Tip 2 Diyabetin Tedavisi

içerik

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve Tedavi » Bilgiustam

Tip 2 Diyabetin Tedavisi

Onlarca yıldır tip 2 diyabet sadece yetişkinlere yönelik bir sağlık sorunuydu. Aslında tip 2 diyabet bir zamanlar yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırıldı. Ancak bir zamanlar yetişkinlerin yüz yüze kaldığı bu hastalık, çocuklarda da yaygın olmaya başladı.

Tip 2 diyabet, vücudun glikoz olarak da bilinen şekeri nasıl metabolize ettiğini etkileyen kronik bir durumdur. 2011 ve 2012 arasında çocuklarda yeni diyabet tanılarının yaklaşık yüzde 23’ü tip 2 diyabet idi.

2001 yılına kadar tip 2 diyabet, ergenlerde yeni teşhis edilen diyabet vakalarının yüzde 3’ünden daha azını oluşturuyordu.

 2005 ve 2007’deki çalışmalar, tip 2’nin şu anda diyabet vakalarının yüzde 45’ini oluşturduğunu göstermektedir.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nedenleri

Aşırı kilolu olmak, tip 2 diyabetin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Aşırı kilolu çocukların doğru orantılı olarak insülin direnci de artmaktadır. Vücut insülini düzenlemeye çalışırken yüksek kan şekeri potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Bu hastalık genetik bir rolde oynayabilir. Örneğin, bir ebeveynin veya akrabada da tip 2 diyabet durumu varsa, çocukta da tip 2 diyabet riski artar.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabetin belirtilerini her zaman tespit etmek kolay değildir. Çoğu durumda hastalık yavaş yavaş gelişir ve semptomları tespit etmek zorlaşır. Birçok insan herhangi bir semptom hissetmez. Diğer durumlarda çocuklar hiç belirti göstermeyebilir.

Çocuğunuzun şeker hastası olup olmadığı konusunda tedirginliğiniz varsa bu altı belirtiye dikkat edin:

1. Aşırı yorgunluk: Çocuğunuz olağanüstü yorgun veya uykulu görünüyorsa kan şekeri değişiklikleri enerji seviyelerini etkiliyor olabilir.

2. Sık idrara çıkma: Kan dolaşımındaki aşırı şeker seviyeleri sık lavaboya gitme isteği gösterebilir.

3. Aşırı susama: Aşırı susamış olan çocuklar yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olabilirler.

4. Artan açlık: Diyabetli çocuklar, vücutlarındaki hücrelere yakıt sağlamak için gerekli olan insülini alamazlar. Bunu sağlamak için beyin ihtiyaç anında açlık hissini tetikler. Gıda en iyi enerji kaynağı haline gelir, bu nedenle çocuklar daha sık açlık çekebilirler. Bu durum hiperfazi ya da iştah artışı olarak bilinmektedir.

5. Yavaş iyileşen yaralar: İyileşmeye veya iyileşmeye karşı dirençli olan yaralar veya enfeksiyonlar tip 2 diyabetin bir belirtisi olabilir.

6. Koyulaştırılmış cilt: İnsülin direnci, genellikle koltuk altlarında ve boyunda cildin koyulaşmasına neden olabilir. Çocuğunuzda tip 2 diyabet varsa koyu tenli bölgeleri fark edebilirsiniz. Bu duruma akantoz nigrikans denir.

Teşhis

Çocuklarda tip 2 diyabet, bir çocuk doktoru tarafından test edilmesini gerektirir. Doktorunun tip 2 diyabet şüphesi varsa muhtemelen bir idrar glikoz testi, kan şekeri testi, glikoz tolerans testi veya A1C testi gerçekleştirecektir.

Bazen bir çocuk için tip 2 diyabet tanısının konması birkaç ay sürer.

Risk Faktörleri

Çocuklarda diyabet, 10 ila 19 yaşları arasında en yaygın olanıdır. Bir çocuk aşağıdaki durumlarda tip 2 diyabet için risk altında olabilir:

-Sahip oldukları bir kardeş veya diğer yakın akrabasında tip 2 diyabet olması.-Ciltte oluşan koyu lekeler.

-Aşırı kilolu veya obez olma.

Tedavi

Tip 2 diyabetli çocuklar için tedavi, yetişkinler için yapılan tedaviye benzer. Tedavi planı çocuğunuzun büyüme ihtiyaçları ve özel endişelerine göre değişecektir. Çocuğunuzun semptomlarına ve ilaç gereksinimlerine bağlı olarak çocuğunuzu denetleyen öğretmenler, koçlar ve diğer kişiler çocuğunuzun tip 2 diyabet tedavisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kan Şekeri İzleme

Çocuğunuzun kan şekeri seviyelerini takip etmek ve tedaviye verdikleri yanıtı izlemek için evde günlük kan şekeri izlemenin önemi büyük olacaktır. Bir kan şekeri ölçüm cihazı bunu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Diyet ve Egzersiz

Çocuğunuzun doktoru çocuğunuza sağlıklı kalması için diyet ve egzersiz tavsiyeleri vermelidir. Çocuğunuzun gün içinde aldığı karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz .

Her gün onaylanmış, denetlenen fiziksel egzersiz formlarına katılmak çocuğunuzun sağlıklı bir kilo aralığında kalmasına yardımcı olacak ve tip 2 diyabetin olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Potansiyel Komplikasyonlar

Tip 2 diyabetli çocuklar, yaşlandıkça ciddi sağlık sorunları için daha büyük bir risk altına girmektedirler. Tip 2 diyabetli çocuklar için ortak rahatsızlıkların başında vasküler kalp hastalığı gelmektedir.

 Tip 2 diyabetli çocuklarda göz problemleri ve sinir hasarı gibi diğer komplikasyonlar da ortaya çıkabilir ve daha hızlı ilerleyebilir. Tanı konulan çocuklarda kilo kontrolü zorlukları, yüksek tansiyon ve hipoglisemi de olur.

 Zayıflamış görme ve kötü böbrek fonksiyonları da ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındadır.

Görünüm

Diyabet, çocuklarda tanı koymak ve tedavi etmek için daha zor olduğundan tip 2 diyabetli çocukların sonuçlarının tahmin edilmesi kolay değildir.

 Gençlerde tip 2 diyabet, tıpta nispeten yeni bir konudur. Nedenleri, sonuçları ve tedavi yöntemleri üzerine araştırmalar halen devam etmektedir.

 Gençlerden tip 2 diyabetli olmanın uzun vadeli sonuçlarını analiz etmek için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

Çocuklara aşağıdaki adımları atmaları için teşvik ederek diyabetten kaçınmalarına yardımcı olabilirsiniz:

Sağlıklı alışkanlıklar edinin. İyi dengelenmiş yemekler yiyen, şeker ve rafine edilmiş karbonhidrat alımını kısıtlayan çocukların fazla kilolu olma ve diyabet geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Hareket edin. Düzenli egzersiz diyabetin önlenmesi için önemlidir. Organize sporlar veya mahalle oyunları çocukların hareket etmesini ve aktif olmasını sağlamak için harika yollardır. Televizyon süresini sınırlandırın ve bunun yerine dışarıda oynamayı teşvik edin.

Sağlıklı bir şekilde kilo verin. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları çocukların sağlıklı kilo almasına yardımcı olabilir. Çocuklar için iyi bir örnek oluşturmak da önemlidir. Çocuğunuzla aktif olun ve kendinizi iyi göstererek iyi alışkanlıkları teşvik edin.

Kaynakça:

DOI

Yazar: Tuncay Bayraktar

Источник: https://www.bilgiustam.com/cocuklarda-tip-2-diyabet-belirtileri-nelerdir-teshis-onlemler-ve-tedavi/

Tip 2 diyabet: belirtileri, tedavisi ve diyeti

Tip 2 Diyabetin Tedavisi

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Kandaki glikoz konsantrasyonunun artmasıyla başlayan diyabet, patolojik değişikliklerin hemen hemen tüm organları etkilediği hastalığın genişletilmiş bir resmini elde eder. Diabetes mellitusta, vücut hücreleri, glikoz (veya şeker) için en önemli enerji substratının metabolizması zarar görür.

Bir kişinin yiyeceklerden aldığı bu madde. Sonra kan onu hücrelere iletir. Glikozun başlıca tüketicileri beyin, karaciğer, yağ dokusu, kaslardır. Bir hormon – hücrelere almak için, glikoz insülin gerektirir.

Bu kuralın bir istisnası beynin nöronlarıdır. Onlarda, şeker bu hormonun katılımı olmadan özel taşıma kanalları yoluyla girer.

ICD-10'a göre, tip 2 diabetes mellitus 4. sınıfa aittir – endokrin sistem hastalıkları ve metabolik bozukluklar. Hastalık E11 ile kodlanmıştır.

Tip 2 Diyabet – Nedir?

İnsülin, özel pankreas hücreleri (endokrin beta hücreleri) tarafından üretilir. Tip 1 diyabette insülinde mutlak bir azalma gözlenir, yani. hiç sentezlenmedi.

Çünkü 2. tip bu hormonun nispi eksikliği ile karakterize edilir. Bu, hastalığın başlangıcında, beta hücrelerinin normal (hatta yüksek) miktarda insülin üretebileceği, ancak daha sonra telafi edici rezervlerinin azaldığı anlamına gelir.

Bu nedenle, hücreye şeker “pompalama” çalışmaları tam olarak uygulanmadı. Aşırı şeker kanda kalır. Vücut metabolizmada “ekstra” bir şey sağlamadığından, aşırı miktarda glikoz, kan damarlarının iç astarı ve sinir dokusunun iç fonksiyonunu olumsuz etkileyen protein yapılarını “şekerlemeye” başlar.

Bu “şeker” (veya bilimsel olarak – glikasyon) komplikasyonların gelişmesinde ana faktördür.

Tip 2 diyabetin kalbinde dokularda insülin duyarlılığı bozulmuştur. Hastalığın başlangıcında gözlenen yüksek seviyesine rağmen, hiperglisemi görülür. Kural olarak, hücresel reseptörlerdeki kusurlarla ilişkilidir. Genellikle bu durum şişmanlıkta veya genetik bozukluklarda görülür.

Zamanla, uzun süre hormon üretemeyen pankreasın işlevsel bir tükenmesi vardır. Bu aşamada, tip 2 diyabet, insüline bağımlı bir alt tipe dönüşür, yani. glukoz seviyesini düşürmek için tablet haline getirilmiş ilaçlar artık mümkün değildir. Bu durumlarda düzenli insülin uygulaması gereklidir.

nedenleri

Diyabet, karmaşık patogenezi olan bir hastalıktır (patolojik sürecin oluşum mekanizması). Yukarıda belirtildiği gibi, insülinin “düşük kaliteli çalışmasının” nedeni, hormonun kendisinde değil, insülin hücrelerine karşı zayıf duyarlılığıdır. Bu duruma insülin direnci denir.

İnsülinin varlığı ile karakterize edilir, ancak glikoz tüketen hücreler buna tepki vermez veya öngörülemeyen ve yetersiz şekilde tepki gösterir.

şişmanlık

Tip 2 diyabetteki obezite, normal miktarda insülin miktarının tüm yağ hücrelerini “korumak” için yeterli olmadığı durumlarda şartlar yaratır. Ek olarak, adipositler (yağ hücreleri) bağımsız olarak kandaki glikoz seviyesini daha da arttıran kontrainsüler faktörleri sentezler.

İkinci hastalık tipinde şeker artışındaki bir başka patojenetik faktör, yemekten hemen sonra insülin üretiminin olmamasıdır. Bu, kan damarlarına zarar veren glukozda kritik bir artışa yol açar.

Gelecekte, gıda ile iletişim olmadan bile hiperglisemi görülür. Bütün bunlar, beta hücrelerinin fonksiyonel aktivitesinin aşamalı olarak tükenmesi için ön koşullar yaratır. Sonuç olarak, insülin seviyeleri belirdiğinde, insülin talebi ortaya çıktığında tamamen yoksunluğa düşer.

Modern tıp, diyabetik risk faktörlerini tanımlar:

 • 40 yaş üstü yaş;
 • obezite;
 • özellikle hayvansal kaynaklı karbonhidratların ve yağların fazla tüketilmesi;
 • hastalanma riski% 40 olan akrabalarda diyabet. Bununla birlikte, diyabet gen hastalıkları için geçerli değildir. Sadece diyette bir miktar karbonhidrat fazlalığı, örneğin belirli dış etkenlerin varlığında gerçekleşen genetik bir yatkınlığa sahiptir;
 • Düşük fiziksel aktivite, çünkü normal kas kasılmaları glikozun hücreye girişini ve insüline bağımlı olmayan parçalanmasını uyarır;
 • gebelik. Kadınlarda doğum sonrası kendi kendine kaybolabilecek veya kronik bir hastalığa dönüşebilecek gebelik diyabeti gelişebilir;
 • psiko-duygusal stres. Bu duruma, kandaki glikoz seviyesini artıran, artmış içsel hormon (adrenalin, norepinefrin, kortikosteroid) oluşumu eşlik eder.

Günümüzdeki tıbbın gelişim düzeyinde, tip 2 diyabet kalıtsal bir hastalık değil, “yaşam tarzı hastalığı” olarak kabul edilir. Yük kalıtımında bile olsa, bu karbonhidrat bozukluğu bir insanda gelişmez:

 • şeker ve diğer kolayca sindirilebilir karbonhidratların tüketimini sınırlandırdı;
 • fazlalığına izin vermeden ağırlığını izler;
 • düzenli egzersiz yapın;
 • aşırı yemek yemeyi içermez.

Tip 2 diyabetin semptomları spesifik değildir. Görünümleri genellikle fark edilmez, çünkü kişi varlığında önemli bir rahatsızlık yaşamamaktadır.

Bununla birlikte, bunları bilerek derhal bir doktora danışabilir ve kandaki glikoz konsantrasyonunu belirleyebilirsiniz. Bu diyabet için başarılı bir tazminat ve komplikasyon riskini azaltmak için anahtar olacaktır.

Bu patolojinin ana belirtileri şunlardır:

 1. Bir kişinin tuvaleti gece bile ziyaret etmesine neden olan idrar miktarını artırmak.
 2. Sürekli su içme arzusu.
 3. Ağız kuruluğu.
 4. Mukoza zarının kaşıntı hissi (vajina, üretra).
 5. Bozulmuş leptin sentezi ile ilişkili iştah artışı.

Zayıf yara iyileşme yeteneği, furunculosis (ciltte püstüller), fungal enfeksiyonlar, iktidarsızlık, diyabet varlığının sık ve önemli göstergeleridir. Hastalık aynı zamanda ilk kez yalnızca hastanede kalp krizi veya inme nedeniyle tespit edilebilir. Bu ciddi komplikasyonların gelişimini gösterir.

Klasik semptomlar, yalnızca glukoz seviyesinin, böbrek eşiğinin (10 mmol / 1) üstünde artmasıyla ortaya çıkar, yani; Bu seviyede, idrarda şeker görünür. Glikozun normatif değerlerinin aşılması, ancak 10 mmol / l'den az kan olması, aslında insan tarafından hissedilmiyor.

Bu nedenle, tip 2 diyabetin yanlışlıkla teşhisi çok yaygın bir olgudur.

Glikoz seviyesi normları aştığında proteinlerin glikasyonunun hemen başladığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, diyabetin erken tespiti, vasküler duvarda glise edilmiş proteinlerin birikmesi ile ilgili ciddi komplikasyonlardan kaçınacaktır.

Yemeklerden önce ve sonra şeker oranı

Kan şekeri ölçümü, fotoğraf

Tip 2 diyabette, yemeklerden önce ve sonra kan şekeri oranı farklıdır. Bu göstergeler sabahları aç karnına ve yemeklerden sonra 2 saatlik aralıklarla belirlenmelidir.

Sonucun yorumlanması, çalışılan materyalin türüne ve yeme zamanına bağlıdır:

 1. Aç karnına – Bir parmağından kanda 5.5 mmol / l veya daha az (tam kan).
 2. Aç karnına – 6.1 mmol / l ve daha az kılcal veya venöz plazmada (materyal, bir damarı delmek veya parmağını kırmakla laboratuvarda elde edilir).
 3. Yemekten sonra 2 saatlik bir aralıktan sonra (herhangi bir ölçümde) – 7.8 mmol / l veya daha az, daha yüksek değil.

Tip 2 diyabet tedavisi

Tip 2 diyabetin modern tedavisi patolojik sürecin farklı kısımlarını etkiler. Bir glikoz düşürücü ilacın bağımsız bir alımı ve aynı zamanda bir kombinasyon olarak kullanılır. En optimal seçim endokrinolog tarafından ayrı ayrı belirlenir.

лечения сахарного диабета 2 типа: Tip 2 diabetes mellitusun ilaç tedavisi:

1. Biguanitler (aktif madde Metformin, ilaçlar: Siophore, Glucophage). İnsülin direncini, karaciğer tarafından glukoz üretimini azaltır, kullanımını arttırır, gastrointestinal kanaldaki aşırı şeker emilimini azaltır ve ayrıca vücut ağırlığını azaltarak obezite ile savaşırlar.

Son zamanlarda, bu ilaçların bir pozitif özelliği daha tespit edilmiştir – diyabet hastalarında meydana gelen yaşlanma sürecini önceden yavaşlatabilmektedirler. Bu etki sadece şeker hastalarında değil, sağlıklı insanlarda da kendini gösterir.

2. Thiozolidinedionlar (glitazonlar – pioglitazon, rosiglitazon) – etkili bir şekilde insülin direncini azaltır, karaciğer tarafından glukoz üretimini azaltır, hücreler tarafından emilimini arttırır, lipit profilini iyileştirir (trigliserit ve yağ asitlerinin miktarını azaltır).

Bu gruptaki ilaçlar, kandaki yüksek kolesterol seviyelerinde tercih edilir.

3. Sülfonil üre (glibenclamid (Maninil), glimepirid (Amaril), gliklazid (Dibeton), glykvidon (Glyurenorm) üretimi) Pankreas tarafından insülin sentezini artıran araçlar.

Akılcı olarak, insülin direncini azaltan biguanid grubundan ilaçlarla birleştirilir.

4. Killer (nateglinid, repaglinid) veya prandial regülatörleri – yemekten hemen sonra insülin sekresyonunu restore etmeyi amaçlayan ultra kısa ve hızlı aksiyon preparatları, bu hormonun salgılanmasının erken evresinin ihlalini ortadan kaldırır.

Postprandiyal hiperglisemi formu olduğunda kullanılır.

5. Incretomimetic (eksenatid: Byetta). Bu, şeker hastaları için yeni bir ilaç sınıfıdır. Bunlar, insülinin normal salgılanmasını etkileyen gastrointestinal hormonlar olan incretinlerin etkisini arttırır, glukagonun (hormon karaciğerde üretilir) şekeri arttırıcı etkisini bastırır.

İlave olumlu etkiler, glukoz emilimini ve kilo kaybını azaltan bağırsaklardan gıdanın geçişini yavaşlatıyor.

6. DPP-IV inhibitörü (sitagliptin) . Bu ilacın etkisi öncekine benzer. Artan incretinler ile ilişkilidir. Bunun hiperglisemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

7. Sadece sindirim sisteminin lümeninde etki eden alfa-glukosidaz inhibitörleri (tek temsilci akarbozdur). İnsülin sekresyonunu etkilemeden glukoz emilimini yavaşlatırlar.

Akarbozun önleyici bir amaçla kullanılması, hastalık riskini% 37 azaltır (Stopp NIDDM'den gelen veriler).

8. Bir tablet veya kapsüldeki kombine preparatlar , farklı hasta gruplarına ait aktif maddeler içerir; örneğin, tedaviyi hasta için daha uygun ve kabul edilebilir kılan metformin glibenklamid (Glibomet, Glukovanlar).

9. İnsülin. Zamanla gelişen bir hormon eksikliği mutlak olduğunda, deri altı insülin enjeksiyonları kullanılır (insüline bağlı seçenek). Bu hormonla tedavi, uzun süreli (ortalama) etki gösteren bir tablet preparatları ve insülin kombinasyonu ile başlar. Gelecekte, hormonal tedaviye tam bir geçiş mümkündür.

Diyabet tipinde beslenme ilkesi, tip 2, fotoğraf

Bir yaşam tarzı hastalığı olarak, tip 2 diyabet, özellikle başlangıçta bir diyetle etkili şekilde tedavi edilir. Kilo azaltma, insülin direncinin azaltılmasına ve obezitenin neden olduğu nispi insülin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.

Şeker hastalığındaki diyetin özü, şekerin bağırsaktan kan dolaşımına akışını maksimum düzeyde yavaşlatmaktır. Bu, yemekten hemen sonra kan şekeri seviyelerinde keskin bir yükselişi önleyecektir. Bu nedenle, tüm hızlı sindirim yapan karbonhidratlar diyetten dışlanır (her zaman tatlı bir tada sahiptirler).

Vücudun enerji rezervleriyle takviye edilmesi, uzun molekülleri hemen kana absorbe edemeyen ve daha uzun bir sindirim gerektiren kompleks karbonhidratların metabolizmasının bir sonucu olarak gerçekleşmelidir.

Ayrıca diyette, yağ ve sıvı yağların kullanımını sınırlamak önemlidir. Bu nedenle hayvansal yağlar hariç tutulmakta ve rafine edilmemiş yağlara sınırlı miktarlarda tercih edilmektedir.

Tip 2 diyabet: ne yenmeli, ne kesilmeli (tablo)?

“Trafik ışığının prensibi” tablosunda açıklanan, hastanın günlük yaşamda gerçekleştirmesi daha zor olan, 9 numaralı tanınmış diyet. Ancak, tip 2 diabetes mellitusun yatan hasta tedavisinde, “tablo 9” diyeti oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. Bu diyet ilkeleri “trafik ışıkları” ile benzerlik göstermektedir.

Tedavinin önemli bir bileşeni fiziksel aktivitedir. Egzersiz ve yürüyüş, kan şekeri azaltabilir ve tedavi edici bir etki sağlayabilir. Bu, glikoz düşürücü ilaç dozunu azaltmanıza izin verir.

komplikasyonlar

Geç komplikasyonlar protein yapılarının glikasyonu nedeniyledir. İkincisi, farklı çaplardaki damarlara, ve mikro damar sistemi. Geç komplikasyonlar:

 • diyabetik polinöropati (sinir uçlarında hasar);
 • diyabetik anjiyopati (aterosklerotik vasküler hastalık);
 • diyabetik retinopati (retina hastalığı);
 • diyabetik nefropati (böbrek hasarı);
 • diyabetik ayak sendromu.

Akut komplikasyonlar farklı topak tipleridir. Metabolitlerin (glikoz, keton gövdeleri) keskin bir dalgalanmasına dayanırlar. En sık görülen akut komplikasyon kan şekerinde keskin bir azalmadır (hipoglisemi ve ilgili koma türü).

Yaşlı hastalar, nedeni dehidratasyon sırasında elektrolit rahatsızlıkları haline gelen hiperosmolar koma geliştirebilir.

Diyabetik ketoasidoz, diabetes mellitus ile nadiren görülür.

 • Diyabetin komplikasyonları hakkında daha fazla bilgi için burayı okuyun .

Etiketler: diyabet diyeti

Источник: http://tr.medic-attention.com/saharnyj-diabet-2-tipa-simptomy-lechenie-dieta_default.htm

Tip 2 diyabet: tedavi

Tip 2 Diyabetin Tedavisi

endokrin sistem diyabet etkileyen en tanınmış patolojilerin biri.Pankreas hormonun zayıf faaliyetten Hastalık sonuçları.O kesinlikle üretilen değilse, diğer tüm durumlarda, birinci tip tanısı – saniye.Diyabet derecesi, hastanın insülin seviyesine bağlı olarak farklılık gösterir.

Neden insanlar hemen hemen her hastalık öyküsü olarak, tip 2 diyabet yaşlıların bir hastalık oldu, Daha yakın Tip II diyabet

muzdarip yapmak.Çoğu zaman bu kırk yıl daha yaşlı hastalarda görülür.Bugün bile gençlerin tip 2 diabetes mellitus 'ile teşhis edilebilir. “Hastalığın tedavisi her zaman ayrı ayrı belirlenen ve hastanın öyküsü bağlıdır.Ancak, tüm insanların insülin reseptörlerinin gelişimi ile karbonhidrat metabolizması bozukluğu kalıcı ihlalini gözlemledik.

diyabet Nedenleri:

 1. genetik (kalıtsal) yatkınlık.
 2. Obezite sedanter yaşam tarzı ve aşırı yemek yol açtığı.
 3. alışkanlık.Diğer endokrin sistemi hastalıkları (hipotiroidi, hipertiroidi, patoloji hipofiz, adrenal korteks) ve
 4. varlığı.Şiddetli pankreas hastalıkları (pankreatit, kanser) sonra
 5. komplikasyonları.
 6. hipertansiyon.
 7. sistematik oburluk, dengesiz beslenme.

risk grupları

, diyabet hastalığı nedenleri provoke bazı ek faktörler tarafından açılabilir.Yani, risk altında kırk yıl daha yaşlı insanlar bulunmaktadır.Buna ek olarak, bir genetik yatkınlığı varlığı, “push” Hastalığın gelişimi gibi ciddi enfeksiyonlar, travma, ameliyat, hamilelik, ağır stres ve uzun belirli ilaçları gibi durumlar olabilir.

Teşhis ve insülin-bağımlı olmayan diabetes mellitus

belirgin belirtileri ortaya genellikle kan veya idrar biyokimyasal analizler laboratuarda bulunan değildir.Hastalık, çok yavaş ilerler, ancak aşağıda tarif edilecektir komplikasyonlara yol edebilmektedir.

insanlar tip 2 diyabet, tedavi ve tanı bile yapılmadığı gibi, bedeni hala insülin üretmeye devam böylesine hayret hastalığı varsa.Hormon sentezi yeterli olabilir, temel sorun hücre reseptörleri buna duyarlılığı göstermezler olmasıdır.

yapay insülin gitmek için gösterge kan şekerinin ve diğer kriterleri olur.Hastalığın agresif, uzun vadeli bir gelişme ile pankreas beta hücrelerinin tam tükenmesi gelir.Onlar neredeyse tamamen sentetik bir hormon tatbik tedavi rejimi körelmiş zaman.

Eğer tip 2 diyabet tanısı, insüline geçiş ile tedavi genellikle asılsız olduğunu.Hasta güvenilir hormonun seviyesini ve beta hücrelerinin buna tepkisini belirlemek için özel çalışmalar tam kapsamlı almalıdır.Aşırı durumlarda dizayn diyabet bir ikinci türü, hücrelerin diğer bir deyişle, tam bir yok olma ile teşhis

insülini.

belirtileri

vücut sağlık aşağıdaki durumları yardımcı tehde olduğunu anlamak için, ancak, semptomatik sağlamaz:

 • hemen hemen sabit, şiddetli susuzluk;
 • aç da yedikten sonra;
 • sabit kuru ağız;
 • sık idrara çıkma;
 • yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • bulanık görme;
 • açıklanamayan kilo dalgalanmaları azaltmak veya artırmak için.Bir kişinin genellikle devlet gibi hissediyor

, diyabet birinci veya ikinci tip için test edilmesi daha iyidir.Hastalık erken aşamada tespit edilirse komplikasyonları önlemek olabilir.

Nadir görülen belirtiler aşağıdaki:

 • yavaş iyileşme kesikler ve yaralar;Özellikle ağ bölgesinde
 • kaşıntı;
 • vücut ağırlığı ani haksız bir artış;
 • sık mantar enfeksiyonları;
 • boynuna kasıkta koyu lekeler, koltukaltı, (Akantozis nigrikans);
 • karıncalanma ve ekstremitelerde uyuşma;Libido
 • azalma.

Tedavi

Modern teşhis, karbonhidrat metabolizması başarısızlıklarını tespit için izin insüline bağımlı diyabet nedenini belirlemek için yardımcı olur.

Bu temelde, ihlalin nedenleri üzerinde güven ile glikoz düzeylerini düşürmek ilaçların seçimi düşündüren, etkin tedavi atadı.Aynı zamanda, hastalığın gelişme faktörü olan hastalıkların tedavisi, komplikasyonların ortadan kaldırılması gerçekleştirilir.

Endokrinolog önleyici tarama ve düzenli ziyaretler oynadığı önemli rolü.Sıkı bir diyet oluşan Monoterapi etkisiz ise

İlaç

, sık sık kan şekeri azaltmak özel ilaçların randevu gerektirir.(Karbonhidrat metabolizmasının istikrarsızlık nedenleri kurulumdan sonra hekim tarafından sadece belirlenmiş) Bazı modern farmakolojik ajanlar karbonhidrat tüketimini dışlamayın.

Bu hipoglisemik devletlerin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur.Belirli bir ilaç rejiminin seçimi ve oluşumu dikkate hastanın öyküsü ve bireysel özellikleri alınarak yürütülür.

Bu ya da sadece kendiniz, yardımcı bir başka hastanın tavsiyesi üzerine diyabet ilacı almayın, aksi takdirde vücudunuza onarılamaz hasara neden olabilir.

 1. Diyabet tedavi sülfonil üre grubuna ait, örneğin, ilaçlar ”

  farmakolojik ajanlar tedavi (ilaç tüm gruplar tam gebelik ve bebek anne sütü bir kadın ise kontrendikedir) için kullanılırAmaryl'in “,” Glyurenorm “,” Manini “,” Diabeton. “

 2. insülin (ilaç “Avandia”, “rosiglitazon”, “Aktos”, “Pioglitazon”) hücrelerin duyarlılığı geri nispeten yenilikçi araçlar.
 3. Hazırlanması “Siafor” ve onun analoglan, biguanid metformin.Bu tür birimlerin Glibomet “,” Metaglip “,” Glyukovans olarak
 4. Kombinasyon ilaçlar “.
 5. İlaçlar, başka bir deyişle, glinid bir yemekten sonra kan şekeri düzenleme ya da.Bağırsakta karbonhidratların sindirimini ve sonraki sindirim, örneğin, uyuşturucu “miglitol” “Dibikor” “akarboz” geciktirerek İlaçlar
 6. .
 7. dipeptidil peptidaz inhibitörleri (standart antidiyabetikler).

yenilikçi ilaçlar ve tedavi

İlaçlar Grubu liraglyutidov türünün tek kişi sensin.Bu erken bir aşamada hastalığı tedavi etmek için yenilikçi bir yaklaşım sağlar doğal hormon aktivitesi GPL 1, simülasyon dayanmaktadır.

Nihayet hastalığın tedavisinin etkinliğinin uluslararası kriter G hemoglobinin bir göstergesi haline dikkati çekiyor.

, doğal insülin tedavisi

 1. uyarılması normal bir sentezinin ana hedefleri.Kanda bulunan lipidlerin
 2. düzeltme.Kana bağırsaktan glikoz emilimini hızını azaltılması
 3. , onun sindirilme azaltın.Hormonuna periferik dokularda
 4. duyarlılığın artırılması.

Fizik

hastalar genellikle egzersiz aynı tipini göstermektedir.Kolay koşu, bisiklet, yüzme, yürüyüş, yürüyüş olabilir.Bir kişinin bireysel özelliklerine göre Mod ve tıpçı set egzersizlerin zorluk seviyesi.

Tedavi ve komplikasyonların önlenmesi komplikasyonları

önemli bir faktör önlenmesi kan basıncı kontrolü olur.Tanı bile otomatik olarak seviye düşük kotunda, yüksek risk altındaki hastaların aktarır.Bir kişinin hipertansiyon hastası ise, bu üç ek risk faktörleri varlığı ile karşılaştırılabilir.Bu yağ (lipid), kan (dislipidemi) bileşimi, obezite ve sigara ihlalidir.

defalarca yeterli önlemler, ölümlerini azaltmak kalp-damar sistemi hastalıkları riskini azaltmak, gelişmenin çeşitli aşamalarında böbrek yetmezliği ilerlemesini önlemek için.Kan basıncının azaltmaya yönelik terapi hatta hafif hipertansiyon sergileyen hastalarda agresif yapılmalıdır.Böbrekleri ve genel durumu iyi koruyan bir zorunluluktur.Mümkünse

, insülin dokuların hassasiyetini bozabilir reçete ilaç kaçının.Diyabet olumsuz yağ ve kan glikoz düzeyi metabolizmasını etkiler, bu yüzden bu ilaçlar da ekarte edilmelidir.Tip II diyabet hastası

İnsanlarla genellikle antihipertansif ilaç kombinasyonu reçete gerekir.Böyle Tedaviye başlamadan uygun olduğunda 140/90 mm / Hg basınç seviyesi.Sanat.Doktor nedeniyle yaşam tarzı optimizasyonu basıncını düşürmek yapamıyorsanız, bu tür tedavi 130/80 mm / Hg başlar.Sanat.

Doktorlar genellikle lipid metabolizması bozukluklarının düzeltilmesi için ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.Kan yağ kontrol ilaçları alma, 37-48% oranında mortaliteyi azaltır.Diyabetik nöropati

of

Tedavi Bu komplikasyon diyabet birkaç yıl geliştirilen hastaların% 75 etkiler.Kural olarak, periferik sinirler muzdarip ve bacaklarda yanma, uyuşma karıncalanma var olan sıcaklık değişimlerine hassasiyet azalır.Bu yenilgi – “Diyabetik ayak” sendromu oluşumuna yol açan önemli bir risk faktörüdür.Tedavi sonucu yokluğunda bacak amputasyon olur.Nöropati tedavisi hakkında

soru tek başına duruyor.Dışında ana reçete yazan gelen, ateroskleroz progresyonu engelleyen kan damarları ve sinirleri korumak hücreleri oksidatif hasarın üzerinde etkili.Bu ilaçlar yani karaciğeri korumak, hepatoprotektif etkiye sahip.Diyabet

resmi tıp

çay nadiren geleneksel tedavilerin etkinliğini kabul eder.Ancak, diyabet çay zaten hasta şifa elde etmesine yardımcı olur, sağlıklı bir içecek olarak bilim dünyasında kabul edilmiştir.

Biz denilen özel bir tür bahsediyoruz “manastır çay.”Resmi çalışmalara göre, azaltılması ve vücut hücrelerinin metabolik fonksiyonları normale dönmesi neden olduğu kolaylıkla duygusu, bir güç dalgalanma, enerji ücret tüketildikten sonra hastalar.

Çay Tedavi, antioksidanlar ve aktif maddeler aracılığıyla hareket ederek, performans ve rejenerasyon stabilize ederek hücre reseptörleri etkiler.Bu maruz kalma nedeniyle hastalıklı hücreleri sağlıklı ve tüm vücut kurtarma işlemi katılır olur.Belarus manastırın –

bulun “manastır çay” yalnızca tek bir yerde olabilir.Rahipler, güçlü ve nadir otlar eşsiz bir karışımı oluşturmak başardık.Içki zaten bilimsel topluluk etkinliği, bu otlar dayalı tedavi olan tip 2 diyabet, tam çalışmaya tarafından onaylandıktan iki haftadır, yaprakları kanıtlamıştır.Hasta çay tedavisinin prosedüründe olduğu adama için yönergeleri izleyin tavsiye edilir.

bilimsel araştırma ve “manastır çay» gerçekleşti tedavi olan

Tip 2 diyabet, sırasıyla, geleneksel tıp yöntemleri, genellikle doktorların son derece olumsuz bir tepki neden ilerledi.Bununla birlikte, nispeten çay görüşü taban tabana zıt bir yönde değiştirilebilir.

otuz araştırmacı bir grup gönüllü katılan çalışma, yapılan içecek tüm özelliklerini tanımlamak için.Bu hastalıktan muzdarip 27 kişi, tedavinin bir ders yapıldı sonra aşağıdaki sonuçlar ortaya koydu:

 1. % 89 hastada kan şekeri keskin bir düşüş gösterdi.Konuların yaş grupları 25 69 yıl arasında değişmekteydi.
 2. 27 gönüllü kararlı hücre yenilenmesini ortaya konmuştur.
 3. önemli bir ruh hali içinde iyileşme ve refah.
 4. gövdenin içinde, belirgin olarak metabolik süreçleri geliştirmiştir.
 5. Çay diabetes erkeklerde libido artmıştır.Beslenme

prensipler, ya da böyle bir teşhis kişilerin monoterapi

Beslenme kesirli Şema tabi olmalıdır.Günlük 5-6 öğün olmalıdır.Burada diyabet için Diyet – 25 kcal kg vücut ağırlığı başına oranında, daha çok subkaloriynaya besindir.

hasta lif bakımından zengin terapötik diyet gıdalar ekleyerek, sindirilebilir karbonhidratları elimine edilmelidir.Şeker hastaları için lif

Faydaları

karbonhidrat metabolizmasının fiber kullanımlı hataları gösterir.Sebze hamuru da kandaki konsantrasyonunu azaltır bağırsak, glikoz emilimini azaltır.

Bu sebze fiber çıkış birikmiş toksinleri içeren ürünler, herhangi bir aşırı sıvı emer.Şeker hastalığı ilave olarak obez edilmiş olan kişilere özellikle faydalı olacaktır.

Sindirim sisteminde arttı, lif tokluk neden olur ve dayanılmaz açlık neden olmadan kalori alımını azaltmaya yardımcı olur.

maksimum etki birlikte kompleks karbonhidratlar, gıda lif alarak elde edilebilir.Menü yumrular emmek için en iyisidir pişirmeden önce patates içeriğine sınırlı olmalıdır.Pancar bulunan Işık karbonhidratlar, havuç, bezelye, günde bir kez almak için izin verilir.

Diyet yiyecek sınırlama olmadan kabak, salatalık, kabak, kuzukulağı, lahana, patlıcan, kabak, marul, biber, karnabahar diyet geliştirmek için bize izin verir.Bu meyve kullanımını gösterir ve tuzlu çeşitleri meyveleri.

Uyanıklık muz, incir, Trabzon hurması ile olunmalıdır.

Fırın ürünleri de, az miktarda temsil edilmelidir.Daha tercih kepek ekmeği vermek.Hatta tahıl ve tahıl ürünleri lif içeriği temelinde seçilir.Arpa, buğday, yulaf, mısır irmik Kabul edilebilir kullanım.Diyabet için Diyet her zaman bu hububat içerir.

Temel İlkeleri

 1. önemli diyet tuz içeriği sınırlayıcı monoterapi.
 2. yarım tüketilen yağlar – bitkisel kökenli yağlardır.
 3. Ürünleri mineral bileşenler ve vitaminler ile doymuş olması gerekir.

 4. gün daha, alkol 30 ml, izin verilir.
 5. bırakma.Güçlü et suları, yağlı balık, et, peynir, pasta, sosis, turşu ve Soslar, irmik, pirinç
 6. yasağı.

  Dondurma, şekerleme, şeker, gazlı içecekler, şekerli meyve suları, reçel

 7. kabul edilemez sık tüketimi.

Ekmek birimi

ekmek üniteleri – şeker 10 gram ve ekmek 25 gram eşdeğer.Bu ilke bu hastalıktan muzdarip insanlar için menü oluşumunu kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmıştır.

O çok daha kolay sayım karbonhidrat yapmak özel tablolar vardır.Hastalık, diyabet, birinci tipe ait ama aşırı kilolu hastalarda, aynı zamanda, gerekli olduğu takdirde çok durumda, bir teknik kullanılır.

Diyabette ne yemek bir diyabetik

soru hayatında beslenmenin

rolü birçok hasta bakımı.Bu hastalık karbonhidrat algılama gücünün bir unsuru olduğunda bile lütfen unutmayınız.Diyet hayati önem taşımaktadır tüm maddelerin oluşur yüksek dereceli olmalıdır.Karbonhidratlar vücudun, sentez ve enerji birikimi emilir zaman.Bu nedenle, gıda yarısı, yavaş kompleks karbonhidratlar oluşmalıdır giderek glikoz düzeyini artırmak.

diyet yaklaşık% 20'si hayvansal proteinler ve bitkisel kökenli olmalıdır 100.

eşit saf glikoz parametresi ile karşılaştırıldığında endeksi (glisemik) gıdalar ile öğrenmeniz gerekir, tip 2 diyabet için iyi yemek tarifleri yazmak için.Ancak, böbrekler ve karaciğer için faydalı olacaktır hayvansal protein aşırı hacmini önlemek için.Yeterli düzeyde baklagillerden elde edilebilir.Diyabet için

Tarifler sınırlı yağ ile geliştirilen, ancak tamamen ortadan değildir.Onlar yumurta, fındık, balık, et içerdiği unutmayın.Zamanla benzer bir hesaplama bir alışkanlık haline gelecek ve böylece sıkıcı olmayacak.

Источник: https://healthtipsing.com/tr/pages/78301

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 Diyabetin Tedavisi

Tip 2 diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet tedavi edilememektedir, ancak yönetimi mümkündür ve yöntemleri şunları içerebilir:

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Muhtemelen diyabet ilaçları veya insülin tedavisi
 • Kan şekeri kontrolü

Bu adımlar, kan şekeri seviyesini normal seviyeye yakın tutmanıza yardımcı olur, böylece komplikasyonların gecikmesi veya önlemesi sağlanır. (1)

Sağlıklı Beslenme

Herhangi bir diyabet diyeti mevcut değildir. Bununla birlikte, diyetinizi bu yüksek lifli, az yağlı gıdalarla dengelemek önemlidir:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tüm tahıllar

Ayrıca hayvansal ürünlerin, rafine karbonhidratların ve tatlıların da az yenmesi gerekmektedir.

Düşük glisemik indeks gıdalar da yararlı olabilir. Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerinde ne kadar hızlı bir artışa neden olduğunu ölçer. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar kan şekerini hızla yükseltir. Düşük glisemik indeks gıdalar ise dengeli bir kan şekeri elde edilmesine yardımcı olabilir. Düşük bir glisemik indeksi olan gıdalar tipik olarak lif açısından daha yüksek gıdalardır.

Sağlıklı beslenme için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (2)

Düzenli Egzersiz

Herkesin düzenli olarak yapılan egzersize ihtiyacı vardır ve tip 2 diyabetli insanlar için de bu istisna değildir. Bir egzersiz programına başvurmadan önce en doğrusu doktorunuzla bu durumu konuşmaktır. Sonra yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteleri seçebilirsiniz. Egzersizleri mümkün oldukça haftada 5 kez, 30 dakika kadar yapmaya çalışın.

Fiziksel aktivite kan şekerini düşürür. Herhangi bir etkinlikten önce kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Kan şekerinizi düşüren şeker hastalığına yakalanırsanız, düşük kan şekeri oluşumunu önlemek için egzersiz yapmadan önce bir aperatif yemeniz gerekebilir. (3)

Kan Şekeri Seviyesinin Düzenli Kontrolü

Tedavi planınıza bağlı olarak, günde birkaç kez kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Doktorunuza ne sıklıkla kan şekeri kontrol etmenizi istediğini sorun. Kan şekeri seviyenizin hedef aralıklarınızın altında kalmasını sağlamanın tek yolu dikkatli bir takip yöntemidir.

Diyabet İlaçları ve İnsülin Tedavisi

Tip 2 diyabetli bazı kişiler diyetle ve egzersizle kan şekeri düzeylerini tek başlarına kontrol altında tutabilirken çoğu kişi de şeker hastalığı veya insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Hangi ilaçların en doğrusu olduğuna karar verirken, kan şekeri seviyeniz ve sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları da dâhil olmak üzere birçok faktör değerlendirilmektedir. (4)

Tip 2 diyabet için uygulanabilecek olası tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Metformin: Metformin, tip 2 diyabet için öngörülen ilk ilaçtır. Vücudunuzdaki dokuların insülin hassasiyetini arttırarak çalışır, böylelikle vücudunuz daha etkili insülin kullanır.
 • Sülfonilüreler: Bu ilaçlar vücudunuzun insülin salgılamasına yardımcı olur. Bu sınıftaki ilaç örnekleri, Olası yan etkiler arasında düşük kan şekeri ve kilo artışı bulunmaktadır.
 • Meglitinidler: Bu ilaçlar, pankreasta daha fazla insülin salgılanmasına yardımcı olurlar.
 • DPP-4 inhibitörleri: Bu ilaçlar kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, ancak hafif bir etkiye sahiptir. (5)
 • GLP-1 reseptör agonistleri: Bu ilaçlar sindirimi yavaşlatır ve Sülfonilüreler kadar olmasa da kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.
 • SGLT2 önleyicileri: Bunlar piyasadaki en yeni diyabet ilaçları olarak bilinir. Şekerin kan dolaşımına karışmasını önleyerek çalışırlar. Bunun yerine, şeker idrarla atılır.
 • İnsülin tedavisi: Tip 2 diyabetli bazı insanlara da insülin tedavisi gerekir. Eskiden insülin tedavisi son çare olarak kullanılırdı, ancak bugün yararları nedeniyle sıklıkla daha erken reçete edilmeye başlanmıştır.
 • Normal sindirim ağız yoluyla alınan insülin ile etkileşime girdiğinden insülin enjekte edilmelidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz gündüz ve gece boyunca kullanılacak bir insülin türü karışımını reçete edebilir. Genellikle, tip 2 diyabetli insanlar geceleri uzun etkili bir atış ile insülin kullanımına başlarlar. (6)

Tip 2 Diyabet Ameliyatı / Bariatrik Cerrahi

Tip 2 diyabetiniz varsa ve vücut kitle indeksi 35’in üzerindeyse, kilo kaybı bariatrik cerrahi uygulanabilir. İnce bağırsağın bir bölümünü baypas eden ameliyatlar, diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha fazla kan şekeri düzeyine etki eder.

Yalnız bu ameliyatların yüksek ölüm riski bulunmaktadır. Ek olarak, şiddetli yaşam tarzı değişiklikleri gereklidir ve uzun vadeli komplikasyonlar, beslenme yetersizliklerini ve osteoporozu içerebilmektedir. (7)

Hamilelik

Tip 2 diyabetli kadınların hamilelik süresi boyunca tedavileri değiştirebilir. Birçok kadın hamilelik sırasında insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Kolesterol düşürücü ilaçlar ve bazı kan basıncı ilaçları hamilelik sırasında kullanılamaz.

Diyabetik retinopati belirtileri varsa, hamilelik sırasında kötüleşebilir. Hamileliğinizin ilk üç ayında ve doğumdan bir yıl sonra göz hekiminizi ziyaret edin. (8)

Alternatif Tedaviler

Kan şekeri seviyeleri için birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak bunların faydalı olup olmadığı tıbben onaylanmamıştır. Çelişkili bulgular nedeniyle, kan şekeri yönetime yardımcı olması için alternatif tedavi önerilmemektedir.

Alternatif bir terapi uygulamaya karar verirseniz, doktorunuzun verdiği ilaçları almayı bırakmayın. (9)

Tip 2 Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tip 2 diyabet teşhisi ve tedavisi için başvurabileceğiniz doktorlar şunlardır:

 • Aile hekimi
 • Dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı)
 • Çocuk doktoru
 • Diyetisyen
 • Endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) (10)

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun önemli yakıt kaynağı olan şeker (glukoz) metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet durumunda vücut ya insülinin (hücrenin şeker hareketini düzenleyen bir hormon) etkisine karşı direnir veya normal bir glikoz seviyesini korumak için yeterli insülin üretmez.

Yetişkinlerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, çocuklukta obezite arttıkça çocukları giderek etkilemeye başlamıştır.

Tip 2 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak sağlıklı kilo vermek ve egzersiz yapmak hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol altına almak için yeterli değilse, diyabet ilaçlarına veya insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir. (11)

Tip 2 diyabet hastalığı nedir fazlası için tıklayınız

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet başlangıcı yavaş yavaş gelişebileceğinden, tip 2 diyabet belirtileri de kademeli olarak gelişir. Vücut yavaş yavaş insülin direnci oluşturur veya yeterli insülin yapamaz. Tip 2 diyabet nasıl anlaşılır? Fark edebileceğiniz tip 2 diyabet belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Yaraların çok yavaş iyileşmesi (veya enfeksiyonun geç iyileşmesi)
 • İştah artışı ve çok susama
 • İdrara çıkma artışı
 • Bulanık görme

Bu belirtileri fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın. (12)

Tip 2 diyabet belirtileri daha fazla bilgi için

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet neden olur? Tip 2 diyabet durumunda pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut üretilen insülini düzgün kullanmaz. Tip 2 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir ancak şu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir:

 • 40 yaş üstünde olma
 • Fazla kilo
 • Ailede diyabet geçmişi bulunması
 • Hamilelik sırasında gestasyonel diyabetin gelişmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol (13)

Tip 2 diyabet nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/tip-2-diyabet-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть