Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri

Tüp bebek tedavisinde başarı neye bağlı? Öneriler ve uyarılar

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri

Yaş: Yaşınız ve kendi yumurtalarınızın kullanılması, dikkate alınması gereken bir faktördür.

Genç kadınların, tüp bebek tedavisinde başarı şansı daha yüksekken, başarı şansını azaltan faktörler arasında kadının yaşı ve kadının daha az sayıda yumurtasının olmasıdır.

Aslında, 35 yaşın altındaki kadınlar için başarı oranı %40’tır; ancak, 42 yaşın üzerindeki kadınlarda başarı oranı %4’tür.

Önceki Gebelikler: Düşünülmesi gereken bir diğer faktör de, daha önce hamile kalıp kalmadığınızdır. Eğer, daha önce tüp bebek tedavisi gördüğünüz partneriniz, daha önce hamile kaldığınız partneriniz ise, tedavide başarı şansınız daha yüksektir. Tekrarlayan düşük ya da farklı bir partner gibi faktörler, başarı şansınızı azaltabilir.

Kısırlığın Altında Yatan Neden

Bazı erkeklerin kısırlık problemleri, tüp bebek tedavisinin başarısını etkilerken; kadınlarda rahim anormallikleri ya da fibroid tümörlerine maruz kalma gibi faktörler de tüp bebek tedavisi ile başarı olasılığını azaltmaktadır. Her iki partnerin de tüp bebek tedavisinde başarı şansı düşükse, kısır olduğunuz sürenin uzunluğu gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yaşam Tarzı Alışkanlıklarınız

Bir bebek sahibi olma şansınızı arttırmak istiyorsanız sigara içmeyi bırakın. Aslında, bir kadının, tüp bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce, sigarayı bırakması gerekir. Sigara içen kadınların, yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozda doğurganlık ilaçlara ihtiyacı vardır ve sigara içenler içmeyenlere göre daha düşük implantasyon oranlarına sahiptir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyen durumlar

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce; tedavi ile ilişkili olan ve sonuçları etkilediği bilinen duygusal ve fiziksel faktörlerin tanımlanması ve düzenlenmesi gerekir.

Örneğin, 35 yaşın üzerinde misiniz? Yumurta ve spermlerin kalitesinin, yaşınıza bağlı olduğunu bilmelisiniz. Genç kadınların tüp bebek tedavisinde başarı şansı daha yüksektir.

Yaşınız ilerledikçe, yumurtaların kalitesi ve miktarı da azalır, bu da, tüp bebek tedavisinin başarı şansını azaltabilir.

Tüp bebek tedavisi görenlerin dikkat etmesi gereken önemli konular!

Peki, kısırlık probleminizi biliyor musunuz?

Tüp bebek tedavisinde başarı, ovülasyona bağlıdır. Düşük yumurtalık rezervini gösteren yüksek FSH seviyeleri gibi yumurtalık disfonksiyonu, başarı şansını azaltabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyen durumlardan biri, embriyo kalitesidir. Bu nedenle, embriyonu kalitesi, daha önce test edilmelidir.

Kalitede anormallikler varsa ve yanlış zamanda rahme yerleştirilirse, tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına neden olacaktır.

Başarısız tüp bebek tedavisi geçiren çiftlerde başarı şansını arttıracak önlemler nelerdir? Bir tüp bebek tedaviniz başarısız mı oldu?

Çok üzgünsünüz, ancak başarısızlığınız, bir bebek sahibi olma şansınızı arttırmak için bir şans olabilir.

Negatif bir hamilelik testi sonucu ya da düşük ile karşılaştıysanız, devam etmeden önce, tüm faktörlere bakmanız gerekir. Hiçbir tedavi, size başarıyı garanti edemez.

Bununla birlikte, her başarısız tedavi sonrasında, neyin doğru ve yanlış gittiğinin araştırılması gerekir. Peki, nereden başlamalı?

 • Yumurta sayısı ve kalitesi
 • Döllenme ve embriyo gelişimi, laboratuvarda ne oldu?
 • Embriyo transferi
 • İmplantasyonu önleyebilecek rahim ve diğer maternal faktörler

İlk önce, uyarıma bakılması gerekir. Doktorunuz ve ekibinin öncelikli amacı, laboratuvarda, en uygun olgun yumurta sayısının nasıl alınacağını belirlemektir. Yumurtalıklarınızın aşırı uyarılmaması gerekir, çünkü bu başka bir dizi problem yaratır.

Tüp bebek tedavisinin uzman merkezlerde yapılması önemlidir

Bu nedenle, başarısız bir tüp bebek tedavisinden sonra, laboratuvara verilen olgun yumurta sayısını ve olgun yumurtaların, diğer olgunlaşmamış yumurtalara oranının gözden geçirilmesi gerekir. Bu, altta yatan yumurta sorununu ortaya çıkarabilir.

Kısırlık tedavisi başarısında yaş major faktördür!

Bir çiftin bebek sahibi olma şansını etkileyen en önemli faktör, kadının yaşıdır. 36 yaşını doldurduktan sonra, doğal yollarla hamile kalma şansınız, 20’li yaşlarınıza göre yarı yarıya azalır. 41 yaşına geldiğinizde bu şans, yalnızca %4’e düşüyor.

Dolayısıyla, tüp bebek tedavisinde, kadının yaşı, başarı şansını doğrudan etkilemektedir. İlerleyen yaş ile birlikte; bir kadının vücudunda doğal yollarla gebe kalma sürecini engelleyebilecek veya düşüklere yol açabilecek birçok fizyolojik değişiklik meydana gelir.

Ayrıca, ileri yaş ile birlikte, Down sendromu, düşük yapma olasılığı ve kromozomal anormallikler de artmaktadır.

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve güncel tedavi seçenekleri

Blastosist transferi ile tutunma şansı artıyor!

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları, son yıllarda artış gösteriyor. Bu başarıyı etkileyen faktörlerden biri, embriyo beş günlük olduğunda, artan blastosist transferinin kullanımıdır.

Adayların %45’i, tüp bebek tedavisinde blastosist transferi sonrası gebe kalıyor. Uzmanlar; embriyonun, yumurtadan fallop tüpüne doğru ilerlemesinin, yaklaşık 5 gün sürdüğünü belirtiyor.

Bu nedenle, transfer, embriyodaki hücrelerin farklılaşmaya başladığı aşamada oluyor.

Tüp bebek tedavisinde akupunktur ile başarı artıyor!

Eğer genç ve sağlıklıysanız ve tıkalı tüpler nedeniyle tüp bebek tedavisi oluyorsanız, akupunktur fayda sağlamayabilir. Ancak, süreç hakkında biraz stresli hissediyorsanız, o zaman kesinlikle düşünmelisiniz. Akupunkturun tüp bebek tedavisinin sonuçlarına etkisini inceleyen birçok klinik çalışma raporu bulunmaktadır.

Çalışmaların bir kısmı, tüp bebek tedavisinin stimülasyon fazı sırasında ve aynı zamanda embriyo transferi gününde uygulanan akupunkturun etkisine baktı.


Tüp bebek tedavisi gören hastaların akupunktur tedavisini inceleyen 9 çalışmadan 2’sinde hiçbir etkisi bulunmamıştır, 7’si akupunkturun, tüp bebek tedavisinin sonuçlarında bir avantaj sağladığı ancak bazı durumlarda avantajın sadece başarı şansının yüksek olmadığı veya normal olduğu zaman anlamlı olduğunu belirtmiştir. Akupunkturun embriyo transferi sırasında etkisini inceleyen çalışmalara bakıldığında, akupunktur tedavisi ile daha iyi sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu görebiliriz.

Kaynaklar ve ileri okuma:1 – US NIH – Estimating the chance of success in IVF treatment using a ranking algorithm 2 – Bülent Tıraş – Tüp bebek tedavisinde başarı neye bağlı? 3 – WebMD – Age Matters for In Vitro Fertilization Success

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tup-bebek-tedavisinde-basari-neye-bagli-oneriler-ve-uyarilar/

Tüp bebek tedavisinde yardımcı uygulamalar

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri

Tüp bebek tedavisi sürecinde embriyonun rahme yerleşmesini sağlamak, erkeklerde sperm azlığı durumunda daha fazla sperm elde edebilmek gibi çeşitli amaçlarla ek tedavi yöntemlerine başvuruluyor. İleri laboratuvar teknikleri ile tüp bebekte başarı şansı da artırılmış oluyor.

Tedaviye yardımcı olan en yaygın uygulamalar:

 • Cerrahi sperm arama
 • Destekli yuvalama
 • Preimplantasyon genetik tanı
 • Blastokist transferi
 • Embriyo dondurma
 • Endometriyal ko-kültür
 • Tüplerin çıkartılması

Cerrahi sperm arama (PESA, PTSA, TESE) nedir?

Erkeğin menisinde hiç sperm olmaması durumunda (azospermi) mikroenjeksiyon işleminde kullanılacak olan spermin testislerden alınması gündeme gelmektedir. Bu uygulamanın başlaması ile erkek kısırlığı konusunda devrim yaşanmıştır. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında, kanalların içine ince bir iğne ile girilerek sperm aranır (PESA).

Tıkanmanın olmadığı durumlarda işe problem daha karışıktır. Bu durumlarda erkek yumurtalığının çeşitli bölümlerinde çok kısıtlı da olsa bir üretim söz konusu olabilmektedir.

TÜP BEBEK NEDİR, KİMLERE NASIL UYGULANIR?

Yumurtalığın çeşitli bölümlerinden çok sayıda küçük parça alınarak bu parçaların içerisinde sperm hücresi aramak gerekmektedir. Parçalar iğne ile (PTSA) ya da açık cerrahi ile alınabilir (TESE). Bu teknikle hastaların yaklaşık %60`ında sperm bulunabilmektedir. Üretim bozukluğuna bağlı azospermi olgularında gebelik oranları biraz daha düşüktür.

Destekli yuvalama işlemi nedir?

Yardımcı üreme tekniklerine başvuran çiftlerin yarısından fazlasında, embriyo gelişmesine rağmen gebelik olmamaktadır. Döllenme olmasına rağmen gebelik oluşmamasının kaynağı muhtemelen embriyonun rahme yerleşme safhasında oluşan bir sorundur.

Embriyonun rahim içine yerleştirilmesini takiben değişik olaylar oluşmaktadır.

Embriyo bölünmeye ve büyümeye devam etmekte, belli bir boya erişince kendisini çevreleyen zarı (zona pellusid) yırtarak endometriyum olarak adlandırılan rahim içindeki dokunun derinliklerine yerleşerek büyümesine burada devam etmektedir.

Gebeliğin oluşmamasının en önemli nedeni embriyonun bu zarı yırtarak dışarıya çıkamaması ve dolayısı ile rahim duvarına yerleşememesi olduğu kabul edilmektedir.

Bu problemi çözmek için embriyoyu çevreleyen bu zarda transfer işlemi öncesi kimyasal veya mekanik yöntemlerle küçük bir delik açılarak embriyonun bu zarı yırtması ve rahim duvarına yerleşmesi sağlanmakta. Yapılan bilimsel çalışmalar bu yöntemle gebelik oranlarında hissedilir bir yükselme olduğunu göstermektedir.

EMBRİYO TRANSFERİ NEDİR, NASIL OLUR?

Destekli yuvalama işlemi şu şekilde uygulanmaktadır: İlk olarak embriyo mikroskobik bir tüp yardımı ile duvarından emilerek sabitleştirilmekte daha sonra yine mikroskobik bir iğne ile embriyo duvarından teğet geçilerek iki noktada delik açılmaktadır. Embriyo, rahim içinde büyümesi devam ederken zayıf olan bu noktalarda zarını delebilmektedir.

Preimplantasyon genetik tanı (PGT) nedir?

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT), ailesinde genetik hastalıklar olan çiftlerin ya da uygulanan tedavilere cevap vermemiş interfil ailelerin tüp bebek yöntemi kullanılarak sağlıklı bebeğe kavuşmalarını sağlayan yeni bir genetik tanı yöntemidir.

Bu teknikte çiftlerden elde edilen embriyolar tek tek incelenerek genetik olarak sağlıklı olan embriyolar, anormal embriyolardan ayrılır ve anne adayına genetik olarak normal olduğu saptanan embriyolar transfer edilir. Bu sayede genetik bozukluğu olan çocuğa sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en başından kontrol altına alınmış olur.

Tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuçların başlıca sebeplerinden biri kromozom anomalisi dolayısıyla meydana gelen düşüklerdir. Bu nedenle PGT, özellikle ileri yaştaki IVF hastalarına ait oositlerde C.1 gibi yüksek oranda kromozom anomalisine rastlanması sebebiyle ileri yaş anne adaylarına önerilmektedir.

PREİMPLANTASYON GENETİK TANI (PGT) NEDİR?

Ayrıca ülkemizde sıklıkla görülen talasemi ve orak hücreli anemi genetik hastalıkların gebelik öncesi analizi de PGT ile yapılabilmektedir.

Gelişen genetik teknikler ve bilgiye ulaşma olanaklarının artması çiftlerin, PGT ve diğer prenatal tanı yöntemleri hakkında sağlık merkezlerine başvurmalarını kolaylaştırmıştır.

Asıl amacı aileleri sağlıklı bebeklerine kavuşturmak olan IVF, Preimplantasyon Genetik Tanı’nın uygulanması ile birlikte başarıya ulaşma konuşunda bir adım daha atılmasını sağlamıştır.

Blastokist transferi nedir?

Son dönemlerde geliştirilmiş medium sistemleri kullanılarak embriyo canlılığı laboratuvar ortamında daha da uzatılmış ve buna bağlı olarak günümüzde tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek gebelik oranlarının elde edildiği 5. ya da 6. gün transferleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu uygulamaya blastokist transferi adı verilir.

Embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulaştığı en son aşamaya blastokişt aşaması denir.

Blastokist transferinin avantajları:

• Gelişim potansiyeli daha iyi olan embriyoları seçebilme • Canlılığı yüksek olan daha az sayıda embriyo transfer ederek çoğul gebelik olasılığını azaltması • Embriyo gelişimini daha iyi gözleyebilme • Embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları dönemde yani blastokist aşamasında döndürebilme • Preimplantasyon genetiği uygulayan merkezlerde trophectoderm (blastokiste ait iç hücre tabakaları) biopsisi uygulayabilmek ve bu doku embryonik olmadığı için etik problemleri ortadan kaldırabilmek.

• Embriyo canlılığının incelenebileceği metodlara fırsat tanıması.

Embriyo dondurma nedir?

İnsan gametlerinin ve embriyolarının dondurulmasının tüp bebek pratiğinde büyük önemi vardır. Tüp bebek uygulamalarında çoğul gebelik riskini en aza indirmek için genel yaklaşım en fazla üç embriyo transfer etmektir. Bu durumda akla gelen ilk soru elde edilen fazla embriyoların ne şekilde değerlendirileceğidir.

Bu şekilde elde edilen fazla embriyoların dondurulması hastaya hem ekonomik, hem de psikolojik bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca dondurulan embriyolar transfer edileceği zaman hasta herhangi bir tedaviye gereksinim duymamaktadır. Embriyo dondurma işlemi tüp bebek uygulamalarında başarı şansını arttıran bir işlem olarak da değerlendirilebilir.

EMBRİYO DONDURMA NEDİR, NASIL YAPILIR?

Embriyo dondurma ve çözme işlemi, embriyolar kimyasal maddelerle (kriyoprotektan) dengelendikten sonra soğutulması ve -196°C sıvı nitrojen içinde depolanması, çözüldükten sonra da kriyoprotektan ortamından uzaklaştırılarak ileri gelişimi sağlamak için özel kültür ortamlarının içine alınmasıdır.

Her iki işlem de çok dikkatli yapılmalıdır. Rutin tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarında embriyo dondurma ile gebelik oranları değişmektedir.

Aynı siklusta gebelik elde edebilmiş ve kalan embriyolar dondurulmuş ise bu kez gebelik oranı %40 kadar olmaktadır.

Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar Türkiye’de 1997 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile üç yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

Endometriyal ko-kültür nedir?

Bu yöntemde tedaviye başlamadan önceki ay rahim içinden alınan küçük bir parça (Endometriyal biyopsi) yapay olarak laboratuar ortamında hücre kültürü yapılarak geliştirilir. Embriyolar bu hücre tabakasının üzerine konarak büyümeleri izlenir.

Ko-Kültür özellikle 1990’lı yılların başlarında embriyo kültür ortamlarının embriyoları ileri gelişim aşamalarına kadar desteklemedikleri için ortaya atılmış bir yöntem olup bugün araştırma dışında pek kullanılmamaktadır.

Ko-kültürlerin tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan çiftlerde kullanılması ile gebelik oranlarının arttığını gösteren bir çalışma vardır (Spandorfer 2003). Bugüne kadar diğer araştırmacılar tarafından benzer sonuçlar yayınlanmamıştır.

Çalışmanın en önemli zayıf noktası ise randomize diye tabir edilen grupların rastgele seçilmemiş olmasıdır.

Ayrıca gebelik oranlarını artırıcı etkinin ko-kültüre mi yoksa rahim içinde oluşturulan kontrollü travmaya mı bağlı olduğu tartışmalıdır.

Ko-kültürlerin popülaritesini kaybetmesindeki en önemli neden ise son yıllarda kullanılan ve embriyo gelişimini 5-6. güne kadar destekleyen ardışık kültür ortamlarının çıkmış olmasıdır.

Bu ortamlarda blastokist aşamasına giden embriyo oranı ko-kültür yapılanlardan farksız ve hatta daha iyidir.

Tüplerin çıkartılması

Tüplerin tıkalı olduğu bazı durumlarda içerisinde sıvı birikmekte (hidrosalpenks) bu durum tüp bebek başarısını %30-50 oranında azaltmaktadır.

Ultrasonografide tüplerin içinin sıvı dolu olduğu saptanırsa tüp bebekten önce laparoskopi ile tüplerin çıkartılması veya bu işlem teknik olarak imkânsız ise (geçirilmiş mükerrer karın cerrahisine bağlı yapışıklıklar nedeni ile) rahme bitişik oldukları yerden bağlanmaları çiftin tüp bebekteki gebelik şansını artırmaktadır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/1014762-tup-bebekte-basari-nasil-artirilabilir

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri

Büyük bir mutlulukla yapılan evliliklerinin ardından, uzun yıllar geçmesine rağmen, çocuk sahibi olamayan birçok çift vardır. Her türlü tedavi yöntemini deneyen ve bir türlü çocuk sahibi olamayan çiftlerin, son çare olarak başvurduğu tüp bebek yöntemi, bazı durumlarda başarılı olmayabilir. Birkaç deneme sonrasında, bebek sahibi olan ailelerin sayısı hiçte az değildir.

Tüp bebek, son yıllarda toplumda yaygın olarak uygulanan bir tedavi şekli olmasına rağmen, birçok masrafı da beraberinde getirir. Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin, ilk olarak neden doğal yollardan çocuk sahibi olmadığı araştırılacaktır. Çocuk sahibi olmayı engelleyen durum, bulunduğunda ise kısa süre içinde gerekli tedaviler başlar.

Fakat bazı ailelerin, tıbbi sebeplerle normal yollardan çocuk sahibi olma olanağı bulunmaz. Bu gibi mecburi durumlarda ise tüp bebek tedavisi başlayacaktır. Başvuru yapılan hastane ve doktor hangisi olursa olsun, tüp bebek tedavisinde her zaman tutmama riski bulunur.

Hastaları maddi ve manevi olarak yıkan, tutmayan tüp bebek denemeleri, son yıllarda gelişen teknoloji ile uygulanan birkaç yöntem sayesinde, minimuma indirilebilmektedir.

Yardımcı Yuvalanma Yöntemi

Tüp bebek yöntemi ile yerleştirilen embriyo, bir zar içinde gelişim göstermektedir. Hamileliğin oluşabilmesi için gebeliğin ilerleyen aylarında, embriyonun bu zarı yırtarak dışarı çıkması gerekir. Hamilelik oluşmamasının en büyük sebebi de embriyonun bu zarı yırtamamasıdır.

  Zarı yırtamayan embriyo, rahim duvarına yerleşerek, hamilelik olayını gerçekleştiremez. Yardımcı yuvalama sistemi ile embriyonun içinde bulunduğu zara, dışarıdan bir delik atılır. Bu şekilde embriyonun dışarı rahatça çıkması sağlanır.

Son yıllarda uygulanan bu yöntem ile hamilelik oluşma ihtimali oldukça güçlenmektedir. Boş yere sürekli tüp bebek denemeleri yapıp, maddi ve manevi yıpranma yaşamak yerine, tüp bebekbaşarısını artıran yardımcıyuvalama yöntemi ile hamilelik olasılığı artırılabilmektedir.

Yardımcı yuvalama sistemi, artık birçok klinikte yapılan ve oldukça yaygın uygulanan bir yöntemdir.

Endometriyal Ko- Kültür Yöntemi

Endometriyal ko-kültür yöntemi, hamilelik başlamadan bir ay önce uygulanmaktadır. Hamilelikten önceki ay, yumurtlama olayından hemen sonra, rahim içinden alınan parça, hücre kültürü yapılarak geliştirilmektedir.

Embriyolar bu çıkartılan parçanın üzerine konarak, gelişimi izlenir. Anne rahminin dışında gerçekleşen bu işlem sayesinde, tüp bebek oluşumu oldukça kolaylaşmaktadır.

Uzun yıllar önce denenmeye başlayan ve hamileliğin gerçekleşmesi açısından büyük başarılar sağlayan bu yöntem, günümüzde hamile kalma olasılığını oldukça artırmaktadır.

Embriyo Yapıştırma Yöntemi

Daha önce birçok defa tüp bebek denemesi yapan, fakat başarısız sonuç alan, yaşı ilerlemiş çiftler için uygulanan embriyo yapıştırması, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Fakat 39 yaşın altındaki çiftlerde embriyo yapıştırma yöntemi uygulanmamaktadır. Bu yöntem, embriyo glue adı verilen bir yapıştırıcı ile embriyonun rahim duvarına yapıştırılması ile yapılır.

Genç ve daha önce tüp bebek denemesi yapmayan çiftlere önerilmeyen bir yöntemdir.

Blastokist Kültürü Yöntemi

Teknolojinin ilerlemesi ile embriyonun dış ortamda bir süre bekletildikten sonra rahim içine yerleştirilmesi yapılabilmektedir.

Bu yöntemde; laboratuar ortamında, embriyonun canlılığınınuzatılması sayesinde tüp bebek oluşumunun daha başarılı olduğu ispatlanmıştır. Embriyonun ana rahmine yerleştirilmesinden önceki en son aşamasına blastokişt denir.

Bu yöntem sayesinde en sağlıklı ve hızlı gelişen embriyolar seçilebilmekte ve çoğul gebeliklerin önüne geçilebilmektedir.

Prieimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi

Aile geçmişinde, genetik hastalık bulunan kişiler için uygulanan bu yöntem sayesinde, sağlıklı embriyolar seçilerek, ana rahmine yerleştirilmektedir. Bu yöntem ile ailelerden edinilen embriyolar, tek tek incelenir.

İçlerinden en sağlıklı olan embriyolar seçilerek, ana rahmine transfer edilir. Böylece hastalık riski taşıyan çocukların önüne geçilebilmektedir.

Günümüzde diğer bazı hastalık geçmişi olan aileler için de prieimplantasyon yöntemi ile gebelikler sağlanarak, hastalıklı çocuğu olan aileler için göbek kordonu transferi yapılmaktadır.

Embriyo Dondurma Yöntemi

Daha önce laboratuar ortamında elde edilen sağlıklı embriyoların, en fazla üç tanesi ana rahmine yerleştirilebilmektedir. Diğer embriyoların dondurularak ileride tekrar çocuk sahibi olmak isteyen aileler için saklanması, maddi olarak daha ekonomiktir.

İleride tekrar çocuk sahibi olmak istendiğinde, tüp bebek tedavisi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Ayrıca dondurularak bekletilen embriyolar, bebeğin ileride yaşayabileceği sağlık problemlerinde de kullanılır.

Günümüzde yaygınlaşan embriyo dondurma yöntemi, yeni kök hücre bankalarının açılması için ilk adım olarak değerlendirilmektedir.

Tüplerin Çıkartılması Yöntemi

Anne adayının tüpleri bazı durumlarda tıkalı olabilmektedir. Böyle durumlarda tıkalı tüplere sıvı dolarak hamileliğin oluşmasını güçlendirilebilmektedir. Hamilelik gerçekleşmeden önce ise tıkalı olan tüplerin çıkartılması,  hamilelik şansı oldukça artacaktır.

Mikrodiseksiyon Tese Yöntemi

Babada, sperm bulunamayan durumlarda uygulanan bu yöntem ile babanın testisleri dış müdahale ile açılarak, içeride sperm aranmaktadır. Bu işlem uygulanan vakaların büyük çoğunluğunda, sperm elde edilebilmiş ve tüp bebek başarı oranı oldukça artmıştır.

Fakat testislere kesi atılması ile elde edilen spermlerde, dondurarak bekletme işlemi yapılmamaktadır. Bu şekilde elde edilen spermlerin çoğu, yapısal kusurlu olabilir.

Bu sebeple mikrodiseksiyon yöntemi ile elde edilen spermler, genellikle taze olduğu aşamada kullanılır.

Источник: https://yasamloji.net/saglik/tup-bebek-tedavisinde-basariyi-artiran-yontemler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.