Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tırnaklarda Boyuna çizgili: Nedenleri ve Tedavisi

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

12 August, 2017

Fransız söylüyor: eller bir kadının en doğru parçası, yani onlar onun sahibi onu dil söylemek asla söyleyebilirim için…Aynı çivi hakkında söylenebilir.Onların durum genellikle yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklarını ait oldukları kime kişiyi görünür.Çivi ile

Sorunları

Çocuklar genellikle kadife beyaz noktalar ve çizgiler görünür.Bu durumda – vitamin eksikliği bir tezahürüdür.Bu daha çok taze sebze ve otlar dahil etmek beslenme ve diyet dengelemek ya da kompleks vitaminler bir ders içmek yeterlidir.Daha da kötüsü, tırnak plağı dışbükey boyuna veya enine çizgili görünür eğer.Bu ciddi bir patolojiyi işaret ediyor olabilir.

uzunlamasına şeritler

neden zaman çivi üzerinde uzunlamasına şeritler görünür mü?Nedenler en sık kan dolaşımı ve dolayısıyla tırnağın büyüme kaynağı ile ilişkili.Bu beden yanlış bir şey olduğunu bir sinyaldir.Bu kusurlar tırnak plağı iki şekilde ortaya çıkabilir.Bir durumda, izole edilebilir ve tek bir çivi üzerine yerleştirilmiştir.

Bir başka düzenlemesi – boyuna şeritler her tırnak plağının üzerinde gözlenen ve onların tüm yüzeyini kaplayan.Bu durumda, nedeni muhtemelen iç organların patolojisinde yer alır.Çivi vernik altında gizlemeye çalışıyor adil seks Bazı uzunlamasına şeritler ortaya çıktı.Bu olmamalı.Kendi görünümünü nedenini bulmak ve durumu düzeltmek için ve hikmet sahibidir.

Eğer baş edemez Ve eğer, o zaman bir doktor veya dermatolog trihologu danışmak gerekir.

tırnaklarda boyuna çizgili:

Biz daha tam bir sorun olduğunu gösterebilir anlayacaksınız neden olur.

 1. çivi orada boyuna çizgili, nedenleri manikür yanlış tedavi gizlenen olabilir edin.Sadece altında çivi, büyüme bölgesi ihlali durumunda, çizgiler gibi oluşturulmuştur.Bu tırnak beslenme rahatsız ve bu çıkıntılı şeritler oluşturdu.
 2. Yetersiz beslenme veya metabolik bozukluklar – Aşağıdaki nedenler olduğunu.Tırnaklarda oluklar B vitaminleri, demir ve çinko vücutta bir sıkıntısı gösterebilir.Aşırı karbonhidrat tüketimi ve taze meyve ve sebze eksikliği gibi kusurlar çivi yol açar.
 3. çivi boyunca bu düzensiz oluk iç organların ciddi hastalıklara neden olabilir.Örneğin, endokrin sistem ile ilgili sorunlar.Diyabet veya kim kilolu olan kişilerde, bu tür tırnaklar bulabilirsiniz.
 4. çivi orada boyuna çizgili, nedenleri gastrointestinal sistemin yanlış çalışmasına yalan olabilir edin.
 5. sonraki nedeni – merkezi sinir sisteminde, ya da herhangi bir omurilik lezyonları ihlali.Bu örnek, intervertebral fıtık veya tümör, olabilir.
 6. veya fungal deri hastalıkları (sedef hastalığı, n planus) – grubu ayrıca oldukça yaygın bir nedenidir.Bu durumda çivi oluklar, genellikle tırnağın kırılganlık ve tabakalaşma eşliğinde.Buna ek olarak, kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.En kısa sürede bu formların bir dermatolog danışmak.
 7. Kardiyovasküler hastalığı da çivi bu bantları neden olabilir.
 8. Romatoid artrit gibi sapmalara neden olabilir.Periferik kan dolaşımı
 9. ihlali tırnak plakasının bir kusur yol açabilir.
 10. Stresli durumlar, emosyonel stres en iyi yolu saç ve tırnakların durumunu etkiler de değil.Tırnak plağının kurmak veya ayrıca tırnaklarda boyuna çizgili oluşabilir sahte çivi kullanımı
 11. kadınlar.Bu durumda nedenleri – tırnak elastik yapısını zarar kimyasalların zararlı dış etkiler.Sürekli bu tür eylem de tırnak plağı belirgin tükenmiş olabilir.

Ne yapmalı?Neden çivi

boyuna çizgili alabilirim?Onların nedenleri biz listeledik.Şimdi her durumda sorunun kaynağı tam olarak ne belirlemek gerekir.Eğer sebep tespit edilememiştir sahipseniz, bir doktora danışmak gereklidir.Belki bazı araştırmalar bu tür ultrason, EGD, kanın biyokimyasal analizler gibi iç organların, anormallikleri tespit etmek atanacaktır.

eller tırnaklarda boyuna çizgili: neden olur.Tedavi

en sık kapsamlı bir tedavi uzmanına reçete.Tırnak plakasının düzensizliklere neden iç organların bir hastalık ile ilişkili ise

 • ana tedavi bu semptomlar neden olduğu hastalıkların tedavi edilmesi de amaçlanmıştır.Sadece tam bir iyileşme sonrası sağlıklı tırnaklar geri yüklemek mümkün olacak.Buna paralel olarak, ana tedavi vitamin kompleksi atanır.Böyle bir kusur çivi boyuna çizgiler gibi görünüyorsa
 • , nedenleri antifungaller atanır mantar hastalıkları yalan.Böyle bir tedaviye birlikte dengeli beslenme olmalıdır.Tedavi sebze büyük miktarlarda günlük yenmesi eşlik ediyorsa iyi bir sonuç, özellikle Yeşiller, elde edilir.Obezite ile
 • İnsanlar muhtemelen metabolizma rahatsız.Özellikle dikkat metabolizmasını karbonhidrat dikkat edilmelidir.Bu tatlı ve pişirme reddetme gereklidir.Kan şekeri seviyesini kontrol aynı anda olacaktır.Tedavi sırasında
 • çivi ve genel plakaları terk gerekir.Tırnak altı bakım kalitesi ile değiştirilmesi gerekir.Ben Konuştuğumuz çivi, nedenleri ve tedavileri üzerine uzunlamasına oluklar alırım Neden

.Şimdi bu tür belirtilerin önlenmesi hakkında biraz konuşalım.

önleme önleme yöntemleri eller ve tırnaklar için uygun bakım, hem de dengeli bir diyet içindedir.

 • manikür özellikle yavaşça manikür tedavi kendi yapmayı tercih edin.Sadece bu yerde bulunan çivi, büyüme bölgesine zarar, çivi ile ilgili sorunlar, yani. K. Disturbed kan akımını ve tırnak plağının dolayısıyla güç gerekiyorsa.
 • şahsen kaliteli bir manikür başarısız yaparsanız, profesyonel hizmetlerini kullanmak.Bir tırnak salonu tercihi seçerken kanıtlanmış verilmelidir.Araçlar dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun, ya da kendi alır.Fakat kendi manikür araçları da her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmayın.
 • bakım ürünleri, yüksek kalitede olmalıdır.Tırnak cilasının kusurları bir süre için en iyi zaman değil kullanın.
 • diyet mevcut taze sebze, meyve ve otlar olmalıdır.Ama tatlı ve nişastalı gıdalar terk edilmelidir.Yağlı gıda da sınırlamak için gereklidir.
 • en az yılda iki kez kompleks vitaminleri bir ders almak.Bu cilt, saç ve tırnakların durumunu iyileştirmek olacaktır.Sonunda tırnak bakımı için

Ev ilaçları birkaç Halk Meclisleri Tırnak bakımı:

 1. yararlı, en azından haftada iki kez deniz tuzu çözeltisi ile tırnaklar için sıcak bir banyo yapmak.Özellikle bu tavsiye zayıf tırnak plakaları olanlar için yararlıdır.Yararlı
 2. bir dilim limon ile çivi silin.Bu araç beyazlatmak çivi yardımcı olacaktır.
 3. günlük zeytinyağı ile ellerinizi ve tırnaklarınızı silin, bu da olumlu sonuçlar verecektir.

Bu basit ipuçları size sağlıklı tırnaklar tutmaya yardımcı olacaktır

.

Источник: //healthtipsing.com/tr/pages/40453

Pek çok önemli hastalığın belirtisi tırnaklarda gizlidir

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tırnaklarınıza iyice bir bakın. Yukarı doğru burun seviyenize kadar kaldırın, yüzünüzden bir karış uzakta tutarak her birini dikkatlice inceleyin. Tırnaklarınızdaki eğrilik, çukurluk, girinti ve çıkıntılara bakın. Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa kalınlığını kontrol edin. Tırnağınız, altındaki ve etrafındaki derinin rengini kontrol edin.

Tırnak yemek alışkanlığı neden olur? Nasıl bırakılır? Zararları nelerdir?

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnaklardaki değişikliklerin hastalıkların durumuyla bağlantılı olduğunu belirterek eğer bir değişiklik varsa mutlaka not alınması gerektiğini söylüyor. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnaklarınızın size gönderdiği 8 önemli mesajı şöyle sıralıyor:

Renksiz tırnaklar:

Sağlıklı bir tırnağın rengi dokunulduğundan pembe- pembemsi beyaz olmalıdır. Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir.

 • Yeşil tırnaklar, bakteriyal enfeksiyonun göstergesidir.
 • Tırnakta kırmızı çizgiler, kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir.
 • Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir.
 • Mat tırnaklar, vitamin eksikliğinin işaretidir.
 • Beyaz tırnaklar, hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir.
 • Tırnakta koyu renk şeritler, yaşlanma ve konjestif kalp yetmezliği ile bağlantılıdır.

Tırnaklarınızı iyice temizleyin ve hangi renkte olduğunu görün, tırnaklarınız size bir şeyler söylüyor olabilir.

Kalın tırnaklar doğal değildir. Tırnaklar güçlü olmalıdır, ancak normalden daha farklı ve pençe gibi görünüyorsa dikkatli olun.

 • Tırnakta kalınlık akciğer hastalığının bir belirtisidir.
 • Tırnakta kalın ve sert yüzey mantar enfeksiyonunu gösterir.
 • Kalın ve ayrılmış tırnaklar tiroid ya da sedef hastalığını gösteriyor olabilir.
 • Normalden daha kalın tırnaklar aynı zamanda dolaşım problemine işaret ediyor olabilir.

Kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur.

Ayrılmış Tırnaklar:

Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir:

 • Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur.
 • Eğer kırılmış tırnaklar, tırnak diplerinde oyuklarla beraber görülüyorsa bu sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığı %10 oranında tırnaklardan başlar.
 • Kırılan tırnaklar aynı zamanda beslenme yetersizliğinin de bir göstergesi olabilir.

Yediklerinize dikkat edin ve genel sağlığınız için tırnaklarınıza daha fazla özen gösterin.

Çukur (Kaşık) Tırnaklar:

Çukur tırnaklar içteki problemlerin bir belirtisidir. Eğer bütün halinde bir çukurlaşma varsa bu durum genellikle fazla su tutulumu ile alakalıdır.

 • Demir eksikliği
 • Hemakromatozis (karaciğerin vücutta fazla demir tutmasıyla gerçekleşen bir karaciğer hastalığı)
 • Kalp hastalıkları
 • Hipotiroidizm

Tırnaklarınız ve sağlığınız bazen paralel seyir gösterir, sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnakları normale döner.

Demir içeren besinler ve demirin sağlık için faydaları

Küçük oyuklar ve çukurlar ellerinizi ihmal etmekten dolayı olabilir ya da sağlığınızla daha yakından ilgilenmeniz için bir uyarı olabilir. Oyuk tırnaklar;

 • Sedef hastalığı
 • Konnektif doku bozuklukları
 • Alopecia areata ( saç kaybına neden olan bağışıklık sistemi hastalığı)
 • Çinko eksikliği (genellikle tırnaklarınızın ortasında uzun çizgi şeklinde bir oyuk)

Ellerinizi besin eksikliği belirtileri için sık sık kontrol edin.

Tırnakta Çıkıntılar:

Tırnakların yüzeyi düz ve çok fazla hissedilmeyen ince çizgilerden oluşur. Belirgin çıkıntılar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Çıkıntılı tırnaklara sahip olanlarda görülen en sık problemler:

 • Demir eksikliği
 • Artrit
 • Lupus (tırnak diplerinde kırmızı çizgiler)

Onlar sadece birer çıkıntı değil, bir sağlık işareti olabilirler.

Losyonlara ya da tırnak bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmenizde fayda var.

 • Tiroid hastalıkları tırnakların incelmesine neden olur. Kuru tırnaklar kolayca kırılır ve ayrılır.
 • Mantar problemleri tırnaklarınızı ya kuru ya da nemli yaparlar.

Hem tiroid hem de mantar problemleri tedavisi uzun sürer. Eğer tırnaklarınızda böyle bir değişiklik görürseniz hemen dikkate almalısınız.

Yumru Şeklindeki Tırnaklar:

Eğer tırnaklarınızın etrafında şişmiş bir deriniz varsa ya da tırnaklarınız şişmiş gibi görünüyorsa buna ‘clubbed- yumru tırnak’ denir. Yumru tırnaklar;

 • Akciğer hastalıkları (özelliklede solunum zorluğu çekenlerde)
 • İnflamasyonlu bağırsak hastalıklarında
 • Karaciğer hastalıklarında
 • AİDS’te görülür.

Tırnaklarınız sadece bu yukarda sayılan hastalıkların belirtisi olmayabilir. Bu belirtiler sizin sağlığınıza dikkat etmeniz için delil niteliğindedir. Ellerininiz size gönderdiği mesajları göz ardı etmeyin. Tırnaklar ve hastalıklar düşündüğünüzden çok daha yakından ilişkilidir. Sağlığınızı korumak için sık sık tırnaklarınızı kontrol edin.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/tirnak-hastaliklari-mantar-batmasi-bakimi-yemek/

Tırnaklarınızdaki Lekeler Ve Şekillerin Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Bilindiği üzere gözler kalbin aynasıdır ve ruhsal durumunuzu yansıtır.

Peki fiziksel durumunuzdan, yani; sağlığınızdan ne haber? İşte bunun cevabını tırnaklarınız verebilir! Nasıl mı? Tırnaklarınızdan yola çıkarak, genel sağlık durumunuz hakkında haberler alabilirsiniz.

Örneğin, sert ve güçlü tırnaklara sahip olmanız yalnızca tırnaklarınıza iyi manikür yapılabileceği anlamına gelmez. Daha önemlisi; sağlık durumunuzun, zayıf ve kolay kırılan tırnaklara sahip olan kişilere kıyasla daha iyi durumda olduğunu ortaya koyar!

ABD’nin Ohio eyaletinde yer alan “Cleveland” adlı bir cilt bakım kliniğinin dermatoloğu, Dr.John Anthony ve cilt bakımıyla ilgili eşsiz bilgiler içeren “Skin Rules” adlı kitabın yazarı New York’ lu dermatolog Dr.Debra Jaliman, tırnaklara ilişkin göz ardı etmemeniz gereken belirtilere ve bu belirtilerin oluşmasına sebep olan etkenlere şöyle değiniyorlar;

Belirti : Sarı Tırnaklar

Dr. John Anthony, şöyle açıklıyor: “ Kişide, ilerleyen yaşa bağlı olarak bu belirtiyle karşılaşmak mümkün. Ancak, tırnaklardaki sarı renkli görünüm, tırnak cilası ve akrilik tırnak uygulamalarından veya oje kullanımından kaynaklanabilir.

Bu belirtiyi fark ettiyseniz, tırnaklarınız için belli bir süre, bahsedilen uygulamalara ara verin ve tırnaklarınızın doğal rengini geri kazanmasını bekleyin.

Bununla birlikte, tırnakta sarı görünüme ve leke oluşumuna sebep olabilecek diğer bir etken, sigara kullanımıdır. “

Belirti: Kuru, Soyulan veya Kırılan Tırnaklar

Bu belirtiler hiç yabancı gelmedi. Öyle değil mi? Çok yaygın görülen bu belirtilerin oluşmalarının ardında yatan sebepleri, Dr. Debra Jaliman şöyle açıklıyor ; Tırnaklarınızın yumuşak ve kolay kırılıyor olması, tırnak plağındaki kuruluktan kaynaklanıyor olabilir.

Aynı zamanda, yüzme, oje çıkarıcısının(aseton) fazla kullanımı, eldivensiz sıkça bulaşık yıkama veya yalnızca düşük nemli bir ortamda yaşamak, başlıktaki belirtilere sebep olan durumlar arasında yer alır.

Tırnaklarınızın, sıklıkla temizlik ürünleri gibi kimyasallara maruz kalması veya yaşlanma da belirtilerin ardında yatan sebeplerdendir. Bununla birlikte, tırnaklarınızın kolay kırılması süregelen bir durum ise doktorunuza başvurun.

Çünkü; bazı durumlarda, Hipotiroidizm yani, tiroid bezinin normalden az çalışması tırnaklarda bahsedilen belirtilere sebep olabilir.

Belirti: Çomak Tırnaklar

Normalde parmağın tırnak bölgesindeki kalınlığı, parmağın ilk eklem bölgesindeki kalınlığından daha azdır. Çomak tırnaklar ise bu oranın değiştiği halidir. Dr.

John Anthony şöyle açıklıyor: “ Çomak tırnak, parmaklardaki tırnak bölgesinin, olması gereken halinden daha şişik, eğri ve oval bir hal aldığı belirtidir.

Çomak tırnaklar aynı zamanda karaciğer ve böbrek hastalıklarının habercileri olabilirler. Tırnaklarınız bu yapıda ise doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.”

Belirti:Tırnakta Beyaz Lekeler

Birçok insan, tırnakların üzerinde oluşan beyaz lekelerin, kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığını düşünür. Ancak, kalsiyum eksikliği bu tür sonuçlar doğurmaz. Dr.

John Anthony’e göre, beyaz lekeler genellikle çok dikkate alınması gereken bir belirti olmamasına ek olarak, daha çok; bazı ufak darbeler sonucu belirebilirler.

Örneğin; beyaz lekelerin parmaklarınızı bir yere çarptıktan sonra belirdiklerini gözlemleyebilrisiniz. Yani, bu belirtinin pek de kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı söylenemez.

Belirti: Tırnakta Yatay Çizgiler

Dr.John Anthony: “Hastaların tırnaklarında bazen enine çukur çizgilerle karşılaştığım durumlar oluyor.

Bu belirti, tırnağın doğrudan bir darbe alması sonucu veya yalnızca bir veya birkaç tırnakla kalmayıp, neredeyse tüm tırnaklarınızda gözlemlediğiniz bir durum ise ciddi bir hastalığın sinyallerini veriyor olabilir.

Peki, buna tam olarak ne sebep oluyor? Vücudunuz, bir hastalıkla savaşırken normalinden çok daha fazla efor sarf edebilir. Vücudunuz, kendi enerjisini böyle durumlar için saklamak adına harekete geçerek enerjisini tırnaklar için kullanmaması gerektiğini saptar ve sizin o özenle baktığınız tırnaklarınızı es geçer!”

Dr.Debra Jaliman: “Tırnaklardaki yatay çizgilerin oluşumuna sebep olabilecek diğer sebepler arasında; uyuşturucu hap kullanımı da yer alır. Veya hasta, belirtilerin oluşumundan kısa süre önce kemoterapi görmüş ise, tırnaklarda bu gibi belirtilerin gözlemlenmesi mümkündür.”

Belirti: Tırnakta Dikey Çizgiler

Dr.Debra Jaliman: “Dikey çizgili tırnaklar, genellikle olağan bir yaşlılık belirtisidir. Tıpkı yaşlandığımızda yüzümüzde beliren kırışıklıklar gibi, yaşlandıkça tırnaklarımızın üzerinde de çizgiler belirebilir.”

Belirti: Yenme Sonucu Deforme Olmuş Tırnaklar

Dr.Debra Jaliman : “Tırnak yeme yaygın bir alışkanlıktır.

Ancak, aşırı tekrarlandığı durumlarda veya sürekli tırnak çevresindeki derinin ısırılması ve koparılması gibi davranışlar daha çok, kişide obsesif kompulsif bozukluğun bir belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda, obsesif kompulsif bozukluğa bağlı tırnak yeme alışkanlığı, psikolojik ilaç tedavisi gerektirebilir. Tırnak yeme önleyici acı ojelerin kullanılması da bu bağlamda yardımcı olabilir.”

Belirti: Kaşık Tırnaklar

Dr.Debra Jaliman: “Kaşık” tırnaklar, tırnağın kaşığın iç kısmı gibi çukurlaşıp, ince bir hal aldığı bir belirtidir.

Genellikle, demir eksikliği anemisinden kaynaklanmakla birlikte tırnaklarda görülen son derece soluk görüntünün ardında yatan sebep de demir eksikliği anemisi olabilir .

Tırnaklarınızda bu belirtiyi gözlemlediyseniz, doktorunuza başvurun. Ancak tırnaklardaki bu durum, demir takviyesiyle tedavi edilebilir.

Belirti: Çukur Tırnaklar

Dr.Debra Jaliman : “Tırnaklarınızın üzeri çukur ve çöküklerle kaplıysa bu belirtiler sedef hastalığının sinyallerini veriyor olabilir. Doktorunuza başvurmanız önerilir.”

Belirti: Siyah Şeritli ve Ağrılı Uzayan Tırnaklar

Dr.John Anthony: “Renk itibarıyla tırnak altında görünen bölge pembemsi olarak tanımlanabilir.

Ancak, bu bölgede siyah renkli bir deformasyon fark ettiyseniz veya tırnaklarınızın uzama süreci ağrılı geçiyorsa derhal doktorunuza başvurmalısınız. Tırnak ünitesinde oluşabilecek melanom yayılımı çok ciddi bir durumdur.

Bazen bu hastalık, tırnakta siyah şeritler halinde seyredebilir. Eğer tırnaklarınızda bu gibi belirtileri fark ettiyseniz bir doktora başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

KAYNAK

Источник: //filoji.com/tirnaklarinizda-olusabilecek-10-belirtiden-saglik-durumunuzu-ogrenin/

Tırnak Üzerinde Oluşan Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tırnaklarımız kas ve kemik dokumuzun sert ve keratin yapıda olan kısmıdır. El ve ayak parmaklarının üst kısmında koruyucu görevde olan tırnaklar aynı zamanda güzellik kavramında yer alır. Kadınların ekstra özen gösterdiği tırnaklar şimdilerde herkes tarafından bakımı yapılan ve ilgilenilen bir vücut parçasıdır.

Tırnakların keratin yapısı vücuttaki değişikliklere göre tepki gösterir. Ayrıca bazı hastalıkların sonucunda tırnaklarda deformasyon ve şekil bozuklukları meydana geliyor. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinde ise tırnak renginde değişiklikler gözlenirken, tırnak üzerinde yatay ve dikey çizgiler de oluşur.

Peki bu çizgiler ne anlama geliyor?

Tırnaklarda oluşan değişikliklerin pek çok hastalığın habercisi olduğu söylenir. Vücutta gizli bulunan bazı hastalıklar belirtilerini tırnaklar yolu ile gösteriyor. Uzmanlar tarafından tırnakların mutlaka incelenmesi gerektiği söylenir.

Tırnakları yukarı doğru burun seviyesine kaldırın, yüz hizasından bir karış uzakta tutarak tırnaklara iyice bakın. Sağlıklı tırnakların pembe veya pembe beyaz renkli olması gerekir.

Tırnaklarınızı incelediğinizde renginde matlık, çizgi çizgi görünüm veya farklı renkteki çizgiler bazı hastalıkların habercisi oluyor.

Bu çizgilerin rengine göre hangi hastalığın varlığından haber verdiği anlaşılıyor.

Mavi renk; tırnaklarda mavimsi görünüm veya mavi çizgiler kandaki oksijen oranın azlığına işaret eder.

Yeşil renk; tırnaklarda yeşil renkli bir görüntü ise bakteriyel enfeksiyonun varlığını gösterir.

Kırmızı renk; tırnakların kırmızı renkte olması veya kırmızı çizgiler barındırması kalp kapağı enfeksiyonunu ifade eder.

Mat renk; vitamin eksikliğinin habercisidir.

Beyaz renk; hepatit veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Koyu renk; tırnaklarda koyu renk ve çoğunlukla koyu renkli şeritler; konjestif kalp yetmezliği ve yaşlanmanın en önemli nedenidir.

Sadece farklılaşan tırnak rengi hastalıkların habercisi değildir. Tırnakların ince ve esnek yapılı olması gerekir. Tırnak dokusundaki değişiklikler de hastalıkları ifade eder.

Kalın tırnaklar; el ve ayak tırnaklarının kalınlaşması akciğer hastalıklarının sonucu olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları sonucu tırnaklarda kalınlaşma görülür. Kalın tırnakların dolaşım problemleri, sedef veya tiroid hastalığının da bir belirtisi olduğu biliniyor.

Çukur tırnaklar; tırnaklarda bütün halde çukurluklar oluşması iç organlar ile ilgili hastalıkları ifade eder. Tırnakların çukurlaşması; aşırı su tutulması, demir eksikliği, karaciğerin aşırı demir tutması, hemakromatosiz hastalığı, kalp hastalığı ve hipotiroidize nedenidir.

Oyuk tırnaklar; tırnağın oyuklaşması çinko eksikliği, sedef hastalığı, konnektif doku bozukluğunun bir sonucu olabilir.

Çıkıntılı tırnaklar; demir eksikliği, artrit ve lupus sorunlarının en önemli belirtisi sayılabilir.

Kuru Tırnaklar; birçok mineralin eksikliğine işaret eder.

İnce tırnaklar; hormon seviyesinin düşük olduğunu gösterir.

Yumru tırnaklar; AIDS hastalığının göstergesidir.

Tırnak Üzerinde Oluşan Dikey Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnakların üzerinde dikey ve yatay çizgilenme çoğu sağlıklı insanda görülen problemlerden biridir. Bu görünüm genel olarak bir hastalığın habercisi değildir. Yaşlılığa bağlı olarak keratin yapısında kayıplar olan tırnaklar incelerek çizgili bir yapıya sahip olur. Bunun yanında manikür gibi güzellik yöntemlerinin yanlış uygulanması sonucu dikey çizgiler tırnaklarda görülebilir.

Tırnaklarda görülen dikey çizgiler kozmetik uygulamaları ile düzeltilir. Tırnaklarınızı günlük olarak tırnak nemlendiricileri, tırnak losyonları, vazelin veya zeytinyağı ile ovarsanız kısa sürede sağlıklı tırnaklara kavuşursunuz.

Tırnak Üzerinde Görülen Beyaz Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnaklarda görülen beyaz çizgilerin yıllardır vitamin eksikliği ile ilişkilendirilmesinin doğru olmadığı doğrulandı. Böylece bir mit daha çürütülmüş oldu.

Tırnaklardaki beyaz nokta şeklinde bazen de beyaz çizgilerin aslında vitaminsizlikten değil de, manikür veya başka sebepler sonucu tırnak içine giren hava kabarcıklarının neden olduğu belirlendi.

Tırnaklardaki bu durumun sizi endişelendirmesin. Tırnak bakımından sonra yapılan nemlendirme işlemini atlamayın.

Bu sayede bu beyaz izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca her gün tırnaklarınızı bakım kremleri ve losyonlar ile mutlaka koruyun.

Kışın tırnakların soğuktan deforme olmasını engellemek için de mutlaka eldiven kullanın. Tırnaklarınıza özen gösterin.

Vitamin ihtiyacınızı doğal meyve ve sebzelerden karşılayın ve tırnaklarda oluşan değişiklikleri takip ederek oluşması ihtimali olan hastalıklara karşı önlem alın.

Источник: //evdesifa.com/tirnak-uzerinde-olusan-cizgiler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri