Tüp Bebek Tedavisinde Alternatif Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Alternatif Yöntemler

Çeşitli sebeplerden sebeplerden dolayı günümüzde birçok çift doğal yollardan bebek sahibi olamamaktadır. Son yıllarda hem uygulama kolaylığının hem de başarı yüzdesinin oldukça yüksek bir orana sahip olması sebebi ile bebek isteyen çiftlerin tercih ettiği yöntemlerin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan bu üreme yöntemi için tüp bebek tedavisi nedir en basit anlatımla ifade etmek gerekirse; yumurta ve spermin laboratuar ortamında döllenmesi ve embriyonun fiziksel olarak anne rahmine transfer edilmesi yerleştirilmesi işlemidir.

 • 1 yıl düzenli korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan çiftlere uygulanan tüp bebek tedavisi, özellikle tüplerinin tıkalı olduğu bilinen veya tüpleri alınmış olan hastalarda ilk tedavi seçeneğidir.
 • Ciddi erkek faktörü olgularında sperm problemini aşmak için tüp bebek tedavisi önerilebilir.
 • Polikistik over sendromu gibi yumurtlama problemi olan hastalarda hastanın gebe kalma şansı başka tedavi yöntemleri ile sağlanamadıysa tüp bebek tedavisi alternatiflerden biridir.
 • Çikolata kistleriye karakterize endometriozis olgularında tedaviye yeterli yanıt alınamıyor ise tüp bebek tedavisi uygulanarak hastanın gebe kalması sağlanabilir.
 • Anne veya babanın bir hastalık açısından taşıyıcı veya hasta olduğu durumlarda hastalığın çocuğa geçmesinin önlenmesi için tüp bebek tedavisi kullanılan metodlardan bir tanesidir.

Tüp bebek tedavisinin her aşamasından farklı sorunlarla karşılaşılabilir.

 • Öncelikle yumurta büyütme aşamasında verilen ilaçlara yeterli yanıtın alınamayarak yeterli sayıda yumurtanın büyütülememesi söz konusu olabilir.
 • Yine büyütülen yumurtaların toplama işleminde boş çıkması karşılaşılan bir diğer sorundur. Yumurta toplama işleminden sonra özellikle çok yumurtası olan hastalarda sıklıkla görülen yumurtalığın aşırı uyarılmasına bağlı ovaryan hiperstimülasyon sendromu karşılaşılan bir diğer sorundur.
 • Yumurtalar toplandıktan sonra mikroenjeksiyon aşamasında yumurtanın sperm tarafından döllenememesi veya döllense bile kaliteli embriyonun oluşmaması karşılan farklı sorunlardan biridir.
 • Transfer aşamasına gelindiğinde hastanın yapısal veya anatomik sorunlarına bağlı olarak veya kullanılan tekniğe bağlı olarak transferi yapılamaması, zor transfer yapılması tüp bebek tedavisinde bahsedilen sorunlar arasındadır.

Anlatılan bu sorunların hiçbirisi çözümsüz değildir. Tüm sorunlar hekimin ve hastanın koordineli çalışması ile çözülebilir ve hastanın gebelik elde etmesi sağlanabilir.

Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

Ana hatlarıyla 4 adımdan oluşan bu üreme yönteminde tüp bebek tedavi aşamaları hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

1.adım: Yumurtaların geliştirilmesi adımıdır. Yumurtalıkların uyarılması için hormon içeren iğneler kullanılır. Çok sayıda yumurtanın olgunlaşması için yardım edilir. Olgunlaşan yumurtalar, yumurta çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Çatlamanın ardından 34-36 saat içinde yumurta toplama aşamasına geçilir.

2.adım: Yumurtaların toplanması adımıdır. Anestezia altında vajina ultrasonografi yöntemi ile yumurtaların toplanması işlemi gerçekleştirilir.

3.adım : Yumurtaların döllenmesi adımıdır. Anne adayına yumurta toplama işlemi uygulanırken, baba adayından kaliteli sperm alınır. Yumurta ve sperm, laboratuar şartlarında döllenmesi sağlanır.

4.adım: Embriyonun transfer adımıdır. Döllenme sonucu oluşan embriyo hekim tarafından bir kateter yardımı ile annenin rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra embriyonun rahime tutunarak gebeliğin oluşması beklenir. 12-14 gün sonra kanda gebelik testi ile hamilelik olup olmadığı kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadır bilgisini verdikten sonra tüp bebek tedavisi kaç gün sürer bu bilgiyi de aktaralım. Tüp bebek tedavisi 15-21 günlük bir tedavi sürecini kapsar.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisini etkileyen bir çok faktör vardır.

Anne adayının yaşı, geçirmiş olduğu rahatsızlık, ameliyat ve tedavi yöntemleri,  anne adayının yumurta rezervi, erkeğin sperm durumu ve sperm kalitesi, anne adayındaki endometriozis durumu gibi bir çok etken tüp bebekte başarı oranı değerlendirmesinde çok önemlidir. Ancak genel anlamda değerlendirildiğinde tüp bebekte başarı oranı %30-45 arasında değişen bir başarı oranı söz konusudur.

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı sonuçlar almak bazı konulara özen göstermek gerekmektedir.

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak çiftler, tedaviye başlamadan en az 3 ay öncesinde sigara ve alkol tüketimini bırakmalıdırlar.
 • Tedavi öncesinde anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Anne adayı bol miktarda taze sebze ve meyve yemeli, badem, fındık, ceviz gibi gıdalardan yeterince almalıdır.
 • Beslenmenin yanında yüksek tutulan moral, tedavi öncesi ve sırasında başta gelen en önemli faktörlerden biridir.
 • Hiçbir şekilde doktor bilgisi olmadan ilaç kullanımı olmamalıdır.
 • Tedavi başladığında ve tedavi sırasında spor, egzersiz gibi aktivitelerden doktor izin verinceye uzak durulmalıdır.
 • Tüp bebek tedavisi süresince cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
 • Baba adayının sperm vereceği günden önce 3 gün ilişkiye girmemesi ve boşalmaması gerekmektedir.
 • Tedavi sırasında verilen ilaçların belirtilen zaman diliminde ve belirtilen şekilde eksiksiz uygulanması çok önemlidir.
 • Sauna, hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Embriyo transferinden sonra dinlenilmesi, uzun ve yorucu yolculuklardan kaçınılması gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi uygundur raporu olan hastalar Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) anlaşması olan tüp bebek merkezlerinde tedavi olabilirler. Tüp bebek raporu içinse SGK tarafından yayınlanmış olan şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

Bunun dışında birçok faktöre göre tüp bebek tedavisi fiyatları değişkenlik göstermektedir. Tedavi olmak istediğiniz kurum  ve merkez ile sağlık güvenceniz çerçevesinde görüşerek en sağlıklı ve güncel fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikgebelik.net/tup-bebek-tedavisi/

Tüp bebek için alternatif yöntem

Tüp Bebek Tedavisinde Alternatif Yöntemler

CGH ile yumurtanın genetik sorun varlığı ve kromozomların normal olup olmadığı tespit edilerek sağlıklı yumurtalar dondurularak, hamilelik istendiğinde sağlıklı ve kromozomu normal yumurtalar çözdürülerek dölleniyor.

Bu sayede, hemgebelik şansı artıyor hem de özürlü ya da down sendromlu bebek riski azalıyor.

Uzmanlar başarılı bir gebeliğin sağlanması ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesinin, embriyonun sağlıklı kromozom yapısına sahip olmasına bağlıolduğunu söylüyor.

Kromozom yapısının sağlıklı olmaması halinde çoğu zaman vücut gebeliği gerçekleştirmiyor ya da düşükle sonlandırıyor. Tekrarlayan tüp bebek yöntemi sonrasında gebelik sağlanamaması ya da gebeliklerin düşükle sonuçlanması normal yollarda sağlanan gebeliklerde düşük görülmesi durumunda mutlaka nedenin tespit edilmesi gerektiyor.

Özgün, bu gibi durumlarda genetik bozukluk olup olmadığının araştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü, kromozom yapısındaki bozukluklar yüzde 65 oranında yer tutuyor” dedi.

“Tek embriyo transferinde yüzde 70-75 gebelik şansı”

Son 1.5 yıldır ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde CGH yöntemi uygulanmakta ve bu yöntemle tek embriyotransferinde dünyada yüzde 70-75 gebelik şansı elde edildi.

PGD ile gebelik oluşması ve gebeliğin gelişimini engelleyen belli başlı kromozomal kusurların incelenmekte. Oysa CGH ile tüm kromozomlar incelenebiliyor ve incelenen embriyoların gebelik oluşumunu veya devamını etkileyen kusurları tespit edilerek anne adayına nakledilmesi engelleniyor.

Embriyo, anne karnına yerleştirilmeden test edilerek, sadece kromozomları normal olanlar rahim içine konulduğu için özürlü veya down sendromlu bebek riski neredeyse sıfıra iniyor. Kısırlık tedavisinde yüzde 30-40 olan gebelik oranı da bu yöntemle yüzde 60-80'lere çıkıyor.

Öte yandan CGH, tüp bebek yönteminde sıkça rastlanan çoğul gebelik riskini de azaltıyor. Çünkü, sağlam kromozom yapısına sahip embriyo elde edildiği için bir transferde bile sağlıklı gebeliğe ulaşılıyor. İleri yaşta gebe kalmak isteyen ancak yumurtalarının sağlıksız olmasından endişe eden kadınlar için de umut taşıyor.

Çünkü, dondurulacak olan yumurtalar tamamen sağlam olduğu test edilmiş olan yumurtalar olduğu için gebelik şansları artmış oluyor.

Teknik kimlere uygulanabilir?

Uzmanların verdiği bilgiye göre CGH yöntemi, yaşı 38 ve üstünde olan anne adaylarına, herhangi bir anatomik-immünolojik problem tespit edilemediği halde embriyo transferi yapılmış ve en az 1 kez başarısız tüp bebek tedavisi olanlara uygulanabiliyor.

Bunun dışında anne adayının yaşına bakılmaksızın herhangi bir anatomik-immünolojik problem tespit edilememiş ve embriyo transferi yapıldığı halde önceden en az 2 kez başarısız tüp bebek tedavisi olanlar, önceden tüp bebek tedavisi ile implantasyon öncesi genetik tanı (PGD) uygulanmış ve en az bir tane normal embriyo belirlenerek transfer edilmesine rağmen olumlu sonuç alınamayanlar için de yöntem bir tercih olarak sunuluyor.

Daha önce tüp bebek tedavisi olsun olmasın herhangi bir anatomik, en az 2 kez nedeni belirlenemeyen gebelik kaybı bulunanlar; önceden tüp bebek tedavisi olan veya olmayan ancak bir veya birden fazla düşük yapıp, en az bir kez düşük nedeni olarak kromozomal bozukluk tespit edilmiş olanlara da yöntem başarıyla uygulanabiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

İlk olarak başvuruda bulunan hastanın öyküsü alınıyor. Kaç kez tedavi ile tüp bebek denemesi yapıldığı, normal yolla gebe kalıp kalmadığı, her iki yolla da gebelik sağlanması durumunda düşük olup olmadığı ve düşük sayısı kaydediliyor.

Ardından gebelik başarısı, anne adayının bağışıklık sistemi ve pıhtılaşma faktörlerinin belirlenmesine yönelik bazı testler yapılıyor. Bu testlerden olumsuz sonuç çıkmaması halinde genetik bozukluk olasılığı üzerinde duruluyor ve tedaviye karar veriliyor. Bu aşamalardan sonra ise anne adayı normal bir tüp bebek tedavisi alacakmış gibi hazırlanıyor.

Uygulanan ilaç tedavisi ve bekleme süresinden sonra anne adayının yumurtaları toplanıyor, erkekten sperm alınıyor ve eşlenerek döllenme sağlanıyor.

Döllenme sağlanan kaliteli yumurtalar 3. gün sonrasında 7-8 hücreli olanlardan mikroskop altında yumurtanın zarı deliniyor ve hücrelerden biri alınıyor ve yumurtalar donduruluyor. İki haftayı bulan inceleme sonrasında sağlıklı embriyo belirleniyor. İncelemenin doğruluk payı yüzde 95 oranında doğru çıkıyor.

İncelemede kromozom sayısına, tek gen hastalıklarına bakılıyor. Anne adayına ilaç verilerek gebelik için rahmi hazırlanıyor. Yaklaşık 1 aylık bir ilaç kullanımından sonra yumurta çözdürülüyor ve anne rahmine naklediliyor.

Источник: https://biyologlar.com/tup-bebek-icin-alternatif-yontem

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Alternatif Yöntemler

Büyük bir mutlulukla yapılan evliliklerinin ardından, uzun yıllar geçmesine rağmen, çocuk sahibi olamayan birçok çift vardır. Her türlü tedavi yöntemini deneyen ve bir türlü çocuk sahibi olamayan çiftlerin, son çare olarak başvurduğu tüp bebek yöntemi, bazı durumlarda başarılı olmayabilir. Birkaç deneme sonrasında, bebek sahibi olan ailelerin sayısı hiçte az değildir.

Tüp bebek, son yıllarda toplumda yaygın olarak uygulanan bir tedavi şekli olmasına rağmen, birçok masrafı da beraberinde getirir. Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin, ilk olarak neden doğal yollardan çocuk sahibi olmadığı araştırılacaktır. Çocuk sahibi olmayı engelleyen durum, bulunduğunda ise kısa süre içinde gerekli tedaviler başlar.

Fakat bazı ailelerin, tıbbi sebeplerle normal yollardan çocuk sahibi olma olanağı bulunmaz. Bu gibi mecburi durumlarda ise tüp bebek tedavisi başlayacaktır. Başvuru yapılan hastane ve doktor hangisi olursa olsun, tüp bebek tedavisinde her zaman tutmama riski bulunur.

Hastaları maddi ve manevi olarak yıkan, tutmayan tüp bebek denemeleri, son yıllarda gelişen teknoloji ile uygulanan birkaç yöntem sayesinde, minimuma indirilebilmektedir.

Yardımcı Yuvalanma Yöntemi

Tüp bebek yöntemi ile yerleştirilen embriyo, bir zar içinde gelişim göstermektedir. Hamileliğin oluşabilmesi için gebeliğin ilerleyen aylarında, embriyonun bu zarı yırtarak dışarı çıkması gerekir. Hamilelik oluşmamasının en büyük sebebi de embriyonun bu zarı yırtamamasıdır.

  Zarı yırtamayan embriyo, rahim duvarına yerleşerek, hamilelik olayını gerçekleştiremez. Yardımcı yuvalama sistemi ile embriyonun içinde bulunduğu zara, dışarıdan bir delik atılır. Bu şekilde embriyonun dışarı rahatça çıkması sağlanır.

Son yıllarda uygulanan bu yöntem ile hamilelik oluşma ihtimali oldukça güçlenmektedir. Boş yere sürekli tüp bebek denemeleri yapıp, maddi ve manevi yıpranma yaşamak yerine, tüp bebekbaşarısını artıran yardımcıyuvalama yöntemi ile hamilelik olasılığı artırılabilmektedir.

Yardımcı yuvalama sistemi, artık birçok klinikte yapılan ve oldukça yaygın uygulanan bir yöntemdir.

Endometriyal Ko- Kültür Yöntemi

Endometriyal ko-kültür yöntemi, hamilelik başlamadan bir ay önce uygulanmaktadır. Hamilelikten önceki ay, yumurtlama olayından hemen sonra, rahim içinden alınan parça, hücre kültürü yapılarak geliştirilmektedir.

Embriyolar bu çıkartılan parçanın üzerine konarak, gelişimi izlenir. Anne rahminin dışında gerçekleşen bu işlem sayesinde, tüp bebek oluşumu oldukça kolaylaşmaktadır.

Uzun yıllar önce denenmeye başlayan ve hamileliğin gerçekleşmesi açısından büyük başarılar sağlayan bu yöntem, günümüzde hamile kalma olasılığını oldukça artırmaktadır.

Embriyo Yapıştırma Yöntemi

Daha önce birçok defa tüp bebek denemesi yapan, fakat başarısız sonuç alan, yaşı ilerlemiş çiftler için uygulanan embriyo yapıştırması, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Fakat 39 yaşın altındaki çiftlerde embriyo yapıştırma yöntemi uygulanmamaktadır. Bu yöntem, embriyo glue adı verilen bir yapıştırıcı ile embriyonun rahim duvarına yapıştırılması ile yapılır.

Genç ve daha önce tüp bebek denemesi yapmayan çiftlere önerilmeyen bir yöntemdir.

Blastokist Kültürü Yöntemi

Teknolojinin ilerlemesi ile embriyonun dış ortamda bir süre bekletildikten sonra rahim içine yerleştirilmesi yapılabilmektedir.

Bu yöntemde; laboratuar ortamında, embriyonun canlılığınınuzatılması sayesinde tüp bebek oluşumunun daha başarılı olduğu ispatlanmıştır. Embriyonun ana rahmine yerleştirilmesinden önceki en son aşamasına blastokişt denir.

Bu yöntem sayesinde en sağlıklı ve hızlı gelişen embriyolar seçilebilmekte ve çoğul gebeliklerin önüne geçilebilmektedir.

Prieimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi

Aile geçmişinde, genetik hastalık bulunan kişiler için uygulanan bu yöntem sayesinde, sağlıklı embriyolar seçilerek, ana rahmine yerleştirilmektedir. Bu yöntem ile ailelerden edinilen embriyolar, tek tek incelenir.

İçlerinden en sağlıklı olan embriyolar seçilerek, ana rahmine transfer edilir. Böylece hastalık riski taşıyan çocukların önüne geçilebilmektedir.

Günümüzde diğer bazı hastalık geçmişi olan aileler için de prieimplantasyon yöntemi ile gebelikler sağlanarak, hastalıklı çocuğu olan aileler için göbek kordonu transferi yapılmaktadır.

Embriyo Dondurma Yöntemi

Daha önce laboratuar ortamında elde edilen sağlıklı embriyoların, en fazla üç tanesi ana rahmine yerleştirilebilmektedir. Diğer embriyoların dondurularak ileride tekrar çocuk sahibi olmak isteyen aileler için saklanması, maddi olarak daha ekonomiktir.

İleride tekrar çocuk sahibi olmak istendiğinde, tüp bebek tedavisi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Ayrıca dondurularak bekletilen embriyolar, bebeğin ileride yaşayabileceği sağlık problemlerinde de kullanılır.

Günümüzde yaygınlaşan embriyo dondurma yöntemi, yeni kök hücre bankalarının açılması için ilk adım olarak değerlendirilmektedir.

Tüplerin Çıkartılması Yöntemi

Anne adayının tüpleri bazı durumlarda tıkalı olabilmektedir. Böyle durumlarda tıkalı tüplere sıvı dolarak hamileliğin oluşmasını güçlendirilebilmektedir. Hamilelik gerçekleşmeden önce ise tıkalı olan tüplerin çıkartılması,  hamilelik şansı oldukça artacaktır.

Mikrodiseksiyon Tese Yöntemi

Babada, sperm bulunamayan durumlarda uygulanan bu yöntem ile babanın testisleri dış müdahale ile açılarak, içeride sperm aranmaktadır. Bu işlem uygulanan vakaların büyük çoğunluğunda, sperm elde edilebilmiş ve tüp bebek başarı oranı oldukça artmıştır.

Fakat testislere kesi atılması ile elde edilen spermlerde, dondurarak bekletme işlemi yapılmamaktadır. Bu şekilde elde edilen spermlerin çoğu, yapısal kusurlu olabilir.

Bu sebeple mikrodiseksiyon yöntemi ile elde edilen spermler, genellikle taze olduğu aşamada kullanılır.

Источник: https://yasamloji.net/saglik/tup-bebek-tedavisinde-basariyi-artiran-yontemler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.