Tüberküloz Sadece Akciğerlerde Görülmüyor

Akciğerde Duman Rahatsızlığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tüberküloz Sadece Akciğerlerde Görülmüyor

Halk dilinde akciğerde duman olarak adlandırılan tüberkülöz tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Aynı zamanda erken tanı çok önemlidir.

İçindekiler

 • Akciğerde Duman Tanımı
 • Belirtileri
 • Tedavi Yöntemleri

Akciğerde Duman Tanımı

Akciğerde Duman Görülmesi

Tıpta tüberküloz olarak bilinen rahatsızlığın halk dilindeki adı akciğerde duman, verem veya ince hastalık olarak anılmaktadır.

Akciğerde duman isminin verilmesinin nedeni ise çekilen filmlerde akciğer önünde duman benzeri bir görüntü oluşmasıdır.

Tüberküloz ile birlikte zatürre hastalığında da akciğerde duman benzeri bir görünüm oluştuğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu iki hastalığında tedavisi mevcuttur.

Geçmiş dönemde tüberküloz hastalarının büyük çoğunluğu yaşamını yitiriyordu.

Ölüm oranı son derece yüksek olan hastalık farklı reaksiyonlar verilmesine neden olabilir, aynı zamanda kan kusturma, ani zayıflama gibi hayati risk barındıran yan etkileri bulunmaktadır.

Tüberküloz hastalığı günümüzde kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Modern tıp ile birlikte bu hastalığın daha az görüldüğü ve ölümcül risklerinin en aza indirildiği istatistiksel veriler ile kanıtlanmıştır.

Halk arasında tüberküloz yerine akciğerde duman denilmesinin bir diğer nedeni ise hastalığın gizlenmesiydi. Bulaşıcı bir hastalık olan tüberkülozun toplumda hoş karşılanmadığı biliniyordu.

Bu nedenle birçok tüberküloz hastası farklı şekilde rahatsızlığını dile getirmekteydi.

Birçok hekimde bu konuda hassasiyet göstermekte olup tüberküloz yerine ”spesifik pnömöni” veya ”akciğer infiltrasyonu” adını vermekteydi.

Tüberküloz rahatsızlığındaki en önemli etken erken tanıdır. Rahatsızlığın uygun koşullarda tedavi edilebilmesi ve ilerlemesinin durdurulması için erken tanı konulmalı ve geç olmadan tedavi sürecine başlanmalıdır.

Aksi takdirde çok daha ağır hasar alabilmek mümkündür. Tüberküloz mikroplarının dirençli olması ev bağışıklık sistemini çökertmesi nedeniyle 4 farklı ilaç ile tedavi edilebilmesi mümkündür.

Tedavi sürecinde belirli periyotlarda farklı işlemler uygulanabilmektedir.

Belirtileri

Uzman doktorlar muayene sonrasında tüberküloz için iki farklı tanım yapmaktadır. Bu tanımlar ”latent tüberküloz” ve ”aktif tüberküloz” olarak ikiye ayrılmaktadır. Latent tüberkülozda bakteriler vücutta kalır ve hiçbir belirti vermezler. Aktif tüberkülozda ise bakteriler belirli semptomlar ile kendisini belli eder ve bulaşıcıdır.

Aktif tüberküloz tanımı doğrultusunda ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir;

 • Mukus veya kanlı öksürme
 • Titreme
 • Aşırı derecede yorgunluk
 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Gece terlemeleri

Yukarıdaki semptomlar dışında görülen birçok belirti vardır. Tüberküloz rahatsızlığı sadece akciğerleri etkilemediği için vücudun birçok bölgesinde farklı belirtiler görülmesine neden olabilir. Tedavi süreci ertelendiğinde veya geciktiğinde şu belirtileri görmek mümkündür;

 • Omurga ağrısı ve eklemlerde şiddetli ağrı
 • Menenjit riski
 • İdrarda kan görülmesi
 • Kalbe enfekte olduğu durumlarda kalbin kan pompalama işlevini yerine getirememesi nedeniyle kalp tamponadı riski ortaya çıkar. Bu ölümcül bir risktir

Tüm bu belirtilerin en az biri görüldüğü takdirde riske atılmaması ve en yakın doktora gidilerek muayene olunması gerekir. Tüberküloz vücutta birçok organın işlevini yerine getirmemesine neden olabilir. En başta akciğer olmakla birlikte kalp, karaciğer, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi sıralanabilir.

Tedavi Yöntemleri

Tüberküloz hastalığında uygulanan tedavi yöntemlerinin başında ilaçla tedavi yer almaktadır. Doğru ilaçlar uygun zamanda kullanıldığı takdirde hastalık yok edilebilir.

Doğru ilacı belirlemede etken olan faktörler kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, bağışıklılık sisteminin direnci, tüberkülozun latent veya aktif olması ve enfeksiyonun tespit edildiği yere bağlıdır.

Bu etkenler doğrultusunda kişiye verilecek olan ilaç belirlenir ve periyodik olarak kullanması istenir.

Aktif tüberküloz hastaları sık sık ilaç kullanmakla yükümlüdür. Ayrıca tüberküloz tedavisinde birden fazla ilaç kullanılmaktadır ve bu ilaçların uzun süre alınması gerekir. Genellikle bu süre 6 aylık periyodu kapsar. Ancak düzenli kontrol yapılmadığı takdirde süre uzayabilir. Tüberküloz ilaçları karaciğer için risk oluşturabilir ve yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • İdrarı koyu renkte olması
 • Yüksek ateş
 • Sarılık
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı ve kusma

gibi yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerin oluştuğu durumlarda doktora başvurmalı ve destek alınmalıdır. Tüberkülozun belirtileri yok olsa bile bu tür yan etkiler var olduğu sürece halen rahatsızlık ile ilgili çeşitli komplikasyonların gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. 

Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaç yöntemine dirençli olan bakteriler ilerleyen süreçte tüberkülozun farklı varyasyonları ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle tüberküloz tedavilerinde doğrudan gözlenen tedavi desteği almalısınız. Tıp dilinde DOT yöntemi olarak adlandırılan bu yöntemde hasta yakından takip edilir ve hastalık ile ilgili periyodik inceleme yapılır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/akcigerde-duman.html

Tüberküloz (Verem) Belirtileri

Tüberküloz Sadece Akciğerlerde Görülmüyor

Tüberküloz başlangıcı belirtileri genelde tüberkülozun vücudun hangi bölgesinde oluştuğuna bağlı olarak değişmektedir.

Belirtileri genellikle sadece tüberküloz hastalığına has belirtiler olmadığı için hastalığı teşhis etmek oldukça zordur. Bu, belirtilerin genellikle başka hastalıkların belirtileri olabileceği anlamına da gelmektedir.

Dolayısıyla, tüberküloz teşhisi konması için her zaman tüberküloz testi yaptırmak gerekli görülmektedir. (1)

Tüberküloz daha çok akciğerlerle ilgili belirtilere olmaktadır çünkü en çok akciğerleri etkilemektedir. Diğer yandan, tüberküloz vücudun herhangi bir organını da etkileyebilir. Hastalık çeşitli belirtilere neden olabilir. Belirtileriniz varsa, doktorunuz tüberküloz başlangıcı olup olmadığını anlamak için belirtilerin ne zaman başladığını öğrenmek isteyecektir.

Latent tüberküloz enfeksiyonu (aktif hastalık bulunmayan bir enfeksiyon) olan insanlarda belirti meydana gelmemektedir.

Tüberküloz nasıl anlaşılır? Aktif tüberküloz durumunda ise belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Titreme
 • Gece terlemeleri
 • Öksürük
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Balgamdaki kan görme
 • Enerji kaybı

Belirtiler hafif olabilir ve hastaya özellikle endişe verici görünmeyebilir. Diğer insanlarda ise belirtiler kronikleşir ve şiddetlenir. (2)

Akciğer Tüberkülozu (Akciğer Veremi)

Akciğerlerde meydana gelen tüberküloz türüne akciğer tüberkülozu ismi verilmektedir. Akciğerde meydana gelen tüberkülozun en genel belirtileri üç haftadan daha uzun süren, göğüste ağrı ve akciğerlerin derininden gelen kanlı veya balgamlı, şiddetli öksürüğü içermektedir.

Akciğer İle İlişkili Olmayan Tüberküloz (Akciğerle İlişkili Olmayan Verem)

Ekstrapulmoner tüberküloz, yani akciğer ile ilişkili olmayan tüberküloz, genellikle akciğerleri etkilemeyen tüberküloz türleri için kullanılan bir terimdir. Akciğer dışı tüberküloz belirtileri akciğer tüberkülozu belirtileri ile aynıdır, ancak hasta, belirtileri daha çok tüberkülozdan etkilenen bölgede yaşamaktadır.

Lenf Bezi Tüberkülozu (Lenf Bezi Veremi)

Lenfadenit, bir lenf bezinin iltihaplanması veya büyümesi durumudur. Özellikle çocuklarda çeşitli enfeksiyonlara karşı ortaya çıkan bir tepkidir. Lenfadenit tüberkülozun tek belirtisi ağrısız yavaş büyüyen lenf düğümleri olabilir. Genelde tüberküloz belirtileri yaşanmamaktadır. Şişkin lenf bezleri sıklıkla boyun bölgesinde ortaya çıkmakla birlikte kasıklarda da meydana gelebilir. (3)

Kemik Tüberkülozu (Kemik Veremi)

Kemik tüberkülozu başlangıcında en sık görülen belirti ağrıdır, ancak yine de belirtiler etkilenen kemik veya eklemin durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Etkilenen kemik veya eklemde esneklik kaybının yanı sıra hareket kaybı da oluşabilir. Etkilenmiş kemik zayıflayabilir ve kolayca kırılabilir.

Tüberküloz Menenjiti (Verem Menenjiti)

Tüberküloz menenjitleri klasik menenjit belirtileri ile başlamamaktadır. Genel olarak belirsiz, genel ağrı, sancı belirtileri, ateş ve genelde kişinin kendisini iyi hissetmemesiyle başlar. Bu durum, yaklaşık olarak 2 ile 8 hafta arasında sürmektedir. Ancak, sonrasında kusma, şiddetli baş ağrısı, ışıktan rahatsız olma, boyun sertliği ve nöbet gibi belirgin belirtiler de ortaya çıkabilir. (4)

Karın Tüberkülozu (Karın Veremi)

Karın tüberkülozu belirtileri karın ağrısı, ishal, anüs veya rektumda kan olması şeklinde olabilir Tıpkı diğer tüberküloz türlerinde olduğu gibi belirtiler, etkilenen bölgeye bağlı olarak değişmektedir.

Çocuklarda Tüberküloz (Çocuklarda Verem)

Yetişkinlere benzer şekilde, çocuklar da tüberküloz belirtileri, çocuğun sahip olduğu tüberküloz türüne bağlı olarak değişmektedir. Çocuklar genellikle akciğer tüberkülozu taşır ve belirtiler genellikle kronik öksürük, ateş ve gelişme başarısızlığı veya kilo kaybıdır. (5)

Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir?

Halk arasında verem olarak da bilinen tüberküloz, latent ve aktif tüberküloz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Latent tüberküloz, bakterilerin vücutta olduğu halde aktif olmadığı bir durumdur.

Hiçbir belirtiye neden olmazlar ve bulaşıcı değildirler, ancak aktif hale gelme ihtimali de bulunmaktadır.

Aktif tüberküloz durumunda ise bakteriler belirtilere neden olmaktadır ve bakteriler oldukça bulaşıcıdır.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin latent tüberküloz olduğu tahmin edilmektedir. Gizli tüberkülozun aktif olma ihtimali yüzde 10’dur, ancak bu risk, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, örneğin HIV veya malnütrisyon ile yaşayan kişilerde veya sigara içenlerde daha yüksektir.

Tüberküloz tüm yaş gruplarını ve dünyanın her yerini etkilemektedir. Bununla birlikte, hastalık çoğunlukla genç yetişkinleri ve gelişmekte olan ülkelerde daha çok yaşanmaktadır. (6)

Tüberküloz (Verem) Nedenleri

Tüberküloz neden olur? Tüberküloz olarak da bilinen tüberküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosis bakterisinden kaynaklanmaktadır. Akciğerlere enfekte olan tüberküloz, bulaşıcı olabilmektedir. Yani bu durum, tüberküloz bakterilerinin diğer insanlara yayılma riski bulunduğu anlamına gelmektedir. Tüberküloz vücudun diğer bölgelerinde genellikle bulaşıcı değildir.

Tüberküloz hastalığı olan insanlar öksürdüğünde, hapşırdığın, konuştuğunda, güldüğünde ya da tükürdüğünde üretilen damlalar yoluyla bakteriler diğer insanlara bulaşmaktadır. Bu damlalar, havaya püskürtülen milyonlarca bakterileri içermektedir. Yakındaki insanlar bu bakterileri teneffüs edebilir ve sonuç olarak, tüberküloz enfekte olabilir. (7)

Tüberküloz (Verem) Tedavisi

Tüberküloz nasıl geçer? Normal antibiyotikler tüberküloz bakterilerini öldürememektedir. Hasta birkaç ay boyunca özel antibiyotik kombinasyonu almalıdır. Genellikle standart tedavi süresi altı aydır.

Birincisi, iki ay boyunca aldığınız dört antibiyotik kombinasyonunu içerir. Bunlar izoniazid, rifampisin, pirazinamid ve etambutol ilaçlarıdır. Bunu takiben dört ay daha rifampisin ve izoniazid ilaçlarıyla devam eder.

Tedavi planı, hangi tüberküloz türüne ve vücudunuzun hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Tedavi başarısız olursa, genellikle bu durum, ilaçları doğru ve düzenli olarak almama nedeniyle oluşmaktadır. İlaçlarla ilgili talimatları izlemeniz hayati önem taşımaktadır. Hasta birkaç hafta sonra daha iyi hissetse bile, tedaviyi tamamlaması gerekir. (8)

Tüberküloz (Verem) Ameliyatı

Cerrahi tüberküloz tedavisinde nadir olarak kullanılmaktadır. Ancak, yaygın olarak ilaca direnç kazanmış tüberkülozu tedavi etmek veya ciğerlerdeki ya da vücudun başka bir bölümündeki enfeksiyonun komplikasyonlarını tedavi etmek için tercih edilmektedir. (9)

Tüberküloz (Verem) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tüberküloz teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, göğüs hastalıkları uzmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanına başvurabilirsiniz. (10)

Tüberküloz Tedavisi detaylarını inceleyebilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/tuberkuloz-belirtileri/

TÜBERKÜLOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüberküloz Sadece Akciğerlerde Görülmüyor

Tüberküloz ya da halk arasında bilinen adı ile verem, çeşitli türleri olan ve oldukça dirençli olan mikobakterinin sebep olduğu bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır.

Genellikle, mikobakteri adı verilen bir bakterinin sebep olduğu tüberküloz, sadece akciğerleri değil, aynı zamanda solunum yollarını da olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Tüberküloz direkt olarak akciğerleri hedef alan bir rahatsızlık olmakla birlikte, öksürme, hapşırma sonucu yayılan moleküller aracılığı ile bakterileri havaya karışmaktadır. Verem ya da tüberküloz Latent TB yani gizli tüberküloz ve Active TB yani aktif tüberküloz olarak iki farklı şekilde görülmektedir.

Buna göre, gizli tüberküloz hastalığı, vücutta tüberküloz enfeksiyonuna sebep olan bakterilerin kalıntılarının bulunması şeklinde seyir eder. Gizli tüberküloz, hiçbir belirti göstermez ve bulaşıcı değildir. Tahminlere göre yaklaşık olarak 2 milyar insan gizli tüberküloz hastalığı ile yaşamaktadır.

Active TB yani aktif tüberküloz hastalığı ciddi anlamda hastalık hali yaşatan ve bulaşan bir tüberküloz türüdür. Aktif tüberkülozun birtakım belirtileri olmakla birlikte, bu tüberküloz bakterisi vücuda girdiği andan itibaren, birkaç haftada kendini göstermekte ve tedavisi birkaç yılı aşkın sürede sonuçlanabilmektedir.

Tüberküloz, sinsi bir şekilde ilerleyen ve en baştaki evrelerinde belirti göstermeyen bir hastalıktır. Bundan dolayı, tedavi edilemeyen tüberküloz hastalarının % 50’den fazlası hayatını kaybetmektedir.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birine tüberküloz bakterisinin bulaştığı düşünülmektedir. Ayrıca, her sene dünya nüfusunun yaklaşık % 1’inde yeni tüberküloz bakterileri bulaşmaktadır. Tüberküloz hastalığı, dünya çapında çok farklı ve çeşitli bölgelerde yaygınlık göstermektedir.

Buna göre, Asya ve Afrika ülkelerinin toplam nüfusunun yaklaşık % 80’i, tüberkülin testine tabi tutulmuş ve pozitif sonuç göstermiştir. Öte yandan, Avrupa ülkelerinin toplam nüfusunun ise aynı test sonucunda sadece % 5 ile % 10’u pozitif sonuç göstermiştir.

Tüberküloz genellikle, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık gözlenmektedir.

Genellikle, hassas ve duyarlı bir bünyeye sahip olan kişilerin risk grubunu oluşturduğu tüberkülozun en önemli risk grubunu ise, HIV virüsü taşıyan kişiler oluşturmaktadır. Ayrıca tüberküloz hastalığı, yetersiz ve sağlıksız beslenme ile yakından ilişkilidir.

Bunun yanı sıra, sigara içen kişiler ile sürekli olarak kirli havaya sahip olan şehirlerde yaşayan kişilerde, tüberküloz görülmesi riski daha fazladır. Bunlara ek olarak, çok fazla alkol tüketimi yapan kişiler ile diyabet hastaları da risk altındadır. Öte yandan, genetik özellikler de tüberküloz riskini tetikleyen faktörlerden biridir.

Üzüntü, stres, endüstri atıkları, hava kirliliği ve güneş ışığından uzun süre maruz kalma gibi faktörler, tüberkülozun gelişmesine zemin hazırlamaktadır.

Tüberküloz tanısı, radyoloji bölümünde yer alan X-Ray cihazında akciğer filmi çekilerek koyulmak ile birlikte, tüberkülin cilt testi yardımı ile de saptanabilmektedir. Tüberküloz hastalığından korunmak için ise, verem aşısını düzenli olarak belli periyotlar halinde yaptırmak gelmektedir.

Daha sonra ise, tüberkülozdan korunmak için, eğer sigara içiliyor ise bırakılmalı, içilmiyor ise, içilen ortamlarda fazla süre durulmamalı ve yaşanılan çevre sürekli olarak havalandırılmalıdır. Ayrıca, eller düzenli olarak yıkanmalı, kalabalık yerlerde kişisel temizliğe özen gösterilmelidir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan tüberkülozun izine, Antik Mısır medeniyetlerine ait olan mumyalarda rastlanmıştır. 17. ve 18. Yüzyıllarda ise tüberküloz, oldukça tehli ve can kaybına sebep olan bir hastalık olarak bulaşmaktaydı. Günümüzde ise tüberküloz, artık tedavisi çok daha mümkün olan bir hastalık haline gelmiştir.

Tüberkülozun tedavisi, evde ya da hastanede olabilmektedir. Evde tüberküloz tedavisinde en önemli faktör ise, hijyeniklik ve mükemmel bakımdır.

Buna göre, tüberküloz hastasının tedavisi için evde bakım yapılırken, odalar sürekli olarak havalandırılmalıdır ve hastanın özellikle güneş gören oda içinde bakım görmesine özen gösterilmelidir.

1.Öksürük

Öksürüğün birçok nedeni olabilir. Genellikle, öksürüğün süresi ve hangi şartlar altında geliştiğine bağlı olarak herhangi bir hastalık tanısı konulmaktadır.

Tüberkülozun sebep olduğu öksürük ise, diğer bazı soğuk algınlığı ya da herhangi başka bir solunum yolu ile ilgili hastalığın neden olduğu öksürük türlerine göre farklı şekillerde gelişmektedir. Buna göre, 3 haftadan daha uzun süre devam eden sürekli öksürük hali, tüberküloz belirtisi olabilmektedir.

Fakat her öksürük halinde, tüberküloz tehsi ile karşı karşıya kaldığınızı düşünmemelisiniz. Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kronik olarak sürekli ve uzun zamandır rahatsız eden öksürükler, tüberküloz belirtisi olabilmektedir.

2.Göğüs Ağrısı

Öksürürken şiddetli bir şekilde göğüs ağrısı hissedilen tüberkülozda, nefes alıp verirken de yine aynı şekilde göğüs bölgesinde ağrılar yaşanabilmektedir. Göğüs ağrısının nedeni, başka bir rahatsızlık da olabilir.

Fakat, tüberkülozda gözlenen göğüs ağrıları çok daha fazla şiddetlidir ve acı verici olabilmektedir. Nefes alıp verirken göğüs bölgesinde hissedilen şiddetli batma hissi, tüberküloz belirtilerinden biri olabilmektedir.

3.Nefes Alıp Vermede Güçlük

Nefes alıp verirken zorlanmak, birçok solunum yolu hastalıklarında yaşanan bir sorundur. Bundan dolayı, yaşanan her nefes alma-verme güçlüğü tüberküloz belirtisi olmayabilir.

Fakat, kronik öksürük ile birlikte, yaşanan zor nefes alma durumu, tüberküloz belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında, çok fazla rahatsızlık hissedilebilmektedir.

Bu gibi durumlarda bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

4.Kanlı Öksürük

Tüberküloz, direkt olarak akciğer ve bronşları hedef alan bir hastalıktır. Çok şiddetli öksürükler ile kendini gösteren tüberküloz, hem bronş ve akciğerlerin hem de boğaz bölgesinin tahriş olmasına sebep olabilmektedir. Öksürürken ağızdan kanlı balgam gelmesi, tüberküloz hastalığının kronikleştiğini ve hastalığın ileri evrelerinde bulunulduğunun bir işaretidir.

5.Anormal Kilo Kaybı

Kilo verme, tüberküloz hastalığının başlangıç döneminde gözlenen bir belirtisidir. Tüberküloz basillerinin vücutta yani akciğerlerde ilerlemesi ile, kilo verme hızı da artar. Tüberküloz, sağlıklı bir şekilde değil de, oldukça zararlı bir şekilde, anormal olarak kilo verilmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı, tüberküloz hastalığının tedavisinde beslenme önemli yer tutmaktadır.

6.Halsizlik

Hemen her hastalıkta olduğu gibi, tüberküloz hastalığı da başlangıç aşamasında ve sonrasında ilerlerken, yorgunluk ve halsizlik yaşanmasına neden olmaktadır. Aşırı derecede yorgunluk ve bitkinlik hali, tüberküloz belirtileri arasında olabilmektedir. Aşırı kilo kaybının yaşanması da, tüberküloz hastalığında yorgunluk ve bitkinlik yaşanmasına sebep olmaktadır.

7.İştahsızlık

Bilindiği gibi, birçok hastalığın temel belirtilerinden biri de iştahsızlık durumudur. Tüberküloz hastalığının da başlangıç evresinde iştahsızlık durumu şiddetli şekilde yaşanmaktadır.

İştahsızlık ise, vücuda gerekli olan gıdaların alınamamasına yol açmaktadır.

Bundan dolayı, zaten tüberküloz bakterisi ile mücadele eden vücut, iştahsızlık nedeni ile yeteri kadar beslenemediği için, çok daha fazla bitkin düşecektir.

8.Yüksek Ateş

Aslında yüksek ateş, vücuda dışarıdan yabancı ve zararlı bir biyolojik faktörün müdahalesi sonucu, vücudun kendini savunmak ve korumak için vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır.

Tüberküloza neden olan tüberkülin isimli bakteriler de, akciğerlere yerleşerek vücudun savunma mekanizmasını sarsmaktadır. Bu durum da, vücut ısısının artmasına ve yüksek ateş yaşanmasına sebep olmaktadır.

9.Gece Terlemesi

Tüberküloz, özellikle geceleri aşırı derecede terleme durumunun yaşanmasına sebep olmaktadır. Gece terlemeleri, normal terleme şeklinde seyir etmemektedir. Tüberküloz belirtisi olabilecek gece terlemeleri, vücudu yoğun şekilde sarabilmekte ve bedeni bitkin düşürmektedir.

10.Titreme

Tüberkülozda gözlenen, yüksek ateş ve gece terlemeleri ikisi birden, vücutta titreme ve üşüme hissine sebep olmaktadır. Bundan dolayı, sürekli ve uzun süreli olarak devam eden titreme halleri, tüberküloz belirtilerinden biri olabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/tuberkulozun-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.