Troid Tedavileri

Tiroidit: Bu Belirtiler Sizde Var Mı? — Multi Yaşam

Troid Tedavileri

Tiroid bezi, boyunda bulunan ve vücut metabolizmasını, vücut gelişimini kontrol eden tiroid hormonların salgılayan kelebek şeklindeki bezdir. Tiroidit (tiroid bezi iltihabı) vakalarında bu hormonları salgılayan hücreler zarar görürse tiroid hormonu azlığı oluşabilir. Bu durumda aşağıdaki hipotiroidi (tiroid düşüklüğü) belirtileri ortaya çıkabilir:

 • Aşırı yorgunluk, fiziksel aktivitede dayanıksızlık
 • Kilo artışı
 • Kabızlık
 • Cilt kuruluğu
 • Depresyon

Tiroidit, tiroid bezi hücrelerinde çok hızlı yıkıma yol açarsa tiroid bezindeki tiroid hormonu depolarının sızdırmasına yol açabilir. Bu durumda hipertiroidi (tiroid hormonu fazlalığı) ile aynı etkileri taşıyan tirotoksikoz (tiroid zehirlenmesi) belirtileri ortaya çıkabilir. Bazıları şunlardır:

 • Kaygı bozuklukları, huzursuzluk hali
 • Uyku sorunları
 • Aşırı hareketlilik
 • Çarpıntı veya taşikardi gibi kalp sorunları
 • Kilo kaybı

Not: Tirotoksikoz ve hipertiroidi arasında fark vardır. Tirotoksikozda tiroid depoları azaldığı zaman hastalık evirilerek hipotiroidiye (tiroid düşüklüğü) dönüşebilir. Hipertiroidi ise aynı belirtilerle devam edebilir.

1) Haşimato Tiroidit

Haşimato hastalığı, tiroid bezi iltihabının en sık karşılaşılan nedenidir. Bu hastalıkta vücudun bağışıklık sistemi hatalı hareket ederek sağlıklı tiroid bezi hücrelerine saldırmaktadır. Bu tarz hastalıklara otoimmun hastalık denmektedir. Sonuçta hipotiroidi belirtileri ortaya çıkar.

 • Bu hasar tiroid bezi şişmesine (guatr) yol açabilir.
 • Yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için belirtileri yıllar sonra ortaya çıkabilir.
 • 30-50 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülmektedir.
 • Tip 1 şeker hastalığı ve Addison hastalığı ile ilişkili olduğu saptanmıştır.

Haşimato hastalığının neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Genetik faktörlerin etkisi olduğu düşünülüyor.

Tiroiditin aşağıdaki türleri de otoimmun etkilerle ortaya çıkmaktadır:

Lohusalık tiroiditi: Doğumdan sonraki ilk altı ay içerisinde ortaya çıkarak tirotoksikoz belirtilerine yol açabilir. Çoğu vaka doğumdan bir yıl sonra tamamen iyileşir.

Sessiz Tiroidit: Ağrısız tiroidit de denir. Lohusalık tiroiditine çok benzerdir, ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Neden ortaya çıktığı bilinmiyor.

2) Bulaşıcı Hastalıklar

Grip, nezle, kabakulak gibi virüs kaynaklı iltihaplar subakut tiroidit’e (De Quervan tiroiditi) neden olabilir.

 • Tirotoksikoz belirtilerine yol açabilir, farklı olarak subakut tiroidit vakalarında boyunda ateş ve ağrı görülebilir.
 • Birkaç gün içinde hastalık belirtileri yatışacaktır. Sonrasında ise tiroid bezleri tamamen iyileşene kadar (birkaç hafta) hipotiroidi belirtileri ortaya çıkabilir.
 • Subakut tiroiditi çok nadiren kalıcı hipotiroidiye yol açar.

Bulaşıcı Tiroidit: Çok nadiren görülür. Bakteriler yüzünden tetiklenir. Tiroid bezinin gelişimi ile ilgili sorunlar yüzünden veya bağışıklık sistemi zayıflığından kaynaklanabilir. Hipotiroidi veya hipertiroidi belirtilerine yol açabilir.

3) Bazı İlaçlar

Aşağıdaki ilaçlar tiroid bezi iltihabına yol açabilir:

 • İnterferon
 • Amiodoron
 • Lityum
 • Sunitinib ve kanser tedavisinde kullanılan bazı diğer ilaçlar

İlaçlar bırakıldıktan sonra tiroidit iyileşmeye başlayacaktır, ancak doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı kullanmayı bırakmamalısınız.

4) Radyasyon

Hipertiroidi vakalarında kullanılan radyoaktif iyot tedavisi tiroid bezinde hasara ve tiroidite yol açabilir. Kanser vb. nedeni ile boyun yakınlarına alınan radyasyon tedavisi de benzer etkiye yol açabilir.

 • Sonuçta hipotiroidi veya hipertiroidi ortaya çıkabilir.
 • Hipotiroidiye neden olduysa bu durum genellikle kalıcı olur. Ömür boyu ilaç tedavisi gerektirebilir.

1) İlaç Tedavisi

Hipotiroidi
Haşimato hastalığını tamamen yok eden bir tedavi bulunmamaktadır. Haşimato hastalığında ve diğer hipotiroidi vakalarında aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

 • Levotiroksin: Sentetik (yapay) tiroid hormonu
 • Triiyodotironin (T3): Genellikle levotiroksin ile birlikte önerilir.
 • Bu ilaçların ömür boyu kullanılması gerekebilir.

Not: Hipertiroidi vakalarında tiroid önleyici ilaçlar kullanılırken, tirotoksikoz vakalarında bu ilaçlar önerilmez.

Subakut Tiroidit Tedavisi
Çarpıntı ve titremeler içim beta bloker ilaçlar kullanılabilir.

 • Ağrıyı gidermek için aspirin, ibuprofen gibi ilaçlar kullanılabilir.
 • Şiddetli vakalarda prednizon gibi steroit ilaçlar gerekebilir.

Bulaşıcı tiroidit
Antibiyotikler kullanılır. Steroit içermeyen iltihap gidericiler de önerilebilir.

2) Cerrahi Müdahale

Tiroid bezi iltihabı vakalarında tiroidektomi adı verilen ameliyatla tiroid bezinin tamamı veya bir kısmı alınabilir. Aşağıdaki durumlarda ameliyat söz konusu olabilir:

 • Bazı hipertiroidi vakalarında
 • Haşimato hastalığı guatra yol açmışsa
 • Tiroid kanserinden şüphe ediliyorsa

3) Diğer Tedaviler

Kalıcı hipertiroidiye yol açan tiroid bezi iltihaplarında radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi tirotoksikoz vakaları için kullanılmaz.

 • Tiroid hormonlarının üretiminde iyot minerali kullanılır. Günde yaklaşık 150 mikrogram iyot sağlayacak dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Источник: https://multiyasam.com/tiroidit-belirtileri-ve-tedavisi/

Tiroid Nedir? Tiroid Ne demek? – Nedir.com

Troid Tedavileri

(Kalkanbezi), insandaki bezlerden biridir. Gırtlağın ön tarafında bulunur. Salgısını kana verir. Çalışmasındaki düzensizlikler, çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Troid tüm insanlarda bulunan bir organdır. Tiroid'e, “tiroid bezesi, tiroid guddesi” de denir. “Tiroid” ile “tiroit” aynı anlama gelir. Her insanda 1 adet tiroid bulunur.

Bu organ, boğazımızda hava aldığımız gırtlağın önünde yer alır. Deri ile gırtlak arasında kalır. hormon üretir ve kanımıza verir. Bu hormon ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir.

ömür boyunca bu hormona ihtiyaç duyarız. Bu hormonun adı “tiroksin” dir.

Tiroksin, vücudumuzda T3 ve T4 şeklinde bulunur. Troid'in bulunduğu yerden dolayı, tiroid’de ortaya çıkan kitlelerin (nodül ve kanser) kendini çabuk belli etmesini sağlar.

Tiroksin hormonundan başka, halk arasında daha az bilinen diğer bir hormon daha tiroid tarafından üretilir. Bu hormona “kalsitonin” deriz. Kemik metabolizması ile ilgilidir. Tiroidin boyundaki önden görüntüsü, U harfine benzer.

2 adet bacağı, 1 adet de birleşme noktası vardır.

Tiroidin görevi nedir?

Tiroksin ve kalsitonin isimli 2 hormonun üretmektir. Tiroksin hormonu, halk arasında T3, T4 olarak bilinir. Bu hormonlar çok sayıda yaşamsal fonksiyonu yönetir.

Tiroid bezinin çalışması, beyindeki hipofiz bezi adı verilen organdan salgılanan tsh ile kontrol edilir. tiroit hormonlarının, vücuddaki her hücre ve dokunun fonksiyonlarını düzenleme görevi vardır.

Bu hormonların üretim aşamasının herhangi bir bölümündeki bozukluk tiroit hastalığına neden olur.

Guatr nedir?

Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Bu büyüme, gözle görülebilir veya sadece tıbbi görüntüleme yöntemleri ile ortaya konabilir.

Nodül nedir?

Tiroid’te bulunmaması gereken kitlelerdir. En önemli riski, kanser olabilmeleridir.

Hipotiroidizm nedir?

Tiroid bezinin gereğinden az çalışması Hipotiroidizm olarak adlandırılır. İltihaplanmalar, kireçlenmeler, kolloid şişkinliği (guatr) gibi bozukluklar sonucu ortaya çıkar ve miksödem ve kreten hastalığına neden olabilir.

Hipotiroidizm belirtileri nelerdir?

Depresyon, Kilo artışı, Cilt kuruluğu, Kalp hızında yavaşlama, Soğuğa karşı dayanıksızlık, Unutkanlık, Zihinsel durgunluk, Kabızlık, Yorgunluk, Adet dönemlerinde bozulma ve kanama miktarında artış, Kas güçsüzlüğü ve kramplar görülen belirtiler arasındadır.

Hipertiroidizm nedir?

Tiroid bezinin aşırı çalışması hipertiroidizm olarak adlandırılır. Parankimanın (özek doku) şişmesi sonucu olur ve Basedow, Plummer hastalıklarını yapar.

Hipertiroidizm belirtileri nelerdir?

Depresyon, Kalp hızında artış, Sinirlilik, Kilo kaybı, Sıcağa karşı tahammülsüzlük, Terleme artışı, Ellerde titreme, Yorgunluk, anksiyete (korku hali), Uyku bozukluğu, Adet dönemlerinde bozulma ve kanama miktarında azalma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Tiroidit nedir?

Tiroid bezinin iltihabına Tiroidit denir. Bezde ağrı vardır.

Haşimato hastalığı nedir?

Tiroid hücrelerine karşı vücudumuzun ürettiği antikorlar sonucu oluşan tiroid iltihabına Haşimato hastalığı denir.

Graves hastalığı nedir?

Graves hastalığı bazen gözlerde büyüme yapan tiroit bezinin aşırı çalışması hastalığıdır.

Tiroid bezi neden büyür?

1. tiroid bezi hormonlarının üretimi için iyot gereklidir. Tiroid hormonunun yapıtaşı olan iyotun eksikliğinde tiroid bezi TSH hormonu etkisiyle giderek büyür ve nodüler bir yapı kazanır.

2. Hashimoto hastalığı sebebiyle tiroid bezinin hormon üretimi azalınca tiroid bezi daha fazla hormon üretmesi için uyarılır ve bu da tiroid bezinin büyümesine neden olur.

3. Graves hastalığında tiroid hücrelerine karşı oluşan antikorlar tiroid bezini fazla hormon yapması için uyarırlar. Bunun sonucu olarak da tiroid bezi büyür.

4. Tiroid bezinin iltihabi hastalıkları da tiroid bezinin büyümesine yol açar.

5. Tiroid kanseri de tiroid bezi içinde şişlik şeklinde kendini belli eder.

Tiroid hastalıkları nelerdir?

1. Tiroidin hormon hastalıkları: Tiroidin hormon üretimindeki bozukluklardır: 2 tür tiroid hormon hastalığı vardır: Tiroid tarafından aşırı hormon üretilirse buna hipertiroidi, yani zehirli guatr denir. Aksi de mümkündür, tiroid yetersiz hormon üretimi yaparsa buna hipotiroidi (tiroid hormon yetmezliği) denir.

2. Tiroidin yapısal hastalıkları: Tiroidin yapısı, dokusu bozulmuştur, tiroid hormonu üretimi normal veya anormal olabilir. Bu hastalıkları 2 gruba ayırıyoruz: tiroidin kanserleri, tiroidin kanser dışındaki diğer yapısal hastalıkları.

3. Tiroidin kanser dışındaki diğer yapısal hastalıkları: Bu hastalıkların en yaygın olan 2 türü vardır; tiroid nodülleri, tiroid iltihapları.

Tiroit kanseri nedir?

Tiroit kanseri tiroit bezi hücrelerinde gelişen bir kanser türüdür. Oldukça nadir görülür.

Tiroit kanseri tipleri nelerdir?

Papiller ve Folliküler tiroir kanserleri en sık gözlenen tiroit kanseri türleridir. Bu kanser türünün genel olarak seyri iyidir ve tedavisi hem kolay hem de hasta için rahatsızlık oluşturmaz. Ancak, bazen tekrar geri gelebilir ve diğer organlara yayılabilir. Bu nedenle hastalar yaşamları süresince takip edilmek zorundadırlar.

Tiroit biyopsisi nedir?

Tiroit nodülleri içerisinden enjektör yardımıyla hücre alınması ve labaratuarda incelenmesine aspirasyon biyopsisi denir. Laboratuarda hücrelerin yapısına bakılarak nodülde kanser olup olmadığı büyük bir olasılıkla tespit edilebilir.

Tiroit biyopsisi için özel bir hazırlık gerektirmez. Lokal anestezi uygulaması çoğunlukla gerektirmez. Basit bir enjektör ile nodül içersine ulaşılır ve hücre alınır. Güvenli bir yöntemdir ve hastada rahatsızlık hissi oluşturmaz.

Çok küçük nodüllerde ultrasonografi eşliğinde aynı işlem yapılır.

Tiroid hastalıklarından korunma yolları nelerdir?

1. Sakin, huzurlu bir yaşam sizi tiroid hastalığından önemli ölçüde korur.

2. Şeker hastalığı ve şişmanlık tiroid hastalıklarını tetikleyen önemli sağlık sorunlarıdır.

3. İyot eksikliği sadece, deniz seviyesinden yüksekteki köylerde ve yaylalarda yaşayanlarda tiroid hastalığı riski oluşturur, sanıldığının aksine normal beslenen ve deniz seviyesidne yaşayanlarda tiroid hastalığı nednei iyot eksikliğine bağlı değildir.

4. Fazla iyot kullanımı, başta haşimato hastalığı olmak üzere tiroid sağlığını bozabilir. Gerekmedikçe, bilimsel araştırmalarla iyot eksikliği kesinlikle ortaya çıkmamışsa bir topluma iyotlu tuz yedirilmemelidir.

5. Diş röntgeni çektirende tiroit kanseri riski daha fazladır. Gerekmedikçe diş röntgeni çektirmeyin.

Tiroid hastalıklarının tanı yöntemleri nelerdir?

1. Tiroid Ultrasonografisi.

2. Tiroid Sintigrafisi.

3. Tiroid İğne Biyopsisi.

4. Tiroid Kan ve İdrar Testleri.

Hipertiroidi tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

1. İlaç tedavisi

2. Radyoaktif iyod tedavisi

3-.Cerrahi (ameliyat)

Hipotiroidi tedavisi nasıldır?

Hipotiroidi ömür boyu tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çok nadir olarak Hashimoto tiroiditli hastalarda % 10-20 oranında kendiliğinden düzelme olabilir.Hipotiroidi tedavisi kanda eksik olan tiroid hormonlarının normale gelmesi için tiroidhormon tabletleri verilerek yapılır.

Piyasada tiroid hormonu bulunan ilaçlar Levotiron ve Tefor isimleriyle satılmaktadır. Bu iki ilaç benzer ilaçlardır ve biri bulunamazsa diğeri kullanılabilir.Levotiron veya Tefor hastalığınızın şiddetine göre düktorunuzunönerdiği dozda başlanır ve belirli aralıklarla kontrole çağrılarak ilacın dozu ayarlanır.

Tedavide hedef T4 düzeylerini normale getirmek ve TSH düzeyinin normal sınırlar içinde olmasını sağlamaktır.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/tiroid

Tiroid Nodülü Nedir? Tehli Midir? Tedavisi Nedir?

Troid Tedavileri
83 / 100SEO Score

Tiroid nodülü, tiroid bezinde oluşan birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilen yumru şeklinde anormal yapılardır. Oldukça sık karşılaşılan bu nodüller çoğunlukla iyi karakterde olsa da bazen kötü huylu çıkmaktadır.

Kadınların %6’sında, erkeklerin ise %2’sinde boyun muayenesi ile fark edilebilen tiroid nodülü vardır. Tiroid ultrason sonuçlarında ise tüm erişkinlerin yaklaşık %50’sinde nodül tespit edilmektedir. Bunların çoğu iyi huylu olsa da %10-15’i kötü huylu (kanser) çıkmaktadır.

Tiroid Nodülü Belirtileri

Tiroid nodülleri genelikle rastlantısal tespit edilir ve çoğu kişide herhangi bir belirtiye neden olmazlar. En sık görülen belirtiler:

 • Tiroid bezinin olduğu bölgede (boyunda) şişlik
 • İlerlemiş durumlarda ses kısıklığı, yutma güçlüğü
 • Boyun lenf bezlerinde şişlik
 • Nodül tiroid hormonu üretiyorsa (sıcak nodül) kişide çarpıntı, kilo kaybı, sıcağa gelememe, sinirlilik, terleme, halsizlik gibi belirtilere neden olabilir.

Tiroid Nodülü Nedenleri

Aşağıdaki faktörler nodül oluşumuna neden olabilir.

 • İyot eksikliği
 • Sigara
 • Alkol
 • Boyun bölgesine radyasyon maruziyeti
 • Otoimmün tiroidit
 • Genetik faktörler
 • Daha önce tiroid hastalığının olması(Graves , haşimato gibi)

Hangi Nodül Tehlidir?

Tiroid nodülü tesbit edildiğinde öncelikle kanserden ayırt etmek gerekir. Bunun için kişinin hikayesi, muayene bulguları, risk faktörleri, ultrason sonucu ve bazı tetkikler göz önünde bulundurulur.

Nodülün Özellikleri

1- 1.5 cm’den büyük nodüller genellikle incelemeye alınır. 1 cm altındaki nodüller ise aşağıda bahsedeceğimiz risk faktörlerinin veya şüpheli ultrason bulgularının varlığında incelemeye alınırlar.

Kimlerdeki nodüller kanser açısından daha risklidir? (Risk Faktörleri)

 • Geçmişte boyun bölgesine radyasyon almış olanlar
 • Daha önce tiroid kanseri geçirmiş olanlar
 • 16 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olanlar
 • Ailesinde tiroid kanseri veya ailesel kanser sendromları öyküsü olanlar
 • Tiroid nodülü hızlıca büyüyenler
 • Kalıcı ses kısıklığı, artan nefes darlığı ve yutma güçlüğü olanlar
 • Tiroid çevresindeki (boyundaki) lenf bezlerinde şişlik ve büyüme olanlar
 • Sert ve hareketsiz (fikse) nodülü olanlar
 • Erkekler

TSH Testi

Tiroid nodülü tespit edilen kişilerde ilk yapılan tetkiklerden birisi TSH’dır.

 • TSH Normal: Nodülün büyüklüğüne göre tiroid kanseri açısında risk faktörlerine bakılır ve gerekirse biyopsi yapılır.
 • TSH Düşük: Hormon üreten iyi huylu tiroid nodülü olduğu düşünülür. Sintigrafi yapılarak tedavi planlanır.
 • TSH Yüksek: Savunma hücrelerinin tiroid dokusuna saldırdığı ve iltihaplanmaya sebebiyet verdiği otoimmün tiroidit düşünülür. Antikor testleri yapılır.

Tiroid ultrasonu

Nodülün iyi veya kötü huylu olduğuna düşündüren bazı ultrason bulguları vardır. Bu bulgular nodülün karakteri hakkında bilgi verse de kesin teşhis koydurmaz. Yani sadece ultrason sonucu ile nodüle tamamen iyi huylu demek oldukça zordur.

Tiroid Nodülü Ultrason Özellikleri
İyi Huylu Olduğunu Düşündüren Ultrason ÖzellikleriKötü Huylu Olduğunu Düşündüren Ultrason Özellikleri (Şüpheli Bulgular)
Hiperekoik olması (izoekoik olması kısmen iyi değerlendirilir)Hipoekoik olması
Keskin ve düzenli sınırlarının olmasıDüzensiz ve belirsiz sınırlı olması
Kaba kalsifikasyonların olmasıMikrokalsifikasyon (milimetrik kalsifikasyon) içermesi
 Basit kistlerHalo kaybı olması
Nodülün boyunun eninden büyük olması
Nodülde aşırı damarlanma oluşu (hipervaskülarite)

Not: Birden çok şüpheli ultrason bulgusu varsa kanser risk artar.

Kimlere Biyopsi (İİAB) Yapılır?

Ratlantısal olarak tesbit edilmiş ve belirti vermeyen nodüllerde, şu durumlarda biyopsi yapılır:

 1. Çapı 1 – 1.5 cm’den büyük nodüller
 2. Çapı 1 cm’den küçük olduğu halde risk faktörleri taşıyan kişilerdeki nodüller. Risk faktörlerini yukarıda bulabilirsiniz.
 3. Şüpheli ultrason özellikleri taşıyanlar(tabloya bakınız).

Gebelerde tiroid bezi nodülü saptanırsa normal bireylerde olduğu gibi ultrason ve gerekirse biyopsi yapılır. Eğer ameliyat gerekirse gebeliğin 3. – 6. ayları arasında (trimester) yapılır. Agresif özellik göstermeyen kötü huylu nodüllerde ameliyat doğum sonrasına ertelenebilir.

Biyopsi Sonucu Yorumlanması

Tiroid biyopsi sonuçları Bethesda sistemine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma ile yapılacak işlemler ve kanser riski belirlenir.

Bethesda Sınıflandırması
SınıfKanser Riski (%)Açıklama
Bethesda Kategori 1%1 – 4 Teşhis için yetersiz. Ultrason eşliğinde biyopsiyi tekrarlamak gerekir.
Bethesda Kategori 2% 1

Источник: https://www.saglikbilgi.net/tiroid-nodulu/

TİROİD TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Troid Tedavileri

Tiroid bezi, vücut metabolizmasının kontrolü için önemli bir endokrin bezdir. Tiroid bezi, adem elmasının hemen altında, boynun önünde yer alan ve küçük kelebek şekli olan bir bezdir. Bu bezlerin görevi, tetraiyodotironin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarının üretiminde kullanılır.

Bu tür hormonların birlikteliği, hücrelerin enerjiyi nasıl kullanacağını düzenler. Hücrelerin bu enerji kullanımı yolları metabolizma adını almaktadır. Vücudun genel metabolizması, kan basıncı, kalp atışı ve kilo gibi önemli vücut değerlerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Hipotiroidizm, yani tiroid bezi gelişmemişliği ise, tiroid bezlerinin yeterli düzeyde tiroid hormonu oluşturamaması durumuna verilen bir isimdir.

Düşük seviyedeki tiroid hormonları, yiyecek ürünlerinden alınan enerjinin verimli olarak kullanımı, vücuttaki birçok kimyasal reaksiyonların düzenlenmesi ve sağlıklı hücrelerin, kemiklerin ve kasların bakımı ve daha birçok önemli vücut aktivitesi gibi normal metabolik vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde yerine getirilmesine müdahale edebilir. Vücut dengesinde sorunlar yaratarak, diğer organlarda sorunlara neden olabilir.

Tiroid için bilinen herhangi bir önlem bulunmamaktadır. Bunun yanında, bu hastalık için bir tedavi de yoktur. Bir kez bu rahatsızlığa yakalandığınızda, ömür boyu bu hastalığa sahip olursunuz.

Tiroid Hastalığının Nedenleri

Tiroidin oldukça yaygın olarak görülen iki nedeni vardır. İlk olarak, önceden oluşmuş ya da hala devam eden tiroid bezi iltihabı sonucu hipertiroidizm meydana gelir.

Bu durum sonucu, büyük bir orandaki tiroid hücresi zarar görmüş olarak ya da bu nedenle ölmüş olarak kalır ve bu zarar görmüş ya da ölmüş olan hücrelerin yeterli hormon üretmedeki yetersizliği sonucu da tiroid sorunu meydana gelir.

Tiroid bezi yetmezliğinin en yaygın nedeni olarak otoimmun tiroidit, yani doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili tiroidit ya da bir diğer adıyla Hashimoto tiroiditi gösterilebilir. Bu doğuştan gelen ve bağışıklıkla alakalı olan tiroid iltihabı türü, hastanın kendi bağışıklık sistemi nedeniyle oluşur.

İkinci en önemli nedeni ise, geniş çaptaki medikal tedavilerdir. Birçok tiroid sorununun tedavisi, cerrahi müdahale ile ya parçanın alınması ya da tüm tiroid bezinin alınması ile yapılmaktadır.

Tiroid üreten hücrelerin bütün bir kitle olarak vücut içinde kalması, vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. Bu da hastada hipertiroidizmin gelişmesine neden olur.

Bu yüzden, cerrahi müdahalenin amacının, tiroid kanserini önlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat diğer yandan, cerrahi müdahale ile boyundaki tiroidin yarısı bırakılarak, diğer endişe veren bölümü alınabilir. Bazen de, kalan tiroidin dilmik ve istmusu, vücut için yeterli hormonu üretebilir. Ancak, diğer hastalar içinse, belli bir yıl sürebilir. Kalan tiroid, yeteri kadar hormon sağlayamayabilir.

Benzer olarak, guatr ve diğer türdeki tiroid durumları, radyoaktif iyot terapisi ile tedavi edilebilir.

Radyoaktif iyot terapisinin amacı, tiroid parçasını öldürerek guatrın büyük bir hal almasını engellemek ya da çok fazla hormon üretmesini engellemektir.

 Bazen de, radyoaktif iyot tedavisi ile çok fazla hücrenin zarar görmesi sonucu olarak hasta, bir ya da iki yıl içinde hipotirioide sahip hale gelmektedir. Ancak, bu durum genellikle, mevcut problemin yerine tercih edilmektedir.

Ayrıca, hipotiroidizmin daha farklı nedenleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de, tamamen normal tiroid bezine sahip olmak, ancak yeteri kadar hormon üretememektir. Bu durumun nedeni ise, hipofiz bezinde oluşmasıdır. Eğer hipofiz, yeteri kadar uyarıcı tiroid hormonu üretmiyorsa, tiroid, hormonu üretecek işarete sahip olamaz. Bu yüzden de hormon eksikliği sonucu tiroid sorunu meydana gelir.

Tiroid Semptomları

 • Yorgunluk,
 • Zayıflık,
 • Kilo alma ya da kilo vermede zorluk yaşama,
 • Kalın, kuru saç,
 • Kuru, soluk ve pürüzlü bir deri,
 • Saç kaybı,
 • Soğuğa dayanamama (etrafınızdaki çevrenin soğuk olmasına tahammül edememe),
 • Kaslarda oluşan kramplar ve sık sık oluşan kas ağrıları,
 • Kabızlık oluşması,
 • Depresyonda olma durumu,
 • Sinirli olmak,
 • Hafıza kaybı yaşamak,
 • Normal olmayan adet döngüsü yaşamak,
 • Libidoda düşüş gibi semptomlar hipotiroidizm göstergeleridir.

Her hasta birey, bu tür semptomların birçoğuna sahip olabilir. Hastalardaki tiroid hormon eksikliğinin şiddetine bağlı olarak ve vücudun yeterli miktardaki hormondan mahrum olduğu zaman sürecine göre bu semptomlar çeşitlenir.

Bu semptomların birine birincil şikayet olarak sahip olabilirsiniz. Diğer semptomlara sahip olmayabilirsiniz. Veya diğer problemlerin farklı semptomlarından muzdarip olabilirsiniz. Birçok insan bu semptomların kombinasyonuna sahip olabilir. Bazen de, tiroid hastaları hiçbir semptoma sahip olmayabilir. Ya da semptomlar çok ince, belli olmayan bir halde olabilir ve fark edilmez.

Eğer, yukarıda bahsettiğimiz semptomların bazılarına sahipseniz, doktorunuza danışarak, durumunuz ile ilgili konuları ona açmanızda fayda olacaktır.

Ek olarak, bir endekrinologa giderek onun uzmanlığından yararlanmanız gerekebilir.

Eğer, zaten tiroid teşhisi konulduysa ve tiroid tedavi edildiyse ve bunun yanında, bazı ya da bütün semptomlarda süreklilik görülüyorsa, doktorunuza giderek durumu bildirmeli ve daha detaylı olarak tedaviye başlanmalıdır.

Tiroid Hastalığının Teşhisi

Doktorunuz, öncelikle fiziksel bir müdahale yaparak ve sağlık geçmişinizi inceleyerek ilk bulguları ortaya çıkarır.

Bu davranış, hipotiroidizmle alakalı tiroid ameliyatı ya da radyasyon tedavisi gibi her tür prosedürü ortaya çıkarabilir. Aile sağlığı geçmişi, doğuştan meydana gelen bağışıklık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

İlaç tedavisi geçmişi de, durumun nedenleri arasında olabilir. Lityum ve amiodaron gibi ilaçların belli olması önemli olabilir.

Doktorlar, tiroidin fonksiyonlarına göre gruplar halinde gösterilmesini savunmaktadırlar. Çünkü, tiroid, daha çok 50 yaşının üstündeki kadınlarda görülmektedir. Doktorlar, çocuk doğurma çağındaki kadınların taramasını önerebilirler. Kan testleri de ayrıca yaygındır. Bu testler;

 • Tiroid fonksiyon testleri: T4, T3RU ce TSH
 • Hipofiz fonksiyon testleri: TSH
 • Kolesterol (yüksek olabilir)
 • CBC (anemi gösterebilir)
 • Karaciğer enzimleri (yüksek olabilir)
 • Prolaktin (yüksek olabilir)
 • Elektorlitler (sodyum düşük olabilir)

Tiroid sorununda, T4 düşüktür ve TSH yüksektir. Bunun anlamı ise, hipofiz, tiroidi uyarmak için fazla TSH gönderiyordur, ancak tiroid cevap vermiyordur. Düşük TSH, hipofizin, tiroid nedeni olabileceğini gösterir.

1.Terapi Tedavisi

Tiroid için kullanılan geleneksel tedaviler, levotiroksin (Synthroid) kullanarak hormonların değiştirilmesi terapisidir. Bu tür tedavilerde, hormonların düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir.

Aşırı doz ilaç alımı, düzensiz kalp atışları, çarpıntılar, göğüs ağrısı, kalp krizleri ve hatta kalp yetmezliğine bile neden olabilecek yan etkiler gösterebilir ve hayatı tehdit eden bir hal alabilir.

Dünya genelindeki doktorlar, giderek vücut dengesinin farkına varıyorlar ve bilgece bir kararla, en uygun hormon üretimini uzun zaman stratejisi ile sentetik bir biçimde değiştiriyorlar.

En yaygın tedavi olarak, tiroksinin, özel bir sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin ile değiştirilmesi verilebilir. Bu hormon, güvenlidir ve düşük maliyetlidir. Ancak, doğru dozajı belirleyebilmek zaman alır.

Bu aşamadan sonra hastanın metabolizmasının normale dönmesi gerekir. Hızlı bir şekilde yükseltilmesi, çarpıntıya ve diğer bazı medikal problemlere, koroner arter hastalığı, atriyal fibrilasyon gibi kötü hastalıklara neden olabilir.

Tiriod hormon fazlalığı belirtileri ise;

 • Titreklik ya da titreme,
 • Çarpıntı,
 • Uykusuzluk
 • İştah artışı

Soya ve yüksek lif içeren zengin diyetler, levotiroksin emilimini engelleyebilir. İlaçlar ve tamamlayıcı takviyelerde emilimi azaltabilir. Bunlar;

 • Kalsiyum takviyeleri,
 • Demir takviyeleri,
 • Kolestiramin
 • Alüminum hidroksit gibi.

2.Levotiroksin Tedavisi

Levotiroksin tedavisi, tiroid hormonlarının stabil bir hal almasında rol oynar. Bu tedaviye ilişkin belirtilmesi gereken bazı şeyler şöyledir;

 • Yetişkinlerde değiştirilmesi gereken ortalama T4 dozu, yaklaşık olarak günlük her kiloda 1.6 mikrogramdır. Bu, günlük yaklaşık 100-150 arası mikrograma dönüştürülebilir.
 • Çocuklar büyük dozlara ihtiyaç duyarlar.
 • Genç, sağlıklı hastalarda, T4 hormonunun tam miktarı başlangıçta başlar.
 • Kalp hastalığı olan hastalarda, tiroid değişim metodu, % 20 oranda kalp sorunlarının meydana gelmesini sağlayabilir.
 • Kalp rahatsızlığı bilinmeyen yaşlı hastalarda ise, tam doz tiroid değişimine başlamak, kalp rahatsızlıkları, göğüs ağrısı ya da kalp krizi gibi sonuçların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir. Bu nedenden dolayı, kalp hastalığı bulunanlar ya da yüksek risk taşıyanlar, 25 mikrogram ya da daha az hormon değişimi ile başlarlar.

3.Cerrahi Müdahale

Tiroid ameliyatları, tiroid nodüllerinin, tiroid kanserinin ve hipertriodin tedavisinde kullanılır. Bu tür tedavi seçenekleri sırasında tiroid bezinin bir parçası ya da tamamı alınır.

Cerrahi müdahale sırasında, deride bir kesik oluşturulur. Kaslar ve diğer dokular ile tiroid bezleri ayrıştırılır ve tiroid bezleri ortaya çıkarılır. Cerrahi müdahale sonrası hastalar bir ya da 2 gün hastanede kalırlar. Yaş ve genel sağlık gibi koşullar iyileşme süresinde etkilidir.

Tiroid problemleri için cerrahi müdahele yapılmasının nedenleri;

 • Eğer trioid kanseri varsa ya da şüpheleniyorsa,
 • Kanserli olmayan nodül, yutma, nefes almada problemlere neden olacak şekilde büyümüşse,
 • Sıvı dolu nodüller ve kistler boşaltıldıktan sonra geri dönüyorsa,
 • Hipertiroidizm eğer ilaçlarla ve radyoaktif iyodin ile tedavi edilemediyse cerrahi müdahale yapılır.

Cerrahi müdahale nadiren hipertriodizm için yapılır. Eğer tiroid bezleri nefes almada ve yutkunmada sorunlar yaratıyorsa, ya da tiroid kanseri şüphesi varsa tiroid ameliyatları gerçekleştirilir. Tiroid bezleri, sorunun sebeplerine bağlı olarak bütün olarak ya da parça olarak alınabilir.

Eğer bütün tiroid bezi alınacaksa ve lenf bezlerinin sardığı bez alınacaksa bütün tiroidektomi yapılır. Eğer tek lob alınacaksa, tiroid lobektomi cerrahi müdahalesi yapılır.

Ya da bir lobun tamamı cerrahi müdahale ile alınacaksa ya da diğer lobların bazı parçaları alınacaksa, kısmi tirodektomi yapılarak tiroid tedavisi gerçekleştirilir.

Источник: https://evdesifa.com/tiroid-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть