Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

içerik

Üroloji nedir? Ürolojik hastalıkları olan erkeklerde belirtiler

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?
Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Üriner sistem hastalıklarıüroloji bilimiyle uğraşır. Erkeklerde semptomlar farklı olabilir, ancak idrar yaparken sıklıkla ağrı, yanma ve kaşıntıdır. Üroloji, tatsız semptomların gelişmesine neden olan nedenlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla uğraştığı için cerrahi bilim olarak tanımlanır.

Üroloji: hastalıklar ve tedavi, doktorların konsültasyonları

Üreme çağındaki erkeklerde (yaklaşık 18 ila 45 yıl), en yaygın hastalıklar şunlardır:

 • Üriner ve cinsel sistemde iltihaplı süreçler ile iltihaplanma, iltihaplarda lokalize.
 • Zührevi hastalıklar, çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ve virüslerdir.
 • Genital bölge ile ilişkili, özellikle infertilite veya iktidarsızlık.

Bu patolojilerin tedavisi içinMuayene etmek veya yer almak ve doğru tanı koymak. Bundan sonra, doktor uygun tedaviyi reçete edecektir ve semptomların seyrini ve zararlı bakterilerin çoğalmasını takip edecektir. Normal olarak, kısa bir süre sonra, tüm belirtiler kaybolur ve adamın sağlığı aynı olur.

Hastalık belirtileri

Modern insanlar giderek artan bir şekildesadece üroloji tarafından ortadan kaldırılabilen problemler. Erkeklerde semptomlar genellikle benzerdir, bu da enfeksiyonun neden olan etkenini hızlı bir şekilde tanımlamanızı ve tedavi etmenizi sağlar. Aşağıdaki belirtiler bulunursa acilen doktora başvurmak gerekir:

 • kızarıklık, kızarıklık veya belirli akıntı genitallerinin görünümü;
 • idrara çıkma sorunları;
 • Tuvalete gittiğinizde veya cinsel ilişki sırasında, cinsel ilişkiye girdiğinizde ağrı, kaşıntı veya yanma hissi ihmal edilmiş bir biçimde, bu belirtiler her zaman bir erkeğe eşlik edebilir;
 • vücutta bir enflamatuar sürecin veya enfeksiyonun varlığını gösteren lenf düğümlerinde bir artış;
 • sürekli yorgunluk ve yorgunluk hissi;
 • Ereksiyon ile ilişkili cinsel alanda problemler, cinsel ilişkiye şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Çoğu hastalığın akılda tutulması gerekirdikkatle kendi erkek sağlık, hijyen gözetilmesi izlemek için ihtiyaç ve makul bir cinsel yaşam sürdürmenin neden gizli veya hafif formda, erkeklerde meydana gelir.

Üroloji: erkeklerdeki hastalıklar, belirtiler

Hastaneye gittiğinde, doktorun elinde olmalıHastanın ilk muayenesi ve gerekli laboratuvar tetkikleri. Muayene sırasında, doktor, bir erkeğin herhangi bir enfeksiyöz veya zührevi hastalık olup olmadığını hemen anlayabilecek. Ayrıca, prostatı rektumdan araştırmak suretiyle, tümör sürecinin gelişimini zaman içinde tespit etmek ve ortadan kaldırmak mümkündür.

Enfeksiyonun etken maddesini tanımlayabilirüretradan alınan smear. Patojen flora, gizli enfeksiyon ve tümörlerin varlığını belirlemek için ürogenital bir yayma gereklidir. Sonuçlara göre, doktor, sadece semptomları değil, aynı zamanda enfeksiyonun nedenini de ortadan kaldıran en etkili tedaviyi reçete edebilir.

Laboratuarda yayma yapılması gerekliMesane, prostat veya üretra iltihabı varlığı. Ayrıca, üreaplazmoz, pamukçuk, klamidya, trikomonasis veya mikoplazmoz varlığını da gösterebilmektedir. Erkeklerde en sık görülen ürolojik hastalıkların zamanında teşhis edilmesi gerekmektedir, çünkü zamanında tedavi olmaması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Erkek genitoüriner sistemin başlıca hastalıkları:

 • üretrit,
 • prostatit,
 • sistit,
 • urelıtıyazıs,
 • balanopostit.

Semptomları biraz benzer, ancak bazı yönlerden farklıdır. Bu hastalıkları daha detaylı analiz edeceğiz.

Üretrit belirtileri

Üretrit, idrar kanalının duvarlarını oluşturan dokularda lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Üretritin tezahürleri şunları içerir:

 • Tuvaleti ziyaret ettiğinizde ağrı ve yanma hissi kesmek;
 • penisten spesifik salgıların varlığı;
 • kaşıntı;
 • sık idrara çıkma;
 • alt karın bölgesinde rahatsızlık;
 • artık idrar hissi.

Üretrit enfeksiyonun bir sonucu olabilir.İdrar kanalını doğrudan etkileyen, özellikle genç erkekler için kasık bölgesinde travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir veya ihmal edilen ve idrar yolunun iltihaplanmasına neden olan diğer enfeksiyonlara karşı gelişebilir.

Üretrit tedavisi

Ürolojik hastalıkları tedavi etmekSemptomlara benzer belirtileri olan erkekler, bir doktoru ziyaret etmek ve ürogenital yayma almak için gereklidir. Ana ilaç antibakteriyel ilaçlar olarak kullanıldığında, onlarla birlikte mutlaka iyileşme sürecini hızlandıran immün sistemi uyarıcı kompleksler almalıdır.

Disbakteriyoz gelişmesini önlemek için, uygun probiyotikler ile antibiyotik alımını birleştirmek için gereklidir. Ek olarak, üretraya antiseptik solüsyonlar verilebilir.

Prostatit nedenleri

Hemen hemen her insan en az bir kezprostat iltihabı sorunu. Üroloji de bu sorunu tedavi ediyor. Erkeklerde semptomlar hastalığın seyrinin şekline bağlı olarak telaffuz edilebilir veya düzeltilebilir.

Enflamasyon, cinsel enfeksiyon veya sekresyonun durması sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin nedeni olabilir:

 • korunmasız cinsel ilişki, özellikle de sık sık ortakların değişimi ile;
 • kardiyovasküler sistemin kronik hastalıkları;
 • düşük bağışıklık;
 • sabit stres;
 • testosteron eksikliği;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • Alkollü içeceklerin sıkça kötüye kullanılması.

İlk aşamada, prostatit genellikle latent bir formda ilerler, bu yüzden bir erkek bir sağlık problemini fark edip bir doktora başvurduğunda prostatit kronik veya akut bir form alır.

Belirtileri ve prostatit tedavisi

İlk önce dikkat edilmesi gereken hastalığın ana belirtileri:

 • idrara çıkma ile rezi;
 • ereksiyon ve cinsel arzu ile ilgili sorunlar;
 • alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık;
 • sık baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • verimlilik kaybı.

Tüm erkek problemlerinin teşhisi ve giderilmesiürolojide devreye girer. Çoğu hastalık bir latent formda ortaya çıktığı için, erkeklerdeki semptomlar nadiren çok belirgindir.

Bu nedenle, sağlığınızı ve yaşam tarzınızı dikkatle izlemelisiniz. Ayrıca, alkol ve sigarayı bırakmak, yiyeceği normalleştirmek ve vitamin kompleksi almak gerekir.

Prostat bezinde kan dolaşımını normale dönüştürmek, masaj yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sistitin belirtileri ve tedavisi

Sistit, idrar yolunda inflamatuar bir süreçtir. Hastalık ürolojik veya cinsel enfeksiyonların bir arka planına, idrar yolunda veya tümörlerde taşlara karşı ortaya çıkabilir.

Ana belirtiler ağrı ve şiddetli ağrıdır.İdrar, bulutlu idrar, kasık ve genital bölgede hassasiyet ile. Şiddetli hastalıkta, vücut ısısında, idrarda kan, çürümenin hoş olmayan bir kokusu vardır.

Erkek ürolojisi (semptomlar ve spesifik tedaviHastalıklar genellikle patolojik sürecin şiddetine bağlıdır) hastalıkların şiddetli formlarının gelişimini önlemek için tasarlanmıştır. Bir doktora danışmak ve kendi kendine ilaç kullanmamak için hoş olmayan belirtiler durumunda gereklidir.

[attention type=red]
Sistit tanısı, muayene, skrotum ve prostatın palpasyonu ile gerçekleştirilir. Ayrıca, ürogenital bir yayma vermek, bapozları gerçekleştirmek ve sistitin nedensel ajanını tanımlamak gereklidir.
[/attention]

Tedavi için antimikrobiyallermesane ve idrar yollarının enfeksiyonu etken maddesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçlar. Bir anti-inflamatuar ve diüretik etkisi olacak bitkisel preparatlar almak yararlı olacaktır, bunların arasında fito çay, kızılcık özlü tabletler ve kızılcık meyve içecekleri çok popülerdir.

Semptomlar ve ürolitiyazis tedavisi

Hastalık keskin keskin veyaözellikle lomber bölgede, karnın yan ve alt kısmında lokalize olan künt ağrılardır. Kramplama saldırıları ile, ağrı testis veya uyluk vermek için inguinal bölgeye yayılabilir. İdrarda sık sık idrara çıkma zorluğu vardır, bu da zor, kan idrarda görünebilir.

Şiddetli rahatsızlığa neden olan semptom ve bulguları olan ürolojik hastalıklar mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmeli ve etkili bir şekilde tedavi edilmelidir.

Piyelonefrit yokluğunda (böbreğin iltihabı)Diyet ayarlamak ve antispazmodikler almak için yeterlidir. Ürolitiyazis piyelonefrit ile birlikteyse, antibiyotik kullanımı gereklidir.

Belirtileri ve balanopostit tedavisi

Balanopozitin varlığı ile tespit etmek kolaydırpenis başı ve sünnet derisi üzerinde aşındırıcı döküntüler. Buna ek olarak, hastalık şişlik ve genital organların ağrı eşlik ediyor, pürülan akıntı vardır, bazı durumlarda beyaz büyüme vardır.

Akut hastalıkta vücut ısısıyükselir, vücutta, bayılma noktalarına ulaşabilen bir zayıflık var. Balanopozitin kronik formu, kafa derisinin ve sünnet derisinin kırışması ile karakterizedir.

Ana ilaçlarantibiyotikler ve antifungal ajanlar, aynı zamanda, hastalığın nedenini ortadan kaldıracak ve organizmanın savunmasını arttıracak, böylece iyileşme sürecini hızlandıracak olan lokal merhemler ve immüno-uyarıcılar kullanmak zorundadır.

[attention type=green]
Hızlı teşhis edebilmenizi sağlayan veerkek hastalıkları tedavi etmek, üroloji. Hastalıkların semptomları, ek testlerin gerekli listesini belirlemeyi ve daha doğru tanıyı mümkün kılmayı mümkün kılar, böylece etkili ve hızlı tedavi sağlar.
[/attention]

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/128400-chto-takoe-urologiya-simptomy-u-muzhchin-urologicheskih-bolezney.html

Üroloji

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri için deneyimli bir kadro sahibi olan kliniğimiz, özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Üroloji kliniğinde mevcut öğretim üyesi ve uzman hekimler bölümde devamlı statüde olarak tüm gün hizmet vermektedir. Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.

“da VİNCİ” ROBOTİK SİSTEM NEDİR?

da Vinci Robotik Sistem, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanarak robotik teknoloji ile cerrahinin uygulanmasını sağlayan sistemdir.

Temelde mekanik robot kollarını bilgisayar ve yazılım görevlendirmeleriyle kontrol ederek cerrahın daha nitelikli ameliyatı gerçekleştirmesini sağlar.

Bu daha nitelikli cerrahi uygulama için ilk öncelikle 3 boyutlu görüntüyü yüksek çözünürlükte sunması yanında, daVinci Robotik sistemi oluşturan 3 ana sistem (cerrahın ameliyatı uyguladığı konsol, robotik kollar olan hasta başı ünitesi, monitör, ışık ve enerji kaynağının bulunduğu kule) Resim-1'de görülmektedir.

Resim-1:

[attention type=green]
daVinci  Robot sistemine ait üç bölümün toplu şekilde ameliyathanedeki kurulum düzeni
[/attention]

Bunlardan birisi cerrahın ameliyatı yaptığı ve robotu kontrol ettiği “Konsol” kısmıdır (Resim-2).

İkinci bölüm daVinci Robot kollarıdır (Resim-3) ve üçüncü son kısım ise kamera sistemi, enerji ve ışık kaynağının olduğu “Kule” bölümüdür.

Robot kollarına, karına yerleştirilen ufak borulardan vücudun içine robotik enstrumanlar adapte edilir. Vücut içine yerleştirilen robotik enstrümanlar her hasta için ayrı şekilde kullanılmaktadır.


Resim-2:
da Vinci Robot kollarının cerrah tarafından kontrol edildiği “Konsol”

[attention type=yellow]
da Vinci Robot kollarına yerleştirilen ve kolların ucundan vücudun içine gönderilen ince ve ufak çok amaçlı özellikleri olan robotik cerrahi cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar her hastada mutlaka değiştirilmektedir.
[/attention]


Resim-3:
Robot kolları ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu kollarda ortadaki robotun gözleri olan teleskop ve kamera sistemi diğerlerine ise minik robotik cihazlar adapte edilir.

“da Vinci” Robotik Cerrahi Sistem'de “Konsol” adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudu içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte (high definition) ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şekilde görebilmektedir. Cerrah bu görüntü altında “Konsol”daki robotik kolları kontrol eden bölümlere parmaklarını yerleştirir ve robotik kolları yönetir (Resim-4).

Resim-4:

Konsola oturan cerrah parmaklarını kontrol bölümlerine yerleştirir ve vücut içindeki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı mükemmel hassasiyetle geçekleştirir. Burada cerrahın laparoskopik ve robotik deneyiminin üst düzeyde olması esastır.

“Robotik Kollar” hastanın ameliyat edilecek dokuya göre belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştirilen borular vasıtasıyla vücut içine gönderilir.

Bu kollardan birine vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve bu teleskoptan elde edilen vücut içindeki görüntüyü ileten yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirilir. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştirecek olan robotik kollardır.

Tüm robotik kollar ve robotik teleskop cerrah tarafından kontrol edilir.

Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde bile geometrik düzelmede bir el bileğinin hareket kabiliyetinin de üzerinde 540° hareket kabiliyetine sahiptir ve asla titremez

(Resim-5). İnce uçlu ve nazik karakterdeki cerrahi robotik kollar ile dokuların zarara uğratılmadan ameliyat ile

uzaklaştırılacak organın çıkartılması sağlanır.

Resim-5:

[attention type=yellow]
El bileği ve el arasındaki eklem benzer ancak bu eklemden de daha üstün nitelikte ve titremeden hareket etme özelliğine sahip minik robot kolları
[/attention]

Tüm dünya'da olduğu gibi ülkemizde de robotik cerrahi sistem uygulamalarına hastaların talebi artmaktadır.

Robotik Sistem ile cerrahi en sık ürolojik hastalıklarında kullanılmaktadır. Üroloji'de kullanıldığı hastalıklar (uygulama sıklığı sırasına göre)

Prostat Kanseri'nde Robotik Radikal Prostatektomi (Robot yardımıyla prostatın tamamının çıkarılması – Sinir koruyucu)

Mesane Kanseri'nde Robotik Radikal Sistektomi +

Yeni Mesane Rekonstrüksiyonu (Robot yardımıyla idrar kesesinin çıkarılması)

Böbrek Kanseri'nde Robotik Parsiyel Nefrektomi

(Böbrek koruyucu)Robotik Radikal Nefrektomi

UPJ Darlığı'nda Robotik Pyeloplasti

Adrenal Tümör'lerde Robotik Adrenalektomi

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ UYGULAMADA CERRAHİN FAKTÖRÜ NEDİR?

Önceki bölümdeki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi da Vinci Robotik Sistem cerrah tarafından yönetilen ancak cerrahın ameliyatı en derin noktalarda net, 3 boyutlu (3D), yüksek çözünürlüklü büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyeti olan robotik kollarla en ufak titreme olmaksızın gerçekleştirmesini sağlayan çağımızdaki ileri cerrahi teknolojidir.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah için önemli teknik avantajları sağlayan Robotik Sistem'e rağmen ameliyatı gerçekleştiren kişi robotun kendisi değil, cerrahtır.

[attention type=red]
Bu nedenle açık cerrahiyi ya da geleneksel kapalı (konvansiyonel laparoskopik) cerrahiyi uygulayan cerrah gibi, da Vinci Robotik Cerrah'ın robotik tekniğe olan yatkınlığı, geçmişteki cerrahi eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.
[/attention]

Diğer yandan tüm sağlık hizmeti alanında ve özellikle cerrahi de olduğu gibi, daVinci Robotik Cerrahide sadece cerrahın önemi yanında Robotik Merkezdeki diğer bütün çalışan ekip elemanlarının tecrübesi çok önemlidir.

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ’NİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

1. Geleneksel açık cerrahi ile karşılaştırıldığında ameliyat sırasında çok az kan kaybı olmaktadır. Buna paralel olarak hastaya kan verilmesi ihtiyacı da çok düşüktür.

2. En derindeki organlar net, yüksek çözünürlüklü ve büyük görüntü altında ameliyat edilmektedir. Bu görüntü avantajı bize çevre dokuların rahat korunmasını ve kanamanın olmadan damarların kontrolünü sağlar.

3. Çok açılı titremeyen robotik kollar ile vücut içinde çok yönlü cerrahi işlem güvenle gerçekleştirilir.

[attention type=red]
4. Hastanede kalış döneminde çok az miktarda ağrı kesiciye ihtiyaç görülen ağrılar olabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra da çok az oranda ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.
[/attention]

5. Ufak deliklerden cerrahi işlemler gerçekleştirildiğinden kozmetik olarak büyük avantajı söz konusudur.

6. Uygulanan hastalığın cerrahisine göre değişkenlik göstermekle beraber, tedavi sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gün kadar olmaktadır. Yaklaşık hastaların %95'i ameliyat sonrası ikinci günde evlerine gitmiş durumdadır.

7. Hastaların büyük bir kısmı “da Vinci Robotik Cerrahi” ile radikal prostat ameliyatı sonrası 2. ya da 3. haftasında rutin çalışmalarına geri dönebilmektedir.

Memorial Dicle Hastanesi

Tümünü Gör

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/uroloji/

Üroloji nedir? Ürolojik hastalıkları olan erkeklerde belirtiler

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?
Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Üriner sistem hastalıklarıüroloji bilimiyle uğraşır. Erkeklerde semptomlar farklı olabilir, ancak idrar yaparken sıklıkla ağrı, yanma ve kaşıntıdır. Üroloji, tatsız semptomların gelişmesine neden olan nedenlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla uğraştığı için cerrahi bilim olarak tanımlanır.

Üroloji: hastalıklar ve tedavi, doktorların konsültasyonları

Üreme çağındaki erkeklerde (yaklaşık 18 ila 45 yıl), en yaygın hastalıklar şunlardır:

 • Üriner ve cinsel sistemde iltihaplı süreçler ile iltihaplanma, iltihaplarda lokalize.
 • Zührevi hastalıklar, çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ve virüslerdir.
 • Genital bölge ile ilişkili, özellikle infertilite veya iktidarsızlık.

Bu patolojilerin tedavisi içinMuayene etmek veya yer almak ve doğru tanı koymak. Bundan sonra, doktor uygun tedaviyi reçete edecektir ve semptomların seyrini ve zararlı bakterilerin çoğalmasını takip edecektir. Normal olarak, kısa bir süre sonra, tüm belirtiler kaybolur ve adamın sağlığı aynı olur.

Hastalık belirtileri

Modern insanlar giderek artan bir şekildesadece üroloji tarafından ortadan kaldırılabilen problemler. Erkeklerde semptomlar genellikle benzerdir, bu da enfeksiyonun neden olan etkenini hızlı bir şekilde tanımlamanızı ve tedavi etmenizi sağlar. Aşağıdaki belirtiler bulunursa acilen doktora başvurmak gerekir:

 • kızarıklık, kızarıklık veya belirli akıntı genitallerinin görünümü;
 • idrara çıkma sorunları;
 • Tuvalete gittiğinizde veya cinsel ilişki sırasında, cinsel ilişkiye girdiğinizde ağrı, kaşıntı veya yanma hissi ihmal edilmiş bir biçimde, bu belirtiler her zaman bir erkeğe eşlik edebilir;
 • vücutta bir enflamatuar sürecin veya enfeksiyonun varlığını gösteren lenf düğümlerinde bir artış;
 • sürekli yorgunluk ve yorgunluk hissi;
 • Ereksiyon ile ilişkili cinsel alanda problemler, cinsel ilişkiye şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Çoğu hastalığın akılda tutulması gerekirdikkatle kendi erkek sağlık, hijyen gözetilmesi izlemek için ihtiyaç ve makul bir cinsel yaşam sürdürmenin neden gizli veya hafif formda, erkeklerde meydana gelir.

Üroloji: erkeklerdeki hastalıklar, belirtiler

Hastaneye gittiğinde, doktorun elinde olmalıHastanın ilk muayenesi ve gerekli laboratuvar tetkikleri. Muayene sırasında, doktor, bir erkeğin herhangi bir enfeksiyöz veya zührevi hastalık olup olmadığını hemen anlayabilecek. Ayrıca, prostatı rektumdan araştırmak suretiyle, tümör sürecinin gelişimini zaman içinde tespit etmek ve ortadan kaldırmak mümkündür.

Enfeksiyonun etken maddesini tanımlayabilirüretradan alınan smear. Patojen flora, gizli enfeksiyon ve tümörlerin varlığını belirlemek için ürogenital bir yayma gereklidir. Sonuçlara göre, doktor, sadece semptomları değil, aynı zamanda enfeksiyonun nedenini de ortadan kaldıran en etkili tedaviyi reçete edebilir.

Laboratuarda yayma yapılması gerekliMesane, prostat veya üretra iltihabı varlığı. Ayrıca, üreaplazmoz, pamukçuk, klamidya, trikomonasis veya mikoplazmoz varlığını da gösterebilmektedir. Erkeklerde en sık görülen ürolojik hastalıkların zamanında teşhis edilmesi gerekmektedir, çünkü zamanında tedavi olmaması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Erkek genitoüriner sistemin başlıca hastalıkları:

 • üretrit,
 • prostatit,
 • sistit,
 • urelıtıyazıs,
 • balanopostit.

Semptomları biraz benzer, ancak bazı yönlerden farklıdır. Bu hastalıkları daha detaylı analiz edeceğiz.

Üretrit belirtileri

Üretrit, idrar kanalının duvarlarını oluşturan dokularda lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Üretritin tezahürleri şunları içerir:

 • Tuvaleti ziyaret ettiğinizde ağrı ve yanma hissi kesmek;
 • penisten spesifik salgıların varlığı;
 • kaşıntı;
 • sık idrara çıkma;
 • alt karın bölgesinde rahatsızlık;
 • artık idrar hissi.

Üretrit enfeksiyonun bir sonucu olabilir.İdrar kanalını doğrudan etkileyen, özellikle genç erkekler için kasık bölgesinde travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir veya ihmal edilen ve idrar yolunun iltihaplanmasına neden olan diğer enfeksiyonlara karşı gelişebilir.

Üretrit tedavisi

Ürolojik hastalıkları tedavi etmekSemptomlara benzer belirtileri olan erkekler, bir doktoru ziyaret etmek ve ürogenital yayma almak için gereklidir. Ana ilaç antibakteriyel ilaçlar olarak kullanıldığında, onlarla birlikte mutlaka iyileşme sürecini hızlandıran immün sistemi uyarıcı kompleksler almalıdır.

Disbakteriyoz gelişmesini önlemek için, uygun probiyotikler ile antibiyotik alımını birleştirmek için gereklidir. Ek olarak, üretraya antiseptik solüsyonlar verilebilir.

Prostatit nedenleri

Hemen hemen her insan en az bir kezprostat iltihabı sorunu. Üroloji de bu sorunu tedavi ediyor. Erkeklerde semptomlar hastalığın seyrinin şekline bağlı olarak telaffuz edilebilir veya düzeltilebilir.

Enflamasyon, cinsel enfeksiyon veya sekresyonun durması sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin nedeni olabilir:

 • korunmasız cinsel ilişki, özellikle de sık sık ortakların değişimi ile;
 • kardiyovasküler sistemin kronik hastalıkları;
 • düşük bağışıklık;
 • sabit stres;
 • testosteron eksikliği;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • Alkollü içeceklerin sıkça kötüye kullanılması.

İlk aşamada, prostatit genellikle latent bir formda ilerler, bu yüzden bir erkek bir sağlık problemini fark edip bir doktora başvurduğunda prostatit kronik veya akut bir form alır.

Belirtileri ve prostatit tedavisi

İlk önce dikkat edilmesi gereken hastalığın ana belirtileri:

 • idrara çıkma ile rezi;
 • ereksiyon ve cinsel arzu ile ilgili sorunlar;
 • alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık;
 • sık baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • verimlilik kaybı.

Tüm erkek problemlerinin teşhisi ve giderilmesiürolojide devreye girer. Çoğu hastalık bir latent formda ortaya çıktığı için, erkeklerdeki semptomlar nadiren çok belirgindir.

Bu nedenle, sağlığınızı ve yaşam tarzınızı dikkatle izlemelisiniz. Ayrıca, alkol ve sigarayı bırakmak, yiyeceği normalleştirmek ve vitamin kompleksi almak gerekir.

Prostat bezinde kan dolaşımını normale dönüştürmek, masaj yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sistitin belirtileri ve tedavisi

Sistit, idrar yolunda inflamatuar bir süreçtir. Hastalık ürolojik veya cinsel enfeksiyonların bir arka planına, idrar yolunda veya tümörlerde taşlara karşı ortaya çıkabilir.

Ana belirtiler ağrı ve şiddetli ağrıdır.İdrar, bulutlu idrar, kasık ve genital bölgede hassasiyet ile. Şiddetli hastalıkta, vücut ısısında, idrarda kan, çürümenin hoş olmayan bir kokusu vardır.

Erkek ürolojisi (semptomlar ve spesifik tedaviHastalıklar genellikle patolojik sürecin şiddetine bağlıdır) hastalıkların şiddetli formlarının gelişimini önlemek için tasarlanmıştır. Bir doktora danışmak ve kendi kendine ilaç kullanmamak için hoş olmayan belirtiler durumunda gereklidir.

[attention type=red]
Sistit tanısı, muayene, skrotum ve prostatın palpasyonu ile gerçekleştirilir. Ayrıca, ürogenital bir yayma vermek, bapozları gerçekleştirmek ve sistitin nedensel ajanını tanımlamak gereklidir.
[/attention]

Tedavi için antimikrobiyallermesane ve idrar yollarının enfeksiyonu etken maddesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçlar. Bir anti-inflamatuar ve diüretik etkisi olacak bitkisel preparatlar almak yararlı olacaktır, bunların arasında fito çay, kızılcık özlü tabletler ve kızılcık meyve içecekleri çok popülerdir.

Semptomlar ve ürolitiyazis tedavisi

Hastalık keskin keskin veyaözellikle lomber bölgede, karnın yan ve alt kısmında lokalize olan künt ağrılardır. Kramplama saldırıları ile, ağrı testis veya uyluk vermek için inguinal bölgeye yayılabilir. İdrarda sık sık idrara çıkma zorluğu vardır, bu da zor, kan idrarda görünebilir.

Şiddetli rahatsızlığa neden olan semptom ve bulguları olan ürolojik hastalıklar mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmeli ve etkili bir şekilde tedavi edilmelidir.

Piyelonefrit yokluğunda (böbreğin iltihabı)Diyet ayarlamak ve antispazmodikler almak için yeterlidir. Ürolitiyazis piyelonefrit ile birlikteyse, antibiyotik kullanımı gereklidir.

Belirtileri ve balanopostit tedavisi

Balanopozitin varlığı ile tespit etmek kolaydırpenis başı ve sünnet derisi üzerinde aşındırıcı döküntüler. Buna ek olarak, hastalık şişlik ve genital organların ağrı eşlik ediyor, pürülan akıntı vardır, bazı durumlarda beyaz büyüme vardır.

Akut hastalıkta vücut ısısıyükselir, vücutta, bayılma noktalarına ulaşabilen bir zayıflık var. Balanopozitin kronik formu, kafa derisinin ve sünnet derisinin kırışması ile karakterizedir.

Ana ilaçlarantibiyotikler ve antifungal ajanlar, aynı zamanda, hastalığın nedenini ortadan kaldıracak ve organizmanın savunmasını arttıracak, böylece iyileşme sürecini hızlandıracak olan lokal merhemler ve immüno-uyarıcılar kullanmak zorundadır.

[attention type=green]
Hızlı teşhis edebilmenizi sağlayan veerkek hastalıkları tedavi etmek, üroloji. Hastalıkların semptomları, ek testlerin gerekli listesini belirlemeyi ve daha doğru tanıyı mümkün kılmayı mümkün kılar, böylece etkili ve hızlı tedavi sağlar.
[/attention]

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/128400-chto-takoe-urologiya-simptomy-u-muzhchin-urologicheskih-bolezney.html

Üroloji

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri için deneyimli bir kadro sahibi olan kliniğimiz, özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Üroloji kliniğinde mevcut öğretim üyesi ve uzman hekimler bölümde devamlı statüde olarak tüm gün hizmet vermektedir. Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.

“da VİNCİ” ROBOTİK SİSTEM NEDİR?

da Vinci Robotik Sistem, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanarak robotik teknoloji ile cerrahinin uygulanmasını sağlayan sistemdir.

Temelde mekanik robot kollarını bilgisayar ve yazılım görevlendirmeleriyle kontrol ederek cerrahın daha nitelikli ameliyatı gerçekleştirmesini sağlar.

Bu daha nitelikli cerrahi uygulama için ilk öncelikle 3 boyutlu görüntüyü yüksek çözünürlükte sunması yanında, daVinci Robotik sistemi oluşturan 3 ana sistem (cerrahın ameliyatı uyguladığı konsol, robotik kollar olan hasta başı ünitesi, monitör, ışık ve enerji kaynağının bulunduğu kule) Resim-1'de görülmektedir.

Resim-1:

[attention type=green]
daVinci  Robot sistemine ait üç bölümün toplu şekilde ameliyathanedeki kurulum düzeni
[/attention]

Bunlardan birisi cerrahın ameliyatı yaptığı ve robotu kontrol ettiği “Konsol” kısmıdır (Resim-2).

İkinci bölüm daVinci Robot kollarıdır (Resim-3) ve üçüncü son kısım ise kamera sistemi, enerji ve ışık kaynağının olduğu “Kule” bölümüdür.

Robot kollarına, karına yerleştirilen ufak borulardan vücudun içine robotik enstrumanlar adapte edilir. Vücut içine yerleştirilen robotik enstrümanlar her hasta için ayrı şekilde kullanılmaktadır.


Resim-2:
da Vinci Robot kollarının cerrah tarafından kontrol edildiği “Konsol”

[attention type=yellow]
da Vinci Robot kollarına yerleştirilen ve kolların ucundan vücudun içine gönderilen ince ve ufak çok amaçlı özellikleri olan robotik cerrahi cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar her hastada mutlaka değiştirilmektedir.
[/attention]


Resim-3:
Robot kolları ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu kollarda ortadaki robotun gözleri olan teleskop ve kamera sistemi diğerlerine ise minik robotik cihazlar adapte edilir.

“da Vinci” Robotik Cerrahi Sistem'de “Konsol” adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudu içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte (high definition) ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şekilde görebilmektedir. Cerrah bu görüntü altında “Konsol”daki robotik kolları kontrol eden bölümlere parmaklarını yerleştirir ve robotik kolları yönetir (Resim-4).

Resim-4:

Konsola oturan cerrah parmaklarını kontrol bölümlerine yerleştirir ve vücut içindeki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı mükemmel hassasiyetle geçekleştirir. Burada cerrahın laparoskopik ve robotik deneyiminin üst düzeyde olması esastır.

“Robotik Kollar” hastanın ameliyat edilecek dokuya göre belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştirilen borular vasıtasıyla vücut içine gönderilir.

Bu kollardan birine vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve bu teleskoptan elde edilen vücut içindeki görüntüyü ileten yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirilir. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştirecek olan robotik kollardır.

Tüm robotik kollar ve robotik teleskop cerrah tarafından kontrol edilir.

Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde bile geometrik düzelmede bir el bileğinin hareket kabiliyetinin de üzerinde 540° hareket kabiliyetine sahiptir ve asla titremez

(Resim-5). İnce uçlu ve nazik karakterdeki cerrahi robotik kollar ile dokuların zarara uğratılmadan ameliyat ile

uzaklaştırılacak organın çıkartılması sağlanır.

Resim-5:

[attention type=yellow]
El bileği ve el arasındaki eklem benzer ancak bu eklemden de daha üstün nitelikte ve titremeden hareket etme özelliğine sahip minik robot kolları
[/attention]

Tüm dünya'da olduğu gibi ülkemizde de robotik cerrahi sistem uygulamalarına hastaların talebi artmaktadır.

Robotik Sistem ile cerrahi en sık ürolojik hastalıklarında kullanılmaktadır. Üroloji'de kullanıldığı hastalıklar (uygulama sıklığı sırasına göre)

Prostat Kanseri'nde Robotik Radikal Prostatektomi (Robot yardımıyla prostatın tamamının çıkarılması – Sinir koruyucu)

Mesane Kanseri'nde Robotik Radikal Sistektomi +

Yeni Mesane Rekonstrüksiyonu (Robot yardımıyla idrar kesesinin çıkarılması)

Böbrek Kanseri'nde Robotik Parsiyel Nefrektomi

(Böbrek koruyucu)Robotik Radikal Nefrektomi

UPJ Darlığı'nda Robotik Pyeloplasti

Adrenal Tümör'lerde Robotik Adrenalektomi

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ UYGULAMADA CERRAHİN FAKTÖRÜ NEDİR?

Önceki bölümdeki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi da Vinci Robotik Sistem cerrah tarafından yönetilen ancak cerrahın ameliyatı en derin noktalarda net, 3 boyutlu (3D), yüksek çözünürlüklü büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyeti olan robotik kollarla en ufak titreme olmaksızın gerçekleştirmesini sağlayan çağımızdaki ileri cerrahi teknolojidir.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah için önemli teknik avantajları sağlayan Robotik Sistem'e rağmen ameliyatı gerçekleştiren kişi robotun kendisi değil, cerrahtır.

[attention type=red]
Bu nedenle açık cerrahiyi ya da geleneksel kapalı (konvansiyonel laparoskopik) cerrahiyi uygulayan cerrah gibi, da Vinci Robotik Cerrah'ın robotik tekniğe olan yatkınlığı, geçmişteki cerrahi eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.
[/attention]

Diğer yandan tüm sağlık hizmeti alanında ve özellikle cerrahi de olduğu gibi, daVinci Robotik Cerrahide sadece cerrahın önemi yanında Robotik Merkezdeki diğer bütün çalışan ekip elemanlarının tecrübesi çok önemlidir.

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ’NİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

1. Geleneksel açık cerrahi ile karşılaştırıldığında ameliyat sırasında çok az kan kaybı olmaktadır. Buna paralel olarak hastaya kan verilmesi ihtiyacı da çok düşüktür.

2. En derindeki organlar net, yüksek çözünürlüklü ve büyük görüntü altında ameliyat edilmektedir. Bu görüntü avantajı bize çevre dokuların rahat korunmasını ve kanamanın olmadan damarların kontrolünü sağlar.

3. Çok açılı titremeyen robotik kollar ile vücut içinde çok yönlü cerrahi işlem güvenle gerçekleştirilir.

[attention type=red]
4. Hastanede kalış döneminde çok az miktarda ağrı kesiciye ihtiyaç görülen ağrılar olabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra da çok az oranda ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.
[/attention]

5. Ufak deliklerden cerrahi işlemler gerçekleştirildiğinden kozmetik olarak büyük avantajı söz konusudur.

6. Uygulanan hastalığın cerrahisine göre değişkenlik göstermekle beraber, tedavi sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gün kadar olmaktadır. Yaklaşık hastaların %95'i ameliyat sonrası ikinci günde evlerine gitmiş durumdadır.

7. Hastaların büyük bir kısmı “da Vinci Robotik Cerrahi” ile radikal prostat ameliyatı sonrası 2. ya da 3. haftasında rutin çalışmalarına geri dönebilmektedir.

Memorial Dicle Hastanesi

Tümünü Gör

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/uroloji/

Üroloji nedir? Ürolojik hastalıkları olan erkeklerde belirtiler

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?
Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Üriner sistem hastalıklarıüroloji bilimiyle uğraşır. Erkeklerde semptomlar farklı olabilir, ancak idrar yaparken sıklıkla ağrı, yanma ve kaşıntıdır. Üroloji, tatsız semptomların gelişmesine neden olan nedenlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla uğraştığı için cerrahi bilim olarak tanımlanır.

Üroloji: hastalıklar ve tedavi, doktorların konsültasyonları

Üreme çağındaki erkeklerde (yaklaşık 18 ila 45 yıl), en yaygın hastalıklar şunlardır:

 • Üriner ve cinsel sistemde iltihaplı süreçler ile iltihaplanma, iltihaplarda lokalize.
 • Zührevi hastalıklar, çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ve virüslerdir.
 • Genital bölge ile ilişkili, özellikle infertilite veya iktidarsızlık.

Bu patolojilerin tedavisi içinMuayene etmek veya yer almak ve doğru tanı koymak. Bundan sonra, doktor uygun tedaviyi reçete edecektir ve semptomların seyrini ve zararlı bakterilerin çoğalmasını takip edecektir. Normal olarak, kısa bir süre sonra, tüm belirtiler kaybolur ve adamın sağlığı aynı olur.

Hastalık belirtileri

Modern insanlar giderek artan bir şekildesadece üroloji tarafından ortadan kaldırılabilen problemler. Erkeklerde semptomlar genellikle benzerdir, bu da enfeksiyonun neden olan etkenini hızlı bir şekilde tanımlamanızı ve tedavi etmenizi sağlar. Aşağıdaki belirtiler bulunursa acilen doktora başvurmak gerekir:

 • kızarıklık, kızarıklık veya belirli akıntı genitallerinin görünümü;
 • idrara çıkma sorunları;
 • Tuvalete gittiğinizde veya cinsel ilişki sırasında, cinsel ilişkiye girdiğinizde ağrı, kaşıntı veya yanma hissi ihmal edilmiş bir biçimde, bu belirtiler her zaman bir erkeğe eşlik edebilir;
 • vücutta bir enflamatuar sürecin veya enfeksiyonun varlığını gösteren lenf düğümlerinde bir artış;
 • sürekli yorgunluk ve yorgunluk hissi;
 • Ereksiyon ile ilişkili cinsel alanda problemler, cinsel ilişkiye şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Çoğu hastalığın akılda tutulması gerekirdikkatle kendi erkek sağlık, hijyen gözetilmesi izlemek için ihtiyaç ve makul bir cinsel yaşam sürdürmenin neden gizli veya hafif formda, erkeklerde meydana gelir.

Üroloji: erkeklerdeki hastalıklar, belirtiler

Hastaneye gittiğinde, doktorun elinde olmalıHastanın ilk muayenesi ve gerekli laboratuvar tetkikleri. Muayene sırasında, doktor, bir erkeğin herhangi bir enfeksiyöz veya zührevi hastalık olup olmadığını hemen anlayabilecek. Ayrıca, prostatı rektumdan araştırmak suretiyle, tümör sürecinin gelişimini zaman içinde tespit etmek ve ortadan kaldırmak mümkündür.

Enfeksiyonun etken maddesini tanımlayabilirüretradan alınan smear. Patojen flora, gizli enfeksiyon ve tümörlerin varlığını belirlemek için ürogenital bir yayma gereklidir. Sonuçlara göre, doktor, sadece semptomları değil, aynı zamanda enfeksiyonun nedenini de ortadan kaldıran en etkili tedaviyi reçete edebilir.

Laboratuarda yayma yapılması gerekliMesane, prostat veya üretra iltihabı varlığı. Ayrıca, üreaplazmoz, pamukçuk, klamidya, trikomonasis veya mikoplazmoz varlığını da gösterebilmektedir. Erkeklerde en sık görülen ürolojik hastalıkların zamanında teşhis edilmesi gerekmektedir, çünkü zamanında tedavi olmaması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Erkek genitoüriner sistemin başlıca hastalıkları:

 • üretrit,
 • prostatit,
 • sistit,
 • urelıtıyazıs,
 • balanopostit.

Semptomları biraz benzer, ancak bazı yönlerden farklıdır. Bu hastalıkları daha detaylı analiz edeceğiz.

Üretrit belirtileri

Üretrit, idrar kanalının duvarlarını oluşturan dokularda lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Üretritin tezahürleri şunları içerir:

 • Tuvaleti ziyaret ettiğinizde ağrı ve yanma hissi kesmek;
 • penisten spesifik salgıların varlığı;
 • kaşıntı;
 • sık idrara çıkma;
 • alt karın bölgesinde rahatsızlık;
 • artık idrar hissi.

Üretrit enfeksiyonun bir sonucu olabilir.İdrar kanalını doğrudan etkileyen, özellikle genç erkekler için kasık bölgesinde travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir veya ihmal edilen ve idrar yolunun iltihaplanmasına neden olan diğer enfeksiyonlara karşı gelişebilir.

Üretrit tedavisi

Ürolojik hastalıkları tedavi etmekSemptomlara benzer belirtileri olan erkekler, bir doktoru ziyaret etmek ve ürogenital yayma almak için gereklidir. Ana ilaç antibakteriyel ilaçlar olarak kullanıldığında, onlarla birlikte mutlaka iyileşme sürecini hızlandıran immün sistemi uyarıcı kompleksler almalıdır.

Disbakteriyoz gelişmesini önlemek için, uygun probiyotikler ile antibiyotik alımını birleştirmek için gereklidir. Ek olarak, üretraya antiseptik solüsyonlar verilebilir.

Prostatit nedenleri

Hemen hemen her insan en az bir kezprostat iltihabı sorunu. Üroloji de bu sorunu tedavi ediyor. Erkeklerde semptomlar hastalığın seyrinin şekline bağlı olarak telaffuz edilebilir veya düzeltilebilir.

Enflamasyon, cinsel enfeksiyon veya sekresyonun durması sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin nedeni olabilir:

 • korunmasız cinsel ilişki, özellikle de sık sık ortakların değişimi ile;
 • kardiyovasküler sistemin kronik hastalıkları;
 • düşük bağışıklık;
 • sabit stres;
 • testosteron eksikliği;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • Alkollü içeceklerin sıkça kötüye kullanılması.

İlk aşamada, prostatit genellikle latent bir formda ilerler, bu yüzden bir erkek bir sağlık problemini fark edip bir doktora başvurduğunda prostatit kronik veya akut bir form alır.

Belirtileri ve prostatit tedavisi

İlk önce dikkat edilmesi gereken hastalığın ana belirtileri:

 • idrara çıkma ile rezi;
 • ereksiyon ve cinsel arzu ile ilgili sorunlar;
 • alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık;
 • sık baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • verimlilik kaybı.

Tüm erkek problemlerinin teşhisi ve giderilmesiürolojide devreye girer. Çoğu hastalık bir latent formda ortaya çıktığı için, erkeklerdeki semptomlar nadiren çok belirgindir.

Bu nedenle, sağlığınızı ve yaşam tarzınızı dikkatle izlemelisiniz. Ayrıca, alkol ve sigarayı bırakmak, yiyeceği normalleştirmek ve vitamin kompleksi almak gerekir.

Prostat bezinde kan dolaşımını normale dönüştürmek, masaj yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sistitin belirtileri ve tedavisi

Sistit, idrar yolunda inflamatuar bir süreçtir. Hastalık ürolojik veya cinsel enfeksiyonların bir arka planına, idrar yolunda veya tümörlerde taşlara karşı ortaya çıkabilir.

Ana belirtiler ağrı ve şiddetli ağrıdır.İdrar, bulutlu idrar, kasık ve genital bölgede hassasiyet ile. Şiddetli hastalıkta, vücut ısısında, idrarda kan, çürümenin hoş olmayan bir kokusu vardır.

Erkek ürolojisi (semptomlar ve spesifik tedaviHastalıklar genellikle patolojik sürecin şiddetine bağlıdır) hastalıkların şiddetli formlarının gelişimini önlemek için tasarlanmıştır. Bir doktora danışmak ve kendi kendine ilaç kullanmamak için hoş olmayan belirtiler durumunda gereklidir.

[attention type=red]
Sistit tanısı, muayene, skrotum ve prostatın palpasyonu ile gerçekleştirilir. Ayrıca, ürogenital bir yayma vermek, bapozları gerçekleştirmek ve sistitin nedensel ajanını tanımlamak gereklidir.
[/attention]

Tedavi için antimikrobiyallermesane ve idrar yollarının enfeksiyonu etken maddesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçlar. Bir anti-inflamatuar ve diüretik etkisi olacak bitkisel preparatlar almak yararlı olacaktır, bunların arasında fito çay, kızılcık özlü tabletler ve kızılcık meyve içecekleri çok popülerdir.

Semptomlar ve ürolitiyazis tedavisi

Hastalık keskin keskin veyaözellikle lomber bölgede, karnın yan ve alt kısmında lokalize olan künt ağrılardır. Kramplama saldırıları ile, ağrı testis veya uyluk vermek için inguinal bölgeye yayılabilir. İdrarda sık sık idrara çıkma zorluğu vardır, bu da zor, kan idrarda görünebilir.

Şiddetli rahatsızlığa neden olan semptom ve bulguları olan ürolojik hastalıklar mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmeli ve etkili bir şekilde tedavi edilmelidir.

Piyelonefrit yokluğunda (böbreğin iltihabı)Diyet ayarlamak ve antispazmodikler almak için yeterlidir. Ürolitiyazis piyelonefrit ile birlikteyse, antibiyotik kullanımı gereklidir.

Belirtileri ve balanopostit tedavisi

Balanopozitin varlığı ile tespit etmek kolaydırpenis başı ve sünnet derisi üzerinde aşındırıcı döküntüler. Buna ek olarak, hastalık şişlik ve genital organların ağrı eşlik ediyor, pürülan akıntı vardır, bazı durumlarda beyaz büyüme vardır.

Akut hastalıkta vücut ısısıyükselir, vücutta, bayılma noktalarına ulaşabilen bir zayıflık var. Balanopozitin kronik formu, kafa derisinin ve sünnet derisinin kırışması ile karakterizedir.

Ana ilaçlarantibiyotikler ve antifungal ajanlar, aynı zamanda, hastalığın nedenini ortadan kaldıracak ve organizmanın savunmasını arttıracak, böylece iyileşme sürecini hızlandıracak olan lokal merhemler ve immüno-uyarıcılar kullanmak zorundadır.

[attention type=green]
Hızlı teşhis edebilmenizi sağlayan veerkek hastalıkları tedavi etmek, üroloji. Hastalıkların semptomları, ek testlerin gerekli listesini belirlemeyi ve daha doğru tanıyı mümkün kılmayı mümkün kılar, böylece etkili ve hızlı tedavi sağlar.
[/attention]

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/128400-chto-takoe-urologiya-simptomy-u-muzhchin-urologicheskih-bolezney.html

Üroloji

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri için deneyimli bir kadro sahibi olan kliniğimiz, özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Üroloji kliniğinde mevcut öğretim üyesi ve uzman hekimler bölümde devamlı statüde olarak tüm gün hizmet vermektedir. Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.

“da VİNCİ” ROBOTİK SİSTEM NEDİR?

da Vinci Robotik Sistem, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanarak robotik teknoloji ile cerrahinin uygulanmasını sağlayan sistemdir.

Temelde mekanik robot kollarını bilgisayar ve yazılım görevlendirmeleriyle kontrol ederek cerrahın daha nitelikli ameliyatı gerçekleştirmesini sağlar.

Bu daha nitelikli cerrahi uygulama için ilk öncelikle 3 boyutlu görüntüyü yüksek çözünürlükte sunması yanında, daVinci Robotik sistemi oluşturan 3 ana sistem (cerrahın ameliyatı uyguladığı konsol, robotik kollar olan hasta başı ünitesi, monitör, ışık ve enerji kaynağının bulunduğu kule) Resim-1'de görülmektedir.

Resim-1:

[attention type=green]
daVinci  Robot sistemine ait üç bölümün toplu şekilde ameliyathanedeki kurulum düzeni
[/attention]

Bunlardan birisi cerrahın ameliyatı yaptığı ve robotu kontrol ettiği “Konsol” kısmıdır (Resim-2).

İkinci bölüm daVinci Robot kollarıdır (Resim-3) ve üçüncü son kısım ise kamera sistemi, enerji ve ışık kaynağının olduğu “Kule” bölümüdür.

Robot kollarına, karına yerleştirilen ufak borulardan vücudun içine robotik enstrumanlar adapte edilir. Vücut içine yerleştirilen robotik enstrümanlar her hasta için ayrı şekilde kullanılmaktadır.


Resim-2:
da Vinci Robot kollarının cerrah tarafından kontrol edildiği “Konsol”

[attention type=yellow]
da Vinci Robot kollarına yerleştirilen ve kolların ucundan vücudun içine gönderilen ince ve ufak çok amaçlı özellikleri olan robotik cerrahi cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar her hastada mutlaka değiştirilmektedir.
[/attention]


Resim-3:
Robot kolları ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu kollarda ortadaki robotun gözleri olan teleskop ve kamera sistemi diğerlerine ise minik robotik cihazlar adapte edilir.

“da Vinci” Robotik Cerrahi Sistem'de “Konsol” adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudu içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte (high definition) ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şekilde görebilmektedir. Cerrah bu görüntü altında “Konsol”daki robotik kolları kontrol eden bölümlere parmaklarını yerleştirir ve robotik kolları yönetir (Resim-4).

Resim-4:

Konsola oturan cerrah parmaklarını kontrol bölümlerine yerleştirir ve vücut içindeki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı mükemmel hassasiyetle geçekleştirir. Burada cerrahın laparoskopik ve robotik deneyiminin üst düzeyde olması esastır.

“Robotik Kollar” hastanın ameliyat edilecek dokuya göre belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştirilen borular vasıtasıyla vücut içine gönderilir.

Bu kollardan birine vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve bu teleskoptan elde edilen vücut içindeki görüntüyü ileten yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirilir. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştirecek olan robotik kollardır.

Tüm robotik kollar ve robotik teleskop cerrah tarafından kontrol edilir.

Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde bile geometrik düzelmede bir el bileğinin hareket kabiliyetinin de üzerinde 540° hareket kabiliyetine sahiptir ve asla titremez

(Resim-5). İnce uçlu ve nazik karakterdeki cerrahi robotik kollar ile dokuların zarara uğratılmadan ameliyat ile

uzaklaştırılacak organın çıkartılması sağlanır.

Resim-5:

[attention type=yellow]
El bileği ve el arasındaki eklem benzer ancak bu eklemden de daha üstün nitelikte ve titremeden hareket etme özelliğine sahip minik robot kolları
[/attention]

Tüm dünya'da olduğu gibi ülkemizde de robotik cerrahi sistem uygulamalarına hastaların talebi artmaktadır.

Robotik Sistem ile cerrahi en sık ürolojik hastalıklarında kullanılmaktadır. Üroloji'de kullanıldığı hastalıklar (uygulama sıklığı sırasına göre)

Prostat Kanseri'nde Robotik Radikal Prostatektomi (Robot yardımıyla prostatın tamamının çıkarılması – Sinir koruyucu)

Mesane Kanseri'nde Robotik Radikal Sistektomi +

Yeni Mesane Rekonstrüksiyonu (Robot yardımıyla idrar kesesinin çıkarılması)

Böbrek Kanseri'nde Robotik Parsiyel Nefrektomi

(Böbrek koruyucu)Robotik Radikal Nefrektomi

UPJ Darlığı'nda Robotik Pyeloplasti

Adrenal Tümör'lerde Robotik Adrenalektomi

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ UYGULAMADA CERRAHİN FAKTÖRÜ NEDİR?

Önceki bölümdeki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi da Vinci Robotik Sistem cerrah tarafından yönetilen ancak cerrahın ameliyatı en derin noktalarda net, 3 boyutlu (3D), yüksek çözünürlüklü büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyeti olan robotik kollarla en ufak titreme olmaksızın gerçekleştirmesini sağlayan çağımızdaki ileri cerrahi teknolojidir.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah için önemli teknik avantajları sağlayan Robotik Sistem'e rağmen ameliyatı gerçekleştiren kişi robotun kendisi değil, cerrahtır.

[attention type=red]
Bu nedenle açık cerrahiyi ya da geleneksel kapalı (konvansiyonel laparoskopik) cerrahiyi uygulayan cerrah gibi, da Vinci Robotik Cerrah'ın robotik tekniğe olan yatkınlığı, geçmişteki cerrahi eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.
[/attention]

Diğer yandan tüm sağlık hizmeti alanında ve özellikle cerrahi de olduğu gibi, daVinci Robotik Cerrahide sadece cerrahın önemi yanında Robotik Merkezdeki diğer bütün çalışan ekip elemanlarının tecrübesi çok önemlidir.

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ’NİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

1. Geleneksel açık cerrahi ile karşılaştırıldığında ameliyat sırasında çok az kan kaybı olmaktadır. Buna paralel olarak hastaya kan verilmesi ihtiyacı da çok düşüktür.

2. En derindeki organlar net, yüksek çözünürlüklü ve büyük görüntü altında ameliyat edilmektedir. Bu görüntü avantajı bize çevre dokuların rahat korunmasını ve kanamanın olmadan damarların kontrolünü sağlar.

3. Çok açılı titremeyen robotik kollar ile vücut içinde çok yönlü cerrahi işlem güvenle gerçekleştirilir.

[attention type=red]
4. Hastanede kalış döneminde çok az miktarda ağrı kesiciye ihtiyaç görülen ağrılar olabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra da çok az oranda ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.
[/attention]

5. Ufak deliklerden cerrahi işlemler gerçekleştirildiğinden kozmetik olarak büyük avantajı söz konusudur.

6. Uygulanan hastalığın cerrahisine göre değişkenlik göstermekle beraber, tedavi sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gün kadar olmaktadır. Yaklaşık hastaların %95'i ameliyat sonrası ikinci günde evlerine gitmiş durumdadır.

7. Hastaların büyük bir kısmı “da Vinci Robotik Cerrahi” ile radikal prostat ameliyatı sonrası 2. ya da 3. haftasında rutin çalışmalarına geri dönebilmektedir.

Bölüm Doktorları

Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Ataşehir Hastanesi

Memorial Bahçelievler Hastanesi

Memorial Ankara Hastanesi

Memorial Antalya Hastanesi

Memorial Kayseri Hastanesi

Memorial Diyarbakır Hastanesi

Memorial Dicle Hastanesi

Tümünü Gör

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/uroloji/

Üroloji nedir? Ürolojik hastalıkları olan erkeklerde belirtiler

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?
Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Üriner sistem hastalıklarıüroloji bilimiyle uğraşır. Erkeklerde semptomlar farklı olabilir, ancak idrar yaparken sıklıkla ağrı, yanma ve kaşıntıdır. Üroloji, tatsız semptomların gelişmesine neden olan nedenlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla uğraştığı için cerrahi bilim olarak tanımlanır.

Üroloji: hastalıklar ve tedavi, doktorların konsültasyonları

Üreme çağındaki erkeklerde (yaklaşık 18 ila 45 yıl), en yaygın hastalıklar şunlardır:

 • Üriner ve cinsel sistemde iltihaplı süreçler ile iltihaplanma, iltihaplarda lokalize.
 • Zührevi hastalıklar, çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ve virüslerdir.
 • Genital bölge ile ilişkili, özellikle infertilite veya iktidarsızlık.

Bu patolojilerin tedavisi içinMuayene etmek veya yer almak ve doğru tanı koymak. Bundan sonra, doktor uygun tedaviyi reçete edecektir ve semptomların seyrini ve zararlı bakterilerin çoğalmasını takip edecektir. Normal olarak, kısa bir süre sonra, tüm belirtiler kaybolur ve adamın sağlığı aynı olur.

Hastalık belirtileri

Modern insanlar giderek artan bir şekildesadece üroloji tarafından ortadan kaldırılabilen problemler. Erkeklerde semptomlar genellikle benzerdir, bu da enfeksiyonun neden olan etkenini hızlı bir şekilde tanımlamanızı ve tedavi etmenizi sağlar. Aşağıdaki belirtiler bulunursa acilen doktora başvurmak gerekir:

 • kızarıklık, kızarıklık veya belirli akıntı genitallerinin görünümü;
 • idrara çıkma sorunları;
 • Tuvalete gittiğinizde veya cinsel ilişki sırasında, cinsel ilişkiye girdiğinizde ağrı, kaşıntı veya yanma hissi ihmal edilmiş bir biçimde, bu belirtiler her zaman bir erkeğe eşlik edebilir;
 • vücutta bir enflamatuar sürecin veya enfeksiyonun varlığını gösteren lenf düğümlerinde bir artış;
 • sürekli yorgunluk ve yorgunluk hissi;
 • Ereksiyon ile ilişkili cinsel alanda problemler, cinsel ilişkiye şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Çoğu hastalığın akılda tutulması gerekirdikkatle kendi erkek sağlık, hijyen gözetilmesi izlemek için ihtiyaç ve makul bir cinsel yaşam sürdürmenin neden gizli veya hafif formda, erkeklerde meydana gelir.

Üroloji: erkeklerdeki hastalıklar, belirtiler

Hastaneye gittiğinde, doktorun elinde olmalıHastanın ilk muayenesi ve gerekli laboratuvar tetkikleri. Muayene sırasında, doktor, bir erkeğin herhangi bir enfeksiyöz veya zührevi hastalık olup olmadığını hemen anlayabilecek. Ayrıca, prostatı rektumdan araştırmak suretiyle, tümör sürecinin gelişimini zaman içinde tespit etmek ve ortadan kaldırmak mümkündür.

Enfeksiyonun etken maddesini tanımlayabilirüretradan alınan smear. Patojen flora, gizli enfeksiyon ve tümörlerin varlığını belirlemek için ürogenital bir yayma gereklidir. Sonuçlara göre, doktor, sadece semptomları değil, aynı zamanda enfeksiyonun nedenini de ortadan kaldıran en etkili tedaviyi reçete edebilir.

Laboratuarda yayma yapılması gerekliMesane, prostat veya üretra iltihabı varlığı. Ayrıca, üreaplazmoz, pamukçuk, klamidya, trikomonasis veya mikoplazmoz varlığını da gösterebilmektedir. Erkeklerde en sık görülen ürolojik hastalıkların zamanında teşhis edilmesi gerekmektedir, çünkü zamanında tedavi olmaması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Erkek genitoüriner sistemin başlıca hastalıkları:

 • üretrit,
 • prostatit,
 • sistit,
 • urelıtıyazıs,
 • balanopostit.

Semptomları biraz benzer, ancak bazı yönlerden farklıdır. Bu hastalıkları daha detaylı analiz edeceğiz.

Üretrit belirtileri

Üretrit, idrar kanalının duvarlarını oluşturan dokularda lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Üretritin tezahürleri şunları içerir:

 • Tuvaleti ziyaret ettiğinizde ağrı ve yanma hissi kesmek;
 • penisten spesifik salgıların varlığı;
 • kaşıntı;
 • sık idrara çıkma;
 • alt karın bölgesinde rahatsızlık;
 • artık idrar hissi.

Üretrit enfeksiyonun bir sonucu olabilir.İdrar kanalını doğrudan etkileyen, özellikle genç erkekler için kasık bölgesinde travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir veya ihmal edilen ve idrar yolunun iltihaplanmasına neden olan diğer enfeksiyonlara karşı gelişebilir.

Üretrit tedavisi

Ürolojik hastalıkları tedavi etmekSemptomlara benzer belirtileri olan erkekler, bir doktoru ziyaret etmek ve ürogenital yayma almak için gereklidir. Ana ilaç antibakteriyel ilaçlar olarak kullanıldığında, onlarla birlikte mutlaka iyileşme sürecini hızlandıran immün sistemi uyarıcı kompleksler almalıdır.

Disbakteriyoz gelişmesini önlemek için, uygun probiyotikler ile antibiyotik alımını birleştirmek için gereklidir. Ek olarak, üretraya antiseptik solüsyonlar verilebilir.

Prostatit nedenleri

Hemen hemen her insan en az bir kezprostat iltihabı sorunu. Üroloji de bu sorunu tedavi ediyor. Erkeklerde semptomlar hastalığın seyrinin şekline bağlı olarak telaffuz edilebilir veya düzeltilebilir.

Enflamasyon, cinsel enfeksiyon veya sekresyonun durması sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin nedeni olabilir:

 • korunmasız cinsel ilişki, özellikle de sık sık ortakların değişimi ile;
 • kardiyovasküler sistemin kronik hastalıkları;
 • düşük bağışıklık;
 • sabit stres;
 • testosteron eksikliği;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • Alkollü içeceklerin sıkça kötüye kullanılması.

İlk aşamada, prostatit genellikle latent bir formda ilerler, bu yüzden bir erkek bir sağlık problemini fark edip bir doktora başvurduğunda prostatit kronik veya akut bir form alır.

Belirtileri ve prostatit tedavisi

İlk önce dikkat edilmesi gereken hastalığın ana belirtileri:

 • idrara çıkma ile rezi;
 • ereksiyon ve cinsel arzu ile ilgili sorunlar;
 • alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık;
 • sık baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • verimlilik kaybı.

Tüm erkek problemlerinin teşhisi ve giderilmesiürolojide devreye girer. Çoğu hastalık bir latent formda ortaya çıktığı için, erkeklerdeki semptomlar nadiren çok belirgindir.

Bu nedenle, sağlığınızı ve yaşam tarzınızı dikkatle izlemelisiniz. Ayrıca, alkol ve sigarayı bırakmak, yiyeceği normalleştirmek ve vitamin kompleksi almak gerekir.

Prostat bezinde kan dolaşımını normale dönüştürmek, masaj yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sistitin belirtileri ve tedavisi

Sistit, idrar yolunda inflamatuar bir süreçtir. Hastalık ürolojik veya cinsel enfeksiyonların bir arka planına, idrar yolunda veya tümörlerde taşlara karşı ortaya çıkabilir.

Ana belirtiler ağrı ve şiddetli ağrıdır.İdrar, bulutlu idrar, kasık ve genital bölgede hassasiyet ile. Şiddetli hastalıkta, vücut ısısında, idrarda kan, çürümenin hoş olmayan bir kokusu vardır.

Erkek ürolojisi (semptomlar ve spesifik tedaviHastalıklar genellikle patolojik sürecin şiddetine bağlıdır) hastalıkların şiddetli formlarının gelişimini önlemek için tasarlanmıştır. Bir doktora danışmak ve kendi kendine ilaç kullanmamak için hoş olmayan belirtiler durumunda gereklidir.

[attention type=red]
Sistit tanısı, muayene, skrotum ve prostatın palpasyonu ile gerçekleştirilir. Ayrıca, ürogenital bir yayma vermek, bapozları gerçekleştirmek ve sistitin nedensel ajanını tanımlamak gereklidir.
[/attention]

Tedavi için antimikrobiyallermesane ve idrar yollarının enfeksiyonu etken maddesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçlar. Bir anti-inflamatuar ve diüretik etkisi olacak bitkisel preparatlar almak yararlı olacaktır, bunların arasında fito çay, kızılcık özlü tabletler ve kızılcık meyve içecekleri çok popülerdir.

Semptomlar ve ürolitiyazis tedavisi

Hastalık keskin keskin veyaözellikle lomber bölgede, karnın yan ve alt kısmında lokalize olan künt ağrılardır. Kramplama saldırıları ile, ağrı testis veya uyluk vermek için inguinal bölgeye yayılabilir. İdrarda sık sık idrara çıkma zorluğu vardır, bu da zor, kan idrarda görünebilir.

Şiddetli rahatsızlığa neden olan semptom ve bulguları olan ürolojik hastalıklar mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmeli ve etkili bir şekilde tedavi edilmelidir.

Piyelonefrit yokluğunda (böbreğin iltihabı)Diyet ayarlamak ve antispazmodikler almak için yeterlidir. Ürolitiyazis piyelonefrit ile birlikteyse, antibiyotik kullanımı gereklidir.

Belirtileri ve balanopostit tedavisi

Balanopozitin varlığı ile tespit etmek kolaydırpenis başı ve sünnet derisi üzerinde aşındırıcı döküntüler. Buna ek olarak, hastalık şişlik ve genital organların ağrı eşlik ediyor, pürülan akıntı vardır, bazı durumlarda beyaz büyüme vardır.

Akut hastalıkta vücut ısısıyükselir, vücutta, bayılma noktalarına ulaşabilen bir zayıflık var. Balanopozitin kronik formu, kafa derisinin ve sünnet derisinin kırışması ile karakterizedir.

Ana ilaçlarantibiyotikler ve antifungal ajanlar, aynı zamanda, hastalığın nedenini ortadan kaldıracak ve organizmanın savunmasını arttıracak, böylece iyileşme sürecini hızlandıracak olan lokal merhemler ve immüno-uyarıcılar kullanmak zorundadır.

[attention type=green]
Hızlı teşhis edebilmenizi sağlayan veerkek hastalıkları tedavi etmek, üroloji. Hastalıkların semptomları, ek testlerin gerekli listesini belirlemeyi ve daha doğru tanıyı mümkün kılmayı mümkün kılar, böylece etkili ve hızlı tedavi sağlar.
[/attention]

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/128400-chto-takoe-urologiya-simptomy-u-muzhchin-urologicheskih-bolezney.html

Üroloji

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri için deneyimli bir kadro sahibi olan kliniğimiz, özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Üroloji kliniğinde mevcut öğretim üyesi ve uzman hekimler bölümde devamlı statüde olarak tüm gün hizmet vermektedir. Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.

“da VİNCİ” ROBOTİK SİSTEM NEDİR?

da Vinci Robotik Sistem, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanarak robotik teknoloji ile cerrahinin uygulanmasını sağlayan sistemdir.

Temelde mekanik robot kollarını bilgisayar ve yazılım görevlendirmeleriyle kontrol ederek cerrahın daha nitelikli ameliyatı gerçekleştirmesini sağlar.

Bu daha nitelikli cerrahi uygulama için ilk öncelikle 3 boyutlu görüntüyü yüksek çözünürlükte sunması yanında, daVinci Robotik sistemi oluşturan 3 ana sistem (cerrahın ameliyatı uyguladığı konsol, robotik kollar olan hasta başı ünitesi, monitör, ışık ve enerji kaynağının bulunduğu kule) Resim-1'de görülmektedir.

Resim-1:

[attention type=green]
daVinci  Robot sistemine ait üç bölümün toplu şekilde ameliyathanedeki kurulum düzeni
[/attention]

Bunlardan birisi cerrahın ameliyatı yaptığı ve robotu kontrol ettiği “Konsol” kısmıdır (Resim-2).

İkinci bölüm daVinci Robot kollarıdır (Resim-3) ve üçüncü son kısım ise kamera sistemi, enerji ve ışık kaynağının olduğu “Kule” bölümüdür.

Robot kollarına, karına yerleştirilen ufak borulardan vücudun içine robotik enstrumanlar adapte edilir. Vücut içine yerleştirilen robotik enstrümanlar her hasta için ayrı şekilde kullanılmaktadır.


Resim-2:
da Vinci Robot kollarının cerrah tarafından kontrol edildiği “Konsol”

[attention type=yellow]
da Vinci Robot kollarına yerleştirilen ve kolların ucundan vücudun içine gönderilen ince ve ufak çok amaçlı özellikleri olan robotik cerrahi cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar her hastada mutlaka değiştirilmektedir.
[/attention]


Resim-3:
Robot kolları ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu kollarda ortadaki robotun gözleri olan teleskop ve kamera sistemi diğerlerine ise minik robotik cihazlar adapte edilir.

“da Vinci” Robotik Cerrahi Sistem'de “Konsol” adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudu içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte (high definition) ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şekilde görebilmektedir. Cerrah bu görüntü altında “Konsol”daki robotik kolları kontrol eden bölümlere parmaklarını yerleştirir ve robotik kolları yönetir (Resim-4).

Resim-4:

Konsola oturan cerrah parmaklarını kontrol bölümlerine yerleştirir ve vücut içindeki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı mükemmel hassasiyetle geçekleştirir. Burada cerrahın laparoskopik ve robotik deneyiminin üst düzeyde olması esastır.

“Robotik Kollar” hastanın ameliyat edilecek dokuya göre belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştirilen borular vasıtasıyla vücut içine gönderilir.

Bu kollardan birine vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve bu teleskoptan elde edilen vücut içindeki görüntüyü ileten yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirilir. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştirecek olan robotik kollardır.

Tüm robotik kollar ve robotik teleskop cerrah tarafından kontrol edilir.

Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde bile geometrik düzelmede bir el bileğinin hareket kabiliyetinin de üzerinde 540° hareket kabiliyetine sahiptir ve asla titremez

(Resim-5). İnce uçlu ve nazik karakterdeki cerrahi robotik kollar ile dokuların zarara uğratılmadan ameliyat ile

uzaklaştırılacak organın çıkartılması sağlanır.

Resim-5:

[attention type=yellow]
El bileği ve el arasındaki eklem benzer ancak bu eklemden de daha üstün nitelikte ve titremeden hareket etme özelliğine sahip minik robot kolları
[/attention]

Tüm dünya'da olduğu gibi ülkemizde de robotik cerrahi sistem uygulamalarına hastaların talebi artmaktadır.

Robotik Sistem ile cerrahi en sık ürolojik hastalıklarında kullanılmaktadır. Üroloji'de kullanıldığı hastalıklar (uygulama sıklığı sırasına göre)

Prostat Kanseri'nde Robotik Radikal Prostatektomi (Robot yardımıyla prostatın tamamının çıkarılması – Sinir koruyucu)

Mesane Kanseri'nde Robotik Radikal Sistektomi +

Yeni Mesane Rekonstrüksiyonu (Robot yardımıyla idrar kesesinin çıkarılması)

Böbrek Kanseri'nde Robotik Parsiyel Nefrektomi

(Böbrek koruyucu)Robotik Radikal Nefrektomi

UPJ Darlığı'nda Robotik Pyeloplasti

Adrenal Tümör'lerde Robotik Adrenalektomi

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ UYGULAMADA CERRAHİN FAKTÖRÜ NEDİR?

Önceki bölümdeki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi da Vinci Robotik Sistem cerrah tarafından yönetilen ancak cerrahın ameliyatı en derin noktalarda net, 3 boyutlu (3D), yüksek çözünürlüklü büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyeti olan robotik kollarla en ufak titreme olmaksızın gerçekleştirmesini sağlayan çağımızdaki ileri cerrahi teknolojidir.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah için önemli teknik avantajları sağlayan Robotik Sistem'e rağmen ameliyatı gerçekleştiren kişi robotun kendisi değil, cerrahtır.

[attention type=red]
Bu nedenle açık cerrahiyi ya da geleneksel kapalı (konvansiyonel laparoskopik) cerrahiyi uygulayan cerrah gibi, da Vinci Robotik Cerrah'ın robotik tekniğe olan yatkınlığı, geçmişteki cerrahi eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.
[/attention]

Diğer yandan tüm sağlık hizmeti alanında ve özellikle cerrahi de olduğu gibi, daVinci Robotik Cerrahide sadece cerrahın önemi yanında Robotik Merkezdeki diğer bütün çalışan ekip elemanlarının tecrübesi çok önemlidir.

da VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ’NİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

1. Geleneksel açık cerrahi ile karşılaştırıldığında ameliyat sırasında çok az kan kaybı olmaktadır. Buna paralel olarak hastaya kan verilmesi ihtiyacı da çok düşüktür.

2. En derindeki organlar net, yüksek çözünürlüklü ve büyük görüntü altında ameliyat edilmektedir. Bu görüntü avantajı bize çevre dokuların rahat korunmasını ve kanamanın olmadan damarların kontrolünü sağlar.

3. Çok açılı titremeyen robotik kollar ile vücut içinde çok yönlü cerrahi işlem güvenle gerçekleştirilir.

[attention type=red]
4. Hastanede kalış döneminde çok az miktarda ağrı kesiciye ihtiyaç görülen ağrılar olabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra da çok az oranda ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.
[/attention]

5. Ufak deliklerden cerrahi işlemler gerçekleştirildiğinden kozmetik olarak büyük avantajı söz konusudur.

6. Uygulanan hastalığın cerrahisine göre değişkenlik göstermekle beraber, tedavi sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gün kadar olmaktadır. Yaklaşık hastaların %95'i ameliyat sonrası ikinci günde evlerine gitmiş durumdadır.

7. Hastaların büyük bir kısmı “da Vinci Robotik Cerrahi” ile radikal prostat ameliyatı sonrası 2. ya da 3. haftasında rutin çalışmalarına geri dönebilmektedir.

Bölüm Doktorları

Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Ataşehir Hastanesi

Memorial Bahçelievler Hastanesi

Memorial Ankara Hastanesi

Memorial Antalya Hastanesi

Memorial Kayseri Hastanesi

Memorial Diyarbakır Hastanesi

Memorial Dicle Hastanesi

Tümünü Gör

Источник: https://www.memorial.com.tr/bolumler/uroloji/

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/urologic-diseases-25952

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть