Uçuk Nedir?

Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Uçuk Nedir?

HSV ya da Herpes Simpleks Virüsü denilen virüsün yol açtığı su kabarcıkları ve yaralara uçuk denir. Uçuklar vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir, en sık ağız bölgesinde, rektumda ve genital bölgede görülürler.

Sebep olan virüsün türüne göre iki çeşit uçuk cinsi vardır. Bunlar ağız uçukları ve genital uçuklardır:

HSV-1 virüsü ağız ve yüzde uçuklara sebep olan virüs türüdür. Ağızda, dudaklarda uçuklar ile kendini gösterir. Nadir durumlarda genital uçuklara da sebep olabilir. Dünya genelinde çok yaygın görülmektedir. Bu virüs bünyeye yerleşir ve yaşam boyu bünyeden atılamaz.

HSV-2 virüsü ise genital bölge ve rektumda uçuklara sebep olan virüs türüdür. Bu virüs türü vücudun başka bölgelerini de etkileyebilir (ağız uçuklarına da sebep olabilir) ancak en sık bel altında rastlanır. Genital uçuklar dünya genelinde çok yaygın görülmektedir. Bu virüs de HSV-1 virüsü gibi ömür boyu bünyeden atılamaz.

Uçuk neden çıkar? Uçuk neden olur?

Ağızda ve dudaklarda uçuklara yol açan HSV-1 virüsü genellikle öpüşme ve diş fırçası, dudak makyaj ürünleri, çatal bıçak, havlu gibi araçların başkalarıyla paylaşılması sonucunda bulaşabilir. Genellikle temas sonucu bulaşır.

Genital uçuğa sebep olan HSV-2 virüsü ise bu virüsü taşıyan bir birey ile cinsel birliktelik, cinsel temas yaşanması halinde bulaşır.

Her iki virüs türü de hasta bireyde uçuk görülmüyor olsa bile bulaşabilir.

Genital uçuğu olan hamile kadınların doktorlarına başvurmaları gerekir, zira doğum sırasında HSV-2 virüsü bebeğe de bulaşabilir.

Uçuğa sebep olan virüsler tedavi edilemez ve vücutta yaşamaya devam ederler.

Bu virüsler bağışıklığımız güçlüyken uykuda olsalar da bağışıklığın düşebileceği şu gibi durumlarda atağa geçebilirler:

 • Hastalık durumları
 • Bitkinlik
 • Fiziksel ya da duygusal stres
 • AIDS ya da kemoterapi/steroid tedavisine bağlı bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanılması
 • Fiziksel travmalar
 • Regl dönemi

Uçuk belirtileri nelerdir?

Uçuk genellikle etkilenen bölgede su kabarcıkları çıkması ile görülmeye başlar, bu bölge genellikle ağız, genital bölge ya da rektumdur. İçi su dolu kabarcıklar patlar ve ülser de denilen yaralara dönüşürler.

Uçuk virüsü vücuda girdiği zaman belirti vermeyebilir, bu kişinin virüsle enfekte olmadığı ve başkalarına virüs bulaştırmayacağı anlamına gelmemektedir.

Uçuk durumunda görülen belirtiler şunlardır:

 • Su dolu ve acılı kabarcıklar (ağız ya da genital bölgede)
 • İdrara çıkarken yanma, acı (genital uçuklarda)
 • Kaşıntı
 • Ateş
 • Lenflerde şişkinlik
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • İştah kaybı
 • Kaslarda ağrı

Uçuk nasıl geçer? Uçuk tedavisi nasıl olur?

Uçuğa sebep olan virüslerden kurtulmak için bir tedavi yoktur. Ancak semptomların yatıştırılması ve komplikasyonların önlenmesine yönelik tedaviler mümkündür.

İlaçlar uçuğun iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olarak uçuğun yol açtığı acı ve rahatsızlık hissini dindirebilirler. Ayrıca ilaç tedavisi ile uçuğun nüksetme ihtimali de azaltılabilir.

Uçuk tedavisinde genellikle Famvir, Zovirax ve Valtrex gibi ilaçlar kullanılır. Ayrıca genital bölgedeki uçuğun yol açtığı rahatsızlık hissini azaltmak için hastaya sıcak banyo yapması önerilebilir.

Uçuk tedavi edilmeden de kendi kendine iyileşebilir. Ancak uçuk tedavisi için mutlaka doktora danışılmalı, ilaç kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar vermelidir.

Uçuk tedavisinde kullanılan ilaçlar ağız yoluyla (hap) alınabileceği gibi krem formunda da uygulanabilir. Ağır uçuk vakalarında enjeksiyon yoluyla da ilaç verilebilir.

Uçuk tedavisinde ilaç kullanılması, hastanın virüsü bulaştırma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dudak kenarında uçuk neden olur? Dudak kenarında uçuk nasıl geçer?

Dudak kenarındaki uçuklar genellikle HSV-1 sebebiyle oluşan ağız uçuklarıdır. Bu uçuklar dudakta, diş etinde, dilde, yanakların içinde ve damakta ağrılı yaralara sebep olabilirler. Ayrıca ateş ve kas ağrılarına da sebep olurlar.

Genellikle virüsü taşıyan kişinin tükürüğü, mukusu, derisi vb. ile temas sonucunda bulaşırlar. Dünya genelinde çok yaygın görülmektedirler. Birçok insan yetişkinliğe girmeden önce en az bir kez uçuk çıkarmıştır.

Dudak kenarındaki uçukların mevcut bir tedavisi yoktur çünkü bu uçuklara sebep olan virüsler vücuttan atılamaz. Virüs insan vücuduna yerleşir, bağışıklık yüksekken uykuya geçer ve bağışıklık düştüğü durumlarda tekrar nüksedebilir.

Dudak uçuklarının semptomik tedavisinde Feverall, Panadol, Tylenol ya da Ibuprin, Advil, Motrin gibi ilaçlar kullanılarak ateş ve kas ağrıları giderilebilir. Ayrıca hastanın susuz kalmaması ve bol sıvı tüketmesi gerekir. Hastaya uçukların sebep olduğu bölgesel ağrıların dindirilmesi için Dilocaine, Nervocaine, Xylocaine, Zilactin-L gibi ilaçlar verilebilir.

Altı haftadan küçük bebeklerde, ağır hastalıkları olan kimselerde ve bağışıklık sistemi çok güçsüz olan kimselerde bazı ilaç tedavileri kullanılabilir ya da hastanede tedavi gerekebilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/genital-herpes/pain-management-herpes#1

https://www.healthline.com/health/herpes-simplex#diagnosis5

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs400/en/

https://www.emedicinehealth.com/oral_herpes/article_em.htm

İlgili içerikler

Dudak uçuğu nasıl geçer

Источник: https://www.mailce.com/ucuk-nedir.html

Uçuk Nedir?

Uçuk Nedir?

Uçuk, herpes simpleks virüsünden kaynaklanan oldukça bulaşıcı bir durumdur. İki tip herpes simpleks virüsü bulunmaktadır. Tip 1 genellikle oral herpes veya uçuklara neden olur. Tip 1 herpes virüsü oldukça yaygın bir virüstür ve çoğu insan bu virüsü vücudunda taşımaktadır. Tip 2 ise genellikle genital bölgeyi etkilemektedir.

Bazı kişiler enfeksiyona yakalandıkları halde herhangi bir belirti göstermez. Ancak diğer insanlar ağrılı ve rahatsız edici uçuklar geliştirmeye daha yatkındır. Uçuk yaraları genellikle ağız dışında, dudakların çevresinde veya altında oluşur. Ağızda olduklarında genellikle dişetlerinde veya ağız çatısında ortaya çıkar. Bunlar bulaşıcı olmayan ağız içi yaraları ile aynı değildir.

Uçuk yaraları için tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Normalde birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Antiviral ilaçlar, uçukların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bu ilaçlar sık sık hastalanan insanlarda uçukların oluşmasını önlemeye de etki edebilmektedir. Diğer ilaçlar uçuk yaralarının ağrısını ve rahatsızlığını hafifletir. Bunlara kabarcıkları uyuşturan, yara kabuklarını yumuşatan veya kurutan merhemler de dâhildir.

Dudaklarınızı güneşten koruyan güneş kremlerini kullanmak da diğer bir tedavi seçeneği olabilmektedir. (1)

Uçuk Belirtileri

Birçok kişi herpes simpleks virüsüne sahip olduğu halde belirti geliştirmez. Uçuk başlangıcında, uçuk ilk defa ortaya çıkıyorsa, buna birincil enfeksiyon adı verilmektedir ve oldukça ağrı verici olabilmektedir. Virüs vücutta kalmaya devam edip sonrasında tekrarlandığında ise buna ikincil enfeksiyon denmektedir ve belirtileri daha hafiftir.

Şiddetli belirtilerin küçük çocukları etkilemesi daha muhtemeldir, çünkü çocuklar savunma olarak antikor oluşturmak için yetişkinler kadar zamana sahip değildirler. Uçuk nasıl anlaşılır? Uçuk belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Dil veya ağızda lezyonlar, kabarcıklar veya ülserler
 • Ağız veya dil ağrısı
 • Dudak şişmesi
 • Olası yutma zorlukları
 • Boğaz ağrısı
 • Şişmiş bezler
 • Yüksek vücut ısısı
 • Kuruma
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı (2)

Uçuk belirtileri fazlası için tıklayınız

Uçuk Nedenleri

Uçuk neden olur? Uçuk yaraları genellikle herpes olarak bilinen herpes simplex virüsü adı verilen bir virüsün neden olduğu enfeksiyonun bir sonucudur. Herpes virüsüne maruz kalan herkes uçuk geliştirmez.

Belirli faktörler, virüsün tekrar aktif hale gelerek uçuk yaralarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uçuğu tetikleyen faktörler aşağıdakileri içerebilir:

 • Viral enfeksiyon veya ateş
 • Hormonal değişiklikler (kadınlar için, genellikle menstrüel ile ilgilidir)
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Güneşe ve rüzgara maruz kalma
 • Bağışıklık sistemindeki değişiklikler (3)

Daha fazla uçuk nedenleri için

Uçuk Tedavisi

Uçuk nasıl geçer? Uçuklar genellikle 7 ile 10 gün içinde tedavi olmadan iyileşir. Antiviral tabletler veya kremler belirtileri hafifletmek ve iyileşme süresini hızlandırmak için kullanılabilir.

Eğer uçuk sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri izleyebilirsiniz:

 • Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı için
 • Asitli veya tuzlu yiyeceklerden kaçının ve serin, yumuşak yiyecekleri tercih edin
 • Dişlerinizi fırçalamak ağrı veriyorsa, antiseptik bir gargara kullanın
 • Kremleri uçuğun üzerine sürtmek yerine yaralara hafifçe vurun
 • Uçuk kremleri uygulamadan önce ve sonra sabun ve su kullanarak ellerinizi yıkayın
 • Krem uygulamanın yanı sıra, uçuklarınıza dokunmaktan kaçının ve uçuk kreminizi başkalarıyla paylaşmayın (4)

Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uçuk teşhisi ve tedavisi için bir dermatoloğa yani cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (5)

Uçuk tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak, uçuk tedavisine yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal maddeler olarak çalışan enzimler içermektedir. Buna ek olarak, bir antiinflamatuardır, bu nedenle, şişme ve inflamasyonu azaltır.

Meyan kökü: Bu bitki uçuk yaralarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahip glisyrrizin adlı aktif bir bileşen içermektedir. (6)

Melisa: Limon balsamı olarak da bilinen melisa, iyileşme sürecini hızlandırır, rahatsızlığı giderir ve enfeksiyonun yayılmasını önler. Antiviral etkilere katkıda bulunan tanenler ve polifenolik bileşikler içermektedir. (7)

Ekinezya: Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendiren ve antiviral etkilere sahip güçlü bir bitkidir. Yapılan bir araştırmalara göre, ekinezya özü herpes simpleks virüsü ile mücadele edebilmektedir.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, uçuk yaralarının tedavisine ve iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olan antiviral özelliklere sahiptir. (8)

Bal: Bal, doğal bir tedavi edicidir. Bu nedenle, uçuk yaralarını iyileştirmek için de oldukça kullanışlı ve faydalı bir hale gelmektedir.

Zeytin yaprağı: Zeytin yapraklarından elde edilen ekstrakt, uçuk yaraları tedavisinde doğal antibiyotikler gibi davranmaktadır. Viral enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır.

Nane yağı: Nane yağı uçuk yaraları için kullanılabilecek başka mükemmel bir çözümdür. Herpes simplex virüsüne karşı dezenfektan görevi görmektedir.

Fesleğen: Fesleğen antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile bilinmektedir. Bu nedenle, fesleğen yaprakları uçuk yaraları için etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, enfeksiyonlarla mücadele edebilen güçlü bir antiviraldir, bu nedenle, uçuk yaralarını tedavi etmek için yardımcı olabilmektedir. (9)

Vanilya özü: Gerçek ve saf olan vanilya özü bazı insanlar tarafından uçukları tedavi etmek için bir çözümdür. Virüsün gelişme hızını azaltmakta ve hastalığın şiddetini hafifletmektedir. (10)

Uçuk Evde Tedavi Yöntemleri

Lizin: Lizin, bir amino asittir. Bu asidi takviye olarak ya da krem şeklinde kullanabilirsiniz. Çalışmalara göre lizin takviyeleri uçukların önlenmesi için etkili olabilmektedir. Uzmanlara göre, düzenli alınan lizin uçukların alevlenme yoğunluğunu azaltabilmektedir.

Buz: Buz, uçukların oluşmasını engellemeyebilir ancak uçukların oluşturduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Geçici bir rahatlama sağlamak için yaralara doğrudan uygulamak yerine soğuk paket olarak uygulamak daha doğru olacaktır.

Çinko oksit: Çinko oksit kremler uçuğu tedavi etmek için kullanılabilmektedir. Etkilenen bölgeye uygulandığında kabarma, kaşıntı ve ağrı gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Belirtiler ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren 24 saat içinde uygulamak iyileşme süresini hızlandırmaktadır. (11)

Süt: Sütü kompres olarak etkilenen bölgeye uygulamak etkili olabilmektedir. Süt, esasen herpes virüsünü defetmek ve önlemek için bağışıklık sistemini güçlendiren proteinler içermektedir. Ayrıca, lizin de içerir. Lizin, uçuğun iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ağrıyı dindirmek için tam yağlı süt ile kompres yapabilirsiniz. (12)

E vitamini: E vitamini cildi yatıştırır ve uçukla gelen ağrı ve rahatsızlığı gidermek için yardımcı olur. Antioksidan olarak çalışır ve iltihabı azaltarak cildi onarır. E vitamini kapsül olarak alabilir ya da badem, ıspanak, tatlı patates, avokado, ayçiçeği tohumu ve zeytinyağı gibi E vitamini açısından zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

C vitamini: C vitamini istilacılara karşı vücudun savunma mekanizmasını desteklemektedir. Beyaz kan hücrelerini devreye sokarak uçukların iyileşmesini hızlandırmaktadır. C vitaminini kapsül olarak alabilir ya da portakal, kırmızı biber, yeşil biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, çilek, greyfurt ve kivi gibi C vitamini gıdalarını tüketebilirsiniz. (13)

Uçuktan korunma yöntemleri

Sık sık uçuk problemi yaşıyorsanız ya da komplikasyonlar yaşama riskiniz yüksek ise, doktorunuza danışmanız ve gerekiyorsa antiviral ilaçlarla tedaviye başlamanız daha doğrudur. Güneş ışığı uçuğu tetikliyorsa, uçuğun patlamaya eğilimli olduğu bölgeye güneş kremi uygulayabilirsiniz.

Uçuktan korunmak ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için bazı tedbirler alınması gerekmektedir: (14)

 • Uçuklara dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Uçuklara dokunduğunuz zaman sonrasında gözlerinizi ovmayın, sonrasında oluşacak komplikasyonlar tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilen göz herpes enfeksiyonu ile sonuçlanabilir.
 • Uçuklara dokunduktan sonra kesinlikle genital bölgeye dokunmayın; bu durumda genital herpes gelişebilir.
 • Diş fırçanızı değiştirin.
 • Uçuk problemi yaşayan kişiyi öpmekten kaçının ve havlu, jilet gibi eşyaları ortak olarak kullanmayın.
 • Uzun süreli olarak güneşe maruz kalmadan önce yüz ve dudak bölgesine güneş kremini uygulayın.
 • Rujunuzu ya da dudak balsamınızı değiştirin. (15)

Источник: https://www.acil.net/ucuk-nedir/

Uçuk Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Nedir?

Herpes simpleks adıyla bilinen ve neredeyse herkeste bulunan bir tür virüs, uçuk oluşumunun ana sebebidir. Vücudu tehditlerden koruyan bağışıklık sistemi bu virüsle de savaşır ve birçok zaman galip gelen taraf olur.

Fakat virüsü tamamen vücuttan atmak mümkün değildir. Bu yüzden bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde virüs güçlenir ve uçuk oluşumu söz konusu olur.

Uçuklar bulaşıcı oldukları için öpüşme ve temas gibi çeşitli yollarla bir başkasına geçebilir.

Uçuk genelde ilk olarak ağız bölgesi ve dudaklarda bir kaşıntıyla kendini göstermeye başlar. Kaşıntı sonrasında ufak bir kabarcıkla gözle görülür hale gelen uçukların içi sıvı dolu olur ve patladıklarında bir yara haline gelirler.

Ağrı ve acı vermesinin yanı sıra rahatsız edici bir görüntüyü de ortaya çıkaran uçuklar yüzünden bazen yemek yemek, gülmek, konuşmak zorlaşabilir.

Uçuk genelde hiçbir iz bırakmadan birkaç hafta içerisinde iyileşir ve tekrarlama özelliği bulunur.

Uçuk Neden Olur?

 1. Stres
  Stres neredeyse her hastalığın olduğu gibi uçuğun da altında yatan sebeplerden biridir.

  Uçuğa sebep olan virüs beden içerisinde her zaman aktif faaliyet gösteremez fakat yoğun stres yaşanan dönemlerde vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığı için bu virüs daha aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başlar ve kısa süre içerisinde uçuk oluşumu gözlenir. Dolayısıyla eğer dudaklarınızda uçuk görmek istemiyorsanız olabildiğince stresten uzak durmanız gerekir.

 • Yorgunluk
  Sessiz bir düşman gibi pusuda bekleyen herpes simpleks adlı virüs bedenin yorgun düşmesiyle beraber daha güçlü bir şekilde ortaya çıkar ve uçuğa sebep olur. Vücudun yorgun olması, virüsle yapılan savaşta bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına ve etkili olamamasına sebep olur.

 • Ateş ya da viral enfeksiyonlar
  Uçuk oluşumuna sebep olan önemli faktörlerden biri de yüksek ateştir. Ayrıca herhangi bir enfeksiyonla beraber vücuda giren virüsler herpes simpleks virüsünün daha etkili çalışmasını sağlar ve enfeksiyonların bağışıklık sistemini de zayıf düşürmesiyle beraber uçuk daha hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir.

 • Yakın temas
  Uçuk oluşumuna neden olan herpes simpleks virüsü yakın temas ile insandan insana bulaşabilme özelliğine sahip olduğu için son derece dikkatli olmak gerekir.

  Dudağında uçuk olan biriyle öpüşmek, cinsel ilişkiye girmek ya da o kişinin havlusunu, jiletini veya başka özel eşyalarını kullanmak virüsün vücuda girip daha etkili bir şekilde faaliyet göstererek uçuk oluşumuna sebep olabilir. Bu virüs mukozalarda yer alan çatlak ve yaralardaki boşluklardan faydalanarak vücuda girer ve sinir liflerine kolayca yerleşir.

  Dolayısıyla uçuğu henüz tam olarak geçmemiş kişilerle yakın temas kurmaktan kaçınmanız ve onların uçuklu bölgelerinin temas ettiği özel eşyaları kullanmamanız uçuğun bulaşıcı etkisinden korunmak için son derece önemlidir.

 • Güneşe ya da soğuğa fazla maruz kalmak
  Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak da uçuk oluşma ihtimalini artırır. Havanın aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olduğu dönemlerde ya da çok ani bir şekilde hava değişiminin yaşandığı günlerde vücut bu durumdan negatif etkilenir ve bağışıklık sistemindeki zayıflama sebebiyle uçuk daha kolay bir şekilde oluşur.

 • Adet dönemleri
  Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı hormonal değişiklikler ve oluşan stres sebebiyle bağışıklık sistemi daha zayıf hale gelir. Dolayısıyla adet dönemlerinde vücut uçuk virüsüyle çok etkili savaşamadığı için kadınlarda uçuk oluşumuna daha sık rastlanır.
 • 1. İlaç
  Doktor tarafından önerilen ilaçlarla uçuk tedavisi mümkündür. Uçuğa ne sürülür diye düşünüyorsanız önceliğiniz her zaman doktor önerisiyle verilen krem türündeki ilaçlar olmalı. Eş dost önerisiyle ilaç kullanımından ya da bilinçsizce uygulanan alternatif tıp yöntemlerinden uzak durmanız tavsiye edilir.

  • Zavirax: Krem ve sprey türünde iki farklı çeşidi bulunur. Genelde en çok krem olarak kullanılır.
  • Virosil: Herpes simpleks virüsüyle savaşmak için son derece etkili bir kremdir.
  • Herplair jeli: Lezyonların tedavisi için kullanılır.
  • Acyl: Etkili ve ucuz bir krem olması sebebiyle çok tercih edilir.
  • Vectavir: Novartis firması tarafından üretilen ve uçukla mücadele için kullanılan bir üründür.
  • Bepanthen plus: Uçuk çıkmadan önce kullanıldığında ya da hastalık geçmeye başlandığında fayda gösteren bir kremdir.

  2. Sarımsak
  Sarımsak içeriğindeki allisin maddesi sayesinde enfeksiyonlara karşı verilen mücadelede vücuda yardımcı olur. Evde kolay yollarla hazırlayacağınız bir sarımsak kürü ile bazı ilaçların sunmuş olduğu katkıdan daha fazla fayda elde etmek bile mümkündür.

  Bir diş sarımsağı havanda dövün ve macun kıvamına getirin. Macun kıvamındaki sarımsağı lezyonlu alana sürün ve on dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra bölgeyi yıkayın. Bu kürü gün içerisinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

  Bu sayede “uçuğu ne kurutur” diye fazla düşünmenize gerek kalmaz, lezyonlu bölge hızlı bir şekilde kurumaya başlar ve uçuk daha çabuk kaybolur.

  Sarımsak ile uygulayabileceğiniz başka bir yöntem de mevcuttur. Uçuklu bölgenin üzerine bir parça sarımsak koyun ve o bölgeyi bandajla sararak uyuyun. Sabah uyandığınız zaman sarımsağı temizleyin. Daha sonra uçuklu bölgenin kuruduğunu ve uçuğun küçüldüğünü göreceksiniz.

  3. Diş macunu
  Uçuğa diş macunu uygulamak etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Lezyonlu bölgeyi az da olsa rahatlatan diş macunu, çok kesin bir tedavi yöntemi olmasa da iltihabı kurutur. Diş macunundan bir miktar alıp uçuklu bölgeye sürüp bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.

  4. Bal ve sirke
  Bölgedeki virüslerin etkisini ortadan kaldırmak için uçuğa sirke sürmek iyi bir yöntemdir. Bal ve sirke antiviral özelliklere sahip olduğu için bu ikiliyi karıştırarak pamuk vasıtasıyla lezyonlu bölgeye sürebilirsiniz. Bu sayede macun kıvamındaki bu karışım uçuğun kısa sürede ortadan kalkmasına ve bölgenin daha temiz görünmesine katkı sağlayacaktır.

  5. Buz
  Dudakta uçuğa ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından birisi de buzdur. Uçuk, dudak bölgesinde zonklama türünde bir ağrıya neden olur.

  Buz sayesinde deri nemlendirilir ve hem yanma hissi hem de zonklama türündeki ağrı ortadan kalkar. Bir küp buzu alarak lezyonlu bölge üzerinde gezdirebilirsiniz. Daha sonra bu buzu kesinlikle çöpe atmanız gerekir.

  Çünkü aynı buzu tekrar başka bir yerde kullanmak virüsün başka yerlere de yayılmasına sebep olabilir.

  6. Süt
  Uçuğa iyi gelen doğal yöntemlerden biri de süttür. Temiz bir kulak çubuğunu süte batırın ve daha sonra uçuklu bölgeye uygulayın. Bir süre bekledikten sonra sütü uçuklu bölgeden temizleyin. Günde birkaç defa uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde lezyonların büyümesine engel olabilirsiniz.

  7. Limon ve karbonat
  Asitli yapısıyla yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlayan limonu karbonatla karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı lezyonlu bölgeye uygulayın. Asitli bir karışım olduğu için sürerken biraz acı çekebilirsiniz ama lezyondan kısa sürede kurtulmanız mümkün olacaktır.

  Uçuk Oluşumu Önlenebilir Mi?

  Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks adlı virüs, vücuda bulaştıktan sonra tam olarak çözümü mümkün değildir. Uçuk oluşumunu önlemek için bu hastalığa sebep olabilecek şeylerden uzak durmak gerekir.

  Bu yüzden özellikle ortak eşya kullanımından uzak durmak, cinsel ilişkilerde korunmak, yabancılar ile temastan sakınmak gerekir. Uçuk belirtileri olarak sayabileceğimiz durumlarda antiviral uçuk kremi kullanmak ile oluşum önlenebilir.

  Bir de uçuk ile savaşmaya yardımcı olan ve lisin içeren besinleri tüketmek ile uçuk oluşumu önüne geçilebilinir.

  İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Reflüsü olanlar bu habere dikkat!Ödem Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Источник: https://www.mynet.com/ucuk-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221833-mykadin

  Aciclovir Nedir

  Uçuk Nedir?

  Aciclovir Nedir Uçuk Nedir – Bu makaledeki notlar: uçuk neden çıkar aciclovir nedir uçuk..

  Çoğu insanın büyük derdi olan uçukğun çıkma sebebini biliyor musunuz ?

  Pek çok sağlıklı insan tekrarlayan ağız yaralarından şikayetçi! Peki bu ağız yaralarının nedenlerini biliyor musunuz?

  En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve aft (aftöz ülser)’dır. Ağızda görüldüğünde birini diğerinden ayırmak güçtür. Bu iki lezyonun nedeni ve tedavileri tamamıyla farklı olduğundan ayırımı çok önemlidir.

  Uçuk nedir?

  Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

  Nedenler:

  Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

  Uçuk yayılabilir mi?

  Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

  Önleme önerileri:

  – Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mukoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır.

  – Uçuğu sıkıştırıp patlatmayın.

  – Birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.

  Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.

  Tedavi

  Günümüzde kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

  Aft nedir?

  Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserlerdir. Oldukça ağrılıdırlar ve 5-10 gün sürerler.

  Neden?

  Nedenleri hakkındaki eldeki en iyi kanıtlar stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere maruz kalma gibi durumlarda lokal bağışıklık cevabında değişiklikler meydana gelmesidir.

  Aftöz ülser yayılabilir mi?

  Hayır. Nedeni bakteri ya da bir virüs olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

  Tedavi

  Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunma ile olur.

  Triamkinalon gibi haricen kullanılan bir kortikosteroid ilacı da yardımcı olur. Günümüzde kesin tedavisi bulunamamıştır.

  Diğer yaralar:

  İki haftadan uzun süren iyileşmeyen ağız yaralarında doktorunuza ya da diş hekiminize başvurmalısınız.

  Dudakta Uçuk Neden Olur

  Uçuk Dudakta veya burun kenarında hafifçe sismis kırmızı ve agrılı bir leke seklinde beliren bir hastalıktır.

  Nedeni tükürükte bulunan bir çesit virüstür. Daha ziyade atesli hastalıklar ve soguk algınlıgı sırasında görülür.

  Tıp dilinde herpes simplex denir. Dudak veya burun kenarında meydana gelen kırmızı lekeler bir süre sonra su toplar küçük kabarcıkar meydana gelir. Birkaç gün sonra da sararırlar ve kabuk baglarlar.

  Herpes uçuk içi sıvı dolu vezikül. salgın menenjit Menegokok adı verilen bir çesit mikrobun; beyin zarına yerlesmesi ve orada iltihaplanmalar meydana getirmesi sonucu ortaya çıkan bulasıcı ve tehli bir hastalıktır.

  Hastalık bogazlarında mikrop tasıyan hastalar veya kendileri hasta olmadıkları halde bogazlarında menenjit mikrobu tasıyan saglam kimseler tarafından bulastırılır.

  Hastalık çogu kere üsüme titreme ve atesin birdenbire yükselmesiyle baslar. Halsizlik basagrısı ve kusma görülür.

  Dudak ve burun deliklerinin kenarlarında uçuklar belirir. Gözlerini açmakta zorluk çeker. Bir süre sonra ensesi sertlesmeye ve basını öne egememeye baslar. Hiç vakit geçirmeden tedaviye baslamak sarttır. Aksi halde ölümle sonuçlanabilir.

  Bu günkü tedavi yöntemleri sayesinde hastanın saglıgına kavusması mümkündür.

  Salgın menenjit salgını sırasında saglıklı kimseler hastalarla görüsmemelidir. Kalabalık yerlere gidilmemelidir.

  Bütün vücudun özellikle agız ve burunun temiz tutulması gerekir.

  Uçuk Neden Çıkar Diye Hiç Sordunuz Mu?

  Uçuklaya uçuklaya bir hal olan dudaklarımız belki de bıkmıştır şu sorundan. Uçuk gibi Allah belanı versin senin be!

  Aslında bir virüs olan uçuk dudağı yara yapar ve kaşındırır. Kesip atasımız gelir dudaklarımızı. :S

  Peki hiç uçuk neden çıkar diye sordunuz mu kendinize?

  Hayır, dimi?

  O zaman ben soruyorum

  Источник: https://www.notusta.com/aciclovir-nedir-15300/

  Uçuk Nedir

  Uçuk Nedir?

  Konu İçindeki Başlıklar

  • Uçuk Neden Çıkar?
  • Genital Uçuk Nedir?

  Uçuk, çoğunlukla ağız çevresinde ve bilhassa dudakta oluşan, virüsler tarafından meydana getirilen ve bulaşıcı olan içi su dolu kabarcıklardır. Uçuk, ağız çevresinde eve dudaklarda belirmeden önce kaşıntıyla meydana gelir, su dolu kabarcık şeklini alır ve bir müddet sonra da patlar ve yaraya dönüşür.

  Dudakta belirecek uçuk kendini önceden belli eder. Yaklaşık 24 saat öncesinde kaşıntı, yanma, karıncalanma, batma hissi ve uçuk çıkacak bölgenin kızararak şişmesi birbirini takip eden süreçlerdir.

 • Pek çok kişi bu hissi bilir ve uçuk çıkacağını anlar. Rahatsız edici bir histir; zira konuşma, yeme içme, gülme esnasında dudağı gererek ızdırap verir.Çıktıktan bir süre sonra kurur, çatlar ve açık bir yara gibi görünerek estetik anlamda da rahatsızlık verir.
 • Uçuk her ne kadar küçük çaplı bir yara olsa da bazen iyileşmesi bir kaç haftayı bulabilmektedir.
 • Uçuğa sebep olan faktörün virüsler olduğundan söz etmiştirk. Bu virüsün tıp literatüründeki adı Herpes Simpleks virüsüdür.
 • Uçuk resmen göz korkutucu ve endişe veren bir durum; zira bu kadar küçük ve önemsiz sayılan bir yaranın, yaşam konforunu bozması; yeme, içme, konuşma gibi en elzem aktiviteleri bile engellemesi söz konusudur. Bu sebeple uçuk neden çıkar sorusu çok sorulan bir sorudur.

  Uçuk Neden Çıkar?

  Soğuk algınlığı, psikolojik sıkıntılar, kabus görme, deride sürtünme ve tahriş durumları, kansızlık, regl öncesi hormonal değişimler, aşırı derecede ve ani korkular, stres gibi sebepler ilk akla gelen sebeplerdir.

  Ancak daha etkili ve daha bariz bir sebep vardır ki o da yüksek ihtimalle uçuk çıkaran kişinin, uçuk virüsünü çocuk yaşlarda kapmış olmasıdır. Uçuk virüsü bir kez kapıldıktan sonra ondan tamamen kurtulmak zayıf bir ihtimal.

  Ancak uçuğu oluşmadan önlemenin yolları da yok değil.

  Uçuk bir kez çıktığında da yeniden çıkma olasılığı ne yazık ki yüksliyor. Uçuk virüsü vücuda girdiğinde mutlaka belirli aralıklarla mütemadiyen yenileyecek demek tam anlamıyla doğru olmaz.

   Her ne kadar virüsü bir kez kaptıktan sonra tekrarlama olasılığı yüksek de olsa, virüsü taşıyan herkeste virüsün yeniden kendini aktive ettiği söylenemez.

  Kimisinde senede 2-3 kez tekrar eden uçuk, kimisinde hayat boyu sadece bir kez çıkar, kimisinde de virüs vücutta olduğu halde uçuk oluşmaz çünkü virüs, sinir hücrelerinde uyku moduna geçer ve ömür boyu o şekilde kalabilir.

  Uçuk dendiğinde salt ağız bölgesi akla gelmemeli. Bir de genital uçuklar var. Peki genital uçuk nedir ve neden çıkar, tehli midir, bir de bu türüne bakalım.

  Genital Uçuk Nedir?

  Genital herpes; HSV, yani Herpes Simplex Virüs’ün sebep olduğu genital bölgede çıkan uçuklardır.

  Bu aynı zamanda, genital uçuğun cinsel yolla bulaşan viral bir rahatsızlık olduğu anlamına da gelir.

  Genital herpes yani genital uçuk; erkeklerde penis, kadınlarda ise vulva (cinsel organın dış bölümü) ve vajinada görülen bir türdür. Bu enfeksiyon, kalçalar ve anüs bölgesini de etkileyebilir.

 • Penis ve vajinada yumuşak dokuda meydana gelen bu uçuklar ızdırap verici ve sıkıntılıdır.
 • Herpes Smplex Virüs’ün iki türü olan HSV-1 ve HSV-2 lezyonlara yol açar. HSV-2 tipi virüsler genital bölgede veya anüs etrafında lezyon oluşturur. Bunun en büyük sebebi, immün yani bağışıklık sistemin zayıflamış olmasıdır. Uçuk, zayıflayan bağışıklık sistemlerinde, hücuma geçmek için  fırsat kollayan bir düşman gibidir. Bağışıklık sistemi zayıflayan kadınların hem HSV-1  hem de HSV-2 virüsünden etkilenme olasılığı yüksektir. Sosyo ekonomik seviyesi düşük olan toplumlarda ortaya çıkma ihtimali daha fazladır.
 • HSV-2 tip virüsün, genital bölgelerde uçuk oluşturmasındaki sorumlu, çoğunlukla cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkiyle bulaşan genital herpes, ağız ve genital bölge temasıyla da meydana gelebilir. Uçuk olan bir ağızla yapılan oral seks HSV-2, yani genital herpese sebep olabildiği gibi; genital bölgedeki virüs yine oral seks sırasında ağız bölgesindeki uçuk oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Cinsel hayatı aktif olan ve tek eşlilikten uzak yaşayan bireylerin, özellikle korunmasız seks sırasında bu virüsü kapma olasılıkları da yüksektir.
 • Uçuk çıkaran bir kişi “Peki ben şimdi ne yapacağım? Bu hem görüntü olarak kötü duran hem de ızdırap veren durumdan nasıl kurtulacağım?” diye düşünerek uygun bir uçuk kremi arayışına girer. Uçuğu tedavi etmek için hangi uçuk kremi kullanılmalıdır derseniz bir kaç uçuk kremi ismi sayabiliriz.
 • Vectavir, Zavirax, Virosil, Herpclair, Acyl ve Bepanthen Plus gibi merhem ve kremler kullanılabilir.
 • Pamuğa damlatılan bir Kaç damla asetonun da dudak uçuğu üzerine bir kaç dokunuşla temas ettirilmesinin iyi sonuç verdiğini söyleyen hastalar da var.
 • Yine de ağız ve özellikle genital bölgelerde çıkan uçukları tedavi etmek için tıbbi yardım almak, en azından eczacıya danışmak yerinde olacaktır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ucuk-nedir/

  Источник: https://www.dahabilgi.com/ucuk-nedir/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть