Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Belirtileri

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolit başlangıcında en sık görülen belirtiler, ishal ve alt karında ortaya çıkan ağrı ataklarıdır. İshal, kanlı da olabilmektedir. Çoğu zaman, hasta bağırsak hareketleri yüzünden acil olarak tuvalete gitmeyi istemektedir. Bağırsak hareketleri patlayıcı olabilmekte ve mukus veya pus içerebilmektedir. Kolit nasıl anlaşılır? Kolitin diğer belirtileri şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Genel olarak hasta hissetme
 • Kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Karın şişmesi

Belirtiler sıklık ve şiddet bakımından farklılık gösterebilmektedir. Tüm hastaların yaklaşık olarak yarısı belirtileri hafif bir şekilde atlatmaktadır. Bununla birlikte, diğerleri için belirtiler daha şiddetli olabilmektedir. Belirtilerin ciddiyeti, bağırsağın bu durumdan ne kadar etkilendiğine bağlıdır. (1)

Kolit Atağı Belirtileri

Bazı insanlar haftalarca ya da aylarca hafif belirtiler yaşayabilir veya hiçbir belirti yaşamaz. Diğer yandan, belirli dönemleri takip eden rahatsız edici belirtiler gösterebilirler. Bu dönemlere, kolit alevlenmesi ya da kolit atağı denebilmektedir.

Alevlenme sırasında ülseratif kolit olan bazı insanlar vücudundaki başka yerlerde de belirtiler de yaşayabilmektedir. Örneğin vermek gerekirse, bazı insanlar şunları geliştirebilmektedir:

 • Ağrılı ve şişmiş eklemler (artrit)
 • Ağız ülserleri
 • Ağrılı, kırmızı ve şişmiş cilt alanları
 • Tahriş olmuş ve kızarmış gözler

Bağırsakları günde altı ya da daha fazla boşaltma ihtiyacıyla tanımlanan ağır kolit vakalarında, ek belirtiler şunları içerebilmektedir:

 • Nefes darlığı
 • Hızlı veya düzensiz bir kalp atışı
 • Yüksek sıcaklık (ateş)
 • Dışkıdaki kanın daha da belirginleşmesi

Çoğu insanda, alevlenmeler için özel bir tetikleyici tanımlanamaz. Ancak, diğer yandan, stresin de potansiyel bir faktör olduğu düşünülmektedir. (2)

İlerleyen Kolit Belirtileri ya da Komplikasyonları

Kolit diğer sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Doktorların gözlemlediği başlıca komplikasyonlar şunları içermektedir:

 • Diyare nedeniyle dehidrasyon veya sıvı kaybı
 • Bağırsaklarda kanamalara ve ağrılara neden olan ülserler (ülser bağırsak duvarı boyunca ilerlediğinde delinme meydana gelir)
 • Ülser kaynaklı iç kanama nedeniyle anemi veya düşük sayıda kırmızı kan hücreleri (anemi aşırı yorgunluğa da neden olabilir)
 • Göbek ve çevresinden aşırı şişkinlik
 • Kilo kaybı
 • Büyümenin yavaşlaması veya ergenliğin gecikmesi (buna, iltihaplanma veya hormonların işlevine müdahale eden steroidler gibi ilaçlar ya da kolit olan çocukların daha az iştahlı olması ve daha az yemek yemesi neden olabilmektedir)
 • Kolit hastalığı 10 yıldan fazla olan insanlarda kolon kanseri riski artabilmektedir. (3)

Diğer Sorunlar

Kolit olan bazı insanlar vücutlarının diğer bölümlerini etkileyen sağlık sorunları da yaşayabilmektedir. Bu sorunlar şunları içerebilir:

 • Eklem iltihabı ya da artrit
 • Cilt problemleri (eritema nodozum, piyoderma gangrenozum veya sedef hastalığı)
 • Gözlerin iltihaplanması (üveit)
 • Ağız yanması
 • Böbrek taşı
 • Safra taşları
 • Karaciğer veya safra kanalları ile ilgili sorunlar
 • Anksiyete bozuklukları
 • Depresyon
 • Nadiren kan pıhtıları (4)

Ülseratif kolit belirtileri varsa ve durum teşhis edilmemişseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Belirtilerinize neyin neden olabileceğini belirlemenize yardımcı olması için kan veya dışkı örneği testleri yapılabilir. (5)

Kolit Nedir?

Kolit, sindirim sisteminde meydana gelen, uzun süren iltihaplanma ve ülserlere (yaralar) neden olan bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. En yaygın tipi olan ülseratif kolit, kalın bağırsağın (kolon) ve rektumun en içteki astarını etkilemektedir. Belirtiler genellikle birdenbire değil, zamanla gelişme eğilimi göstermektedir.

Ülseratif kolit, kişiyi oldukça yorgun ve zayıf bir hale getirebilmektedir, diğer yandan da, bazı durumlarda yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak bununla birlikte uygulanan tedavi, hastalığın seyrini ve belirtilerini önemli ölçüde azaltabilmektedir.

Uygulanan uygun tedavi sonucunda uzun süreli remisyon (kronik bir hastalığın artık belirti göstermemesi durumu) bile sağlanabilmektedir. (6)

Kolit Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kolit Nedenleri

Kolit neden olur? Kolit nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Bir virüsün, parazitin ve bakterilere bağlı gıda zehirlenmesinin neden olduğu enfeksiyonlar
 • Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı
 • Kan akışı eksikliği (iskemik kolit)
 • Geçmişte kalın bağırsağı etkilemiş olan radyasyon
 • Yenidoğanlarda nekrotizan enterokolit
 • Psödomembranöz kolit (7)

Kolit Nedenleri daha fazlası için

Kolit Tedavisi

Kolit nasıl geçer? Kolit tedavisi, yaşa, kolitin tipine ve genel durum gibi birkaç faktöre bağlı olarak değişme eğilimi göstermektedir. Tedavi seçenekleri şunlar olabilmektedir:

Bağırsağın dinlendirilmesi: Özellikle, gıdaları ağız yoluyla almayı azaltmak, kişinin iskemik tipte kolit olması durumunda faydalı olabilmektedir. Bu süre zarfında sıvının ve diğer besinlerin intravenöz olarak alınması gerekebilir.

İlaç tedavisi: Doktor, enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrı ve şişmeyi azaltmak için antiinflamatuar bir ilaç ya da bakteriyel bir enfeksiyona karşı antibiyotik ilaç reçete edebilir.

Kolit ameliyatı: Diğer tedavi seçeneklerinin olumlu bir sonuç vermemesi durumunda, kolonun veya rektumun kısmen veya tamamen çıkarılması gerekebilir. (8)

Kolit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kolit tanısı ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanına ya da sindirim sistemi hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görüldüğü durumlarda ise genel cerrahi ya da kolon ve rektal cerrahi size yardımcı olacaktır. (9)

Kolit Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: //www.acil.net/kolit-belirtileri/

Ülseratif Kolit: Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi ve Komplikasyonları

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuvar bağırsak hastalıkları, nedenleri henüz tam olarak bilinmeyen, çevresel ve kalıtsal faktörlerin birlikte rol oynadığı, sıklıkla genç yaşlarda ortaya çıkan hastalıkları kapsar. Bu hastalıklardan birisi de ülseratif kolittir. Ateş, karın ağrısı, ishal, kanama gibi bulgularla ortaya çıkan ülseratif kolitte kalın bağırsağın iç yüzündeki tabaka iltihaplanmıştır.

Kalın bağırsağın çeşitli yerleri tutulmakla birlikte, en sık rektum (anüse en yakın kısım) tutulur. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişir. Ülseratif kolitin alevlenme ve iyileşme dönemleri vardır. Bulaşıcı değildir. İnsandan insana ya da ortak eşyaların kullanımıyla bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir.

Genelde 20’li yaşlarda ortaya çıkan ülseratif kolit mutlaka ciddiye alınmalıdır ve tedavi edilmelidir. Kalın bağırsakta yaralar meydana getirerek kanama ve vücut sıvılarında kayıba yol açar.

ÜLSERATİF KOLİTİN NEDENLERİ

Ülseratif kolitin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalıkta, genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı düşünülmektedir.

Ailesinde ülseratif kolit olan bir çocukta bu hastalığın görülme ihtimali, sağlıklı ailelerin çocuklarına göre daha fazladır. Çevresel faktörler arasında ise sigara ve alkol tüketiminin oldukça etkili olduğu düşünülüyor.

Ayrıca aspirin, antibiyotik, doğum kontrol hapları hastalığın daha da şiddetlenmesine yol açabilir. Bu ilaçlar kullanılırken doktora danışılmalıdır.

Stres, hamilelik hastalığın şiddetlenmesine neden olabilir. Bazı enfeksiyonlar, kalın bağırsakta bağışıklık sistemi hücrelerinin aşırı reaksiyon göstermesi ülseratif kolitin meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülmektedir fakat dediğimiz gibi nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

ÜLSERATİF KOLİTTE GÖRÜLEN BELİRTİLER

Müzmin bir hastalık olan ülseratif kolit zaman zaman şiddetlenir, diğer durumlarda ise sessiz seyreder. Belirtiler ve belirtilerin şiddeti yaranın oluştuğu bölgeye göre değişir. Hastalık şiddetlendiği zaman kramp şeklinde karın ağrısı görülür. İshal sık görülen bir belirtidir ve ishalle birlikte kanama olabilir. Ayrıca dışkıyla birlikte mukus akıntısı görülebilir.

İltihap şiddetlendikçe, ateş, bulantı, kusma, ağrı, halsizlik artabilir. Rektum bölgesinde iltihap varsa hastalar sık sık dışkılama ihtiyacı hissederler. Kanamanın sık görüldüğü bir hastalık olduğu için kronik kan kaybı sonucu kansızlık ortaya çıkabilir. Ayrıca bağırsaklardan demirin ve B12 vitaminin emiliminin bozulması da kansızlığa yol açan nedenlerdendir.

Kilo kaybı, diğer inflamatuvar bağırsak hastalarındaki kadar belirgin değildir. Yaşlılarda kabızlık olabilir. İştah azalması olabilir.

ÜLSERATİF KOLİTİN TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Hastalığın teşhisinin konması için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Buna göre yapılacak tetkikler belirlenir. Dışkı tahlili ile dışkının kanlı ya da mukuslu olup olmadığı araştırılır. Kolonoskopi dediğimiz endoskopik yöntemle kalın bağırsak incelenir. Kolonoskopi yapılırken hastadan biyopsi de alınır. Bu biyopsi sonucunda tanı konur.

Tedavi tercihlerinden ilki ilaç tedavisidir.

Fakat yan etkisi fazla olan ilaçlar olduğundan uzun süre kullanılmaması gerekir. Hastalar, kullanacakları ilaçların yan etkilerini mutlaka bilmelidir. Özellikle gençlerde kullanılan ilacın uzun sürmesi yan etki ihtimalini arttırmaktadır. Bu yüzden gençlerde bu hastalığın başlaması ilaç tedavisi yönünden olumsuzdur. Bir süre ilaç tedavisi uygulanıp, olumlu sonuçlar alınamıyorsa cerrahi gerekir.

Ayrıca kanamanın şiddetli olması, bağırsağın delinmesi, çapının genişlemesi, kanser gelişmesi ya da kanser gelişme riskinin olması ameliyat gerektiren durumlardır. Ameliyatta hastalıklı kalın bağırsak kısmı çıkarılır.

Ameliyattan sonra hastalar normal yoldan dışkılamalarını gerçekleştirebilirler. Hastaların bir kısmı ameliyata sıcak bakmazlar.

Bu yüzden hastaların ülseratif kolit konusunda yeterince bilgilendirilmeleri gerekir ve niçin ameliyat yapılması gerektiği hastalara anlatılmalıdır.

ÜLSERATİF KOLİTİN KOMPLİKASYONLARI

Bu hastalığın yol açtığı sorunların başında ülserlerin neden olduğu kanamadır. Bağırsakta fistül dediğimiz yarıklar meydana gelebilir. Bu problemin ilaçla düzeltilmesi zordur. Cerrahi tedavi tercih edilir. Ülseratif kolitin yol açtığı en tehli sorunlardan birisi de toksik megakolondur. Yani bağırsaklar herhangi bir tıkanma olmadan genişlemiştir. Acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Ülseratif kolitte kalın bağırsak kanseri gelişme riski sağlıklı bireylere göre daha yüksektir. Bağırsak bölgesinin tutulan kısmı ne kadar fazla ve hastalığı süresi ne kadar uzunsa risk de o kadar fazladır. Bu yüzden hastalık ortaya çıktıktan 8-10 yıl sonra hastalara yılda bir kere kolonoskopik muayene yapılmalıdır.

Ayrıca eklem iltihapları, iltihabın karaciğere ve safraya yayılması, böbrek hastalıkları, pıhtılaşma sorunları ülseratif kolitin neden olduğu komplikasyonlardandır.

Источник: //xn--salk-1wa3i.net/ulseratifkolit.html

Ülseratif Kolit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuar bağırsak hastalıklarından biri olan ülseratif kolit, toplumda birçok kişide görülen bir gastrointestinal yani sindirim sistemi hastalığıdır.

Rektum veya kalın bağırsağın içi tarafında iltihaplanma şeklinde kendini gösteren ülseratif kolit; halsizlik, kanlı ishal, karın ağrısı, kilo kaybı ve kansızlık gibi belirtilerle kendini gösterir.

  İltihabi bağırsak hastalığı olarak bilinen ülseratif kolit, yaşayan her hastanın hayatını kabusa çeviriyor.

Yaşama standartlarını oldukça düşüren hastalık, kişinin kendine olan güvenini azaltıyor. Her şeyden önce ağırı ve sancılı bir hastalık olduğu için hastaların hayata dair gündelik işlerine kadar etki ediyor.

Gerekli önlemler ve tedaviler ile hastanın yaşamını kolaylaştırmak mümkün olsa da ülseratif kolit, risk taşıyan bir hastalık. Nedenleri tam olarak belli olamayan, genetik faktörlerin rol oynadığı, çevresel etkenlerin ağır bastığı bir hastalıktır.

Ülseratif kolit hastalığının en büyük dezavantajı ise kronik bir seyir izlemesidir.

Gastrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hastaların uzun süre mücadele etmesini gerekli kılan rahatsızlık kısa sürede tedavi edilememektedir.

Karın ağrısından, tuvalet ihtiyacına kadar her aşamada hayatı zorlaştıran ülseratif kolit, sindirim kanalında kendini gösteren bir hastalıktır.

Doğal olarak sindirim sisteminin baştan sona zarar görmesini ve çalışamamasını sağlamaktadır. Daha çok bağırsağın iç yüzeyinde ortaya çıktığı söylenebilir.

Ülseratif Kolit Nedir?

Ülseratif kolit, kalın bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanma olarak açıklanabilir. Bağırsağın iç yüzeyinde kendini gösteren hastalık; kanama, tahriş, şişme, yaralanma gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kalın bağırsağın içini örten tabakanın iltihap kapması sonucu ortaya çıkan ülseratif kolit, bağırsağın iç yüzeyini saran mukozanın ülserle kaplanmasına neden olur.

Bu rahatsızlık, kalın bağırsağın iç kısmında, son bölüm olan kolon kısmını etkiler. Sindirim sisteminin diğer kanalları bu durumdan pek etkilenmez. Genel olarak ülseratif kolit ve crohn hastalığı olmak üzere iki çeşidi bulunan bağırsak iltihaplanmasının her iki türü de oldukça zorlayıcıdır.

Hastalığın belirtileri tutulum yeri ve şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Tutulum yerine göre; distal tip, sol tip ve pankolit olmak üzere üç türdür.

Distal tipte kalın bağırsağın sadece son kısmı zarar görür. Sol tipte adından da anlaşılacağı üzere, bağırsağın dalağa kadar olan sol kısmı tutulur.

Son olarak pankolit türünde hastalık kalın bağırsağın tamamında etkisini göstermiştir.

Hastalığın şiddeti endoskopik muayene ile belirlenir ve tam olarak nedeni hakkında net bir şey söylenememektedir. Uzmanlar ülseratif kolitin oluşmasına yol açan faktörler arasında; genetik yatkınlık, sigara kullanımı, bağışıklık sistemindeki bozukluk veya zayıflık, strese yol açan meslekler, beslenme şekli, hijyenik faktörler ve anne sütü almama gibi durumların yer aldığını belirtmektedir.

Ülseratif kolitin en sık görülen komplikasyonları; bağırsakta delinme, toksik megakolon, anal kanal çevresinde oluşan lezyonlar ve masif kanamadır.

Masif kanama genellikle kendiliğinden oluşur, hastalığın derecesine göre ortaya çıkan yoğun kanamalardır ve hastanede yatırılarak tedavi edilir. Perforasyon dediğimiz bağırsak duvarında delinme olması ameliyatın en sık nedenlerinden biridir.

Bu durum şiddetli ağrı, gaz ve dışkı çıkarılamaması ile kendini gösterir ve acilen doktora başvurulmalıdır.

Toksik megakolonda bağırsak normalin çok üzerinde genişleme yapar. İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında en sık hastaneye yatma sebeplerinden biridir. Hastalığın erken veya geç evresinde ortaya çıkabilmektedir. Ülseratif koliti olan kişilere kolonoskopi yapılmaması önerilir, çünkü bu işlem toksik megakolona sebep olabilmektedir.

Ülseratif Kolitin Nedenleri Nelerdir?

Ülseratif kolit, nedenleri tam olarak bilinmeyen hastalıklardan biridir. Ne yazık ki net bir sebep bulunamadığı için çevresel ve genetik faktörlerin bir arada etkilediği düşünülmektedir.

Genetiğinde bu hastalığı taşıyan birine sahip olan birey, sağlıklı bir ailenin çocuğuna nazaran daha yüksek risk altındadır.

Çevresel sebeplere göz gezdirildiğinde ülseratif kolitin temel nedeninin sigara ve alkol olduğu görülmekte.

Hastalığın bu gibi sebeplerle başladığı antibiyotik, aspirin, doğum kontrol ilaçlarıyla da arttığı biliniyor. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanan hastalar, kullanmayan hastalara nazaran daha şiddetli geçiriyor. Hamilelik ve stres de ülseratif kolit sebepleri arasında yer almakta fakat net olarak sebep maddelenmesi için henüz erken olduğu düşünülüyor.

Özellikle stres tıbben açıklanamasa da birçok hastalığın oluşmasında en önemli faktör olarak öne çıkmaktadır. Çok stresli mesleklerde çalışıyor olmak ülsetratif kolite yakalanma ihtimalini artıran oldukça önemli bir etken. Yine özel ve sosyal hayatta sürekli stresli, kaygılı ve düşünceli olmak da kişiye birçok açıdan zarar vermektedir.

Sağlıklı beslenme ve bağışıklık sisteminin güçlü olması diğer tüm hastalık nedenlerinde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor.

Her türlü gıdadan ideal miktarda yemek, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayacak şekilde lifli gıdalar tüketmek bu hastalığı önleme açısından oldukça önemli bir adımdır.

Unutmayalım ki bağışıklık sistemi zayıf olan bir bünye, hangi hastalık olursa olsun mücadele edemez.

Ülseratif Kolitin Belirtileri Nelerdir?

Zaman zaman kendini hiç belli etmeyen, bazen de ağrıdan hastayı kıvrandıran ülseratif kolit, kişiden kişiye değişen belirtiler göstermekte.

Yaranın bulunduğu yer ve büyüklüğü belirtilerin değişmesine neden olmaktadır. Genel belirtiler ise şiddetli ishal ile başlar. İshalle beraber kanama da görülebilir.

Bunun yanında zaman zaman sancı şeklinde karın ağrıları kendini hissettirir.

İltihap arttıkça hastada baş dönmesi, kusma, ateş ve halsizlik de belirtiler arasında yer alır. İltihabın olduğu yer rektum bölgesi ise hasta devamlı tuvaleti olduğunu hisseder.

Ülsereatif kolit, kanamanın çok sık olduğu rahatsızlıklardandır. Bu nedenle vücutta kansızlık da belirtiler arasındadır.

Ülseratif kolitin şiddetine ve tutulum yerine göre değişkenlik gösteren genel belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kanlı ve mukuslu ishal.
 • Dışkılama esnasında kan gelmesi.
 • Sebepsizce kilo kaybı.
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi.
 • Rektum bölgesinde gerginlik hissi.
 • Karın ağrısı.
 • Kabızlık.
 • Çok şiddetli durumlarda yüksek ateş.
 • Dışkıda salgı ve cerahat görülmesi.
 • Demir eksikliği yani kansızlık.
 • Kalça ve omurga eklemlerinde şiddetli ağrı.
 • Karaciğer, safra yolları ve bağırsaklarda inflamasyon.

Ülseratif Kolitten Korunma Yolları Nelerdir?

Ülseratif koliti önlemenin ilk kuralı, kesinlikle sigara ve alkol tüketmemektir. Hastaların kötü alışkanlıkları bağırsaklarında rahatlıkla iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bunun yanında aspirin, antibiyotik ve doğum kontrol hapları da kontrol dahilinde kullanılmalıdır. Bu ilaçlar, hastanın ülseratif kolite yakalanma riskini artırmaktadır.

Stresi hayatımızdan olabildiğince uzak tutmalı, eğer ailede bu hastalığa sahip biri varsa sık sık doktor kontrolüne giderek, hastalığa erken müdahale etme şansı yakalanmalıdır. Ayrıca beslenme düzenine dikkat edilmeli ve asitli içecekler gibi zararlı şeyler tüketilmemelidir. Asitli içecekler hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Ülseratif Kolitin Tedavisi Nedir?

Dönemsel şiddetlenme gösteren ülseratif kolit hastalığı, hastanın normal yaşamını sürdürmesini zorlaştırmaktadır. Tedavinin temel amacı, hastanın günlük yaşam kalitesinin düşmesine izin vermemektir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, kullanması gereken ilaçlar gibi pek çok etken, tedavi sürecini etkilemektedir.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genellikle hemen her hasta için ayakta ilaç tedavisi uygulanmakla birlikte bazı hastaların bağırsak istirahatine ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bu zaman diliminde hasta hastaneye yatmalıdır. Ağır vakalarda ise, kalın bağırsağın bir kısmı alınmak üzere cerrahi müdahale uygulanır.

Источник: //bilgihanem.com/ulseratif-kolit-nedir/

Ülseratif Kolit Belirtileri

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnsanoğlu yaşamı boyunca birçok hastalığa maruz kalıyor. Birçok hastalık yaş ilerledikçe kaçınılmaz oluyor. Kalp, yüksek şeker, yüksek tansiyon derken hayatımız akıp gidiyor.

Bir ummadığımız anda ortaya çıkan, tedavisi zor olan ve hayatı kabusa çevirebilen hastalıklar var. Bunların en başında yer almasa dahi yine de ihmal edilemeyecek hastalıklardan biri de olan Ülseratif Kolit.

Ülseratif Kolit isminden de anlaşılacağı üzere asla ihmal edilmemesi gereken bir bağırsak hastalığıdır. Bu hastalığı detaylı bir şekilde ele alalım.

Günümüzde birçok kişide gözüken Ülseratif Kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın iltihaplı, ödemli ve ülserli olmasıdır. İltihabi değişikliğin olduğu bölgede bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü tabakası olan mukozada ülserler oluşur.

Bu nedenle hastalığa, ülserlerle karakterli hastalık anlamına gelen Ülseratif Kolit ismi verilir. Kalın bağırsak içinde en sık rektum ve sol kolon (kalın bağırsağın son bölümü) etkilenir.

Ülseratif Kolit hastalığında sindirim kanalının diğer bölümleri (mide, ince bağırsak vs.) etkilenmez.

İltihabi bağırsak hastalıklarının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak son dönemde bağışıklık sistemi hastalığı (immünolojik) olduğuna dair teoriler ortaya atılmıştır. Hastalık bulaşıcı değildir. Genetik olarak geçiş gösterebilir.

Örneğin anne veya babasında Ülseratif Kolit olan bir çocukta bu hastalığın görülme ihtimali, bu hastalığı taşımayan ebeveynlerin çocuklarına göre daha fazladır. Sigara ve alkol tüketimi bu hastalığı tetikleyici konumdadır.

 Ayrıca aspirin, antibiyotik, doğum kontrol hapları hastalığın çok şiddetli bir hal almasına yol açabilir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bu bozukluğun, tam olarak nasıl meydana geldiği henüz teşhis edilememiştir.

 Herhangi bir gıda türü ile meydana gelmemesiyle birlikte Ülseratif Kolit bulaşıcı değildir.

Ülseratif Kolit zaman zaman şiddetlenebilen, zaman zaman da sessiz seyreden bir hastalıktır. Ülseratif Kolit hastalığının belirtileri ve belirtilerin şiddeti, yaranın oluştuğu bölgeye göre değişiyor.

Hastalık şiddetlendiği zaman, hastalarda genellikle kramp şeklinde karın ağrıları görülebiliyor. Sık görülen belirtilerden bir diğeri de ishal. İshalle birlikte kanama da olabiliyor. Ayrıca dışkıyla birlikte sümüksü bir akıntı olması, hastalığın önemli bulgularından sayılıyor.

İltihap şiddetlendikçe bulantı, kusma, ateş, ağrı, halsizlik şiddetli bir hal alabiliyor. Rektum bölgesinde iltihap bulunan hastalar sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissedebiliyor.

Kanamanın sık görüldüğü bir hastalık olduğundan dolayı çok kan kaybı olabiliyor. Bu kan kaybının kronik olması durumunda hastada kansızlık meydana gelebiliyor. Ayrıca bağırsaklardan demirin ve B12 vitaminin emiliminin bozulması da kansızlığa yol açan nedenlerin arasında gösteriliyor.

Bir diğer belirti iste iştah azalması. Kişide gözle görülür derecede fazla bir iştah azalması varsa bu durum ihmal edilmemesi gereken sebeplerden olabiliyor. Yaşlı hastaları kabızlık da zora sokabiliyor.

 Bazı hastalarda, gözde kızarıklık ve yanma, eklemlerde ağrı, ciltte döküntüler ve karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluklar görülebiliyor.

Ülseratif Kolit Hastalığından Kimler Etkilenir?

Ülseratif Kolit hastalığı her yaş grubununda görülebilir. Hastalığın sıklıkla 16-40 yaş grubu arasında meydana geldiği görülür. Bu hastalık ülkemizde çok yaygın değildir. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika taraflarında yaşayanlarda daha sık görülür. Kadınları ve erkekleri eşit şekilde etkiler, kromozom ayrımı yoktur. Genetik (kalıtsal) olabilir.

Ülseratif Kolit, diğer bir iltihabi bağırsak hastalığı (Inflamatuar Bağırsak Hastalığı) olan Crohn hastalığına çok benzer özellikler gösterir. Bu iki hastalığın ayrımını yapmak çoğu zaman zorlaşabilir. Ülseratif Kolit’te olduğu gibi Crohn hastalığı da ülkemizde pek görülmez. Fakat batı toplumlarında Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığına sıklıkla rastlanır.

Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığının Farkları Nelerdir?

Ülseratif Kolit hastalığı, Crohn hastalığı ile sıklıkla karışır. Fakat bu iki hastalığı birbirinden ayıran çok önemli iki özellik vardır.

 1. Ülseratif Kolit hastalığında sadece kalın bağırsağın (kolon ve rektum) içini örten yüzeysel tabaka (mukoza ve submukoza) hastalıklı iken, Crohn hastalığında ise kalın bağırsağın sadece yüzeysel tabakası değil, bağırsağın tüm katları hastalıklıdır.
 2. Ülseratif Kolit hastalığı sadece kalın bağırsakta görülürken Crohn hastalığı ağızdan makata (anüse) kadar her bölgede oluşabilir.

Ülseratif Kolit hastalığında ishal ve kanlı dışkılama en önde gelen bulgu iken Crohn hastalığında karın ağrısı, halsizlik, ateş, kilo kaybı, bağırsak tıkanıklığı, biyopsilerde granülom, makatın çevresinde apse oluşumu sıklıkla gözleniyor. Crohn hastalığının belirtileri böbrek taşları ve safra kesesi taşları da olabiliyor. Bu bulgular Ülseratif Kolit hastalığının gözleminde pek görülmediği için ayırıcı özellik niteleğinde önemli bir yere sahip.

Tüm bu farklar ele alındığında dahi Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Ülseratif Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Nedeninin tam bilinmemesine ve kronik bir hastalık olmasına rağmen Ülseratif Kolit hastalığı günümüzde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavide başarıya ulaşmak için sürekli bir şekilde doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Ülseratif Kolit tedavisi hastalığın şiddetine ve etkilediği bölgeye bağlı olarak doktor tarafından dikkatli bir şekilde planlanmalıdır.

Tedaviye genellikle ağız yoluyla veya makattan verilen lavmanlar ile başlanır. Ağız yoluyla başlayan tedavi genellikle haplarla olur. Bunlar yetersiz kaldığında ya da hastalık en başından beri çok şiddetli geçiyorsa genellikle damar yolundan ilaç tedavisi tercih edilir. Eğer çok gerekirse durumu ağır olan hastalar hastanede damar yoluyla tedavi edilir.

 Bazı ağır vakalarda ise Bazı  hastalar ancak cerrahi yolla tedavi edilebilmektedirler. Tedavisini ilaçla sürdüren Ülseratif Kolit hastaları kullandıkları ilacı ani bir şekilde asla kendileri kesmemelidir. Tedavi bittikten sonra daha iyi bir sonuç alabilmek için bazı ilaçlarla yola devam edilir. Bu sayede hastalığın tekrar alevlenmesi engellenebilir.

 Hastalığın tamamen vücuttan atılması için bağırsağa ciddi bir cerrahi müdahale gerekebiliyor.

Источник: //evdesifa.com/ulseratif-kolit-belirtileri/

Ülseratif Kolit Belirtileri, Tanı ve Tedavisi – Belirti.net

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bir kalın bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit, sessiz ve aktif dönemlerle seyreden kronik bir sindirim sistemi hastalığı olarak tanımlanabilir.

Ülseratif kolit, kolonun (kalın bağırsağın) iç yüzünü kaplayan mukozada iltihaplanmaya ve ülserlere yol açan bir hastalıktır.

Her zaman rektumu ve bağırsağın ince bağırsaktan sonraki bölümü olan kalın bağırsağı etkileyen hastalık, sindirim kanalının iç yüzeyini örten tabakada (mukozada) bazı değişiklikler (hastalığın şiddetine bağlı olarak) meydana gelmesine neden olur.

İltihabi reaksiyon neticesinde bağırsağın iç yüzeyinde meydana gelen değişikliklere yol açan ülseratif kolit, mukozada ülser, şişme, yaralanma, kanama ve tahriş ile seyreden bir hastalıktır.

Ülseratif kolit, rektumu ve kalın bağırsağı etkileyen, ülserlere ve kanamalara neden olan bir hastalıktır.

Ülseratif kolit, sözlük anlamıyla ‘ülserlerle karakterli hastalık’ olarak anlatılabilir.

Mukozada iltihaplanmaya ve ülserler oluşmasına yol açması sebebiyle söz olan konusu hastalığa ‘ülseratif kolit’ adı verilmiştir.

Kalın bağırsak içinde sıklıkla rektumu ve son kolonu (kalın bağırsağın son bölümünü) etkileyen hastalık, sindirim kanalının (bağırsak kanalının) diğer bölümlerini yani mide, ince bağırsak gibi bölümleri etkilemez.

Ülseratif Kolit Nedenleri

Ülseratif kolit, nedenleri kesin olarak tespit edilemeyen hastalıklardan birisidir. Hastalığın bulaşıcı olmadığı ve genetik geçiş gösterebildiği (ailesinde ülseratif kolit hastalığı bulunan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir) bilinmektedir.

Ülseratif kolit oluşumunda etkili olan diğer faktörler arasında bazı çevresel faktörlerin, sigara ve alkol kullanımının bulunduğu düşünülmektedir. Aspirin, antibiyotik, doğum kontrol hapları gibi ilaçların da hastalığın şiddetlenmesine yol açtığı varsayılır.

İnflamatuvar barsak (bağırsak) hastalığı olarak nitelendirilen hastalıklar.

Herhangi bir gıda türü nedeniyle meydana gelmeyen hastalığın mutsuz bir çocukluk sonunda ya da ruhsal stres yaşanması neticesinde ortaya çıktığı yönündeki teoriler de kabul görmemiştir.

Bazı teoriler ise hastalığın bir virüs ya da bakteri tarafından bağırsak duvarında başlatılan, bağışıklık sistemiyle ilgili (immünolojik) olaylar neticesinde ortaya çıktığını savunmaktadır.

Ama bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluğun bu olayların başlangıcı mı olduğu yoksa yaşanan etkiler sonucunda mı ortaya çıktığı aydınlatılamamıştır.

Ülseratif kolit hastalığının ve ona çok benzeyen Crohn hastalığının bazı ailelerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Genetik geçiş kesin olarak saptanamasa da, hastaların yaklaşık 5’te 1’inin birinci derece akrabalarında aynı hastalığın görüldüğü tespit edilmiştir.

Anne ve babasının her ikisinde de inflamatuvar bağırsak hastalığı olan çocuklarda bu hastalıkların görülme riskinin %36’ya kadar çıktığı belirtilmektedir. Yaygın olarak 20-40 yaşlar arasında başlayan hastalık, Kuzey Amerika ve Avrupa’da daha çok görülen bir hastalıktır.

Asya ve Ortadoğu’da görülme sıklığı daha düşüktür.

Ülseratif Kolit, genetik geçiş gösterebilen, stres-alkol-sigara gibi faktörler nedeniyle tetiklenme ihtimali olan bir hastalıktır.

Stres ve bağırsak yangısı, ülseratif kolit hastalığını tetikleyebilen etkenler olarak kabul edilmektedirler.

Ülseratif Kolit Hastalığının Sindirim Kanalında Etkilediği Bölgeler

Ülseratif kolit hastalığı sadece kalın bağırsağı etkiler ve tutulum yerlerine göre farklı isimler alır:

Ülseratif kolit hastalığının etkilediği bölgelere göre isimlendirilmesi.

 • Proktit : Hastalığın sadece kalınbağırsağın rektum bölümünü etkilediği durumdur.
 • Proktosigmoid: Hastalığın rektum ve sigmoid kolon bölümünde görülmesidir.
 • Sol kolit: Hastalığın kalınbağırsağın sol kolon kısmını tutmasıdır.
 • Pankolit: Ülseratif kolit hastalığının kalın bağırsağın tamamını etkilediği durumdur.

Ülseratif Kolit Belirtileri

Kalın bağırsağın en önemli görevi, bağırsak içinde bulunan suyun kana geri emilimini sağlamaktır. Ülseratif kolit hastalığının ortaya çıkardığı değişiklikler nedeniyle yerine getirilemeyen bu görev, hastalığın en önemli bulgusu olarak ishal gelişmesine sebep olur.

İshal, bağırsak hareketlerinde artışa yol açar. Karın ağrısıyla beraber (doku zedelenmesi nedeniyle) ülserlere ve kanamaya neden olur. Bunların sonucunda hastada görülebilen belirtiler şunlardır:

Ülseratif kolit belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, kanlı dışkılama, acil dışkılama ihtiyacı, dışkılama sırasında ağrı hissedilmesi gibi belirtiler vardır.

 • Kanlı dışkılama,
 • Rektal kanama (makattan kan gelmesi),
 • Acil dışkılama ihtiyacı,
 • Dışkılama sırasında hissedilen ağrı,
 • Devam eden ishal ve genellikle kramplar tarzında görülen karın ağrısı,
 • Kilo kaybı,
 • Ateş.

Hastalık ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır ama sessiz ve aktif dönemlerle seyreder. Aktif dönemlerinde tüm vücutta kırgınlık, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir.

Sindirim kanalı dışında bazı organları etkilediği, başka belirtiler ortaya çıktığı görülebilir.

Deride cilt döküntüleri, gözlerde kanlanma, eklemlerde şişkinlik, ağızda yaralar gibi bulguların ortaya çıktığı gözlemlenebilir.

Ülseratif Kolit Tanısı ve Tedavisi

Yukarıdaki belirtileri, özellikle kanlı ishal ve karın ağrısı gibi belirtileri gösteren kişiler, hastanın şikâyetlerinin ve bulgularının değerlendirildiği dikkatli bir fizik muayeneden geçirilirler. Bu yöntemle konulan tanı, gaita incelemesi yapılması gibi bazı testler sayesinde kesinleştirilebilir.

Ülseratif kolit, çoğu hastalık gibi fiziksel muayene sonucunda teşhis edilen ve koyulan teşhisin bazı testlerle kesinleştirildiği bir hastalıktır.

Bağırsak kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini artıran ülseratif kolit, hastalığın neden olduğu şikâyetleri/belirtileri ortadan kaldırmayı, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmayı, hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen tedavi planlarıyla tedavi edilir. Hastalığın kesin tedavisi yoktur ama uygulanan tedaviler hastanın (nispeten) normal bir yaşam sürdürmesini sağlayabilirler.

Hastanın yaşına, hastalığın şiddetine, hastalığın süresine, cinsiyetine, hastanın yaşam kalitesine göre planlanan tedaviler, ilaç tedavisi, diyet ve ameliyat gibi yöntemlerinin birisinin ya da bu yöntemlerin kombinasyonlarının kullanılmasını gerektirebilir. Hastalığın şiddetli seyrettiği vakalarda bağırsakları istirahate almak, hastanede yatan hastaya kolay sindirilen besinlerden oluşan gıdalar vermek ya da damardan beslenmesini sağlamak gerekebilir.

İnflamatuvar bağırsak hastalıkları bağırsağın farklı bölümlerini etkileyebilirler. Bu hastalıkların tedavilerinde diyet, ilaçla tedavi, ameliyat gibi yöntemlere başvurulur.Tedavi planlamaları ve uygulamaları hastalığın sakin seyrettiği ve aktifleştiği dönemlere göre değişebilir. Bu dönemler önceden tespit edilemediği için, hastanın sürekli olarak takip edilmesi gerekebilir. Hastalığın sessiz/sakin seyrettiği dönemler, hastanın hayatını normal bir şekilde devam ettirebildiği dönemlerdir.

Hastalığın aktifleştiği dönemler ise hastada önemli ve şiddetli belirtilerin, bulguların, şikâyetlerin ortaya çıktığı dönemler olarak gösterilebilirler. Hastalığın tedavisinde kullanılan ve kalın bağırsak mukozasındaki inflamasyonu baskılayan ilaçların uzun süre boyunca kullanılması gerekebilir.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak tek ilacın kullanıldığı ya da birçok ilacın bir arada kullanıldığı görülebilir.

Источник: //www.belirti.net/ulseratif-kolit-belirtileri/

Ülseratif Kolit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Ülseratif proktit: Bu tür ülseratif kolitin en hafif formudur. Enflamasyon anüse (rektum) en yakın bölgeyle sınırlıdır ve rektal kanama ile kendini gösterir.
 • Proktosigmoidit: Yalnızca kalın bağırsağın son kısmı (rektum ve sigmoid kolon) tutuludur.

  Belirtiler arasında kanlı ishal, karın krampları, ağrı ve tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmesine rağmen yapamama sayılabilir.

 • Sol taraflı kolit: İltihaplanma kalın bağırsağın dalağa kadar olan sol kısmına doğru uzanır. Kanlı ishal, kilo kaybı, abdominal kramp ve sol tarafta ağrı ile kendini gösterir.

Ülseratif kolitin beş temel türü vardır

 • Pankolit: Pankolit sıklıkla tüm kalın bağırsağı etkiler ve şiddetli olabilen kanlı ishal, karın krampları ve ağrı, yorgunluk ve önemli kilo kaybına neden olur.
 • Akut şiddetli ülseratif kolit: Bu nadir kolit şekli tüm kolonu etkiler ve şiddetli ağrı ve ishal, kanama, ateş ve yemek yiyememeye neden olur.

Kolit nedir? Neden olur? Kolitin belirtileri ve tedavisi

Ülseratif kolit neden olur?

Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Ülseratif kolitin, otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

Otoimmün hastalıklarda vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemi, sağlıklı dokulara saldırmaktadır.

Bağışıklık sistemini bu şekilde davranmaya iten sebebin ne olduğu bilinmemekle birlikte, çoğu uzman bunun genetik ve çevresel etkenlerin ortak etkisi sonucunda ortaya çıktığını düşünmektedir.

Ülseratif kolit belirtileri

 • Yineleyen ishal, kanlı, mukuslu dışkıyla birlikte görülebilir.
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Sık dışkılama ihtiyacı
 • Anemi (kansızlık)

Daha az sıklıkla ise

 • Eklem ağrısı
 • Gözde tahriş
 • Vücutta döküntüler görülebilir.

Sindirim sistemi dışında; gözün dış tabakasının iltihaplanması (Episklerit) veya göz merceğinin iltihaplanması (İritis), ciltte özellikle diz altlarındaki bölgelerde ağrılı şişlikler (Eritema nodosum) ve ayak bileğinin yakınında ülserler oluşabilir. Kalça ve omurga eklemlerinde hastalık olmasa bile ağrı olabilir. Karaciğer ve safra yollarında iltihap gelişebilir.

Ülseratif kolit teşhisi

Hekiminiz, şikayetlerinizi, sağlık öykünüzü sorduktan sonra sizi muayene edecektir. Gerekli görülmesi halinde şu test ve tetkikler istenebilir:

 • Kan testleri: Anemi (kansızlık) veya iltihap olup olmadığını anlamaya yarar.
 • Dışkı örneği testleri: Doktorun kolondaki başka bir enfeksiyonu veya paraziti ekarte etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca dışkıda görülemeyen kanamaları da tespit edebilir.
 • Esnek sigmoidoskopi: Kolonun alt kısmına bakmak için rektum bölgesinden, ucunda ışık ve kamera olan esnek bir tüp yerleştirilir. Ayrıca bu işlem sırasında küçük bir aletle alt kolondan bir parça alınarak biyopsi yapılabilir.
 • Kolonoskopi: Esnek sigmoidoskopi ile aynı işlemdir, sadece kolonoskopide tüm kalın bağırsağa bakılır. İşlem sırasında hangi kısımların ülseratif kolitten etkilendiğini görmek için kolona mavi bir boya püskürtülebilir. Buna kromoendoskopi denir.

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolonoskopinin riskleri var mı?

Ülseratif kolit tedavisi

Tedavinin seçimi hastalık aktivitesinin derecesine, hastalığın seyrine, nükslerin sıklığına, bağırsak dışındaki bulgulara, daha önce alınan ilaçlara, ilaçların yan etkisine ve hastanın tercihine göre yapılır. Tedavinin amacı belirtileri azaltmak ve remisyon olarak bilinen sessiz dönemi uzatmaktır.

Ülseratif kolit ilaçları

Ülseratif kolitte ilaçla tedavideki amaç kolon mukozasına yönelik inflamatuvar aktiviteyi engellemek / baskılamak ve hastalığı sessiz döneme sokmaktır. Hastalığın şiddetine göre tek veya birçok ilaç bir arada tercih edilebilir.

 • Kortikosteroidler: Akut ülseratif kolit hastalığının aktif döneminde kortikosteroid ilaçlar iltihapların azalmasını sağlayarak karın ağrısının giderilmesi, ateşin düşürülmesi, ishalin azalması ve iştahın düzelmesini sağlar. Kortikosteroidler çok etkili olmakla birlikte yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda yüzde yuvarlaklaşma, iştah artışı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, kas incelmesi, kemik erimesi ve ruhsal durumda değişiklikler gibi istenmeyen yan etkilere yol açmaktadır. Lokal etkili Budesonid Budenofalk ilaçlarının yan etkileri oldukça azdır.
 • Kortikosteroid lavman ve köpükler: Bu ilaçlar rektumdaki şikayetleri hafifletmek ya da geçirmek için kullanılır.

Ülseratif kolit ciddi tahribatlara neden olur

 • Sulfasalazin: İçeriğindeki sufapiridin nedeniyle bazı hastalarda ciltte döküntü, baş ağrısı, mide ağrıları, bulantı ve kansızlığa yol açabilir. Erkeklerde bazen sperm sayısını azatlığı için çocuk sahibi olmayı engeller. Ancak bu geçici bir durumdur. İlacın kesilmesinden 3 ay sonra normale döner. Çocuk sahibi olmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz ilacınızın dozunu azaltabilir veya değiştirebilir.
 • 5-ASA grubu ilaçlar: Bu grup ilaçların yan etkisi daha düşüktür. Nadiren ishal, baş ağrısı ve deri döküntüleri görülebilir.
 • Azatioprin: Bağışıklık sistemini etkileyen azatioprin gibi ilaçlar uzun dönemde hastalığın aktifleşmesini engellemek için kullanılmaktadır. Yan etkilerinin gözlenmesi açısından ilaç düşük dozlarda başlanır; zaman içinde kademeli doz artışı sonucunda oluşabilecek yan etkiler gözlenir. Tedavi sırasında bulantı, grip benzeri yakınmalar, halsizlik, karın ağrısı, deri döküntüleri ve kansızlık gibi belirtiler çok az sayıda hastada görülebilir. Bu grup ilaçları kullanırken aralıklı olarak beyaz küre sayımı yapılmalıdır.
 • Antibiyotikler: Metronidazol ya da Siprofloksasin gibi antibiyotikler anüs (makat) çevresinde iltihaplanma, apse gibi durumların tedavisinde kullanılabilir.
 • Vitamin takviyeleri: Kansızlığı olan hastalarda demir, folik asit veya B12 vitamini gibi mineral ve vitamin desteğine ihtiyaç olabilir.

Crohn Hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ülseratif kolit ameliyatı (kolektomi)

 • Yoğun kanama
 • Delinme riski taşıyan veya delinmiş toksik megakolon
 • Steroid tedavisine yanıt vermeyen şiddetli akut ülseratif kolit
 • Darlığa bağlı barsak tıkanması
 • Kolon kanseri varlığı veya şüphesi
 • İlaç tedavisine bağlı sistemik komplikasyon gelişmesi nedeni ile ilaç verilemediği durumlar
 • Hastalığın kontrol altına alınamaması
 • Çocuk hastalarda görülen gelişim geriliği

Ülseratif kolitte ameliyat yöntemleri hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir:

Subtotal (İleostomili) kolektomi

Subtotal kolektomi, ülseratif kolit tedavisinde en yaygın kullanılan cerrahi yöntemidir ve genellikle poşet ameliyatının daha sonraki bir tarihte yapılmasına olanak tanır. Bu işlem sırasında cerrah kolonu çıkarır, ancak rektumu bırakır.

Ardından ince bağırsağın sonu karın duvarında bir delik açılarak ağızlaştırılır. Buna ileostomi veya stoma denir. Ameliyat sonrası atıkların toplanması için bu deliğin üzerine özel torbalar yerleştirilir. Subtotal kolektomide ileostomi geçici veya kalıcı olabilir.

Hastanın durumuna göre daha sonra ince bağırsağın ucu anüse yerleştirilebilir.

Kolon kanseri nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

İleo-anal poş ile Restoratif Proktokolektomi

Bu prosedür genellikle poş ameliyatı olarak adlandırılır. Bu prosedürde iki veya üç ameliyat gerekir. İlk operasyonda, cerrah tüm kolonu çıkarır, ancak rektum ve anüsü bırakır. Subtotal kolektomide olduğu gibi, daha sonra sindirimden kaynaklanan atıkları toplamak için geçici bir ileostomi yapılır. Bu aşamada hastalar genellikle ülseratif kolit ilaçlarını bırakırlar.

İkinci işlem sırasında, ince bağırsağın alt ucu anüse bağlanarak bir kese yapılır. Kese, rektumun fonksiyonunu değiştirmeyi amaçlar ve dışkıyı bağırsak hareketi ile vücuttan dışarıya atılana kadar saklar. İleostomi yeni oluşturulan bu keseye genellikle üç ay süren iyileşme şansı verir. Bu geçici ileostomi daha sonra ikinci veya üçüncü operasyonda kapatılabilir, böylece kese kullanılabilir.

Bu ameliyatın avantajı, dışkının anüsten normal şekilde geçebilmesidir. Bir kese sağlıklı bir kolonun işlevini tam olarak gerçekleştiremediği için birçok insan günde 6 ila 8 defa bağırsak hareketlenmesi yaşayabilir.

Total kolektomi

Bu operasyonda kalın bağırsak, rektum da dahil olmak üzere makat kanalına (anal kanal) kadar tamen alınır. Kalın bağırsak alındıktan sonra, bağırsak devamlılığının sağlanması gerekir.

Bunun için ince bağırsak karında açılan bir delikle ağızlaştırılır. Ameliyat sonrası atıkların toplanması için bu deliğin üzerine özel torbalar yerleştirilir. Bu ameliyatın geri dönüşü yoktur.

Ancak iltihaplanma veya barsak kanseri geliştirme riskini ortadan kalkar.

Laparoskopi

Yukarıdaki işlemlerin bazıları, laparoskopik cerrahi yöntemiyle gerçekleştirilebilir. Cerrah, karın duvarında büyük bir delik açmak yerine, her biri sadece yaklaşık 1 cm uzunluğunda dört veya beş küçük kesi yapar.

Küçük tüpler kesikler içinden geçirilir ve karnı hafifçe şişirmek ve cerraha daha fazla alan vermek için zararsız bir gaz kullanılır. Laparoskop denilen, ucunda ışık ve kamera olan ince bir tüp yardımıyla karın içine bakılır ve ameliyat bu şekilde gerçekleştirilir.

Laparoskopik operasyonlar açık ameliyattan daha uzun sürer, ancak daha az ağrı, daha küçük ameliyat izleri ve hızlı iyileşme gibi avantajları vardır.

Ülseratif kolit bitkisel tedavi

Ülseratif kolit hastalığının bitkisel kesin bir tedavisi yoktur ancak yapılan araştırmalarda bazı bitkilerin semptomlarda rahatlama sağladığı bulunmuştur. Hastalığınız için herhangi bir bitkisel kür uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Önerilen bazı bitkiler şunlardır:

 • Aloe vera:Aloe vera, dünya genelinde geleneksel tıpta kullanılan tropikal bir bitkidir. Yapılan araştırmalarda aloe vera jelinin anti-enflamatuar özelliği sayesinde ülseratif kolit iltihaplanmalarında fayda sağladığı bulunmuştur.
 • Boswellia serrata (hint buhuru): Reçineden elde edilen ve geleneksel olarak ülseratif kolit tedavisinde kullanılan bir ayurveda bitkisidir. Hayvanlarla yapılan bir çalışmada Boswellia’nın bağırsakta kimyasal kaynaklı ödem ve iltihabı azalttığı bulunmuştur.
 • Meyan kökü: Bu şifalı bitki, çeşitli rahatsızlıklar için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Diamonyum glisirhizinat, meyan kökünden elde edilen saflaştırılan bir maddedir ve ülseratif kolit tedavisinde intestinal mukozal iltihabı iyileştirdiği saptanmıştır.
 • Buğday çimi: Yapılan bir çalışma buğday çimi suyunun güvenli bir şekilde ülseratif kolit tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir.

Meyan kökü nedir, nasıl kullanılır? Meyan kökünün faydaları

 • Zerdeçal: Anti-enflamatuar aktivitesi bilinen bir bitkidir. Safra akışını destekleyerek yağları parçalamaya yardımcı olur. Ek olarak, mide asidi salgılanmasını azaltır ve sindirim sistemi ülserlerine karşı koruma sağlar. Ağustos 2015’te Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji alanında yayınlanan bir çalışmada, zerdeçal, aktif, hafif ve orta şiddette ülseratif kolitli hastalarda remisyon yaratmada etkili bulunmuştur.

Ülseratif kolit diyeti

Ülseratif kolitte, belirli bir beslenme şeklinin, iyileşme sağladığını destekleyen kanıt olmasa da bazı besinler, bazı kişilerde belirtileri kötüleştirmektedir.

Sık ve az miktarda beslenmek, örneğin günde 5-6 öğün az miktarda yemek, belirtileri kontrol altına almanızı sağlayabilir.

Hastalığın alevlenme döneminde geçici olarak düşük lifli besinlerle beslenmek de bazen belirtilerin hafiflemesine katkı sağlayabilir. Örnek olarak;

 • Beyaz ekmek
 • Beyaz pirinç, rafine makarna
 • Pişmiş sebzeler
 • Yağsız et ve balık
 • Yumurta

İshal nedeniyle vücudunuz sıvı kaybedeceği için bol miktarda su içmeniz gerekmektedir. Doktorunuza danışarak demir ve kalsiyum gibi mineraller ve vitaminler almanızda fayda olabilir.

Ülseratif kolit öldürür mü?

Ülseratif kolitte mortalite (ölüm oranı), normal nüfusla aynıdır. Ölüm oranı, yaşlı hastalarda ve beslenme bozukluğu, anemi gibi komplikasyonlar gelişen hastalarda daha yüksektir.

Ülseratif kolit hastalarında en sık ölüm nedeni toksik megakolondur.

Toksik megakolon, Seyrek görülen, ancak ciddi, yaşamı tehdit edici potansiyeli olan, kalın bağırsakların tümüyle veya bir bölümünün giderek şiştiği, kan akımı olmadığı için doku ölümüyle birlikte kangrenleştiği bir hastalıktır.

Ülseratif kolit ve kanser

Ülseratif kolit hastalarında bağırsak kanseri gelişme riski, daha yüksektir. Bağırsak kanserinin belirtileri olan karın ağrısı ve kanlı ishal, ülseratif kolitte de görüldüğü için hastalar genellikle durumdan haberdar olmamaktadır.

Bu yüzden genellikle ülseratif kolit tanısı aldığınız tarihten 10 yıl sonra kolonoskopi ile kontrol olmanız faydalı olacaktır. Ayrıca tedaviniz için verilen aminosalisilat içerikli ilaçları kullanmanız, kanser gelişme riskini düşürmektedir.Ülseratif kolit hastaları için öneriler ve uyarılar

 • Stres, ülseratif kolite neden olmasa da, stresi azaltmak atak sıklığını azaltabilir.
 • Fazla miktarda kafein içeren (kahve, çay, çikolata) içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Ülseratif kolit hastalarında, osteoporoza yakalanma riski artmıştır. Bu durum, direkt olarak hastalıktan kaynaklanmamakta, uzun süreli kortizon içerikli ilaçların kullanımından ileri gelmektedir.
 • Ülseratif kolit hastalığı olan kadınların çoğu normal bir gebelik geçirebilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir. Ancak, hastalığın alevlenme döneminde hamile kalınması durumunda, erken doğum riski ve düşük ağırlıklı bebek sahibi olma riski artabilmektedir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce hastalığın kontrol altına alınması için doktorunuzla görüşmeniz iyi olacaktır.

Referanslar: 1- What is ulcerative colitis?, 2- Symptoms of ulcerative colitis, 3- Ulcerative Colitis, 4- Ülseratif Kolitte Güncel Tedavi

Источник: //www.talebemektebi.com/saglik/ulseratif-kolit-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi