Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tüp bebek tedavisi hem zorlu bir süreç hemde maliyetli bir süreçtir.

Bu sürecin zarara uğramaması için tedavi gören çiftler doktorlarının talimatlarına uymaya özen göstermelidirler. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler, başarı şansının arttırılmasında faydalı olacaktır.

Bu nedenler aşağıdaki önerilere uyulması oldukça önemlidir:

Tüp bebek tedavisi boyunca sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tedaviye başlamadan bir ay önce bırakılmasında fayda var. Ancak bırakılmalarına bağlı yoksunluk semptomları kişide stres oluşturacağından 3 ay öncesinde bırakılması daha uygun olacaktır.

Sigara ve alkol hem kadında hem de erkekte yumurta sayısı ve kalitesini etkilemektedir. – Mevcut olan herhangi bir hastalık varsa tedavi öncesinde bu konu ile ilgili doktor muhakkak bilgilendirilmelidir.

Kişideki bazı hastalıklar yada bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar embriyonun tutunmasını zorlaştırabilir yada tutunduktan sonra düşüğe neden olabilir.

Tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra anne adayı ağır egzersizler yapıyorsa bunları sonlandırmalıdır.

Özellikle karın bölgesini aşırı kullanan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yürüyüş, yüzme, yoga gibi hafif sporlar anne adayının stresini azaltmak ve motivasyonunu arttırmak açısından faydalı olabilir.

Gebelik şansını arttırmak için özel bir diyet uygulanması gerekmez. Düzenli ve dengeli beslenme buradada en önemli noktadır. Beslenme sırasında hızla kılo alımı yada hızlı kilo kaybından kaçınılmalıdır.
– Stres tüp bebek tedavisi sırasında başarı şansını azaltır. Bu nedenle tedavi sırasında stres azaltıcı aktiviteler yada sporlar yapılabilir. Gerekirse bu konuda akupunktur yada hipnoz gibi yardımcı tedavilere başvurulabilir. – Baba adayının işlemden 3 gün önce cinsel ilişkiye girmemesi yada boşalmaması gerekir. Son 3 gün içindeki boşalma tedavi sırasındaki sperm sayısı ve kalitesini azaltacaktır. – İlaçlarınızı ve iğnelerinizi doktorunuzun tarif ettiği şekilde tamsaatinde uygulamaya özen gösteriniz. Uygulama şekli, dozu yada zamanı hakkında kafanıza takılan konularda muhakkak doktorunuza danışınız.

Embriyo transferinden sonra uzun ve yorucu yulculuklardan kaçınınız. Yolculuğun bir sakıncası olmadığını söyleyen otörler de olsada yolculuk kadının vücudunda stres ve yorgunluğa neden olacaktır.

– Embriyo transferinden sonra hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durunuz.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce genital bölge ile ilgili rahatsızlıklar varsa muhakkak muayene olunmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

– Asitli içecekler ve kafein içeren çay, kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. – Taze meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Ceviz, badem ve fındık gibi yiyecekler folik asit açısından zengindir.

– Baba adayıda tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay öncesinde sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Sıkı iç çamaşırlar yerine daha rahat ve bol pamuklu kıyafetler giymelidir. Sıcak spermler açısından sakıncalıdır. Genital bölgesinde herhangi bir problem varsa muhakkak üroloji uzmanına görünmelidir. 3 ay öncesinden ağır spor yapıyorsa sonlandırmalıdır.

Tüp bebek öncesi beslenme önemlidir. Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir. Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Omega 3 ten zengin balıklardan haftada 2 sefer tüketilmelidir. Balık kızartma şeklinde değil buğulama yada ızgara şeklinde olmalıdır. C vitamininden zengin kivi, muz gibi meyveler tüketilmelidir. Folik asitten zengin yiyecekler olan fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller uygun miktarlarda tüketilmelidir.
Sonuç olarak tüp bebek öncesi hazırlık döneminde yaşam tarzının yeniden şekilllendirlmesi ve beslenmenin düzenlenmesi tüp bebekte başarı oranlarını arttıracaktır.

Etiketler

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?
>>>Tüp bebek öncesi her hastaya histeroskopi yapılmalı mıdır?
>>>Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Kliniğimizde tüp bebek uygulamaları anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatları 2019 için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara, Tüp Bebek Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Kliniğimizde

Tarafmızdan tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir. Uygun zamanda rahim içine yerleştirilmektedir.

Источник: https://www.drnerminkosus.com/tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.htm

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Nakli Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişinin kendinde bulunan ve embriyoya zarar verebilecek dumanlı ya da alkollü içeceklerden uzak durması ve sosyal yaşamında da özellikle bu tarz ortamları tercih etmemeye dikkat etmeliyiz.

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça zor ve pahalı bir yöntem olan tüp bebek tedavisi çiftlerin yoğun bir stres ve bunalımlı bir süreç geçirmelerine neden olmaktadır.

Hasta açısından tedavinin bu derece sıkıntı verici olması nedeni ile özellikle hastalar embriyo transferi sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi talebinde bulunmaktadır.

Bu anlamda kişinin kendinde bulunan ve embriyoya zarar verebilecek dumanlı ya da alkollü içeceklerden uzak durması ve sosyal yaşamında da özellikle bu tarz ortamları tercih etmemeye dikkat etmeliyiz. Embriyo transferi gerçekleştikten sonra yatak istirahatı yapılmalı mı;

Rahim içi boşluğu olarak bilinen Tıp dilinde Endometrial olarak tabir edilen boşluk açılıp kapanabilen bir yapıya sahiptir.

Kaliteli embriyo kateter yardımı ile bu boşluğun içine transfer edilerek kateter dışarı çekildiğinde boşluğun oluşmasını sağlayan duvarların birleşmesi sonucunda kapanmaktadır.

Embriyo transfer işleminden sonra yatak istirahatı yapılması ya da aktif hareket etme sonucunda farklılıklar oluşmadığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

Fakat hastanın aşırı duygusal bir hale gelmesi ve stres odaklı sorunlar yaşanmaması adına tüp bebek transferinden sonraki ilk bir saat yatırılması tavsiye edilmeli. Tedaviden sonra uzun süreli yatak istirahatı neticesinde hasta endişe ve stres duygusuna kapılabilmektedir. Bu sebeple istirahat sürelerine dikkat etmeli ve yapılmaması gerekenler arsında yer alır.

Bu konuda yapılan araştırma ve uygulamalar neticesinde istirahatın hastanın ruh halini göz önüne alarak istirahat etmesinde fayda bulunduğu literatürde de yer bulmaktadır.

Embriyo Transfer Sonrası Cinsel İlişki ve İzin Kullanımı

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında en çok merak edilen konulardan biriside cinsel ilişkidir. Embriyo transferi sonrası cinsel ilişkiye giren eşler ile girmeyen eşlerin y gebelik belirtisinde artma ya da azalma görülmemiştir.

İlişkide salınan sperm içerisindeki bazı bağışıklık maddelerinin döllenen embriyo üzerinde olumlu etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Fakat tüp bebek tedavisinde ve sonrası ilişkiye girildiğinde mekanik travmaların yaşanmamasına azami dikkat edilmelidir.

Bu bağlamda gelişmiş yumurta yırtılması riskine karşı embriyo transferinden sonra ilişkiye girilmemesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli konusunda izin kullanımı da önemlidir. Bu dönemde izin alan ve dinlenen kişilerde başarı oranı daha yüksektir. İş ortamında yaşanacak olan olumsuz durumlar ve stres sorun yaratır.

Transferden sonra nelere dikkat edilmeli kapsamında mutlaka belli bir süre dinlenilmesi stresten ve iş yoğunluğundan uzak durulması gerekir. Bunun ne kadar süreceği konusunda uzmandan bilgi alınmalıdır.

Bunun için embriyo transferinden sonra nelere dikkat edilmeli konusunda tedavi gördüğünüz uzman size rapor yazacaktır.

Dinlenme döneminde olabildiğinde uzanmak, yatmak, evde kişinin kendini yormaması ve zorlamaması gerekir. Bu tutunma açısından çok önemlidir. Tutunmanın sağlanması adına yapılacak olan farklı detaylar konusunda da destek alınan uzman detaylı bir şekilde bilgi verecektir. Bu detayların uygulanması sizin bebek sahibi olmanız açısından çok önemlidir.

Fiziksel Aktivite

Embriyonun transfer edilmesinden sonra yapılacak olan kardiyovasküler yüklenmeler yaratıcı spor ve fiziksel aktiviteler, bu tarz aktivitelerin yapılmadığı gruplara göre düşük ve azala riskinin yükseldiği çalışmaları da meydana çıkartmıştır.

Bu tarz aktivitelerin yapılması sonucu meydana gelecek olan mekanik sarsıntılar rahime tutunma döneminde olan embriyonun yerinden oynamasına sebep olarak sürecin tamamını oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bu gebeliğin sonlanması sebep olacak en önemli nedendir.

Bundan kaynaklı olarak embriyonun nakil edilmesinden sonra anne adaylarına yoğun anlamda spor yapmaları yasaktır.

Nakilden birkaç gün sonra hafif düzeyde yapılacak olan yürüyüşler ve hafif düzeydeki egzersizler sorun yaratmaz. Sorun yaşanması psikolojik anlamda da sorunlara sebep olur. Bunun içinde destek alınması gerekebilir. Tabii ki en büyük destekçi ailedir.

Источник: https://tupbebekte.com/tup-bebek-transfer-sonrasi-yapilmasi-gerekenler

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.