Üst Solunum Yolu Hastalıkları

içerik

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Çoğu zaman köpeklerin sağlıklı olup olmadıklarını anlamak için burunlarına bakılır. Ancak burun ıslaklığı direkt olarak sağlıkla pek ilgili değildir. Köpeklerin burunlarının ıslak olmasının nedeni basit; sürekli burunlarını yalamalarındandır. Ancak tabii ki bu, burunlarına bakıp bazı sorunlarını anlayamayacağımız anlamına gelmez.

Köpeklerde burun akıntısı ve hapşırık normaldir. Ancak bu durum çok sık tekrarlanıyorsa ve burun akıntısı temiz değilse; kanlı, sarı, yeşil renkteyse veya kötü kokuyorsa ciddi bir sorun olabilir ve veterinere götürmeniz gerekebilir.

Eğer köpeklerde burun akıntısı sümük ya da iltihaplı bir şekilde ise bu dostunuzun bakteriyel veya viral veya mantardan kaynaklı bir enfeksiyonu olduğunu gösterir. Enfeksiyonun diğer belirtileri kötü koku, burun kanaması, öksürme veya köpeğin boğuluyor gibi nefes almasıdır.

Veteriner Hekim Kürşat Özer, solunum yolu hastalıklarından bazılarını şu şekilde sıralamaktadır; bronşit, soluk borusunda yabancı cisim, larenjit, soluk borusu kolapsı, damak yarığı, rinit, daralmış burun delikleri, zatürre, solunum yolları tümörü ve alerji bu hastalık grubuna girmektedir.

Kürşat Özer’e göre, bronşit olan köpeğin sürekli olarak kuru, sert bir öksürüğü vardır, bazen bu öksürük krizlerinden sonra köpek kusabilir ya da köpüklü görünümlü bir salya akar. Beden ısısı normalin üzerinde olmayabilir, ama genelde görünümü zayıftır. İyi bir bakım ve doğru ilaçlarla yeniden sağlığına kavuşabilir.

Bir köpeğin soluk borusunda yabancı cisim kaçmışsa, ani ve yoğun bir öksürme görülebilir. Köpekler genelde, soluk borusundaki yabancı maddeyi öksürerek yukarıya itmeye çalışırlar, ama bunda başarılı olamazlarsa, bu maddenin çıkartılması için onu hemen veteriner hekime götürmek büyük önem taşır.

Köpeklerde Ses Kısılması

Fazla konuşan bir kişi gibi, çok havlayan ya da çok öksüren bir köpeğin de sesi kısılabilir. Bir süre için sesini dinlendirmek ve öksürüğünü tedavi etmek, genelde bu durumu kısa sürede iyileştirir. Ancak kronik bir larenjit vakasının arkasında daha farklı ve daha ağır bir sorun yatıyor olabilir.

Bu köpekler çok görülen, doğuştan veya sonradan gelişen bir bozukluk olan soluk borusu kolapsı, genelde yaşamı tehdit edici değildir. Yine de kusurun düzeltilmesi için ameliyat önerilir. Şişmanlık bu durumu daha da zorlaştırdığından, köpeğinizin kilosunu koruyarak ona yardım edebilirsiniz.

Yeşil, kötü kokulu bir burun akıntısına neden olabilen burun enfeksiyonları ile ilgili veteriner Özer; ” Burundaki dokuların enfeksiyonu bakteriyel veya mantarlardan kökenli olabilir. Tedavi, nedenine bağlıdır. Enfeksiyonun tedavi edilmesi için genelde antibiyotik kullanılır.” diyerek veteriner kontrolünün önemli olduğunu belirtmektedir.

Kısa Burunlu Köpeklerde Üst Solunum Problemi

Kısa burunlu boxer, pekines, sherpi ırkı köpeklerinde daralmış burun delikleri sorunu görülür. Bu köpekler nefes aldıklarında, burun delikleri kapanır ve hava akışı kesilir. Köpüklü görünümde bir burun akıntısı tipiktir. Bu durumdaki köpekler heyecanlandıklarında ağızlarından nefes alırlar. Köpeğin rahatlayabilmesi için Burun deliklerinin genişletilmesi gerekebilir.

Köpek öksürür, ateşi vardır, nabzı hızlıdır, göğsünden hırıltılı ya da fokurtulu ses gelebilir. Akciğerlerin iltihaplanması olan pnömoni, bir virüs, bakteri, alerji ya da parazitten kaynaklanabilir. Daha kolay nefes alabilmesi için.

Pnömoni’li bir köpek genelde başını ileriye uzatıp, dirseklerini dışarıya çevirerek oturur. Ciddi bir hastalık olmasına rağmen, pnömoniye neden olan etkene yönelik bir tedaviye alındıklarında çoğu koca patiler kısa sürede iyileşir.

Solunum yollarındaki tümörler de sesli solunum, zorlukla soluma ya da öksürüğe yol açabilirler. Bu da veteriner hekiminizin araştırıp tedavi etmesi gereken bir konudur.

Aksırma ve öksürme, genelde köpeklerin alerjiye olan tepkisidir. Toz, böcek sokmaları, yiyecek maddeleri ya da solunum yolu ile aldığı bir madde, sorunun kökeni olabilir. Alerjik bir krizin diğer belirtileri, gözlerin sulanması, kaşıntı, bazen kusma ve ishaldir. Köpeğinizin alerjisi ile baş etmenin yolu, nedenini tanımaya bağlıdır.

Köpeklerin burunları oldukça hassastır ve hastalık belirtisi görülmesi durumunda mutlaka bir veterinere götürülerek tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Hastalıklarla ilgili internette paylaşılan bilgilere rağmen veterinerler, kişisel önlem alınmadan veterinere başvurulması gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

Geç başlanacak tedavi hangi nedenden kaynaklı olursa olsun rahatsızlığın vücuda yayılmasına ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Özel bir denizcilik şirketi sahibi Mustafa Can, bir müzayededen satın aldığı 1 milyon yaşındaki istiridye olarak bilinen iki kapaklılardan (Bivalvia) ‘Tridacna maxima Röding’ fosilini, ÇOMÜ Yer Bilimleri Doğa Tarihi Müzesi’ne bağışladı. Fosil, diğer fosillerin bulunduğu bölüme kondu. Fosilin ziyarete açılışı için tören yapıldı.

Açılış öncesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi ile ilgili bilgiler veren Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi ve müze sorumlusu Yrd.Doç.Dr. Ayten Çalık, bu önemli örneği müzeye bağışlayan kaptan Mustafa Can’a üniversite adına teşekkür etti.

Ardından müzedeki fosil örneklerinin tanımlanması ve sergilenmesiyle ilgilenen Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Paleontolog Yrd.Doç.Dr. Sevinç Kapan, fosille ilgili bilgi verdi: “Örneğimizin adı; ’Tridacna maxima Röding.’ Yaklaşık 1 milyon yıl yaşında.

Şu anda günümüzde Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’nda yaşayan bir tür. İki kapaklı, kapakları açılıp kapanarak yaşamını sürdüren, o esnada sudan aldığı besinlerle kendini besleyen ve gelişimini sağlayan bir tür. Günümüzde küçük boyutlarda bulunuyor.

O dönemki koşullar suyun sıcaklığı kimyası ve besin miktarı onların yaşaması, büyümesi ve kabuk oluşturması için çok mükemmel koşullar olduğundan bu büyüklüğe erişebilmiş türdür.

Ancak ne yazık ki günümüzde kalsiyum karbonat ve temiz suların tüm yerkürede azalmaya başlaması nedeniyle kendilerini küçülterek yaşamaya çalışıyorlar.”

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, açılışa Mustafa Can’ı temsilen katılan Genel Müdür Serdar Beyhan’a bir teşekkür plaketi verdi. Son olarak da 1 milyon yaşında, 1 metreye, 65 santimetre boyutundaki fosilin üzerine bağlanan kurdele çözülerek ziyarete açılışı gerçekleştirildi.

Источник: https://www.ajanimo.com/kopeklerde-ust-solunum-yollari-hastaliklari/

Üst Solunum Yolları İnfeksiyonları

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Prof.Dr.Önder Ergönül

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı

Üst solunum yolu infeksiyonları neden önemli?

Sonbaharın başlamasıyla birlikte Kuzey yarıkürede solunum yolu infeksiyonları artar. Bu infeksiyonların pek çoğu solunum yollarının üst bölgelerini tutar ve üst bölgede sınırlı kalır. Her yıl çok sayıda insan solunum yolu infeksiyonu geçirir ve bazı kişiler kaybedilir.

Üst ve alt solunum yolu ne demektir?

Üst solunum yolu boğaz ve gırtlaktan daha yukarı bölgelerdir Alt solunum yolu ise akciğerler ve akciğerlere giden solunum yollarını ifade eder. 

Üst solunum yolu infeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı, boğazda yanmadır. Ayrıca halsizlik ve yaygın vücut ağrısı da olur. 

Hemen tedavi edilmeli midir?

Öncelikle uygun bir tanı konulmalıdır. Üst solunum yolu infeksiyonlarının nedenleri çok çeşitlidir. Bakteriler etken olabildiği gibi, virüsler de etken olabilir. Virüslere antibiyotik verilmesi yararlı olmayacaktır. O nedenle tedaviye başlamadan önce etkenin ne olduğunu anlamak gerekir.

Üst solunum yolu infeksiyonlarının tümü aynı şekilde mi seyreder?

Hayır, çok hafif seyirli olanlar olabildiği gibi, çok ağır seyirli, hatta öldürücü olabilir. Örneğin MERS de (middle east respiratory syndrome; ortadoğu solunum hastalığı) da üst solunum yolundan başlayarak alt solunum yoluna geçebilir ve öldürücü olabilmektedir. Bugüne kadar tüm dünyada yaklaşık 1000 kişi bu hastalığa yakalanmış ve bu kişilerin yarısı kaybedilmiştir. 

Bir solunum hastalığı olarak MERS (ortadoğu solunum hastalığı) halen önemli bir sorun mudur?

Önümüzdeki dönemde de riskli olabilir. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Hacca gidenler için sıkça uyarılarda bulunmakta ve riskli olan kişilerin mümkünse hac ziyaretlerini ertelemelerini istemektedir. 

Domuz gribi de bir üst solunum yolu infeksiyonu mudur?

Evet, üst solunum yolu infeksiyonu olarak başlar ama bazı hastalarda, özellikle risk grubundaki hastalarda daha ağır seyrederek alt solunum yollarını da tutabilir. 

Domuz gribi halen görülüyor mu? Nasıl ayırdedilir

Halen görülebilir. Diğer influenza türlerinden ayırdedilemez. Yine yüksek ateş, başağrısı, boğaz ağrısı ve yaygın halsizlik ile karakterizedir. Ama her hastada bu belirti ve bulguların tümü olmayabilir. 

O halde, etken nasıl saptanır?

Etkenin bakteriyel ya da viral olup olmadığını anlamak önemlidir. Çünkü tedavi yaklaşımı tamamen değişecektir. Virüslerde antibiyotikler işe yaramaz ama bakteriler için verilmesi gerekir. Temel testlerden kan sayımı ve C reaktif protein gibi testler fikir verebilir. Boğaz kültürü alınabilir.

Ayrıca son yıllarda solunum virüsleri paneli de çalışılmaktadır. Bu panelde etken olabilecek yaklaşık 20 virüs taranabilmektedir. Ancak her hastada yapılması uygun olmayacaktır. Orta ve ciddi seyirli hastalarda yapılması önerilir.

Kan testleri ve mikrobiyolojik testlerin yanısıra gerekirse akciğer grafisi çekilerek alt solunum yollarına geçiş araştırılmalıdır. 

Tedavi edilmezse ne olur?

Üst solunum yolundan başlayan infeksiyon alt solunum yoluna geçer ve zatürreye neden olur. Zatürre (pnömoni) çok daha ciddi bir hastalıktır. Uygun tedavi edilmezse durum daha da ciddileşir. Kişinin genel durumuna ve klinik durumuna göre hastaneye yatması gerekebilir.

Eğer uygun tedavi edilmezse bakteri kana karışabilir. Eğer bakteri kana karışırsa, sepsis denilen ve uygun tedavi edilmediğinde şok denilen ve yoğun bakım ihtiyacı gerektiren durum klinik tablo oluşur. Bu durumda kişinin mutlaka hastaneye yatırılması ve daha güçlü antibiyotikler kullanılması gerekir. 

Korunmak mümkün müdür?

Ayrıca, korunmak için ellerin uygun şekilde yıkanması çok önemlidir. İşten eve geldiğimizde ya da evden işe gittiğimizde ellerin yıkanması büyük önem taşır. Toplu ulaşım ve kalabalık ortak mekanlar çok büyük risk taşırlar. Havaların soğumasıyla birlikte kapalı mekanlarda kalma zamanı artar. Bu durum daha çok solunum yolu enfeksiyonu görülmesine zemin hazırlar. 

Bir başka önemli faktör sigara ya da tütün kullanımıdır. Sigara içenlerse solunum yolu enfeksiyonlarının çok daha fazla olduğu defalarca kanıtlanmış bir bilgidir. Sigaraya karşı mücadele, solunum yolu enfeksiyonlarından korunabilmek açısından da önem taşır. 

Solunum yolları infeksiyonlarından korunmak için 2 önemli aşıdan söz etmek isterim, influenza ve zatürre aşıları. Bunlar iki farklı aşılardır. 

Kimlerin aşı olmasını önerirsiniz?

İsteyen herkes olabilir ama özellikle risk grubunda tanımlanan kişiler her iki aşıyı da olmalıdırlar. Risk grubundaki kişiler, şeker, tansiyon, kanser gibi kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üzerindekiler bu aşıları mutlaka yaptırmalıdırlar. Ayrıca sağlık çalışanları gibi toplumsal infeksiyonlara sıkça maruz kalan meslek grupları da özellikle influenza aşısını yaptırmalıdırlar.

Özel olarak vitamin takviyesi yararlı olur mu?

Eskiden antibiyotiklerin yanında bir de vitamin yazılırdı. Vitaminlerin ciddi bir eksikliği olmadığı sürece böyle takviye olarak verilmesinin çok yararlı olmadığı görüldü. Sadece ağır spor yapanlarda C vitamininin yararlı olabileceği gösterilmiştir. Bunun ötesinde vitaminlerin yararı kesin olarak gösterilememiştir. 

Bu konuda nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Her üst solunum yolu infeksiyonu antibiyotik tedavisi gerektirmez. Viral nedenli olan infeksiyonlarda antibiyotikler yararsızdır. Antibiyotik kullanmadan önce doktora başvurulmasını öneririm. 

Teşekkürler.

Источник: https://isg.ku.edu.tr/stu/article-respiratory

Solunum Yolu Hastalıkları Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 13:59

Solunum Nedir?

Solunum, canlı varlıkların yaşamlarını sürdürmesinde en önemli durumdur. Havadan oksijeni alarak, karbondioksiti havaya geri gerilmesi olayına solunum denilmektedir.

Solunum sistemi çeşitli organlar sayesinde gerçekleşmektedir. Solunumun oluşumasın da yardımcı olan organlara solunum organları denilmektedir.

Canlıların enerji elde etmek amacıyla yaşanan durum solunum olarak adlandırılmaktadır.

Solunum Sistemi Nedir?

Solunum sistemi, kanda bulunan karbondioksit gazının, oksijen gazı ile yer değiştirmesine yardımcı eden sistemdir. Vücudun faaliyetini sürdürmesi için yeterli enerjiyi alması gerekmektedir. Vücuda alınan besinler, kana geçmektedir.

Alınan bu besinlerin hücreler de oksijenle yakılmasına solunum, solunum işleminde görev yapan organların oluşturduğu düzene solunum sistemi denilmektedir.

 Solunum sistemi sayesinde oksijen hücrelere ulaşarak, vücutta oluşan karbondioksitin vücuttan çıkmasının sağlamaktadır. Solunum sistemini oluşturan organlar üst solunum ve alt solunum olarak ikiye ayrılır.

Solunum sistemi solunum organlarıyla çalışmaktadır. Bu organlar, burun, yutak, soluk borusu ve akciğerlerdir.

Burun

Solunum sisteminde dışarı açılan bölümüdür. Burun içinde bulunan kıl ve nemli yüzey tozların içinde kalmasını, tutulmasına yardımcı olmaktadır. Burun yapısının içinde bulunan kıvrımlar ve nemli yüzey soğuk havalarda havanın ısınarak akciğerlere inmesini sağlamaktadır.

Yutak

Yutak, ağız ve burun boşluğunu soluk ve soluk borusuna bir araya gelmesini sağlayan kısımdır.

Gırtlak

Gırtlak solunum sisteminin temel organıdır. Birbirine kas ve zarlarla bağlı kıkırdaklardan oluşan yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı gırtlak sürekli açıktır ve hava girişine izin vermektedir.

Soluk Borusu

Yutak ve akciğerler arasında ki boşluk kısımdır. Gırtlak, soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Soluk borusu iç yapısında nemli yüzey ve tüyler bulunmaktadır.

Burunda olduğu gibi nemli yüzey ve tüyler toz ve maddelerin tutulmasının sağlamaktadır. Bu maddeler öksürük ve balgam sayesinde dışarı çıkarılmaktadır. Soluk borusunun alt kısımları bronşlardan oluşmaktadır.

Alt kısımda bulunan bronşlar ikiye ayrılmaktadır. Bu bronşlar dan biri sağ diğeri sol akciğere bağlıdır.

Akciğerler

Akciğerler, solunum sisteminin en önemli organlarından biridir. Akciğerler, göğüs kafesinin içinde bulunmaktadır.

Plevra denilen zar akciğerlerin üzerini kaplamakta ve akciğerleri darbe, basınç gibi zarar verici dış etkenlerden korumaktadır. Akciğerler iki ayrı parçadan oluşmaktadır. Bunlar sağ ve sol olarak ayrılmaktadır.

Bu parçalar lob adı verilen bölümlere ayrılmıştır. Bronşlar akciğerler de ince dallara bölünmektedir. İnce dallara bronşçuk adı denilmektedir. Bronşçuklar, hava keselerine bağlıdır. Bu hava keseleri alveoldür.

Alveol, akciğere birçok katkı sağlamaktadır. Akciğer yüzeyinin daha geniş olmasının sağlayarak, solunumu kolaylaştırır, hava ve kan arasında olması gereken gaz alışverişini sağlamaktadır.

Soluk Alıp Verme Nasıl Gerçekleşir?

Soluk alma yani nefes alma diyafram kasının kasılması ve düzleşmesiyle başlar. Göğüs kasları kasılır, göğüs boşluğu genişler. Bu şekilde akciğerler genişler ve hacmi artar. Akciğerlerin basıncı azalır.

Dışarıdan alınan havadaki oksijen alveollerden kana aktarılır ve kandaki karbondioksit alveollere alınır. Soluk verme yani nefes verme, diyafram kasının gevşemesi ile başlar. Göğüs kasları gevşer ve göğüs boşluğu daralır. Akciğerler sıkışarak, hacmi azalır. Akciğerlerin basıncı artar.

Alveollerde bulunan karbondioksit dışarı atılır. Bu şekilde nefes verme işlem sonlanır.

Soluk (Nefes) Alma

 • Diyafram kası kasılır ve düzleşir
 • Kaburga yani göğüs kasları kasılır
 • Göğüs boşluğu genişler
 • Akciğerlerin hacmi artarak akciğerler genişler
 • Akciğerlerin basıncı azalır
 • Dışarıdan alınan havadaki oksijen alveollerden kana verilir, kandaki karbondioksit alveollere alınır

Soluk (Nefes) Verme

 • Diyafram kası gevşer
 • Kaburga yani göğüs kasları gevşer
 • Göğüs boşluğu daralır
 • Akciğerlerin hacmi azalır ve akciğerler sıkışır
 • Akciğerlerin basıncı artar
 • Alveollerdeki karbondioksit gazı dışarı atılır

Solunum Yolu Hastalıkları Nedir?

Solunum sistemi, insan vücudunun faaliyet göstermesinde önemli rolü bulunmaktadır. Vücuda, oksijen taşımakla görevli düzenle çalışan bir sistemdir. Aynı zaman da karbondioksitin vücuttan atılmasını sağlayarak, kanın pH’ nı ayarlanmasının sağlamaktadır.

Solunum sistemi burun, yutak, soluk borusu ve akciğerlerin oluşturduğu bir sistem ile çalışmaktadır. Bu sistem için de en ciddi şekilde rahatsızlık gösteren organ akciğerlerdir. Akciğere bağlı birçok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Akciğere bağlı nedenlerle oluşan hastalıklarda kişi yeterli miktarda oksijen alamamaktadır. Bu durum sonucun da daha ileri boyutta hastalıklar yaşanmaktadır. Solunum yolu hastalıkları sadece akciğer hastalıklarından oluşmamaktadır. Birçok neden den dolayı solunum yolu hastalıklara meydana gelmektedir.

Solunum yolu hastalıkları genellikle kirli havadan dolayı oluşmaktadır. Sağlıklı bir hayat için önemli olan, sağlıklı temiz bir havadır. Kirli hava solunum yolu ile vücuda geçerek, insanların hastalanmasına neden olmaktadır. Kirli hava bütün organlara zarar vermektedir.

 Vücuda solunum yolu ile giren kirli hava ilk etapta, vücudun direnci ile karşılaşmaktadır fakat uzun süre solunan kirli hava bir süre sonra vücudun bu duruma kayıtsız kalmasına neden olmaktadır. Vücudun bu durumuna zayıf ve yenik düşmesine sebep olmaktadır.

 Kirli hava dışında sigara kullanımı solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Sigara solunum yolu ile vücuda girmektedir. Solunum sisteminde bulunan solunum organlarının tümüne zarar vermektedir. Sigara kullanmayan kişiler, sigara dumanını soluması dahi solunum hastalıklarına neden olmaktadır.

Bu yüzden sigaradan uzak durmak gerekmektedir.  Solunum sistemi ile rahatsızlanan kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Aynı şekilde solunum sistemi hastalıkları sayısı da çok yüksektir. Bu hastalıklar bazen küçük görünse de ilerlemesi dahilin de tedavisi olmayacak hastalıklara neden olmaktadır.

Solunum Yolu Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar üzerinde sıkça rastlanan solunum yolu hastalıkları nelerdir? İşte, detaylar…

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Üst solunum yolu burun ve yutaktan oluşmaktadır.

Üst solunum hastalıkları olarak genellikle sinüzit, nezle, grip, larenjit ve farenjit yaşanmaktadır.

Üst solunum yolu hastalıkları genellikle bu bölgelerin iltihaplanması sonucun da oluşan duruma, üst solunum yolu enfeksiyonları denilmektedir. Üst solunum yolları kulak ve alt solunum yolları ile bağlantı içindedir.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle üşüme ve öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, balgam, baş ağrısı, ateş, yüzde basınç, kulak ağrısı, soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet ve hapşırma durumlarından oluşmaktadır. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan 1 veya 3 gün sonra başlamaktadır. Bu durum süresi genellikle 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Enfeksiyonun yoğunluğuna göre daha uzun sürebilir.

 • Üşüme
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Balgam
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Yüzde basınç
 • Kulak ağrısı
 • Soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Sebepleri

Üst solunum yolu hastalıkları birçok sebepten dolayı meydana gelmektedir. Başlıca nedenleri mikrop, virüs ve bakterilerdir. Sıkça yaşanan üst solunum yolu hastalıkların yüksek oranında değişik virüsler sebebiyle oluştuğu görülmüştür.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisi

Üst solunum yolu hastalıkları tedavisi genellikle temiz hava ile başlamalıdır. Hasta olan kişilerin, kirli havadan kaçınması gerekmektedir. Temiz ve ferah bir hava içinde olması gerekir. Beslenme her hastalığın başında gelmektedir. Bu hastalığın tedavisinde de dengeli ve düzenli beslenme şarttır.

Sıvı tüketimi hastalık dışında tüketilen oranın üstünde olmalıdır. Hastalık döneminde sıvı tüketimi önem taşımaktadır. Üst solunum yolu hastalıkların da buhar ile hava alma kişiyi rahatlatmaktadır. Bu yüzden buhar makineleri kullanılması önerilmektedir. Doktor muayenesi sonrasında doktorun yazacağı reçeteye uyulmalı ve gerekli ilaçlar kullanılmalıdır.

Genellikle burun için burun damlaları verilmektedir.

Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Alt solunum yolu gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerden oluşmaktadır. Alt solunum yolu hastalıkları akut bronşit, kronik bronşit, koah, zatürre, verem ve akciğer kanserine kadar uzanmaktadır.

Akut bronşit akciğerler de hava yollarının akut ödemidir. Alt solunum yolu hastalıklarında en sık görüleni akut bronşittir. Alt solunum yolu hastalıkları virüsler ve bakterilerden dolayı oluşmaktadır.

Aynı zaman da akciğer iltihaplanması sonucunda alt solunum hastalıklarından olan zatürre yaşanmaktadır.

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle kuru öksürük, halsizlik, yüksek ateş, nefes darlığı, göğüs ağrıları, üşüme, titreme, balgam, iştahsızlık, kusma, deri döküntüleri, baş ve eklem ağrılarından oluşmaktadır. Aynı zamanda diğer organlarda da rahatsızlık hissi de alt solunum yolu hastalıklarının belirtisi arasında yer almaktadır.

 • Kuru öksürük
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrıları
 • Üşüme
 • Titreme
 • Balgam
 • Nefes darlığı
 • İştahsızlık
 • İshal
 • Kusma
 • Deri döküntüleri
 • Baş ve eklem ağrıları

Alt Solunum Yollarında Hangi Hastalıklar Görülür?

 • Akut Bronşit
 • Kronik Bronşit
 • Koah
 • Zatürre
 • Verem
 • Astım
 • Akciğer kanseri

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Sebepleri

Alt solunum yolu hastalıkları birçok nedenle yaşanmaktadır. Bu hastalıkların bir kısmı bulaşıcı hastalık olarak nitelendirilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar hava yolu ve temas yolu ile kişiden kişiye geçerek oluşmaktadır. Genellikle 2 veya 3 hafta süren bu hastalıklar, daha uzun sürmesi dahilin de farklı hastalıklara yol açmaktadır. Bu yüzden dikkatli davranmalıdır.

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisi

Alt solunum yolu hastalıkları geçiren kişiler, doktora başvurmalıdır. Doktor muayenesi sonucunda reçete de bulunan ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Genellikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme düzenine ve sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

 Düzenli ve dengeli şekilde beslenerek, takviye olarak vitamin ilaçları kullanılmalıdır. Vitamin ilaçları kesinle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir. Sigara ve alkol tüketimi durdurulmalıdır. Hastalığın düzelmemesi ileri boyutta ki hastalıklara neden olmaktadır.

Bu yüzden kişiler kendine özen göstermektedir.

Önerilen İçerik;
► Solunum Yolu Hastalıklarından Korunmanın Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/solunum-yolu-hastaliklari-cesitleri-ve-tedavi-yontemleri-9122h.htm

Solunum Yolu Hastalıkları

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Solonum sisteminde bulunan burun ve ağız yardımıyla dışarıdan alınan hava akciğerlere ulaşmak üzere bir yola girer. Bu yolda yutak, gırtlak ve soluk borusu mevcuttur. Bu yoldan geçen hava son olarak akciğerlere gelir. Akciğerdeki bronş ve bronşçuklardan geçerek alveollere iletilir. Oradan da oksijen ihtiyacı bulunan diğer organlara geçiş yapılır.

 • Akciğer Kanseri
 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
 • Astım
 • Zatürre
 • Tüberküloz
 • Grip
 • Soğuk Algınlığı
 • Sinüzit
 • Akut Bronşit
 • Larenjit
 • Farenjit
 • Tonsillit (Bademcik İltihaplanması)

Akciğer dokularında bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğaldığı bir hastalık çeşididir. Bu kontrolsüz çoğalma hücrelerin çevre doku hücrelerini sararak ve ya akciğer dışı organlara yayılmalarıyla ortaya çıkar.

En sık görülme nedeni uzun süre tütün kullanımına maruz kalınmasıdır. Fakat sigara içmeyen insanlarda da görülme oranı vardır.

Ortaya çıkmasında genetik faktörler, radon gazı, hava kirliliği, tütün dumanı gibi pek çok sebebi vardır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Öksürme ve kanlı öksürme
 • Göğüs ağrısı
 • Kilo kaybı

Bu belirtilerin pek çok hastalığın sebebi olabileceği için akciğer kanseri tanısı konması oldukça zorlaşabilir. Akciğer kanseri tanısı, göğüs röntgeni ve bilgisayarlı tomografi ile belirlenebilir. Kesin tanı ise biyopsi ile konmaktadır.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Tedavi süresini hastalığın evresi, kanserin doku tipi hastanın genel durumu belirler. Hastalık küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olarak ikiye ayrılır. Tedavide izlenecek yolu bu sınıflandırma yöntemi belirler. Küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi ve radyoterapi tercih edilir. Fakat küçük hücreli dışı kanser çeşidinde ise tercih yöntemi cerrahidir.

Akciğer kanserinin görülme oranı yaşa bağlı olarak artar, genelde 50-70 yaş aralığı arasında görülür. a vitamini yönünden eksik beslenen insanlarda kanser riski, beslenmeyenlere göre daha düşük orandadır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir?

Uzmanlara göre dünyada ölüme en çok sebebiyet veren dördüncü hastalık olarak belirlenmelidir. İlerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan fakat aynı zamanda önlenip tedavi edilebilen bir akciğer hastalığıdır. Hafif, orta şiddette ve ağır şiddette olmak üzere üç şekilde incelenir.

En önemli nedeni sigara kullanımıdır. Sadece sigara değil tüm tütün ürünleri bu gruba dahildir. Bunun yanında iç ortam kirliliği ve tozlu iş yerleri, daha önce yaşanan akciğer hastalıkları ve tedavi edilmemiş astım bu duruma sebebiyet vermektedir.

KOAH Belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Balgam çıkarma
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste tıkanma
 • Morarma

KOAH Tedavisi

KOAH tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Fakat bu hastalığa rağmen hayatınıza devam edebilirsiniz. Hastalığın şiddetini azaltan ilaçlar ve iyi hissetmeye yardımcı terapi yöntemleri mevcuttur. Akciğerler tamamen eski sağlığına geri dönmezler ama zamanla hastalığın başlangıcına göre daha iyi duruma gelebilirsiniz.

KOAH Hastalarına Öneriler:

 • Yapılması gereken işleri kendinizi çok yormadan yapın.
 • Hangi durumlarda hangi, hangi durumlarda kötü olduğunuzu belirlemek adına günlük tutmaya başlayın.

 • Banyo yapmak yerine duş almaya özen gösterin. Banyo da çok uzun süre kalmak ve ya küvet kullanmak yorucu olabilir.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Düzenli olarak hareket edin.

 • Fazla eğilip kalkmamaya özen gösterin.

Astım Nedir?

Solunum yollarında oluşmuş iltihaplanma sonucu, çok fazla duyarlı olmasına ve kimi zamanlar nefes daralmasına yol açan bir hastalıktır.

Sebebi kesin olarak belli değildir. Genel olarak kabul edilen görüş ise doğuştan soluk borularının çevreye duyarlı olması ve ya zatürre gibi hastalıklardan sonra oluşabileceğidir.

Mikrobik hastalıklar, soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, allerjen maddeler gibi sebepler astımın artmasına neden olmaktadır.

Astım Belirtileri

 • Ataklar
 • Nefes darlığı, hırıltılı solunum,
 • Öksürük
 • Sinüzit, göz alerjisi, egzama
 • Zor çıkarılan koyu balgam

Astım Tedavisi

İlk 6 yaşa kadar görülen astım çeşidi geçici olabilmektedir. Hastalık tedavisinde etkili ve güvenilir ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalık çok ileriye gitmediği zamanlarda kontrol altına alınıp tedavi edilebilmektedir. Bilinçsiz ve düzensiz tedavi yöntemleriyle hastalık giderek ilerler ve görülen atak sayısı, şiddeti artabilir. Bu durumda hasta sürekli nefes darlığı şikayeti yaşar.

İlk aşamada hastayı rahatlatıcı ilaçlar kullanılır. Atak durumlarında hemen kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sayesinde hastanın nefes darlığı, öksürük ve hırıltı sorunu azalır. İkinci aşamada ise hastalığın tedavi edici aşamasına geçilir. Bu ilaçların da büyük bir kısmı solunum yoluyla alınır. Fakat tablet olarak da kullanılanları vardır.

Sinüzit Nedir?

Sinüs, kafa kemikleri içine yerleşen, ağız ve burun içine açılan, içi hava dolu olan kemik boşlukları olarak adlandırılır. Ses tınısı, ses karakteri, burundan geçen havanın vücut ısısına ayarlanması, kafa ağırlığını azaltıp başın dik durmasını sağlar.

Sinüs boşluklarını kaplamakta olan mukus tabakasının bakteri ve mantarlar yüzünden iltihaplanması durumu ise sinüzit olarak adlandırılır. Genelde kış aylarında görülmektedir.

Sinüzit Belirtileri

 • Göz ve yüz çevresinde şiddetli baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun ve genizden gelen sarı-yeşil renkteki akıntı
 • Ağız kokusu
 • Koku ve tat bozukluğu
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Adaptasyon güçlüğü
 • Çocuklarda bunlarla birlikte iştahsızlık, öksürük, bulantı ve kusma şikayetleri de görülebilir.

Sinüzitin Tedavi Yöntemi

Medikal ve cerrahi tedaviye olumlu yanıt veren bir hastalıktır. En önemli ilaç kullanılan antibiyotiklerdir. Bunun yanında burun açıcı spreyler, alerji hapları, soğuk algınlığı hapları burun ve sinüs yıkama sıvıları da kullanılmaktadır.

Farenjit Nedir?

Burun ve ağız boşluğunda oluşan iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki türden oluşur. Aniden gelişen akut, zamanla oluşan kronik farenjittir. Bulaşması öksürük ve ya hapşırıkla olabilir. Virüslerin yanında sigara, alkol kullanımı, tozlu ve kirli hava, geniz akıntısı, çok sıcak ve çok soğuk içecekler de kronik farenjidin ilerlemesine neden olur.

Farenjit Belirtileri

 • Boğaz ağrısı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Geniz akıntısı
 • Yutkunma zorluğu
 • Baş ve eklem ağrıları
 • Boğazda kızarıklık
 • Öksürük ve lenf bezlerinin şişmesi
 • Kulak ağrısı belirti nedenlerinden başlıcalarıdır.

Farenjitin Tedavi Yöntemi

Antibiyotik kullanımı virüslerden kaynaklanan farenjit tedavisinde iyileştirici bir kullanım olmayacaktır. Fakat bağışıklık sistemi zayıfsa antibiyotik kullanmak işe yarayabilir. Ağrı kesici, ökrüsük kesici, burun açıcı spreyler, ağız gargaraları kullanılabilir.

Tüberküloz Nedir?

Bir basil çeşidiyle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer bir adı ise veremdir. Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı, alkol ve sigara bağımlılığı gibi hastalık yaşayanların vereme yakalanma oranları normal insanlara göre daha yüksektir.

Tüberkülozun Belirtileri

 • İki haftadan uzun süreli öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Kan tükürme
 • Gece sürekli terleme hali
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık ve ani zayıflama bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Tüberkülozun Tedavi Yöntemi

Kullanılması gereken 5 ana ilaçla olumlu sonuç alınabilen bir hastalık türüdür. Tedavisi süresi minimum 6 aydır. İlaçları her gün düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Tedavi süresince hastanın iyi beslenmesi, iyi dinlenmesi ve hava değişiminin artık tedavide pek bir önemi olmadığı belirlenmiştir. Her şey ilaçlarda bitmektedir.

Akut Bronşit Nedir?

Soğuk algınlığının sonrasında görünen bulaşıcı bir hastalıktır. Sebebiyet olarak üst solunum yollarına yerleşen bakteri ve ya virüsler olarak gösterilir. Çocuklarda görülme ihtimali yetişkinlere göre daha fazladır.

Akut Bronşit Belirtileri

 • Öksürük
 • Öksürük sonrası balgam
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Hırıltılı solunum
 • Halsizlik gibi nedenler akut bronşitin belli belirtileridir.

Akut Bronşit Tedavisi

Genelde tanı konduktan sonra ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük şurupları kullanılır. Balgamı atmak için de önerilen bazı ilaçları kullanmak gerekmektedir. Ayrıca hastalığın kısa sürede sonlanması için sigara kullanımını minimuma indirmek hatta mümkünse bırakmak gerekmektedir.

Zatürre Nedir?

Akciğerin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Akciğer enfeksiyonu sonucu alveoller iltihaplanır ve kan hücrelerindeki plazma sıvı bu alana dolar ve alveoller hava içeriğini kaybederler. Genelde çocuklarda görülür.

Zatürre Belirtileri

 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Aşırı susama ve hızlı soluk alıp verme
 • Dudaklarda mavileşme
 • Şuur kaybı, dalgınlık, algı bozukluğu
 • Öksürük
 • Şiddetli göğüs ve baş ağrısı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Zatürre Tedavisi

Hastaneye yatma durumunda damardan uygulanan antibiyotik, sıvı takviyesi ve ağrı kesicilerle tedavi sağlanmaya çalışılır. Ev ortamında ise ağızdan antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ve balgam söktürücü ile tedavi tamamlanır.

Источник: https://evdesifa.com/solunum-yolu-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть