Tüp Bebekler Niçin Daha Sağlıklı?

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp Bebekler Niçin Daha Sağlıklı?

Bebek sahibi olmak çiftlerin büyük kısmının hayalidir. Bazen bu hayalin gerçekleşmesi doğal yollardan mümkün olmamaktadır. Bu noktada devreye giren tüp bebek, fiziksel nedenlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu konuya başvuru yapmadan önce bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Tüp bebek, doğal yollarla bebek sahibi olma şansı çok az olan ya da olmayan çiftlerin üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemine verilen isimdir.

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadına ait üreme hücreleri, vücut sıcaklığına sahip uygun bir ortamda 48 saat boyunca bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık olarak %50’lik kısmında döllenme oluşur.

Bu döllenmiş yumurtalar yani embriyolar kadın rahmine yerleştirilerek işlem tamamlanmış olur. Bu yöntem, en fazla kullanılan ve yüksek yüzdeyle sonuç alınan tedavi şeklidir.

Tüp bebek tedavisi günümüzde mikroenjeksiyon tekniğiyle yapılmaktadır. Bu yöntemle baba adayından alınan spermlerin doğrudan yumurta içine verilmesi ve döllenme gerçekleştikten sonra anne rahmine transfer edilmesi sağlanmaktadır.

Tüp bebek yönteminin uygulanması için çiftlerde şu problemlerin ortaya çıkması gerekmektedir:

 1. Sebebi belirlenemeyen kısırlık durumunda,
 2. İleri derecede polikistik over sendromu adı verilen yumurtalama bozukluklarında,
 3. Azospermide adı verilen sperm kalite bozukluklarında,
 4. Çikolata kistleri adı verilen Endometriyoma hastalığının görülmesi durumunda,
 5. Bağışıklık sistemine bağlı olan yani immunolojik kısırlık durumunda,
 6. Sperm sayısının herhangi bir nedenle yetersiz kaldığı durumlarda,
 7. 12 ay süreyle düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamadığında uygulanmaktadır.

Uygulamalar

Tüp Bebek Uygulaması

Bebek sahibi olmak ve bunu tüp bebek yöntemiyle yapmak isteyenler öncelikle bir tüp bebek merkezine başvurmalıdır. Sonrasında adaylarla ilk olarak değerlendirme tarzında bir görüşme yapılır. Tüp bebek tedavisinin uygulanması için hangi koşulların sağlanması gerektiğinden bahsedilir.

Bu noktadan sonra gerekli olan tetkik planı hızlı bir şekilde hazırlanır. Sonrasında ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi uygulanır. Tüm tetkikler değerlendirilerek uygulamanın başarı şansı bebek sahibi olmak isteyen çifte anlatılır. Gerekli hazırlıkların ardından tüp bebek uygulaması başlatılır.

Tedavisi

Tüp bebek uygulamasında gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bebek sahibi olmak isteyen çift uygunsa tüp bebek tedavisinin aşamalarına başlanır. Öncelikle normal şartlarda kadınların yumurtalaması için vücudun ürettiği hormonlar enjeksiyon ile hastaya uygulanır.

Bu enjeksiyonun dozajı fazladır çünkü anne adayında bir siklusta birden fazla yumurta elde edilmesi amaçlanır. Gelişen yumurtalar sıklıkla ultrasonografi yöntemi ile kontrol edilir ve bu sırada kan tahlilleri de yapılır. Yumurtalar 18-20 mm boyutuna ulaştığında tek dozlu bir yumurta çatlatma enjeksiyonu uygulanır ve yumurtalama zamanı planlanır.

Bu iğnenin ardından yaklaşık 36 saat sonra anestezi altında vajinal yoldan bir iğne yardımı ile yumurtalar toplanır.

Anne adayına yapılan işlemler devam ederken erkekten alınan sperm örneği özel işlemle uygun hale getirilir. Bu spermlerle birlikte anne adayından alınan yumurtalar laboratuar ortamında uygun koşullar sağlanarak döllenmesi sağlanır. Embriyo gelişimi sürekli olarak takip edilir.

Bu takip işlemi sonrasında rahime tutunma ihtimali en yüksek embriyolar seçilerek özel kateterler yardımıyla anne adayının rahmine vajinal yoldan yerleştirilir.

Bu sırada yüksek kaliteli olan embriyolar yine laboratuar ortamında dondurularak olası bir gebe kalamama durumu için uygun koşullarda saklanır.

İlginizi çekebilir  Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebekle Gebelik

Tüp bebek uygulamasının ardından gebelik olup olmadığı birkaç hafta içinde anlaşılmaktadır. Gebelik testi pozitif çıkan kişiler normal hamilelik sürecine göre daha dikkatli olmalıdır.

Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne adayları öncelikle beslenmelerine dikkat etmelidir. Özellikle ilk üç aylık dönemin riskli olacağı belirtildiğinden bu süreçte daha dikkatli olunmalıdır.

Hızlı ve ani hareketlerden kaçınılmalı ve bol su tüketilmelidir.

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalanlar alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Folik asit tüketimi mümkün olduğunca arttırılmalıdır. Bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Özellikle ilk 3 aylık süreçte stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı ve gerektiğinde psikolojik destek alınmalıdır.

Ayrıca belirlenen periyotlarda kontrollere düzenli olarak gidilmeli ve operasyonu gerçekleştiren uzmanın tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce hastalar oluşabilecek bazı problemlere karşı uyarılmalıdır. Bugüne kadar uygulanan tüp bebek tedavilerinde şu sorunların biri ya da bir kaçı bazı hastalarda ortaya çıkmıştır:

 1. Yumurtalıklarda iyi huylu kist bulunan yani Polikistik Over Sendromu (PCO) bulunan hastalarda aşırı yumurtalamaya bağlı nefes almada zorlanma, karın içinde sıvı toplanması, damar içinde pıhtı oluşmasıyla akciğerin olumsuz etkilenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir,
 2. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlara karşı bazı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir,
 3. Karın içi kanama sorunu görülebilir,
 4. Tedavi süresinde enfeksiyon riski bulunabilir,
 5. Anestezik uygulamalara karşı reaksiyon gösteren hastalarda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir,
 6. Psikolojik sorunlar artış gösterebilir.

Başarısız Deneme Nedenleri

Tüp bebek uygulamasında başarı elde etmek, bu yönteme başvuran her çiftin hayalidir. Bu konuda başarı oranını belirleyen hamile kalma oranı değil sağlıklı süren hamilelik belirlemektedir. Kliniklere göre başarı oranı %45’lera kadar varabilmektedir. Özellikle ilk denemede başarısız olunması son derece sık görülmektedir.

Başarısız tüp bebek denemeleri konusunda ilk neden tüp kanallarının tıkalı olmasıdır. Bunun yanı sıra embriyonun yapısındaki genetik bir bozukluk da başarısız olma nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca ilaç verildikten sonra embriyonun çatlaması gerekirken bu durumun gerçekleşmemesi de önemli nedenler arasındadır.

Kadın rahmi içindeki bozukluklar, birçok kadında görülen çikolata kistleri başarısızlıkta etkendir. Karın içindeki aşırı iltihaplanma durumu da nedenler arasında yer almaktadır. Sperm konusunda yaşanan sıkıntılar da etkendir. Hepsinin yanı sıra laboratuar ortamının düzgün olmaması ve yanlış tedavi uygulamaları başarısızlıkta etkendir.

İlginizi çekebilir  Hamilelik döneminde kıyafet seçimi

Başarısız tüp bebek uygulamasının ardından ultrasonografi, rahim filmi, kameralı rahim inceleme ve genetik tanı gibi yöntemlerle sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Sorunun tam olarak tespit edilmesi yeniden tedavi açısından kritik öneme sahiptir.

Başarısızlık Sonrası Süreç

Tüp bebek tedavisi başarısız olursa umudunuzu kaybetmeyin. Başarısız uygulamanın ardından, bu başarısızlığın sebebine göre 1 ya da 2 ay içerisinde yeniden deneme yapılabilir. Başarısızlığa neden olan etken tam olarak anlaşıldığında buna yönelik tedavi uygulanır.

Yaşı genç olan çiftlerde tedaviye yeniden başlama süresi biraz daha uzun tutulabilir ancak 35 yaş üzeri çiftlerde bir an önce yeniden tedavi denenmelidir. Bu süreçte psikolojik tedavi alınması da önerilmektedir. Sabırlı olmak ve araştırmaya devam etmek bu süreçteki anahtar aşamalardır.

Fiyatları

Tüp bebek uygulamasında en fazla gündeme gelen konu tüp bebek tedavisi fiyatlarıdır. Bu konuda belirleyici faktör başvurduğunuz tüp bebek merkezinin belirlediği fiyatlardır.

Yani, fiyatlandırma ile ilgili tüm kurumları araştırarak buna göre tercih yapabilirsiniz. Fiyat üzerinde yapılan tetkikler, uygulama, tedavi, ilaç gibi faktörler etkili olmaktadır.

Başarı oranı yüksek olan tüp bebek merkezlerinin fiyatlarının daha fazla olduğu görülmektedir.

Ülkemizde tüp bebek tedavisi için kurumlarla anlaşmalı merkezler tercih ettiğinizde gideriniz azalacaktır. Eğer kurumlarla anlaşması olmayan tüp bebek merkezlerini tercih ederseniz tüm aşamalar için ortalama 10000 TL gibi bir miktar hazırlamanız gereklidir. Bu miktar daha düşük ya da daha fazla olabilir. Yapılan uygulamanın ne şekilde olacağı da fiyat konusunda etkilidir.

Tarihsel Gelişimi

Robert Edwards

Tüp bebek uygulamasının gelişimi 1960’lı yıllara dayanmaktadır.

İngiliz bilim adamı Robert Edwards tarafından farelerde gelişimsel genetik çalışması yapılması bu uygulamanın temelini oluşturmuştur.

Sonrasında Patrick Stepto isminde bir jinekolog ile beraber çalışan Robert Edwards, birçok başarısız denemenin ardından 1978 yılında doğal siklus yöntemiyle ilk bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini sağlamıştır.

1984 yılından itibaren daha hızlı bir süreç yaşanmıştır. 1986 yılında yumurta dondurma yöntemiyle ilk hamilelik sağlanmıştır. 2001 yılına gelindiğinde ilk kez tek embriyo transferi sağlanmıştır.

2004 yılında ise, dondurulmuş yumurta dokusundan sağlanan embriyo ile ilk hamilelik meydana gelmiştir. Ülkemizde de 1984 yılından itibaren tüp bebek çalışmaları yapıldı ve 1994 yılında ilk tüp bebek merkezi Ankara’da hizmet vermeye başladı.

2007 yılından itibaren tüp bebek için devlet desteği uygulaması yürürlüğe konuldu.

Источник: http://www.sagliksever.com/tup-bebek

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Kimler İçin Uygundur? – Sağlık Ocağım .NET

Tüp Bebekler Niçin Daha Sağlıklı?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

Tüp bebek yöntemi, folikül ponksiyonu yoluyla yumurtalıkların toplanmasını ve daha sonra erkeğin spermlerini kullanarak laboratuvarda döllenmesini içeren bir yardımcı üreme teknolojisidir.

Elde edilen embriyolar gelişir ve seçilen embriyolar kadının rahmine ulaştırılır. Amaç, sağlıklı bir hamilelik elde etmektir.

Kısırlık problemi yaşayan, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin merak ettiği tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur gibi tüm soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Niçin tüp bebek yöntemine başvurulur?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

En yaygın görülen tüp bebek endikasyonları şunlardır:

 • Erkek kaynaklı kısırlık: Oligospermi, teratozoospermi, astenospermi, kriptospermi gibi orta veya şiddetli erkek infertilite vakaları tüp bebek ile tedavi edilebilir.
 • Kadın kaynaklı kısırlık: Endokrin bozuklukların neden olduğu yumurtlama ile ilgili sorunlar, tubal faktör, servikal faktör, endometriozis kaynaklı problemler tüp bebek ile tedavi edilebilir.

BKZ: Tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur?

Tüp bebek kimlere uygundur?

Tüp bebek tedavisi görecek çiftler, hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için bir dizi gereksinimi karşılamalıdır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için hem erkek hem de kadında bulunması gereken şartlar şöyledir:

 • Erkekler: Meninin içerisinde sperm bulunmalıdır. Buna ek olarak, semen testinin sonuçlarının mililitre başına en az 3 milyon sperm göstermesi gerekmektedir.
 • Kadınlar: Rahim hamilelik için dayanıklı ve elverişli olmalıdır. Ayrıca yerleşik bir minimal yumurtalık rezervine sahip olunmalıdır.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek süreci uzmanlık, deneyim ve sabır gerektiren çeşitli basamaklardan oluşmaktadır.

 1. Kontrollü yumurtalık uyarımı: Kısırlık problemi yaşayan kadınlar tüp bebek işlemlerine hazırlanırken, yaklaşık 10 gün boyunca yumurtlamayı uyarmak için doğurganlık ilaçları alırlar. Amaç, daha fazla sayıda yumurta elde etmektir. Bu şekilde toplanan yumurtaların olgunlaşması ve iyi bir döllenme potansiyelinin artması sağlanır.
 2. Yumurtaların toplanması: Olgun hale gelen yumurta hücrelerinin toplanması için cerrahi girişimdir. İşlem 20-30 dakika sürer ve genellikle hastaya uygun bir anestezi kullanılarak aspirasyon yapılır.
 3. Sperm toplanması: Sperm numuneleri gerekli durumlarda sperm aspirasyonu veya testis biyopsisi ile toplanabilmesine rağmen, genellikle mastürbasyon yoluyla alınır. Numuneler, doğurganlık potansiyelini arttırmak için bir sperm yıkama işleminden geçer.
 4. Döllenme: Yumurta ve spermin döllenmesi, klasik yöntemle ya da mikroenjeksiyon yoluyla gerçekleşir.
 5. Embriyo kültürü: Yumurta ve sperm döllendikten sonra, her şeyin beklendiği gibi olup olmadığını kontrol etmek için embriyo gelişimi izlenir. Kadının rahimine embriyoların transfer edilmesi işlemi, döllenmeden sonraki yedi gün içinde gerçekleşecektir. O zamana kadar embriyolar, tüp bebek laboratuvarında optimal gelişim koşullarını taşıyan bir sıvı içerisinde bekletilir.
 6. Rahimin embriyo transferi için hazırlanması: Kadınlara, embriyonun rahim içerisine tutunma ihtimalini arttırmak ve endometriyal astarın kalınlığını düzenlemek için östrojen ve progesteron hormonları verilir.
 7. Embriyo transferi: Kültür işleminden sonra en sağlıklı ve kaliteli embriyolar transfer için seçilir. Rahim içerisine uzatılan ince bir katater yardımıyla genellikle bir veya iki embriyo aktarılır. Ultrason görüntülemesiyle birlikte işlemin doğruluğu teyit edilir. Embriyo transferi için anestezi uygulamasına gerek yoktur.
 8. Embriyo dondurulması: Döllenme esnasında çok sayıda yüksek kaliteli embriyolar meydana gelmişse, kullanılmayan embriyolar daha sonraki tüp bebek uygulamaları için vitrifikasyon ile dondurularak saklanabilir.
 9. Hamilelik testi: Embriyonun rahime tutunması için 10 ile 15 gün süre boyunca beklenir. Bu süre tamamlandığında hamileliğin oluşup oluşmadığını görmek için hamilelik testi yapılır. Testin pozitif çıkması durumunda tüp bebek işlemi başarıyla sonlanır. Negatif çıkması halinde ise imkanlar dahilinde yeniden bir tüp bebek döngüsü için planlama yapılır.

Источник: https://www.saglikocagim.net/tup-bebek-nedir/

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Beslenme ve Diyet

Tüp Bebekler Niçin Daha Sağlıklı?

Tüp bebek düşünen kişilerin özellikle öncesinde ve sonrasında beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Beslenme hamile kalma açısından önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik düşünen bayanların tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrası sürecinde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu hamileliğin sağlıklı şekilde devam etmesi adına gereklidir. Tüp bebek planlaması yapan kişilerin ilk kilo kontrolünü yaptırması gerekir.

Kilo bu süreci olumsuz etkileyecek olan en önemli detaydır. Bunun yanı sıra polikistik over sorunu olan kişilerinde tüp bebekten önce kilo ile beraber bu sorunu tedavi ettirmeleri gerekir.

Transfer işlemleri öncesinde beslenme tamamen ele alınmalı ve ince ayrıntısına kadar bir düzen oluşturulmalıdır. Bu süreçte doktorun tavsiye ettiği her türlü beslenme detayına da dikkat etmek gerekir.

Kilo kontrolü ile beraber transferden önce tedavi görenler sigara ve alkol alışkanlıkları bırakılmalıdır. Ayrıca sigara kullanımı olan ortamlardan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Bunların yanı sıra çok zayıf olmakta hamilelikte ve sonrasında başarı oranını düşürecek olan en büyük etkendir. Bu detaylar düzene sokulduktan sonra mutlaka hamilelik sırasında ve transfer sırasında doktorun verdiği diyet listesine ve beslenme düzenine uyulması gerekir.

Sık sık ve az az yemek hamilelik sırasında oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Önerileri

 • Proteini yüksek olan gıdalar tüketilmelidir.
 • Şeker, makarna, pirinç, beyaz ekmek, unlu gıdalar, hazır yiyecekler, fast food, mısır, kızartma tarzındaki yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Süt ürünlerin light olan yiyeceklerden uzak kalmak gerekir.
 • Doymuş yağlardan uzak durulması gerekir.

 • 3 ana öğün yanına mutlaka 3 ara öğün yapılması gerekmektedir.
 • Propolis hamile kalma şansını arttırır. Bu tedavi sürecinde kullanılması gerekir.
 • Hamilelik oluşmadan önce annenin folik aside başlaması ve bu açıdan zengin olan yiyecekleri tüketmesi gerekir.
 • Gün içinde 2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır.

 • Transferden önce alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Çinko ile magnezyum da hamilelik şansını arttırmaktadır. Bu açıdan zengin olan yiyecekler tüketilmelidir.
 • C vitamini tüketimi çoğaltılmalıdır.
 • Kabak çekirdeği hem tok tutar hem de hamile kalmak isteyen bayanlar için doktorlar tarafından tavsiye edilir.

 • Muhakkak her gün bir öğünde yeşil yapraklı sebze tüketimi yapılmalıdır.
 • Organik olan sebzelerin ve meyvelerin tercih edilmesi gerekir.
 • Çay, kahve, asitli içeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Özellikle şeker içeren besinlerden uzak durmak gerekir.

 • Bitkisel çayların tüketiminden doktor tavsiyesi almak gerekir.
 • Balık ve avakoda tüketimi bu süreçte arttırılmalıdır.

Kilolular İçin Tüp Bebek İçin Diyet Listesi

Sabah

 • 1 su bardağı süt müsli ile tüketilir.
 • Domates, salatalık
 • 50 gram peynir

Ara Öğün

Öğle

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Bol salata

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve ya da kur yemiş

Akşam

 • Bol salata
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Haşlanmış et
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

Hafta bir kez et, balık ve tavuk tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca kuru baklagillerin içinde bulunan mercimekte haftada bir kez tüketilmelidir. Yoğurt ise her öğünde tüketilebilir. Muz özellikle bu süreçte ödemin atılması açısından ve potasyum açısından fayda sağlayacaktır. Beslenme listesi gerekli görüldüğü takdirde uzman doktor tarafından anne adayına verilebilir.

Hatta çok kilolu olan bayanların öncesinde diyetisyene gitmesi sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ve tedavinin başarılı olması için gerekebilir.

Polikistik Overi ve Kilo Bulunanlar İçin Diyet Listesi

Sabah

 • 1 su bardağı süt müsli ile tüketilir.
 • Domates, salatalık
 • 2 yumurta ile hazırlanmış az yağlı omlet
 • 1 dilim buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 adet meyve ya da yoğurt

Öğle

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği ya da etli sebze yemeği
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Bol salata
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve ya da kuru yemiş

Akşam

 • Bol salata
 • Çorba
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Balık
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

 • 1 kâse yoğurt ve 2 adet galeta

Источник: https://tupbebekte.com/tup-bebek-tedavisinde-beslenme-ve-diyet

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.