Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

içerik

Embriyo Dondurma

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Embriyo donduma ile yumurta dondurma terimleri her zaman birbirleri ile karıştırılmaktadır. Özetlemek gerekirse, yumurta, anne adayından toplanan yumurta hücrelerini, embriyo ise babanın spermi ile döllenmiş yumurtayı ifade etmektedir.

Dolayısıyla iki dondurma işlemi, hem dondurma nedenleri hem de süreçler olarak birbirinden tamamen farklıdır.

İki dondurma işlemini de ayrı ayrı ele alırsak: 1984 yılında, dondurulmuş embriyodan oluşan ilk gebelikten bu yana, 30 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan embriyo dondurma ile çözme işleminde, yumurta ile sperm laboratuar ortamında birleştirilir ve ardından döllenme sağlanır.

Döllenmenin sonrasında gelişen birkaç günlük evrede, embriyolar elde edilir. Tıp dilinde kriyoprotektan adı verilen kimyasal ile embriyolar dondurulur, nitrojen içeren sıvı tanklar içinde 196˚C de kişiye özel ayrılan bölmelerde saklanır.

Bulunduğu tankın nitrojen içermesi, embriyoların herhangi bir reaksiyona ve hücresel aktiviteye girmesine engel olduğu için uzun yıllar yapısı bozulmadan muhafaza edilmektedir.

Gerçekleştirilen tüp bebek tedavileri sonrasında, çiftler hem kendilerini garantiye almak hem de ileride kardeş istemleri olması ihtimaline karşı, embriyo transferi sonrasında, embriyo dondurma yaparak, kalan embriyolarını saklamak istiyorlar. Özellikle yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu gibi, çiftlerdeki üreme hücresi yokluğunda, üreme hücrelerinin dışarıdan alındığı tedavilerde, çiftler bir sonraki bebekleri ile şu an sahip olacakları bebeklerinin %100 öz kardeş olmalarını istemektedirler.

Bu şekilde özellikle anne adayları, yaşla birlikte, yumurtalarının tükenme ya da kalitelerinin bozulmasını riske atmadan, rahat bir şekilde bir sonraki bebeklerini de güvence altına almış oluyorlar. Bunun yanında, tekrar tedavi olmaktan ya da iğne olmaktan korkan anne adayları, tüm bu tedavi sürecini baştan yaşamamak için, embriyo dondurma işlemini tercih edebiliyor.

Bebek sahibi olmak adına tüp bebek tedavisine başlayan ve çeşitli ilaçların kullanımıyla embriyoların oluşma sürecini yaşayan çiftlerin, embriyo dondurma işlemimiz sayesinde, bir sonraki gebelik istemlerinde hazırlık aşaması yaşamalarına ve dolayısıyla ilaç kullanımına ihtiyaçları olmayacaktır.

Ayrıca çiftleri en zorlayıcı hususlardan biri olan maddiyat kısmında ise çok daha avantaj sağlayacaklardır.

Dolayısıyla tüp bebek tedavisi gören ve transfer işleminin ardından kaliteli embriyoları kalan çiftlerin embriyo dondurma işlemi yapmaları kendi menfaatlerine olmaktadır.

Kimlerin Kıbrıs tüp bebek tedavileri sonrasında, embriyo dondurma işlemi yaptıklarına detaylı şekilde bakarsak:

 • Tüp bebek tedavilerinden sonra, ileriki yıllarda kardeş istemi olanlar,
 • Özellikle donasyon tedavilerinde, bir sonraki bebeklerinin, sahip oldukları bebekleriyle öz kardeş olmasını isteyenler, (çünkü özellikle yumurta donasyonu tedavimizde, taze yumurta kullandığımızdan, ileriki yıllarda aynı donorün yumurta vermeme ihtimali bulunmaktadır. Ya da benzer şekilde, sperm bankasından alınan sperm, sperm bankasının stoklarında kalmayabilmektedir.)
 • İstenmeyen olumsuz bir sonuçta, ya da gebelik esnasında düşük durumunda aynı tedavi masraflarını yaşamak istemeyn çiftler,
 • Tüp bebek tedavileri sonrasında, kanser gibi radyoterapi veya kemoterapi gerektiren hastalıklar için tedavi olacaklar,
 • Yumurtaların gelişiminde kullanılan yumurta uyarma ilaçlarından sonra aşırı derece uyarılma durumunda olanlar,
 • Tüp bebek tedavi sürecini tekrar yaşamak istemeyenler ya da iğne korkusu olanlar.

Yukarıda belirttiğimiz sayılabilir çeşitli nedenlerle günümüzde embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır.

Embriyo Dondurma Süreci 

 • Kıbrıs tüp bebek tedavileri sırasında, kapsamlı bir çalışma sonrasında hazırlanan yumurta hücreleri ile sperm hücreleri, laboratuvar ortamında döllenir.
 • Döllemenin ardından embriyolar elde edilmiş olur.
 • Elde edilen embriyolar, kalitelerine göre, gelişimlerinin 3. ila 5. gününde, anne adayının rahmine transfer edilmeye hazır hale gelir.
 • TÜm embriyolar içerisinden, en iyi gelişen embriyolardan 3 tanesi anneye transfer edilir.
 • Transferin ardından, geriye kalan iyi kalite embriyolar, çiftlerin onayı ile embriyo transferi gününde, transfer işleminin hemen ardından dondurma işlemine tabi tutulur. 
 • Dondurularak, saklanmak istenen embriyolar özel bir solüsyon ile karıştırılır. Oluşturulan karışım, anne ve babanın isimlerinin yazılı olduğu, barkodlu, özel cam tüplere alınır ve embriyolar sıvı nitrojen ile -196 derecelere kadar soğutularak, tekrardan kullanılacakları zamana kadar dondurulup, saklanırlar.
 • Dondurulan embriyolar 5 yıla kadar hiçbir bozulma olmadan saklanabilmektedir. 

Bu konu üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların ardından doldurulan embriyoların 10 ila 15 sene gibi bir zaman aşımına girmesi sonucunda dahi gebelik olasılığının yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen yönetmenliğe göre dondurulan embriyolar ancak 5 yıl süreli olmak kaydıyla sıvı nitrojen içinde muhafaza edilebilmektedir. 

Dondurulan Embriyoların Transferi

Çiftler, dondurdukları embriyoları ile bebek sahibi olmak istediklerinde, asağıdaki aşamalar gerçekleşmektedir.

 1. Anne adayının adetinin 2. gününde, anne adayına rahim duvarını (endometrium) hazırlamak ve gebeliğe uygun hale getirmek için hap tedavisi başlanır.
 2. Hap tedavisi esnasında folik asit takviyesi ile anne adayına vitamin desteği sağlanır.
 3. Hap kullanımının ilk 7 gününün sonunda, bir ultrason muayenesi ile rahim duvarına bakılması istenir. Rahim duvarı ölçüsüne göre, ilaç dozları düzenlenir.
 4. Hap kullanımının yaklaşık 12. gününde, tekrar rahim duvarı ölçümü istenir ve anneyi gebeliğe hazırlayıcı diğer ilaçlara başlanır.
 5. İlaç kullanımının ortalama 16-18. günlerinde ise anne Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'mize çağırılarak, çözülen embriyolarının transferi gerçekleştirilir. 
 6. Anne adayının sadece transfer günü gelip, ertesi gün dönmesi yani SADECE 1 GÜN Kıbrıs'ta kalması yeterli olacaktır. 

Tüm ekibimizle tanışmak için tıklayın Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimizi incelemek için tıklayın

Источник: https://www.kibristupbebekmerkezi.com/embriyo-dondurma.html

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Dondurulmuş embriyolarda bulunan hamilelik ve sağlıklı bebek sahibi olma şansı, taze embriyo transferi ile birebir aynıdır.

Bu yöntemin en önemli avantajı ise, tedavi sürecinin çok daha kolay olması ile beraber maliyetinin de az olmasıdır.

2 ) Embriyolar nasıl dondurulur?

Embriyolar, bütün oluşum aşamalarında rahatlık ile dondurulabilmektedir. Embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak, plastik tüp veya cam ampullerin içerisine koyularak, sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak saklanır.

Dondurulmuş embriyoların çözülmesinin gerektiği zamanlarda ise, sıvı nitrojenden çıkarılarak, oda sıcaklığında çözülmesi sağlanır. Koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınıp, inkübatöre olarak ifade edilen embriyoların bekletildiği cihazların içerisine konulur. Aynı gün içerisinde, iyi görünen embriyoların transfer işlemi gerçekleştirilir.

3 ) Kimlere uygulanır?

Tüp bebek uygulaması esnasında, iyi kalitede fazla miktarda embriyo sağlandığı zaman, transfer edilmeyen embriyolar dondurularak, uygun koşullar içerisinde saklanması sağlanır. Bu embriyolar, ihtiyaç duyulması halinde daha sonraki gerçekleştirilecek olan denemelerde çözülerek tekrar kullanılabilir.

Bu sayede, bir deneme için en az 2 tane dondurulmuş embriyonun bulunması gerekmektedir. Eşlerden izin belgesi alınarak, dondurulması sağlanan embriyolar, Türkiye’deki yönetmelik kurallarına göre 5 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde uygun koşullarda bozulmadan saklanabilmektedir.

Boşanma veya eşlerden birisinin vefat etmesi halinde, embriyo dondurma belgesi kendiliğinden iptal edilerek, saklanan embriyolar atılır.

4 ) Başarı oranı nedir?

Günümüz teknolojisi (vitrifikasyon) ile dondurulması sağlanan embriyoların yaklaşık %95 i, sağlıklı bir şekilde çözülebilmektedir. Bu embriyolar ile elde edilecek hamilelik oranı ise, %30 ile %40 arasındadır.

5 ) Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?

Her ülkenin kendisini ilgilendiren çeşitli yasal düzenlemeleri vardır. Türkiye’de dondurulmuş olan embriyolar, en fazla 5 yıl saklanabilmektedir. 5 yılın sonunda çiftlerin yeniden izni alınarak saklanmaya devam ediliyor veya imha ediliyor. Ülkenin yönetmeliklerine göre 5 yıl bekletilen bu embriyoların genetik olarak saklanma süreleri, 5 yıldan çok daha fazladır.

6 ) Dondurulmuş embriyolar çözüldüğü zaman canlılık oranı nedir?

Bütün dondurulan embriyolar, çözüldüğü zaman illa aynı canlılıkta kalacaklar diye bir kaide yoktur. Ancak iyi bir dondurma çözdürme programına sahip olunan kliniklerde bu oran, %75 ile %80’dir.

Kısacası, dondurulan her 10 embriyonun 7 ile 8’i çözüldüğü zaman direkt olarak transfer edilebilir durumda bulunmaktadır.

Bunun nedeni, dondurma ve çözme işlemleri esnasında embriyoların hasar görme olasılığının bulunmasıdır.

Bu hasar, teknolojik bakımdan gayet iyi donanımlı bir tüp bebek laboratuvarında ve deneyimli embriyologların denetimde en az seviyede olmaktadır.

7 ) Dondurulmuş embriyodan doğan bebeklerde bir sağlık probleminin olma ihtimali nedir?

Bugüne dek olan bilgiler dahilinde, dondurulmuş ve çözülmüş embriyoların transferinden doğan bebeklerde doğuştan meydana gelen anomali oranı diğerleri ile mukayese edildiği zaman, daha yüksek değildir. Netice itibari ile dondurulmuş embriyo uygulamaları, güvenli ve hasta için ekonomik olan uygulamalardır.

8 ) Embriyo dondurmak, tüp bebek tedavisinde ne zaman başvurulması gereken bir yöntemdir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma işleminin isteğe kalmış bir yöntem olmadığı ifade edilmektedir. Uzmanların, ihtiyaç duyması halinde bu işlem uygulanır. embriyo dondurma işlemi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bu yöntem, yumurtaların korunmasını olanak sağlamak ve başarılı ve kaliteli hamilelik oranına sahip olmak için yapılmaktadır.

Yine aynı şekilde embriyo gelişimi yavaş olan anne adaylarında, dondurma işlemi yöntemi ile embriyonun gelişme günü yakalanabilmektedir.

Kullanılan ilaçlar sayesinde yumurtalıkların uyarılması sırasında, OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski bulunan anne adaylarında da embriyolar, anne adayını teh içerisine atmamak amacı ile daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilmektedir.

9 ) Hangi durumlarda embriyo dondurma işlemi yapılır?

 • Gerçekleştirilen transfer işleminin ardından, geriye kalan kaliteli embriyolar atılmaktan ziyade, dondurularak yeniden transfer edilmek için saklanabilmektedir.
 • İlaçlar ile yumurtalıkların uyarılması sırasında OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski olan kadınlarda tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.
 • Rahim içini çevreleyen endometrium dokusunun, yeteri oranda gelişemediği durumlarda embriyo dondurma işlemi yapılabilmektedir.
 • Rahim içerisinde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulan durumlarda da uygulanabilmektedir.
 • Kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce, embriyolar dondurulabilir.

10 ) Vitrifikasyon yöntemi ile embriyo dondurma işlemi nedir?

Vitrifikasyon dondurma yöntemi, diğer dondurma yöntemi ile karşılaştırıldığı zaman, çok daha başarılı bir yöntem olduğunu ispatlanmıştır.

Bu yöntem sayesinde dondurulan embriyolar çözüldüğü zaman, yaklaşık %90 ile %100 civarında canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönmektedir. Bu hususta asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise, dondurulan embriyoların kalitelerinin dondurulmaya el verişli olmasıdır.

Vitrifikasyon yöntemi sayesinde, hemen hemen taze embriyo transferlerinde rastlanan %64 gibi yüksek hamilelik oranlarının sağlandığı da kaydedilmiştir.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/tup-bebek-tedavisinde-embriyo-dondurma/

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları ve Süreci

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Tüp bebek sürecinin en önemli noktaları arasında embriyo transferi gelir. Dondurulmuş embriyoların içerisinde kaliteli olanlar seçilip uzman doktor tarafından transfer işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta doktor tavsiyelerine uyulmasıdır.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Tüp bebek işlemi sırasında bütün aşamalar gerçekleştikten sonra en son işlem ve en önemli işlem embriyo transferidir. İlk etapta 4 aşamalık bir tüp bebek tedavisinde başarılı olarak son aşamaya gelindiğinde transfer gerçekleştirilir.

Transfer öncesinde yumurta döllenmeye uygun hale getirilir ve dondurulmuş spermle döllenerek embriyo elde edilir. İşlemin sonucunun pozitif olması için aralarından en kaliteli olan embriyo seçilir. Seçilen embriyo ise artık rahme yerleştirilir.

Embriyo rahme yerleştirildikten sonra gebelik beklenir ve 10 gün sonuç için gebelik testi yaptırılır. Transfer işlemi ise spermle yumurta döllendirildikten birkaç gün sonra rahme transfer edilir.

Bazı istisnai durumlarda transfer işlemi birkaç gün sonra değil de 5 gün sonra yapılır bu transfer işleminin adı blastokist transferidir. Blastokist transferine göre ise transfer 5. gün yapılır ve içerisinde yüzlerce hücre bulunmaktadır.

Bu işlemde tek bebek oluşur çoğul bebekler oluşmaz amaçta zaten budur. 5. gün yapılan işlemde seçilen embriyolar daha kaliteli ve daha sağlıklı olmaktadır.

Blastokist transferi işlemi çok dikkat gerektiren bir işlemdir çünkü transferin tutma olasılığı yarı yarıya olmaktadır embriyoda herhangi bir sorun söz konusu ise tutma olasılığı azalmaktadır. Bu işlemin yapılmasının amacı daha önceki transferlerde gebeliğin tutmaması ve ikiz, üçüz gebeliklerinin oluşmasının engellenmesidir.

Blastokist transferi herkese yapılmayabilir, embriyonun kalitesine bağlı işlem gerçekleştirilir. Bu işlemin genel olarak amacı tekil gebelik oluşturarak embriyo kalitesini arttırmaktır.

Embriyo donruma işlemi nasıl yapılır sorunun cevabı olarak özen yöntemler kullanılır ve dondurma işleminden sonra en kaliteli olanlar seçilir. Embriyo dondurma yöntemi ile embriyolara herhangi bir zarar verilmemektedir. Embriyo dondurma işlemi sonrası diğer tüp bebek denemelerinde size zamandan tasarruf sağlar.

Transfer İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Embriyonun rahme transfer işlemi hasta öncelikle jinekolojik muayene masasına yatırılır ve vajina ağzı iyice steril bir hale getirilir. Daha sonra işinde uzman olan kişi tarafından bir aparat yardımıyla vajinada rahme sokulur duruma göre embriyo sayısı arttırılır.

Embriyo sayısı arttıkça gebeliğin oluşma olasılığı daha fazla olabildiği gibi birden fazla gebelik oluşma olasılığı da yükselmektedir. Embriyo transfer sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin yapısına göre embriyo transfer edilmektedir. Yaşı büyük olan kadınlarda daha çok embriyo transferi gerekebilir ama kaliteli embriyo oluştuğu durumda sayının artmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Özellikle genç hastalarda embriyolar daha kaliteli ve tutma olasılığı da diğerlerine göre daha fazladır.

Embriyoya transfer işleminin gerçekleştireceği sürede rahmin bu işleme hazırlanmış olması gerekir. Endemetriyumun belirli bir kalınlığı vardır bu kalınlığın artırılmasıyla transfer işlemi gerçekleştirilir. Dondurulan embriyonun çözülmesi çok önemli ve dikkat edilmesi gereken işlemdir.

Dondurulmuş olan embriyonun çözülme işlemi kaliteli embriyo oluşması açısından önemlidir aksi takdirde verimsiz embriyo oluşur. Tüp bebek embriyo dondurma tüp bebek ilk denemesi başarısız olur ise ikinci denemeye hazırlık için dondurulur.

Embriyoların dondurulması uzman hekim tarafından yapılır.

Embriyo Dondurma ve Saklama İşlemi 

Tüp bebek transfer işlemi aşama aşama ve uzun bir süreç gerektirir. Aşamalar sonucunda hormonlar sayesinde kaliteli sperm ve yumurtalar elde edilerek döllenir. Kaliteli spermler ve yumurtalar döllendikten sonra embriyo oluşur.

Bu aşamaya gelinene kadar bir süre geçer ve bu süre içerisinde yumurta güçlendirme, sperm güçlendirme işlemi yapılarak kaliteli embriyolar oluşturulur. Bu oluşturulan embriyolar rahme transfer edileceği süreye kadar dondurularak muhafaza edilir. İlk tüp bebek işlemi başarılı sonuç vermeyebilir.

Bu yüzden ikinci tüp bebek işlemine gereksinim duyulur. İkinci tüp bebek işleminde aşamaları baştan almak yerine dondurularak muhafaza edilen embriyolar kullanılabilir.

Bu sayede tekrardan işlemler baştan alınmadan tekrardan transfer işlemi gerçekleştirilir ve yine aynı şekilde 12 yada 13 gün içerisinde sonuç beklenir. Embriyo dondurma nasıl yapılır sorusuna cevap olarak ise özel tıbbi uygulamalar yapılarak bir sonraki tüp bebek denemesine kadar saklanma işlemi yapılır.

Embriyo dondurma nedir soruna verilecek en güzel cevap spermlerin bir sonraki tüp bebek denemesinde kullanılmak üzere saklanması oalrak yorumlanabilir. Dondurulmuş embriyo bu şekildeiçerisinden kalitelisi seçilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Embriyo transfer edildikten sonra rahmin enfeksiyon kapmaması için çeşitli jeller kullanılmaktadır. Transfer işleminden sonra gebelik testi yapılmalıdır ve kanda gebelik testi ile sonuç belli olmaktadır. Normal ultrasonla bebek henüz görülmeyecek kadar ufaktır bu yüzden gebelik testinin pozitif çıkması durumunda bebek 3 hafta yada 4 hafta sonra ultrasonografide görülecek büyüklüğe ulaşır.

Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar 

Rahmin embriyoya transferinden sonra çok dikkat edilmesi gerekir. Genellikle gebelik oluşana kadar hastanın yatıp dinlenmesi, kendini yoracak durumlardan, uzun soluklu yürüyüşlerden kaçınması gerekir.

Transfer işlemi yapıldıktan sonra doktorun tavsiyesine uyulmalı ve hasta kafasına göre ilaç kullanmamalıdır. Hastaların merak ettiği sorulardan bir tanesi de doğan bebekler de diğer normal yolla doğan bebeklerden bir farklılık olup olmayacağıdır.

Doğan bebeklerde işlemle alakalı bir anormali gözlenmemektedir. Normal doğan bebekten bir farkı yoktur.

Источник: https://tupbebekte.com/dondurulmus-embriyo-transferi-asamalari

Embriyo dondurma ile tüp bebekte başarı oranı artıyor

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Laboratuvar ortamında anneden alınan yumurtaların ve babadan alınan spermlerin döllendirilmesiyle elde edilen embriyoların, daha sonraki gebelik denemeleri için özel işlemlerden geçirilerek dondurulması işlemine embriyo dondurma denir. 

Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Cem Demirel, embriyo dondurma ve transfer işlemleri hakkında detaylı bilgi verdi:

Embriyo dondurma ne zaman yapılır?

Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda uygulama sıklığı giderek artan taze embriyo transferlerine alternatif olabilen bir yöntemdir.

Çünkü taze embriyo transferi ile gebelik elde edilemediği, düşükle sonlandığı ya da gebelik elde edilmesinden ve doğumla sonlanmasından sonra tekrar bir çocuğa sahip olmak istenildiğinde çiftlerin isteği doğrultusunda dondurulan embriyolar çözülerek anne rahmine yerleştirilmekte ve tekrar gebelik sağlanabilmektedir.

EMBRİYO TRANSFERİ NEDİR, NASIL OLUR?

Embriyo dondurma neden yapılır?

Taze embriyo transfer işlemi uygulanmasından sonra ailenin isteğine bağlı olarak geride kalan transfer edilmemiş ve dondurabilecek kalitedeki embriyolar saklanabilmekte, ileriki dönemlerde tekrar transfer için kullanılabilmektedir.

Dondurulan bu embriyolar sayesinde anne adayı, hormon iğneleri kullanmadan ve yumurta toplama işlemine maruz kalmadan tekrar embriyo transferine hazırlanabilmektedir.

Böylece çok daha az maliyetli ve anne açısından daha az stresli bir dönem geçirilmiş olacaktır.

Yaşamsal riskin olduğu durumlarda embriyo dondurma

Embriyo dondurma işlemi, tüp bebek tedavisi sırasında hastanın endometriumunun yeteri kadar kalınlaşmadığı, yumurtalıklarının aşırı derecede uyarıldığı ve embriyo transferinin sonucunda gebelik elde edildiği takdirde hastayı yaşamsal riske sokabilecek bir durum olan ovarian hiperstimülasyon (OHSS) varlığında da yapılmaktadır. Günümüzde iş hayatı gibi nedenlerle anneliği erteleme düşüncesi varsa ya da kanser sebebi ile kemoterapi alınması gerekli ise embriyoların dondurulması faydalı olacaktır.

YUMURTA DONDURMA NEDİR, NASIL YAPILIR?

En önemli etken anne adayının yaşı

Dondurulma şansına sahip embriyo oluşmasını belirleyen en önemli faktör anne adayının yaşıdır. 38 yaş ve öncesinde bu şans %50 iken, 40 yaş ve üstünde %12’lere kadar gerilemektedir.

Dondurulmuş embriyo transferlerinde rahim zarının taze siklüslere göre daha fizyolojik hormon seviyelerine maruz kalmasından dolayı daha yüksek gebelik oranlarına sahip olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.

Embriyo kalitesi aynı ise; taze embriyo ve donmuş embriyonun başarı şansı aynıdır.

Dondurulan embriyolar nasıl saklanıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği yasalar çerçevesinde 5 yıla kadar dondurularak saklanan embriyoların transfer süreci, taze embriyo transferlerindeki gibi rahim zarının tutunmaya uygun olduğu dönemlerde gerçekleştirilmektedir.

Embriyo dondurma işlemi “vitrifikasyon” yöntemiyle yapılmaktadır. Embriyolar, gelişiminin 2,3,4,5. ve 6. günlerinde dondurulabilmektedir.

Ailenin onayı ile dondurulan embriyolar hiçbir biyolojik aktivitenin gerçekleşmediği, -196 derece içerisinde sıvı azot bulunan bir tank içinde muhafaza ediliyor.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE OLUŞABİLECEK SORUNLAR  

Dondurulmuş embriyo nasıl çözülür?

Embriyolar, çözme işlemi sonrasında % 90 oranında canlılıklarını koruyabilmektedir. Dondurulmuş ve sonrasında çözünen embriyolar ile normal tüp bebek uygulamasında oluşan taze embriyolar arasında herhangi bir farklılık yoktur. Her iki uygulama sonrasında başarı sağlanması durumunda tıbbi yönden sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir.

Dondurulmuş embriyolar bebeğin sağlığını etkiler mi?

Embriyonun dondurulması doğacak bebeğin sağlığı açısından da bir risk içermemektedir. Tıpkı taze embriyo denemeleri sonucu elde edilen hamilelik sonucu doğan çocuklar gibi genlerini anne ve  babasından alırlar.

Dondurulmuş embriyolarla sağlanan hamileliklerde düşük riskinin daha fazla olması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Hatta bazı çalışmalarda dondurulmuş embriyo transferi yapılan hastalarda gebe kaldıktan sonra düşük yapma oranının, taze embriyo transferi ile hamile kalan kadınlardan daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

EMBRİYO TRANSFERİNDEN SONRA DİNLENMEK GEREKLİ Mİ?

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/1028037-embriyo-dondurma-nedir-nasil-yapilir

Tüp bebekte embriyo dondurma

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Dr. Suzan Gençsoy, Embriyo dondurulmasının tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağladığını söyledi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Suzan Gençsoy, “Embriyoların dondurulması tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağlamaktadır.

Embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan embriyolar, embriyologlar tarafından takip edilir ve dondurulmaya uygun ise çiftin yazılı onayı alınarak dondurup, sıvı azot içinde ve -196C saklanır.

Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır, oda sıcaklığında çözülür, koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır ve inkübatöre (embriyoların bekletildiği cihazlar) konulur. Aynı gün iyi görünen embriyolar anne adayına transfer edilir” dedi.

Tüm dondurulan embriyoların çözüldüğünde aynı canlılıkta bulunmalarının mümkün olmadığını ifade eden Dr. Gençsoy, “Fakat iyi bir dondurma çözdürme programında bu oran yaklaşık yüzde 95'tir.

Yani genel olarak dondurulan her 10 embriyonun yaklaşık 9'u çözüldüğünde transfer edilebilir durumda olmaktadır. Ayrıca embriyolardaki canlılık orası nadir de olsa kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Dondurulmuş olan embriyolar; Tüp bebek tedavisi olup gebelik elde edilemezse, gebelik elde edilip düşükle sonlanırsa yada doğumla sonlanan bir gebelikten sonra çiftin 2. Bebek isteği olduğunda çifte ait dondurulmuş embriyolar çözülerek transfer edilir.

Böylece kadına uzun süren hormon ilaçlarının verilmesi engellendiği gibi tüp bebek işlemindeki gerekli bütün aşamalar atlanacağı için maliyet olarak da son derece uygun bir kolaylık sağlamaktadır” diye konuştu.

Embriyo dondurma ve çözdürme işleminin oldukça fazla sayıda ve başarı ile uygulanmakta olduğunu kaydeden Dr. Gençsoy, “Hatta gelişen dondurma yöntemleri ve buna bağlı canlılık oranının yüksek olması sebebi ile çoğu hastada fresh transfer tercih edilmemektedir.

Eğer embriyoların transfer edileceği dönemde kadına ait herhangi bir sorun ortaya çıkarsa (örneğin hormon tedavisi sırasında yumurtalıkların aşırı uyarılması) o zaman tüm embriyolar dondurulup, hem hastanın hayatını tehye sokan riskler (OHSS) hem de yüksek hormon salgılanmasına bağlı gebelik şansının azalması gibi durumlar göz önüne alınarak tüm embriyolar dondurulur ve daha emniyetli bir zamanda çözülerek transfer edilebilirler. Yine rahim içi zarının (endometriumun) gebelik için uygun olmayan kalınlıkta olması durumunda da embriyolar dondurularak saklanır daha sonra rahim içinin daha iyi hazırlandığı başka bir dönemde transfer yapmayı tercih etmekteyiz. Merkezinde dondurma embriyo dondurma işleminde vitrifikasyon tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntem kullanılarak embriyoların dondurup çözülmesinde oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Teknik olarak çok daha uzun süreler saklanabilmelerine rağmen ülkemizde embriyoların dondurularak saklanma süresi Sağlık Bakanlığı, Üremeye Yardımcı Teknikler Üst Kurulunun hazırladığı yönetmelik gereğince 5 yıl olarak belirlenmiştir. Daha uzun süre saklamak isteği Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Çözülmüş embriyoların nasıl transfer edildiği hakkında bilgi veren Dr. Gençsoy, şöyle konuştu:

“Öncelikle hastanın yine adetle birlikte endometrium dediğimiz rahim içi tabakası hazırlanmaktadır. Bu hazırlık sürecini bazı hastalarda doğal siklus (yumurtlama) ya da estrojen içeren ilaçlarla yapmaktayız.

Doğal siklusta folikül takibi yapıyoruz ve endometriumun kendi halinde kalınlaşmasını bekliyoruz. Transfer genellikle ovulasyondan 2-3 gün sonra planlanmaktadır. Kan hormon düzeylerini (E2, Progesteron) tüm bu süreç boyunca takip ediyoruz.

Embriyolar transfer edildikten sonra ise progesteron ile destek tedavisi başlatıyoruz. Hazırlanmış siklus da ise Estrojen içeren bantları ya da hapları kullanıyoruz. Yine hem ultrasonla rahim kalınlığını takip ettiğimiz gibi hem de kandaki hormonal değişimi takip ediyoruz.

Ortalama olarak adetin 16-18 günü gibi de endometrium ve hormonal durum uygun ise embriyoları çözüp transfer işlemini gerçekleştiriyoruz.”

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Page 4

Dr. Hakkı İzmirli, vajinoplasti veya vajina estetiğinin, doğum sonrası ya da yaşlanmaya bağlı oluşan vajinada genişleme, sarkma, gevşeme gibi sorunları düzeltmek için yapılan bir ameliyat olduğunu söyledi.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Hakkı İzmirli, vajinoplasti ameliyatının genel anestezi altında veya sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabildiğini ifade ederek ”Lazerle veya başka cerrahi yöntemlerle vajina daraltılır.

Yapılan işleme göre 1 – 2 saat sürer. Ameliyattan hemen sonra hafif şişlik ve sızı olabilir. Uygun ilaçlarla kontrol altına alınır. Ameliyat günü yatak istirahati önerilir. 5-7 gün içinde hasta işine dönebilir. 4 hafta boyunca cinsel ilişki yasaklanır.

Cerrahınız önerdiği takip ve bakım önerilerine uymak büyük önem taşır. İyileşme sürecinin bireysel farklılıklar gösterebileceğini anlamak önemlidir.

Vajinoplasti ameliyatının sonuçlarının kalıcı olması amaçlanır ancak belirgin kilo artışı ya da ilerleyen zamanlardaki olası gebelikler sonuçları değiştirebilir” dedi.

Dr. İzmirli uygun adayları şöyle sıraladı:

“ -Vajinal yapılarının şeklinden memnun olmayan ve bununla ilgili sorun yaşayan kadınlar.

-Cinsel aktivite esnasında ya da bisiklet sürerken ağrı, sızı yaşayan kadınlar.

-Birden çok vajinal doğum geçirmiş ve bunun sonunda ilişki sırasında yeteri kadar haz almayan kadınlar

-Önceden geçirilmiş genital bölge cerrahilerinin izlerinden sıkıntı duyan kadınlar, vajina estetiği ameliyatına uygun aday olabilirler “

Источник: https://www.iha.com.tr/erzurum-haberleri/tup-bebekte-embriyo-dondurma-2247996/

Dondurulmuş Embriyo Transferi Nedir & Transfer Aşamaları

Tüp Bebekte Embriyo Dondurma İşlemi

Op. Dr. Niyazi Emre Turgut
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun

Embriyo dondurma işlemi, tüp bebek kliniğinin başarısını değerlendirmede önemli bir göstergedir.

Bir merkezin ne kadar başarılı olduğu, embriyo dondurma oranları ve dondurulmuş embriyolarla elde ettiği başarılı sonuçlara bakılarak rahatlıkla görülebilir.

Eğer doğru uygulanıyorsa dondurulmuş embriyo transferi gerçekleştiren tedavilerdeki başarı oranları taze transfer yapılarak gerçekleştirilen tedavilerden daha yüksektir.

Embriyo dondurma işlemi sadece tedavi gören çiftler için değil özellikle kanser tedavisi görecek olup çocuk sahibi olma yetilerini kaybetmemek ve korumak isteyen kişiler için de son derece önemlidir.

Dondurulmuş embriyo transfer süreci nasıl gerçekleşir, gebelik oranı azalır mı, dondurulmuş embriyo çözülürken bozulur mu gibi merak edilen soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma işlemi, gelişmekte olan embriyoların -196 derecede dondurulup saklanması işlemidir. Embriyolar sonraki dönemlerde çözülerek tedavide kullanılabilir.

Embriyoların etkin bir şekilde dondurulması, saklanması ve çözme sonrası %100’e yakın oranlarda canlılık sağlanması başarılı merkezlerde mümkündür. Geriye kazanım ve özellikle dondurulmuş hücreler ile elde edilen yüksek gebelik oranları bir kliniğin başarı seviyesini gösteren en önemli göstergedir.

Embriyo Dondurulmasının Avantajları Nelerdir?

Embriyo dondurma işlemi ile gebelik elde etme şansı artmaktadır. Aynı zamanda kalan iyi kalitede embriyolar daha sonra kullanılabildiğinden çiftler için daha ekonomik bir tedavi imkanı sunar. Çiftin daha sonra yeniden bebek istemesi durumunda fiziksel olarak daha az yorucu ve daha kısa zamanda tedavi şansı doğmuş olur.

Polikistik over sendromu olan hastalarda, eğer yumurtalıklar tedaviye aşırı cevap vermişse (şiddetli ovaryen hiperstimulasyon) oluşan tüm embriyolar daha sonra transfer edilmek üzere dondurulabilir.

Siklus (bir tüp bebek deneme süreci) seyrinde endometrium kalınlığı yetersiz izlendiğinde, endometrial polip tespit edildiğinde ya da transfere yakın zamanda kırılma kanaması olduğunda embriyolar dondurularak daha sonra transfer edilebilir.

Kanser kemoterapisi ya da radyoterapisi öncesi embriyo dondurulması önerilebilir.

Embriyolar Nasıl Dondurulmakta ve Çözülmektedir?

Embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak plastik tüp ya da cam ampullere konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak saklanır. Embriyolar tüm gelişim evrelerinde dondurulabilmektedir.

Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır, oda sıcaklığında çözülür, koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır ve inkübatöre (embriyoların bekletildiği cihazlar) konulur. Aynı gün iyi görünen embriyolar transfer edilebilir.

Dondurulmuş Embriyolar Ne Kadar Saklanabilir?

Dondurulan embriyolar teknik olarak 20 yıldan fazla bir süre saklanabilmektedir. Ancak hukuki ve etik nedenlerden dolayı saklama süresine sınırlandırma getirilmiştir. Bu süre ülkelerin yasalarına göre farklılık gösterirken ülkemizde dondurulan embriyolar 5 yıla kadar saklanabilmektedir. Beşinci yılın sonunda çiftin izni alınarak saklanmaya devam ediliyor ya da imha ediliyor.

Embriyolarının saklanmasını talep eden çiftleri, her yıl merkeze başvurarak “biz embriyolarımızın saklanma süresini bir yıl daha uzatmak istiyoruz” diye dilekçeyle başvurmaları gerekmektedir.

Dondurulmuş Embriyolar Çözüldüğünde Canlılık Oranı Nedir?

Çözme sonrası yüksek canlılık oranları için iyi bir laboratuvar kalitesi ve tecrübeli embriyologlar olmazsa olmaz iki koşuldur. Bu iki faktörün de sağlanabildiği merkezlerde, hem donmuş embriyolar ile gerçekleştiren tedavilerde daha yüksek başarı oranları elde edilmektedir hem de doğacak çocuklarda daha sağlıklı bir fetal gelişim gözlenir.

Merkezlerimizde laboratuvarlarımız son teknolojilerle donatılmış olup ananında uzmanlığını kanıtlamış embriyologlarla çalışmaktayız. Dondurma-çözme işlemlerindeki başarımızın sırrı burada yatmaktadır.

Bizler laboratuvarlarımızda vitrifikasyon adı verilen dondurma tekniğini uygulamaktayız ve bu yöntem pek çok laboratuvarda programlı dondurma tekniklerinden daha başarılı sonuçlar vermekte.

Ayrıca bu teknikle dünya genelinde yapılan pek çok çalışma var ve sonuçlar, vitrifikasyon yöntemi ile doğan bebeklerde taze sikluslarda doğan bebeklere kıyasla herhangi bir problem gözlenmediğini doğrulamakta.

Tüm dondurulan embriyoların çözüldüğünde aynı canlılıkta bulunmaları mümkün olmayabilir. Fakat iyi bir dondurma çözdürme programında bu oran yaklaşık %90-95’tir. Yani genel olarak dondurulan her 10 embriyonun yaklaşık 9’u çözüldüğünde transfer edilebilir durumda olmaktadır. Klivaj dönemi adı verilen 2. veya 3. gün embriyolarında bu oran %98’lere kadar çıkabilmektedir.

Uygun yapılmadığı sürece her teknik, her yaklaşım embriyoya zarar verir. Embriyo dondurmada bu yöntemlerden biridir. Özellikle doğru bir şekilde uygulanmıyorsa, saklama koşulları optimal, düzgün değilse saklanan ve dondurulan embriyoların çözme sonrasında ve sırasında zarar görme riski yüksektir.

Dondurulmuş Çözülmüş Embriyolar Nasıl Transfer Ediliyor?

Dondurulmuş embriyo ne zaman transfer edilir, hastalarımızın merak ettiği sorulardan biri. Dondurulmuş embriyo transferi aşamaları kısaca şöyledir:

Hastanın transfere hazırlanmasında temel felsefe endometriumun (rahim iç zarının) hazırlanması ve yeterli kalınlığa ulaşmasıdır. Bunun için doğal siklus ya da östrojen içeren ilaçlarla hazırlanmış siklus tercih edilebilir. Bu iki yöntemin de başarısı aynıdır.

Doğal siklusta folikül takibi yapıyoruz ve endometriumun kendi halinde kalınlaşmasını bekliyoruz. Transfer genellikle ovulasyondan 2-3 gün sonra yapılmaktadır. Kan hormon düzeylerini (E2, LH ve Progesteron) takip ediyoruz çünkü belirleyicidir. Transfer gününe kadar herhangi bir ilaç vermiyoruz. Embriyolar transfer edildikten sonra ise progesteron ile destek tedavisi başlatıyoruz.

Hazırlanmış siklus ise kadının adetleri düzenli değilse ve yaşı ileri ise tercih edilir. Östrojen bantları ya da hapları ile endometrium kalınlığı minimum 7-8 mm’ye ulaşana kadar ultrason ile takip ediyoruz. İlaçlara GnRH analogları da eklenebilmektedir. Transfer sonrası rutin progesteron destek tedavisine başlıyoruz.

Şimdiye kadar olan bilgiler dahilinde dondurulmuş çözülmüş embriyoların transferinden doğan bebeklerde doğuştan anomali oranı diğerleri ile kıyaslandığında daha yüksek değildir. Sonuç olarak dondurulmuş embriyo uygulamaları güvenli ve hasta için ekonomik olan uygulamalardır.

Источник: https://bahceci.com/blog/embriyo-dondurma-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.