Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

içerik

Tüp Bebek Tedavisi Nedir,Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

tüp bebek tedavisi nedir,nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi sağlık sorunu ya da başka problemlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları bir yöntemdir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de, ülkemizde ise ilk tüp bebek 1989 yılında İzmir Ege Üniversitesi’nde dünyaya gelmiştir.

Çağımızda normal yollardan anne-baba olamayan kişilerin yaygın olarak başvurdukları bir yöntem olan tüp bebek tedavisi nedir, tüp bebek tedavisi kimler için uygundur, tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

 Ayrıca hamilelik tedavisi için istanbul tüp bebek merkezi hizmeti ile Op.Dr.Sertan AKSU alanında başarılı hekimlerden biridir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Tüp bebek tedavisi kadın üreme hücreleri(yumurtalıklar) ile erkek üreme hücrelerinin(spermlerinin) laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmenin sağlanmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Döllenmekte olan yumurtalar bölünmeye başlar.

Bu esnada anne adayının rahmine yerleştirilirler. Bu aşamadan sonrası normal gebelikten hiçbir farkı olmayan bir süreç ile devam etmektedir.

Normal gebelikten tek farkı döllenmenin vücut dışında, laboratuvar ortamında gerçekleşmesi ve döllenen yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce tüp bebek tedavisi kimler için uygundur diye bakalım.

Tüp bebek tedavisine 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda tetkikler yapılarak başlanmaktadır.

Yani tüp bebek tedavisine başlamak için en az bir yıl boyunca bebek sahibi olmak adına çabalamış olmak ön şartı gerekmektedir. Ayrıca;

 • Erkekten alınan sperm örneğinin yeterli sayı ve morfolojide olmaması
 • Kadının yaşı genç olmasına rağmen yumurtalık rezervinin düşük olması
 • 38 yaş üstü kadının 6 ay korunmasız ve devamlı cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması
 • Yumurtlama fonksiyonunda bozukluk olması
 • Kadının fallop tüplerinde tıkanıklık olması

Halinde tüp bebek uygulamasına geçilebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek için bu tedavinin aşamalarını detaylı bir şekilde bilmek gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi aşamaları sırasıyla şu şekildedir;

 1. Yumurtalıkların uyarılması: Tüp bebek uygulamasına karar verildikten sonra kadınların yumurtlaması için vücutta üretilen hormonlar biraz daha fazla oranda hastaya enjekte edilir. Daha fazla oranda hormon enjekte etmenin amacı siklusta tek seferde birçok yumurta elde etmektir.
 2. Yumurtalıkların olgunlaştırılması: Yumurtaların gelişmesi sık sık ultrason cihazı ile takip edilir. Bunun yanı sıra kan tahlili ile östradiol seviyelerine bakılır. Yumurtalar istenen olgunluğa ulaştığında tek dozluk yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve yumurta toplama zamanı planlanır.
 3. Yumurta toplama: Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 30-36 saat sonra ameliyathane ortamında anestezi uygulamasının ardından vajinal ultrasonografi ile bir iğne yardımıyla yumurtalar toplanır.
 4. Döllenme: Yumurta toplaması işlemi ile eş zamanlı olarak erkekten alınan sperm örneği işleme hazır hale getirilir. Bu sperm örneği ve hastadan toplanan yumurtaların ile laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır. Böylece embriyonun gelişimi sağlanır. Embriyolar teknik özellikler açısından sürekli takip edilmektedirler.
 5. Embriyonun rahim içine transferi: Gelişimleri takip edilen embriyolardan rahme tutunma oranları en yüksek olanlar seçilir. Seçilen embriyolar özel kateterler vasıtasıyla kadının rahmine vajinal yoldan yerleştirilir.
 6. Gebelik testi: Gelişen embriyoların rahim içine yerleştirilmelerinin ardından normal gebelik sürecinin başlayıp başlamadığı gebelik testi ile sonuçlandırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Bunun yanı sıra tüp bebektedavisinin başarısını etkileyen ve çiftler tarafından tüp bebek tedavisinde bilinmesi gerekenler olarak birçok önemli faktörler vardır. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek için bilinmesi gereken başlıca faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kadının ilerleyen yaşı tüp bebek tedavisinde etkilidir.40 yaş altı başarılı sonuç oranı % 40 iken 40 yaş üstünde başarılı sonuç oranı % 10’dur.
 • Sigaranın kullanımı üreme hücrelerine olumsuz etki ettiği bilindiğinden tüp bebek tedavisi sürecini olumsuz etkilediği söylenmektedir.
 • Obezite boyutunda fazla kilolu olmak tüp bebek tedavisinde gebe kalmayı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Doktorunuza hikaye paylaşımı sırasında her türlü bilgiyi vermeniz tedaviden alacağınız başarı oranını da artıracaktır.
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde Akdeniz tipi diyet uygulamalarının yani bitkisel yağ, balık, sebze gibi hafif atıştırmalıklar ile beslenme programının tedaviyi olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.
 • Yüksek folik asit ve B6 vitamini yönünden güçlü olmak tedavi için önemli bir avantajdır.
 • Tüp bebekdeneme sayısında herhangi bir sınır yoktur. Ancak yapılan araştırmalara göre beşinci denemeden sonra gebe kalma olasılığının azaldığı görülmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilirse de 40 yaşından sonra gebe kalma şansının azaldığı bilinmektedir.
 • Çoklu embriyo transferi yapılmasının, tekli embriyo transferi yapılmasına göre gebe kalma şansını artırdığı görülmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi ilk aşamadan gebelik testi yapılması aşamasına kadar yaklaşık olarak 30 günlük süreyi kapsamaktadır.
 • Aile içinde kalıtsal olabilecek hastalıklar varsa ve tanısı mevcut ise embriyo sürecinde bu hastalıkların incelemeleri yapılabilmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi sırasında çoğul gebelik, yumurtaların fazla uyarılması, karın içi kanama, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, anesteziye bağlı olumsuzluklar, dış gebelik gibi riskli durumlar oluşabilmektedir.

Источник: https://www.faydaloji.com/tup-bebek-tedavisi-nedir-nasil-yapilir/

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Kimler İçin Uygundur? – Sağlık Ocağım .NET

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

Tüp bebek yöntemi, folikül ponksiyonu yoluyla yumurtalıkların toplanmasını ve daha sonra erkeğin spermlerini kullanarak laboratuvarda döllenmesini içeren bir yardımcı üreme teknolojisidir.

Elde edilen embriyolar gelişir ve seçilen embriyolar kadının rahmine ulaştırılır. Amaç, sağlıklı bir hamilelik elde etmektir.

Kısırlık problemi yaşayan, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin merak ettiği tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur gibi tüm soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Niçin tüp bebek yöntemine başvurulur?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

En yaygın görülen tüp bebek endikasyonları şunlardır:

 • Erkek kaynaklı kısırlık: Oligospermi, teratozoospermi, astenospermi, kriptospermi gibi orta veya şiddetli erkek infertilite vakaları tüp bebek ile tedavi edilebilir.
 • Kadın kaynaklı kısırlık: Endokrin bozuklukların neden olduğu yumurtlama ile ilgili sorunlar, tubal faktör, servikal faktör, endometriozis kaynaklı problemler tüp bebek ile tedavi edilebilir.

BKZ: Tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur?

Tüp bebek kimlere uygundur?

Tüp bebek tedavisi görecek çiftler, hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için bir dizi gereksinimi karşılamalıdır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için hem erkek hem de kadında bulunması gereken şartlar şöyledir:

 • Erkekler: Meninin içerisinde sperm bulunmalıdır. Buna ek olarak, semen testinin sonuçlarının mililitre başına en az 3 milyon sperm göstermesi gerekmektedir.
 • Kadınlar: Rahim hamilelik için dayanıklı ve elverişli olmalıdır. Ayrıca yerleşik bir minimal yumurtalık rezervine sahip olunmalıdır.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek süreci uzmanlık, deneyim ve sabır gerektiren çeşitli basamaklardan oluşmaktadır.

 1. Kontrollü yumurtalık uyarımı: Kısırlık problemi yaşayan kadınlar tüp bebek işlemlerine hazırlanırken, yaklaşık 10 gün boyunca yumurtlamayı uyarmak için doğurganlık ilaçları alırlar. Amaç, daha fazla sayıda yumurta elde etmektir. Bu şekilde toplanan yumurtaların olgunlaşması ve iyi bir döllenme potansiyelinin artması sağlanır.
 2. Yumurtaların toplanması: Olgun hale gelen yumurta hücrelerinin toplanması için cerrahi girişimdir. İşlem 20-30 dakika sürer ve genellikle hastaya uygun bir anestezi kullanılarak aspirasyon yapılır.
 3. Sperm toplanması: Sperm numuneleri gerekli durumlarda sperm aspirasyonu veya testis biyopsisi ile toplanabilmesine rağmen, genellikle mastürbasyon yoluyla alınır. Numuneler, doğurganlık potansiyelini arttırmak için bir sperm yıkama işleminden geçer.
 4. Döllenme: Yumurta ve spermin döllenmesi, klasik yöntemle ya da mikroenjeksiyon yoluyla gerçekleşir.
 5. Embriyo kültürü: Yumurta ve sperm döllendikten sonra, her şeyin beklendiği gibi olup olmadığını kontrol etmek için embriyo gelişimi izlenir. Kadının rahimine embriyoların transfer edilmesi işlemi, döllenmeden sonraki yedi gün içinde gerçekleşecektir. O zamana kadar embriyolar, tüp bebek laboratuvarında optimal gelişim koşullarını taşıyan bir sıvı içerisinde bekletilir.
 6. Rahimin embriyo transferi için hazırlanması: Kadınlara, embriyonun rahim içerisine tutunma ihtimalini arttırmak ve endometriyal astarın kalınlığını düzenlemek için östrojen ve progesteron hormonları verilir.
 7. Embriyo transferi: Kültür işleminden sonra en sağlıklı ve kaliteli embriyolar transfer için seçilir. Rahim içerisine uzatılan ince bir katater yardımıyla genellikle bir veya iki embriyo aktarılır. Ultrason görüntülemesiyle birlikte işlemin doğruluğu teyit edilir. Embriyo transferi için anestezi uygulamasına gerek yoktur.
 8. Embriyo dondurulması: Döllenme esnasında çok sayıda yüksek kaliteli embriyolar meydana gelmişse, kullanılmayan embriyolar daha sonraki tüp bebek uygulamaları için vitrifikasyon ile dondurularak saklanabilir.
 9. Hamilelik testi: Embriyonun rahime tutunması için 10 ile 15 gün süre boyunca beklenir. Bu süre tamamlandığında hamileliğin oluşup oluşmadığını görmek için hamilelik testi yapılır. Testin pozitif çıkması durumunda tüp bebek işlemi başarıyla sonlanır. Negatif çıkması halinde ise imkanlar dahilinde yeniden bir tüp bebek döngüsü için planlama yapılır.

Источник: https://www.saglikocagim.net/tup-bebek-nedir/

Tüp Bebek Nedir, Tüp Bebek Kimlere Uygulanır ?

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

 Tüp bebek tedavisi,  normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk 1989 yılında Ege üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

  Günümüzde çok sayıda çift bu yöntem ile çocuk sahibi olabilmektedir. Basit olarak tüp bebek işlemi, kadından alınan yumurtanın (oosit), erkekten alınan sperm ile laboratuar ortamında dölleyerek embriyo gelişimi sağlayıp, sonrasında embriyoyu kadın rahmine yerleştirme işlemidir.

Bu işlem tecrübeli bir ekip ve uygun laboratuar ortamında yapıldığı zaman başarı şansı artar.

Tüp bebekte başarı şansı nedir?

Herhangi bir işlem yapılmadan normal çiftlerde normal bir adet döneminde canlı doğum oranı %27.7 dir. Tüp bebek sikluslarında bu oran %40-45 dir.

Yardımla üreme teknikleri nelerdir?

Yardımla üreme teknikleri yumurtalıklardan (over) yumurtalık (oosit) toplanması ve gebelik sağlanması amacıyla kullanılan tüm tedavi yöntemlerini içerir.

İn vitro fertilizasyon (IVF):

Yumurtalıklardan alınan yumurtaların erkekten alınan sperm ile laboratuar ortamında döllenmesi ve oluşan embriyoların 3-5 gün sonra anne rahmine yerleştirilmesi olarak özetlenebilir.

Gamet intrafallopian trasfer (GIFT):

Yumurtalıklardan alınan yumurta ve erkekten alınan sperm kadının fallop tüpü içerisine yerleştirilir ve burada döllenmenin olması beklenir. Günümüzde bu yöntem pek tercih edilmemektedir.

Zigot İntrafallopian transfer (ZIFT):

Yumurtalıklardan alınan yumurtaların erkekten alınan sperm ile laboratuar ortamında birleştirilir ve ertesi gün fallop tüpü içine yerleştirilir. Günümüzde bu yöntem de pek tercih edilmemektedir.

İntrasitoplazmik sperm Enjeksiyonu (ICSI):

Bu yöntemde yumurtalıklardan alınan yumurtanın (oosit) içerisine özel iğne ile sperm bırakılarak döllenmenin sağlanır. Özellikle sperm sayısında ve kalitesinde ciddi problem olan hastalarda tercih edilmektedir.

İn vitro maturasyon (IVM):

Normal siklus veya ilaç kullanılarak uyarılan yumurtlama sikluslarında, yumurtalıklarda henüz yeterince olgunlaşmamış olan yumurta hücrelerinin laboratuar ortamında olgunlaştırılması ve embryo elde etmek üzere kullanılması esasına dayanır.

Gebelik ve fertilizasyon oranları yumurtalık içerisinde olgunaşan(klasik tüp bebek prosedüründe olduğu gibi) yumurta hücreleri ile elde edilen başarıya göre düşüktür. Tüp bebek tedavisinde; tecrübeli bir ekip ve gelişmiş laboratuar imkanları ile başarı oranları artmaktadır. Tüp bebek başarısını belirleyen en önemli etken kısırlığa sebep olan etkendir.

Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda tüp bebek başarı oranı (%15) düşükken, yumurtlama problemleri nedeniyle tüp bebek yapılan hastaların başarı şansları (%38) daha fazladır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Sebebi Nedir?

Tüp bebek tedavisinin çeşitli aşamalarında başarısızlıklar ortaya çıkabilmektedir ve genellikle bunların sebebi bilinmemektedir.

1-       İleri anne yaşı, azalmış yumurtalık rezervi, yumurtalıkların en uygun şekilde uyarılmaması ve laboratuar koşullarının yeterli olmaması gibi  faktörler embriyo kalitesine olumsuz etki edebilir 2-       Rahim iç duvarının embriyonun yerleşimine hazır ve uygun halde olması, rahime ait doğuştan gelen veya sonradan oluşan problemler, hidrosalpinks adı verilen tüplerde sıvı toplanması durumu ya da enfeksiyon gibi faktörler de embryonun rahime tutunmasına engel olabilir . 3-       Embriyo transferi sırasında yaşanan sıkıntılar da embriyonun rahime tutunmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak başarısızlığın sebebinin genellikle tam olarak ortaya konulamadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, sebepleri ortaya koyabilmek amacıyla, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında çiftin ileri tetkikler ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Yaşanabilecek Olası Problemlerden Önce Hasta Yeterince Bilgilendirilmelidir

1-       İlaçla yumurtlama uyarılması sürecinin sonunda özellikle polikistik over sendromu olan hastalarda aşırı yumurtlamaya bağlı olarak hiperstimulasyon sendromu adı verilen durumla karşılaşılabilir.

Bu durumla birlikte nefes almada zorlanma, karışda şişlik ve karın içinde sıvı toplanması, damar içinde oluşan pıhtı sebebiyle akciğere pıhtı atması durumu olan Tromboemboli, yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı olarak gelişebilen yumurtalığın kendi etrafında dönmesi.

2-       Karın içi kanama 3-       Allerjik reaksiyonlar 4-       Enfeksiyon 5-       Anesteziye bağlı olumsuzluklar

Tüp Bebek (IVF) kimlere yapılmaktadır?

12 ay süreyle düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanmadığı taktirde çift infertil olarak kabul edilir ve ileri tetkikler yapılmalıdır.

Yapılan bu tetkikler sonucunda;

 • Erkekten alınan semen örneğinin normal yollarla gebelik sağlanması için yeterli sayıve morfolojide sperm olmaması
 • Kadın yaşı düşük olmasına rağmen, yapılan tetkikler sonucunda yumurtalık rezervinin azaldığının belirlenmesi
 • İleri kadın yaşı (38 yaş ve üstü) ve 6 ay korunmasız devamlı cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması
 • Endometriozis’in yumurtalık-tüp ilişkisinin bozulmasına sebep olması
 • Yumurtlama fonksiyonunda bozukluk
 • Kadınlarda fallop tüplerinin tıkalı olması
 • Tüm tetkiklerin sonucu normal olmasına rağmen sebebi açıklanamayan infertilite görülmesi

Hallerinde çiftlerde tüp bebek uygulamasına geçilir.

Kadın Yaşının Önemi

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtalıkların yumurtlama kapasitesi ile beraber yumurtaların kalitesinde azalmaya başlar. Hastanın genetik yapısı da bu azalmayı hızlandırabilir yada yavaşlatabilir.

Hastanın adet görüyor olması yumurta kalitesi ile ilişkili değildir. Kadın yaşıyla birlikte normal yollarla gebe kalma şansı da azalır.

35 yaş altı hastalarda canlı doğum oranları %40 civarındayken bu oran 40 yaş ve üzeri hastalarda %10 civarındadır.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek uygulamasının başlamasına karar verildikten sonra, normal şartlarda kadınların yumurtlaması için vücutta üretilen hormonlar, daha fazla dozlarda enjeksiyon ile hastaya uygulanır. Böylece normal yumurtlamanın aksine bir siklusta birden fazla yumurta elde edilmesi amaçlanır.

Gelişen yumurtalar sık sık ultrasonografi ile takip edilirken kan tahlili ile östradiol seviyeleri takip edilir. Takip edilen yumurtalar istenen boyutlara ulaştıklarında (18-20mm) ovulasyonu sağlamak için tek dozluk bir yumurta çatlatma iğnesi uygulanarak (hCG, GnRHa) yumurtlama zamanı planlanır.

Yumurtlama iğnesinin yapılmasından 35-36 saat sonra ameliyathane ortamında ve tercihen anestezi altında, vajinal yoldan ultrasonografi ile beraber bir iğne yardımıyla yumurtalar toplanır.  Aynı zamanda erkekten alınan sperm örneği özel tekniklerle işleme uygun hale getirilir.

Bu spermler daha sonra hastadan alınan yumurtaların laboratuar koşulları  altında döllenmesinde kullanılarak, embriyo gelişimi sağlanır. Embriyolar gelişimleri süresince takip edilerek, bölünme yetenekleri, hücresel simetrileri, fragmentasyon oranları gibi özellikler takip edilir. Bu takip ile birlikte rahme tutunma oranı en olası embriyolar seçilir.

Seçilen embriyolar, kullanılan özel kateterler ile anne rahmine vajinal yoldan yerleştirilir. Gelişen embriyolar arasından transfer edilmeyen yüksek kaliteli embriyolar dondurularak olası bir gebe kalamama durumunda tekrar transfer edilebilir.

Tüp bebek tedavisinin önemli bir aşamasıdır. Deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır

 • Yumurta çatlatma iğnesinin yapılmasından sonra 35-36. Saatte yapılır.
 • İşlem, bir miktar ağrıya neden olabileceğinden anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi uygulanacak hastaların işlemden önce en az altı saat bir şey yememiş olmaları gerekir.
 • Hasta ameliyathane koşullarına uygun biçimde steril olarak giydirilir ve idrarını boşaltmış olması gerekir.
 • Hasta jinekolojik muayene pozisyonuna alınarak dış genital bölge ve vajen temizliği sağlanır.
 • Vajinal yoldan ultrasonografi ile beraber iğne vasıtasıyla yumurtalıklara ulaşılır ve yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.
 • İşlem sonrası hasta dinlendirilmek üzere dinlenme odasına alınır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) ve Klasik IVF Yöntemi

Mikroenjeksiyon işleminde bir tek sperm hücresi yumurta içine enjekte edilir. Klasik IVF' yönteminde her yumurtanın çevresine yaklaşık 100,000 sperm bırakılarak döllenme sağlanır.

Bu spermlerden sadece biri yumurta dış zarını geçerek yumurtaya girer ve döllenme sağlanır. Buna karşılık, mikroenjeksiyon işleminde yumurtanın içine seçilen tek bir sperm özel bir iğne yardımıyla enjekte edilir.

Bu işlem özel bir mikroskop altında mikromanipulatör adı verilen özel alet ile yapılmaktadır. ICSI işlemin 1992 yılından beri uygulanmaya başlanmasıyla özellikle ciddi sperm problemi olan erkek hastalar için çığır açmıştır.

Sperm sayısı 5 milyon/ml nin altında sperm sayısına sahip olan yada sperm kalitesi düşük olan hastaların çocuk sahibi olma şansları ciddi ölçüde artmış ve bu işlemler ile binlerce bebek dünyaya gelmiştir.

Mikro Enjeksiyon işlemi kimlere uygulanmalıdır?

 • İleri düzey sperm sayı, hareket ve morfoloji bozukluğu olan hastalar: Sperm sayısı 5 milyon/ml den düşükse
 • Azoospermi görülen hastalarda : menide sperm görülmeyen hastalar. Cerrahi yöntemlerle (TESE, TESA, PESA, vb. ) sperm elde edildikten sonra mikroenjeksiyon işlemi uygulanabilir.
 • Daha önce klasik tüp bebek yöntemi ile döllenme olmamış hastalarda.
 • Embriyolarına Pre-implantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalar
 • Bazı seçilmiş hastalarda gebelik şansını arttırmak için (şansı az olan çiftler).

Embriyo Transferi (ET)

Yumurtanın döllenmesinden sonra embriyo oluşumu gözlenir. Embriyoyu oluşturan hücreler (blastomer) bölünmeye başlar. Yumurta toplama işleminden sonra 3. Günde embriyolar 8 hücreli bir yapı halini alır.

Daha sonra 5. Günde embriyolar blastokist adı verilen hücre sayılarının attığı ve daha sıkı halde olduğu evreye gelirler. Embriyo transferi genellikle yumurta toplamadan sonraki 3. Yada 5. Günde yapılır.

Blastokist Transferi (5. Gün Transferi)

Hastadan toplanan yumurta sayısı ile birlikte gelişen embriyoların gelişiminin iyi olması durumunda 5. Gün transferi (blastokist transferi) yapılabilir. Bundaki amaç çok sayıda olan embriyolardan en iyilerinin ve anne rahmine tutunabilme yeteneği en fazla olanların seçilmesidir.

Yapılan araştırmalarda 5. Gün yapılan transferin daha fazla canlı gebelik oranıyla sonuçlandığı görülmüştür. Bununla birlikte her embriyo gelişimini devam ettiremeyebilir ve 5. Güne ulaşamaya bilir. Bu embriyolar elenecektir.

Bu sebeple bu yöntem dikkatli şekilde seçilmiş hastalarda tercih edilmektedir.

Embryo transferi nasıl yapılmaktadır?

En çok tercih edilen yöntem, özel kateterler yardımıyla, rahim ağzı geçilerek, rahim iç tabakasına embriyo transferi yapmaktır. İşlem sırasında ultrasonografi yardımı ile embriyoların rahim iç tabakasına bırakıldığından emin olunur.

Tüm koşullar ve tedavi süreci iyi geçmiş olsa da gebelik şansı yaşa bağlı faktörler nedeniyle daha düşüktür. Bu nedenle ileri yaştaki hastalara birden fazla embriyo transferi yapılabilir. Transferi yapılmayacak olan embriyolar için dondurma işlemi (link: embryo dondurma ve saklama) uygulanabilir.

Olası bir gebe kalamama durumunda tekrar transfer edilerek gebelik şansı arttırılabilir.

Источник: https://www.centrumtupbebek.com/tup-bebek-nedir-nasil-uygulanir-kimlere-uygundur.html

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Çoğunlukla tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler genel olarak kısırlık tanısı konmuş, ya da çocuk sahibi olmayı ertelemiş olan çiftlerden oluşmaktadır. Özellikle kişideki kısırlık sorununa bir hastalık gibi bakıldığı zaman tedavisi çok daha kolay olmaktadır. Çünkü kısırlık tedavisi olan çiftlere pek çok tedavi yöntemi denenmektedir.

Ancak bu tedaviler hastalığın başarısızlığı ya da başarılı olabilmektedir, ayrıca belirli bir oran da yoktur. Oysa tüp bebek tedavisi uygulanan bu yöntemler den farklıdır ve belli aşamaların kaydedilmesi gerekmektedir. Genellikle tüp bebek tedavisi olacak hastalar için belli başlı bazı şartların oluşması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi için uygun olan hastalardaki aranılan özellikler nelerdir?

Özellikle hastanın tüplerinin kapalı olması ya da dış gebelik sonucun da tüplerin alınması, enfeksiyon durumu olan kişiler tüp bebek tedavisi için en uygun olan adaylardır.

Anne adayının tüplerinin açık olmasına rağmen karın bölgesinden bir cerrahi işlem geçirmiş kişiler, hem endometriozis hem de enfeksiyona bağlı olarak karın içi yapışıklık sebebi ile tüpler ve yumurtaları arasın da işlev bozuklukları oluşan hastalara tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Anne dayın da endometrioma, kanser ya da yumurtalık kisti hastalıkları sebebi ile yumurtalıkların fonksiyonlarını azaltabilecek ameliyat geçiren hastalar.

polikistik over hastalığı söz konusu olan kişiler, yumurta kalitesi ve sayısı ileri yaşa bağlı olarak azalmış olan hastalar,

Açıklanamayan kısırlık sebebi ve diğer sebebi açıklanamayan vakalarda öncelikli olarak aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Eğer bunun sonucun da cevap alınmaz ise hastaya tüp bebek tedavisi denenmektedir.

Genellikle çiftler de ilişkiye girememe durumu mesela vajinismus, erkekler de ise boşalma ile alakalı olan problemli hastalar,

Yapılan semen analizi sonrasın da erkek de hiç sperme ulaşılamamasın da, bu hastalık genel olarak” azospermi “olarak isimlendirilmektedir. Bu sebeple erkek hastanın da testisinden cerrahi işlem uygulanılarak sperm elde edilmesi ile tüp bebek tedavileri denenebilir.

Çoğunlukla erkek hastaların bazıların da ergenlik ya da erişkinlik dönemin de iken geçirilen ateşli hastalıklar veya kabakulak hastalıkları sebebi ile sperm üretimin de bazı bozukluklar meydana gelmektedir ve tüp bebek tedavisi uygulanması gerekir.

Erkek hastalar da inmemiş testis durumların da ise cerrahi işlem ile sperm elde edilerek anne adayına enjekte edilerek tüp bebek tedavisi uygulanır.

Çifte denenen diğer tedavi yöntemlerinin cevap vermemesi sonucun da, bu hastalara tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

Bağışıklık sistemin de herhangi bir problem yaşayan kişiler için de tüp bebek tevdisi uygulanmaktadır.

Erkek hastalar da testis tümörüne bağlı olarak operasyon geçirmiş kişiler. özellikle kanser hastalıkları sebebi ile radyoterapi ve kemoterapi alan erkek hastalar, özellikle kanser hastalıkları ile alakalı olarak ameliyat geçirmiş olan hastalara mutlaka tedaviye başlanmadan önce spermlerinin alınarak dondurulması gerektiği konusun da bilgi verilmelidir.

Eğer genetik olarak bir sorun ile karşı karşıya kalmış hastalar varsa bu hastalar için de tüp bebek tedavileri uygulanabilmektedir.

Kimlere tüp bebek tedavisi uygulanamaz?

Aşağıdaki videoda tüp bebek kimlere uygulanmaz hakkında bilgi vermeye çalıştım

Hiç sperm hücresi bulunamayan erkek adaylara,

Testislerinden elde edilen örneklerde hiç sperm hücresi olmayan erkeklerde,

Yumurtalıklardan artık yumurta hücresi elde edilemeyen kadınlara,

Menopoz dönemine girmiş olan kadınlara,

Yumurtalıkları cerrahi operasyonlarla alınmış olan kadınlara,

Rahmi alınmış olan kadınlara, tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için çiftlerde çeşitli şartlar aranmaktadır. Anne adayının yaşı kaç olursa olsun; hormon değerlerinin yetersiz ya da dengesiz olması durumunda tüp bebek tedavisiyle gebelik oldukça zor elde edilmektedir. Bu sebeple de başarı şansı düşük olan hastalara çeşitli durumlarda tüp bebek uygulanmaması daha mantıklı olabilmektedir.

Tüp bebek kimlere uygulanır?

Bu yardımcı üreme yöntemi genel olarak; sperm sayısı 10 milyonun altında olan baba adaylarına uygulanmaktadır. Bununla beraber ilerlemiş derecede sperm şekil bozukluğu olan hastalara, tüpleri tıkalı kadınlara ve diğer kısırlık sebeplerine göre uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde erkek adaylar; kadınlardan yumurta toplanacağı gün sperm örneği verir. Bu aşamada,  erkek adayının kadına tedavi yapıldığı her muayenede destek vermesi oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinde tercih edilecek yöntemler de başarı şansını etkiler. Bazı hastalar için kısa protokol uygun iken, bazı hastalara uzun protokol ya da ilaçsız tüp bebek uygulanması gerekebilir.

Tüp bebekte standart tedavi yöntemi:

Standart yöntemde; anne adayından adetin 21. Günü yumurtalıkların baskılanmasını sağlayan ilaç tedavisine başlanmaktadır. Daha sonra ise hasta sık sık kontrole gider ve hormon testleri yapılır. Yapılan bu testler ve ultrason muayeneleri sayesinde yumurtalıkların durumu tespit edilir. Yumurtalıklara uygulanan baskılanma tedavisine karşı cevap iyi ise, uyarıcı iğnelere başlanır.

Bu iğneler sayesinde; yumurtanın salgıladığı östradiol değerleri takip edilir. Bu aşamadan sonra birden fazla yumurta hücresinin elde edilmesi için tedavi başlar. Yumurtalar 18 mm çapına ulaştığında, çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra ise yumurtalar toplanır.

Yumurta hücreleri foliküllerin içerisindedir. Yani foliküller toplanır ve ardından yumurta hücreleri alınır. Yumurta toplama aşaması ile eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınır. Sperm hücresi olmayan baba adaylarından Mikro TESE yöntemiyle sperm bulunması söz konusudur.

Döllenme kontrolü nedir?

Elde edilen yumurta ve sperm hücreleri, laboratuar ortamında mikroenjeksiyon ya da klasik yöntemle döllendilir. Döllendirilmeden önce en kaliteli yumurta ve sperm hücresinin seçilmesi için laboratuar işlemleri başlar. Embriyolar oluşturulduktan sonra, inkübatör adı verilen bir kültür ortamına alınır.

Bu kültür ortamında 3-5 gün değerlendirilen embriyoların sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Embriyoskop yöntemi sayesinde, embriyolar, inkübatörlerin içerisindeki kameralı sistem sayesinde dış ortama maruz bırakılmadan kontrol edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde; embriyo transferinden önce bol bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. 

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir, kimlere uygulanır?

Şiddetli erkek kısırlığı için devrim sayılan bir yöntem olan mikroenjeksiyon, sperm sayısı az olan, sperm hareketliliği yetersiz olan ve şekil bozukluklarının söz konusu olduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde, şiddetli kısırlık sorunu olan erkek adaylar baba olma şansına sahiptir.

Yardımcı üreme yöntemlerinde, sperm hücrelerinin çeşitli sebeplerle kadın yumurtasına ulaşamadığı ya da dölleme yapamadığı durumlarda, mikroenjeksiyon yöntemine başvurulmaktadır.

Mikroenjeksiyon yöntemi geliştirilmeden önce, erkek kısırlıkları için varikosel ameliyatları uygulanmakta idi. Ancak bu ameliyatların kısırlık konusunda ne kadar etkili olduğu hiçbir zaman kanıtlanamadı. Bu sebeple de günümüzde rutin olarak uygulanmamaktadır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir?

Klasik tüp bebek yönteminde, seçilen en kaliteli yumurta hücresinin çevresine sperm hücreleri bırakılır. Bu durumda da spermler  arasından yalnızca biri yumurtayı kendiliğinden döller. Oluşan embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise erkek adaydan Mikro TESE ya da klasik yöntemlerle alınan sperm hücreleri arasından en kaliteli olanı seçilir. Ardından da enjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresinin içerisine transfer edilir. Yani döllenme, uzman tarafından gerçekleştirilir. Başarı şansı, klasik yönteme göre daha fazladır. Diğer aşamalarda ise herhangi bir farklılık söz konusu değildir.

Kimlere uygulanabilir?

Mikroenjeksiyon yöntemi, genel olarak 3 sorun mevcudiyetinde uygulanmaktadır. Bunlar:

1. Sperm sayısının az olması

2. Sperm hareketliliğinin eksik olması

3. Sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olması

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme şansı, elde edilen sperm sayısı ile ilgili olmamaktadır. Menide bulunan tek bir sperm hücresiyle dahi döllenme gerçekleştirilebilir.  Sperm hücrelerinin hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlardaysa mikroenjeksiyon ile spermlerin yumurta zarını aşmaktaki zorluğu çözülmektedir.

Sperm şekillerindeki bozukluklar da kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda uygulanan tüp bebek tedavilerinde de döllenme oranı düşük olabilmektedir. Mikroenjeksiyon tekniği uygulamalarında sperm şekilleri, döllenme ve gebelik oranları üzerinde olumsuz etki göstermez.

Tüp bebekle gerçekleşen hamilelik ile doğal yolla gerçekleşen hamilelik arasında fark var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde, yumurta ve sperm hücresinin döllenmesi, laboratuar şartlarında yapılmaktadır. Normal gebelikte ise döllenme, kadının tüplerinin içerisinde meydana gelir. Bu aşamadan sonra oluşan gebelikler, doğal yöntemlerle de tüp bebek yöntemiyle de aynıdır.

Tüp bebek sonucu dünyaya gelen ve doğal yöntemler sonucu dünyaya gelen bebekler arasında herhangi bir farklılık yoktur. Gebelik dönemleri de doğal gebeliklerde olduğu gibi devam etmektedir. Düşük ya da erken doğum tehdidi gibi bazı özel durumlar dışında tüp bebek ile gebe kalan kadınların normal yaşamlarına devam etmelerinde sakınca yoktur.

Tüp bebek ile normal gebelikteki düşük riski aynı mıdır?

Tüp bebek tedavisinde düşük riski, normal gebeliklere göre daha fazladır. Ancak bu duruma yol açan, tüp bebek tedavi yöntemleri değil, çiftin kısırlık sebepleridir. Kısırlığa yol açan faktörler, düşük riskinin artmasına yol açabilir.

Источник: https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-kimlere-uygulanir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.