Üsküdar Yeni Hastanelerle Sağlık Şehrine Dönüşüyor

Üsküdar yeni hastanelerle sağlık şehrine dönüşüyor! – 23-02-2018

Üsküdar Yeni Hastanelerle Sağlık Şehrine Dönüşüyor

Üsküdar Belediyesi,çeşitli mahallelerde Mart ayından itibaren 2018 içinde faaliyete geçmesi planlanan yeni hastane ve sağlık merkezleri için Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladı. İmza törenine Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı…

Üsküdar Belediyesi, ulaşım, alt yapı çalışmaları, sosyal ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra sağlık konusunda da ilçede önemli bir sağlık hareketi başlattı. Üsküdar Belediyesi çeşitli mahallelerde Mart ayından itibaren 2018 içinde faaliyete geçmesi planlanan yeni hastane ve sağlık merkezleri için Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladı.

Başta Ünalan ve Yavuztürk Mahalleleri olmak üzere pilot bölgeler belirleyen Üsküdar Belediyesi sağlık hizmetlerini vatandaşın ayağına götürmek amacıyla önemli bir yatırıma imza attı.

Üsküdar Belediye Binası’nda gerçekleşen imza törenine Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu katıldı.

Hilmi Türkmen: “Sağlığı vatandaşın ayağına getiriyoruz”

Protokolün imzalanması sırasında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, sağlık hizmetlerini Üsküdarlıların ayağına kadar getirdiklerini söyledi:

“Üsküdar Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak bugün Üsküdar’ımızda çok önemli projeleri birlikte yürütme adına imza attık. Bu protokollerle birlikte Üsküdar’da 3 tane önemli hastane açıyoruz. Bir tanesi Ünalan Mahallemizde. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Fizik Tedavi Hastanesinin bir şubesi olacak.

Sadece Ünalan Mahallesi değil Cumhuriyet Mahallesi ve hatta Ataşehir olmak üzere bölgedeki vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak bir hastane. İkinci önemli hastanemiz de Yavuztürk Mahallesinde. Halen yapımı devam eden Yavuz Selim Cami'nin alt katında da geniş bir alanda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapıyoruz. Bu da yine Üsküdar’ımız için güzel bir hastane olacak.

Toplamda 50'nin üzerinde ünitesi ve ameliyathanesi olan hastanemizi de mart ayının başında açacağız.”

Türkmen, hastanelerin oluşumu ve işletilmesi için Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü’ne verdiği destek için teşekkür etti ve sözlerine şu iekilde devam etti:

“Bu hastanelerin yapımı ve işletmeye hazır hale getirilmesi Üsküdar belediyesinden, işletmesi ise bakanlığımız ve il sağlık müdürlüğümüzden olacak şekilde bir protokolle bunu resmiyete kavuşturmuş olduk. Yine Yavuztürk mahallesinde Fatih Camii var.

Onun altında Aile Sağlık Merkezi, Ana Çocuk merkezi açıyoruz yine protokolle. Burası bir aya kadar hizmete girecek. Bir başta aile sağlık merkezimiz Bulgurlu mahallemizde. 6 hekimin görev yapacağı bir aile sağlık merkezinin son hazırlıkları yapılıyor. Mart ayına o da açılacak.

Dolayısıyla 2 tane aile sağlık merkezi mart ayında açılmış olacak. Ve diğer 3 önemli hastanemiz de açılacak. İstanbul il sağlık müdürlüğümüzle birlikte bütün hastaneleri, halkımızın, hastalarımızın ayağına getirmiş olduk. Bu projelerin maddi anlamda değeri 100 milyon Türk Lirası.

Hepsi Üsküdar’ımıza yakışan projeler.”

Kemal Memişoğlu: “Üsküdarlılar çok güzel hizmetler görecek”

Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise yeni hastane ve sağlık merkezlerinin açılmasında Üsküdar Belediyesi’nin verdiği desteğin önemli olduğuna dikkat çekti. 

Memişoğlu “Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz sağlıkta dönüşümle çok farklı bir sağlık sistemine kavuştuk. Bu sağlıkta dönüşümü ‘sağlıkta kalite’ haline getirmeye çalışıyoruz. Dünyanın örnek sağlık sistemlerine bir tanesini daha katmış durumdayız. Daha da iyisi olacak.

Şu anda en büyük hedeflerimizden birisi hastalarımızın hastaneye gelerek değil, lokalde, bölgesinde sağlık hizmetini onların ayağına getirmek. Bu konuda örnek belediyelerden birisi olduğu için de Üsküdar belediyesine çok teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetleri anlamında da bize büyük destek veriyorlar.

Özellikle aile sağlığı merkezlerinin yaygınlaşması anlamında da çok önemli bir yer bizim için Üsküdar. Üsküdar çünkü tarihimizde de çok önemli, günümüzde de çok önemli bir ilçe. “ dedi. 

Memişoğlu, 2018 ile birlikte Üsküdar’daki sağlık hizmetlerinde gözle görülür bir artış yaşanacağının altını çizdi.

“Üsküdar Belediyemiz ve Haydarpaşa Hastanesi ile Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Fizik Tedavi hastanelerinin destekleri ile başta Ünalan Mahallesi olmak üzere o bölgede çok güzel hizmetler sunmuş olacağız.

Bizler sağlıklı bir toplumun geleceği çok daha iyi kuracağına inanıyoruz. İnsanlarımızı sağlıklı kılmak, sağlıkları bozulduğu zaman da sağlıklarına kavuşturmak bizim borcumuz. Bu nedenle Üsküdar bölgesi bir kaç ay içinde sağlık konusunda çok güzel hizmetleri görecekler.

Ağız ve Diş sağlığı konusunda yer bulma sorunumuz vardı, Sayın Başkanımız sağ olsun onu da bize sağladı. Çok yakın zamanda Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine Üsküdar’ımız kavuşmuş olacak. Ameliyathanesi de olan çok daha geniş bir hastanemizi milletimizin hizmetine sunacağız.

Bizler milletin istediklerini yapmakla mükellefiz şu anda da onu yapıyoruz.”

Источник: https://emlakkulisi.com/uskudar-yeni-hastanelerle-saglik-sehrine-donusuyor/563493

Özelleştirmenin yeni adı: Şehir Hastaneleri

Üsküdar Yeni Hastanelerle Sağlık Şehrine Dönüşüyor

Halil İMREK
Adana 

Adana Tabip Odası, 19 Eylül 2017 tarihinde açılışı yapılacak olan Adana Şehir Hastanesi için aydınlatma çalışması yapıyor.

Sendikalara, meslek odalarına, derneklere ve siyasi partilere yazı gönderen Adana Tabip Odası, “Şehir Hastanelerinin, ne getirip ne götüreceğini, halka ve sağlık çalışanlarına nasıl bir yansıması olacağını” talep etmeleri halinde kurumlara anlatacaklarını belirtti. Bu talep üzerine Emek Partisi (EMEP), şehir hastaneleri konusunda üyelerinin bilgilendirilmesi için bir toplantı düzenledi.

Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ve Dr. Kemal Okuyan, şehir hastaneleri ile ilgili hazırladıkları sunumları EMEP üyeleri ile paylaştılar.
Adana Tabip Odası Başkanı Ökten, şehir hastaneleri projesinin sağlığın tamamen piyasalaştırılması anlamına geldiğini vurgulayarak, projenin bir özelleştirme yöntemi olduğuna dikkat çekti.

DÜNYA BANKASI PROJESİ, ÖZEL HUKUKA TABİ

Adana Tabip Odasında düzenlenen toplantıda ilk olarak Uzm. Dr. Kemal Okuyan, şehir hastanelerindeki yatak sayısı, hekim sayısı, beklenen hasta ve hasta yakını sayısı ile hukuki boyutu hakkında bilgilendirme yaptı.

Şehir hastaneleri için özel kanun hükmünde kararname çıkarıldığını söyleyen Okuyan, şehir hastanelerinin Sağlık Bakanlığı ile şirketler arasında imzalanan sözleşme ile özel hukuka tabi olduğunu belirtti.

Okuyan, “Kamuya ait sağlık tesislerinin ‘kiralama’ karşılığı yaptırılabilmesine ilişkin yapılan düzenlemelere göre şehir hastanelerinin ‘Kanun hükümlerine göre yapılacak iş ve işlemler, 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ile 4734 sayılı Kanuna tabi değildir” dedi.

Yapılan anlaşmada bu tür büyük ölçekli yatırımlarda ortaya çıkan hukuksal sorunların uluslararası mahkemede çözüleceğini de hatırlatan Okuyan, şehir hastanelerinin AB, Dünya Bankası projesi olduğunu ve devlet hastanesi görünümlü özel hastaneler olduğuna dikkat çekti. 

SERMAYEYE YENİ PARA AKTARIMI

Adana’da bu yıl hizmete açılacak bin 550 yataklı Şehir Hastanesi’nin Erzurum’da yapımı tamamlanan 1200 yataklı hastaneden tam 9 kat daha pahalıya mal olacağının tahmin edildiğini söyleyen Okuyan, Adana Şehir Hastanesi’ne dair şu bilgileri verdi: “Erzurum’da klasik sistemle tam donanımlı bin 200 yataklı devlet hastanesi 193.5 milyon liraya yapıldı. Adana’daki bin 550 yataklı şehir hastanesi kamu-özel yatırımı ile 680.4 milyon dolara yaptırılacak.  Şehir hastaneleri projesi sermayeye yeni bir kaynak aktarımı olacak.” 

ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ ADI

“Adı neden şehir hastanesi” diye soran Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten de, “Çünkü devlet hastanesi değil. Şehir hastaneleri, bedelsiz olarak şirketlere tahsis edilen Hazine arazileri üzerine şirketler tarafından yapılıyor. Bu hastanelerde Sağlık Bakanlığı kiracıdır.

Mülkün sahibi olan şirketlere Sağlık Bakanlığı en az 25 yıl boyunca kira ve bina bakım parası ödeyecek” dedi. Ökten, şehir hastaneleri projesinin sağlığın tamamen piyasalaştırılması anlamına geldiğini vurgulayarak, projenin bir özelleştirme yöntemi olduğuna dikkat çekti.

Kamu-özel ortaklığıyla kurulacak şehir hastanelerine devlet garantisi getirildiğini söyleyen Ökten, yüzde 70 doluluk garantisi verilen şehir hastaneleri bu orana ulaşamazsa faturanın yine halka kesileceğini belirtti.

Hastaneleri yapan şirketlerin, görüntüleme, laboratuar, bilgi işlem, güvenlik gibi tüm hizmetleri de vereceğini hatırlatan Ökten, “Devlet bu hizmetler karşılığında şirketlere ‘hizmet bedeli’ adı altında para verecek. Şirketler ayrıca hastanelerin çevresine kurdukları ticari alanları işletebilecek.

Bu gelirler KDV, damga vergisi ve harçlardan muaf olacak. Köklü devlet hastaneleri de ‘kampus dışı ticari alan’ adı altında bu şirketlerin kullanımına verilebilecek” dedi.

YATAK SAYISI ARTMAYACAK, HASTANELER KAPANACAK

Ökten, Adana’da hastanelerde yaklaşık 6 bin 270 yatak bulunduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Devlet 12 hastane 3 bin 423 yatak. Bunun 2 bin 373’ü merkezde. Üniversite 2 hastane bin 735 yatak, özel 14 hastane, bin 112 yatak. Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 942, Çukurova Dr.

Aşkın Tüfekçi 720, Adana Devlet Hastanesi 311, Doğum evi ve Çocuk Hastanesi 400, Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 724 (doluluk yüzde 98) Ceyhan Devlet Hastanesi 175, Kozan Devlet Hastanesi 150, Pozantı Devlet Hastanesi 50, İmamoğlu Devlet Hastanesi 30, Karaisalı Devlet Hastanesi 25, Tufanbeyli Devlet Hastanesi 25 yataklı.


Şehir Hastanesi açıldıktan sonra bazı hastanelerin kapanacağı veya taşınacağı bilgisini veren Ökten, “Yani yatak sayısı artmayacak. Çünkü Şehir hastanelerinin yapılmasına ‘yapılacak hastanedeki yatak sayısı kadar mevcut hastanelerden azaltılması yada mevcut hastanelerin kapatılması kaydıyla’  izin verilmektedir.

Yani şehir hastanesi kurulan illerde bir adet yeni bina yapılırken mevcut hastaneler kapatılmakta böylece yeni hasta yatağı oluşmamaktadır” diye konuştu. 

‘ACİL HİZMETLERİ ERİŞİLMEZ OLACAK’ 

TTB olarak yıllardır bu projeye karşı çıktıklarını ama bunun yeni hastane kurmaya karşı geldikleri anlamına gelmediğinin altını çizen Ökten, “Halkın sağlık sorunlarının yüzde 80’i birinci basamakta çözülüyor.

Yüzde 20’lik sağlık sorunu için her yıl bütçedeki 111 milyar dışında, sadece 14 hastaneye şimdilik yılda yaklaşık 2 milyar lira kira ödenecek, buna karşın koruyucu sağlık hizmetlerine neredeyse hiç para ayrılmayacak” diye konuştu. 

Şehir hastaneleri projesinin sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını da daha geriye götüreceği uyarısında bulunan Ökten, bin 550 kişilik şehir hastanesi yerine Adana’nın dört tarafına 400 kişilik dört hastane yapılmasının daha doğru ve daha sağlıklı olacağını söyledi. Ayrıca kamu hastanelerinin, kamu-özel ortaklığı yüzünden kapandıkça özellikle acil hastane bakım hizmetlerinin daha da erişilmez olacağına da dikkat çekti. 

Mersin, Yozgat ve Isparta’da hayata geçirilen şehir hastanelerinde sağlık emekçilerinin mutsuz olduğunu ve halkın daha pahalıya sağlık hizmeti aldığını söyleyen Ökten, “Polikliniklerde hemşire, veri giriş elemanı, sekreteri yok.

Servislerde, polikliniklerde ve ameliyathanede tüm kayıtları doktorlar yapıyor. Hekimlerin iş yükleri arttı, hastalarla temas süreleri azaldı. Hekimlerin bilgisayar başında geçirdikleri süre hastalara ayırdıkları süreden fazladır.

Hekimlerin bir arada zaman geçirme olanak ve süreleri azaldı” dedi.

HALK İÇİN DEĞİL KÂR AMAÇLI HİZMET VERECEK

Kamu-özel ortaklığı ile yapılacak bu yerleşkelerin ‘kamu’ ile ilgisi olmadığını vurgulayan Ökten, “Kamudan özele kaynak aktarımı yaşanıyor olması, yüzde 70 oranında doluluk garantisi veriliyor olması, 30 yıla yayılan borçlanmalar, yıllık kira bedellerinin birkaç yılda temel yatırım bedelini karşılayacak olması, devletin çok yüksek miktarlarda bir kirayı konsorsiyumlara, şirketlere ödeyecek olması gibi hususlar söz konusu. Bütün bunlar Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın son evresine karşılık geliyor” dedi.

 “Kamu- özel ortaklığı çerçevesinde kurulan şehir hastanelerin kamusal sağlık hizmetini ortadan kaldıran, özel ve kâr amaçlı hizmet vereceğini ifade eden Ökten, hizmetin odak noktasının insan sağlığı olmayacağını, elde edilecek kâr oranı olacağını aktardı. Sağlıklı toplumun en az hasta olan toplum olacağını belirten Ökten, yüzde 70 doluluk oranının ‘Ben toplumu senin için hasta ederim’ anlamına geldiğini söyledi. 

ADANA ŞEHİR HASTANESİ  

Adana Entegre Sağlık Kampüsü Projesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile gerçekleştirilecek. Adana, Osmaniye ve Hatay illerine hizmet verecek. Proje, Adana’nın Yüreğir ilçesinde toplam 318.504 metrekarelik alan üzerine kuruluyor. Proje ile ilgili olarak Adana PPP Sağlık Yatırım A.Ş.

ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2013 tarihinde anlaşma imzalandı. Bu anlaşma uyarınca, ADN PPP Sağlık Yatırım A.Ş.

, 28 yıllık proje süresi boyunca detaylı tasarım, inşaat, belli ekipmanların tedariği, finansman ve Entegre Sağlık Kampüsünün bakım işlerinden sorumlu olacak, sağlık hizmetlerinin sunulması Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunda olacaktır. 28 yıllık proje süresi sonunda Entegre Sağlık Kampüsü Sağlık Bakanlığı’na devredilecektir.

Hastanenin yapım bedeli  680 milyon Dolar.
Binanın yıllık kira bedeli, 114 milyon lira. Şehir hastanesinin bina kirası döner sermayeden ödenecek.

Adana Tabip Odası,  Adana şehir hastanesi ihalesini kazanan grup olan Sıla-Şentürkler-Rönesans’ın projenin yatırımı için  dışarıdan 430 milyon Avro kredi aldığını, bunu 18 yıl içinde 540 milyon Avro olarak geri ödeme sözü verdiğini hatırlattı.

Tabip Odası, “Anlaşıldığı gibi burada çok kritik bir soru gündeme geliyor: Madem ki şehir hastanesi yatırımı için ekonomik bir yeterlilik ve nakit kaynak gerekmiyor, o halde bu işi neden devlet kendisi yapmıyor? Adana şehir hastanesi için devletin 25 yılda şirkete ödeyeceği kira bedeli yaklaşık 3 milyar lira ve bu şirketlerin inşaata başlayacak kadar bile nakiti yok. Ama olsun. AKP şirketlerin dışarıdan 25 yıla kadar vadeli kredi bulabilmesi için aracılık yapıyor, hatta bu iş için özel bir yasal düzenleme bile yayınlıyor” diye eleştirdi. 

Источник: https://www.evrensel.net/haber/327844/ozellestirmenin-yeni-adi-sehir-hastaneleri

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.