Tüp Bebekte Endoskopik Cerrahi

Endoskopik Cerrahi

Tüp Bebekte Endoskopik Cerrahi
Endoskopik Cerrahi Uyguladığımız Hastalıklar

Histeroskopi ışıklı bir teleskop yardımı ile rahim iç boşluğunun görüntülenmesine verilen isimdir. Tanısal veya tedavi edici amaçla yapılabilir. Tanısal amaçla bugün büyük çoğunlukla ofis histeroskopi ‘den yararlanılmaktadır.

Endoskopik Cerrahi Nedir ?

Endoskopik cerrahi minimal invaziv (dokularda en az hasar oluşturularak gerçekleştirilen) bir tekniktir. Endoskopik cerrahi tedavisiyle doğal yollardan vücuda giriş veya daha küçük kesiler, tedavi sonrası daha hızlı iyileşme ve yüksek hasta memnuniyeti.

Endoskopik cerrahi , hastalığı teşhis ve tedavi etmek için küçük insizyonlardan veya doğal vücut açıklıklarından geçen kapsamları kullanır. Endoskopik cerrahi de diğer bir popüler terim, minimal invazivcerrahidir. (MIS), bu da tanı ve tedavilerin düşük vücut boşluğu istilasıyla yapılabileceğini vurgulamaktadır.

Cerrahi enstrümanlar tamamen cerrahın kontrolündedir ve cerrahi alanın görüntülenmesi için endoskopik kamera kullanılabilir. Açık ameliyatlara göre ameliyat sonrası hareket serbestliği ve yara iyileşmesi daha çabuk olur.

Hastaların ameliyat sonrası daha erken dönemde iş yaşamına ve aktif hayata dönmeleri mümkündür. Ancak endoskopik tekniğin uygulanabilmesi için göğüs duvarı yapısının ve kalpteki anatominin uygun olması gerekir.

Laparaskopik ve Histeroskopik Cerrahi

İnfertilite (kısırlık) tedavisi öncesi ve sonrasında yapılması gerekli olabilen , myom alınması, kist alınması, rahim anomalilerinin düzeltilmesi, tüplerin açılması veya alınması gibi jinekolojik operasyonları kapalı yolla olabilirsiniz. Çok daha çabuk iyileşerek günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Kadın Hastalıkları Tedavisinde Endoskopik cerrahi Yöntemleri

Endoskopik cerrahi laparoskopi ve histeroskopi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Laparoskopik cerrahide karında ortalama 0.5 cm lik üç adet kesi yaparak karın içinin kamera yardımı ile görüntülenmesi işlemidir. Bu küçük yerlerden girilerek kadın hastalıklarını ilgilendirecek operasyonların neredeyse tamamı yapılabilmektedir.

Histeroskopik cerrahi ise; rahim içinin kamera yardımıyla gözlenmesi ve tanı ve tedavinin birlikte uygulanmasıdır.

Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye avantajları nedir?

Laparoskopik cerrahi ile yapılan operasyonlarda hastanın operasyon sonrası ağrı duyma oranı azalmakta, taburcu olma süresi kısalmakta, günlük aktivitesine daha çabuk dönebilmekte, ve estetik olarak açık cerrahideki yara izi görülmemektedir.

Laparoskopik cerrahide kadın hastalıklarında hangi operasyonlar yapılabilmektedir?

Laparoskopik cerrahi yöntemi ile kadın hastalıklarını ilgilendiren operasyonların neredeyse tamamı yapılabilmektedir. Laparoskopinin temel ilkesi hastanın operasyon süresinin kısalması, daha az ağrı duyması ve daha çabuk eve ve işe dönebilmesidir.

Laparoskopi ile yapılabilen operasyonları sıralarsak; dış gebelik operasyonları, yumurtalık kist operasyonları, myom operasyonları, tüpleri ilgilendiren operasyonlar, rahim alınması operasyonları (histerektomi), idrar kaçırma operasyonları, rahim sarkması operasyonları, rahim alınmasından sonraki vagen sarkma operasyonları, idrar torbası sarkma operasyonları, rahim kanseri özellikle endometrial kanser operasyonları yaklaşık 0.5 cm lik üç küçük kesiden girilerek yapılabilmekte ve hasta aynı gün veya ertesi günü hastaneden taburcu olmakta ve aynı hafta içerisinde günlük aktivitesine dönebilmektedir.

Laparoskopik cerrahinin kısırlık tedavisinde yeri nedir?

Laparoskopik cerrahiyi kısırlık tanı ve tedavisinde sıklıkla kullanmaktayız.

Rahim kanallarının kapalı olup olmadığını laparoskopi esnasında boyalı madde vererek tanımlamakta ve tıkanmış olan kısım kanalın dış kısımlarında ve kanal işlev görebilecek durumda ise rahatlıkla açılarak hastanın gebe kalması sağlanabilmektedir.

Rahimde yerleşen myom benzeri oluşumlar laparoskopi ile kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Kısırlığa yol açtığı düşünülen ve tedavi edilmediğinde yumurtalık kapasitesini azaltan çikolata kistleri de (endometrioma) laparoskopi yöntemi ile yumurtalık dokusuna en az zarar vererek çıkarılmaktadır.

Histeroskopik cerrahi nedir?

Histeroskopik cerrahi rahim içinin kamera yardımıyla görüntülenmesi ve rahim içinde var olan anormal oluşumların hem tanınması hem de aynı zamanda tedavi edilmesidir.Bu amaçla rahim içerisine histeroskop denilen cihaz yerleştirilir ve hem tanı hem de tedavi sağlanır.

Kimlere histeroskopi yapılmalıdır?

Histeroskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapıldığından ultrasonografide şüphelenilen polip, myom gibi istenmeyen yapıların çıkarılmasında ve doğuştan rahim içi perde (septum) varlığında rahim içinin normal hale getirilmesi için ve rahim içi yapışıklık varsa yapışıklıkların açılması için yapılabilmektedir.

Kısırlık tanı ve tedavisinde histeroskopinin yeri nedir?

Rahim içinde yer işgal eden yapılar; polip,myom,septum kısırlık tedavisinden önce mutlaka çıkarılmalıdır. Çünkü yardımcı üreme yöntemleri ile elde edilen iyi kaliteli bir embriyo eğer rahim içi uygun değilse gelişimini sürdüremez. Yine rahim içerisinde yapışıklık varsa aynı nedenden dolayı tedavi öncesi mutlaka histeroskopi yöntemi ile açılmalıdır.

Tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında iyi kalitede embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememiş hastalarda, yeni bir tedavi öncesi histeroskopi ile rahim içine bakılması önerilmektedir.

Tanısal amaçla yapılan histeroskopide rahim iç zarının yapısı ve damarlanması incelenerek tüp bebek tedavisi öncesinde değerlendirme yapılabilmektedir.

Tedavi edici amaçla yapılan histeroskopilerde genellikle anestezi verilir ve rahim içine rahim ağzı genişletildikten sonra elektrorezektör adı verilen bir alet sokulur.

Elektrorezektör ürologların prostat rezeksiyonu için kullandıkları aletin aynısıdır. Bu alet yardımı ile rahim içindeki perdeler kesilebilir (septum inziyonu), büyük polipler ve myomlar çıkarılabilir. Ayrıca rahim içi yapışıklıkları da açılabilir.

Histeroskopik  Polip Eksizyonu Ameliyat Videoları

Histeroskopi ile rahim iç tabakasını döşeyen hücre tabakası (endometrium) çıkarılarak aşırı kanaması olan ve artık çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar tedavi edilebilir. Bu işleme endometrial ablasyon adı verilir. Histeroskopi ile makas veya lazer kullanımı da mümkündür ancak bugün büyük çoğunlukla elektrik enerjisinden yararlanılmaktadır.

Histeroskopik Septum Rezeksiyonu – Rahim Perdesinin Tıraşlanması

Tedavi edici amaçla yapılan histeroskopilerde genellikle anestezi verilir ve rahim içine rahim ağzı genişletildikten sonra elektrorezektör adı verilen bir alet sokulur.

Elektrorezektör ürologların prostat rezeksiyonu için kullandıkları aletin aynısıdır. Bu alet yardımı ile rahim içindeki perdeler kesilebilir (septum inziyonu), büyük polipler ve myomlar çıkarılabilir.

Ayrıca rahim içi yapışıklıkları da açılabilir

Источник: https://profdrmuratarslan.com.tr/endoskopik-cerrahi.html

Endoskopi nedir? ne zaman gereklidir?

Tüp Bebekte Endoskopik Cerrahi

Kendine ait özel bir ışık kaynağı bulunan, ucundaki kamera aracılığı ile görüntü almayı sağlayan, bükülebilen tüp şeklindeki bir aletle sindirim sisteminin organlarının incelenmesi işlemine endoskopi denmektedir. Bu alete ise endoskop adı verilmektedir.

Ne Zaman Gereklidir?

Eğer;

• Yutma ve çiğneme ile ilgili problemleriniz, • Devam eden mide ekşime ve yanmaları, • Uykuda gelen öksürük, horlama nöbetleri ve ses kısıklıkları, • Yemeklerden sonra veya aç karnına mide sancılarınız ve ağrılarınız • Karın ağrısı, • Üst Sindirim sisteminden kanamalar, • Kusmalar, • Yanlışlıkla yabancı cisim yutulması, • Barsak düzeninizde değişiklikler, • Tuvalette dışkılıma ile kanamalar, • Daha önce tanı konmuş bir sindirim sistemi hastalığının kontrollerine gereksinim, • Barsak tembellikleri, kabızlık ya da uzun süredir düzelmeyen ishaller,

• Çekilmiş olan mide ve barsak filmlerinde anormal bulgular varsa;

Endoskopi gerekmektedir.

Endoskopi hasta için zor bir yöntem midir?

Endoskopi 40 yıldır özellikle sindirim sistemi incelemesinde kullanılmaktadır. Eskiye oranla çok hareketli, esnek, daha ince, görüntü kapasitesi yüksek cihazlar var. Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir.

Eğer bir engel yoksa hastaya bir ön hazırlık olarak ilaç uygulanmalıdır. Öncelikle gastroskopi işlemi öncesi hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi diş hekimlerinin de kullandığı bölgesel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra da kol damarından rahatlatıcı ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir.

Endoskopi bu şekilde yapıldığı zaman çok rahat olur. Çoğu zaman hasta işlem bittikten sonra “Gerçekten gastroskopi yaptınız mı? Bitti mi?” diye sormaktadır. Ayrıca gerekirse endoskopi sonrası uyku giderici ilaçlar da uygulanır. İşlem bittikten sonra hasta bir iki saat sonra işinin başında olabiliyor.

Ama o gün araba kullanmasını ve aşırı dikkat gerektiren işler yapmasını istemiyoruz.

Endoskopi nasıl yapılır?

8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru gastroskopide yemek borusundan mideye ve onikiparmak barsağına görülerek yönlendirilip ulaşılıyor. Kolonoskopide ise tüm kalın barsak inceleniyor. Aşağı yukarı uzunluğu 110-120 cm arasında olan cihazın ucunda kamera var ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtıyor.

Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgenin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi izleniyor. Gerekirse tanı için parça alınıyor (biyopsi) veya kanama durdurma, polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabiliyor.

Gastroskopi işlemi 3-5 dakikada, kolonoskopi ise 15-20 dk'da tamamlanıyor. Tüm bu işlemler için önceden en az 6 saatlik açlık gerekiyor. Gastroskopi işlemi için tek başına açlık yeterli olurken, kolonoskopi işlemi için en az 2 gün süren özel ilaçlarla barsak temizliğinin yapılmış olması gerekmektedir.

Özel Meltem Hastanesi endoskopi yapan hastaneler arasında yer almaktadır.

Endoskopinin riskleri nelerdir?

Endoskopide görülen riskler çok nadirdir. Gastroskopi ve kolonoskopi işleminin, hem yapılan işleme hem de uygulanan anesteziye bağlı olarak belirli riskleri vardır. İşleme bağlı riskler %0,2 yi geçmeyen barsak delinmesi, kanama gibi riskleri içermektedir.

Hastaya uygulanan anesteziklere bağlı riskler ise hastanın sahip olduğu yandaş hastalıklara göre değişmektedir. Bu yüzden her hastaya aynı oranda anestezik ilaç uygulanamamaktadır. Hastanın sahip olduğu yandaş hastalığa göre bazen endoskopi işlemi bile riskli bulunarak uygulanmamaktadır.

Tüm bu söylediklerimizin ışığında endoskopik cihazlar günümüz tıbbının sahip olduğu en önemli kozlardan biridir. Günümüzde beslenme alışkanlıklarımızdaki değişiklik ve tükettiğimiz hormonlu gıdalar nedeniyle yemek borusu, mide ve kalın barsak kanserlerin sayısının ciddi oranda artığı görülmektedir.

Önceden son evrede yakalan bu kanserler, endoskopinin yaygınlaşması ile erken evrede yakalanır olmuştur. Örneğin Japonyada mide kanseri en çok görülen kanser olması nedeni ile Japonya tüm vatandaşlarını ücretsiz olarak endoskopi taramasından geçirmektedir.

Böylece Japonya, mide kanserinin en sık görüldüğü ama mide kanserinden ölüm oranlarını en fazla düşüren ülkedir. Endoskopide bugün yardımcı ekipmanlarında gelişmesi ile erken evrede saptanan kanser, ameliyata gerek kalmaksızın endoskopik olarak tedavi edilmektedir.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/endoskopi

Kısırlıkta Endoskopik Cerrahi Uygulamalar: Histeroskopi

Tüp Bebekte Endoskopik Cerrahi

Histeroskopi ışıklı bir teleskop yardımı ile rahim iç boşluğunun görüntülenmesine verilen isimdir. Tanısal veya tedavi edici amaçla yapılabilir. Tanısal amaçla bugün büyük çoğunlukla ofis histeroskopiden yararlanılmaktadır. Tedavi edici amaçla yapılan histeroskopilerde genellikle anestezi verilir.

Rahim içine rahim ağzı genişletildikten sonra elektrorezektör adı verilen bir alet sokulur. İşlemin genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Elektrorezektör ürologların prostat rezeksiyonu için kullandıkları aletin aynısıdır.

Histeroskopi ameliyatında bu alet yardımı ile rahim içindeki perdeler kesilebilir (septum inziyonu), büyük polipler ve myomlar çıkarılabilir. Ayrıca rahim içi yapışıklıkları da açılabilir. Rahim iç tabakasını döşeyen hücre tabakası (endometrium) çıkarılarak aşırı kanaması olan ve artık çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar tedavi edilebilir.

Bu işleme endometrial ablasyon adı verilir. Histeroskopi ile makas veya lazer kullanımı da mümkündür ancak bugün büyük çoğunlukla elektrik enerjisinden yararlanılmaktadır.

Ofis histeroskopi

Histeroskopi işleminin muayenehanede ve anestezi gerektirmeden yapılmasına ise ofis histeroskopi adı verilmektedir. Rahim ağzını genişletmeden rahim içine kolayca sokulabilecek çok ince aletler kullanılmaktadır. Önceleri sadece tanı koymak amacı ile uygulanmasına rağmen son yıllarda rahim içinde görülen pek çok anormalliğin tedavisinde de kullanılır hale gelmiştir.

Ofis histeroskopi en çok anormal kanamalarda, kısırlığın değerlendirilmesinde, rahim içi yapışıklık, küçük myom ve poliplerin alınmasında kullanılır. Ofis histeroskopi ile septum adı verilen rahim içinde doğuştan olan perde ya da duvarların da kesilmesi de olanaklıdır. İpi rahim içine kaçmış olan rahim içi araçların (spiral) çıkarılmasında da ofis histeroskopiden yararlanılır.

Hastaya önce damardan hafif bir sedatif verilir ve daha sonra vajen içine alet (spekulum) yerleştirmeden, rahim ağzı tutulmadan ve genişletilmeden histeroskop rahim içine sokulur. Histeroskopi aletinin rahim içine sokulması esnasında hafif bir kramp hissedilebilir. Rahim içine girildikten sonra su verilerek rahim boşluğu şişirilir ve video ekranında gözlenir.

Rahim içindeki polip, myom, veya tümörler ofis histeroskopi ile kolayca görülür. Bunların bazıları ofis histeroskopi ile alınabilir. Bazılarında ise uyutarak daha büyük bir histeroskopi ameliyatı gerekebilir.
Kısırlığın değerlendirilmesinde histeroskopi son derece önemli bir yöntemdir.

Rahim içindeki yer kaplayan lezyonlar veya yapışıklıklar kısırlık nedeni olabilir ve bunların önemli bir kısmı histeroskopi ile tedavi edilebilir. Tüp bebek tedavisi öncesinde özellikle rahim filmi olmayan kadınlarda histeroskopi ile rahim iç boşluğunun normal olduğunun teyid edilmesi önemlidir.

Özellikle daha önce başarısız denemeleri olan çiftlerde önemi daha da fazladır. Yapılan bazı çalışmalarda daha önce 2 veya daha fazla tüp bebek başarısızlığı olanlarda %50 oranında rahim iç boşluğunda anormallikler görülmektedir. Bunlarda en önemlileri endometrit, polipler, yapışıklıklar ve fazla derine uzanmayan septumlardır (rahim içi perdesi).

Bu anormalliklerin tedavisi ile sonraki tüp bebek uygulamalarında gebelik oranları normal düzeye çıkarılabilmektedir.

-Ne zaman yapılır?

İdeal olarak adet kanamasının bitiminden hemen sonra yapılmalıdır. Bu dönemde rahim iç tabakası incedir ve rahim içi anormallikleri daha net olarak görülebilir.

-Öncesinde ne yapmalıyım?

Genel anestezi verilecek ise 6 saatlik bir açlık (yemek ve içmek) dönemi gerekir. Ofis histeroskopide ise daha kısa süreli bir açlık yeterlidir.

-Sonrasında ağrı veya kanama olur mu?

Genellikle ağrı son derece azdır veya hiç yoktur. Kanama genellikle damlama tarzında olup kısa sürer.

-Komplikasyonları nedir?

Histeroskopi veya ofis histeroskopi sonrasında en sık rastlanan komplikasyonlar şunlardır: Rahim delinmesi (laparoskopi ile bakmak ve tamir etmek gerekebilir), kanama (rahim içine sonda koymak gerekebilir), rahim ağzının yırtılması (dikilerek onarılır), büyük ve alt segmente yakın myomların çıkarılması sonrasında rahim içi yapışıklık gelişmesi histeroskopinin başlıca işleme bağlı komplikasyonlarıdır. Bunlara %1 civarında rastlanır. Deneyimli histeroskopistler için komplikasyonların tanısı ve tedavisi nispeten kolaydır.

-Septum (Çift Rahim) Nedir?

Rahim ve bazı durumlarda alt genital sisteme dahil olan vajenin kız bebeğin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine iki parça halinde başlayıp orta hatta birleşememesi sonucu oluşan anormalliklerdir. Bunlara füzyon defektleri denir.

Füzyon defektleri içinde en sık görüleni septumdur. Septum rahmin bir duvar veya perde ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölünmüş olmasına verilen isimdir. Derinliğine göre yani rahmin alt bölmesine ne kadar indiğine göre şiddeti değişir. Daha az sıklıkla olmak üzere bikornus uterus, didelfis uterus ve diğer füzyon defektleri de görülebilir.

-Septum neden önemlidir?

Özellikle septum düşük ve erken doğumlardan sorumlu olabilir. Önceleri sadece geç düşükler septuma bağlanırken bugün erken düşüklere de yol açabileceği kabul edilmektedir. Septum aynı zamanda gebe kalmayı da engelleyebilir. Bu her ne kadar tartışmalı olsa da başka bir neden bulunmayan kısır çiftlerde septum sorumlu tutulmaktadır.

-Septum tanısı nasıl konur?

Tanı vajinal ultrason ile konabilir. Rahim filmi de tanıda yardımcıdır ancak septum ve bikornus ayırıcı tanısını yaptırmaz. Histeroskopi ve beraberinde laparoskopi ile tanı kesinleşir.

Biz tanıda vajinal yolla yapılan 3 boyutlu ultrasondan yararlanıyoruz. Tüplerina açık olup olmadığına bakmak istemiyorsak rahim filmi çektirmiyoruz.

Histeroskopi yaparken de laparoskopiyi yapılması için başka bir gerekçe yoksa uygulamıyoruz.

-Septum nasıl tedavi edilir?

Septumun altın standart tedavisi histeroskopi ile kesilmesidir. Kesme işlemi makas, elektrik enerjisi veya lazer kullanılarak yapılabilir. En fazla kabul gören yöntem elektrik enerjisi ile septumun kesilmesidir. Deneyimli ellerde tedavi çok başarılıdır ve daha önce düşük ve erken doğum öyküsü olan kadınların %90'ında doğum ile sonuçlanan gebelik elde edilebilir.

Kısa bir genel anestezi ile vajinal yoldan yapılan cerrahi sonrasında hastanede kalmak gerekli değildir. Komplikasyonları son derece az görülür. En önemlisi rahim ağzının genişletilmesi sırasında veya kesme işlemi sırasında rahmin delinmesidir. Bu olasılık deneyimli cerrahlar arasında pek görülmez. Bikornus ve didelfis uteruslar ise zorunlu kalınmadıkça tedavi edilmemelidir.

-Rahim içi Yapışıklıklar histeroskopi ameliyatı ile nasıl tedavi edilir?

Rahim içinde oluşan yapışıklıklar gebe kalamama, düşük yapma ve az veya hiç adet olamamanın önemli nedenlerinden biridir. İlk tanımlayan kişinin adı ile Asherman sendromu olarak da anılır. Genellikle rahim içinde oluşturulan bir travmayı takip eder.

En sık görülen senaryo kürtaj sonrasında adet kanamalarının azalması veya kesilmesi nedeni ile yapılan araştırmalarda rahim içinde yapışıklık olduğunun anlaşılmasıdır. Özellikle bebeğin rahim içinde ölmesi sonrasında (missed abortus) yapılan kürtajlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Kürtajı takip eden diğer nedenler arasında ise doğum sonrasında bebeğin eşinin tam olarak çıkmamasına bağlı olarak yapılan girişimler ve rahim içindeki myomlara yönelik ameliyatlar yer almaktadır. Daha az olarak çocukluk çağında geçirilmiş bir tüberküloz enfeksiyonuna ikincil olarak da görülebilir.

Anlaşılacağı üzere rahim içi yapışıklıkların oluşumu için ya bir enfeksiyon ya da bir travma gereklidir. Genelde her ikisi beraber görülür. Kürtaj sonrasında her ay rahim iç tabakasının yenilenmesinden sorumlu olan bazal hücre tabakasından oluşan hasar sonucunda rahim iç tabakası artık yenilenemez hale gelir ve rahim duvarları birbirine yapışır.

-Rahim içi yapışıklığın belirtileri nelerdir ve tanı nasıl konur?

En sık olarak kürtaj sonrası adet kanamalarının kesilmesi veya belirgin olarak azalması söz konusudur. Normalde kürtajdan sonra düzenli adet gören kadınlarda 4-6 hafta içinde adet kanamasının gelmesi beklenir. Gelmediği takdirde rahim için yapışıklıklarından şüphelenilmelidir.

Daha az olmak üzere adet kanamalarının ağrılı olması (dismenore), nedensiz gebe kalamama, ve tekrarlayan düşükler de rahim içi yapışıklıklarının belirtisi olabilirler. Tanı için vajinal yolla yapılan ultrason muayenesi, rahim içine su verilerek yapılan ultrasonografi (SİS), rahim filmi (HSG), ve histeroskopi kullanılabilecek araçlardır.

Bunların içinde tanıyı kesinleştiren ve aynı seansta tedavi olanağı sağlayan histeroskopi altın standart olarak kabul edilmektedir.

-Rahim içi yapışıklık nasıl tedavi edilir?

Rahim içi yapışıklıkların tedavisinde güncel standart histeroskopi ameliyatı ile yapışıklık açılması işlemidir. Körlemeden yapılan kürtajlar artık tarihe karışmıştır. Rahim içi yapışıklıkları makas veya elektrik enerjisi kullanılarak açılabilir.

Biz özellikle elektrik enerjisi kullanılarak yapılan histeroskopik cerrahiyi uyguluyoruz ve son derece iyi sonuçlar elde ediyoruz. Başarı yapışıklıkların derecesi ve cerrahın deneyimi ile doğru orantılıdır. Yapışıklıklar ne kadar yoğun ve rahim iç boşluğunun orantısal olarak ne kadar büyük kısmını kaplıyorsa tedavinin başarısız olma şansı o kadar yüksektir.

Özellikle rahim boşluğunu tamamen kapatan yapışıklıkların tedavisi çoğu zaman imkansızdır. Yapışıklıkların yoğun olduğu durumlarda bazen birden fazla girişim gerekebilir. Bizim 5-6 defa yapışıklık açılması yaptığımız ve sonuçta gebe kalan hastalarımız var. Bu nedenle kadının bu işlemler sırasında sabırlı olması ve ümidini yitirmemesi çok önemlidir.

İşlem sonrasında rahim içine spiral yerleştirilebilir, balon konabilir veya jel püskürtülebilir. Ancak bunların hiçbirinin yapışıklıkların tekrar oluşumunu engelledikleri kesin olarak gösterilmemiştir. İşlem sonrasında antibiyotik verilemesinin yararı yoktur. Hormon tedavisi de tartışmalıdır. Ancak uzun süredir adet olmayan kadınlarda verilmesi önerilmektedir.

Biz hastalarımızda işlem sonrasında hormon veriyoruz. Şiddetli yapışıklıkları olanlarda hormon tedavisinin bitiminden sonra adet kanamasının akabinde tekrar bakılmasını öneriyoruz.

-Tedavinin başarısı nedir?

Şiddetli yapışıklıkları olan kadınlarda birden fazla histeroskopi gerekebilir. Üç girişim sonrasında rahim boşluğu açılmayan kadınlarda daha fazla ısrar etmenin anlamı yoktur. Bu gibi durumlarda gebelik ancak taşıyıcı anne kullanılarak mümkün olacaktır.

Rahim boşluğu kabul edilebilir ölçülerde veya tam olarak açılmış olan kadınlarda eğer tüp çıkışları da açıksa kendiliğinden gebelik şansı olacaktır.

Eğer rahim boşluğu belirgin ölçüde oluşturulabilmiş ancak tüp çıkışları görülemeyen kadınlarda ise tüp bebek yapılması gerekir.

-Gebelik durumunda oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Gebelik olduğu takdirde düşük ve erken doğum riski artar. Şiddetli rahim için yapışıklık açılması sonrasında gebe kalan kadınlarda bebeğin eşinin anormal yerleşiminden (anormal plasentasyon) kaynaklanan sorunlar olabilir.

Placenta accreta veya percreta adı verilen plasentanın rahim kas tabakasına ve hatta kas tabakasını da geçip rahim dış zarına kadar gömülmesi sonrasında doğum sırasında plasenta yerinden çıkarılamayabilir ve buna bağlı sorunlar yaşanabilir.

Bu gibi durumlarda rahmin alınması bile gerekebilir.

Источник: https://www.tupbebek.com/histeroskopi

Endoskopik Cerrahi (Histeroskopi & Laparoskopi)

Tüp Bebekte Endoskopik Cerrahi

Histeroskopi, rahim içi sorunların (Miyom, polip ve yapışıklık gibi) teşhis ve tedavisinde kullanılır. Histeroskop, rahime vajinadan sokulan uzun, ince, ışıklı bir cihazdır.

Ekrana bir görüntü yansıtır ve hekimin rahminizi görmesine ve tedavi etmesine izin verir. Rahim içi rahatsızlıkların embriyonun tutunmasında olumsuz etkileri vardır.

Dolayısıyla bu sorunların giderilmesi tüp bebek tedavisinde başarı şansının artmasında etkilidir.

İnfertilite tedavisi açısından baktığımızda, kadınlarda doğurganlığı engelleyen myom, polip, rahim içi yapışıklıklarının açılması, uterin septum (doğuştan gelen rahim içi doku) sorunlarının tedavisinde histeroskopi etkin bir şekilde kullanılabilmesi bakımından kritik öneme sahiptir. Aşağıda sıraladığımız, infertiliteye (kısırlık) neden olan rahatsızlıklar bu yöntem ile teşhiş ve tedavi edilebilir:

Rahim Perdesi Septum

Embriyolojik dönemde Müller kanalları (sağ ve sol) adı verilen oluşumlar rahmin her iki yarısını oluşturduktan sonra orta kısımda rezorbe olarak rahim boşluğunu meydana getirirler.

Bazı durumlarda bu oluşumlar kaybolmamakta ve rahmin ortasında bir perde olarak kalmaktadır ve aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır:

 • İnfertilite (Kısırlık)
 • Gebeliğin erken döneminde düşük
 • Tekrarlayan gebelik kayıpları
 • Fetal gelişme geriliği
 • Fetusta pozisyon anomalileri
 • Erken doğum

Rahim Şekil Bozuklukları (T veya Y şeklinde rahim)

Normalde üçgen şekilli olan rahim boşluğunun, silindirik boru şeklinde olması ve her iki yan ve üst duvarlarda rahim boşluğuna doğru bombeleşme olması durumudur. Rahim dokusunun yeterince kalınlaşamaması nedeniyle özellikle embriyonun rahim içine tutunması başarısızlıklarına yol açmaktadır.

Aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır:

 • İnfertilite (kısırlık)
 • Tekrarlayan embriyo tutunma başarısızlıkları
 • Gebeliğin erken döneminde düşük
 • Tekrarlayan gebelik kayıpları
 • Fetal gelişme geriliği
 • Fetusta pozisyon anomalileri
 • Erken doğum

Tedavisi

 1. Histeroskopikolarak rahim üst ve yan duvarları genişletilir
 2. Rahim içine 1 ay spiral uygulanması
 3. Balon uygulaması
 4. Hormon tedavisi

Unikornuat Uterus

Embryolojik dönemde Müller kanallarından (sağ veya sol) herhangi bir tanesinin oluşmaması sonucu yarım uterus görülebilir. Bazı durumlarda diğer tarafta işlevsel olmayan küçük bir rahim parçası kalabilir. Eğer tek taraflı rahim iyi gelişmişse normal bir gebelik oluşabilir.

Unikornuat uterus aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır:

 • Karın içinde kitle oluşumu
 • İnfertilite (kısırlık)
 • Gebeliğin erken döneminde düşük
 • Tekrarlayan gebelik kayıpları
 • Fetal gelişme geriliği
 • Fetusta pozisyon anomalileri
 • Erken doğum

Unikornuat uterus tedavisi

 • Histeroskopik olarak rahim üst ve yan duvarları genişletilebilir
 • Rahim içine 1 ay spiral uygulanması
 • Balon uygulaması
 • Hormon tedavisi

Endometrial Polip

Endometrial Polip, rahim içini kaplayan normal endometrium abakasının oluşturduğu iyi huylu tümöral oluşumlardır. En sık görülen bulgular adet kanamalarının fazla olması veya adet dışı düzensiz kanamalardır. Tüp bebek tedavisi esnasında implantasyonu (embryonun rahim içine tutunması) engellediği bilinmektedir.

Tedavi : Histeroskopik polipektomi

Histeroskopik Miyom

Submüköz myomlar rahim boşluğuna doğru büyüyen ve sıklıkla anormal kanamalar (aşırı adet kanaması, adet dışı kanamalar gibi), ve kasık ağrıları gibi bulgularla karşımıza çıkan, rahim duvarını oluşturan myometrium kaynaklı iyi huylu tümöral oluşumlardır. Tüp bebek tedavisi esnasında implantasyonu (embryonun rahim içine tutunması) engellediği bilinmektedir.

Gebelik esnasında büyümeye eğilimli olan bu myomlar aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır:

 • İnfertilite (kısırlık)
 • Tekrarlayan implantasyon başarısızlıkları
 • Gebeliğin erken döneminde düşük
 • Erken doğum
 • Gebelikte şiddetli ağrı

Tedavisi: Histeroskopik myomektomi

Rahim İçi Yapışıklık (Uterin Sineşi)

Rahim içinde oluşan yapışıklıkların en önemli nedenleri daha önceden geçirilmiş operasyonlar (gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması veya polip, myom gibi tümöral oluşumların kameralı sistemle görülmeksizin kürtaj ile çıkartılmaya çalışılması) ve enfeksiyonlardır. Her iki durumdada rahim iç tabakası hasar görebilir ve rahim duvarlarının tamamında veya bir kısmında yapışıklık oluşabilir. Uterin sineşiler infertiliteye (kısırlık) neden olabilen patolojiler arasındadır.

Tedavi :

 • Histeroskopik olarak yapışıklıkların açılması
 • Rahim içine 1 ay spiral uygulanması
 • Balon uygulaması
 • Hormon tedavisi

Kadın infertilite nedenlerini incelediğimizde karşılaşılan en yaygın problemlerin yukarıda sıraladığımız sorunlar olduğunu biliyoruz: Birden fazla başarısız infertilite denemesi sonrası kliniğimize başvuran çoğu anne adayında gerektiği halde histeroskopi yapılmamış olması veya histeroskopinin doğru bir şekilde uygulanmamış olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz. İnfertilite ve Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmak için etkin bir histeroskopi uygulamasının gerekliliğine inanıyoruz. İnfertilite tedavisinde histeroskopi’nin önemi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Laparoskopi

Karın boşluğuna ulaştırılan ışıklı kamera cihazı ile yumurtalık, rahim ve tüplerin durumu incelenir.

Kansız ya da bıçaksız  / izsiz ameliyat olarak da bilinen yöntem kapsamında operatif işlemler minimal kesiler üzerinden yapılır. Laparoskopi sonrası hastanede kalma süresi oldukça kısadır ve çoğunlukla aynı gün taburcu olunur.

Hasta, tanısal uygulamalarda ertesi günü, operatif uygulamalarda ise 7-15 gün aralığında normal yaşamına geri dönebilmektedir.

Jinekolojide pek çok farklı amaçla uygulanabilen laparoskopi, kanser ameliyatları da dahil olmak üzere her türlü jinekolojik cerrahi girişimi yapma yeteneği olan bir yöntemdir.

İnfertilite tedavisinde kritik öneme sahip olan Laparoskopi, rahim içi tüp tıkanıklarının teşhis ve tedavisinde etkin bir şekilde kullanılarak çocuk sahibi olmakta güçlük yaşayan çiftlere doğal yolla gebelik imkanı tanıyabilir.

Bazı durumlarda yardımcı üreme tedavileri öncesinde laparoskopi uygulaması tedavinin başarısı açısından kritik önem taşır.

İnfertilite (kısırlık) sorunu yaşayan kadınlarda laparoskopik operasyonlar belirtilen durumlarda tedavi amaçlı olarak başarıyla uygulanmakta ve infertilite (kısırlık) tedavisi şansını ciddi oranda artırmaktadır. Tüplerde oluşabilecek sorunlardan kaynaklanan İnfertilite (Kısırlık) tedavisinde laparoskopik lazer cerrahisi uygulaması yardımcı üreme tedavileri öncesinde başarıyı artırır. 

Rahim ağzı yetmezliği, genellikle gebeliğin 16-24. haftaları arasında ağrısız olarak rahim ağzının açılması sonucunda düşük veya çok erken doğumların oluşmasına neden olmaktadır. Tanısı çoğu zaman ilk gebelikteki kayıptan sonra koyulabilmektedir.

Daha Fazla

Rahim ağzı yetmezliğinin tedavisinde, daha rahim ağzı açılmaya başlamadan önce genellikle 13-14. gebelik haftalarında, serklaj yani rahim ağzına dikiş atılması planlanmalıdır.

Tercih edilen ilk yöntem vajinal yoldan dikiş (serklaj) işleminin yapılmasıdır.

Fakat bazı özel durumlarda karında sezaryen gölgesine uyan bölgede kesi yapılarak açık olarak veya tercihen laparoskopik yani kapalı olarak da dikiş işlemi yapılabilmektedir.

Laparoskopik serklaj hangi durumlarda planlanmalıdır?

 • Daha önceki gebeliklerde (en az 2 kez) vajinal serklajın başarısız olduğu durumlarda
 • Rahim ağzının çok kısa veya düzensiz olduğu durumlarda
 • Erken dönem rahim ağzı kanserleri veya displazilerine bağlı olarak rahim ağzının büyük bir bölümünün çıkarıldığı hastalarda

Laparoskopik serklaj ne zaman planlanmalıdır?

Gebelik öncesi rahmin küçük, kanlanmasının az olduğu dönem en uygun dönemdir. İşlemden 6 hafta sonra gebelik önerilmektedir. Eğer mevcutta bir gebelik varsa gebeliğin ilk 3 ayında işlem yapılabilir.

Laparoskopik serklajın avantajları nelerdir?

Bu yöntem ile rahim ağzının çok daha yukarılarına ulaşmak ve buraya dikiş atmak mümkündür.

 • Sezaryen ameliyatı gibi bir kesiye gerek kalmadan 3 tane küçük delikten girilerek kolayca yapılabilmektedir.
 • Hastalarımız aynı gün akşam taburcu olabilmektedir.
 • Gebelik %90 oranında 34. haftasını geçtikten sonra doğum olmaktadır.
 • Dikiş sizin hamile kalmanızı hiçbir şekilde engellememektedir.
 • Doğum olduktan sonra dikiş yerinde bırakılarak sonraki doğumlar için de kullanılabilmektedir.

Klasik laparoskopi operasyonlarından farklı olarak laparoskopik lazer cerrahisinde laparoskopun ucuna kameranın haricinde lazer sistemi de bağlanmaktadır. Cerrahın kontrol ettiği lazer enerjisi ile karın içindeki organlarda kesme, yakma ve kanama durdurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Lazer ışığı, karın içerisinde bir bıçak gibi kullanılarak operasyona olanak sağlamaktadır. Bu teknikle, doğum kontrolü amaçlı tüplerin bağlanması gibi basit operasyonlar yapılabildiği gibi myom çıkartılması, rahmin alınması gibi ileri düzey operasyonlar da gerçekleştirilmektedir.

Lazer kullanımı laparoskopik cerrahiye pek çok avantajlar kazandırırken ameliyat süresini de belirgin olarak kısaltmaktadır. Ameliyat süresinin kısalması ise hastanın daha az anestezi alması ve daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Laparoskopik lazer cerrahisi ülkemizde yalnızca merkezimizde uygulanmaktadır. Prof. Dr. Yücel Karaman 30 yıllık tecrübesinde Belçika, İngiltere ve Türkiye’de 30.000’in üzerinde laparoskopik ve histeroskopik ameliyat gerçekleştirmiştir. Şu anda Türkiye’de laparoskopik lazer cerrahisini uygulayan tek bilim insanı olarak merkezimizde hizmet vermeye devam etmektedir.

Laparoskopik lazer cerrahisi hakkında detaylı bilgi alın.

İleri düzey endoskopik cerrahide referans merkez

Dünyada tüp bebek tedavisinin ilk uygulayıcılarından olan Prof. Dr. Yücel Karaman Endoskopik cerrahi alandaki uzmanlığını tüp bebek tedavisinde başarıyla uygulayarak Brüksel, Londra ve İstanbul’da 30.

000’den fazla laparoskopik ve histeroskopik ameliyat gerçekleştirerek sayılı bilim adamı arasına girmiştir. Prof. Dr.

Yücel Karaman Histeroskopi alanındaki engin tecrübesi ile merkezimize başvuran çiftlere çözüm sunmaya; uzman doktor ve bilim adamlarına ise kongrelerde eğitimler vermeye devam etmektedir.

İnfertilite (kısırlık) tedavileri (Yardımcı üreme tedavileri) gerektiren bazı vakalar öncesinde endoskopik cerrahi uygulaması kritik öneme sahiptir. Yardımcı Üreme Tedavilerinde Kişiye Özel Yaklaşımın Önemi Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Histeroskopi tüp bebek tedavisinde başarıyı artırır mı? Rahim içi rahatsızlıkların embriyonun tutunmasında olumsuz etkileri vardır. Dolayısıyla bu sorunların giderilmesi tüp bebek tedavisinde başarı şansının artmasında etkilidir.
Laparoskopi infertilite tedavisinde başarıyı artırır mı?

İnfertilite tedavisinde kritik öneme sahip olan Laparoskopi, rahim içi tüp tıkanıklarının teşhis ve tedavisinde etkin bir şekilde kullanılarak çocuk sahibi olmakta güçlük yaşayan çiftlere doğal yolla gebelik imkanı tanıyabilir. Daha fazla bilgi alın.

Laparoskopi ile hangi operasyonlar yapılabilir ?

Laparoskopik cerrahi, deneyimli ekipler tarafından yapıldığında jinekolojik operasyonların %95’inde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Başlıca yapılabilen operasyonlar şunlardır:

 • Rahim (Uterus) İle İlgili Hastalıklar
 • Tüplerinde Problem Olan Kadınlara Hangi Operasyonlar Yapılmaktadır ?
 • Yumurtalıklar İle İlgili Hastalıklar
 • Endometriosis ve Çikolata Kistleri
 • Mesane Sarkması (idrar kaçırma)

Laparoskopik cerrahinin avantajları nelerdir?

 • Operasyonlar geniş kesi yapılmadan, yani karın açılmadan gerçekleştirilmektedir. Ciltte geniş ameliyat izi olmaz. Göbek içinden ve kasık bölgesinde açılan 3 küçük noktadan bütün işlemler yapılmaktadır. Ciltte estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz.
 • Laparoskopi ameliyatları mikro-cerrahi prensipleriyle yapıldığından, karın içerisinde ve ameliyat alanlarında minimal hasar meydana gelmekte ve iyileşme daha kolay ve çabuk olmaktadır.
 • Laparoskopi sonrası karın içersinde operasyona bağlı yapışıklıklar daha az olmaktadır. Açık ameliyatlarda daha fazla yapışıklık meydana geldiğinden, özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak laparoskopi önerilmelidir. Bazen açık ameliyat sonrası tüplerde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak tıkanıklıklar meydana gelmektedir.
 • Karın içinde gözlenmesi en zor bölgeler laparoskopi yöntemiyle rahatlıkla görülebildiğinden tedavi imkanı ve başarısı artmaktadır.
 • Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastanın ağrı şikayeti daha az olduğundan hastanın genel durumu daha iyi olmaktadır. Ağrı kesici kullanma ihtiyacı fazla değildir.
 • Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır. Çoğunlukla aynı gün veya ertesi gün taburcu olunmaktadır. Hastanın ayağa kalkma ve normal fiziksel aktivitesine kavuşması daha kolay ve hızlı olmaktadır. Karın duvarı açılmadığı için hasta daha çabuk iyileşir.
 • Hastanın işine yeniden dönebilme süresi sadece 1 haftadır. Bu süre klasik operasyonlarda 6-7 haftayı bulmaktadır.

Источник: http://www.brukseltupbebek.com/tr/tedaviler-ve-hizmetler/endoskopik-cerrahi-histeroskopi-laparoskopi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.