Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

içerik

Pek çok önemli hastalığın belirtisi tırnaklarda gizlidir

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tırnaklarınıza iyice bir bakın. Yukarı doğru burun seviyenize kadar kaldırın, yüzünüzden bir karış uzakta tutarak her birini dikkatlice inceleyin. Tırnaklarınızdaki eğrilik, çukurluk, girinti ve çıkıntılara bakın. Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa kalınlığını kontrol edin. Tırnağınız, altındaki ve etrafındaki derinin rengini kontrol edin.

Tırnak yemek alışkanlığı neden olur? Nasıl bırakılır? Zararları nelerdir?

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnaklardaki değişikliklerin hastalıkların durumuyla bağlantılı olduğunu belirterek eğer bir değişiklik varsa mutlaka not alınması gerektiğini söylüyor. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnaklarınızın size gönderdiği 8 önemli mesajı şöyle sıralıyor:

Renksiz tırnaklar:

Sağlıklı bir tırnağın rengi dokunulduğundan pembe- pembemsi beyaz olmalıdır. Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir.

 • Yeşil tırnaklar, bakteriyal enfeksiyonun göstergesidir.
 • Tırnakta kırmızı çizgiler, kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir.
 • Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir.
 • Mat tırnaklar, vitamin eksikliğinin işaretidir.
 • Beyaz tırnaklar, hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir.
 • Tırnakta koyu renk şeritler, yaşlanma ve konjestif kalp yetmezliği ile bağlantılıdır.

Tırnaklarınızı iyice temizleyin ve hangi renkte olduğunu görün, tırnaklarınız size bir şeyler söylüyor olabilir.

Kalın tırnaklar doğal değildir. Tırnaklar güçlü olmalıdır, ancak normalden daha farklı ve pençe gibi görünüyorsa dikkatli olun.

 • Tırnakta kalınlık akciğer hastalığının bir belirtisidir.
 • Tırnakta kalın ve sert yüzey mantar enfeksiyonunu gösterir.
 • Kalın ve ayrılmış tırnaklar tiroid ya da sedef hastalığını gösteriyor olabilir.
 • Normalden daha kalın tırnaklar aynı zamanda dolaşım problemine işaret ediyor olabilir.

Kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur.

Ayrılmış Tırnaklar:

Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir:

 • Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur.
 • Eğer kırılmış tırnaklar, tırnak diplerinde oyuklarla beraber görülüyorsa bu sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığı %10 oranında tırnaklardan başlar.
 • Kırılan tırnaklar aynı zamanda beslenme yetersizliğinin de bir göstergesi olabilir.

Yediklerinize dikkat edin ve genel sağlığınız için tırnaklarınıza daha fazla özen gösterin.

Çukur (Kaşık) Tırnaklar:

Çukur tırnaklar içteki problemlerin bir belirtisidir. Eğer bütün halinde bir çukurlaşma varsa bu durum genellikle fazla su tutulumu ile alakalıdır.

 • Demir eksikliği
 • Hemakromatozis (karaciğerin vücutta fazla demir tutmasıyla gerçekleşen bir karaciğer hastalığı)
 • Kalp hastalıkları
 • Hipotiroidizm

Tırnaklarınız ve sağlığınız bazen paralel seyir gösterir, sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnakları normale döner.

Demir içeren besinler ve demirin sağlık için faydaları

Küçük oyuklar ve çukurlar ellerinizi ihmal etmekten dolayı olabilir ya da sağlığınızla daha yakından ilgilenmeniz için bir uyarı olabilir. Oyuk tırnaklar;

 • Sedef hastalığı
 • Konnektif doku bozuklukları
 • Alopecia areata ( saç kaybına neden olan bağışıklık sistemi hastalığı)
 • Çinko eksikliği (genellikle tırnaklarınızın ortasında uzun çizgi şeklinde bir oyuk)

Ellerinizi besin eksikliği belirtileri için sık sık kontrol edin.

Tırnakta Çıkıntılar:

Tırnakların yüzeyi düz ve çok fazla hissedilmeyen ince çizgilerden oluşur. Belirgin çıkıntılar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Çıkıntılı tırnaklara sahip olanlarda görülen en sık problemler:

 • Demir eksikliği
 • Artrit
 • Lupus (tırnak diplerinde kırmızı çizgiler)

Onlar sadece birer çıkıntı değil, bir sağlık işareti olabilirler.

Losyonlara ya da tırnak bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmenizde fayda var.

 • Tiroid hastalıkları tırnakların incelmesine neden olur. Kuru tırnaklar kolayca kırılır ve ayrılır.
 • Mantar problemleri tırnaklarınızı ya kuru ya da nemli yaparlar.

Hem tiroid hem de mantar problemleri tedavisi uzun sürer. Eğer tırnaklarınızda böyle bir değişiklik görürseniz hemen dikkate almalısınız.

Yumru Şeklindeki Tırnaklar:

Eğer tırnaklarınızın etrafında şişmiş bir deriniz varsa ya da tırnaklarınız şişmiş gibi görünüyorsa buna ‘clubbed- yumru tırnak’ denir. Yumru tırnaklar;

 • Akciğer hastalıkları (özelliklede solunum zorluğu çekenlerde)
 • İnflamasyonlu bağırsak hastalıklarında
 • Karaciğer hastalıklarında
 • AİDS’te görülür.

Tırnaklarınız sadece bu yukarda sayılan hastalıkların belirtisi olmayabilir. Bu belirtiler sizin sağlığınıza dikkat etmeniz için delil niteliğindedir. Ellerininiz size gönderdiği mesajları göz ardı etmeyin. Tırnaklar ve hastalıklar düşündüğünüzden çok daha yakından ilişkilidir. Sağlığınızı korumak için sık sık tırnaklarınızı kontrol edin.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tirnak-hastaliklari-mantar-batmasi-bakimi-yemek/

Tırnak Üzerinde Oluşan Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tırnaklarımız kas ve kemik dokumuzun sert ve keratin yapıda olan kısmıdır. El ve ayak parmaklarının üst kısmında koruyucu görevde olan tırnaklar aynı zamanda güzellik kavramında yer alır. Kadınların ekstra özen gösterdiği tırnaklar şimdilerde herkes tarafından bakımı yapılan ve ilgilenilen bir vücut parçasıdır.

Tırnakların keratin yapısı vücuttaki değişikliklere göre tepki gösterir. Ayrıca bazı hastalıkların sonucunda tırnaklarda deformasyon ve şekil bozuklukları meydana geliyor. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinde ise tırnak renginde değişiklikler gözlenirken, tırnak üzerinde yatay ve dikey çizgiler de oluşur.

Peki bu çizgiler ne anlama geliyor?

Tırnaklarda oluşan değişikliklerin pek çok hastalığın habercisi olduğu söylenir. Vücutta gizli bulunan bazı hastalıklar belirtilerini tırnaklar yolu ile gösteriyor. Uzmanlar tarafından tırnakların mutlaka incelenmesi gerektiği söylenir.

Tırnakları yukarı doğru burun seviyesine kaldırın, yüz hizasından bir karış uzakta tutarak tırnaklara iyice bakın. Sağlıklı tırnakların pembe veya pembe beyaz renkli olması gerekir.

Tırnaklarınızı incelediğinizde renginde matlık, çizgi çizgi görünüm veya farklı renkteki çizgiler bazı hastalıkların habercisi oluyor.

Bu çizgilerin rengine göre hangi hastalığın varlığından haber verdiği anlaşılıyor.

Mavi renk; tırnaklarda mavimsi görünüm veya mavi çizgiler kandaki oksijen oranın azlığına işaret eder.

Yeşil renk; tırnaklarda yeşil renkli bir görüntü ise bakteriyel enfeksiyonun varlığını gösterir.

Kırmızı renk; tırnakların kırmızı renkte olması veya kırmızı çizgiler barındırması kalp kapağı enfeksiyonunu ifade eder.

Mat renk; vitamin eksikliğinin habercisidir.

Beyaz renk; hepatit veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Koyu renk; tırnaklarda koyu renk ve çoğunlukla koyu renkli şeritler; konjestif kalp yetmezliği ve yaşlanmanın en önemli nedenidir.

Sadece farklılaşan tırnak rengi hastalıkların habercisi değildir. Tırnakların ince ve esnek yapılı olması gerekir. Tırnak dokusundaki değişiklikler de hastalıkları ifade eder.

Kalın tırnaklar; el ve ayak tırnaklarının kalınlaşması akciğer hastalıklarının sonucu olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları sonucu tırnaklarda kalınlaşma görülür. Kalın tırnakların dolaşım problemleri, sedef veya tiroid hastalığının da bir belirtisi olduğu biliniyor.

Çukur tırnaklar; tırnaklarda bütün halde çukurluklar oluşması iç organlar ile ilgili hastalıkları ifade eder. Tırnakların çukurlaşması; aşırı su tutulması, demir eksikliği, karaciğerin aşırı demir tutması, hemakromatosiz hastalığı, kalp hastalığı ve hipotiroidize nedenidir.

Oyuk tırnaklar; tırnağın oyuklaşması çinko eksikliği, sedef hastalığı, konnektif doku bozukluğunun bir sonucu olabilir.

Çıkıntılı tırnaklar; demir eksikliği, artrit ve lupus sorunlarının en önemli belirtisi sayılabilir.

Kuru Tırnaklar; birçok mineralin eksikliğine işaret eder.

İnce tırnaklar; hormon seviyesinin düşük olduğunu gösterir.

Yumru tırnaklar; AIDS hastalığının göstergesidir.

Tırnak Üzerinde Oluşan Dikey Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnakların üzerinde dikey ve yatay çizgilenme çoğu sağlıklı insanda görülen problemlerden biridir. Bu görünüm genel olarak bir hastalığın habercisi değildir. Yaşlılığa bağlı olarak keratin yapısında kayıplar olan tırnaklar incelerek çizgili bir yapıya sahip olur. Bunun yanında manikür gibi güzellik yöntemlerinin yanlış uygulanması sonucu dikey çizgiler tırnaklarda görülebilir.

Tırnaklarda görülen dikey çizgiler kozmetik uygulamaları ile düzeltilir. Tırnaklarınızı günlük olarak tırnak nemlendiricileri, tırnak losyonları, vazelin veya zeytinyağı ile ovarsanız kısa sürede sağlıklı tırnaklara kavuşursunuz.

Tırnak Üzerinde Görülen Beyaz Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnaklarda görülen beyaz çizgilerin yıllardır vitamin eksikliği ile ilişkilendirilmesinin doğru olmadığı doğrulandı. Böylece bir mit daha çürütülmüş oldu.

Tırnaklardaki beyaz nokta şeklinde bazen de beyaz çizgilerin aslında vitaminsizlikten değil de, manikür veya başka sebepler sonucu tırnak içine giren hava kabarcıklarının neden olduğu belirlendi.

Tırnaklardaki bu durumun sizi endişelendirmesin. Tırnak bakımından sonra yapılan nemlendirme işlemini atlamayın.

Bu sayede bu beyaz izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca her gün tırnaklarınızı bakım kremleri ve losyonlar ile mutlaka koruyun.

Kışın tırnakların soğuktan deforme olmasını engellemek için de mutlaka eldiven kullanın. Tırnaklarınıza özen gösterin.

Vitamin ihtiyacınızı doğal meyve ve sebzelerden karşılayın ve tırnaklarda oluşan değişiklikleri takip ederek oluşması ihtimali olan hastalıklara karşı önlem alın.

Источник: https://evdesifa.com/tirnak-uzerinde-olusan-cizgiler/

Tırnak Üzerindeki Çizgiler: Sebepleri Nelerdir?

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Tüm kadınlar kolay kırılmayan, güçlü, güzel tırnaklara sahip olmak ister. Ancak, çizgiler gibi tırnak üzerinde bazı işaretler oluşur. Bu tırnak üzerindeki çizgiler, tırnağın görünümünü bozmakla kalmaz; aynı zamanda vücutta bir dengesizlik olduğu anlamına da gelir.

Bugünkü yazımızda, tırnak üzerinde ortaya çıkan çizgilerin anlamından ve bu çizgileri doğal yollarla nasıl giderebileceğinizden bahsedeceğiz. Hepsi ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Tırnak Üzerindeki Yatay Çizgiler

Tırnak üzerinde oluşan beyaz, kalın ve yatay çizgilerin pek çok sebebi olabilir. Tırnak üzerindeki çizgilere sebep olan en yaygın etkenler arasında şunlar vardır:

Bu yazımızı da okuyun: Tırnaklarınıza İçten Dışa Bakım Yapmak için 9 İpucu

Yüksek ateşli ciddi hastalıklar

Kişi örneğin pnömoni ya da kızıl hastalığı gibi ciddi bir hastalık geçidiyse tırnak üzerindeki çizgiler meydana gelebilir. Bu durumda, aynı anda birkaç tırnağın üzerinde beyaz çizgiler görünür.

Çünkü vücut, tırnak büyümesi yerine hastalığın ortadan kalkmasına öncelik vermiştir. Bu durumda hiç bir tedaviye gerek yoktur; çünkü hastalık geçince beyaz çizgiler de kaybolur. 

Diyabet

Aile geçmişinizde diyabet varsa ve bu hastalığın diğer karakteristik belirtilerinden şikayetçiyseniz, tırnak üzerindeki çizgiler tedavi edilmeyen diyabetin bir sonucu olabilir.

Atılması gereken ilk adım, ilgili testleri gerçekleştirmek ve bir tanı koymak için doktora muayene olmaktır. Bir çok Tip 2 diyabet vakası, şeker otu ve tarçın gibi takviyeleri kullanarak doğal yollarla tedavi edilmektedir.

Sedef hastalığı

Bu cilt bozukluğu, cildin pul pul dökülmesine ve iltihaplasına sebep olur ve vücudun farklı bölümlerini etkiler; örneğin tırnak üzerinde çıkan yatay çizgiler bu sebeptendir. Sedef hastası olan kişiler, ağrı ve kaşıntı katlanması zor oluğundan oldukça fazla rahatsızlık yaşayabilir.

Sedef hastalığının teoride herhangi bir tedavisi olmasa da, pek çok insan dengeli ve sağlıklı beslenmenin hastalığın üzerinde olumlu sonuçlar yarattığını fark etmiştir. Beslenmenize taze, doğal gıdaları dahil etmenizi; rafine edilmiş şeker ve zararlı yağların alımını azaltmanızı öneririz.

Dolaşım Bozuklukları

Zayıf bir kan dolaşımına sahipseniz ve varis, bacak basıncı ya da ağırlığı gibi diğer belirtileriniz varsa, tırnaklarınızın üzerindeki çizgiler bu durumun sonucu olabilir.

 • Kan dolaşımını iyileştirmek için aktif bir hayat tarzına sahip olmalı, eksiksiz ve taze bir beslenme alışkanlığı benimsemelisiniz.
 • Domates, kırmızı meyveler, kaen biber, vb. gibi kırmızı renkteki gıdaların daha fazla tüketmenizi öneririz.
 • Ayrıca, sıcaklığı (sıcak – soğuk) değiştirerek duş alabilir; biberiye, selvi, hamamelis gibi esansiyel yağlar ile masaj yapabilirsiniz.

Çinko Eksikliği

Çinko, vücudun pek çok işlevi için gerekli olan bir mineraldir. Çinko eksikliği izlerin ya da yatay çizgilerin oluşmasına sebep olabilir. Tüm bunlar çinko alımını artırmak için bir uyarı niteliğindedir.

Çinko takviye şeklinde alınabilir ya da aşağıdaki gıdalar tüketilebilir:

 • Kakao tozu
 • Kuru karpuz tohumları
 • Et
 • İstiridye
 • Yer fıstığı
 • Susam
 • Kabak (ve tohumları)
 • Tereyağı

Tırnak Üzerindeki Dikey Çizgiler

Dikey çizgilerin oluşmasının nedenleri yatay çizgilerinkinden farklıdır.

Yaşlanma

Tırnak üzerinde oluşan dikey çizgilerinin en bilinen açıklaması önüne geçilemeyen yaşlanma sürecidir. Ancak antioksidan açısından zengin bir beslenme ile hem iç, hem dışta serbest radikallerin sebep olduğu bozulmayı erteleyebilirsiniz.

 Yüksek miktarda antioksidan içeren gıdalar arasında şunlar vardır:

 • Kakao
 • Sarımsak ve soğan
 • Avokado
 • Üzüm
 • Domates
 • Limonlar
 • Brokoli
 • Zerdeçal
 • Yeşilçay
 • Fındık
 • Elmalar
 • Biber

Okumanızı öneriyoruz: Yaşlanma Karşıtı En İyi 7 İçecek

B Vitamini Eksikliği

Tırnak üzerindeki dikey çizgiler bazı durumlarda B vitamini eksikliğine, diğer bir deyişle, pernisiyöz anemiye bağlı olabilir. Bunun nedeni, B vitamininin emiliminin zayıf olması veya sıkı bir vejetaryen diyetin uygulanması olabilir. Aşağıdaki gıdalar B12 vitamini açısından zengindir:

 • Yumurta
 • Et
 • Kabuklu deniz hayvanları
 • Süt ürünleri
 • Spirulina
 • Bira mayası

Magnezyum eksikliği

Magnezyum eksikliği de tırnak üzerinde çizgilere neden olabilir. Maalesef, toprağın zayıf olması sebebiyle gıdalarda bu mineral gittikçe az bulunmaktadır.

Magnezyum takviyesi almak çok önemlidir. En yaygın magnezyum takviyesi klorür (kabızlığa için mükemmeldir) ve sitrattır (gastrik asiditeden şikayetçi olanlar için daha uygundur).

Pérez Suárez, B. (2011). El lenguaje de las uñas. Más Dermatología. http://doi.org/10.5538/1887-5181.2011.15.4

Nestle, F. O., Kaplan, D. H., & Barker, J. (2009). Psoriasis. The New England Journal of Medicine. http://doi.org/10.1525/jlin.2007.17.1.130.130

Silverman, R. A. (2009). Alteraciones de las uñas. In Dermatología neonatal. https://doi.org/10.1016/B978-84-8086-390-2.50029-2

Источник: https://sagligabiradim.com/tirnak-uzerindeki-cizgilerden-nasil-kurtulunur/

Hastalıkların Habercisi Tırnak Çeşitleri

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

Hasta olup olmadığımızı fark etmenin birçok yolu var. Size sorsak, “ateşten, ağrıdan, sancıdan falan anlarız işte” dersiniz. Ama size ilginç bir hastalık habercisi daha söyleyelim: Tırnaklar! Siz siz olun, “aman tırnak işte” deyip geçmeyin.

Neredeyse hepimizin tırnaklarında beyaz lekeler oluşmuştur. Biz de görür görmez, “Vitaminsiz kalmışım, ondandır” deriz. Ve kulaktan dolma fikirlerle çare bulmaya çalışırız. Tırnaklarımızın vücudumuz açısından ne kadar önemli sinyaller verdiğini bilseydik, acaba bu kadar rahat davranabilir miydik? Doktor şart, doktor!

Sağlıklı tırnaklarınız olup olmadığını, başlangıçta küçük bir testle anlayalım: Tırnaklarınızı yukarı doğru burun seviyesine kadar kaldırın, yüzünüzden 1 karış uzakta tutun. Tırnağınıza dokunduğunuzda pembe (ya da pembemsi) mi oluyor? Güzel haber: Tırnaklarınız büyük oranda sağlıklı.

1. Eyvah, tırnağım kaşık gibi oldu!

Kaşık tırnak, tırnak yüzeyinin orta kısmının çukurlaşması ve kenarlarının kalkmasıyla olur. Aslında bu durum çocuklarda normaldir ve büyüdükçe düzelir.

Hangi hastalıklar?: Demir eksikliği, kalp hastalıkları, hormon bozukluğu, mantar, beslenme bozukluğu, kimyasal madde teması ve sedef hastalığı, protein eksikliği, lupus, Raynud hastalığı.

Ufak test: Tırnak üzerine bir damla su koyalım; su yanlara doğru kaymıyorsa, bu durum kaşıklaşmanın en erken belirtisi olabilir.

Büyüme durunca, tırnaklardaki renk sarı veya yeşilimsi olmaya başlar. Tırnaklar, hem enine hem boyuna aşırı derecede kıvrılır. Parmak uçlarında, yüzde ve topuklarda şişmeler oluşabilir. Sarı tırnak, mantar enfeksiyonlarında en önemli sebeptir. Yeşil renkteki tırnaklar, bakteriyal enfeksiyon durumunda oluşurlar.

Bazen de zararlı olmayan renk değişimi gösterebilir tırnaklarımız. Mesela çok miktarda mandalina, portakal, havuç yiyenlerde görülür bu durum. Bu görüntü, hastalığın belirtisi değilse de vücutta çok miktarda karoten maddesinin biriktiğini gösterir. Bu meyve ve sebzelerin tüketilmesinin azaltıması gerektiğini belirtir.

Hangi hastalıklar?: Akciğerlerde olan rahatsızlıklar; bağışıklık sisteminin düşüklüğü, sinir sistemi rahatsızlıkları; meme, akciğer ve lenfoma kanserleri.

3. “Bende tırnak altı boşalması var.” Neymiş, neymiş?

Tırnak, yatağından yani altında olan deriden ayrılır. Takma tırnak kullanmak ve fazla güneşte kalmak bu hastalığın daha hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olur. Yani güzelleşmek uğruna sağlığımızı fark etmeden tehye atıyoruz bazen. Aman dikkat!

Hangi hastalıklar?: Mantar, egzema, ilaç yan etkileri, dolaşım bozuklukları, tiroit, zehirli guatr, ayaklarda aşırı terleme.

4. Dur, şişme tırnağım, noolur!

Tırnak köklerimizde kızarıklık ve şişlikler görebiliriz bazen.

Hangi hastalıklar?: Lupus ve benzeri bağ dokusu hastalıkları, enfeksiyon.

Tırnaklarınız tamamen bembeyaz olursa, telaş yapmanızda fayda var. Karaciğerlerinizde büyük sıkıntı olabilir.

Hangi hastalıklar?: Hepatit.

6. Bi’ tırnaklarım, bir de bacaklarım

“Çatlak” denildiğinde aklınıza ilk bacaklarınız geliyor, biliyoruz ama bu durum tırnaklarınızda da olabilir. Aynı zamanda, tırnaklarınız ikiye ayrılmış ve kolay kırılıyor da olabilir.

Hangi hastalıklar?: Tiroit, mantar (sarımtrak tırnak altı da olursa).

7. Ama ben manikürsüz, ojesiz yapamam ki!

Tırnaklarınız çabuk kırılıyor, çatlıyor ya da genel olarak zayıf görünüyorlarsa, çok sık manikür yaptırmanızdan veya akrilik oje kullanmanızdan olabilir. Bir süre ara verin. Hani biz söylemiş olalım da.

Hangi hastalıklar?: “Tırnak güzelliğime dikkat edeceğim derken, sağlığımdan oluyordum.” cümlesini kurduracak cinsten.

8. Yengeç mod “on”

Tırnaklarınız bazen “kıskaç” görüntüsü alabilir, yani kıvrılabilir. Bu durum, kalıtımsal da olabilir, çok sık manikürden de kaynaklanabilir, yanlış ayakkabı seçiminden de doğabilir. En azından umuyoruz ki, sizde varsa da sebebi bunlardan biri olsun.

Hangi hastalıklar?: Tümör.

Mavi oje, bazı kadınların vazgeçilmezidir. Evet, mavi renk tırnaklarda gayet hoş da durur ama eğer bu mavilik size doğal yolla geldiyse durum çok da acil olabilir. Çünkü tırnaklarınızın mavileşmesi demek, oksijensiz kalmanız anlamına gelir.

Ameliyata giderken ojelerinizi çıkarmayı da unutmayın. Zaten siz unutsanız da doktorunuz çıkarmanızı isteyecektir. Boşuna oturup sürmek ve kurutmakla uğraşmayın, emekleriniz boşa gitmesin.

Hangi hastalıklar?: Akciğer rahatsızlıkları.

10. Elbiseme uyum sağlasın diye şey ettim

Kadınlar, giyindiklerinde kendilerini kilolu göstereceğinden dolayı yatay çizgili elbiseleri pek tercih etmezler aslında. Ama olur ya tercih ettiniz, tırnaklarınızın üstünde oluşan yatay çizgilerle bir uyum içerisine girerler. “Sağlıksızlıkla uyum mu olurmuş be!” demeyin; çünkü bu çizgiler her zaman hastalık habercisi olmayabilir, zararsız da olması pek mümkün.

Hangi hastalıklar?: Yüksek ateşe sebep olan diyabet, çinko azlığı.

11. Niye böyle ince ya bunlar?

İnce tırnakların diğer adı “jel tırnak”tır. Aşırı kimyasal kullanım sonrasında ortaya çıkar.

Hangi hastalıklar?: “Kimyasaldan uzak durmazsam, Breaking Bad laneti üzerime çökebilir.” hastalığı.

12. Rock benim göbek adım, siyah siyah tırnaklarım

Tırnaktaki siyah çizgiler koyu tenli insanlarda çok sık görülür. Fakat bu durum, normal gibi görünse de her zaman bu kadar masum olmayabilir.

Hangi hastalıklar?: Çok tehli bir kanser türü olan Melonomo (çizgiler deriye kadar iniyorsa), tırnak altı kanaması (sınırlı bir alanda görülüyorsa).

Tırnaklarınız yumru şeklinde olup, yuvarlak şekil alabilirler.

Hangi hastalıklar?: Akciğer sorunları.

14. Gitmee, ne olur parmağımda kal

Tırnaklarınız bazen çok gevşeyip, yerinden bile çıkabilirler.

Hangi hastalıklar?: Hipertirodizm (Tiroid bezinin fazla hormon sentezlemesi sonucu yaşanan durum), Lupus ve diğer bağ dokusu hastalıkları.

Not: Bu liste hazırlanırken şuradan yararlanıldı.

Источник: https://listelist.com/hastalik-habercisi-tirnak-cesitleri/

Tırnaklarda Boyuna çizgili: Nedenleri ve Tedavisi

Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri

12 August, 2017

Fransız söylüyor: eller bir kadının en doğru parçası, yani onlar onun sahibi onu dil söylemek asla söyleyebilirim için…Aynı çivi hakkında söylenebilir.Onların durum genellikle yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklarını ait oldukları kime kişiyi görünür.Çivi ile

Sorunları

Çocuklar genellikle kadife beyaz noktalar ve çizgiler görünür.Bu durumda – vitamin eksikliği bir tezahürüdür.Bu daha çok taze sebze ve otlar dahil etmek beslenme ve diyet dengelemek ya da kompleks vitaminler bir ders içmek yeterlidir.Daha da kötüsü, tırnak plağı dışbükey boyuna veya enine çizgili görünür eğer.Bu ciddi bir patolojiyi işaret ediyor olabilir.

uzunlamasına şeritler

neden zaman çivi üzerinde uzunlamasına şeritler görünür mü?Nedenler en sık kan dolaşımı ve dolayısıyla tırnağın büyüme kaynağı ile ilişkili.Bu beden yanlış bir şey olduğunu bir sinyaldir.Bu kusurlar tırnak plağı iki şekilde ortaya çıkabilir.Bir durumda, izole edilebilir ve tek bir çivi üzerine yerleştirilmiştir.

Bir başka düzenlemesi – boyuna şeritler her tırnak plağının üzerinde gözlenen ve onların tüm yüzeyini kaplayan.Bu durumda, nedeni muhtemelen iç organların patolojisinde yer alır.Çivi vernik altında gizlemeye çalışıyor adil seks Bazı uzunlamasına şeritler ortaya çıktı.Bu olmamalı.Kendi görünümünü nedenini bulmak ve durumu düzeltmek için ve hikmet sahibidir.

Eğer baş edemez Ve eğer, o zaman bir doktor veya dermatolog trihologu danışmak gerekir.

tırnaklarda boyuna çizgili:

Biz daha tam bir sorun olduğunu gösterebilir anlayacaksınız neden olur.

 1. çivi orada boyuna çizgili, nedenleri manikür yanlış tedavi gizlenen olabilir edin.Sadece altında çivi, büyüme bölgesi ihlali durumunda, çizgiler gibi oluşturulmuştur.Bu tırnak beslenme rahatsız ve bu çıkıntılı şeritler oluşturdu.
 2. Yetersiz beslenme veya metabolik bozukluklar – Aşağıdaki nedenler olduğunu.Tırnaklarda oluklar B vitaminleri, demir ve çinko vücutta bir sıkıntısı gösterebilir.Aşırı karbonhidrat tüketimi ve taze meyve ve sebze eksikliği gibi kusurlar çivi yol açar.
 3. çivi boyunca bu düzensiz oluk iç organların ciddi hastalıklara neden olabilir.Örneğin, endokrin sistem ile ilgili sorunlar.Diyabet veya kim kilolu olan kişilerde, bu tür tırnaklar bulabilirsiniz.
 4. çivi orada boyuna çizgili, nedenleri gastrointestinal sistemin yanlış çalışmasına yalan olabilir edin.
 5. sonraki nedeni – merkezi sinir sisteminde, ya da herhangi bir omurilik lezyonları ihlali.Bu örnek, intervertebral fıtık veya tümör, olabilir.
 6. veya fungal deri hastalıkları (sedef hastalığı, n planus) – grubu ayrıca oldukça yaygın bir nedenidir.Bu durumda çivi oluklar, genellikle tırnağın kırılganlık ve tabakalaşma eşliğinde.Buna ek olarak, kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.En kısa sürede bu formların bir dermatolog danışmak.
 7. Kardiyovasküler hastalığı da çivi bu bantları neden olabilir.
 8. Romatoid artrit gibi sapmalara neden olabilir.Periferik kan dolaşımı
 9. ihlali tırnak plakasının bir kusur yol açabilir.
 10. Stresli durumlar, emosyonel stres en iyi yolu saç ve tırnakların durumunu etkiler de değil.Tırnak plağının kurmak veya ayrıca tırnaklarda boyuna çizgili oluşabilir sahte çivi kullanımı
 11. kadınlar.Bu durumda nedenleri – tırnak elastik yapısını zarar kimyasalların zararlı dış etkiler.Sürekli bu tür eylem de tırnak plağı belirgin tükenmiş olabilir.

Ne yapmalı?Neden çivi

boyuna çizgili alabilirim?Onların nedenleri biz listeledik.Şimdi her durumda sorunun kaynağı tam olarak ne belirlemek gerekir.Eğer sebep tespit edilememiştir sahipseniz, bir doktora danışmak gereklidir.Belki bazı araştırmalar bu tür ultrason, EGD, kanın biyokimyasal analizler gibi iç organların, anormallikleri tespit etmek atanacaktır.

eller tırnaklarda boyuna çizgili: neden olur.Tedavi

en sık kapsamlı bir tedavi uzmanına reçete.Tırnak plakasının düzensizliklere neden iç organların bir hastalık ile ilişkili ise

 • ana tedavi bu semptomlar neden olduğu hastalıkların tedavi edilmesi de amaçlanmıştır.Sadece tam bir iyileşme sonrası sağlıklı tırnaklar geri yüklemek mümkün olacak.Buna paralel olarak, ana tedavi vitamin kompleksi atanır.Böyle bir kusur çivi boyuna çizgiler gibi görünüyorsa
 • , nedenleri antifungaller atanır mantar hastalıkları yalan.Böyle bir tedaviye birlikte dengeli beslenme olmalıdır.Tedavi sebze büyük miktarlarda günlük yenmesi eşlik ediyorsa iyi bir sonuç, özellikle Yeşiller, elde edilir.Obezite ile
 • İnsanlar muhtemelen metabolizma rahatsız.Özellikle dikkat metabolizmasını karbonhidrat dikkat edilmelidir.Bu tatlı ve pişirme reddetme gereklidir.Kan şekeri seviyesini kontrol aynı anda olacaktır.Tedavi sırasında
 • çivi ve genel plakaları terk gerekir.Tırnak altı bakım kalitesi ile değiştirilmesi gerekir.Ben Konuştuğumuz çivi, nedenleri ve tedavileri üzerine uzunlamasına oluklar alırım Neden

.Şimdi bu tür belirtilerin önlenmesi hakkında biraz konuşalım.

önleme önleme yöntemleri eller ve tırnaklar için uygun bakım, hem de dengeli bir diyet içindedir.

 • manikür özellikle yavaşça manikür tedavi kendi yapmayı tercih edin.Sadece bu yerde bulunan çivi, büyüme bölgesine zarar, çivi ile ilgili sorunlar, yani. K. Disturbed kan akımını ve tırnak plağının dolayısıyla güç gerekiyorsa.
 • şahsen kaliteli bir manikür başarısız yaparsanız, profesyonel hizmetlerini kullanmak.Bir tırnak salonu tercihi seçerken kanıtlanmış verilmelidir.Araçlar dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun, ya da kendi alır.Fakat kendi manikür araçları da her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmayın.
 • bakım ürünleri, yüksek kalitede olmalıdır.Tırnak cilasının kusurları bir süre için en iyi zaman değil kullanın.
 • diyet mevcut taze sebze, meyve ve otlar olmalıdır.Ama tatlı ve nişastalı gıdalar terk edilmelidir.Yağlı gıda da sınırlamak için gereklidir.
 • en az yılda iki kez kompleks vitaminleri bir ders almak.Bu cilt, saç ve tırnakların durumunu iyileştirmek olacaktır.Sonunda tırnak bakımı

  için

Ev ilaçları birkaç Halk Meclisleri Tırnak bakımı:

 1. yararlı, en azından haftada iki kez deniz tuzu çözeltisi ile tırnaklar için sıcak bir banyo yapmak.Özellikle bu tavsiye zayıf tırnak plakaları olanlar için yararlıdır.Yararlı
 2. bir dilim limon ile çivi silin.Bu araç beyazlatmak çivi yardımcı olacaktır.
 3. günlük zeytinyağı ile ellerinizi ve tırnaklarınızı silin, bu da olumlu sonuçlar verecektir.

Bu basit ipuçları size sağlıklı tırnaklar tutmaya yardımcı olacaktır

.

Источник: https://healthtipsing.com/tr/pages/40453

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.