Tuvalete Gitmek Korkulu Rüyanız Haline Geldiyse…

Rüyada Tuvalet Görmek

Tuvalete Gitmek Korkulu Rüyanız Haline Geldiyse…

Rüyada tuvalet görmek haneye ve aile bireylerine işaret eder. Rüyada hela görmek aile içinde yaşanacak olan bazı tatsızlıklara ve problemlere işaret eder. Kişinin alın terine, hayatını idame ettirmesi için çalışmasına, eşiyle vakit geçirmesine, küçük bir iş yerine işaret ederken bazen de bekâr ya da öğrenci evine ve evin pisliğine delalet eder.

Temiz tuvalet ise ev hanımının sorumluluklarını aksatmadığına, evine, eşine ve çocuklarına olan bağlılığına işaret eder. Temiz tuvalet aynı zamanda maddi güçlükler ve kısıtlı olan bütçe anlamına gelir. Rüyada küçük ve pis bir tuvalet görmek bunun tam aksine zenginlik ve çok para anlamına gelir.

Bir erkeğin rüyasında küçük ve pis bir tuvalet görmesi demek, eşinin kendisine sevgi ve ilgi duymadığı anlamına gelir.

Rüyada Tuvalette Kilitli Kalmak

Rüyada tuvalette kilitli kalmak iyi değildir, kişinin hayatının sonlanacağı anlamına gelir. Yani vefat demektir.

Rüyada tuvaletin taştığını görmek hayırlı şeylere işaret eder. Rüyada tuvaletin taştığını gören bir kadınsa gebe olduğuna, eğer rüyayı gören erkekse karısının gebe olduğuna işaret eder. Bir de bir yardımcı sahibi olmak anlamına gelir.

Rüyada Tuvaletin Pis Kokması

Rüyada tuvaletin pis kokması bir kadın ile tabir olunur. Bu kadın patavatsız, konuştuğunu ölçüp, tartmayan, herkesi kıran, aklına ilk geleni konuşan, haddini bilmeyen ve üzerine vazife olmadığı halde her işe karışan ve çevresinde de iyi anılmayan biridir.

Rüyada Temiz Tuvalet Görmek

Rüyada temiz tuvalet görmek evin sahibi olan kadına işaret eder. Bu kadın ağır başlı, hanım efendi, cefakâr kişidir. Hatta cefakâr oluşu nedeni ile herkes tarafından kendisine gıpta ile bakılır ve herkes tarafından örnek olarak gösterilir. Temiz tuvalet sadık ve sabırlı bir kadın anlamına gelir.

Rüyada Tuvalete Düşmek

Rüyasında tuvalete düşen kimse yakında gayri meşru bir ilişkiye girer veya kendisine helal olmayan yollardan geçimini sağlar. Bu rüya genellikle haram mala veya paraya işarettir.

Böyle bir rüya gören kimse istemese de bazı yanlış yollara girer ve bunun sonucunda hoş olmayan durumların içinde kalır.

Bu rüya bazen de hatalar yapmaya, günah işlemeye ve bu nedenle de toplum içinde horlanmaya işarettir.

Rüyasında tuvalete giren kimse yabancı bir eve girer veya böyle bir evde bulunur. Bazen de bu rüya kişinin günahlarından pişman olup tövbe etmesine işarettir. Bazı alimlere göre bu rüya gören kişinin birçok yanlış yaptıktan sonra hidayete ermesine, hatlarından dönmesine ve bundan sonraki hayatını temiz ve güzel bir şekilde sürdürmesine delalet eder.

Rüyada Tuvalet Yapmak

Rüyada tuvalet yapan kimse dünyevi olana ilgi duyar ve ahiretten, dini olandan giderek uzaklaşır. Bu rüya dünya hayatının geçici süs ve heveslerinin sizi baştan çıkaracağına ve bu nedenle de giderek manevi olandan uzaklaşıp daha çok dünya için yaşamaya başlayacağınıza işarettir. Rüyada tuvalet yapan kimse dünya için çalışır çabalar ve haksız kazançlar elde eder.

Rüyada Büyük Ve Küçük Abdest Yapmak

Bu rüya bazı alimlere göre mal ve paradır. Ne kadar çok yaparsanız o kadar çok büyük menfaat ve mal elde ederseniz. Özellikle büyük abdest yapan kimse ya çok soylu, varlıklı bir kişiyle evlenir veya eline hiç beklemediği yerlerden çok büyük nimetler ulaşır.

Rüyada Tuvalette Pislik Görmek

Rüyada tuvalette pislik görmek genellikle para ile tabir olunur. Eğer tuvalet çok pisse bu rüya kişinin eline çok miktarda para geçeceğine veya istediğinden de çok mal elde edeceğine yorulmaktadır. Böyle bir tuvalet gören kimse şan ve şöhret kazanır ve adı daima iyi bir şekilde anılır.

Rüyada Sade Bir Tuvalet Görmek

Rüyasında sade, gösterişsiz bir tuvalet gören kendisine sürekli zarar veren, dost gibi olan ama aslında rüya sahibinin kötülüğüne uğraşan iki yüzlü dostlardan kurtulur. Bu rüya her türlü fena işlerden sakınmanın, kendine yararı dokunmayan her şeyi terk etmenin göstergesidir.

Rüyasında alafranga tuvalet gören bazı hoş olmayan durumlarla karşılaşır. Özellikle özel hayatınızda bazı sıkıntılar yaşamaya; fakat sabırla tüm bu sıkıntıların üstesinden gelip, huzur ve mutluluk bulacağınıza işarettir. Rüyada alaturka tuvalet görmek ise, sizin köklerinize ve geleneklerinize çok bağlı ve yeni şeylere kapalı bir kişi olduğunuzun göstergesidir.

Rüyada Tuvaletten Bir Şey Yemek

Rüyada tuvaletten bir şey yiyen kimse iyi halini terk ederek kötü bir şekilde anılmaya başlayan, sıkıntılı bir insan olur.

Bu rüya tövbe ettiğiniz, pişman olduğunuz birçok şeye tekrar döneceğinize, insanlara zarar verecek hal ve hareketlerde bulunacağınıza veya ağzınızdan çıkacak birçok kötü şeyden dolayı en yakınlarınızın bile kalbini kırıp insanların sizden uzaklaşacaklarına işarettir.

Rüyada Geniş Ve Temiz Bir Tuvalet Görmek

Bazı alimlere göre tuvalet kişinin eşidir. Bu nedenle temiz, geniş ve ferah bir tuvalet gören kimsenin hanımı da iyi huylu, namuslu ve güzel bir kadın olur.

Eğer kişi evli ise eşinin aynı özelliklere sahip olmasına ve ona iyi davranmasına işarettir.

Rüyada pis, dar bir tuvalet ise kötü geçimli, kalbinde hile ve fitne bulunan bir kişi ile evlenmenize veya aile hayatındaki huzursuzluklara yorulmaktadır.

Rüyada Tuvaleti Temizlemek

Rüyasında tuvaleti temizleyen kişinin malının bir bölümü elinden gider veya parasını kaybeder. Bu rüya genellikle iş hayatında baş gösterecek başarısızlıkların sembolüdür. Bazı tabirciler ise bu rüyayı kişinin kötü davranışlarını bırakmasına, kendisine hayırlı olacak işler peşinde koşup her türlü zararlı alışkanlıkları terk etmesine yormaktadır.

Rüyada Tuvaletin Dolması

Rüyada tuvaletin taşmadan dolması genellikle gören kişinin eşinin hamile olmasına yorulur. Bazen de bu rüya kişinin çalışmalarından kazanacağı helal paraya, malını biriktirmesine veya zorlu bir çalışma sonrasında istediği tüm güzelliklere kavuşmasına delalet eder.

Rüyada tuvaletin kapısını gören kişinin önüne istediği tüm imkânlar ve fırsatlar sunulur.

Bu rüya genellikle kişinin hem özel hem de iş hayatında birçok nimet elde edeceğine, bu nimetler sonucunda da istediği gibi bir hayat yaşayacağına işarettir.

Tuvalet kapısı bazen de gören kişinin geçimini sağladığı yollardır. Eğer kapı temizse helal yollardan para kazandığına eğer kirli ise geçimini sağlarken bazı haramlara bulaştığına işarettir.

Rüyada Tuvalet Kuyusunun Kanla Dolması

Rüyasında tuvalet kuyusunun kanla dolması genellikle israftan kaçınan ama insanlara karşı cömert olan bir kadındır. Bu rüyayı gören kimse aynı sayılan özelliklere sahip bir eşi olur.

Bazen de bu rüya çok fazla israf ettiğinizin ve bu nedenle de sıkıntıya girebileceğinizin göstergesidir.

Bazı alimlere göre ise kişinin tüm kötülüklerinden arınıp daha temiz bir yaşam sürmesinin sembolüdür.

Rüyada Tuvalet İçine Bırakıldığını Görmek

Rüyasında tuvalet içine bırakılan kişi bilmediği düşmanlara sahiptir. Bu düşmanlar rüya sahibi hakkında sürekli hile düşünürler ve onu alt etmeye uğraşırlar. Tuvalet içine bırakılan kişi hiç hak etmediği muamelelere maruz kalarak kendisine iftira atılır. Bu iftira sonucunda oldukça sıkıntılı zamanlar geçiren kişi belli bir zamandan sonra bu sıkıntıların hepsinden kurtulup rahatlar.

Rüyada Tuvaletin Deliğini Görmek

Rüyada görülen tuvalet deliği eğer boş ise mal kaybetmeye veya bazı çalışmalarından yeterince verim alamamaya, maddi sıkıntı yaşayıp, zorlukları göğüslemeye işarettir. Eğer tuvalet deliği dolu ise elinize bir sürü para geçer veya oldukça büyük bir servete sahip olursunuz. Bu rüya yüklü bir ganimete konmaya, para kazanmaya, işinde yükselmeye ve mei elde etmeye işarettir.

Rüyada Tuvaletin Deliğini Karıştırmak

Rüyada elinde bir sopa ile tuvaletin deliğini karıştıran kimse iş yaşamında bazı kararsızlıklar yaşar ve bunun sonucunda da birden fazla iş değiştirmek zorunda kalır. Bu rüya kişinin finansal konuları ile ilişkilidir. Yani bu rüyayı gören kimse maddi anlamda ya çok zengin olur veya eline geçen fırsatları değerlendiremeyerek zor bir duruma düşer.

Rüyada Küçük Abdest Bozmak

Bu rüya yolcular için yakın zamanda sağ salim memlekete dönmeye; hapiste olanlar için özgürlüğe; zorda kalanlar için tüm sıkıntılardan kurtulmaya işarettir. Abdest bozmak gerçekte de insana ferahlık veren bir eylem olduğu için rüyada görülürse rahatlamaya, kendisini her türlü üzüntü ve kederden uzaklaştırmaya ve her anlamda mutluluğa işaret eder.

Rüyada Büyük Abdest Bozmak

Rüyada büyük abdest bozan kişi her ne sıkıntısı varsa hepsinden kurtularak rahatlığa ve kolaylığa kavuşur. Bu rüyayı gören kimse her anlamda mutlu olacağı bir hayata kavuşur.

Özellikle çok sıkıntılı bir hayat yaşayan, borçlu olan, korkusu bulunan bir kimse bu rüyayı görmüş olsa, her ne olursa olsun o sıkıntısı çok yakın bir zamanda tamamen biterek yerini ferahlamaya bırakır. Uygun olmayan bir yere abdest bozmakta ise hayır yoktur.

Bu rüya toplum içinde küçük düşmeye, sıkıntı yaşamaya veya maddi anlamda bazı zorluklara yorulmaktadır.

'ta'da'da Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın!

Источник: https://www.ruyatabirleri.com/ruyada-tuvalet-gormek.html

Tuvaletin mi geldi? Önce bunu oku!

Tuvalete Gitmek Korkulu Rüyanız Haline Geldiyse…

Bu yazı tuvalet ile ilgili meselelerden bahsedecek. Ama eminim eğleneceksiniz.

Bizde anlamı malum gerçi ama yine de hatırlatayım; bahsedeceğim tuvalet o bildiğimiz tuvalet. Yani hela, memişhane, yüz numara, kenef ayak yolu, WC, abdesthane gibi birçok farklı isimle andığımız mekan.

Yoksa tuvalet aynı zamanda -bizim genelde abiye dediğimiz- gece kıyafetleri ya da vücut temizliği için kullanılan maddeler için de kullanılıyor. Bir kelimenin bunca farklı anlama sirayet etmesi ilginç.

Öncelikle aklımızda bulunması gereken, (çok büyük bir sağlık sorunu yoksa) hepimizin büyük ve küçük tuvaletini yapıyor olduğu. Daha açık bir tabirle hepimiz işeyip, sıçıyoruz.

Üstelik hepimizinki çok fena kokuyor ve bu süreçte aynı derecede garip, komik sesler çıkartıyoruz.

Cumhurbaşkanları da pop yıldızları da siz de ben de; hepimiz bu yolun yolcusuyuz.

Üzgünüm ama bu kızlarda da durum aynı. En azından bununla avunabiliriz.

Bu ortak sır genel sohbetlere pek konu edilmediğinden diğerleri o küçük odalarda ne yapıp ediyor bilemiyoruz. En fazla kendimizden yola çıkarak tahmin yürütebiliyoruz. Oysa antik Roma veya Uzakdoğu kültürlerinde olduğu gibi toplu tuvalet alışkanlığımız olsaydı eminim bayağı eğlenirdik.

Roma döneminde tuvalete gitmek sosyalleşme araçlarından biriydi. Müzelerde bugüne kadar gelebilmiş örnekleri halen görmek mümkün. Detayları resimdeki ipuçlarından çıkartabiliyorsunuz sanıyorum. Her insanın ‘doğal ihtiyacı’ olan bu duruma dair konuşacak, yazacak bütün konular ikircikli.

Mesela basurdan çeken arkadaşlarımdan dinlediğim hikayeler eminim size de ilginç gelirdi. Ya da (neredeyse) her erkeğin ortak sonu prostat ve ona bağlı haller…

Modern yaşamın tuvaletle ilgili dertleri bambaşka. Aklımdaki ilişkili bir diğer yazı için epeydir not tutuyorum. Tuvalet demişken kısaca değinmiş olayım yine de:

  • Taharet borusu / hortumu denen şeyin varlığına anlam vermek mümkün mü? Yani olaydan sonra (aynen yukarıdaki Romalılar gibi) temizliğini ezelden beri suyla yapan bir toplumun klozetine senelerce ekstra bir hortum almaya ihtiyaç duymasını nasıl açıklarız? Koca Türk klozet endüstrisi tuvaletlere o su mekanizmasını çok yakın bir döneme kadar neden entegre edememiştir? Bu endüstriyel tasarım ve mühendislik adına utanç verici (ah o taharet boruları nice fantastik anılara şahittir!)
  • Alaturka tarz tuvaletlerin sifon ile hala barışamamış olması da bana hep ilginç gelmiştir. Yazacağım o yazı için epeydir bu tip tuvaletlerin fotoğraflarını çekiyorum. Sifon her durumda sakil, garip, oraya ait değil gibi. Bütünleşememiş, kabul görmemiş. Hatta kimi yerlerde yok bile. Hep eğreti, hep aykırı, hep bozuk…

Modern dünya dertleri

Frenkçeye yeni yerleşen ‘first world problems‘ terimini çok seviyorum. Bu terim üstüne bir sunum hazırlamakla meşgulüm. O kadar bereketli bir mesele. Özünde müreffeh (refaha ulaşmış) bireylerin dünyanın ana sorunlarıyla karşılaştırınca komik kaçan dertlerini tanımlıyor. Konumuz tam olarak bu kategoriye ait olmasa da ucundan ilgili diyebiliriz.

Normal şartlarda her tuvaletten sonra sifon çekiyoruz. Eğer yeni nesil iki kademeli sifonlardansa her tuvalet sonrası tercihimize (daha doğrusu ‘mamülün’ vehametine) göre 3 ile 6 litre arası su harcıyoruz.

İstanbul’un su tarifesine göre hesaplayınca yemek kadar çıkartmanın da hatırı sayılır bir bedeli olduğunu anlıyoruz.

Kabaca bir hesapla ayda en az 5 liramız tuvalete gidiyor (Tek başımıza yaşamıyorsanız bu rakamı kişi sayısıyla çarpın).

Bunun aile bütçesine; daha da önemlisi doğal kaynaklarımıza yüklediği bedeli düşününce en ufak tasarruf yöntemleri bile önemli hale geliyor.

Çözüme yönelik en ilginç girişim birkaç sene önce Brezilya’dan gelmişti. O dönem ’da tanıttığım kampanyada devlet halka sabah tuvalet yerine duşta işemelerini salık veriyordu. Televizyon reklamına bakalım:

Sabah ya da akşam; ne zaman banyo yapıyorsak tuvalet yerine duşta işeyerek 4 kişilik bir evde ciddi bir su tasarrufu yapmak mümkün. Rakama vurunca her gün duş alıyorsanız bu yöntemle günde 20; ayda 600 litre tasarruf edebilirsiniz. Hane başına ayda 600 litre su tasarrufu azımsanacak oran değil. Bunun ülke ekonomisi ve doğal kaynaklarına yansımasını düşününce hele.

Üstelik çişten iğrenmeye de gerek yok. İnanması zor gelse de çiş sterildir. Mikrop ve bakteri içermez. Vücudunuz her adımda filtre etmiş, temizlemiştir (inanmazsanız doktorunuza danışın).

Bu yüzden susuz kalanlara zor durumda kendi çişini içmesi salık verilir. Tedavi için kullanan bile vardır (bunları seneler önce Türkçe’ye çevrilen Çişteki Mucize kitabından okumuştum ama itiraf ediyorum şimdiye dek çişimi içmişliğim yok.

Epey eğlenceli bir kitaptır; alıp karıştırmanızı tavsiye ederim).

Maskeleme aracı olarak sifon

Romalı ve Uzakdoğulular topluca, yan yana, çatır çutur tuvaletini yapmaktan çekinmemiş ama bugün durum farklı. Özellikle işyerinde ya da benzeri ortak tuvaletlerde obüs topu gibi patlamak hoş karşılanmayabilir. Sanki bir tek bizimki ses çıkarıyor gibi garip bir endişeye kapılırız.

Mahçup edici bu doğal efektleri bastırmanın genel taktiğiyse (ne yazık ki) sifon çekmektir. Bağırsakta öbeklenen miktar ve kümelenme durumuna bağlı olarak bu yöntem birkaç kere tekrar edilebilir. Yani her def-i hacet için su tüketimi 20-30 litreye çıkabilir.

Modern dünyanın bu israfına karşı bir ilacı da var elbet. iPhone çağının meşhur deyimiyle: There’s an app for that!

Su israfını ve ona karşı kuraklığı önlemek için çalışan Çin merkezli Thirst derneğinin Thirst Flusher adlı ücretsiz iPhone uygulaması dübür sesini sifonla bastırma tutkunlarına akıllıca bir alternatif sunuyor.

 Uygulama sayesinde tuvalette sifon (ve benzeri kurtarıcı) sesleri çıkartmak için ekrandan seçim yapmak yeterli. Her kullanımdan sonra Thirst Flusher ne kadar su tasarrufu yaptığınızı gösteriyor.

Her tuvalet seansında çifte rahatlama hissi…

Tuvalete giderken aklınızda bulunması dileğiyle…

Published 25 Ekim 20121 Temmuz 2018

Источник: https://www.mserdark.com/tuvaletin-mi-geldi-once-bunu-oku/

Normal doğum neden korkulu rüya haline geldi?

Tuvalete Gitmek Korkulu Rüyanız Haline Geldiyse…
Her insanın parmak izi gibi kendine özgü bir doğum anı olduğunu belirten Şişli Florence Nightingale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Öğr. Gör.

Yusuf Olgaç doğumu şöyle tanımlıyor:” İnsanoğlu var olduğu günden beri milyarlarca kez yinelenen ama aslında her biri diğerlerinden çok farklı eşsiz bir mucize.”

“Mucizeler kolay gerçekleşmez, bir anda oluvermezler” diyen Dr.Öğr.Gör.

Yusuf OIgaç neden son zamanlarda normal doğumun kadınlar için korkulu bir rüya haline geldiği sorusuna karşılık bu mucizenin süreçlerini sıraladı ve süreç boyunca kadınların en çok tedirgin olduğu durumlara açıklık getirdi.

Sancısız ve acı çekmeden normal doğum mümkün mü? İşte cevabı:

DOĞUM SANCISI NEDİR?

“Sancı kelimesi dudaktan çıkar çıkmaz  birçok kadın için endişe ve korkuya davetiye yolluyor.

Sözlüklerde hastalık durumunda iç organlarda batar veya saplanır gibi duyulan, nöbetlerle azalıp çoğalan ağrı olarak tanımlanıyor. Doğum ise yeni bir bebeğin dünyaya geliş olayı olarak yer alıyor aynı sayfalarda.

Aslında yanıt da bu tanımlarda saklı. Doğum bir hastalık değil dolayısıyla gebe de hasta değil. Öyleyse doğumda acı çekmek kader olmamalı.

'KURTARMA AMELİYATI ZAMANLA SUİSTİMAL EDİLDİ'

Var oluştan beri olan bu süreçte bazen anneler bazen bebekler doğumlarda yaşamını kaybetti. İnsanoğlu bu kayıplara karşı çare aradı ve çözümü sezaryende buldu.

Yıllar içinde ameliyatlarda çok yüksek kayıp oranları olsa da 1960'lı yıllar ve sonrasında hem cerrahi tekniğin hem de anestezi yöntemlerinin hızla gelişmesi ile birçok anne ve bebeğin hayatta kalması sağlandı. Ancak bu çok özel 'Kurtarma Ameliyatı' ne yazık ki zamanla suistimal edilmeye başlandı.

Aslında çok ciddi bir karın ameliyatı olan sezaryen ağrısız bir doğum yöntemi olarak görülmeye başlandı. Tarlada çalışırken doğum yapan ve sonra işine devam eden kadın figürü aşağılanırken sezaryen ile doğum yapan modern dünya kadını yüceltildi.

Bir sorun olduğunda 'Neden sezaryene almadın?' diye soruldu hekimlere ama 'Neden normal doğum yaptırmadın?' diye kimse suçlamadı. Hekim içinde güvenli limandı sezaryen. Ancak her hızlı yükselişin hızlı bir çöküşü olması da kaçınılmazdır.

Tekniği ilk uygulayan Batı ülkelerinde sezaryen sonrası anne ve bebeklerde görülen ciddi sorunlar doğala dönüşü sağladı. Malesef daha az gelişmiş ülkelerde bu salgın hastalık halen devam ediyor. Anneler hekimleri, hekimler sağlık sistemini, sistem çalışanları suçlamaya başladı ve doğum konusunda bir kaos ortaya çıktı.

KORKUNUN SEBEBİ DENEYİMSİZLİK VE BİLGİ EKSİKLİĞİ

Korkunun temelinde deneyimsizlik ve bilgi eksikliği vardı. Korku bulaşıcıydı hatta anneden kızına geçiyordu.

Doğuma müdahalelerin başladığı dönemde mahremiyetin olmadığı doğumhanelerde, suni sancıyla, vajinal kesilerle ve psikolojik travmalarla doğum yapan günümüz anneanneleri, kızlarının da aynı kötü anıları olmasın diye onları kendi elleri ile daha tehli bir doğum şekline yönlendirildi.

Kulaktan kulağa yayılan korkulu doğum hikayelerinde ya komşunun kızı günlerce sancı çekmiş ya da internette karşılaşılan bir gebenin bebeği kanalda sıkışmış, vakumla çekilmiş bebek günlerce yoğun bakımda kalmıştı. Kötü olan ilgi çekiciydi ve büyüyerek yayılıyordu.

NE ZAMAN SEZARYEN DOĞUM KAÇINILMAZ OLUR?

Korku insan vücuduna geldiği zaman en ilkel mekanizmamız işler ve direksiyona adrenalin hormonu geçer. ‘Savaş ya da kaç' hormonudur adrenalin. Nefesler sıklaşır, terlemeye başlar, tüm kan kol ve bacaklara hücum eder çünkü düşmana karşı güç gerekir. Daha doğumun başlamadan yorulmaya başlayan gebe süre uzadıkça panik ve stres yaşar.

Kanlanması azalan her organda olduğu gibi rahimde de ağrı başlar dolayısıyla her kasılma ağrıya yani sancıya dönüşür.

Stres-korku-ağrı üçgeninden kurtulamayan gebe vücutta istemli kontrol edebildiği tüm kasları kasar. Dolayısıyla rahim kasları birlikte çalışmak yerine birbirini engellemeye başlar ve doğumun ilerleyişi yavaşlar.

Bu çıkmazdan kurtulmak için artık sezaryen kaçınılmaz olur.

SANCIYI AZALTMANIN FORMÜLÜ: SAKİNLİK

Tabii ki doğumlarda hiç ağrı olmuyor demek pek doğru olmaz. Ama günümüz insanı doğada pek çok güzelliğe yaptığı müdahaleyi doğumlardan da esirgemedi.

Oysa kendiliğinden başlayan ve müdahalesiz ilerleyen bir doğumda anne kendi bedenine güveniyor, korkularının bedenine etki etmesine izin vermiyor, çevresinden yeterli desteği alabiliyorsa kendi mucizesine güvenle yol alıyor demektir.

Gelen her kasılmayı huzurla karşılayıp gevşeyebilen ve bedenine direnmeyen aksine onunla beraber hareket eden bir anne için doğum kasılmaları çok şiddetli olmayabilir.

Derin gevşeme işte burada devreye girer. Gebe hipnoz altında gibi vücudu ile uyumlu hareket etmeye başlar. Rahatlar ve kaslarının uyumlu çalışmasına olanak sağlar.

Panik olmadan alınan her nefes hem ağrıları azaltır hem bebeği besler. Böylelikle bebeğin anne teni ile buluşması ile birlikte en ufak bir ağrı zerresi bile kalmadığına; endişenin sevince; yorgunluğun canlılığa ;mağlubiyet hissinin başarma sevincine ve gurura dönüştüğüne hemen her doğumda şahitlik ediyoruz.

NORMAL DOĞUMLA BARIŞMANIN ZAMANI GELDİ

9  ay gibi uzun bir sürede anne adayları kendilerini bu anlara çok iyi hazırlayabilirler. Bu hazırlığın ilk adımı doğru bilgiler. Neyse ki artık birçok devlet hastanesinde bile gebe okulları ile bu eğitimlere ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Derin gevşeme tekniklerini alışkanlık haline getirebilmek ise birkaç haftalık eğitim ile sağlanabiliyor. Aktif doğum pozisyonları, hipnoz, masajlar, psikoterapi, aromaterapi, suda doğum gibi bir çok destekleyici yöntem genellikle doğum ağrılarında yeterli oluyor. Bunların dışında ağrı kesici ilaçlar ve epidural anestezi de ihtiyacı olan gebeler için alternatif olarak birçok merkezde güvenle kullanılıyor. Sonuç olarak doğurtulmayı bekleyen korkulu bir hasta olmaktansa doğuma aktif katılan ve kendine güvenen, hekimi ile doğru iletişim kuran bir gebe olmak mutlu bir doğumun anahtarı oluyor.”

Источник: https://www.posta.com.tr/normal-dogum-neden-korkulu-ruya-haline-geldi-1398625

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть