Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yüzünden Milyonlarca Çocuk Ölüyor!

Aşı Reddi Nedeniyle Avrupada Kızamıktan Ölen Çocukların Sayısı Artıyor

Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yüzünden Milyonlarca Çocuk Ölüyor!

Kızamıktan ölen bebek sayısı giderek artıyor. Aşı karşıtları yüzünden Avrupa’da patlak veren krizde vaka sayısı giderek büyüyor . .Kızamığı engellemek için aşılanma oranının en az  %95’e ulaşması gerekiyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden alınan bilgiye göre kıtada kızamık vakalarında 3 kat artış kaydedildi ve böyle giderse düşük bağışıklık oranından kaynaklı yeni salgınların olması muhtemel.

Romanya’da yaşanan salgında en son geçtiğimiz hafta dokuz aylık bir bebek daha kızamıktan öldü.Böylece geçtiğimiz yıldan beri 46. Bebek ölümü gerçekleşti.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir rapora göre başta Romanya, İtalya, Yunanistan ve Almanya olmak üzere 14,400 vaka gerçekleşti. Önceki sene bu rakamın 4,600 olduğu düşünülürse , gidişat gerçekten hiç iyi değil.

Kızamık çok bulaşıcı bir hastalık İngiltere, Fransa ve İsveç’te halen çocuklar kızamık oluyor. Aşı ile önlenebilir olmasına rağmen, gerçekten kulaktan duyma bilimsel olmayan veriler ışığında aşı reddi giderek artıyor. Ayrıca yetişkinlikte geçirilen kızamık hastalığı erkekler için çok ölümcül ve risk taşıyor.

Geçtiğimiz cuma, Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Yönetim Merkezi tarafından verilen bilgiye göre Karadeniz Constanta limanından gelen bir bebeği aşılanmadığı belirtildi.

Sadece geçtiğimiz hafta Romanya’da 204 yeni kızamık vakası raporlanırken, geçtiğimiz yıl yaklaşık 12,000 vaka yaşandığı belirtildi.

Virüs hava yoluyla öksürme ve hapşırma ile hızla yayılıyor.

Ülkemizde de giderek artan aşı reddi vakaları nedeniyle acilen tedbir alınması ve pandemik bir krize dönüşmesi engellenmelidir.

AŞI REDDİ BÜYÜK  BİR YANLIŞ

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son yıllarda artan kızamık sayısındaki artışa dikkat çekti. Türkiye’de özellikle aşılama oranının son derece yüksek olduğu dönemlerde birçok hastalığın belirgin şekilde azaldığını belirten Prof. Dr.

Ceyhan, 20 yıldır çocuk felci görmediklerini söyledi. Kızamık vakalarını yılda 10’un altına kadar düşürmeyi başardıklarını anlatan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Son birkaç yıldır Türkiye’de artan aşı karşıtı söylemler var. Halkın bunun etkisinde kalarak, çocuklarını aşılatmamaya başladıklarını görüyoruz.

2013 yılında 980 olan aşı reddi 2017’de 23 bine kadar çıktı. Böyle olunca Türkiye’de aşılama oranları düştü. Hiçbir aşı tek başına yüzde 100 koruyucu değildir. Aşılanan çocukların yüzde 1-2’si aşıya rağmen korunmayabilir ama bu oran bütün hastalıklar için geçerlidir. Yüksek oranda aşılama yaparsanız, hiçbir çocuk hastalanmıyor.

Ancak aşılama oranları düşerse, aşılamaya rağmen korunamayan yüzde 1-2 çocuk da hastalığa yakalanır” dedi.

AŞI KARŞITLIĞI BAŞKA ÇOCUKLARI DA RİSKE ATIYOR

Geçen yıllarda Avrupa’da ortaya çıkan salgınların etkisiyle Türkiye’de salgın hastalıklarda artış yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Çoğunluğu aşıyı reddeden ailelerin çocuklarında olmak üzere aşılanan birkaç vakada hastalık gördük.

Aşıya rağmen hastalanmalarının tek nedeni var, başka çocukların aşılanmaması. Aşılanmayı ilaç gibi değerlendirmemek lazım. İnsan ilaç tedavisini istemeyebilir, kendisini ya da çocuğunu riske atar ama aşı öyle değil.

Bir kişi çocuğunu aşılatmazsa başka bir ailenin aşılı çocuğunu da riske atmış olabilir” diye konuştu.

Aşı karşıtı söylemlere de eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Ceyhan, “Örneğin aşılamayı batı tıbbı gibi lanse ediyorlar ama hiç alakası yok. Bu aşılama faaliyetleri teknolojiye ayak uyduramayınca duruyor. Ama son yıllarda Türkiye’de aşı üretimiyle ilgili faaliyetler var. Bunu batılıların bize dayattığı bir işlem gibi dile getirmek son derece yanlış” diye sözlerini sürdürdü.

‘AŞI YAPTIRMAMANIN BEDELİ BÜYÜK OLABİLİR’

‘Çocukları aşı yaptırmamanın bedeli büyük olabilir’ diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şu bilgileri verdi:
“Kızamık tehli bir hastalıktır. Geçen yıl kızamık vaka sayısı 85 idi. Eğer aşı reddi devam ederse bu rakamların artması kaçınılmaz olacaktır. Kızamığa yakalanan her 1000 çocuktan 20’sinde ölüm bekleniyor. Umarım bu vakalara ulaşmayız. Bunun tek yolu da aşılamadır.

‘Aşı özgürlüğü’ kavramı en büyük teh ve yanlış bir düşünce. İnsanlar aşıyı ilaç tedavisi ile karıştırıyor. İlaçla tedavi olmamak özgürlük olarak değerlendirilebilir ama bir insanın hürriyeti, başka insanların hürriyetine zarar verdiği noktaya kadardır. Burada da böyle bir durum söz konusu.

Sizin çocuğunuzu aşılatmamanız başka çocukların sağlığını etkiliyorsa bunu özgürlük olarak değerlendirmemek lazım.”

AŞI KARŞITLIĞI 1 YILDA 2 KATINA ÇIKTI

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap da, 2016’da çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 11 bin iken, bu sayının 2017’de 23 bine çıktığını söyledi. Çocukların önemli kısmını aşılamazsak salgınlar tekrar çıkar dedi.

Boğmaca ve kızamık başta olmak üzere birçok hastalığın aşılar sayesinde unutulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Azap, aşılar yaptırılmadığında bu hastalıkların yeniden ortaya çıkacağını ve bunun 10 binlerce insanı etkileyeceğine dikkati çekti. Dünyada aşı oranlarının düştüğü ülkelerde bulaşıcı hastalıkların arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Azap, “Rakam çok endişe verici.

Bununla ilgili düzenlemeler devam ediyor. Aşılar, insanoğlunun geliştirdiği önemli buluşlardandır, hayat kurtarıcıdır. Her sene dünyada 2-3 milyon insan aşılar sayesinde ölümden kurtulmuş ve korunmuş oluyor. Bu aşılama oranlarını artırdığımızda bu sayının 5 milyona çıkmasını bekliyoruz. Sadece kızamık aşısı son 15 yılda 20 milyon çocuğun hayatını kurtardı. Aşı karşıtlığı çok tehli” diye konuştu.

 (DHA)

Kaynak :

https://medicalxpress.com/news/2018-04-romania-measles-epidemic-baby-dies.html?

https://www.evrensel.net/haber/349013/asi-reddi-4-yilda-980den-23-bine-cikti 

https://medicalxpress.com/news/2018-02-measles-cases-europe-tripled-year.html#nRlv

Bu haber 236 kez görüntülendi.

Источник: https://www.gercekbilim.com/asi-reddi-nedeniyle-avrupa-salgin-kizamik-olum/

Özel İstihbarat Büro

Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yüzünden Milyonlarca Çocuk Ölüyor!

  • SAĞLIK DOSYASI /// AŞI KARŞITLIĞI SINIR TANIMIYOR : ‘AŞILANAN KÖPEKLER OTÄ°STÄ°K OLUR’
  • Yayın Tarihi : 30 Nisan 2018 Pazartesi
  • Kategori : SAĞLIK & PSÄ°KOLOJÄ° & SOSYOLOJÄ°

Türkiye’de ve dünyada yükselen aşı karşıtlığı hayvanlar alemine kadar ulaştı. İngiltere’de yükselen 'köpeğime aşı yaptırırsam otistik olur' korkusu İngiliz Veterinerler Birliği’ni 'köpekler otistik olamaz' açıklaması yapmaya mecbur bıraktı.

Dünyada aşı karşıtı hareketler birçok yerde güçleniyor. Çeşitli gerekçelerle çocukların aşılanmasına karşı çıkan bu akım şimdi de evcil hayvanları aşılatmanın otizme sebep olduğunu iddia ediyor.

Durumun alarm verici bir seviyeye ulaşmasının ardından harekete geçen İngiliz Veterinerler Birliği “Köpek sahiplerinin evcil hayvanlarını distemper ve köpek hepatiti hastalıklarına karşı aşılatmasının otizme sebep olacağı iddiaları asılsızdır” açıklaması yaptı.

Konuya dair The New York Times’ta yer alan makalede bu haber üzerinden aşı karşıtlığının dünyada geldiği boyut değerlendirildi.

Türkiye ve başta ABD Avrupa olmak üzere dünya genelinde son dönemde aşı karşıtlığı artış gösteriyor.

Kimileri doğrudan modernlik karşıtı gerici siyasi duruşları nedeniyle aşıya karşı çıkarken kimileriyse aşıyı tekellerin bir oyunu istismar alanı olarak görerek tekellere karşı olayım derken aşı karşıtı konuma düşüyor.

AŞI KARŞITLIĞININ ‘BİLİMSEL ARKA PLANI’

New York Times’ta yer alan makaleye göre 1998 yılında tıp dergisi The Lancet’ta yer alan ve otizmle kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşıları arasında bir ilişki olduğunu iddia eden bir “bilimsel” makale aşı karşıtlığının yükselişinde önemli bir dönüm noktası oldu. O dönemde tıp camiasında ateşli tartışmalar yaşanırken İngiltere’de çocukların aşılanma oranında ciddi bir düşüş yaşandı.

Söz konusu “bilimsel” makalenin daha sonra dergi tarafından geri çekilmesi ve o dönemde İngiltere’de bir hastanede doktorluk yapan başyazar Andrew Wakefield’ın meslekten men edilmesi aşı karşıtlarını durdurmaya yetmedi.

SIRA HAYVANLARDA

Öyle ki çocukların aşılanmasına karşı çıkmakla yetinmeyen karşıtlar hayvanların ve özel olarak köpeklerin aşılanmasının otizm tiroid ve artrit hastalıklarına sebep olacağını iddia etmeye başladı.

Bu teori ABD’de büyük karşılık bulurken son dönemde İngiltere’de zaten düşük olan aşı oranlarının daha da düşmeye başladığı görüldü.

İngiltere’de yayınlanan bir televizyon programının konuyu gündeme taşıyarak köpeklerin aşılanmasına karşı çıkar nitelikte yayın yapması ülkede konunun daha fazla gündeme gelmesine neden oldu.

Bunun üzerine bir açıklama yapan İngiliz Veterinerler Birliği “ABD’de evcil hayvanlarının otizm benzeri davranışlar geliştireceği endişesiyle aşıya karşı çıkan hayvan sahiplerinin sayısının arttığını görüyoruz.

Köpeklerde otizmin varlığına işaret eden ya da aşı yaptırmanın bu konuyla ilişkisini gösteren herhangi bir güvenilir bilimsel veri bulunmuyor” denildi.

Açıklamanın devamında aşının potansiyel yan etkilerinin ise sağladığı faydalar karşısında oldukça nadir ve önemsiz kaldığı ifade edildi.

ABD’DE HALK SAĞLIĞI KRİZİ

Aşı karşıtlığının yoğun olarak görüldüğü ABD’de bir dönemde en az 14 eyalette ortaya çıkan kızamık salgınları büyük bir halk sağlığı krizine neden olmuş aşılanma sayesinde bir sorun olmaktan çıkan kızamık oranları alarm verici seviyelere ulaşmıştı.

Minnesota eyaleti yetkilileri 2017 yılında yaptıkları açıklamada son 30 yılın en büyük kızamık salgınını yaşadıklarını belirtirken Nebraska New York ve California’da da benzer durumlar yaşanmıştı.

‘HASTALIK AŞILANMAYAN KİŞİLER ÜZERİNDEN YAYILIYOR’

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Avrupa’da da yayılan aşı karşıtlığı sonrası 2017 yılında kızamık hastalığına yakalanan çocuk oranı oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Virüsün aşılanmayan çocuklar üzerinden kıtanın neredeyse tamamında baş göstermesi sonucu sadece 2017 yılında 37 çocuk hayatını kaybetti.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre İtalya’da aynı yıl kızamık vakalarının sayısı 5 bine ulaştı. 3 çocuk kızamık yüzünden hayatını kaybederken hastalığa yakalananların yüzde 88’ini daha önce hiç aşılanmamış kişiler oluşturdu.

TÜRKİYE'DE AŞIYI REDDEDEN AİLE SAYISI KATLANDI

Durum Türkiye’de de farklı değil. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı 2011 yılında 183 iken bu sayı 2016 yılında 12 bine ulaştı.

Link : http://haber.sol.org.tr/toplum/asi-karsitligi-sinir-tanimiyor-asilanan-kopekler-otistik-olur-236283

Источник: https://www.ozelburoistihbarat.com/saglik-psikoloji-sosyoloji/saglik-dosyasi-asi-karsitligi-sinir-tanimiyor-asilanan-kopekler-otistik-ol-6902

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.