Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Tırnak Batması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması pek çok kişide görülen ve hayat kalitesini ciddi oranda etkileyen bir rahatsızlıktır. Tırnak yapısının yanında yer alan yumuşak kısma tırnağın uzaması şeklinde gelişen rahatsızlık, tırnak batması olan kişinin acı duymasına neden olmaktadır.

Tırnak batması rahatsızlığı genellikle ayak başparmaklarında görülmektedir.

Tırnağın uzarken altında bulunan deri çıkıntısına batması sonucunda oluşan tırnak batması, derinin batan tırnağı yabancı bir cisim olarak algılayarak tepki vermesi nedeni ile oluşmaktadır.

İlk başlarda çok fazla ağrı hissettirmeyen ancak batmanın şiddeti arttıkça, şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi şikayetler dayanılmaz hale gelir.

Düztabanlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tırnak kenarında oluşan şişliğin giderek artması, tırnak yüzeyinin tamamen kaplanmasına ve zaman zaman da kokulu iltihap akmasına neden olur. Tırnak batmasının oluşma nedenine göre, orta ya da şiddetli boyutlarda olabilmektedir.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnağın yanlış kesim ya da yapısal bozukluklar nedeni ile parmağın yan kısmındaki deriye batması ya da içine doğru uzamasına tırnak batması denir. Bu durum genellikle de ayak tırnaklarında görülmektedir.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batmasının en önemli sebebi olarak yanlış ayakkabı seçimini göstermek mümkündür. Özellikle bayanların stiletto benzeri aşırı dar uçlu ve yüksek topuklu ayakkabı tercihleri, tırnak batmasını tetiklemektedir.

Diğer yandan gebelik dönemindeki bazı hormonal değişiklikler tırnak yapısını etkilemekte ve tırnak batması görülmektedir. Sürekli ayakları ön planda olan sporcuların zaman zaman darbeye maruz kalmaları da tırnak batmasının nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bale sanatını sergileyen ve sürekli parmaklarının ucunda hareket eden balerinlerde de tırnak batması oldukça sık görülmektedir. Bale hakkında bilgi almak için tıklayın. Ayrıca tırnak kesim şeklinin yanlış olması da tırnak batmasına neden olmaktadır.

Manikür ile tırnak yapısından çok farklı bir kesim yapmak tırnaklarda bu tür sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden manikür yaparken nelere dikkat edilmeli bilinmelidir.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasının başlıca belirtileri arasında, batmanın gerçekleştiği tırnak yanında şişlik, kızarıklık ve ağrı yer almaktadır. Tırnak yapısı tırnak etine doğru kıvrık olan kişilerde bu sorun daha sık görülmektedir.

Ayakkabı seçiminde ayak konforundan çok modele ve şıklığa önem veren kişileri bir zaman sonra, tırnak batması gibi hayatı olumsuz etkileyen sorunlar beklemektedir.

İşte bu noktada ayakkabı alırken ve seçerken nelere dikkat edilmeli bilmekte fayda vardır.

Tırnak Batmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Her hastalıktan olduğu gibi, tırnak batması da tedavisi olan ve alınacak önlemlerle korunması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tırnak batması yaşayan bir kişi bu rahatsızlığın tekrarlamaması için öncelikle bu duruma neden olan sebebi iyi belirlemesi gerekiyor.

Hatalı ayakkabı seçimi ya da tırnak kesim şeklinin hatalı olması gibi nedenler göz önünde bulundurularak, tırnak batmasının mümkün mertebede önüne geçilebilir. Bazı kişilerde tırnak batması kronikleşebilen bir rahatsızlıktır.

Böyle bir risk altında olan kişilerin, tırnağın ete doğru büyümesini engellemek için çok kısa kesmekten kaçınması gerekir. Çoğunlukla ayak parmaklarında görüldüğü için ayak tırnaklarının yapısına uygun kesilmesi ve ayak yapısına uygun ayakkabı seçilmesi gerekir.

Çalışılan işten dolayı ayak parmaklarına aşırı bir güç binmesi söz konusu ise, bu duruma kalıcı bir çözüm bulmak da, sürekli tekrarlayan tırnak batmasına çözüm olabilir.

Tırnak Batmasının Tedavisi Nedir?

Tırnak batması tedavisinde öncelikle doktor, parmakta enfeksiyon olup olmadığına bakmaktadır. Enfeksiyon olması durumu ciddileştirirken, antibiyotik kullanımı ile bu durum tedavi edilebilmektedir.

Ardından tırnağın batan kısmının doktor tarafından kısaltılması, hastanın rahatlamasına ve iyileşmesine olanak tanımaktadır.

Yürümekte dahi zorluk yaşanmasına neden olabilecek bir hastalık olmasına karşın tedavisi son derece kolay olan tırnak batması, her insanın özellikle ayakkabı seçiminde özenli olmasını gerektirmektedir.

Tırnak batmasının şiddeti nasıl ki kişiden kişiye değişen bir durum ise, tedavi seçenekleri de bu anlamda batığın şekline ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. Tedavi sürecinin kısalması ve kolay olması için, tırnak batmasının fark edildiği ilk anda doktora başvurulmalıdır. Aksi halde tırnak batmasının ilerlemesi tedavisinin de güçleşmesine neden olabilir.

Источник: //bilgihanem.com/tirnak-batmasi-nedir/

Başparmak Tırnak Batması için çözüm

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak Batması her parmakta oluşabilir ancak genellikle ayak baş parmakta görülen bir durumdur. Bayanlarda erkeklere nazaran daha sık görülür.

Tırnak Batması nedir?

Kısacası “Ete doğru büyüyen tırnak” tır. İngilizcesi “Ingrown Toenails, onicocriptosis”dir. Türkçesi onikokriptosis dir.

Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, bu esnada oluşan inflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler.

Tırnaklar normalde tırnak kökünde, deri altında bulunan germinal matriks denen kısımda oluşturulur, tırnak yatağı dediğimiz parmağın üst kısmında ileriye doğru büyürler.

Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir.

Doğru Tırnak Kesimi – tırnak nasıl kesilmeli?

Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişliktir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir.

Tedavi edilmediğinde ise iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomiyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir.

Diğer tırnak batma sebepleri ise :

 1. tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
 2. çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
 3. tırnağın kalınlaşması
 4. parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma,üzerine ağırlık düşmesi gibi)
 5. mantar enfeksiyonları
 6. şişmanlık
 7. aşırı ayak terlemesi
 8. bazı doğumsal anomaliler
 9. hipertiroidizm, şeker hastalığı, akromegali, romatoid artrit, gut gibi bazı başka hastalıklar
 10. yatalak hastalarda yorgan, battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.

Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir.

Tırnak Batması Semptomları

— En sık görülen semptomlar aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık, bazen iltihap gelmesidir.

Tanı normalde sadece muayene ile konur. Bazı özel durumlarda iltihabın kemiğe kadar ilerlediğinden şüphe ediliyorsa röntgen filmi gerekebilir. Aşırı iltihap varlığında uygun antibiyotik seçimi için yara kültürü almak gerekebilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Kanama, iltihap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar.

Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltihabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisinde:

 • Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması
 • Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi
 • Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması
 • Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması
 • Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.

Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle birlikte yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken başvuran vakalarda cerrahi dışı tedavi yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir.

Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır, bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki doğal oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için “yol verilmesi” önemlidir.

Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi

Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksiyon varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.(Tırnak ablasyonu)

Tırnak Çekimi

Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler.

Tırnak batması ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise ortalama 7-10 gündür. İlk 2-3 gün dar ayakkabı giyilmesi önerilmez ve müdahale yapılan ayak tarafına fazla yüklenmemesi önerilir. Dikişler 9-10.

günde alınabilir. (ilgili makale: Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?)

Tırnak Batması

Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır.

— Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır.

Doğru ayakkabı giymek de çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa fazla vakit geçirip olay ilerlemeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir.

Источник: //www.ertanbeyatli.com/tirnak-batmasi/

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması en sık karşılaşılan ayak sorunlarındandır. Çocuklar, hatta bebekler dahil her yaşta grupta insanda tırnak batması sorunu görülebilir.

Tırnak mantarından yanlış ayakkabı seçimine kadar pek çok neden tırnak yatağının, tırnağın doğal yapısının bozulmasına ve dolayısıyla batığa yol açabilir. Bu makalemizde Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemini de okuyabilirsiniz.

Tırnak Batması Neden Olur?

 • Yanlış tırnak kesme (Tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi)
 • Ayağı çarpmaktan kaynaklı tırnağa alınan darbe
 • Yanlış pedikür uygulaması, tırnakların aşırı törpülenmesi
 • Sıkan ve rahatsız eden ayakkabılar (Ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi.)
 • Ayakların aşırı terlemesi
 • Tırnak mantarı
 • Genetik (Anne baba gibi üst kuşaklarda bu sorun varsa, sizde de tırnak batması sorunu ortaya çıkabilir)
 • Tırnakların çok kısa kesilmesi

Tırnak Batması Belirtileri

 • Tırnağın bir veya iki tarafında ağrı ve hassasiyet
 • Tırnağın çevresinde kızarıklık
 • Tırnağın olduğu bölgede şişme
 • Tırnakta ve çevresinde enfeksiyon

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnak batması için Ortopedi doktoruna gidilir.

Malzemeler

 • 2-3 yemek kaşığı yeşil olarak kurutulmuş ısırgan
 • Yarım bardak su

Hazırlanışı ve kullanımı:

Bir tencereye yarım su bardağı su koyu içine 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş ve yeşil taze ısırganı atıp lapa kıvamına gelene kadar haşlayın. Haşladığınız ıspanak lapasını ocaktan alıp ılımaya bırakın. Isırgan lapası ılındıktan sonra temiz bir tülbente koyup tırnak batması olan bölgeye bağlayın.

Bu lapayı tırnağınızı üstünde en az 20 dakika, en fazla yarım saat bekletin. Her gün günde 1 kez bunu yapın. Şayet tırnak batmasına iltihap sorunu yaşıyorsanız bu lapayı günde 2 kere olmak kaydı ile sabah ve akşam uygulayın. Ispanak lapası küründen fayda görmeniz için ısırganın yeşil olması gerekmektedir.

Bu tarif aynı zamanda kıl kökü iltihaplanmalarına da iyi gelmektedir.

Tırnak Batması Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

tırnak batması nedir,neden olur,nasıl tedavi edilir

Tırnak batması günümüzde kadın erkek ve her yaştan pek çok kişide oluşabilen yaygın bir problemdir. Birçok nedene bağlı olarak görülmekte olan tırnak batmasının önleyici ve tedavi edici uygulamaları mevcuttur.

Sizler de çok basit uygulamalar ile tırnak batması oluşumunu engelleyebilir, evde doğal malzemeler ile ağrılarınızı dindirerek tırnak batması tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Çoğu zaman ağrılı, iltihaplı ve çok zorlu bir süreç olan tırnak batması nedir, tırnak batması neden olur ve tırnak batması nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarıyla ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Batması Nedir

Tırnak batması nedir? Sorusuna en basit anlamıyla ‘’Tırnakların cilt içine doğru büyümesi nedeniyle cildin etrafında oluşmuş iltihap ve şiddetli ağrılarla kendini belli eden bir rahatsızlıktır.’’ Cevabı verilmektedir. Özellikle 20 ile 30 yaşları arasında sıkça görülen tırnak batması probleminin, erkeklerde kadınlara göre daha fazla rastlandığı bilinmektedir.

Genellikle tırnak batması, tırnağın deri içinden cilde doğru büyümesi şeklinde oluşmaktadır. Parmağınızın ucunda görülen kızarıklık, şişkinlik, yanma, iltihap ve dokunulduğunda hissedilen şiddetli ağrı tırnak batmasının en dikkat çeken belirtileri arasındadır.

Tırnak batması genellikle ayak tırnaklarında görülmesine rağmen kimi zaman el tırnaklarında da batma meydana geldiği bilinmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur

Tırnak batmasının nedenlerini araştırdığımızda; yanlış bir uygulama ile tırnak kesmek, kalıtımsal faktörler, rahatsız ayakkabı seçimi tırnak batması neden olur sorusunun cevabı olarak söylenebilir. Tırnak batması neden olur sorusunu daha da detaylı bir şekilde açıklayacak olursak karşımıza çıkan sonuçlar şu şekildedir:

 • Yanlış yöntemle tırnak kesmek: yuvarlak kesilen tırnak cilt altına doğru yönelebilir. Bu nedenle tırnakların yuvarlak değil düz kesilmesi gerekmektedir.
 • Pedikür: Hijyen şartlarına dikkat edilmeden yapılan pedikür uygulamaları tırnak batıklarına ve tırnağın enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir.
 • Rahatsız ayakkabı seçimi: özellikle ön tarafı rahatsız, sıkan, ayak yapısını bozan sivri burun tipi ve topuklu ayakkabılar giymek tırnak batmasının en önemli nedenlerindendir.
 • Kalıtsal faktörler: Aileden birinde tırnak batması problemi varsa kişinin kendisinde de tırnak batması görülme olasılığı yüksektir.
 • Enfeksiyon: El ve ayak tırnaklarında olan mantar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklardan dolayı tırnaklarda sertleşme, tırnak yapısında bozukluklar oluşarak batmalara neden olabilirler.
 • Yaralanmalar: Tırnağın sert bir şekilde darbe alması sonucu tırnak batması görülebilir. Özellikle futbol oynayan ya da koşu yapanların tırnak batıklarının sebebi bu nedenle olduğu bilinmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağının dışa bakan ucunda görülen bir rahatsızlıktır. Batmanın ilk aşamasında kızarıklık, şişkinlik, dokununca hassasiyet gibi belirtiler vardır. İltihaplanma yoktur ancak parmağın o bölgesinde ısı fazlalığı vardır.

Zaman geçtikçe parmağın etrafında sarımsı, iltihaplı deri kaplanmış olduğu görülür. Bu sıvı kimi durumlarda enfeksiyon olabilir. Enfeksiyonlu tırnak batmalarında kişide yüksek ateş de görülmektedir. İltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse rahatsızlık ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Hatta tırnak batmasının daha da ilerlemiş durumlarında kemik iltihaplanmasına kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tırnak batmasının ilk aşamalarında evde uygulayabileceğiniz basit çözüm yolları bulunmaktadır.

Bu yöntemler sayesinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan önleyici ve tedaviyi destekleyici uygulamaları kolayca yapabilirsiniz. Tırnak batması nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

 • Günde 4-5 kez ılık suda ayaklarınızı bekletin.
 • Ayaklarınızı günün devamında temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 • Tırnağın deri içinde ilerleyişini durdurmak için biraz acılı bir yöntem de olsa tırnağı kaldırmaya çalışabilirsiniz.
 • Tuzlu ılık suda ayağını bekletin, merhem sürün ve sarın. Ertesi gün batan tırnağı deriden kaldırmaya çalışın ve arasına temiz bir parça pamuk koyarak bu işlemi mümkün olduğunca tekrarlayın.
 • Bir fincan su, iki kaşık kekik ile hazırladığınız çayı demleyin. Çay ılınınca batık olan parmağı çayın içinde 15 dakika bekleterek tırnak batmasından kaynaklanan ağrıyı azaltabilirsiniz.
 • Limon içinde uygun bir delik açın, içine deniz tuzu ekleyin bir süre bekleyin. Daha sonra batık olan tırnağı bu delikten sokarak 20 dakika bekletin. Her gün uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.
 • Çırptığınız yumurta akını tırnak batığının olduğu bölgeye sürerek uygulamak batık tedavisinde önemli sonuçlar verdiği söylenmektedir.

Tırnak batması hissedildiği andan itibaren 4- 5 gün geçmişse ve yukarıdaki gibi önlemler uygulandığı halde tırnak batması şikâyeti hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Doktor öncelikle tetanoz aşısı kontrolünüzü yapabilir, ardından iltihaplanmanın düzeyini görmek için röntgen çekilmesini isteyebilmektedir. Operasyon gerekiyorsa doktor, lokal anestezi ile bölgeyi uyuşturur ve doku oluşumunu kaldırır. Batığın tekrarlanmaması için kimyasal ilaç sürebilir.

Operasyon sonrası yara düzenli olarak pansuman edilmeli ve iltihabın kuruması için verilen ilaç tedavisinin aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Источник: //www.faydaloji.com/tirnak-batmasi-nedir-neden-olur-nasil-tedavi-edilir/

Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 14:26

Tırnak Batması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında sık rastlanılan bir durumdur. Tırnağın keskin tarafının tırnağın sonundaki ya da yanındaki deriye gömülmesi sonucunda tırnak batması meydana gelir.

Oldukça ağrılı ve acı veren bir durum olan tırnak batması, aynı zamanda iltihaba neden olur. İltihaplı tırnak batmasının tedavi edilmemesi durumunda ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

 Tırnağın uzamasını sağlayan tırnak yatağının herhangi bir nedene bağlı olarak bozulması durumunda tırnağın uzayarak ilerlemesinde bozulmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak tırnağın yuvasına zarar vermeye başlamasıyla birlikte enfeksiyon oluşumu görülür.

Ayrıca tırnak yatağından bağımsız olarak tırnağın deriye baskı uygulaması sonucunda da tırnak batması meydana gelebilir. Tırnak batması gençlerde ve yetişkin bireylerde yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Bebeklerde ve çocuklarda tırnak batmasına rastlanılmaz.

Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülen tırnak batması, genellikle 20-30 yaş aralığında görülür. Tırnak batması el tırnaklarında meydana gelebileceği gibi genellikle ayak baş parmağında görülür. Ayrıca baş parmağın yanı sıra diğer parmaklarda görülme olasılığı da vardır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması, genellikle ayak baş parmağında meydana gelen bir durumdur. Tırnak batmasının temel belirtileri; acı, kızarıklık ve tırnak ucunda meydana gelen şişmedir.

Tırnak batmasının ilk evrelerinde tırnak ucunda acı hissiyle birlikte kızarıklık ve şişlik görülür. Bu evrede iltihaplanma söz konusu değildir. Tırnakta acının yanı sıra sıcaklık hissedilir.

 Tırnak batmasının ileri evrelerinde tırnağın keskin tarafında ekstra dokulaşma ve deri kaplaması görülür. Yine tırnağın sivri ucunun deriye baskı uygulaması nedeniyle iltihap oluşumu başlar. Ancak bu iltihaplanma her zaman için enfeksiyon olarak kabul edilmez.

Oluşan iltihap, tırnağın deriye uyguladığı baskı sonucunda deri formunda meydana gelen bozulmaya karşılık vücudun verdiği tepki olabilir.

Tırnak batması probleminde görülen iltihaplanma bazı durumlarda enfeksiyon oluşturabilir. Enfeksiyon oluşması durumunda tırnakta görülen şişlik daha kötüleşir ve iltihaplı bölgede beyaz veya sarı renkli irin görülebilir. Ayrıca yaygın olmamakla birlikte enfeksiyon nedeniyle ateş meydana gelebilir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunulur?

 • Tırnaklarınızı sivri şekilde kesmek yerine düz kesin ve tırnaklarınızın kenarının keskin kalmaması için mutlaka törpüleyin.
 • Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Çok dar ve rahatsız ayakkabı kullanımından kaçının.
 • Parmağınızı ve dolayısıyla tırnağınızı hedef alan tekrarlayıcı darbelerden kaçının.
 • E vitamini ve bitki yağları içeren kremlerle el ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin.
 • Tırnak batması olan bölgede mantar oluşmuşsa her gün düzenli olarak bir damla saf çay ağacı yağı damlatın.
 • Ayağınızı kuru ve temiz tutmaya özen gösterin.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıldır?

Toplumda oldukça sık rastlanılan sağlık problemlerinden biri olan tırnak batması, oldukça acı veren bir durumdur.

Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren tırnak batması aynı zamanda ayak sağlığını da tehdit etmektedir.

Tırnak batması problemiyle karşılaşılması durumunda öncelikle pedikür salonlarına başvurulsa da bu durum yalnızca geçici çözüm sağlamaktadır. Bu nedenle daha sonraları daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına medikal ayak sağlığı bakım merkezlerine başvurulmalıdır.

Tırnak batması problemi karşısında en çok tercih edilen tedavi yöntemi “3TO tel yöntemi”dir. Ayak sağlığı bakım merkezlerinde uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntem ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir.

Bu yöntem ile yatağı bozulmuş ve yan kısımlardan ete gömülmüş olan tırnak, özel titanyum tellerle askıya alınır ve ortadan sıkıştırılarak yukarı kaldırılır.

Askıya alınan tırnağın büyümesi sürekli olarak kontrol edilir ve düzenli periyotlarla tel değiştirilir.

İhmal edilmiş ve ilerlemiş tırnak batmalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Enfeksiyon oluşmuş vakalarda röntgen ile iltihabın yayılma derecesi belirlenir. Bu sayede iltihabın kemiğe gelip gelmediğine bakılır.

Ayrıca tetanoz aşınız üzerinden 5 yıl geçmiş ise aşınız yenilenir. Lokal anestezi altında yapılan işlemde öncelikle tırnağın üst kısmında oluşan doku temizlenir. Daha sonra tırnak batmasının tekrarlamasını önlemek adına kimyasal ilaçlar yardımıyla bölgedeki bazı hücreler öldürülür.

Operasyon sonrasında bölge düzenli olarak kontrol edilir ve pansuman yapılır. 

Önerilen İçerik;
► Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/tirnak-batmasi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-15648h.htm

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri | Cilt Bakımı

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması nedir ?

Tırnak batması; tırnakların üst tarafında bulunan beyaz kısımlarının yanlarının uzayarak, ete batmasından kaynaklanır. Normal olanı yanlarda bu kısımların serbest olup tırnağın yukarı doğru uzamasıdır. Batan tırnak ise etin içine doğru gömülüp oraya saplanır.

Çevresindeki doku ise bu tırnağı sımsıkı sarmalar. Sinir uçları her uyarıldığında ise, acı hissine sebep olur.  Kanamalar görüldüğünde ise içerde açık yara haline gelir ki bu da o bölgenin mikroplara açık hale geldiği anlamındadır. Çeşitli bakteri veya mikrop kaparak iltihaplı bir hale gelebilir..

Ayrıca bu bölge kızarır. Sıcaklık hissedilir.

Tırnak batması genelde baş ayak parmağında görülür. Bunun sebebi ise vücudun tüm dengesini ve ağırlığını kontrol etmesidir. Sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de tırnak batması görülür. Bebeklerde tırnak batmasına sebep ise bazı vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı kaynaklanabilir.

 Tırnak batması neden oluşur?

Tırnak batığı yada diğer tabiri ile tırnak batmasına çözüm önerileri sunmadan önce tırnak batması neden olur bunu bilmek gereklidir.

 • Parmağınızı bir yere çarpma veya üzerine bir şey düşürme,
 • Kilo artışı ile birlikte parmakların aşırı şişmesi,
 • Kadınlarda ayakları cendereye sokan sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giymek, Tırnakta mantardan dolayı tırnağın kalınlaşması,
 • Ayağınıza uygun çorap giymeme ya da çorabın ayakkabı içinde katlanması,
 • Çok uzun saatler ayakta kalmak ve spor yapmak,
 • Genetik faktörler,
 • Bazı kalp ilaçları, B vitaminleri ve biotin tırnağın şeklini bozarak içe doğru dönmesini sağlaması,
 • Ayakta terlemeye bağlı, parmağın üzerinde tırnağın çok hareket ederek ete batmasıdır.

Tırnak batması nasıl geçer

Tırnak batması nasıl düzelir?

Sadece tırnak batması ayak başparmağında görülmemekle beraber, el tırnakları ve diğer ayak parmaklarında da yanlış yapılan tırnak kesimi veya uzman olmayan kişiler tarafından yapılan manikür – pedikür sonucunda da oluşabilir.

Tırnakları keserken çok kısa olmamasına, her zaman biraz beyaz kısım bırakılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tırnak şeklinizi bozmamak, parmak ve tırnak şeklinize göre kesim yapmak gereklidir.

Tırnakları tam küt kesmek, kenarlarını törpü ile yuvarlatmamak, tırnağın ete kolayca saplanmasına neden olur. ideal tırnak uzunluğu tırnağın eti geçmemesi şeklindedir. Bu boyda kalmasını sağlamak için kesmek yerine, banyodan sonra törpülemek önemlidir.

Ayakkabı seçimine ise özen gösterilmelidir. Ayakların ve parmak etmesi son derece önemlidir. Özellikle parmakları sıkıştırmamalıdır.

Tırnak batması bir kere başa geldiğinde zaman, geri dönüşü biraz uzun zahmetli bir yol olabilir. Evde yapılan basit kürler işe yaramazsa ya da hiçbir şey yapılmayıp önemsenmezse çok kısa zaman içinde küçük bir operasyon geçirebilirsiniz.

Diyabet hastası, kemoterapi görenler veya önemli bağışıklık sistemi sorunu yaşayanlar, oluşabilecek iltihaplar hastalığınızı etkileyeceğinden mutlaka doktora görünmelisiniz. Tırnağı komple yerinden çekmek, ya da batan kısmı bölge olarak çıkartmak, tırnağın battığı eti bölgesini inceltmek gibi yöntemlere gidilebilir.

Eğer tırnağınız çekilirse ve özü zarar görmezse yaklaşık 1 sene içerisinde yerine yenisi çıkar. Fakat tırnak batığı tekrar görülebilir. Operasyonlardan sonraki ilk 3 gün çok önemlidir. Genelde ağrılı bir süreç olur. Ayağın üzerine basılmaması, el parmaklarında oluşursa o elin kullanılmaması gereklidir.

Aksi halde tırnağın yenilenme süreci uzayabilir. Sargıların temiz tutulması ve ıslanmaması önem taşır. Belirli aralıkla da yenilenmesi gerekebilir.

Yeni çıkan ve doktorların uyguladığı bir başka yöntem ise tırnağın ete batmaması için o bölgeye yerleştirilen bir tüptür. Batma oluşmayınca da, durum kendiliğinden düzelmesi sağlanıyor. Tırnak batmayacak şekle gelince de tüp yerinden çıkarılır.

Eczanelerde satılan tırnak batıkları için kullanılan teller ise çok ileri seviyede olmayan batıklar için uygundur. Tırnağı her iki tarafından havaya kaldırır.

Batık ayakta ve tel uygulamasının düzgün yapılıp yapılmadığı anlaşılması için parmak ucunuza kalkıp, acıyıp acımadığını kontrol etmeniz gereklidir.

Çok kalın tırnaklarınız varsa uygularken çok kaldırarak dibinden kırmamaya özen göstermelisiniz. Bazı teller ise doktor kontrolünde takılmalıdır.

Tırnak batığı tedavisi

Tırnak batmasının başlangıcında evde yapabileceğiniz en etkili yöntem; banyodan  ya da ayaklarınızı sabunlu sıcak su dolu bir leğende beklettikten sonra et ve tırnak yumuşar. Aynı zamanda kirleri uzaklaştırır. Tırnağı etten biraz kaldırarak ya da eti geriye çekerek, batan ucu yerinden çıkartabilirsiniz.

Bu pozisyonu sabitlemek için ise pamuktan şeritler yaparak, tırnağın sivri kısmı ete tekrar batmaması için desteklenir. Tırnağı etten çıkarmak için diş ipinden faydalanabilirsiniz. Bunu 1 hafta boyunca her gün tekrarlarsanız hem acıyı azaltır hem de tırnağın doğru şeklini almasını sağlayabilirsiniz.

Tırnağın suya girdikçe uzadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Uzayan kısım kesilmek yerine törpülenmelidir. Her uygulama sonrası mutlaka baticon veya antiseptik bir krem kullanılmalıdır. Mikrop kapmaması sağlanmalıdır. Tırnak batmasının olduğu zamanlar kesinlikle dar ayakkabı giyilmemelidir.

Yaz aylarında ise önü açık ayakkabılar veya terlikler tercih edilmelidir.

Evde tırnak batığı tedavisi

Tırnağı gömüldüğü yerden çıkartmak için etin yumuşaması şarttır. Bunun için çay ağacı yağı, zeytinyağı ya da bebek yağından faydalanabilirsiniz. Batık olan yere sürülüp masaj yapılıp iyice yedirilir. 1 saat kadar beklettikten sonra tırnak gömüldüğü yerden kolayca ayrılır. Bu yağları sıcak suyun içine de koyabilirsiniz.

Şaşırtıcı fakat bir o kadar da sonuç veren kür ise soğanla yapılır. Orta boy soğan geceden haşlanır ya da 150 derece fırında şişman kısmı yatay gelecek şekilde pişirilir. Soğuduktan sonra soğanın ortasını yani cücüğünü yerinden bıçak yardımıyla kesip çıkarıyoruz.

Parmağımızı soğan içine girecek şekilde ayarlıyoruz. 3- 4 saat bağlayarak ya da ayağınızı uzatarak soğanın burada kalmasını sağlamalısınız. Soğan yoksa evdeki çiğ domatesin ortası oyularak batık olan parmağa geçirilir. Naylonla sarıp yumuşamasını beklemelisiniz.

Ozon yağını pamuğa emdirilerek cımbız yardımıyla tırnağın altına ittirilir. Bu sayede tırnağın yatağı değiştirilir. Ozon yağı kullanılmasının sebebi ise herhangi bir mikrop kapmamasını sağlamak içindir. Eğer evde yoksa zeytinyağı kullanılabilinir. Sarılarak günlük hayata devam edilir.

Tedavi süresince ayak rahat ettirilmeli, darbelerden uzak durulmalıdır.

Tırnak batması sorunu yaşayanların genelde sorduğu tırnak batması için hangi doktora gidilir yada tırnak batması için hangi bölüm gidilmelidir sorusunun cevabı kısaca tırnak batması tedavisi için ortopedi bölüme gidilmelidir.

Источник: //www.ciltguzellik.com/tirnak-batmasi-nasil-gecer/

Tırnak Batması Nedir Nedenleri Nelerdir Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ergenlik dönemlerinde ve genç bireylerde daha sık ortaya çıkan bir sağlık problemi olan tırnak batması sert bir yapıya sahip olan tırnağın yumuşak dokuya baskı yapması sonucunda kronikleşen yaraların oluşturduğu bir enfeksiyon hastalığıdır.

Genellikle ayak parmaklarında görülen bu rahatsızlığa ayak baş parmağında daha sık rastlanmaktadır. Tırnak batması sorunu olan parmakta şişlik, ağrı hassasiyeti ve kızarıklık gibi belirtiler görülebilir. Bu tür belirtilere bağlı olarak kişi ayakkabısını rahat bir şekilde giyemez ve yürürken oldukça zorlanır.

Ayrıca hastalığın oluştuğu parmakta kötü kokulu akıntı da meydana gelebilmektedir.

Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

Yürümek başta olmak üzere birçok hareket yeteneğini kısıtlayan bir rahatsızlık olan tırnak batması ayak parmağında enfeksiyon ve ağrılara neden olarak kişinin günlük hayatını büyük ölçüde zorlaştırır. Yanlış ayakkabı seçimi başta olmak üzere birçok etken bu hastalığın oluşmasında etkili olabilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Ayak parmaklarını ezecek derecede sıkıştıran dar ayakkabıların giyilmesi
 • Tırnakların çok kısa kesilmesi ve bakımının yanlış bir şekilde yapılması
 • Ayağı bir yere vurmak ya da çeşitli darbelerden dolayı tırnakların tahriş olması
 • Aşırı kilo nedeniyle tırnağın ayak parmağının derinine gömülmesi
 • Genetik yatkınlık
 • Tırnak mantarı, dengesiz beslenme ya da diğer nedenlerden dolayı tırnakların kırılarak şeklinin bozulması

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batmasında nasıl bir tedavi yöntemine başvurulacağı kararlaştırılırken iki farklı durum göz önüne alınmaktadır. Bunlardan birincisi tırnak batmasının yeni oluştuğu ve cerrahi işlem gerektirmeyecek düzeyde olan hafif vakalar, ikincisi ise uzun zamandır devam eden kronik sorunların yaşandığı durumlardır.

Tırnak batması sorunu olan her hastaya cerrahi işlem uygulanmamaktadır. Hafif vakalarda genellikle tırnağın deriye batan kısmının altına küçük bir parça pamuk ya da peçete konulması önerilir.

Tampon görevi görecek bu işlemi her gün düzenli olarak yapmak tırnak ve derinin temasını engelleyerek tırnağın etin derinliklerine geçmesini önler.

Ayrıca tırnak uzadığı zaman oval kesmek yerine düz bir şekilde keserek bu sorunun önüne geçilebilir. Bunun yanında ayak parmaklarına baskı uygulamayan rahat ayakkabıların giyilmesi ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durulması da oldukça önemli bir konudur.

Eğer tırnak batmasının olduğu bölgede enfeksiyon oluşumu gözlenirse bu sefer antibiyotik içerikli ilaçlar ya da enfeksiyon önleyici çeşitli merhemler kullanılabilmektedir.

Daha ileri vakalarda ise son çare olarak yapısı bozulan dokunun alınması ve tırnak kökünün belirli bir kısmının kazınması gibi cerrahi işlemler yapılabilmektedir.

Cerrahi işlem yapıldıktan sonra tırnak batmasının tekrarlamaması için tırnak kökündeki şekil bozukluğu olan bölüm alınmaktadır. Bu operasyon için cerrahi işlem ya da gümüş nitrat ya da fenol gibi bazı kimyasal maddeler kullanılabilmektedir.

Bazen tırnak batması problemi olan kişiler tırnağın o bölümünü kendileri keserek durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Ancak bu doğru bir şekilde yapılmadığında fayda yerine daha büyük zarar verebilmektedir. Eğer kalıcı hale gelmiş doku zedelenmesi ve şişlik varsa tırnak kenarlarının kesilmesi herhangi olumlu bir gelişme sağlamayacaktır.

Tırnak Batması Doğal Tedavisi

Tırnak batması tedavisi çok hassas, zor ve acı verici olabilir ve tırnak enfekte olursa tedavi uzun zaman alabilir. Neyse ki, batık tırnakları tedavi etmenin birkaç doğal yolu vardır:

Elma sirkesi

Elma sirkesi tırnak batamsı için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Tek yapmanız gereken, yarım bardak sirkeyi iki bardak ılık su ile karıştırarak acıyı ve rahatsızlığı azaltmak için tırnağınızı içine batırmak. Sirke ayrıca antibakteriyel özellikleri nedeniyle doğrudan uygulandığında yaraları enfeksiyondan koruyabilir. Her zaman iyi kalitede bir sirke kullanmayı unutmayın (mümkünse organik).

Ev Yapımı Antiseptik Krem ​​

Bu doğal ilaç, enfeksiyonla mücadele etmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Malzemeler;

 • 5 Damla okaliptüs esans yağı;
 • 5 Damla lavanta esansiyel yağı;
 • 5 Damla çay ağacı esansiyel yağı;
 • 2 Damla nane esansiyel yağı;
 • 1 Damla kekik esansiyel yağı;
 • 3 Yemek kaşığı soğuk preslenmiş Hindistan cevizi yağı;
 • 3 Yemek kaşığı aloe vera jeli.

Hazırlanışı;

Hindistan cevizi yağı ve aloe vera jelini bir kasede karıştırın. Yağın katı olması halinde (bu sıcaklık çok düşük olduğunda gerçekleşir) bir kapta eritilir. Bu yapıldıktan sonra uçucu yağları ekleyin ve iyice karıştırın. Şimdi kremayı serin ve kuru bir ortamda bir cam kavanozda saklayın. Bu ilacı her gece uygulayın ve etkilenen alanın etrafına hafifçe masaj yapın.

Epsom Tuzu

Ayaklarınızı ılık su ve Epsom tuzu bir kaseye batırın. 15 dakika bekletin. Bu batık tırnağın yumuşamasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Limon

Limon, batık tırnaklar dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, bir limonu ikiye bölmek ve etkilenen bölgeyi ovalamak. Bunu her gece yapın ve o bölgeyi güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının.

Tuzlu Su

Tuzlu su çözeltisi hazırlayın (arıtılmış su kullanarak). Yatmadan önce, enfekte olmuş tırnağınızı bu çözeltiye batırın ve gazlı bezle sarın.

Tırnak Çekimi Ağrılı ve Zor Bir Süreç Midir?

Tırnak çekimi yapılmadan önce sorunlu olan tırnağın tabanı çeşitli anestezik maddelerle uyuşturulduğu için operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Ancak uyuşukluğun etkisi geçtikten sonra ağrı hissedilebileceği için hastanın bir süre ağrı kesici ilaç kullanması gerekir.

Tırnak çekimi tamamlandıktan sonra ayakları kalp seviyesinin yukarısına tutmak, pansuman üzerine arada bir buz torbası koymak ve bol bol istirahat etmek oldukça önemlidir.

Bunun yanında eğer tırnak batmasının olduğu bölgede enfeksiyon varsa, kişi şeker hastasıysa ya da bağışıklık sistemiyle ilgili herhangi bir hastalık varsa bu durumda antibiyotik kullanımı da olabilmektedir.

Tırnak çekimi tamamlandıktan sonra önü açık ya da ayağın içerisinde rahat hareket edebileceği şekilde olan ayakkabılar giyilmelidir. İşlem tamamlandıktan sonra kanama ve şiddetli ağrı olursa hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Cerrahi işlem yapılan parmaktaki yaralar iyileştikten sonra tekrar sorun olursa ortopedi veya cildiye doktoruna muayene olunarak gerekli konsültasyonlar yapılmalı ve başka bir hastalığın varlığı araştırılmalıdır.

Tırnak çekimi yapıldıktan sonra 2 gün boyunca parmağı zorlayıcı hareketlerin yapılmasından kaçınılmalıdır. Ayrıca bir süre parmağı ıslatmamak ve belirli periyotlarla pansumanı değiştirmek oldukça önemlidir.

Operasyonun üzerinden 1 hafta geçtikten sonra herhangi bir sorun ya da ağrı yoksa kişi artık normal yaşantısına geri dönebilir.

Tırnak Batmasından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Tırnak batmasından korunmak amacıyla yapılması gereken en önemli şey ucu parmakları zorlayacak derecede dar olan ayakkabıların giyilmemesidir.

Ayrıca ayakta yürürken basma problemi oluşturacak bir anatomik bozukluk varsa ortopedi doktoruna gidilerek bu durumun düzeltilmesi sağlanmalıdır. Tırnakların kırılmasına ve yapısının bozulmasına neden olan başlıca etkenlerden birisi de tırnak mantarıdır.

Bu tür zararlı oluşumların giderilmesi için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bunun dışında ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmeli ve düzenli olarak törpülenmelidir.

Источник: //saglikhaberleri.com/tirnak-batmasi-nedir-nedenleri-nelerdir-tirnak-batmasi-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi