Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi

içerik

Erkek Kısırlığı, Nedenleri ve Tedavisi – Bahçeci Tüp Bebek – 444 39 49

Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir sorun. Kısırlık nedenleri neler, çocuk sahibi olmak için sperm sayısı kaç olmalı, kısırlık tedavisi olan bir rahatsızlık mı gibi erkek infertilitesiyle ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nedir, Kısırlık Neden Oluşur?

Erkek infertilitesinin birçok farklı nedeni olabilir. Genetik sorunlar, doğum sırasında oluşan anormallikler, hormonal nedenler, kimyasal faktörler, iltihaba bağlı hastalıklar, varikosel ve cerrahi operasyonlar kısırlık nedenlerinin başında gelir.

Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da erkek kısırlığının oluşmasında önemli bir role sahiptir.

Sigara ve alkol kullanımı, kas geliştirici ilaçlar, çok sıcak ortamda veya kimyasal maddeye maruz kalınan çalışma şartları ve fazla kilo da kısırlığa neden olabilir.

Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir?

Erkek kısırlığının genellikle herhangi bir belirtisi yoktur. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olması ön teşhis olabilir fakat kesin tanı konulabilmesi için sperm testi (spermiogram) yaptırmak gerekir.
Sperm testi yaptırmadan önce 3 gün boyunca cinsel perhiz yapılmalıdır.

Bu süre boyunca erkek herhangi bir cinsel birleşme yaşamamalı ya da mastürbasyon yoluyla boşalmamalıdır. Sperm sayısının artması için perhiz süresini uzatmak doğru değildir. Çünkü süre uzadığında sperm sayısı artarken sperm hareketliliği ve kalitesi düşer.

Perhizin dördüncü gününde aday, bir merkeze giderek kendisine verilen steril bir kabın içerisine boşalır ve verdiği bu örnek laboratuvarda incelenerek sperm sayısı raporlanır. Meni testi sonucunu ertesi gün öğrenebilirsiniz.

Baba Olmak İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı kılavuza göre, baba olabilmek için bir erkeğin mililitrede en az 15 milyon sperme sahip olması, toplam semen örneğinde ise 40 milyon sperm olması gereklidir. Bu sayının altında sperm değerine sahip erkeklerin çocuk sahibi olmak için tedavi görmeleri önerilir.

Kısırlık Tedavisi için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Çiftlerin kısırlık (infertil) kapsamında değerlendirilebilmesi için; anne adayının 35 yaştan küçük olduğu durumlarda 1 yıl boyunca, anne adayının 35 yaşından büyük olduğu durumlarda ise 6 ay boyunca korunmasız düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmaması gerekiyor. Bu bilgiler doğrultusunda öncelikle hangi aşamada olduğunuzu tespit etmelisiniz.

Erkek Kısırlığında Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Gerekli süre boyunca düzenli cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebelik oluşmaması durumunda bir tüp bebek merkezine başvurulmalıdır.

Gebeliğin oluşmaması kimi zaman erkeğe, kimi zaman kadına bağlı sebeplerden kaynaklanırken bazen nedeni anlaşılmayan kısırlık da söz konusu olabilir. Alanında uzman bir ürolog erkek hastayı muayene eder ve birtakım testler ister.

Muayene ve test sonuçlarının ardından kısırlık sebebi belirlenerek kişinin durumuna özel bir tedavi programı uygulanır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık nedenine bağlı olarak hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

İlaçla Kısırlık Tedavisi

Sperm hareketliliği ya da sayısı düşükse ilaç tedavisiyle bunun artırılması sağlanır.

Varikosel’e Bağlı Kısırlık Tedavisi

Sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan varikosel, testiste bulunan toplardamarların görevini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanır. Eğer kısırlık sebebi varikosel olarak tespit edilmişse varikosel ameliyatı yapılır. Kasık bölgesinde 2 cm.’lik bir kesiden girilerek testis damarlarına ulaşılır.

Mikroskop altında genişlemiş toplardamarlar diğer damarlardan ayrılarak bağlanır. Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme ve komplikasyon oranı düşüktür. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra işe dönebilirler.

Varikosel ameliyatı sonrası, hasta minimum düzeyde ağrı hisseder.

Azospermi Hastaları için Kısırlık Tedavisi

Azospermi, menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Bu durumda cerrahi operasyonla sperm elde edilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi tespit edilmişse, kanallardaki tıkanıklık cerrahi operasyonla açılarak spermin dışarı çıkması sağlanır. Kanalların açılmasının ardından doğal yolla gebelik beklenir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan yani üretim bozukluğuna bağlı olan azospermi durumundaysa, cerrahi operasyonla sperm testislerden ya da toplayıcı kanallardan toplanır. “Azospermi durumunda nasıl sperm elde edilir?” sorusu hastaların merak ettiği başlıca sorular arasındadır. Sperm toplamak için Mikro-TESE yöntemi kullanılır.

Operasyon mikroskobu aracılığı ile sperm üretebilecek olan kanalcıklar testis içerisinde araştırılarak seçilen bölgelerden örnekler alınır. Mikro-TESE testisten çok küçük parçaların alınmasını sağlar, böylece yüksek oranda sperm bulma şansı artar.

Mikro-TESE operasyonunu yapacak doktorun tecrübesi ve hangi sıklıkta bu operasyonları gerçekleştirdiği, sperm bulma başarısı açısından son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Erkek İnfertilitesi Tedavisinin Fiyatı Ne Kadardır?

Tedaviye ait fiyat bilgilerini yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek ve doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

“Dünyanın En İyi 3 Tüp Bebek Merkezinden Biri”]Amerika’nın en saygın haber dergisi Newsweek tarafından Dünyanın En İyi 3 Tüp Bebek Merkezinden Biri olarak seçilen Bahçeci, Dünya Sağlık Turizmi Kongresi’nde (WHTC) Yılın Tüp Bebek Merkezi ödülüne layık görüldü.

Источник: https://bahceci.com/lp/erkek-kisirligi-nedenleri-ve-tedavisi/

erkeklerde kısırlık tedavisi | erkeklerde kısırlık nasıl tedavi edilir

Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi

Kategori: Erkek Kısırlığı – 775 viewsYorum Yazın

Erkeklerde kısırlık tedavisi için gelişen teknikler büyük olanaklar sağlıyor. Çocuk istiyorum deyip çocuk sahibi olamayan çiftlere sesleniyoruz.

Endişe etmeyin! Erkek okurlarımız için de erkek kısırlığındaki son gelişmelerin sevindirici sonuçlar verdiğini belirtmek istiyoruz.

Yazıyı okuyarak erkeklerde kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Asla umutsuzluğa kapılmayın!

Kısırlık toplumumuzda genellikle kadınların sorunu gibi algılanıyor. Oysa her iki cins için de kısırlık riski bulunmaktadır ve oran neredeyse yarı yarıyadır. Bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftlerde teşhis ve tedavi için de erkekten başlanılması öneriliyor. Erkeklerde kısırlık tedavisi kadına göre daha kolay teşhis ve tedavi süreçlerine sahiptir diyebiliriz.

Bu yazıda erkeklerde kısırlık tedavisi başlığı altında okuyabilecekleriniz.

 • Erkeklerde kısırlık nedenleri
 • Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır?
 • Erkek kısırlığı son gelişmeler
 • Erkekte kısırlık bitkisel tedavi

Erkeklerde kısırlık tedavisi (erkeklerde kisirlik ve tedavisi)

Birçok infertil (kısırlık sorunu bulunan) çiftin birden fazla sebebi vardır, bu yüzden her ikisinin de bir doktora gitmesi gerekecektir. Kısırlık nedenini belirlemek için birkaç test yapılmalıdır. Bazı durumlarda bir sebep asla tanımlanamaz.

Öncelikle hemen belirtmemiz gereken bir durum var. Ziyaretçilerimiz en çok erkeklerde kısırlık tedavisi var mı (erkeklerde kısırlık tedavisi varmı) endişesini iletiyorlar. Bu konuda rahat olmalarını öneriyoruz. Çoğu durumda erkeklerde kısırlığın tedavisi var.

Erkeklerde kısırlığın tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabından önce kısaca erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir değinmek istiyoruz.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Aşağıdaki maddeler erkeklerde kısırlık nedenleri olarak değerlendirilebilir. Kısırlık yaygın bir sorundur. Beş infertil çiftin yaklaşık biri için sorun sadece erkek partnerde yatıyor.

20 erkekten birinin az miktarda sperm ile bir tür doğurganlık problemi olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, her 100 erkekten sadece bir tanesinde sperm yoktur. Hiç sperm olmayan durumlarda dahi uygulanabilecek tedavi süreçleri bulunuyor.

 • Hormon bozuklukları
 • Testis bozuklukları
 • Testisteki spermin boşaltılması bozuklukları
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Çocukluk çağı kanserleri
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Obezite
 • İlaç kullanımı
 • Mesleki etkiler

Bu başlıkların her birinin alt kategorileri ve kişiye bağlı anomalileri bulunuyor. O nedenle erkekte kısırlık nedenlerinin hangisinin sizin için etkili olduğu doktor muayenesi ve yapılacak testler sonucu belirlenecektir.

Erkeklerde kısırlık nasıl tedavi edilir?

Erkekte kısırlığın tedavisi varmı? Erkeklerde kısırlık tedavi yöntemleri yapılacak testler ve muayene sonucu erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi ile ilişkilendirilir. Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi birlikte değerlendirilmelidir. Kısırlık sebebi tedavi yöntemini belirleyecektir.

Erkeklerde kısırlık nasıl tedavi edilir sorusuna nedenlerden bağımsız olarak genel bir çerçeve çizebiliriz.

 • Erkekte kısırlık nasıl tedavi edilir sorusunun cevaplarından biri cerrahi seçenektir. Örneğin, bir varikosel sıklıkla cerrahi olarak düzeltilebilir veya tıkanmış vaz deferens tamir edilebilir. Daha önceki vazektomiler tersine çevrilebilir. Cerrahi yöntemle erkekte kısırlık nasıl tedavi edilir sorusunun bir cevabı da spermin bulunmadığı durumlarda sperm, sperm alma teknikleri kullanılarak sıklıkla testislerden veya epididimden direkt olarak alınabilir.
 • Enfeksiyonları tedavi etmek. Erkekte kısırlık tedavisi nedir sorusunun basit bir cevabı da ilaçla enfeksiyon tedavisidir. Antibiyotik tedavisi üreme sisteminin bir enfeksiyonunu tedavi edebilir, ancak her zaman üreme yeteneğini geri getirmeyebilir.
 • Cinsel ilişki sorunları için tedaviler. İlaç veya danışmanlık, erektil disfonksiyon veya erken boşalma gibi durumlarda üremeyi iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Hormon tedavileri ve ilaçlar. Kısırlık tedavi yöntemleri arasında hormon tedavileri de ilk sıralarda yer alıyor. Erkek kısırlığının belirli hormonların yüksek veya düşük seviyelerinin veya vücudun hormon kullanma biçimindeki sorunlardan kaynaklandığı durumlarda doktorunuz hormon tedavisi veya ilaçlarını önerebilir. Erkekte kısırlık tedavisinde en iyi doktorlar arasında hormon tedavilerinin önce ele alınması da sık rastlanan bir durumu oluşturuyor.
 • Yardımcı üreme teknolojisi. Erkeklerde kısırlık tedavisi nasıl olur sorusunun en kritik cevaplarından biri yardımcı üreme teknolojileridir. Yardımcı üreme tedavileri, spermi normal ejakülasyon, cerrahi ekstraksiyon veya donör bireyler aracılığıyla spesifik vaka ve isteklerinize bağlı olarak elde etmeyi içerir. Spermler daha sonra rahme yerleştirilerek veya tüp bebek yöntemiyle (in vitro fertilizasyon) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunu gerçekleştirmek için kullanılır. Erkeklerde kısırlığın tedavisi varmı sorusunun en sık cevaplandığı alan üremeye yardımcı teknik ve teknolojilerdir.

Erkekte kısırlık belirtileri nelerdir

Erkekte kısırlık belirtileri nelerdir?

Erkekte kısırlık belirtileri genellikle görünen etkenler değil hormonal veya metabolik testlerle belirlenebilir. Bununla birlikte erkekte kısırlık belirtileri nelerdir sorusuna cevap oluşturabilecek tüm etkenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Makalede erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır ve erkeklerde kısırlık belirtileri ve tedavisi konusunda aydınlatıcı bilgileri bulabilirsiniz.

Erkekte kısırlık nedenleri ve tedavisi doğal çözümler

Yukarıda sıralanan erkeklerde kısırlık nasıl tedavi edilir sorusunun cevapları uygulandığı halde sonuç alınamayabilir.

Tüm çabalara rağmen çocuk sahibi olamadığınız durumlarda doğal tıp, bitkisel tedaviler devreye girer. Çocuk sahibi olma konusunda psikoloji çok önemlidir.

Bu nedenle kesinlikle strese girmemek, ümidi yitirmemek önem taşıyor. 20 sene sonra çocuk sahibi olan çiftleri biliyoruz.

Çocuk sahibi olma şansınızı yükseltmek için kendi kendinize alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

 • Cinsel ilişki sıklığını artırın. Yumurtlamadan en az 4 gün önce her gün veya her gün cinsel ilişkiye girmek partnerinizin hamile kalma şansınızı arttırır.
 • Döllenme mümkün olduğunda seks yapmak. Bir kadının yumurtlama döneminde gebe kalması muhtemeldir – bu, adet döngüsünün ortasında, dönemler arasında görülür. Bu, birkaç gün yaşayabilen spermin, kavrama mümkün olduğunda mevcut olmasını sağlayacaktır.
 • Yağlayıcıların kullanılmasından kaçının. Saç jölesi, losyonlar, parfüm gibi ürünler sperm hareketine ve işlevine zarar verebilir. Sperm kalitesine zarar vermeyen kozmetik ürünleri tercih edin.

Erkekte kısırlık tedavisi bitkisel çözümler

Doğal yolla ve kısırlık tedavileri ile sonuç alınmayan durumlarda erkekte kısırlık tedavisi bitkisel desteklerle de sürdürülebilir.

Bu konuda erkeklerde kısırlık bitkisel tedavisi adı altında sizi kandırabilecek ilaç benzeri destekler olabileceğini unutmayın. Hiçbir etkisi olmayan ürünlerin sanki kısırlığın ilacıymış gibi sunulduğuna tanık oluyoruz. Bu tür yanıltıcı ürünlere çok dikkat edilmelidir.

Sperm sayısını veya kalitesini iyileştirmek için potansiyel faydaları gösteren çalışmalar ile takviyeler şunlardır:

Erkeklerde kısırlık için bitkisel tedavi

Erkeklerde kısırlık için bitkisel tedavi için aşağıdaki etken maddelerin bulunduğu besinler tüketebilirsiniz. Bu etken maddelerin hangi besinlerde bulunduğunu üzerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 • Alfa-lipoik asit
 • Antosiyaninler
 • L-arginin
 • astakzantin
 • Beta karoten
 • biyotin
 • L-asetil karnitin
 • L-karnitin
 • kobalamin
 • Ko-enzim Q10
 • etilsistein
 • Folik asit
 • glutatyon
 • İnositol
 • Likopen
 • Magnezyum
 • N-asetil sistein
 • Pentoxifylline
 • Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri
 • Çoklu doymamış yağ asitleri
 • Selenyum
 • A, C, D ve E Vitaminleri
 • Çinko

Erkeklerde kısırlık belirtileri bitkisel tedavi için yukarıdaki maddeler yönünden zengin besinlerle sağlıklı bir beslenme sürdürülmelidir. Elbette erkeklerde kısırlık belirtileri bitkisel tedavi uğruna genel sağlık dengesinin bozulmaması önemlidir.

Erkekte kısırlık bitkisel tedavi için hazır tablet veya karışımlar veya bitkisel destekler de bulunuyor. Bu nedenle tedavinin risklerini ve yararlarını gözden geçirmek için beslenme takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun. Çünkü erkekte kısırlık bitkisel tedavi için kullanılan ve yüksek dozlarda alınan bazı takviyeler veya uzun süreler zararlı olabilir.

Erkekte kısırlık tedavisi ne kadar sürer?

Öncelikle kısırlık nedeninin belirlenmesi gerekir. Tedavi süresi kısırlık nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Erkekte kısırlık tedavisi ne kadar sürer birkaç aydan, yıllara uzanan bir süreci kapsayabilir.

İbrahim Saraçoğlu erkeklerde kısırlık tedavisi

Ünlü uzman İbrahim Saraçoğlu erkeklerde kısırlık tedavisi önerileriyle büyük ilgi görüyor. Aşağıdaki videoda erkeklerde kısırlık tedavisi İbrahim Saracoglu anlatımıyla yer alıyor. İbrahim Saraçoğlu erkekte kısırlık tedavisi için hangi kürleri öneriyor? Videoda İbrahim Saraçoğlu erkekte kısırlık tedavisi kürlerini açıklıyor!

Bu konular da ilginizi çekebilir:

 • Kadınlarda kısırlık tedavisi

Etiketler: erkeklerde kısırlık tedavisi Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş! Tweetle! ! Pinterest!

Источник: http://www.tupbebekzamani.com/erkeklerde-kisirlik-tedavisi/

Kısırlık nedir?

Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi

Haftada 2–3 kere korunmasız olarak yapılan düzenli ilişkiye rağmen 1 yıllık süre içinde gebelik elde edilemediğinde, kısırlık durumunun varlığından söz edilebilir. Evliliğin ilk altı ayı içerisinde gebelik oluşmaz ise çiftlerin hemen hekime müracaat etmesi gerekmez.

Kısırlık tedavisine başlamak için ne kadar beklemek gerekir?

Kısırlık tedavisi yönünden tedaviye başlamadan önce en az bir yıllık bekleme süresi gerekmektedir. Çünkü hiçbir sorunu olmayan çiftlerde bile aylık gebelik oranı yaklaşık olarak yüzde 25’tir. 1 yıllık süre sonunda gebe kalma oranı yüzde 80 kadardır. Bu nedenle çiftlerin 1 yıl kadar beklemesi uygundur.

Kısırlık tedavisi için bekleme süresi her yaştaki insan için aynı mıdır?

Gebelikte kadının yaşı önemli rol oynadığından; 35 yaş üzeri kadınlarda bekleme süresi 6 ay olmalı, 40 yaş üzerindeki kadınlarda ise gebelik isteği durumunda, hiç beklemeden bir merkeze başvurulmalıdır.

KISIRLIK NEDENLERİ NELERDİR?

Kısırlığın nedenleri kadında ve erkekte değişiklik gösterir mi?

Kısırlıkta kadına ve erkeğe ait nedenleri ayrı tutmak gerekir. Erkeklerde sperm üretimi sorunları en başta gelir. Spermlerin sayısının az veya yetersiz olması, spermlerin hareket ve şekil bozuklukları gebeliği önemli derecede engelleyebilir.

Bunun yanında cinsel fonksiyon bozuklukları, erkek üreme yollarının iltihapları ve sistemik hastalıklar gibi nedenler de kısırlığa yol açabilir.

Kadınlarda ise yumurtlama sorunlarının olması, tüplerde iltihap veya tıkanıklık olması, tüplerde anatomik bozukluklar, rahim içerisinde miyomlar ve poliplerin olması ve ayrıca endomeriyozis, guatr hastalıkları ve şeker hastalığı gibi sorunlar gebeliği engelleyebilir.

VARİKOSEL NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kısırlığın nedenini anlamak için hangi testler uygulanıyor?

Gebeliği sağlamak amacıyla erkeğe yapılan ‘spermiyogram testi’ ile erkeğe ait problemler büyük ölçüde aydınlatılabiliyor. Kadınlara uygulanan testler de kadınlara ait problemlerin daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesini sağlıyor.

Kadın faktörü değerlendirilirken; yumurtalıklar ve yumurtlamanın olup olmaması, tüplerin durumu ve rahim ile ilgili problemler araştırılıyor.

Teşhis için yapılan incelemeler tamamlandığında, çiftlerin büyük çoğunluğunda tanı konulur ve nedene yönelik tedavi seçenekleri tercih edilir.

Herkes için aynı tedavi yöntemi mi tercih ediliyor?

Kısırlık sorunlarında tedavi, nedene göre yapılır. Erkek kısırlıklarında hastalar ürologlar tarafından değerlendirilir. Var olan problemler, ilaçlarla ya da cerrahi metotlarla tedavi edilebilir.

Erkek kısırlıklarında tedaviye cevap alınamadığında, aşılama ya da tüp bebek gibi üremeye yardımcı metotlarla gebelik elde edilebilir.

Kadınlarda ise aynı şekilde ilaç ya da cerrahi yöntemlerle birçok vakada gebelik şansı arttırılabilir.

Gebelik nasıl oluşur?

Bir gebeliğin oluşması için; erkeğe ait sperm hücresinin, kadına ait yumurta hücresi ile buluşup onun içine girerek döllenmeyi gerçekleştirmesi ve döllendiğinde ‘embriyo’ adını alan gebelik ürününün annenin rahminin iç tabakasına tutunarak oraya yerleşmesi gereklidir. Çocuk sahibi olmada güçlük çeken çiftlerde bireyler ayrı ayrı incelenerek gebelik oluşmasını engelleyen nedenler ortaya konulmaya çalışılır.

MENİDE SPERM BULUNMAMASI NE DEMEK?

Kısırlığın nedeni mutlaka anlaşılabilir mi?

Tüm kısır çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’inde kadına ya da erkeğe ait herhangi bir problem bulunamamaktadır. Bu duruma ‘sebebi bilinmeyen’ ya da ‘açıklanamayan kısırlık’ deniyor. Açıklanamayan kısırlık tanısı konulmuş bir çiftin bu teşhisi kabullenmesi bazen hayli güç oluyor.

“Açıklanamayan kısırlık” tanısı alan çiftlere ne öneriyorsunuz?

Kademeli olarak üç tedavi seçeneği var. Bunlardan birincisi ‘bekle gör’ seçeneği. Hastalara herhangi bir tıbbi tedavi uygulamadan önce 3 yıl süre ile beklemek, çiftlerin bir kısmında gebelik oluşmasıyla sonuçlanabilir.

Bu süre sonunda gebelik oluşmayan çiftlerde 3 denemeye kadar ‘kontrollü yumurtlama uyarılması’nı takiben aşılama yapılmalı. Bu şekilde de gebelik elde edilmediğinde hastanın vakit kaybettirilmeden tüp bebek uygulamalarına yönlendirilmesi en uygun seçenek.

Kendilerinde gebeliği engelleyecek herhangi bir problem saptanmamış ama bir türlü gebelik elde edememiş çiftlerin, vakit kaybetmeden bu konuda uzman merkezlere başvurmaları ve destek almaları uygun olur.

“Tüpler tıkalıysa ve hiç sperm yoksa tüp bebek tek çare”

• Bazı hastalar direkt olarak tüp bebek adayı olarak değerlendirilirler. Bunlar; her iki tüpü de tıkalı olan kadınlar ile sperm sayısı çok düşük ya da menide hiç spermi olmayan erkeklerdir.

Bunun yanında belirli tedavi basamaklarını geçirmiş olmalarına rağmen, gebelik elde edilemeyen çiftler ya da yaş faktörü nedeniyle vakit kaybettirilmek istenmeyen hastalar da tüp bebek tedavilerine yönlendirilirler.

• Tüp bebek tedavileri ilk olarak geliştirildiğinde, bu tedaviyle, ciddi erkek kısırlığı hastaları dışındaki hastalar tedavi edilmekteydi. Tüp bebek tedavisinde, özellikle sperm sayısı ve hareketleri belli değerlerin üstünde olmalıdır. Kadından alınan yumurtalara belirli sayıda sperm bırakılarak yumurtanın döllenmesi beklenir.

Ancak sperm sayısı çok düşük ve hareket kusuru ileri düzeyde olan kişilerde, klasik tüp bebek yöntemi ile döllenme oranı çok düşük oluyor ya da döllenme olmuyor. Ancak 1992 yılında mikroenjeksiyon yönteminin geliştirilmesi ile ciddi erkek kısırlığı vakalarında da gebelik edilmesi mümkün olmaya başladı.

Bu teknikte her bir yumurtanın içine özel bir mikroenjeksiyon iğnesi ile tek bir sperm enjekte edilerek döllenme sağlanabiliyor.

• Bu hastalarda, cerrahi yollarla testislerden (erkeğe ait yumurtalıklardan) sperm elde edilebiliyor. Mikrodiseksiyon TESE yöntemi ile hastaların ortalama yüzde 55-60’ından sperm elde edilebiliyor. Hastadan çok az sayıda sperm elde edilse bile gebelik şansı mevcuttur.

• Tedaviye rağmen gebelik elde edilmediğinde, eğer herhangi bir anatomik bozukluk da bulunmadıysa, hastalarda birtakım alternatifler düşünülebilir.

Bu tekniklerin etkisi yüzde 100 kanıtlanmadıysa da, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı vakalarında alternatif olarak kullanılabiliyor.

Bu tekniklerin en önemlileri; PGT adı verilen Preimplantasyon Genetik Tanı Metodu (Gebelik Öncesi Genetik Tanı), Endometrial Kokültür denilen rahim içi doku kültürü tekniği ve transfer sonrası kanı sulandıran iğnelerin kullanılması teknikleridir.

TÜP BEBEK NEDİR, KİMLERE NASIL UYGULANIR?

“Genetik tanıyla sağlıklı bebekler doğuyor”

• Gebelik Öncesi Genetik Tanı (Preimplantasyon Genetik Tanı Metodu-PGT); kalıtsal bir hastalık taşıyan veya taşıma riski bulunan kişiler için gereklidir.

Bunların yanı sıra, akraba evliliği yapıp sakat doğum yapan çiftlere, zararlı etken teratojen ile karşılaşanlara, tekrarlayan gebelik kayıpları ve düşükler yaşayanlara, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı vakalarında, ileri anne yaşı (37’den büyük olan) veya ileri yaşta gebe kalmak isteyenlere ve bazı infertilite (erkek ve kadın kısırlığında) vakalarına da genetik tanı gerekir.

• Genetik Tanı sayesinde, gebe kalmadan genetik tanı yapılması ve sağlıklı bebek elde etmek artık mümkün. Son yıllarda genetik bilimindeki gelişmeler; henüz gebelik oluşmadan, tüp bebek yöntemleriyle laboratuvar ortamında geliştirilen embriyolar üzerinde genetik inceleme yapılmasına ve seçilmiş olan sağlıklı embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesine imkan tanımaktadır.

• Günümüzde riskli gebeliklerde PGT işlemi, kişi daha gebe kalmadan yapılıyor ve ileride oluşabilecek ciddi psikolojik, sosyal ve tıbbi sorunların önüne geçilebiliyor. Genetik Tanı Yöntemi, tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde yapılır. Tedavi sonucu yumurtalar büyütülür ve toplanır.

Spermler ile döllenen her yumurta laboratuvarda 3 gün bekletilir. Bunlardan alınan hücreler, ileri moleküler ve sitogenetik laboratuvarında incelenir. Hızlı sonuç veren analizler (FISH) yapılır. Ertesi gün anne adayına sadece sağlıklı sonuç çıkmış embriyolar nakledilir.

Böylece anne adayı daha gebeliğin başında genetik olarak sağlıklı embriyoları almış olur.

• Gebelik Öncesi Genetik Tanı; gebelik şansını artırmakta, düşük şansını azaltmaktadır. Ailelerin sağlıklı çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır. Aile, gebelik sonlandırılmasına bağlı tıbbi ve psikolojik travmalardan korunmaktadır.

Gebelikte yapılması gerekecek olan kordosentez, amniyosentez gibi müdahalelere gerek kalmamakta ve gebenin stresi ortadan kalkmaktadır.

Talasemi gibi hastalıklarda doku tiplemesi ile doğacak olan bebek ailenin hasta çocukları için tedavi imkanı sağlamaktadır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/659283-kisirlik-nedir-kisirlik-nasil-tedavi-edilir

Erkekte Tüp Bebek Tedavisi ve Erkekte kısırlık

Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi

Çiftlerin bebek sahibi olmak için başvurduğu başarı oranı en yüksek yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisidir. Ancak bu tedavide de elde edilen gebelik oranı % 100 olmaz.

Çiftler kısırlık kadın ya da erkekten kaynaklanabilir. Erkeklerde tüp bebek ile gebelik elde edilmesi sağlıklı spermler yardımıyla olur.

Kadının gebe kalmasında sorun bulunmuyorsa, erkekteki sperm sorunlarına göre tüp bebek tedavisi planlanmalıdır.

Tüp bebekte erkekten kaynaklanan sorunların başında sperm sayısının yetersiz olması ya da sperm kalitesinin iyi olmaması gelir.

Tüp bebek için gerekli olan sperm sayısı yumurta hücresinin dölleyecek sayıda spermin olması demektir. Tüp bebekte günümüzde kullanılan teknolojilerde tek bir spermle bir gebelik elde edilebilir.

Eğer erkeklerde sperm bozukluğu varsa bunun için kullanılacak farklı yöntemler vardır.

Tıp alanındaki tanı ve tedavi yöntemleriyle kadın ve erkeğin kısırlık değerlendirmesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı embriyoloji uzmanı, üroloji uzmanı, genetik uzmanı bulunan bir ekiple koordineli şekilde yapılabilir. Çiftlerin öyküsü dinlenerek gerekli tetkikler ve muayene yapılır. Tedavi planlaması bu çalışmalara göre yapılır. İnfertil erkeğin değerlendirmesini ise, bu alanda uzman bir ürolog yapar.

Erkeklerde tüp bebek tedavisi

Erkeklerde tüp bebek tedavisi sırasında semen incelemesi yapılır. Bu incelemede sperm bulunamazsa, sperm taşıyan kanallarda kontrol edilir. Bunun nedeni sperm kanallarında sperm bulunma olasılığının yüksek olmasındandır.

Eğer kanallarda da sperm bulunamazsa, testisler kontrol edilir. Testislerden elde edilen spermler sayesinde başarılı bir tüp bebek tedavisi yapılabilir. Nadiren testislerde de sperm bulunmayabilir. Bu durumda tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Erkeklerde sperm testislerden elde edilecekse önce bazı testler ve tahliller yapılır. Yapılan cerrahi işlemde testislerden sperm alınabilir. Muayenede semende hareketsiz spermler belirlenirse yine testislere başvurulur. Böylece sağlıklı ve hareketli spermler alınabilir.

Bu işlemle tüp bebek tedavisi uygulanacaksa, kadından yumurta almadan bir gün önce erkeğe işlem yapılır. Uygulama sırasında genel ya da lokal anestezi kullanıldığı için hastalar ağrı hissetmez.

Cerrahi girişimle testislerden alına doku laboratuvarda incelenir ve spermler belirlenir. Kadından yumurta toplama işlemi bu aşamadan sonra yapılır. Eğer erkekte sperm bulunamazsa tüp bebek tedavisi devam ettirilmez.

Eğer incelemede sperm kanallarında tıkanıklık belirlenirse, kanal açılma işlemi yapılır. Bu sayede testislerden daha kolay sperm alınır.

Tüp bebek tedavisi sırasında erkeklerden kolaylıkla ya da istenen zamanda sperm alınamıyorsa, sperm dondurma ve çözdürme yoluna başvurulabilir. Eğer tüp bebek sırasında mikroenjeksiyon yapılacaksa, her işlemde erkekten sperm alınması maliyetli ve yorucu olacaktır. Bu nedenle spermler alındıktan sonra kullanılmak üzere dondurulur.

Tüp bebek tedavisinde ilk denemede gebelik elde etme olasılığı % 40 seviyesinde olduğundan spermlerin kalanı daha sonraki deneme için saklanır. Eğer ilk denemede çiftlerde gebelik elde edilirse, istenmesi hainde spermler sonradan çocuk sahibi olabilmeleri için -196 derecede krioprotektan sıvı nitrojen içine konularak saklanabilir.

Erkekte sorun varsa tüp bebek olur mu?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde erkekte sorun varsa tüp bebek olur mu, diye tereddütler vardır. Muayenede semende hiç sperm belirlenemeyen azospermik erkelerde tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için testislerden sperm alınması gerekir.

Eğer erkekte sperm kanallarında bir tıkanıklık varsa sperm üretilse de testislerden dışarıya çıkamaz. Erkeklerde bu durumlarda TESA ve PESA gibi bazı iğne aspirasyonu yöntemleriyle sperm elde edilebilir. PESA epididimden iğneyle sperm çekme, TESA ise testislerden iğne yardımıyla sperm çekme işlemidir.

Lokal anestezi altında yapılan bu aspirasyon işlemlerinde erkeğin hastanede yatmasına gerek yoktur.

Testislerde sperm üretiminde sorun olursa, açık cerrahi işlemle operasyon yapılır. Mikroskop kullanılarak dokular daha görünür hale getirilir ve sperm elde edilmesi daha kolay olur. Bu işleme de mikro TESE adı verilir. Bu genel anestezi altında yapılır. Hastan anestezi etkisi bitene kadar hastanede kalır.

Semen incelemesinden sonra erkekte hiç sperm bulunamazsa, sperm taşıyan kanallarda inceleme yapılır. Kanallarda sperm bulunma olasılığı yüksek olabilir. Kanallarda da sperm belirlenemezse testislere bakılır. Bu işlemlerle erkekte sorun olduğunda da sperm bulunursa tüp bebek tedavisi yapılabilir. Sperm bulunamadığında ise tüp bebek tedavisi yapılamaz.

Erkek infertilitesinde tüp bebek başarı oranı

Erkek infertilitesinde tüp bebek başarı oranı döllenmeyi sağlayacak sperm olmasına göre belirlenir. Tek bir sperm bile tüp bebek tedavisini başarıyla yapılmasını sağlayabilir. Bu nedenle başarı oranını sağlıklı sperm elde edilmesine göre değerlendirmek gerekir.

Erkek infertilitesi yüzünden tüp bebek yaptıranlar

Erkek infertilitesi yüzünden tüp bebek yaptıranlar günümüzde oldukça şanslı. Çünkü erkeklerde interfilite oranı yüksek olduğunda ve spermler hareketsiz olduğunda tüp bebekte mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır.

Bu işlemde hareketli ve en sağlıklı sperm direkt yumurta hücresine enjekte edilir. Enjeksiyonla zorunlu olarak yumurta ve spermin döllenmesi sağlanır. Böylece hareketsiz spermleri olan erkeklerde de tüp bebek tedavisinin uygulama olanağına sahip olunur.

Çiftlerin bu gelişmiş yöntemlerle bebek sahibi olma olasılıkları da yükselmektedir.

Sperm hareketsizliğinde tüp bebek şansı

Erkek kısırlığında sperm sorunları en önemli etkendir. Sperm hareketsizliğinde tüp bebek şansı yeni yöntemlerle arttırılabilir. Spermlerin hareketsiz olması, sperm üretimindeki sorunlar, kanalların tıkalı olması, sperm yapısının bozuk olması gibi nedenler erkek kısırlığını gündeme getirebilir. Ancak farklı yöntemlerle erkekten sperm elde edilebilirse tüp bebek başarıyla yapılabilir.

Tüp bebek fiyatları

Bebek sahibi olamayan çiftler hayat pahalılığı, ekonomik sıkıntılar gibi etkenler yüzünden tüp bebek fiyatları konusunda daha hassas olurlar. Tüp bebek merkezlerinde uygulanan farklı fiyat politikası çiftlerin aklında soru işaretlerine neden olabilir.

Ancak tedaviden önce çiftlerin bu konuda yeterince aydınlatılması, fiyat farklılıklarının nedenleri aktarılırsa daha sağlıklı bir tedavi süreci yaşanabilir. Ülkemizdeki tüp bebek merkezleri makul fiyatlarla bu tedaviyi uygulamaktadır.

Fakat çiftlerin maddi olanağı yeterli olmadığında tüp bebek maliyetleri çiftleri çocuk özlemiyle baş başa bırakmaktadır.

Çiftler tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar verdiğinde merkezlerin sunduğu olanakları, deneyimlerini, başarılı çalışmalarını kıyaslayarak karar vermelidir. Fiyatların neden değişken olduğunu bu değerlendirme sonrasında daha rahat anlayabilirler.

Tüp bebek daha az denemeyle başarılı bir şekilde yapıldığında, fiyatlar makul seviyelerde kalacaktır. Ancak ucuz diye bir merkezde tüp bebek yaptırmak bazen daha pahalıya mal olabilir. Birde tüp bebek merkezlerinde tedavinin maliyeti belirlenirken ilaç fiyatları ve diğer ek tedavilerin bedeli fiyatlara yansıtılmaz.

Çiftlerin bu konuda da bilgi sahibi olması tedaviye maddi olarak daha hazır başlamalarına neden olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde erkekten sperm nasıl alınır

Yardımcı üreme yöntemi olarak tüp bebek yaptırmaya karar veren çiftlerde erkekte sperm sorunu yoksa kadından yumurta toplandığı gün laboratuvar ortamında sperm alınır. Ancak erkek interfilitesi yani kısırlık sorunu varsa yumurta toplama aşamasından bir gün önce yukarıda açıkladığımız gibi semende, sperm kanallarında ve testislerde sperm aranır.

Erkek infertilitesinde en iyi tüp bebek merkezi

Erkek infertilitesinde en iyi tüp bebek merkezi daha önceden yaptığı başarılı tüp bebek uygulamalarıyla belli olur. Eğer erkek kısırlığı nedeniyle çiftler bebek sahibi olamıyorsa, tüp bebek tedavisi olacakları merkezi bunları değerlendirerek seçmelidir.

Tüp bebek için sperm sayısı ne kadar olmalıdır

Tüp bebek için sperm sayısı ne kadar olmalıdır, bunu merak edenler söyleyebileceğimiz sağlıklı tek bir sperm bile tüp bebek tedavisini uygulamaya yeterli olacaktır. Yumurta hücresini dölleyebilecek bir sperm tüp bebek tedavisi yaptırmanıza yeterlidir.

Источник: http://www.anneleronline.com/erkekte-tup-bebek-tedavisi-ve-erkekte-kisirlik

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.