Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı Nedir?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir

Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı Nedir?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir

3 boyutlu yazıcı (3D Printer), bilgisayar ortamında yapılmış 3 boyutlu çizimlerin farklı malzemeler kullanılarak yine 3 boyutlu bir nesne olarak üretimini sağlayan bir cihazdır.

Üç boyutlu yazıcı için genellikle plastik filament kullanılsa da, yazıcıların çeşitlerine göre naylon, bakır, ahşap, bronz, seramik, çelik gibi farklı ham madeler de kullanılabilmektedir.

Yalnızca ticari bir amaç için değil, evlerde de kendi nesnelerimizi üretmek amacıyla kullanılması mümkündür. Peki tam olarak 3 boyutlu yazıcı nedir, ne işe yarar?

3 Boyutlu Yazıcı Tarihi Gelişimi

1984 yılında ilk kez Charles Hull tarafından stereolithography(SLA) teknolojisiyle üç boyutlu nesne üretilmiştir. İki yıl sonra Charles Hull, yöntemini geliştirerek cihazın patentini almış ve 3D Systems adını verdiği şirketi kurmuştur. 1988 yılında ilk yazıcı, 3D Systems şirketi tarafından tanıtılmıştır.

1989 yılında Scott Crump, Stratasys isimli 3 boyutlu yazıcı şirketini kurmuştur. Scott Crump, aynı zamanda FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisini bulan kişidir.

1993 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology), 2 boyutlu yazıcıların teknolojilerini geliştirerek renkli baskı olanağı sağlayan 3DP (3 Dimensional Printing) teknolojisi geliştirilmiştir.

3 Boyutlu Yazıcı NedirGeçen zamanla birlikte üç boyutlu yazıcı teknolojileri daha da geliştirilerek yeni cihaz modelleri üretilmeye başlanmıştır.  İlk kez 1996 yılında 3D Yazıcı kelimesi kullanılmıştır.

2007 yılından üretilen Reprap isimli açık kaynak kodlu üç boyutlu yazıcılar sayesinde gelişmeler hız kazanmıştır.

2009 yılından itibaren ise Cubify gibi modellerin geliştirilmesiyle 3 boyutlu yazıcı evlerimize girmeye başlamıştır.

3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır

Üç boyutlu yazıcılar yardımıyla nesne üretebilmek için öncelikle bilgisayar programları aracılığıyla, üretilmek istenen cisimlerin üç boyutlu çizimi yapılmalıdır.

Bunun için AutoCad, Solidworks, Blender, SketchUp, Maya, Zbrush, 3DS Max, Inventor, Cinema 4D, Rhinoceros  gibi programlar kullanılabilir. Tasarım STL (stereolithography) dosyası olarak kaydedildikten sonra yapılan çizim arayüz programı aracılığıyla yazıcıya gönderilir.

Burada renk, malzeme kalınlığı, baskı şekli gibi özellikler seçildikten sonra yazdırma işlemi katman katman gerçekleştirilir.

Ürün meydana geldikten sonra yapılması gereken son bir işlem daha kalmaktadır. Bazı üç boyutlu yazıcılar hatasız üretim yapmak adına nesneyle birlikte bir destek malzemesi de oluşturur. Ya da üretici destek malzemesini dışarıdan müdahale ederek kendisi cihaza takar.

Ancak bu destek malzemeleri ürünün bir parçası olmadığı için işlem tamamlandıktan sonra üründen çıkarılması gerekir. Bunun için son adımda ürün özel bir solüsyondan geçirilir ve bu solüsyon yardımıyla destek malzemeleri eriyerek yalnızca tasarlanan ürünün kendisi kalır.

Ayrıca yazdırmak istenilen cismin hazır çizimi mevcut ise bunu kullanarak da üretim yapılabilir. Bunun için birçok internet sitesinde nesnelerin hazır çizimleri ücretsiz veya ücretli olarak bulunmakta.

Nesneleri farklı renklerde ve istenilen miktarlarda yazdırmak da seçenekler arasında bulunuyor.

Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra ürünün meydana gelmesi birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç ayı da bulabilir, bu süre tamamen çizimin kompleks olup olmamasına bağlıdır.

3 boyutlu yazıcı nerelerde kullanılır sorusuna verilecek cevaplar listesi oldukça uzundur.

 İlk zamanlarda üç boyutlu yazıcıların en yaygın kullanımı sanayi sektöründe olmasına rağmen, günümüzde dişçilik, kuyumculuk, tasarım ve iç mimari alanlarında, inşaat ve otomotiv sektörlerinde, bilimsel çalışmalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayakkabı ve aksesuardan, endüstriyel ve mimari tasarımlara kadar birçok alanda üç boyutlu yazıcıdan yararlanılmaktadır.

3 Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir

Üç boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir en çok merak edilen sorular arasında. 3 boyutlu yazıcı kullanım alanları epey geniştir.

Tasarımını yaptığınız uçak, otomobil, bisiklet, heykel, telefon, kabı gibi cisimleri bu yazıcılar yardımıyla kendiniz üretebilirsiniz.

Oyuncaktan müzik aletlerine, sandalyeden kaşığa kadar akla gelebilecek birçok nesneyi üç boyutlu yazıcılarda yazdırmak mümkün. Aynı zamanda otomobil veya uçak gibi araçların yedek parçaları da üç boyutlu olarak yazdırılabilen nesneler arasında.

3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir? Örneğin; çok acil bir durumda evinizde limon sıkacağının eksik olduğunu fark ettiniz. Şayet elinizde tasarımınız hazır halde bulunuyorsa üç boyutlu yazıcı yardımıyla dakikalar içerisinde bir limon sıkacağı üretebilirsiniz.

Üç boyutlu yazıcılar karmaşık tasarımların üretilmesini sağladığı gibi, nesneleri kişiselleştirme ve özelleştirme olanağı da sunar. Bunun yanı sıra hem hızlı hem de uygun fiyatlarda üretim yapmayı sağlar. Ancak çok fazla üretim yapılacağı zaman üç boyutlu yazıcı yerine kalıp kullanmak daha ekonomik bir yoldur.

Bu yazıcılar yalnızca günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp yakın gelecekte hayatımızı kurtarmaya da başlayacak. Yapay organ, biyolojik doku, ilaç üretimi gibi alanlarda da kullanılacağı söylenenler arasında.

 Advanced Solutions isimli teknoloji yazılımı üreticisi firma tarafından geliştirilen üç boyutlu sistem, yapay doku ve organ üretimi için tasarlanmıştır.  Mimics Innovation yazılımı ile oluşturulan 3 boyutlu kalp, New York’ta yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardı.

Buna dayanarak, yakın zamanda üç boyutlu yazıcılar sayesinde bilimsel gelişmelerin de hız kazanacağı söylenebilir.

3 Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir

3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri

Üç boyutlu yazıcılarda birden fazla teknoloji geliştirilmiştir. FDM, SLA ve DLP, SLS, Polyjet ve Multijet, Binder Jetting bu teknolojilerden başlıcalarıdır. İçlerinden en yaygın olarak kullanılan FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisidir.

Bu yazıcılarda, filament isimli rulo olarak sarılmış termoplastik maddeler kullanılır. Cihazın içerisinde sıcaklık yardımıyla filament inceltilir ve katmanlar oluşturulur.

Sıvı fotopolimer malzemelerin kullanıldığı teknolojiler SLA (Steleolithography) ve DLP (Digital Light Processing) iken, toz malzemelerin ham madde olarak kullanıldığı teknoloji ise SLS (Selective Laser Sintering)’dir.

PolyJet ve MultiJet teknolojilerinde malzeme UV ile kürlenir ve püskürtülerek katmanlar oluşturulur. Binde Jetting teknolojisi ise ürünler toz alçıdan oluşturulur, binder isimli yapıştırıcı özellikteki malzeme ile tozlar birleştirilir. Bu teknoloji renkli baskılar için tercih edilmektedir.

Источник: //www.biobilgi.com/3-boyutlu-yazici-nedir-nasil-kullanilir-neler-yapilabilir/

3D Tasarım – 3D Modelleme Nedir?

Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı Nedir?

3D bilgisayar grafiklerinde, 3D modelleme ya da doğrudan modelleme bir cismin 3 boyutlu şekilde bütün yüzeyleriyle matematiksel ifadesidir.

Canlı veya cansız herhangi bir varlığın görüntüsünü üç boyutlu şekilde modellemek için çeşitli bilgisayar programları kullanılmaktadır.

Tasarlanmış 3D model 3D yazıcılarda baskı teknolojilerinden biri kullanılarak gerçek fiziksel bir objeye dönüştürülebilir.

3D modelleme otomatik veya manuel olarak yapılabilir. Manuel olarak tasarlanacak objeye geometrik model hazırlamak bir nevi plastik sanatla ya da heykeltıraşlıkla uğraşmaya benzer. Modelleyeceğiniz objenin 3D şeklinde geometrik datasını siz hazırlarsınız.

3D Tasarım

Yukarıda bahsettiğimiz üzere 3D modelleme; hâli hazırda bulunan bir canlı veya cansız varlığın 3 boyutlu dijital formunu oluşturmaktı. 3D tasarım ise, bir ihtiyaca, kullanım alanına, mühendislik hesaplarına göre önce kağıt üzerinde belirlenen parçanın bilgisayar ortamına aktarılmasıdır.

3D Modelleme vs. 3D Tasarım

3D modelleme ile 3D tasarımın farkı, 3D tasarımın halihazırda bulunmayan bir nesnenin bilgisayar ortamına aktarılması olduğu için, hesaplamaların, ihtiyaçların, kullanım alanlarının vs. belirlenmesi gerekir. Bu noktada tasarımcı sıfırdan bir ürünü veya var olan bir ürünün ihtiyaç üzerine vs. yeni geliştirilmiş halini oluşturur.

3D tasarım işlemi, hesaplandıktan, ölçüleri vs. belirlendikten sonra 3D modelleme işlemine dönüşür ve o şekilde ilerler.

Modeller

3D modeller fiziksel bir varlığı uzay geometrisindeki belirli noktalarla tanımlar. Bu modeller çeşitli geometrik şekillerin birleşimi ile ortaya çıkar. Bütünsel bir sistemde üçgen, çember, doğru ve eğriler kullanılır. Elde veriler bulunduğu takdirde 3D tasarım manuel olarak, simülasyon programı kullanılarak ya da tarama işlemiyle ortaya konabilir.

3D modelleme 3D grafiklerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Aslına bakarsak 3D modeller 3D grafiklerin kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmasından daha önce mevcuttu.

Örneğin birçok bilgisayar oyununda 3D modellemeler mevcut olmasına rağmen 3D grafikler henüz kişisel olarak bilgisayarda tasarlanmaya uygun değildi.

Bilgisayar programlarının yaygınlaşmasından önce de 3D modellemeler vardı.

Günümüzde 3D modeller çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Tıp sektöründe organların üç boyutlu modelleri oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun için veri MR makinesinde çekilen çok sayıdaki iki boyutlu fotoğrafın birleştirilmesiyle ortaya çıkıyordu.

Sinema sektöründe özellikle animasyon görüntülerde yaygın bir şekilde 3D modellemeler kullanılmaktadır. Oyun sektörü yine birçok bilgisayar oyununda 3D modellemeleri detaylı bir şekilde kullanmaktadır. Bilimde de 3D modellerinin kullanımı önemlidir.

Örneğin bir kimyasal bileşiği 3D modeliyle 3 boyutlu bir şekilde simgeleme olanağına sahibiz. Bu şekilde molekül geometrisi de ortaya aynen çıkmış oluyor.

Mimari alanında 3D modelleme için birçok program oluşturulmuştur. Mühendislikte herhangi bir ürün ortaya çıkarılırken önce prototipi hazırlanır. Bu da ancak 3D modeliyle mümkün olur.

Yer bilimciler de aynı şekilde son dönemlerde yer şekillerini 3 boyutlu modeller üzerinden incelemeye başladılar. 3D modeller aynı zamanda üretilecek 3 boyutlu bir cismin temelini oluştururlar.

Bu modeller 3D yazıcılar tarafından gerçek bir objeye dönüştürülürler.

Modellemenin Cinsi

3D tasarım iki şekilde yapılabilir. Bunlar katı modelleme ve yüzey modelleme şeklindedir.

Katı modelleme modellenecek cismin gerçek hacmiyle birlikte görüntüsünü yansıtır. Bu tip modellemeler oldukça gerçekçi görünür ancak bunun sonucu olarak ortaya konması da zordur. Örneğin bir taşın modeli yine aynı şekli taşıyan 3 boyutlu bir taş ile ortaya konur. Sağlık ve mühendislik alanındaki simülasyonlar görsel değildir. Bu nedenle bu alanlarda katı modelleme daha çok kullanılır.

Yüzey modellemede ise hacim modellenmez. Sadece var olan objenin kabuk kısmı sınır teşkil etmesi açısından modellenir. İçerisi boşaltılmış bir yumurta düşünün. Aynen o şekilde sınırları belirli ancak içi boş modeller yüzey modelleme ile elde edilir. Bu tarz modeller daha kolay ortaya çıkar ancak üretim için katı modelleme kadar yeterli değildir.

Bir objenin görüntüsü çok önemli olduğu için bilgisayar grafiklerinde yüzey modelleme yaygın modeller kullanılır. 2 boyutlu yüzeyler bilgisayar grafiklerindeki modelleri anlamamıza daha çok yardımcı olur. Çünkü burada ortaya konan grafiklerin görüntüleri kesin değildir.

Kesinlik olmadığı için grafik tasarımları gerçekliğe yakın olacak bir tasarıma dayanır. Son yıllarda noktasal tasarımlar da bu alanda yaygınlaşmıştır.

Sınırları belirleyecek şekilde objenin dış yüzeylerini koordinat sistemindeki noktalarla ortaya koyduktan sonra bu noktalar uygun çizgilerle birleştirilirler.

Modelleme Süreci

Bir modeli ortaya koyarken 3 tane yaygın yöntem bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

Çokgen modelleme: 3 boyutlu uzayda tanımlı olan düğüm noktaları birbirlerine çeşitli doğrularla bağlanırlar. Bunlar birlikte bir çokgen modeli oluştururlar. Günümüzde en çok kullanılan modelleme yönetimidir.

Bunun nedeni bilgisayarların bu modelleri çok kolay algılaması ve uygulamaya koyabilmesidir. Buna rağmen çokgen modellemelerde elde edilen model düzlemseldir.

Bu nedenle de eğrisel görüntüler ancak doğrular kullanılarak belli yakınlıkta çizilebilir.

Eğrisel modelleme: Yüzeyler bu tarz bir modellemede eğriler ile ifade edilirler. Bu eğriler çeşitli noktaların kaynaştırılmasıyla ortaya çıkar. Bu noktalar eğriler üzerindeki hayali noktalardır.

Her noktanın eğri üzerinde bir ağırlığı vardır. Noktanın ağırlığı arttıkça eğrinin o noktaya yakın olma ihtimali de aynı şekilde artar.

Eğri tipleri non-uniform rational B-spline ifadesinin kısaltması olan NURBS yapılarını da içerir.

Dijital heykelleme: Modellemede son derece yeni olan bir sistemdir. Yaygınlaşmaya sadece son birkaç yılda başlamıştır. Dijital heykelleme farklı şekillerde yapılabilir. Yer değiştirme, hacimsel ve dinamik mozaik şeklinde olabilmektedir.

Yer değiştirme ya da yerleştirme en yaygın kullanılan dijital modelleme türüdür. Bu sistemde resim görüntüsünün içerisinde gerekli noktalar alınarak heykelleme yapılır.

Dijital modelleme ile ortaya konan modellerde çok güzel bir görüntü ortaya çıkar.

Modellemede kullanılan birçok değişik teknik vardır. Bu teknikleri gerçekleştirmek içinse birçok yazılım mevcuttur. Cinema 4D, Maya, Blender ve Solid Thinking en yaygın kullanılan uygulamalardır.

Bunların yanında mühendislik tasarımlarında yoğun olarak kullanılan AutoCAD, SolidWorks ve Rhino programları da 3D tasarım için kullanılmaktadır. Daha komp yapılar ise birden fazla sistemi kullanarak ortaya modeli koyar.

Aynı modelde hem eğri, hem doğru hem de çokgen kullanılabilir.

3D modelleme ve 3D tasarım hakkındaki sorularınızı [email protected] adresinden tasarım ekibimize ulaşarak sorabilirsiniz.

*değişecek

Источник: //www.tridi.co/blog/3d-tasarim-3d-modelleme-nedir-2

En İyi 5 Ücretsiz 3D Tasarım Programı

Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı Nedir?

İyi bir 3 boyutlu tasarım yazılımına sahip olmak, mükemmel 3D modeli yaratmanızda önemli bir rol oynar.

Bir '3D model', bir nesneyi 3 boyutlu grafik modunda tasvir eden bir model olarak tanımlanabilir ve 3B modeller geliştirme sürecineyse '3B modelleme' denilir.

3D modeller dijital üretimin temel bileşeni olmakla beraber aynı zamanda da 3D baskı, iç mekan tasarımı, mimari, film, oyun ve animasyon gibi endüstrilerde sıkça kullanılır.

3D modelleme, teknolojideki ilerlemeyle birlikte oldukça gelişti. 3D modellemelerin kullanımı artık tıp ve mimari de dahil olmak üzere birçok endüstride yaygınlaşmaya başladı.

Eğer iyi bir 3B modelleme yazılımı arıyorsanız, bunlardan onlarca olduğunu fark edeceksiniz. Doğru yazılımı seçmek, bu araçlarda bulunan geniş özellik yelpazesi nedeniyle göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Bu yazıda size en iyi 5 3D tasarım yazımızda tanıtacağız.

Not: Grafik tasarımcıların neden 3 boyutlu tasarım öğrenmesi gerekiyor sorusunun cevabı için şu yazımıza göz atabilirsiniz. 

SketchUp

SketchUp, en iyi ve en beğenilen 3D tasarım yazılımlarından biridir. Hem ücretsiz, hem de ücretli sürümleri bulunan SketchUp, film, video oyun tasarımları, iç mekan tasarımı, mimari, sivil ve makine mühendisliği gibi çok çeşitli alanlarda kullanılıyor.

Bu 3B tasarım yazılımı, üçüncü şahıs eklentileri destekler, çeşitli stillerde yüzey modellemeye izin verir ve çizim düzeni işlevleri sunar. Kullanıcıların yaptıkları tasarımları diğer kullanıcılarla paylaşabilecekleri bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Bu sayede diğer kullanıcıların hazırladığı taslakları kullanarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz ve 657€(Pro)

İşletim Sistemi: Windows ve Mac

Desteklenen Uzantılar: dwg, dxf, 3ds, dae, dem, def, ifc, kmz, stl

FreeCAD

FreeCad, nesneleri herhangi bir boyutta tasarlamak için kullanılabilen parametrik bir 3B tasarım yazılımıdır.

Parametrik bir modelleyici olduğundan, modelinizin geçmişine dönerek modelinizin parametrelerini kolayca değiştirebilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux'da kullanılabilen FreeCAD, 3D oyun modelleri, mimari modeller, endüstriyel modeller ve animasyon modelleri yapmak için açık kaynaklı bir araçtır.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: step, iges, obj, stl, dxf, svg, dae, ifc, off, nastran, Fcstd

MeshMixer

MeshMixer, 3 boyutlu baskı için uygun 3D tasarımlar oluşturmanıza yarayan son teknoloji bir 3D modelleme yazılımıdır. Bir modeli ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde modifiye etmek istiyorsanız bu programın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, yazılımın tüm gerekli araçları sağlaması nedeniyle bir tasarımı sıfırdan oluşturmak için de gayet kullanışlı olduğunu söyleyelim. Programın 3D baskı için ayrılmış bir bölümü de mevcut.

Bu bölümü, modelinizdeki sorunları kontrol etmek ve modelinizin baskı için hazır olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: amf, mix, obj, off, stl

Blender

Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3B tasarım modelleme yazılımıdır ve etrafındaki en güvenilir ve çok yönlü programlardan biridir. İyi bir çalışma yaptıktan sonra 3D animasyondan 3D baskılara ve daha pek çok tasarıma yeni şeyleri de yapabileceğini göreceksiniz.

Blender'ın başarısının arkasındaki büyük bir topluluğun gücü var. Bu topluluk yazılımın sürekli geliştirilmesi ve geliştirilmesini sağlıyor. Topluluk, sorun gidermede ve Blender'dan en iyi sonuçları alabilmeniz için bilgi birikimini ve önemli ipuçlarını sürekli olarak paylaşıyor.

Projenize bağlı olarak işinize yarayabilecek birçok eklentiyi de program ile entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: 3ds, dae, x, dxf, obj, x, lwo, svg, ply, stl, vrml, vrml97, x3d

SolidWorks

SolidWorks, en popüler 3D tasarım yazılımlarından biridir ve kullanıcı dostu birçok özellikle birlikte gelir bir ton ile gelir ve böylece en iyi 3B modelleme yazılımlarından biri haline getiriyor.

Dassault Systemes tarafından geliştirilen ve yayınlanan SolidWorks, Microsoft Windows üzerinde çalışan bir, bilgisayar destekli mühendislik (CAE) ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır.

SolidWorks tarafından sağlanan eğitici videolar, PDF kılavuzları ve materyaller sayesinde kullanım kolaylığıyla da dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Fiyat: Eğitim Lisansı ve 9.950€(Endüstriyel Lisans)

İşletim Sistemi: Windows

Desteklenen Uzantılar: 3dxml, 3dm, 3ds, 3mf, amf, dwg, dxf, idf, ifc, obj, pdf, sldprt, stp, stl, vrml

Not: 3D olarak baskısını yapabileceğiniz 8 örnerk tasarımı derlediğimiz yazımıza da mutlaka göz atın.

Источник: //www.bidolubaski.com/blog/en-iyi-5-ucretsiz-3d-tasarim-programi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi