Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor

içerik

Solunum yolu enfeksiyonlarından 8 adımda korunun

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor

Bunun sebebi ise sonbahar ve kış aylarında kapalı mekanlarda daha sık bulunmamız nedeniyle havada asılı kalan virüs ile bakterilerin solunum yoluyla bulaşmaları.

Sonuç; hapşırık, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz yanması, yorgunluk, ateş… Uzmanlar her fırsatta yaşam alışkanlıklarımızda alacağımız önlemlerle bizi yorgan döşek yatıran bu hastalıklardan büyük oranda korunabileceğimize dikkat çekiyorlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmada en önemli kural ise: el hijyenine önem vermek. Hiç kuşkusuz dikkat etmemiz gereken daha pek çok nokta var.

Peki, diğer önlemler neler? Acıbadem Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Ayşe Sesin Kocagöz, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaş açmanın yollarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

1- Ellerinizi sık sık yıkayın

Eller her ortamla temas ettikleri için normalde ciltte bulunanların yan sıra el ile temas ettiğimiz alanlardaki hasta yapıcı mikroorganizmaları da barındırabiliyor.

Bu durum da üst solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlıyor. Örneğin ellerimizi gözlerimize veya ağzımıza sürdüğümüzde enfeksiyon hastalık oluşturabiliyor.

“Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkamanız, almanız gereken en önemli önlemlerden biri.” uyarısında bulunan Prof. Dr.

Ayşe Sesin Kocagöz, “Tuvaleti kullanmak, para alışverişinde (kredi kartı bile) bulunmak, burnu temizlemek ve hayvan ellemek gibi çeşitli faaliyetlerden sonra veya elinizin kirlendiğini hissettiğiniz her türlü ortamda ellerinizi yıkamaya özen gösterin.

Özellikle her hapşırık ve öksürükten sonra ellerinizi sıvı sabunla yıkamayı asla ihmal etmeyin. Su ve sabun olmayan yerlerde, ıslak mendil veya alkol bazlı antibakteriyel temizleyicilerinden faydalanın.” diyor.

2- Beslenmenize dikkat edin

Dengesiz beslenme alışkanlıkları özellikle tek taraflı beslenmek bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyon gelişme riskini artırıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için tüm besin gruplarını orantılı bir şekilde, yaşınıza uygun olarak tüketmeniz önemli.

Özellikle taze meyve ve sebze yemeyi ihmal etmeyin. İhtiyacınız olan besin öğelerini düzenli tükettiğinizde vitamin takviyesi almanıza gerek yok. Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu gösterilmemiş, dolayısıyla ancak vücutta vitamin eksikliği saptanırsa hekim tarafından önerilebiliyor.

3- Kısa sürede aşırı kilo kaybından kaçının

“Aşırı ve hızlı kilo kayıpları enfeksiyona karşı vücut direncini bozan bir durum. Bu nedenle aşırı ve hızlı kilo kayıplarından kaçınmanız gerekiyor. ” diyen Prof. Dr. Ayşe Sesin Kocagöz zayıflığın yanı sıra obezite olarak adlandırılan aşırı kilonun da enfeksiyonlara yatkınlığı arttırdığını ifade ediyor.

4- Vücudunuzu susuz bırakmayın

Özelikle soğuk havalarda ısıtıcıların da etkisiyle oda havası daha kuru oluyor. Bu durum da solunum yollarımızın kurumasına ve kolayca tahriş olmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da üst solunum yolu enfeksiyonu riski artıyor. Dolayısıyla sıvı tüketimini arttırmayı ihmal etmeyin.

5- Ortamı saat başı ortalama 5 dakika havalandırın

Bulunulan ortamın kalabalık ve havasız olması, solunum yoluyla ilgili hastalığı olan kişilerin ortam havasına konuşma, öksürük ve hapşırık yoluyla enfeksiyon bulaştırma ihtimalini arttırıyor.

Dolayısıyla toplu ortamlarda, örneğin okul döneminde öğrenciler ve öğretmenler ile kalabalık toplu taşıma araçlarında bulunanlar birçok farklı mikroplarla karşılaştıkları için solunum enfeksiyonu hastalıklarından daha sık yakınıyorlar. Bu nedenle oda ve ortamların ortalama olarak saat başı 5 dakika gibi bir süre düzenli olarak havalandırılması önem taşıyor.

6- Aşınızı yaptırın

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Ayşe Sesin Kocagöz sonbahar aylarında yıllık grip veya yaşa uygun zatürre (pnömokok) aşılarının mutlaka yaptırılması gerektiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle risk grubundaki kişiler (5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaşından büyükler, hamileler, diyabet, kalp ve böbrek hastalığı ile kronik hastalığı olanlar) için yıllık grip aşısı çok önemli. Eğer ailede çeşitli tedavileri nedeniyle bağışıklığı baskılanmış kişiler varsa onların da aşılanmaları gerekiyor.”

7- Hasta kişilerle yakın temastan kaçının

Solunum yolu enfeksiyonu olan bir kişinin yakın çevresine bulaştırıcılığı yüksek oluyor. Bu nedenle hasta kişilerle yakın temastan mümkün olduğunca uzak durun. Başta havlu olmak üzere ortak eşya kullanımından da kaçının.

8- Çalışma masanızı düzenli temizleyin

Özellikle öksürmenin ve hapşırmanın olduğu ortamda mikroorganizmalar yüzeylere de yayılabiliyor. Dolayısıyla her sabah işe başlamadan önce masa ve bilgisayar klavyesi gibi sık temas edilen yüzeyleri standart temizleyiciler ile temizlemeniz, enfeksiyonlardan korunmanız için önemli.

‘Solunum Yolu’ Hastalıklarına Dikkat!

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/solunum-yolu-enfeksiyonlarindan-korunma/

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Tedavi Yöntemleri

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 12:59

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Üst solunum yolu iki organdan oluşur. Bunlar burun ve yutaktır.

 Üst solunum hastalıkları olarak genellikle sinüzit, nezle, grip, larenjit ve farenjit yaşanmaktadır.

Üst solunum yolu hastalıkları burun ve yutak bölgelerinin iltihaplanması sonucun da oluşan duruma denilmektedir. Üst solunum yolları kulak ve alt solunum yolları ile bağlantı içinde bulunmaktadır.

 • Sinüzit
 • Nezle
 • Grip
 • Larenjit
 • Farenjit

Burun

Solunum sisteminde dışarı açılan bölümüdür. Burun içinde bulunan kıl ve nemli yüzey tozların içinde kalmasını, tutulmasına yardımcı olmaktadır. Burun yapısının içinde bulunan kıvrımlar ve nemli yüzey soğuk havalarda havanın ısınarak akciğerlere inmesini sağlamaktadır.

Yutak

Yutak, ağız ve burun boşluğunu soluk ve soluk borusuna bir araya gelmesini sağlayan kısımdır. 

Sinüzit

Sinüslerin iltihaplanması ve şişmesiyle gelişen duruma sinüzit denilmektedir. Sinüzit, burun çevresinde bulunan sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. İki çeşit sinüzit vardır. Bunlar akut ve kronik sinüzit olarak ayrılmaktadır.

Akut sinüzit; genellikle viral enfeksiyon sebebiyle sinüslerin dolması ile gelişmektedir. Akut sinüzit bir sebebi ise bakteriyel enfeksiyon olarak bilinmektedir.

 
Kronik sinüzit; akut sinüzite oluşan bakteriyel enfeksiyonun gelişim göstermesi yani sinüzit ve viral enfeksiyonların sinüslere yayılmasıyla oluşmaktadır.

Kronik sinüzit, akut sinüzitin tedavi edilmemesi durumunda gelişim göstererek oluşur. 

Sinüzit Belirtisi

Sinüzitin en sık rastlanan belirtisi baş, göz ve yüz ağrısıdır. Baş ağrısı şiddetli olarak kişiye yansır ve zonklama halinde devam eder. Kafayı öne doğru eğerken ağrı daha da şiddetlenir ve yüzde basınç oluşur.

Aynı şekilde öksürürken de yüzde ağrı hissedilir. Genellikle burun akıntısı yaşanır ve bu akıntının rengi sarı yeşil olarak görülür. Ateş, yorgunluk ve halsizlik de sıkça yaşanmaktadır.

Yüzde ve kulaklarda basınç hissi oluşur. 

 • Burun tıkanıklığı
 • Sarı, yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı
 • Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı
 • Kafada basınç hissi
 • Öne eğilmekten artan yüz ağrısı
 • Kötü ağız kokusu
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Üst dişlerde ağrı
 • Kulaklarda ağrı ve basınç hissi
 • Kronik öksürük

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit hastalığında tedavi her hastada farklı şekilde uygulanmaktadır. Bu durumda sinüzit türü ve derecesi önem taşımaktadır. Doktorun uygulayacağı ilaç tedavisi genellikle 2 hafta sürmektedir.

İlaç tedavisi genellikle antibiyotik olarak uygulanır. Lokal ve sistematik ödem sökücüler ve anti alerjik ilaçlar kullanılmaktadır.

 Anatomik bozukluk olan hastalarda burun yolları tıkanmasına neden olan yapı cerrahi müdahale ile temizlenme işlemi uygulanmaktadır.

Nezle 

Nezle, burun ve soluk borusuna yerleşen mikroplardan dolayı oluşmaktadır. Solunum yolu ile alınan virüsler mukoza yerleşmektedir. Virüsler burada 3 gün sürecinde hastalığın oluşmasını sağlarlar. Virüsler buruna yerleşerek buranın tıkanmasına neden olur.

Vücut bu virüsleri atmak için tepki vermektedir. Hapşırma ve burun akıntısı olarak tepki vererek virüsleri vücuttan atmaya çalışır. Grip sıklıkla görülen bir hastalıktır.

Soğuk algınlığı olarak bilinen bu hastalık, genellikle mevsimsel geçişlerden dolayı yaşanmaktadır. 

Nezle Belirtisi

Nezle, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile belirti vermektedir. Öksürük ve boğazda yanma hissi ile devam eder. Ses değişikliği ve kısıklığı yaşanmaktadır. Sıklıkla hapşırık durumu oluşur. Burun etrafında kaşıntı oluşur. Gözlerde sulanmalar yaşanmaktadır. 

 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Gözlerde sulanma
 • İştahsızlık
 • Hapşırık
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Boğazda yanma
 • Seste değişiklik
 • Kaşıntı
 • Hafif ateş

Nezle Tedavisi

Nezle bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın yayılmaması için kişilerden uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Nezle olan kişiler bol sıvı tüketimine dikkat etmelidir. Doktorun burun tıkanıklığı için vereceği burun spreyleri kullanılmalıdır. Ağrı ve ateş varsa ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. 

Larenjit 

Larenjit gırtlağın iltihaplanması sonucu yaşanmaktadır. Bir virüs sebebiyle ses telleri duvarının iltihaplamasıyla meydana gelmektedir. Genellikle 1 ve 3 hafta sürmektedir. Soğuk havalarda ve mevsimsel değişimlerde sıklıkla rastlanmaktadır. Larenjit ikiye ayrılmaktadır. Bunlar akut larenjit ve kronik larenjittir. 

Akut larenjit; 1 ila 2 hafta arasında süren rahatsızlığa denilmektedir. 
Kronik larenjit; 3 haftadan fazla süren rahatsızlığa denilmektedir. 

Larenjit Belirtisi

Larenjit, ses boğukluğu ile kendini göstermektedir. Boğazda kuruluk ve yanma oluşmaktadır. Aynı zamanda boğazda bir cisim varmış hissi yaşanır. Şiddetli kuru öksürük ve balgamlı öksürük görülmektedir. Solunum güçlüğü ve nefes darlığı görülen diğer belirtleridir. 

 • Ses kısıklığı
 • Boğazda kuruluk
 • Boğazda yanma
 • Şiddetli öksürük
 • Balgamlı öksürük
 • Nefes darlığı
 • Solunum güçlüğü

Larenjit Tedavisi

Larenjit hastalığı yaşayan kişi, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Genellikle gırtlağın nemlenmesi için tedavi uygulanmaktadır. Gırtlağa sıcak buhar uygulanır.

Gırtlağın salgısını arttırmak için sıvı tüketimine önem verilmelidir. Bol su ve sıvı tüketilmelidir. Ses terapisi yapılmalıdır. Bitkisel çaylar ve sıcak çorba tüketilmelidir. Antibiyotik tedavi uygulanmamaktadır.

Balgam söktürücü ilaçlar verilmektedir. 

Farenjit 

Farenjit, bir boğaz iltihabı rahatsızlığıdır. Boğazın arka duvarında oluşan enfeksiyonlara farenjit denilmektedir.

Farenjit basit bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Kısa sürede düzelen ve iyileşen bir hastalıktır. Farenjit, bazı durumlarda virüs ve bakterilerden dolayı yaşanmaktadır.

Bazı durumlarda ise boğazı tahriş eden maddelerden dolayı oluşmaktadır. 

Farenjit Belirtisi

Öksürük farenjitin ilk belirtisidir. Boğazda uçuk şeklinde kabarıkcıklar görülmektedir. Beyaz ve gri renkte iltihaplı dokular görülür. Genellikle ağız kokusu oluşur. Yutkunmada zorluk ve ağrı hissi yaşanır. Gıcık, öksürük oluşmaktadır. Ses kısıklığı yaşanmaktadır. 

 • Boğazda kaşınma
 • Boğazda yanma
 • Yutkunmada ağrı
 • Boğazda iltihaplanma
 • Boğazda şişlik
 • Ağız kokusu
 • Ateş
 • Öksürük
 • Ses kısıklığı

Farenjit Tedavisi

1 haftayı geçen akut farenjitte mutlaka doktora başvurulmalıdır. Farenjitin sebebi bulunarak uygun tedavi uygulanmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı durdurulmalıdır.

Acı, ekşi, sıcak, soğuk ve boğazı tahriş edecek yiyecekler tüketilmemelidir. Eğer farenjit, alerji sebebiyle oluşmuş ise alerji tedavi edilmelidir. Akut farenjitte antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır.

Kronik farenjit oluşmuş ise antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. 

Önerilen İçerik;
► Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Bitkisel Çözümler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/ust-solunum-yolu-enfeksiyonlari-ve-tedavi-yontemleri-9267h.htm

Mevsim geçişlerinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor

Kış bitti, bahar geldi ama siz hastalıklardan hala kurtulamıyor musunuz? Mevsim geçişlerinde hissedilen ısı değişimleri pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Hele bir de bağışıklık sistemini zayıfsa hastalık sizi yatağa düşürebiliyor.

Vücut direncinin düşmesiyle mevsim geçişlerinde en çok görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, çocukları okulda yetişkinleri de işten alıkoyuyor. Doktora gitme nedenlerinin başında gelen üst solunum yolları, yetişkinlerde yılda 2-4 kez görülebilirken, çocuklar yılda 3-8 kere üst solunum yollarına yakalanabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi KBB Uzmanı Prof.

Dr. Emre Üstündağ, özellikle mevsim geçişlerinde bizi yataklara düşüren üst solunum yolu enfeksiyonlarını anlattı ve bilgi verdi.

Yaşlı ve çocuklara dikkat!
Çoğunluğu virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonları nezle, grip gibi daha kolay tedavi edilebilecek hastalıklar olabileceği gibi, sinüzit, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ve kulak iltihabı gibi çok daha ciddi enfeksiyonlar olabiliyor.

Kapalı ortamdaki viral partikül sayısı arttıkça enfeksiyon bulaşma olasılığı da artırıyor. Bu nedenle işyerleri, okullar, alışveriş merkezleri gibi insan temasının fazla olduğu ortamlarda hastalık daha hızlı geçiş yapabiliyor.

Uzun süren hastalık süreci, solunum sistemi, kalp ve böbrekler gibi farklı sistemleri de etkileyebildiği için özellikle yaşlı ve çocuklarda ayrı bir özen gerektiriyor. Üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma ve korunmada, güçlü bağışıklık sistemi çok önemli.

Kronik hastalığı olanlarda bağışıklık sisteminde de sorunlar olabildiği için bu kişiler hem daha sık hasta oluyor, hem de hastalık daha şiddetli seyredebiliyor.

D vitamini eksikliği üst solunum yolu enfeksiyonuna davetiye çıkarıyor!

Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek farklı hastalıklara işaret edebiliyor. Bu kişilerde kronik hastalık ve alerji taraması yaptırmak büyük önem taşıyor. Alerji dışında vitamin eksiklikleri de üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

Kışın sentezleyemediğimiz D vitamini eksikliği nedeniyle bağışıklık sistemimizde bazı aksaklıklar görülebiliyor. Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği bulunan kişilerin, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarını daha sık geçirdiği gösteriliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

En yaygın akut hastalıkları oluşturan üst solunum yolu enfeksiyonları, genellikle hafif ateş, öksürük, yorgunluk, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi karakteristik bazı özelliklere sahip. Doğru tedavi için ayırıcı tanının iyi yapılması gerekiyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde amaç; enfeksiyonun yol açtığı belirtileri ortadan kaldırmak ve normal fizyolojik işleyişi sağlamaktır. Bu amaçla burun tıkanıklığını ve akıntıyı azaltmak için ağızdan alınan ya da burun spreyi şeklinde ilaçlar kullanılıyor.

Kişinin hapşırma sıklığı, öksürme durumu gibi diğer semptomlara göre de tedavisi düzenleniyor. Bu dönemde kişinin ağrı ve ateş kontrolüne özellikle dikkat ediliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerin çoğu uygun ilaç ve iyi hijyen ile bir hafta içinde iyileşiyor.

Tedavi edilmeyen vakalar ise otitis media, bronşit, pnömoni ve menenjit gibi ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Ne zaman antibiyotik kullanılmalı?
Üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımının yeri yok. Antibiyotikler bakterilere karşı etkili ilaçlardır. Ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viral olduğu için antibiyotik almak gereksizdir.

Ancak enfeksiyonların uzun sürmesi ve sinüzit, orta kulak iltihabı veya akciğer hastalığına yol açması durumunda antibiyotiklerden yardım alınıyor. Akut rinosinu?zitte semptom ve bulgular ile bakteriyel-viral enfeksiyon ayrımı yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Akut orta kulak iltihabında yakın izlem mümkünse, antibiyotik hemen başlanmayabiliyor.

Ancak, yakın izlemde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle genellikle tanı alan çocuklarda antibiyotik tedavisine başlanması gereklidir. Yine, akut tonsillofarenjitte (boğaz enfeksiyonlarında) ateşin 38 dereceden fazla olması ve boyunda ağrılı lenf bezi bulunması antibiyotik kullanımını gerektiriyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hastaya rahatsızlık veren burun akıntısı gibi bazı şikayetleri gidermek için piyasada bulunan ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Üst solunum yolu tedavisi yetersiz kalırsa…
Kişinin doğru ve yeterli tedavi alamadığı durumlarda, şikayetlerin süresinde uzama, konsantrasyon eksikliği, verimsiz çalışma gibi birçok durum ortaya çıkabiliyor. Bir komplikasyon gelişmesi durumunda daha ciddi sağlık sorunları görülebiliyor. En sık görülen durum akut sinüzit gelişimidir. Orta kulak iltihabı da özellikle çocuklarda sık görülen çok ağrılı, kronikleşebilen bir hastalıktır.


Üst solunum yolu enfeksiyonlarına ‘dur’ deyin!

Üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle bulaşıcı olduğundan etkileşimin fazla olduğu ortamlarda yakın temastan kaçınmak gerekiyor. Bununla birlikte, hem korunma hem de hastalıktan hızlı kurtulabilme adına alınabilecek basit önlemler şunlardır:

 • El yıkarken kurallara dikkat: En iyi koruma el yıkamadır. Herhangi bir şey yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi mutlaka su ve sabunla yıkayın.
 • Öksürürken ağzınızı kapatın: Öksürük ve hapşırma sonrasında üst solunum yolu enfeksiyon mikropları kolayca havaya bulaşacağı için mutlaka ağzınızı elinizle kapatın. Sonrasında da ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin: Günlük beslenmenizde taze meyve ve sebzelere daha fazla yer verin ve bol miktarda sıvı almaya çalışın. Burundan, ağızdan ve ellerden gelen üst solunun yolu enfeksiyon mikropları başkalarına kolayca geçebileceği için başkalarıyla yiyecek veya içecek paylaşmayın.
 • İyi uyku, aktif yaşam: Bazı araştırmalar aktif bir sosyal yaşam tarzının stres hormonlarını azalttığını ve olası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle sağlıklı kalmak düzenli egzersiz yapmaya çalışın ve dinlenin. Yeterli uykunun fiziksel ve duygusal gücü artırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini unutmayın.

Video: Çocuklar okuldaki enfeksiyondan nasıl korunabilir? 

İlginizi çekebilir

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur?

Gribe meydan okuyan besinler

Az hastalanan insanların sırları…

Bağışıklık sisteminizi destekleyen vitaminler

Bebeklerde D vitamini eksikliği nelere yol açar?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/mevsim-gecislerinde-ust-solunum-yolu-enfeksiyonlarina-dikkat

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor

İnsan vücudunda yer alan organlarına enfeksiyon bulaşması sebebi ile üst solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıkar. Boğaz, burun, sinüsler ve aynı zaman soluk borusunda yer alan virüslerin etkili olduğu bir hastalık türüdür.

Genel olarak havaların soğuması ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları çok hızlı bir şekilde artmaktadır ve kolay bir şekilde her insana bulaşabilmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonu nezle ve grip şeklinde bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Nezle ve grip en sık görülen üst solunum yolu hastalıklarından birisidir. Yetişkinler yılda üç ya da dört kere, çocuklar ise yılda altı ya da sekiz kere üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanmaktadır. Üst solunum enfeksiyonu hastalıklarının birçoğuna virüsler neden olmaktadır.

Bu hastalıklar genel olarak en fazla yedi gün boyunca sürmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonu hastalıklarının en sık görülen belirtileri ise, boğaz ağrısı, yanması, burun akıntısı, öksürük, kaslarda oluşan ağrı, burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı ve tüm vücudu saran halsizlik, ağrı gibidir.

Bu belirtilerin ek olarak bir de yüksek derecede ateş, nefes darlığı, kusma ve ishal gibi belirtilerin de eklenmesi durumunda, mutlaka doktora gitmeniz, bir an önce tedaviye başlanması gerekmektedir.

Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu daha fazla ve hızlı bir şekilde artmaktadır. Çünkü enfeksiyonların ortaya çıkma ve aynı zamanda çoğalma mevsimi sonbahar, kış mevsimidir. Yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olması sebebi ile enfeksiyonlar ortaya çıkamaz.

Enfeksiyonun ortaya çıkma zamanı hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış mevsimidir. Eğer gününüzün büyük bir kısmını kapalı ve aynı zamanda az oksijen bulunan ortamlarda geçiriyorsanız, üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına çok kolay bir şekilde yakalanabilirsiniz.

Özellikle sigara dumanına uzun süre maruz kalmanız, sigara içmeniz, sağlıksız beslenmeniz ve stres üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmanızı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Çok sayıda bulunan virüsler üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına neden olmaktadır. Bu tür virüsler havada çok hızlı bir şekilde yayılır ve aynı zamanda insanlara çok çabuk bulaşma özelliğine sahiptir. Virüsler solunum yolu, temas yolu ya da yiyecek, içeceklerin paylaşımı sonucunda birçok hasta olmayan kişiye çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır.

Aynı zamanda virüs, kalabalık bir ortamda hasta olan bir kişinin hapşırması sonucunda havaya küçük zerrecikler halinde yayılır ve sağlam olan kişilerin bu havayı soluması sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yakalanır.

Özellikle kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalan bireylerde daha sık bir şekilde üst solunum yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan bireyler hastalığın uzun süre geçmemesi ve aynı zamanda daha ağır belirtilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka bir doktora gitmeleri gerekmektedir.

Çok sık görülen basit belirtilerle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonun ilerlemesi durumunda birçok ciddi hastalıklara yol açabilir.

Bu nedenle vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonunda reçetesiz bir şekilde de satışı yapılan soğuk algınlığı, grip ve sinüs ilaçlarını kullanabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların hastalığınıza olumlu bir katkısı olmaması durumunda doktora gitmeniz gerekmektedir.

Eğer hastalığınızın belirtileri çok sık görülen belirtiler gibi ise evde bir süre yapacağınız tedavi ile çok kısa bir sürede iyileşebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ise, uzun bir süre yatarak dinlenin ve bol miktarda sıvı almaya çalışın.

Çünkü insan vücudu üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalandığında sıvı oranı düşer ve bu oranı normal seviyeye getirmeniz gerekmektedir. eğer boğaz ağrınız varsa tuzlu su yaparak, gargara yöntemini uygulayabilirsiniz. Tuzlu su boğazınızda yer alan mikropların yok olmasına yardımcı olarak, boğaz ağrınızı hafifletmektedir.

Boğazınızı rahatlatmak için bir diğer yöntem ise çok sıcak olmayan sebzeli, tavuklu çorbalar tüketmenizdir. Çorbanın da boğaz ağrısını hafifletme, yumuşatma gibi bir etkisi bulunmaktadır. Eğer enfeksiyon ses tellerinizi etkilediyse ve konuşmakta zorlanıyorsanız, kendinizi çok yormayın. Yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin.

Bol bol C vitamini içeriği yüksek olan besinleri tüketin ya da için. C vitamini vücudunuzun kaybettiği enerjinin tekrar oluşmasına yardımcı olacaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu çocuklarda görüldüğü zaman, zencefille ballı karıştırın ve bu karışımı çocuğunuza bir tatlı kaşığı yardımı ile günde birkaç kere yedirin.

Zencefilli bal karışımı boğaz ağrısını hafifletmektedir. Sıcak bir duş almak da üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun yerine buhar makinesi de edinebilirsiniz. Çok sayıda fayda sağlayan sarımsak ise doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir.

Çocuklar için yapılan çorbaların ya da yemeklerin içerisine ilave ederek, doğal bir tedavi yöntemi uygulamış olursunuz. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sahip olan yetişkinler ise sarımsağı çiğ olarak yiyebilir ya da yemeklere ilave edebilirler.

Evde uygulanacak doğal tedavi yöntemlerinden biri de bir su bardağı sütün içerisine bal, zerdeçal tozu, toz biberi ilave ederek içmektir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Eğer üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırsanız, birtakım hastalıklar kaçınılmaz olacaktır. Bu hastalık döneminde bol miktarda su ve C vitamini içerikli içeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Çünkü C vitamini halsiz olan vücudunuza tekrar enerji verecektir, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. C vitamini içeriği yüksek olan besinlerin suyunu sıkıp, içmek yerine direkt yiyerek tüketebilirsiniz. Evde uzun bir dinlenme süresi olması gerekmektedir.

Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar evden dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Eğer ateşiniz varsa üzerinizi değiştirerek, hafif ve ince kıyafetler tercih edin.

Ateşiniz belirgin bir dereceye geldiği zaman hem üşürsünüz hem de titrersiniz, üşüdüğünüz için üzerinizi sakın örtmeyin. Bu durum ateşinizin daha çok artmasına neden olacaktır.

Aynı zamanda hastalığın bir başka insana bulaşmaması için iyileşinceye kadar dışarı çıkmayın. İnsanlarla tokalaşmayın, öpmeyin ve sarılmayın. Hasta olmayan insanlarla temas halinde olmayın.

Sık sık ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. Buhar makinesi ile odanızın nem miktarını aynı seviyede tutmaya çalışın. Eğer buhar makineniz yoksa bir kabın içerisine su koyup, kaynatın ve sıcak suyu ısıtıcınızın önüne koyun.

Bu şekilde de buhar elde edebilirsiniz.

Üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde kullanılan çoğu ilacın içeriğinde dikkat dağınıklığına yol açan maddelerin bulunmasından dolayı dışarı çıkacaksanız araba kullanmayın.

Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan bireyler üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına daha kolay bir şekilde yakalanmaktadır.

Bu grup içerisinde yeni doğmuş bebekler, çocuklar, kanser tedavisi gibi ciddi bir hastalığın tedavisini görenler, kronik bir hastalığa sahip olan bireyler ve yaşlılar bulunmaktadır. Bu grupta yer alan bireylerin ilk olarak doktora gitmeleri gerekmektedir.

doktor eğer uygun görürse grip aşısı ya da üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu diğer hastalıkların da aşısını yaptırabilirsiniz

Üst solunum yolu enfeksiyonu, insan vücudunda yer alan alt ve üst solunum yollarında bulunan tüm organları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu hastalıklar ise grip, nezle, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, difteri ve aynı zamanda larenjit gibidir.

Источник: https://evdesifa.com/ust-solunum-yolu-enfeksiyonu/

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları En Çok Okulları Seviyor
Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Şimdiye kadar soğuk algınlığı geçiren biri akut solunum yolu enfeksiyonlarını bilir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonu (URI), üst solunum yolunuzun bulaşıcı bir enfeksiyonudur. Üst solunum yolunuz burun, boğaz, farenkut, larenks ve bronşları içerir.

Hiç şüphesiz, en yaygın bilinen üreme URI'dır. URI'lerin diğer türleri arasında sinüzit, farenjit, epiglottit ve trakeobronşit bulunur. Diğer taraftan, grip bir üst solunum yolu enfeksiyonu değildir, çünkü sistemik bir hastalıktır.

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonuna Neden Olmaktadır?

Her iki virüs ve bakteri akut URI'lere neden olabilir:

Virüsler

 • rinovirüs
 • adenovirüs
 • koaksack virüsü
 • parainfluenza virüsü
 • solunum sinsityal virüsü
 • insan metapnömovirüsü

Bakteri < grup A beta-hemolitik streptokok (GABHS)

 • corynebacterium difteri (dipteri)
 • neisseria gonorrhoeae (gonore)
 • chlamydia pneumoniae (chlamydia)
 • grup C beta-hemolitik streptokok

Tipleri Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nelerdir?

Bronşiyal tüplerin iltihaplanması bronşittir. Sağ ve sol bronş tüpleri trakeadan ayrılır ve sağ ve sol akciğerlere gider.

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunda Kimler Tehli Risk Faktörleri?

Cleveland Clinic'e göre, ortak soğuk, Birleşik Devletlerde doktor ziyaretlerinin en yaygın sebebidir. URI'ler aerosol damlacıkları aracılığıyla bir kişiden diğerine doğru yayılır ve direkt elle temasa geçer. Risk artar:

Hastanın birisi burnunu ve ağzını kapamadan hapşırır veya öksürür. Virüsleri içeren damlacıklar havaya püskürtülür.

 • İnsanlar kapalı alanda veya kalabalık bir ortamdaysa. Hastaneler, kurumlar, okullar ve kreşlerde olan insanlar yakın temastan dolayı artmış risk taşıyor.
 • Burnuna veya gözlerine dokunduğunda. Enfekte olmuş salgılar burun veya gözlerinizle temas ettiğinde oluşur …
 • Sonbahar ve kış (Eylül ile Mart ayları arasında) insanların içeride olma ihtimali daha yüksek olduğunda.
 • Nem oranı düşük olduğunda. İç ortam ısıtması, URI'lere neden olan bir çok virüsün hayatta kalmasını destekler.
 • Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa.
 • Semptomlar Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük ve balgam üretimi URI'lerin en belirgin semptomlarıdır. Semptomlar, üst solunum yollarındaki mukus zarlarının iltihabından kaynaklanır. Diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:

ateş

 • yorgunluk
 • baş ağrısı
 • yutma sırasında ağrı
 • hırıltılı solunum
 • Teşhis Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edildi?

URI'li çoğu insan sahip olduklarını biliyor. Belirtilerden kurtulmak için doktorlarını ziyaret edebilirler. Çoğu URI'ye, hastanın tıbbi geçmişine bakarak ve fizik muayene yaparak teşhis konur. URI'leri teşhis etmek için kullanılabilecek testler şunlardır:

Boğaz Sürüntü: A grubu beta-hemolitik strepten hızlı bir şekilde teşhis yapmak için hızlı antijen algılaması kullanılabilir.

 • Lateral Boyun X-Işını: Bu test, nefes almakta zorluk yaşıyorsanız epiglottuğun ekarte edilmesi için sipariş edilebilir.

 • Göğüs röntgeni: Doktorunuz pnömoniden şüpheleniyorsa bu test emredilebilir.
 • BT Taraması: Bu, sinüzit teşhis etmek için kullanılabilir.
 • Tedavi Akut Üst Solunum Yol Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

URI'ler çoğunlukla belirtilerin hafifletilmesi için tedavi edilir.

Bazı insanlar semptomları azaltmak veya süreyi kısaltmak için öksürük baskılayıcı, balgam söktürücü, C vitamini ve çinko kullanımından yararlanır. Diğer tedaviler şunları içerir:

Burun tıkanıklığı gidericiler solunumu iyileştirebilir.

Ancak, tedavinin tekrar tekrar kullanılması ile daha az etkili olabilir ve rebound nazal tıkanıklığına neden olabilir.

 • Buhar teneffüs etme ve tuzlu suyla tıkanma URI belirtilerinden kurtulmanın güvenli bir yoludur.
 • Asetaminofen ve NSAİİ gibi analjezikler ateş, ağrı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Önleme Akut Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları Nasıl Önlenebilir?

URI'lere karşı en iyi koruma, sabun ve su ile sık yıkanarak yapılır. Ellerinizi yıkamak, enfeksiyon yayabilen sekresyonlara maruziyeti azaltır. Diğer stratejiler şunları içerir:

Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.

 • Uzaktan kumandalar, telefonlar ve bir URI'si olan evin içindeki kişiler tarafından dokunulabilen kapak fırçaları gibi nesneleri silin.
 • Hasta iseniz ağzınızı ve burnunuzu koruyun.
 • Hasta iseniz evde kalın.

Источник: https://tr.oldmedic.com/acute-upper-respiratory-infection-1058

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть