Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor

içerik

Kalp krizi hastaları uyurken yakalıyor

Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor

Obstrüktif (tıkayıcı) ve santral (merkezi) olmak üzere başlıca 2 tipe ayrılıyor. Tıkayıcı uyku apnesi, uyku sırasında oluşan tam veya kısmi tıkanma ataklarıyla gelişiyor. Tıkanma atakları ortalama 10-30 saniye sürüyor, ancak bu süre bir dakika ya da daha uzun süreye yükselebiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.

Beyza Yalçınkaya, Uyku apne sendromunun hayatı tehdit eden birçok hastalığa neden olduğuna dikkat çekerek, “Öyle ki bu sendrom kalp krizi ve inme riskini 3 kat artıyor, ölüm de genellikle hastaları uyurken yakalıyor.

Bu nedenle yüksek sesli horlama sessizlik periyodları ile kesintiye uğruyorsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak çok önemli.” diyor.

KALP KRİZİ VE İNME RİSKİNİ 3 KAT ARTTIRIYOR

• Uyku apne sendromu; hipertansiyon, kalp damar hastalığı, şeker hastalığı, beyin damar hastalıkları (inme) ve obeziteye neden oluyor. • Kalp krizi ve inme riski uyku apne sendromu olan kişilerde olmayanlara göre yaklaşık 3 kat yüksek bulunmuş.

Uyku apnesi olan hastalarda uyku sırasında ve sabah erken saatlerde kan pıhtılaşması artıyor ve bu durum sabaha karşı kalp krizi ile inmenin oluşmasına yol açıyor. • Hipertansif hastaların yüzde 30‘u, kalp krizi veya inme geçirmiş hastaların yüzde 60- 70’inde obstrüktif uyku apne sendromu tespit ediliyor.

• Uyku apnesi olan hastaların yarısında hipertansiyon görülüyor. Uyku apne sendromu, kalp yetmezliği ve kalp ritim bozukluklarına da yol açıyor. • İnsülin ve açlık kan şekeri uyku apnesi olan hastalarda daha yüksek bulunuyor.

Diyabet gelişme riski bu kişilerde normal popülâsyona göre yüksek oluyor, tip 2 diyabet uyku apnesi olan hastaların yüzde 30’unda görülüyor.

Kısa kalın boyun ve küçük çene de riski artırıyor

Uyku apnesi kadınlarda yüzde 2, erkeklerde ise yüzde 4 oranında görülüyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor ve kadınlarda yüzde 19, erkeklerde ise yüzde 28’e, kadar yükseliyor. Tüm dünyada giderek artan şişmanlık (obezite) uyku apne sendromunun sıklığını belirgin şekilde artırıyor. Nöroloji Uzmanı Dr.

Beyza Yalçınkaya, obez kişilerde bu sıklık 10 kat daha yüksek olsa da hastalığın zayıf kişilerde de geliştiğini belirterek şu bilgileri veriyor: “Kısa kalın boyun, küçük çene gibi yapısal özellikler, genetik faktörler, sigara alkol kullanımı ve hipotiroidi gibi endokrin hastalıklar uyku apne sendromunun sıklığını arttırıyor.

Menopoz ve yaş da kadınlarda risk faktörünü oluşturuyor.”

HAVA YOLU DARALINCA SOLUNUM DURUYOR

Tıkayıcı apnelerde uyku sırasında solunum yolundaki kasların gevşemesi nedeniyle hava yolunun daralması, hatta bazı kişilerde tam olarak kapanması sonucu solunumun duruyor. Göğüs ve karın kaslarının kasılmaya devam etmesi nedeniyle bir süre sonra solunum yolu kasları tekrar kasılıyor ve havayolu açılıyor. Nöroloji Uzmanı Dr.

Beyza Yalçınkaya, bu olay sırasında apnenin süresi ve şiddetine bağlı olarak kandaki oksijen seviyesinin düştüğünü ve uykunun kesintiye uğradığını belirterek, “Bu uyanıklığın kısa sürmesi nedeniyle kişi uyandığının farkına varamıyor.

Santral uyku apnesi çok daha nadir görülüyor ve beyinden solunum kaslarına doğru sinyallerin ulaşmaması nedeniyle ortaya çıkıyor.” diyor.

HORLUYOR VE GECE İKİDEN FAZLA İDRARA ÇIKIYORSANIZ DİKKAT

Dr. Beyza Yalçınkaya uyku apnesinin en önemli belirtileri arasında horlama, gün içi uyku hali ve uykuda solunum durması olduğunu söylüyor. Horlama şiddetli oluyor ve zaman içinde giderek artıyor. Yüksek sesli horlama sessizlik periyodları ile kesintiye uğruyorsa uyku apne sendromu açısından değerlendirme gerekiyor.

Bunun dışında; gece terlemesi, gece sık idrara çıkma, sabahları ortaya çıkan baş ağrısı, uykuya dalmakta ve sürdürmekte zorluk, dikkat bozuklukları, unutkanlık, libido azalması, uykuda anormal hareketler, uykuda göğüs ağrısı, reflü, uykuda boğulma hissi, gece ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları, sabah kan basıncı yüksekliği ve ağız kuruluğu gibi belirtiler uyku apne sendromu olan kişilerde farklı sıklık ve düzeylerde ortaya çıkıyor. Huzursuz uyku, göğüs terlemesi hastaların yaklaşık yarısında görülüyor. Hastaların yüzde 85’inde gece ikiden fazla idrara çıkma öyküsü bulunuyor. Bu kişilerde şeker hastalığı ve prostat araştırılsa da uyku apne sendromunda gece idrara çıkma horlama kadar spesifik bir belirti olarak yer alıyor.

HAVA ÜFLEYEN MASKE SOLUNUMUN DURMASINI ÖNLÜYOR

Nöroloji Uzmanı Dr.

Beyza Yalçınkaya, uyku apnesinin temel tedavi yönteminin sürekli pozitif basınç (CPAP) oluşturduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bu yöntemde uyku süresince kullanılan burun maskesi ile pozitif basınçlı hava verilerek solunum yollarının açık kalması sağlanıyor.

Maskeyle verilen hava sayesinde hastaların uyku süresince apneleri gelişmiyor, oksijen seviyeleri düşmüyor, uyanıklıklar oluşmuyor ve horlama kesiliyor.

Bu tedavi yüksek tansiyon, damar hastalıkları, diyabet, obezite ve depresyon gibi apneyle birlikte bulunan hastalıkların kontrol altına alınması kolaylaştırıyor.” CPAP tedavisi dışında uyku apne sendromunun tedavisinde, eşlik eden hastalıkların tedavisi, kilo verme tedavisi, cerrahi tedavi (bariatrik cerrahi, üst solunum yolu cerrahisi), ağız içi araçlar ve uyuma pozisyonu tedavisi gibi seçenekler de bulunuyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/kalp-krizi-hastalari-uyurken-yakaliyor-2014-08-20.html

Uyku Apnesi Beyin Ve Kalp Hastalıklarına Yol Açabiliyor

Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor
Uzm. Dr. Hayal ERGİN TOKTAŞ
Nöroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Sabahları baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla uyanıyorsanız uyku apnesiile karşı karşıya olabilirsiniz.

Sık görülen bir uyku bozukluğu nedeni olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr.

Hayal Ergin Toktaş, uyku apnesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Sabah dinç uyanmak için kaliteli uyku şart

Bedenin kendini yenilediği süreç olan uyku, sağlıklı yaşam bir için çok önemlidir. Kaliteli bir uyku, kişinin sabah zinde bir şekilde uyanmasına ve günü sağlıklı geçirmesine olanak sağlar.

Uyku kalitesinin sağlanamadığı durumlarda kişi kendini gün boyu yorgun ve bitkin hissedecektir. Bu durumda gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği de kaçınılmaz olmaktadır.

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişse de, ortalama olarak 7-8 saatlik kaliteli bir uyku sağlıklı yaşam için gereklidir.

Kalp damar ve beyin hastalıkları riskinizi azaltın

Horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uyku hali, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik, hipertansiyon, insülin direnci gibi problemler uyku apnesini işaret edebilir. Tedavi edilmeyen uyku apne hastalığı, ilerleyen dönemlerde kalp damar ve beyin damar hastalıkları riskinde de artışa yol açabilmektedir.

Gece çok terliyor ve sık tuvalete kalkıyorsanız…

Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülebilen uyku apnesinden şüphelenilmesi gereken bir durum da gece özellikle baş ve boyun bölgesinde terlemede artış yaşanması ve gece sık sık idrara kalkılmasıdır. Sabah yorgun, baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanılması da uyku apne sendromunun belirtileri arasındadır.

Solunum düzensizliği ve nefesin durmasına dikkat!

Uyku apnesi gece uykusunda solunum düzensizliğine ve çok gürültülü horlamalara neden olmaktadır. Bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma ile gerçekleşen horlama durumlarından farklıdır. Çünkü uyku apnesine bağlı horlamalar, her türlü uyuma pozisyonda gerçekleşmektedir.

Uyku apnesi hastalığında, solunum düzensizliğine ek olarak sık sık ve uzun süreli olarak nefes durma problemi de yaşanmaktadır. Uyku boyunca birçok kez 10 saniyeden bir dakikaya kadar ulaşan solunum durmaları görülmektedir.

Bu tür nefes durmaları, oksijen ve uyku yetersizliği yaşanmasına neden olmaktadır.

3 soruda uyku apneniz olup olmadığını belirleyebilirsiniz

Uyku apnesinin belirtilerinin hasta tarafından fark edilmesi zordur. Bu konuda kişinin uyku durumunu bilen eşi, ebeveynleri, çocukları ya da yakınları tarafından doğru bilgi sağlanmalıdır.

Uyku apnesinin varlığından söz edebilmek için 3 önemli soruyu cevaplandırmak çok önemlidir.

Horlama, uykuda nefes durması ve gündüz artmış uyku hali var mı? Bu 3 soruya “evet” yanıtı veriliyorsa, bu durum uyku apnesi ile karşı karşıya olunduğu anlamına gelecektir.  Bunun için en kısa sürede bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Özel bir uyku testi ile tanı konulabiliyor

Uyku apnesinin tanısı ve derecesi “polisomnografi testi” ile belirlenmektedir. Bu testin sonucuna göre tedavi de şekillenmektedir.

Polisomnografi testi ile; elektroensefalografi (EEG), elektrookülografi (EOG), elektrokardiyografi (EKG), elektromiyografi (EMG), göğüs ve karın hareketleri kaydını içeren solunum eforu, burun ve ağızdan hava akımı kaydı, oksijen satürasyonu, vücut pozisyonu gibi 8 parametrenin gece boyunca 7 saat süre ile takibi sağlanmaktadır. Kişinin bir geceyi uyku laboratuvarında geçirmesi ile uyku apnesi teşhisi konulabilmektedir.

Kilo vermek ve sigarayı bırakmak gerekiyor

Test sonucuna göre uyku apnesinin derecesi belirlenmekte ve tedavi planı belirlenmektedir.

Kişinin uyku apne derecesine bağlı olarak “Pozitif Hava Basıncı-PAP” cihazları ile ya da gibi kulak burun boğaz doktorları tarafından uygulanan cerrahi yöntemler ile tedavi sağlanabilmektedir.

Tüm hastalara genel olarak kilo verilmesi, sigara ve alkolün bırakılması önerilmektedir. Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi hastalıklar açısından riski yüksek olan kişilerde uyku apne sendromunun teşhis ve tedavisi büyük önem taşımaktadır.

Güncellenme Tarihi: 19 Mart 2016 Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/uyku-apnesi-beyin-ve-kalp-hastaliklarina-yol-acabiliyor/

Çocuklarda Uyku Apnesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor

Apne, beyinden göğüs kaslarına ve diyaframa gönderilen sinyallerdeki kesintiye bağlı olarak ya da nefes yolundaki bir tıkanmaya ya da her ikisine bağlı olarak ortaya çıkan solunumdaki geçici duraklamalardır.

Çocuğun solunumu 20 saniye ya da daha fazla süre için durabilir ya da solunumun yetersizleşmesi yüzünden çocuğun derisi maviye dönebilir ve kalp atışları yavaşlayabilir. Bu sorun genellikle uyku sırasında görülür. Sık ya da uzamış epizotlar ile seyreden apne, yetersiz oksijen seviyesi yüzünden beyin hasarına yol açabilir.

Uzun süren düşük oksijen seviyeleri yüzünden ileriki yaşlarda kalp hastalığına yol açabilir. Apne ölümcül bile olabilir.

Miadından önce doğan bebeklerde beyin, sinir sistemi ve solunumda kullanılan kaslar henüz tam olarak gelişmediği için apne görülebilir. Büyümüş geniz eti (ağız tavanının arka bölümünde yer alan ve vücudun savunma sisteminin bir bölümü olan iki doku parçası) uyku sırasında üst nefes yolunu tıkadığı için apneye sebep olabilir.

Bu çocuklar tipik olarak, pozisyon değiştirerek kapalı duran nefes yolunu açmak için geceleri çok sık uyanırlar. Havale (nöbet), nefes yollarına ait şekil bozuklukları, beslenme bozuklukları, gastroözafajial reflü ve hiatus hernisi, şişmanlık, enfeksiyon, yabancı cisim yutma ya da nefes yoluna kaçması ve omurga yaralanmaları apnenin diğer sebepleri olabilir.

Ani bebek ölümü sendromu da bir uyku apnesi tipidir.

Çocuklarda uyku apnesi belirtileri

Eğer çocuk uyku apnesi geçiriyor ise en az 20 saniye süre ile solunumunun durduğunu ya da hava akışının yetersiz olduğunu görebilirsiniz ve çocuk da bu durumdan korkabilir, huzursuzlaşabilir ya da dalgınlaşabilir. Uzamış apne dönemleri dudaklarda mavimsi bir renklenmeye ve bilincin kapanmasına sebep olabilir.

Horlama, büyümüş geniz etine bağlı tıkayıcı apnenin bir belirtisi olabilir. Havale (nöbet) bir apne epizoduna yol açabilir. Miadından önce doğan bir bebekte, yaşamın ilk günlerinden başlayarak, bebek normal doğum yaşına ulaşana kadar apne görülebilir.

Eğer çocuk soluk borusuna kaçan bir yabancı cisim nedeni ile nefes almada zorlanıyor ise solunum zorluğu çekecek ve ses çıkaramayabilir.

Çocuklarda uyku apnesi teşhisi

Uyku apnesi teşhisinde çocuğun doktoru, ebeveynin belirtiler hakkında verdiği tarife dayanarak apneyi teşhis edebilir. Doktor, apnenin sebebini bulmaya ve altta yatan durumu tedavi etmeye de çalışır.

Çocuklarda uyku apnesi tedavisi

Apnenin tedavisi, nedenine ve çocuğun yaşına göre değişebilir. Miadından önce doğan bir bebekte solunumu uyaran ve teofılin olarak bilinen bir ilaç tedavisi gerekebilir.

Büyümüş geniz etleri ya da nefes yollarındaki şekil bozuklukları için cerrahi girişim önerilir. Omurga hasarı olan bir çocuğun ventilatör adı verilen ve solunuma yardımcı olan bir makineye bağlanması gerekebilir.

Çocuğunuzda boğulma gibi bir durum nedeni ile apne gelişmiş ise, yabancı cismin hemen çıkarılması gerekir.

Doktor apne için evde kullanılmak üzere sürekli pozitif hava basıncı aletinin kullanımını önerebilir. Uyku sırasında çocuğunuz nefes yollarını açık tutmasına yarayacak basıncı sağlayan bir hava kompresörüne bağlı maskeyi takmak zorundadır. Evde oksijen tedavisi de gerekebilir. Çocuğun apnesi var ise suni solunum (KPR) kurslarına gitmeniz gerekebilir.

Bu şekilde ciddi bir atak sırasında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ciddi durumlarda, acil servislere başvurmak gerekebilir. Doktor bebeğin solunum duraklamalarında ya da kan oksijen düzeylerindeki azalmalarda sizi uyaracak bir ev monitörü önerebilir. Bazı çocukların gece boyu solunumlarının izlenmesi için hemşire bakımına gerek olabilir.

Apne tedavisinde ev monitörleri neden kullanılır?

Bebeğin solunumunun durduğunu görmek çok korkutucu bir deneyim olabilir. Bebeğin solunumunu gözlemenize yardımcı olmak için, doktor evde ya da arabada kullanabileceğiniz bir ev monitörü önerebilir. Bu durumda apne ortadan kalkana ya da altta yatan sebep tedavi edilene kadar monitörü kullanmanız gerekebilir.

Elektrikli uyku apnesi ev monitörü nedir?

Elektrikli monitör, bebeğin göğsüne yerleştirilen ve solunumunu, kalp atışını kaydeden kondüktörlere bağlanır. Doktor kayıtları inceleyerek, çocuğunuzun belli bir zaman aralığındaki solunumunu değerlendirir.

Eğer bebeğinizin solunumu durur ya da kalp atışları yavaşlar ise bir alarm duyulur ve monitör böyle bir alarm verdiğinde, hemen bebeğin kontrol edilmesi gerekir. Bazen bağlantıların bozulmasından dolayı, monitör yanlış alarm verebilir.

Eğer bebeğinizin solunumu o sırada normal ise alarmı kapatıp bağlantıları kontrol edin ve alarmı tekrar kurun. Eğer bebeğinizin solunumu durmuş ise onu hafifçe dürterek solunumu uyarmaya çalışın.

Bebek solunuma başladığında deri rengini, apnenin ne kadar sürdüğünü ve kendi başına solunuma başlayıp başlayamadığını çizelgeye not edin. Bebeğin monitörünü de bakarak kalp hızı bulgularını da kaydedin. Çocuğunuzun doktoru ile apne nöbetini konuşun.

Eğer dürterek bebeği uyandıramıyorsanız acil servise başvurun ki suni solunum uygulanabilsin. Doktorunuz bebeği, monitörden ayırmadan önce tedaviyi tamamlamak isteyecektir.

Ev monitörü 2-3 ay boyunca hiç apne alarmı olmayana kadar kullanılmalıdır.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/cocuklarda-uyku-apnesi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi: Neden Olur, Nasıl Geçer? | Anneysen.com

Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor

Çocuklarda horlama genellikle geçici bir durum olsa da altında uyku apnesi gibi ciddi nedenler de yatabilir. Peki, horlama tedavisi nasıl yapılır? Bebeklerde uyku apnesinin belirtileri neler? Detaylar yazımızda!

Horlama, çocuğun solunumunun geniz eti büyümesi ya da bademcikler nedeniyle kısmen tıkanmasının yarattığı sestir.

Mutlaka oku: Çocuklarda Geniz Eti Hakkında Bilmen Gerekenler

Çocuklarda horlamanın nedenleri neler?

Burun-boğaz solunum yolundaki lenfatik doku parçalarındaki şişme, çocuklarda geçici horlamaya yol açabilir. Horlama genellikle 3 ila 6 yaş arasında en şiddetli seviyesine ulaşsa da çok daha önce ortaya çıkar. Peki çocuklar neden horlar, hadi bir göz atalım.

 • Geniz eti büyümesi,
 • Bademcik,
 • Uyku apnesi,
 • Soğuk algınlığı,
 • İnatçı alerjiler (Çocuklarda ve Bebeklerde Alerji: Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisiyle),
 • Burun kemiği eğriliği,
 • Kilo fazlalığı,
 • Sürekli sigara dumanına maruz kalmak (pasif içicilik),
 • Astım, horlamanın nedenleri arasında.

Bebeklerde horlama ile yetişkinlerdekinin farklı şekillerde ele alınması gerekir. Yetişkinlerden ayrı olarak çocuklarda geniz eti büyümesi ve bademcik sorunu horlamaya yol açabilir.

Bu rahatsızlıkların akut ya da kronik olma ihtimallerinin göz önünde bulundurulması gerek. Bebeklerde geniz eti ve bademcik problemi kronikleşirse sinüzit ya da çeşitli kulak rahatsızlıkları gibi başka hastalıklara da neden olabilir.

Eğer uyku apnesinden kaynaklanan bir horlama söz konusuysa bunu, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ciddi bir durum olarak ele almalısın.

Horlama problemi için miniğini KBB bölümüne götürebilirsin.

Horlayan çocuğa ne yapılır?

Çocuğunun özellikle gece uykularını yakın takibe alabilirsin. Horlayan çocuk, burnu tıkandığı için ağzı açık bir şekilde uyur. Uzun süre ağzı açık şekilde uyuyan çocuklarda solunum ritmi bir süre sonra değişir ve nefes almada zorlanma başlar.

Eğer horlamayla birlikte çocuğunun nefesinde 4 ya da 5 saniye kadar kesilme, dudaklarında morarma ve büyümesinde gerilik görüyorsan mutlaka bir KBB uzmanıyla görüşmelisin. Geniz eti ve bademciklerin büyük olduğu durumlar çocuklarda uyku apnesine açabiliyor. Doktora gitmeden önce çocuğunun uyku anını video kaydı yapman teşhis açısından kolaylık sağlayabilir.

Çocuklarda horlamanın nedeni nasıl tespit edilir?

Çocuklarda horlamanın altında yatan neden saptanmaya çalışılırken ilk olarak aileye yapılan sorgulamayla birtakım şeyler öğrenilir. Ardından burundan genize uzanan alanı incelemek ve bölgedeki hava akışını gözlemlemek için ince pediatrik yapıda olan, çocuklar için özelleştirilmiş endoskoplarla izleme yapılır.

Çocuklarda horlamaya ne iyi gelir?

 • Horlayan çocuğa bitkisel çözüm olarak bal verebilirsin. Ancak bunun için çocuğunun 1 yaşından büyük olması gerek. Balın iltihap sökücü özelliği sayesinde hava kanallarının tıkanmasına yol açan boğaz bölgesindeki şişlik azalır. Boğaz yumuşar ve horlamaya yol açan titreşimlerin oluşması engellenir. 1 bardak ılık suya karıştırılmış 1 çay kaşığı bal geceleri uykudan önce miniğine iyi gelir.
 • Sırt üstü yatmak çocuklarda horlama probleminin daha da artmasına yol açabilir. Horlayan bebek nasıl yatırılmalı sana söyleyelim. Çocuğunu sağ tarafına doğru çevirerek yatırırsan horlama probleminin bir nebze de olsa azalmasını sağlayabilirsin.
 • Bebeklerde horlama gibi ses hava kuruluğundan da kaynaklanabilir. Bu nedenle odanın nem dengesini sağladığından emin ol.

Bunları inceleyebilirsin: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici

Çocuklarda horlama hangi durumlarda tehli?

 • Çocuğun gece sürekli uyanıyorsa ve sık sık idrara çıkıyorsa,
 • Altına kaçırma problemi varsa,
 • Uyku sırasında sürekli hareketliyse,
 • Uykuda nefesi kesiliyorsa,
 • Uyku bozukluğuna bağlı olarak dikkat eksikliği varsa ve dersleri kötüleşiyorsa,
 • Konuşma bozukluğu yaşıyor ve yutkunmada güçlük çekiyorsa
 • Alerjik bir yapısı varsa sıkça enfeksiyon geçiriyorsa,
 • Yaşıtlarına göre büyümesi geriyse, geniz eti ve bademcik artık çocuğuna yarardan çok zarar veriyor demektir.

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda horlama tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda görülen hafif horlamalar genellikle geçicidir. Bu nedenle her horlama şikayeti cerrahi müdahale gerektirmez. Horlama tedavisinde ilk olarak;

 • Çocuğun bademcik ve geniz etinin ne büyüklükte olduğu,
 • Sıklıkla geniz eti ve bademcik enfeksiyonu geçirip geçirmediği,
 • Problemin alerji kaynaklı olup olmadığı ayırt edilmeye çalışılır.

Horlamanın nedeni burun tıkanıklığına bağlıysa buna bağlı başka sistemler etkilenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da kulak problemleri, çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyen birtakım sorunlar görülebilir. Böyle durumlarda da horlamanın tedavisi iki problemi de ortadan kaldıracak şekilde yapılır.

Çocuklarda horlama apneyle birlikte görüldüğü takdirde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü çok nadir de olsa duran solunumun geri gelmeme ihtimali var. Bu nedenle bebeklerde uyku apnesi ihmale gelmez.

Gel nefes gel: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

Bebeklerde uyku apnesi belirtileri neler?

 • İnatçı ve çok yüksek sesle horlama,
 • Horlama esnasında nefes almada zorluk,
 • Geceleri nefes almada zorluk,
 • Boyun ve mide kaslarında kasılma,
 • Horlama sırasında kusar gibi olma,
 • Yatakta çok hareket etme,
 • Güzel bir gece uykusundan sonra yorgun ve uykulu görünme,
 • Büyümede gerilik.

Bu belirtilerden herhangi birini gördüğünde doktorunla iletişime geçmeyi ihmal etme.

Bebeklerde uyku apnesi hangi hastalıklara yol açabilir?

 • Astım ve akciğer hastalıkları,
 • Kalp yetmezliği,
 • Kalp krizi,
 • Diyabet,
 • Kronik böbrek hastalıkları.

Bunu biliyor musun: Bebeklerde Kalp Deliği

Tıkayıcı uyku apnesi nasıl anlaşılır?

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle uyku laboratuvarında bir gecelik gözlemden sonra saptanır. Çocuğunun rahat, ev ortamına benzeyen bir hastaneye yatırılır. Solunumunu, kalp atım hızını ve kandaki oksijen seviyelerini takip eden aletlere bağlı elektrotlar, acı vermeyecek şekilde çocuğa yerleştirilir.

Düzensiz solunum ve kalp atımının, oksijen yetmezliği ile birlikte görülmesi tıkayıcı uyku apnesini tetikler. Cerrahi müdahale ile çocuğun normal solunum yapması sağlanır. Böylece tekrarlayan soğuk algınlıkları ve kronik kulak enfeksiyonları gibi semptomlar da ortadan kalkar.

Bu da ilgini çekebilir: Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler-Arlene Eisenberg & Heidi E. Murkoff & Sandee E. Hathaway

Источник: //www.anneysen.com/makaleler/uyku-apnesi-hangi-hastaliklara-yol-aciyor_850

Uyku Apnesi Belirtileri Tedavisi Nasıl Geçer

Uyku Apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açıyor

Uyku apnesi halk arasında horlama olarak bilinen bir durumdur. Bir çok bireyin başına gelebilen ve önemli sonuçlar doğurması mümkün olan bir problemdir.

Horlama nefes alma anındaki havanı küçük bir bölümden geçme sırasında çevresindeki yapılara değerek çıkan titreşimlerin birleşmesi ile oluşur. Darlık arttıkça horlamanın şiddeti de artmaktadır.

Toplum içerisinde yetişkin insanların %40’ında horlama görülmektedir. Dikkat edilmesi gerekilen nokta da yaşamı tehdit eden ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Horlama Tehli midir?

Horlama genellikle sırt üstü yatarken ortaya çıkan ve yorgunluğun boyutu ile artan bir sestir. Bazı zaman aralıklarında hiçbir şekilde kesinti olmadan devam edebilmektedir. Horlamanın tehli olup olmadığı sizler evinizde karar verebilirsiniz.

Uyku sırasında solunum düzensizliği yaşamanız ile uykunuz bölünmüyorsa bu tip horlamaların zararsız olduğu düşünülebilir. Bunun yanında horlamanın yaş ilerlemesi ve kilo alınması sonucu oluşması ile uyku sırasında sizi uyandırıyor ve ya çok büyük sesler çıkarıyor ise doktora görünmenizde fayda vardır.

Horlama tehli midir sorusunun en önemli cevabı aslında sizi elinizde olan bir durumdur.

Uyku Apnesi Belirtileri

Kökeni Yunanca’dan gelen apne kelimesi nefessizlik anlamına gelir. Uyku Apnesi Sendromu Nedir sorusunun cevabı da yazımızın başında açıkladığımız gibi uyku sırasında nefes almanız halinde havanın dar bir yerden geçerek yumuşak dokularda oluşturduğu ses titreşimleridir diyebilir.

Uyku apnesi bir süre sonra kendini tıkayıcı uyku apne sendromuna çevirebilir. Uyku sıraısnda sık bir şekilde nefes kesilmesi, şiddetli horlama bu sendromun içerisinde bulunan belirtilerdir. Her insanda apne oluşabilmektedir. Bu durumun kontrol altına alınması önemli bir olaydır.

Uyku sırasında en fazla 35 kere ve ya her saat içerisinde 5 kere apne olması normal bir durumdur. Bu ortalamanın ileriki yaş aralıklarında daha fazla olması da yaş aralığının verdiği bir yorgunluktan kaynaklanır.

Nefes durması anında kandaki oksijen miktarının azalıp, tekrar geldiğinde ise kalbin kanı tekrar pompalaması ile çalışması kolay bir olay değildir. Tansiyon yükselip, nefes alma olayı düzensizleşir. Gece uyku sırasında bu şekilde ki tansiyon yükselmeleri bundan kaynaklı bir durumdur.

Uyku apnesi sendromu ile kalp düzensiz bir şekilde çalışır ve birkaç saniyeliğine durma gösterebilir. Uyku sırasındaki ani ölümlerin sebeplerinden biriside budur.

Uyku Apnesi Nasıl Geçer

Uyku apnesi sendromu gece içerisinde yüzlerce kez birbirini tekrar edebilir. Bazı kişilerde uyku sürelerinin büyük bir bölümü nefes alınmadan gerçekleştirilir.

Evli çiftlerin rahatlıkla fark edebileceği apne olayı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Nefesin her kesilmesi ile kısa süreli uyanıklık dönemi gerçekleştirilir. Bu uyanıklık dönemini kişi algılamakta zorluk çekebilir.

Bu uyanmalar ile uykunun derinliği önlenmiş olup dinlendirici bir uyku çekilmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Nefes alma problemi yaşayan birey yatak içerisinde çok terleyip, sürekli olarak yön değişikliği yapar. Bu vücudun kendini toparlaması için bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma içerisinde vücut nefes almaya çalışırken çok zorlandığı için terleyerek bir tepki gösterir.

Yatak içerisinde sürekli olarak dönmekte uygun yatış pozisyonu sağlamak adına vücudun verdiği diğer bir tepki ürünüdür. Hastalık sebebinde ötürü uyanmalar gerçekleşir ve en az iki defa tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir.

Bütün bunların birleşmesi ile uykunun kalitesinde ciddi bir azalma ve yorgunluk elde edilir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Nedir?

Vücudun doğuştan yapısının küçük olması ve ya nefes alma organının dar olmasından kaynaklı olarak oluşabilmektedir.

Yaşlılarda destek dokuların gevşemesinden kaynaklı olarak solunum yollarının daralması, çevresindeki dokuların zarar görmesi ve ya yağ birikmesi sonucunda nefes tarlığı oluşabilmektedir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Nedir sorusunun içerisinde tıkayıcılık nefes sırasında vücudun gösterdiği direnç olarak algılanabilir. Nefes borusunda oluşan ters bir basınç ile bu hastalık dışarıya yansıyabilir.

Uyku Apnesi Sonuçları

Gece uykusu her zaman için dinlendirici ve düzenleyici etkileri olan bir zaman aralığıdır. Hasta ne kadar uyursa uyusun horlamanın etkileri ile vücut tüm gece yorularak uyumamış hissi yaratabilmektedir. Sabah uyanma anında şiddetli bir baş ağrısı, ağız kuruluğu gibi şikayetler ile kalkınması mümkündür.

Yorgunluk sonucunda gün boyu devam eden unutkanlık, dikkat eksikliği ve verimsiz çalışma ile sıkıntılı bir gün geçirir. Uyku apnesi sonuçları arasında bulunan ve insan yaşamının olumsuz etkileyen diğer bir konuda yüksek tansiyon, kalp krizi riski, beyin damarlarında oluşan tıkanıklık gibi ciddi problemler yaşanabilmektedir.

Gündüz saatlerinde uyuklamada uyku apnesi sonuçları içerisindedir.

Uyku Apne Tanısı

Gece uyurken sürekli olarak horlayan insanlar, uyku sırasında nefes durmaları, yeterli süre uyunması halinde bile sabahları yorgun uyanmak, uyku alınamaması gibi problemler yaşayan kişiler bir doktora başvurmalıdır.

Bu kişilerin uyku laboratuarlarında bir müddet kalarak hangi saat aralıklarında ve ya gece içerisinde kaç defa horladıkları hesaplanıp bunlara uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Uyku Apne Tanısı ile birey hem kendi hem de çevresinde uyuyan insanların sağlığını düşünerek hareket eder. Bu denli bir tanı sonucunda tedavi yöntemi belirlenip uygulanmaya başlanır.

uyku apnesi nasıl geçer

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir

Basit horlama olarak adlandırdığımız uyku sırasında olan 30-35 defalık horlamaların herhangi tıbbi tedavisi bulunmamaktadır. Bu horlamaların engellenmesi için kişi kendi hayatında bir takım değişiklikler ile hareket etmelidir.

Basit uyku apnesinintedavi yöntemleri arasında boyu yüksek yastıkta yatma, alkol alımının azalması, sırtüstü yatma eyleminin engellenerek başka pozisyonlarda uyunması gibi uygulamalar yapılabilir.

İşin ileri bir boyuta taşındığı tıkayıcı uyku apne sendromunda olan bir kişi ilse derecesine göre tedavi edilmektedir. Derecelendirilmiş sistem yeni başlangıç ve ya kolay halledilebilir bir durum içerisindeyseler hava yolunu genişletme ameliyatları yapılabilir.

Safha olarak ilerlemiş bir sendromda olan kişiler uyku süresi boyunca hava kompresörü kullanmalıdır. Burun tarafında çekilen havanın basınçlı bir şekilde verilmesi, üst solunum yollarının sürekli olarak açık kalmasını sağlayıp kişinin daha rahat bir uyku çekmesini sağlar.

Bu kompresörün uzun süreli kullanımı sonucunda kilolu insanların büyük ölçülerde zayıflaması sağlanır. Aleti kullanıp da kilo veren bireyler belirli bir süresinin ardından aleti kullanmaya ihtiyaç duymazlar.

Источник: //saglikloji.com/uyku-apnesi-belirtileri-tedavisi-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..