Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

Tromboz nedir?

Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

Bu sayfada Tromboz nedir Tromboz ne demek Tromboz ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Tromboz anlamı tanımı açılımı Tromboz hakkında bilgiler resimleri Tromboz sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

Tromboz; Biyoloji, Veteriner alanlarında kullanılan bir kelimedir. Dil bilgisi yönünden Türkçe'de isim olarak kullanılır.

 • Kan pıhtısı oluşumu nedeniyle kan akışının engellenmesi

Biyoloji'deki anlamı:

Kan pıhtısı teşekkülü.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Canlıda devamlılığı bozulmamış kalp-damar sistemi içerisinde bir trombüsün oluşması, gelişmesi veya varlığı.

Teknik terim anlamı:

Damar içerisinde oluşan kan pıhtısı, trombüs.

Tromboz hakkında bilgiler

Tromboz, damar içinde bir kan pıhtısının oluşması ve böylece kan akışını engellemesi durumuna verilen isimdir.

Ayrıca, genel bir tanım olarak herhangi bir damardaki trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölge damarında tıkanmaya sebep olmasına tromboembolizm denir.

Gen mühendisliğiyle elde edilen t-PA (doku plazminojen aktivatörü) bir kateter aracılığıyla trombozlu alana doğrudan verildiğinde plazminojenin plazmine dönüşümünü aktifleştirir ve plazmin de trombozu eritir.

Tromboz anlamı, tanımı

Hiyalinize tromboz : Tromboz kitlesinin hiyalinleşmesi hiyalinleşmesi sonucu veya şok olaylarında damar içi pıhtılaşmalar sonucu oluşan bağdaşık yapılı tromboz

Kanallı tromboz : Tromboz kitlesinin çeşitli yerlerinden delindiği ve buralarda kanın akışına elverişli kanalların oluştuğu tromboz tipi.

Konglütinasyon trombozu : Kümelenme trombozu.

Kuyruklu tromboz : Damar duvarına yapışık olan trombozun uç kısmının kuyruk biçiminde uzandığı tromboz tipi. Trombozun kuyruğu, atardamar dolaşımında kan akışının aksi yönünde, toplardamar dolaşımında ise kan akımı yönünde ve kalbe doğrudur.

Kümelenme trombozu : Damar çeperindeki zedelenme ve endotel hücrelerinden tromboplastin açığa çıkmasından kaynaklanan, genellikle atardamarlarda görülen damar içi kan pıhtılaşması, konglütinasyon trombozu. Fiziksel darbe, arteryosklerotik plaklar ve yangılar sonucu meydana gelir.

Pıhtılaşma trombozu : Kanın pıhtılaşmasıyla meydana gelen, pıhtının endotele yapışık olmadığı tromboz. Genellikle toplardamarlarda ve özellikle de kalp yetersizliklerinde görülüri.

Tromboembolizm : Herhangi bir damardaki trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölge damarında tıkanmaya neden olması. Kısmen veya bütünüyle yerinden kopmuş trombüs parçasının başka bir bölge damarında tıkanmaya neden olması. Trombüsten kopan parçalar sonucu oluşan embolusların kana karışarak bir bölgeden diğerine taşınması.

Tromboemboli : Trombüsten kaynağını alan kandaki yabancı cisimler. Emboli olgularının% 95'ini oluşturur.

Kan pıhtısı : Polimerize olmuş ve çözünmeyen fibrin ağı ile bunlara yapışmış hücrelerden oluşan, katılaşmış ve çoğunlukla kanamanın olduğu bölgelerde görülen yapı. Yapısında kan hücreleri ve kan pulcukları içeren fibrin yumağından oluşan, çoğunlukla kanamanın olduğu bölgelerde görülen katı madde.

Plazminojen : Kanda plazmasında bulunan pıhtının çözünmesinde görevli olan plazminin etkin olmayan biçimi, profibrinolizin. Aktive olduğunda plazmine dönüşür.

Engellenme : Engellenmek işi.

Engelleme : Engellemek işi. İstek, gereksinim veya bir davranışın belli bir sonuca ulaşmasının önlenmesi. Siyasi kuruluşlar vb.nde tartışma yöntemlerinin bütün imkânlarından yararlanılarak kanunların tartışılmasını ve oylanmasını düzenli bir biçimde önlemek, geciktirmek amacıyla yapılmış olan girişimler, obstrüksiyon.

Doğrudan : Aracısız. Aracısız olarak, herhangi bir aracı kullanmadan.

Mühendis : İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.

Teşekkül : Belli bir varlık ve biçim kazanma. Örgüt. Kurulma.

Plazmin : Kandaki pıhtının çözünmesinde etkin olan proteolitik enzim. Plazma proteini olan plazminojenin etkin biçimi, fibrinolizin. Fibrin ağında bulunan fibrin ve bazı pıhtılaşma faktörlerinden fibrinojen, protrombin, faktör V, VIII, XII’nin sindirilmesini sağlar.

Kateter : Teşhis ve tedavi amacıyla vücut boşluklarına, damarlar içine ilaç veya sıvı vermek veya almak için özel olarak hazırlanmış tüp. Sonda. Hayvanlarda dişi genital kanala gerekli materyali vermek için kullanılan madeni veya plastikten yapılmış boru şeklinde araç.

Tıkanma : Tıkanmak işi.

Dönüşüm : Olduğundan başka bir biçime girme, başka bir durum alma, şekil değiştirme, tahavvül, inkılap, transformasyon. Görevinin değişikliğe uğraması yüzünden bir organda ortaya çıkan değişme. Bilinçaltına itilmiş bir duygu veya isteğin, karşıtı görünümünde veya başka bir biçimde bilince yükselmesi, transformasyon.

Trombüs : Tromboz. Canlıda, fibrin, kan pulcuğu ve hücresel elemanlardan oluşan, oluştuğu noktada damarın veya kalbin iç yüzünün tıkanmasına neden olan kan pıhtısı. Tıkaç.

Diğer dillerde Tromboz anlamı nedir?

İngilizce'de Tromboz ne demek ? : thrombosis, thrombos

Источник: https://nedir.ileilgili.org/tromboz

Tromboflebit Ve Flebit Nedir, Belirtileri Nedenleri Tedavi Yöntemleri

Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

Kan pıhtısı oluşması nedeniyle bir veya daha fazla damarın iltihaplanmasına tromboflebit denir. Tromboz ‘Tromboflebit’ terimi ‘trombüs’ ve ‘flebit’ ten türetilmiştir.

Trombüs Latince tıp kitaplarında kan pıhtısı, flebit, ise damarın iltihaplanması demektir. Bu durum, kan pıhtısının varlığına bağlı damar iltihabı anlamına gelir.

Bu pıhtılar genellikle bacaklardaki damarları etkiler, bacaklardaki damarlarda pıhtılaşma meydana gelir damarlar iltihaplanır ancak kol ve boyundaki damarlarda da tromboflebit sorunu ile karşılaşılabilir.

Tromboflebit cildinizin yüzeyine yakın damarlarda veya kas tabakalarınızın arasında daha derinlerde oluşabilir. Tromboflebit hangi damarda meydana geldiyse o bölgede kızarıklık, şişme ve hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkar.

Tromboz Nedir? Tromboz, kan damarının içinde kan pıhtısının oluşmasına denir ve dolaşım sistemindeki kan akışını engeller.

Tromboflebit Kaça Ayrılır, Derin Ven Trombozu Ve Yüzeysel Ven Trombozu Ne Demektir?

Tromboflebitler, yüzeysel damar trombozu (SVT) ve derin damar trombozu (DVT) olarak ikiye ayrılır. Yüzeysel damar trombozu yani cilde yakın damarlarda oluşan kan pıhtılaşması, ciltte gözle görünecek şekilde meydana gelir.

Bu pıhtılar zararlı değildir, ancak ağrıya neden olurlar. Derin damar trombozu (DVT) ise alt bacak kaslarında ve uylukların derinliklerinde bulunan büyük damarlarda görülen kan pıhtılaşmasıdır.

Derin damar trombozu sağlık için zararlı bir durumdur ve bu durumdan etkilenen damarlarda hasara neden olabilir.

Tromboflebit genellikle bacaklarda meydana gelir ancak vücudun diğer bölgelerinde de bu durum ortaya çıkabilir. Örneğin tromboflebit boyun ve kollarda meydana gelirse kan pıhtısı boyunda veya kollardaki damarlarda şişmeye yol açabilir mamafih bu nadir görülen bir durumdur.

Tromboflebit Ve Tromboz Neden Olur?

Tromboflebit kanın pıhtılaşması nedeniyle damarın iltihaplanmasına denir. Damar iltihaplanmasının ardındaki ana neden damarda kan pıhtılarının oluşmasıdır. Kanda pıhtı oluşumuna, tromboza neden olabilecek risk faktörleri şunlardır;

 • Doğum kontrol haplarının kullanımı
 • Sigara içme alışkanlığı
 • Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak, hareketsiz yaşam
 • Şeker hastalığı (Özellikle Tip 2 diyabet)
 • Damarın darbe alması yaralanması
 • Obezite yani aşırı kilolu olmak
 • Bazı kanser türleri
 • Enfeksiyon hastalıkları geçirme
 • Kalp pili taşıma
 • Hamilelik
 • Damarlarda varis sorunu yaşama
 • Genetik
 • Yaşlılık (60 Yaşın üstünde olma)
 • Hormon tedavisi görme
 • Ameliyattan sonra hastanın uzun süre yatakta istirahat etmesi
 • Kanın pıhtılaşmasını önleyen kan hastalıkları (B-12 vitamini eksikliği de kanda pıhtılaşma problemlerine yol açar)
 • Kronik kalp yetmezliği
 • Bacak yaralanmaları ve kırıkları
 • Tromboanjit Obliterans olarak bilinen el ve ayaklardaki kan damarlarının tıkanması
 • Faktör V Leiden veya Protrombin Gen Mutasyonu gibi kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Travma veya ameliyat sonrasında yatalak olma

Tromboflebit, Tromboz Belirtileri Nelerdir?

 • Tromboflebit olan bölgede cildin rengi kırmızıya döner.
 • Etkilenen bölgede ağrı ve şişlik meydana gelir.
 • Etkilenen damar üzerindeki cildin kararması
 • Yanma hissi, hassasiyet ve sıcaklık hissi duyulur
 • Bölgeye dokununca ağrının şiddetlenmesi
 • Yüzeysel damar trombozunda iltihaplı damarlar çıplak göz ile görülebilir.

Embolizm kan damarlarının tıkanmasıdır.

Derin damar trombozunda (DVT) kan pıhtısı vücudun diğer bölümlerini de (örneğin kalp, akciğerler, vb.) dolaşabilir ve onlarda da emboli oluşturabilir. Buna bağlı derin damar trombozundan muzdarip bir kişide aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp atışında hızlanma

Tromboflebit, Tromboz Nasıl Teşhis Edilir?

Fiziksel muayene ve hastanın yaşadığı belirtileri doktora anlatması teşhisin ilk aşamasıdır.  Doktor, teşhisini onaylamak için aşağıdaki testleri uygulayabilir;

Venografi: Bu işlem sırasında, röntgen çekmeden önce etkilenen bölgedeki bir damara boya benzeri madde enjekte edilir. Bu enjeksiyon işlemi, damarın şeklini öğrenmeye yardımcı olur ve kan pıhtısının varlığının saptamakta rol oynar.

Ultrason: Bu görüntüleme testi sırasında tromboflebit olan bölgenin üzerinden yüksek frekanslı ses dalgaları geçer ve ekranda kan pıhtısı varlığını doğrulayan bir görüntü oluşur

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI): Tromboflebit olan alanın 3 boyutlu görüntüsünü gösterir ve pıhtı varlığını açığa çıkarır. Yüksek maliyeti nedeniyle bir MRI taraması genellikle tercih edilmez.

Kan Testi: Kandaki pıhtılaşmaya neden olan elementin eksikliğini tespit etmek için kan testleri yapılır. Bununla birlikte, kandaki pıhtılaşma durumu başka nedenlerden dolayı da oluşabileceğinden, yalnızca tanı testlerine güvenemez.

Tromboflebit  Ve Tromboz Tedavisi

Tromboflebit tedavisi, tromboflebitin olduğu bölgeye, tromboflebit türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Örneğin Yüzeysel Ven Trombozu durumunda kan pıhtısı meydana gelmiş olan damar dışarıdan tedavi ederek iyileştirilebilir, bu tedavide amaç belirtileri gidermek ve pıhtının derin ven trombozuna dönmesini engellemektir.

Derin Ven Trombozu durumunda ise embolizm riskini azaltmak için hastanın derhal tedavi edilmesi gerekir.

Tromboflebit  Ve Tromboz Tedavisinde Antikoagülan, yani kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanılır. NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar), antibiyotikler (enfeksiyon durumunda) ve ağrı kesiciler de reçete edilebilir. Kan pıhtılarının çözülmesine yardımcı olan ilaçlar da doktor tarafından hastaya verilebilir.

Medikal malzeme satan yerlerde satılan tromboflebit tedavisinde kullanılan çoraplar da hastalığın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu tedavilere ek olarak, ıslak soğuk kompres (kesinlikle buzlu su değil, basit olarak; çeşmenin soğuk tarafından alınan su ile yapılan) uygulamasının her saat 15 – 20 dakika süre ile uygulanması, erken dönemde rahatlama sağlayacaktır.

Bacakları yukarı kaldırarak oturmak ve bölgeye sıcak su torbası tutmak da troboflebitin iyileşmesinde etkili olabilir. Şiddetli kan pıhtılaşması ve damar iltihabı durumunda doktorlar genellikle ameliyat yöntemi ile hastayı tedavi etmeyi tercih eder.

Tromboflebitin Ve Trombozun Geçmesi İçin Uzman Önerileri

 • Doktorunuza danışıp kan akışını artırmaya yardımcı olması için medikal malzeme satan yerlerden  temin edebileceğiniz varis çoraplarından giyin.
 • Kan akışını artırmak ve ağrıyı azaltmak için etkilenen bölgeye günde birkaç kez 20 dakika boyunca sıcak su torbası uygulayınız.
 • Egzersiz iltihaplanmayı azaltabilir ve kan akışını iyileştirebilir. Her gün en az 1 saat yürüyün
 • Ayakta dururken yahut otururken bacaklarınızda biriken kan dolaşımını harekete geçirmek için her saat başı 5 dakika dolaşın.
 • Sigarayı bırakın
 • Bacağınızı veya kolunuzu tercihen kalp hizasından daha yukarı kaldırmak için yastık kullanın.
 • Fazla kilonuz varsa kilo verin.

Источник: https://selmasultan.com/tromboz-nedir-olur-nasil-tedavi-edilir

Ciddiyetle hemoroit tromboz, tedavi tipleri

Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Hemoroitler rektumun en sık görülen hastalıklarından biridir, ancak birçok kişi bu hastalığı doktora gidemeyecek kadar hassas bulmaktadır. Bu arada, ciddi komplikasyonlarla doludur: 5 vakanın 4'ünde hastalığın alevlenmesi iltihaplanma, ağrı ve hatta doku nekrozunu tetikleyen tromboz oluşumuna yol açar.

Resmi tıp patolojiyle savaşmak için çeşitli yollar sunar, ancak hızlı iyileşme için halk tarifleri karışmaz. Hemoroidal tromboz nasıl ilerler, iyileşme hızlı bir şekilde nasıl ilerler? Her şey başlayan tedavinin zamanında olmasına bağlıdır.

Hemoroidal tromboz nedir?

Hemoroitler bazen yıllarca sürebilir ve rahatsızlık ancak hastanın kendisine zaman içinde alıştığı rahatsızlıkta ifade edilebilir. Bununla birlikte, eğer bir vasküler lümen bloke olursa, hemoroitlerin akut trombozu oluşur. Komplikasyon gelişimi için mekanizma aşağıdaki gibidir:

 1. Rektumun endotel damarlarında trombositler yerleşir.
 2. Fibrinojen plazmaya salınır.
 3. Kan pıhtılaşır.
 4. Elde edilen trombüs damarların lümenini kapatır ve düğümden kan çıkışını tamamen bloke eder.

Sonuç olarak, hasta dışkılama, oturma ve hatta yürüme ile rahatsız olur. Ancak bu, rektal bölgede meydana gelen ağrı sendromuyla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.

Semptomların ciddiyeti, hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Teşhis kolaylığı için, doktorlar özel bir sınıflandırma getirmiştir:

1. ilk aşamada. Hemoroide venöz kan durgunluğu. Bu aşamada orta derecede ağrı vardır, fakat dıştan düğüm değişmez. Belki de anüste yanma ve kaşıntı, bağırsak hareketleri sırasında hoş olmayan duygular. Bu aşamada insanlar nadiren yardım talep eder.

2. İkinci aşamada , düğümün trombozu ve iltihabı meydana gelir. Sürekli bir ağrı kaynağı olur, mor-kırmızı bir renk kazanır. Ödem keskin bir şekilde ifade edilir ve anal sfinkterin spazmı dışkılamayı belirgin şekilde karmaşıklaştırır.

Bu durumda, fekal kitleler tarafından bölgeye ek hasar verilmesi mümkündür, bu da hastalığı daha da ağırlaştırır. Genellikle vücut ısısı artar.

3. Üçüncü aşamada , çevre dokular patolojik sürece dahil olur: perianal bölgenin derisi ve deri altı dokusu, perine, kasık ve bazen uyluğun iç yüzeyi.

En büyük teh, kangrene yol açabilecek hemoroidlerin olası nekrozunda yatmaktadır.

Hemoroitlerin kendileri nadiren incinir, ancak koşulların bir kombinasyonu tromboza neden olabilir. Bu komplikasyonun gelişim mekanizması anlaşılabilir ve böyle bir olay seyrini tetikleyen sebepler aşağıdaki gibidir:

 • abdominal duvar kaslarının kuvvetli gerginliği (örneğin kabızlıkla gerilme, ağırlık kaldırma vb.);
 • hipotermi;
 • hamilelik ve doğum;
 • dokularda mekanik hasar.

Hamile kadınlar özellikle hemoroidal trombozla karşılaşırlar. Bu, uterusa yakın bir yerde bulunan, rektuma uzanan, fetusun sürekli basıncı ile açıklanmaktadır. Ek olarak, hamile anneler, kan hücrelerinin plazmaya oranını değiştirir ve bu da fibrin prolapsiyonunda önemli bir rol oynayabilir.

Daha nadir durumlarda, perianal bölgedeki enflamatuar süreçler ve pıhtılaşmadaki bir artışın eşlik ettiği kan hastalıkları, trombozun bir nedeni olarak işlev görür. Teşhis sırasında doktor bu tür rahatsızlıklar ortaya çıkarsa, o zaman sadece düğümler değil, karmaşık tedavi gerekecektir.

Hemoroidal tromboz belirtileri

Hemoroitlerin bu komplikasyonu hem rektum içinde hem de anüsün dış yüzeyinde gelişebilir. Ama bazen hastalık tezahür eder ve birleşir. Eşlik eden hemoroidal tromboz şu belirtilerdir: keskin ağrı, kanama ve şişme.

Hastalığın en belirgin semptomu ağrıdır. Keskin, güçlü ve sabittir, aniden ortaya çıkar ve durmaz, barsak hareketleri veya fiziksel eforla artabilir. Sfinkterin spazmı bazen tuvalete gitmenin tamamen imkansızlığına yol açar.

Dış değişimler, rektumdan düşen ve redüksiyona elverişli olmayan bir dış hemoroid trombozu varsa görülebilir. Aynı zamanda, kırmızı veya mor bir renge sahiptir ve ödem nedeniyle büyük ölçüde genişler.

İç hemoroidin trombozunda gözle görülür dış belirtiler yoktur. Mukoza zarındaki değişiklikler sadece rektoskopi veya palpasyonla tespit edilir.

Hemoroitten kanama, duvara zarar veren endişe verici bir işarettir. Böyle bir semptom rektumda mekanik bir yaralanmayı veya fistül oluşumunu gösterebilir, ancak doku nekrozu çok daha tehli bir nedendir.

Görsel inceleme dış düğümleri görmenizi sağlar: erken aşamada, mor renk fark edilir ve üçüncü aşamada ödemli, mavimsi bir doku ile çevrili siyah alanlar öne çıkar. Parlak belirtiler nedeniyle, doktor genellikle tanı hakkında şüpheler yoktur.

Etkilenen bölgeyi iç hemoroid ile saptamak, durumunu değerlendirmek için parmak muayenesi yapılır. Düğümler dokunması zor, sıkıştırılmamışlar ve eldiven üzerinde kan kalıyor. Ancak böyle bir muayeneye sık sık acı eşlik eder ve sfinkterin spazmı ek zorluklar yaratır – bu durumda, lokal anestezik sıklıkla kullanılır.

Rectoscopy, tanı koymanızı, fistüllerin varlığını ve hemoroit çevresindeki intestinal doku iltihabı belirtilerini görmenizi sağlar. Bu amaçla, özel bir cihaz kullanılır – bir rectoscope veya bir rektal spekulum. İşlem ayrıca lokal anestezi altında yapılır.

Hemoroidal Tromboz Tedavisi

Hastalığın tedavisi patolojik sürecin aşamasına bağlıdır. Jeli, merhem, hemoroit trombozu için fitiller erken aşamada etkilidir. Daha zor durumlarda, cerrahi tedaviye ihtiyaç vardır ve ilaçlar destekleyici tedavi haline gelir. Ayrıca, doktorlar halk ilaçlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir – entegre bir yaklaşım hastalığa bir şans bırakmayacaktır.

İlaç tedavisi

İlaçlar, birinci aşamada, ikinci ve üçüncü aşamada venöz durgunluğu ortadan kaldırmaya izin verir – yeni bir kan pıhtısı oluşumunu önlemek, rektal sfinkteri gevşetmek ve enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltmak için. Bu tür ilaçların tedavisi için kullanılır:

 • Hepatrombin (fitil ve merhem);
 • Heparin merhem;
 • Levomikol (merhem);
 • Detralex (tabletler);
 • Aescin (tabletler, harici kullanım için jel);
 • Site içerisinde Alkol-Novocain ablukası.

İlaç yazarken, doktor hastalığın genel klinik tablosundan ilerler. Ancak hastalar, düğümlerin ortaya çıkmasından hemen sonra hastaneye her zaman gitmezler. Ve orada yanlış! Hemoroitlerden kurtulmak o kadar kolay olmasa da, modern tıbbın neden olduğu komplikasyonların gelişmesini önlemek mümkündür.

Ek olarak, gebelik hemoroidal trombozun tedavisi için bir takım özellikler dayatır. Örneğin, tam iyileşme ancak doğumdan sonra mümkündür, bu nedenle hamilelik sırasında, böyle bir tedavinin olumlu bir eğilim olduğunda etkili olduğu kabul edilir.

Genellikle merhem ve jeller kullanılan ilaçlar arasında, ancak haplarla beklemek zorunda kalacak: sistemik etkiler fetüsün durumunu etkileyebilir. Hastalar genellikle hemoroitlerden kurtulmadan gebelik planlamamalıdır.

Cerrahi tedavi

Hemoroidal trombozun cerrahi olarak çıkarılması, hastalık öncesi ilaç tedavisinin iktidarsızlığı durumunda ikinci ve üçüncü aşamada etkilidir. Kanama olursa, müdahale genellikle acil olarak yapılır. Bu hastalık ile iki tür işlem gerçekleştirin:

1. Trombektomi:

 • düğümü kesmek;
 • bir kan pıhtısı sızdıran venöz kanla birlikte gider;
 • Bazen pıhtıyı çıkarmak için özel bir cerrahi kelepçe kullanılır.

2. Rezeksiyon:

 • yakındaki bir mukoza zarının yanında bir düğüm kesilir;
 • daha verimli yöntem, çünkü hastalığın nedenini ortadan kaldırır.

Cerrahi genellikle hastanın hastanede kalmasını gerektirmez. Sadece ağır vakalarda, hasta hastanede sürekli doktor gözetimi altında belirlenir.

Tromboz tedavisi için halk ilaçları

Tabii ki, acı o kadar dayanılmaz ki bir insan bile bir operasyonu kabul edecektir. Ancak, bıçağın altına girmeden önce, halk ilaçlarını denemelisiniz – ilaç tedavisi ile birlikte, önemli bir etkiye sahiptirler.

sülükler

Birçok resmi tıbbın temsilcisi bu yöntemin şüphesi olsa da, bu hayvanlar uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Gerçek şu ki, sülük tükürük, doğal bir antikoagülan olan hirudin enzimini içermektedir.

Ek olarak, hemoroidin kendisinden kan alma işlemi olumlu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bir kişi hemoroidin harici trombozunu teşhis etmişse, sülükler kullanılarak tedavi yapılmalıdır.

Hastalığın iç formunu kullanmak için bu hayvanları kullanmayacaksınız, çünkü etkilenen bölgeler ulaşılamıyor.

Defne yaprağı

Bu mutfak baharatı aynı zamanda hemoroit tromboz için faydalı olacak antipritik ve anti-ödem etkilerine sahiptir.

Bununla birlikte, defne yaprağına dayanan fonlar katı bir tarife göre hazırlanmalıdır – böbrekler, karaciğer ve kalp bitkinin bileşenlerine karşı çok hassastır. İnfüzyon dahili kullanım için uygundur:

1. 30 adet defne yaprağı 3 litre kaynar su dökün.
2. 10-15 dakika ısrar edin.
3. Filtreleyin.
4. Günlük doz – 1 bardak (küçük yudumlarla 1 gün içilir).

Gereksiz olmayan harici kullanım için kullanacak ve tarifleri:

1. Banyolar:

 • 100 gr yaprak 5 litre kaynar su dökün;
 • 20 dakika ısrar;
 • havzaya dökülmüş;
 • İçine gevşeyin ve sıvı tamamen soğuyuncaya kadar kalkmayın.

2. Losyonlar:

 • 5-6 yaprak 1 bardak kaynar su dökün;
 • 10 dakika ısrar;
 • elde edilen sıvı ile emprenye gazlı bez;
 • anüsün 2-3 dakika boyunca uygulanır.

3. Mikrolizatörler:

 • losyonlar için olduğu gibi infüzyon yapmak;
 • serin ve filtre;
 • sıvıyı şırıngalardan rektuma enjekte edin.

Önleyici tedbirler

Hemoroid için tromboz profilaksisi, öncelikle kabızlığa neden olan gıda ürünlerinin (tütsülenmiş gıdalar, baharatlı yemekler, alkol vb.) Hariç tutulmasından oluşur.

Dışkıdaki düğümlerin basıncını sınırlarsanız, istenmeyen kan pıhtılarının ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

Ancak, hemoroit tedavisi olmadan kan pıhtılaşması riski hala devam etmektedir – birincil hastalıktan kurtulmak için her türlü çabayı göstermeniz tavsiye edilir.

Ek olarak, önleyici bir önlem olarak, doktorlar size fiziksel efor sarf etmenizi ve barsak hareketleri sırasında fazla itmemenizi önerir. Tuvalete gidemezsek, müshil almak daha iyidir. Popüler tarifler arasında 1 çorba kaşığı ballı bir bardak kaynamış süt bu görevle başa çıkacak.

Sonuç

Hemoroidal tromboz şiddetli ağrı ve rektum bölgesinde şişlik ile ifade edilir. Çoğu zaman, hastanın anal sfinkter spazmı vardır ve bu da sandalyede ek zorluklar yaratır.

Otlar, haplar ve merhemlerle tedavi, hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Ancak kanamayı ve hastalığın periyodik olarak alevlendiğini gözlemlerseniz – ameliyat olmadan yapamazsınız.

Yine de en iyi tedavi seçeneği kök nedenini ortadan kaldırmaktır. Komplikasyonları durdurmak için savaşmanız gereken hemoroitlerde.

Etiketler: hemoroid rektum trombüsü

Источник: http://tr.medic-attention.com/tromboz-gemorroidalnogo-uzla_default.htm

Tromboz nedir? Nedenleri, belirtileri, tanı, tedavi, önleme

Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

Birçok insan soruyla ilgileniyorbir trombozdur. Kan pıhtılaşmasının ihlali ile az veya çok ilişkili olan bu vasküler hastalık, normal kan akışının ihlalidir. Bir trombüs, damarın lümenini bloke eden bir kan pıhtıdır. Doğal olarak, böyle bir patoloji hastanın ölümüne kadar çok sayıda komplikasyona yol açabilir. Peki hastalığın nedenleri nelerdir? Hangi belirtilere dikkat etmeliyim?

Tromboz nedir?

Birçok insanın yüzleştiği dikkati çekiyor.tromboz gibi bir tanı. Bir trombüs, oluşumu doğal bir süreç olan bir kan pıhtısıdır. Bu, damarlar hasar gördüğünde kanamayı durdurmaya yardımcı olan vücudun bir uyarlamasıdır.

Yine de, bazen trombüs oluşumu değilvasküler duvarlara zarar ile ilişkilidir. Bu gibi durumlarda patolojik bir süreçtir.

Sonuçta, pıhtılar damarlardaki ve arterlerdeki “sızıntı” yı ortadan kaldırmaz, ancak basitçe damarlar boyunca dolaşır. Zamanla, trombüs kan damarlarının lümenini azaltarak boyut olarak büyüyebilir.

Buna göre, tüm organizmanın çalışmasını etkileyen kan akışı bozulur. Dokular, trofik değişikliklerinin gözlendiği, yeterli besin ve oksijen almazlar.

Zamanında tedavi yokluğunda patolojitehli komplikasyonlara yol açar.

Tromboembolizm, kan pıhtısının ayrılması ve hayati damarların (özellikle pulmoner arter) tamamen tıkanmasıyla birlikte akut bir durumdur.

Böyle bir patoloji genellikle o kadar hızlı gelişir ki, hasta tıbbi bakım bölümüne gitmeden çok önce ölür. Bu yüzden trombozun ne olduğunu ve hangi belirtilerin eşlik ettiğini bilmek önemlidir.

Hastalığın ana nedenleri

Araştırmacılar tarafından elde edilen bilgilere göre, üç ana neden vardır: Olguların neredeyse% 100'ünde aynı anda tromboz gelişmesine yol açar:

 • damar duvarının bütünlüğünün ihlali (hem doğrudan mekanik hasar hem de enfeksiyöz toksinlerin dokularına maruz kalmasından kaynaklanabilir);
 • kan akış hızındaki keskin bir düşüş (benzer bir bozukluk, vasküler duvarın sıkıştırılması veya örneğin, venöz kapakların başarısız olmasının sonucu olabilir);
 • artan pıhtılaşmaBu durumda, trombositlerin gelişimi ve yapısındaki konjenital anomaliler, bazı ilaçlar dahil kimyasalların etkileri dahil edilebilir).

Hastalık gelişiminin ana etiyolojik nedenleri yukarıda açıklanmıştır. Ancak, aynı zamanda dikkate alınması gereken, görünüşlerine yol açan belirli faktörler vardır:

 • daha sık tromboz yaşlılıktan muzdariptir;
 • Hastalığın gelişme olasılığı dışlanmadı vebir sebepten ötürü, bir oturma pozisyonunda uzun zaman geçirmeye zorlanan ve aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı süren gençler arasında; Bunun nedeni, kalbe giden kan akışının ihlali ve alt ekstremitelerin kaslarının tonunda tedrici bir azalmadır;
 • Aynı nedenden ötürü trombüs, uzun süre yatak istirahatine uymak zorunda olan insanlarda oluşur;
 • risk faktörleri arasında kavşak işlemleri;
 • sezaryen sonrası bir kadında tromboz gelişebilir;
 • Aşırı kilolu ve obezite de hastalığın gelişme olasılığını artırır;
 • kanın pıhtılaşabilirliğini etkileyen ilaçların uzun süreli kullanımı, bir pıhtı oluşumunu provoke edebilir;
 • sigara içmek vazospazmaya neden olur ve buna bağlı olarak da patoloji gelişme riskini artırır;
 • risk faktörleri arasında implantların (örneğin, kalp pili) ve uzun süreli kateterizasyonun oluşturulması yer alır;
 • Kontraseptifler de dahil olmak üzere hormonal ilaçların uzun süreli kullanımı da vasküler sistemin durumunu etkileyebilir;
 • Uzun süreli bulaşıcı hastalıklar, tromboz gelişimini provoke eden kan damarlarının duvarlarına zarar verebilir.

Sıklıkla tromboz, örneğin, endarteritis, diabetes mellitus, vb. Dahil olmak üzere diğer hastalıkların arka planı üzerinde gelişir.

Tromboz çeşitleri

Doğal olarak, bu patoloji için çeşitli sınıflandırma sistemleri vardır. Bununla birlikte, ilk etapta hastalık hangi damarları etkilediğine bağlı olarak bölünür:

 • En yaygın venöztromboz. Bu patolojiye kanın pıhtılaşması ve damarların lümeninde pıhtı oluşumu eşlik eder. Çoğu zaman hastalık alt ekstremitelerin derin damarlarını etkiler, ancak vücudun üst kısmındaki damarların trombozu daha seyrek görülür. Ek olarak, patoloji bazen yüzeysel venlerde gelişir. Her durumda, tedavi yokluğunda, pıhtı sayısı artar, trombi yeni venöz gövdelere yayılır.
 • İstatistiğe göre arterlerin trombozu,daha seyrek teşhis edilir, ancak çok daha tehlidir. Gerçek şu ki, büyük arterlerdeki kan akışının basıncı ve hızı çok daha yüksektir ve bu nedenle her zaman önemli arterlerin lümeninin daha fazla tıkanmasıyla pıhtı kopması olasılığı vardır. Kan akışının geçici olarak kesilmesi bile organların iskemisine yol açar. Örneğin, pıhtının ayrılması ve koroner arterlerin oklüzyonu hemen hemen her zaman miyokard enfarktüsüyle sonuçlanır. Eğer tromboz sonucu beyine kan taşıyan arterler tıkanırsa, felçten kaçınmak neredeyse imkansızdır.

Derin damarların yenilmesi ve özellikleri

Çoğu zaman, hastalar bir tanı ile karşı karşıya kalırlar.”Alt ekstremite venlerinin trombozu.” Semptomlar, tedavi, patolojinin nedenleri önemli sorulardır. Bu hastalık türü en yaygın olarak kabul edilir. Uzun bir süre için herhangi bir komplikasyon olmaksızın gelişebilir, ancak sonuçları çok tehli olabilir.

Erken aşamalarda, hastalığa bir duygu eşlik eder.Raspiranija bacaklar veya ayaklarda ve ayrıca morbidite. İlk olarak ağrı, fiziksel efor sırasında ortaya çıkar, ancak daha sonra dinlenme durumundadır.

Diğer semptomlar cildin solgunluğunun yanı sıra kalıcı şişlik içerir. Hastanın yaşam kalitesi sürekli bozulur – kısa bir yürüyüş bile sorun olur.

Sıklıkla trombozun arka planına karşı flebit (venöz duvarların iltihaplanması) yanı sıra diğer komplikasyonlar gelişir.

Bağırsak damarlarının tromboz

Tabii ki, tromboz teorik olarak herkese karşı hassastır.insan vücudunun damarları. Ve tıpta, üst bilişsel artere ait lezyonların vakaları sıklıkla kaydedilir. Böyle bir hastalıkta, ince bağırsak ve bazı kalın bölümler kan dolaşım bozukluklarından muzdariptir.

Hastalığın teşhisi ile ilişkili olabilirzorluklar, çünkü klinik tablo oldukça bulanık. İlk aşamalarda, yeme, diyare ve vücut ağırlığında kademeli bir azalma ile neredeyse alakasız karın ağrısı, bulantı ve kusma vardır.

Kanın pıhtılaşması ve damarın tıkanması, bağırsak dokularının hızla ilerleyen bir iskemisine neden olur ki bu, karın içinde kuvvetli ve keskin bir ağrıya eşlik eder. Bu durum genellikle acil cerrahi müdahale için gereklidir.

Akut tromboz ve semptomları

Patoloji, hastanın durumunda büyük değişikliklere neden olmadan birçok hafta ve hatta aylar gelişebilir. Bu nedenle, insanlar, kural olarak, komplikasyonlar ortaya çıktığında bir doktora başvurunuz.

Büyük bir trombüs oluşumu acil bir duruma neden olur”akut tromboz” denen bir durum olup, belirtileri gözden kaçırmak zordur. Dokularda kan dolaşımının ihlali, ifade edilen oksijen açlıklarına aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • etkilenen uzuvda meydana gelen akut ağrı;
 • cilt solgunluğu;
 • etkilenen alanın üzerindeki cilt dokunulduğunda soğuk olur;
 • dokunma ve ağrı duyarlılığının ihlali;
 • kas kontraktürünün gelişimi;
 • motor aktivitenin bozulması.

Bu tür ihlallerin varlığı, hemen bir doktora danışmak için iyi bir sebeptir.

Tromboz ve tromboembolizm

Tromboz riskini hafife almayın. Tromboembolizm son derece tehli bir durumdur. Bu bağımsız bir hastalık değil, trombozun sonuçlarından biridir. Bir sebepten ötürü, kan pıhtıları açık kan dolaşımına girer, ardından damarları tamamen tıkar. Embolinin sonucu oksijen açlığı ve hızla gelişen doku iskemisidir.

Trombüsün kapatılması ve kardiyak damarlara girişikalp krizi yol açar. Beynine kan taşıyan arterlerin blokajı, felç ve sinir sisteminin diğer lezyonlarına yol açar. Çoğu vakada, her hasta, zamanında acil tıbbi yardım almayı başaramadığı sürece, hastalar için prognoz elverişsizdir.

Hastalığın teşhisi

Teşhis süreci birkaç içerirana aşamalar. Tabii ki, öncelikle doktor dış muayene yapar ve anamnez toplar, ancak trombozun yerini belirlemek için başka çalışmalara ihtiyaç vardır.

Özellikle en bilgilendirici testlerden biri ultrason dopplerografisidir. Örneğin, benzer bir prosedür alt ekstremite venlerinde venöz tromboz tanısı koymanıza izin verir. Flebografi, bilgisayar anjiyografisi, pletismografi vb.

Dahil olmak üzere başka araştırma yöntemleri vardır.

Pıhtılaşma testleri de yazılmaktadır.Kanın pıhtılaşabilirlik derecesini ve oranını değerlendirmek mümkündür. Otoimmün trombozların varlığından şüphe duyulması durumunda, ek bir immünoenzimatik kan testi gerçekleştirilir.

Modern tedavi yöntemleri

Tabi ki, her hasta için önemli olan konu modern tıbbın sunabileceği tedavi yöntemidir. Terapi, elbette, tromboz gelişim derecesine ve komplikasyonların varlığına bağlıdır.

Erken aşamalarda, mümkünkombine ilaç tedavisi. Tedavi rejimi, antikoagülanların, özellikle de warfarin ve heparinin kullanımını içerir. Bu maddeler kanı sulandırır, trombüsün çözünmesini sağlar ve yenilerinin oluşumunu önler.

Ek olarak, kapsamlı tedavi içeriranti-enflamatuar ilaçların yanı sıra venöz damarların duvarlarının tonunu destekleyen ilaçların alınması. Fizyoterapi de yararlıdır. Diyetin ayarlanması, fiziksel aktivitenin sürdürülmesi, fizibil fiziksel çalışmanın gerçekleştirilmesi önemlidir.

Bazı durumlarda, cerrahi müdahale önlenemez. Operasyon büyük kan pıhtılaşması ve ciddi kan akış bozuklukları oluşması durumunda reçete edilir.

Önleyici tedbirler: Hastalığın gelişimini nasıl önleyebiliriz?

Trombozun ne olduğunu ve hangi faktörlerin geliştiğinin bilincinde olarak, hastalığın gelişme riskini azaltan birkaç önleyici tedbir ayırt edilebilir.

Ilaç tedavisi ile ilgili olarak,Postoperatif dönemde hastalara kanı seyreltmiş ilaçlar reçete edilir – bu pıhtı oluşumunu önler. Yatak istirahatine uymak zorunda kalan hastalar, kanın durgunluğunu gideren düzenli tıbbi masajlara ihtiyaç duyarlar.

Önemli bir nokta beslenme – kaçınmak içinateroskleroz ve tromboz gelişmesi diyette hayvansal yağların sayısını azaltmalıdır. Alt ekstremite damarlarında kan durgunluğu ile özel kompresyon iç çamaşırı giymeye yardımcı olacaktır. Ve tabii ki, fiziksel aktiviteyi unutmayınız – bu kas tonusunu korumak ve kan dolaşımını normale döndürmenin tek yoludur.

Halk ilaçları ile tedavi mümkün mü?

Geleneksel tıp birçok araç sunuyorKanı sıvılaştırabilir ve buna bağlı olarak trombüs oluşumunu önler ve mevcut olanları çözebilir. Örneğin, beyaz lapchatka veya kestane tentürünün alımı oldukça etkili kabul edilir. Bunları kendiniz hazırlayabilir veya eczanede hazır ilaç satın alabilirsiniz.

Turunçgillerden bir ilaç hazırlayabilir vesarmısak. Bunu yapmak için, deri ile birlikte iki limon (kıyma makinesi kullanarak) öğütün.

Ayrıca saflaştırılmış doğranmış sarımsak (orta büyüklükte bir kafa) ilave edilir. Malzemeyi karıştırın, az miktarda kaynatılmış soğutulmuş su dökün, sonra da buzdolabında üç gün bekletin ve bırakın.

Bundan sonra, infüzyonu zorlamak ve günde üç kez bir çorba kaşığı üzerine almanız önerilir.

Ev ilaçlarının sadece bir yardımcı madde olarak ve sadece bir doktora ön görüşmeden sonra kullanılabileceği anlaşılmalıdır.

Источник: https://tr.trendexmexico.com/zdorove/123662-chto-takoe-tromboz-prichiny-simptomy-diagnostika-lechenie-profilaktika.html

Tromboz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tromboz Nedir, Nasıl Oluşur?

Atardamarlarda bulunan kanın çeşitli nedenlerle pıhtılaşmasına tromboz adı verilmektedir. Tromboz damarda bulunduğu bölgenin kapsadığı alana bağlı olarak ciddi sorunlar oluşturmaktadır.

Tromboz Ne Demek

Ortaya çıktığı atardamarın kapsadığı bölgeye bağlı olarak olumsuz sağlık problemlerine neden olan tromboz, günümüzde kan pıhtılaşması olarak adlandırılmıştır.

Kroner arter veya venlerde rastlanıldığında kalp krizine, beyin damarlarından rastlanılması durumunda ise felce veya beyin kanamasına neden olabildiği gibi, felç körlük gibi sorunların da kaynağının oluşmasında önemli bir etkendir.

Kalça ve bacaklarda bulunan venlerde rastlanıldığı taktirde ciddi sorunlara nende olmaktadır. En tehsiz olan tromboz bacakların yüzeyinde oluşan varisleridir. Derinde oluşan ve kalbe doğru kayan kan pıhtılaşmasında akciğerlere kadar gider ve ölüme neden olabilir.

Tromboz kısa olarak; kalp veya damarlarda oluşan kan pıhtılaşmasına denilmektedir. Tromboz içinde bulunduğu damarı kapayarak dolaşım sistemine ve organlara ciddi hasarlar vermektedir.

Tromboz ( Kan Pıhtılaşması)

Tromboz Sebepleri

Sağlık açısından önemli bir risk unsuru olan kan pıhtılaşması çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Pıhtılaşmanın zamanında tedavi edilmesi ölüm veya felç gibi bir felakete neden olabilmektedir. Vücutta bulunan mekanizmada denge oldukça hassas olmaktadır. Bu nedenle en ufak bir olayda kanama veya pıhtılaşma oluşmaz.  

Genel olarak tromboz sebepleri üç ayrı nedene bağlanmaktadır:

 • Kan yapısının bozulmasına bağlı oluşan trombozlardır. Kan yapısının bozulması nedeniyle meydana gelen tromboz, genel olarak; yaşanan bir cerrahi müdahale, uzun süreli yapılan seyahatler, kadınlar tarafından alınan hormon ilaçları, yaşanılan enfeksiyonlar, alkol ve sigara tiryakiliği.
 • Kan akımındaki bozulmaya bağlı olarak meydana gelen trombozlar
 • Damarların içyapısında oluşan bozulmaya bağlı olarak oluşan trombozlar
 • Uzun bir zaman hareketsiz yatmak kanda pıhtılaşma oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle yatalak hastalar veya zorunlu yatak istirahatlarında hastaya belirli egzersizler uygulanmalı; uygun yataklar seçilmeli kanı sulandıran ve pıhtılaşma önleyen ilaçlar kullanılmalı.
 • Bir cerrahi müdahale sonrasında veya doğum yapan bir bayanda kanın yapısındaki bozukluklara bağlı olarak oluşan kan pıhtılaşmaları
 • Kalıtımsal hastalıklar
 • Kan hastalıklarına bağlı akımın yavaşlaması nedeniyle olarak oluşan kandaki pıhtılaşmalar
 • Kalp hastalıklarına bağlı olarak oluşan trombozlar
 • Damar tıkanıklıkları
 • Hamilelik durumlarında
 • Aşırı kiloya bağlı olarak kan akımın dengesizliğinden kaynaklanan kan pıhtılaşmaları
 • Damar sertliklerine bağlı olanlar
 • Kolesterolde meydana gelen dengesizliğe bağlı oluşan trombozlar.

Tromboz Belirtileri

Kandaki pıhtılaşma diğer adıyla tromboz bazı durumlarda herhangi bir hastalığa neden olmayabilmektedir. Pıhtılaşmanın bulunduğu kısımlarda bazen ağrılar ve şişlikler oluşabilmektedir.

Kanda pıhtılaşma olan bölümün etkilediği organ veya dokularda şiddetli ağrılar ve fonksiyonlarda azalma ve kayıplar görülmektedir.

Vücutta kan pıhtılaşması belirtileri bazı durumlarda pek anlaşılmasa birden bire patlak verse de bazı durumlarda çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Bunlara örnek olarak;

 • Pıhtılaşma olan bölüm eğer yüzeye yakınsa dokunarak hissedilebilir.
 • Şiddetli ağrı oluşur
 • Pıhtılaşma olan damarın etkilediği bölgeye göre çeşitli fonksiyon bozuklukları meydana gelebilir. Görmede bozukluk, işitme sorunu, baş ağrısı, konuşamama, göğüs ve sırt ağrısı, duyu kayıpları, uyuşukluk, felç gibi.

Kan Pıhtılaşmasına Bağlı Oluşan Riskler

Kan pıhtılaşması nedenine bağlı olarak vücutta olaşabilecek komplikasyonlara şu şekilde örnek verebiliriz:

 • Akciğerlerde bulunan damarların tıkanması diğer adıyla emboli oluşması
 • Beyinde bulunan veya beyne giden damarların tıkanması yüzünden oluşan beyin kanaması
 • Bacaklarda ülser
 • Kanda mikro organizmaların oluşumu ve vücuda yayılması
 • Kroner kalp yetmezliği
 • Kalp Krizi

Tromboz Tedavisi

Kan pıhtılaşması diğer adıyla tromboz tedavisinde eğer kan pıhtılaşmasının oluşumu; sorunun ilk günlerinde fark edilirse ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir.

Pıhtıyı yok etmek amacıyla tedavide ilk olarak kan sulandıran ilaçlar kullanılmaktadır. Bu İlaçlar;

 • Antikoagulan ilaçlar
 • Non steroid veya anti inflamatuvar ilaçlar
 • Antibiyotikler
 • Trombolitik ilaçlar

Kullanılmaktadır.

Eğer pıhtılaşma beyinde, kalbe yakın damarlarda veya akciğerde oluşmuşsa böyle durumlarda; organların ve hücrelerin ciddi hasarlara maruz kalmaması amacıyla hemen cerrahi müdahale ile pıhtı temizlenir. Bilhassa pıhtının akciğere kadar inmesi durumunda ölüm riski oldukça büyük seviyelere ulaşmaktadır. Sağlık açısından büyük risk taşıyan bu soruna karşı oluşmadan tedbir almak mümkün olmaktadır.

Kan pıhtılaşmasının oluşmasına karşı alınabilecek tedbirler:

 • Sigara kullanılıyorsa bırakmalı
 • Kilolu olanların kilolarını kontrol altına alıp normal seviyeye getirmesi
 • Damar sertliği oluşmasını engellemek için düzenli beslenmeli
 • Horon ilaçları kullanıyorsa; hormon dengesini kontrol edip kan sulandırıcı besinlerle beslenmeli
 • Belli aralıklarla ( bu her gün de olabilir) aspirin kullanmalı
 • Ayakları sık sık yukarı kaldırarak dinlendirmeli
 • Spor yapmalı
 • Risk halindeki durumlarda pıhtılaşmaya engel olmak amacıyla ilaçlar kullanmalı
 • Sarımsak ve sirkeyi günlük hayatında beslenme alışkanlığına sokmalı

Tromboz Hemoroid

Rektal damarlarda veya anüse yakın olan damarlardan herhangi birinde oluşan bir çatlak nedeniyle sızan kanın pıhtılaşmasına bağlı olarak oluşan fındık bazı durumlarda ceviz büyüklüğünde sert oluşuma tromboz hemoroid denilmektedir. Görünüm olarak basura benzeyen tromboz hemoroidler ağrı  oluşturmazlar.

Ama zorlanma durumunda sızı ve kanama yapabilmektedirler. Sürekli olarak doluluk hissi yaratan bu sağlık sorunun tedavisi diğerlerine nazaran daha kolay olmaktadır. Kısa bir cerrahi müdahale sonucunda bu sorun ortadan tamamen kalkar.

Anüs kısmında kan pıhtılaşması yaşayan hastaların kabız olmaması yediklerine ve beslenme düzenine dikkat etmeleri önemli bir ayrıntıdır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/tromboz-nedir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть