Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

Tüp Bebek Kaç Kez Denenir?

Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

Her evli çiftin bebek sahibi olmak hayali vardır. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde bu isteğin gerçekleşmesi adına tüp bebek tedavisi destek olmaktadır. Tüp bebek tedavisi, çoğunlukla başarılı sonuçların elde edildiği bir yardımcı üreme yöntemidir. Fakat her zaman başarılı neticeler alınamayabilir.

Bu duruma hazırlıklı olmak gereklidir. Ancak günümüzde yeni geliştirilen yöntemler ve uygulamalar sayesinde başarı oranı giderek yükselen tedavinin ilk denemesinde başarı elde edilemezse, yeni denemeler yapılabilir.

Bu yöntem doğal yollarla hamile kalamamış, sebebi belli olan veya olmayan infetilite tedavisinde en çok başarı elde edilen tekniklerden biridir.

Tüp bebek öncesi diğer yöntemlere başvurmalı mı?

Eşler bakımından biraz zorlu olsa da, bebek hasretini giderebilecek tüp bebek genel olarak eşler bakımından umut kaynağı olarak görülmektedir. Eşlerin doğal olarak kendiliğinden hamilelik elde etmesi sağlanamadığında, tüp bebek tedavisinden önce diğer yardımcı üreme tekniklerine başvurulur.

Bu yöntemler tüp bebeğe oranla daha uygun maliyetli ve daha basit uygulanabildiğinden, tüp bebek tedavisinden önce denenmelidir.

Bütün bu gayretler neticesinde hamilelik elde etmenin son aşamasına gelinirse, eşlerin sabırlı olması ve küçük bir şans bile olsa, tüp bebek denemelerini kendileri uygun olduğu sürece sürdürmelidirler.

Tüp bebekte ilk denemede başarı sağlanır mı?

Tüp bebek tedavisinde eşlerin ilk denemede hamilelik elde etme oranı % 100 olarak görülmemelidir. Fakat eşler başarısız ilk deneme sonrasında, yeni denemelerde bebek sahibi olabilir. Tedavinin kaç kez deneneceği ile alakalı belirlenen bir sayı bulunmamaktadır.

Eşlerin talebi doğrultusunda, hekimin önerisiyle eşlerin sağlık durumunun izin verdiği müddetçe yeni denemeler yapılabilir. Her yeni tedavinin arasında belirli bir süre bırakılarak, eşlerin uygun olduğunda tüp bebek tedavisinin tekrarlanmasında mahsur bulunmamaktadır.

Uzmanlar her yeni tüp bebek denemesinde başarı oranının % 50 kadar azalacağını öngörmüş olsa da, eşlerin sabrı ve bebek isteği bunun başarıyla aşılmasını sağlayabilir.

Zira eşler doğal yolları denemelerine karşın hamilelik elde edememiş, diğer üreme tekniklerinden başarı sağlayamamış olduğundan, tüp bebek tedavisinden hemen mucize beklenmemelidir. Gerekiyorsa başarısız olan ilk deneme ardından, bunun sebepleri saptanmalı ve yeni denemelerden daha başarılı sonuçlar alınmasına destek olunmalıdır.

Tüp bebek tedavinizde neticeye ulaşmak için umutsuzluğa kapılmamak ve tedaviye tam inanç gerekir. Başarısız netice elde edilebilir fakat pes edilmemelidir. Tüp bebek tedavisi tek sefer uygulanabilen bir tedavi değildir. İlk neticesinde başarısız sonuç elde edilen bir tüp bebek tedavisinde yeni deneme sonrası gerçekleşen hamileliklerle de sıkça karşılaşılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde denemelerin başarı oranı nasıl arttırılır?

Tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlık arka arkaya yapılacak üç deneme ardından söz konusu olur. Bu denemelerde eşlerde hamilelik elde edilemediğinde, kabul gören görüşe göre sonraki denemelerin başarı oranı çok yükselmez. Bu durumda eşlerin genel bir muayenenin sonrasında başarısızlık sebeplerinin değerlendirilmesi gerekir.

Gerektiği takdirde preimplantasyon genetik tanı, yapay ana rahmi meydana getirme, sperm hücresi tercih etme yönteminin değiştirilmesi gibi uygulamalara başvurulabilir. Bu uygulamaların denemelerdeki başarıyı elde etme bakımından henüz nihai bir bilgi bulunmasa da, yapılması önerilmektedir. Başarısızlıkla neticelenen denemelerin ardından, eşlere blastosist nakli yapılması önerilir.

Böylelikle eşlerin beklentileri daha reel olabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması için çok sayıda yöntem geliştirilmiştir. Preimplantasyon genetik tanı haricindeki diğer başarı oranını yükselten yöntemler;

 • Histeroskopi ve histeroskopik endometrial hasarlama
 • Embriyoscope
 • Asisted Hatching (AHA)
 • Endometrial ko-kültür (Rahim içi doku kültürü)
 • Blastokist kültürü
 • Salfenjektomi
 • Gebelik aşısı
 • Doğal siklüs ve mini IVF

Eşler tüp bebek tedavisini kaç kez denemeli?

Tedavi uygulanan eşler arasında yapılan bir çalışmada, eşlerde hamileliğin gerçekleşmesi için % 95 kadarında tedavinin en az üç kez tekrarlanmasının uygun olduğu tespit edilmiştir. Bunun haricinde kalan grupta tedavinin sayısı hakkında herhangi bir sayı belirlenmemiştir.

Bu çalışmaya göre, % 95 çiftte tüp bebek tedavisinin üç kez uygulanması ve bunların başarısız olması durumunda, yeni denemelerde başarı elde etmenin zor olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu hususta uzmanların önerisine göre, tüp bebek tedavilerinde yapılacak denemelerde eşlerin hekimle görüşme yaparak belirlenmesi yararlı olacaktır.

Eşlerin tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olacaklarına dair yoğun beklentilerinin bulunması halinde, denemelerin sayısını bir hayli arttıran eşler bulunmaktadır.

Uzmanlar bu hususta eşlerin kendilerini yıpratmadan yeni denemeler yapmasını sakıncalı bulmamaktadır. Deneme ardından yaşanan başarısızlıkların eşleri olumsuz yönde etkilemesi halinde, uygulamaya ara vermek hatta son vermek gerekli olabilir.

Yine çok sayıda deneme ardından tüp bebekle bebek sahibi olabilen eşler bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde yeni denemeler nasıl etkilenir?

Uzmanlar tüp bebek tedavisinde eşlerin yaşadığı başarısız denemeden sonra yapılacak yeni denemelere daha az şans vermektedir. Burada doğru olan yeni denemelere kalkışmadan önce, başarısız denemenin sebeplerinin araştırılması olmalıdır. Saptanan sebeplere göre, yeni bir inceleme yapılarak, tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

Belirsiz bir şekilde sürekli yeni denemelere girişmek, sadece eşlerin özellikle kadının yıpranmasına sebep olacaktır. Başarısızlığın sebebi saptanmadıkça, yeni bir denemeye girişilmemelidir. Her deneme arasındaki zaman 2 ay kadar bir süre olmalıdır. Bu zaman zarfında eşlerin hazırlanması ve kendilerine vakit ayırarak yeni denemenin başarısına katkıda bulunması uygun olacaktır.

Bu hususta en doğru kararın hekimle birlikte alınması önerilir.

Источник: https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-kac-kez-denenir

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Defa Denenmeli?

Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

Tüp bebek tedavisinin, tekrar kaç kez yapılacağına dair bilinen veya belirlenmiş olan net bir sayı kayıtlarda mevcut değildir. Tüp bebek tedavi süreleri, aralarında ortalama 2 ay veya 3 aylık bir dinlenme süresinin bulunması koşulu ile eşlerin maddi ve manevi imkanları müsait olduğu müddetçe, tüp bebek tedavisi  tekrar denenebilir.

Uygulanan her bir deneme için, başarı şansının biraz düşmesine ve uzun süren tedavi döneminin eşler açısından bazen zor ve yıpratıcı olduğu halde, sıkılmadan sabırlı ve ısrarcı olmakta fayda görülür. Çünkü adaylara uygulanan her bir tedavi, bir sonraki tedavi için rehber olarak, başarısızlık sebeplerine göre yeni teknikler ve stratejiler planlanır.

Böylelikle, bir sonraki tedavi adımında sağlanacak olan başarının şansı daha da arttırılabilir.

Uygulanan tüp bebek tedavilerinde, kaç defa deneme yapılmasının uygun olduğunu, aslında doktor ve hastanın karşılıklı bir şekilde karar vermesi gereken bir durumdur.

Hasta maddi ve manevi bakımdan, deneme yapabilecek kuvvete sahip ise, aynı zamanda doktorda hasta için yapılabilecek tedavilerin hala var olabileceğini düşünüyor ise, herhangi bir bekleme yapılmadan, tedaviye kalındığı yerden devam etmek gerekir.

Tüp bebek te başarı sağlamı ve bebeklerini kucağına almış eşlere sorulduğu zaman, birçok hastanın yaklaşık 10 veya 15 defa yapılan denemelerin sonrasında başarıyı elde ettiklerine çok fazla rastlanmıştır. Ancak bu süreç içerisinde, tedavilerde kendimizi ve eşimizi hırpalamamak gerekmektedir. Asıl önemli olan, her zaman eşiniz ile sağladığınız huzur ve mutluluktur.

2 ) Bir aile en fazla kaç denemede bulunmalı?

Bu durum tedaviyi uygulatmak isteyen ailenin, maddi ve psikolojik gücü ile ilişkilidir. Ama normal şartlar içerisinde genç bir eşin, 2 veya 3 denemeden sonra hamile olması beklenmektedir. Bu sebepten dolayı da, ilk veya arka arkaya yapılan olumsuz sonuç neticesinde, hemen umutsuzluğa ve endişeye kapılmamak gerekmektedir.

40 yaşından büyük olan anne ve baba adayları için ise, başarısızlık oranları normal olarak yükseldiği için, yapılan deneme sayısı da otomatikman artırılabilir. Ancak 7 denemede de başarısız sonuç yapmış olan eşlerin, 8. Deneme de başarılı olabilme ihtimali düşüktür.

Zaten normal şartlar içerisinde, 6 denemeden daha fazla yapılan deneme, anne ve baba adaylarına çok fazla önerilmemektedir.

3 ) Neden? Kadına mı zarar verir?

Elbette ki anne adayı üzerinde oluşturacağı herhangi bir zarar durumu, söz konusu değildir. Bu öneri, vücuda bir zarar verme korkusunun haricinde, artık başarı oranının çok azalmış olmasından dolayı ifade edilmektedir.

Ancak her konuda olduğu gibi, bu konuda da bir çok istisna söz konusudur. Bazen gazetelerde haber olarak karşımıza çıkar, “12 başarısız denemenin ardından, 13’üncü denemede hamile kaldı” diye.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli konu, bunların gazete haberi olacak kadar çok az karşılaşılan bir durum olmasıdır.

Bu sebepten dolayı da, yapılan her bir denemenin sonrasında, detaylı bir şekilde başarısızlığın neden olduğu durumlar incelenmeli ve yapılması gereken tedaviler adaylara yapılmalıdır. En başta dikkat edilmeyecek, çok basit bir sebep, karşımıza problem olarak çıkabilmektedir.

4 ) Tüp bebekte başarının elde edildiği ölçüler nelerdir?

 • Fertilizasyon (laboratuvarda döllenme) oranı: Bu seviye iyi bir laboratuvar ortamı bulunan merkezlerde %80’in üzerinde olmalıdır.
 • Ultrasonografi ile görüntülenebilen ve takip edilen hamilelik oranı: Bu oran %40 civarındadır.
 • Biokimyasal hamilelik (kanda hamilelik testinin pozitif çıkması): Bu oran %50 civarındadır.
 • Eve canlı çocuk götürme oranı: Bu oran ise %30 civarındadır. Hastaları alakadar eden asıl değerin de sonuncusu olması gerekir.

5 ) Peki tüp bebek denemeleri sürekli düşükle sonuçlanıyorsa ne kadar denemede bulunulmalı?

İlk olarak, hamilelik içerisinde rastlanan düşüklerin nedeni ile alakalı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bunlar genetik problemlerden kaynaklanabileceği gibi, bağışıklık sisteminin sebebiyet verdiği bozukluklar ile de ilgili olabilmektedir.

İkinci düşüğün yinelenmesinden sonra, muhakkak hem rahim, hem bağışıklık sistemi, hem de genetiğin sebeplerinin araştırılma altına alınması gerekmektedir. Kadının yaşının büyük olması ile ilişkili olan düşükler, genel olarak embriyolarda bulunan kromozom anomalileri ile ilgilidir.

Bunlar bir sonraki tüp bebek denemesinde ’preimplantasyon genetik tanı’ sistemi ile ciddi anlamda azaltılabilir.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/tup-bebek-tedavisi-kac-defa-denenmeli/

Tüp bebek tedavisi kaç defa denenebilir?

Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tüp bebek normal yollarla gebelik sahibi olamayan çiftlerde gebelik elde etmek için uygulanan tedavi yöntemleridir. Yumurtalar tüp bebek iğneleri ile geliştirildikten sonra toplanır ve laboratuvar ortamında spermle döllendikten sonra büyümeye bırakılır. 3. gün veya 5. günde gelişmiş embriyolar özel kataterler yardımıyla rahim içine verilir.

Tüp bebek başarı oranı hastanın yaşına, yumurtalık rezervine, kadında gebeliği engelleyen problemlerin varlığı gibi faktörlere göre değişmekle birlikte %30-50 arasında değişmektedir.

Başarıda en önemli faktör kadının yaşıdır. 35 yaşından genç kadınlarda başarı şansı %50’ ye kadar çıkarken, 45 yaş üstünde başarı oranı %5’in altındadır.

Diğer faktörlerin varlığı bu oranları daha da düşürecektir.

Tüp bebekte gebelik oranları yumurta sayısı ve kalitesiyle yakından ilişkilidir. Kadında yaş ilerledikçe hem yumurtalıklardaki yumurta sayısı azalmakta hemde yumurtaların kalitesi düşmektedir. Bu nedenle gebelik başka nedenlerle ertelenmemelidir.

Bu konuda net bir fikir birliği yoktur. Önerilen bir tüp bebek uygulama limiti yoktur. Burada önemli nokta hastanın duygusal durumu ve maddi durumudur. Tüp bebek maliyetli bir işlemdir.

Yapılacak her tüp bebek tedavisi hastanın aile bütçesine ek bir yük getirecektir. Sadece maddiyat tek başına yeterli değildir. Tüp bebek süreci çiftlerde duygusal yıpranmalara neden olmaktadır.

Bu nedenle tüp bebek tedavilerine devam edebilmek için çiftlerin ruhsal durumlarının da uygun olması gerekmektedir.

İlk 3 tüp bebek uygulamasından sonra başarı oranlarının azaldığı söylenmektedir. Bazı otörler 6 uygulamadan sonra başarı oranlarının azaldığını belirtmektedirler. Ancak bakıldığında 14.

tüp bebek uygulamasında gebelik elde edildiği dahi görülmüştür. Bu nedenle çiftlerin maddi ve ruhsal durumları elverdiği müddetçe ümidi kesmemelidir.

Kadın sağlığı açısında uygulama sayısının artmasının herhangi bir zararı yoktur.

3 tüp bebek uygulamasından sonra başarısızlık nedenleri araştırılmalıdır. Tesbit edilebilen başarısızlık nedenlerine yönelik yeni tedavi stratejileri geliştirilmelidir. Herhangi bir neden tesbit edilemezse başarı şansını arttırmak için değişik tedavi yöntemleri denenebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması için çok sayıda yöntem geliştirilmiştir.

Preimplantasyon genetik tanı haricindeki diğer başarı oranını yükselten yöntemler;
Histeroskopi ve histeroskopik endometrial hasarlama• Embriyoskopi• Asisted Hatching (AHA)• Endometrial ko-kültür (Rahim içi doku kültürü)• Blastokist kültürü• Salpenjektomi• Gebelik aşısı• Doğal siklüs ve mini IVF

Bu tedavilerin bazıları bilimsel olarak faydası net olarak ortaya konmuş yöntemler değildir. Ancak tüp bebek başarısını bazı çalışmalarda arttırdıkları belirtilmiştir. Bu nedenle diğer tedavilerle sonuca ulaşılamadığında bu yöntemler denenebilir.

Tüp bebekte başarı sağlanamayan çiftlerde bir sonraki tedavilerinde blastokist transferi yapılması önerilir. Blastokist transferi 5. günlük embriyoların kadın rahmine trasnfer edilmesi işlemidir. 5. güne kadar gelen embriyoların daha kaliteli embriyolar olduğu düşünülür. Bu uygulama ile gebelik elde etme şansı artacaktır.

Peki tüp bebek denemeleri sürekli düşükle sonlanıyorsa düşüklerin sebepleri araştırılmalıdır. Bunlar genetik sorunlar olabileceği gibi bağışıklık sistemindeki bozukluklara da bağlı olabilir.

İkinci düşükten sonra mutlaka hem rahim içinin, hem bağışıklık sisteminin, hem de genetik nedenlerin araştırılması gerekir.

Tekrarlayan tüp bebek düşüklerinde bir sonraki tüp bebek denemesinde “preimplantasyon genetik tanı” yapılması başarı oranlarını arttırabilir.

Etiketler

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Kliniğimizde tüp bebek uygulamaları anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara, Tüp Bebek Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Kliniğimizde

Tarafmızdan tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir. Uygun zamanda rahim içine yerleştirilmektedir.

Источник: https://www.drnerminkosus.com/tup-bebek-kac-defa-denenebilir.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.