Unutkanlık Ne Zaman Hastalıktır?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın çareleri neler? Alzheimer hastalığı

Unutkanlık Ne Zaman Hastalıktır?

Alzheimer hastalığına kadar ilerleyebilen unutkanlık günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız bir durum olmaya başladı.

Özellikle teknolojinin gelişmesi ve hafızamızı pek de kullanmaya ihtiyaç duymadığımız bir ortamın oluşması sebebiyle unutkanlık başgöstermekte hatırlamak istediğimiz ufak şeyleri bile hatıra getirmek zor olabilmektedir.

Bunun ırsi olmak üzere çeşitli sebeblerinden bahseden uzmanlar hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ve unutkanlık için tedavi yöntemlerini anlattılar. Unutkanlık neden olur ve nasıl geçer?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın çareleri neler? Alzheimer nedir?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Akkaya unutkanlık ile ilgili, “Unutkanlık her yaşın yakınmasıdır.

İnsan yaşamın erken döneminden itibaren öğrenmeye öğrendiklerini kullanmak için hatırlamaya çalışır. Yaşamı için gerekli ve duygusal olarak etkileyen öğretileri kalıcı belleğe alır.

Yaşamın ileriki yıllarında belleğinde kullanmadıkları hatıralarını bilgileri yeni bilgilere yer açmak için unutur. Bu doğal bir süreçtir” diye konuştu.

“Genç yaşlarda yoğunluk, stres, dikkat-konsantrasyon bozukluklarına bağlı olarak, bazen unutmak istemediklerini de unutabilir” şeklinde bilgi veren Yrd. Doç. Dr.

Ömer Faruk Akkaya, “Bu istenmeyen unutkanlık hastalıktan çok doğru öğrenme tekniklerinin kullanılmaması sonucudur. Yaşla birlikte beyin işlem hızında doğal hücre bozulmaları nedeni ile yavaşlama izlenir.

Bu nedenle; unutkanlıklar genç yaşlara istinaden artma gösterir.” dedi

Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Nergiz ise yaşlılıkla birlikte gelen unutkanlık probleminin yaşanmaması için en iyi çözümün erken tanı ve tedavi olduğunu söyledi.

Kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan unutkanlığın, özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğinden dolayı ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

Gençlerde görülen unutkanlığın altında ise, sıklıkla psikiyatrik sorunlar yattığını belirten Sema Nergiz, “Stres, depresyon, gerginlik beyin işlevlerinden dikkat toparlama ve yöneltmeyi bozarak unutkanlık yapar.

Buna karşın bazı vitamin eksiklikleri, guatr hastalıkları, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamaları, MS ve daha birçok hastalık da kendisini unutkanlıkla gösterir. Bu durumda ayırıcı olabilecek önemli nokta, kişinin unutkanlığına eşlik eden genellikle başka şikayetlerinin de var olmasıdır.

Baş dönmeleri, dengesizlik hissi, yorgunluk, bitkinlik hissi, ellerde ayaklarda uyuşmalar, görme bozuklukları, baş ağrıları, çarpıntılar vb. yakınmalar bu tarzdaki bozuklukların belirtileri olabilir. Bu nedenle, 20'li, 30'lu yaşlarda da unutkanlık ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Öncelikle ciddi bir nörolojik değerlendirmeden ve bir takım testlerden geçilmesi gerekmektedir. Sebep ruhsal kaynaklı olduğunda da tedaviden ciddi yarar sağlanabilir. Orta ileri yaş, yani 40'lı, 50'li yaşlara gelince durum biraz daha farklılık göstermektedir.

Bu yaşlarda unutkanlık, artık toplumda iyi bilinen Alzheimer hastalığı için değil ama daha erken yaşlarda başlaması mümkün olan “Alzheimer dışı unutkanlık hastalıkları” açısından ayrıntılı bir biçimde özellikle nöropsikometrik testlerle değerlendirmeyi gerekli kılar” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Bilge Çetin, genellikle çok belirti vermeden gizlice ilerleyen unutkanlığa karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Beslenme bozukluğu, stres, depresyon, uykusuzluk, vitamin eksikliği, çok fazla akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının genç yaşlarda unutkanlık problemine yol açtığını belirten Uzm. Dr.

Çetin, “Yaş ilerledikçe artan unutkanlıklar ise; alzheimer hastalığı, damarsal nedenli unutkanlıklar, parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklarla karşımıza çıkabiliyor” dedi.

“Vitamin eksikliği unutkanlığa neden olabilir”

“İleri yaşlarda görülen unutkanlık bazı durumlarda daha erken yaşlarda, genellikle telefon numaralarının hatırlanmaması, isimlendirmede güçlük, beceri kaybı ve davranış değişiklikleriyle kendini göstermeye başlar” diyen Uzm. Dr.

Çetin, “Ağır diyetler, vitamin eksikliği, guatr hastalığı, psikiyatrik hastalıklar veya bazı ilaçların uzun süreli kullanımı unutkanlığın başlıca nedenleri arasındadır. Unutkanlık problemleri, başlarda geçici hatırlama sorunları gibi göründüğünde, çoğu zaman önlem almakta gecikilebilmektedir.

Genç yaşlardan itibaren uzmanların yönlendirmeleri doğrultusunda hafızayı güçlendirecek alışkanlıkların yaşama adapte edilmesiyle, ciddi bir bellek bozukluğu tehdidine karşı korunmak ve riskleri azaltmak mümkün olabilmektedir” ifadelerini kaydetti.

“Bol bol yürüyüş yapın”

Unutkanlık yaşayan kişileri egzersiz yapmaları konusunda uyaran Uzm. Dr. Bilge Çetin,
“Unutkanlıklar kişinin günlük yaşamını ve performansını bozmadığı sürece büyük bir soruna neden olmaz fakat bunlardan birisinde aksama olduğunda sorunlar başlar.

Düzenli yapılan egzersizlerle beynin yeterli miktarda oksijen alması sağlanarak, bellek bozuklukları önlenebilir. Egzersiz yapmak birçok psikolojik sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olduğu gibi, zihin sağlığına da iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalar fiziksel egzersiz yapan kişilerin, yapmayanlara göre daha başarılı olduklarını göstermektedir. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olmak için yürüyüş, yüzme veya yoga gibi egzersizler önerilmektedir.

Spor yaparken vücutta önemli su kayıplarına yol açılmaması ve aşırı fiziksel efor gerektiren egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir” diye konuştu.

“Geç kalmadan uzmana başvurun”

Unutkanlığa bir çok dış etkenin neden olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Çetin, “Uykusuzluk konsantrasyon bozukluğu yapar ve bu da unutkanlığa yol açar. Bu yüzden kişinin kaliteli bir uyku alışkanlığı edinmesi önemlidir.

Dengeli beslenme hafızayı güçlendirir, B vitamini açısından zengin gıdalara ve kaliteli glikoz tüketimine günlük beslenme programında yer verilmesi güçlü bir hafızaya destek olmaktadır.

Ayrıca Omega 3 içeren balık gibi besinlerin genç yaşlardan itibaren tercih edilmesinin zihinsel yetiyi geliştirdiği düşünülmektedir. Unutkanlığı önlemek için zihni canlı tutan bulmaca, hafıza oyunları gibi aktiviteler düzenli hale getirilmelidir.

Ancak tüm bu önlemlere rağmen unutkanlık, kişinin ilişkilerini etkilemeye başladığı, işini yapamaz hale geldiği, yaşam fonksiyonlarını aksattığı zaman bir hastalık olarak görülmeli ve bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.”

Bakan Canikli TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü oturuma katıldı. Hükümet adına söz alan Canikli, gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bedelli askerlik konusundaki soru işaretlerini ele alan Canikli, şu an gündemlerinde bedelli askerlik konusunun olmadığının altını çizdi. Türkiye'nin ciddi bir mücadele içinde olduğunu aktaran Canikli, “10 yıl, 5 yıl sonrasıyla ilgili bir şey söyleyemem ama öngörülebilir bir zaman dilimi içerisinde, yani şu an itibarıyla böyle bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

15 Temmuz' emir doğurultusunda hareket eden erlerin durumu

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde üstlerinden aldıkları emirler doğrultusunda hareket eden erlerin durumu hakkına açıklamalarda bulunun Canikli, şunları söyledi:
“Sonuç itibarıyla bir emirle karşı karşıya kaldığında askerin yapacağı şey belli, ona direnmesi mümkün değil.

O gece kendi iradesiyle, hareketleriyle, tavırlarıyla aktif olarak destek vermeyenlerin tamamına yakını zaten tahliye edildi ama ateş açan, insanları yaralayan, öldüren ya da başka şekilde doğrudan darbe teşebbüsüne destek anlamına gelecek fiillerde, hareketlerde bulunanlarla ilgili olarak da doğal olarak, bu fiillerinin karşılığı olarak bir müeyyide uygulanması kaçınılmaz.”

“Genelkurmay Başkanı Akar cami inşa ettirmiyor, cami inşaatına maddi destekte bulunuyor”

Canikli, basında “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın cami yaptırdığı” şeklinde servis edilen haberlerin, doğru olmadığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini kaydederek, “Genelkurmay Başkanımız ailesiyle birlikte inşaatı devam eden bir camiye imkanları ölçüsünde bir destek sağlıyor.

Finansmanının tamamı Genelkurmay Başkanımızın ailesi tarafından yapılmamaktadır. Bunun kesinlikle hiçbir şekilde duyulmaması ve isimlerinin de verilmemesi hassasiyetiyle bu yardımı yapıyorlar. Oradaki Belediye Başkanı bu bilgiyi paylaşıyor. İnşaatı daha önce başlamış olan bir camiye yardımdır.

Bunun neresi yanlış? Bunun üzerinden spekülasyon yapmak ve Genelkurmay Başkanımızla ilgili haksız birtakım töhmetlerde bulunmak doğru değil” şeklinde konuştu. 

Источник: https://www.iha.com.tr/haber-unutkanlik-neden-olur-unutkanligin-careleri-neler-alzheimer-hastaligi-696135/

Unutkanlık Hastalığı

Unutkanlık Ne Zaman Hastalıktır?

Gün içerisinde birbirinden farklı çaplarda birçok kişide unutkanlık görülür. Cep telefonlarını bir yerde unutmak, takılı olan gözlüğü aramak, doğum günlerinin tarihlerini karıştırmak ve hatta kimi zaman yemek yemediğini fark etmek gibi durumlar sinir bozucu ve can sıkıcı olabiliyor.

Bu tür unutkanlıklar hemen hemen herkesin başına gerek nadiren gerek ise sıklıkla gelebiliyor. İşte burada önemli olan şey ve bu durumu bir hastalığa çeviren nokta bu durumun sık sık tekrar etmesidir.

Özellikle orta yaşlarda bu tür durumlara sıklıkla rastlanılması halinde bireylerde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak Unutkanlık Hastalığının ortaya çıktığı söylenebilir.

Bu noktada akla bunama ya da Alzheimer gibi hastalıklar gelir. Fakat unutkanlık için bulunabilecek kolay ve sıradan çözüm yöntemleri de bulunur. Bu sebeple bireylerin paniğe kapılmaması ve unutkanlığa sebep olan durumları öğrenmesi gerekir.

Unutkanlık durumunun ne kadar ciddi olup olmadığını anlamak mümkün olmaz. Zira unutkanlık durumu genellikle pek üzerinde durulan bir hadise olarak karşımıza çıkmaz. Birkaç örneğe sahip olan unutkanlık durumları haricinde olağan dışı şekilde belirtilere sahip olan unutkanlık söz konusu olduğu zaman ortada farklı sorunlar ve olumsuz yönlü davranışlar bulunur.

Ciddi unutkanlık sorunları, bireylerin sahip olduğu becerilerin kaybolmasına, sorumlulukları yerine getirememesine, mizacının olumsuz bir yönde eğilim göstermesine ya da huylarının değişmesine yol açar.

İşte bu tür durumların ortaya çıkması halinde bireylerin doktora gitmesi önem arz eder. Zira bireylerin kendi kendine teşhis koymaya çalışması, bilgisizlikleri sebebi ile olumsuz sonuçlara yol açabilecek türden hadiselere neden olabilir.

Bu nedenle bu tür konularda doğrudan bir doktora başvurulması yapılabilecek en doğru şey olur.

Unutkanlığın Belirtileri Nelerdir?

Unutkanlık hastalığının ne zaman üzerinde durulmasına pek önem olmadığı ve ne zaman üzerinde mutlak surette durulması gerektiği gibi belirsizlikler bulunur.

Bu hastalığın ciddi bir boyuta ulaşarak tehli bir hal alması bireylerin hayatında oldukça olumsuz durumlara yol açar.

Ciddi seviyeye ulaşmış olan unutkanlık normalde basit bir şekilde yapılmakta olan bir işin dahi zor yapılmasına sebep olur.

 • Çok iyi bilinen bir yere giderken adresi ve yolları karıştırmak
 • Tanıdığı bir kişinin yüzünü ya da ismini çıkaramamak
 • Zaman, mekan, tarih ve insanlar hakkında kafa karışıklığı yaşamak
 • Tanıdık yerlerde kaybolmak
 • Cevap alınmış olmasına rağmen aynı sorunun tekrar sorulması
 • Ezberlenmiş bir cep telefonu numarasının unutulması
 • Aynı hikayeyi defalarca okumak

Bununla birlikte ileri seviyeye erişen unutkanlık hastalığının, gündelik işleri dahi zora soktuğu, kişisel temizlik, güvenlik ve beslenme gibi önemli aktivitelerden geri kalınmasına yol açtığı da bilinenler arasında yer alır.

Unutkanlığın Sebepleri Nelerdir?

Bir hastalığa bağlı olarak ya da uykusuzluktan kaynaklı bir şekilde kendini gösterebilen unutkanlık söz konusu olduğu zaman bireylerin kendisi ya da bir başkası için teşhis koymaya çalışmaması aksine bir doktora giderek yardım alması gerekir.

Psikolojik sorundan kaynaklanan bir unutkanlık hastalığına sahip olabileceğiniz gibi daha farklı hastalıklardan doğan bir soruna da sahip olabilirsiniz.

İşte bu sebeple de gerekli testlerin yapılması ve unutkanlığa sebep olan şeyin tespit edilmesi gerekir.

Şimdi sizlere unutkanlığa yol açtığı düşünülen çeşitli sebeplerden oluşan bir liste vereceğiz.

 • Diyabet
 • Epilepsi
 • Bunama ya da Demans
 • Alzheimer
 • Beyin enfeksiyonları, beyinde pıhtı ya da beyin tümörü
 • Çeşitli ilaç türleri
 • B12 vitamin eksikliği
 • Böbrek hastalıkları
 • Enfarktüs
 • Kafa travmaları
 • Uzun süren uçak seyahatlerinde sat farkı sebebi ile uyku düzenini bozulması yani jet lag
 • Karaciğer hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Kalitesiz uyku
 • Trafik, iş ya da bir başak türden kaza
 • Kaygı bozukluğu
 • Psikojenik amenzi
 • Parkinson hastalığı
 • Menenjit
 • Kronik alkolizm
 • Yetersiz beslenme
 • Yaşlanma
 • Vitamin eksikliği
 • Uyuşturucu
 • Tiroid hastalıkları
 • Psikojenik amnezi
 • Stres

Unutkanlığın Teşhisi Nasıl Yapılır?

Unutkanlık sebebi ile doktora giderken yanınızda bir yakınınızın olmasında fayda bulunur. unutkanlığın teşhis edilebilmesi için çeşitli sorular sorulur.

Bu sorular, unutkanlığın ilk olarak ne zaman tespit edildiği, başka belirtilere sahip olup olmadığı, aile geçmişinde demans öyküsü olup olmadığı, ne tür ilaçlar kullanıldığı, unutkanlığın günlük yaşamı etkileyip etkilemediği gibi sorular şeklinde olur.

Unutkanlık yaşamı teh altına sokmasa da bu hastalığa sebep olan diğer hastalıklar önemli sorunlara yol açabilir. Unutkanlık yavaş ve hafif bir şekilde seyrediyorsa yaşlılıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte hızlı ve ani bir şekilde ilerleyen bir hastalık oldukça önemlidir. Geç tedavi edilen hastalıklar kalıcı hasarlara ve önemli düzeyde komplikasyonlara yol açabilir.

Unutkanlık Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Unutkanlığın üzerinden gelmek için çeşitli yöntemler kullanılması mümkün. Elbette bu noktada sağlıklı bir zihin durumun üstesinden gelmemiz için daha fazla yardımcı olur.

Yaşlanma ve hastalığa bağlı bir şekilde ortaya çıkmayan unutkanlık hastalıkları için çeşitli yöntemler kullanılması mümkün.

Unutkanlığın üzerinden gelmek isteyen kişilerin aşağıda yer alan yöntemleri uygulamasında fayda var.

 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak. (Tercihen temiz havada)
 • Sosyal aktivitilere katılmak
 • Yeni bir dil öğrenmeye çalışmak
 • Kelime ezberlemeye çalışmak
 • Bulmaca çözmek için vakit ayırmak
 • Düzenli bir şekilde uyumak ve gerekirse erken yatmak
 • Kitap okumak
 • Alkol ve sigara kullanmamak
 • Stresten uzak durmak
 • Hesaplama işlemlerini akıldan yapmak
 • İyi bir şekilde zaman geçirilen kişilerle birlikte olmak
 • Günlük rutinlerin dışına çıkarak yeni şeyler denemek
 • Beyni zorlayacak türden farklı aktivitiler yapmak
 • İşe, eve ya da bir başka yere giderken farklı bir yol kullanmak
 • Gözün bozuk olması halinde gözlük takmak
 • İşitme sorunu yaşanması halinde işitme cihazı kullanmak
 • C ve E vitaminleri, beta karoten ve antioksidan içeren yiyecek ve içecekler tüketmek
 • Turuncu, sarı, kırmızı, ve koyu yeşil renge sahip olan meyve sebzeler tüketmek
 • Bisiklet sürmek
 • Alarma kurmak
 • Not defteri kullanmak

Источник: https://evdesifa.com/unutkanlik-hastaligi/

Unutkanlık hangi durumda hastalık habercisi?

Unutkanlık Ne Zaman Hastalıktır?

Peki unutkanlık hangi durumda hastalık habercisi? Öğrenmek kadar unutmanın doğal bir şey olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ’a göre, zihinde yeni bilgilerin öğrenilmesine ek kapasite sağlamak için ‘sağlıklı unutmak’ gerekiyor. Bir insan unuttuğu ölçüde öğrenebiliyorsa bu hastalık habercisi değil!

Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı, NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, “sağlıklı unutma” ile Alzheimer arasında önemli ayrımlar bulunduğunu söyledi.

Sağlıklı unutma ek kapasite yaratır

“Unutkanlık; bir insanın hayatı içinde belki de milyonlarca kez yaşayıp üzerinde durmadığı, zaman zaman espri konusu olarak ya da o kişinin kişilik yapısının bir parçası olarak anılan doğal bir işlev ya da özellik olabildiği gibi ilerleyici bir beyin hastalığının başlangıç belirtisi de olabilir” diyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, unutmanın yeni bilgilerin öğrenilmesi için gerekli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Unutmayan insan yoktur ve olamaz. Çünkü bir insan yaşam süresi içinde başına gelen olumsuz şeyleri unutarak hayatını sürdürebilir ve yeni olayları öğrenebilir. Beynin işlemesi açısından öğrenmek ne denli doğal bir şeyse unutmak da o denli doğal bir şeydir.

Sağlıklı unutma diyebileceğimiz bu tür unutma zihinde yeni bilgilerin öğrenilmesi için ek bir kapasite yaratır. Yine bu tür sağlıklı unutma sayesinde insanlar olumsuzlukların üzerinde fazla durmadan ilişkilerini sürdürebilirler. Başka insanların unuttuğunu gören bir insan hem kendine hem de başkalarına daha insaflı yaklaşabilir.

Bir insan unuttuğu ölçüde öğrenebiliyorsa bu bir hastalık habercisi olamaz.”

Her demans Alzheimer değildir ama her Alzheimer bir demanstır

Alzheimer hastalığının unutkanlık ve yeni olayları öğrenememeyle başlayan, davranış değişikliği yapan ve gündelik hayatı etkileyen ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu kaydeden Prof.Dr.

Oğuz Tanrıdağ, “Demans, aralarında Alzheimer hastalığının da bulunduğu çok çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ilerleyici zihin yetmezliğidir. Her demans Alzheimer değildir ama her Alzheimer bir demanstır. Demansların çeşitleri vardır.

Damar hastalılarına bağlı damarsal demans, travmalara bağlı travmatik demans, genetik hastalıklar sonucu ortaya çıkan davranışsal demans, Parkinson hastalığına bağlı demans, AIDS hastalığına bağlı demans demansların bazı türleridir” diye konuştu.

Alzheimer yeni olayları öğrenme potansiyelini azaltır

Toplumun geniş bir kesiminde en basit unutkanlığın Alzheimer olmakla açıklandığını, bunun son derece yanlış bir yaklaşım olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının belirtilerini şöyle sıraladı:

“En basit unutkanlığı Alzheimer başlangıcı olarak kabul eden insanlar genellikle pesimist, depresif ve obsesif insanlardır.

Bir unutkanlığın Alzheimer unutkanlığı olabilmesi için bu unutkanlığın kişinin şahsi, ailevi ve mesleki yaşamında sürekli anlamda bir olumsuzluğa neden olması gerekir.

Ayrıca Alzheimer hastalığı 50 yaşın üzerinde ortaya çıkan bir hastalıktır ve diğer yaş gruplarındaki unutkanlıklar başka nedenlere bağlı olabilir. Depresyon bu nedenlerden biridir. Ayrıca tiroid hastalıkları, kronik kansızlık, vitamin eksiklikleri unutkanlığa neden olabilir.

Alzheimer hastalığının en erken belirtisi, kişinin yeni olayları öğrenme potansiyelinin azalması, aynı konu üzerinde tekrarlayıcı sorular sorma ve sorduğunu kabul etmemektir. Bazen evin içindeki odaların ve dış mekânların karıştırılması da başlangıç belirtisi olabilir.”

Bu unutkanlıklar tehli olabilir

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, kişinin önem vermeden öğrendiği ve onu heyecanlandırmayan şeylerin unutulmasının doğal olduğunu belirterek “Bir toplantıda tanıştığı ve ilgisini çekmeyen insanların isimleri kişi tarafından doğal biçimde unutulabilir. Bu, sağlıklı unutma sayılabilir.

Ancak kişinin uzun zamandır arabasını park ettiği yeri unutması, yakınlarının isimlerini unutması ve yakınlarının yakınlık biçimlerini unutması, oğlunu babası gibi, kızını annesi gibi kabul etmeye başlaması, yıllarca gidip geldiği mekânların isimlerini ve yerleşimlerini unutması tehlidir” uyarısında bulundu.

Alzheimer’in üç belirtisi

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının en tipik üç belirtisini şöyle sıraladı:

“Yeni yaşanmış olayların unutulması, sürekli tekrar tekrar aynı soruların sorulması ve kişinin bunların farkında olmaması tipik sayılabilir.”

Zihin check-up’ı ile anlaşılıyor

Basit unutkanlıkta unutulan şeyin çabucak hatırlandığını ve unutkanlığın kişinin hayatında sorun çıkarmadığını belirten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığı ile basit unutkanlığın ayrılmasında sadece doktor gözlemi ve hastayla konuşmanın yeterli olmadığını söyledi. Prof.

Dr. Tanrıdağ, “Bu tür yaklaşımlarda doktor da kolaylıkla yanılabilir. Unutkanlık nedeniyle doktora başvurmuş kişilere zihin check-up’ı yapılabilir. Bu check-up’ta sadece hafıza değil, aynı zamanda dikkat, yönelim, problem çözme ve karar verme testleri de uygulanmalıdır” diye konuştu.

50 yaşından itibaren beyin check-up’ı yaptırın

Gençlik yıllarından itibaren çok unutan bir kişinin ailesinde Alzheimer vakaları varsa bu kişilerin 50 yaşından itibaren düzenli beyin check-up’ına girmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tanrıdağ, bu check-up’ın özelliğinin yapısal ve işlevsel beyin ve zihin testleri olduğunu ifade etti.

Mutlu olmaya çalışmak beyni rahatlatır

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, basit unutkanlıklara karşı alınabilecek önlemleri de şöyle sıraladı:

“Olayların olumsuz yönleri üzerinde durmamak ve mutlu olmaya çalışmak beyni rahatlatır ve normal çalışmasını sağlar. Yaşlandıkça 50-60 yaşlarından itibaren düzenli kontrollara gitmek önemli olabilir.”

Alzheimer hastalığından korunmak için beslenmeli önerileri

Источник: https://indigodergisi.com/2016/12/unutkanlik-nedir/

Unutkanlık hangi hastalıkların belirtisidir?

Unutkanlık Ne Zaman Hastalıktır?

Bellek beynin çok önemli bir işlevidir ve değişik beyin bölgelerinin koordine çalışması ile oluşur. Burada bellekte saklanacak bilginin sık tekrarı, uyku gibi değişik faktörler de rol oynar. Unutkanlık ise bellekte bulunan bilgilerin bir şekilde yok olması sürecidir. Bu bazı hastalıklar sonucunda olabilir.

Ama her unutkanlık da bir hastalık göstergesi değildir. Genel olarak tekrarlanmayan ve çağrılmayan bilgi unutulur. Dolayısıyla her unuttuğumuz bir hastalığın belirtisi değildir. Bunun yanı sıra bilgi işleme sürecinin istemli veya istemsiz zihin etkisinde de olduğu bilinir.

Yani bazen unutmak istediğimiz bir olay ya da kişiyi daha kolay ve çabuk unutabiliriz.

Yukarıda da özetlediğimiz şekilde her unutkanlık bir hastalık değildir. Beynimizde bilgi işleme sürecinde, tamamen fizyolojik olarak yani normal kabul edilen ‘unutmalar’ olabilir. Ama aynı zamanda unutkanlığın bazı hastalıklar için de erken bir belirti olabileceği akılda tutulmalıdır.

Bazı günlük eylemleri yapmakta zorlanma; sık ve rutin yapılan işleri yapmakta güçlük, yakın kişilerin adlarının ve kim olduklarının hatırlanmaması, iş yerinde önceden kolaylıkla yerine getirilen işlevleri yapamama, önemsenmesi gereken durumlarıdır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir tıbbi değerlendirme yapılması gerekir. Çünkü her unutkanlık tedavi edilemeyen bir hastalığın göstergesi değildir. Unutkanlığın belirtisi olduğu bazı hastalıklar tedavi edilebilir.

Yeter ki bu durumun tanısı doğru bir şekilde konulsun ve kalıcı hasar oluşmadan tedaviye başlanılsın.

Unutkanlığın, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazların kullanımı ile arttığına dair elimizde net bir kanıt yoktur. Bununla birlikte yoğun ve stresli ortamda çalışma, psikolojik bir takım faktörler bilgi işleme sürecini olumsuz etkiler ve unutkanlığa neden olur. Ama bu unutkanlık, çoğu zaman ciddi bir beyin hastalığının belirtisi değildir.

Unutkanlık bir yakınmadır ve belirtidir. Ama her unutkanlık bir hastalık değildir. Dolayısıyla ilk belirlenecek olan ‘unutkanlık’ belirtisinin bir hastalık olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer unutkanlık bir hastalık belirtisi olarak belirlenir ise; ikinci yapılacak şey, bunun hangi hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığını belirlemektir.

Sonraki adımda ise tedavi planlamasının yapılması gerekir.

Burada hastalığın ilerlemesinin engellenmesi, eğer olanaklı ise hastalığın tedavi edilmesi, mevcut kapasitenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayacak rehabilitasyon programları ve aile ile bakım yapacak kişilerin eğitimi, yine aileye sosyal ve tıbbi destek, oluşturulması gereken tedavi planlamasıdır.

Unutkanlık hangi hastalıklarda görülür?

Bütün unutkanlıklar Alzheimer değildir. Unutkanlık bir hastalık ise bu Alzheimer dışında çok sayıda başka hastalığa da bağlı olabilir.

Unutkanlık Alzheimer hastalığı dışında; damar tıkanmaları nedeniyle, tiroit bozukluklarında, B12 vitamini, folik asit gibi bazı vitaminlerin veya maddelerin eksikliklerinde, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi başka organların hastalıklarının beyni etkilemesi ile ve parkinson hastalığı gibi santral sinir sisteminin diğer hastalıklarında da görülür. Bunların dışında bazı genetik veya santral sinir sisteminin yıkımına yol açan bazı nadir hastalıklarda da unutkanlık hastalığın erken belirtilerinden biri olarak görülebilir. Bu nedenle unutkanlığın bir hastalık belirtisi olduğu saptanırsa, çok ayrıntılı bir nörolojik değerlendirme yapmak gerekir.

Unutkanlık durumunda ilk akla gelen hastalıklardan biri hipotiroidi, yani tiroit bezinin yeterli hormon üretememesidir… Hipotiroidi, şikayetlerin tek nedeni olabileceği gibi ağırlaştırıcı bir faktör olarak da bulunabilir. Böyle bir durumda tiroit hormon tedavisi ile hastanın yakınmaları kısmen ya da tamamen düzelebilir.

Vücutta tiroit hormon düzeylerinin düşüklüğü hafıza ve öğrenme ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Hipotiroidi olan hastalar sıklıkla ama hafif derecede zor ve yavaş anlama, konsantre olamama, yakın geçmişe ilişkin hafıza kaybı gibi yakınmalar bildirirler.

Bu şikayetlere halsizlik, soğuğa tahammülsüzlük, kabızlık, ciltte kuruma, kilo alma gibi tipik hipotiroidi belirtileri de eşlik edebilir.  

İş ve sosyal yaşamı etkiler

İster çalışma veya yaşam koşullarına bağlı olarak ortaya çıksın isterse de bir hastalık belirtisi olsun, unutkanlık hem sosyal yaşamı hem de iş yaşamını etkileyen önemli bir faktördür.

Eğer unutkanlık bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmış ise bu durumda çalışma yaşamının etkilenmesi daha şiddetli olur ve mümkün olduğunca iyi yönetilmelidir.

Unutkanlığa yol açan her hastalığın ne olduğuna bağlı olarak her yaş grubunda görülebilir.

Beslenme de önemli
Sadece unutkanlık için değil, beynin genel olarak sağlıklı olması için bazı beslenme önerileri önemlidir.

Örneğin; diyette tuzun kısıtlanması, damar sertliğine yol açacak gıdalardan kaçınılması, alkol ve tütün kullanılmaması, özellikle B vitaminleri, demir, magnezyum olmak üzere beynimiz için gerekli elementlerin yeterli miktarda alınması gibi sinir sistemimizin sağlıklı olması için uygun beslenme önerileridir.

Yaşam koşullarındaki olumsuzluk, beslenmedeki yanlışlar, yetersiz uyku, unutkanlığı arttıran önemli nedenlerdir.
Beslenme ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sağlıklı bir beyin için ön şarttır.

Bunun için yukarıda belirtilen beslenme önerilerine uyulması, sigara ve alkolde uzak kalınması, egzersiz ve düzenli, yeterli miktarda ve sağlıklı uykunun uyunması sağlıklı bir beyin için gereklidir.

Sık sık unutmaya başlayan kişiler mutlaka bir nörolojik değerlendirme yaptırmalıdır.

İlginizi çekebilir:

Beyni 'genç' tutmanın püf noktaları
Beynin en sevdiği lezzetler
30-40'lı yaşlarda başlayan unutkanlığa dikkat!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/unutkanlik-hangi-hastaliklarin-belirtisidir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть