Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması, tırnağın keskin tarafının, tırnağın sonundaki ya da yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile oluşan ve acı veren durumdur. Acı ve iltihaplanma tırnak kıvrımının deriye battığı noktada olur.

İltihaplanmanın ilerleyen evresinde iltihaplı bölgede ekstra bir doku ya da dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı oluşabilir. Eğer iltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse daha da ilerleyebilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

Daha da ileri durumlarda, her ne kadar az görülen bir durum olsa da, tırnak batması olan tırnağın kemiği de iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapabilir.

Tırnak batması bebeklerde ve çocuklarda yaygın değil iken, yetişkinlerde ve gençlerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır. 20’li ve 30’lu yaşlarında olan genç yetişkinler daha fazla risk altındadır. Tırnak batması herhangi bir tırnakta görülebilir; ancak baş tırnakta daha yaygın görülür.

Tırnak Batması Neden Olur?

 1. Ayağı fazla sıkan, dar kalıplı ayakkabılar ve yüksek topuklular ayak parmaklarını sıkıştırır ve tırnağa baskı yaparak anormal biçimde büyümesine sebep olur.
 2. Tırnakların biçimsiz kesilmesi tırnak kenarlarının deriye gömülmesine sebep olur.

  Bu yüzden tırnaklar düz kesilmeli yuvaklar kenarlarlı bırakılmamalıdır.

 3. Tırnakta mantar enfeksiyonu gibi bozukluklar tırnak yapısının kalınlaşmasına ve genişlemesine sebep olur.

 4. Tırnağın yan tarafında oluşan şiddetli bir yaralanma ya da futbol oynamak gibi tekrar eden tırnak zedelenmeleri de tırnak batmasına neden olur.
 5. Eğer aile üyelerinizin birinde tırnak batması varsa, sizde de tırnak batması olma olasılığı yüksek.

  Kimi insanların tırnakları normalden daha yuvarlak ya da tırnak kemiği normalden daha “çıkkın” olabilmektedir ki bu da tırnak batmasına sebep olmaktadır.

Tırnak Batması Semptomları ve İşaretleri

Tırnak batması çoğunlukla ayak baş parmağının dışa bakan ucunu etkileyen bir bozukluktur. Yine de tırnak batması ayağın her parmağında ya da tırnağın üstünde veya altında oluşabilir. En yaygın belirtiler; acı, kızarıklık ve tırnak ucunda şişmedir.

 • Tırnak batması oluşumunun ilk safhasında, ayak tırnağının sonu kızarmaya başlar ve acı veren bir şişlik oluşur. İlk zamanlar irin ya da sıvı iltihap yoktur. Dokunulduğu zaman ateşiniz olmamasına rağmen tırnak batması olan bölgede ısı vardır.
 • Bir sonraki safhada, tırnağın keskin tarafında ekstra bir dokulaşma ve deri kaplaması görülür. Sarımsı bir renkte sıvı iltihap oluşmaya başlar. Bu tırnağın derinin yüzeyine baskı yapması sonucu formunu bozmasına vücudun gösterdiği bir tepkidir. Ortaya çıkan iltihaplanma her zaman enfeksiyon değildir.
 • Kimi zaman da enfeksiyon oluşmaya başlar. Bu durumda var olan şişlik daha da kötüleşir ve bölgede beyaz ya da sarı renkli irin görülebilir. Yaygın olmasa da enfeksiyonlu tırnak batması ateşe sebep olabilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Eğer tırnak batmasının erken safhasındaysanız, evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileştirici ve enfeksiyonu önleyici olma konusunda başarılı olabilir.

 • Ayağınızı sıcak suda günde 4 kez bekletin. Ayağınızı bekleteceğiniz suya sabun, tuz ya da antibakteriyel ilaçlar eklemenize gerek yoktur.
 • İltihaplanmış bölge de dahil olmak üzere ayağınızı günde 2 kez sabunlu suyla iyice yıkayın. Günün geri kalan kısmında ayağınızın temiz ve kuru kalmasına özen gösterin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar ya da dar kalıplı sıkı ayakkabılar giymekten uzak durun. Tırnak batması geçene kadar sandalet gibi rahat ve açık ayakkabılar giymeyi değerlendirebilirsiniz.
 • Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk sararak sağlam duracak şekilde yerleştirin. Aralarında boşluk olması gerekmektedir. Bu acı veren bir işlem olmasına rağmen evde tedavinin en önemli kısmıdır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma problemi geçecektir.
 • Bu aşamalarda bölgenin acımasına yönelik ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Bunları 3 gün boyunca düzenli olarak yapmanıza rağmen herhangi bir gelişme olmadıysa doktora görününüz.

Doktor öncelikle tetanoz aşınızı kontrol edecektir, 5 yılı geçtiyse tetanoz iğnesi uygulayacaktır. İltihaplanmanın kemiğe gelip gelmediğini anlamak için röntgen çekilir. Operasyonda lokal anestezi uygulanır ve tırnak batması olan bölge iğne ile uyuşturulur.

Doktor öncelikle tırnağın iyileşmesi için üst kısımdaki yeni doku oluşumunu kaldırır. Gerekli bulduğu noktalarda tekrar tırnak batması olmaması için doktor, bölgedeki bazı hücreleri kimyasal ilaçlar yardımıyla öldürebilir. Operasyon sonrası düzenli olarak yara kontrol edilir ve pansuman yapılır.

İltihapı kurutması için antibiyotik kullandırılır.

Operasyon Sonrası

 • Doktorun müdehale sonrası sardığı sargıyı en az 2 gün boyunca koruyun.
 • Günün ardından temiz su ve sabunla iyice yıkayın ve tekrar antibiyotikli gazlı bezle sarın. Bunu her 2 günde bir yara iyice iyileşene kadar tekrarlayın.
 • Doktor operasyonun sonunda 3 ile 5 gün içinde yarayı tekrar muayene etmek isteyebilir. Doktorunuzun verdiği tüm talimatlara uyun ve uygulayın. Yarayı sargılı ve kuru tutmaya çalışın.
 • İlk 3 gün ayağınızı mümkün olduğunca kalp seviyesinde yukarıda tutun. Bu önlem ağrıyı azaltacaktır. Ağrınız için doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici varsa kullanın eğer önermediyse sizde alerji yapmadığını bildiğiniz bir ağrı kesici alabilirsiniz.
 • İlk 3 gün ayakta kalmamaya özen gösterin. Öteki türlü iyileşme süresi uzayacaktır.

Tıbbi müdahale ne zaman gereklidir?

Tırnak batması her zaman ileri evreye geçebilir ve enfeksiyon oluşabilir. Bu sebeple doktora gitmekte büyük fayda vardır. Enfeksiyon olmasa da iltihap oluşmuşsa eğer;

 • Eğer tetanoz aşısı vurulmanızın üzerinden 5 yıl geçmişse,
 • Evde iyileşmesine yönelik 3 gün tedavi uygulamanıza rağmen geçmediyse,
 • Diabet hastasıysanız, AIDS’ seniz, kemoterapi görmekteyseniz,

muhakkak doktora görünmelisiniz. Doktorunuza tırnak batmasının nasıl oluştuğunu (rahatsızlık başladığında bölgede yara var mıydı gibi) ve başka tıbbi bir rahatsızlığınız olup olmadığını (diabet, alerji gibi ya da son tetanoz aşınızı ne zaman vurdurduğunuz gibi) söyleyiniz.

Doktorun fiziki muayenesi ateşiniz olup olmadığını, bölgedeki iltihaplanmanın hangi boyutta olduğunu, ayak parmağının röntgen filminin çekilmesi gibi tetkikleri kapsamaktadır. Enfeksiyon varsa ya da diabet hastasıysanız doktorunuz kan tahlili de isteyecektir.

Enfeksiyonun (varsa) ne derecede olduğunun ve nasıl bir tedavi uygulanacağının kararı verildikten sonra tedaviye başlanır.

Tırnak Batmasını Önleme

 • Tırnak batmasına karşı en etkili önlem tırnakların düz bir biçimde kesilmesidir. Tırnak kenarının ucu uzun olmalıdır, yuvarlak biçimde ve aşırı kısa olmamalıdır. Bu kesim şekli tırnak ucunun, tırnağın kenarına batmasını ve gömülmesini önleyecektir.
 • Ayağı aşırı sıkan dar kalıplı ayakkabılardan uzak durunuz. Ayak şeklini daha rahat ve esnek kavrayan ayakkabılar tercih ediniz.
 • Ayaklarınızı kuru ve temiz tutmaya özen gösteriniz.
 • Tırnak batması operasyonla iyileştirildikten sonra yeni tırnak 12 ay içinde çıkacaktır.

Kaynak:

 • Emedicine Health: Ingrown Toenails
 • 10 Home Remedies for Ingrown Toenails

Источник: https://www.onikibilgi.com/tirnak-batmasi-nasil-gecer/

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnaklarımızın keskin kısmının tırnak yan tarafındaki yani tırnak sonundaki deriye gömülmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlık olan tırnak batması; çoğumuz için oldukça acı veren ve sinir bozucu bir durum.

Tırnak kıvrımının deriye battığı yerde oluşan acı ve iltihaplanma, tüm gün boyunca tırnağımızın yanmasına neden oluyor, tırnak batması tedavi edilmediğinde daha da ilerliyor.

 • İltihaplanmanın ilerlemiş evresinde ise iltihaplı kısımda dışarı doğru akan sarı bir iltihap sıvısı oluşuyor ve tedaviye geç kalındığı taktirde tırnak batmasını düzeltmek için ameliyat olmak gerekiyor.
 • Tırnak batmasının daha da ilerlediği bazı durumlarda ise tırnak kemiği de iltihap kapıyor ve bu durum; tedaviyi de daha karışık bir boyuta getiriyor.
 • Özellikle gençlerde ve yetişkinlerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan tırnak batması iltihabı tedavisi; iltihabın boyutuna göre de değişiklik gösteriyor.
 • Baş tırnakta daha çok görülen tırnak batması; genellikle 20 ve 30’lu yaşlarda olan kişilerde ortaya çıkıyor. Tırnak batması tedavisi için hangi doktora gidilmeli? vb. sorularınızın cevabını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 • Tırnak batması tedavi yöntemlerine geçmeden önce tırnak batmasına zemin hazırlayan nedenleri de detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz.

Tırnak batmasına neden olan en önemli faktörler:

 • Ayağı fazlaca sıkan yüksek topuklu ayakkabılar ya da dar kalıplı ayakkabılar giymek
 • Tırnakların biçimsiz ve yanlış bir şekilde kesilmesi
 • Tırnakta görülen mantar enfeksiyonunun ilerlemesi
 • Tırnağın yan tarafının şiddetli derecede yaralanması
 • Aile üyelerinden birinde de daha önce tırnak batması olması( tırnak batmasının genetik nedeni)

Tırnak batması ameliyatı ile tırnak çektirme işlemi gerçekleşse de bu ameliyatın bile tırnak batmasını tamamen geçiremediği durumların olduğunu söyleyebiliriz.

Ameliyat esnasında batık olan bölge, önce kesiliyor ardından da temizleniyor. Ardından da tırnağın uzaması bekleniyor.

Tırnak batması iltihabı tedavisi içerisinde yer alan ameliyat, daha çok iltihabın ilerlediği evrede tercih ediliyor.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

 • Ayak tırnaklarınızda batma durumu söz konusu ise evde kendiniz de bazı yöntemler deneyebilirsiniz.
 • Ancak bu çözümlerin geçici çözümler olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Yaklaşık 1 hafta sürecek şekilde tırnakların uç alt kısımlarına pamuk sıkıştırarak, tırnak batmasının geçmesini bekleyebilirsiniz.
 • Ayağınızı günde 4 kez olacak şekilde sıcak suda bekleterek de tırnak batması ile mücadele edebilirsiniz.  Ayağınızı günde 2 kez sabunlu su ile yıkamanız da işe yarabilir.
 • Tırnak batması tedavisi tel takma yöntemi de son yıllarda popüler olan bir diğer yöntem. Özel hastanelerden ya da güzellik merkezlerinden tel tedavisi için yardım alabilirsiniz.
 • Tırnak batması geçene kadarki süreç içerisinde topuklu ayakkabılardan uzak durmanız, sandalet tarzı rahat ve açık ayakkabılar da giymeniz gerek.

Tırnak Batması Tedavisi Fiyatları

 • Tırnak batması tedavisi fiyatları; öncelikle seçtiğiniz doktora göre değişiklik gösteriyor, diyebiliriz. Yani tedavi için özel bir doktora görünmek, sizler için daha maliyetli olabilir.
 • Tırnak batması tedavisi için satın alabileceğiniz krem fiyatları; 30 TL civarında. Bu kremleri, eczanelerden temin edebilirsiniz.
 • Tırnak batması tedavisi için hangi doktora gidilmeli? diye merak ediyorsanız; hemen onu da cevaplayalım. Tırnak batması tedavisi ile ortapedi uzmanları ilgileniyor. Yani devlet ya da özel hastanelerde çalışan bir ortapedi uzmanına görünmeniz gerekiyor.

Ayakta Tırnak Batması Tedavisi

 • Daha önce de belirttiğimiz gibi ameliyat esnasında önce kişinin tetenoz aşısının olup olmadığı kontrol ediliyor, ardından iltihabın tırnak kemiğine bulaşıp bulaşmadığını anlamak için röntgen çekiliyor.
 • Tırnağın üst kısmında oluşan iltihaplı yeni doku kaldırılıyor, bölgedeki bazı hücreler ise kimyasal ilaçlar yardımıyla öldürülüyor.
 • Doktor; iltihabın kuruması içinse hastaya antibiyotik veriyor.
 • Tırnak batması tedavisi tel takma, ameliyat ve diğer yöntemleri sizlerle paylaşmış olduk. Bu rahatsızlıkla sık sık karşılaşmamak için en iyisi topuklu ve sıkan ayakkabılardan uzak durun!

Kaynak: http://www.pufnoktalari.

net/tirnak-batmasi-tedavisi/

Источник: https://www.dahabilgi.com/tirnak-batmasi-tedavisi/

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri | Cilt Bakımı

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması nedir ?

Tırnak batması; tırnakların üst tarafında bulunan beyaz kısımlarının yanlarının uzayarak, ete batmasından kaynaklanır. Normal olanı yanlarda bu kısımların serbest olup tırnağın yukarı doğru uzamasıdır. Batan tırnak ise etin içine doğru gömülüp oraya saplanır.

Çevresindeki doku ise bu tırnağı sımsıkı sarmalar. Sinir uçları her uyarıldığında ise, acı hissine sebep olur.  Kanamalar görüldüğünde ise içerde açık yara haline gelir ki bu da o bölgenin mikroplara açık hale geldiği anlamındadır. Çeşitli bakteri veya mikrop kaparak iltihaplı bir hale gelebilir..

Ayrıca bu bölge kızarır. Sıcaklık hissedilir.

Tırnak batması genelde baş ayak parmağında görülür. Bunun sebebi ise vücudun tüm dengesini ve ağırlığını kontrol etmesidir. Sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de tırnak batması görülür. Bebeklerde tırnak batmasına sebep ise bazı vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı kaynaklanabilir.

 Tırnak batması neden oluşur?

Tırnak batığı yada diğer tabiri ile tırnak batmasına çözüm önerileri sunmadan önce tırnak batması neden olur bunu bilmek gereklidir.

 • Parmağınızı bir yere çarpma veya üzerine bir şey düşürme,
 • Kilo artışı ile birlikte parmakların aşırı şişmesi,
 • Kadınlarda ayakları cendereye sokan sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giymek, Tırnakta mantardan dolayı tırnağın kalınlaşması,
 • Ayağınıza uygun çorap giymeme ya da çorabın ayakkabı içinde katlanması,
 • Çok uzun saatler ayakta kalmak ve spor yapmak,
 • Genetik faktörler,
 • Bazı kalp ilaçları, B vitaminleri ve biotin tırnağın şeklini bozarak içe doğru dönmesini sağlaması,
 • Ayakta terlemeye bağlı, parmağın üzerinde tırnağın çok hareket ederek ete batmasıdır.

Tırnak batması nasıl geçer

Tırnak batması nasıl düzelir?

Sadece tırnak batması ayak başparmağında görülmemekle beraber, el tırnakları ve diğer ayak parmaklarında da yanlış yapılan tırnak kesimi veya uzman olmayan kişiler tarafından yapılan manikür – pedikür sonucunda da oluşabilir.

Tırnakları keserken çok kısa olmamasına, her zaman biraz beyaz kısım bırakılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tırnak şeklinizi bozmamak, parmak ve tırnak şeklinize göre kesim yapmak gereklidir.

Tırnakları tam küt kesmek, kenarlarını törpü ile yuvarlatmamak, tırnağın ete kolayca saplanmasına neden olur. ideal tırnak uzunluğu tırnağın eti geçmemesi şeklindedir. Bu boyda kalmasını sağlamak için kesmek yerine, banyodan sonra törpülemek önemlidir.

Ayakkabı seçimine ise özen gösterilmelidir. Ayakların ve parmak etmesi son derece önemlidir. Özellikle parmakları sıkıştırmamalıdır.

Tırnak batması bir kere başa geldiğinde zaman, geri dönüşü biraz uzun zahmetli bir yol olabilir. Evde yapılan basit kürler işe yaramazsa ya da hiçbir şey yapılmayıp önemsenmezse çok kısa zaman içinde küçük bir operasyon geçirebilirsiniz.

Diyabet hastası, kemoterapi görenler veya önemli bağışıklık sistemi sorunu yaşayanlar, oluşabilecek iltihaplar hastalığınızı etkileyeceğinden mutlaka doktora görünmelisiniz. Tırnağı komple yerinden çekmek, ya da batan kısmı bölge olarak çıkartmak, tırnağın battığı eti bölgesini inceltmek gibi yöntemlere gidilebilir.

Eğer tırnağınız çekilirse ve özü zarar görmezse yaklaşık 1 sene içerisinde yerine yenisi çıkar. Fakat tırnak batığı tekrar görülebilir. Operasyonlardan sonraki ilk 3 gün çok önemlidir. Genelde ağrılı bir süreç olur. Ayağın üzerine basılmaması, el parmaklarında oluşursa o elin kullanılmaması gereklidir.

Aksi halde tırnağın yenilenme süreci uzayabilir. Sargıların temiz tutulması ve ıslanmaması önem taşır. Belirli aralıkla da yenilenmesi gerekebilir.

Yeni çıkan ve doktorların uyguladığı bir başka yöntem ise tırnağın ete batmaması için o bölgeye yerleştirilen bir tüptür. Batma oluşmayınca da, durum kendiliğinden düzelmesi sağlanıyor. Tırnak batmayacak şekle gelince de tüp yerinden çıkarılır.

Eczanelerde satılan tırnak batıkları için kullanılan teller ise çok ileri seviyede olmayan batıklar için uygundur. Tırnağı her iki tarafından havaya kaldırır.

Batık ayakta ve tel uygulamasının düzgün yapılıp yapılmadığı anlaşılması için parmak ucunuza kalkıp, acıyıp acımadığını kontrol etmeniz gereklidir.

Çok kalın tırnaklarınız varsa uygularken çok kaldırarak dibinden kırmamaya özen göstermelisiniz. Bazı teller ise doktor kontrolünde takılmalıdır.

Tırnak batığı tedavisi

Tırnak batmasının başlangıcında evde yapabileceğiniz en etkili yöntem; banyodan  ya da ayaklarınızı sabunlu sıcak su dolu bir leğende beklettikten sonra et ve tırnak yumuşar. Aynı zamanda kirleri uzaklaştırır. Tırnağı etten biraz kaldırarak ya da eti geriye çekerek, batan ucu yerinden çıkartabilirsiniz.

Bu pozisyonu sabitlemek için ise pamuktan şeritler yaparak, tırnağın sivri kısmı ete tekrar batmaması için desteklenir. Tırnağı etten çıkarmak için diş ipinden faydalanabilirsiniz. Bunu 1 hafta boyunca her gün tekrarlarsanız hem acıyı azaltır hem de tırnağın doğru şeklini almasını sağlayabilirsiniz.

Tırnağın suya girdikçe uzadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Uzayan kısım kesilmek yerine törpülenmelidir. Her uygulama sonrası mutlaka baticon veya antiseptik bir krem kullanılmalıdır. Mikrop kapmaması sağlanmalıdır. Tırnak batmasının olduğu zamanlar kesinlikle dar ayakkabı giyilmemelidir.

Yaz aylarında ise önü açık ayakkabılar veya terlikler tercih edilmelidir.

Evde tırnak batığı tedavisi

Tırnağı gömüldüğü yerden çıkartmak için etin yumuşaması şarttır. Bunun için çay ağacı yağı, zeytinyağı ya da bebek yağından faydalanabilirsiniz. Batık olan yere sürülüp masaj yapılıp iyice yedirilir. 1 saat kadar beklettikten sonra tırnak gömüldüğü yerden kolayca ayrılır. Bu yağları sıcak suyun içine de koyabilirsiniz.

Şaşırtıcı fakat bir o kadar da sonuç veren kür ise soğanla yapılır. Orta boy soğan geceden haşlanır ya da 150 derece fırında şişman kısmı yatay gelecek şekilde pişirilir. Soğuduktan sonra soğanın ortasını yani cücüğünü yerinden bıçak yardımıyla kesip çıkarıyoruz.

Parmağımızı soğan içine girecek şekilde ayarlıyoruz. 3- 4 saat bağlayarak ya da ayağınızı uzatarak soğanın burada kalmasını sağlamalısınız. Soğan yoksa evdeki çiğ domatesin ortası oyularak batık olan parmağa geçirilir. Naylonla sarıp yumuşamasını beklemelisiniz.

Ozon yağını pamuğa emdirilerek cımbız yardımıyla tırnağın altına ittirilir. Bu sayede tırnağın yatağı değiştirilir. Ozon yağı kullanılmasının sebebi ise herhangi bir mikrop kapmamasını sağlamak içindir. Eğer evde yoksa zeytinyağı kullanılabilinir. Sarılarak günlük hayata devam edilir.

Tedavi süresince ayak rahat ettirilmeli, darbelerden uzak durulmalıdır.

Tırnak batması sorunu yaşayanların genelde sorduğu tırnak batması için hangi doktora gidilir yada tırnak batması için hangi bölüm gidilmelidir sorusunun cevabı kısaca tırnak batması tedavisi için ortopedi bölüme gidilmelidir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/tirnak-batmasi-nasil-gecer/

Tırnak Batması Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması nasıl geçer, evde tedavisi için basit reçeteler ve iltihabı kurutmak için neler yapmak gerekir? Tırnak batmasının yarattığı rahatsızlık hissi, acı ve ağrıyı mümkün olan en kısa sürede kesmek ve iyileştirmek için basit yöntemleri açıkladık.

Tırnak batması kısaca tırnağın etin içine doğru büyümesi ve orayı tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Genellikle çevresinde ağrı ve acıya sebep olur. Tırnak batması tedavisi yapılmazsa çevresinde aynı zamanda iltihap da oluşabilir.

Tırnak batması ilk hissedilmeye başlandığında tırnak sonuna doğru kızarıklık oluşur. Bu aşamada iltihap yoktur ancak bu bölge diğer yerlere göre daha sıcaktır ve dokunulduğunda hafif ağrı hissedilebilir.

Zaman geçince tırnak biraz uzayarak eti bu sefer daha fazla tahriş etmeye devam eder. Bu noktada iltihap oluşur. Tırnak batan yerde sarı renkte bir sıvı olan iltihap birikmeye başlar. İltihap arttıkça bu bölgede şekil bozuklukları oluşur. İltihaplanan yer şişer, ağrı ve acı hissedilir.

Tırnak batması en fazla ayak tırnaklarında görülür. Aynı zamanda el tırnaklarında da olabilir.

Tırnağın uzayarak çevresindeki ete batması sonucu oluşan iltihabı kurutmazsanız bir süre sonra iltihap ilerleyebilir ve cerrahi müdahale bile gerekebilir. Bu yüzden tırnak batması nasıl geçer, evde kurutmak için açıkladığımız etkili yöntemleri vakit geçirmeden uygulamalısınız.

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması nasıl geçer, evde kendi başınıza tırnak batması tedavisi için kullanabileceğiniz etkili malzemeler var. Bunları kullanarak tırnak batması iltihabı ve ağrısını giderebilirsiniz. Ancak buna ek olarak o bölgedeki tahrişi azaltacak, batığı giderecek bir yöntemi de uygulamalısınız.

Tırnak batmasına ne iyi gelir: Batık tırnağı hafifçe yukarı kaldırmayı deneyin. Buradaki tahriş ve iltihabın derecesine bağlı olarak bu işlem biraz acı ve ağrı verebilir. Batık tırnağı çok az yukarı kaldırıp etle tırnak arasına bir parça pamuk sıkıştırın.

Her gün temizlik ve bakımın ardından bu pamuğu yenileyin ve her defasında biraz daha ileriye yerleştirmeye çalışın.

Bu uygulamayı yapmaktaki amaç tırnak batmasını ortadan kaldırarak tahriş ve iltihabın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktır. Etle tırnak arasındaki boşluk ile birlikte tırnağın da zamanla uzaması buradaki batığın yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca tırnak batması iltihabı için tedavi uygulayabilirsiniz.

Tırnak batması tedavisi için iltihabı kurutmak

Temizlik: Öncelikli olarak tırnak batması olan bölgeyi temiz tutmak önemli. Günde iki veya üç defa sabunlu suyla yıkayıp iyice kurulayın.

Ayak banyosu: Ayak tırnaklarındaki batık için ayaklarınızı günlük 2-3 defa sıcak suya sokun ve bir süre bekleyin. Bu suya bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz.

Tuz haricinde ayak banyonuza antiseptik ya da iltihap giderici özelliği olan yağlardan ilave edebilirsiniz.

Soğan tedavisi: Tırnak batmasına soğan tedavisi pek çok kişi tarafından bilinen bir yöntemdir. Tırnak batması iltihabı soğan kullanılarak kurutulabilir. Bunun için bir miktar soğanı haşlayın.

Ardından iyice ezerek merhem haline getirdiğiniz soğanı gazlı bezin üzerine koyarak batık tırnağı sarın. Batık tırnak 1-2 saat bu şekilde kalmalıdır. Tırnak batmasına soğan tedavisi günde iki defa yapılabilir.

Havuç: Tırnak batması iltihabı soğan haricinde havuç ile de iyileştirilebilir. Havucu pişirip ezerek hazırladığınız merhemi aynı tırnak batması soğan tedavisinde olduğu gibi gazlı beze koyarak parmağınıza sarın.

Bu uygulamayı günde üç defa yapabilirsiniz. Etkili olması için en az 30 dakika batık tırnağı sarılı şekilde bekletin.

Limon: Antiseptik özelliği olan limonu tırnak batması tedavisi için de kullanabilirsiniz. Üzerine tuz serptiğiniz limon dilimini tınak batması iltihabı olan yere koyun.

Gazlı bez yardımıyla çevresini sarın. En az yarım saat bu şekilde bekletin. Limon tırnak batması iltihabı ve ağrısını kısa süre içinde giderecektir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması nasıl geçer, tırnak batması iltihabı soğan ya da diğer antiseptik malzemelerle bir süre sonra kuruyacaktır. Ancak bazı kurallara dikkat edilmediğinde tırnak batması yeniden oluşabilir.

Pek çok kişi özellikle ayak baş parmağında sürekli olarak ortaya çıkan tırnak batmasında şikayetçi olmuştur.

Tırnak batması ağrı ve acı veren oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bunu tekrar yaşamamak için tırnak batması nasıl geçer başlığındaki önerilerin dikaktle uygulanması gerekmektedir.

Öncelikli olarak her kişide farklı sebeplerle ortaya çıkan tırnak batmasının nedeni tespit edilmelidir. Bu neden tespit edilirse tırnak batması bir daha yaşanmaması için ortadan kaldırılabilir.

Tırnak batması nedenleri:

Tırnak batmasının en yaygın sebeplerinden biri tırnakların yanlış kesilmesidir. Yanlış kesilen tırnak uzadıkça deri altına doğru ilerler ve ete batmaya başlar. Sonrasında ise tırnak batması iltihabı oluşur.

Tırnaklar tam kökünden kesilmemeli, ayrıca düz şekilde kesilmelidir.

Ayak tırnaklarındaki batmanın nedeni ayak ölçüsüne uygun olmayan, ayağı sıkan, rahatsız eden ayakkabıların giyilmesidir. Özellikle topuklu ve ön kısmı dar, sivri uçlu model olan ayakkabılar tırnak batması yapabilir.

Tırnak batması olmaması için ayakkabıda önden ve arkadan boşluk olmalı, ayakkabının rahat olması gereklidir.

Özellikle ayakları bir yere çarpmak, üzerine ağır bir nesne düşmesi gibi tırnakların darbe alması ve zedelenmesiyle sonuçlanan kazalar da tırnak batması nedenleri arasında bulunmaktadır.

Tırnak batması tırnakta gelişen çeşitli hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilir. Tırnak mantarı ve benzeri hastalıklar tırnak şeklinin bozulmasına, tırnakta kalınlaşmaya ve batma oluşmasına yol açabilir.

Tırnak batmasına soğan tedavisi gibi yöntemler uygulamanın yanında bu hastalıkların da tedavi edilmesi tırnak batmasının bir daha tekrarlamamasını sağlayacaktır.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

Tırnak batmasında yaşanan ağrı, acı ve iltihaplanma gibi durumları yaşamamak için tırnak batması ilk oluşmaya başladığı andan itibaren önlem almak önemlidir.

Tırnak batması nasıl geçer:

Deri altına doğru uzayan tırnağı arasına pamuk sıkıştırarak etten uzaklaştırabilirsiniz. Bir süre sonra uzayan tırnak ete batmayacaktır.

Ayak tırnakları için parmak uçlarında rahatsızlık hissedilmeye başlandıysa ayakkabıyı değiştirmek sorunu baştan çözebilir. Daha rahat ve uç kısmı geniş bir ayakkabı tırnakların ayakkabı içinde sıkışarak ete batmasına engel olur.

Eğer siz farkında olmadan tırnak batması olduysa, o bölgede kızarıklık, ağrı ya da acıyla birlikte iltihaplanma varsa zaman kaybetmeden önlem almanızda fayda var.

Tırnak batması iltihabı için o bölgeyi düzenli olarak temizlemeli, kuru tutmalı ve bir iltihap giderici uygulayarak sarmalısınız.

Tırnak batması nasıl geçer başlığı altındaki tüm bu uygulamalara rağmen bazı durumlarda tırnak batması iyileşmeyebilir. Uzun süreli olarak iyileşmeyen ve aldığınız her türlü önlem sonrası tekrarlayan tırnak batması probleminiz varsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/tirnak-batmasi-nasil-gecer-tedavisi-nedir/

Tırnak Batmasının Doğal ve Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Batmasının Tedavisi

Yaygın olarak görülen bir sağlık problemi olan tırnak batması, ayak parmağında ağrı, şişlik, kızarıklık ve bazen enfeksiyona neden olabilir.

Genellikle ayak başparmağının bir ya da her iki tarafını etkiler.

Evde tedavi edilmesi mümkündür ancak  ağrı şiddetliyse veya yayılmışsa, batık sık sık tekrarlıyorsa komplikasyonları önlemek ve semptomları hafifletmek için bir sağlık kuruluşundan yardım almak gerekebilir.

Tırnak batması:

 • Ayak tırnaklarını yanlış kesmek tırnak batmasına neden olabilir. (Tırnağın kenarlarını eğmek, tırnağın cildin içinde büyümesine neden olacağından, düz bir şekilde kesilmelidir.)
 • Kavisli ayak tırnağı yapısı
 • Çok sıkı ve sentetik çoraplar veya dar, ayak parmaklarına çok fazla baskı yapan ayakkabıların tercih edilmesi
 • Ayak parmağı yaralanması (ayağın üzerine ağır bir cisim düşmesi, tekme atma vb.)
 • Ayak temizliğine önem vermemek, ayakları iyi kurulayamamak
 • Genetik eğilim

Bir nesneyi defalarca tekmelemeyi veya ayakların üzerinde uzun süre basınç uygulanmasını gerektiren faaliyetler ayak tırnağı hasarına neden olabilir ve tırnak batığı gelişme riskini artırabilir.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması başlangıcı genellikle hafif ağrılıdır ve parmakta şişlik görülebilir ancak ilerleyen safhalarda batığın daha da kötüleşmesi mümkündür.

Erken dönem belirtileri:

 • Tırnak yanındaki cilt şişer veya sertleşir.
 • Üzerine basıldığında ağrı oluşur.
 • Ayak parmağı etrafında sıvı oluşumu görülebilir.

Eğer ayak parmağı enfekte olursa aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Enfekte bölgenin şişmesi ve kızarması
 • Ağrı
 • İltihap akması
 • Kanama

Bu noktada tırnak batması nasıl ilerler sorusu akla gelebilir. Eğer kızarıklık, parmakta ağrı gibi ilk belirtiler ortaya çıktığında herhangi bir önlem alınmazsa, aynı zamanda genel ayak bakımına da dikkat edilmezse durum kötüleşebilir ve enfeksiyon oluşabilir.

1. Elma sirkesi

Antiseptik, antiinflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip olan elma sirkesinden faydalanmak için:

 • Bir leğen dolusu su içerisine çeyrek fincan elma sirkesi karıştırın ve batık olan ayağınızı bu suda 20 dakika kadar bekletin.
 • Daha sonra ayağınızı iyice kurulayın.

2. Parmağı diş ipi veya pamukla sarma

Doğru tırnak büyümesini teşvik etmek için:

 • Batık olan tırnağın kenarına ve altına küçük pamuk parçaları veya mumlu diş ipi tutturularak parmağın sarılması önerilir.
 • Amerikan Ortopedistleri Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği’ne göre, tırnağın altına pamuk yerleştirmek acıyı artırabilir ve zararlı bakterilerin gelişmesine izin verebilir.
 • Ancak uygulamadan önce pamuğu veya ipi alkolle ıslatmak bu riski azaltmaya yardımcı olur.

3. İngiliz tuzu (epsom tuzu)

Bilimsel olarak magnezyum sülfat olarak adlandırılan epsom tuzu:

 • Cildi yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinen kurutucu bir maddedir.
 • Tırnak batığını iyileştirmek için bir dezenfektan görevi görür.
 • Etkilenen bölgedeki deriyi yumuşatır, böylelikle batık tırnağın uzamasını ve iltihabın kurumasını kolaylaştırır.

Epsom tuzunu kullanmak için:

 • Ilık su ile doldurulmuş leğene bir çorba kaşığı tuz atın ve karıştırın.
 • Ayağınızı bu çözeltide 20 ila 30 dakika arası bekletin.
 • Ardından, ayaklarınızı ve batık ayak tırnağının etrafındaki alanı iyice kurulayın.
 • Alan iyileşene kadar haftada üç ila dört kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Tuz, cilde ve batığın olduğu ağrılı bölgeye nüfuz edebildiğinden, aynı zamanda acıyı da dindirecektir.

4. Nane yağı

Nane yağındaki mentol, ağrının yatıştırılmasına yardımcı olur. Güçlü antimikrobiyal özellikleri sayesinde ayak tırnağını diğer enfeksiyonlardan korur.

Bu yöntem için:

 • Uygulamadan önce etkilenen bölgenin etrafındaki deriyi temizleyin ya da ayaklarınızı bir süre suda bekletin.
 • Ayaklarınızı kurulayın ve batığın olduğu kısma ve çevresindeki deriye birkaç damla nane yağı sürün.
 • Bu işlemi günde iki defa tekrar edebilirsiniz.

5. Zerdeçal

Özellikle Hint yemeklerinde sıkça kullanılan zerdeçal, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiseptik özellikler sunan ve curcumin olarak adlandırılan bir bileşen içerir Ağrı, şişlik ve iltihaplanma da dahil olmak üzere, batık tırnağın sebep olabileceği tüm semptomların etkisini azaltır.

Bu yöntem için:

 • Yeterli miktarda hardal yağı ile bir yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın.
 • Macun haline gelen karışımı etkilenen bölgeye ovarak sürün ve bir bandajla parmağı kapatın.
 • İşlemi günde en az iki kez tekrarlayın, ancak bandajı her seferinde temizi ile değiştirin.
 • İyileşene kadar bu yöntemi tekrarlayın. (Genellikle 3 gün içinde iyileşme görülür.)

6. Soğan

Tırnak batmasına soğan tedavisi de uygulayabilirsiniz.

Soğan,  antifungal aktivitelere sahip allepepin gibi bileşikler içerirler ve bu sayede enfekte olmuş ayak tırnağında mantar gelişimini inhibe etmek için kullanılabilir.

Soğan ayrıca bölgede daha fazla enfeksiyon oluşmasını önlemek ve ağrının dinmesini sağlamaya yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler gösterir.

Bu yöntem için:

 • Bir parça dilimlenmiş soğan alın ve doğrudan batık ayak tırnağına uygulayın.
 • Bir bandaj veya gazlı bezle sararak gece boyunca ayağınızda bekletin.
 • Her gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan yöntemlerin dışında, tırnak batması aleti gibi birtakım aparatlar da satılmaktadır ancak bu tarz ürünleri kullanmadan önce bir doktora danışmak en sağlıklısıdır. Aynı zamanda evde uyguladığınız tedavilere rağmen tırnak batığı şikayetiniz devam ediyorsa veya sık sık tekrar ediyorsa mutlaka bir doktora görünmeli ve tedavi olmalısınız.

Tırnak Batması Ameliyatı Nasıl Olur?

Batık ayak tırnakları için farklı cerrahi tedaviler uygulanır. Kısmi tırnakların çıkarılması; sadece cildinize batan tırnak parçasının çıkarılmasını içerir. Doktorunuz ayak parmağınızı uyuşturur ve sonra ayak tırnağını daraltır. Ulusal Sağlık Sistemi’ne göre kısmi tırnakların alınması gelecekte oluşabilecek batık vakalarını önlemek için %98 etkilidir.

Kısmi tırnak çıkarma sırasında:

 • Tırnakların kenarları kesilir, böylece kenarlar tamamen düz hale getirilir.
 • Batık ayak tırnağının yinelenmesini önlemek için tırnağın kalan kısmının altına bir parça pamuk yerleştirilir.
 • oktorunuz ayrıca parmağınızı, tırnağın yeniden uzamasını engelleyen fenol adı verilen bir bileşikle tedavi edebilir.

Eğer tırnaklarınızdaki batık, kalınlaşmadan kaynaklanıyorsa:

 • Komple tırnak çıkarma yönteminin uygulanması gerekebilir.
 • Doktorunuz size lokal bir ağrı enjeksiyonu yapar ve daha sonra tüm tırnağı matriksektomi adı verilen bir prosedürle çıkarır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyattan sonra:

 • Doktorunuz sizi ayak parmağınız bandajlı olarak evinize gönderir.
 • Ayaklarınızı sonraki iki gün boyunca yüksekte tutmanız ve ayak parmağınızın düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için özel ayakkabılar giymeniz gerekir. Bu süreçte mümkün olduğunca hareket etmekten kaçınmalısınız.
 • Bandaj genellikle ameliyattan 2 gün sonra çıkarılır ve doktorunuz ayak parmağınız iyileşene kadar açık ayakkabı giymenizi ve ayaklarınızı günlük olarak tuzlu suda bekletmenizi tavsiye edebilir.
 • Ayrıca, enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilecektir.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://sebboy.com/tirnak-batmasi-ve-tedavileri/

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması en sık karşılaşılan ayak sorunlarındandır. Çocuklar, hatta bebekler dahil her yaşta grupta insanda tırnak batması sorunu görülebilir.

Tırnak mantarından yanlış ayakkabı seçimine kadar pek çok neden tırnak yatağının, tırnağın doğal yapısının bozulmasına ve dolayısıyla batığa yol açabilir. Bu makalemizde Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemini de okuyabilirsiniz.

Tırnak Batması Belirtileri

 • Tırnağın bir veya iki tarafında ağrı ve hassasiyet
 • Tırnağın çevresinde kızarıklık
 • Tırnağın olduğu bölgede şişme
 • Tırnakta ve çevresinde enfeksiyon

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnak batması için Ortopedi doktoruna gidilir.

Malzemeler

 • 2-3 yemek kaşığı yeşil olarak kurutulmuş ısırgan
 • Yarım bardak su

Hazırlanışı ve kullanımı:

Bir tencereye yarım su bardağı su koyu içine 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş ve yeşil taze ısırganı atıp lapa kıvamına gelene kadar haşlayın. Haşladığınız ıspanak lapasını ocaktan alıp ılımaya bırakın. Isırgan lapası ılındıktan sonra temiz bir tülbente koyup tırnak batması olan bölgeye bağlayın.

Bu lapayı tırnağınızı üstünde en az 20 dakika, en fazla yarım saat bekletin. Her gün günde 1 kez bunu yapın. Şayet tırnak batmasına iltihap sorunu yaşıyorsanız bu lapayı günde 2 kere olmak kaydı ile sabah ve akşam uygulayın. Ispanak lapası küründen fayda görmeniz için ısırganın yeşil olması gerekmektedir.

Bu tarif aynı zamanda kıl kökü iltihaplanmalarına da iyi gelmektedir.

Başparmak Tırnak Batması için çözüm

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak Batması her parmakta oluşabilir ancak genellikle ayak baş parmakta görülen bir durumdur. Bayanlarda erkeklere nazaran daha sık görülür.

Tırnak Batması nedir?

Kısacası “Ete doğru büyüyen tırnak” tır. İngilizcesi “Ingrown Toenails, onicocriptosis”dir. Türkçesi onikokriptosis dir.

Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, bu esnada oluşan inflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler.

Tırnaklar normalde tırnak kökünde, deri altında bulunan germinal matriks denen kısımda oluşturulur, tırnak yatağı dediğimiz parmağın üst kısmında ileriye doğru büyürler.

Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir.
Doğru Tırnak Kesimi – tırnak nasıl kesilmeli?

Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişliktir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir.

Tedavi edilmediğinde ise iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomiyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir.

Diğer tırnak batma sebepleri ise :

 1. tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
 2. çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
 3. tırnağın kalınlaşması
 4. parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma,üzerine ağırlık düşmesi gibi)
 5. mantar enfeksiyonları
 6. şişmanlık
 7. aşırı ayak terlemesi
 8. bazı doğumsal anomaliler
 9. hipertiroidizm, şeker hastalığı, akromegali, romatoid artrit, gut gibi bazı başka hastalıklar
 10. yatalak hastalarda yorgan, battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.

Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir.

Tırnak Batması Semptomları

— En sık görülen semptomlar aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık, bazen iltihap gelmesidir.

Tanı normalde sadece muayene ile konur. Bazı özel durumlarda iltihabın kemiğe kadar ilerlediğinden şüphe ediliyorsa röntgen filmi gerekebilir. Aşırı iltihap varlığında uygun antibiyotik seçimi için yara kültürü almak gerekebilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Kanama, iltihap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar.

Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltihabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisinde:

 • Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması
 • Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi
 • Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması
 • Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması
 • Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.

Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle birlikte yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken başvuran vakalarda cerrahi dışı tedavi yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir.

Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır, bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki doğal oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için “yol verilmesi” önemlidir.

Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi

Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksiyon varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.(Tırnak ablasyonu)

Tırnak Çekimi

Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler.

Tırnak batması ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise ortalama 7-10 gündür. İlk 2-3 gün dar ayakkabı giyilmesi önerilmez ve müdahale yapılan ayak tarafına fazla yüklenmemesi önerilir. Dikişler 9-10.

günde alınabilir. (ilgili makale: Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?)

Tırnak Batması

Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır.

— Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır.

Doğru ayakkabı giymek de çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa fazla vakit geçirip olay ilerlemeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir.

Источник: https://www.ertanbeyatli.com/tirnak-batmasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.