Türkiye’de İlk Tam Yüz Nakli Yapıldı

Yüz Nakli

Türkiye’de İlk Tam Yüz Nakli Yapıldı

Yüz Nakli – Bu makaledeki notlar: yüz nakli yapılan adam yüz nakli..

İşte yüz nakli yapılan adam
Tren kazasında yüzünün büyük kısmını yitiren ve yüz nakli yapılan adam basın karşısına çıktı.

Kendini beğenmeyen arkadaşlar oturup bir düşünsünler..Böyle daha mı iyi ?

Frazsada Yapılan İlk Yüz Nakli Ameliyatı

Fransa’da İlk Yüz Nakli
yüz nakli operasyonu – frazsada yapılan ilk yüz nakli ameliyatı

Operasyon, çene kemik naklini de içerdiği için alanda bir “ilk”…Fransa’da Fransız ve Belçikalı bir grup cerrah, yüz nakli ameliyatı gerçekleştirdi.

Nakil, çene kemiğini de içerdiği için bir ilk olma özelliği taşıyor.

Bundan 1,5 yıl kadar önce, havai fişeklerin patlamasıyla meydana gelen kazada yüzünün orta ve alt kısmını kaybeden 26 yaşındaki hastaya yüz nakli yapıldı.

20 saat süren yüz nakli ameliyatı, çene kemiğini de içerdiği için bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yemek yiyemeyen ve konuşamayan hastaya alt ve üst dudak ve çene de nakledildi.

Fransız ve Belçikalı cerrahlardan oluşan ekip, 2005 yılında dünyadaki ik yüz naklini gerçekleştirmişti.

Bu operasyonda sadece, beyin ölümü gerçekleşen bağışçıdan alınan yumuşak doku kullanılmıştı.

Enteresan Tıbbi Vakalar, İlginç Hobiler Ve Rekorlar !.

Enteresan Tıbbi Vakalar, İlginç Hobiler ve Rekorlar !..

Aşırı alkollü genç hastaneye geldiğinde doktorlar neden bu kadar karın ağrısı çektiğini anlamadı… Ta ki genç yüz üstü yatıp da televizyon kanalı değişinceye kadar. 19 yaşındaki Huang Chen isimli genç, aşırı alkol aldıktan sonra kumandayı yutmuştu.

Çin´de yaşayan bu yaşlı adamın karısından çektiğini hiçbir erkek çekmemiştir herhalde. 66 yaşındaki Lin´in eşi, kumar alışkanlığından şikayet edip dırdırıyla onu çileden çıkarmış ve zavallı adam çareyi kafasına 20 santimlik çivi çakmakta bulmuş.

27 yaşındaki Chen´in cesedini inceleyen uzmanlar, büyük şok yaşadı. Chen´in kafatasının röntgeni çekildiğinde kafasına bir sürü çivi çakılmış olduğu görüldü. İncelemeden sonra Chen´in çivi tabancası ile öldürüldüğü anlaşıldı.

Bir metro kazasında iki elini birden kaybeden hastanın sağ eli sol koluna takıldı. Talihsiz kaza kurbanının sağ eli o kadar kötü yara almıştı ki doktorlar sol ön koluna yapıştırdılar.

Hem sağ hem sol eli transplant olan Jeff Kepner küçük lastik bir topla antrenman yapıyor.

Amerika´da ilk yüz nakli operasyonu hastası Connie Culp bir basın toplantısında konuşuyor

59 yaşındaki James Maki, ikinci yüz nakli operasyonunu geçiren kişi oldu. 17 saatlik operasyon geçiren hasta, metro kazasında yaralanmıştı.

17 yıldır tırnaklarını kesmeyen 45 yaşındaki Li Jianping uzun tırnaklarıyla Guinness Rekorlar Kitabına girmeye çalışıyor.

Hindistan´da Dhanna Ram 1.5 metre boyunda bıyığını sergiliyor. Ram, 1988´de babasının ölümünden sonra bıyıklarını hiç kesmedi.

58 yaşındaki Radhakant Bajpai, en uzun kulak kılına sahip insan rekorunu elinde tutuyor. Kulak kılları 13.2 cm uzunluğunda.

Hintli Rakesh Kumar Sharma, kulağıyla 76 kiloluk ağırlıkları kaldırıyor.

Sakalına tam 2.222 kürdan sıkıştıran George Gaspar dünya rekoru kırdı.

İngiliz sanatçı Alice Newstead, köpekbalıklarının öldürülmesini protesto için kendini köpekbalığı kancalarına astı.

Amerikalı bir genç kız tümüyle kırmızı etten yapılmış bir parti elbisesi giymiş.

Bir kasabın ilginç kolleksiyonu sonucu ortaya bu görüntüler çıkıyor. Kasap, kesilen domuzların karnındaki kıl yumaklarını topluyor.,

Çin´de hastalara uygulanan geleneksel bir tedavi yöntemi

Çin´de arıcılık yapan 40 yaşındaki Wang Dalin, vücudunda 50.000 arı ile dolaşıyor

Endonezya´nın Sumatra Adası´nda dünyaya gelen bu bebek 3 günlük ama tam 8.7 kilo ağırlığında. 62 santim boyunda olan bu iri bebek sezaryanla dünyaya geldi.

9 yaşındaki Rohan Ajit, patenlerle bir aracın altına giriyor.

10 çocuk sahibi 57 yaşındaki anne, Jessica Rabbit´e benzeyebilmek için 15 bin dolarlık estetik operasyon geçirdi.

Kahramanmaraş´ın Afşin ilçesinde bir genç kız, karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede, midesinde çatal olduğunu öğrenince şok oldu. Genç kızın çatalı küçük yaşta yuttuğu sanılırken, çatal başarılı bir ameliyatla çıkarıldı.

YANLIŞ AMELİYAT SONUCU ERKEK OLDU
Almanya’da ergenlik çağındayken geçirdiği ameliyat hatası sonucu erkek olarak yetişen bir kadın, kendisini erkeğe çeviren cerraha karşı açtığı davayı kazandı.

48 yaşındaki davacı, Köln’deki mahkemeye 1976´da bir apandisit ameliyatı sırasında yanlışlıkla rahmini ve yumurtalığını çıkaran cerrrahın hatası yüzünden ‘adrenogenital sendrom’a (aşırı erkeklik hormonları salgılanması) yakalandığını ve bir erkeğin fizyonomisine sahip olduğunu söyledi.

25 yıl karnında havluyla yaşadı.49 yaşındaki Japon adam, karın ağrısı şikâyetiyle mayıs ayında hastaneye gitti. Japonya´daki cerrahlar adamın karnında tümör olduğunu düşündüler. Fakat 25 yıl önce geçirdiği ameliyattan kalan cerrahi bir havlu buldular.

Deodoranttan öldü
Kasım ayında, Britanya´da adlî tıp, 12 yaşındaki bir erkek çocuğun dar alanda çok fazla sprey deodorant kullandıktan sonra öldüğü kararını verdi. Daniel Hurley isimli çocuk, ocak ayında Lynx isimli deodorantı evinin banyosunda kullandıktan sonra yere yığılıp kaldı. Deodorantta bulunan volatil (uçucu) maddenin çocuğun kalp ritmini bozduğu belirtiliyor.

2 gözü, 2 burnu ve 2 dudağı var.
İsmi Lali konulan minik bebeğin dudağı, burnu ve gözlerinden ikişer tane olması görenleri hayrete düşürdü. Minik Lali´nın sadece kulakları normal olurken yüzünde diğer bütün organların çift olması doktorları da şaşırttı. 11 Mart´ta doğan bebek iki ağzıyla da yiyip içebiliyor. Bebek Hindistan´da yaşamaya devam ediyor.

İngiltere´nin Nottinghamshire kentinde yaşayan Jodie Percival hamile kaldığında doktoru, “ölümcül böbrek rahatsızlığıyla doğacağını söylediği bebeğine kürtaj yapmasını” önerdi.

O da ailesinde bu irsi hastalık olduğu için öneriyi kabul etti. Ancak ana rahminde sekiz haftalık bebeğe yapılan kürtaj başarısız oldu. Ardından bebek dünyaya geldi ve sapasağlam olduğu anlaşıldı.

Anne Jodie, doktorların sonra özür dilediğini söyledi.

Beyninden solucan çıktı
Amerika Arizona eyaletinde beyninde tümör olduğu düşünülen bir kadın ameliyat edilince, tümör sandıkları şeyin canlı bir solucan olduğu anlaşıldı.

Operasyonun şokunu atlatan doktorlar bu durumu şöyle açıkladılar: “Solucanı çıkardıktan sonra Alvarez´in hiçbir sağlık sorunu kalmadı.

Solucanın beyinde ortaya çıkması şimdiye kadar hiç rastlanmamışsa da, özellikle mide ve bağırsaklarda solucan ve tenyaya sık rastlanır. Bu durum da yine pişmemiş et yemekten kaynaklı olabilir.

Işte İğne İplik Kullanılmadan Yapılan İlk Elbise

Edirneli Özlem öğretmen, gerdanlık diye başlayıp kemer eklediği çalışmasını geliştirerek, Türkiye’nin iğne ve dikiş ipliği kullanılmadan gerçekleştirilen ilk elbisesini üretti.

12 Haziran 2006 Pazartesi 13:57

İBRAHİM ARSLAN EDİRNE – Edirneli Özlem öğretmen, gerdanlık diye başlayıp kemer eklediği çalışmasını geliştirerek, Türkiye’nin iğne ve dikiş ipliği kullanılmadan gerçekleştirilen ilk elbisesini üretti.

2 bin 800 adet boncuk ve bir o kadar da çivi ve halkayı eklemelerde kullanan Özlem Umut isimli öğretmenin yaptığı 3.5 kilogram ağırlığındaki elbise, Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun açtığı sergide ilk kez görücüye çıktı.

Türkiye’nin ilk boncuk elbisesi modelini üreten Özlem Umut, Türkiye’de bir ilki başarmanın da mutluluğunu yaşıyor.

2005-2006 eğitim öğretim yılında 40 kursiyere takı tasarımı kursu veren Öğretmen Özlem Umut, aralarında annesi Sevim Bilgiç’in de kursiyer olarak katıldığı kurs sonunda yapılan çalışmaları gururla Edirne halkıyla paylaştıklarını ifade etti.

Boncuklara hayat veren ellerin ortaya çıkardığı çalışmaların da yer aldığı sergide Umut Öğretmenin üç ay süreyle sabır ve özveriyle boncukları çivi ve halkalarla ekleyerek yaptığı elbiseyi öğrencisi Ezgi Yıldız sergiledi.

400 milyon YTL değerindeki malzemeleri harmanlayarak yaptığı elbisenin dışında iki boncuk elbise çalışmasına başladığını belirten Umut öğretmen, bu dönemki kurstan annesini de mezun edip sergide anne kız olarak yer almanın da ayrı bir sevincini yaşadığını söyledi. Daha önce iki yıl ahşap boyama kursuna, İstanbul’da seramik, kumaş boyama kurslarına katılan 60 yaşındaki Sevim Bilgiç bu yıl da kızı Özlem Umut’un verdiği takı tasarımı kurslarına katıldığını söyledi.

’fil Adam’a İlk Tam Yüz Nakli

Yüzündeki tümör nedeniyle “fil adam”a dönüşen Pascal Coler’a yapılan dünyadaki ilk “tam yüz nakli” ile ilgili fotoğraflar, İngiliz gazetesinde yayınlandı. Tam yüz naklini Fransız doktorlar, bir bağışçının yüzüyle gerçekleştirdiler.

ÇİNLİ FİL ADAMIN DRAMI…Tam yüz nakli yapılan Pascal Coler, “normal” dudaklarıyla ilk röportajını İngiliz News of the World Gazetesi’ne verdi. Coler, “Ameliyat hayatımı değiştirdi. Eskiden sokakta insanlar sürekli bana bakar, bazıları kırıcı laflar ederdi. Şimdi aşkı bularak evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorum” dedi.

Ameliyat olmaya ikna edilen İspanyol fil adamın görüntüleri…

Gişe rekorları kıran yönetmen David Lynch’in “Fil Adam” filminde John Hurt’ın canlandırdığı Joseph Merrickfamously adlı İngiliz’in 100 yıl önce çektiği ender görülen “Von Recklinghausen’s” hastalığından 24 yıldır mustarip olan Pascal Coler, yüzünde giderek büyüyen tümörler nedeniyle tanınmaz hale gelmişti. Fransız cerrah Laurent Lantieri tarafından gerçekleştirilen 16 saatlik bir operasyonla tamamen yeni bir yüz takılan Coler, çocukluğundan beri bilmediği normal yaşama döndü.

BAĞIŞÇININ KİMLİĞİ GİZLİ

İlk kez, 2005 yılında köpek saldırısına uğrayan Isabelle Dinoire’ye kısmi yüz nakli yapılmıştı. Ancak Coler operasyon için beklerken, “tam yüz nakli”nin ölüm riskini taşıdığı konusunda uyarılmıştı. Dr.

Lantieri kendisini uyarırken Apollo 13’ten bir replik kullanarak “Başarısızlık bir seçenek değildir” demişti. Pascal “Nihayet şansım açıldı.

Sonunda ölmek bile olsa benim için tereddüte asla yer yoktu” diye konuştu.

Operasyonun ardından bir yıl geçtikten sonra yapılan testler, Pascal’ın artık “Fil Adam” hastalığından tamamen kurtulduğunu gösteriyor. Artık muhasebeci olarak işe başlayacak, tenis ve basketbol oynayacak.

“Arkadaşlarımla vakit geçirmenin keyfini yaşıyorum. Hayat şu an benim için şahane gidiyor. Yüzünü bağışlayan kişinin kimliği gizli tutuluyor. Doğru olan da bu.

Ancak bu yeni yüzü ve yeni hayatı bana veren bu insana dua etmediğim bir gün bile geçmiyor” diyor.

Источник: https://www.notusta.com/yuz-nakli-14630/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.