişilik bir grup katılımcı ile düşük karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabet seyrindeki etkisi araştırılıyor.

Katılımcılar araştırmada 3111 kcal/d ile 2164 kcal/d aralığında değişen kalori miktarları (ortalama 737 kcal/d kalori açığı) ile iki hafta boyunca izleniyor. Bireyler iki haftanın sonunda,

 • Ortalama 1.34 kilogram kaybetmiş,
 • Ortalama HA1c değerinin %7.8’den %6.8’e inmiş,
 • İnsülin hassasiyetinin ise %75 arttığı,

olarak bulunuyor. Bu durum bize düşük karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabetli bireylerde ilaç ihtiyacını azaltma konusunda yardım edebileceğini ve tip 2 diyabeti geriletebileceğini göstermekte.

Bu konuyla ilgili oldukça fazla yazım var. O yazılardan en önemlileri düşük karbonhidrat mı, düşük yağ mı?, ketojenik diyet rehberi, insülin direnci rehberi olarak sıralayabilirim.

Uzun açlık periyotları diğer iki beslenme tarzı ile alakalı olarak benzer bir şekilde kilo vermeniz ve insülin direncini yenmeniz için yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili çalışmaları ve ayrıntılı bilgiyi intermittent fasting rehberinde paylaştım.

İntermittent fasting yapmak yoğun bir şekilde kan şekeri düşürme özelliği bulunan ilaçlar etkisi altında yapılmamalıdır. Bu durum ciddi kan şekeri düşüşlerine neden olabilir ve hayatınızı tehdit edebilir.

Son olarak bu beslenme tarzlarını kendinize özel dizayn etmeli ve yakın takip ile beraber uygulamalısınız. Beslenme düzenlemesi ciddi dikkat ve sorumluluk gerektirir. Ayrıca diyabetikseniz ve ilaç kullanıyorsanız beslenmenizi değiştirdiğiniz anda ilaç ihtiyacınızda değişecektir.

Bu sebeple doktorunuza tüm bu süreç boyunca danışmalı ve ilacınızın doz kontrolünü sık sık yaptırmalısınız. Eğer yeteri kadar uzun süre doğru beslenmeye devam ederseniz muhtemelen ilaç ihtiyacınız azalacaktır.

Egzersiz ile diyabet tedavisi

Tip 2 diyabet tedavisi başlığı altında bahsettiğim gibi tedavi sürecinde asıl olarak tip 2 diyabetin nedenlerini gidermeye çalışıyoruz. Egzersiz sırasında da bu nedenleri elimine etmek için çalışacağız. Bu sebeple daha fazla yağ yakmak ve daha çok insülin hassasiyeti oluşturmak ana amacımız.

Kas kütlesi insülin hassasiyeti oluşturma konusunda oldukça yetenekli ve insülin duyarlı dokulardan en fazla ağırlığa sahip olanı. Bu sebeple tip 2 diyabetin geri çevrilmesinde oldukça önemli.

Bu amaçları gözetirken karşımıza iki ana egzersiz seçeneği çıkıyor. İlki kardiyo ikincisi ise ağırlık antrenmanı. Her ikisi içinde önerim var.

Kardiyo için yüksek yoğunluklu interval antrenman yani HIIT, ağırlık antrenmanı için ise bileşik egzersizlerden yoğun bir tempo.

HIIT antrenman sonrası enerji ihtiyacını arttırması -ki biz buna afterburn etkisi diyoruz-  ve insülin hassasiyetini arttırması açısından önemli. Ağırlık antrenmanında bileşik egzersizleri kullanmak ise kas kütlesini arttırması, artan kas kütlesi ile beraber mevcut kas kütlesinin insülin hassasiyetini arttırması açısından önemli.

Bu konu ile ilgili araştırmaları ve ayrıntılı bilgileri HIIT nedir? ve bileşik vs izole egzersiz adlı yazılarımda bulabilirsiniz.

Tek başına egzersiz tip 2 diyabetin geri döndürülmesi konusunda yeterli olmasa da beslenme ile kombine edilmesi oldukça önemli.

Tip 2 diyabetli bireylerin nasıl egzersiz yapması gerektiği ile ilgili hala soru işaretleriniz varsa aşağıdaki videom size yardım edecektir.

Diyabeti geri döndürme: Sonuç

Tip 2 diyabet oldukça geniş ve ciddi bir hastalık. Bu ciddi hastalıktan muzdarip bireylerin -özellikle yeni tanı almış- birçoğunu doğru beslenme ve egzersiz temposu ile tip 2 diyabetten kurtarabileceğimizi biliyoruz.

Tabi ki öncelikle sizi takip eden hekim ile bu hususu görüşmeli ve kendisi hareket etmelisiniz.

Источник: https://www.fitekran.com/tip-2-diyabet-ve-tedavi-rehberi/

Diyabet Nedir, Tip 2 Diyabet Belirtileri, Tedavisi

Tip 2 Diyabetin Nedenleri ve Tedavisi

diyabet nedir, tip2 diyabet belirtileri, tedavisi

Diyabet nedir sorusuna en sade haliyle cevap verecek olursak; pankreastan salgılanan insülin hormonunun vücut tarafından etkin bir şekilde kullanılamaması, salgılanan insülinin yetersiz olması veya hiç insülin salgılanamamasından kaynaklanan kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan metabolik bozukluğa, diyabet adı verilmektedir.

Diyabet Çeşitleri

diyabet çeşitleri

Günümüz modern tıp dünyasının tespitine göre diyabet çeşitleri 4 tip olarak belirlenmiştir.

 • Diyabet çeşitlerinden ilki genetik olarak insülin salgılaması mümkün olan beta hücrelerindeki bozukluk, genetik bir rahatsızlık ya da kullanılan başka ilaçlara bağlı olarak gelişen endokrinal bozukluk neticesinde görülen diyabet çeşididir.
 • Diyabet çeşitlerinden olan gebelik diyabeti ise adından da anlaşılacağı üzere hamilelikte gelişen diyabettir. Gizli şekerin hamilelik ile birlikte ortaya çıkması sonucu oluşan diyabet çeşididir.
 • Diyabetli kişilerin % 5 – 10’unu kapsayan diyabet çeşitlerinden diğeri ise tip 1 diyabet olarak bilinmektedir. Daha çok 25 yaş altı bireylerde ortaya çıkmaktadır. İnsülin salgılanmaması sonucu pankreastaki beta hücrelerinin tahribatı tip 1 diyabetin oluşmasına sebep olmaktadır. Tedavisi için mutlaka insülin takviyesine ihtiyaç vardır.
 • Diyabet çeşitlerinden en yaygın olarak görüleni tip 2 diyabet olarak bilinmektedir. Tip 2 diyabet genellikle 25 yaş üstü bireylerde görülen diyabet tipidir. Tip 2 diyabeti olan kişilerin genellikle fazla kilolu yapıda olması, aşırı kilo faktörünün tip 2 diyabetin sebepleri arasında görülmesini sağlamaktadır.

Diyabetli kişilerin % 90’ını kapsayan diyabet türü olan tip 2 diyabet nedir, tip 2 diyabet belirtileri, tip 2 diyabet nedenleri, tip 2 diyabet risk grupları, tip 2 diyabet tedavisi, tip 2 diyabet için öneriler konu başlıklarını detaylı bir şekilde incelediğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tip 2 Diyabet Nedir

Tip 2 diyabet nedir: Kişinin kan şekeri seviyesinin çok yüksek olması neticesinde oluşan ve genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan süreğen bir metabolik bozukluktur. İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir. İnsülin kandaki glukoz miktarını kontrol etmekle görevlidir.

Ayrıca insülin kandaki glukozu hücrelere taşır ve enerjiye dönüştürür. Ancak tip 2 diyabet durumunda yeterli insülin üretilmez ya da üretilen insülin etkin bir şekilde kullanılamaz.

Bu durum sonucunda vücudun sağlıklı çalışması için yeterli insülin üretmemesi ya da üretilen insüline tepki vermemesi ile tip 2 diyabet varlığından söz edilmektedir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri

tip2 diyabet belirtileri

Tip 2 diyabet belirtileri çoğu zaman sinsi ve yavaş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Diyabetin kişide gelişimi uzun zaman süren bir sürece yayılabilir.

Bu nedenle diyabet tanısı konulmasında genellikle gecikmeler yaşanabilmektedir.  Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde 7 milyondan fazla diyabet tanısı konmuş birey bulunurken yaklaşık olarak 3 milyon da diyabet olasılığı olan birey bulunmaktadır.

Tip 2 diyabet belirtileri yaygın olarak şu şekilde görülmektedir;

 • Normalden fazla miktarda su içmek
 • Normalden daha sık idrara çıkma
 • Gece idrara çıkma sayısında artış
 • Özellikle yemek sonrası uyku isteği
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Dikkat çeken kilo kaybı
 • İdrarda şeker bulunması
 • Görmede yaşanan sıkıntılar
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Adet düzensizlikleri
 • El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma, hissizlik
 • Ani öfkelenme – duygu dalgalanmaları
 • Aşırı terleme ve titreme
 • Ciltte oluşan mantar enfeksiyonları
 • Vajinal ve mesane enfeksiyonları
 • Cinsel sorunlar
 • Ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar
 • Kesik ve yaraların geç iyileşmesi

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabetin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak tip 2 diyabetin kişilerde görülme durumuna göre bazı varsayımlar yapılmaktadır. Tip 2 diyabeti olan bireylerin % 80’ inin aşırı kilolu olduğu görülmektedir.

Bu bakımdan aşırı kiloya sahip olmanın tip 2 diyabet nedenleri arasında ilk sırada yer aldığı söylenmektedir.

Kilolu ve insülin direnci olan kişilerde bazen aileden gelen genetik faktörlerin de etkisi ile insülin salınımında ortaya çıkan rahatsızlık sonucu tip 2 diyabet oluşabildiği görülmektedir. Türkiye’ deki yetişkinlerin yaklaşık % 90’ ında tip 2 diyabet vardır.

İnsanlar arasında oldukça yaygın olarak görülen tip 2 diyabet nedenleri arasında; obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz – hareketsiz yaşam tercihi, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaş gibi faktörlerin yer aldığı söylenmektedir.

Tip 2 Diyabet Risk Grupları

40 yaş üzeri tüm yetişkinler tip 2 diyabet ile karşılaşabilirler. Ancak özellikle bazı bireyler tip 2 diyabet risk gruplarında yer almaktadır.

 • Birinci derece yakınlarında tip 2 diyabet olanlar
 • Fazla kilolu olanlar (obezite sınırı)
 • Yoğun stres altında olanlar
 • Kalp krizi gibi kalp ve damar hastalığı geçirmiş olanlar
 • Polikistik over sendromu geçirmiş kilolu kadınlar
 • Gebelik diyabeti yaşayanlar
 • 4, 5 kg ve üzeri bebek dünyaya getirmiş kadınlar
 • Depresyon ve şizofreni gibi sinir hastalıkları ilaçlarını uzun süre kullananlar
 • Glukoz toleransı bozuk olanlar
 • Açlık glisemi teşhisi konmuş olanlar
 • Özellikle Asya ve Afrika kökenli Amerikalılar ile Latin Amerikalılar

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabet tedavisi aksatılmaması gerekmektedir. Kaliteli yaşam standartlarında hayata devam etmek için gereken tedavinin titizlikle uygulanması gerekmektedir. Günümüzde uygulanan tip 2 diyabet tedavi yöntemleri ile glukoz düzeylerinin dengede tutulması amaçlanmaktadır.

Tip 2 diyabetli kişiler düzenli olarak doktor kontrolünde olarak sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilirler. Tip 2 diyabet tedavisinde başarılı sonuçlar almak için doktorunuza veya sağlık personeline soracağınız sorular ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorabileceğiniz sorular;

 • İlaç kullanmam gerekiyor mu?
 • Gerekliyse, ağızdan ilaç kullanabilir miyim?
 • İlaç ile birlikte ya da ilaç yerine insüline ihtiyacım var mı?
 • Kullanacağım ilaçların yan etkileri neler?
 • İlacı almayı unutursam ne yapmalıyım?
 • Diyet ve egzersiz yapmam bana ne kazandıracak?
 • Benim hedef kan şekeri düzeyim nedir?
 • Kan şekerimin düştüğünü nasıl anlarım?
 • Kan şekerimin yükseldiğini nasıl anlarım?
 • Kan şekerimi günde kaç kez ölçmeliyim?
 • Anormal kan şekeri düzeyi kaçtır?
 • Size ne zaman yardım için başvurmalıyım?

Tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan etkin ilaçlar sayesinde tip 2 diyabetin ilerlemesi engellenmektedir. Ancak tip 2 diyabet tedavisinde ilaç kadar hayat tarzı değişiklikleri de tedavi için çok önemsenmektedir.

Çünkü spor yapmak, sağlıklı beslenmek gibi hayat tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabet semptomlarını kontrol etmek çok daha kolay olmaktadır.

Tip 2 diyabetin ilerlemesini durdurmak için ilaç tedavisi kesinlikle aksatılmamalı ve sağlıklı yaşam tarzı benimsenmelidir.

Tip 2 Diyabet İçin Öneriler

Tip 2 diyabet için öneriler olarak öncelikli olarak tip 2 diyabet hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerektiği söylenebilir. Kişi kendini sağlıklı hissetse bile kan glukoz seviyesi normalden fazla olabilir. Kandaki glukoz seviyesinin normalden fazla olması durumuna prediyabet adı verilmektedir.

Prediyabet olasılığı tip 2 diyabetin habercisi olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek, düzenli olarak spor yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak, stres ve gergin ortamlardan uzak durmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri tip 2 diyabetiçin öneriler ve yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Özetle tip 2 diyabetiçin öneriler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Sağlıklı kiloya ulaşmayı hedefleyin.
 • Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
 • Alkol tüketiminde ölçüyü aşmayın.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Her yıl rutin muayene ve kontrollerinizi yaptırın.

Источник: https://www.faydaloji.com/diyabet-nedir-tip-2-diyabet-belirtileri-tedavisi/

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabetin Nedenleri ve Tedavisi

İki ana diyabet türü vardır: tip 1 ve tip 2. Her iki diyabet tipi, vücudunuzun kan şekeri veya glikozu düzenleme şeklini etkileyen kronik hastalıklardır.

Glikoz vücudunuzun hücrelerini besleyen bir yakıttır, ancak hücrelerinize girmek için bir anahtara ihtiyacı vardır. İnsülin bu anahtardır.

Bu yazımızda “Tip 1 ve Tip 2 diyabet nedir?” sorusunu cevaplandırıp iki diyabet türü arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmezler. Bir anahtarın olmadığını düşünebilirsiniz.

Tip 2 diyabet hastaları, İnsüline yanıt vermeleri gerektiği gibi yanıt vermezler ve daha sonra hastalıkta genellikle yeterli insülin yapmazlar. Bunun bozuk bir anahtara sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

Her iki diyabet türü de kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir. Bu diyabet komplikasyon riskini arttırır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Her iki diyabet türü, kontrol edilmezse, aşağıdakiler gibi birçok benzer belirtiyi taşır:

 • Sık idrara çıkma
 • Çok susamak ve çok sıvı tüketimi
 • Çok aç hissetmek
 • Çok yorgun hissetmek
 • Bulanık görmek
 • Yaraların veya kesiklerin düzgün iyileşmemesi

Tip 1 diyabet hastaları ayrıca sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri yaşayabilir ve istemeden kilo verebilirler. Tip 2 diyabeti olan kişilerde ise ellerinde veya ayaklarında uyuşma ve karıncalanma olabilir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet belirtilerinin çoğu benzer olmasına rağmen, çok farklı şekillerde ortaya çıkarlar. Tip 2 diyabet hastalarının çoğunda yıllarca belirti olmaz. Sonra sık sık tip 2 diyabet belirtileri zamanla gelişir. Tip 2 diyabeti olan bazı kişilerin hiçbir belirtisi yoktur ve komplikasyonlar gelişene kadar durumlarını anlayamazlar.

Tip 1 diyabetin belirtileri hızlı, tipik olarak birkaç hafta boyunca gelişir. Bir zamanlar çocuk diyabeti bilinen tip 1 diyabet, genellikle çocuklukta veya ergenlikte gelişir. Ancak, daha sonra hayatında Tip 1 diyabet olmak da mümkündür.

Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 ve tip 2 diyabet benzer isimlere sahip olabilir, ancak benzersiz nedenlerle farklı hastalıklardır.

Tip 1 Diyabetin Sebepleri

Vücudun bağışıklık sistemi zararlı virüsler ve bakteriler gibi yabancı istilacılarla savaşmaktan sorumludur.

Tip 1 diyabet hastalarında, bağışıklık sistemi, hata olarak vücudun kendi sağlıklı hücrelerini yabancı istilacılar olarak anlar.

Bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve tahrip eder. Bu beta hücreler yok edildikten sonra, vücut insülin üretemez.

Araştırmacılar bağışıklık sisteminin neden vücudun kendi hücrelerine saldırdığını bilmiyorlar. Virüslere maruz kalma gibi genetik ve çevresel faktörlerle ilgili olabilir. Araştırma devam ediyor.

Tip 2 Diyabetin Sebepleri

Tip 2 diyabet hastaları insülin direncine sahiptir. Vücut hala insülin üretmekte, ancak etkili bir şekilde kullanamamaktadır. Araştırmacılar bazılarının neden insülin direnci oluşturup, diğerlerinin oluşturmadığından emin değildir, ancak aşırı kilo ve hareketsizlik gibi çeşitli yaşam tarzı faktörleri etkili olabilir.

Diğer genetik ve çevresel faktörler de etkilidir. Tip 2 diyabet gelişiminde, pankreasınız daha fazla insülin üreterek telafi etmeye çalışacaktır. Vücudunuz etkili bir şekilde insülin kullanamadığından, kan dolaşımınızda glikoz birikir.

Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Tip 2 diyabet, tip 1’den çok daha yaygındır. 2017 Ulusal Diyabet İstatistikleri raporuna göre, ABD’de diyabetli 30.3 milyon insan var. Bu 10 kişiden 1’e yakın bir rakam. Diyabetle yaşayan bu insanların yüzde 90 ila 95’i tip 2 diyabet hastası.

Diyabetli kişilerin yüzdesi yaşla birlikte artar. Genel popülasyonun yüzde 10’undan azının diyabeti vardır, ancak 65 yaş ve üstü kişilerde görülme oranı yüzde 25.2’ye ulaşıyor. 2015’te 18 yaşın altındaki çocukların sadece yüzde 0.18’inde diyabet vardı.

Erkekler ve kadınlar diyabeti neredeyse aynı oranda alıyorlar, ancak bazı ırklar ve etnik kökenlerde insidans oranları daha yüksek. Amerika yerlileri ve Alaska yerlileri hem kadınlarda hem de erkeklerde en yüksek diyabet prevalansına (oranına) sahiptir. Siyah ve Hispanik Nüfus, hispanik olmayan beyazlardan daha yüksek diyabet oranlarına sahip.

Tip 1 Ve Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet için risk faktörleri şunları içerir:

 • Aile Geçmişi: Ailesi veya tip 1 diyabetli kardeşi olan kişilerin geliştirme riski daha yüksektir.
 • Yaş: Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çocuklar ve ergenler, arasında en yaygın olanıdır.
 • Coğrafya: Tip 1 diyabet oranı, ekvatordan uzaklaştıkça artar.
 • Genetik: Bazı genlerin varlığı, tip 1 diyabet geliştirme riskinin arttığına işaret eder.

Tip 1 diyabet önlenemez.

Eğer şu durumlardan birine sahipseniz siz de tip 2 diyabet geliştirme riski altındasınız:

 • Prediyabet olması
 • Fazla kilolu ya da obez
 • Tip 2 diyabetli bir aile üyesine sahip olmak
 • 45 yaş üstü olmak
 • Fiziksel olarak etkin olmama
 • Hamilelik döneminde hiç gebelik diyabeti geçirmemişseniz
 • 9 kilodan ağır bir bebek doğumunda
 • Afrika-Amerikalı, İspanyol veya Latin Amerikan, Amerikan yerlisi veya Alaska yerlisi kökenlerine sahip olma
 • Polikistik over sendromu olması
 • Çok fazla karın yağına sahip olmak

Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltmak mümkün olabilir:

 • Sağlıklı olarak kilonuzu koruyun.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı bir kilo verme planı geliştirmek için doktorunuza danışın.
 • Aktivite seviyenizi arttırın.
 • Dengeli bir diyet yapın ve şekerli veya aşırı işlenmiş gıda alımınızı azaltın.

Tip 1 Ve Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için birincil test, glise edilmiş hemoglobin (A1C) testidir. A1C testi, son 2 ila 3 ay boyunca ortalama kan şekeri seviyenizi belirleyen bir kan testidir. Doktorunuz kanınızı alabilir veya size küçük parmak iğnelerinden verebilir.

Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç ay boyunca ne kadar fazlaysa, A1C seviyeniz o kadar yüksek olur. 6.5 veya daha yüksek bir A1C seviyesi diyabeti gösterir.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Tedavisi 

Tip 1 diyabetin tedavisi yoktur. Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmez, bu yüzden düzenli olarak vücudunuza enjekte edilmesi gerekir. Bazı insanlar mide, kol veya kalça gibi yumuşak dokuya günde birkaç kez enjeksiyon yapar. Diğer insanlar insülin pompaları kullanır. İnsülin pompaları, küçük bir tüp aracılığıyla vücuda sabit miktarda insülin sağlar.

Kan şekeri testi, tip 1 diyabetin yönetilmesinin önemli bir parçasıdır, çünkü seviyeler hızlı bir şekilde artabilir.

Tip 2 diyabet yalnızca diyet ve egzersizle kontrol edilebilir ve hatta tersine çevrilebilir, ancak birçok kişinin ekstra desteğe ihtiyacı vardır. Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değilse, doktorunuz vücudunuzun insülini daha etkin kullanmasına yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

Kan şekerinizi izlemek, diyabet yönetiminin önemli bir parçasıdır, çünkü hedef seviyelerinizi karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmenin tek yolu budur. Doktorunuz kan şekerinizi ara sıra veya daha sık test etmenizi önerebilir. Kan şekeriniz yüksekse, doktorunuz insülin enjeksiyonlarını önerebilir.

Dikkatli izleme ile kan şekeri seviyenizi normale döndürebilir ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Diyabet Diyeti

Beslenme yönetimi, diyabetle yaşayan insanlar için yaşamın önemli bir parçasıdır.

Tip 1 diyabetiniz varsa, belirli tür yiyecekleri yedikten sonra ne kadar insülin enjekte etmeniz gerekebileceğini belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışın. Örneğin, karbonhidratlar, tip 1 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesinin hızla artmasına neden olabilir. İnsülin alarak buna karşı koymanız gerekecek, ancak ne kadar insülin alacağınızı da bilmeniz gerek.

Tip 2 diyabet hastalarının sağlıklı beslenmeye odaklanması gerekir. Kilo kaybı genellikle tip 2 diyabet tedavi planının bir parçasıdır, bu nedenle doktorunuz düşük kalorili bir yemek planı önerebilir. Bu, hayvansal yağ ve abur cubur tüketiminizi azaltmak anlamına gelebilir.

Bunun yanında biotin, zeytin yaprağı ekstraktı ve ozon yağının da diyabete karşı koruyucu etkileri olduğu düşünülmektedir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 5,00 , 2 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/tip-1-ve-tip-2-diyabet-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tip 2 Diyabetin Nedenleri ve Tedavisi

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.

 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.