Tırnak Bakımı

içerik

Limonla tırnak bakımı | Tırnak bakımı limon | Tırnak bakımı için limon

Tırnak Bakımı

Kategori: Güzellik – 3.800Yorum Yazın

Limonla tırnak bakımı yaparak tırnaklarınızı güçlendirip, daha genç ve sertleşmiş ama lekesiz, sarımsı tondan kurtulmuş, pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Tüm bunlar için limonla tırnak bakımı nasıl yapılırevde çözümün tarifini veriyoruz.

Bu yazıda el ve tırnak bakımı nasıl yapılır, limonla tırnak bakımı evde nasıl yapılır, tırnak bakımı doğal yöntemler, tırnak bakım yağı tarifi yer alıyor.

Limonla tırnak bakımı nasıl yapılır?

Limon antioksidanlar, fosfor, C Vitamini, A Vitamini, B Vitamini ve karbonhidratlar gibi önemli besin maddelerinin merkezidir.

Tırnaklarınızın gün boyu genç, bakımlı ve güzel görünmesini sağlar. Bu meyve doğanın güzelliği, cilt, saç ve tırnak için çok yararlı olduğu için doğal olarak güzel kalmanıza yardımcı olur.

Sağlığınızı düzeltmeye ve tüm vücut sistemini gençleştirmeye yardımcı olur.

Tırnaklarınızı genç bırakan tırnak bakımı maskeleri tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Limonla tırnak bakımı nasıl yapılır evde uygulanabilecek tarifler!

Limonla tırnak bakımı nasıl yapılır sorusuna evde hazırlayabileceğiniz basit tarifler etkisiyle sizi şaşırtabilir.

Tırnak bakımı limon suyu

Limon suyu, sarı tırnaklar için iyi bir ağartma maddesi olabilir. Tırnaklarınız oje ve diğer kimyasal maddelerden etkilenerek zamanla sararır ve incelir. Tırnak bakımını gerekli kılan ve tırnakları olumsuz etkileyen diğer durumlara da bir bakalım.

 • Başkalarıyla temas ile geçebilen mikroplar (tokalaşma, el ele tutuşma vb.)
 • Kimyasal temaslar
 • Çevre kirliliği
 • Toz
 • Kirli ortamlar
 • Beslenme yetersizliği
 • Tırnak bakımının düzenli yapılmaması
 • Aseton kullanımı
 • Oje gibi kozmetik ürünler
 • Temizlik, bulaşık gibi işlerden etkilenme
 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Yaş alma

Tüm bu faktörler tırnak görünümü kötüleştirebilir. Renkte sararma, görünümde matlaşma, kırılma, incelme ve güçsüzleşme ortaya çıkabilir.

Bu sorunlara tek bir çözüm var mı? Doğal tırnak bakımı yöntemleri arasında en bilineni limondur!

Limonla tırnak bakımı, tırnak bakımı limon Photo:Pexel-Pixabay

Tırnak bakımı limon

Limon suyu lekeleri tırnaktan etkili bir şekilde temizler.

Tırnak bakımı limon kürü için bir kâseyi limon suyu ile doldurup, tırnaklarınızı 8-10 dakika boyunca bekletin. Lekeli tırnaklarınızı fırçalamak için fırça kullanın ve su ile durulayın.

Son olarak nemlendiriciyi uygulayın. Parlak ve pembemsi tırnaklar elde etmek için bu işlemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Tırnak bakım yağı

Ellerinizde az miktarda yağ bezi vardır, bu yüzden tırnaklar ve eller kolayca kurumaya eğilimlidir. Tırnakların kuruması mat bir görünüm almasına ve kolayca kırılmasına neden olabilir.

Tırnaklarınızı nemlendirip, kurumuş yüzeylerini tekrar canlandırmak için tırnak bakım yağı etkili bir yöntemdir. Tırnak bakım yağı ile tırnak eti bakımı da yapabilirsiniz. Tırnak bakımı için yağlar sertleştirme, parlatma, güçlendirme ve beyazlatma gibi etkileri birlikte gerçekleştirebiliyor.

Tırnak bakım yağlarını kozmetik mağazalarından alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu amaçla evde tırnak bakım yağı nasıl yapılır konulu videoyu izleyebilirsiniz.

Limonla el ve tırnak bakımı nasıl yapılır?

En basit yöntemlerle limonla tırnak bakımı yapılabilir. Şöyle ki bir taze limonu dilimleyin. Parmaklarınıza manikür yapın.

Parmakları ılık suda 2-4 dakika bekletin ve ardından limon dilimlerini tırnakların üzerine sürün. Limon, tırnak üzerindeki lekeler, matlaşmalar ve cansızlıklar ile ilgili görünümleri giderir.

Kötü hale gelmiş tırnak ve kütikülleri iyileştirir. Tırnaklarını nazikçe ovalayın. Ilık su ile durulayın ve sonra bir nemlendirici uygulayın.

Limonla el ve tırnak bakımı nasıl yapılır evde tariflere devam ediyoruz. Çok basit bir yöntemin daha tarifini veriyoruz. Limon ve tuz kullanarak tırnak bakımı yapabilirsiniz.

Tırnakların üzerine limon dilimi sürülürken, tuzu serpin ve tırnakların etrafındaki ölü deriyi temizleyin. Bu manikür için doğal bir fırça işlevi görecektir. Tırnaklarınızı ılık sabunlu suda durulayın, yumuşak ve parlak tırnakları doğal olarak almak için bir nemlendirici uygulayın.

Ev limon manikürünü yapmanın kolay bir yolu, ılık suda bir tutam tuz ve limon suyu eklenmesidir. Parmaklarınızı 5-7 dakika bekletin ve yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalayın. Temiz su ile temizleyin ve nemlendirici ile takip edin.

Tırnak beyazlatma ve güçlendirme

Limon ile gliserin kullanarak tırnak beyazlatma ve güçlendirme etkisini elde edebilirsiniz. Limon tırnakları temizler ve kütiküllerin beyaz ve parlak görünmesini sağlar, fakat cildi kurutur. Kuru cildiniz varsa, limon maniküründe birkaç damla gliserin ekleyin.

Bir kapta, ılık su ekleyin ve limon suyu ve 4-5 damla gliserin karıştırın. Parmaklarınızı çözelti içinde 5-7 dakika bekletin ve tırnakların etrafında ölü deriyi çıkarmak için hafifçe ovalayın. Bu ayrıca koyu renkli parmak eklemlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Tırnak eti bakımı

Evde tırnak bakımı limonlu su ile yapılabilir. Burada vermekte olduğumuz evde tırnak bakımı limon kullanarak yapılabilecek tarifler arasında şeker peeling etkili tırnak peelinge sıra geldi!

Limonun tırnakları temizlediği ve kolay bir ev manikürü olduğu için doğal fırçalama reçetesine şeker ekleyebilirsiniz. Şeker doğal bir ovucu olup ek olarak cildi nemlendirir. Limon suyunu şeker ile karıştırın. Parmaklarınızı ve tırnaklarınızı ovun.

Parmaklarınızı 4-5 dakika bekletin ve sonra temiz su ile durulayın. Nemlendirici ile takip edin. Doğal olarak parlak ve temiz tırnaklar alın eni bekliyor!

Zeytinyağı ve limon tırnak bakımı evde nasıl yapılır? (tırnak sertleştirici kür)

Tırnak sertleştirmek ve uzatmak için zeytinyağı ve limon kullanılabilir.

Tırnaklarınızın olabildiğince kuvvetli olmasını sağlamak için üç çorba kaşığı zeytinyağını bir çorba kaşığı limon suyu ile birleştirin. Birbirine homojen biçimde karışmasını sağlayın. 10 saniye mikrodalgada tutarak ısıtın. Bir pamuklu çubuk kullanarak, tüm tırnak yatağınızın üzerine ve tırnaklarınızın etrafına zeytinyağı ve limon tırnak bakımı solüsyonunu uygulayın.

Bu tedaviyi bir hafta boyunca yapın. İlk üç günden sonra sonuçlarını görmeye başlayabilirsiniz.

Limon doğal bir ağartıcıdır, bu yüzden tüm limondan sadece limon suyu ile ikinci bir çözüm oluşturun ve ellerinizi beş dakika batırın. Sertleştiriciden farklı olarak, bu tedavi hemen gözle görülür şekilde daha beyaz gözüküyor.

Limon tırnak mantarı için de etkilidir. Bu nedenle limon tırnak mantarı bulaşmadan da koruyucu olarak sürülebilir.

Limonla tırnak uzatma

Limon ile tırnak bakımı hedeflerinden biri de tırnak uzatmadır. Tırnak bakımı doğal yöntemlerle yapıldığında aynı anda birçok fayda sağlanabiliyor. Örneğin tırnak bakımı doğal bir ürünle yani limonla yapılırken yine limonla tırnak uzatma gibi ikinci bir fayda daha elde edilebiliyor.

Tırnak bakımı doğal yöntemler

Doğal el tırnak bakımı nasıl yapılır? El tırnak bakımı için doğal kür hazırlayabilirsiniz. Tırnak bakımı doğal yöntemler için hazırlayacağınız kür malzemelerini şunlar oluşturuyor:

Tırnak bakımı doğal yöntemler kürü tarifi

Deniz tuzu ve limon suyunu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir kaba boşaltın. Bu karışımın üstüne ılık su ekleyin. Ellerinizi suyun içerisine yerleştirerek 15 dakika kadar bekletin.

Bu doğal, tırnak güzellik banyosunu yaklaşık 15 dakika boyunca yapın. Sonra iyice durulayın ve shea yağı ile nemlendirin. Nemlendirici el kremi veya besleyici de uygulayabilirsiniz.

Bu tedaviyi 2 hafta boyunca her gün yaparsanız, tırnaklarınız daha sağlıklı görünecek, daha kuvvetli olacak ve tırnak rengi daha açık hale gelecektir.

Aromatik iyileştirmeler için gül yaprakları ve bir veya iki damla gül yağını el tırnak bakımı için güzellik banyosuna ekleyebilirsiniz.

Doğal tırnak bakımı

Doğal tırnak bakım maskelerilimon suyuyla tırnak bakım maskeleri olarak güvenle kullanılabiliyor. Bunun için doğal tırnak bakımı sağlayacak etkili bir maske tarifini veriyoruz.

Doğal tırnak bakımı maskesi için gerekli malzemeler:

Bu tarifte limon suyu yerine sirke ile tırnak bakımı da yapabilirsiniz. İsterseniz sirke ile tırnak bakımı için doğal tırnak bakım maskesini limon suyu yerine sirke kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Hafifçe ısıtılmış dört kaşık zeytinyağını (sıcak olmamalı, yağın dokunması rahat olmalıdır) ve iki kaşık bal ve bir çırpılmış yumurta ile karıştırın. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve tırnaklarınızı bu tedaviye 10-15 dakika kadar daldırın, bekletin.

Daha sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın (sabun kullanmadan). Bu doğal tırnak bakımı tedavisini 2-3 hafta boyunca haftada 2 kez yaparsanız, tırnaklarınız daha güçlü, daha elastik ve daha az kırılgan hale gelmelidir. Bu ev yapımı tırnak güzellik banyosu da ellerinizi nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

Tırnak bakımı için limon

Tırnak bakımı için limon etkili ve güçlü bir doğal malzemedir. Tırnak bakımı limonlu su hazırlayarak yapmak üzere her an evde bulunabilecek malzemelerle emrinizdedir. Tırnak bakımı limonlu su seçeneğini doğal bir bakım kürü olarak aklınızdan çıkarmayın ve fırsat buldukça uygulayın.

Etiketler: limonla tırnak bakımıBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/limonla-tirnak-bakimi/

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı

İnsani ilişkilerde önemli olan iç güzellik deriz ancak dışını beğenmediğimiz bir kişinin içini merak etmeyiz. İlk tanışmada elin, yüzün, kılık kıyafetin, saçın bakımlı ve tertipli olması çok önemlidir. İnsan gözü etrafına baktığında bir estetik, düzen ve çekicilik görmek ister.

Bu nedenle buna önce kendimizi düzelterek sonra da çevremizde değişiklikler yaparak başlayabiliriz. Pek fazla üzerinde durulmasa da tırnak bakımı oldukça önemlidir.

Örnek vermek gerekirse; evine misafir olduğunuz ev sahibi sizi en güzel kıyafetiyle, tertemiz eviyle karşılasa ve önünüze bir sürü pastalar, börekler koysa, siz tam pastanızdan bir dilim ağzınıza atarken ev sahibinin tırnaklarının uzun, bakımsız ve içinin pis olduğunu görseniz nasıl düşünürsünüz? Tabii ki de hayran kaldığınız tertemiz ev ve çeşit çeşit yiyecekler birden gözünüzde çok farklı canlanabilir. Bu nedenle tırnak bakımı da en az cilt ve güzellik bakımı kadar önemlidir. İşte bugün sizlere pek önemsenmeyen ama oldukça önemsenmesi gereken tırnak bakımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler vereceğiz..

Tırnak Bakımı İçin 3 Basit Aşama

Tırnak bakımı oldukça basit ve zaman almayan uygulamalarla yapılabilir.

Eğer bakım merkezlerine gidecek kadar iyi bir maddiyata sahip değilseniz evinizde de rahatlıkla ve çok ucuza kendi bakımınızı yapabilirsiniz.

Tırnak bakımı bütün insanların temel bakım ihtiyaçlarından biri olan tırnak kesme işlemi ile başlamaktadır. Bizlerde ilk maddemizde doğru bir şekilde tırnak kesebilmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Tırnak Kesimi: Tırnaklarınızın çatlamadan zarar görmeden kesilmesini istiyorsanız duştan sonra kesebilirsiniz. Sıcak suyun altında iyice yumuşayan tırnaklarınız rahatça kesilecektir.

Tırnaklarınızı en doğru şekilde nasıl keseceğinizi merak ediyorsanız size önerim, oval bir şekilde kesmenizdir. Tercihinize göre düzde kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltmeler yapın ve sonrasında kalıntıları gidermek için yıkayın.

Yıkadıktan sonra yaptığınız tırnak bakımı daha net bir şekilde gözükecektir.

Bu konuda size vereceğimiz sırrımız şu ki eğer doğal bir şekilde manikür ve pedikür yapmak mümkün mü derseniz kesinlikle bunun cevabı evet olacaktır. Hepimizin evinde genelde bulunan gül kokulu vazelin tırnak bakımı için sizlere doğal manikür ve pedikür imkânı sağlayacaktır.

Vazelin uygulamasını el tırnaklarınıza yapabildiğiniz gibi ayak tırnaklarınıza da kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Anlattığımız şekilde tırnaklarınızı keserken eğer tırnaklarınızın sağa sola sıçramasından rahatsız oluyorsanız size 1 püf noktası daha verelim.

Eğer tırnak makasınızı kullanmadan önce ıslatırsanız, tırnaklarınız kesilirken sağa sola sıçramayacaktır.

Tırnak Törpüleme: Tırnak kesme uygulamasını anlatırken tırnaklarınızı kestikten sonra törpü yapın demiştik. Eğer tırnak bakımı işleminde vazelin uygulamasını yapacaksanız törpü işlemini sonraya bırakın ve tırnaklarınızı kestikten sonra sadece vazelin uygulamasını yapın.

Sürdüğünüz güllü vazelin tırnaklarınızı ve çevresini iyice yumuşatıp emildikten sonra törpülemeye başlayabilirsiniz. Törpüleme işlemini yaparken önce tırnaklarınızın küt mü yoksa oval mi olması gerektiğine karar verin. Buna en başta dediğimiz gibi kesim işleminde de dikkat etmeniz gerekiyor.

Tırnak bakımı yaparken küt tırnağı ovale çevirmek biraz daha zor olsa da oval tırnağı küt tırnağa çevirmek çok daha kolaydır.

Kütikül Temizliği: Aslında tırnak bakımı için kesilmemesi gerekilen kütiküller, tırnağı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır.

Görüntü açısından sizi rahatsız ettiği için kesmek istiyorsanız önce tırnaklarınızı nemlendiricilerle nemlendirin ve sonrasında kütiküllerinizi temizleyin.

Temizleme işlemi için diğer bir tavsiyem ise kütikül temizleyici kremler olacaktır. El ve ayak bakımı hakkında tüm bakım yöntemleri için bu kategoriye göz atın.

3 bölüm haline temel olarak kolayca tırnak bakımı yapma uygulamalarından bahsettik. Aslında her insanın yaptığı ve yapması gereken bu uygulamalar doğru bir şekilde uygulandığında bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ancak bazı uygulamaların yanlış yapılması ve bazı enfeksiyonlar yüzünden tırnak hastalıkları dahi oluşabilmektedir. Bugün en çok duyduğumuz 2 tırnak sorunundan bahsedeceğiz. Birisi tırnak mantarı diğeri ise tırnak batması.

Oldukça sıkıntılı süreçleri olan bu iki hastalık en çok gözlemlenen tırnak sorunlarındandır.

Tırnak Sorunları ve Çözümleri

Tırnak mantarı ilk oluşmaya başladığında tırnağınızın renginde meydana gelen renk değişiminden bunu anlayabilirsiniz.

Yanlış yapılan tırnak bakımı veya enfeksiyonel bir rahatsızlık sebebiyle oluşan tırnak mantarı için ilaçlı tırnak cilaları, antibiyotik kullanımı etkili olmaktadır.

El tırnaklarında meydana gelen mantar için tedavi süresi 3-6 ay arasında değişirken bu süre ayak tırnakları için 1 seneye çıkabilmektedir. Ancak günümüzde tırnak mantarını tedavi etmek için lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Yanlış ayakkabı tercihleri veya yanlış tırnak kesimi sebebiyle oluşan tırnak batması da oldukça önemli hastalıklardandır. Tırnak bakımı yaparken tırnak kesimine dikkat edilmediğinde ortaya çıkabilen bu sorun için doktor tedavisi almanız en doğru olandır.

Ama evde pratik olarak geçici çözüm önerilerimizden bir tanesi tırnağın altına pamuk yerleştirmek olacaktır. Pamuğu sıkıştırmadan önce tırnağın altını iyice temizleyip baticon sürüp sonra pamuğu yerleştirmeniz daha iyi olacaktır.

Geçici bir çözüm olan pamuk uygulaması dışında eğer kesin bir çözüm önerisi istiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz son derece önemlidir.

kaynak

Источник: https://guzelliksirlarim.org/3-adimda-tirnak-bakimi-nasil-yapilir/

Pratik Tırnak Bakımı, Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı

pratik tırnak bakımı, evde tırnak bakımı nasıl yapılır

Özellikle bakım konusunda meraklı olan kadınların en dikkat ettiği konulardan biri de tırnak bakımıdır. Pratik tırnak bakımı kendine has bazı detaylar içermektedir.

Aslında zor ve teferruatlı gibi gözükse de minik ama önemli dokunuşlar ile sizler de evde doğal ve pratik tırnak bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için öncelikle;

 • El ve ayak tırnak bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. çabuk kırılan tırnaklara sahip olanlar özellikle daha dikkatli olmalı ve güçlendirme çalışmaları yapmalıdırlar. Kalsiyum takviyesi almayı ve beslenme düzenine dikkat etmeyi de ihmal etmemelidirler.
 • El ve ayak tırnaklarının sağlıklı bir şekilde uzaması için doğru yöntemler ile törpülenmesi gerekmektedir. Örneğin küt törpülenen tırnaklar oval törpülenen tırnaklara göre takılma olasılığı daha fazla olabilir. Bu nedenle dikkat etmelidir.
 • Tırnak bakımında önemli olan bir diğer husus ise oje kullanımıdır. Oje sürüldükten en fazla 3 gün sonra yenilenmelidir. Tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. Bu amaçla baz oje kullanımı önerilmektedir. Oje altına sürülen bu ürün sayesinde oje sürülse bile tırnakların nefes alması sağlanmış olacaktır. Oje kalitesine önem verildiği gibi oje çıkarıcı ürünün de kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar tercih edilmelidir. Yine de hatırlatalım sağlık açısından oje çıkarma işleminin ardından ellerin sabunlu su ile iyice yıkanması gerekmektedir. Hatta tırnaklara nem kazandırması açısından krem sürmek de oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
 • Sağlıklı tırnaklar için tırnak dibindeki etlerin kesinlikle kesilmemesi gerekmektedir. Kestikçe daha da kalınlaşan ve kötü bir görüntü yaratan katiküllerin itilmesi en doğru uygulamadır. Bunun için ılık su içine bebe yağı damlatın ve birkaç dakika tırnaklarınızı bu karışım içinde bekletin. Ardından tahta bir çubuk ile itme işlemini gerçekleştirin. Katikülleri itme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Sonrasında krem uygulamayı unutmayın.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

evde tırnak bakımı nasıl yapılır

Hava kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi faktörler cilt ile birlikte tırnaklarında sağlıklı olmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

Güzellik salonlarında yapılan manikür, pedikür gibi uygulamalar tırnak bakımı için yaygın şekilde yapılsa da uygulanan kimyasallar, hijyen sorunları ve ekonomik nedenlerden dolayı pek çok kişiye evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını aratmıştır.

Evde ve doğal bir şekilde tırnak bakımı yapmak için tırnak sağlığı için dikkat edilmesi gereken tüyoları bilmek ve düzenli olarak uygulamak yeterlidir. Beslenme düzeni genel sağlık için önemli olduğu gibi saç, cilt ve tırnak sağlığı için de oldukça önemlidir.

Sağlıklı ve güçlü uzayan tırnaklar için magnezyum,  kalsiyum ve demir yönünden zengin besinler ile beslenilmesi tavsiye edilmektedir. Balık çeşitleri, soya, mercimek, yumurta, pancar ve ciğer gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi tırnakların sağlığı ve canlı görünümü için çok etkilidir.

Şimdi de evde tırnak bakımı için uygulanması kolay doğal tırnak kürleri hakkında kısa bilgiler verelim.

Doğal Tırnak Kürleri

doğal tırnak bakım kürleri

Tırnak bakımı için pahalı kozmetik ürünlerine gerek yoktur. Evde bulunan doğal malzemeler ile doğal tırnak kürü hazırlayabilirsiniz.

Doğal ve pratik tırnak bakımı için tuz ve sirke kürü: Tırnak bakımında kullanılan doğal ürünlerin en başında sirke gelmektedir. Sirkenin faydaları saymakla bitmez. Tırnaklara olan faydası ise çok bilinmez. Tırnakların hızlı ve sağlıklı uzaması için sirke ve tuz ile yapılan karışımın tırnaklara masaj yapılarak sürülmesi etkili sonuçlar almak için yeterlidir.

Doğal ve pratik tırnak bakımı için E vitamini: Eczanelerden kapsül halinde kolayca bulabileceğiniz E vitamini cilt bakımının yanı sıra tırnak bakımında da oldukça etkilidir.

Güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için E vitaminin kapsülünü herhangi bir tırnak kreminin içine boşaltın. Ve günlük tırnak bakımınız için düzenli olarak masaj ile uygulayın.

Kısa sürede etkisini fark edeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için hardal yağı kürü: Özellikle güçsüz ve çabuk kırılan tırnaklara sahip olan kişiler tırnaklarını güçlendirmek istiyorlarsa bu kürü mutlaka denemelidir. Hafif ısıtılmış hardal yağında tırnaklarınızı 10 dakika boyunca bekletin.

Ardından nazikçe ve tırnak etlerini de kapsayan masaj yapın. Fazla yağı peçete ile aldırın ve yağ emilimi gerçekleşene kadar en azından 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile ellerinizi sabunlayın.

Düzenli uygulanan bu kür sonunda güçlenmiş tırnaklarınızı hemen fark edeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için limon: Limon içeriğindeki bileşenler sayesinde tırnaktaki sararmalara ve çökmelere karşı oldukça etkilidir.

Bir miktar ılık su içine damlattığınız limon suyu içinde tırnaklarınızı 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın ve kremleyin. Bu işlemi haftada 3 kez tekrar edin.

Tırnaklarınızın üzerinde oluşan çizik, sararma ve çökme gibi olumsuz durumların azaldığını ve tırnak yapınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için Hindistan cevizi kürü: Hindistan cevizinin bilinen faydalarından biri de tırnak ve cilt için oldukça etkili olmasıdır.

Özellikle kurumuş, zayıf tırnakların güçlenmesi, tırnak üzerindeki enfeksiyonları engellemesi ve tedavi etmesi gibi özellikleri tırnak bakımında yaygın bir şekilde kullanılmasına neden olmuştur.

Hindistancevizi yağının anti mikrobik özelliklere sahip olan çay ağacı yağı ile birlikte kullanılması tırnak bakımındaki etkisini daha da artırmaktadır. Bunun için eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı el yakmayacak kadar ısıtılır.

Tırnak yüzeyinde dairesel hareketler ile masaj yapılır. Yağların emilimi gerçekleşene kadar masaja devam edilir. Tırnak mantarlarının tedavisinde günde iki kere düzenli olarak tekrar edilmesi önerilmektedir.

Источник: https://www.faydaloji.com/pratik-tirnak-bakimi-evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir/

Evde Tırnak Bakımı İçin 3 Basit Aşama

Tırnak Bakımı

Evde tırnak bakımı yapmak hem çok ekonomik hem de güzellik merkezlerinde yapılan tırnak bakımına nazaran çok daha hijyeniktir. Doğru bilgi edindikten sonra evde yapacağınız manikür hem tırnaklarınızı daha uzun süre güzel gösterir hem de evinizin konforunda güzelliğinize güzellik katmış olursunuz.

Evde tırnak bakımı için gerekli olan pek çok malzeme aslında mutfağımız da bulunur. Çabuk kırılmayan, esnek ve buna nazaran oldukça sert, yüzeyi pürüzsüz ve açık pembe renkteki tırnaklar oldukça sağlıklıdır.

Maniküre yeni başlayanlar mutlaka bir uzmandan veya internet videolarından hangi işlemleri nasıl yapmaları gerektiğini dikkatle izlemelidirler. Aksi halde tırnaklar kırılabilir, yanlış törpü yapıldığı zaman tırnaklarda aşırı incelme meydana gelebilir.

Bu yazımızda biz de sizlere evde tırnak bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan tırnaklarınız için etkili olabilecek pek çok güzellik formülünden bahsedeceğiz. Tırnaklarınızın her zaman sağlıklı, güçlü ve parlak görünmesi için siz de kolaylıkla evde tırnak bakımı yapabilirsiniz.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnaklar Nasıl Kesilmelidir?

Tırnak bakımı aşamalarından ilki tırnak kesimidir. İklim şartları ve genetik özellikler sayesinde kimi kişilerin tırnakları çok sert olabilir. Bu gibi durumlarda tırnaklarınızı duş sonrası kesmek tırnak yarıklarının önüne geçmenizi sağlar. Ya da tırnaklarınızı ılık suda on dakika kadar dinlendirmek de aynı etkiye sahiptir.

Dilerseniz bu suyun içerisine bir miktar nemlendirici krem de ekleyebilirsiniz. Bu sayede tırnak etleriniz de yumuşayacaktır. Tırnak keserken dikkat edilmesi gereken şey el ve ayak tırnaklarının aynı şekilde kesilmeyeceğidir. Çünkü ayak tırnaklarını el tırnakları gibi keserseniz muhtemel batıkların da önünü açmış olabilirsiniz.

El tırnaklarını keserken tırnaklara hilal şekli verilmeye çalışılır bir diğer deyimle daha oval kesmek el tırnakları için daha uygun olacaktır.

Bu şekilde kesilen el tırnakları herhangi bir şekilde kıyafetlerinize veya evde bulunan dokumalı diğer eşyalara takılmazken aynı şeyi eğer ayak tırnaklarına uygulanır sağ ayak tırnaklarında batıklar meydana gelir. Ayak tırnaklarında yapılması gereken işlem ise düz bir şekilde kesmeye dikkat etmektir.

 Tırnak bakımı yaparken tırnaklar ne çok dipten ne de çok uzunlukta kesilmemelidir. İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boydur.

Törpü Nasıl Kullanılmalıdır?

Tırnak bakımı aşamalarından ikincisi törpü işlemidir. Tertemiz ve sağlıklı görünen tırnaklar için tırnaklar kesildikten sonra törpü uygulaması şarttır. Çünkü tırnaklar kesilirken küçük çatlaklar veya sivri uçlar kalabilir. Hem bunları gidermek hem de tırnağa son şeklini vermek törpü ile mümkündür.

Fakat törpü kullanmanın da bazı incelikleri bulunmaktadır. Mutlaka tek yönde törpü yapılmalıdır. Örneğin tırnaklar sağ baştan başlanıp sola doğru mümkünse tek bir adımda törpülenmelidir. Tam tersi yapılacak bir işlem var olan küçük çatlakları büyütebilir ve sonrasında oluşabilecek mikrop kapmalarına sebep olabilir.

Bu yüzden bir sağa bir sola hareket ettirmek tırnak sağlığı ve güzelliği için yapılamaması gereken bir işlemdir. Bunun dışında tırnak yan tarafları törpülenmemelidir. Eğer törpülenirse tırnak şekilsiz uzamaya ve çatallaşmaya başlayabilir. Bu da tırnak görünümünü olumsuz etkileyecektir.

Tırnak bakımı titizlik ve sabır gerektirir.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde kolaylıkla kendi manikürünüzü yalnızca size ait olan tamamen hijyenik malzemeler ile yapabilirsiniz. bu sayede hem sağlık açısından aklınızda soru işaretleri kalmaz hem de daha önce pek çok güzellik salonunda harcadığın paralar da cüzdanınızda kalır. Çok kolay olan evde tırnak bakımı ve manikür yapımı için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde;

 • 1 kase ılık su
 • Yarım limon suyu
 • Havlu
 • Tırnak eti itici
 • Tırnak eti kesici makas

Yapılması gerekenler ise her bir kase ılık su içerisine yarım limon suyu eklenir ve beş ile on dakika arasında eller bu suda dinlendirilir. Bu sayede tırnak etleri yumuşar ve keserken ölü derileri çok daha kolay fark edersiniz. Ayrıca su içerisindeki bol limon sayesinde tırnaklarınız daha güçlü ve daha parlak görünür.

Tırnaklarınız iyice yumuşadıktan sonra tırnak eti itici ile yumuşamış tırnak etlerinizi tırnak diplerine doğru itin. Ölü kısımlar acımayacağı için kolaylıkla itilecektir. Ardından tırnak eti kesici ile çok diplere girmeden açılı bir şekilde tırnak etlerinizi kesin.

Bu sayede tırnaklarınız daha uzun daha bakımlı ve daha güzel görünecekler.

Bu bakım iki haftada bir yenilenmelidir. Daha uzun süre de devam etmesi için her hafta düzenli olarak tırnak etleri itilip kesilirse çok daha uzun ömürlü bir manikür elde etmiş olursunuz.

tırnak bakımının en çok dikkat çeken kısmı temiz ve arındırılmış tırnak etleridir. Bu işlemlerin birebir aynısını ayak tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

Bu işlemin adı ise pedikürdür ve el tırnaklarına nazaran daha az uzadıkları için daha uzun ömürlü olacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Yapılabilecekler

 • Bol su içmek tüm vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda tırnakların da sağlıklı uzaması ve bir o kadar da güçlü ve parlak olması için oldukça önemlidir.
 • Eller kremlenirken çoğu zaman tırnaklara krem sürmeyi unuturuz. Ama tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olması için eller gibi nemlendirilmesi gerekir. Bu sırada doğal olarak masaj da yapılacağı için kan dolaşımı tetiklenir. 
 • Temizlik kimyasalları tırnaklara zarar verir. Özellikle de yoğun içerikli ve keskin olan temizleyiciler hem tırnaklara hem de ellere zarar verir. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için temizlik yaparken mutlaka eldiven takılması gerekmektedir. 
 • Vitaminlerden yoksun beslenme tarzı tırnaklar için de oldukça zararlıdır. Bu yüzden özellikle D vitamini eksikliğine dikkat edilmeli ve gerekli olduğunda doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi yapılmalıdır. 
 • Protez tırnaklar her ne kadar hem çok kolay hem de çok şık görünseler de aslında tırnak sağlığı için oldukça tehlidir. Çünkü tırnak üzerine oldukça güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırılırlar ve istenildiği sürece kalması sağlanır. Fakat çıkartma işlemi sonucunda tırnakta yoğun hasar bırakabilirler. Bu yüzden protez tırnak kullanırken çok dikkat edilmeli ve tırnak çıkartma işlemi için kendi özel solüsyonunu tercih etmelisiniz. Protez tırnak yerine tırnak bakımı yaparak  kendi tırnağınızın en güzel haline sahip olabilirsiniz. 
 • Oje kullanımı da sıklaşırsa tırnaklarda zaman içerisinde sararma, incelme ve kırılmalar gözlenir. Bu durumun önüne geçebilmek için ise bir ojeyi en fazla iki gün kullanmalı ve ikinci günün sonunda ojelerinizi silmelisiniz. 
 • Asetonlar da tırnaklara zarar veren maddelerdendir. Asetonsuz oje siliciler bu anlamda hem daha sağlıklı hem de daha pratik bir yöntem olacaktır.
 • Tırnaklar ve eller kalem tutmak ve yoğun klavye kullanımı sonrasında ağrıyabilir ve kasılabilir. Bu durumun önüne geçmek ise çok kolaydır. Düzenli olarak günde 5 dakika esansiyel bir masaj yağı ile masaj yapmak ve tırnakları kökten uca kadar hafifçe bastırarak itmek oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Tırnak sorunları için Pratik Çözümler

Sararan Tırnaklar

Sararan ve renk değişikliği gözlemlediğiniz tırnaklarınızı bir miktar ılık su içerisine damlatacağınız limon ile masaj yapın ve bu su içerisinde 5 dakika kadar bekletin. Bu sayede tırnaklarınız eski açık pembeliğini geri kazanacaktır. Limonlu su hem tırnaklarınızı güçlendirecek hem de rengini düzenleyecektir. 

Kırılan Tırnaklar

Tırnak kırılmaları genellikle dengeli beslenmeyen kişilerde görülür. Bu durumda vücut çoğunlukla tırnakları besleyen yağdan yoksun kalır.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz ayrıca tırnak bakım merhemi kullanmak tırnaklarınızın güçlenmesine yardım edebilir.

Bir de tırnak güçlendirici cilalar da tırnaklarınızın kırılmasını engelleyecek bir diğer yöntemdir.

Tırnak ve Tırnak Eti Yeme

Hem çirkin gösteren hem de oldukça kötü bir alışkanlıktır. Bazen özenme ile bazen de stres ile başlayan bu alışkanlığın önüne geçebilmek için acı ojeler bulunmaktadır. Renksiz ve kokusuz olan bu tırnak cilası oldukça acıdır. Biraz yayarak sürdüğünüzde tırnak etlerini yemenizi de önleyecektir. Fakat yemek yapıyorsanız mutlaka tırnaklarınızdan bu cilayı çıkartmalısınız. 

Evde tırnak bakımı 5 dakikadan bile kısa süren hem zeli hem de neticesi oldukça etkileyici ve güzel bir bakımdır.

Özellikle tırnak bakımı yapmayı seven ve tırnaklarına özen gösterenlerin pazar günlerinin olmazsa olmaz kişisel bakım adımlarından birisidir.

Siz de tırnak bakımı yapmak ve bu konu hakkında bilgi edinmek isterseniz yanınızda hiç olmazsa bir törpü bulundurun ve ne kadar işe yarayacağına bizzat şahitlik edin. Bu şekilde tırnaklarınız hem daha sağlıklı hem de daha güçlü olacaktır. 

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

Источник: https://bakimliyim.org/evde-tirnak-bakimi/

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı, şehirli kadının en önem verdiği konuların başında geliyor.

Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir! Sen de böyle düşünüyor ancak istediğin tırnaklara sahip olamıyorsan, önerilerimizden yardım alabilirsin.

'Tırnak bakımı nasıl yapılır?' sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor. Tırnak için bakım tüyolarını merak ediyorsan yazının devamına bekleniyorsun. 

Ürünü buradan inceleyebilirsin

Giorgio Armani Nail Lacquer 100
85 TL

Photo by Element5 Digital from Pexels

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısın. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer.

Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıkların varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Örneğin, ellerini çok beğendiğin bir ünlünün fotoğrafını her gün göreceğin bir yere asabilirsin.

Acı oje gibi ürünlerin de faydası olabilir.

Manikür ile yapılan tırnak şekillerini öğrendin mi?

Tırnaklarını doğru törpüle

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

Tırnaklarını törpüleme şeklin de, tırnak sağlığın için önemli bir konudur. Evde manikür yaparken tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın. 

Ojelerini düzenli temizle

Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Ojelerini iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın. Tırnaklarını temizlerken kullandığın ürüne de dikkat etmelisin.

Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnakların için yıpratıcı olabilir. Tırnağının incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir.

Bu etkileri engellemek için ojelerini temizledikten sonra mutlaka ellerini sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısın.

Tırnak etlerini kesme

Photo by Kristina Paukshtite from Pexels

En yaygın hatalarından biri de tırnak etlerini (kütikülleri) kesmek. Kütiküllerini kestiğinde, daha fazla kalınlaşırlar ve daha çabuk büyürler. Bu nedenle bir miktar sıcak suyun içerisine bebek yağı damlatıp etlerinin yumuşamasını sağla ve tahta bir itme çubuğu ile etlerini içe doğru it. Ayrıca aklına geldikçe el kremi kullanmayı da ihmal etme.

Suya yakın ol

Photo by Plush Design Studio from Pexels

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar.

Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsan suya limon suyu eklemeli, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarına masaj yapmalısın.

Tırnak uzatma için badem yağı ve zeytinyağı gibi yağların faydası çoktur.

Evde bakım seansı düzenle

Photo by Designecologist from Pexels

Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendine bakım seansları düzenleyebilirsin. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarını ovabilirsin. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır. Sağlıklı tırnak uzatma için biraz zamana ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın.

Doğru el kremini seç

Photo by Godisable Jacob from Pexels

Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz. El kremini mutlaka çantana da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısın. 

Tırnak bakımında sirke kullan

Photo by Flora Westbrook from Pexels

Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal ürün. Tırnaklarına tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsan kısa sürede faydasını görebilirsin.

E vitamini kullan

Photo by Nikita Khandelwal from Pexels

E vitamini, tırnağın uzamasında son derece etkilidir. Eczanelerde kapsül şeklinde bulabileceğin bu vitamini, kreminle karıştırıp tırnaklarına günlük masaj yapabilirsin. Kısa sürede güçlü tırnaklara sahip olacağını söyleyebiliriz!

Источник: https://makyaj.com/tirnak-bakimi-saglikli-uzayan-tirnaklar-icin-10-ipucu

Tırnak Bakımı Hakkında Her Şey

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınızı uzatmak istiyorsunuz, ancak her seferinde kırılmalar ya dokusunda meydana gelen bozulmalar nedeniyle hayal kırıklığına mı uğruyorsunuz? El ve ayak tırnaklarınızda oluşan tırnak mantarı gibi sorunlarla mı mücadele ediyorsunuz? Kendi tırnak bakımı rutininizi kendiniz yapmak istiyor ancak uygulayacağınız adımlardan emin olamıyorsanız ya da tırnağa nasıl bakım yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya göz atmanın tam vakti! Güçlü, sağlıklı ve uzun tırnaklar doğru tırnak bakımı ile mümkün.

1. Kütikülleri koparmayın.

Kütiküller tırnaklarınızı etinize bağlayan o şeffaf, ince deriye verilen isimdir. Evde tırnak bakımı yaparken önce kütiküllerden kurtulmak neredeyse bir adet olmuştur. Ancak kütiküllerin kesilmesi ya da koparılması tavsiye edilmiyor. Kütiküller tırnaklarınızı tırnak mantarı ve bakterilere karşı koruyan kısımlar. Dolayısıyla, kütikülleri rahat bırakmak gerekiyor.

2. Tırnak sertleştirici kullanımını seyreltin.

Zayıf, ince ve ojeden yıpranmış tırnaklar için kullanılan tırnak bakımı malzemelerinden biri olan tırnak sertleştiricileri kullanım sıklığınızı azaltmalısınız. Sağlıklı tırnaklar aynı zamanda esnek olan tırnaklardır. Çok sert tırnaklar kırılma oranını artıracaktır.

3. Tırnak nemlendirici krem kullanın.

Edindiğiniz tırnak bakım seti içinde iyi bir tırnak nemlendirici bulunmasına özen gösterin. Hem kütikülleri hem de tırnak yatağını nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Böylece kırılmaları engelleme konusunda bir adım öne geçeceksiniz.

4. Biotin desteği önemlidir.

B vitamini familyasından olan biotin tırnak kalınlığınızı artırarak kırılma ve ayrılmaların önüne geçmede önemli bir unsur. Tırnak bakımı konusunda jelatin, kalsiyum, maya ve flüorür içeren tırnak bakımı ürünlerinin yararı açısından kanıtlanmış bilgilere sahip değiliz. Oysa biotin desteği, uzmanlarca tavsiye ediliyor.

5. Tırnak bakım yağı kullanmaya başlayın.

Tırnak bakım yağı sahip olduğunuz tırnak bakımı malzemeleri ve tırnak bakım seti içinde mutlaka bulunması gereken ürünlerden biridir. Tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize bakım yapan tırnak bakım yağı günlük kullanımda oldukça işe yarıyor.

6. En mühim tırnak bakımı rutini: Tırnaklarınızı dinlendirin.

Harika eller ve tırnaklar için yapmanız gerekenler arasında onları dinlendirmek de var. Arada sırada ojesiz gezmeyi göze alın. Aksi takdirde, tırnaklarınız kurur, kararır ve zayıflar.

7. Nemlendiricili asetonları tercih edin.

Ojelerinizi çıkarırken aynı zamanda tırnak bakımı rutininize de katkıda bulunmak ve tırnaklarınızı korumak istiyorsanız, nemlendirici içeriği olan aseton kullanmaya dikkat edin. Tırnak bakım setiniz içinde bu üründen de bulundurmalısınız.

8. Tırnak törpünüz yumuşak olsun.

Tırnak bakımı malzemeleri dikkatli bir biçimde seçilmeli; tırnak törpüsü de buna dâhil. Sert bir tırnak törpüsü yerine, daha yumuşak dokulu bir törpü tercih etmelisiniz. Tırnak törpüsü ile tırnak bakımı nasıl yapılır derseniz, tırnaklarınızı tek yöne doğru yumuşak hareketlerle törpülemelisiniz. Bu hareket kırılmayı önleyecektir.

9. Takma tırnak kullanıcılarına üzücü haber.

Takma tırnak, uzmanlara göre, zaman içinde tırnaklarınıza kalıcı hasarlar verebilir. Ayrıca tırnaklarınızı tırnak mantarı ve diğer bakteriyel enfeksiyonlara açık hedef haline getirir. Bu nedenle takma tırnak takmak konusunda cimri olmalısınız. Gerekirse yalnızca çok önemli günlerde takma tırnak kullanıp günlük hayatınızda takma tırnaklardan uzak durmalısınız.

10. Ayak tırnaklarınızı unutmayın!

Tırnak bakımı denince genelde el tırnakları düşünülür, ancak ayak tırnakları aslında daha sık ihmal edilir. Ayak tırnakları sürekli nemli ve karanlık bir ortam olan ayakkabıların içinde olduğundan, ayak mantarı ve tırnak mantarı gibi sorunlara daha savunmasızdır. Düzenli ve doğru pedikür ve uygun tırnak bakımı malzemeleri kullanırken ayaklarınızı da şımartın.

11. Kimyasal ürünlerle temastan mümkün olduğunca kaçının.

Deterjan, temizlik sabunu ya da diğer ev temizlik ürünlerini kullanacaksanız, muhakkak bir eldiven takın. Tırnaklarınız bu türden kimyasallara maruz kaldıkça zayıflar ve kırılır. Eğer ellerinizi çok sık yıkamanız gerekiyorsa, sürekli nemlendirici uygulaması da yapmalısınız. Soyulma ve kırılmaların önüne ancak bu şekilde geçebilirsiniz.

http://bazaar.n11.com/bazaar/product/ping?rnd=blogN11&hash=28188703ca10eeac5eee437c2765075503d957bc4fcbb2d7648c3aab931f2b09&keyword=tırnak bakımı&size=10Önceki YazıVizyondaki Filmler: Eylül 2017Sonraki Yazıİslim Kebabı Tarifi

Источник: https://blog.n11.com/moda-guzellik/kisisel-bakim/tirnak-bakimi

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | Cilt Bakımı

Tırnak Bakımı

Tırnak sertleşmiş keratinden oluşan , parmaklarınızın uçlarını örten tabakadır. 100 günde 1 cm kadar büyür. Beslenme , kalıtsal özellikler, bakım , yaş ve mevsime göre değişiklik gösterir.

Omega 3 ve demir içeren besinler tüketmek tırnak sağlığı açısından önemlidir. Arı poleni desteği, kuru meyveler , fındık, ceviz , badem, siyah kuru üzüm bunlardan en önemlileridir.

A,C,E ,B kompleks, biotin ,protein, kalsiyum ve çinko ise hem cilt ve cildin uzantısı tırnaklara iyi gelir.

Sık kırılan tırnaklara B vitamini,beyaz lekelernmelere karşı çinko, protein ve kalsiyum ise güçlü tırnakların yapıtaşıdır. Her gün sayısız yere temas ettiğimiz ellerimizin ucunu koruyan tırnakların bakımı temiz tutmaktan başlar. Akşamları yatmadan önce tırnak fırçası yardımıyla fırçalamak, kir ve çeşitli bakterilerden arındırmak için önemli bir adımdır.

Tırnak bakımı denince akla ilk gelen manikür ve pedikür yapmak ya da yaptırmaktır. Düzenli yapılan bu bakım şekli tırnak batması, kanca tırnak ,tırnak iltihabı gibi hastalıkların önüne geçer. Bu bakım türünde aletlerin iyice sterilize edilmiş olması ya da kendi aletlerinizin kullanılması önemlidir.

Aksi taktirde kişiden kişiye bulaşan hastalıklara maruz kalabilirsiniz.

Kendinizde bu işlemleri evde yapabilirsiniz. Uzun ve bakımlı tırnaklar her bayanın sahip olmak istediği bir güzellik unsurudur.

Uzun tırnakları ise kullanmak için sağlıklı bir keratin yapısına sahip olmalısınız. Kırılan tırnaklar demek , bakımsız ve keratinden yoksunluğu gösterir.

Kullanım sırasında dikkatsizliğe bağlı kırılmalar ise can acıtıcı ve görüntü bakımından çirkinlikle yaratabiliyor.

Belirli uzunlukta kalmasını isteğiniz tırnaklarınızı mutlaka kesmelisiniz. Sıcak ve sabunlu su da bekleterek ya da banyodan sonra keserek tırnaklarınızı kısaltabilirsiniz.. Kuru olarak keserseniz istemediğiniz şekillere sebep olursunuz.

Sonrasında törpüleme işlemine geçerek asıl isteğiniz formu verebilirsiniz. Kullanım alışkanlığınıza ve tırnak yapınıza bağlı küt ya da oval şekil seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Tırnak etlerinden kurtulmak için illa pense ile derinlere girmeye gerek yoktur.

Etler çok tırnağınızı kapatıyorsa bunu uzman birine yaptırmanız önerilir. Tırnak dibinde çıkan deri ise bir kulak çubuğu ile geriye itilip dip makası ile kesilebilir. Ayrıca kütikül yumuşatıcı kremler aracılığı hem tırnak etlerinden hem de tırnak dibi derisinden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca tırnak etlerinize haftalık bakım yaparak da hem sertleşmesine hem de kesmeden bakıma olanak sağlar. Bunlardan birkaçı ise;

Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

Kakao yağlı bakım

Rendelenmiş kakao yağını 1 kapsül e vitamini ile birleştirerek benmari usulü ocakta ısıtın. Soğuduktan sonra tırnaklarınıza ve etlerinize sürün haftada 1 kullanacağınız bu bakımından artanı buzdolabında saklayabilirsiniz.

Balmumu bakımı

1 çorba kaşığı rendelenmiş balmumunu , 1 çorba kaşığı fıstık yağı ile karıştırın. Benmari usulü ısıttığınız karışımı tırnaklarınıza ve etlerinize uygulayın.

Zeytinyağı bakımı

2 çorba kaşığı zeytinyağını 2 yumurta sarısı ile karıştırın. Kabın içine parmaklarınızı1. Boğumuna kadar sokun ve 20 dakika bekletin. Sonra durulayın. Yumurta içerdiğinden tekrar kullanılamz.

Son olarak alkol ile temizledikten sonra vazelin ya da el kremini tırnak kenarları ve bütün elinize yedirerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Avrupa da sıkça uygulanan ve ülkemizde de bulunan kuru tırnak bakımı için bunu yapan alete ihtiyacınız vardır. Dönen başlığa sahip bu alet ile kansız ve acısız tırnak eti bakımı ve törpüleme işlemi yapılmaktadır.

Oje, parlatıcı , sertleştirici gibi ürünlerle taçlanan bakım ise günlük olarak tekrarlanmalıdır.

Uzun ve güçlü tırnaklara doğru beslenme ve doğru bakımla ulaşabilirsiniz.

Tırnakları Güçlendirme için Tarifler 

Limon bakımı

2 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı hint yağını karıştırarak tırnaklarınıza sürün. Her gün kullanın . 1 hafta sonra hem güçlü hem de çabuk uzayan tırnaklara sahip olacaksınız.

Hint yağı bakımı

2 çay kaşığı sofra tuzu,1 çay kaşığı buğday tohumu yağı, 1 çay kaşığı hint yağını karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Jojoba yağı bakımı

3 damla limon yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı jojoba yağını karıştırıp haftada 2 kez uygulayın.

Tırnağın uzaması için olan tarif ise ; 1 tatlı kaşığı menekşe yağı, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve yarım limon suyunu karışımına tırnaklarınızı batırıp 10 dakika bekletin. En az haftada 2 kere uygulayın.

Herkesi çıktığında sıkıntıya sokan şeytan tırnakları ise kötü yapılan manikür , tırnak yeme alışkanlığı,soğuk ve kuru hava, tırnak mantarı ve iltihabının başlangına ait bulgudur.

Çoğu zaman koparılarak çıkarılmak istenir. Sonucunda ise kanama ve acı oluşur. Derinin fazladan ürettiği bu tırnak düzgün kesilerek ya da yumuşatıp uzaklaştırılıp önemlidir.

sonrasında yara bandı ve antibakteriyel bir ürün kullanılmalıdır.

Tırnak soyulması ise zaman zaman başımıza gelen bir olaydır. Temizlik maddelerindeki kimyasallar, yanlış beslenme, hastalıklar, iklim değişikliği ve çeşitli ilaçlar yüzünden yaşanılabilinir. Tırnak nemlendirmek, temizlik yaparken eldiven kullanmak , protein ve B vitamini ağırlıklı beslenmek en iyi çözümlerindendir.

Kırılma , soyulma , uzama kısaca her derde deva bakım ise ;

 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı
 • 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • 1 çay kaşığı sızma zeytin yağı
 • 5 damla E vitamini
 • 5 damla çam reçinesi esansı

Hepsini iyice karıştırdıktan sonra kulak temizleme çubuğu ile önce tırnak diplerine sonra üzerine sürün ve masaj yaparak yedirin. Haftada iki kez uygulamanız yeterli, birkaç hafta sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Fazlasını buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce iyice çalkalayabileceğiniz bir kapta olmalıdır.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/tirnak-bakimi-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.