UNESCO, Türkiye’nin İlk Mükemmeliyet Merkezini Seçti

Türkiye UNESCO Kültürel Miras Komitesine Seçildi

UNESCO, Türkiye’nin İlk Mükemmeliyet Merkezini Seçti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “UNESCO kültürel miras komitesine Türkiye büyük bir oy farkıyla seçildi” dedi.

Türkiye, İtalya ve Fransa’nın rakibi olduğu UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komitesi'ne seçildi.

UNESCO'nun internet sitesinden yapılan açıklamada “Hükümetlerarası Komite'ye, İspanya'nın ayrılmasıyla 1. Grupta boşalan sandalye kapsamında gerçekleştirilen seçimlere katılan Türkiye, Sözleşmeye taraf olan 158 ülke tarafından gerçekleştirilen seçimlerde 72 oy olarak seçimi kazanmış ve böylelikle 2014-2018 döneminde Komite'de yer almaya hak kazanmıştır” denildi.

2003 tarihli Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Sözleşmesi kapsamında 2-5 Haziran tarihler arasında Paris'teki UNESCO Genel Merkezi'nde Sözleşmeye Taraf Devletler 5.

Genel Kurulu düzenlenirken bugün de Genel Kurul kapsamında Sözleşmenin karar verici ve uygulayıcı organı olan Hükümetlerarası Komite'de görev alacak yeni üyelerin belirlendiği seçimler gerçekleştirilmişti.

Açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

“Somut olmayan kültürel mirasın araştırılmasını, derlenmesini, arşiv ve dokümantasyon merkezlerinin oluşturulmasını, müzelerinin kurulmasını, öğretim kurumlarında ders olarak okutulmasını, kitle iletişim araçlarında olumlu kültür değerleri olarak yer verilmesini ve kuşaklar arasında ortaya çıkan kopuklukları giderecek tarzda etkin biçimde değerlendirilmesini, temel amaçlar ve eylem planları arasında gören Sözleşmeye Türkiye 2006'da taraf olmakla beraber, 2014 itibarıyla Sözleşmeye Taraf devlet sayısı 161 olmuştur.”

“Türkiye, listeye girecek mirasları belirleyecek”

Türkiye'nin seçilmesinin ardında adresinden sonuçları duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin adaylık yarışından 142 ülkeden 72'sinin oyunu alarak birinci çıktığını ve bu başarıda emeği geçen herkesi kutladığını belirtti.

Çelik, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili listesinde 11 unsuru bulunan Türkiye, artık listeye girecek mirasları belirleyecek” ifadelerini kullandı.

UNESCO'nun Paris'te üç gündür süren 5. Taraf Devletler Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunda, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite Üyeliği seçimi gerçekleştirildi.

Türkiye, İtalya ve Fransa'nın rakip olduğu adaylık yarışından birinci çıkarak üyeliğe seçildi.

UNESCO Sekreteryasından boşalan üyelikler için davet alan Türkiye, teklifi kabul ederek Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi'ne aday ülkeler arasında yerini aldı ve bugünkü oturumda rakipleri arasından sıyrılarak ikinci kez komite üyesi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, haberi  hesabından paylaştı. Bakan Çelik, mesajında, “UNESCO'nun Paris'te 5. Taraf Devletler Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunda ülkemiz adına sevindirici bir haber aldık. Ülkemiz, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite Üyeliği'ne seçildi.

 İtalya ve Fransa'nın rakip olduğu adaylık yarışından 142 ülkenin 72'sinin oyunu alarak birinci çıkan ülkemiz 2'nci kez bu başarıyı elde etmiş oldu. İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde 11 unsuru bulunan Türkiye, artık listeye girecek mirasları belirleyecek.

 Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye'nin projeleri uluslararası platformda daha da etkin tanıtılacak”

Bakanlık açıklamasında konuya ilişkin değerlendirmesine de yer verilen Bakan Ömer Çelik, üyeliğin, Türkiye'nin uluslararası saygınlığına katkıda bulunmasının yanı sıra UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne girecek unsurları belirlemek gibi getirileri de olacağını vurguladı.

Çelik, Türkiye'nin bu üyelikle, somut olmayan kültürel mirasın korunması konusunda belgelemeden projeye her alanda diğer ülkelere rehber olmak, aday varlık dosyalarını değerlendirmek gibi birçok görevi üstlendiğini bildirdi.

“En önemlisi Türkiye, Komite kararlarının alınmasında etkin bir işlevi olan mekanizmaya dahil oluyor. Hükümetlerarası Komite'ye üye bir Türkiye'nin projeleri uluslararası platformda daha da etkin tanıtılacaktır” değerlendirmesinde bulunan Bakan Çelik, şunları kaydetti:

“Uluslararası alanda kurulmuş bir yapıya Türkiye'nin dahil olması, ülkemizde koruma çalışmalarının etkili bir şekilde yürütülmesi anlamına da geliyor. Türkiye, UNESCO'da daha önce de etkin görev aldı.

Haziran 2006-Haziran 2010 yılları arasında Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Üyeliği ve Kasım 2008-Haziran 2010 yılları arasında Alt Organ Üyeliği görevlerinde bulunan Türkiye'nin, kültürel miras alanında yaptığı çalışmalar geniş yankı uyandırmıştır.”

Türkiye, UNESCO'da daha önce de etkin görev aldı

Türkiye'nin de katıldığı Hükümetlerarası Komitesi, Arnavutluk, Azerbaycan, Belçika, Burkino Faso, Çin, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Granada, Endonezya, Japonya, Kırgızistan, Litvanya, Madagaskar, Fas, Japonya, Kırgızistan, Namibya, Nijerya, Peru, İspanya, Tunus, Uganda, Uruguay olmak üzere 24 ülkeden oluşuyor.

Haziran 2006-Haziran 2010 yılları arasında Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Üyeliği ve Kasım 2008-Haziran 2010 yılları arasında Alt Organ Üyeliği görevlerinde bulunan Türkiye, kültürel miras alanında yaptığı çalışmalarla tüm dünyada yankı uyandırdı ve UNESCO'nun benimsediği ilke ve prensipler doğrultusunda kültürel alanda öncü ülke konumuna geldi.

Türkiye’nin üyeliği dört yıl sürecek

Son olarak Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği ile listeye adını yazdıran Türkiye'nin, listede 11 unsuru yer alıyor. UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne bugüne kadar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 161 ülke taraf oldu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Источник: https://onedio.com/haber/turkiye-unesco-kulturel-miras-komitesine-secildi-314741

Üniversitelerde Ulusal Restorasyon Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

UNESCO, Türkiye’nin İlk Mükemmeliyet Merkezini Seçti

On Birinci Kalkınma Planı kapsamında üniversitelerde yurt içi ve yurt dışında taşınmaz vakıf kültür varlıklarını korumaya yönelik Ulusal Restorasyon Mükemmeliyet Merkezi kurulacak.

2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından TBMM'ye sunuldu.

Programda kültür ve sanatla ilgili konulara yer verildi.

Planda kültürel zenginlik ve çeşitliliğin korunup geliştirilerek gelecek nesillere aktarılması, kültür ve sanat faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, milli kültür ve ortak değerler etrafında toplumsal bütünlüğün ve dayanışmanın güçlendirilmesi ile kültürün kalkınmadaki çok boyutlu etkisinin artırılması, hedefler arasında yer aldı.

Kültür ve sanatın geliştirilmesi amacıyla birtakım politika ve tedbirler belirlendi. Buna göre, yurt içi ve yurt dışındaki kültürel miras, toplumun kültür, tarih ve estetik bilincini geliştirecek, kültür turizmine katkı sağlayacak ve afet riskini dikkate alacak şekilde korunacak.

Taşınmaz vakıf kültür varlıklarına vakfiye şartları doğrultusunda işlevsellik kazandırılacak.

73 bin 500 restorasyon hedefi

Yurt içi ve yurt dışında taşınmaz vakıf kültür varlıklarını korumaya yönelik restorasyon ve onarım faaliyetleri nitelik ve nicelik olarak geliştirilecek. Üniversitelerde Ulusal Restorasyon Mükemmeliyet Merkezi kurulacak.

Plan kapsamında 2018'de 11 bin olan restorasyonu tamamlanan taşınır kültür varlığı sayısının 2023'te 73 bin 500'e çıkarılması hedefleniyor.

Tarihi kent dokularına yönelik kentsel tasarımlar yapılacak, tarihi kent bölgeleri bu tasarımlara göre bütüncül anlayışla iyileştirilecek.

Yurt içi ve yurt dışındaki taşınmaz kültür mirasın korunmasına yönelik yürütülen tespit ve envanter çalışmalarına devam edilecek ve elde edilen veriler dijital ortama aktarılacak.

Çeşme, imaret, aşevi gibi taşınmaz vakıf kültür varlıklarına vakfiye şartları doğrultusunda işlevsellik kazandırılacak.

Müzelerin nitelik ve niceliği artırılacak

UNESCO koruması altındaki alanlar başta olmak üzere arkeoloji, edebiyat, tarih, tabiat konulu tematik kültür rotaları belirlenecek ve bunların tanıtımı yapılacak.

Çanakkale şehitlikleri ve savaş alanları ihya edilerek Tarihi Alan açık hava müzesine dönüştürülecek. Kültürel altyapı unsurlarının daha verimli ve etkili kullanılabilmesi için mimarisi, işletme ve yönetim modeli işlevsel hale getirilecek, farklı etkinliklere imkan veren esnek mekansal tasarımlar geliştirilecek.

Kültür yapılarının şehir yaşamında üçüncü mekan olarak benimsenmesi için ulaşılabilir, yaygın ve cazip yapılar tasarlanacak.

Kentsel tasarımların, imar planlarının, toplu konutlar ve kamu binalarının peyzaja, şehrin dokusuna, estetiğine ve kimliğine katkı sağlamasına özen gösterilecek ve kentsel dönüşüm uygulamalarının kültürel kimliğe ve yapıya uygunluğu gözetilecek.

Yerel yönetimler ve ilgili kamu kurumlarının, şehre kimlik katan önemli mekanlara ilişkin markalaştırma uygulamaları teşvik edilip yaygınlaştırılacak.

Özel müzelerin kurulması teşvik edilerek çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde müzelerin nitelik ve niceliği artırılacak.

Erken yaşta kültür sanat eğitimi

Kültür ve sanata erişim ve katılım olanakları artırılacak. Kültür ve sanatın bir yaşam alışkanlığı olarak gelişmesi için erken yaşlardan itibaren kültür ve sanat eğitimi verilecek.

Okuma kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla kütüphanecilik hizmetleri geliştirilecek. Kütüphaneler bu alandaki yeni teknolojiler ve yönetim yaklaşımlarından da istifade edilerek mekansal ve işlevsel olarak yeniden yapılandırılacak.

Kültür ve sanat hizmetlerinin sunumunda mahalli idareler, özel sektör ve sivil toplumun rolü güçlendirilecek. Klasik Türk sanatlarını yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetler düzenlenecek.

Türk-İslam tarihinin farklı dönemlerine ait kültürel mirasa öncelik verilerek kültürel mirasın araştırılması, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak.

Referans metinler ilgili kurumlarca yayınlanacak

Türkçenin doğru ve yetkin şekilde kullanılması için örgün eğitim başta olmak üzere her türlü medya, yasal düzenleme gibi araçlar etkin bir şekilde kullanılacak.

Türkçenin zenginliğinin kayıt altına alınması için etimolojik sözlük tamamlanacak. Yurt dışında Türk dili ve kültürünün öğretimi ve tanıtımı faaliyetleri geliştirilecek.

Her türlü basın, yayın ve medya ortamında Türkçenin güzel kullanılması özendirilecek, mesajını dille ileten tüm sanat eserlerinde kelime zenginliği teşvik edilecek.

Türk kültür ve medeniyetine dair referans niteliğindeki metinler, belirli bir program dahilinde akademik niteliği haiz üniversiteler, yayınevleri ve ilgili kamu kurumlarınca yayınlanacak.

Fikri emek sonucu oluşan ürünlerin öneminin ve değerinin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi sağlanacak ve fikri haklara konu ürün ve eserlere ilişkin bilgi ve veri altyapısı güçlendirilecek.

Nitelikli kültür sanat profesyonelleri yetiştirilecek

Kamu kurumları ve özel sektörün koordinasyon içerisinde hareket etmesini sağlayacak bir mekanizma oluşturulmasına ilişkin hukuki ve idari düzenlemeler yapılacak.

Kültür sanat kurumlarının daha etkin yönetimi ve uzmanlık alanlarının genişletilmesi için nitelikli kültür sanat profesyonelleri yetiştirilecek. Yükseköğretimde kültür yönetimi bölümleri yaygınlaştırılacak.

Kültür yönetimi bölümlerinin akademide yaygınlaştırılması ve mevcuttakilerin verimliliğinin artırılması sağlanacak.

Dünya kamuoyunda olumlu bir Türkiye algısı oluşmasına yönelik kültürel faaliyetler yürütülecek.

Bilimsel birikim yurt dışında tanıtılacak

Türkiye'nin bilimsel ve akademik birikimi yurt dışında tanıtılacak. Kitap ve süreli yayın yayımcılığı alanlarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler desteklenecek.

Elektronik yayınlar da dahil olmak üzere yayıncılık faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmaları desteklenecek.

Nitelikli kültürel yayınlara daha fazla sayıda okurun ulaşımını temin etmek üzere e-kitap formatında daha fazla sayıda eserin kamu yayını olması sağlanacak.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Источник: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/universitelerde-ulusal-restorasyon-mukemmeliyet-merkezi-kurulacak/1527020

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.