Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

Her bel ağrısı fıtık mıdır?

Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

MALATYA 

Universal Malatya Hastanesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Dr. Abdullah Erzurum, bel ağrılarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bel fıtığı yalnızca belde ağrı oluşturan bir rahatsızlık değildir. Özellikle tek taraflı kalça ve bacak ağrısı bel fıtığı için klasik yakınmalardır.

Gayri tıbbi uygulamalarla iyileşen vakalar, zaten birkaç günlük istirahat ve birkaç ilaçla iyileşecek olan mekanik bel ağrılarıdır. Hastaların hastaneye başvurma nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer alan bel ağrıları, hastanın yaşam kalitesini bozacak kadar önemli bir yere sahiptir.

Bu ağrıların nedenlerinden biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığında ilaç ve diğer yöntemlerin etkili olmadığında, hastada nörolojik fonksiyon kaybı olduğu durumlarda ameliyata başvurulur.

Bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle arkaya doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur” diye konuştu.

Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareketin bile bel fıtığına neden olabileceğini belirten Erzurum, “Günümüzde modern yöntemlerle, BT(bilgisayarlı tomografi) ve MR(manyetik rezonans) ile bel fıtığı tanısı kolay bir şekilde konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basıncın derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir.

Bu halde hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, yatak istirahatı ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir. Hastanın evde kaldığı süre içinde yatak istirahatı yapması önerilir.

Çok sert zeminlerin sanıldığının aksine zararları daha fazladır” ifadelerini kullandı.

Erzurum, “Hastalarda kuvvet kaybı, yürüme zorluğu, idrar fonksiyon bozukluğu, cinsel fonksiyon bozulması varsa, ve ağrı nedeniyle gündelik yaşam etkileniyorsa, cerrahi dışı tedavilerden sonuç alınamamışsa, tek seçenek ameliyat olmaktır. Bel fıtığı ameliyatı olan hasta aynı gün ayağa kalkıp, yardımsız yürüyebilir ve ameliyat öncesi ağrıları tamamen yok olmakla beraber, en geç 1 ay içinde normal yaşamına geri döner” şeklinde konuştu.

Lakpa Gelu'ya göre, diğer şerpa, rekoru iki saat farkla eline geçirdiğini savunuyordu. Ama Lakpa inanmıyordu bu şerpaya. İki yıldır Katmandu'da yaşadığım için Lakpa'nın ikilemine vereceğim cevap kolaydı. “Miss Hawley bu konuda ne düşünüyor?” diye sordum.

Nepal'e taşınmadan önce Elizabeth Hawley ya da daha iyi bilinen adıyla Miss Hawley diye birisinin varlığından haberim yoktu. Ama artık 87 yaşındaki bu kadının tüm dağcılık çevrelerinde olduğu kadar, Nepal'deki dağcılar arasında da ün yapmış olduğunun farkındaydım.

Miss Hawley, Amerika'dan gelmişti. ABD'deki bir veri tabanı için Himalayalar'a çıkan dağcıların resmi kayıtlarını tutuyordu.

Katmandu sokaklarının karmaşasından uzaktaki ufak apartmanında, Nepal'e gelen her keşif grubu hakkında titiz bir şekilde bilgi topluyordu. Gözünden hiçbir ayrıntı kaçmıyor, gerçeklerin kokusunu hemen alıyor, acımasızlığıyla tanınıyordu.

Miss Hawley, zirveye çıkan ve çıkamayanların gayrı resmi yargıcı haline gelmişti. Dağcılık dünyasının Miss Marple'ıydı o.

New York'dan Katmandu'ya

Miss Hawley ile bir yıl önce, bir Koreli dağcının tartışmalı tırmanışı hakkında haber yaparken tanışmıştım.

Kitaplarla çevrili odasında oturmuş, söz konusu tırmanış ve genelde hayat üstüne konuşmuştuk.

Gayet düzgün bir etek üstüne içli dışlı triko giymiş bu ufak tefek yaşlı kadının, Himalayalar'a tırmanan dağcılar konusunda, nasıl olup da dünya çapında bir uzman haline geldiğini merak ediyordum.

1923 yılında Şikago'da doğmuş olan Elizabeth Hawley, hiçbir zaman gerçeklerin gözünden kaçmadığını anlattı bana. Üniversiteden sonra New York'daki Fortune dergisinde araştırmacı olarak iş bulmuş. İşi, derginin “morg”unda çalışmakmış. Yani dergide ele alınan her tür konu hakkında yazılmış yazıların ve araştırma belgelerinin depolandığı, mağarayı andırır arşiv bölümü…

“Bilginin doğru olması gerektiğini, Fortune dergisinde öğrendim.” diyor ve sürdürüyordu Miss Hawley:

“Pasaklı olmak korkunç birşey. Terbiyesiz ve yanıltıcı olmak değil iş sadece. Böyle davrananları hemen atmak lazım!”

Sonsuz bir merak taşıyan Elizabeth Hawley, kendisine verilen maaşı ve yıllık izinlerini, dünyada turlara çıkmak için kullanmış.

Time dergisinin Delhi bürosunu ziyaret ederken Katmandu'ya gidip oradaki seçimler hakkında haberler yazması istenmiş.

Elizabeth Hawley, kendisini hiçbir zaman bir yazar olarak görmediğini, muhabirlik diline sahip olmadığını düşündüğünü anlatıyor. Ama yine de atlamış bu fırsatın üstüne.

Yanına bir ufak daktilo alıp birkaç hafta boyunca Nepal Sarayı'nda dönen entrikaları ve güdülen siyasetleri izlemiş. Ve bu, Katmandu'ya gelip yerleşme kararı almasına yetmiş.

“Orada kalıp üç-dört yıl boyunca Nepal'in kabuğundan çıkmasını ve 20. yüzyıla uyum sağlamasını izlemenin çok ilginç olacağını düşünmüştüm.” diyor Miss Hawley. Ama işte, o birkaç yıl, bir ömre dönüşmüş; Elizabeth çeşitli işlere girmiş çıkmış bu sürede. Time dergisinin muhabirliği, Reuters ajansına muhabirlik, seyahat acentalığı ve hatta fahri Yeni Zelanda konsolosluğu…

Ama dönüp dönüp yaptığı iş, hep, dağcılık olmuş.

Gerçekleri saptama ve araştırma merakı yüzünden, adeta kurumlaşarak, Himalayalar'a tırmanışların, canlı belleği haline gelmiş.

Peki ya, Lakpa'nın rekoru?

Elizabeth Hawley'i yeniden ziyaret edip diğer şerpanın doğruyu söyleyip söylemediğini sordum. “Zannetmiyorum” dedi Miss Hawley. Diğer şerpanın Everest'e tırmanışının “fazla hızlı” olduğunu ve kimsenin adamı dağda görmediğini söyledi. “Zaten bu öbür şerpa gasp suçuyla hapse girdi. Güvenilir bir insan değil.” diye de ekledi. Ayrılmak üzere kalkarken, sordum Miss Hawley'e:

Bunca yıl sonra, kendisini bir dedektife benzetiyor muydu?

Biraz duraksadı ve sonra başını sallayarak, “Evet, sanırım. Yarım kalmış işleri tamamlamayı severim.” dedi.

Page 3

FATİH KEÇE/ADANA Edinilen bilgiye göre, öğretmen olan babasını küçük yaşlarda kaybettiği öğrenilen 15 yaşındaki B.N.A., ilköğretimi tamamladıktan sonra girdiği sınavlarda Adana üçüncüsü olarak Adana Fen Lisesi'ni kazandı. Okula kaydı sırasında B.N.A.'nın öğretmen anne ve amcası, okuldaki İngilizce öğretmeni Semih G.

(47) ile aynı okuldan mezun olduklarını öğrendi. Ailesi, Semih G.'ye “Kızım artık size emanet, tanıdık birilerinin olması bizi sevindirdi” dedi. Evli ve 2 çocuk babası olduğu bildirilen Semih G., geçen yıl ilgi duymaya başladığı küçük kızı evleneceklerini söyleyerek kaçırdı. Kaçırma olayından 2 gün sonra B.N.A.'yı ailesine götüren Semih G.

, şikayetçi olmamalarını istedi. Kızlarının geleceğini olumsuz etkilememesi için aile durumu polise bildirmezken, B.N.A.'nın kaydını Niğde'deki bir liseye aldırdı. Ancak Semih G.'nin, ilişkisini kesmediği kızla internet ve telefon aracılığıyla, zaman zaman da Niğde'ye giderek yüz yüze görüştüğü öğrenildi. Semih G.

'nin geçen hafta yazlık evini satıp bankadaki paralarını da çekerek 100 bin TL nakit para ile B.N.A. ile Adana'da buluşup kaçtığı öne sürüldü. Kızlarının eve gelmemesi üzerine polise başvuran aile, B.N.A.'nın İngilizce öğretmeni Semih G. tarafından kaçırıldığını söyleyerek polise başvurdu. Araştırma yapan polis, Semih G.

'nin eşi ve çocuklarına otomobili ile Adana'daki evin tapusunu bıraktığını öğrendi. Eşinin öğrencisiyle olan ilişkisinden haberdar olan Semih G.'nin eşinin ise kaçma olayından kısa bir süre önce kayınpederini arayıp, “Oğlunuz evi terk edecek. Artık bizimle de ilgilenmiyor” diyerek yardım istediği öğrenildi. Semih G.

'nin yerini belirlemek için geniş çaplı araştırma yapan polis, görev yaptığı okuldaki öğrenci ve öğretmenlerle de görüşürken, öğretmenin yerinin belirlenmemesi için telefon hatlarını kapattığı, başkasının adına kayıtlı telefon hattını kullandığı anlaşıldı. Öğrencisiyle kaçan Semih G.

hakkında olumlu görüş belirten öğrencilerin ise, “Okuldaki tüm öğrencilerle iyi geçinirdi. Herkesle özellikle kız öğrencilerle iyi bir diyaloğa sahipti” dediği öğrenildi. Öğrencileri Semih.G. için bir internet sitesinde de, “Lisenin yiğit öğretmenidir. Biraz asabidir ama kalbi tertemizdir.

Maddi durumu bozuk bir öğrenci arkadaşımıza para verirken gördüğümde, 'Oğlum sakın kimseye söyleme, arkadaşın rencide olur' dedi. Üçkağıtçılığı sevmez, öğrencilere babalarının mesleğine göre değil karakterlerine göre davranır” şeklinde yorumlar yazdı.

Semih G.

'nin 4 Ekim Pazartesi gününden beri görev yaptığı okula gelmediğini ve bundan dolayı hakkında yasal işlem başlatıldığını açıklayan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, öğretmene ailesinin de ulaşamadığını, ailenin öğretmenin yanında yüklü miktar para ile gittiğini söylediğini belirtti.

Источник: //www.iha.com.tr/haber-her-bel-agrisi-fitik-midir-205066/

Bel fıtığı belirtileri neler? Bel fıtığının teşhisi ve tedavisi bel ağrısı nasıl geçer? Bel fıtığı hangi bölüm bakar?

Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

Bel ağırısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir ağrı çeşididir. İnsanın beli ağrıdığında bu ağrıyı hafife almamak gerekir. Çünkü  bel ağrısı çeşitli hastalıkların da habercisi olabilir. Peki bel fıtığı nedir? ?el fıtığı belirtileri neler? Bel fıtığı nasıl geçer? Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir? Bel fıtığı için hangi bölüme gidilir?

Günlük yaşamın koşuşturması, yorucu iş saatleri, yüksek teknoloji kullanımı ve hareketsizliğin bir sonucu olarak bel fıtığı vakalarında artış görülüyor.

  Bel fıtığı kimlerde görülür? Risk faktörleri nelerdir? Bel fıtığından nasıl korunulur? Riskli pozisyonlar ve hareketler nelerdir? Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır? Her bel fıtığı ameliyat gerektirir mi? Sert yatak istirahatı doğru mudur? Hangi pozisyonda yatmak uygundur? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığı teşhisi nasıl konur? Bel fıtığının tedavisi nasıl yapılır? cerrahi tedavisi nasıl olur? 

Bel fıtığı kimlerde görülür?

Bel fıtığı genelde orta yaş grubu kişilerin rahatsızlığı olmasına rağmen her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

Aile hikayesinde bel fıtığı olanlarda görülme riskinin daha yüksek olduğu rahatsızlığın risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz; Obezite: Omurga esnekliğini sağlayan diskler, fazla kiloların baskısı nedeniyle deforme olarak bel fıtığına neden olmaktadır. Fazla kilolarınızı vererek bel fıtığı riskini en aza indirebilirsiniz.

Hareketsizlik: Boyun, sırt, bel ve karın kasları vücudun yükünü taşıyan omurganın en önemli yardımcılarıdır. Egzersizden uzak hareketsiz yaşam, yardımcı kasları zayıflatarak tüm yükün omurgaya kalmasına neden olmaktadır. Omurgaya yüklenen aşırı yük ise disklerde fıtıklaşmalarına yol açmaktadır.

 Ağır yük kaldırma: Ağır fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışan ve ağır yük kaldırmak zorunda kalan kişilerin bel bölgesine gelen aşırı yük fıtıklaşmaya neden olmaktadır. Bu nedenle ağır fiziksel aktivite gerektiren işleri kişi mutlaka belini koruyarak yapmalıdır.

 Sigara içme: Sigara kullanımından disk dejenerasyonunu artırmaması için uzak durulmalıdır.

Bel fıtığından nasıl korunulur?

Yerdeki cisimleri dizleri kırmadan eğilerek kaldırmak, dizleri kırmadan ağır nesneleri itmek ve çekmek, omuz üstüne yük kaldırmak ve yukarı doğru uzanmak, masa başında uzun süre bel desteği olmaksızın çalışmak, elde uzun mesafelerde ağır yük taşımak bel fıtığını davet edici olaylardır. Aynı biçimde düzenli egzersiz yapmak da bel fıtığının önlenmesinde son derece yararlıdır. Tüm önlemlere karşın bel fıtığı gelişebilir. Bu durumda başvurulacak bir beyin ve sinir cerrahının önerilerine dikkat edilmelidir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konur?

Günümüzdeki modern tanı yöntemlerinden olan Manyetik Rezonans(MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir. Ancak Bel fıtığının teşhisinde altın standart; klinik muayene ve hekimin gözlemleme tecrübesidir.

Bel fıtığının tedavisi nasıl yapılır?

Başlangıç Safhası: Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır.

Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir.

Bu halde hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir. 

Bel fıtığına hangi bölüm bakar?

Bel fıtığının ilk muayenesi için bir genel cerraha ya da aile hekimine gitmeniz yeterli olabilir. Tabii bel bölgesi rahatsızlıkları kemik, kas ya da sinirlerin üzerinde oluşan baskı nedeniyle meydana gelebildiği için hekim sizi nörolog, ortopedist ya da fizik tedavi uzmanına se edebilir.

{relation id:768508 slug:'bagirsak-kurtlari-icin-hangi-doktora-gidilir-kil-kurdu-hastaligi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:752400 slug:'bel-fitigi-hastaligi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:737402 slug:'prostat-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:736664 slug:'hangi-hastaliga-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:735896 slug:'dalak-buyumesi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:735660 slug:'uyurken-agzinizdan-salya-akmasina-hangi-bolumde-bakilir'}

{relation id:735635 slug:'kol-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:734735 slug:'diz-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:734046 slug:'karaciger-degerlerine-enzimlerine-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:733802 slug:'bel-sogukluguna-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:733370 slug:'sac-kiran-hangi-bolum-bakar-sackiran-icin-hangi-doktora-gidilir'}

{relation id:732917 slug:'mide-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:732902 slug:'karaciger-ve-bobreklere-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:732881 slug:'asiri-sac-dokulmesi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:732106 slug:'sivilce-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731663 slug:'kemik-yasina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731652 slug:'karaciger-yaglanmasina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731643 slug:'bel-tutulmasina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731566 slug:'karin-boslugu-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731429 slug:'gogus-alti-agrisi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:731367 slug:'bas-agrisi-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:731279 slug:'kasik-agrisi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:730666 slug:'kemiklere-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730564 slug:'bel-tutulmasina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730559 slug:'karaciger-hemanjiyoma-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730558 slug:'karaciger-hemanjiyoma-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730553 slug:'yemek-borusu-hastaligina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730491 slug:'safra-kesesi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:730485 slug:'bel-kaymasi-hangi-bolume-girer'}

{relation id:730468 slug:'kemik-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730329 slug:'karaciger-siroza-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:730302 slug:'alt-karin-agrisina-hangi-bolum-bakar'}

{relation id:728737 slug:'karin-agrisi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:728286 slug:'kemik-olcumu-hangi-bolumde-yapilir-kemik-erimesi-testi-nasil-yapilir'}

{relation id:728273 slug:'sac-dokulmesi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:728254 slug:'mide-yanmasi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:728109 slug:'karnin-sol-tarafinda-agri-varsa-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:728083 slug:'alerji-hastaligina-hangi-bolum-bakiyor'}

{relation id:737454 slug:'idrar-yanmasi-icin-hangi-bolume-gidilir'}

{relation id:768435 slug:'ishal-icin-hangi-bolume-randevu-alinir-ishal-icin-hangi-doktora-gidilir'}

Источник: //ramazan.yeniakit.com.tr/bel-fitigi-belirtileri-neler-bel-fitiginin-teshisi-ve-tedavisi-bel-agrisi-nasil-gecer-bel-fitigi-hangi-bolum-bakar-573306.html

Bel Ağrısı Belirtileri Ve Tedavisi

Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 17:39

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının başlıca nedenleri arasında bel fıtığı, uzun süremasa başı çalışma, yanlış hareket ve yanlış pozisyonda uyuma gibi etkenler gelmektedir.

Herhangi bir darbe ve yaralanma nedeniyle oluşan bel ağrıları doğuk kompleks ve ağrı kesici ile tedavi edilmektedir.

Ancak ağrının yanı sıra oluşan uyuşma, bacaklarda karıncalaşma, idrara çıkmada sorun ve güçsüzlük gibi şikayetler mevcut ise beyin ve sinşr cerrahi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortapedi ve travmoloji gibi bölümlere başvurmak ve bir uzman kontrolünden geçmek gerekir.

 Oturuş ve pozisyon hatalarına dayanan ağrılarda bel boşluğu boşta kalmayacak şekilde yaslanarak oturulmalıdır. Özellikle masa başı çalışanlar kıs molalar vererek yürüyüş yapabilir veya arkalarına yaslanarak kasların rahatlamasını sağlamalılardır.

Bel Ağrısını Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Sırt üstü düz bir zemine yatıp dizlerinizi bir tabure ya da sandalyeye yaslayınız ve belinizin altına buz  tabakası koyun.
 • 8-9 cm genişliğinde bir kemer ile belinize sıkıca bağladığınızda omurga dengelenir ve ağrı azalır.
 • Yürüş ve yoga yapmak gibi yüzmede bel ağrıları için en iyi egzersizlerden biridir.
 • Masa başı çalışanlar sandalyede otururken bel boşluğunu dolduracak yastık kullanılmalıdır.
 • Ağrı kesici ve kas gevşetici kremler ile hafif hafif masaj yapmak ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Bel Fıtığı

Belimizde bulunan 5 adet omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar mevcuttur. Diskler omurgaya alınan herhangi bir darbe ve zorlamaya karşı omurganın daha dayanıklı olması ve kuvvetin daha dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır.

 Bel fıtığı ise bu diskler iç ve dış tabaka olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış tabakanın bozulması ve iç tabakadaki yumuşak dokunun dışarı taşması durumuna bel fıtığı denmektedir.

Bel fıtığı sinirlerin üzerine baskı uygulayarak şiddetli ağrılara neden olur.

Bel Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hasta belini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Öne doğru eğilirken ve oturup kalkarken yavaş hareket etmelidir.
 • Masa başı çalışanlar ve uzun yol şöförleri gibi uzun süre oturarak çalışanlar 15-20 dakika aralıklarla mola vererek kalkıp birkaç dakika yürümelilerdir. Böylece kaslar rahatlar.
 • Sert yatakta yatmak fayda vermenin aksine iyileşmeye katkıda bulunmayacaktır. Yumuşak ve ortopedik yatakta yatarak dinlemesi hastanın yararına olacaktır.
 • Stres her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıktada kendini göstermektedir. Yoğun stres bel fıtığının ilerlemesine ve bacak ağrılarının artmasına neden olacaktır.
 • Dizleri bükmeden aşağıya eğilmek kadar yukarı uzanmak bel fıtığını tetikleyen faktörler arasındadır. Yere doğru eğilirken dizlerinizi büküp eğilmeniz ve yukarı doğru uzanırken bir tabure veya merdivenden yararlanmanız oldukça önemlidir.
 • Masabaşı çalışan kişiler bel boşluğunu dolduracak yastık kullanmalılardır.
 • Ağrıyan bel bölgesine sıcak su tutmak, cam açık yatmak ve klimanın önünde durmak oldukça sakıncalı ve bel fıtığını tetikleyen faktörlerdendir.
 • El çantası yerine sırt çantası tercih edin.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.
 • Sırt üstü yatın.

Bel Fıtığı Riski Taşıyanlar

 • Obezite bel fıtığının başlıca nedenleri arasındadır. Kilonun vücuda ve bele yaptığı baskı bel fıtığı oluşumunu tetiklemektedir.
 • Gebelik döneminde vücut ağırlığının öne doğru artması omurgaya baskı yapmakla birlikte ek bir yük olacaktır. Bu nedenle hamilelik dönemine doğru oturma, yük kaldırmama, uzun süre ayakta kalma ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının.
 • Yoğun sigara tüketiminden kaçının. Stres gibi sigarada hastalıklarda iyileşme süresini uzattığı gibi çeşitli deformasyonlara neden olmaktadır.
 • Masa başı çalışan ve mesleği gereki uzun süre ayakta kalan veya oturan kişiler 20 dakikada bir mola vermelilerdir. Böylece omurgaya binen yükü ve baskıyı hafifleterek kasların rahatlanmasını sağlayacak, aynı zamanda ağrıyı hafifletecektir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı başlangıç aşamasındaysa hastanın evde kendi uygulayacağı doğru hareket ve davranışlar ile tedavi edilmektedir. Eğer bacak ağrıları, uyuşukluk ve güç kaybı söz konusu ise bel fıtığı henüz başlangıç aşamasında demektir.

Bu dönemde doktor kontrolünde ilaç tedavisi ve bol bol yatak istirahati uygulanmaktadır. Hasta belini zorlamayacak ve baskı uygulamayacak işlerden kaçınmalıdır.

 İstirahat ve ilaç tedavisi cevap vermiyor ise doktor kontrolü ile fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavinin başlarınında ağrının artması herhangi bir olumsuzluğun işareti değildir. Tedavinin doktor kontrolünde düzenli olarak devam etmesi gerekmektedir.

 Kullanılan ilaçlar, yapılan egzersizler ve fizik tedavinin faydası olmamış ve ağrıların devamı söz konusu ise tedavi son olarak ameliyat ile sonuçlandırılır.

Fıtığın sinirlere baskı uygulaması sonucunda tedavi yapılmaz ise kişide ileriki dönemlerde idrar tutamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan mikrocerrahi yöntemi ile sakat kalma gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Önerilen İçerik;

► El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/bel-agrisi-belirtileri-ve-tedavisi-3270h.htm

Bel fıtığı nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi seçenekleri

Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

Bel fıtığı, bel ağrısı ve bacak ağrısının (siyatik) en yaygın nedenlerinden biridir; insanların %80’i hayatlarının bir noktasında bel ağrısı yaşarlar ve bu ağrıların çoğunun sebebi bel fıtığıdır.

Bel fıtığı genellikle 35 ila 50 yaş arasındaki görülür, erken evrede fark edilerek gerekli önlemler alındığında ilerlemez.

Yaşlandıkça ya da vücudu zorlayan hareketler yaptıkça omurgayı oluşturan omurların aralarındaki disklerde kayma olabilir ve sonucunda omur içindeki jöle kıvamındaki madde diskin yırtılan yerinden dışarı sızarak bel fıtığına neden olur.

Bu durum sırt veya bacak ağrısı, uyuşukluk veya karıncalanmaya neden olabilir. Dinlenme, ağrı kesiciler, omurilik enjeksiyonları ve fizik tedavi iyileşmek için yardımcı olabilen tedavi yöntemleridir. Doğru tedavi alanlar 6 haftada iyileşir. Sorun devam ederse, mesane veya barsak kontrolü kaybı oluşursa ameliyat gerekebilir.

Bel fıtığı neden olur?

Bel fıtığı ağrısı, omurga sinirinin iltihabından ve fıtığın sinire baskı yapmasından kaynaklanır. Siyatik, sıklıkla bel fıtığı ilişkili bir semptomdur.

Siyatik sinirine destek olan bir veya birkaç sinir üzerindeki basınç, kalçadan bacağa ve bazen ayağa kadar uzanan ağrı, yanma, karıncalanma ve hissizleşmeye neden olabilir.

Hapşırma, öksürme veya eğilme genellikle ağrıyı arttırır. Genellikle bir taraf (sol veya sağ) etkilenir.

 • Sırt ve kalçadaki hafif olarak başlayan ağrı giderek artar
 • Artan ağrı zamanla yaygın uyuşukluk ve güç kaybına neden olur
 • Ağrı hastaya çok acı verebilir ve gündelik işlerini yapmasını zorlaştırır
 • Olguların çoğunluğunda, ağrı 6 hafta içinde azalır
 • Bazı hastalarda ağrı kronik ve / veya zayıf düşürücü hale gelebilir
 • Fıtığın oluştuğu disk bir sinire baskı yapıyorsa, bu sinir boyunca yayılan şiddetli bir ağrı olabilir. Bu duruma siyatik de denir ve siyatik bel fıtığında en sık görülen belirtidir

Bel fıtığının belirtileri arasında nadiren de olsa barsak veya mesane kontrolünü kaybetme olabilir. Eğer bu gerçekleşirse, acil olarak doktora gitmelisiniz.

 • Bacak ağrısı: Bel ağrısından daha kötüdür. Ağrı, bacağın arkasındaki büyük siyatik siniri yolu boyunca yayılırsa, siyatik veya radikülopati olarak adlandırılır.
 • Sinir ağrısı: En dikkat çekici semptomlardan biri de bacaklarda oluşan ve yanma, keski acı, elektrik çarpması, veya batma şeklinde olan sinir ağrılarıdır
 • Belirtilerin değişken yerleri: Fıtığın yeri ve derecesi gibi değişkenlere bağlı olarak belirtiler bel, baldır, ön veya arka bacak, kalça, ayak ve / veya ayak parmaklarında görülebilir ve tipik olarak vücudun bir tarafını etkiler.
 • Nörolojik belirtiler: Bacakta, ayak ve / veya ayak parmaklarında uyuşukluk, iğne batma hissi, güçsüzlük ve / veya karıncalanma yaşanabilir.
 • Düşük ayak: Bel fıtığından kaynaklanan nörolojik belirtiler arasında, yürürken ya da ayak parmaklarının üstünde duruken bacağı yukarı kaldırma zorluğu görülebilir. Bu duruma “düşük ayak”da denmektedir.
 • Bel ağrısı: Bel ağrısı görülebilir, ancak her zaman değil. Bel ağrısı sabit veya zonklama şeklinde tanımlanabilir ve belinizi bükmekte zorlanabilirsiniz. Eğer fıtıklaşmış disk bel kası spazmına neden oluyorsa, ağrıyı sakinleştirmek için bir ya da iki gün dinlenmek gerekebilir. Buz veya ısı uygulamak da ağrıyı hafifletebilir. Otururken sırt destekli bir koltuk kullanmaya, yatarken de sırt üstü pozisyonda dizlerin altına yastık koyarak beli desteklemek gerekir.
 • Hareketle kötüleşen ağrı: Uzun süre ayakta durmak veya oturmak, hatta kısa mesafe yürümek bile bel ağrınızı tetikleyebilir. Kahkaha atmak, hapşırmak veya başka bir ani hareket ağrıyı arttırabilir.
 • Öne eğildiğinde kötüleşen ağrı: Pek çok insanda, bir sandalyeden sarkma, eğilme ya da belini bükme gibi pozisyonlar bacak ağrısını çok arttırır.
 • Ani ağrı: Fıtıklaşmış disk ağrısı genellikle çok hızlı gelişir ve bazen ağrıyı tetikleyen belirgin bir hareket veya olay bulunamayabilir.
 • Mesane veya barsak kontrolü kaybı: Bu semptom çok nadir görülür ve spinal sinir köklerinin sıkışmasından kaynaklanır. Çok ciddi bir problemdir, acil tıbbi müdahale gerektirir ve bu durumda olanların acil doktora gitmesi gerekir.

Bel fıtığınız olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz öncelikle tıbbi geçmişinizi eksiksiz olarak öğrenmek ister. Teşhise yardımcı olarak fizik muayene yapar ve gerekli görürse doğrulamak adına manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması isteyebilir.

 • Tıbbi Geçmiş ve Fizik Muayenesi: Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişiniz hakkında konuştuktan sonra, doktorunuz omurganızı inceler. Fiziksel muayene sırasında ise bel ağrınızın nedenini doğru belirlemek için aşağıdaki testleri yapabilir.

Bel fıtığı neden olur, korunmak için ne yapmalı? Fıtığın belirtileri

 • Nörolojik muayene: Fiziksel muayene, zayıflık veya duyu kaybı olup olmadığını tespit edebilmek için nörolojik bir muayene içermelidir. Kas zayıflığını test etmek için, doktorunuz topuk ve ayak parmaklarınız üzerinde yürümenizi ister. Kalça, ayak bileği ve ayak parmaklarınız muayene edilmelidir. Doktorunuz, herhangi bir his kaybı olup olmadığını anlamak için bacak ya da ayağınıza dokunur. Diz ve ayak bileğinizdeki refleks kaybının kontrol edilmesi önemlidir.
 • Düz bacak kaldırma (SLR) testi: Bu muayene, 35 yaşın altındaki hastalarda bel fıtığının doğru teşhisinde çok yardımcı olur. Bu testte sırt üstü yatarsınız ve doktorunuz ağrıyan bacağınızı diziniz düz duracak şekilde yukarı kaldırır. Bacak ve dizinizin altında ağrı hissederseniz, bu durum bel fıtığınız var demektir.
 • Görüntüleme Testleri: Bel fıtığı tanısını doğrulamaya yardımcı olmak için doktorunuz bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması önerebilir. Bu tarama, diskler gibi yumuşak dokuların net görüntülerini almayı sağlar.

Bel fıtığı tedavisi

Günümüzde bel fıtığının farklı yöntemle tedavisi mümkündür, fizik tedaviden, ilaç tedavilerine, ameliyattan mikoro-cerrahiye pek çok çözüm seçeneği vardır.

Hangi tedavinin ne zaman uygulanacağına hastalığın durumu ve ciddiyeti belirler. Çoğu vakada, bel fıtığı birkaç gün ya da birkaç hafta içinde kendiliğinden yavaş yavaş düzelir.

Tipik olarak, hastaların çoğunda belirtiler görülmemekle birlikte bazı hastalar iyileşme süresince ağrı şikayetleri yaşarlar.

Cerrahi (ameliyat) Dışı Tedavi

Kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu ya da mesane veya barsak kontrol kaybı (cauda equina sendromu) olmadığı sürece koruyucu bakım ilk tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Cerrahi dışı tedavinin esas amacı ağrıyı azaltmaktır.

 • Dinlenme: Genellikle 1-2 günlük yatak istirahati şiddetli sırt ağrısını sakinleştirir. Uzun süre ayakta kalmayın. Gün boyunca aralıklı olarak dinlenin, ancak uzun süre oturmayın. Yavaş ve kontrollü hareket edin. Günlük faaliyetlerinizi değiştirerek özellikle ağır kaldırmak ya da öne eğilmek gibi daha fazla ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçının.
 • Ağrı kesici ilaçlar: İbuprofen veya naproksen gibi ilaçlar ağrınızı azaltabilir.
 • Fizik Tedavi: Doktorunuz fizik tedaviyi önermesi durumunda uygulanmasını istediği tedaviyi fizik tedavi uzmanına iletmelidir. Fiziksel terapi, ağrıyı azaltmak ve esnekliği artırmak için gerekli olan tedavilerin bir kombinasyonunu içerir. Buz ve ısı terapisi, nazik masaj, gerdirme ve pelvik çekme bazı örneklerdir, ancak fiziksel terapistiniz ağrı ve diğer belirtiler için en iyi tedavi planını geliştirmek için sizinle birlikte çalışır. Ve iyi bir haber: 4-6 hafta içinde, hastaların çoğunluğu semptomlarının ameliyat olmaksızın rahatladığını fark etmektedir.
 • Epidural steroid enjeksiyonu: Bu prosedürde, yerel inflamasyonu azaltmak için sırtınıza steroid enjekte edilir. Yukarıdaki tedbirler içerisinde sadece epidural enjeksiyonların semptomları azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. 6 hafta boyunca cerrahi dışı tedavi görmüş ve fayda sağlayamamış hastaların % 42-56’sında epidural enjeksiyonların başarılı olabileceğine dair iyi kanıtlar vardır.

Mikrodisektomi: Beldeki fıtıklı disk için en yaygın cerrahi prosedür lumbar mikrodisektomidir. Mikrodisektomi, diskin herniasyona uğramış (fıtıklaşmış) bölümünü ve omurga sinirine baskı yapan tüm parçaları çıkarmayı içerir. Sinir köküne daha fazla alan verilerek basınç azaltılır ve sinir kökü iyileşmeye başlayabilir.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi olabilir mi? Uzmanlar ne öneriyor?

Mikrodisektomi prosedürü genellikle fıtıklaşmış diskten kaynaklanan bacak ağrısını (siyatik) rahatlatmak konusunda oldukça başarılıdır. Sinir kökünün tamamen iyileşmesi birkaç hafta veya ay sürse de, hastalar genellikle bacak ağrılarından hızlı bir şekilde kurtulmakta ve genellikle cerrahi sonrası çok az komplikasyon yaşamaktadırlar.

Bel fıtığı ameliyatı her hastaya uygun bir tedavi değildir ve riskler vardır?

Rehabilitasyon: Çoğu hasta ameliyattan sonra fizik tedaviye ihtiyaç duymaz. Cerrahınız sizi değerlendirdikten ve ameliyat yaranızın iyileştiğini onayladıktan sonra, bir rehabilitasyon egzersiz programına başlayabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz basit bir program olarak sırt ve bacaklarınız için esnetme egzersizleri ile birlikte her gün 30 dakika basit bir yürüyüş programı ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır.

Gerekirse cerrahınız size bir fizyoterapist önerebilir.

Bel fıtığı tedavisinde ne tür riskler vardır?

Cerrahi dışı tedavinin riski sadece belirtilerinizin iyileşmesinin uzun zaman alabilmesidir. Yaklaşık 6 ay sonra ameliyat olmayı seçerseniz, tedavi sonucu ameliyatı daha önce seçmiş olmanız kadar iyi olmayabilir. Cerrahide komplikasyon riski son derece düşüktür. Muhtemel komplikasyonlar şunlardır:

 • Enfeksiyon, Sinir hasarı
 • Dural sızıntısı: Sinir kökü kanalının ince bir astarının açılması sinir köklerini yıkayan sıvının (beyin-omurilik sıvısı) kaybolmasına neden olabilir. Ameliyat sırasında görüldüğünde astar tamir edilebilir. Bazen baş ağrısı daha sonra ortaya çıkar ancak genellikle zamanla düzelir.
 • Sinir sıkışmasına neden olan hematom: Bu durum, cerrahiden sonra sinir köklerinin etrafında toplanan kan nedeniyle ortaya çıkar.
 • Tekrarlayan disk fıtığı: Başka bir parça disk materyali aynı bölgede kopabilir ve bacak ağrısının geri gelmesine neden olabilir. Eğer koruyucu tedavi bu durumda işe yaramazsa tekrar cerrahi müdahale gerekebilir.

Hamilelikte bel fıtığı

Zaten çoğunlukla ağrılı olan bel fıtığı hamilelikte daha da acı verici olabilir. İlginçtir ki, bu durum hamile kadınlarda beklenen kilo artışı ve omurganın artan baskısı nedeniyle ortaktır.

Bazı durumlarda, kadınlar bel fıtığı belirtileri yaşamazlar ve gebelik süresince varlığını hissetmeyebilirler.

Öte yandan, fıtıklaşmış bir disk hamile kadınlarda özellikle bebek geliştikçe ve ağırlaştıkça kötüye gidebilecek şiddetli ağrılara neden olabilir.

Hamilelik bel fıtığına neden olur mu?

Her şeyden önce, gebelik, nadir olarak bel fıtığına neden olur.

Hastada şiddetli bir osteoporoz bulunmadığı veya yakın zamanda bel bölgesinde travmatik bir yaralanma yaşamadığı sürece bir kadının gebeliğinden gelişen bel fıtığı olasılığı düşüktür.

Bununla birlikte, kadınlar daha çok genel bir sırt ağrısı ve vücutta meydana gelen ve omurganın çevresinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanan ağrıları yaşarlar.

Hamilelik boyunca bel fıtığı için neler yapılabilir?

Pürüzsüz, sorunsuz bir gebelik yaşamak için pozitif düşüncenizi korumalı ve fıtıklaşmış diskler hakkında kendinizi eğitmeniz kritik önem taşır. Ağrı yaşıyorsanız, daha fazla yaralanma veya ağrı oluşmasını önlemek için yatak istirahati ve güvenli egzersizler gibi koruyucu tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.


 • Rahatlayın: Dinlenmek için rahat bir pozisyon bulun. Başınızın ve dizlerinizin altına küçük birer yastık koyarak yerde ya da yarı sert bir yatakta yatmayı tercih edebilirsiniz. Veya dizleriniz arasına bir yastık alarak yan ayatabilirsiniz. Aynı pozisyonda Aynı pozisyonda çok uzun süre kalmayın.
 • Yürüyün: Her 2-3 saatte bir düz bir yüzeyde (eğim, yükseklik ya da merdivenler olmadan) 10-20 dakikalık kısa yürüyüşler yapın. Eğer ağrı hissederseniz (özellikle bacak ağrısı) yürüyüşü bırakın.
 • Gerekirse ağrı kesici kullanın: Bu ilaçlar, ağrı şiddetlenene kadar beklemeden alındığında genellikle daha faydalı olurlar.
 • Isı veya buz kullanmayı deneyin: Isı ya da buzun yardımcı olacağına dair güçlü bir kanıt bulunmamakla birlikte, size yardımcı olup olmadığını görmek için deneyebilirsiniz. Ayrıca, ısı ile soğuk arasında geçiş yapmayı denemek de bazen faydalı olmaktadır.
 • Egzersiz yapın: Sırtınızı güçlendirmek ve her zamanki aktivite seviyenize dönmenize yardımcı olmak için doktorunuz veya fizyoterapistiniz tarafından önerilen şekilde aktif olun ve egzersiz yapın. Esneme egzersizleri, sırtınızı korumak için vücudunuzdaki kasları güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Referanslar: 1- Herniated Disk in the Lower Back, 2- Surgery Options for a Herniated Disc, 3- Herniated lumbar disc – Mayfield, 4- Lumbar Herniated Disc

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bel-fitigi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavi-secenekleri/

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Hastalıklar Bel Ağrısına Yol Açar?

Tüm Bel Ağrıları, Bel Fıtığı mıdır?

Bel ağrısından muzdarip olan kişi sayısı pek de yadsınamayacak seviyededir.

Gündelik yaşamda yaşanan kazalar ve sakatlanmalar haricinde birçok farklı durumun habercisi olabilen bel ağrısı, duruşunuzdan yapabileceğiniz aktivitelere kadar sizi her alanda etkileyebilmektedir.

Sık duyulan sağlık şikayetlerinin başında gelen bel ağrısı ve farklı nedenleri aşağıda yer alan yazımızdadır.

İlgili Haber

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı genel olarak yanlış pozisyonlarda duruş ve zamana bağlı deformasyonlardan kaynaklansa da birçok nedeni olabilen bu sorun için genelleme yapmak pek doğru değildir. Sırtın alt kısmında yaşanan sertlik ve gerilme hissine ek olarak acı ve karıncalanma hissedilebilir.

Bu sorundan muzdarip kişiler için fiziksel güç gerektiren aktiviteler oldukça zorlayıcı olabilir, çoğu zaman durum kötüye giderek hareketi uygulanması imkansız kılar.

Bu nedenle şikayetin derecesi ne olursa olsun kişinin kendi kendine alternatif yöntemler geliştirmesi yerine komplikasyonları minimuma indirmek için özen göstermesi ve mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerekmektedir.

Bel ve omurga hattında türlü deformasyonlara yol açan kireçlenme sorunu en çok omur diskleri aralıklarını etkilemektedir. Bu bölgelerde meydana gelen iltihaplanma harekette ağrı ve sertlik olarak karşımıza gelir. Yaşlanmaya bağlı gelişen yıpranmalar ve aşınmalar bu iltihaplanmayı tetiklerken aynı durum travmalar ya da beli aşırı zorlamaya bağlı da gelişebilmektedir.

Kaslarda Gerginlik

Bel çevresinde bulunan kaslarda kısalık ya da gerginlik meydana gelmesi bel ağrısı nedenleri içerisinde oldukça sık görülür.

Omurgada stabilite sorunu yaratan kas problemleri aynı şekilde duruş bozukluklarına neden olarak ağrıda giderek ilerleyen bir tabloya neden olur.

Yüksek tempolu fiziksel aktivitelere bağlı gelişebilen bu durum yanlış spor yapmak, fazla kilolu olmak gibi farklı ve dolaylı nedenlere bağlanabilir.

Kaslarda Kramp

Bel ağrılarında kaslardan ileri gelen bir diğer neden de kramplardır. Belli bir bölgede sık yaşanan kramplar o bölgede dolaşımın ve iletimin azalmasına, iltihaplanmalara ve ağrılara yol açmaktadır. Yine bu durum da bazı hareketleri ani ve yanlış yapmaktan ya da gün içerisinde yanlış duruştan kaynaklanmaktadır.

Kaslarda Zayıflık

Kaslarda herhangi bir kısalık ya da kramp girmesi gibi sorun olmasa da gündelik yaşamında hareketlilik ve spordan uzak ya da yaşı ilerleyen kişilerde doğal olarak kas zayıflığı meydana gelir. ancak vücudu ayakta tutan gövde ve bacak kaslarının zayıf olması bele aşırı yük binmesi ve neticesinde ağrıların meydana gelmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bel fıtığı gibi diskopati yani diskten kaynaklı problemler toplumumuzda oldukça yaygın olup bu rahatsızlıkların en belirgin semptomlarından biri de bel ağrısı olmaktadır. Uykudan uyanıldığı zamanlarda ya da uzun süre oturma sonrasında artış gösteren bu türdeki ağrılar bacaklara kadar uzayabilir. Sinir sıkışıklığıyla karakteri olan bu şikayet, mekanik kökenli ağrılarla karıştırılmamalıdır.

İç Organlardan Kaynaklı Bel Ağrısı

İç Organlardan Kaynaklı Problemler

Mide ve bağırsaktan kaynaklı sindirim sistemi problemleri, böbrek taşı gibi üriner sisteme ait hastalıklar ve kadın üreme sistemi rahatsızlıkları bel ağrısı sebepleri arasında görülen diğer yaygın maddelerdendir.

Kadınların rahim kaslarında kasılmalar yaşadığı regl dönemleri ya da mesane enfeksiyonu gibi durumlarda bel çevresinde yansıyan türde ağrı oluşabilir. Ağrı tekrarlı şekilde devam ediyor ve pelvisi de etkiliyorda doktora danışmak en doğru karar olacaktır.

Omurilikten köken alan sinirlerle ağrı duyusunu ileten mide ve bağırsak, bu ağrıyı ilettiği sinir kökü noktaları aracılığıyla kendinde meydana gelen sorunları belli edebilir. Ülser, kabızlık, rektum enfeksiyonları gibi sindirim yolarıyla ilişkili rahatsızlıklarda omurga aracılığıyla iletilen duyulardan kaynaklı belde ağrı hissi meydana gelebilir.

Yine aynı şekilde çalışma mantığı gösteren böbrekler de böbrek taşı ya da enfeksiyon gibi problemlerde kendini bel çevresine yansıyarak gösterir. Elbette bu rahatsızlıkların tek belirtisi bel ağrısı değildir ancak şüpheli durumlarda acil olarak doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

 • Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/bel-agrisinin-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..