Tüp Bebekte Preimplantasyon Genetik Tarama Testleri

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Kimler İçin ve Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp Bebekte Preimplantasyon Genetik Tarama Testleri

PGT işlemleri tüp bebek uygulamalarında karşılaşılabilecek gen düzeyinde bulunan sorunların ve kromozomal sorunlarının embriyo transfer işlemleri yapılmadan öncesi tespit edilmesini sağlar,

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Nasıl Yapılır?

Genetik testi tüp bebek tedavisi esnasında gelişmekte olan embriyo ile alakalı nakil yapılmadan öncesi genetik yapıları incelenme maksadıyla yapılacak uygulamadır. Genetik tüp bebek yaptıranlar, herhangi bir şekilde genetik anomali ortaya çıkmadan öncesi embriyo döneminde teşhis edilebilmektedir. Bu inceleme işlemlerine PGT’de denilir.

PGT uygulamaları bu anlamda tüp bebek uygulamalarında karşılaşılabilecek gen düzeyinde bulunan sorunların ve kromozomal sorunlarının embriyo transfer işlemleri yapılmadan öncesi tespit edilmesini sağlar, tekrar eden sağlık sorunları, tedavi başarısızlıkları, genetik anlamda bozukluk olan hamileliğin sonlanması ya da sağlık sorunu olan çocuğun hayata gözlerini açması sonucu karşılaşılacak olan psikolojik ve fiziksel sorunların önüne geçilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Genetik olan sağlık sorunları erken dönem içinde embriyo da gelişmektedir. Özellikle bazı çiftlerde anomaliler sık ve ciddi seviyelerde görülür. Bunun sonucunda çiftler  “genetik olarak normal embriyo” yetersizliğinden kaynaklı kısırlık yaşayabilir. Bu tarz sorunların ne olduğu hakkında araştırmak yapmak ve soruları netleştirmek gerekmektedir.

  Tüp bebekte genetik tarama testi embriyo nakli öncesi yapılır. Hastalardan alınan bilgiler ve hakkında yapılan araştırma neticesinde tedavinin başarısızlığını ya da erken hamilelik kaybını en az düzeye indirmek, sağlıklı gebeliklerin sayısını arttırmak adına kullanılır.

PGT tarama testi ile alınan bilgiler inceleme yapılır, normal genetik yapıda bulunan embriyo seçilir ve transfer işlemleri yapılır.

Tüp bebekte genetik tarama testi yöntemi uygulamasını kişilerin sağlık sigortası karşılıyor mu, sgk bu anlamda desteğini cüzi bir miktarda yapar. Sağlık sigortası özel merkezlerin bazılarında ise bu işlemlerin tamamını karşılamaz. Bundan dolayı fiyat açısından pahalı bir hizmettir.

Zaten sağlık sigortası dışında da genetik tarama testi yöntemi hastalıklarda aydınlatıcı araştırma yaptığı ve bilgiler ortaya çıkardığı için fiyat açısından pahalıdır. Fiyatları konusunda tedavi öncesi araştırma yapılmalıdır. Özellikle embriyo tedavisinde nakil öncesi inceleme ve araştırma yapıldığı içinde fiyatları şişkindir.

Bu tarama testi ile alakalı olan yöntemi nasıl yapacağını, ne olduğunu, fiyat bakımından ne olduğunu, inceleme öncesi hakkında bilgiler vererek uzman anlatır.

Kimler PGT Adayıdır?

Tüp bebek tedavisinde klinik anlamda yapılan muayenelere, alınlar bilgiler ve inceleme eşliğinde ve kısırlık ile alakalı tanı konulan durumlara bağlı olaraktan PGT adayı olunabilir;

  • Embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen 2 kereden daha fazla tüp bebek denemesinde başarısız olan kişiler ve genelde bunlar hakkında olumsuz incelemeler
  • İkiden daha çok erken dönemde gebelik kaybı olanlar
  • Embriyo tedavisi görecek olan anne adayının yaşının 37’den daha fazla olması
  • Kromozomal anlamda anormal düzeyde hamilelik gelişmesi
  • Eşlerden bir tanesinden yapısal anlamda kromozom anomalisi varsa genetik tarama yapılır.

Tarama tetkiklerinde “anöploidi taraması için PGT” ismi verilen yöntemi ile anormal olan embriyolar hakkında bilgiler alınır ve saptanır. Embriyoların nasıl seçileceği, hangisinin ne düzeyde kaliteli olduğu da bilgiler ve yönetimi eşliğinde ortaya çıkar.

Bazı kişilerde toplanan bilgiler ve kullanılan nakil yönetimi ile alakalı olarak gende kistik fibrozis, talasemi ve gen sorunu bulunan embriyoların teşhisinde ve genetik sorunlar taşımayan yumurtaların seçilerek rahme nakil edilmesi şartı dâhilinde sağlıklı çocuk sahibi amacı ile kullanılmaktadır.

Bu durum kısırlığın ortadan kaldırılması amacı ile değil yumurtaların genetik anlamdaki teşhisi için yapılır. Bu sistem yönetimi Tek gen hastalıkları için PGT” olarak bilinir. Tek gen hastalıkları PGT adayları:

  • Sağlık açısından geçmişinde ve ailesinde genetiksel anlamda hikâye olanlar
  • Geçmiş dönemlerde sağlık bakımından gene seviyelerinde kaynaklı olarak kaybedilmiş ya da hasta çocuğu bulunan çiftler
  • Mutasyon olarak tabir edilen gen hastalığını taşıyan çiftler PGT sistemi yönetimi ile tedavi edilir.

PGT fiyatları, nasıl yapıldığı, ne olduğu, sağlık sigortası kullanılıp kullanılmadığını konularında tüp bebek merkezlerinden detaylı şekilde bilgi almak mümkündür.

Источник: //tupbebekte.com/tup-bebek-genetik-test-fiyatlari

Tüp Bebekte Yeni Dönem

Tüp Bebekte Preimplantasyon Genetik Tarama Testleri
TESTVİDEOYEMEKCAFEGÜNDEMDİĞER

'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya’dan sonra dünyada üçüncü merkez olan İstanbul Eurofertil Tüp Bebek Merkezi’nde başlatılan “Kantitatif PCR Genetik Tarama Testi” (Qpcr) tüp bebekte yeni bir dönem başlattı.

Özellikle ileri yaştaki anne adayları için altın standart olabilecek özelliklere sahip QPCR testi ile anne adaylarının gebelik şansını yüzde 65 artırıyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına azaltan test gebelikteki düşük riskini de yarı yarıya indiriyor.

Yeni genetik tarama testinin bu önemli özelliklerinin yanı sıra en önemli iki avantajı da; yalnızca 4 saatte sonuç vermesi ve eski tarama yöntemlerinden daha ucuz olması.

“Dünyada Sağlık Problemlerinin Üçüncüsü Kısırlık”

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uzmanı Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Medikal Direktörü Op. Dr. Hakan Özörnek Türkiye’de ilk defa uygulanan genetik tarama testi hakkında bilgi verdi.

Üreme sağlığındaki problemlerin dünyada uzun süredir dikkatle izlendiğine işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün 21. yüzyılın en önemli sağlık olaylarında 3. sırada kısırlığın geldiğini ortaya koyduğunu belirten Op. Dr.

Hakan Özörnek, “Kanser, kardiyavisör hastalıklardan sonra dünyada global sağlık problemlerin üçüncüsü kısırlıktır” dedi.

Kısırlığın yıllar içinde artmasının nedenlerine dikkati çeken, söz konusu kısırlığın erkek ve kadınlarda farklı sebeplerden meydana geldiğini belirten Op. Dr. Özörnek, bunları şöyle izah etti:

Erkeklerde Kısırlık 

“Erkeklerde, çevresel faktörlerin bozuluyor olması özellikle endüstriyelleşmiş ülkelerde erkeklerdeki sperm kalitesinin düşmesine sebep oluyor.

Nedir bunlar? Ozon deliğinden tutun, büyük şehir stresi, egzoz gazı, ceplerde cep telefonu, kucaklarda laptop, yani elektromanyetik bir alan içinde yaşıyoruz. Çok sigara içiyoruz ve yediğimiz her şeyin içinde de ekstra maddeler var.

Bütün bunlar sperm kalitesini yani sayısını, hareketini ve şeklini olumsuz yönde etkiliyor. Ve biz görüyoruz ki artık bize başvuran hastaların yüzde 50’den fazlası erkeklerdeki problem dolayısıyla bizlere başvuruyorlar.”

Kadınlarda Kısırlık 

“Kadınlarda yaşam süresinin yıllar içerisinde uzamış olması yani 1950’lerde 50 yaşında idi, şu anda ise kadınların yaşam süresi 80’lere geldi. Önce eğitim, sonra kariyer sonra evlilik ve ondan sonra çocuğa sıra geliyor. Çocuğa sıra geldiği zaman 30 yaşların sonu, 40’lı yaşların başına ulaşılmış olunuyor.

Bu da kadınların üreme şansının düşük olduğu bir dönem. Çünkü biliyoruz ki, ideal doğum yaşı 25’te başlıyor, 35’te bitiyor esasında.

Dolayısıyla her iki sebepten dolayı hem erkeklerdeki sperm kalitesinin düşmesi, hem de kadınların daha geç yaşta hamile olma arzuları bizim kısırlıkla ilgili hasta sayımızın yıllar içerisinde artmasına sebep oluyor.”

“Önemli Bir Çığır Açıldı”

Op. Dr. Hakan Özörnek, konuyla ilgili sürekli araştırma içerisinde olduklarını ve hiçbir zaman boş durmadıklarını da belirterek, hastalara yardımcı olabilecek çok farlı yöntemler bulunduğunu kaydetti.

1978’de tüp bebek bulunduktan çok önemli bir çığır açıldığını belirten Özörnek, şöyle dedi: “Son zamanlarda gelişen bir takım teknolojileri kullanıyoruz. Mesela bir embriyoskop cihazımız var embriyoyu 24 saat takip edebiliyoruz. En iyi embriyoyu seçebiliyoruz.

Bu nedenle de gebelik oranları artıyor. Bu cihaz, çoğul gebeliklerin de engellenmesine sebep oluyor.”

“İkinci önemli faktörlerden biri de tekrarlanan tüp bebek başarısızlığı. Bu noktada elimizde iki tane elimizde güçlü yardımcımız var. Bu bir genetik test. Embriyoların kusursuz olanını seçmemizi sağlayan bir test.

Özellikle yaşı ileri olan hastalarda veya tekrarlayan başarısız olan tüp bebek olan hastalara bu testi yapıyoruz. Diğer testlere avantajı, 5. Gün yaptığımız bu testi aynı gün transferi de yapabiliyoruz. Embriyoyu dondurup ileriki bir tarihe saklamak zorunda değiliz.

İkincisi de fiyat olarak da yüzde 15’lik bir avantaj sağlıyor hastalara. Bu da daha fazla hastaya yapabilmemizi sağlıyor.”

Embriyoyu Dondurmaya Gerek Kalmadan Transfer

Op. Dr. Hakan Özörnek Genetik Taramaların embriyonun 5. Gününde yapılabildiğini hatırlatarak eskiden embriyonun 5.

Gününde yapılan tarama testinin sonucunu yaklaşık 12 saat sonra alabildiklerini bu durumda da sonuç olumlu çıksa bile embriyonun transfer için geçerli süre geride kaldığı için dondurularak bir sonraki ay transfer edilebildiğini anlattı.

Yeni genetik tarama testinde 4 saat sonra sonuç alındığına dikkat çeken Özörnek böylece embriyoyu dondurmaya gerek kalmadan aynı gün içinde transfer edebildiklerini belirtti. Yeni genetik tarama testinin önceki testlerden ucuz olduğunu kaydeden Özörnek bunun da aileler için önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

Üreme Check-up'ı

Üreme checkup’ının son günlerde tartışılan konular arasına girdiğini anlatan Op. Dr. Özörnek, evlenecek olan çiftlerin, bu konuda çok basit bir testten geçirilmesini tavsiye etti. Özernek şunları söyledi: “Kişilerin evlilik aşamasında, hatta evlenmeden önce bu check up’tan geçmesi lazım.

3 saat içerisinde sonuç alınabilen 3 testten oluşuyor. Erkeklere yaptığımız bir sperm testi spermin kalitesi hareketi ve şeklini söyleyen bir test. Kadınlarda yumurtalık kapasitesi çok önemli. Bunun için bir kan testi yapıyoruz. Bu kadının yumurtalık deposunda ne kadar yumurtası olduğunu bizlere söyleyen bir test. 3.

Olarak da kadına yapılan bir ultrason check up ile tamamlıyoruz.

Ultrasonda da yumurtalıklar  ve rahmin yapısal olarak herhangi bir bozukluk içerip içermediğini söylüyor. Yaklaşık 3 saat sonra çifti önümüzde oturtup sizlerde yüzde 85 ihtimalle problem yok istediğiniz zaman üreyebilirsiniz. Veya sizde şöyle bir küçük problem var onun için çocuk düşüncenizi belki daha erkene almanızı önerebiliriz.

Veya sizin şu probleminiz var çocuk için bir an evvel çocuk için tedaviye başlamanız var diyerek hastalarımıza önerimiz olabiliyor. Tüm evlenecek çiftlere mümkünse evlenmeden önce sonuçta bunların bilinerek geleceğinizi bilerek planlamak, çocuğa hayatınızın hangi noktasında ulaşmak isteyeceğiniz önemli.

Evlenmeden önce bu çok basit üç testi yaptırırlarsa çok daha iyi geleceğe umutlu bakacaklarını düşünüyorum.”

DHA

onedio.com sosyal içerik platformu

IOS ve ANDROID CİHAZINIZA İNDİRİN

Görüş Bildir

Источник: //onedio.com/haber/tup-bebekte-yeni-donem-566030

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi