Tüberküloz Nasıl Bulaşır

içerik

Verem Hastalığı Nasıl Bulaşır? Verem Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

Verem, günümüzde aşılama çalışmalarına rağmen hala görülebilen bir rahatsızlıktır. Vereme neden olan Mycobacterium tuberculosis bakterisi, mikrobu taşıyan akciğerden solunum yoluyla bağışıklığı olmayan kişiye rahatlıkla bulaşır.

Tüberküloz halk arasında verem, ince hastalık olarak bilinen bakteriyel akciğer enfeksiyonudur. Hastalık Mycobacterium tuberculosis mikrobu solunum yolu ile insandan insana, bireyde bağışıklık yok ise kolaylıkla bulaşır. 

Tüberküloz dünyada, erişkin kişilerde, bulaşıcı hastalıklarda ölümün HIV/AIDS’ den sonra en büyük ikinci nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) ilk kez bir hastalık için 1993 yılında küresel acil durum ilan etmiştir ve 1994 yılında ve veremle savaş için yeni strateji yöntemleri geliştirmiştir. 

Tüberküloz Etkeni ve Tüberküloz Bulaşma Yolları

Tüberküloz ”Mycobacterium tuberculosis” adlı aside ve alkole dayanıklı bakteri basilidir. Bakterinin üremesi yani hastalık oluşturması uzun sürdüğü için alınan örneklerde görünmeyebilir fakat bakterinin olmayışından söz edemeyiz. Bunun için mikrobu besi yerine ekmek ve çoğalmasını beklemek gerekebilir. 

Tüberküloz Bulaşıcı Mı? Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Bulaşma, bulaştırıcı akciğerden aksırma, öksürme ve konuşma sırasında havaya yayılan mikrobu tüberküloz bağışıklığı olmayan kişinin solunum yoluyla alması sonucu oluşur.

Tedavi olmayan akciğer tüberkülozu her yıl 10-15 kişiyi verem hastası yapabilir.

Verem bulaşma yolları, hastayla yakın ve uzun süreli temas hastalık riskini arttırmakta ve ayrıca hastanın kullandığı eşyalardan da hastalık mikrobu vücuda girebilmektedir. 

Tüberküloz Belirtileri

 1. Öksürük: Verem ilk belirtilerinden öksürük ilk başlarda kuru öksürük varken sonraları balgam öksürüğe eşlik eder.

   

 2. Balgam çıkarma
 3. Hemoptizi (Kanlı balgam)
 4. Göğüs ağrısı, sırt-yan ağrısı
 5. Nefes darlığı
 6. Ses kısıklığı
 7. Ateş
 8. Gece terlemesi
 9. Halsizlik
 10. İştahsızlık, kilo kaybı, kilo alamama

Tüberküloz belirtileri genelde hafif başlamakta ve yavaş ilerlemektedir. Hastalar yakınmalarını sigaraya ya da üşütme gibi nedenlere bağlamakta, doktora başvurmakta gecikmektedirler. 

Verem Bulaşıcı Mı?

Tüberküloz mikrobu hangi organa giderse o organ tüberkülozu yapmaktadır. Örneğin; lenf tüberkülozu, larenks tüberkülozu vb. Verem bulaştırıcılığı yüksek olan kişiler, tedavi görmemiş verem hastaları, balgam incelemesinde tüberküloz bakterisinin bulunması,akciğer ve larenks (Yutak) tüberküloz hastalığı olan kişilerdir. Lenf bezi tüberkülozu bulaşıcı değildir.  

Verem Nasıl Bulaşır?

Tüberküloz insandan insana solunum yolu, verem hastasının kullandığı kişisel eşyalarla temasta kolaylıkla bulaşır.

Sağlam kişilere hastalık bulaştıktan sonra hayat boyu hastalığın etkin hale gelme ihtimali %5-10 arasındadır.

Verem bulaşan kişide, hastalık belirtilerinin çıkması için bağışıklık sisteminin zayıflaması, hastayla aynı ortamda uzun süre vakit geçirip bakteriye uzun süre maruz kalması gerekir. 

Verem Hastalığı Tedavisi İçin Yapılan İşlemler

Akciğer, larenks vereminden şüphelenilen hastanın 3 gün art arda sabah balgamının incelenmesi gerekmektedir. Balgam veremeyen hastalarda, uyarılmış balgam, açlık mide suyu, bronşlardan yıkama ile balgamın alınma işlemi sağlanabilir.

Örnekler laboratuvar ortamında incelenir, gerekirse besi yerine ekilerek kültür bakılır. Çünkü bakteriler ilk başlarda balgamda görülmeyebilir. Besi yerine ekilen örnekte hızla büyüyüp çoğalan bakterileri görmek daha kolay olacaktır.

 

”Verem bulaşıcımı?” sorusundan çok veremde kimler risk altında, en çok kimlerde görülür soruları sorulmalıdır. Verem bulaşıcı mıdır, evet, fakat bulaştığı kişinin ömrü boyunca hasta olma ihtimali %5-10’dur, mikrobu aktif halde hastalığa çeviren yine insan vücudunun kendisidir.

Sosyo-ekonimisi düşük olan bireyler, vücuda gerekli besinleri alamadıkları için bağışıklık sistemi zayıflar ve bakteri vücudu ele geçirir. Yine bireyde var olan bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar (AIDS-HIV-Kanser vb.) ve bağışıklık sistemini zayıflatan tedaviler (Kemoterapi vb.) hastalık için uygun zemin hazırlayacaktır.

 Yoğun stres altında yaşayan bireyler, sigara içicileri, düşük vücut ağırlığı (patolojik) ve uzun süre kortikosteroid kullanan bireyler hastalık için uygun kişilerdir.

Hastaneye başvurduktan sonra hastalar için Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı ve Diyetisyen kontrolü sağlanmalı, hastalığın temel nedeni ortadan kaldırılıp, taburculuk sonrasında bireyin aynı yaşam kalitesine dönmesi engellenebilir. 

Tüberküloz tedavisi ülkemizde Verem Savaş Dispanseri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Hastaya en az 6 ay süreyle, gerekli görülürse 9,12, 24 aya kadar tedavi verilebilmektedir. Verilen ilaçların eksik kullanılması ya da zamanında alınmaması, bakterinin ilaca karşı diren kazanmasına, tedavinin başarılı sonuçlanmamasına neden olur. 

Verem Teşhis Yöntemleri

Veremli hastayla temas ettikten sonra kendisinin de verem olduğunu düşünen kişiler vakit kaybetmeden hastaneye, Göğüs Hastalıkları Polikliniği ya da varsa Tüberküloz Polikliniğine başvurmaları gerekmektedir. Doktorun hastalığa teşhis koymak için uygulayacağı testlerde teşhis rahatlıkla koyulabilir. 

Tüberkülozlu hastayla temas eden kişi hastaneye başvurduğunda, öncelikle PPD testi yapılır. Deri altına Tbc bakterisi verilir. Eğer test Aktif (+) çıkarsa bu sizin bakteriyi taşıdığınızı gösterir. Hastalık yönünden (+)’sa araştırılmaya başlanır. 

PPD testi aktif ise aşağıdaki tanı yöntemleri kullanılır:

 • Hastanın öyküsü ayrıntılı bir şekilde alınır. Burada hastaya, verem geçmişi olan akrabalar var mı, veremli hasta ile ne kadar süre temas etti, bilinen başka hastalıkları var mı, herhangi bir hastalık nedeniyle tedavi kullanıyor mu ayrıntılı şekilde sorulması gerekmektedir. 
 • Fizik muayene yapılmalıdır. Akciğer tüberkülozunda hastalık ilk evrelerindeyse fazla bulguya rastlanmaz. İleri evrede aşırı zayıflık, nefes darlığı ve genel durum bozukluğu saptanabilir. Fakat diğer organ tutunumlu veremde fizik muayene yardımcı olacaktır. 
 • Akciğer grafisi, akciğer tüberkülozunda mutlaka sonucu vermektedir. Ancak HIV hastası kişilerde görülen verem ve bronş içine yerleşmiş hastalıkta akciğer grafisi temiz çıkabilir. Radyolojik incelemede akciğerler üzerinde beyaz lekeler görülmektedir. 
 • 3 günlük sabah balgamı incelemesi yapılarak hastalık saptanabilir. Balgam veremeyen hastalarda balgamı alabilmek için başka yöntemler uygulanması gerekmektedir. 

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/verem-nasil-bulasir.html

Verem (Tüberküloz) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

Verem (Tüberküloz) mikrobunu, yapılan araştırmalar sonucunda dünya nüfusunun çeyreğinin taşıdığını belirlenmiştir.

Ülkemizde de “ince hastalık” olarak Verem (Tüberküloz) hastalığı ile bir dönem yapılan ciddi mücadele sonrasında yüzde 90 oranlarında başarılı olunmuştur. Fakat buna rağmen hafif alınmayacak kadar önemli ve ciddi bir hastalıktır.

Peki bu kadar yaygın olarak görülen tüberküloz nasıl bulaşır? Hastalığın bulaşması önlenebilir mi? Bulaşması halinde yapılabilecekler nelerdir?

Verem (Tüberküloz) Nedir?

Tüberküloz ya da daha yaygın olarak bilinen adıyla bilinen verem, akciğerleri etkileyen ve işlevlerini yapamaz hale getiren bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre dünyada ölüm sebepleri sırasında ilk 10’da yer alan verem, 2016 yılında 1.7 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Bu hastalık daha çok gelişmekte olan ülkelerde görülse de 2016 yılında tüberküloza bağlı 9000 vaka bildirilmiştir. Doğru koşullar altında verem, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Tüberkülöz mikrobu, vücuda girmesinden sonra uzun bir zaman hastalık yapmadan durabilir. Vücut, bu durumda tüberkülöz mikrobuna karşı savunmaya geçer ve onu bir nevi hapseder. Bu duruma tüberkülöz enfeksiyonu denir. Ve böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişinin enfekte olduğu, ancak tiberkülin testi ile cilt testi yapılırsa ortaya çıkar.

Verem hastalığı “mikobakterium tüberküloz” adlı bir bakteriden kaynaklanır. Bu hastalığın farklı çeşitleri vardır ve bazıları ilaca karşı direnç geliştirebilir. Tüberküloz bakterisi, havadaki damlacıklar içerisinde taşınır. Havaya karıştığı andan itibaren başka bir insan bu bakterileri soluyabilir. Verem nasıl bulaşır sorusuna yanıt vermek gerekirse hastalık;

 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Konuşma
 • Şarkı söylemeyollarıyla bulaştırılabilir. Bağışıklık sistemi güçlü kişilerde, bakteri taşıyıcısı olsalar bile hastalığın semptomları görülmeyebilir. Bu duruma potansiyel ya da inaktif enfeksiyon denir. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünya nüfusunun çeyreği tüberküloz bakterisi taşıyıcısıdır. İnaktif taşıyıcılarda görülen bakteri bulaşıcı değildir ancak zaman içerisinde aktif hale gelebilir ve hem taşıyıcıyı hem de çevresindeki kişileri hasta edebilir.

Verem Belirtileri Nelerdir?

Latent tüberküloz adı verilen vakada, bakteri taşıyıcıları hastalığın belirtilerini göstermez. Bu vakalarda vereme neden olan bakteriler uyku durumundadırlar ve uyanarak kişiyi hasta etmeleri yıllar sürebilir.

Aktif verem hastalığı, kanlı öksürük ve balgam gibi solunum sistemi rahatsızlıkları şeklinde semptomlar gösterir. Tüberküloz durumunda hasta, üç hafta süren ve normal nefes almayı zorlaştıran ağrılı öksürük nöbetleri yaşayabilir.

Bununla birlikte;

 • Sebepsiz halsizlik
 • Ateş
 • Gece terlemesi
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı gibi belirtiler de verem hastalığına işaret edebilir.

Verem yaygın olarak akciğerleri etkilese de, böbrekler, omuga, kemik iliği ve beyin gibi vücudun diğer organlarını da etkileyebilir. Semptomlar, bakteriden etkilenen organa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, böbreklerde oluşan tüberküloz, kanlı idrara neden olur. Bu nedenle bakterinin sıçrayıp enfekte ettiği organa göre tüberküloz çeşitleri de farklılık gösterir.

Hastaya tüberküloz testi koyabilmek için belirtiler pek çok hastalıkta görülebildiği için tek başına yeterli değildir. Doktorun inisiyatifine göre farklı testler uygulanabildiğinden, tüberküloz testi nasıl yapılır sorusunun yanıtı da test türüne göre değişiklik gösterir.

1. Tüberkülin deri testi
Genelde Verem Savaş Dispanseri’nde uygulanan bu test, kişide verem hastalığı olup olmadığını tespit etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu testte, hastaya derinin hemen altından 0.1 mililitre PPD enjekte edilir.

Sonuçlar iki üç gün içerisinde belli olur. Eğer enjeksiyonun yapıldığı bölgede 5 milimetrelik bir çizgi oluşmuşsa test sonucu pozitif olarak değerlendirilir.

Ancak bu test yalnızca kişinin bakteriden etkilenip etkilenmediğini tespit eder, bakterinin aktif mi yoksa uykuda mı olduğuna dair bir sonuç sunmaz.

2. Kan testi
Deri testinden istenilen sonuç alınamadıysa hastaya kan testi uygulanır.

Bu kan testi ayrıca deri testinde ortaya çıkma ihtimali olmayan başka enfeksiyonların da tespit edilebilmesi için tercih edilir. Kan testinin sonuçları pozitif, negatif ya da belirsiz şeklinde çıkabilir.

Ancak deri testinde olduğu gibi kan testinde de bakterinin aktif olup olmadığı belirlenemez.

3. Göğüs röntgeni
Eğer deri ve kan testlerinizin sonucu pozitifse dokturunuz sizden göğüs röntgeni çektirmenizi isteyecektir. Bu röntgende akciğerlerde küçük ama belirgin noktacıklar aranır.

Bu noktalar verem enfeksiyonunun işaretidir ve bağışıklık sisteminin bakteriyi izole edip edemediğini gösterir. Eğer göğüs filminizin sonucu negatifse latent tüberkülöz olduğunuz sonucuna varılır. Ancak noktacıklar görünmüyorsa tüm testlerinizin sonucu hatalı olabilir ve hepsinin baştan yapılması gerekir.

Diğer testlerden farklı olarak röntgen, bakterinin uykuda mı yoksa aktif mi olduğunu gösterir.

4. Diğer testler
Diğer testlerinizin sonucuna bağlı olarak doktorunuz sizden balgam ya da mukus testi isteyebilir. Bu maddeler, akciğerlerinizin içinden alınarak verem bakterisinin tespiti için kullanılır.

Eğer balgam testinin sonucu pozitifse aktif tüberküloz bakterisinden söz edilir ve bulaşmasını önlemek için hastanın maske takması istenir. Hastanın sonuçlarının negatif hale gelene kadar maskeyi çıkarmaması hem kendisi hem de çevresindekiler için önemlidir.

Verem mikrobunu tespit edebilmek için ayrıca,

 • Bilgisayarlı tomografi
 • Bronkoskopi
 • Akciğer biyopsisi yöntemleri uygulanabilir.

Tüberküloz hastalığında, diğer bakteriyel enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi birkaç haftalık antibiyotik tedavisi yeterli değildir. Aktif tüberküloz hastaları 6 ile 9 ay arasında pek çok farklı ilaç almak zorundadırlar.

Test sonuçları negatife dönene kadar ilaç tedavisi ve rutin kontroller aksatılmamalıdır aksi halde enfeksiyon yeniden nükseder. Eğer tedavi ve kontroller aksatılmamasına rağmen hastalık yeniden oluştuysa, bakteriler ilaçlara direnç kazanmış olabilir ve değiştirilmeleri gerekir.

Verem mikrobu birçok ilacın etken maddesine karşı dirençli olduğundan pek çok farklı ilaç bir arada alınmalıdır. Hastalığın tedavisinde kullanılan en yaygın etken maddeler,

 • İzoniyazid
 • Etambutol
 • Pirazinamid
 • Rifampin
 • Rifapentinolarak sıralanabilir ancak bu etken maddeye sahip ilaçların karaciğeri etkilemeleri mümkündür. Bu nedenle verem tedavisi gören hastaların, belli başlı karaciğer rahatsızlığı semptomlarına dikkat etmeleri gerekir. Bu semptomlar:
 • İştahsızlık
 • İdrarda koyuluk
 • Üç günden uzun süren ateş
 • Sebepsiz bulantı ve kusma
 • Sarılık ya da ciltte sarılaşma
 • Batın ağrısı şeklinde kendilerini belli eder.Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ve bu belirtilerden bir ya da birkaçı oluştuysa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu belirtilerin önüne geçebilmek için düzenli kan testiyle birlikte karaciğerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol ettirmeniz gerekir.

İlaç tedavisinin yanı sıra verem tedavisinde beslenme de çok önemlidir. Hasta için sağlıklı bir diyet yaparak ideal kilosunu koruması ya da kiloluysa zayıflaması vücut direncini muhafaza etmesi için önemlidir. Ayrıca rafine un ve şeker tüketimini azaltmak, alkolden uzak durmak ve mineral yönünden zengin gıdalar almak hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlar.

Verem Öldürür Mü?

Eğer hastalık kontrol altına alınmaz ve tedavi edilmezse tüberküloz ölümcül bir hastalıktır. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümlerde verem, Hepatit’ten sonra ikinci sırada yer alır. Ancak ilaç sektörünün gün geçtikçe daha etkili ilaçlar üretmeleri ve hastanın bu ilaçlarla birlikte rutin kontrollerini aksatmaması bu riski ortadan kaldırır.

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Zatürre Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Zona Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/verem-tuberkuloz-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221899-mykadin

Tüberküloz nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavi şekli nasıldır?

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) raporlarına göre, dünya genelinde görülme sıklığı ve yaygınlığı ile yaşam kayıpları oranlarının giderek düştüğü görülen tüberküloz, bugün tüm dünyada oldukça etkili sonuçlarla tedavi edilebiliyor.

Ancak, Hastalığa neden olan basilin, akciğerlerin yanı sıra, kemikler, eklemler, beyin, böbrekler, sindirim sistemi, omurga gibi organları da tutabileceğini söyleyen, Acıbadem Ankara Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Koç, hastalığın özellikle vücut direncinin düştüğü anda ortaya çıktığına dikkat çekerek, iki haftadan uzun süren öksürüğe dikkat çekti.

Halk arasında daha çok verem olarak bilinen tüberküloz, ‘mycobacterium tuberculosis’ isimli bir mikrop tarafından ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık. Tüberküloz, günümüzde hem önlenebilen hem de tedavi edilebiliyor.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafında son derece titiz tarama ve takip programları sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde yüz binde 17.2 oranında görülen tüberküloz hastalarının, yüzde 92’si yeni tanı almış hastalardan oluştururken, yüzde 8’i daha önce tedavi gören tüberküloz hastalarından meydana geliyor.

Basiller, çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmalarına rağmen kemikler, eklemler, beyin, böbrekler, sindirim sistemi, omurga gibi organ ve sistemlerini de etkileyebildiğini söyleyen Dr. Başak Koç, hastaların düzenli takip ve ilaç tedavisiyle başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini söylüyor.

Hava yoluyla bulaşıyor

Hastalığın hava yoluyla bulaşması çevresindeki kişilerin enfekte olma riskini artıyor. Bu nedenle özellikle hasta ile yakın ve uzun süreli teması olan kişilere bulaşma riskinin daha fazla olduğunu söyleyen Dr.

Başak Koç, “Tüberküloz hastalığı olan bir kişinin nefes vermesi, öksürmesi, hapşırması, konuşması ile mikroplar havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alabilir.

Bu nedenle hastanın aile bireyleri, aynı evi paylaştığı arkadaşları, işyeri ve çevresindeki kişilerin dikkat etmesi gerekir” diyor.

Basiller, güneş görmeyen ve yeterince havalandırılmayan ortamlarda saatlerce havada asılı kalabiliyor. Ancak, solunum yoluyla alınan verem mikrobu hemen hastalığa neden olmuyor sadece verem enfeksiyonunu gelişiyor.

Vücutta sessiz kalan verem basili, kişinin vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık olarak ortaya çıkıyor. Tüberküloz mikrobu alarak enfekte olan kişilerin yaklaşık yüzde 10’unun yaşamlarının herhangi bir döneminde tüberküloza yakalandığını söyleyen Dr. Başak Koç, genellikle tüberkülozun tedavisi başlandıktan yaklaşık olarak 2-3 hafta sonra bulaşıcılığın sona erdiğini söylüyor.

İki haftadan uzun süren öksürüğe dikkat!

Tüberküloz basili ile enfekte olan kişilerde hastalığın ortaya çıkış süresi değişebiliyor. Bazı kişilerde bir iki hafta içinde hastalık ortaya çıkarken, bazı hastalarda yıllar sonrasında hastalık görülüyor. Burada kişinin bağışıklık sistemi son derece önem taşıyor.

Dr. Başak Koç, bu nedenle 2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük, balgam, balgamda kan, ateş, gece terlemesi, yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı gibi belirtiler gözlenen hastanın mutlaka bir uzmanı başvurması gerektiğini söylüyor.

Tüberküloz, akciğerlerin dışında beyin, böbrekler ya da omurga gibi vücudun diğer organlarını da tutabildiği için bu durumda o organa yönelik belirtilerin ortaya çıkabildiğini söyleyen Dr.

Başak Koç, “Bu nedenle genel tüberküloz belirtileri her hastada görülemeyebiliyor.

Tutulum gösterdiği organa göre, lenf bezi büyümesi, idrarda kan görülmesi, eklemde şişlik gibi belirtilere de dikkat edilmesi gerekiyor” diyor.

Tedavinin başarısında düzenli ilaç kullanımı şart!

Tüberküloz bulaş riski yüksek olmakla birlikte uygun ilaç tedavisi ile iyileşebilen bir hastalık. Ancak tedavide hasta uyumu ve dikkati de son derece önem taşıyor.

Tedavide birden fazla ilacın düzenli ve yeterli sürede birlikte alınması gerektiğine işaret eden Dr. Başak Koç, ilaçlarını önerilen şekilde aksatmadan, yeterli sürede içen hastaların hemen hepsi başarıyla tedavi edilir.

Tüberküloz mikrobunu kesin olarak öldürmek ve bir daha çoğalarak hastalık yapmasını engellemek için tedavinin en az altı ay devam etmesi gerekir.

Yapılan balgam kontrollerinin sonuçlarına göre 2 veya 3 ay sonra kullanılan ilaç sayısı azaltılabilir.

Dirençli tüberkülozun tedavisi güçleşiyor

Düzenli tedavinin hastanın iyileşmesini sağladığı gibi, bulaşıcılığı da önleyerek toplum sağlığını korunması açısından da son derece değerli olduğunu söyleyen Dr.

Başak Koç, hasta ilaçlarını düzenli kullanmazsa mikroplar ilaçlara karşı direnç geliştirir. Dirençli tüberküloz denilen bu hastalık tipinin zor olsa da tedavi edilebildiğini söyleyen Dr.

Başak Koç, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Tedavinin uzun sürmesi, daha çok yan etki yaratması ve daha pahalı olması nedeniyle çok daha zordur. Bu hastalarda çok sayıda ilacın 18-24 ay kullanılması gerekir.

Bu nedenle ilaçların sağlık personeli veya sorumlu bir kişi tarafından hastaya içirilmesi en etkili tedavi yöntemidir.

“Doğruda Gözetimli Tedavi” olarak tanımlanan bu yöntemle, hastaların ilaçların aksatmadan düzenli alması sağlanmış olur.”

Tanı, tedavi ve takipler ücretsiz

Tüberküloz hastalığının kesin tanısının balgamda tüberküloz mikrobunun (basillerinin) gösterilmesi ile konulabiliyor. Hastanın öyküsü alınıp genel fiziki değerlendirmelerin ardından, akciğer filmi çekilir ve laboratuvar incelemeleri sonrasında tanı kesinleşiyor.

Ülkemizde, herhangi bir Verem Savaş Dispanserlerinde tanı, tedavi ve takiplerin ücretsiz olarak yapıldığını söyleyen Dr. Başak Koç, tüm tüberküloz ilaçlarının da Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlandığını belirtiyor.

‘Tüberküloz’ (verem) belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/tuberkuloz-nasil-bulasir/

Tüberküloz

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre her yıl yaklaşık 8,4 milyon insan tüberküloz hastalığına yakalanmakta ve yaklaşık olarak 2 milyon insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç, ciddi bir halk sağlığı sorunu olan tüberküloz hastalığı hakkında bilgi verdi.

Tüberküloz nasıl bir enfeksiyondur? Dünyadaki sıklığı nedir?

Tüberküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosis adlı mikrop ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya nüfusunun üçte biri tüberküloz mikrobuyla karşılaşmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 8,4 milyon insan bu hastalığa yakalanmakta ve 2 milyon insan bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Tüberküloz ciddi bir halk sağlığı sorunudur.

Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir. Organlara zarar verir. Tedavisiz bırakılırsa ya da kötü tedavi edilirse öldürücü olabilir.

Erken ve uygun tedavi başlanır, yeterli süre tedavi edilirse hastalar iyileşir.

Tüberküloz nasıl bulaşır?

Tüberküloz hastalığı, solunum yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması ile solunum yolu salgıları damlacık şeklinde havaya atılır. İçinde tüberküloz basilinin (mikrobunun) de bulunduğu bu damlacıkların solunması ile sağlıklı bireyler infekte olur. İnfekte olan her kişide mutlaka hastalık gelişmez.

Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşüktür. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile uzun süre birlikte yaşamak gereklidir. En çok hastanın aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile bulaşma hızla sona erer.

Alınan basiller kişiyi hastalandırmaksızın vücutta saklı kalır ve vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşturur. Hastalık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ilk iki yıldır.

İlk iki yılda %5 sonrasında %5 olmak üzere, yaşam boyu hastalık gelişme riski %10’dur.

Çocuklarda özellikler 5 yaş altındaki çocuklarda tüberküloz mikrobunu aldıktan sonra hastalık geliştirme riski erişkinlere göre çok daha yüksektir.

Bulaşma açısından en riskli kişiler kimlerdir?

TB bulaşmasının önlenmesinde, bulaştırıcı olgulara hızla tanı konulması ve tedavi başlanması önemlidir. En çok bulaşma, tanı öncesinde olmaktadır. Özellikle de şüphelenilmeyip tanı konulmamış bulaştırıcı TB olguları dışarıda ve hastanede bulaştırmayı sürdürmektedirler.

Bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Kaşık, çatal, bardak gibi yemek gereçleri, giysiler, çarşaflar gibi eşyalarla bulaşma olmaz.

Tüberküloz hastalığı gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Vücut direncinin düşük olduğu kişilerde hastalık gelişme riski yüksektir. Bunlar:

 • Beş yaş altındaki çocuklar ve bebekler
 • Yaşlılar
 • Vücut direncini düşüren ek hastalığı (şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, AİDS) olanlar
 • Organ nakli yapılan hastalar
 • İlaç ve alkol bağımlılığı olanlar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan (kortizon gibi) tedaviler kullanan hastalar.

Verem aşısı (BCG)  ne zaman yapılır? Tüberküloz hastalığından korur mu?

 • Verem aşısı çocuk yaş grubuna uygulanan bir aşıdır.
 • Doğumdan sonra 2. ayda 1 kez uygulanır.
 • Tekrarı gerekli değildir.

BCG aşısı çocuklarda özellikle tüberkülozun ciddi formları olan kanla yayılan (milier) ve beyin zarını tutan (menenjit) tüberkülozu önler. Erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.

 • Tüberkülozun ciddi formları olan menenjit ve milier TB’a karşı %86’ya kadar ulaşan bir koruma sağlar
 • Akciğer tüberkülozuna karşı %50 koruyucudur.

Hangi durumlarda BCG aşısı yapılmamalıdır?

 • Ateşli hastalığı olanlara,
 • Kızamık salgını sırasında (Kızamık aşısı yapılmamış olanlar),
 • İmmün yetmezliği olan hastalara,
 • Tüberküloz hastalığı geçirenlere,
 • Deri hastalığı olanlara (egzema vs.),
 • Kortizon grubu ilaçlarla tedavi görenlere,
 • Tüberkülin cilt testi pozitif olanlara.

BCG diğer aşılarla aynı anda yapılabilir.

Canlı virüs aşılarıyla birlikte, aynı anda farklı kollardan uygulanabilir; birlikte uygulanmamışsa, dört hafta ara ile yapmak uygun olur.

Tüberküloz hastalığının belirtileri nelerdir?

Tüberküloz hastalığının belirtileri, genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Genel yakınmalar, özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizliktir.

Akciğere özgü yakınmalar ise iki haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, değişken miktarlarda kan tükürme, göğüste ağrı ve nefes darlığıdır. Yakınmalar genellikle hafif başlar, yavaş ilerler. Hastalar bu yakınmaları başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç gidebilir.

Bu durum hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasına neden olur. Bu arada hasta çevresine mikrop saçar ve daha çok kişinin enfekte olmasına neden olur.

Bu nedenle özellikle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemlidir.

Çocukluk çağında tüberküloz tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi yakınmaları olan çocukta tüberküloz akla gelmelidir. Ancak bazen bu yakınmalar erişkindeki kadar belirgin olmayabilir.

Tüberküloz hastalığı varlığını düşündüren yakınmaları olan çocukta, akciğer grafisi bulguları ve tüberkülin cilt testi de pozitif ise kuvvetle tüberküloz düşünülür. Çocuğun tüberkülozlu bir erişkinle teması olması da önemlidir. Tüberküloz düşünülen çocukta mutlaka aile taraması yapılmalıdır.

Çocuk balgam verebiliyorsa balgam örneği ya da yutulan balgamları incelemek için mide suyu incelemesi yapılabilir. Çocuklarda tüberküloz tedavisi erişkinlerle benzerdir.

Tüberküloz hastası hastanede yatarak mı tedavi edilmelidir?

Her hastanın mutlaka yatırılması gerekmez. Ancak genel durumu bozuk, yaygın hastalığı olan, aşırı kan tükürmesi olan, ek medikal problemi olan, ilaç yan etkisi çıkan ve tedaviye uyumsuz olan hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

Tüberküloz cilt testi  (PPD) nedir ?  Kimlere yapılır ? Nasıl yorumlanır ?

Tüberküloz cilt testi, tüberküloz basilinin hücre duvarından elde edilen ve antijenik özelliği olan bir proteinin, küçük bir iğne ile kol derisi içine uygulanması ve 2-3 gün sonra oluşan kabarıklığın değerlendirilmesi şeklinde yapılan bir testtir. Kabarıklığın oluşması tüberküloz basili ile karşılaşıldığını ve infeksiyon varlığını gösterir. Kabarıklık oluşmaması ise tüberküloz basili ile karşılaşılmadığı anlamına gelir.

Tüberküloz tanısı almış bir hastada bulaştırıcılık ne kadar sürer?

İlaç tedavisine başlandıktan sonra bulaştırıcılık hızla kaybolur. Eğer kullanılan ilaçlar etkili ise tedaviden 2-3 hafta sonra bulaştırıcılık büyük oranda yok olur.

Tüberküloz hastasının yakın çevresindekiler ne yapmalıdır?

Tüberküloz hastası ile temas halinde olan kişiler özellikle 15 yaşın altındaki çocuklar mutlaka Çocuk Göğüs Hastalıkları Doktoru ya da en Verem Savaş Dispanseri tarafından kontrol edilmelidir..

Yapılan kontrol sonrasında gerek görülen kişiler 6 ay süre koruyucu tedavi almalıdır.

Tüberküloz tedavisinin yan etkileri var mıdır? Yan etki çıkması halinde ne yapılmalıdır?

Tedavi sırasında yan etkiler ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkiler, cilt döküntüsü, kaşıntı, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve görme bozukluğudur.

Bu durumların ortaya çıkması halinde ilaçları derhal kesmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Tedavinin temel ilaçlarından biri olan rifampisin, idrar, göz yaşı ve büyük abdesti turuncuya boyayabilir.

Endişelenecek bir durum değildir.

Tüberküloz hastalığı iyileşir mi?

Tüberküloz kesinlikle iyileşebilen bir hastalıktır. İlaçlarını önerilen şekilde aksatmadan, yeterli süre içen hastaların hemen hepsi başarıyla tedavi edilir.

Tüberküloz hastalığı kimlerde iyileşmez?

İlaçlarını düzenli kullanmayan hastalarda iyileşmez. İlaca dirençli tüberküloz hastaları bilinen temel ilaçlarla iyileşmez.

Tüberküloz hastasının yapması gerekenler nelerdir?

 • Tüberküloz ilaçları her gün düzenli olarak alınmalıdır.
 • Tüberküloz ilaçları alırken, doktora danışmadan başka ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • İlaçlara bağlı yan etki oluşması durumunda en kısa sürede doktora gidilmelidir.
 • Tedavi süresince düzenli kontrollere gidilmelidir.
 • Kadın hastalar, gebelik, emzirme, doğum kontrol yöntemleri ile ilgili durumlarını doktorlarına bildirmelidir.

Sağlıklı kişiler için gereken düzenli ve yeterli beslenme tüberküloz hastaları için de geçerlidir. Tedavi başarısında temel olan ilaç tedavisidir.

Tüberküloz tedavisi sürerken çalışılabilir mi ya da okula devam edebilir mi?

Fiziksel durumu uygun olan hastalar, balgamlarında tüberküloz basili olmadığı gösterildiğinde, ilaçları düzenli kullanmak koşuluyla çalışabilirler ya da okula devam edebilirler.

Güncellenme Tarihi: 03 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi: 03 Şubat 2012

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/tuberkuloz/

Tüberküloz Nedir? Hakkında Bilgiler

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

Haber güncelleme tarihi 06.12.2018 16:44

Tüberküloz(Verem) Nedir?

Tüberküloz halk dilinde verem  olarak bilinen ve eski çağlardan bu yana sinsice ilerleyen bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberkülozun halk arasındaki diğer ismi ince hastalıktır. Çoğunlukla akciğerlerde oluşan bu hastalık diğer organlarda da görülmektedir.

Mycobacterium Tuberculosis adındaki bakterinin vücuda girmesiyle oluşan bu hastalık bu bakteri vücuda yerleştikten sonra hemen hastalık oluşmayabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı vücut direncinin düşmesiyle bir açık yakalayan bakteri vereme neden olur.

Verem nedeniyle maddi ve tıbbi yetersizlik nedeniyle veremden ölen insanlara rastlanılsa da doğru ve zamanında yapılan tedavi ile yüzde yüz sonuç alınabilen bir hastalıktır. Havada asılı olan bu mikrop kişi tarafından solunduğunda kişinin kesin olarak bu hastalığı kapacağı söylenemez. Mikrobun gücü kişinin bağışıklık sistemine göre  değişmektedir.

Tüberküloz Belirtileri Nelerdir?

Birçok akciğer hastalığı ile aynı belirtileri taşıyan veremin başlıca belirtisi öksürüktür. Öksürük yoğun bir şekilde olmakla birlikte kuru, balgamlı ve kanlı olabilir.

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Öksürük (kuru, balgamlı ya da kanlı)
 • Nefes darlığı
 • Kilo kaybı
 • Göğüs ağrısı
 • Gece terleme

Verem Tanısı Nasıl Konur?

Yoğun öksürük, halsizlik, geceleri terleme ve ateş gibi belirtiler 1-2 haftadan uzun sürüyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir. Doktor kontrolünde yapılan tetkik ve muayeneler yapılır. Verem şüphesi taşıyan kişilerde öncelikle balgam incelemesi yapılır. Böylece balgamda virüsün olup olmadığına bakılır.

Balgam incelemesinde yeterli sonuç alınamadığı takdirde akciğer grafiği ile kan tahlilleri yapılır.

Aynı zamanda sabah hasta kalkmadan alınan mide suyu verem teşhisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapılan tüm tetkiklerde şüpheler tam anlamıyla giderilmiyor ise nadir olarak alınan balgam üreme yerine bırakılır ve bakteride üreme olup olmadığına bakılır.

Kimler Risk Grubunda?

 • 0-5 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üzerindekiler
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara sahip kişiler
 • Uzun süreli kortizon tedavisi olanlar
 • Kalabalık ortamlarda yaşayanlar
 • Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek ve AIDS gibi kronik hastalığa sahip kişiler
 • Yetersiz beslenen kişiler
 • Bağışıklık sistemi zayıf ve problemli olan kişiler
 • Kan grubu AB olanlar 0 grublu kişilere göre daha fazla vereme yakalanmışlardır.
 • Cezaevi, yurt ve hastane gibi toplu yaşam alanlarında kalanlar

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar genellikle hastalığı bulaştırmazlar ve 15 günlük bir tedavi süreçleri vardır. Akciğer tüberkülozu olanlar ise çok dikkatli davranmalıdır.

Verem damlacık yoluyla bulaşır. Hapşırma esnasında havada asıla kalan bakteriler aynı kapalı alanda bulunan diğer kişilere de bulaşabilmektedir. Ancak verem herkeste aynı etkiyi göstermemektedir.

Kişinin vücut direncine göre veremin etki göstermektedir.

Ailesinde ve yakın çevresinde verem hastası olan kişiler ortak kullanım eşyalarına oldukça dikkat etmemelilerdir. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalar hastaya özel olmalı ve ortak olarak kullanılmamalıdır.

Tüberkülozdan Sakınmanın Yolları Nelerdir?

 • C ve D vitaminini düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.
 • Sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin.
 • Düzeni ve sağlıklı beslenin.
 • 35 yaş üstüyseniz yılda bir kez check-up yaptırın.
 • Günde 2 litre su tüketin.
 • BCG aşısı yaptırın. İlk 2. ay, 7 yaş, lise dönemi ve erkeklerde askerlik öncesi BCG aşısı tüberküloza karşı koruyuculuk sağlayacaktır.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durun. Bu alışkanlıklar bağışıklık sisteminizi kötü yönde etkileyecektir.

Verem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Verem tedavisinde başarılı bir sonuca ulaşmak için en az 6 aylık bir tedavi süreci gerekmektedir.

Türkiye’de ücretsiz olarak satılan 5 adet etkili verem ilacı kullanılmaktadır.

Yan etkileri oldukça az olan bu ilaçları düzenli kullanmak tedavinin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir. Hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanmaktadır.

Tüberkülozun tekrar etme oranı %10’luk bir dilimdir. Bu %10’un yarısında 2 yıldan az süren tekrarlama görülürken diğer yarında bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Tüberküloz tedavisi olan kişiler hayatları boyunca bağışıklık sistemlerini kuvvetli tutmalılardır.

Tüberküloz yetişkinlere kıyasla çocuk yasta hastalarda daha çok tahribat bırakmaktadır. Çocukların henüz organ ve vücut gelişimlerini sağlamamış olmaları ileri ki yaşlarda KOAH ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Dünyada ve Türkiye'de Tüberküloz

Dünyada en çok ölüme sebebiyet veren tüberküloza yılda 8, 4 milyon kişi yakalanırken bunların 2 milyonu ölmektedir. Tüberküloz az ve orta gelişmiş ülkelerde daha sık görülmekle olan 22 ülkeden en yoğun bölge ve ülkeleri;

 • Güney-Doğu Asya
 • Sahra Güneyi Afrika
 • Çin (1,3 milyon)
 • Hindistan (1,8 milyon)
 • Nijerya (327 bin)
 • Endonezya (590 bin)
 • Bangladeş (306 bin)

Türkiye’de tüberküloz durumu ise 20 bindedir. Türkiye tüberkülozun orta derecede yaygın olduğu ülkeler arasındadır. Geçmiş çağlardan bu yana verem ülkemizde hala etkisini göstermektedir. T.

C Sağlık Bakanlığı’nın her yıl yaptığı araştırmaya göre yılda 20.000 tüberküloz hastasına rastlanılmaktadır. Geçen yıllarda verem ülkemizde oldukça etkiliydi.

1940 yıllarında bin kişiden 2-3 kişi ölürken şimdilerde ise ücretsiz olarak temin edilen ilaç ve tedavi ile bu oran düşürülmüştür.

Önerilen İçerik: Mide Kanserinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri!

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/tuberkuloz-belirtileri-ve-tedavisi-3130h.htm

Verem (Tüberküloz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Tüberküloz Nasıl Bulaşır

Bundan yaklaşık 50-60 yıl öncesine kadar tedavisi bilinmeyen, bu sebepten birçok insanın hayatını kaybettiği bir hastalık olan tüberküloz yani veremin tedavisi günümüzde oldukça kolay ve mümkündür. Ancak erken müdahale edilmediği ve tedbirsiz davranıldığı takdirde sonuçların olumsuz olması kaçınılmazdır.

Tıp tarihine bakıldığında verem hastalığının çok eski zamanlarda da yaşandığı görülmektedir. Bunlardan biri eski Mısır mumyalarında omurga tüberkülozuna rastlanmasıdır.

Tüberküloz terimi ilk kez 1834 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1882 yılında Robert Koch tarafından keşfedilen tüberküloz amiline ise Koch Basili adı verilmiştir.

Daha sonra yapılan araştırma ve çalışmalar sayesinde tüberkülozun bilinmeyen yönleri de bulunmuştur.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu sayede hastalığın etkenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda da başarılı ilerlemeler olmuştur. Hastalığın geçmişine bakılacak olursa, veremden dolayı birçok can kaybının olduğu görülmektedir. Günümüzde ise geliştirilmiş tıp çalışmaları sayesinde bu hastalıktan kurtulmak ve tedavi olmak hiç de zor bir durum değildir.

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Tüberküloz veya verem genellikle insanın akciğerini etkileyen, Mycobacterium Tuberculosis bakterisinin neden olduğu, granülomatöz tarzda, bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında ince hastalık diye bilinen tüberküloz uzun seyirli, vücutta beyin ve kemikler gibi birçok kısmı etkileyebilen ciddi bir hastalıktır.

Verem, tedavisi mümkün olan bir hastalık olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü her yıl meydana gelen ölümlerin, % 6’sının veremden kaynaklandığını tahmin etmektedir. Bu bakterinin dünyada 1.7 milyar kişide olduğu ve her yıl 3 milyon kişinin verem yüzünden hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Türkiye’de ise genellikle çocukluk döneminde Mycobacterium Tuberculosis bakterisi ile tanışılmaktadır. Hastalık fark edilmeden, hafif bir şekilde geçirilir. Ancak uzun zaman dirençli ve uyur halde kalabilen bu bakteri, hastanın vücut direncinin en düşük olduğu zaman verem olarak kendini göstermektedir.

Tüberkülozun Nedenleri Nelerdir?

Tüberküloz solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın etkeni olan Mycobacterium tuberculosis adı verilen bakteri solunum yoluyla akciğere tutunup yerleşebilir. Buraya yerleşen bakteri hastanın en savunmasız zamanını bekler.

Vücudun dirençsiz kalması veya uzun yıllar sigara içilmesinden kaynaklanan akciğer tahribatı nedeniyle hastalık kendini gösterir. Akciğerlerde yara oluşumuna ve enfeksiyona yol açar.

Buradan da vücudun diğer tüm organlarına yayılarak tüm vücudu kaplayan ciddi bir hastalık haline dönüşmektedir.

Tüberkülozun Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığında görülen belirtiler hemen hemen diğer tüm akciğer hastalıklarında görülenlerle aynıdır. En çok görülen belirtisi ise öksürüktür.

Eğer üç haftadan uzun süren, devamlı bir öksürük varsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Bunun yanında yüksek ateş, geceleri terleme, iştah ve kilo kaybı; halsizlik, yorgunluk hissi, öksürürken gelen kanlı balgam gibi semptomlar verem hastalığının belli başlı belirtileri arasındadır.

Tüberkülozdan Korunma Yolları Nelerdir?

İnce hastalık diye de bilinen veremin eskiden adı bile insanı korkutmaya yetiyordu.

Ancak günümüzde ilerleyen tıp sayesinde vereme yakalanma riski erken yaşlarda yapılan aşılar sayesinde oldukça düşürülmüştür.

Çocuklara 2 aylıkken ve 7 yaşında verem aşısı uygulanmaktadır. Eğer çevresinde verem hastası olan biri varsa kişi hemen gerekli tedbirleri almalıdır.

İlk olarak bir hastaneye gidip gerekli tüm tetkikler yaptırılmalı ve gerekiyorsa hastalığın bulaşmaması için bir süre ilaç kullanılmalıdır. Bunların yanında diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi veremden korunmak için de beslenme ve yaşam kalitesine özen gösterilmelidir. Yeterli ve doğru beslenilmeli, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığından uzak durulmalıdır.

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Tüberküloz solunum yoluyla, çok kolay bir şekilde bulaşan bir hastalıktır. Aktif akciğer tüberkülozu konuşma, öksürme, hapşırma ve tükürme esnasında hastanın dışarıya saçtığı damlacıklar sayesinde bulaşabilmektedir. Tek bir hapşırıkta 40.

000 damlacık dışarı atılabilir, havada bir süre canlılığını koruyarak asılı kalan bu damlacıklar hastalığın bulaşmasında önemli bir risk faktörüdür. Her açıdan sağlıklı bir bireyin bu havayı soluması halinde bile vereme yakalanma ihtimali vardır.

Astım Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hastalığın bulaşma riski en yüksek olan grup ise tabi ki hastaya en yakın ve temas halinde olan aile fertleri, iş arkadaşları gibi kişilerdir.

Risk altında olan bu grup daha fazla tedbir almalı, tedavi boyunca hastayla gerekmedikçe temas halinde olmamalıdır. Eğer hemen tedaviye başlanırsa 2-3 hafta sonra hastanın bulaştırıcılığı bitecektir.

Tedavi edilmemiş bir hasta yılda en az 10-15 kişiye tüberküloz mikrobunu bulaştırmaktadır.

Tüberkülozun Tedavisi Nedir?

Öncelikle tüberkülozun çok ciddi seyreden ancak tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğunu söylemeliyiz. Hastalığın teşhisi konulduktan sonra tedaviye başlanmazsa hastanın hayatını kaybetmesine kadar giden tehli sonuçlar doğabilmektedir. Ancak doktorunuzun uygulayacağı, yaklaşık 6 ay süren ilaç tedavisi sayesinde hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Tedavi sırasında Rifampisin, Pirazinamid, Etambutol ve İzoniazid gibi antibiyotikler kullanılmaktadır. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler de tedaviye dahil edilmektedir. Yaşanılan yerin hijyenik ve her daim temiz oluşu, sağlıklı beslenme gibi alışkanlıklar da hastalığın tekrar ortaya çıkmasına engel olacaktır.

Источник: https://bilgihanem.com/verem-tuberkuloz-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.