Tiroidde Neştersiz Tedavi

içerik

Tiroid Bozukluğu Hastalıkları İçin Tedavi Yöntemleri

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Tiroid bozuklukları çok farklı şekillerde görülüyor olsa da en sık hipertiroidizm ve hipotiroidizm olarak ortaya çıkıyor olması nedeniyle teşhis ve tedavileri hakkında detaylar

İçindekiler

 1. Tiroid Bozuklukları Nedir?
 2. Tiroid Hormonu Bozukluğu Tedavisi

Tiroid Bozuklukları Nedir?

Hormonların yapılmasında ve bedendeki aktivitelerin kontrolünde çok etkili olan tiroid bezi insan vücudunda önemli bir yere sahiptir. Tiroid bezinin tedavisi için öncelikle tiroid bezi hastalığının teşhisi gerekmektedir. Yazımızda bahsedeceğimiz belirtileri tiroid bezi hastalığının teşhisi açısından önemlidir.

Tiroid bozuklukları ve hastalıkları farklı türlerde ortaya çıkıyor olsa da içlerinden iki tanesi çok yaygındır.

Vücutta gerek olandan fazla tiroid hormonu üretilmesi hipertiroidizm ihtiyaçtan daha az tiroid hormonu üretilmesi ise hipotiroidizm olarak anılmaktadır.

Yaygın görülenlerin haricinde tiroid kanseri, guatr,tiroditis ve tiroidnodülleri de görülen tiroid bozuklukları arasında sayılabilir.

Hipotiroidizm durumunda kişi sürekli uyumak isteyecektir. Kilo problemleri de baş göstermektedir. Sürekli kilo alınmakta ve alınan kiloların verilmesi güçleşmektedir. Kişi kendisini daha agresif hissedecek ve üzgün bir moda sahip olacaktır.

Ciddi olabilen veya uzun sürebilen kabızlık problemi de yaşanır. Uzuvlarda karıncalanma ve aniden uyuşma görülebilir. Kadınların adet dönemi normale göre daha ağrılı, daha uzun ve sık yaşayabilir. Ayaklar ve ellerde üşüme görülür. Kolestrol problemleri kendisini yükseklik olarak göstermektedir. Kişinin kalp hızı normale göre düşüktür.

Hipertiroidizm durumunda ise insanlar uykuya dalma sürecinde zorlanmaktadırlar. Tiroid bezinin normalden fazla çalışması kişide uykusuzluğa neden olacaktır.

Ayrıca geçmişte yediğiniz kadar yiyor olmanıza rağmen kilo kaybı yaşamaya başlarsınız. Panik atak, anksiyete ve gevşeyememe problemleriyle kendisini gösterir.

Hipertiroidizm durumunda yaşanan bağırsak problemleri arasında huzursuz bağırsak sendromu ve diyare yer almaktadır.

Eklem ve kas problemleri, merdiven çıkarken zorlanma, ellerle bir şey taşırken zorlanma ve baş üzeri aktivitelerde zorlanma görülebilmektedir. Kadınlarda adet dönemi normalden daha az, daha kısa ve düzensiz gerçekleşecektir. Derinin hassas ve ince olması, tipik saç dökülmeleri gözükecektir.

Hipertiroidizm durumunda kişi vücudunu bazen çok sıcak hissedebilir, normalden fazla terleyebilir. Kalpte üfürüm ve çarpıntı görülebileceği gibi normalden daha hızlı atması da Hipertiroidizm durumunda yaşanabilir. Beklemediğiniz bir şekilde kolesterol seviyenizde düşme görülecektir.

Tiroid Hormonu Bozukluğu Tedavisi

Sık görülen tiroid hormonu bozukluklarından birisi olan hipotiroid  tiroid hormonlarının yeterli miktarda olmayışından kaynaklanmaktadır.

Tiroid bezinin görevini tam olarak yerine getirememesi nedeniyle ortaya çıkan bu durumta kandaki hormon miktarının dengelenmesi amacıyla ilaç tedavisi yöntemi olarak levotiroksin kullanılmaktadır.

Levotiroksin adı verilen ilaç tiroid hormonlarının yapay ortamlarda sentetik olarak üretilmesi sonrasında elde edilmektedir. Tedavi edici bir özelliği bulunmayan ilaçta tiroid bezi görevini tekrar yerine getirmeye başlamadığı sürece kullanıma devam etmek gerekebilir.

Bir diğer sık görülen tiroid hormonu bozuklukları olarak da hipertiroidi durumunu sayabiliriz. Tiroid bezinin ihtiyaçtan fazla hormon salgılaması durumu olarak adlandırılan hipertiroidi durumunun önüne geçebilmek için tiroid bezinin çok çalışmasının önlenmesi gerekmektedir.

Bu durumun önlenmesi amacıyla sık tercih edilen yöntemlerden ilki radyoaktif iyot tedavisi iken bir diğeri cerrahi yöntemler olarak bilinmektedir.

Bahsettiğimiz ilk tedavi yöntemi olan radyoaktif iyot tedavisi ile iyot atomları işaretlenerek tiroid bezinin normalden fazla çalışmasına engel olunmaktadır.

Tiroid bezinin ameliyetla tamamen çıkarılması ise hipertiroidi nasıl tedavi edilir sorusunun cerrahi yanıtıdır. İki yöntemde de farklı yan etkilerin görülme ihtimalinin varlığı unutulmamalıdır.

Tiroid hormonu hastalıkları tedavisi için meyve yeşil sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.

Spor yapılması, stresli yaşamdan mümkün olduğunca uzak durulması ve sigara, alkol kullanılmaması tiroid hormonu hastalıkları tedavisi açısından son derece önemlidir.

 Tiroid bezi hastalıkları tedavisinde yağ, şeker ve karbonhidrat tüketiminin minimuma indirilmesi, dengeli beslenme ve fazla kilolardan kurtulma son derece önemlidir.

Источник: https://hormonlarim.com/endokrin/tiroid-bozuklugu

Tiroid Bezinin Hızlı ve Az Çalışması Bitkisel Tedavisi – Hipotiroidizm ve Hipertiroidi

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması bitkisel tedavisi hakkında çok güzel bilgiler paylaşacağız sizlerle. İbrahim Saraçoğlu ve Şems Arslan’dan tiroid hastalığı doğal tedavisi kürleri… Tiroid nodülünde bitkisel tedavi yöntemleri ve öneriler…

Hazırsanız başlayalım.

Tiroid nodülleri için bitkisel kürler paylaşmadan önce birtakım genel bilgiler verelim istiyoruz.

Tiroid rahatsızlığı, boynun hemen ön kısmında bulunan ve hormon salgılayan bezin hızlı ya da yavaş çalışmasıdır.

İşte bu bağlamda hipotiroidizm söz konusu bezin yavaş, hipertiroidi de hızlı çalışması anlamına gelir.

Merak edilen bir konuya da kısaca değinelim: Tiroit bezinin hızlı çalışması kilo aldırır mı, tiroidin yavaş çalışmasının kilo üzerinde bir etkisi olur mu? Hayır ama tiroidin yavaş çalışması, kilo vermeyi zorlaştıran bir durumdur.

Tiroid hormonu yüksekliği bitkisel tedavisi ya da tiroid hormonunun az çalışması bitkisel çözümleri için neler söyleyebiliriz, biraz da bunlardan bahsedelim.

Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması bitkisel tedavisi

Tiroidin hızlı çalışması ve yine tiroid bezi az çalışması, özellikle kadınlarda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Böyle olunca da, elbette ilaçlara ömür boyu bağlı kalmamak için doğal çareler arayışına girilir. Peki tiroid bezi doğal tedavisi mümkün müdür, doğal yollarla tiroid nasıl tedavi edilebilir?

Evet, tiroid hastalıklarının bitkisel tedavisi mümkündür. İyi ama nasıl? Size birkaç madde halinde bunlardan bahsedelim, sonra da tiroid doğal tedavisi için ayrıntılı bilgiler verelim.

Tiroid bezi hastalıkları bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu kürü

Şems Arslan tiroid hastalığı bitkisel tedavisi formülü

Ahmet Maranki’den tiroidin hızlı ve yine tiroid bezlerinin az çalışması bitkisel tedavi yöntemi

Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması durumlarına Feridun Kunak formülü

Zencefille tiroid nodülüne bitkisel çözümler

Gıda takviyeleri ile tiroid nodülüne bitkisel tedavi

Artık formüllerimizin ayrıntılarına geçelim mi?

Tiroid az çalışırsa bitkisel tedavisi ne olabilir? Tiroid bezi büyümesi bitkisel tedavisi için nasıl bir yöntem uygulanabilir. Evet, dilerseniz tiroid nodüllerine karşı bitkisel kürler için Prof. Saraçoğlu ile başlayalım.

İbrahim Saraçoğlu tiroid düşüklüğü – Yüksekliği  bitkisel tedavisi

İbrahim Saraçoğlu tiroid ve boğazda nodüllere bitkisel çözüm olarak bizlere ne öneriyor?

Tiroid yüksekliğine bitkisel tedavi ve aynı şekilde tiroid yetmezliğine bitkisel çözüm için çok basit ama bir o kadar da mucizevi bir kür öneriyor, Saraçoğlu. Nedir bu tiroid nodülleri için bitkisel çözüm? Hemen söyleyelim: Dereotu.

Evet, tiroid bezinin çok çalışması durumunda da tiroid bezinin yavaş çalışması durumunda da dereotunu kullanabilirsiniz.

Peki bu tiroid nodülü için bitkisel tedavi nasıl uygulanacak? Sabah, öğe ve akşam aç karnına birer tutam dereotu yemelisiniz. Tiroid kisti bitkisel tedavi için de uygulayabilirsiniz bu kürü. Yani eğer hipoekoik kist varsa onları da yok edecektir.

Saraçoğlu’ndan bahsetmişken, daha önce paylaştığımız İbrahim Saraçoğlu’nun Tepe Bölgesi Saç Dökülmesine Doğal Formül yazısını da okuyabileceğinizi belirtelim.

Tiroid nodülü bitkisel tedavisi için İbrahim Saraçoğlu’ndan harika bir kür paylaşmış olduk. Devam ediyoruz. Tiroid nodülleri bitkisel çözüm önerileri listemizde sırada Şems Arslan var.

Tiroid yüksekliği – Düşüklüğü bitkisel tedavi yöntemi – Şems Arslan formülü

Tiroid nodülü için bitkisel kürler vermeye devam ediyoruz. Tiroit bezinin çok çalışması ya da tiroit bezinin az çalışması durumlarında rahatlıkla kullanabileceğiniz çok etkili bir öneri: Trabzon hurması ve ceviz.

Tiroid nodüllere bitkisel çözüm arayışında olanlar, bu öneriyi mutlaka uygulamalılar. Peki Şems Arslan’ın bu tiroid için bitkisel çözüm yöntemini nasıl uygulayacağız.

Evet, tiroid nodülü doğal tedavi için sabah ve akşam birer tane Trabzon hurması, yanında da 3-4 tane ceviz yiyin.

Bu öneri tiroid nodüle bitkisel çözüm olur mu gerçekten, nasıl bir etkisi vardır? Hemen belirtelim; iyot azlığını giderecektir.

Tiroid hastalıklarına bitkisel çözüm arayanlar, tiroidin fazla çalışması ya da az çalışması durumlarına karşın doğan bir yöntem peşinde olanlar…  Sizlerle paylaştığımız bu Şems Arslan tiroid için bitkisel kür önerisini mutlaka deneyin.

Tiroit bezinin hızlı çalışması için ne yapmalı, tiroid yavaş çalışması durumunda nasıl bir formül uygulanmalı, Şems Arslan’dan öğrendik. Peki tiroid bezi bitkisel tedavi yöntemleri bitti mi? Hayır. Sırada Ahmet Maranki var.

Tiroid hastaliği için bitkisel tedavi Ahmet Maranki ‘den

Tiroid bezinin hızlı çalışması ya da tiroid bezinin az çalışması durumlarında cevizle uygulanabilecek çok etkili bir formül paylaşacağız sizlerle. Siz de eğer tiroidlerin hızlı çalışması için ne yapılmalı ya da tiroidin yavaş çalışması nasıl sağlanmalı diyorsanız, formülümüze birlikte göz atalım.

Tiroidin bitkisel tedavisi için malzemeler:

21 adet ceviz içi

1,5 litre pH değeri 7,5 olan alkali su

Bu tiroid hormonu bitkisel formülü nasıl hazırlanır?

21 tane cevizi iç kısmındaki zarıyla birlikte 1,5 litrelik alkali suyunuza atın. Suyu koyduğunuz kabın dışını ışık görmeyecek şekilde alüminyum folyo ile kapatın ve 7 gün boyunca kapalı bir yerde muhafaza edin.

İşte, tiroid bitkisel ilaç hazır bile. Peki bu tiroid hastalıkları bitkisel tedavisi kürünü nasıl uygulayacağız?

Sabahları aç karnına bir fincan bu sudan için. Sabahları içemeyenler, gece yatmadan önce içebilirler.

Ayrıca hazırlamış olduğunuz bu kürdeki cevizden de bir tane yiyin. Cevizin iç kısmındaki zarı ise suya tekrar atın. Bunu 21 gün boyunca uygulayın. 21 gün sonunda aynı kaba tekrar 1,5 litre su koyun, cevizin içindeki zarların kapta kalması gerektiğini unutmayın. Kapalı bir yerde yine 7 gün boyunca bekletin ve sonra 21 gün boyunca yine bu suyu için.

Son olarak, aynı kaba 1,5 litre suyu tekrar koyun ve aynı işlemi tekrarlayın. Yani 7 gün boyunca bu suyu kapalı bir yerde muhafaza ettikten sonra 21 gün boyunca için.

Diğer yandan, ceviz yağını tiroid bölgenize sürün ve üzerini tülbent ya da streç filmle kapatın. Tiroidin çok çalışması şikâyeti olanlar, tiroid hormonu azlığı bitkisel tedavi arayışında bulunanlar, Ahmet Maranki’nin bu formülünü mutlaka uygulamalılar. Özellikle de tiroid bezinde nodül bitkisel tedavi arayışındakilerin ceviz yağı uygulamasını denemelerini öneriyoruz.

Tiroid bezinin az çalışmasının bitkisel tedavisi nedir, çok çalışması durumunda ne yapılabilir? Evet, tiroid bezinin hızlı ve az çalışması bitkisel formüllerimiz devam ediyor.

Tiroid nodülü Feridun Kunak önerisi

Tiroit fazla çalışması ya da tiroid hormonu azlığı bitkisel tedavi yöntemi Feridun Kunak’tan gelsin mi? O halde tiroid bitkisel formüller arayanlar için hemen anlatalım.

Her gün 1 çay kaşığı çörek otu tozu alın. Dışarıdan da problemli bölgeye ozon yağını masaj yaparak sürün. Tiroid hormonu eksikliği bitkisel tedavi olarak da tiroid bezi fazla çalışması bitkisel tedavisi amacıyla da uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Şimdi gelelim, tiroid bezlerinin tedavisinde kullanılabilecek bitkisel maddeler nelerdir diyenler için harika bir formüle.

Zencefil nodüle iyi gelir mi? – Tiroid için bitkisel kürler

Tiroit bezlerinin hızlı çalışması ya da az çalışmasından muzdarip olanlar… Önerilerimiz devam ediyor.

Tiroid nodüllere karşı daha güçlü bitkisel kürler var mı?

Elbette.

Az çalışan tiroid bitkisel tedavisi ya da yüksek tiroid bitkisel tedavisi için zencefil kullanılır mı?

Kesinlikle evet.

O halde gelin, zencefille tiroidin doğal tedavisi nasıl olur, bir bakalım.

Taze zencefil kürü ile tiroid nodül bitkisel çözüm nasıl uygulanır?  Her sabah ve akşam aç karnına birer yemek kaşığı taze zencefil suyu tüketin. Bu tiroid bezi için bitkisel tedavi ne kadar uygulanacak? 1 ay düzenli olarak tüketin ve tiroidinize tekrar baktırın.

Zencefille tiroid hastalığına bitkisel çözüm bitti mi? Hayır. Eğer nodülleriniz varsa, zencefil suyunu dışarıdan da sürebilirsiniz. Peki bu tiroid bitkisel tedavi nasıl uygulanacak? Zencefili rendeleyerek suyunu çıkarabilir ya da katı meyve sıkacağından geçirebilirsiniz. Yalnız hemen bir uyarıda bulunalım: Kan sulandırıcı kullananlar, zencefil kürü uygulayamazlar.

Tiroid bezinin az çalışması doğal tedavisi, aynı şekilde çok çalışması, nodül sorunu… Kısacası tiroid için doğal tedavi önerilerinde bulunduk ama bitti mi, hayır. Çok önemli konulara değinmeye devam edeceğiz.

Tiroid bezinin iyi çalışması için öneriler

Tiroid bitkisel çözümler, öneriler, kürler paylaştık sizlerle. Devam ediyoruz. Tiroid hormonu bozukluğu bitkisel tedavi, doğal çözüm önerileri arayışında olanlar için çok önemli birkaç madde sıralayacağız şimdi.

Tiroid hastalığında bitkisel tedavi yöntemi arıyorsanız, aşağıdaki maddelere birlikte bir göz atalım.

İyot

Selenyum

Çinko

Omega 3

B12 vitamini

D vitamini gibi gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması durumlarında bu takviyeler büyük önem arz eder.

Artık pek çoğumuzun kullandığı Omega 3 markaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için Omega 3 Markaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Yine D vitamini takviyesi de çok önemseniyor. İlgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz?

Diğer yandan, tiroid hastalığında bitkisel tedavi yanında beslenmenizde kullanabileceğiz bazı gıdaları da birkaç maddede sıralayalım:

Kemik Suyu

Probiyotikler

Hindistan cevizi yağı

Maydanoz

Balık

Kayısı

Kuru erik

Muz

Tiroid düşüklüğüne bitkisel çözüm, tiroid yüksekliği bitkisel tedavi, nodüller… Bitkisel kürler bir yana, gördüğünüz gibi gıda takviyeleri ve beslenme de çok önemli.

Takviyelerden ve besinlerden bu kadar bahsetmişken, B12 Kullanıcı Yorumları yazımızı da hatırlatalım.

Tiroid hastaları ne yememeli?

Tiroid bezinin az çalışmasının tedavisi nedir, tiroid bezi hızlı çalışması tedavisi ne olabilir, anlattık. Tiroid hastalarında beslenme de çok önemlidir, belitmiş olalım. Peki tiroit hastaları hangi besinlerden uzak durmalı, tiroit bezi doğal tedavi yöntemi yanı sıra nelere dikkat edilmeli?

Lahana

Brokoli

Turp

Karnabahar

Soğan gibi zengin kükürtlü gıdalardan tiroit hastaları uzak durmalıdırlar.

Bu kadar mı? Hayır.

Tiroit hastaları şalgam ve soya ürünleri tüketmeyecek. Şeftali, armut, yer fıstığı, Şam fıstığı, ıspanak, patates gibi besinleri tüketirken de ölçülü olacak.

Evet, bitkisel tiroid ilaçları paylaştık sizlerle ama yukarıdaki besinleri tüketmemeniz gerektiğini de önemle belirtelim. Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması rahatsızlığı için bunlar çok önemlidir.

Tiroit bezlerine ne iyi gelir, tiroid için doğal ilaçlar nelerdir?

Tiroid tembelliği bitkisel tedavi için de tiroid bezinin fazla çalışması bitkisel çözüm için de çok etkili ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz önerilerde bulunduk. Yanı sıra besinsel olarak da dikkat etmeniz gerekenleri listeledik. Şimdi çok güzel bir önerimiz daha var sırada.

Evet, bitkilerle tiroid tedavisi bir yana, tentürdiyotla bir yöntem denemiş miydiniz? Hayır mı? Öyleyse her akşam bir şişe tentürdiyodun kapağını açarak başucunuza koyun, sabaha kadar başucunuzda dursun. Tentürdiyot sayesinde iyot soluyacaksınız ve hızlı bir şekilde tiroit şikâyetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Yukarıda önerdiğimiz tiroid için bitkisel ilaçlar herhangi bir sebeple zor geliyorsa size, tentürdiyodu mutlaka deneyin.

Tiroid bezinin hızlı çalışması nasıl tedavi edilir, bitkisel yöntemler nelerdir, tiroid eksikliği bitkisel tedavi ne olabilir, nodüller için ne yapılabilir, öneriler, dikkat edilmesi gerekenler…

Evet, tiroid hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri arayanlar için İbrahim Saraçoğlu’ndan Şems Arslan’a çok etkili formüller paylaştık. Tiroid bezinin hızlı ve az çalışması bitkisel tedavisi yanı sıra tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlerden de bahsettik.

Tiroit sorunu yaşamayacağız sağlıklı günler dileklerimizle…

Источник: https://www.fiskosta.com/tiroid-bezinin-hizli-ve-az-calismasi.html

Tiroid Nedir? Tiroid Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Tiroid bezi boynun ön bölümünde adem elması adı verilen kıkırdağın hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Yaklaşık 20 gram ağırlığındadır. Vücudumuz için hayati önemi olan hormonlar salgılar.

Tiroid bezinin görevleri nelerdir?

Tiroid bezi T3-T4 hormonlarını salgılar. Bu hormonlar kan dolaşımına girerek metobolizmamızı düzenler, hızını kontrol eder. Vücudun değişik organ ve dokularında; kalp hızı, kolesterol seviyesi, kilo, ruhsal durum, adet düzeni gibi birçok farklı sistemi ilgilendiren fonksiyonları etkiler. Toplumda yaklaşık

%30-40 oranında tiroid bezinin çeşitli hastalıkları görülmektedir. Tiroid bezi hastalıklarının kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Tiroid bezinin sık görülen hastalıkları nelerdir?

 • Guatr
 • Tiroiditler
 • Tiroid kanserleri
 • Guatr nedir?
 • Guatr tiroid bezinin çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi sonucu oluşur. Genellikle bu büyümeler tirod bezinde nodüller gelişmesi şeklinde olur. Tek veya çok sayıda olabilirler. İçinde sıvı bulunan kistler halinde olabilirler. Diffüz guatrda ise tiroid bezi genel olarak büyümüştür. Çok sık görülmesine rağmen çok büyük oranda iyi huyludurlar. Nodüller milimetrik boyutlarda olabileceği gibi boynun tamamını kaplayan büyük boyutlara ulaşabilirler. Tiroid nodülleri mutlaka incelenmelidir.
 • Belirtileri nelerdir?
 • Büyük oranda belirtisiz seyrederler. Ancak boynun ön kısmında büyüyen kitle olarak ele gelebilir. Büyüklük arttıkça nefes darlığı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı şikayetlerine sebep olabilirler. Kana çok fazla tiroid hormonu salgılayan hiperaktif nodüller kalp hızında artış, sinirlilik, kilo kaybı, ellerde titreme ve terleme,
 • uykusuzluk, ishal ile kendini belli eder. Hipotiroidin bulguları ise kalp hızında yavaşlama, kilo artışı, kabızlık, depresyon, vücutta yorgunluk, saçlarda kırılma ve dökülme, ciltte kuruluk, unutkanlık ve adet düzensizlikleridir.
 • Hipertiroidi Nedir?
 • Tiroid bezinin gereğinden fazla hormon salgıladığı duruma hipertiroidizm (zehirli guatr) denir. Zehirli guatr, nodüllü veya nodülsüz olabilir. Nodülsüz zehirli guatra Basedow Graves Hastalığı da denir.

Hipertiroidi

Hipertiroidi (zehirli guatr) belirtileri ;

 • Çarpıntı,
 • Ellerde ve vücutta titreme,
 • Ani kilo kaybı,
 • Saçlarda dökülme,
 • Kaşıntı,
 • Boğazda dolgunluk hissi,
 • Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve su içme,
 • Aşırı terleme,
 • Çabuk yorulma,
 • Sinirlilik sık görülen şikayetlerdir.

Bazı hastalar, bulantı, ishal, kusma ve çok sık dışkılamadan yakınır. Bu saydıklarımızın hepsi aynı anda bulunmayabilir. Bu şikâyetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikayetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir.

Nodülsüz guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması mümkündür. Hastaların muayenesinde; kalp atımının çok arttığı, solunumun hızlandığı, ellerin titrediği ve avuç içinin terli olduğu görülür.

Hipotiroidi tedavisi

Yapılacak kan testleri sonucu teşhisin doğrulanmasını takiben eksik olan tiroid hormonunu vererek çok hızlı iyileşme sağlamak mümkündür. Bu hastalar ömür boyunca ilaç kullanmak zorundadır. Tedavide kullanılan tiroid hormonunun standart dozu yoktur. Bu nedenle her hastada yapılacak ölçüm ve takiplerle gerçek ve doğru idame dozu bulunmalıdır.

Tiroid nodülü nasıl anlaşılır?

Ayna karşısında tiroid kontrol edilir. Bunun için boynun ön kısmında Adem Elması’nın hemen altında genişleme veya şişlik olup olmadığına bakılmalıdır. Tiroid bezi bu bölgede yer alır. Bu kontroller başı geriye yaslayarak yapılmalıdır. Şayet bu bölgede genişleme veya şişlik görülürse bir hekime başvurulmalıdır.

Tiroid nodülü teşhisinde yapılması gerekenler nelerdir?

Tiroid bezinizde nodül saptanmışsa bir endokrinoloji uzmanı veya endokrin cerrahı tarafından takip ve tedaviniz yapılmalıdır. Doktorunuz sizden risk faktörleriniz için ayrıntılı bir bilgi alacak, muayenenizi yapacak ve gerekli olan testleri isteyecektir.

Bu testlerden ilk istenecek olanlar kandaki tiroid hormon düzeyleri ve tiroid ultrasonografisi olacaktır. Hastaların çoğunda tiroid bezindeki nodüllerden hücre örnekleri almak amacıyla ince iğne ile biyopsi de yapılmaktadır.

Bu işleme tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi denilmektedir. Sıklıkla ultrasonografi altında ve patolog eşliğinde yapılmaktadır. Tiroid nodüllerinde sıklıkla kullanılan bir diğer metod da tiroid sintigrafisidir.

Bu tanı yönteminde tiroid nodüllerinin çok (sıcak nodül) veya az (soğuk nodül) çalıştıkları hakkında bilgi edinilebilmektedir.

Tiroid nodüllerinin tedavisi

Tiroid nodüllerinin tedavisi nodülün özelliğine bağlıdır. Şayet yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisinde iyi huylu görülmüşse, büyüme eğilimi göstermeyen küçük nodüller takip edilebilir. Bazennodüllerin büyümesini engellemek veya küçültmek amacıyla tiroid hormon tedavisi tercih edilebilir.

Şayet yapılan tiroid ultrasonografilerinde nodüller büyüme eğilimindeyse iğne biyopsileri tekrarlanmalıdır. İğne biyopsisi sonucunda kuşkulu hücreler izlenen hastalar ameliyata alınır.

Ayrıca nefes borusu ve yemek borusunda hissedilen baskı sonucu nefes darlığı ve yutma güçlüğü yaşayan hastalarda da ameliyat tercih edilir.

Tiroid ameliyatları riskli mi? Ameliyat bölgesinde iz kalır mı?

Cerrahinin birçok dalı gibi tiroid cerrahisinde de günümüzde minimal invaziv (daha az zarar veren) teknikler ön plandadır. Teknolojideki gelişmelerle birlikte tiroid ameliyatı; damarları  dikiş  ya  da bağlamaya ihtiyaç duymadan kapatan ve cihazlar yardımı ile yapılmaktadır.

Uygun olgularda ameliyatı çok küçük bir kesiden gerçekleştirmek mümkündür. Bu ileri teknoloji, yüksek frekanslı ultrasonik enerji kullanarak doku içinde bulunan proteinlerdeki hidrojen bantlarını ortadan kaldırmaktadır.

Kan damarları, göreceli olarak düşük ısıda (80°C) daha az ısı hasarı ile kapanırlar. Tiroid ameliyatı sırasında yaralanma ihtimali olan ve ses tellerine giden sinir ve vücudun kalsiyum dengesini sağlayan paratiroid organlarının, daha az kanamalı bir ortamda ve göreceli olarak daha az bir ısı ile korunmalarına imkân sağlanmaktadır.

Yapılan çalışmalarda, bu yöntemle klasik yönteme göre ameliyat süresinin kısaldığı gösterilmiştir. Ayrıca tiroid ameliyatı daha az kanama ile sonlandırılabildiği için ameliyat sonrası hastanın ağrı kesici ihtiyacı çok aza inebilmektedir. Geniş cilt kesisinden kaçınmak doğal olarak daha estetik bir görünüme ve daha çabuk iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Hastalar sıklıkla ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmakta ve ertesi gün evlerine gönderilmektedirler. Ameliyattan sonra ses kısıtlamasına gerek yoktur. Normal yaşamlarına kısa sürede dönebilmektedirler. Kesi estetik yöntemle kapatıldığından dikiş alınmasına gerek kalmamaktadır.

Kimler Risk Altındadır?

 • Ailesinde guatr, tiroid nodül, tiroid kanseri ve tiroidit gibi tiroid hastalıkları olan kişiler,
 • Daha önceden tiroid nodülü nedeniyle ameliyat geçirmiş kişiler,
 • Sigara içenler,
 • Menopoz dönemindeki kadınlar,
 • Baş ve boyuna yönelik ışın tedavisi (radyoterapi) gören kişiler kontrol ve takiplerini düzenli olarak yaptırmalıdırlar.

Источник: https://hisarhospital.com/tiroid-nedir-tiroid-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi/

İğne biyopsisi nedir? Tiroid nodülü tedavisi nasıl yapılır?

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Tiroid nodüllerinin teşhisinde en sık kullanılan yöntem olan iğne biyopsisi, gereksiz yere ameliyat yapılmasını önlüyor.

Uygun hastalarda uygulanan iğne biyopsisi ile ameliyata gönderilen hasta sayısı yüzde 40 azalıyor. Ayrıca operasyonda nasıl bir yöntem izleneceğini de önceden belirlemeye yardımcı oluyor.

Türkiye’de çok sık görülen sağlık sorunlarından biri olan tiroid nodüllerini, tiroid bezinde oluşan yumrular oluşturuyor ve bir veya birden fazla olarak ortaya çıkabiliyor.

Tiroid nodüllerinin tedavisinde erken teşhisin büyük avantaj sağladığını belirten Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Levent Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tufan Hacıahmetoğlu tiroid nodülleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi:

En yaygın görülen klinik sorunlardan biri olan tiroid nodülü, kişiden kişiye değişse bile genellikle boyunda şişlik, vakaların çok azında ağrı ve etraf organlara bası sonucu nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor.

Bazı hastalarda ise herhangi bir şikayete sebep olmuyor. Ancak bazı durumlarda nodüller, hipertiroidi (aşırı tiroid hormonu salgılanması) veya hipotiroidi (tiroid hormonun az salgılanması) tablosuna neden olabiliyor.

Azı da zarar fazlası da

Hipertiroid belirtileri arasında; ciltte nemlenme artışı, ellerde terleme, sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme, sinirlilik, uykusuzluk, zayıflama, çarpıntı, nabız sayısında artış, saçlarda incelme ve dökülme, adet düzensizlikleri, gebe kalma güçlüğü ve kas güçsüzlüğü yer alıyor.

Hipotiroidi ise halsizlik, ciltte kuruma, konsantrasyon ve hafıza güçlüğü, tırnaklarda kırılma, nabız sayısında azalma, depresyon, seste kabalaşma, adet düzensizlikleri, soğuğa tahammülsüzlük, yüz ifadesinde değişiklik, hareketlerde yavaşlama ve güçsüzlük, kilo alma, kabızlık, gebe kalma güçlüğü ve saçta kabalaşma olarak kendini gösteriyor.

Erkeklerde daha riskli

Tiroid nodülleri kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Nodül görülme oranına paralel olarak tiroid kanseri de kadınlarda daha fazla görülür.

Tiroid kanseri nadir görülen bir kanserdir. Tüm kanserler içinde oranı yüzde 1’dir. Ancak 15-24 yaş kadınlarda toplumda en sık görülen kanser, tiroid kanseridir, 24- 49 yaş arası kadınlarda da meme kanserinden sonra ikinci sıradadır.

Bir diğer önemli nokta da; erkeklerde nodüller kadınlara göre daha az sıklıkta görülse de, erkeklerde saptanan nodüllerin kanserleşme oranı kadınlardakinden daha fazladır.

Ne zaman ameliyat edilmeli?

 • Nodüllerden birisinde kanser belirlenmesi,
 • Nodüllerde kanser şüphesi olması (foliküler neoplazm durumunda),
 • Nodülün çapında giderek artan bir büyüme görülmesi,
 • Çok nodüllü (multinodüler) guatr durumunda hipertiroidi olması
 • Kozmetik kusur yaratması,
 • Nodüllere bağlı yutma güçlüğü veya ses kısıklığı gelişmesi veya kozmetik kusur yaratması halinde ameliyat gerekiyor.

Tanı nasıl konulur?

Muayene: 1cm’den büyük nodüller palpe (elle muayene) edilebiliyor.

Kan tahlilleri: Özellikle tiroksin (T4) ve tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyleri araştırılıyor.

Ultrasonografi: Tüm hastalardan isteniyor. Fizik muayene ile ele gelmeyen nodüllerin görülmesini sağlıyor, kanser riskini ortaya koymaya yardımcı oluyor.

Sintigrafi: Radyoaktif bir test ve saptanan nodülün hormonal aktifliğinin (sıcak, soğuk, fonksiyonel nodül) olup olmadığı değerlendiriliyor.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB): Direkt olarak veya ultrasonografiyle iğne ile nodül üzerinden biyopsi alınıp patoloji tahliline gönderiliyor.

İğne biyopsisi gereksiz ameliyatları önlüyor

Baş boyun radyoterapisi görenler, ailesinde tiroid kanseri olanlar, hızlı büyüyen nodüller, sert ve etrafa yapışık nodüller, ses felci, yutma güçlüğü ve öksürüğü olanlar, bölgesel lenf bezi veya uzak metastazı olan kişiler klinik risk faktörü taşıyor.

Klinik risk faktörleri ve ultrasonografik kanser belirtisi olmayan 1 cm altındaki nodüllere sahip hastalara İİAB yapılmıyor. Ancak klinik risk faktörü olanlarda nodül hangi çapta olursa olsun İİAB yapılıyor. İİAB, tiroid nodüllerinin ayırıcı tanısında çok sık kullanılan bir yöntem.

Tiroid nodüllerinin yaklaşık yüzde 5’i saldırgan, yüzde 95’i ise sakin yapıda oluyor. Başka bir deyimle tiroid nodülü olan her hasta operasyona gönderildiği takdirde bu nodüllerin yüzde 95’i zararsız olarak gelecek ve hasta boşuna operasyon riski altına girmiş olacak.

İİAB yöntemi ile saldırgan olmayan nodüller, saldırgan olan nodüllerden yüzde 75 duyarlılıkla ayrılabiliyor. Geri kalan yüzde 25 vakada ise tanı koymada güçlük çekiliyor veya yetersiz hücre alınıyor.

İİAB ile operasyona gönderilen hasta sayısı yüzde 40 azalıyor ayrıca operasyonda nasıl bir yöntem izleneceğini de önceden belirlemeye yardımcı oluyor.

Gelen sonuçlara göre tedavi yöntemi belirleniyor. Eğer İİAB’de tanısal olmayan sonuç gelirse İİAB tekrar ediliyor. Kanser şüphesine rastlandığında ya da kanser çıkarsa cerrahi tedavi uygulanmaya başlıyor.

Ameliyat sonrası bir günde eve dönüş

Kullanılan yöntemle birlikte küçük değişiklikler gösterse de ameliyat ortalama 1.5 saat sürüyor. Hastalar genellikle bir gün hastanede kalıp, ertesi gün rutin aktivitelerine geri dönebiliyorlar. Üçüncü günde ise iş başı bile yapabiliyorlar.

Hızlı bir iyileşme süreci gösterse bile her ameliyatta olduğu gibi tiroid nodülleri ameliyatının da bazı riskleri bulunuyor. Bu riskler arasında kanama, üst gırtlak siniri, alt gırtlak siniri ve paratiroid yaralanması, tiroid krizi ve enfeksiyon bulunuyor. Bu durumlarda gerektiğinde ilaç tedavisi gerektiğinde ise cerrahi müdahale yapılıyor.

Özellikle total tiroidektomi yapılan hastaların ömür boyu ağızdan tiroid hormon hapı kullanması gerekiyor. Ayrıca kanser vakalarında ameliyat sonrası radyoaktif iyot tedavisi de uygulanabiliyor.

Ameliyat yöntemleri

Tiroid nodüllerini almak için dört farklı yöntem kullanılıyor:

1- Total tiroidektomi: Tiroid bezinin tamamının alınması anlamına geliyor. Kanser vakalarında, kanser şüphesinde ve bazen de çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) durumunda tercih ediliyor.

2- Totale yakın tiroidektomi: Tiroid bezinin tamamına yakının alınması ve az bir kısmının bırakılmasıdır. Çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) durumlarında tercih ediliyor.

3- Lobektomi: Tiroid bezinin sadece bir lobunun alınması anlamına geliyor. Tek taraflı büyük nodüllerde bu teknik tercih ediliyor.

4- Total tiroidektomi + boyun diseksiyonu: Boyun lenf bezleri tutulan tömörlerde tiroid bezinin alınması ve bezelerin temizlenmesi gerekiyor.

Tiroid nodülü nedir? Nodül kanserin habercisi mi?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/02/igne-biyopsisi-tiroid-nodulu-tedavisi/

Tiroid bozukluğunun en önemli 13 belirtisi: Hipotiroidizm ve Hipertiroidizm

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Hipotiroidizm: Yorgunluk hipotiroidizmde bir numaralı semptomdur. Sürekli uyumak istersiniz ya da normalden daha fazla uyursunuz ama yine de yorgun, bitkin ve hiç enerjiniz yok gibi hissedersiniz.

Hipertiroidizm: Hipertiroidizmi olan bazı insanlar uykuya dalmada güçlük çekerler ve bu nedenle yorgun ve bitkin hissederler. Tiroid bezinin aşırı aktivitesi uykusuzluğa neden olur bu yüzden nabız hızlanır ve geceleri uykuya dalmanızı zorlaştıran ya da gecenin bir yarısı sizi uyandıran bir kaygı oluşur.

Hipertiroidi (zehirli guatr) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kilo değişimleri

Hipotiroidizm: Sürekli kilo alıyorsunuz veya kilo vermek çok zor. İşte bu hipertiroidizmin en önemli semptomudur. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo verebilirsiniz.

Hipertiroidizm: Her zamanki miktarda ve her zamanki yiyecekleri yemenize rağmen kilo veriyor olabilirsiniz.

Hipotiroidi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Mod ve zihinsel değişiklikler

Hipotiroidizm: Her zamankinden daha depresif ve daha üzgün hissediyorsunuz. Nedeni; beyninizdeki serotonin hormonu seviyenizi etkileyen tiroid hormonunun çok az olmasındır. Bunu ayrıca konsantrasyonunuzun düşük ve hafızanın zayıf ya da zihninizin bulanık olması olarak ta tanımlayabilirsiniz.

Hipertiroidizm: Hipertirodizm anksiyete, panik atak ya da bir türlü gevşeyememe durumuyla ilişkilidir. Aynı zamanda çok fazla tiroid hormonu konsantre olmayı zorlaştırır.

Hipotiroidizm: Çok ciddi ya da çok uzun süren kabızlığınız var. Bu, bağırsak hareketliliğinin azalmasına neden olan hormon seviyelerinin değişikliği yüzünden en yaygın semptomdur.

Hipertiroidizm: Diyare ya da huzursuz bağırsak sendromu olabilirsiniz

Kas ya da eklem problemleri

Hipotirodizm: Uzuvlarınızda birden uyuşma, karıncalanma hissediyorsunuz. Bu durum, tiroid hormonunun çok az üretilerek beyne, omuriliğe sinyal gönderilen sinyallerle bütün vücudunuzun etkilenmesi yüzündendir. Ayrıca kollarınızda ve bacaklarınızda genel kas ya da eklem katılığı, ağrı, zayıflık hissedebilir ya da tendinit olabilirsiniz.

Tiroid belirtileri nelerdir? Tiroit hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Hipertirodizm: Ellerinizle bir şeyler taşırken ya da baş üzeri aktivitelerde ya da merdiven çıkarken zorluk ya da birçok kas ve eklem problemi yaşayabilirsiniz.

Düzensiz adet, kısırlık, libido problemleri

Hipotiroidizm: Adetiniz ağrılı, daha sık ve daha uzun sürebilir. Ayrıca kısırlık, libido problemleri, hormon değişikleri olabilir.

Hipertiroidizm: Adetiniz düzensiz, daha kısa ve daha az olabilir. Ayrıca kısırlıkta (Hipotiroidizm ve hipertiroidizm yumurtlamayı etkiler) olabilir.

Saç ve derideki değişimler

Hipotiroidizm: Saçınız kuru ve cansız olabilir ve kolay dökülebilir. Bu durum çok az salgılanan tiroid hormonunun saç büyüme döngüsünü azaltmasındandır. Aynı zamanda beklenmedik saç kayıpları ya da kirpik ve kaş kayıpları da yaşayabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanızın yavaşlamasından dolayı deri kuruyabilir, tırnaklarınız kolayca kırılır.

Hipertiroidizm: Tipik saç dökülmelerine sebep olur, deriniz ince ve hassastır.

Vücut sıcaklığı

Hipotiroidizm: Elleriniz ve ayaklarınız soğuktur ya da üşümüş hissedersiniz ya da vücut sıcaklığınız sürekli 37 derecenin altındadır.

Hipertiroidizm: Bazen çok sıcak hissedersiniz ya da çok fazla terlersiniz.

Kolesterol problemleri

Hipotiroidizm: Yüksek kolesterol seviyeniz olabilir, diyet, egzersiz ve ilaca rağmen.

Hipertiroidizm: Beklenmedik şekilde kolesterol seviyeniz düşüktür.

Haşimato nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kan basıncı

Hipotiroidizm: Hipotirodizmi olan insanların hipertansiyon olma riskleri 2 ya da 3 kat daha fazladır.

Hipertiroidizm: Küçük tansiyonunuz normal seviyede ya da daha düşük olmasına rağmen büyük tansiyonunuz yüksek çıkar.

Kalp hızı

Hipotiroidizm: Kalp hızınız düşük olabilir. Kalp hızı tiroid hormonu tarafından düzenlenir. Tiroid hormonu yetersizliğinde kalp hızınız normalden 10-20 atım/dakika daha az olabilir.

Hipertiroidizm: Kalbiniz daha hızlı atabilir veya çarpıntı ya da üfürüm olabilir.Boyun genişlemesi (Guatr)

Guatr nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tiroid bozukluğu risk faktörleri

Bazı insanlar tiroit problemlerine daha yatkındır. Hem genetik hem de çevresel faktörler hipertiroidizm ve hipotiroidizm gelişimine neden olur.

 • Aile Öyküsü: Eğer ailede tiroidi problemi öyküsü varsa, sizin de probleminizin olma ihtimali çok yüksektir.
 • Cinsiyet ve Yaş: Özellikle yaşlı nüfusta kadınlarda daha yüksek oranda görülür, kadınlar erkeklere göre 5 ya da 6 kat daha fazla risk altındadır.
 • Sigara: Sigaranın içindeki siyonid, tiroidin çalışmasına karşı bir rol oynar. Sigaranın tiroid üzerindeki en önemli etkisi hipertiroidizme neden olmasıdır. 1993 yılında The Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir makaleye göre; Graves hastalığı (tiroidin fazla çalışması sonucu boğazın şişmesi ve gözlerin dışarı doğru çıkmasıdır) riskinin içmeyenlere göre iki kat fazla olduğu bulunmuştur.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tiroid-bozuklugunun-13-belirtisi-hipotiroidizm-hipertiroidizm/

Tiroid Fazlalığı (Hipertiroidi) Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Tiroidde Neştersiz Tedavi

Tiroid fazlalığı veya hipertiroidizm, tiroid bezinin tamamının fazla çalışması, tiroid içerisindeki nodüllerin birinin ya da birden fazlasının kendi kendine hormon üreterek fazlalık durumu yaratması ya da artmış hormon üretimine bağlı olmadan tiroid içerisinde depolanan hormonların kana karışarak vücutta hormon fazlalığı yapması durumuna bağlı gelişebilir. Hipertiroidizm, hipotiroidizmden farklıdır ve ikisi birbiri ile karışmamalıdır. Hiper, hızlı çalışma, hipo ise yavaş çalışma olarak tanımlanır.

Hipertiroidizm (tiroid fazlalığı) neden olur?

Tiroid bezinin tamamının fazla çalışması durumu bağışıklık siteminin bir hastalığıdır ve bu durumu tetikleyen faktörler üzüntü, stres, sigara kullanımı gibi immün sistemi etkileyen olaylardır. Fakat bu olaylar tam olarak hastalığa özgü değildir. Hipertiroid hastalığının genetik yatkınlığı vardır.

Ailesinde otoimmün tip tiroid hastalığı olanlarda hipertiroid oluşma riski daha yüksektir. Hipertiroid kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Toksik multinodüler guatr daha ileri yaşlarda görülen bir hastalıktır. Tiroid fazlalığı aşırı miktarda dışarıdan besinler ya da bazı görüntüleme yöntemleri için kullanılan ilaçlar ile alınan iyot nedeni ile oluşabilir.

Tiroid bezi nedir

Hipertiroidizm (tiroid fazlalığı) belirtileri

Artmış hormon üretimine bağlı değil, depolanan hormon fazlalığının kana karışması sonucu tiroid fazlalığı durumları genellikle geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile enfeksiyon geçtikten bir iki hafta sonra kendisini gösteren çarpıntı, terleme, titreme, istemsiz kilo kaybı, sinirlilik, konsantre olamama, saç dökülmesi ve tiroid bezinin çok şiddetli ağrılı olması ve ateş yükselmesi ile de kendini gösteren bir durum haline de gelebilir.

Hipertiroidizm sorunu ortaya çıkan çocuklar genelde normalden daha hızlı büyür. Ayrıca kilo kaybına rağmen bu çocuklarda iştah artışı da olur. Bu çocuklarda huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, huysuzluk ve uyuma sorunları, bazen ishal, sıcak ve soğuktan rahatsızlık hissi gibi belirtiler görülür.

Hipertiroidizm (tiroid fazlalığı) olduğu nasıl anlaşılır?

Tiroid bezinin tamamının hızlı çalışması sonucu ortaya çıkan bazı hastalıklar görülebilir.

Graves hastalığı tiroid içerisinde nodüllerin bir veya daha fazla kendi kendine (otonom) denilen kontrolsüz bir şekilde hormon üretmesi sonucu oluşan tiroid hormonu fazlığı (toksik multinodüler guatr ya da toksik adenom guatr) gibi veya artmış bir üretime bağlı olmadan tiroid içerisinde depolanan hormonların vücudun tiroide karşı oluşturduğu bir reaksiyon sonucu kana karışması ile geçici olarak tiroid fazlalığı durumu (subakut tiroid, sessiz tiroid ya da postpartum tiroid) gibi durumların oluşmasıdır.

Tiroid hastalığı tespiti yapıldıktan sonra, hastalığın türlerini tespit edebilmek için gerekli incelemeler yapılarak tam teşhis konulabilir. Graves hastalığı, hasta doktor muayenesine geldiğinde bu hasta graves hastası denilebilecek özellikleri içeren bir hastalıktır.

Graves hastalığında hastanın gözleri öne doğru çıkmış, göz kapakları çekilmiş, hastanın sinirli gibi bakması ve tiroid bezinin tamamının büyüdüğünün dışarıdan bile görülmesi gibi belirtileri ile diğer tiroid fazlalığı durumlarından ayırt edilebilir.

Hipertiroidizm (tiroid fazlalığı) teşhisi

Tiroid fazlalığı şikayetleri olan hastanın öncelikle iyi bir KBB uzmanına ya da metabolik hastalıklar uzmanına baş vurması gereklidir. Doktor muayenesinde kan tahlillerinde tiroid hormon ölçümlerinin yapılması gibi tetkikler tiroid fazlalığının tanısında ilk aşamadır.

Tiroid fazlalığına neden olan duruma yönelik yapılan ileri tetkiklerde hastanın muayenesi, hastanın şikayetleri, hastanın semptomlarından yola çıkılır ve tiroid antikorları tetkiki istenir.

Bunlardan sonra tiroid ultrasonografisi, tiroid sintigrafisi gibi ileri tetkikler ile doğru tiroid teşhisi konulur.

Hipertiroidizm (tiroid fazlalığı) tedavisi

Tiroid içerisindeki nodüllerin fazla çalışmasına bağlı hormon fazlalığında tedavi radyoaktif iyot tedavisi ya da cerrahi tedavi şeklinde tedavi edilir. Fakat cerrahi tedavi ya da radyoaktif iyot tedavisine karar verilmeden tiroid fazlalığını kontrol altında tutmak için ilaç tedavisine gerek duyulabilir. İlaç tedavisi genellikle geçici olarak verilir.

Tiroid bezinin tamamının fazla çalıştığı graves hastalığına bağlı hormon fazlalığı durumunda ise tedavi seçenekleri ilaç tedavisi veya radyoaktif iyot tedavisi şeklindedir. Graves hastalığının tedavisinde cerrahi tedavi çoğunlukla gerekli değildir. Graves hastalarında çok ciddi olan vakalarda cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Graves hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi genellikle bir buçuk iki yıl kadar devam eder. İlaç tedavisi başlangıçta yüksek doz başlar ve biraz düzene girdikten sonra normal dozda (günde bir ya da iki tablet şeklinde) sürdürülür.

Bu tedaviden sonra hastanın tamamen iyileşme şansı % 50 oranındadır. İyileştikten sonra hastalık bir yıl içerisinde tekrarlayabilir.

Bu durumda ilaç tedavisinin devamı, radyoaktif iyot tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/tiroid-fazlalg-hipertiroidizm-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.