Unutkanlık Ne Zaman Bir Hastalık Habercisidir?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın çareleri neler? Alzheimer hastalığı

Unutkanlık Ne Zaman Bir Hastalık Habercisidir?

Alzheimer hastalığına kadar ilerleyebilen unutkanlık günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız bir durum olmaya başladı.

Özellikle teknolojinin gelişmesi ve hafızamızı pek de kullanmaya ihtiyaç duymadığımız bir ortamın oluşması sebebiyle unutkanlık başgöstermekte hatırlamak istediğimiz ufak şeyleri bile hatıra getirmek zor olabilmektedir.

Bunun ırsi olmak üzere çeşitli sebeblerinden bahseden uzmanlar hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ve unutkanlık için tedavi yöntemlerini anlattılar. Unutkanlık neden olur ve nasıl geçer?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın çareleri neler? Alzheimer nedir?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Akkaya unutkanlık ile ilgili, “Unutkanlık her yaşın yakınmasıdır.

İnsan yaşamın erken döneminden itibaren öğrenmeye öğrendiklerini kullanmak için hatırlamaya çalışır. Yaşamı için gerekli ve duygusal olarak etkileyen öğretileri kalıcı belleğe alır.

Yaşamın ileriki yıllarında belleğinde kullanmadıkları hatıralarını bilgileri yeni bilgilere yer açmak için unutur. Bu doğal bir süreçtir” diye konuştu.

“Genç yaşlarda yoğunluk, stres, dikkat-konsantrasyon bozukluklarına bağlı olarak, bazen unutmak istemediklerini de unutabilir” şeklinde bilgi veren Yrd. Doç. Dr.

Ömer Faruk Akkaya, “Bu istenmeyen unutkanlık hastalıktan çok doğru öğrenme tekniklerinin kullanılmaması sonucudur. Yaşla birlikte beyin işlem hızında doğal hücre bozulmaları nedeni ile yavaşlama izlenir.

Bu nedenle; unutkanlıklar genç yaşlara istinaden artma gösterir.” dedi

Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Nergiz ise yaşlılıkla birlikte gelen unutkanlık probleminin yaşanmaması için en iyi çözümün erken tanı ve tedavi olduğunu söyledi.

Kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan unutkanlığın, özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğinden dolayı ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

Gençlerde görülen unutkanlığın altında ise, sıklıkla psikiyatrik sorunlar yattığını belirten Sema Nergiz, “Stres, depresyon, gerginlik beyin işlevlerinden dikkat toparlama ve yöneltmeyi bozarak unutkanlık yapar.

Buna karşın bazı vitamin eksiklikleri, guatr hastalıkları, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamaları, MS ve daha birçok hastalık da kendisini unutkanlıkla gösterir. Bu durumda ayırıcı olabilecek önemli nokta, kişinin unutkanlığına eşlik eden genellikle başka şikayetlerinin de var olmasıdır.

Baş dönmeleri, dengesizlik hissi, yorgunluk, bitkinlik hissi, ellerde ayaklarda uyuşmalar, görme bozuklukları, baş ağrıları, çarpıntılar vb. yakınmalar bu tarzdaki bozuklukların belirtileri olabilir. Bu nedenle, 20'li, 30'lu yaşlarda da unutkanlık ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Öncelikle ciddi bir nörolojik değerlendirmeden ve bir takım testlerden geçilmesi gerekmektedir. Sebep ruhsal kaynaklı olduğunda da tedaviden ciddi yarar sağlanabilir. Orta ileri yaş, yani 40'lı, 50'li yaşlara gelince durum biraz daha farklılık göstermektedir.

Bu yaşlarda unutkanlık, artık toplumda iyi bilinen Alzheimer hastalığı için değil ama daha erken yaşlarda başlaması mümkün olan “Alzheimer dışı unutkanlık hastalıkları” açısından ayrıntılı bir biçimde özellikle nöropsikometrik testlerle değerlendirmeyi gerekli kılar” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Bilge Çetin, genellikle çok belirti vermeden gizlice ilerleyen unutkanlığa karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Beslenme bozukluğu, stres, depresyon, uykusuzluk, vitamin eksikliği, çok fazla akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının genç yaşlarda unutkanlık problemine yol açtığını belirten Uzm. Dr.

Çetin, “Yaş ilerledikçe artan unutkanlıklar ise; alzheimer hastalığı, damarsal nedenli unutkanlıklar, parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklarla karşımıza çıkabiliyor” dedi.

“Vitamin eksikliği unutkanlığa neden olabilir”

“İleri yaşlarda görülen unutkanlık bazı durumlarda daha erken yaşlarda, genellikle telefon numaralarının hatırlanmaması, isimlendirmede güçlük, beceri kaybı ve davranış değişiklikleriyle kendini göstermeye başlar” diyen Uzm. Dr.

Çetin, “Ağır diyetler, vitamin eksikliği, guatr hastalığı, psikiyatrik hastalıklar veya bazı ilaçların uzun süreli kullanımı unutkanlığın başlıca nedenleri arasındadır. Unutkanlık problemleri, başlarda geçici hatırlama sorunları gibi göründüğünde, çoğu zaman önlem almakta gecikilebilmektedir.

Genç yaşlardan itibaren uzmanların yönlendirmeleri doğrultusunda hafızayı güçlendirecek alışkanlıkların yaşama adapte edilmesiyle, ciddi bir bellek bozukluğu tehdidine karşı korunmak ve riskleri azaltmak mümkün olabilmektedir” ifadelerini kaydetti.

“Bol bol yürüyüş yapın”

Unutkanlık yaşayan kişileri egzersiz yapmaları konusunda uyaran Uzm. Dr. Bilge Çetin,
“Unutkanlıklar kişinin günlük yaşamını ve performansını bozmadığı sürece büyük bir soruna neden olmaz fakat bunlardan birisinde aksama olduğunda sorunlar başlar.

Düzenli yapılan egzersizlerle beynin yeterli miktarda oksijen alması sağlanarak, bellek bozuklukları önlenebilir. Egzersiz yapmak birçok psikolojik sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olduğu gibi, zihin sağlığına da iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalar fiziksel egzersiz yapan kişilerin, yapmayanlara göre daha başarılı olduklarını göstermektedir. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olmak için yürüyüş, yüzme veya yoga gibi egzersizler önerilmektedir.

Spor yaparken vücutta önemli su kayıplarına yol açılmaması ve aşırı fiziksel efor gerektiren egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir” diye konuştu.

“Geç kalmadan uzmana başvurun”

Unutkanlığa bir çok dış etkenin neden olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Çetin, “Uykusuzluk konsantrasyon bozukluğu yapar ve bu da unutkanlığa yol açar. Bu yüzden kişinin kaliteli bir uyku alışkanlığı edinmesi önemlidir.

Dengeli beslenme hafızayı güçlendirir, B vitamini açısından zengin gıdalara ve kaliteli glikoz tüketimine günlük beslenme programında yer verilmesi güçlü bir hafızaya destek olmaktadır.

Ayrıca Omega 3 içeren balık gibi besinlerin genç yaşlardan itibaren tercih edilmesinin zihinsel yetiyi geliştirdiği düşünülmektedir. Unutkanlığı önlemek için zihni canlı tutan bulmaca, hafıza oyunları gibi aktiviteler düzenli hale getirilmelidir.

Ancak tüm bu önlemlere rağmen unutkanlık, kişinin ilişkilerini etkilemeye başladığı, işini yapamaz hale geldiği, yaşam fonksiyonlarını aksattığı zaman bir hastalık olarak görülmeli ve bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.”

Bakan Canikli TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü oturuma katıldı. Hükümet adına söz alan Canikli, gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bedelli askerlik konusundaki soru işaretlerini ele alan Canikli, şu an gündemlerinde bedelli askerlik konusunun olmadığının altını çizdi. Türkiye'nin ciddi bir mücadele içinde olduğunu aktaran Canikli, “10 yıl, 5 yıl sonrasıyla ilgili bir şey söyleyemem ama öngörülebilir bir zaman dilimi içerisinde, yani şu an itibarıyla böyle bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

15 Temmuz' emir doğurultusunda hareket eden erlerin durumu

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde üstlerinden aldıkları emirler doğrultusunda hareket eden erlerin durumu hakkına açıklamalarda bulunun Canikli, şunları söyledi:
“Sonuç itibarıyla bir emirle karşı karşıya kaldığında askerin yapacağı şey belli, ona direnmesi mümkün değil.

O gece kendi iradesiyle, hareketleriyle, tavırlarıyla aktif olarak destek vermeyenlerin tamamına yakını zaten tahliye edildi ama ateş açan, insanları yaralayan, öldüren ya da başka şekilde doğrudan darbe teşebbüsüne destek anlamına gelecek fiillerde, hareketlerde bulunanlarla ilgili olarak da doğal olarak, bu fiillerinin karşılığı olarak bir müeyyide uygulanması kaçınılmaz.”

“Genelkurmay Başkanı Akar cami inşa ettirmiyor, cami inşaatına maddi destekte bulunuyor”

Canikli, basında “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın cami yaptırdığı” şeklinde servis edilen haberlerin, doğru olmadığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini kaydederek, “Genelkurmay Başkanımız ailesiyle birlikte inşaatı devam eden bir camiye imkanları ölçüsünde bir destek sağlıyor.

Finansmanının tamamı Genelkurmay Başkanımızın ailesi tarafından yapılmamaktadır. Bunun kesinlikle hiçbir şekilde duyulmaması ve isimlerinin de verilmemesi hassasiyetiyle bu yardımı yapıyorlar. Oradaki Belediye Başkanı bu bilgiyi paylaşıyor. İnşaatı daha önce başlamış olan bir camiye yardımdır.

Bunun neresi yanlış? Bunun üzerinden spekülasyon yapmak ve Genelkurmay Başkanımızla ilgili haksız birtakım töhmetlerde bulunmak doğru değil” şeklinde konuştu. 

Источник: https://www.iha.com.tr/haber-unutkanlik-neden-olur-unutkanligin-careleri-neler-alzheimer-hastaligi-696135/

Unutkanlık hangi hastalıkların belirtisidir?

Unutkanlık Ne Zaman Bir Hastalık Habercisidir?

Bellek beynin çok önemli bir işlevidir ve değişik beyin bölgelerinin koordine çalışması ile oluşur. Burada bellekte saklanacak bilginin sık tekrarı, uyku gibi değişik faktörler de rol oynar. Unutkanlık ise bellekte bulunan bilgilerin bir şekilde yok olması sürecidir. Bu bazı hastalıklar sonucunda olabilir.

Ama her unutkanlık da bir hastalık göstergesi değildir. Genel olarak tekrarlanmayan ve çağrılmayan bilgi unutulur. Dolayısıyla her unuttuğumuz bir hastalığın belirtisi değildir. Bunun yanı sıra bilgi işleme sürecinin istemli veya istemsiz zihin etkisinde de olduğu bilinir.

Yani bazen unutmak istediğimiz bir olay ya da kişiyi daha kolay ve çabuk unutabiliriz.

Yukarıda da özetlediğimiz şekilde her unutkanlık bir hastalık değildir. Beynimizde bilgi işleme sürecinde, tamamen fizyolojik olarak yani normal kabul edilen ‘unutmalar’ olabilir. Ama aynı zamanda unutkanlığın bazı hastalıklar için de erken bir belirti olabileceği akılda tutulmalıdır.

Bazı günlük eylemleri yapmakta zorlanma; sık ve rutin yapılan işleri yapmakta güçlük, yakın kişilerin adlarının ve kim olduklarının hatırlanmaması, iş yerinde önceden kolaylıkla yerine getirilen işlevleri yapamama, önemsenmesi gereken durumlarıdır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir tıbbi değerlendirme yapılması gerekir. Çünkü her unutkanlık tedavi edilemeyen bir hastalığın göstergesi değildir. Unutkanlığın belirtisi olduğu bazı hastalıklar tedavi edilebilir.

Yeter ki bu durumun tanısı doğru bir şekilde konulsun ve kalıcı hasar oluşmadan tedaviye başlanılsın.

Unutkanlığın, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazların kullanımı ile arttığına dair elimizde net bir kanıt yoktur. Bununla birlikte yoğun ve stresli ortamda çalışma, psikolojik bir takım faktörler bilgi işleme sürecini olumsuz etkiler ve unutkanlığa neden olur. Ama bu unutkanlık, çoğu zaman ciddi bir beyin hastalığının belirtisi değildir.

Unutkanlık bir yakınmadır ve belirtidir. Ama her unutkanlık bir hastalık değildir. Dolayısıyla ilk belirlenecek olan ‘unutkanlık’ belirtisinin bir hastalık olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer unutkanlık bir hastalık belirtisi olarak belirlenir ise; ikinci yapılacak şey, bunun hangi hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığını belirlemektir.

Sonraki adımda ise tedavi planlamasının yapılması gerekir.

Burada hastalığın ilerlemesinin engellenmesi, eğer olanaklı ise hastalığın tedavi edilmesi, mevcut kapasitenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayacak rehabilitasyon programları ve aile ile bakım yapacak kişilerin eğitimi, yine aileye sosyal ve tıbbi destek, oluşturulması gereken tedavi planlamasıdır.

Unutkanlık hangi hastalıklarda görülür?

Bütün unutkanlıklar Alzheimer değildir. Unutkanlık bir hastalık ise bu Alzheimer dışında çok sayıda başka hastalığa da bağlı olabilir.

Unutkanlık Alzheimer hastalığı dışında; damar tıkanmaları nedeniyle, tiroit bozukluklarında, B12 vitamini, folik asit gibi bazı vitaminlerin veya maddelerin eksikliklerinde, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi başka organların hastalıklarının beyni etkilemesi ile ve parkinson hastalığı gibi santral sinir sisteminin diğer hastalıklarında da görülür. Bunların dışında bazı genetik veya santral sinir sisteminin yıkımına yol açan bazı nadir hastalıklarda da unutkanlık hastalığın erken belirtilerinden biri olarak görülebilir. Bu nedenle unutkanlığın bir hastalık belirtisi olduğu saptanırsa, çok ayrıntılı bir nörolojik değerlendirme yapmak gerekir.

Unutkanlık durumunda ilk akla gelen hastalıklardan biri hipotiroidi, yani tiroit bezinin yeterli hormon üretememesidir… Hipotiroidi, şikayetlerin tek nedeni olabileceği gibi ağırlaştırıcı bir faktör olarak da bulunabilir. Böyle bir durumda tiroit hormon tedavisi ile hastanın yakınmaları kısmen ya da tamamen düzelebilir.

Vücutta tiroit hormon düzeylerinin düşüklüğü hafıza ve öğrenme ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Hipotiroidi olan hastalar sıklıkla ama hafif derecede zor ve yavaş anlama, konsantre olamama, yakın geçmişe ilişkin hafıza kaybı gibi yakınmalar bildirirler.

Bu şikayetlere halsizlik, soğuğa tahammülsüzlük, kabızlık, ciltte kuruma, kilo alma gibi tipik hipotiroidi belirtileri de eşlik edebilir.  

İş ve sosyal yaşamı etkiler

İster çalışma veya yaşam koşullarına bağlı olarak ortaya çıksın isterse de bir hastalık belirtisi olsun, unutkanlık hem sosyal yaşamı hem de iş yaşamını etkileyen önemli bir faktördür.

Eğer unutkanlık bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmış ise bu durumda çalışma yaşamının etkilenmesi daha şiddetli olur ve mümkün olduğunca iyi yönetilmelidir.

Unutkanlığa yol açan her hastalığın ne olduğuna bağlı olarak her yaş grubunda görülebilir.

Beslenme de önemli
Sadece unutkanlık için değil, beynin genel olarak sağlıklı olması için bazı beslenme önerileri önemlidir.

Örneğin; diyette tuzun kısıtlanması, damar sertliğine yol açacak gıdalardan kaçınılması, alkol ve tütün kullanılmaması, özellikle B vitaminleri, demir, magnezyum olmak üzere beynimiz için gerekli elementlerin yeterli miktarda alınması gibi sinir sistemimizin sağlıklı olması için uygun beslenme önerileridir.

Yaşam koşullarındaki olumsuzluk, beslenmedeki yanlışlar, yetersiz uyku, unutkanlığı arttıran önemli nedenlerdir.
Beslenme ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sağlıklı bir beyin için ön şarttır.

Bunun için yukarıda belirtilen beslenme önerilerine uyulması, sigara ve alkolde uzak kalınması, egzersiz ve düzenli, yeterli miktarda ve sağlıklı uykunun uyunması sağlıklı bir beyin için gereklidir.

Sık sık unutmaya başlayan kişiler mutlaka bir nörolojik değerlendirme yaptırmalıdır.

İlginizi çekebilir:

Beyni 'genç' tutmanın püf noktaları
Beynin en sevdiği lezzetler
30-40'lı yaşlarda başlayan unutkanlığa dikkat!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/unutkanlik-hangi-hastaliklarin-belirtisidir

Unutkanlık Hangi 9 Hastalığın Habercisi Olabilir. Beyin Sağlığı için Bunları yapın

Unutkanlık Ne Zaman Bir Hastalık Habercisidir?

Herkes günlük hayatta mutlaka bir şeyleri unutuyordur. Hele ki asansörsüz bir apartmanın 5. katında oturuyorsunuz ve otoparka arabanın yanına geldiğinizde arabanın anahtarını evde unuttuğunuzu düşünsenize. Kabus gibi.

  Unutkanlık bazen basit bir normallik bazen de karaciğer, böbrek, kalp hastalıkları ve çok duyduğumuz Alzhemier hastalığının habercisi olabilir.

  Peki ne zaman bir doktora başvurmalıyız? Beynimizi nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz?

Unutkanlık yaşamayan kimse yoktur herhalde içimizde. Bazen yanımızdan bir saniye bile ayırmadığımız telefonumuzu , bazen kafamızdayken gözlüğümüzü arayabiliyoruz. En acı tecrübelerden biri de uzun zamandır görüşemediğiniz en samimi arkadaşlarınızdan biriyle karşılaştığınızda o size isminizle hitap edip sarıldığında sizin ona ismiyle hitap edememeniz.

Beynimizde fizyolojik olarak yani normal olarak kabul edilen ” unutmalar ” olabilir.

Ama her unutkanlık durumunun altında yatan sebepler bu kadar masum değil hatta ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilecek kadar kritik bir durum da olabilir.

Unutkanlık durumunun bir hastalıktan mı yoksa basit bir yakınma mı olduğunu iyi analiz etmek gerekir.  Sürekli unutkanlığa sebep olabilecek hastalıklar şunlardır.

1.  Alzheimer 

2. Tiroit bozuklulukları

3. Damar tıkanıklıkları

4. Kalp hastalıkları

5. Karaciğer Hastalıkları

6. B12 vitamini , folik asit bazı vitaminlerin eksiklikleri

7. Parkinson hastalığı

8. Böbrek hastalıkları

9. Genetik bazı hastalıklar

Stres yine sahnede

Hangi hastalığın altında stres belası yatmıyor ki? Unutkanlık sorununun da temelinde yine bu sinsi rahatsızlık yatıyor. İster iş hayatınızda isterse sosyal hayatınızda ortaya çıksın , isterse de bir hastalığın belirtisi olsun unutkanlık tam bir baş belası olabiliyor.

Telefon ,bilgisayar , televizyon gibi radyasyon yaydığı bilinen elektronik cihazların unutkanlık sorununa yol açtığı henüz bilimsel olarak kanıtlanamamışsa da  bir etkisinin olduğu  gerçektir. Siz siz olun stresten uzak kalabilmenin yollarını arayın. Herkesin stres atma şekli farklıdır. Spor stres atabilmenin en sağlıklı yoludur.

Mümkünse haftada bir kaç gün yüksek tempo ile yürüyün ve müzik dinleyin.

Unutkanlık Baş Belası olmaya Başladıysa Erken Teşhis için Geç Kalmayın

Ne zaman bir doktora başvurmalıyız? Günlük rutin faaliyetlerimizi yapmakta zorlanır hale geldiysek, iş yerinde her gün tekrarlanan rutin işleri aksatmaya başladıysak, yakınlarımızın isimlerini unutmaya başladıysak, işimizde önceden gözümüz kapalı olarak atlamadan yaptığımız işleri unutarak pas geçiyorsak,  artık bir hekime başvurma zamanı gelmiştir. Daha fazla beklemeyin. Eğer bu olumsuz durumun altında yatan fizyolojik bir hastalık varsa mutlaka bazı nörolojik değerlendirmelerden geçilmelidir.

Beynimizin Neye İhtiyacı var?

Sağlıklı bir beden ve zihin için sağlıklı bir beyne ihtiyacımız var. Yaşam koşullarından kaynaklı stres,  yanlış beslenme alışkanlıkları , yetersiz uyku beyin fonsyonları için olumsuz şartlardır ve unutkanlık olayını tetikler.

Tuzu kısıtlamak, damar sertliğine yol açan gıdalardan kaçınmak, düzenli egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durmak, sağlıklı uyku, özellikle B vitamini takviyesi, demir ve magnezyum alımı beynimiz için yapabileceğimiz en olumlu faktörlerdir.

1- BERRY AİLESİ (KIRMIZI VE MOR MEYVELER) :  

Ahududu , böğürtlen, karadut, çilek, yaban mersini ve kızılcık diğer meyvelere kıyasla daha fazla  antioksidan içermektedirler. Berry ailesi meyvelerin içerdiği zengin flavonoller, antosiyaninler ve quercetinden  sayesinde beyin hücreleri hasara  karşı korunurlar.

2- YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER : Tam anlamıyla hafıza koruyucu şövalyeleridir

Hafıza üzerine doğrudan ve pozitif etkiye sahip olan folik asit bakımında  zengin olan ıspanak, kara lahana, hardal yeşilliği, şalgam yeşilliği, brokoli, roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri mevsiminde ve dengeli tüketmek gerekmektedir .

3-YAĞLI BALIKLAR!

Omega-3, omega-9 yağlarının beyin sağlığı ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.  Yapılan araştırmalarda, hafıza için , özellikle somon, uskumru, ton balığı, sardalya, ringa balığ  gibi soğuk su balıklarının omega yağ asitlerini daha fazla içerdikleri için yağlı balıklar arasında tüketilmesi önerilen yağlı balık çeşitlerindendir.

7- CEVİZ VE BADEM

Önceki YazıÖncekiSonraki YazıSonraki

Источник: https://maddelik.com/unutkanlik-hangi-9-hastaligin-habercisi-olabilir-beyin-sagligi-icin-bunlari-yapin/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.